ingicka
23.01.08,05:54
Výdavky SVB? Chcem sa opýtať na výdavky SVB. Správca a predseda majú mesačnú odmenu. Majú právo na nákup papiera, farby do tlačiarne, uhr. fa za mobil a pod. ďakujem ahojte
Daniela1010
23.01.08,05:11
Ja si myslím, že nárok na výdavky kancelárskych potrieb určite majú.
ivangabris
23.01.08,06:54
odmena je za pracu a na vydaje by malo byt nieco naviac. predsa tie kanc. veci musi kupovat a pre seba to len nerobi.
Igy
23.01.08,10:10
Urcite by mali mat hradene vsetky vydavky spojene so spravou. Samozrejme odmena ktoru dostavaju je za cas a energiu ktoru tomu venuju. Vzdy sa vsak s nimi mozete vymenit a tejto odmeny sa zrieknut ;). Alebo im mozete poskytnut vlastny mobil a nech z neho vybavuju veci so spravou spojene. Smaozrejme papier a kancelarske potreby im mozete doniest z roboty, potom by uz nemali tieto naklady uctovat :o.
zsolt69
23.01.08,12:20
Výdavky SVB? Chcem sa opýtať na výdavky SVB. Správca a predseda majú mesačnú odmenu. Majú právo na nákup papiera, farby do tlačiarne, uhr. fa za mobil a pod. ďakujem ahojte

Aj ja používam svoj súkromný mobil na vybavovanie určitých záležitostí spojené SVB. Je možnosť kúpiť služobný mobil pre predsedu spoločenstva? Treba pri úďtovnístvo vytlačiť uskutočnené hovory ?
Elena Navrátilová
23.01.08,12:32
Aj ja používam svoj súkromný mobil na vybavovanie určitých záležitostí spojené SVB. Je možnosť kúpiť služobný mobil pre predsedu spoločenstva? Treba pri úďtovnístvo vytlačiť uskutočnené hovory ?

Je to všetko na dohode s členmi SVB. Najlepšie uznesením zo schôdze. ;)
Halli
23.01.08,17:53
Urcite by mali mat hradene vsetky vydavky spojene so spravou. Samozrejme odmena ktoru dostavaju je za cas a energiu ktoru tomu venuju. Vzdy sa vsak s nimi mozete vymenit a tejto odmeny sa zrieknut ;). Alebo im mozete poskytnut vlastny mobil a nech z neho vybavuju veci so spravou spojene. Smaozrejme papier a kancelarske potreby im mozete doniest z roboty, potom by uz nemali tieto naklady uctovat :o.

mimotemy... a poprípade im možte požičať aj vlastné auto, aby mohli behnúť na úrad, na poštu, za dodavateľom tepla, dohodnúť ponuku na výmenu dverí do paneláku... A najlepšie ak im požičáte aj svojho partnera, aby Vás aspoň niekto doma večer pochopil a pohladil:eek::D...prípadne vynadal, že Vám už šibe, že robíte charitu :rolleyes:
Orim
23.01.08,20:54
Ak niečo kúpim za hotové nechám si to preplatiť. Ja v tom nevidím žiadny problém.
ingicka
25.01.08,04:20
súhlasim s výdavkami na také drobnosti, ale tučné mesačné paušaly na mobily jeden pre predsedu a druhý pre správcu, to sa mi zdá trochu veľa. Potrebuju niekedy zavolať to je jasné,ale..../iné telefony nemajú/ Ešte by som chcela vedieť, koľko u vás majú mesačné odmeny predseda a správca. U nás nie je až toľko práce s tým. Sme malá bytovka a máme svoju kotolňu./majú mesačne odmenu, alebo ročne?/ Pekne vám ďakujem za vaše informácie. Ahojte veľa pracovných úspechov vám prajem.
svojar
25.01.08,05:31
My máme 1 telefón - predplatná karta- 200,- Sk na 3 mesiace.
Elena Navrátilová
25.01.08,05:41
súhlasim s výdavkami na také drobnosti, ale tučné mesačné paušaly na mobily jeden pre predsedu a druhý pre správcu, to sa mi zdá trochu veľa. Potrebuju niekedy zavolať to je jasné,ale..../iné telefony nemajú/ Ešte by som chcela vedieť, koľko u vás majú mesačné odmeny predseda a správca. U nás nie je až toľko práce s tým. Sme malá bytovka a máme svoju kotolňu./majú mesačne odmenu, alebo ročne?/ Pekne vám ďakujem za vaše informácie. Ahojte veľa pracovných úspechov vám prajem.
Nedá mi... ale na všetko čo tu opisuješ k tým telefonom dúfam majú uznesenie zo schôdze. Čo sa týka ostatného, mne to pripadá, že osobne si na schôdzi nebola. Poprosím Ťa, na najbližšiu určite choď a presveč sa na vlastné uši a oči. To je pre Teba najlepšie, ešte sa Ti môže rýchlo stať, že sprostredované informácie sú "skreslené". Píšem, že môže, nemusí... U "správcu" sa nejedná o odmene, ale o poskytovaní služby na základe mandátnej zmluvy. A to je individuálne.... na Slovensku som kdesi zachytila od 95,- až 180,- korún ale môže byť aj viac. Záleží na tom aký balík služieb Vám správca poskytuje. Máte vlastnú kotolňu. To všetko má nato vplyv. A hlavne je to na dohode, na akej sa ako vlastníci s poskytovateľom služieb dohodnete.
Igy
25.01.08,07:25
My máme 1 telefón - predplatná karta- 200,- Sk na 3 mesiace.

Mozem povedat len to, ze ked som sa zacal venovat veciam okolo spravy domu ako zastupca vlastnikov tak mi ucty za telefon isli z 600 sk za mesiac na 1200 za mesiac. A to mame spravcu co vacsinu veci riesi za nas. Takze tych 200Sk mi pride trochu mala na telefon. Ale asi zalezi aj od typu objektu.

Ingicka, asi by bolo najlepsie keby si sem napisala kolko vlastne vasi ludia dostavaju, resp. kolko za mesiac minu, a aky velky ste dom. Tiez si spomenula spravcu. Ste spolocenstvo, alebo mate spravcu a zastupcov?
svojar
25.01.08,18:06
My sme SVB, teda si dom spravujeme sami a tf. potrebujeme tak 1-2x za rok na dojednanie termínu odpočtu PRVN, 1-2x za 4, resp. 6 rokov na výmenu meračov teplej a studenej vody a niekedy aj na dačo iné, ale nič moc. Preto sme zrušili paušál, kde sme získali tf za 1,- Sk. Na bežné vybavovanie je 200,- Sk na 3 m až moc. Keď neveríš môžem poslať prevolané minúty za l polrok 2007, keď sme mali zbytočne drahý paušál.
Elena Navrátilová
25.01.08,18:29
Záleží aj na veľkosti domu. My sme 48 bytový dom. A teda... musím potvrdiť Igyho slová, aj som sa veru pousmiala,... kedysi mi 500 korún stačilo ojojoj aj som si minúty prenášala... ale teraz. Mne teda prispievajú mesačne 300 korún na telefon od doby čo som vybavovala zateplenie,.. a to som predkladala výpis pre SVB za vyše 1000 korún... len pre SVB. Aj mi povedali, že si mám predkaldať každý mesiac výpis a ten mi potom budú preplácať, ale ja rada aspoň takto "charitu". :D
buonapacta
25.01.08,18:58
S telefonom je to veľmi individuálne, záleží čo sa na dome robí. Aj malý dom môže mať velké náklady na telefón. Ak nič nie je treba alebo sa v dome nič nerobí, len sa evidujú platby od vlastníkov ("nič" som povedal v súvislosti s telefonovaním, lebo táto ekonomická činnosť je veľmi náročná, hlavne ked má byť správne a aktuálne vedená), tak stačí aj maličký paušál.

Ale ak sa operatívne riešia problémy alebo zhodnocuje dom alebo pripravuje výberové konanie, schôdze, pripomienkujú a tvoria sa zmluvy, tak niekedy nestačí ani 1500.-Sk paušál.

Jednoduché riešenia alebo plytká a rýchla kritika je tá najľahšia cesta, ktorá obvykle nevedie k náprave veci. Najlepšie sa presvedčíš o potrebe týchto nákladov, ak sa skúsiš spolupodieľať na správe domu.
svojar
25.01.08,19:02
Takže budem písať našu potrebu pre 32 bytový dom
12/06- 7min 41s
1/07 - 20m30s
2/07 - 2m12s
3/07 - 5m10s
4/07 - 10m2s
5/07 - 23m2s
6/07- 1m35s
a potom sme zrušili paušál. od 7/07 do teraz - platí kredit do 10.3. sme vydali aj s poplatkami na prechod z paušálu na predplatné 795,- Sk a plne to stačí.
svojar
25.01.08,19:11
Ad buonapacta

A nie je pri riešení takýchto dôležitých vecí radšej osobný kontakt? Nám ale skôr volajú dodávatelia služieb na svoje náklady keď chcú získať dodávku. My to berieme tak, že ide o peniaze našich vlastníkov bytov, teda aj o naše, tak sa snažíme náklady minimalizovať a nie len hovoriť "robíme pre Vás - tak dajte".
A načo potom máme e-mailové adresy? - Telefon iba v súrnych prípadoch a stručne.
Elena Navrátilová
25.01.08,19:20
Ale ak sa operatívne riešia problémy alebo zhodnocuje dom alebo pripravuje výberové konanie, schôdze, pripomienkujú a tvoria sa zmluvy, tak niekedy nestačí ani 1500.-Sk paušál.

Jednoduché riešenia alebo plytká a rýchla kritika je tá najľahšia cesta, ktorá obvykle nevedie k náprave veci. Najlepšie sa presvedčíš o potrebe týchto nákladov, ak sa skúsiš spolupodieľať na správe domu.

A nie je pri riešení takýchto dôležitých vecí radšej osobný kontakt? Nám ale skôr volajú dodávatelia služieb na svoje náklady keď chcú získať dodávku. My to berieme tak, že ide o peniaze našich vlastníkov bytov, teda aj o naše, tak sa snažíme náklady minimalizovať a nie len hovoriť "robíme pre Vás - tak dajte".[/QUOTE]No samozrejme... aj tak sa dá nato pozerať, však keď je niekto zaseknutý vo výťahu ... nech nám servis telefonuje každú chvíľku, či náhodou... alebo máme výpadok prúdu... alebo netečie teplá voda... alebo nám naúčtoval CDT vysokú zálohu...Osobne sa dá ísť. Samozrejme. Keď nie si zamestnaný a máš na to čas. Alebo keď nemusíš ísť nahlásiť haváriu výťahu do 60 km vzdialeného mesta? Ja viem, je to pritiahnuté a riadne ale je to tak. Inak sa posudzuje tomu, kto na to má aj chuť aj čas. Ale nie všade majú také šťastie, že sa takí ochotní ľudia nájdu. My sme malé mesto, všade najmenej 30 km od nás by som musela ísť. Napr. vodári. Kto mi preplatí cestovné, stratu času? Alebo až do 60 km vzdialeného mesta... neviem si to predstaviť. Jednoducho je to všade o inom. O takých účtoch za telefon pre SVB ako máte Vy sa mne môže len "snívať". A to Ti garantujem, že nikto nebude telefonovať keď sa pokazí satelit, alebo nastane iná situácia keď sa musí prizvať servis, lebo mne platia Sk 300,- mesačne. Aj som veru oľutovala, že som nezobrala tie výpisy.
ingicka
26.01.08,06:54
Ahojte,ďakujem Vám za všetky názory. Je nás 48 bytov, sme spoločenstvo, máme predsedu a spravuje nás správca. Ročna odmena pre správcu je min. 60.000.-Sk a pre predsedu min. 30.000.-Sk. Samozrejme okrem výdavkov/ to sú len odmeny/ Súhlasim s tým keď sa robí nejaká veľká akcia, že sa zatepľuje, alebo niečo rekonštruuje a pod... ale niekedy sa aj niekoľko mesiacov nerobí nič tak preto sa mi to zdá veľa. Nie je to plytká kritika, len som chcela vedieť váš názor a ako to u vás chodí. Ahojte Pekný /u mnohých pracovný/ víkend
Elena Navrátilová
26.01.08,07:21
Ahojte,ďakujem Vám za všetky názory. Je nás 48 bytov, sme spoločenstvo, máme predsedu a spravuje nás správca. Ročna odmena pre správcu je min. 60.000.-Sk a pre predsedu min. 30.000.-Sk. Samozrejme okrem výdavkov/ to sú len odmeny/ Súhlasim s tým keď sa robí nejaká veľká akcia, že sa zatepľuje, alebo niečo rekonštruuje a pod... ale niekedy sa aj niekoľko mesiacov nerobí nič tak preto sa mi to zdá veľa. Nie je to plytká kritika, len som chcela vedieť váš názor a ako to u vás chodí. Ahojte Pekný /u mnohých pracovný/ víkend
Je to pravda, preto som nechcela predkladať za každým výpis. To je hneď 100,- korún mesačne. Aj to som vtedy nedala preplatiť. Vzala som to presne tak, že raz sa aj to zateplenie skončí a teda malo by byť "kľudnejšie", ale to sú potom zas reklamácie, na spoločnom satelite niečo odíde, potom zas treba na SP (vzdialená 30 km jednou cestou, DU),... no čo už. Niekedy viac, niekedy menej. Ale čo už... sú SVB kde majú presne ako spomínal svojar, zoberú telefon na kartu a keď treba tak ju dobijú podľa potreby. Mne zas nikto telefon nedal. Takže to je celé na moje náklady a vybavujem zo svojho súkromného a nie mi to je veru príjemné. ALe to máte pre predsedu ozaj super odmenu, keď máte aj správcu. Ja mám za predsedu 25,- korún od bytu. Ostatné si vykrývam z poplatku za správu čo sme platili predtým správcovi. A to je od bytu 110,- Sk.
Orim
26.01.08,17:58
Ahojte,ďakujem Vám za všetky názory. Je nás 48 bytov, sme spoločenstvo, máme predsedu a spravuje nás správca. Ročna odmena pre správcu je min. 60.000.-Sk a pre predsedu min. 30.000.-Sk. Samozrejme okrem výdavkov/ to sú len odmeny/ Súhlasim s tým keď sa robí nejaká veľká akcia, že sa zatepľuje, alebo niečo rekonštruuje a pod... ale niekedy sa aj niekoľko mesiacov nerobí nič tak preto sa mi to zdá veľa. Nie je to plytká kritika, len som chcela vedieť váš názor a ako to u vás chodí. Ahojte Pekný /u mnohých pracovný/ víkend


Chcel by som u vás robiť predsedu :D :)
telefonujem za svoje a autobus platím tiež za svoje. sú tu miesta kde platím na 2x, musím prestupovať. teraz po zdražení jedna cesta tam 16.- Sk nie je bohvie čo.
Stále sa niečo nájde čo musím riešiť osobne, a pokiaľ to ide tak to odkladám a spájam dohromady, aby som vyriešil minimálne 2 veci na jednu cestu.
Igy
26.01.08,18:18
Ta odmena je naozaj stedra. Ale neviem co vsetko u vas tito ludia robia a kolko casu tomu venuju.
Inak z predchadzajucich prispevkov som si vsimol ze niektori ludia si vobec nevedia ohodnotit svoj cas. Ja ked mozem tak radsej zavolam ako by som mal nieco riesit osobne a zabit s tym pol dna. Ten telefonat ma stoji 40 korun a stretnutim zabijem niekedy aj niekolko hodin... OKrem toho vydavky na telefon ludom ktori sa on staraju predsa vobec nie su vydavky. Akor by som to bral ako investiciu. Predsa keby ste nemali nikoho kto by sa o ten dom staral to by ste sa na to asi inak pozerali. Takyto ludia dokazu casto usetrit desattisice pre bytovy dom len tym ze sa o vec zaujimaju. A dnes uz nic nie je zadarmo. Treba sledovat vacsie vydavky domu a skusat setrit tam a nie na takych veciach kde sa da usetrit 100 korun za mesiac. To je moj nazor.
Igy
26.01.08,18:24
Chcel by som u vás robiť predsedu :D :)
telefonujem za svoje a autobus platím tiež za svoje. sú tu miesta kde platím na 2x, musím prestupovať. teraz po zdražení jedna cesta tam 16.- Sk nie je bohvie čo.
Stále sa niečo nájde čo musím riešiť osobne, a pokiaľ to ide tak to odkladám a spájam dohromady, aby som vyriešil minimálne 2 veci na jednu cestu.

