Daniela1010
22.01.08,12:33
Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?
ivangabris
22.01.08,11:35
doma nedrzim nic, kvoli bezpecnosti.
Polis
22.01.08,12:31
Jeden mesiac som to spravil a mal som z toho chaos ale aj účtovníčka u správcu. Riešim to tak, že všetky platby od vlastníkov chodia na jeden účet, a z toho účtu platim je ako predseda všetky faktúry, revízie a práce ... a to cez IB. Je to jednoduché a príde mi sms o pohybe na účte. Som spokojný, len denne možem takto zaplatiť do 50.000,-sk.
Chobot
22.01.08,14:52
Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?

Zákon tým neporušujete. Nikde nie je prikázané, že všetky platby musia ísť cez bankový účet. Môžete spravovať financie domu aj v hotovosti. Ale nemyslím, si, že tým veľa ušetríte, skôr sa vystavujete vyššiemu riziku, ako napísal ivangabris.

Mňa však zaujalo toto :"Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j." - to máte jedno SVB pre dva objekty?
Elena Navrátilová
22.01.08,15:54
Zákon tým neporušujete. Nikde nie je prikázané, že všetky platby musia ísť cez bankový účet. Môžete spravovať financie domu aj v hotovosti. Ale nemyslím, si, že tým veľa ušetríte, skôr sa vystavujete vyššiemu riziku, ako napísal ivangabris.

Mňa však zaujalo toto :"Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j." - to máte jedno SVB pre dva objekty?

Áno, SVB môže tvoriť aj viac domov. ;)
Elena Navrátilová
22.01.08,15:59
Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?
Zákon 182/1993 § 10
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie,

dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd. Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Toto hovorí zákon.
zsolt69
23.01.08,12:34
Mňa však zaujalo toto :"Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j." - to máte jedno SVB pre dva objekty?[/quote]

Aj u nás je jedno SVB a dve bytovky po 24 b.j.
Halli
23.01.08,18:09
Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?

Pri 12tich bytoch to ešte ujde, ale pri 132 bytoch by to bol už problém ;). Aj tak je riziko držať peniaze u seba. Cez banku je to sice trochu o poplatkoch, ale aj za vklad na učet sa platí dosť /neviem aku mate banku/ a taktiež je to prehľadnejšie a profesionálnejšie robiť transakcie cez účet.
ivangabris
25.01.08,08:33
Pri 12tich bytoch to ešte ujde, ale pri 132 bytoch by to bol už problém ;). Aj tak je riziko držať peniaze u seba. Cez banku je to sice trochu o poplatkoch, ale aj za vklad na učet sa platí dosť /neviem aku mate banku/ a taktiež je to prehľadnejšie a profesionálnejšie robiť transakcie cez účet.
u nas ten jeden pan tiez nosi vklad priamo do banky a TB nam to uctuje ako najdrahsiu polozku. Aj ked som mu hovoril ze by bolo lepsie keby to posielal na ucet z uctu. Asi nema vlastny ucet lebo postarka mu asi nosi dochodok domov.
Chobot
25.01.08,09:09
u nas ten jeden pan tiez nosi vklad priamo do banky a TB nam to uctuje ako najdrahsiu polozku. Aj ked som mu hovoril ze by bolo lepsie keby to posielal na ucet z uctu. Asi nema vlastny ucet lebo postarka mu asi nosi dochodok domov.

Myslím, že sa dá s TB dohodnúť, že poplatky za vklad v hotovosti bude uhrádzať vkladateľ. Tiež poznám jedného správcu, ktorý má účet v TB a ľudia, čo vkladajú v hotovosti, musia uhrádzať na mieste poplatok tuším 26 SKK.
Daniela1010
25.01.08,09:47
problém je v tom, že naši vlastnící si už zvykli na to, že platia mne doma v hotovosti a zadarmo. Pochybujem, že sa im bude pozdávať poplatok za vklad v banke a máme tam aj dôchodcov, ktorí účet nemajú voôbec takže z účtu na účet im nevyhovuje a my žijeme na dedine, kde naša banka samozrejme nie je a tak by museli cestovať asi 16 km autobusom. Mne to problém nerobí vyberaťv hotovosti, skôr ma zaujímalo, či s tým nebudeme mať problémy pri prípadnej kontrole ( po žiadnej ale netúžim), kedže peniaze z aplnenia nejdú priamo na účet SVB. Sú ale evidované cez pokladňu SVB v hotovosti.
Chobot
25.01.08,10:05
problém je v tom, že naši vlastnící si už zvykli na to, že platia mne doma v hotovosti a zadarmo. Pochybujem, že sa im bude pozdávať poplatok za vklad v banke a máme tam aj dôchodcov, ktorí účet nemajú voôbec takže z účtu na účet im nevyhovuje a my žijeme na dedine, kde naša banka samozrejme nie je a tak by museli cestovať asi 16 km autobusom. Mne to problém nerobí vyberaťv hotovosti, skôr ma zaujímalo, či s tým nebudeme mať problémy pri prípadnej kontrole ( po žiadnej ale netúžim), kedže peniaze z aplnenia nejdú priamo na účet SVB. Sú ale evidované cez pokladňu SVB v hotovosti.

Myslím, že ak to vyhovuje obom stranám, tak je to v poriadku.