Zavrieť

Porady

Daň z príjmu z predaja nehnutelnosti - náklady

Som fyzická osoba nepodnikateľ.
Chcel by som poprosiť o radu. Chystám sa predať byt a vzťahuje sa na mňa daňová povinosť. Čo všetko môže byť zaradené do nákladov?
Môžem zahrnúť do nákladov aj úroky z hypotekárneho úveru?
Zatiaľ som sa dočítal že nižšie uvedené položky. Ak nie tak ma prosím opravte:
1/ kúpna cena pri kúpe
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?
3/ náklady spojené s kúpou a predajom ( odhadcovia, poplatky na katastri
a pod.)
4/ poistnenie bytu?
5/ úroky z hypotekárneho úveru?
- Ak ano aj poplatky s hypoúverom spojené?
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Symaro Pozri príspevok
Som fyzická osoba nepodnikateľ.
Chcel by som poprosiť o radu. Chystám sa predať byt a vzťahuje sa na mňa daňová povinosť. Čo všetko môže byť zaradené do nákladov?
Môžem zahrnúť do nákladov aj úroky z hypotekárneho úveru?
Zatiaľ som sa dočítal že nižšie uvedené položky. Ak nie tak ma prosím opravte:
1/ kúpna cena pri kúpe - áno
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie - áno
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?
3/ náklady spojené s kúpou a predajom ( odhadcovia, poplatky na katastri
a pod.) - ano
4/ poistnenie bytu? - áno, ak sa jedná o poistenie bytu ako nehnuteľnosti, Ak ste mali poistenie domácnosti, nezahrnula by som to do danových výdavkov v súvislosti s predajom, pretože ide o výdavok na osobné účely.
5/ úroky z hypotekárneho úveru? - áno, ak ste si brali hypotekárny úver na tento byt
- Ak ano aj poplatky s hypoúverom spojené? -
Vo Vašom prípade pôjde o príjem 8/1/b.

Ak by ste mali TP v byte mun. 2 roky bezprostredne pred predajom, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, ak nemáte TP, potom platí podmienka vlastníctva bytu min. 5 rokov.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

prosím patria sem teda do výdavkov aj tie poistky,aby za znalecký posudok, kolky za list vlastníctva, a prípadne platby do fondu opráv?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
eduard1 Pozri príspevok
prosím patria sem teda do výdavkov aj tie poistky,aby za znalecký posudok, kolky za list vlastníctva, a prípadne platby do fondu opráv?
vyššie už bolo napísané, že áno...
0 0
domini-ka domini-ka

domini-ka je offline (nepripojený) domini-ka

Ahojte!

Čítam si forum a tiež ma tento rok čaká podanie DP z predaja nehnuteľnosti.
A chcem sa spýtať tie náklady do fondu opráv sú to tie, ktoré som platila mesačne správcovi ?
0 0
domini-ka domini-ka

domini-ka je offline (nepripojený) domini-ka

eduard1 Pozri príspevok
prosím patria sem teda do výdavkov aj tie poistky,aby za znalecký posudok, kolky za list vlastníctva, a prípadne platby do fondu opráv?
Prosím môže te mi niekto odpovedať, je to pre mňa dôležité.
Či si to mám zahrnúť do nákladov.

dik
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Hm docela nerozumiem čo ma fond oprav a údržby z predajom bytu...ak máte namysli že by to bol váš výdavok tak to nie...
0 0
domini-ka domini-ka

domini-ka je offline (nepripojený) domini-ka

2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie - áno
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?

tento druhý bod ma zaujal a Vaša odpoveď na ňu že áno.
a preto som sa spýtala

lebo správcovi platím každý mesiac do fondu opráv, ale ako viem, nie včetci z baráku to platia je to dobrovolný príspevok

tak preto si to overujem.
0 0
MarekXp22 MarekXp22

MarekXp22 je offline (nepripojený) MarekXp22

Mam otazku, som FO vlastnik bytu viac ako 5 rokov, nemam v nom TP, zaroven byt po celu dobu prenajimam. Ak sa rozhodnem byt po 5 rokoch predat, vztahuje sa na mna oslobodenie od dane s prijmu, alebo nie

Dakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 nebol byt zahrnutý do obchodného majetku ? Ak nebol, príjem z prevodu vlastníctva k predmetnej nehnuteľnosti bude od dane oslobodený z titulu vlastníctva dlhšieho ako 5 rokov.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

domini-ka Pozri príspevok
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie - áno
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?

tento druhý bod ma zaujal a Vaša odpoveď na ňu že áno.
a preto som sa spýtala

lebo správcovi platím každý mesiac do fondu opráv, ale ako viem, nie včetci z baráku to platia je to dobrovolný príspevok

tak preto si to overujem.
Príspevok do FO nie je dobrovoľný, musia ho platiť všetci vo výške vlastnických podielov, pokiaľ sa nedohodnú inak. Na vrátenie tohto príspevku pri predaji bytu nie je nárok, ani sa nenôže odpočítať ako zhodnocenie bytu. Slúži totiž k opravám a údržbe spoločných priestorov a zariadení a nie k vylepšovaniu bytu.
Je možné, že si však v dome vytvárate nejaký "čierny" fond.
0 0
danielaz danielaz

danielaz je offline (nepripojený) danielaz

A aky postup plati pre mna :
sef zdedil v r.2007 byt, ktory nasledne aj predal. TP v byte nemal. Bude zdanovat prijem z predaja?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
danielaz Pozri príspevok
A aky postup plati pre mna :
sef zdedil v r.2007 byt, ktory nasledne aj predal. TP v byte nemal. Bude zdanovat prijem z predaja?
Dedil v priamom rade?
0 0
danielaz danielaz

danielaz je offline (nepripojený) danielaz

ano, bol jediny dedic
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
danielaz Pozri príspevok
ano, bol jediny dedic
To že bol jediný dedič ešte neznamená, že je dedičom v priamom rade. Po kom dedil?
0 0
danielaz danielaz

danielaz je offline (nepripojený) danielaz

po otcovi.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
danielaz Pozri príspevok
po otcovi.
Ak otec mal v majetku predmetnú nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, potom príjem z predaja pre dediča v priamom rade je oslobodený od dane z príjmu, totiž je splnená podmienka vlastníctva 5 rokov. Do vlastníctva sa spočítava spolu s poručitelom a dedičom.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Ja mám prípad ked vnučka na základe závetu zdedila dom v roku 2003.Predala ho v roku 2006,zápis na kataster bol v roku 2007.Trvalý pobyt nemala dva roky.Má platiť daň z príjmu?
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Je to dedenie v priamom rade?
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ak záveť napísali rodičia, alebo prarodičia, tak áno.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

áno, záveŤ napísala stará mama.Vnučka je zapísaná v osvedčení o dedičstve,kde sú uvedení aj iní dediči.ONA zdedila z majetku dom,ostatní pozemky,peniaze.
TEDA JE TO NAOZAJ V PRIAMOM RADE,keď dom nededila jej mama,/dcéra starej mamy/ale ona?
Naposledy upravil zhv : 07.02.08 at 16:56
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať