Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Chcem sa spýtať, či može babka darovacou zmluvou darovať svoj podiel domu vnučke, ak by za normálnych okolností mala polovicu domu zdediť jej dcéra, ktorá s týmto darovaním nesúhlasí. Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne. Dúfam že je to zrozumiteľné čo sa pýtam, prípadne poskytnem detaily. Ďakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
baniz Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, či može babka darovacou zmluvou darovať svoj podiel domu vnučke, ak by za normálnych okolností mala polovicu domu zdediť jej dcéra, ktorá s týmto darovaním nesúhlasí. Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne. Dúfam že je to zrozumiteľné čo sa pýtam, prípadne poskytnem detaily. Ďakujem
Nejedná sa o vydedenie. Počas života babka so svojím majetkom môže nakladať ako chce.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
baniz Pozri príspevok
Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.
Buď dohovoriť babke, aby nekonala tak ako chce, alebo babku vyhlásiť za nesvojprávnu. Ale tá druhá možnosť je na dlhé lakte cez súd, a určite by z toho vznikli aj iné nezhody v rámci rodiny. A keď už babka daruje svoj podiel, napriek všetkým výstrahám, tak aspoň dohliadnite na to aby mala doživotné právo užívania nehnuteľnosti, aby neprišla o strechu nad hlavou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

baniz Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, či može babka darovacou zmluvou darovať svoj podiel domu vnučke, ak by za normálnych okolností mala polovicu domu zdediť jej dcéra, ktorá s týmto darovaním nesúhlasí. Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne. Dúfam že je to zrozumiteľné čo sa pýtam, prípadne poskytnem detaily. Ďakujem
Trebalo by viac informácií. Napr. či je už vnučka plnoletá a spôsobilá na právne úkony. Lebo ak nie, tak by musela za ňu podpisovať matka a tá by to mohla odmietnuť.

Ale vo všeobecnosti niekto môže darovať za života svoj majetok, ak to robí z vlastnej vôle. Nie je to považované za vydedenie (hoci to v podstate tak je). Ale každý môže narábať s vlastným majetkom podľa vlastného uváženia, takže dcéra nesúhlasiť môže, ale to je všetko, lebo zabrániť tomu nemôže.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

baniz Pozri príspevok
Ide tu vlastne o jeden ofuk, ktorý sa bude páchať na mojej matke. Z toho mi vlastne vyplýva že o nejakom dedičovi v prvom rade sa vlastne hovorí až posmrti alebo ako to je. Neviem ako tomuto ofuku sa dá zabrániť. Dobrá rada nad zlato.
Áno, o dedičstve možno hovoriť až po smrti poručiteľa.

Pokiaľ je rozhodnutá darovať, ťažko tomu zabrániš.

A o aký podvod ide? Konkretizuj.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Tu nejde ani tak o babku ako moju matku. Ju vlastne chcú zbaviť- teda moju matku jej podielu a aby tá dotyčná vnučka prišla ľahko ku domu a moja matka z rodičovského nedostala nič. a keď má tam moja matka ešte v tom dome nejaký podiel, vychádza mi to na 1/8 tak dotyčná vnučka može s týmto domom rozne nakladať, trebars ho upravovať, bývať tam a tak bez súhlasu mojej matky?
Naposledy upravil baniz : 14.01.08 at 11:27 Dôvod: zlá štylistika textu
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
baniz Pozri príspevok
Tu nejde ani tak o babku ako moju matku. Ju vlastne chcú zbaviť toho aby tá dotyčná vnučka prišla ľahko ku domu a moja matka z rodičovského nedostala nič. a keď má tam moja matka ešte v tom dome nejaký podiel, vychádza mi to na 1/8 tak dotyčná vnučka može s týmto domom rozne nakladať, trebars ho upravovať, bývať tam a tak bez súhlasu mojej matky?
AK ten dom je v spoluvlastníctve (nezáleží na podielu) tak na všetky zmeny je potrebný súhlas všetkých vlastníkov.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Ale jedná sa len o stavebné úpravy, predaj, alebo aj o užívanie nehnuteľnosti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

baniz Pozri príspevok
Ale jedná sa len o stavebné úpravy, predaj, alebo aj o užívanie nehnuteľnosti.
Toto je otázka?

