Zavrieť

Porady

Daň z príjmu z predaja nehnutelnosti - náklady

Som fyzická osoba nepodnikateľ.
Chcel by som poprosiť o radu. Chystám sa predať byt a vzťahuje sa na mňa daňová povinosť. Čo všetko môže byť zaradené do nákladov?
Môžem zahrnúť do nákladov aj úroky z hypotekárneho úveru?
Zatiaľ som sa dočítal že nižšie uvedené položky. Ak nie tak ma prosím opravte:
1/ kúpna cena pri kúpe
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?
3/ náklady spojené s kúpou a predajom ( odhadcovia, poplatky na katastri
a pod.)
4/ poistnenie bytu?
5/ úroky z hypotekárneho úveru?
- Ak ano aj poplatky s hypoúverom spojené?
Usporiadat
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

prosím ako je to ???????????????
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zhv Pozri príspevok
áno, záveŤ napísala stará mama.Vnučka je zapísaná v osvedčení o dedičstve,kde sú uvedení aj iní dediči.ONA zdedila z majetku dom,ostatní pozemky,peniaze.
TEDA JE TO NAOZAJ V PRIAMOM RADE,keď dom nededila jej mama,/dcéra starej mamy/ale ona?
zhv Pozri príspevok
prosím ako je to ???????????????
Je to dedenie v priamom rade. Ak babka vlastnila dom viac ako 5 rokov, tak príjem vnučky z predaja domu je oslobodená od dane z príjmu.
0 0
Altruistka11 Altruistka11

Altruistka11 je offline (nepripojený) Altruistka11

Sú výdavky pri predaji nehnuteľnosti časovo ohraničené? (konkrétne: § 8/5/d finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci
okrem výdavkov na osobné účely).
Potrebovala by som vedieť, aké staré faktúry a pokladničné bloky je možné predkladať. Môžu byť staršie ako rok? Vlastníkom nehnuteľnosti som 2 roky bez TP.
0 0
2danculik 2danculik

2danculik je offline (nepripojený) 2danculik

betka Pozri príspevok
Vo Vašom prípade pôjde o príjem 8/1/b.

Ak by ste mali TP v byte mun. 2 roky bezprostredne pred predajom, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, ak nemáte TP, potom platí podmienka vlastníctva bytu min. 5 rokov.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
takže tie úroky by mali spadať pod f.) správne som to pochopila?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať