baniz
14.01.08,11:55
Chcem sa spýtať, či može babka darovacou zmluvou darovať svoj podiel domu vnučke, ak by za normálnych okolností mala polovicu domu zdediť jej dcéra, ktorá s týmto darovaním nesúhlasí. Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne. Dúfam že je to zrozumiteľné čo sa pýtam, prípadne poskytnem detaily. Ďakujem
Zoltán Kovács
14.01.08,11:01
Chcem sa spýtať, či može babka darovacou zmluvou darovať svoj podiel domu vnučke, ak by za normálnych okolností mala polovicu domu zdediť jej dcéra, ktorá s týmto darovaním nesúhlasí. Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne. Dúfam že je to zrozumiteľné čo sa pýtam, prípadne poskytnem detaily. Ďakujem

Nejedná sa o vydedenie. Počas života babka so svojím majetkom môže nakladať ako chce.
baniz
14.01.08,11:13
Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.
Zoltán Kovács
14.01.08,11:15
Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.

Buď dohovoriť babke, aby nekonala tak ako chce, alebo babku vyhlásiť za nesvojprávnu. Ale tá druhá možnosť je na dlhé lakte cez súd, a určite by z toho vznikli aj iné nezhody v rámci rodiny. A keď už babka daruje svoj podiel, napriek všetkým výstrahám, tak aspoň dohliadnite na to aby mala doživotné právo užívania nehnuteľnosti, aby neprišla o strechu nad hlavou.
Chobot
14.01.08,11:19
Chcem sa spýtať, či može babka darovacou zmluvou darovať svoj podiel domu vnučke, ak by za normálnych okolností mala polovicu domu zdediť jej dcéra, ktorá s týmto darovaním nesúhlasí. Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne. Dúfam že je to zrozumiteľné čo sa pýtam, prípadne poskytnem detaily. Ďakujem

Trebalo by viac informácií. Napr. či je už vnučka plnoletá a spôsobilá na právne úkony. Lebo ak nie, tak by musela za ňu podpisovať matka a tá by to mohla odmietnuť.

Ale vo všeobecnosti niekto môže darovať za života svoj majetok, ak to robí z vlastnej vôle. Nie je to považované za vydedenie (hoci to v podstate tak je). Ale každý môže narábať s vlastným majetkom podľa vlastného uváženia, takže dcéra nesúhlasiť môže, ale to je všetko, lebo zabrániť tomu nemôže.
Chobot
14.01.08,11:22
Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.

Áno, o dedičstve možno hovoriť až po smrti poručiteľa.

Pokiaľ je rozhodnutá darovať, ťažko tomu zabrániš.

A o aký podvod ide? Konkretizuj.
baniz
14.01.08,11:23
Tu nejde ani tak o babku ako moju matku. Ju vlastne chcú zbaviť- teda moju matku jej podielu a aby tá dotyčná vnučka prišla ľahko ku domu a moja matka z rodičovského nedostala nič. a keď má tam moja matka ešte v tom dome nejaký podiel, vychádza mi to na 1/8 tak dotyčná vnučka može s týmto domom rozne nakladať, trebars ho upravovať, bývať tam a tak bez súhlasu mojej matky?
Zoltán Kovács
14.01.08,11:25
Tu nejde ani tak o babku ako moju matku. Ju vlastne chcú zbaviť toho aby tá dotyčná vnučka prišla ľahko ku domu a moja matka z rodičovského nedostala nič. a keď má tam moja matka ešte v tom dome nejaký podiel, vychádza mi to na 1/8 tak dotyčná vnučka može s týmto domom rozne nakladať, trebars ho upravovať, bývať tam a tak bez súhlasu mojej matky?

AK ten dom je v spoluvlastníctve (nezáleží na podielu) tak na všetky zmeny je potrebný súhlas všetkých vlastníkov.
baniz
14.01.08,11:33
Ale jedná sa len o stavebné úpravy, predaj, alebo aj o užívanie nehnuteľnosti.
Chobot
14.01.08,11:40
Ale jedná sa len o stavebné úpravy, predaj, alebo aj o užívanie nehnuteľnosti.

Toto je otázka?

Ak sa teda pýtaš, tak ti odpoviem.

Predať nehnuteľnosť bez súhlasu všetkých spoluvlastníkov je nemožné (jedine vlastnený podiel sa dá predať).

Užívanie a stavebné úpravy - je tiež potrebný súhlas spoluvlastníkov, ale pokiaľ to urobí svojvoľne, tak si spoluvlastníci nepomôžu - jedine súdnou cestou.
baniz
14.01.08,11:46
Takže tvrdíš že dotyčná vnučka tam aj tak nebude mocť (neviem nájsť vokáň tak sorry) bývať a prerábať si pokiaľ nebudú súhlasiť všetci vlastníci? Tak nejak alebo ako?
Gabi03
14.01.08,11:52
Bohu-žiaľ,vďaka (si doplňte, čo chcete :D) ani babka nemôže darovať len tak svojej vnučke nejaký dom, kde má spoluvlastnícky podiel aj niekto iný. V tomto prípade ak by babka chcela darovať dom vnučke, ktorého spolumajiteľom je aj tvoja matka, musí tvoja matka súhlasiť s týmto darovaním. Ak tak neučinia a napriek tomu babka daruje dom, tvoja matka sa môže do troch rokov odvolať. Takže nie je všetko stratené.
Hoci na druhej strane môže babka darovať svoju časť domu svojmu dieťaťu (rodičovi vnučky) a ten zase svojej dcére, nakoľko darovanie bezprostredne blízkej osobe sa nemôže napadnúť. Vzťah babka-vnučka nie je bezprostredne blízky. :rolleyes:;)
Chobot
14.01.08,12:04
Takže tvrdíš že dotyčná vnučka tam aj tak nebude mocť (neviem nájsť vokáň tak sorry) bývať a prerábať si pokiaľ nebudú súhlasiť všetci vlastníci? Tak nejak alebo ako?

Môže tam bývať, na to nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov. Ona má právo užívať ten dom ako spoluvlastník. Nemôžete ju odtiaľ vyhodiť.

Jedine by mohla tá osoba, čo vlastní tú 1/8 tiež sa tam nasťahovať a tá vnučka by ju nemohla vyhodiť.

Ide o to, že keby to chcela prenajať, tak potrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov. Ak by to prenajala bez ich súhlasu a ten 1/8-nový spoluvlastník by sa obrátil na súd, mohol by súd vyhlásiť nájomnú zmluvu za neplatnú.

Alebo keby prerábala (napr. dá novú strechu), mala by si vypýtať súhlas spoluvlastníkov. Ak si ho nevypýta, tiež jej nikto neprikáže zbúrať strechu.

Ale na druhej strane by sa mohla tá vnučka tiež obrátiť na súd ohľadne vysporiadania spoluvlastníctva a navrhla by vyplatenie tej 1/8. Ak by súd uznal jej návrh, vyplatila by 1/8 a bola by výhradným vlastníkom nehnuteľnosti.
baniz
14.01.08,12:09
Gabi snáď trochu potešenia si mi vniesol do tejto témy. Áno tá vnučka má otca - brata mojej matky a ten má v tom prsty. A iste sa poradil s niekým ako toto darovanie doviesť do úspešného konca. Asi súdy na tomto ešte čo to zarobia. Neviem ako by bolo najlepšie poriešiť túto situáciu. Díky Vám ľudia za rady. Všetci ste fajn. Inak keď by niekoho zaujímalo miera inflácie meraná spotrebiteľskými cenami za rok 2007 je 2,8 %
matonni1
14.01.08,13:27
Je to ťažké. Nám sa stalo podobné niečo, ale babka zomrela a celé darovanie bolo spáchané pred smrťou. Teraz je to na rozhodnutí súdu.
V Tvojom prípade, ak je babka pri rozume a bude trvať na svojom rozhodnutí, tak s tým nepohnete. Môžete však dať na súd návrh o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že u nás sa tento spor ťahá už 2 roky a stojí to strašné peniaze. Už pri podaní návrhu je potrebné zaplatiť súdny poplatok tuším to bolo 5% z hodnoty. A celé dôkazné bremeno je na Tebe. Je to ťažké. My sme už dali robiť znalecký posudok, že nevedela čo podpisuje a tak, k tomu sa vyjadroval znalec z odboru psychiatrie a súd nariadil kontrolný znalecký. No želám Ti hlavne pevné nervy. Ak sa ešte dá, tak jej treba dohovoriť.
baniz
14.01.08,14:27
Veď to že babka je pomaly s rozumom out a veľký vplyv má na ňu jej syn/ otec budúcej obdarovanej/. Nie je zbavená svojprávnosti a moja mama s ňou nepohne. A na súdy neviem či bude mať dosť peňazí. Ale každopádne dík.
duves
14.01.08,16:24
Poradite mi niekto?
Moja polovicka ma(la) v rodnom liste hned po narodení pozmenene priezvisko, vypadlo jedno pismeno "s". Manzelka sa obava, že bude problem pri dedičskom konani.
Ja si myslim (nie som vsak pravnik), že identifikacia bude podľa rodného čísla. A uvedená chyba nemože predsa skomplikovať dedičske konanie.
Zoltán Kovács
14.01.08,16:30
Poradite mi niekto?
Moja polovicka ma(la) v rodnom liste hned po narodení pozmenene priezvisko, vypadlo jedno pismeno "s". Manzelka sa obava, že bude problem pri dedičskom konani.
Ja si myslim (nie som vsak pravnik), že identifikacia bude podľa rodného čísla. A uvedená chyba nemože predsa skomplikovať dedičske konanie.

A ako to má v dokladoch? Veď mala by to mať podľa rodného listu, či nie?
matonni1
14.01.08,18:19
Veď to že babka je pomaly s rozumom out a veľký vplyv má na ňu jej syn/ otec budúcej obdarovanej/. Nie je zbavená svojprávnosti a moja mama s ňou nepohne. A na súdy neviem či bude mať dosť peňazí. Ale každopádne dík.
No ono je to problém. v tom dať návrh na zbavenie svojprávnosti. ale to budú kolotoče vyšetrení. Myslím však, že to stojí za to, ak si myslíš, že babka je s rozumom mimo. Takto je to istejšie. Dohováranie budúcej obdarovanej, resp. jej rodine asi veľký význam mať nebude. Ono aj s tými úpravami je to relatívne, či potrebuje súhlas spoluvlastníkov. Vlastne podľa zákona ho potrebuje, ale inak ak urobí nejaké úpravy a nikto to nenapadne, tak sa nič nestane. Ak to napadnete, tak to je iná vec. To je ako ten predaj vlastneného podielu k nehnuteľnosti. Ostatní spoluvlatníci majú predkupné právo, ale keď ho predáš, resp. daruješ bez ich súhlasu a nikto to nenapadne tak sa nič nedeje. Kataster to zapíše a zase rozhoduje len súd na základe podaného návrhu. a ešte nerozumiem predposlednej vete: Kto asi nebude mať dosť peňazí na súdy???
robovi
14.01.08,21:53
Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne.
O vydedenie sa nejedna. Vydedit sa moze vydedovacou listinou, spisanou podla urcitych pravidiel. Dalej sa vo vydedeni musi uviest dovod vydedenia-§ 469a odst. 1 obcianskeho zakonnika, kde zakon striktne stanovuje aký dovod to je.
Takuto zalezitost sa da osetrit tak, ze babka a vnucka mozu uzavriet zaopatrovaciu zmluvu, s pravom dozivotneho pouzivania nehnutelnosti v prospech babky. Tu neplati tzv. predkupne pravo spolumajitelov, ani babka nepotrebuje suhlas spolumajitelov nehnutelnosti. V okamihu vstupenia zmluvy do platnosti sa vnucka stane majitelom babkinej casti nehnutelnosti este za jej zivota, ale je viazana dozivotnym opatrovanim babky.
Chobot
15.01.08,07:09
a ešte nerozumiem predposlednej vete: Kto asi nebude mať dosť peňazí na súdy???

Myslela tým asi svoju mamu. Tá bola totiž "vynechaná" z delenia majetku.
Chobot
15.01.08,07:12
Poradite mi niekto?
Moja polovicka ma(la) v rodnom liste hned po narodení pozmenene priezvisko, vypadlo jedno pismeno "s". Manzelka sa obava, že bude problem pri dedičskom konani.
Ja si myslim (nie som vsak pravnik), že identifikacia bude podľa rodného čísla. A uvedená chyba nemože predsa skomplikovať dedičske konanie.

Tak ako napísal smith - ďalšie kroky treba urobiť podľa toho, ako má osatné doklady. Ak sú rovnaké ako rodný list, teda bez "s", tak sa nič nedeje, jednoducho má také priezvisko. Otec aj mama sú predsa zapísaní v rodnom liste, takže nikto nemôže spochybniť, že by to neboli jej rodičia. Dedič enmusí mať rovnaké meno ako rodič, nededí sa podľa mena, ale podľa príbuzenského vzťahu.

Pokiaľ to "s" chýba len v rodnom liste a všade inde to má, tak nech ide na matriku a nech povie, že chce duplikát RL. A nech jej vystavia s tým "s". Keby nie, nech sa ohradí, že ona tam to "s" má a nech ukáže občiansky preukaz. A bude mať správny RL.
matonni1
15.01.08,09:29
No u nás to bol otec a strýko. Mamu to bude stáť veľa peňazí ak to príde až na súd. Znalecký 10,000,- x 2, súdny poplatok 100.000,- (ale to je z hodnoty nehnuteľnosti) a advokát to ani nehovorím,súdne poplatky na záver ešte neviem. A ak sa nám to nepodarí, tak ešte aj jeho advokáta. To si môžme rovno hodiť.
baniz
15.01.08,11:55
Áno myslela som tým moju matku. A pozbaviť niekoho svojprávnosti to asi mojej matke by nestálo za to. Musela by sa od hanby prepadnúť. Škoda že sa neprepadnú tí čo za týmto stoja.
duves
15.01.08,11:56
A ako to má v dokladoch? Veď mala by to mať podľa rodného listu, či nie?
Doklady, t.j. OP je podla rodnehi listu. Lenze manzelka vymysla zmenit rodny list a nasledne OP. Ma to vyznam?
baniz
15.01.08,11:57
Osoby sa jednoznačne identifikujú podľa rodného čísla. Pokiaľ je toto v poriadku tak je všetko OK. Ak je RČ zle pridelené aj toto sa dá opraviť.
duves
15.01.08,13:05
Tiez tak uvazujem.
Chobot
15.01.08,13:12
Doklady, t.j. OP je podla rodnehi listu. Lenze manzelka vymysla zmenit rodny list a nasledne OP. Ma to vyznam?

To je veľmi kuriózna situácia. A to si jej rodičia nevšimli, že má zle napísané meno v RL?

A ako má písané vysvedčenia?

Skutočne neviem, ako by sa to teraz opravovalo spätne, až od rodného listu, OP, všetky doklady, bankové účty, všetky úrady.... No keď má na to trpezlivosť, tak nech si to vybehá. Ale stačí, ak niečo zabudne a môže mať problémy.

Napr. svokrovi bol priznaný dôchodok a začal mu na poštu chodiť pod nesprávnym priezviskom, tiež tam bol rozdiel v jednom písmenku - bolo navyše "r" a pošta mu dôchodok nevyplatila. Tak musel utekať na SP, kde to dali do poriadku a znovu poslali so správnym menom.
Rasto12345
15.01.08,23:25
Ak by to chceli urobiť bez možnosti dodatočného napadnutia súdu tak jedine prvým darovaním na otca /tvojho strýka/ a potom to on posunie na svoju dcéru /vnučku/. Obidve darovania sú v priamom rade a nie je možné ich napadnúť. Aby to bolo z ich strany úplne čisté a strýko v tom dome býva tak by si to mal ponechať na svojom mene aspoň 2 roky a až potom darovať na vnučku - tým vylúčia špekuláciu, že to plánovali hneď napísať na vnučku a tým uplynie aj nutná doba na trvalé obývanie nehnuteľnosti.
Ale keď o tom nevedia a darujú to napriamo bez akejkoľvek opatrovateľskej zmluvy a pod. tak je dobré asi počkať a tesne pred vypršaním tretieho roka od darovania to súdne napadnúť a žiadať zrušiť darovaciu zmluvu babka - vnučka t.j. v nepriamom rade bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Ak navyše babka v tom čase už nebude žiť tak by svoju chybu už nemohli napraviť a dedilo by sa po súdnom zrušení daru podľa zákona medzi tvoju mamu a strýka. Otázne je s ktorou verziou prevodu vlastníctva prídu. Ak s tou čistou tak máte smolu. Ak nie máte čas sa pripraviť.
baniz
16.01.08,12:21
Rasto dík, toto som potrebovala prečítať. Snáď to až tak do detailov neprešpekulovali. Môžme len dúfať. A keďže táto vec už je na spadnutie, budem možno informovať ako sa to vyvíja. Môj strýko tam v tom dome nebýva a ani sa nechystá. Oni proste potrebujú zhromaždiť majetok. Sú to taký pravý slovenský nenažranci, a keď nemajú jedného fundovaného poradcu, tak tvrdím že sú tupci, lebo takí naozaj sú.
matonni1
16.01.08,20:04
hm, len nech si pripravia majland na zrušenie darovačky. My v tom máme už strašne veľa peňazí a ešte veľa bude a ešte nič nie je vyhraté a bohvie či aj bude. Veľa optimizmu ...A okrem toho sa to už ťahá 2,5 roka a dom ničia a my nič nemôžme. nechcem vám brať ilúzie, ale toto je realita.
svojar
16.01.08,20:31
Neviem prečo tu stále miešate priamy - nepriamy rad. To da predsa rieši pri dedičstve a nie pri darovaní. Keď sa babka rozhodne za svojho života, že svoj podiel daruje úplne cudzej osobe tak je to jej vec. A čo potom chcete napádať? A keď bude nový vlastník vlastniť väčšinu a bude chceť predať, tak mu v tom vlastník 1/8 určite nezabrání - keď nekúpi on, vec príde na súd a tam dajú majoritnému vlastníkovi za pravdu.
Chobot
16.01.08,20:34
Neviem prečo tu stále miešate priamy - nepriamy rad. To da predsa rieši pri dedičstve a nie pri darovaní. Keď sa babka rozhodne za svojho života, že svoj podiel daruje úplne cudzej osobe tak je to jej vec. A čo potom chcete napádať?

Ja si tiež myslím, že to predkupné právo spoluvlastníkov sa dá uplatniť len v prípade predaja podielu. V prípade darovania myslím, že spoluvlastníci nemajú predkupné právo (veď aj názov to napovedá - predkupné). Veď ak to chce spoluvlastník niekomu darovať, tak to predsa neponúkne najprv ostatným spoluvlastníkom....:rolleyes:

