Ociviste
29.03.11,19:37
Som SZČO (sprostredkovanie poistenia),auto mám v účtovníctve, ale používam ho aj súkromne.
A ešte prosím bližšie vysvetlenie k tomu vyučtovaniu. To mám každú cestu napísať na osobitný CP? alebo na každú cestu zvlášť vypísať VPD?
Ďakujem

Ja som robila CP za kazdu sluzobnu cestu zvlast. VPD som robila potom za cely mesiac a to som nasledne zauctovala do penazneho dennika. Cize sluzobne zvlast a vyuctovanie VPD staci raz mesacne (zrataj vsetky SC v jednom mesiaci a na to vystav jeden VPD)
Do nakladov za auto si mozes dat PHM, cestaky (ako si pisala, ale iba to stravne) a samozrejme opravy, dialnicne znamky atd.
Ociviste
29.03.11,17:38
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, co so stratou?
SZCO od 13.12.2010 ma prerusenu zivnost, este neobnovil a vychadza mu strata.
Dakujem za odpoved.

Prosim vie niekto poradit?
Dakujem
Jana Trebatická
29.03.11,18:52
Pri vypisovaní CP si môžem dať priemernú spotrebu na km podľa technického /musím doložiť aj bločky z PHM/+ stravné? Alebo len stravné na cesťák?
PHM si na CP v danom mesiaci môžem dať len toľko, koľko mám reálne v bločkoch? Alebo keď rátam len priem. spotrebu tak nemusím mať bločky z PHM?
Ďakujem
raffendaySK
29.03.11,19:10
Ahojte.
Prosim o radu. Zaklad dane je 367, znizeny 2*nezdan.ciastkou. Danovnik dostane spat iba DB na 1dieta. Riadky 105 a 106 budu 0,00. Tak kde uvadzat to ze dostane spat DP? Iba kliknut ziadost o vyplatenie DP v XV.oddielu???
Dakujem.
Katarina
29.03.11,19:11
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, co so stratou?
SZCO od 13.12.2010 ma prerusenu zivnost, este neobnovil a vychadza mu strata.
Dakujem za odpoved.

Ak neobnovil do 31.3.2011 treba sa správať ako pri ukončení živnosti. O pohľadávky a zásoby zvýšiť základ dane, naopak o výšku záväzkov znížiť základ dane. Ak vyšla strata nič sa nedeje, zapísať do príslušného riadku, resp. možno umoriť ako mal aj iné príjmy okrem § 5.
raffendaySK
29.03.11,19:12
a ked mal 3brigadnikov, neboli platene preddavky zo mzdy,ani nie je na DÚ zaregistrovany ako platitel predd. zo mzdy,tak teda nepotrebuje podat prehlad a hlasenie?
raffendaySK
29.03.11,19:13
sorry toto som nechcela sem :S
Ociviste
29.03.11,19:16
Dakujem za odpoved Katka.
Ociviste
29.03.11,19:25
Ahojte.
Prosim o radu. Zaklad dane je 367, znizeny 2*nezdan.ciastkou. Danovnik dostane spat iba DB na 1dieta. Riadky 105 a 106 budu 0,00. Tak kde uvadzat to ze dostane spat DP? Iba kliknut ziadost o vyplatenie DP v XV.oddielu???
Dakujem.

Ano iba v oddiely XV. zaskrtnes tu prvu moznost, ze ziadas o vyplatenie DB podla §33 a uvedies, ako chces vratit ten DB, ci poukazkou, alebo na ucet. Nic viac nevypisujes.
Ociviste
29.03.11,19:31
Pri vypisovaní CP si môžem dať priemernú spotrebu na km podľa technického /musím doložiť aj bločky z PHM/+ stravné? Alebo len stravné na cesťák?
PHM si na CP v danom mesiaci môžem dať len toľko, koľko mám reálne v bločkoch? Alebo keď rátam len priem. spotrebu tak nemusím mať bločky z PHM?
Ďakujem

Pausal sa pouziva iba vtedy, ak auto nie je zaradene v majetku firmy.
Na ostatne ti hladam odpoved, pretoze, uz som to raz rozoberala s poradakmi. Ked najdem prilozim linku
raffendaySK
29.03.11,19:43
dakujem.
Ociviste
29.03.11,19:45
Pri vypisovaní CP si môžem dať priemernú spotrebu na km podľa technického /musím doložiť aj bločky z PHM/ Nie som si celkom ista, ale blocky by mali byt. [COLOR="red"]ved najazdit mozes len tolko, kolko PHM si nakupila+ stravné? Alebo len stravné na cesťák?Stravne si davas podla toho, ako dlho trvala sluzobna cesta.
PHM si na CP v danom mesiaci môžem dať len toľko, koľko mám reálne v bločkoch? Ano Alebo keď rátam len priem. spotrebu tak nemusím mať bločky z PHM? Neviem, ci je mozne pri aute, ktore je v majetku ratat s priemernou spotrebou.
Ďakujem

Prosim skuste niekto pozriet, ci suhlasite
Dakujem
Ociviste
29.03.11,19:50
Neviem, ci sa rozumieme.
Ak je auto v majetku firmy, musis mat blocky, na ktorych je kolko litrov si natakovala. A podla toho aku ma spotrebu auto mas mnozstvo km, ktore si presla. A len na zaklade tychto prejazdenych km si mozes robit sluzobky. Ty si davam do nakladov potom len stravne. Samozrejme si davas do nakladov aj blocky od PHM
Opravte ma ak sa mylim.
Ociviste
29.03.11,20:03
dobrava
29.03.11,22:50
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale nie je mi jasné toto: myslel som si, že pri príjme zo závislej činnosti bude vrátený celý úhrn preddavkov na daň, tzn. v takej výške, ako bol zrazený - 820 EUR, veď všade sa uvádza, že celá preddavková daň bude vrátená ...
Môžete mi toto objasniť? Ďakujem. Je to k príspevku č. 1243.
Katy a R
29.03.11,23:00
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale nie je mi jasné toto: myslel som si, že pri príjme zo závislej činnosti bude vrátený celý úhrn preddavkov na daň, tzn. v takej výške, ako bol zrazený - 820 EUR, veď všade sa uvádza, že celá preddavková daň bude vrátená ...
Môžete mi toto objasniť? Ďakujem. Je to k príspevku č. 1243.

.. však ti to Andyke presne vypočítala ... koľko je tvoja daňová povinnosť .. a koľko ti vrátia - čo nie je jasné:confused::confused:.. tvoj ZD je predsa vyšší, ako NZDČ :)
supolienka
30.03.11,05:00
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať aj ja.
Mne moje daňové priznanie za rok 2011 vyhotovili v práci, a vlastne vo výplate som ho už aj mala vyplatené, manželovi však robia až v týchto dňoch a on keďže bol minulý rok 8 mesiacov bez práce, tak mu podľa účtovníčky, ktorá ho robila nie je možné uplatniť daňový bonus na dieťa...tak neviem, či mám a vlastne či môžem spraviť opatovné opravné daňové priznanie ja alebo či má naň nárok manžel, kedže sa zamestnal od 1.augusta....tak trocha mám v tom chaos...budem rada akejkoľvek informáciii..

Ďakujem.
truch
30.03.11,05:13
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať aj ja.
Mne moje daňové priznanie za rok 2011 vyhotovili v práci, a vlastne vo výplate som ho už aj mala vyplatené, manželovi však robia až v týchto dňoch a on keďže bol minulý rok 8 mesiacov bez práce, tak mu podľa účtovníčky, ktorá ho robila nie je možné uplatniť daňový bonus na dieťa...tak neviem, či mám a vlastne či môžem spraviť opatovné opravné daňové priznanie ja alebo či má naň nárok manžel, kedže sa zamestnal od 1.augusta....tak trocha mám v tom chaos...budem rada akejkoľvek informáciii..

Ďakujem.

Vypýtaj si v práci potvrdenie o ročnom zúčtovaní a podaj riadne DP, kde bude potvrdenie o ročnom zúčtovaní tvoriť prílohu. V DP, ak ty spĺňaš podmienky na priznanie bonusu, si o bonus požiadaš. Pozor, máš čas už len do zajtra!
Môžeš požiadať aj zamestnávateľa, ak bude ochotný, môže ročné zúčtovanie opraviť /najneskôr v mzde za marec/
dobrava
30.03.11,08:10
Viem, že som drzí, ale ešte to risknem... Nie je mi jasný riadok 67, IX. oddiel - uvádzate, že tento riadok je prázdny, ale potom riadok 68 nemôže byť /4950 EUR+ 60 EUR/, ale len 4950 EUR a potom toto mení celý výsledok. Prosím, môžete mi objasniť ešte toto? Viem, že sa pýtam na banálne veci a zahlcujem stránku, ešte raz sa ospravedlňujem.
Je to k príspevku 1243.
Antonia1
30.03.11,09:22
Viem, že som drzí, ale ešte to risknem... Nie je mi jasný riadok 67, IX. oddiel - uvádzate, že tento riadok je prázdny, ale potom riadok 68 nemôže byť /4950 EUR+ 60 EUR/, ale len 4950 EUR a potom toto mení celý výsledok. Prosím, môžete mi objasniť ešte toto? Viem, že sa pýtam na banálne veci a zahlcujem stránku, ešte raz sa ospravedlňujem.
Je to k príspevku 1243.
na r. 67 bude 60 EUR
na riadku 67 sa základ dane z riadku 66 zvyšuje o sumu nepreinvestovanej straty alebo jej časti z predchádzajúcich zdaňovacích období podľa § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. a o sumu príspevkov a platieb v súlade s § 11 ods. 12 a 13 zákona a o sumu úhrad zdravotníckeho pracovníka podľa § 5 ods. 9 zákona. Ak sa základ dane nezvyšuje o tieto sumy, suma na riadku 67 sa rovná sume na riadku 66.
citujem z poučenia DP
Ivana P.
30.03.11,10:03
Dobrý deň, prosím Vás ak môžete, pomôžte mi.

Manželka živnostníka dostáva rodičovský príspevok za 12 mesiacov spolu 1.970,64 eur a prídavok na dieťa má spolu za rok 2010 264 eur. Dieťa má dva roky. Má teda iba ten rodičovský príspevok. Môže si tento živnostník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku? A keďže si tento živnostník uplatňuje daňový bonus, kde to zapíšem do daňového priznania? Čo sa vlastne robí s týmito dvoma sumami, ktoré som napísala... Ďakujem pekne za pomoc.
rodina1
30.03.11,10:26
Dobrý deň, prosím Vás ak môžete, pomôžte mi.

Manželka živnostníka dostáva rodičovský príspevok za 12 mesiacov spolu 1.970,64 eur a prídavok na dieťa má spolu za rok 2010 264 eur. Dieťa má dva roky. Má teda iba ten rodičovský príspevok. Môže si tento živnostník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku? A keďže si tento živnostník uplatňuje daňový bonus, kde to zapíšem do daňového priznania? Čo sa vlastne robí s týmito dvoma sumami, ktoré som napísala... Ďakujem pekne za pomoc.
Poradím ti: stiahni si editovateľné tlačivo zo stránky DRSR. Ak správne vyplníš príslušné kolonky (meno, priezvisko manželky, príjem za 12 mesiacov bude vo výške 0, pretože RP sa nepočíta do zdaniteľných príjmov, ďalej vyplníš mená detí a mesiace, za ktoré si uplatňuje, resp. nárokuje, DB), budeš priamo navádzaná na vyplnenie jednotlivých rubrík DP. Stačí sa len kurzorom na vysvietený riadok posunúť, kliknúť a potrebná suma je vyplnená.
ivka32
30.03.11,12:24
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Aké daňové tlačivo podať - SZČO /žiaden príjem v r. 2010/ a zároveň zamestnanec /príjem zo závislej činnosti/ - tlačivo typ B alebo stačí typ A? Ďakujem za radu.
JarkaL
30.03.11,12:36
Stačí typ A. Do poznámky môže uviesť, že nemal príjmy zo živnosti.
nika.sum
30.03.11,14:31
Stačí typ A. Do poznámky môže uviesť, že nemal príjmy zo živnosti.
mne sa toto nezda, nakolko teraz sa vyznacuje v DP B kolko mesiacov podnikal, kvoli SP co v DP A nie je.
Jana Trebatická
30.03.11,19:06
Neviem, kde zaradiť tento príspevok?
Prosím o info: má nárok na DB matka na rodičovskom príspevku?
Ďakujem
ivka32
30.03.11,20:04
Stačí typ A. Do poznámky môže uviesť, že nemal príjmy zo živnosti.
Ďakujem za odpoveď. Vypísala som typ A. Ale na DU mu ho vrátili, že to nie je správne :-( a musel to prepísať do typu B
dobrava
30.03.11,20:11
na r. 67 bude 60 EUR
na riadku 67 sa základ dane z riadku 66 zvyšuje o sumu nepreinvestovanej straty alebo jej časti z predchádzajúcich zdaňovacích období podľa § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. a o sumu príspevkov a platieb v súlade s § 11 ods. 12 a 13 zákona a o sumu úhrad zdravotníckeho pracovníka podľa § 5 ods. 9 zákona. Ak sa základ dane nezvyšuje o tieto sumy, suma na riadku 67 sa rovná sume na riadku 66.
citujem z poučenia DP
Ďakujem za odpoveď, takto to je OK.
PS: ospravedlňujem sa za drzí - drzý ...
sybila3
31.03.11,07:07
szčo vyšla suma na úhradu 1,59 ale do 3,32 myslím, že sa daň neplatí???? dík
ivustek
31.03.11,07:11
nie, neplatí
Tweety
31.03.11,07:12
szčo vyšla suma na úhradu 1,59 ale do 3,32 myslím, že sa daň neplatí???? dík
Nie, nebude platiť, ale len v prípade, ak nechce venovať 2% dane.
sybila3
31.03.11,07:16
nevenuje nič a treba zaškrtnúť neuplatňujem podľa § 50 ak mal preddavky aj zo zamestnania? dík
simonova815
31.03.11,07:32
V roku 2010 som zrusila zivotnu poistku. Teraz som si vypocitala rozdiel na dani za roky co som si uplatnila odpocitatelnu sumu z poistky. Kam to mam do danoveho priznania uviest? Dakujem
Tweety
31.03.11,07:45
V roku 2010 som zrusila zivotnu poistku. Teraz som si vypocitala rozdiel na dani za roky co som si uplatnila odpocitatelnu sumu z poistky. Kam to mam do danoveho priznania uviest? Dakujem Nepíšeš, aké DP podávaš.
Pri A-čku je to riadok 35.
Marína
31.03.11,07:46
V roku 2010 som zrusila zivotnu poistku. Teraz som si vypocitala rozdiel na dani za roky co som si uplatnila odpocitatelnu sumu z poistky. Kam to mam do danoveho priznania uviest? Dakujem
Typ B - riadok 67.
simonova815
31.03.11,07:53
Nepíšeš, aké DP podávaš.
Pri A-čku je to riadok 35.

