renatak123
25.01.08,06:23
ahojte, mohol by mi niekto z vás poradiť ako je to pri podnikaťní s dopravou? dopravou na Slovensku, s aviou, chcem si na to otvoriť s.r.o, čo k tomu potrebujem, ako to funguje s odpisovaním DPH, základné info okolo toho,ďakujem
danushka
25.01.08,05:42
Doprava je koncesovaná živnosť. Z hľadiska DPH tu máš potrobne rozpísané situácie, ktoré môžu vzniknúť v rámci poskytovania dopravných služieb.

1. medzi Skovákom so slovenským IČ DPH a subjektom z iného štátu únie, ktorý nám poskytne IČ DPH na Slovensku nie je žiadny rozdiel,
2. registrácia DPH sa musí overiť. Ak niekto poskytne IČ, to ešte nemusí znamenať, že je registrovaný na DPH. Overuje sa na internetovej stránke daňového riaditeľstva :www.drsr.sk, záložka Dane, riadok Overovanie DIČ DPH v SR a EÚ (vyberie sa príslušný štát),
3. medzinárodnou prepravou sa po vstupe do EÚ chápe iba preprava z a do štátov mimo EÚ, tzv. tretí štát.

1.Preprava na Slovensku (začiatok aj koniec prepravy je na Slovensku)
- pre akéhokoľvek odberateľa (bez ohľadu na to, či má elebo nemá IČ DPH) fakturujeme vždy s DPH 19%

2. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok na Slovensku koniec v inom štáte EÚ)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku alebo nemá IČ DPH fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska) fakturujeme bez DPH - povinnosť platiť daň prechádza na odberateľa - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte IČ DPH)

3. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok mimo Slovenska)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku , fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska), fakturujeme bez DPH - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte kde je IČ DPH)
- odberateľ nemá IČ DPH - vznikne nám povinnosť registrovať sa na DPH v štáte, kde preprava začína a fakturovať so sadzbou DPH platnou v príslušnom štáte
- do tejto kategórie prepráv patrí aj preprava z členského štátu EÚ do iného štátu EÚ cez nečlenský štát - platia všetky vyššie uvedené zrážky pod bodom 3 - tzn. posudzuje sa IČ DPH odberateľa

4. Preprava z a do tretieho štátu
- jedná sa o medzinárodnú prepravu (s vyclením a prepustením tovaru v mieste nakládky, resp. vykládky) je oslobodená od DPH, aj keď fakturujeme len slovenský úsek alebo časť prepravy - z prepravného dokladu musí byť jasné, že sa jedná o medzinárodnú prepravu - § 47 a 48
- tranzit cez viac štátov EÚ, ale preprava z tretieho štátu cez štáty EÚ do tretieho štátu oslobodená od DPH (na nákladnom liste na začiatku prepravy bude pečiatka colnice a na konci taktiež, musí byť jasné, že ide o režim tranzit) - § 47 a 48

5. Služby v colnom sklade
- priamo spojené s vývozom do tretieho štátu oslobodené od DPH - § 47
- poskytnuté pri dovoze tovaru a ak ich hodnota je zahrnutá do základu dane na dovoze sú oslobodené podľa § 48, ak nie sú zahrnuté do základu dane na dovoze podliehajú dani 19%

6. Ručenie za colný dlh pri dovoze tovaru
- oslobodené od DPH podľa § 39 odst. 1 písm. b zákona o DPH

Skús ešte poriadne pohľadať v iných príspevkoch, o doprave tu je toho naozaj veľmi veľa:)
zalobaba
25.01.08,09:29
Skús popísať bližšie, čo konkrétne potrebuješ ?
renatak123
03.02.08,17:48
staci nato iba ZL alebo su potrebne aj nejake ine povolenia
zalobaba
03.02.08,18:18
staci nato iba ZL alebo su potrebne aj nejake ine povolenia

