Zavrieť

Porady

verejný vodovod obce

Zdravím všetkých na porade, som tu nová.Učtujem účtovníctvo obce prvý rok. Predtým som 6 rokov účtovala firemné PU v a.s. a s.r.o.Učtovníctvo obce je pre mňa nové, ale princíp je vcelku podobný až na určité výnimky. Potrebovala by som poradiť, ako účtujete príjmy a výdavky ohľadom verejného vodovodu.Doteraz táto obec účtovala napr. nákup chloru na chlorovanie vody vo vodojeme na MD 410/D234 pol.637005,odd.0630,KZ 41
MD 218/D261
-uhr.fa prevádzkovateľovi /prevádzkovateľa má dodávateľským spôsobom - firmu,ktorá má na to živnosť/ MD 218/D231
MD 321/D234 pol.635004, odd. 0630 KZ41
-príjmy-poplatky za vodu - vypočítané na 1 osobu z nákladov na prevádzkovanie verej.vodovodu sú účtované:
MD 261/D 217
MD 235 pol.229002 KZ 41 / D 315
MD 315/D 215
Audítor uviedol, že je to nesprávne, že prevádzkovanie ver. vodovodu t.j.príjmy a výdavky sa nesledujú v rozpočte obce,že sa majú sledovať na mimorozpočtovom účte. Ako mám tomu rozumieť? Nemajú sa sledovať na položkách a účtoch 234, 235?Nerozumiem výrazu mimorozpočtový účet, čo je potrebné okolo toho urobiť? ˇDakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Príjmy a výdavky za prevádzkovanie verejného vodovodu by sa neúčtovali prostredníctvom rozpočtu v tom prípade, ak by mala obec na prevádzkovanie verejného vodovou zriadenú živnosť. V takomto prípade by príjmy a výdavky išli cez mimorozpočtový účet (osobitný účet, ku ktorému sa nepoužíva rozpočtová klasifikácia), t.j. do 31.12.2007 sa používal syntetický účet 241. Náklady a výnosy by sa aj do 31.12.2007 účtovali v účtovnej triede 5 a 6.
    Z vyššie uvedeného mi vyplýva, že vaša obec nemá zriadenú živnosť na prevádzkovanie verejného vodovodu, je len jeho vlastníkom a prevádzovateľom je iná osoba - podnikateľská (PO alebo FO), ktorá má oprávnenie na prevádzkovanie verejného vodovodu. Podľa môjho názoru účtovanie príjmov a výdavkov prostredníctvom rozpočtu je v danom prípade na mieste (vychádzam zo skutočnosti, že obec nemá zriadenú živnosť na prevádzkovanie verejného vodovodu).
    Mám však výhradu k používaniu niektorých podpoložiek EK. Napr. nákup chlóru na chlórovanie vody je všeobecným materiálom a nie špeciálnou službou, t.j. použil by som podpoložku EK 633 006. Úrada faktúry prevádzkovateľovi verejného vodovodu je podľa môjho názoru všeobecnou službou (podpoložka EK 637 004) a nie podpoložka 635 004. Táto podpoložka by sa použila v tedy, ak by prevádzkovateľ vykonal nejakú opravu na zariadení vodovodu. Príjem za vodné, t.j. službu by som zatriedil na podpoložku EK 223 001 a nie 229 002.

    Pekný deň

    drachma je offline (nepripojený) drachma

    jednoduché účtovníctvo, účtovníctvo obce ...viac drachma
    Kvet,veľmi pekne dakujem za odpoved.
    Je to tak ako si predpokladal, obec nemá živnosť a preto má prevádzkovateľa PO.Takže to mám nechať v rozpočte ako si napísal na tých položkách.
    Mám ešte jednu otázku, čo všetko mám dať do dane z príjmu.Obec nemá nijakú podnikateľskú činnosť, teda ani tá voda tam nepatrí. Vyberá len poplatky za hlásenie v miestnom rozhlase,prenajíma nebyt.priestory budovy kultúrneho domu FO /pohostinstvo, maloobch.predajňa/,prenájom sály pre firmy-ich ponukové akcie a pre občanov-rodinné oslavy a vyberá tie poplatky za vodu. Čo z toho ide do dane z príjmu? Toho roku padla hranica 300.000,- pre obce, takže sa daň platí aj zo základu menšieho ako 300.000,-?
    Dakujem vopred za odpovede.
    drachma

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    S poukazom na novelu zákon o dani z príjmov účinnú od 1.1.2007, už do okruhu príjmov, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov u daňovaníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie (napr. obce), nepatria príjmy do 300 000 Sk.
    Naďalej však podľa ustanovenia § 13 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov zostáva u obcí oslobodenie príjmov z prenájmu a predaja majetku. Z uvedeného vyplýva, že príjmy z prenájmu nebytových priestorov (napr. budovy KD pre FO, pre rôzne firmy a občanom) sú od dane z príjmov oslobodené. Toto oslobodenie si však musí obec uplatniť v daňovom priznaní, t.j. podaním daňového priznania najneskôr do 31.3.2008.
    Príjmy za vodné sú príjmy, ktorými sa dá zisk dosiahnúť, aj napriek skutočnosti, že ich obec nedosahuje z podnikateľskej činnosti (nemá živnostenské oprávnenie) a sú predmetom dane z príjmov.

    Pekný deň

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    Mňa by toto tiež zaujímalo aj z toho hľadiska, že nám na školení vraveli, že máme zaúčtovať vypočítanú daň z príjmov už v uzávierke za rok 2007 aj z hlavnej činnosti a mám ešte jednu otázku - keď nám vyjde strata z podnikateľskej činnosti a zisk z hlavnej činnosti (príjmy z reklamy) môžeme si to navzájom zkompenzovať, či sa každé posudzuje samostatne.

    katka30 je offline (nepripojený) katka30

    katka30
    pri vyplňovaní daňového priznania,treba okrem príjmov vyplniť aj výdavky.T.z.náklady na vynaloženie získania týchto príjmov.Napr.ak ostaneme pri poplatkoch za vodu-firma,ktorá prevádzkuje tento vodojem určite vystaví/vystavil faktúru obci,alebo pri príjmoch z orenájmu nebytových priestorov - %-ne náklady na elektriku,plyn,a i.
    A v konečnom dôsledku obec daň z príjmu neplatí

    verejný vodovod obce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.