Zavrieť

Porady

Mesačné úhrady vlastníkov iba cez banku?

Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Polis je offline (nepripojený) Polis

    Polis
    Jeden mesiac som to spravil a mal som z toho chaos ale aj účtovníčka u správcu. Riešim to tak, že všetky platby od vlastníkov chodia na jeden účet, a z toho účtu platim je ako predseda všetky faktúry, revízie a práce ... a to cez IB. Je to jednoduché a príde mi sms o pohybe na účte. Som spokojný, len denne možem takto zaplatiť do 50.000,-sk.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Daniela1010 Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?
    Zákon tým neporušujete. Nikde nie je prikázané, že všetky platby musia ísť cez bankový účet. Môžete spravovať financie domu aj v hotovosti. Ale nemyslím, si, že tým veľa ušetríte, skôr sa vystavujete vyššiemu riziku, ako napísal ivangabris.

    Mňa však zaujalo toto :"Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j." - to máte jedno SVB pre dva objekty?
    Elena Navrátilová
    Chobot Pozri príspevok
    Zákon tým neporušujete. Nikde nie je prikázané, že všetky platby musia ísť cez bankový účet. Môžete spravovať financie domu aj v hotovosti. Ale nemyslím, si, že tým veľa ušetríte, skôr sa vystavujete vyššiemu riziku, ako napísal ivangabris.

    Mňa však zaujalo toto :"Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j." - to máte jedno SVB pre dva objekty?
    Áno, SVB môže tvoriť aj viac domov.
    Elena Navrátilová
    Daniela1010 Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?
    Zákon 182/1993 § 10
    (6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie,

    dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd. Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
    Toto hovorí zákon.

    zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

    zsolt69
    Mňa však zaujalo toto :"Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j." - to máte jedno SVB pre dva objekty?[/quote]

    Aj u nás je jedno SVB a dve bytovky po 24 b.j.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Daniela1010 Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať na váš názor, prípadne skúsenosť z praxe. Sme jedno SVB dve bytovky po 6 b.j. Máme dva účty a dve pokladne v hotovosti. Pre čonajnižšie bankové poplatky väčšina vlastníkov platí mesačné úhrady do pokladne v hotovosti a tie sú neskôr hromadne vložené na účet a časť si nechávame v hotovosti aby sme nemuseli zase vyberať a platiť poplatky. Porušujeme tým zákon? Je naozaj povinné platiť za plnenie na účet domu v banke?
    Pri 12tich bytoch to ešte ujde, ale pri 132 bytoch by to bol už problém . Aj tak je riziko držať peniaze u seba. Cez banku je to sice trochu o poplatkoch, ale aj za vklad na učet sa platí dosť /neviem aku mate banku/ a taktiež je to prehľadnejšie a profesionálnejšie robiť transakcie cez účet.

    ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

    user P406 ivangabris
    slavica Pozri príspevok
    Pri 12tich bytoch to ešte ujde, ale pri 132 bytoch by to bol už problém . Aj tak je riziko držať peniaze u seba. Cez banku je to sice trochu o poplatkoch, ale aj za vklad na učet sa platí dosť /neviem aku mate banku/ a taktiež je to prehľadnejšie a profesionálnejšie robiť transakcie cez účet.
    u nas ten jeden pan tiez nosi vklad priamo do banky a TB nam to uctuje ako najdrahsiu polozku. Aj ked som mu hovoril ze by bolo lepsie keby to posielal na ucet z uctu. Asi nema vlastny ucet lebo postarka mu asi nosi dochodok domov.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivangabris Pozri príspevok
    u nas ten jeden pan tiez nosi vklad priamo do banky a TB nam to uctuje ako najdrahsiu polozku. Aj ked som mu hovoril ze by bolo lepsie keby to posielal na ucet z uctu. Asi nema vlastny ucet lebo postarka mu asi nosi dochodok domov.
    Myslím, že sa dá s TB dohodnúť, že poplatky za vklad v hotovosti bude uhrádzať vkladateľ. Tiež poznám jedného správcu, ktorý má účet v TB a ľudia, čo vkladajú v hotovosti, musia uhrádzať na mieste poplatok tuším 26 SKK.

    Daniela1010 je offline (nepripojený) Daniela1010

    Daniela1010
    problém je v tom, že naši vlastnící si už zvykli na to, že platia mne doma v hotovosti a zadarmo. Pochybujem, že sa im bude pozdávať poplatok za vklad v banke a máme tam aj dôchodcov, ktorí účet nemajú voôbec takže z účtu na účet im nevyhovuje a my žijeme na dedine, kde naša banka samozrejme nie je a tak by museli cestovať asi 16 km autobusom. Mne to problém nerobí vyberaťv hotovosti, skôr ma zaujímalo, či s tým nebudeme mať problémy pri prípadnej kontrole ( po žiadnej ale netúžim), kedže peniaze z aplnenia nejdú priamo na účet SVB. Sú ale evidované cez pokladňu SVB v hotovosti.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Daniela1010 Pozri príspevok
    problém je v tom, že naši vlastnící si už zvykli na to, že platia mne doma v hotovosti a zadarmo. Pochybujem, že sa im bude pozdávať poplatok za vklad v banke a máme tam aj dôchodcov, ktorí účet nemajú voôbec takže z účtu na účet im nevyhovuje a my žijeme na dedine, kde naša banka samozrejme nie je a tak by museli cestovať asi 16 km autobusom. Mne to problém nerobí vyberaťv hotovosti, skôr ma zaujímalo, či s tým nebudeme mať problémy pri prípadnej kontrole ( po žiadnej ale netúžim), kedže peniaze z aplnenia nejdú priamo na účet SVB. Sú ale evidované cez pokladňu SVB v hotovosti.
    Myslím, že ak to vyhovuje obom stranám, tak je to v poriadku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.