Pri doprave v rámci SR potrebuješ Koncesnú listinu na vnútroštátnu nákladnú cestnú dopravu vydanú príslušným ŽÚ a mimo SR potrebuješ Povolenie na prevádzkovanie medzinárodnej nákladnej cestnej dopravy vydanú príslušným Krajským úradom. Na vydanie oboch je potrebné splniť určité špecifické požiadavky vrátane zodpovedného zástupcu.
renatak123
04.02.08,08:04
aké sú tie špecifické požiadavky a kto by mal byť ten zodpovedný zástupca?
luciaJ
04.02.08,11:37
Ahoj.
takže zodpovedný zástupca musí byť osoba, ktorá je držiteľom osvedčenia o odbornej spôsobilosti z Krajského úradu Dopravy. Sú to skúšky, ktoré musíš urobiť, stojí to cca 16.000 myslím. Potom potrebuješ doklad o finančnej spoľahlivosti 9.000Eur. Súhlas zodpovedného zástupcu ( musíš ho zamestnať ). Žiadosť, kolok Sk 1.000,--, výpisy z RT si vyžiada ŽÚ, a zápisnicu z VZ alebo súhlas 1 spoločníka.
renatak123
05.02.08,10:55
zodpovedný zastupcom mozem byt aj ja?doklad o financnej spolahlivosti potrebujem aj pri doprave v ramci SR
zalobaba
05.02.08,11:28
Ahoj.
takže zodpovedný zástupca musí byť osoba, ktorá je držiteľom osvedčenia o odbornej spôsobilosti z Krajského úradu Dopravy. Sú to skúšky, ktoré musíš urobiť, stojí to cca 16.000 myslím. Potom potrebuješ doklad o finančnej spoľahlivosti 9.000Eur. Súhlas zodpovedného zástupcu ( musíš ho zamestnať ). Žiadosť, kolok Sk 1.000,--, výpisy z RT si vyžiada ŽÚ, a zápisnicu z VZ alebo súhlas 1 spoločníka.

Súhlasím čiastočne a trochu ťa opravím finančné spoľahlivosť vo výške 9.000,- Euro iba na prvé vozidlo, na každé ďalšie je to už menej, ak bude zodpovedný zástupca spoločníkom alebo konateľom spoločnosti, nemusí byť zamestnaný, kolok si myslela kam? (ŽÚ alebo KÚ), nesedí mi jeho výška. Skús veci upresniť.:o
zalobaba
05.02.08,11:29
zodpovedný zastupcom mozem byt aj ja?doklad o financnej spolahlivosti potrebujem aj pri doprave v ramci SR

Môžeš, ak si vlastníkom Osvedčenia, ktoré tu už ktosi spomínal. Finančnú spoľahlivosť potrebuješ preukázať aj pri doprave v rámci SR.
renatak123
05.02.08,13:06
co je to to osvedcenie?
zalobaba
05.02.08,16:20
co je to to osvedcenie?

..... no - porada je síce dobrá stránka, ale vidím, že ty si sa predtým ako si založil/a novú tému, vôbec - ale vôbec nič nesnažil/a nájsť na nete, v zákonoch atď. Takže Osvedčenie je úplne tá prvá vec, ktorú je potrebné mať, pri prevádzkovaní dopravy, či už vnútroštátnej, medzinárodnej a pod...... A vieš vlastne čo je vodičák ?:eek:
danushka
05.02.08,16:27
Renatak123, skús si odskočiť na www.cesmad.sk, prezri si tú stránku - je to vyslovene stránka týkajúca sa tvojej problematiky.
luciaJ
07.02.08,10:55
Kolok som myslela na živnostenský register, aby Ti bol vydaný živnolist, je to koncesovaná živnosť.
zalobaba
07.02.08,11:20
Kolok som myslela na živnostenský register, aby Ti bol vydaný živnolist, je to koncesovaná živnosť.

Pri koncesovanej živnosti sa vydáva Koncesná listina a nie Živnostenský list.
Pri medzinárodnej cestnej nákladnej doprave je potrebný aj ďalší kolok k žiadosti na Krajský úrad.
luciaJ
08.02.08,11:18
Ospravedlňujem sa koncesná listina.
daja
22.04.09,09:01
Doprava je koncesovaná živnosť. Z hľadiska DPH tu máš potrobne rozpísané situácie, ktoré môžu vzniknúť v rámci poskytovania dopravných služieb.

1. medzi Skovákom so slovenským IČ DPH a subjektom z iného štátu únie, ktorý nám poskytne IČ DPH na Slovensku nie je žiadny rozdiel,
2. registrácia DPH sa musí overiť. Ak niekto poskytne IČ, to ešte nemusí znamenať, že je registrovaný na DPH. Overuje sa na internetovej stránke daňového riaditeľstva :www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), záložka Dane, riadok Overovanie DIČ DPH v SR a EÚ (vyberie sa príslušný štát),
3. medzinárodnou prepravou sa po vstupe do EÚ chápe iba preprava z a do štátov mimo EÚ, tzv. tretí štát.

1.Preprava na Slovensku (začiatok aj koniec prepravy je na Slovensku)
- pre akéhokoľvek odberateľa (bez ohľadu na to, či má elebo nemá IČ DPH) fakturujeme vždy s DPH 19%

2. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok na Slovensku koniec v inom štáte EÚ)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku alebo nemá IČ DPH fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska) fakturujeme bez DPH - povinnosť platiť daň prechádza na odberateľa - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte IČ DPH)

3. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok mimo Slovenska)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku , fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska), fakturujeme bez DPH - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte kde je IČ DPH)
- odberateľ nemá IČ DPH - vznikne nám povinnosť registrovať sa na DPH v štáte, kde preprava začína a fakturovať so sadzbou DPH platnou v príslušnom štáte
- do tejto kategórie prepráv patrí aj preprava z členského štátu EÚ do iného štátu EÚ cez nečlenský štát - platia všetky vyššie uvedené zrážky pod bodom 3 - tzn. posudzuje sa IČ DPH odberateľa

4. Preprava z a do tretieho štátu
- jedná sa o medzinárodnú prepravu (s vyclením a prepustením tovaru v mieste nakládky, resp. vykládky) je oslobodená od DPH, aj keď fakturujeme len slovenský úsek alebo časť prepravy - z prepravného dokladu musí byť jasné, že sa jedná o medzinárodnú prepravu - § 47 a 48
- tranzit cez viac štátov EÚ, ale preprava z tretieho štátu cez štáty EÚ do tretieho štátu oslobodená od DPH (na nákladnom liste na začiatku prepravy bude pečiatka colnice a na konci taktiež, musí byť jasné, že ide o režim tranzit) - § 47 a 48

5. Služby v colnom sklade
- priamo spojené s vývozom do tretieho štátu oslobodené od DPH - § 47
- poskytnuté pri dovoze tovaru a ak ich hodnota je zahrnutá do základu dane na dovoze sú oslobodené podľa § 48, ak nie sú zahrnuté do základu dane na dovoze podliehajú dani 19%

6. Ručenie za colný dlh pri dovoze tovaru
- oslobodené od DPH podľa § 39 odst. 1 písm. b zákona o DPH

Skús ešte poriadne pohľadať v iných príspevkoch, o doprave tu je toho naozaj veľmi veľa:)