B. tato tema je DP typ B, preto som to sem napisala :)
lilife
31.03.11,07:55
Dobrý deň poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2010 som bola živnostník a zároveň celý rok zamestnaná. Živnosť som mala pozastavenú od 2.8.2010 do konca roka. Uplatňujem si celú odpočítateľnú položku na daňovníka? Uplatňujem si daňový bonus na plných 12 mesiacov? A môj manžel bol nezamestnaný celý rok, môžem si na ňho uplatniť tiež odpočítateľnú položku na celý rok? Ďakujem veľmi pekne
Tweety
31.03.11,08:01
Dobrý deň poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2010 som bola živnostník a zároveň celý rok zamestnaná. Živnosť som mala pozastavenú od 2.8.2010 do konca roka. Uplatňujem si celú odpočítateľnú položku na daňovníka? Uplatňujem si daňový bonus na plných 12 mesiacov? A môj manžel bol nezamestnaný celý rok, môžem si na ňho uplatniť tiež odpočítateľnú položku na celý rok? Ďakujem veľmi pekne
ÁNo, máš nárok na celú NČ 4025,70. Samozrejme, ak neide o tzv. milionársku daň, tu sa potom NČ kráti. AJ bonus za celý rok( samozrejme, ak sú splnené zákonom dané podmienky) Ak nemal žiaden príjem, tak áno, ak mal podporu, tak si uplatníš len rozdiel medzi podporou a NČ.
simonova815
31.03.11,08:11
Pri uplatneni nezd.čiastky na manželku pocita sa ako prijem aj nahrada pri PN?
Muška
31.03.11,08:24
Pri uplatneni nezd.čiastky na manželku pocita sa ako prijem aj nahrada pri PN?
áno.
klikni http://www.porada.sk/1587637-post283.html
Tweety
31.03.11,08:48
Pri uplatneni nezd.čiastky na manželku pocita sa ako prijem aj nahrada pri PN?
Áno.
katarina.j
31.03.11,10:16
Ahojte, poradí alebo aspon pozrie sa niekto na toto: FO-občan SR má príjmy zo zamestnania v SR a príjmy z prenájmu v ČR. V ČR si podal dan.priznanie, v SR mu uplatnujem následne:
príjmy zo zamestnania (§5), príjmy z prenájmu (§6 príjmy z prenájmu)-kedze to bolo v čr, tak som každú úhradu z prijatej platby na účet prepočítala kurzom a výslednú sumu dala do príjmov, z toho uplatnila 40%pauš.výdaj a v DP-typB som v riad.79 vyňala prijmy (základ dane). Takže dan.priznanie je nulové.
babi2
31.03.11,10:29
Ahojte, poradí alebo aspon pozrie sa niekto na toto: FO-občan SR má príjmy zo zamestnania v SR a príjmy z prenájmu v ČR. V ČR si podal dan.priznanie, v SR mu uplatnujem následne:
príjmy zo zamestnania (§5), príjmy z prenájmu (§6 príjmy z prenájmu)-kedze to bolo v čr, tak som každú úhradu z prijatej platby na účet prepočítala kurzom a výslednú sumu dala do príjmov, z toho uplatnila 40%pauš.výdaj a v DP-typB som v riad.79 vyňala prijmy (základ dane). Takže dan.priznanie je nulové.
Katka, skús pozrieť tu prísp. č.26 od Marína, myslím že je to podobný prípad
http://www.porada.sk/t158413-p3-danove-priznanie-v-cr-a-v-sr.html
katarina.j
31.03.11,10:48
Katka, skús pozrieť tu prísp. č.26 od Marína, myslím že je to podobný prípad
http://www.porada.sk/t158413-p3-danove-priznanie-v-cr-a-v-sr.html
Pozrela som si to, len neviem prečo mi to nesedí nejako....lebo som to rozoberala s kamaratkou(z DU) a ona mi povedala tento postup k DP-B že zákl.dane z českých príjmov mám vyňať v slovenskom dan.priznaní....fakt neviem kto má teraz pravdu.....
babi2
31.03.11,11:00
Pozrela som si to, len neviem prečo mi to nesedí nejako....lebo som to rozoberala s kamaratkou(z DU) a ona mi povedala tento postup k DP-B že zákl.dane z českých príjmov mám vyňať v slovenskom dan.priznaní....fakt neviem kto má teraz pravdu.....
myslím že vyňať možno naozaj len príjem zo ZČ, pozri ešte aj tento link
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/
srska
31.03.11,12:05
myslím že vyňať možno naozaj len príjem zo ZČ, pozri ešte aj tento link
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/
súhlasím - platí §45 ods.3 písm.c) zákona 595/2003... ak boli v zahraničí preukazateľne zdanené ...
tu je vysvetlená metóda zápočtu: http://www.finance.sk/dane/informacie/prijmy-zo-zahranicia/metoda-zapoctu-dane/
felixh
06.11.11,22:06
Neviem ci to tu patri ale skusim . V roku 2010 som dostal dotaciu z Uradu prace/som SZCO/, ktoru som celu neminul. Teraz v 11/2011 som nasiel doklady na nakup naradia , ktore som nakupil z uvedenej dotacie , ale nazarhnul som ich do DP za rok 2010 . Neviem ci mam podat dodatocne DP za rok 2010, ked to bude bez dopadu na moju danovu povinnost / o rovnaku sumu ako sa zvysia vydavky sa zvysia aj prijmy / ??? Ak mam podat dodatocne DP tak je potrebne predlozit aj opravene vykazy ??? Tu opravu potrebujem urobit v uctovnictve za rok 2010 nakolko uvedene doklady su na nakup IM a odpisy sa budu uctovat v nasledujucich rokoch len neviem ci mam podat dotatocne DP s opravenymi vykazmi alebo iba opravit uctovnictvo ???
apo
06.11.11,22:17
Základ dane sa ti nezmení, lebo to funguje tak, že z dotácie odoberieš do zvýšenia základu dane len toľko koľko si z tvojich výdavkov rozhodneš označiť ako výdavky uhradené z dotácie.

Navrhujem uvedené doklady dať bokom, možno ich použiješ pre úrad práce a v roku 2011 budeš mať výdavky, ktoré zúčtuješ ako výdavky uhradené z dotácie.

Dodatočné DP by mohlo mať dopad na tovoje odvodové povinnosti.

apo
KEJKA
07.11.11,04:52
1. obávam sa, že nákup IM neovplyvní čerpanie dotácie, závisí od podmienok, ako ich máš uvedené v zmluve. Spravidla je dotácia určená na bežné výdavky, ale to je len dohad. Ale ani neovplyvní ZD, lebo obstaranie je VNZD.
2. ak opravíš účtovníctvo, opravíš DPFO, nové výkazy urobíš, lebo sa ti zmení stav majetku. Ale podľa mňa to môžeš podobne ako v PU dať do výdavkov 2011, kedže si vykázal v r.2010 zisk.
3. IM zaradíš či už 2010, 2011, odpisy môžeš v oboch prípadoch uplatňovať v r. 2011 /odklad odpisovania/.
apo
07.11.11,06:25
Pod náradí si nepredstavujeme dlhodobý majetok, ktorý sa bude odpisovať.
Riaď sa mojou radou.

apo
KEJKA
07.11.11,06:30
ani ja si nepredstavujem naradie ako IM, ale kukni zadanie:

Neviem ci to tu patri ale skusim . V roku 2010 som dostal dotaciu z Uradu prace/som SZCO/, ktoru som celu neminul. Teraz v 11/2011 som nasiel doklady na nakup naradia , ktore som nakupil z uvedenej dotacie , ale nazarhnul som ich do DP za rok 2010 . Neviem ci mam podat dodatocne DP za rok 2010, ked to bude bez dopadu na moju danovu povinnost / o rovnaku sumu ako sa zvysia vydavky sa zvysia aj prijmy / ??? Ak mam podat dodatocne DP tak je potrebne predlozit aj opravene vykazy ??? Tu opravu potrebujem urobit v uctovnictve za rok 2010 nakolko uvedene doklady su na nakup IM a odpisy sa budu uctovat v nasledujucich rokoch len neviem ci mam podat dotatocne DP s opravenymi vykazmi alebo iba opravit uctovnictvo ???
hm?
ja som reagovala na zvýraznené. Inak súhlasím s apo.
felixh
07.11.11,18:31
je to IM - neviem ci som dobre nazval Zvaracku naradim , ale jej hodnota bola spolu s prislusenstvom viac ako 2000,-EUR a teda ju musim odpisovat a prave o to mi ide aby som nemusel v r.2011 "vyberat naklady " pre Úrad práce, ale mohol ich cerpat z odpisov uvedenneho IM . Len neviem ci to mozem urobit aj bez podania dodatocneho DP vratane opravenych vykazov , ked zaradim uvedeny majetok a tym sa mi zmeni hlavne vykaz o majetku za rok 2010 ???? Dopad na odvodove povinnosti bude nulovy, lebo aj tak musim platit odvody a zaklad dane to neovplyvni - cize ani povinnost podat DP mi zo zakona o dani z prijmov nevyplyva . A este k tym dokladom pre Úrad práce oni vyzaduju aj penazny dennik, kde chcu vidiet ze doklady boli naozaj zauctovane ???
KEJKA
07.11.11,19:04
ak ti dovolili čerpať dotáciu na odpisovaný majetok, tak v poriadku. založ kartu majetku a uplatni odpisy prvý raz v r. 2011.
Čerpanie dotácie však býva časovo limitované na 2 roky, takže to bude asi aj jedniný odpis. Mne osobne sa to nezdá, ešte raz si dobre pozri podmienky čerpania.
DPFO nie si povinny dodatočne podať, máš pravdu.
felixh
07.11.11,22:08
Cerpanie dotacia na 2 roky som chapal tak , ze do 2 rokov musim "peniaze vycerpat" t.j. za ludovo povedane minut, nie uctovne zlikvidovat t.j. napr. ak kupim IM,ktory sa odpisuje 6 rokov tak ho postupne rozpustam vo vydavkoch ako aj prijmoch 6 rokov tie 2 roky som chapal, ze su len vo vztahu k uradu prace a nie k uctovaniu prijmov=vydavkov ??? Este k tomu dodatocnemu DP - mozem opravit iba uctovne vykazy bez toho aby som podal dodatocne DP - riesi to nejaky predpis ??? /stale hovorim o JÚ/
apo
07.11.11,23:28
Oprava výkazov má veľký význam.
Výkazy sú obrazom účtovníctva.
Nesprávny výkaz je porušením zákona o účtovníctve a to je priestor pre daňových úradníkov.

Je to tak, že ľahšie sa zdôvodní 2x zaúčtovaný odpis majetku ako 2x zaúčtovaná výplata mzdy, lebo daňový úradník sa opýta: "Ako vám išla pokladňa, robili ste inventúru pokladne?" takáto chyba sa veľmi ťažko vysvetľuje.

apo
KEJKA
09.11.11,06:41
Cerpanie dotacia na 2 roky som chapal tak , ze do 2 rokov musim "peniaze vycerpat" t.j. za ludovo povedane minut, nie uctovne zlikvidovat t.j. napr. ak kupim IM,ktory sa odpisuje 6 rokov tak ho postupne rozpustam vo vydavkoch ako aj prijmoch 6 rokov tie 2 roky som chapal, ze su len vo vztahu k uradu prace a nie k uctovaniu prijmov=vydavkov ??? Este k tomu dodatocnemu DP - mozem opravit iba uctovne vykazy bez toho aby som podal dodatocne DP - riesi to nejaky predpis ??? /stale hovorim o JÚ/
Jednoznačná odpoved, či skutočne máš dohodu, zmluvu, v ktorej ti dovolili čerpať dotáciu aj na IM aj na prevádzkové náklady, chýba.
Máš však pravdu, ak predložíš doklad o nákupe IM a je to v súlade s podmienkami čerpania, tak odpisy sú už druhá vec.
V takomto prípade by som však prerobila aj JU, aj výkazy. vyvstáva otázka ako naložíš s tou dotáciou, lebo čo ja viem, dotácia-jej čerpanie v účtovníctve sa viaže na výšku odpisov, takže by to naozaj malo mať nulový dopad na ZD.
Mija33
29.01.12,19:49
..vsuniem sa do témy...

robím daňové prvýkrát tak len pre info, účtovníctvo v JÚ, príjmy zo živnosti 5000,- /Príjmy zahrnované do základu dane stl.13-16 PD/, výdavky cca 8000,- /výdavky na dosiahnutie, zab.a udržp ríjmov stl.17-23 PD/ rozdiel strata? odvody cca 550,-, viete mi poradit vyrátat základ dane? Ď
Mila123
29.01.12,19:50
základ dane je nula, nemôže byť záporný....
Mija33
30.01.12,06:08
takže do príjmov zo živnosti si dám len vyčerpanu dotáciu? Pokial som nemala už žiadne prijmy?
Adaka
30.01.12,07:48
Chcem sa opýtať : SZČO 1 si paušálne odpočítava výdavky, ale popritom mu pomáhal SZČO 2 ,ktorému vystavil FA. Kde zaučtujem výdavok Fa.
Mija33
01.02.12,07:07
ZD bude nula, ale potom ak som prijala dotáciu, do príjmu si dám časť - vyčerpanú dotáciu? to ovplyvní ZD?

r.34 vyčerpaná dotácia?
r.35 povinné ZP
r.35a dobbrovolne SP
r.35b povinne ZP
ZD - vyčerp.dotácia minus povinne ZP?

poradte prosim či je to spravne. dakujem
nika.sum
23.02.12,17:22
Chcem sa opýtať : SZČO 1 si paušálne odpočítava výdavky, ale popritom mu pomáhal SZČO 2 ,ktorému vystavil FA. Kde zaučtujem výdavok Fa.


SZCO 1 ked si uplatnuje pausalne vydavky a nie realne, nie je povinny viest uctovnictvo, ale je povinny viest evidenciu zdanitelnych prijmov v casovom slede, evidenciu o pohladavkach a zasobach a tiez by si mal viest evidenciu o zaplatenych odvodoch do ZP a SP. Takze zaplatena prijata faktura od SZCO 2 uz nemoze ako vydavok pre SZCO 1 nikde figurovat, pretoze to je realny vydavok a SZCO 1 si predsa uplatnoval pausalne vydavky.
Na jeho mieste by som si ju na nejaky cas odlozila aj s prijmovym dokladom, aby vedel pri pripadnej reklamacii svojho pomocnika dokazat, ze ju zaplatil :-)
AIMA
19.03.12,15:10
Prosím o pomoc, daňovník prerušil živnosť 13.1.2011. Za rok 2011 mal mal príjem zo živnosti 1.800,- €, môže si uplatniť si paušálne výdavky 40%?. Okrem toho má v roku 2011 príjem zo ZČ na dohodu o vykonaní práce 600,- €. Zdravotné poistenie platí zaňho štát od 13.1.2011, je dobrovoľne nezamestnaný. Môže si uplatniť daňový bonus na dve deti za celý rok prostredníctvom daňového priznania? Ak áno, vyplňuje v priznaní riadok 33b, aj keď za neho platil zdravotku štát? Má nárok na na odpočítateľnú položku v plnej sume?
Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
19.03.12,15:14
Prosím o pomoc, daňovník prerušil živnosť 13.1.2011. Za rok 2011 mal mal príjem zo živnosti 1.800,- €, môže si uplatniť si paušálne výdavky 40%?. Okrem toho má v roku 2011 príjem zo ZČ na dohodu o vykonaní práce 600,- €. Zdravotné poistenie platí zaňho štát od 13.1.2011, je dobrovoľne nezamestnaný. Môže si uplatniť daňový bonus na dve deti za celý rok prostredníctvom daňového priznania? Ak áno, vyplňuje v priznaní riadok 33b, aj keď za neho platil zdravotku štát? Má nárok na na odpočítateľnú položku v plnej sume?
Ďakujem veľmi pekne
DB si uplatniť nemôže, lebo príjmy sa nesčítavajú, podmienku 6-násobku musí splniť buď z príjmu z podnikania alebo zo závislej činnosti.