Orim, vsetka cest, ja to tiez robim zadara a nepytam ani korunu. Ale robim to s tym ze je to len na par mesiacov kym sa novy spravca ktoreho sme si vybrali namiesto stareho neaklimatizuje a nepojde to samo. Ale ak by som to robil na stalo tak beriem peniaze za vsetok svoj cas a za vsetky vydavky ktore tomu venujem. Je to nevdacna praca a aj ked sa ju snazis robit dobre tak staci jeden clovek a moze ti ju znechutit. Dnes sa veci zadarmo uz jednoducho nerobia a ludia by to mali pochopit. Staci sa pozriet za ake blbosti su dnes schopni vyvalit peniaze, tak preco nie za to ze sa im niekto stara o nehnutelnosti za nikolko milionov korun... Tot moj dalsi nazor :)
Orim
26.01.08,19:35
Ja som nepísal, že to robím zadara. :)
svojar
27.01.08,05:24
Ad Elena Navrátilová prísp. 18
Na výťah máme dozorcu z radov vlastníkov, ktorý za to dostáva určitú čiastku, takže vyslobodenie osôb ako aj nahlásenie poruchy je v jeho réžii. My v dome bývame od postavenia - 24 rokov - a zaseknutí bolo v 2 výťahoch asi tak 5 - nie že by som to sledoval, ale vžy sa tom hovorí - skôr hovorilo. Teraz čo máme SVB - 7 rokov - ani jeden prípad.
Dodávateľov alebo ich zástupcov - myslím el.en, voda, teplo - máme v mieste tak do 500 m. - Takže v pohode.
A na tú ironickú poznámku " nech nám servis telefonuje každú chvílu " - myslel som si, že volanie dodávateľov budeš správne chápať - ale bohužial.
Takže to musím vysvetliť - Dodávatelia volajú, keď sa jedná o nejakú investíciu. Alebo mi im zavoláme, že potrebujeme vymeniť vodomery SV, TV, odpočet PRVN - stručná informácia. A oni potom zavolajú termín, prípadne ďalšie upresnenia.
Elena Navrátilová
27.01.08,05:37
To máte super kvalitné výťahy. My máme dva výťahy, veľké 5 osobové. A to sme investovali do opravy, generálky, prestavby, samomazania, vyspádovania.... máme urobené všetky skúšky. Aj my máme dozorcov výťahov. Dvoch. Ale chodia do práce a tak keď sa niečo také deje automaticky idú všetci za mnou. Som človek a nebudem človeka, ktorý sa "stresuje" zaseknutý vo výťahu, aby sa stresoval ďalej kým niekto či už zo servisu, alebo z roboty príde. Zadávateľka sa pýtala na výdavky v SVB, nie je to nás dvoch. Ja som to myslela úprimne, že to záleží na konkrétnych lokalitách a samotných podmienkach v SVB. Nehľadaj v tom nič iné. Ja si svoje náklady na tel. ľahko doložím výpisom. Ja zadávam podnety napr. keď si začal vodomermi písomne. Ako doložím výber firiem? A príď, ukážem Ti, že práve mailom. Ak je tu niekto koho som oslovovala napr. ohľadom termovízie, satelitnej stanice, potvrdí, že som ich kontaktovala práve mailom. Ja si to všetko potom vytlačím a každý z členov SVB vidí aké sú ponuky na to, ktoré dielo. ;) V konečnom dôsledku sa dohodnú v konkrétnom SVB do akej výšky budú uhrádzať náklady za telefon. Veď aj u nás sa to rozhodlo tak. Aj ostatné náklady sa dajú riešiť či už dohodou alebo kompromisom. Čo sa týka správcu, je to buď s.r.o., alebo na živnosť a svoje náklady spojené s réžiou by mal mať zahrnuté v poplatkoch za správu. Takže tam už by som nejaké osobitné odmeny ani nedávala. Ale to je môj názor.
Elena Navrátilová
27.01.08,06:08
[QUOTE=svojar;624782]Ad Elena Navrátilová prísp. 18
Na výťah máme dozorcu z radov vlastníkov, ktorý za to dostáva určitú čiastku, takže vyslobodenie osôb ako aj nahlásenie poruchy je v jeho réžii. My v dome bývame od postavenia - 24 rokov - a zaseknutí bolo v 2 výťahoch asi tak 5 - nie že by som to sledoval, ale vžy sa tom hovorí - skôr hovorilo. Teraz čo máme SVB - 7 rokov - ani jeden prípad.
Dodávateľov alebo ich zástupcov - myslím el.en, voda, teplo - máme v mieste tak do 500 m. - Takže v pohode.
A na tú ironickú poznámku " nech nám servis telefonuje každú chvílu " - myslel som si, že volanie dodávateľov budeš správne chápať - ale bohužial.
Takže to musím vysvetliť - Dodávatelia volajú, keď sa jedná o nejakú investíciu. Alebo mi im zavoláme, že potrebujeme vymeniť vodomery SV, TV, odpočet PRVN - stručná informácia. A oni potom zavolajú termín, prípadne ďalšie upresnenia.Tu spomínaš aj odmenu pre dozorcu výťahu. U nás to robia všetci zdarma. Aj členovia rady. Tak sa potom ani nediv, že aká pláca taká práca. Ako vzniklo u nás SVB v roku 1997 u nás nikdy nikto nedostal žiadne odmeny. Chcem to zmeniť ale rada by som vedieť aké odmeny sú pre členov rady, pre dozorcov výťahov. Máme samomazanie, revízny technik od firmy čo nám chodí na výťahy, mi povedal, že v prípade samomazníc je to okolo 80 korún mesačne. To sa zas nepozdávalo dozorcovi výťahov. Vtedy sme mali jedného. Ja som myslela, že by sa im platilo ročne, ale malo by to byť závislé od ich účasti na zasadnutí rady. To je pri zamestnaných problém. Ani za odpisy vodomerov nie je žiadna odmena. Tak je to celé na mne. Ale to k ničomu nevedie. Je toho na jedného človeka priveľa. OSBD u nás platí za odpis okolo 20 korún od bytu, u nás sa to robí zadarmo. Chcela by som to zmeniť. Ale vidím, že keď ľudia si to nevážia. Poznáme to všetci. Majú všetko a za pár korún. Poprosím o vyjadrenie sa aj k odmenám pre členov rady. Čo sa týky tých dodávateľov... hold Vaši sú iní. Ja som rada ak sa vôbec niekto podujme na výmenu vodomerov. Dnes majstri nechcú chodiť po bytoch. Je to pre nich nepríjemné. :mee: Čím ďalej tým horšie sa zháňajú majstri aj na drobné opravy na spoločných častiach. Takže ja niečo také, že nám má volať dodávateľ vôbec nepoznám.
svojar
27.01.08,13:27
Dozorca výťahu má 200,- Sk na mesiac za 2 výťahy. Predseda rady 2000,- za rok, 2 členovia , každý 1000,- za rok. Za odpisy vodomerov neplatíme. SBD a Byt. podnik platia po 5,- Sk za byt, tých 20,- u Vás sa mi zdá dosť veľa.
ingicka
27.01.08,15:42
Predseda 2.000.- Sk ročne? A to aj niekto robí? a čo správca?
Začala som túto tému, lebo som chcela poznať vaše skutočnosti a názory. Okrem týchto ročných odmien sú u nás ešte aj nejaké mimoriadne keď sa robí niečo väčšie. A vyučtovanie nám robí firma samozrejme nie za darmo. Akurát ešte odpisujú merače a vodomery./predseda a správca/ A na schôdzi o tých telefónoch nebolo ani slovo. Na schôdze samozrejme chodím, veď sa jedná aj o mňa. pekný večer
Elena Navrátilová
27.01.08,15:55
Dozorca výťahu má 200,- Sk na mesiac za 2 výťahy. Predseda rady 2000,- za rok, 2 členovia , každý 1000,- za rok. Za odpisy vodomerov neplatíme. SBD a Byt. podnik platia po 5,- Sk za byt, tých 20,- u Vás sa mi zdá dosť veľa.
U nás konkrétne v dome sa neplatí za odpisy, ale v domoch v správe OSBD sa platí za byt 20,-.
Halli
27.01.08,16:02
U nás konkrétne v dome sa neplatí za odpisy, ale v domoch v správe OSBD sa platí za byt 20,-.
Na OSBD totiž vedia, že niekto musí stráviť čas medzi sviatkami - pri koncoročnom odpise - oznamom o odpisoch,behaním po bytoch, vyhladavaním neporiadnikov na 2hy krát, spracovaním udajov o spotrebe, nahodením do programu o sprave bytu a nahlásením spotreby dodavateľovi tepla a TÚV. A my? máme byt radi, že nám ponúknu pohárik na úspešne ukončenie roka? :o
Elena Navrátilová
27.01.08,16:03
Predseda 2.000.- Sk ročne? A to aj niekto robí? a čo správca?
Začala som túto tému, lebo som chcela poznať vaše skutočnosti a názory. Okrem týchto ročných odmien sú u nás ešte aj nejaké mimoriadne keď sa robí niečo väčšie. A vyučtovanie nám robí firma samozrejme nie za darmo. Akurát ešte odpisujú merače a vodomery./predseda a správca/ A na schôdzi o tých telefónoch nebolo ani slovo. Na schôdze samozrejme chodím, veď sa jedná aj o mňa. pekný večer

Stále ma Tvoje príspevky prekvapujú. Čo potom podľa zmluvy robí správca? Ani vyúčtovanie? Účtovníctvo robí kto? Správca je kto? Robí to na živnosť, alebo je profesionálna firma? Pýtaj si k nahliadnutiu zmluvu medzi SVB a správcom. Mala by byť mandátna a tam máte zmluvne dohodnuté úkony, ktoré správca vo Vašom mene robí a pre Vás.
ingicka
28.01.08,03:55
Predseda a správca sú z nášho domu.Na začiatku bol predseda neplatená funkcia /7 rokov dozadu/Vyučtovanie robí firma. Spráca im dá poklady a potom to roznesie po dome.Tiež zabezpečuje opravy.Niečo keď sa plánuje alebo nejaká havaria.A nemusí nikde dochádzať autobusom, všetko je totiž v našom meste.Máme svoju kotolňu o ktorú sa starajú dvaja ľudia. môže byť správca aj nájomnik?
Elena Navrátilová
03.02.08,05:48
Predseda a správca sú z nášho domu.Na začiatku bol predseda neplatená funkcia /7 rokov dozadu/Vyučtovanie robí firma. Spráca im dá poklady a potom to roznesie po dome.Tiež zabezpečuje opravy.Niečo keď sa plánuje alebo nejaká havaria.A nemusí nikde dochádzať autobusom, všetko je totiž v našom meste.Máme svoju kotolňu o ktorú sa starajú dvaja ľudia. môže byť správca aj nájomnik?

Správca môže byť aj nájomník. Správca nemusí bývať v dome ale môže. Aj predseda. Nato, že máte na všetko platené služby, myslím, že predseda má pomerne vysokú odmenu.
empaty
03.02.08,08:59
Ta odmena je naozaj stedra. Ale neviem co vsetko u vas tito ludia robia a kolko casu tomu venuju.
Inak z predchadzajucich prispevkov som si vsimol ze niektori ludia si vobec nevedia ohodnotit svoj cas. Ja ked mozem tak radsej zavolam ako by som mal nieco riesit osobne a zabit s tym pol dna. Ten telefonat ma stoji 40 korun a stretnutim zabijem niekedy aj niekolko hodin... OKrem toho vydavky na telefon ludom ktori sa on staraju predsa vobec nie su vydavky. Akor by som to bral ako investiciu. Predsa keby ste nemali nikoho kto by sa o ten dom staral to by ste sa na to asi inak pozerali. Takyto ludia dokazu casto usetrit desattisice pre bytovy dom len tym ze sa o vec zaujimaju. A dnes uz nic nie je zadarmo. Treba sledovat vacsie vydavky domu a skusat setrit tam a nie na takych veciach kde sa da usetrit 100 korun za mesiac. To je moj nazor.
S príspevkom úplne súhlasím až na tú prvú vetu o štedrej odmene pre predsedu SVB, pretože podľa môjho názoru je nízka.

Po prepočte je to 52.-Sk na byt a mesiac, co je v BA podpriemer. Ak by to bola odmena pre splnomocneného zástupca vlastníkov, bolo by to snáď ešte primerané ohodnotenie na spodnej hranici dnesných odmien pre ZV. Ale pre predsedu SVB, ktorý ako konateľ SVB zodpovedá za výkon správy domu pred zákonom (aj ked výkon niektorých činností robí dodávateľ - mandatár, zodpovedný je predseda SVB ako štatutár právnickej osoby), a to celým svojim majetkom fyzickej osoby. Za 52.-Sk na mesiac a byt to nemôže robiť nikto súdny ani rozumný! Tu sa neplatí len za odvedenú prácu, ale aj za právne zastupovanie vlastníkov pred zákonom a prijatú zodpovednosť. Preto majú konatelia vo firmách iné ohodnotenie ako napr. výkonný riaditeľ, ktorý dokonca odvedie možno viac práce!

Predseda SVB, ak je zodpovedný voči vlastníkom v dome ale aj sám voči sebe, sa správe domu musí venovať najmenej "každý druhý deň" a veci si kontrolovať, poskytovať mandatárovi súčinnosť. Inak to nebude mať potrebnú kvalitu a zo skúsenosti viem, že ide len o "priemerné prežívanie".

Správa domu pri forme správy SVB je pritom právne náročnejšia ako pri obyčajnom bytovom dome, pretože treba zohľadňovať okrem zákona 182/93 Z.z. aj Obch. zákonník a ich väzby. Že je správa domu nevďačná práca je dnes asi každému jasné a aby to bolo po všetkých stránkach OK, clovek musí byt značne interdisciplinárne zameraný a mat solídne právne zázemie.

Preto by sa mi primeranejšou odmenou pr predsedu SVB zdala odmena aspoň tých 100.-Sk na mesiac a byt plus mimoriadne výdavky.
sthruska
03.02.08,12:02
>>Za 52.-Sk na mesiac a byt to nemôže robiť nikto súdny ani rozumný!
Tak poď k nám na východ. U nás sa celá správa robí za 90 Sk bez DPH.

>>sa správe domu musí venovať najmenej "každý druhý deň"
Takého som ešte nestretol.
Elena Navrátilová
03.02.08,12:09
>>Za 52.-Sk na mesiac a byt to nemôže robiť nikto súdny ani rozumný!
Tak poď k nám na východ. U nás sa celá správa robí za 90 Sk bez DPH.

>>sa správe domu musí venovať najmenej "každý druhý deň"
Takého som ešte nestretol.
Záleží aký veľký máte dom. Napr. u mňa ešte aj chodia platiť v hotovosti. Po novelizácii som sa aj snažila, aby chodili platiť do banky, ak už nie sú ochotní si dať trvalé príkazy, ale ostali takí, ktorí si jednoducho nájdu dôvod, ako im vyhovuje u mňa platiť. A to je skutočne nepríjemné. Nielen každý druhý deň, ale aj cez víkendy. ;) Niekedy za deň viacerí, niekedy nikto. Ale aj v obchode, na ulici,... kto ma kde zbadá. ;)
cervena
03.02.08,20:52
Naozaj? A kde žiješ sthuska? Naozaj, raz jednemu nejde tepla voda, druhy potrebuje cosi potvrdit, zatecie strecha, vytah sa zasekava, elektrina obcas vypadava....Nastastie mobil mam sluzobny a na pausal. Svoj som odmietla pouzivat po prvych troch fakturach
Orim
04.02.08,00:59
Chodia každú chvílu a fakt s rôznymi blbosťami (napr. nefunguje im perlátor na vodovode a pritom ho vraj pred týždňom čistili), ešte ma otravujú aj keď sa medzi sebou susedia pohádajú. :( a chcú aby som to riešil.
sthruska
04.02.08,06:37
>>Naozaj? A kde žiješ sthuska?
Humenné. A platí to v celom meste, okrem BD.
S takými vecami chodia za predsedom. Ale už chápu, že to je ich majetok a musia si to zaistiť sami. Odmeny predsedov sú rôzne, podľa rozhodnutia zhromaždenia. Napr.
32 bytov - 0 Sk. Predseda nechcel nič, aby mu to nevýčitali.
24 bytov 5 000 Sk ročne. Teraz mu to sami zvýšili. Neviem na koľko
104 bytov 0 Sk. Ale to je špeciálny prípad.
Elena Navrátilová
04.02.08,06:54
>>Naozaj? A kde žiješ sthuska?
Humenné. A platí to v celom meste, okrem BD.
S takými vecami chodia za predsedom. Ale už chápu, že to je ich majetok a musia si to zaistiť sami. Odmeny predsedov sú rôzne, podľa rozhodnutia zhromaždenia. Napr.
32 bytov - 0 Sk. Predseda nechcel nič, aby mu to nevýčitali.
24 bytov 5 000 Sk ročne. Teraz mu to sami zvýšili. Neviem na koľko
104 bytov 0 Sk. Ale to je špeciálny prípad. Veď práve,... ľudia radšej nič nechcú, lebo bohužiaľ, každý už vopred vie, tuší, že mu to budú "závidieť", vyčítať. Hold, nevieme sa oceniť. Radšej povieme symbolickú sumu,alebo nič... však sme susedia. Na druhej strane, prečo by som za susedom nešla večer o 21,00 hod., všakje sused. Alebo víkendy... veď je sused. Je to o ľuďoch. Ruku na srdce, potešilo by, keby si to ľudia uvedomili a susedovi aj zaplatili pár korún za tú ochotu, že sa nám venuje hoc aj večer o 21,00 hod., alebo cez víkend. Veď je ochotný aj súkromný mobil použije pre majetok nás všetkých. Ale to je na Slovensku utópia. Aj tu čítam aký je predseda,... blablabla... ale sám by to nerobil. Ani za tú odmenu a už vôbec nie zadarmo. Prečo by som mal robiť v rade... ale kritizovať, všetko považovať za cieľ mojej kritiky... lebo ja mám pocit. A načo by som pozrel vo vlastnom záujme zákon. Najprv ho očiernim, lebo mu platím haliere na deň, na hodinu stotinu haliera... ale platím. Veď on sa s mojou "kritikou" musí vyrovnať. A najlepšie sa upodozrieva práve predseda, člen rady, lebo on na rozdiel od iných aj vybavuje, koná v mene všetkých, v tom najlepšom úmysle.
Halli
04.02.08,16:15
Už som to tu raz písala, ale zmazala som to, lebo niekto povie : však to nerob za tie peniaze, keď nechceš... Jasne dobre povedať tomu, kto prstom nepohol a ja sa starám o panelák už takmer 10 rokov a zhodnotila som dom natoľko, že mám na dverách často inzeráty so znením : "kupim byt v tomto dome"... za internet alebo kablovku daju v byte 500,-sk len tak šupne a ak sa im staráte o dom rozhodujú na zhromaždení, či Vám zaplatit o 30 sk viac či nie...celomesačna odmena je často vo výške jedneho obeda...veď to je smiešne a dehonestujúce... A potom je vysmiaty, že predal byt v "tomto dome " za dva melony...Vrátim sa ale k prvej vete... Ten kto to robí správne a profesionálne može povedať našťastie aj : však si najdite iného správcu, ktorý Vám to bude robiť za tých pár "šupov" :rolleyes: Je to vysoko odborná a zodpovedná práca a preto si ju treba vedieť oceniť ak sa vykonáva poctivo.
jamNicka
04.02.08,19:49
Pekný večer, po dlhej dobe som opäť hodiny a hodiny na PORADE a preštudovala som si aj túto debatu a musím uznať, že táto práca je nezaplatená a kto ju nikdy nerobil, nepochopí, o čom to je.Ja robím túto prácu od založenia nášho SVB - od júna 1997, sme síce len 6-bytovka, ale pokiaľ chcete niečo vybaviť- je to dosť zajedno, či je to panelák alebo malá bytovka- potvrdenia musíte zháňať rovnako. Čo som sa už ja nabehala a navybavovala a keď sa začali šíriť rôzne reči a chcela som , aby to prevzal niekto iný- zrazu nemal kto, zrazu bol každý spokojný, nikomu nevadilo, že to robím už niekoľko volebných období - a samozrejme zadarmo, veď sme malá bytovka. O tom, koľko som pretelefonovala ja alebo môj manžel nikto nemá ani paru, papier do tlačiarne dávam svoj, farbu do tlačiarne si kupujem za vlastné a tak by som mohla pokračovať, ale teší ma, ako naša bytovka vyzerá, aká je čistá a útulná, ako každý chváli keď do nej vstúpi - to je moja odmena...
Elena Navrátilová
05.02.08,05:28
Pekný večer, po dlhej dobe som opäť hodiny a hodiny na PORADE a preštudovala som si aj túto debatu a musím uznať, že táto práca je nezaplatená a kto ju nikdy nerobil, nepochopí, o čom to je.Ja robím túto prácu od založenia nášho SVB - od júna 1997, sme síce len 6-bytovka, ale pokiaľ chcete niečo vybaviť- je to dosť zajedno, či je to panelák alebo malá bytovka- potvrdenia musíte zháňať rovnako. Čo som sa už ja nabehala a navybavovala a keď sa začali šíriť rôzne reči a chcela som , aby to prevzal niekto iný- zrazu nemal kto, zrazu bol každý spokojný, nikomu nevadilo, že to robím už niekoľko volebných období - a samozrejme zadarmo, veď sme malá bytovka. O tom, koľko som pretelefonovala ja alebo môj manžel nikto nemá ani paru, papier do tlačiarne dávam svoj, farbu do tlačiarne si kupujem za vlastné a tak by som mohla pokračovať, ale teší ma, ako naša bytovka vyzerá, aká je čistá a útulná, ako každý chváli keď do nej vstúpi - to je moja odmena... Vierka napísala si to ako človek, ktorý všetko čo robí, robí skôr pre duševné uspokojenie. Baví Ťa, keď vidíš za sebou "niečo z Teba"... ani sa nedivím, že sú spokojní. Aspoň tie kancelárkse potreby by ich veru mohlo napadnúť, aby Ti preplácali a ak inak nie, ročnú odmenu ... Veď na tej "funkcii" predsedu vždy treba vidieť len to pozitívne. Inak sa to robiť ani nedá.
Halli
05.02.08,16:42
že to robím už niekoľko volebných období - a samozrejme zadarmo, veď sme malá bytovka. O tom, koľko som pretelefonovala ja alebo môj manžel nikto nemá ani paru, papier do tlačiarne dávam svoj, farbu do tlačiarne si kupujem za vlastné a tak by som mohla pokračovať, ale teší ma, ako naša bytovka vyzerá, aká je čistá a útulná, ako každý chváli keď do nej vstúpi - to je moja odmena...

Vierka je načase, aby si si vedela svoju prácu oceniť, pretože si všetci budú myslieť, že keď to robíš zadarmo zvladne to hocikto. Aj ja mám dobrý pocit z toho, čo som za takmer 10 rokov v paneláku dokázala a musím povedať, že veľa ludí to vie už aj pochváliť a chvália sa hlavne, ak pride ku nim návšteva a povie, "jéj aké to tu máte pekné" ... najviac ma poteší, keď počujem že ten alebo ten ma chvalil v meste a v iných domoch , ktoré nespravujem...no sú aj iné reakcie, ale to už som si zvykla /sme predsa na Slovensku/...Ďalšie a ďalšie domy ma oslovujú, že aj oni by chceli...Nebudem, ale robiť to, čo nezvladnem za každu cenu a nerobiť to tak, aby bola spokojnosť na oboch stranách.
.... Toto je všetko čo poteší, ale je čas svoju pracu si važiť a zhodnotiť. Tam, kde sú ľudia spokojní, vedia to aj pochopiť a mám ich podporu a navrhli mi to sami. Na zhromaždení to bude prejednané a pokiaľ si to uvedomia a uznajú budem mať z práce nielen dobrý pocit ale aj ohodnotenie, pokial nie, mám veľa možností ako svoje skusenosti odovzdať ďalej, kde si to budú vážiť.;)
jamNicka
06.02.08,14:30
Ďakujem za pochvalu, nemôžem povedať, že by to už aj nenavrhovali- myslím preplatiť tie výdavky, ale toto zateplenie bola taká väčšia akcia, pri ktorej bolo straaaaaaaašne veľa vybavovačiek, takže začínať s tým pri tých drobnejších akciách sa mi moc nechce,tie veľké papierovačky okolo malej odmeny, to nie je nič pre mňa. Ja som sa nechcela sťažovať, chcela som len oboznámiť , že máte hľadať takého "ochotníka" v bytovom dome
ingicka
07.02.08,04:37
sthruska máš naozaj pravdu. empaty ty máš pravdu tiež, na Ba je to naozaj veľmi málo. žijeme asi 400km smerom na východ, takže sa nemôžeme rovnať s hlavným mesto. zarábame tu asi jednu tretinu z toho čo tu čítala.nechcem sa sťažovať teraz na mzdu , skúsila som byť aj na upsvar. Nie som za to zaplatiť za vykonanú prácu, keď je robená s láskou a je na konci pekný výsledok.ale keď sa to robí kvoli peniazom je to o inom,a nikto koho platite po vás neškrieka, ale jedna sa ako s ľudmi. je u nás veľa dôchodcov,a mne je len veľmi ľúto, že u nás je to tak ako je. ja som len chcela vedieť ako sa to robi inde.sú aj u nás ľudia čo by to robili ináč a s láskou, ale kto si to so susedom "rozhádže"?
Halli
07.02.08,08:37
sthruska máš naozaj pravdu. empaty ty máš pravdu tiež, na Ba je to naozaj veľmi málo. žijeme asi 400km smerom na východ, takže sa nemôžeme rovnať s hlavným mesto. zarábame tu asi jednu tretinu z toho čo tu čítala.nechcem sa sťažovať teraz na mzdu , skúsila som byť aj na upsvar. Nie som za to zaplatiť za vykonanú prácu, keď je robená s láskou a je na konci pekný výsledok.ale keď sa to robí kvoli peniazom je to o inom,a nikto koho platite po vás neškrieka, ale jedna sa ako s ľudmi. je u nás veľa dôchodcov,a mne je len veľmi ľúto, že u nás je to tak ako je. ja som len chcela vedieť ako sa to robi inde.sú aj u nás ľudia čo by to robili ináč a s láskou, ale kto si to so susedom "rozhádže"?

Možno to bude robiť s láskou a nebude chciet za to platit, ale nikdy to nebude robit na urovni a profesionálne. Nebude mať všetky zakony a učtovné veci, nebude mať sw na spracovanie vyúčtovania atď... videla som veľa takých a ver, že až im príde kontrola, alebo sa niečo stane, potom každý zabudne, že sa to robilo "s láskou" a budú hladať vinníka.:rolleyes: Po mne nikdy nikto "neškriekal" a výsledky su očividné a viem, že mám všetko tak ako má byť... nemám udržbu ani kopec zamestnancov, aby som vymetala fondy domov, ako to robia na už tu spomínaných spravcovských firmách... ale chápem ťa a je pekné, že aspoň niekto vnáša lasku medzi ľudí:);)
ingicka
07.02.08,14:30
asi tomu venuješ veľa času a robiíš to dobre, hlavne asi ťa to aj baví.Tak to tvojim susedom môžem len závidieť./ To neškrieme po nich ale opačne oni po nás/Ešte ku tej kontrole.Keď bol spor medzi správcom a susedom Taký viac menej osobný, tak sused povedal, veď uvidíme keď dostaneš kontrolu. A správca na to "kto asi by nás mohol kontrolovať" /hahaha/ Správca dostal pokutu od inšpektoratu, a čo myslíš kto ju zaplatil? Všetci nájomníci.U nás to nie je také, ako inde. Viazne komunikácia a bojíme sa pozrieť susede do tvare, lebo čo keď náhodou by dačo chcela alebo potrebovala. nedá sa v tom žiť. pohrávame sa s myšlienkou na iné bývanie
Orim
07.02.08,21:15
A prečo ste mu to nezosobnili. :)
Karas Milan
10.02.08,03:21
Ja by som povedal nech terajšie výdavky porovnajú s výdavkami keby mali správcu (bytové dr. a pod.).
Asi by teraz mali byť o percentá až desiatky percent lacnejší - veď hádam aj kvôli tomu zakladali SVB. A najväčší kritici nech si to vyskúšajú ALE s PLNOU zodpovednosťou.
Ka Mil