Ahojte,
chcem sa spýtať. Robíme prepravy pre taliansku špedičku /tal. IČ DPH/. Ide o prepravy z IT do SK. Tento tovar sa vyclieva v SK na dokladoch je pečiatka slovenskej colnice. Žiadne ďalšie štáty sa v dokladoch neuvádzajú. Ide v tomto prípade o trojstranný obchod.? My tejto talianskej špedičke fakturujeme bez DPH. To je správne, ale my keď túto prepravu predáme inému dopravcovi, bude nám ju on taktiež fakturovať bez DPH? Ďakujem.
Nokerla
22.04.09,09:08
osvedcenie o odbornej sposobilosti ti vyda prislusny krajsky urad a na financnu sposobilost ti staci ak mas poistenie CMR
mary2322
05.05.11,21:00
Súhlasím čiastočne a trochu ťa opravím finančné spoľahlivosť vo výške 9.000,- Euro iba na prvé vozidlo, na každé ďalšie je to už menej, ak bude zodpovedný zástupca spoločníkom alebo konateľom spoločnosti, nemusí byť zamestnaný, kolok si myslela kam? (ŽÚ alebo KÚ), nesedí mi jeho výška. Skús veci upresniť.:o
Zdravím poradáci.
čítam tu veci čo ma doosť zaskočili.Chcem rozšíriť svoje podnikanie o autodopravu,ale len vozidlom do 3,5t.Mám možnosť prepravovať týmto vozidlom aj do zahraničia.Tak teraz fakt neviem čo mam robiť,na žu mi povedali,že nepotr.takmer nič,len rozšíriť si živnosť na dopravu.Prosím veľmi to potrebujem vedieť.Tieto prispevky sú už dosť staré,možno sa niečo pomenilo..Dakujem veľmi pekne
mary2322
05.05.11,21:01
Zdravím poradáci.
čítam tu veci čo ma doosť zaskočili.Chcem rozšíriť svoje podnikanie o autodopravu,ale len vozidlom do 3,5t.Mám možnosť prepravovať týmto vozidlom aj do zahraničia.Tak teraz fakt neviem čo mam robiť,na žu mi povedali,že nepotr.takmer nič,len rozšíriť si živnosť na dopravu.Prosím veľmi to potrebujem vedieť.Tieto prispevky sú už dosť staré,možno sa niečo pomenilo..Dakujem veľmi pekne
Nokerla
06.05.11,11:46
Môžeš, ak si vlastníkom Osvedčenia, ktoré tu už ktosi spomínal. Finančnú spoľahlivosť potrebuješ preukázať aj pri doprave v rámci SR.
Financnu spolahlivost staci dokladovat, ze mas uzatvorenu poistku CMR
Economic
06.05.11,19:12
Zdravím poradáci.
čítam tu veci čo ma doosť zaskočili.Chcem rozšíriť svoje podnikanie o autodopravu,ale len vozidlom do 3,5t.Mám možnosť prepravovať týmto vozidlom aj do zahraničia.Tak teraz fakt neviem čo mam robiť,na žu mi povedali,že nepotr.takmer nič,len rozšíriť si živnosť na dopravu.Prosím veľmi to potrebujem vedieť.Tieto prispevky sú už dosť staré,možno sa niečo pomenilo..Dakujem veľmi pekne

Je to stále Povolenie na vykonávanie cestnej prepravy, musí byť osoba, ktorá má Osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Musí byť vykrytá finančná spôsobilosť na jedno vozidlo 9 000.- Eura, na každé ďalšie 5 000.- Eur. Preukázať sa môže výškou základného imania, vlastným imaním /podľa súvahy/ zmluvou s bankou, alebo poisťovňou.
K žiadosti na príslušný KÚ pre cestnú dopravu treba : Výpis z OR, výpis RT na konateľa a aj na zodpovedného zástupcu, Osvedčenie o odb. spôsobilosti, pracovná zmluva, spomínaná fin. spoľahlivosť, Osvedčenie o evidencii vozidla, protokol o STK, /leasingová alebo nájomná zmluva/ správny poplatok 16,50 Eur
mary2322
07.05.11,20:15
neviem čo znamená vykrytá spôsobilosť,niekto tam píše o poistke a alebo dohode s bankou tak,to musím mať niekde uložene 9000Eur?auto idem ešte len kúpiť,idem zakladať aj s.r.o.neviem de by som si niečo o tom prečítal,som uplný začiatočník.
mary2322
07.05.11,20:21
A na živnostenskom úrade mi povedali,že do 3,5 tony nepotrebujem ani koncesnú listinu,len rozšíriť živnosť na dopravu,ani o zodpovednom človeku mi nič nehovorili.O týchto veciach som sa dočítal len tu.Ale sú to 3 roky staré porady....ja chcem mat auto pre svoju firmu,ale ked nebude vyťažené pre našu dieľnu,môže isť niečo odviesť aj pre niekoho ineho,načo má stáť na dvore...
mary2322
07.05.11,20:37
tá stránka je len pre členov,tam sa nedostanem
Economic
08.05.11,14:27
neviem čo znamená vykrytá spôsobilosť,niekto tam píše o poistke a alebo dohode s bankou tak,to musím mať niekde uložene 9000Eur?auto idem ešte len kúpiť,idem zakladať aj s.r.o.neviem de by som si niečo o tom prečítal,som uplný začiatočník.