Z akého dôvodu je za neho platitelom poistného štát ?

Je povinný podať DP, lebo súčet príjmov presiahol 1/2 NČZD, pri príjmoch z podnikania si môže uplatniť paušálne výdavky.
Má nárok na uplatnenie celoročnej NČZD.
AIMA
19.03.12,15:24
Ďakujem moc za rýchlu odpoveď. Štát za neho platí, lebo je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný (vlastne som sa zle vyjadrila, nie je dobrovoľne nezamestnaný, ale čakateľ na prácu.) Ak by mal teda príjem zo živnosti viac ako 1900 €, mohol by si uplatniť bonus na decká? Tie paušálne výdavky sú 40%?
mikat
22.03.12,05:40
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť? Manžel mal v roku 2011 príjem 256 €, úhrn preddavkov na daň 48,64. Bol zamestnaný na dohodu a zároveň evidovaný na úrade práce. Iný príjem nemal. Má si požiadať o vrátenie dane - 48,64 €? Ešte by som sa chcela opýtať...ak nedosiahol určitý príjem, nemá možnosť uplatniť si daňový bonus na manželku a dieťa? Potrebuje k podaniu daňového priznania doklad o evidencii na úrade práce, aj doklady zo zdravotnej a sociálnej poisťovne o úhrne poistného? Ďakujem pekne za odpoveď. Katarína
kn-alka
22.03.12,05:45
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť? Manžel mal v roku 2011 príjem 256 €, úhrn preddavkov na daň 48,64. Bol zamestnaný na dohodu a zároveň evidovaný na úrade práce. Iný príjem nemal. Má si požiadať o vrátenie dane - 48,64 €? Môže - podá daňové priznanie typu A. Ešte by som sa chcela opýtať...ak nedosiahol určitý príjem, nemá možnosť uplatniť si daňový bonus na manželku a dieťa? Na daňový bonus nemá nárok, nedosiahol potrebný príjem .... daňový bonus na manželku NEEXISTUJE - len odpočitateľná položka, čo vo vašom prípade je nepotrebné Potrebuje k podaniu daňového priznania doklad o evidencii na úrade práce,NIE, aj keď ja osobne pre istotu prikladám aj doklady zo zdravotnej a sociálnej poisťovne o úhrne poistného? NIE. Ďakujem pekne za odpoveď. Katarína

odpovede v texte
mikat
22.03.12,06:00
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Mohla by som sa ešte opýtať ohľadom toho daňového priznania typu A...mám tam vyplnené iba riadky 32,34,36,40,41 ...a ďalej už neviem postupovať...keďže mám v tom zmätok...ďakujem
zabka83
22.03.12,17:50
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, potrebujem vyplnit danove priznanie typu B, za predaj pozemku, pozemok bol kupeny za 1000,- a predany za 20 000,- Eur, iny prijem tam nebol, chcela som sa opytat ci sa da uplatnit odpoc.na manzelku kedze je na RD a ci sa moze zahrnut do toho aj danovy bonus na 3 deti a ci sa tam vyplnuje aj to ked si platil iba zdravotne poistenie. dakujem velmi pekne.
Mila123
22.03.12,17:56
príjem bude 20 000 výdavky 1000 môžeš si tu uplatniť aj poplatky za kolky, zmluvy, ak bol a zaplatil si aj súdnoznalecký posudok a iné....v§ + ZDP

ak je manželka na RD nepomôže ti to, a ani to, že asi dobrovoľne nezamestnaný......odpočet na seba i na manželku sa od 01 01 2011 nedá uplatniť......DB áno....a ešte zaplatíš svojej ZP aj z predaja pozemku.....
Zita5
22.03.12,18:02
To ZP z predaja nehnuteľnosti nám zanechali naši najmilší politici :D
Ivana Š
22.03.12,18:05
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Mohla by som sa ešte opýtať ohľadom toho daňového priznania typu A...mám tam vyplnené iba riadky 32,34,36,40,41 ...a ďalej už neviem postupovať...keďže mám v tom zmätok...ďakujem
r. 54 a r. 56 0,00
r. 62 48,64
r.64 48,64
vyplniť žiadosť o vrátenie preplatku oddiel XII a podpísať
nezabudnúť na dátumy a priložiť prílohu - kópiu potvrdenia o príjme
zabka83
22.03.12,18:18
príjem bude 20 000 výdavky 1000 môžeš si tu uplatniť aj poplatky za kolky, zmluvy, ak bol a zaplatil si aj súdnoznalecký posudok a iné....v§ + ZDP

ak je manželka na RD nepomôže ti to, a ani to, že asi dobrovoľne nezamestnaný......odpočet na seba i na manželku sa od 01 01 2011 nedá uplatniť......DB áno....a ešte zaplatíš svojej ZP aj z predaja pozemku.....

ďakujem velmi pekne za radu, takze sa to uvadza v tab.č.3 paragrafe 8 a 2. riadok? a potom sa zaskrtnu tie prijmy podla parag.6 ods. 1 a 2 preukazatelne vydavky a tam sa aj zapisuju tie zaplatene odvody do ZP? dakujem moc
a este treba k tomu danovemu okrem rodnych listov nieco prikladat?
nika.sum
26.03.12,06:33
Neviem, ci sa to tento rok rozoberalo, ale minuly rok tu bol nazor, ze pri pausalnych vydavkoch by sa mala uvadzat suma vydavkov v tabulke č. 1 v oddiely VI uhrnom v riadku 8. spolu s odvodmi. Po precitani poznamky pri tabulke som to tak spravila. Nedala som vydavky v riadku 2, ale celu sumu som dala do r. 8. Pani na DU pri odovzdavani mi povedala, ze to tak nema byt, ze ma byt suma aj v r.2. Prebrala mi to DP, tak dufam, ze ma pre to volat nebudu (u mna by to nebol taky problem, ale odovzdavala som tak aj jedneho klienta). Pre istotu som opravila dalsie, ktore ma doma cakali.
Chcela by som inak vediet, kto im pise tie poznamky pri tabulkach, pretoze je to tam dost nezrozumitelne napisane.
kn-alka
26.03.12,06:47
Neviem, ci sa to tento rok rozoberalo, ale minuly rok tu bol nazor, ze pri pausalnych vydavkoch by sa mala uvadzat suma vydavkov v tabulke č. 1 v oddiely VI uhrnom v riadku 8 - tento rok je to riadok 9. spolu s odvodmi. Po precitani poznamky pri tabulke som to tak spravila. Nedala som vydavky v riadku 2, ale celu sumu som dala do r. 8. Pani na DU pri odovzdavani mi povedala, ze to tak nema byt, ze ma byt suma aj v r.2. Prebrala mi to DP, tak dufam, ze ma pre to volat nebudu (u mna by to nebol taky problem, ale odovzdavala som tak aj jedneho klienta). Pre istotu som opravila dalsie, ktore ma doma cakali.
Chcela by som inak vediet, kto im pise tie poznamky pri tabulkach, pretoze je to tam dost nezrozumitelne napisane.

