adika10
15.01.08,09:05
Mám partnera, ktorý je v rozvodovom konaní a jeho budúca ex-manželka mu je dlžná na výživnom nejaké peniažky. Zaujímalo by ma akým spôsobom by sa tie peniaze dali od nej vymáhať? Čo je pravdy na tom, že ak sa rozvedú tak dlh zanikne? S manželstva majú 5 ročného syna. Súdne bol zverený do opatery otca a súd aj rozhodol o tom, že má matka splatiť dlh do 30 dní od rozsudku. Bohužiaľ tak nevykonala a prešiel už rok. Mimosúdne sa dohodla s otcom svojho diaťaťa, že bude splácať mesačne po 1000sk lenže nie vždy tak urobila. Bola chyba, že sme sa hneď po uplynutí tých 30 dní neodvolali? A ako by sme mali postupovať keby sme tie peniaze chceli čo najskôr?
matonni1
15.01.08,08:27
No podľa mňa je dôležité ako je spísaná mimosúdna dohoda. V každom prípade tento dlh je vymožiteľný. Zober rozsudok o rozvode a zverení dieťaťa do výchovy a starostlivosti a o výživnom, Mimosúdnu dohodu, doklady o tom čo zaplatila z dlhu a choď na najbližší exekútorský úrad podať návrh na začatie exekúcie. Tam Ti presne povedia aký je postup. Ak má majetok, tak to bude rýchle. Ak je nemajetná, tak problém. Potom len nejaké zrážky. Držím palce
hiker
15.01.08,14:17
Zameskane vyzivne, ak bolo sudom priznane, je samozrejme mozne vymahat. Premlci sa az po 10 rokoch odkedy sa malo podla rozsudku plnit (§ 110 OZ).

Treba ist na sud dat si vyznacit dolozku pravoplatnosti na rozsudok (v informacnej kancelarii alebo na sudnom oddeleni, podla toho ci sud ma infokancelariu - neplati sa za to), z tohto si dat u notara urobit overenu kopiu (aj tieto naklady je mozne si zahrnut do exekucie) a poslat s navrhom na vykonanie exekucie exekutorovi. A s dokladmi o tom, kolko uz bolo uhradene.

Ta mimosudna dohoda podla mna nema vahu, podla rozsudku to mala zaplatit do 30 dni.
riccado
15.01.08,18:55
Zameskane vyzivne, ak bolo sudom priznane, je samozrejme mozne vymahat. Premlci sa az po 10 rokoch odkedy sa malo podla rozsudku plnit (§ 110 OZ).

Treba ist na sud dat si vyznacit dolozku pravoplatnosti na rozsudok (v informacnej kancelarii alebo na sudnom oddeleni, podla toho ci sud ma infokancelariu - neplati sa za to), z tohto si dat u notara urobit overenu kopiu (aj tieto naklady je mozne si zahrnut do exekucie) a poslat s navrhom na vykonanie exekucie exekutorovi. A s dokladmi o tom, kolko uz bolo uhradene.

Ta mimosudna dohoda podla mna nema vahu, podla rozsudku to mala zaplatit do 30 dni.

nie je to pravda, dohoda o splatkach po vzniku exekucneho titulu brani jeho vymahatelnosti tak, ako bolo v nom urcene...
willma
16.01.08,08:32
ale pokiaľ viem, zvykne v rozhodnutí bývať uvedené "pod stratou výhody splátok" a to je práve opisovaný prípad
riccado
16.01.08,09:53
ale pokiaľ viem, zvykne v rozhodnutí bývať uvedené "pod stratou výhody splátok" a to je práve opisovaný prípad

"Mimosúdne sa dohodla s otcom svojho dieťaťa, že bude splácať mesačne po 1000sk"

a urcite to nie je opisovany pripad...
willma
16.01.08,10:03
no hej, ale keď dohodu neplnila, tak nemá nárok vymôcť nevyplatené výživné?
riccado
16.01.08,10:51
no hej, ale keď dohodu neplnila, tak nemá nárok vymôcť nevyplatené výživné?

ma, ale len splatky, s ktorymi je v omeskani...
willma
16.01.08,11:00
aha, zas som o kúsok múdrejšia :)
matonni1
16.01.08,19:54
No neviem neviem, ja som tiež myslela stratu výhody splátok, keď som hovorila o tom, "ako je spísana mimosúdna dohoda" Väčšinou to tam býva a pri porušení dohody má nárok vymáhať celú sumu naraz.
Soňurka
17.01.08,08:09
Najrýchlejšie pri vymáhaní výživného býva podať trestné stíhanie pre neplnenie vyživovacej povinnosti. ;)
Poradiť pri neplatení výživného Ti môžu na oddelení sociálnoprávnej ochrany (ak sa to teraz ešte tak volá :---) , kde nahliadnu do všetkých dokladov (rozsudkov) a podľa toho poradia, ako postupovať .
Držím palce! :)
transporti686
08.10.13,05:58
Pozdravujem Vás tu. Nechcem zakladať novú tému a tak sa opýtam tu. Žijem s parterkou, ktorá ma syna z predošlého vzťahu a synatór žije s nami. My nie sme manželia a ona s bývalým partnerom nebola zosobášená. Spísali dohodu o starostlivosti o maloletého, kde sa určila aj výška výživného. Jej bývalý partner platil výživné, potom prestal, vznikol mu dlh, ktorý nakoniec vyrovnal, ale teraz opäť už nejakých 5 mesiacov nezaplatil výživné. Výživné nie je stanovené súdom, ale iba dohodou. Aký je možný postup vymáhania? Obrátiť sa na súd, čo neviem, keď to nie je určené súdom? Alebo ho dať na exekúciu? A za akú dlhú dobu premlčí tento dlh, ak je stanovený iba dohodou a nie súdne? Ďakujem.