Môj predchádzajúci príspevok je pre prepravu nad 3,5 t teda cestná nákladná doprava. Čo sa týka sro, mám s tým bohaté skúsenosti. Na prepravu do 3,5 t netreba nič špeciálne je to voľný predmet.
mary2322
09.05.11,18:48
Môj predchádzajúci príspevok je pre prepravu nad 3,5 t teda cestná nákladná doprava. Čo sa týka sro, mám s tým bohaté skúsenosti. Na prepravu do 3,5 t netreba nič špeciálne je to voľný predmet.

Takže možem voziť komu chcem kam chcem ,do zahraničia...po Slovensku ....ako vozia Poliaci na tých dodávkach po celom svete,ak som tomu dobre rozumel.....Tak vám všetkým veľmi pekne dakujem.S pozdravom Marian
mary2322
09.05.11,19:04
Ešte som zabudol na jednu vec.Ked chcem voziť,možno aj do zahraničia,potrebujem byť platcom dph.Teraz som podával žiadosť,ale pýtajú odomna podnikatelský plán...stretol sa stým niekto??Kto mi poradí,kde by som taký plán na kovoobrábanie a popritom aj autodopravu do 3,5t ?ja mám plán v hlave,ale na papir to dať ,je trochu problém..Keby som mal aspom neaký vzor..dakujeem
mary2322
09.05.11,19:06
Najhoršie,že to musím urobiť do rána.....no čo začnem niečo smoliť,možno sa do pol noci voľakto zľutuje..
Nokerla
10.05.11,06:18
Ešte som zabudol na jednu vec.Ked chcem voziť,možno aj do zahraničia,potrebujem byť platcom dph.Teraz som podával žiadosť,ale pýtajú odomna podnikatelský plán...stretol sa stým niekto??Kto mi poradí,kde by som taký plán na kovoobrábanie a popritom aj autodopravu do 3,5t ?ja mám plán v hlave,ale na papir to dať ,je trochu problém..Keby som mal aspom neaký vzor..dakujeem

Nie nemusis byt platca DPH, ked chces vozit do zahranicia.
A podnikatelsky plan?.....kvoli comu? chces nejaky prispevok od statu?
Economic
10.05.11,06:23
Ešte som zabudol na jednu vec.Ked chcem voziť,možno aj do zahraničia,potrebujem byť platcom dph.Teraz som podával žiadosť,ale pýtajú odomna podnikatelský plán...stretol sa stým niekto??Kto mi poradí,kde by som taký plán na kovoobrábanie a popritom aj autodopravu do 3,5t ?ja mám plán v hlave,ale na papir to dať ,je trochu problém..Keby som mal aspom neaký vzor..dakujeem

Ty tu pletieš piate cez deviate. Ako súvisí DPH s podnikateľským plánom ? Upresni akú žiadosť si podávala ! Máš Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, alebo ideš podnikať ako sro ? Treba dávať konkrétne otázky, potom sa ti dostane konkrétna odpoveď.
Ja som podnikateľský plán spracovávala klientke, ktorá žiadala príspevok na podnikanie.
mary2322
11.05.11,07:34
Ty tu pletieš piate cez deviate. Ako súvisí DPH s podnikateľským plánom ? Upresni akú žiadosť si podávala ! Máš Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, alebo ideš podnikať ako sro ? Treba dávať konkrétne otázky, potom sa ti dostane konkrétna odpoveď.
Ja som podnikateľský plán spracovávala klientke, ktorá žiadala príspevok na podnikanie.

Mám živnosť na kovoobrábanie,potrebujem si voziť materiál a veci s tým súvisle,ale ked bude auto stáť,tak som si rozšíril živnosť o autodopravu do 3,5t.Potom som si dal žiadosť,že chcem byť dobrovolný platca dph,tam ale povedali,že podľa nového potrebujem potvrdenie o obrate za posledných 12 mesiacov a podnikateľský plán,alebo zámer,ktorý posúdia a až potom sa MOžNO stanemplatcom dph(zatial dobrovolným),podla mojich výpočtov na dph nabehnem asi tak v oktobri tohoto roku,lebo mi príjem presiahne zákonom stanovený limit,či ako sa to vola.Aby som bol platcom dph,vyžaduje aj špedyčná spoločnosť,ktorú som oslovil..teraz chcem kúpiť auto.No tak takto to je zamotané.Dakujem Marian
Economic
11.05.11,08:16
Mám živnosť na kovoobrábanie,potrebujem si voziť materiál a veci s tým súvisle,ale ked bude auto stáť,tak som si rozšíril živnosť o autodopravu do 3,5t.Potom som si dal žiadosť,že chcem byť dobrovolný platca dph,tam ale povedali,že podľa nového potrebujem potvrdenie o obrate za posledných 12 mesiacov a podnikateľský plán,alebo zámer,ktorý posúdia a až potom sa MOžNO stanemplatcom dph(zatial dobrovolným),podla mojich výpočtov na dph nabehnem asi tak v oktobri tohoto roku,lebo mi príjem presiahne zákonom stanovený limit,či ako sa to vola.Aby som bol platcom dph,vyžaduje aj špedyčná spoločnosť,ktorú som oslovil..teraz chcem kúpiť auto.No tak takto to je zamotané.Dakujem Marian

Tak na tom úrade sú takí istí "buzeranti" ako aj u nás.... Ozaj by tých daňových úradníkov mali pretriediť, pretože už nevedia v čom buzerovať ľudí...
Zo zákona môže človek požiadať o dobrovoľné plátcovstvo DPH. Treba uviesť, že obchodní partneri sú platitelia DPH a že by si stratil nevýhodu vo vzťahu k svojim obchodným partnerom ako neplatiteľ DPH. Veď už vykonávaš zdaniteľné plnenia... Mal by si toto vybavovať so svojou účtovníčkou, aby ti s tým pomohla. Keď už vykonávaš podnikateľskú činnosť, tak si práve v lepšom postavení v židaní o DPH ako ten čo iba začína !!!!
mary2322
11.06.11,22:51
[QUOTE=Economic;1739084]Zdrávím vás poradáci.Zase som v koncoch.Teraz už auto mam aj som platca dph,dakujem vam za radu.Teraz zase neviem vyguglit nejaku zmluvu,pre mojho šoféra,tiež živnostníka,ktorý bude jazdiť na mojom aute,dávam mu aj nový mobil a navigáciu do auta.Všade som našiel len zmluvu o prenájme atd.On má živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla,ja mam živnosť na dopravu do 3,5t.Dakujem Marian
mirhu
23.06.11,14:29
ahojte, mohol by mi niekto z vás poradiť ako je to pri podnikaťní s dopravou? dopravou na Slovensku, s aviou, chcem si na to otvoriť s.r.o, čo k tomu potrebujem, ako to funguje s odpisovaním DPH, základné info okolo toho,ďakujem