Ale možno sa mýlim, v praxi som sa s tým ešte nestretol..
svojar
17.01.08,04:02
Ale pravdaže pri darovaní nepotrebuje súhlas nikoho. Moja mama mne darovala svoju 1/2 domu a spoluvlastníka - mojej sestry sa taktiež nepýtala. Zrovna tak darovala svojmu vnukovi - sestrinmu synovi chalupu a ani já ani sestra sme to nepovažovali za "vydedenie".
Možno sa tam pletie ten priamy a nepriamy rad z minulosti, keď sa ešte platiala daň z darovania. Priamy rad platil menej ako 2 alebo 3. Ale aj tak sa pritom vnuk posudzoval ako v priamon rade. Ibaže musel predložiť potvrdenie, že jeho mama sa za slobodna volala tak ako dárkyňa teda jej mama a obdarovaného babka.
baniz
17.01.08,05:13
Tak potom je to div, keď vlastne jeden súrodenec zhrabne všetko a celý život na vlastných rodičoch ryžoval a druhý akože moja mama tam celý život chodila len robiť. Potom kto chráni nejaké práva ostatných. Moja matka býva 25 km od babky a strýko priamo v tej obci, takže je bližšie pri zdroji. A ako som už bola spomínala babka má diagnózu nedokrvenie mozgu a všeličo iné. Takže je ľahko ovplyvniteľná, škoda že len jednou stranou. Môjmu strýkovy keď ešte žil starý otec dali na kúpu domu asi pred 30 rokmi 140 tis. Len ten nejaký doklad sa nejako záhadne stratil. A ako to moja matka teraz dokáže? No?
svojar
17.01.08,05:26
Bohužial, zákony sú také. Aj keď z ľudského a morálneho hľadiska by to malo alebo mohlo byť inak, hlavne v rodine, ale ono sa to skoro vždy rozháda na nejakom majetku. Tým dokladom na peňažnú čiastku by ste teraz nič nevyriešili. Iba potom po smrti by sa to mohlo uplatniť ako dar a odpočítať od dedičistva, pokiaľ ešte dačo zostalo. Aj pri tomto dare platí - za života si darca môže so svojím majetkom volne nakladať. Teda môže dať príbuznému, úplne cudzej osobe, dajakej inštitúcii a pod.
Gabi03
17.01.08,06:06
Aj pri tomto dare platí - za života si darca môže so svojím majetkom volne nakladať. Teda môže dať príbuznému, úplne cudzej osobe, dajakej inštitúcii a pod.

Nie je to úplne tak ako píšeš. Nie som právnik, ale práve riešime podobnú situáciu.
Priamy a nepriamy rad darcu a obdarovaného je tu dôležité z hľadiska toho, že darovaná časť je časť nejakého celku a nie celok. V extrémnom prípade by babka darovala časť niekomu náhodilému neznámemu, avšak matka baniza by ostala spoluvlastníčka. Neviem si predstaviť, ako by mohli žiť pod jednou strechou. Hoci sa jedná o darovanie a nie kúpu, v prvom rade sa musí ponúknuť časť darovaného majetku spoluvlastníkom. Pretože to nie je rozdelené, táto izba je moja, tamtá tvoja, ale 7/8 každého metra štvorcového je moje, 1/8 tvoje a tak isto tá druhá izba. Ako by sa žilo s týmto neznámym pod jednou strechou?
Tento problém je práve vyriešený tým darovaním priamemu príbuznému, t. j., synovi/dcére, súrodencovi, rodičovi, manželovi/manželke.
robovi
17.01.08,07:24
Nie je to úplne tak ako píšeš. Nie som právnik, ale práve riešime podobnú situáciu.
Priamy a nepriamy rad darcu a obdarovaného je tu dôležité z hľadiska toho, že darovaná časť je časť nejakého celku a nie celok. V extrémnom prípade by babka darovala časť niekomu náhodilému neznámemu, avšak matka baniza by ostala spoluvlastníčka. Neviem si predstaviť, ako by mohli žiť pod jednou strechou. Hoci sa jedná o darovanie a nie kúpu, v prvom rade sa musí ponúknuť časť darovaného majetku spoluvlastníkom. Pretože to nie je rozdelené, táto izba je moja, tamtá tvoja, ale 7/8 každého metra štvorcového je moje, 1/8 tvoje a tak isto tá druhá izba. Ako by sa žilo s týmto neznámym pod jednou strechou?
Tento problém je práve vyriešený tým darovaním priamemu príbuznému, t. j., synovi/dcére, súrodencovi, rodičovi, manželovi/manželke.

Nemas pravdu. Darovanie v sebe nezahrna povinnost byvat v darovanej nehnutelnosti. Takze celkom kludne tam moze byvat jeden spoluvlastnik nehnutelnosti, pricom druhemu plati najom, alebo nejaku odplatu. Mozem darovat komu chcem a co chcem. Vratenia daru sa mozem aj domahat, ked sa ku mne obdarovany nevhodne sprava a ja to dokazem.
Chobot
17.01.08,07:25
Nie je to úplne tak ako píšeš. Nie som právnik, ale práve riešime podobnú situáciu.
Priamy a nepriamy rad darcu a obdarovaného je tu dôležité z hľadiska toho, že darovaná časť je časť nejakého celku a nie celok. V extrémnom prípade by babka darovala časť niekomu náhodilému neznámemu, avšak matka baniza by ostala spoluvlastníčka. Neviem si predstaviť, ako by mohli žiť pod jednou strechou. Hoci sa jedná o darovanie a nie kúpu, v prvom rade sa musí ponúknuť časť darovaného majetku spoluvlastníkom. Pretože to nie je rozdelené, táto izba je moja, tamtá tvoja, ale 7/8 každého metra štvorcového je moje, 1/8 tvoje a tak isto tá druhá izba. Ako by sa žilo s týmto neznámym pod jednou strechou?
Tento problém je práve vyriešený tým darovaním priamemu príbuznému, t. j., synovi/dcére, súrodencovi, rodičovi, manželovi/manželke.

Nemáš náhodou nejaké judikáty, kde by už v minulosti v takýchto prípadoch súd rozhodol o neplatnosti darovania? Takto je to stále len v rovine názorov a baniz je z toho zmätená (ak v tom filme Skřivánci na niti - Tak si ji vem, tak si ji nevem, tak si ji vem, tak si ji nevem,....)
matonni1
17.01.08,07:45
Nemas pravdu. Darovanie v sebe nezahrna povinnost byvat v darovanej nehnutelnosti. Takze celkom kludne tam moze byvat jeden spoluvlastnik nehnutelnosti, pricom druhemu plati najom, alebo nejaku odplatu. Mozem darovat komu chcem a co chcem. Vratenia daru sa mozem aj domahat, ked sa ku mne obdarovany nevhodne sprava a ja to dokazem.
súhlasím s Tebou, že nie je povinnosťou aj bývanie. Veď podiel nie je len časť izby, ale aj spoločné priestory a pozemok. Keby tam bol urobený geometrák, tak sa môžme hrať čo je moje a čo je Tvoje. To vrátenie daru je dosť obtiažne. Katastre sa tomu bránia a pravdupovediac v tom nemajú jasno. Aj na školení nám odporúčali skôr znova darovacou zmluvou do riešiť. Ale to je za predpokladu, že obdarovaný je ochotný tento dar vrátiť. Keď nie, tak sa darca síce môže domáhať vrátenia daru, ale musí dokázať, tak ako píšeš , že je to opodstatnené.
matonni1
17.01.08,07:48
Nemáš náhodou nejaké judikáty, kde by už v minulosti v takýchto prípadoch súd rozhodol o neplatnosti darovania? Takto je to stále len v rovine názorov a baniz je z toho zmätená (ak v tom filme Skřivánci na niti - Tak si vem, tak si nevem, tak si ji vem, tak si ji nevem,....)
Ak sa mi zadarí tento spor vyhrať, tak Ti ten rozsudok s radosťou pošlem, aby už konečne odzvonilo takýmto hajzlom, ktorí využijú starých ľudí a tvária sa, ako keby ešte oni dobré skutky robili. Už mám urobený kontrolný znalecký, teda doručil nám ho súd a čakáme na termín pojednávania. Kedy to bude netuším.
baniz
17.01.08,08:42
No zmetená je hlavne moja matka. Už týždeň sa o ničom inom u nás netočí. A je to hlavne z toho dôvodu že pociťuje veľkú krivdu od svojej matky a bezdôvodne. Ale som mrkla na kataster a nevídali vlastní 1/4. Zrejme na to zabudla asi sa to tak urobilo pri dedičskom konaní po otcovi. Ale aj tak babka má 1/2 a strýko 1/4, takže pri tomto obdarovaní budú mať aj tak majoritu.
matonni1
17.01.08,08:47
No veď to je problém. Pri dedičskom by sa stali Tvoja matka a strýko podieloví spoluvlastníci každý v 1/2, ale takto bude presne obdarovaný majoritným vlastníkom. Treba tomu zabrániť. Dajte babku vyšetriť psychiatrovi, či je schopná rozpoznávať dôležitosť svojho konania. Aj to nám písali v znaleckom, že nebola schopná rozpoznávať a že bola ľahko ovplyvniteľná. Mohlo by Vám to neskôr pomôcť, ak by k darovaniu došlo. Ak by Vám trebárs lekár dal taký posudok, môžte dať potom návrh na súd na vydanie predbežného opatrenia na zákaz nakladania matke s jej podielom. Ešte to by Vám mohlo pomôcť s tým, že máte dôvodné podozrenie, že sa niečo také chystalo ako je darovanie.
Chobot
17.01.08,08:49
No zmetená je hlavne moja matka. Už týždeň sa o ničom inom u nás netočí. A je to hlavne z toho dôvodu že pociťuje veľkú krivdu od svojej matky a bezdôvodne. Ale som mrkla na kataster a nevídali vlastní 1/4. Zrejme na to zabudla asi sa to tak urobilo pri dedičskom konaní po otcovi. Ale aj tak babka má 1/2 a strýko 1/4, takže pri tomto obdarovaní budú mať aj tak majoritu.

Na druhej strane, dobre že vlastní aspoň tú 1/4. Tým môže držať v budúcnosti v šachu prípadný prevod majetku. Keby to chceli predať celé, budú chcieť od nej súhlas a vtedy si môže diktovať podmienky zase ona (cenu za podiel). Ja viem, že je to slabá útecha, ale aspoň niečo, keby všetko iné zlyhalo...:(

Z uvedeného vyplýva, že by ešte mala mať právo na ďalšiu 1/4 domu, teda mala by vlastniť 1/2.
Gabi03
17.01.08,09:01
Nemas pravdu. Darovanie v sebe nezahrna povinnost byvat v darovanej nehnutelnosti. Takze celkom kludne tam moze byvat jeden spoluvlastnik nehnutelnosti, pricom druhemu plati najom, alebo nejaku odplatu. Mozem darovat komu chcem a co chcem. Vratenia daru sa mozem aj domahat, ked sa ku mne obdarovany nevhodne sprava a ja to dokazem.

Nepísala som, že tam musia všetci vlastníci bývať. Dokonca som tam napísala, že v extrémnom prípade. Tiež sme vlastníci určitej nehnuteľnosti s domom a neviem si predstaviť, aby oni darovali svoj podiel niekomu im cudziemu, ktorý by tam prišiel bývať. (U nás by sa to prakticky dalo, no nebolo by to legislatívne najsprávnejšie. A ani by sa tam veľmi príjemne nebývalo. Hlavne s tou podmienkou, že nám to neponúkli na odpredaj.) Preto je v tom darovaní ten bezprostredný a nie bezprostredný príbuzný.


Nemáš náhodou nejaké judikáty, kde by už v minulosti v takýchto prípadoch súd rozhodol o neplatnosti darovania? Takto je to stále len v rovine názorov a baniz je z toho zmätená (ak v tom filme Skřivánci na niti - Tak si ji vem, tak si ji nevem, tak si ji vem, tak si ji nevem,....)

Nie nemám. Touto problematikou som sa začala zaoberať iba odvtedy, čo sa ma prakticky týka. A môžeš mi veriť, nechala som si všetky podmienky, pre a proti dobre vysvetliť. :rolleyes:


mimotemy Ešte tak rozmýšľam ... ak by darovanie malo rovnaké podmienky ako predaj nejakej časti, kde sú aj iný spoluvlastníci (vzhľadom na tú bezprostrednú príbuznosť), prečo by babka radšej nemohla predať ten dom vnučke? No preto, lebo k predaju potrebuje súhlas dcéry a syna, no pri darovaní synovi nepotrebuje súhlas dcéry.
Chápeme sa? :D
elli
17.01.08,09:05
Ale pravdaže pri darovaní nepotrebuje súhlas nikoho. Moja mama mne darovala svoju 1/2 domu a spoluvlastníka - mojej sestry sa taktiež nepýtala. Zrovna tak darovala svojmu vnukovi - sestrinmu synovi chalupu a ani já ani sestra sme to nepovažovali za "vydedenie".
Možno sa tam pletie ten priamy a nepriamy rad z minulosti, keď sa ešte platiala daň z darovania. Priamy rad platil menej ako 2 alebo 3. Ale aj tak sa pritom vnuk posudzoval ako v priamon rade. Ibaže musel predložiť potvrdenie, že jeho mama sa za slobodna volala tak ako dárkyňa teda jej mama a obdarovaného babka.


57/2006

Zošit č. 5, str. 32

1 Cdo 102/2005

ROZHODNUTIE
« (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#000)Predkupn » (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#002) právo podielového spoluvlastníka sa uplatňuje aj pri prevode spoluvlastníckeho podielu na základe darovacej zmluvy.
(Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 25. októbra 2005, sp. zn. l Cdo 102/2005)
elli
17.01.08,09:08
Ale pravdaže pri darovaní nepotrebuje súhlas nikoho. Moja mama mne darovala svoju 1/2 domu a spoluvlastníka - mojej sestry sa taktiež nepýtala. Zrovna tak darovala svojmu vnukovi - sestrinmu synovi chalupu a ani já ani sestra sme to nepovažovali za "vydedenie".
Možno sa tam pletie ten priamy a nepriamy rad z minulosti, keď sa ešte platiala daň z darovania. Priamy rad platil menej ako 2 alebo 3. Ale aj tak sa pritom vnuk posudzoval ako v priamon rade. Ibaže musel predložiť potvrdenie, že jeho mama sa za slobodna volala tak ako dárkyňa teda jej mama a obdarovaného babka.


57/2006

Zošit č. 5, str. 32

1 Cdo 102/2005

ROZHODNUTIE
Predkupné právo podielového spoluvlastníka sa uplatňuje aj pri prevode spoluvlastníckeho podielu na základe darovacej zmluvy.
(Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 25. októbra 2005, sp. zn. l Cdo 102/2005)
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#010)predkupn (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#012) právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú na výkone (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#011)predkupn ho (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#013) práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov (§ 140 Občianskeho zákonníka).
(http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#012)Predkupn (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#014)právo podielových spoluvlastníkov je založené priamo zákonom a ako také má vecnú povahu. Právnu podstatu (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#013)predkupn ho (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#015)práva možno vymedziť ako právny vzťah, v ktorom jeden individuálne určený subjekt, t. j. konkrétne oprávnená osoba (spoluvlastník) má právo kúpiť (vykúpiť) vec od druhého individuálne určeného subjektu (spoluvlastníka), t. j. od konkrétne povinnej osoby ako prvý za predpokladu, že tento druhý spoluvlastník chce previesť svoj spoluvlastnícky podiel. Ide teda o vzťah, v ktorom právu oprávnenej osoby zodpovedá povinnosť povinnej osoby ponúknuť vec tejto oprávnenej osobe ako prvej ku kúpe (tzv. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#014)predkupn (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#016) právo). Z uvedeného vyplýva, že hoci so svojím spoluvlastníckym podielom môže každý spoluvlastník nakladať obdobne ako vlastník so svojom vecou, jeho zmluvná voľnosť je obmedzená zo zákona (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#015)predkupn m (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#017)právom ostatných spoluvlastníkov (spoluvlastníka).

Podľa súčasnej právnej úpravy (§ 140 Občianskeho zákonníka) platí, že (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#016)predkupn (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#018)právo sa vzťahuje na prevod spoluvlastníckeho podielu a nie na jeho prechod (napr. dedením - § 460, splynutím - § 584, predajom spoluvlastníckeho podielu podľa § 166 Exekučného poriadku a pod.).

Najvyšší súd Slovenskej republiky považuje výklad ustanovenia § 140 Občianskeho zákonníka vykonaný odvolacím súdom za vecne správny. Len takýto výklad totiž zodpovedá systematickému, gramatickému a logickému výkladu tohto ustanovenia, ktoré pod pojmom "prevod spoluvlastníckeho podielu" zahŕňa ako odplatný, tak aj bezodplatný prevod. Dovolací súd sa preto v celom rozsahu stotožňuje s dôvodmi uvádzanými v odôvodnení svojho rozhodnutia odvolacím súdom a v podrobnostiach na ne odkazuje.

Za potrebné považuje poukázať na to, že zákonodarca v uvedenom zákonnom ustanovení zakotvil, že ide o prevod spoluvlastníckeho podielu bez toho, aby zo zákonného (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#017)predkupn ho (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_zobraz_nextdata1.asp#019) práva vylúčil napr. darovaciu zmluvu, vklad spoločníka do obchodnej spoločnosti a pod. Preto len takýto výklad pojmu prevodu spoluvlastníckeho podielu je v súlade so zámerom zákonodarcu obmedziť zmluvnú voľnosť spoluvlastníkov, ktorá vyplýva už zo samotného obsahu podielového spoluvlastníctva tak, ako je vymedzené v ustanovení § 137 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Z uvedeného vyplýva, že záver odvolacieho súdu o tom, že za prevod podľa § 140 Občianskeho zákonníka sa považuje aj bezodplatný prevod spoluvlastníckeho podielu darovaním, je vecne správny.
elli
17.01.08,09:10
Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.


Logika: po zivych sa nededi, zivy nema dedicov. Okamih, kedy sa niekto stava dedicom, je smrt porucitela.
baniz
17.01.08,09:15
No je to asi takto. Vnučka býva hneď v dome pri babke. Sú to také tie dedinské domy čo sú dlhé prilepené jeden na druhom. Vnučka kúpila ten dom asi 3 a pol roka dozadu. Je to taký kúrnik s dvoma malými izbami a kuchyňou. Hneď je tam nalepený dom babkin s 3 veľkými izbami, kuchyňou, chodbou, kúpeľňou atď. Už vtedy keď to vnučka kupovala,lámali babku že prebúrajú spoločný múr a podelia si jeden rozľahlý dom. Baba bola vtedy v norme, povedala že nepripadá do úvahy. A teraz už ju zlomili. Takže o to ide že špekulácia bola pripravená od začiatku dočkali sa ? Ešte k tomu vyšetreniu u psycho: môže ju matka donútiť na to vyšetrenie alebo po darovaní to nejak žiadať súdnym príkazom alebo ako. Babka totiž trpí aj výpadkami pamete. Napríklad ani nevedela že už boli vianoce, keď sme jej priali na Nový rok.
Barbara
17.01.08,09:30
čisto moja úvaha:

píšeš, že vnučka si kúpila ten nejaký dom pri babke. to znamená, že zvlášť má súpisné číslo aj dom vnučky aj babky:rolleyes:. v tom prípade sa nejedná o jeden dom, ale o dva domy a v tomto prípade pochybujem, že by mohli prebúrať stenu k babke , lebo LV má zvlášť aj babka aj vnučka na svoj dom. jedine keby ten dom od babky kúpili. alebo zle uvažujem? či má ten prilepený dom len jedno súpisné číslo aj orientačné:rolleyes:
mimochodom poznám také prilepené domy, a majú súpisné aj orientačné číslo každý dom zvlášť, akurát že je dvor spoločný.
matonni1
17.01.08,10:02
Ak počkáte na darovanie, tak potom to predbežné opatrenie je bezpredmetné. Nemôžete ju donútiť ísť na vyšetrenie, ale skúste ju pod nejakou zámienkou vytiahnuť k lekárovi a tam sa dohodnúť dopredu čo potrebujete posúdiť. Je to problém? My sme mali v čase keď sa robil 1. znalecký posudok babku v nemocnici a tak prišiel znalec za ňou.
baniz
17.01.08,10:52
čisto moja úvaha:

