synko
18.01.08,13:40
Ahojte poraďáci....
Prešiel a prehľadal som už snad vsetko no odpoved na moju jednoduchu otazku som nenasiel. Jedna sa o poskytnutie jednorazovej dotacie z uradu prace pre zacinajuceho podnikatela. Dotacia je poukazana na podnikatelsky ucet. To slovo podnikatelsky ma zarazilo a tak som sa skusal informovat ako to vlastne je. Chcel som pouzit na tento ucel samostatny ucet, vedeny na mna ako fyzicku osobu nepodnikatela, aby sa mi neplietli sukromne veci s biznisom. Podla pracovnicok UPSVaR je to mozne, no podla riaditela jednej regionalneho pradensko-informacneho centra zaoberajuceho sa prave europskym socialnym fondom musi byt ucet PODNIKATELSKY a tak aj vedeny v banke.
Kde je vlastne pravda ? Vie niekto, kde by sa to dalo najst, zistit, pripadne ci je to nejako osetrene v zmluve s uradom prace, kde ziadate o dotaciu, videl niekto tu zmluvu, alebo predklada sa tam zmluvu s bankou o vedeni uctu ???
DAKUJEM
ekopo
18.01.08,12:50
Podnikateľský účet znamená, že je to účet zriadený na podnikanie. Čo sa týka dodácie z UP, tak to nie je súkromná "vec" ale súvisí s podnikaním a podľa toho sa o dotácii účtuje.
synko
18.01.08,23:27
Podnikateľský účet znamená, že je to účet zriadený na podnikanie. Čo sa týka dodácie z UP, tak to nie je súkromná "vec" ale súvisí s podnikaním a podľa toho sa o dotácii účtuje.
Tomu rozumiem, bol by to ucet na podnikanie,len nechcem banke platit zbytocne za balik oznaceny ako bussines o 100 Sk viac mesacne
Zoltán Kovács
19.01.08,07:33
Tomu rozumiem, bol by to ucet na podnikanie,len nechcem banke platit zbytocne za balik oznaceny ako bussines o 100 Sk viac mesacne

Ak ten súkromný účet, teda účet občana (nie podnikatelský) budeš využívať čiste na účely podnikania, a zároveň je ten účet nahlásený aj na DÚ, tak nevidím v tom žiadny problém.

Témy s problematikou:
http://www.porada.sk/t68605-firemny-vs-osobny-ucet.html
http://www.porada.sk/t40908-podnikatelsky-ci-sukromny-ucet.html
http://www.porada.sk/t15156-podnikatelsky-alebo-osobny-ucet.html

a mnoho ďalších
Evanka
19.01.08,07:51
Z pohľadu daňového by to nemal byť problém, hlavne, keď na zriadenom účte budeš mať iba podnikateľské "pohyby". Otázne je ako je to z pohľadu banky. Iné obchodné podmienky sú v prípade podnikateľských a iné v prípade osobných účtov. Ak sa však jedná o FO podnikateľa, je to v podstate ten istý subjekt, takže v tom tiež nevidím problém. Nikde som nenašla žiadne striktné nariadenia ...
synko
19.01.08,11:00
Presne to si myslim aj ja. Ak ucet budem vyuzivat len na podnik. ucely a bude prihlaseny na DU nemal by byt ziadny problem na urade prace, aj ked bude ucet v banke vedeny ako bezny. Len ci tam rozdeluju pojem ucet na urceny na podnikanie a podnikatelsky ucet :)
Evanka
19.01.08,11:04
Problém na DÚ a ÚP by nebol opodstatnený.
Miro1969
29.01.08,07:29
Mne pracovnicka ÚP vcera striktne ulozila povinnost zalozit podnikatelsky ucet, inak nedostanem dotaciu.
hanelie
29.01.08,07:51
Mne pracovnicka ÚP vcera striktne ulozila povinnost zalozit podnikatelsky ucet, inak nedostanem dotaciu.
spýtaj sa, ktorý predpis ju k takému príkazu oprávňuje
krupo
29.01.08,21:16
to len banky chcu zarobit,aby si niekto zalozil podnikatelsky ucet,povinne to urcite nieje.Ak pridete do banky,ze chcete podnikat a zalozit si ucet,ihned vas budu nahovarat na podnikatelsky,pricom k dotacii staci len ,,ucet" a pre prehlad by to mal byt iny ako sukromny.
mirpo
30.01.08,08:04
Úrad nemá na základe akého oprávnenia od Teba žiadať výhradne podnikateľský účet, väčšinou sa žiada, aby si bol aspoň majiteľom účtu. Na takéto konanie nemajú žiadne oprávnenie a žiadala by som, aby mi ukázali na základe čoho to odo mňa žiadajú...:---
Aj v žiadosti je písaný účet v banke, ale nie je nikde napísané, že musí byť Tvoj.:rolleyes: