ssandra-123
13.01.08,19:08
Potrebovala by som poradiť ako to je, keď chcem predať byt musím odviesť nejakú daň aj v prípade, že tie peniaze použijem na kúpu iného bytu hneď na druhý deň.Ďakujem
Johanka
13.01.08,18:13
danushka
13.01.08,18:15
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku...
Evanka
13.01.08,18:17
Príjem z predaja bytuj e oslobodený, ak v ňom máš trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
danushka
13.01.08,18:22
Potrebovala by som poradiť ako to je, keď chcem predať byt musím odviesť nejakú daň aj v prípade, že tie peniaze použijem na kúpu iného bytu hneď na druhý deň.Ďakujem
To, na čo tie korunky z predaja bytu použiješ, nie je vôbec dôležité;) z hľadiska dane z príjmu.
Eva Farkasová
25.01.08,20:57
Prajem pekný večer,
Prosím o radu. V r.2007 som predala byt v osobnom vlastníctve, v ktorom som mala trvalý pobyt 7 r. Podľa zákona nie som teda povinná platiť daň. Ale DP podať musím, preto prosím o radu aké tlačivo mám použiť, inak príjmy zo závislej činnosti som nemala, nakoľko som bola nezamestnaná a mala som iba príjmy z DoVP (asi 2000,-Sk). Ďakujem.
Zoltán Kovács
25.01.08,21:02
Prajem pekný večer,
Prosím o radu. V r.2007 som predala byt v osobnom vlastníctve, v ktorom som mala trvalý pobyt 7 r. Podľa zákona nie som teda povinná platiť daň. Ale DP podať musím, preto prosím o radu aké tlačivo mám použiť, inak príjmy zo závislej činnosti som nemala, nakoľko som bola nezamestnaná a mala som iba príjmy z DoVP (asi 2000,-Sk). Ďakujem.