Kedže riadok 9 je úhrnný, musíš mať predým ( v tomto prípade v r. 2 ) tú istú sumu. V riadku 2 uvádzať 40% výdavky + poistné, ktorého sumu potom uvedieš dole pod tabulkou.
nika.sum
26.03.12,09:36
Kedže riadok 9 je úhrnný, musíš mať predým ( v tomto prípade v r. 2 ) tú istú sumu. V riadku 2 uvádzať 40% výdavky + poistné, ktorého sumu potom uvedieš dole pod tabulkou.

Ja som to tak vzdy robila, ale viem, ze minuly rok sme to riesili, ze to tam nema byt, tiez sa mi to nezdalo. Ale podla instrukcii k vyplnaniu danoveho priznania tab.1. :
...Ak daňovník uplatnuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých príjmoch uvedených na r. 1.-8. podla § 6 odst.10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov.
kn-alka
26.03.12,09:40
to je zasa len hra so slovičkami, proste r.9 je SÚČTOVÝ, tak ti to musí sedieť na predchádzajúcich riadkoch a basta.
AntekaK
27.03.12,06:08
Ahojte, chcem sa spýtať, kde sa do daň.priznania typu B započítava dotácia z úradu práce. Započítala som iba čiastku vyčerpanú tento rok, príjmy mám podľa § 6 písm.b zo živnosti. Do týchto príjmov (čiže do riadku 2 tabuľky č. VI si započítam do príjmov zo živnosti aj príslušnú časť dotácie). Ďakujem.
Sylvinka08
27.03.12,07:05
SZČo mal príjmy zo zahraničia, kedže je rezidentom SR tak podáva DP priznanie v SR. Uvádza sa niekde na DP že sú to príjmy zo zahraničia?

Súhrne výkazy nepodával, zabudol na to. Očakáva pokutu.
mikat
27.03.12,12:53
Ďakujem krásne!
mojzisv
13.04.12,12:11
Výpis z DP za rok 2010 už nezostavujete a nepodávate na SP.

Znamená to, že sociálna poisťovňa potom pošle výmer s výškou mesačného poistného na ďalšie obdobie?
veronikasad
13.04.12,12:15
Znamená to, že sociálna poisťovňa potom pošle výmer s výškou mesačného poistného na ďalšie obdobie?
SP dostane z DU výšku základu dane a počet mesiacov podnikania. Z toho vypočíta vymer.základ. Tento však poistencovi písomne neoznamuje, musí si ho tiež vypočítať sám, príp. sa informovať na pobočke.
yvica
13.05.12,13:47
prosím Vás vypisujem dodatočné dp B 2010 a v oddieli X. r. 107 mám daň , ktorá mi vyšla z dodatočného, čiže nová r. 108 nič a r. 109 daň na úhradu celková a doplatím len rozdiel ale nikde nevidím, kde by som uvádzala rozdiel??? prosím poradiť dík
yvica
14.05.12,06:21
poradíte mi niekto či dodatočn robím z novými sumami, vyčíslujem niekde aj rozdiel oproti pôvodnému? dík
apo
14.05.12,07:01
Vyplň dańové priznaie elektronicky v E-dane.
Odklikni si dodatočné DP a formulár ťa povedie.

Všeobecne.
Dodatočné DP sa vypisuje tak isto ako riadne, ale má časť kde sa uvedú rozdiely oproti riadnemu DP. Pre DP B je to oddiel XI, aspoň za rok 2010 to bol takýto oddiel.

apo
yvica
15.05.12,16:23
no veď práve vypísala som ho s novými sumami ako by malo byť ale neviem tie rozdiely ako uviesť, vypisujem na e-dane. do r. 107,108,109 mi berie novú sumy.
apo
15.05.12,21:46
Skontroluj či si odfajkla dodatočné DP.
Táto fajka ti odkryje rubriky v oddieli XI

Viac ti takto neviem poradiť.

apo
yvica
20.05.12,21:08
takže vypísala som dodatočné s novými sumami r. 2010, teraz potrebujem vedieť v oddieli XI. rozdiely dodatočného r. 107 uvádzam sumu z r. 93 pôvodného čiže riadneho DP , r. 108 je rozdiel medzi riadnym a dodatoč. DP a tento rozdiel sa aj doplatí, chápem to dobre? dík
zuzu 76
09.03.13,14:51
dobrý deň, poprosím Vás o radu.. známy ma požiadal o vykonanie daň. priznania za rok 2012, dosiahol príjem zo závislej činnosti a popritom mal aj príjem na základe mandantnej zmluvy podľa par 566, Obch.zákonníka, jedná sa o sporostredkovanie poistení - môžem tento príjem zahrnúť do príjmov podľa par. 6, odst. 2, písm. b) príjem z činnosti , kt. nie sú živnsťou ani podnikaním ? ak áno, môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 40% podľa par. 6, odst. 10? ďakujem
Mila123
09.03.13,15:06
dobrý deň, poprosím Vás o radu.. známy ma požiadal o vykonanie daň. priznania za rok 2012, dosiahol príjem zo závislej činnosti a popritom mal aj príjem na základe mandantnej zmluvy podľa par 566, Obch.zákonníka, jedná sa o sporostredkovanie poistení - môžem tento príjem zahrnúť do príjmov podľa par. 6, odst. 2, písm. b) príjem z činnosti , kt. nie sú živnsťou ani podnikaním ? ak áno, môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 40% podľa par. 6, odst. 10? ďakujem

má DIČ?
zuzu 76
09.03.13,15:43
má pridelené DIČ
Mila123
09.03.13,15:46
má pridelené DIČ

vtedy je to príjem podľa § 6/ 2/d nie b a 40 % a paušl. výdavky je možné uplatniť, popr. zaplatené poistné
Mila123
09.03.13,15:53
Dievčence zadala som to Drakovi, ale odpoveď zatiaľ nemám.....ak by ste mi pomohli, resp. rozriešili by ste rébus, bola by som rada....
chcela by som sa opýtať, ZC mal pracovnú zmluvu podpísanú s českým zamestnávateľom a bol na služobnej ceste v Taliansku, zároveň mal vyplatené diéty (kt. sú v ČR od dane oslobodené). Sú takéto české diéty oslobodené od dane aj na SK, nedávajú sa do DP na SK? ak áno, patria do § 5 či § 8 ZDP?.
ďakujem
zuzu 76
09.03.13,16:03
tiež som pozerala par 6 odst. 2, písm. d - len som tam tam ostala rozmýšlať nad osobitnými predpisom a odvolávkou 29 a/ - medzi uvedenými zákonmi v tejto odvolávke sa zákon č. 513 - obchodný zákonník nenachádza .. a mandantá zmluva bola uzatvorená na zákl. tohoto zákona..
Mila123
09.03.13,16:14
Dievčence zadala som to Drakovi, ale odpoveď zatiaľ nemám.....ak by ste mi pomohli, resp. rozriešili by ste rébus, bola by som rada....
chcela by som sa opýtať, ZC mal pracovnú zmluvu podpísanú s českým zamestnávateľom a bol na služobnej ceste v Taliansku, zároveň mal vyplatené diéty (kt. sú v ČR od dane oslobodené). Sú takéto české diéty oslobodené od dane aj na SK, nedávajú sa do DP na SK? ak áno, patria do § 5 či § 8 ZDP?.
ďakujem

prosím.....niekto......
ja som nenašla v ZDP oslobodenie, resp. to, že nie je predmetom dane, ale nie som si istá.....
zuzu 76
09.03.13,16:50
poprosím Vás , teraz som zistila , že DIČ bolo zrušené v januári 2013, počas celého roku 2012 mal DIČ pridelené... z pohľadu uvedenia druhu príjmu , stále ostáva príjem z sprostr. poistení na zákl. mandantnej zmluvy par.6, odst. 2, písm d? alebo b? pri vypisovaní daň priznania po zrušení DIČ rodné číslo ? Ako to bude s úhradou nedoplatku na dani? má sa použiť pridelené číslo účtu daňovým úradom ,aj keď DIČ bolo v januári 2013 zrušené?
Anik
09.03.13,17:08
Dievčence zadala som to Drakovi, ale odpoveď zatiaľ nemám.....ak by ste mi pomohli, resp. rozriešili by ste rébus, bola by som rada....
chcela by som sa opýtať, ZC mal pracovnú zmluvu podpísanú s českým zamestnávateľom a bol na služobnej ceste v Taliansku, zároveň mal vyplatené diéty (kt. sú v ČR od dane oslobodené). Sú takéto české diéty oslobodené od dane aj na SK, nedávajú sa do DP na SK? ak áno, patria do § 5 či § 8 ZDP?.
ďakujem
Milka, ak je to zamestnanec mal by mať potvrdenie o príjme z ktorého vychádzaš, ak tam ten príjem nebude podľa mňa nemáš čo riešiť.
Mila123
09.03.13,17:11
Milka, ak je to zamestnanec mal by mať potvrdenie o príjme z ktorého vychádzaš, ak tam ten príjem nebude podľa mňa nemáš čo riešiť.
ale, ak zamestnanec požiada o DB z Čiech, podaním DP v ČR v potvrdení to nemá aj tak patrí do § 8 ZDP,
Anik
09.03.13,17:12
keď mal DIČ ja by som to dala 8. r. -ods. 2písm. d
Za minulý rok mal DIČ ak ho poznáš uveď ho tam ak nie nič sa nestane ak tam bude jeho r.č.
to pridelené č. DÚ bude používať pri platení dane aj keď nebude živnostník napr. predá nehnuteľnosť, príjem z prenájmu atď. to číslo mu ostáva. Tak isto ako keby začal nanovo vykonávať činnosť pridelia mu späť jeho DIČ
zuzu 76
09.03.13,17:19
príjem som uviedla do r. 8, uplatnila som pauš.výdavky 40%, ešte opravím rč na dič platné v r. 2012... Ďakujem pekne za Vaše rady..
stanka264
10.03.13,07:42
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom DP.Som živnostník,a podávam DP so skutočnými výdavkami.Ak si chcem odrátat aj benzín,koľko si môžem dať do výdavkov,ak je to auto moje súkromné vozidlo,nemám ho prihlásené v podnikaní. Bločky mám. Ďakujem za radu.
veronikasad
10.03.13,07:44
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom DP.Som živnostník,a podávam DP so skutočnými výdavkami.Ak si chcem odrátat aj benzín,koľko si môžem dať do výdavkov,ak je to auto moje súkromné vozidlo,nemám ho prihlásené v podnikaní. Bločky mám. Ďakujem za radu.
Ak auto nemáš zaradené do podnikania, neúčtouješ v peňažnom denníku nákup PHM.

Na základe evidencie v knihe jázd - len pracovné cesty, VOZD je sadzba základnej náhrady + spotreba PHM, podľa počtu najazdených km.
chudaska
10.03.13,07:54
ale ak sa to tyka roka 2012,tak minimalne malo byt prihlasene na dan. urade,ze sa pouziva na podnikanie! Tento rok sa zaciatok nemusi hlasit,ale v roku 2012 este tato povinnost bola,ze od ktoreho datumu ho pouzivas na podnikanie
stanka264
10.03.13,14:44
hej,tak to som ho prihlasila.Ja som myslela,ze 80% z blockov si mozem odratat.
veronikasad
10.03.13,14:46
hej,tak to som ho prihlasila.Ja som myslela,ze 80% z blockov si mozem odratat.
bez vedenia knihy jázd ?
chudaska
10.03.13,15:57
ale to sa da len pri aute zaradenom v majetku firmy
reni1
11.03.13,13:31
Môžete mi prosím poradiť? Muž je živnostník a podáva daňové priznanie typu B, jeho manželka je na invalidnom dôchodku a nemá žiadny iný príjem iba dôchodok. Mám uviesť v daňovom priznaní do riadku 31 ako jej príjmy ten dôchodok? alebo nie? môže si na ňu uplatniť nezdaniteľnú časť???? ďakujeem
Mila123
11.03.13,13:33
Môžete mi prosím poradiť? Muž je živnostník a podáva daňové priznanie typu B, jeho manželka je na invalidnom dôchodku a nemá žiadny iný príjem iba dôchodok. Mám uviesť v daňovom priznaní do riadku 31 ako jej príjmy ten dôchodok? alebo nie? môže si na ňu uplatniť nezdaniteľnú časť???? ďakujeem

príjem za rok 2012 dôchodku je viac ako 3644,74€, bez vianočného príspevku?
reni1
11.03.13,13:40
nie je je iba 2572,83
kn-alka
11.03.13,13:42
Do vlastného príjmu manželky sa zarátava aj invalidný dôchodok (okrem vianočného príspevku - ten sa nepočíta).
Môžeš si na ňu uplatniť 3644,74 - 2572,83 = 1071,91 €
reni1
11.03.13,13:48
ďakujem a mám napísať tu výšku dôchodku ako príjem do toho riadku 31 či nie? a k daňovému priložím aj potvrdenie o výške zaplatených dôchodkov správne?
Katy a R
11.03.13,13:49
všetky manželkine príjmy - ak má? (nielen ten dôchodok)
Mila123
11.03.13,13:50
ďakujem a mám napísať tu výšku dôchodku ako príjem do toho riadku 31 či nie? a k daňovému priložím aj potvrdenie o výške zaplatených dôchodkov správne?

NA RIADKU dp vyplni priervisko a meno manželky, príjem uveď tých 25xx.xx € a ak boli manželia (čo boli) za rok 2012 tak uveď počet mesiacov 12
reni1
11.03.13,13:54
Ďakujem krásne
Rybana11
11.03.13,14:02
Dobrý deň všetkým poraďákom,

potrebovala by som pomôcť s nasledovným (vypĺňam typ B, metóda vyňatia) - Nie som si ista, ktoru sumu z potvrdenia o prijme z CR (riadok 1 alebo 8 - samozrejme preratany prislusnym kurzom) uvadzam na riadku 34 v DP a ktoru sumu na riadku 83 v DP?

Otázku som už písala v inej téme, ale nikto mi neodpovedal.

Ďakujem vopred všetkým za radu
mahulien
11.03.13,14:15
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť s vyplnením daňového priznania typu B.
Som študentkou a podávam daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti (predajná cena 23700,-). Mám nárok na nezdaniteľnú časť? Ďakujem.
Tweety
11.03.13,14:17
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť s vyplnením daňového priznania typu B.
Som študentkou a podávam daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti (predajná cena 23700,-). Mám nárok na nezdaniteľnú časť? Ďakujem.
Nie, z pasívnych príjmov sa nedá uplatniť NČZD.
ňaňa11
19.03.13,18:19
dobrý večer,
teraz ma trklo, že manžel zrušil DDS a v DP typ B chcem zvýšiť daň o zaplatené poistné za roky 2007-2010. Poradíte mi ako, teda v ktorom riadku DP typ B napíšem sumu?
ďakujem
Mila123
19.03.13,19:04
dobrý večer,
teraz ma trklo, že manžel zrušil DDS a v DP typ B chcem zvýšiť daň o zaplatené poistné za roky 2007-2010. Poradíte mi ako, teda v ktorom riadku DP typ B napíšem sumu?
ďakujem
na str. 3 pod § 5 (zo zamestnania) je riadok, kt. sa odvoláva na porušenie podmienky podľa § 11 ZDP (nedokážem doma si stiahnúť DP z drsr.sk)
Kvaka
19.03.13,19:27
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť s vyplnením daňového priznania typu B.
Som študentkou a podávam daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti (predajná cena 23700,-). Mám nárok na nezdaniteľnú časť? Ďakujem.Nemáš, ale uplatni si výdavok, ak môžeš. Za koľko si nadobudla nehnuteľnosť?
-Dana-
19.03.13,19:55
dobrý večer,
teraz ma trklo, že manžel zrušil DDS a v DP typ B chcem zvýšiť daň o zaplatené poistné za roky 2007-2010. Poradíte mi ako, teda v ktorom riadku DP typ B napíšem sumu?
ďakujem

Ak minulý rok zrušil DDS-ku príp. v r. 2011 tak nemusíš dodaňovať. Táto povinnosť ostala zachovaná len pre tých ktorí poistku zrušili do 31.12 2010.
ňaňa11
20.03.13,07:00
ďakujem, takže o starosť menej ,)
mokus113
21.03.13,15:19
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom strany 12 tohto tlačiva, konkrétne riadku 9 a 10, lebo uz som z toho popletena. Ktoré výdavky tam vlastne dávam? SZCO platí trvalym prikazom vzdy k stvrtému dnu v mesiaci. to znamená ze tam dám sumy zaplatené od januára po december (to sú platby za obdobia 12/2011, 1/2012,2/2012,3/2012,4/2012,5/2012, 6/2012,7/2012,8/2012,9/2012,10/2012,11/2012), ale z vyúčtovania za rok 2011 mu vysiel aj nedoplatok, ktorý zaplatil v 10/2012 toto uz na stranu 12 neuvediem, ale tento nedoplatok uvediem len na stranu 3 spolu s ostatnými platbami na zdravotné poistenie, ktoré mu odisli v roku 2012. ak to dobre chápem rozdiel tam bude len v tom nedoplatku z ročného zúčtovania? a sociálna je rovnako? dakujem
apo
21.03.13,18:50
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom strany 12 tohto tlačiva, konkrétne riadku 9 a 10, lebo uz som z toho popletena. Ktoré výdavky tam vlastne dávam? SZCO platí trvalym prikazom vzdy k stvrtému dnu v mesiaci. to znamená ze tam dám sumy zaplatené od januára po december (to sú platby za obdobia 12/2011, 1/2012,2/2012,3/2012,4/2012,5/2012, 6/2012,7/2012,8/2012,9/2012,10/2012,11/2012), ale z vyúčtovania za rok 2011 mu vysiel aj nedoplatok, ktorý zaplatil v 10/2012 toto uz na stranu 12 neuvediem, ale tento nedoplatok uvediem len na stranu 3 spolu s ostatnými platbami na zdravotné poistenie, ktoré mu odisli v roku 2012. ak to dobre chápem rozdiel tam bude len v tom nedoplatku z ročného zúčtovania? a sociálna je rovnako? dakujem


:D Tak v tomto nemám ani ja jasno, a už je najvyšší čas to vedieť.

Prosím aj ja o vysvetlenie čo sa píše o odvodoch v VI. oddieli za tabuľkou č. 1

a potom na konci daňového priznania
Údaje na účely zdravotného a sociálneho poistenia
Riadky 1 až 7 predpokladám sa týkajú úzkeho okruhu zdravotných asistentov
Význam riadku 8 nechápem lebo z vyplateného zisku sa platia odvody až zo zisku vyplateného po prvý krát v roku 202 z roku 2011.

:DRozdiel významu riadkov 9 a 10 oproti riadkom z oddielu VI. je mi záhadou.

Ďakujem

apo
veronikasad
21.03.13,18:53
:D Tak v tomto nemám ani ja jasno, a už je najvyšší čas to vedieť.

Prosím aj ja o vysvetlenie čo sa píše o odvodoch v VI. oddieli za tabuľkou č. 1

a potom na konci daňového priznania
Údaje na účely zdravotného a sociálneho poistenia
Riadky 1 až 7 predpokladám sa týkajú úzkeho okruhu zdravotných asistentov
Význam riadku 8 nechápem lebo z vyplateného zisku sa platia odvody až zo zisku vyplateného po prvý krát v roku 202 z roku 2011.

:DRozdiel významu riadkov 9 a 10 oproti riadkom z oddielu VI. je mi záhadou.

Ďakujem

apo

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/poistne.pdf
apo
21.03.13,19:04
Si poklad.

Ďakujem.

apo
Melnick
21.03.13,19:16
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...ec/poistne.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/poistne.pdf)

Sa čudujem, že to vydali v marci :eek::eek: - nestačilo to hodiť do pľacu až v apríli ?
Však nech sa účtovníci domýšľajú, však keď sa dobre nedomyslia, však ich spokutujeme a zodvodujeme a ........
apo
21.03.13,19:47
Zatiaľ som urobil asi 4 priznania a v zadnej časti som neuviedol nič, veď načo sa budem opakovať.

No už som poučený, to budem robiť zrejme opravné DP.

Odjakživa platí, že iniciatívny blbec je horší ako tiredny nepriateľ. (to pre pamätníkov)

apo
nina91
21.03.13,20:02
Chcem sa opytat, SZCO a manzelka vedena na UPSVAR plus Dohoda o vykonani prace, podpisane vyhlasenie, moze si manzel uplatnit rozdiel z NCZD manzelky?
Mila123
21.03.13,20:07
Chcem sa opytat, SZCO a manzelka vedena na UPSVAR plus Dohoda o vykonani prace, podpisane vyhlasenie, moze si manzel uplatnit rozdiel z NCZD manzelky?
áno
nina91
25.03.13,19:10
Ešte mam otazku, manzelka potrebuje dolozit ze bola vedena na UPSVAR, alebo staci ked napise vyhlasenie ze iny prijem nemala?
Mila123
25.03.13,19:14
Ešte mam otazku, manzelka potrebuje dolozit ze bola vedena na UPSVAR, alebo staci ked napise vyhlasenie ze iny prijem nemala?
daňovník vo svojom DP uvedie aký mala príjem manželka, toť všetko, žiadne prehlásenie nie je potrebné, pretože DP svojim podpisom prehlasuje, že všetko čo uviedol je pravdivé.....
riska007
25.03.13,19:31
Dobrý deŇ,

chcem sa opýtať, či preplatok zo Soc. poisťovne uvediem v odd. VI pod tabuľkou odpočítaním od zaplateného poistenia? Alebo kde to má uviesť. Ďakujem za pomoc
megyzah
30.03.13,05:33
Podnikateľ pracoval v mesiaci január ako zamestnanec, na potvrdení má vykázaný uplatnený daňový bonus. Ostatne mesiace potom už len podnikal, treba ku DP typu B doložiť aj potvrdenie o prídavkoch na deti, ak si uplatňuje daňový bonus?
Anik
30.03.13,06:16
áno
rodný list
potvrdenie o návšteve školy, ak je dieťa staršie ako 16 rokov, alebo potvrdenie o vyplácených rodinných prídavkoch