píšeš, že vnučka si kúpila ten nejaký dom pri babke. to znamená, že zvlášť má súpisné číslo aj dom vnučky aj babky:rolleyes:. v tom prípade sa nejedná o jeden dom, ale o dva domy a v tomto prípade pochybujem, že by mohli prebúrať stenu k babke , lebo LV má zvlášť aj babka aj vnučka na svoj dom. jedine keby ten dom od babky kúpili. alebo zle uvažujem? či má ten prilepený dom len jedno súpisné číslo aj orientačné:rolleyes:
mimochodom poznám také prilepené domy, a majú súpisné aj orientačné číslo každý dom zvlášť, akurát že je dvor spoločný.
Majú každý dom svoje číslo, ale keby sa dalo s babkou dohodnúť vtedy, dak dovnútra nikto nevidí.
baniz
17.01.08,10:56
Ak počkáte na darovanie, tak potom to predbežné opatrenie je bezpredmetné. Nemôžete ju donútiť ísť na vyšetrenie, ale skúste ju pod nejakou zámienkou vytiahnuť k lekárovi a tam sa dohodnúť dopredu čo potrebujete posúdiť. Je to problém? My sme mali v čase keď sa robil 1. znalecký posudok babku v nemocnici a tak prišiel znalec za ňou.
Áno je to problém ju tam dostať. Teraz som hodila reč s babkou. A že ešte ona nič nedarovala. Tak hovorím že nech vnučke daruje 1/4 čo patrí strýkovi a 1/4 mojej matke. A ona na to že akože to mám urobiť? Takže babka je medzi dvomi mlynskými kameňmi:mee:. No budeme dúfať v to najlepšie a čakať to najhoršie. Tak nejak.
matonni1
17.01.08,11:28
Keďže ju neviete dostať k lekárovi, tak už naozaj musíte všetko nechať na náhodu. Škoda,ja presne viem, čo Vás čaká ak sa to všetko udeje. Keby niečo, tak daj vedieť. Držím palce
Gabi03
17.01.08,11:29
Áno je to problém ju tam dostať. Teraz som hodila reč s babkou. A že ešte ona nič nedarovala. Tak hovorím že nech vnučke daruje 1/4 čo patrí strýkovi a 1/4 mojej matke. A ona na to že akože to mám urobiť? Takže babka je medzi dvomi mlynskými kameňmi:mee:. No budeme dúfať v to najlepšie a čakať to najhoršie. Tak nejak.

Jááá myslela, že babka je už rozhodnutá. :eek: Tak ju skús iba presvedčiť, že nech nič nedaruje a nechá tak, pretože dediť sa bude spravodlivo. Možno toto bude ochotnejšia prijať. :rolleyes:
Barbara
17.01.08,11:45
Áno je to problém ju tam dostať. Teraz som hodila reč s babkou. A že ešte ona nič nedarovala. Tak hovorím že nech vnučke daruje 1/4 čo patrí strýkovi a 1/4 mojej matke. A ona na to že akože to mám urobiť? Takže babka je medzi dvomi mlynskými kameňmi:mee:. No budeme dúfať v to najlepšie a čakať to najhoršie. Tak nejak.


áno máš pravdu môžete čakať to najhoršie a to bude ten moment, keď tá babka umrie:mee: toto bude na tej celej veci najhoršie, lebo umrie matka Tvojej mamy:mee:

ešte jedna možnosť tu je, skúste sa dohodnúť s tou vnučkou, že nech odkúpi aj podiel Tvojej mamy.:rolleyes: teda odkúpiť asi ťažko, tak teda s darovacou zmluvou, :rolleyes: a pritom jej dajú tú čiastku, čo jej patrí
baniz
17.01.08,13:06
áno máš pravdu môžete čakať to najhoršie a to bude ten moment, keď tá babka umrie:mee: toto bude na tej celej veci najhoršie, lebo umrie matka Tvojej mamy:mee: Tak to teda nie. Tým najhorším som nemyslela smrť. Najhorším bude ak sa toto všetko udeje. A najlepším bude ak moju babku niečo osvieti, a nechá to plávať. Asi tak.
baniz
17.01.08,13:08
Jááá myslela, že babka je už rozhodnutá. :eek: Tak ju skús iba presvedčiť, že nech nič nedaruje a nechá tak, pretože dediť sa bude spravodlivo. Možno toto bude ochotnejšia prijať. :rolleyes:
No podľa dnešného rozhovoru asi celkom rozhodnutá nie je. Ale skôr donútená!!!
matonni1
19.01.08,10:46
No podľa dnešného rozhovoru asi celkom rozhodnutá nie je. Ale skôr donútená!!!
Momentálne si odporuješ... Ešte asi nie je celkom rozhodnutá... skôr donútená... Tak keď máte pocit, že ju nútia, tu sa mi núka asi strach z jej strany pred niečím alebo niekým. Ponúknite jej teda pomoc. Inak ju donútiť predsa nemôžu. Môžu ju ovplyvniť a zneužiť, ale to je zase iné. Starší ľudia sú manipulovateľní. Ujasni si o čo ide. Ja ale presne viem čoho sa bojíte.
baniz
19.01.08,17:24
[quote=matonni1;616674]Momentálne si odporuješ... Ešte asi nie je celkom rozhodnutá... skôr donútená... Tak keď máte pocit, že ju nútia, tu sa mi núka asi strach z jej strany pred niečím alebo niekým. Ponúknite jej teda pomoc. Inak ju donútiť predsa nemôžu. Môžu ju ovplyvniť a zneužiť, ale to je zase iné. Starší ľudia sú manipulovateľní. Ujasni si o čo ide. Ja ale presne viem čoho sa bojíte.[/quote
Ale je v tom jasno. Je donútená a tak ako som písala, Toto bolo pripravované už skôr. A teraz je na to príhodný čas, lebo je ako sa povie bez rozumu. Chcem vedieť čo vieš že čoho sa mi presne bojíme. Napíš mi to. Ja ti poviem teraz čoho sa bojíme. Toho že dakto dôjde k domu bez práce, toho že moja matka tak ako celý život bude ukrátená / a pritom nechce nič naviac a toho že keď babka daruje tak ju buď vyšupujú aj napriek tomu že bude mať doživotné užívanie alebo že ju privedú "do hrobu". Nie je málo prípadov ako dopadli darcovia - starý ľudia - ak darovali strechu nad hlavou. V podstate sme do dnešnej chvíli poriešili asi takto : keďže matka má tam 1/4 tak ich požiadala o znalecké ohodnotenie nehnuteľnosti a kúpnopredajnou zmluvou im svoj podiel predá ani o korunu menej ani viac. A asi sa nebude s nimi ďalej nakladať, lebo po tejto porade tu na porade došla k názoru, že by ju to stálo viac nervov a peňazí ako by možno po 100 rokoch súdnych ťahačiek z tohoto mala.
bryan
19.01.08,18:58
1. nezavidim vasej rodine vzajomne vztahy,
2. je rodiel ak babka daruje 1/1 spoluvlastnickeho podielu,
3. dalsi spoluvlastnici maju predkupne pravo (iny pripad ako 1/1)
4. neviem co chcete dosiahnut drobenim majetku s vlastnym pomerom sil 1/8 (v pripade dedenia zo zakona),
5. doporucte babicke aj v pripade darovania zatazit LV pravom dozivotneho uzivania nehnutelnosti,
6. existuje klauzula spatvzatie daru, (takze ak nezvratne, tak predat za cenu dohodou-kludne aj 1000 korun)