Ak nemáš zdaniteľné príjmy tak DP podávať nemusíš.
nikulik
01.02.08,13:34
Ahojte, prestudovala som si vela prispevkov ohladom predaja bytu, ale uz mam z toho mišung.
Predavajúci preda byt svojmu synovi. S tym, ze syn kupi byt cez hypotekarny uver. Predavajúci by teda nemal platit ziadnu dan z predaja bytu, pretoze mal v byte trvaly pobyt viac ako 5 rokov. ...ak som to spravne pochopila, ze tento prijem je oslobodeny od dane.
Ale mala by som otazku, musi podat danove priznanie? Dan z predaja bytu je nieco ine ako dan z nehnutelnosti?
Anja111
01.02.08,14:12
Ahojte, prestudovala som si vela prispevkov ohladom predaja bytu, ale uz mam z toho mišung.
Predavajúci preda byt svojmu synovi. S tym, ze syn kupi byt cez hypotekarny uver. Predavajúci by teda nemal platit ziadnu dan z predaja bytu, pretoze mal v byte trvaly pobyt viac ako 5 rokov. ...ak som to spravne pochopila, ze tento prijem je oslobodeny od dane.
Ale mala by som otazku, musi podat danove priznanie? Dan z predaja bytu je nieco ine ako dan z nehnutelnosti?
Ak sa jedná o oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, tak z tohoto tilulu sa DP nepodáva... Daň z predaja bytu je vlastne daň z príjmov FO a DP sa podáva na DU... Daň z nehnuteľnosti je niečo iné... Platí sa obci. Tam sa aj podáva DP pri nadobudnutí nehnuteľnosti. Pri predaji nehnuteľnosti treba túto skutočnosť oznámiť do 30 dní od prevodu vlastníctva...
Johanka
01.02.08,14:43
Ahojte, prestudovala som si vela prispevkov ohladom predaja bytu, ale uz mam z toho mišung.
Predavajúci preda byt svojmu synovi. S tym, ze syn kupi byt cez hypotekarny uver. Predavajúci by teda nemal platit ziadnu dan z predaja bytu, pretoze mal v byte trvaly pobyt viac ako 5 rokov. ...ak som to spravne pochopila, ze tento prijem je oslobodeny od dane.
Ale mala by som otazku, musi podat danove priznanie? Dan z predaja bytu je nieco ine ako dan z nehnutelnosti?
ˇ"Daň z predaja bytu" je daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. V Tvojom prípade je príjem od dane oslobodený a v DP sa neuvádza.
Daň z nehnuteľnosti je miestna daň, DP podáva a daň platí ten, kto je vlastník nehnuteľnosti k 1.1. zdaňovacieho obdobia.
nikulik
01.02.08,14:50
Takze len pre zopakovanie ci som to pochopila. Dan z predaja bytu ked je oslobodená tak sa nic neplati ani nepodava DP na danovy urad.
Ale dan z nehnutelnosti musi v nasom pripade predavajuci zaplatit a ked bude byt patrit uz synovi tak musi oznamit mestu ze byt predal. Pisem spravne?
A ten jeho syn ktory bude teda kupujuci ma ake povinnosti?
Anja111
01.02.08,16:24
Takze len pre zopakovanie ci som to pochopila. Dan z predaja bytu ked je oslobodená tak sa nic neplati ani nepodava DP na danovy urad. Správne
Ale dan z nehnutelnosti musi v nasom pripade predavajuci zaplatit
Daň z nehnuteľnosti platí vlastník bytu.
a ked bude byt patrit uz synovi tak musi oznamit mestu ze byt predal
Keď bude vydaný list vlastníctva, tak predávajúci oznámi, že byt predal a nadobúdateľ oznámi, že nadobudol byt. Daň z nehnuteľnosti platí ten, kto vlastnil byt 1.1. príslušného roka.
Pisem spravne?
A ten jeho syn ktory bude teda kupujuci ma ake povinnosti? Oznámi, že nadobudol byt a v roku, v ktorom bude k 1.1. vlastníkom, podá DP k dani z nehnuteľnosti. Obec mu potom doručí platobný výmer, t.j. Koľko dane z nehnuteľnosti má zaplatiť...
Odpovede sú v texte, tmavým...
nikulik
01.02.08,16:42
Takze dan z predaja bytu danovemu uradu neplatime ale dan z nehnutelnosti nam mesto vyrubi?
Neda sa tomu nijako vyhnut?
Ani keby namiesto predaja ten byt predavajuci daroval synovi? Aj tak sa musela platit dan z nehnutelnosti?
Anja111
01.02.08,16:46
Takze dan z predaja bytu danovemu uradu neplatime ale dan z nehnutelnosti nam mesto vyrubi?
Neda sa tomu nijako vyhnut?
Ani keby namiesto predaja ten byt predavajuci daroval synovi? Aj tak sa musela platit dan z nehnutelnosti?
Daň z nehnuteľnosti platí vlastník bytu... Doteraz ju platil predávajúci, (každý rok) a po zmene vlastníka ju bude platiť nadobúdateľ, (od roku, v ktorom bol vlastníkom k 1.1.)...
k.i.n.o.
01.02.08,16:47
Takze dan z predaja bytu danovemu uradu neplatime ale dan z nehnutelnosti nam mesto vyrubi?
Neda sa tomu nijako vyhnut?
Ani keby namiesto predaja ten byt predavajuci daroval synovi? Aj tak sa musela platit dan z nehnutelnosti?

Daň z nehnuteľnosti sa platí každoročne, otázkou je len to, kto ju zaplatí (vlastník zapísaný v liste vlastníctva k 1.januáru daného roka).
Takže nedá sa vyhnúť. Sú možnosti na zníženie - rôzne úľavy, ale to už treba pozrieť VZN konkrétnej obce/mesta).

Doplnok: Tak ma Anja predbehla, ale aspoň to máš potvrdené...
Johanka
01.02.08,16:48
Takze dan z predaja bytu danovemu uradu neplatime ale dan z nehnutelnosti nam mesto vyrubi?
Neda sa tomu nijako vyhnut?
Ani keby namiesto predaja ten byt predavajuci daroval synovi? Aj tak sa musela platit dan z nehnutelnosti?
.. daň z nehnuteľnosti sa platí každý rok, nielen pri prevode vlastníctva. Preto nechápem, čo Ti je na tejto dani také divné - doteraz ste ju ako vlastníci neplatili ?
nikulik
01.02.08,18:05
Ano, ano ospravedlnujem sa, ale tolko informacii naraz je na mna privela. Takze ano, mesto vyrubi dan z nehnutelnosti, ktora sa plati kazdy rok. A kupujuci musi podat aj DP k dani z nehnutelnosti, ano? Predavajuci oznámi mestu ze predal byt a kupujuci si splni oznamov.povinnost o tom ze kupil byt podanim danoveho priznania, tak je to?
Johanka
01.02.08,18:13
Nie, ak kúpiš nehnuteľnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, iba oznámiš obecnému úradu nadobudnutie nehnuteľnosti.
Daňové priznanie sa podáva až do 31.1. nasledujúdeho roka.
Tzn., že Tvoje povinnosti ako kupujúceho sú riešené v dvoch krokoch.
Je to nutné z toho dôvodu, že daňová povinnosť sa odvíja od právneho stavu k 1.1. zdaňovacieho obdobia . Pr. daň na rok 2008 podľa stavu k 1.1.2008.
k.i.n.o.
01.02.08,18:23
Ano, ano ospravedlnujem sa, ale tolko informacii naraz je na mna privela. Takze ano, mesto vyrubi dan z nehnutelnosti, ktora sa plati kazdy rok. A kupujuci musi podat aj DP k dani z nehnutelnosti, ano? Predavajuci oznámi mestu ze predal byt a kupujuci si splni oznamov.povinnost o tom ze kupil byt podanim danoveho priznania, tak je to?

TAK PODROBNE:
Po predaji bytu bol podaný návrh na vklad spolu s kúpnymi zmluvami na správu katastra. Tá povolí vklad vlastníckeho práva v prospech kupujúceho do katastra. Následne pošle kúpnu zmluvu predávajúcemu aj kupujúcemu. Na kúpnej zmluve je červená pečiatka, taká tabuľka, a v nej je okrem iného napísané "Vklad povolený dňa:" a dátum. A tento dátum je rozhodujúci!´Nazvem ho dátum D.
Obaja, predávajúci aj kupujúci, si musia splniť oznamovaciu povinnosť - do 30 dní od dátumu D musia oznámiť obecnému/mestskému úradu zmenu vlastníka (predávajúci oznámi, že predal a komu, kupujúci oznámi, že kúpil).
Daňové priznanie podáva kupujúci až za rok, v ktorom bol k 1. januáru vlastníkom. Teda ak dátum D bol v roku 2007, t.j. k 1.1.2008 bol už kupujúci vlastníkom, podá kupujúci do 31.1.2008 priznanie k dani z nehnuteľností )obecnému/mestskému úradu). Ak dátum bol až v roku 2008, daň za rok 2008 ešte platí predávajúci (daňové priznanie podal v minulosti, a ak mu v danej obci v roku 2007 nepribudla ani neubudla žiadna nehnuteľnosť, priznanie znovu nepodáva, obec mu automaticky pošle výmer), kupujúci podáva priznanie až za rok 2009 do 31.1.2009 - ak to dovtedy naši zákonodarcovia nejako nezmenia.

doplnok: zase som to nestihol, asi by som mal dnes prispievať na nejaké pomalšie fórum...;)
nikulik
01.02.08,18:31
Ďakujem pekne všetkým za podrobné vysvetlenie. Uz tomu konecne chapem. Plietol sa mi danovy urad a mestsky urad, ale uz mi to je jasne.
jankovka
07.02.08,11:47
JOHANKA, mohli by ste aj mne poradiť: Chcem predať rodinný dom v ktorom bývame len v lete a trvalý pobyt máme viac ako 2 roky v bytovke. Budeme platiť daň z predaja? ďakujem
Zoltán Kovács
07.02.08,11:48
JOHANKA, mohli by ste aj mne poradiť: Chcem predať rodinný dom v ktorom bývame len v lete a trvalý pobyt máme viac ako 2 roky v bytovke. Budeme platiť daň z predaja? ďakujem

A ako dlho vlastníce ten dom? Ak viac ako 5 rokov, potom príjem z predaja je oslobodený od dane z príjmov.
jankovka
07.02.08,14:50
Ešte chcem dodať, že v dome nemá nik trvalý pobyt, dane platíme v obci na OÚ.
jankovka
07.02.08,14:52
Dom sme postavili pred 25 rokmi a pre vek už je nám to moc,tak sme v byte po rodičoch.
Zoltán Kovács
07.02.08,14:52
Ešte chcem dodať, že v dome nemá nik trvalý pobyt, dane platíme v obci na OÚ.
Chcem pomôcť, ale asi nečítaš moju doplňujúcu otázku. Daň z nehnuteľnosti každý platí na miestne príslušnom úrade, ale to nemá nič spoločné s daňou z príjmu pri predaji.

Takže prosím odpoveď na moju otázku, potom aj odpoveď dostaneš kvalifikovane.
Zoltán Kovács
07.02.08,14:54
Dom sme postavili pred 25 rokmi a pre vek už je nám to moc,tak sme v byte po rodičoch.

Takže ste vlastníkmi viac ako 5 rokov. Potom príjem z predaja je oslobodený od dane z príjmov. Pozri § 9 ods.1 písm. b ZoDP.
jankovka
08.02.08,08:04
Ďakujem za pomoc, odľahlo mi.