danushka
03.02.08,20:07
Rozalka
03.02.08,19:15
Oceňujem iniciatívu v taký neskorý nedeľný večer.
danushka
03.02.08,19:19
Ďakujem za ocenenie, pozbierala som to preto, lebo si pamätám, aká bola každá rada vzácna, keď som ja v tejto problematike začínala - tak, nech to majú ostatní ľahšie trošilinku:)
danushka
14.01.10,09:35
Dňom 01.01.2010 nadobúda platnosť novela zákona o DPH. V skratke zhrniem zmeny, ktoré sa týkajú zdaňovania prepravy vrámci EÚ.
Podmienky platné pri dovoze a vývoze sa nemenia.

Zmeny v zákone sa týkajú služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe do iného členského štátu EÚ, alebo aj osobe z tretieho štátu. Platia dve všeobecné pravidlá:
• služby poskytnuté zdaniteľným osobám sa zdaňujú v štáte, v ktorom je usadený príjemca služby
• služby poskytnuté nezdaniteľným osobám zdaňujú sa v štáte, kde je usadený poskytovateľ služby
Zdaniteľná osoba, je osoba, ktorá je usadená tam, kde má sídlo alebo miesto podnikania, alebo ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osobe, tak miesto prevádzkarne.
Pri dodaní cezhraničnej služby vrámci EÚ sa vychádza z predpokladu, že osoba, ktorá má pridelené IČ DPH je zdaniteľnou osobou, a osoba, ktorá nemá IČ DPH nie je zdaniteľnou osobou.V praxi to znamená, že ak ak člen EÚ má pridelené IĆ DPH je zdaniteľnou osobou a služba je pre neho oslobodená. Ak nemá IČ DPH službu zdaňujeme 19%.
Pri dodaní služby pre nečlena EÚ (napr. švajčiar, rus, ukrajinec) je potrebné skúmať, či je podnikateľom alebo nie, tzn. že musí vykonávať činnosť z ktorej bude mať príjem. Ak je podnikateľom služba je pre neho oslobodená, musíme však mať doklad o tom, že skutočne ide o podnikateľa, tzn. musíme mať doklad o tom, že je to naozaj podnikateľ napr. výpis z obchodného registra.

Ak teda uskutočňujeme prepravu, ktorá nie je dovozom ani vývozom musíme zistiť, či odberateľ – člen EÚ má IČ DPH, alebo nie a či odberateľ z tretej krajiny je podnikateľom. Ak platia tieto podmienky je preprava od DPH slovenskej oslobodená. Ak nie prepravu zdaňujeme – fakturujeme s 19% DPH.

Príklady služieb od slovenského platiteľa:
a) preprava na území SR pre slovenského príjemcu –fakturujeme s 19% DPH, lebo príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR
b) preprava medzi krajinami EÚ pre slovenského príjemcu – fakturujeme s 19% DPH, príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR
c) preprava vrámci 3. krajín pre slovenského príjemcu – fakturujeme s 19% DPH, príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR (napr. preprava Moskva – Kijev)
d) preprava na území SR pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane.
e) preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane
f) preprava vrámci 3. krajín pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane
g) preprava na území SR (napr. Košice - Bratislava) pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je 3. krajina – služba je oslobodená od slovenskej dane
h) preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane
i) preprava vrámci 3. krajín pre príjemcu – podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane

Týmto príspevkom chcem poďakovať mojej kolegyni Marike, ktorá je našou hlavnou ekonómkou a prelúskala novelizáciu zákona o DPH a takto polopate predstavila novinky v doprave a špedícii.
danushka
20.01.10,08:11
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.
:)
Jajina
20.01.10,08:26
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.
:)

Znamená to, že keď nevykonáme prepravu vlastným autom ale nám ju vykoná špedične iný dopravca a my ju ďalej fakturujeme,
tak napr. v príkladoch :

1.
preprava z DE do SR alebo zo SR do DE, náš odberateľ SK-DIČ,
dátum dodania : dátum prefakturovania-vystavenia Fa

2.
preprava z DE do SR alebo zo SR do DE, náš odberateľ CZ-DIČ,
dátum dodania : dátum vykládky na CMR

Ak sa mýlim prosím opravte ma.
danushka
20.01.10,09:39
Prikladám ešte metodické usmernenie z DÚ, podľa ktorého sme povinní miesto textu plnenie oslobodené od dane podľa §16 uvádzať nasledovný text...