DOHODNITE SA! Je to najjednoduchsia cesta!

P.S. Az raz dozijem staroby a budem mat takych rozbrojenych potomkov, tak budem povazovat svoj zivot za sklamanie, majetok predam radsej charite z poslednych sil pojdem na cestu okolo sveta rozflakat vsetky prachy.
svojar
20.01.08,05:28
P.S. Az raz dozijem staroby a budem mat takych rozbrojenych potomkov, tak budem povazovat svoj zivot za sklamanie, majetok predam radsej charite z poslednych sil pojdem na cestu okolo sveta rozflakat vsetky prachy.

S týmto sa nedá nič iné ako súhlasiť.
matonni1
20.01.08,12:02
Zase si odporuješ. Na jednej strane z Teba rozpráva obava o ďalšiu existenciu babky v dome a na druhej strane píšeš, že matka požiadala o znalecké ohodnotenie domu a chce im predať ten svoj podiel podľa posudku a nič viac a menej za to nechce. Tu je Vám už jedno čo bude s babkou? Lebo ona tam ostane tak či tak. Je naozaj úplne jedno, akým spôsobom príde druhá strana k podielu. Podstata je v tom, že nechceš, aby bola ukrátená Tvoja mama. A tu je alfa a omega celého problému. Ak je to tak, potom Ti poviem prečo viem čoho sa bojíte. Ak si pozorne čítala poradu, tak už som spomínala, že sme toto všetko absolvovali.... Ešte nie sme na konci riešenia, ale určite sme pár krokov pred Vami.
baniz
04.03.08,17:37
Moji milý poradcovia. Rozhodla som sa Vám napísať ako sa majú doteraz tieto naše patálie. Nuž teda babka svoju polovicu darovala myslím bolo to okolo 24.1.2008 A aby mojej mame neostalo celkom nič tak darovala svojmu podarenému synovi aj svoju poľno-pôdu a lesy. Moja matka sa s dotknutou vnučkou aj keď nerada dohodla asi takto: mama dala ohodnotiť dom na svoje náklady. znalec ohodnotil dom na zhruba 450 000. A milá vnučka povedala že či priletela z marsu že chce vyplatiť vyše 100 tis. A čo milá babka? Vúbec si nepamätá že niečo darovala. To je asi tak v skratke všetko. No a ešte, keď sa boli obdarovávať, tak našli vyčíslenú hodnotu po mojom dedovi, že jeho podiel má hodnotu 85 tis. Tak najprv z tohoto chceli vyplatiť 1/4. To bola hodnota v roku 1990. A vraj je to platné. Cha, cha.
matonni1
05.03.08,08:06
Dá sa to napadnúť.... Je otázka či sa Vám do toho chce...
Barbara
05.03.08,09:44
keď to chcete napadnúť tak jedine súdnou cestou a musíte doložiť aj lekárske nálezy o tom, že teda má nejakú takú chorobu, ktorá jej bráni v tom , aby sa sama vedela rozhodovať """bez cudzej pomoci"""":confused:

tu som prilepila od CHobota z druhej témy " zbavenie svojprávnosti """ ako má vyzerať ten návrh na pozbavenie spôsobilosti "


Návrh na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony
(§ 10 ods. 1 OZ (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html), § 186 a nasl. O.s.p.)
Okresnému súdu
v .....

Navrhovateľ: Alžbeta Klzká, rod. Kolmanová, krajčírka, bytom Lietavská Lúčka, Pod skalkou 9

Návrh
na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony Heleny Kolmanovej,
nar. 6. novembra 1917, dôchodkyne, bytom Lietavská Lúčka, Pod skalkou 9



I.

U mojej matky Heleny Kolmanovej, ktorá žije so mnou v spoločnej domácnosti, sa v priebehu posledných dvoch rokov stále viac prejavujú príznaky duševnej choroby. Preto som požiadala o jej vyšetrenie v Psychiatrickom liečebnom ústave Žilina-Bytčica. Podľa lekárskej správy z 28. 7. 1995 moja matka trpí duševnou poruchou, ktorá nie je len prechodná. V dôsledku tejto duševnej poruchy nie je vôbec schopná robiť právne úkony.

Dôkaz: Lekárska správa z 28. júla 1995
Výsluch znalca lekára




II.

Vzhľadom na uvedené navrhujem, aby moja matka Helena Kolmanová bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, a pre ten prípad súhlasím, aby som bola ustanovená za jej opatrovníčku.

Dôkaz: Správa Obecného úradu v Lietavskej Lúčke




III.

Navrhujem preto, aby súd vydal tento




r o z s u d o k:

Helena Kolmanová, rod. Rybárová, nar. 6. novembra 1917, bytom Lietavská Lúčka, Pod skalkou 9, sa pozbavuje spôsobilosti na právne úkony.
V Lietavskej Lúčke 1. septembra 1995



Alžbeta Klzká
baniz
05.03.08,16:02
Ale neviem či pozbavenie svojprávnosti platí retrospektívne, a pravdu povediac súdiť sa nám nechce. Ale nuž moja mama čaká na vyplatenie aspoň tej čiastky, keby sa ani tak nič nedialo tak budeme rozmýšľať čo ďalej. Tak vďaka za rady.