Ako je to pri s.r.o. - môže uzavrieť zmluvu o dielo na prepravu materiálu, alebo nejaký iný typ zmluvy?
Nokerla
23.06.11,19:52
Mirhu,

Ty potrebujes uzavriet s dopravcom ,,Prepravnu zmluvu".
mirhu
24.06.11,10:52
Mirhu,

Ty potrebujes uzavriet s dopravcom ,,Prepravnu zmluvu".

Vďaka :) za pomoc
julietka8
10.08.11,19:57
Dobrý deň,
prosím vás akúste mi poradiť....

Ak je združenie FO a predmetom združenia je autodoprava (v združení sú 2 fyzické osoby) jedna FO má koncesnú listinu a je ustanovená za zodpovedného zástupcu, taktiež na seba faktúruje a účtuje sa na ňu môže táto osoba vykonávať činnosti, ktoré má uvedené tá druhá osoba v živnostenskom liste na základe združenia? ak máte niekto s takýmto niečím skúsenosti budem rada ak mi pomôžete.. ďakujem
Economic
28.12.11,20:38
Dobrý deň,
prosím vás akúste mi poradiť....

Ak je združenie FO a predmetom združenia je autodoprava (v združení sú 2 fyzické osoby) jedna FO má koncesnú listinu a je ustanovená za zodpovedného zástupcu, taktiež na seba faktúruje a účtuje sa na ňu môže táto osoba vykonávať činnosti, ktoré má uvedené tá druhá osoba v živnostenskom liste na základe združenia? ak máte niekto s takýmto niečím skúsenosti budem rada ak mi pomôžete.. ďakujem

V združení dvoch FO vystupuje každý za seba sám. Koncesná listina nie vystavená na združenie ale na konkrétnu FO. T.z. že ak jeden má povolenie na prepravu túto môže vykonávať on sám. Ak druhý je krajčír, nemôže krajčír vykonávať prepravu. Je úplne iné, keď dve FO robia to isté /napríklad dvaja advokáti v združení sú rovnocenní / Ale jeden krajčír a jeden prepravca nemôžu robiť obaja oboje. Takto to nefunguje.
nika.sum
14.06.12,08:12
Ahoj, prisla ku mne info ale nie overena, ze autodopravcovia aj ked su na zivnost by mali byt od 1.3.2012 zapisany v obchodnom registri (myslim vnutrostatnu dopravu). Je to len JPP alebo je to pravda?
zalobaba
19.06.12,11:43
Ahoj, prisla ku mne info ale nie overena, ze autodopravcovia aj ked su na zivnost by mali byt od 1.3.2012 zapisany v obchodnom registri (myslim vnutrostatnu dopravu). Je to len JPP alebo je to pravda?

Je to pravda - všetci dopravcovia (vnútroštátna, medzinárodná a dokonca aj taxislužba) majú povinnosť od 01.03.2012 zapísať sa do OR bez ohľadu na to, či podnikajú ako PO alebo ako FO - živnostník.
domenico.office
19.06.12,11:49
nika.sum
19.06.12,19:44
Je to pravda - všetci dopravcovia (vnútroštátna, medzinárodná a dokonca aj taxislužba) majú povinnosť od 01.03.2012 zapísať sa do OR bez ohľadu na to, či podnikajú ako PO alebo ako FO - živnostník.

Dakujem. A ako je to ked od zaciatku roku vedie JU, zapise sa do OR a ako je to s prechodom na PU az od 1.1.2013?
nika.sum
19.06.12,19:50
Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútrotátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné sluby:
a)

rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,

Toto mam rozumiet tak, ze ked zivnostnik prevadzkuje na nakladnom aute prevadzkuje rozvoz tovaru po meste a blizkom okoli, tak sa ho to netyka?