Ak sa teda pýtaš, tak ti odpoviem.

Predať nehnuteľnosť bez súhlasu všetkých spoluvlastníkov je nemožné (jedine vlastnený podiel sa dá predať).

Užívanie a stavebné úpravy - je tiež potrebný súhlas spoluvlastníkov, ale pokiaľ to urobí svojvoľne, tak si spoluvlastníci nepomôžu - jedine súdnou cestou.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Takže tvrdíš že dotyčná vnučka tam aj tak nebude mocť (neviem nájsť vokáň tak sorry) bývať a prerábať si pokiaľ nebudú súhlasiť všetci vlastníci? Tak nejak alebo ako?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Bohu-žiaľ,vďaka (si doplňte, čo chcete ) ani babka nemôže darovať len tak svojej vnučke nejaký dom, kde má spoluvlastnícky podiel aj niekto iný. V tomto prípade ak by babka chcela darovať dom vnučke, ktorého spolumajiteľom je aj tvoja matka, musí tvoja matka súhlasiť s týmto darovaním. Ak tak neučinia a napriek tomu babka daruje dom, tvoja matka sa môže do troch rokov odvolať. Takže nie je všetko stratené.
Hoci na druhej strane môže babka darovať svoju časť domu svojmu dieťaťu (rodičovi vnučky) a ten zase svojej dcére, nakoľko darovanie bezprostredne blízkej osobe sa nemôže napadnúť. Vzťah babka-vnučka nie je bezprostredne blízky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

baniz Pozri príspevok
Takže tvrdíš že dotyčná vnučka tam aj tak nebude mocť (neviem nájsť vokáň tak sorry) bývať a prerábať si pokiaľ nebudú súhlasiť všetci vlastníci? Tak nejak alebo ako?
Môže tam bývať, na to nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov. Ona má právo užívať ten dom ako spoluvlastník. Nemôžete ju odtiaľ vyhodiť.

Jedine by mohla tá osoba, čo vlastní tú 1/8 tiež sa tam nasťahovať a tá vnučka by ju nemohla vyhodiť.

Ide o to, že keby to chcela prenajať, tak potrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov. Ak by to prenajala bez ich súhlasu a ten 1/8-nový spoluvlastník by sa obrátil na súd, mohol by súd vyhlásiť nájomnú zmluvu za neplatnú.

Alebo keby prerábala (napr. dá novú strechu), mala by si vypýtať súhlas spoluvlastníkov. Ak si ho nevypýta, tiež jej nikto neprikáže zbúrať strechu.

Ale na druhej strane by sa mohla tá vnučka tiež obrátiť na súd ohľadne vysporiadania spoluvlastníctva a navrhla by vyplatenie tej 1/8. Ak by súd uznal jej návrh, vyplatila by 1/8 a bola by výhradným vlastníkom nehnuteľnosti.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Gabi snáď trochu potešenia si mi vniesol do tejto témy. Áno tá vnučka má otca - brata mojej matky a ten má v tom prsty. A iste sa poradil s niekým ako toto darovanie doviesť do úspešného konca. Asi súdy na tomto ešte čo to zarobia. Neviem ako by bolo najlepšie poriešiť túto situáciu. Díky Vám ľudia za rady. Všetci ste fajn. Inak keď by niekoho zaujímalo miera inflácie meraná spotrebiteľskými cenami za rok 2007 je 2,8 %
0 0
matonni1 matonni1

matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

Je to ťažké. Nám sa stalo podobné niečo, ale babka zomrela a celé darovanie bolo spáchané pred smrťou. Teraz je to na rozhodnutí súdu.
V Tvojom prípade, ak je babka pri rozume a bude trvať na svojom rozhodnutí, tak s tým nepohnete. Môžete však dať na súd návrh o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že u nás sa tento spor ťahá už 2 roky a stojí to strašné peniaze. Už pri podaní návrhu je potrebné zaplatiť súdny poplatok tuším to bolo 5% z hodnoty. A celé dôkazné bremeno je na Tebe. Je to ťažké. My sme už dali robiť znalecký posudok, že nevedela čo podpisuje a tak, k tomu sa vyjadroval znalec z odboru psychiatrie a súd nariadil kontrolný znalecký. No želám Ti hlavne pevné nervy. Ak sa ešte dá, tak jej treba dohovoriť.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

Veď to že babka je pomaly s rozumom out a veľký vplyv má na ňu jej syn/ otec budúcej obdarovanej/. Nie je zbavená svojprávnosti a moja mama s ňou nepohne. A na súdy neviem či bude mať dosť peňazí. Ale každopádne dík.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Poradite mi niekto?
Moja polovicka ma(la) v rodnom liste hned po narodení pozmenene priezvisko, vypadlo jedno pismeno "s". Manzelka sa obava, že bude problem pri dedičskom konani.
Ja si myslim (nie som vsak pravnik), že identifikacia bude podľa rodného čísla. A uvedená chyba nemože predsa skomplikovať dedičske konanie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
duves Pozri príspevok
Poradite mi niekto?
Moja polovicka ma(la) v rodnom liste hned po narodení pozmenene priezvisko, vypadlo jedno pismeno "s". Manzelka sa obava, že bude problem pri dedičskom konani.
Ja si myslim (nie som vsak pravnik), že identifikacia bude podľa rodného čísla. A uvedená chyba nemože predsa skomplikovať dedičske konanie.
A ako to má v dokladoch? Veď mala by to mať podľa rodného listu, či nie?
0 0
matonni1 matonni1

matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

baniz Pozri príspevok
Veď to že babka je pomaly s rozumom out a veľký vplyv má na ňu jej syn/ otec budúcej obdarovanej/. Nie je zbavená svojprávnosti a moja mama s ňou nepohne. A na súdy neviem či bude mať dosť peňazí. Ale každopádne dík.
No ono je to problém. v tom dať návrh na zbavenie svojprávnosti. ale to budú kolotoče vyšetrení. Myslím však, že to stojí za to, ak si myslíš, že babka je s rozumom mimo. Takto je to istejšie. Dohováranie budúcej obdarovanej, resp. jej rodine asi veľký význam mať nebude. Ono aj s tými úpravami je to relatívne, či potrebuje súhlas spoluvlastníkov. Vlastne podľa zákona ho potrebuje, ale inak ak urobí nejaké úpravy a nikto to nenapadne, tak sa nič nestane. Ak to napadnete, tak to je iná vec. To je ako ten predaj vlastneného podielu k nehnuteľnosti. Ostatní spoluvlatníci majú predkupné právo, ale keď ho predáš, resp. daruješ bez ich súhlasu a nikto to nenapadne tak sa nič nedeje. Kataster to zapíše a zase rozhoduje len súd na základe podaného návrhu. a ešte nerozumiem predposlednej vete: Kto asi nebude mať dosť peňazí na súdy???
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

baniz Pozri príspevok
Či sa nejedná náhodou o vydedenie. Prosím poraďte je to veľmi súrne.
O vydedenie sa nejedna. Vydedit sa moze vydedovacou listinou, spisanou podla urcitych pravidiel. Dalej sa vo vydedeni musi uviest dovod vydedenia-§ 469a odst. 1 obcianskeho zakonnika, kde zakon striktne stanovuje aký dovod to je.
Takuto zalezitost sa da osetrit tak, ze babka a vnucka mozu uzavriet zaopatrovaciu zmluvu, s pravom dozivotneho pouzivania nehnutelnosti v prospech babky. Tu neplati tzv. predkupne pravo spolumajitelov, ani babka nepotrebuje suhlas spolumajitelov nehnutelnosti. V okamihu vstupenia zmluvy do platnosti sa vnucka stane majitelom babkinej casti nehnutelnosti este za jej zivota, ale je viazana dozivotnym opatrovanim babky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

matonni1 Pozri príspevok
a ešte nerozumiem predposlednej vete: Kto asi nebude mať dosť peňazí na súdy???
Myslela tým asi svoju mamu. Tá bola totiž "vynechaná" z delenia majetku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať