Zavrieť

Porady

Dlh na výživnom...

Mám partnera, ktorý je v rozvodovom konaní a jeho budúca ex-manželka mu je dlžná na výživnom nejaké peniažky. Zaujímalo by ma akým spôsobom by sa tie peniaze dali od nej vymáhať? Čo je pravdy na tom, že ak sa rozvedú tak dlh zanikne? S manželstva majú 5 ročného syna. Súdne bol zverený do opatery otca a súd aj rozhodol o tom, že má matka splatiť dlh do 30 dní od rozsudku. Bohužiaľ tak nevykonala a prešiel už rok. Mimosúdne sa dohodla s otcom svojho diaťaťa, že bude splácať mesačne po 1000sk lenže nie vždy tak urobila. Bola chyba, že sme sa hneď po uplynutí tých 30 dní neodvolali? A ako by sme mali postupovať keby sme tie peniaze chceli čo najskôr?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

    matonni1
    No podľa mňa je dôležité ako je spísaná mimosúdna dohoda. V každom prípade tento dlh je vymožiteľný. Zober rozsudok o rozvode a zverení dieťaťa do výchovy a starostlivosti a o výživnom, Mimosúdnu dohodu, doklady o tom čo zaplatila z dlhu a choď na najbližší exekútorský úrad podať návrh na začatie exekúcie. Tam Ti presne povedia aký je postup. Ak má majetok, tak to bude rýchle. Ak je nemajetná, tak problém. Potom len nejaké zrážky. Držím palce

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Zameskane vyzivne, ak bolo sudom priznane, je samozrejme mozne vymahat. Premlci sa az po 10 rokoch odkedy sa malo podla rozsudku plnit (§ 110 OZ).

    Treba ist na sud dat si vyznacit dolozku pravoplatnosti na rozsudok (v informacnej kancelarii alebo na sudnom oddeleni, podla toho ci sud ma infokancelariu - neplati sa za to), z tohto si dat u notara urobit overenu kopiu (aj tieto naklady je mozne si zahrnut do exekucie) a poslat s navrhom na vykonanie exekucie exekutorovi. A s dokladmi o tom, kolko uz bolo uhradene.

    Ta mimosudna dohoda podla mna nema vahu, podla rozsudku to mala zaplatit do 30 dni.

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    hiker Pozri príspevok
    Zameskane vyzivne, ak bolo sudom priznane, je samozrejme mozne vymahat. Premlci sa az po 10 rokoch odkedy sa malo podla rozsudku plnit (§ 110 OZ).

    Treba ist na sud dat si vyznacit dolozku pravoplatnosti na rozsudok (v informacnej kancelarii alebo na sudnom oddeleni, podla toho ci sud ma infokancelariu - neplati sa za to), z tohto si dat u notara urobit overenu kopiu (aj tieto naklady je mozne si zahrnut do exekucie) a poslat s navrhom na vykonanie exekucie exekutorovi. A s dokladmi o tom, kolko uz bolo uhradene.

    Ta mimosudna dohoda podla mna nema vahu, podla rozsudku to mala zaplatit do 30 dni.
    nie je to pravda, dohoda o splatkach po vzniku exekucneho titulu brani jeho vymahatelnosti tak, ako bolo v nom urcene...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ale pokiaľ viem, zvykne v rozhodnutí bývať uvedené "pod stratou výhody splátok" a to je práve opisovaný prípad

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    willma Pozri príspevok
    ale pokiaľ viem, zvykne v rozhodnutí bývať uvedené "pod stratou výhody splátok" a to je práve opisovaný prípad
    "Mimosúdne sa dohodla s otcom svojho dieťaťa, že bude splácať mesačne po 1000sk"

    a urcite to nie je opisovany pripad...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    no hej, ale keď dohodu neplnila, tak nemá nárok vymôcť nevyplatené výživné?

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    willma Pozri príspevok
    no hej, ale keď dohodu neplnila, tak nemá nárok vymôcť nevyplatené výživné?
    ma, ale len splatky, s ktorymi je v omeskani...

    matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

    matonni1
    No neviem neviem, ja som tiež myslela stratu výhody splátok, keď som hovorila o tom, "ako je spísana mimosúdna dohoda" Väčšinou to tam býva a pri porušení dohody má nárok vymáhať celú sumu naraz.

    Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

    začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac Soňurka
    Najrýchlejšie pri vymáhaní výživného býva podať trestné stíhanie pre neplnenie vyživovacej povinnosti.
    Poradiť pri neplatení výživného Ti môžu na oddelení sociálnoprávnej ochrany (ak sa to teraz ešte tak volá ) , kde nahliadnu do všetkých dokladov (rozsudkov) a podľa toho poradia, ako postupovať .
    Držím palce!
    Pozdravujem Vás tu. Nechcem zakladať novú tému a tak sa opýtam tu. Žijem s parterkou, ktorá ma syna z predošlého vzťahu a synatór žije s nami. My nie sme manželia a ona s bývalým partnerom nebola zosobášená. Spísali dohodu o starostlivosti o maloletého, kde sa určila aj výška výživného. Jej bývalý partner platil výživné, potom prestal, vznikol mu dlh, ktorý nakoniec vyrovnal, ale teraz opäť už nejakých 5 mesiacov nezaplatil výživné. Výživné nie je stanovené súdom, ale iba dohodou. Aký je možný postup vymáhania? Obrátiť sa na súd, čo neviem, keď to nie je určené súdom? Alebo ho dať na exekúciu? A za akú dlhú dobu premlčí tento dlh, ak je stanovený iba dohodou a nie súdne? Ďakujem.
    Naposledy upravil transporti686 : 08.10.13 at 06:00 Dôvod: preklep

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.