V slovenskom jazyku :
Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.

V anglickom jazyku :
Supply of a service is , according to Articles 193 to 196 of Council Directive 2006/112/EC of 28 November 2006 on the common system of value added tax as amendet by Council Directive 2006/138/EC of 19 December, tax free and it is a supply of service, which the person to whom the service is supplied, is obliged to tax.

V nemeckom jazyku :
Leistung der Dienst ist gemäß dem Artikel 193 bis 196 der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/112/EG vom 28. November 2006 über Gemeinsystem in Mehrwertsteuer in der Fassung der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/138/ES vom 19. December 2006 steuerfrei und es handelt sich um eine Dienstleistug, die vom Dienstleistugsempfänger zu verteuern ist.
Silvia L.
22.01.10,11:41
danushka.....dakujem velmi pekne za taketo vyčerpavajuce informacie...učtujem v jednej zaseilatelskej firme a akurat toto si študujem, velmi si mi pomohla..
Len som sa dnes stretla s nazorom, že ak ide o službu - teda vykonanu prepravu zo Śvajčiarska na SK pre SKDIČ tak je učtovana DPH.
je to naozaj tak?
mandula
22.01.10,15:21
danushka.....dakujem velmi pekne za taketo vyčerpavajuce informacie...učtujem v jednej zaseilatelskej firme a akurat toto si študujem, velmi si mi pomohla..
Len som sa dnes stretla s nazorom, že ak ide o službu - teda vykonanu prepravu zo Śvajčiarska na SK pre SKDIČ tak je učtovana DPH.
je to naozaj tak?

Ano, je to tak, miesto dodania služby zdaniteľnej osobe podľa § 15 ods.1 zákona o dph platného od 1.1.10, je miesto kde má prijímateľ služby sídlo, teda v tvojom prípade je to SR, faktúrovať s dph SR 19%.
Jajina
22.01.10,20:05
Ano, je to tak, miesto dodania služby zdaniteľnej osobe podľa § 15 ods.1 zákona o dph platného od 1.1.10, je miesto kde má prijímateľ služby sídlo, teda v tvojom prípade je to SR, faktúrovať s dph SR 19%.

Ja si myslím, že pravidlá fakturovania prepravy pri dovoze zo št. mimo EÚ a vývoze do št.mimo EÚ sa nezmenili. (§24, §47 a §48)
Švajčiarsko neni v EÚ, tak by mali byť prepravné služby oslobodené od DPH, pokiaľ vieme zdokladovať, že sa jednalo o vývoz alebo dovoz.

Ak sa mýlim opravte ma.
mandula
22.01.10,21:39
Ja si myslím, že pravidlá fakturovania prepravy pri dovoze zo št. mimo EÚ a vývoze do št.mimo EÚ sa nezmenili. (§24, §47 a §48)
Švajčiarsko neni v EÚ, tak by mali byť prepravné služby oslobodené od DPH, pokiaľ vieme zdokladovať, že sa jednalo o vývoz alebo dovoz.

Ak sa mýlim opravte ma.

Súhlasím s Jajinou v tom, že pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ, prepravné služby uskutočnené pre zdaniteľnú osobu sú oslobodené od dph - ale len v prípade, ak cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane podľa § 24 zákona o dph (§ 48 ods.8).

Ak náš dopravca nemá k dispozícii príslušný doklad, fakturácia pre odberateľa IČ DPH SK bude s daňou.
atka4
24.01.10,19:25
Súhlasím s Jajinou v tom, že pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ, prepravné služby uskutočnené pre zdaniteľnú osobu sú oslobodené od dph - ale len v prípade, ak cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane podľa § 24 zákona o dph (§ 48 ods.8).

Ak náš dopravca nemá k dispozícii príslušný doklad, fakturácia pre odberateľa IČ DPH SK bude s daňou.


Môžte mi prosím poradiť, v dovoze z 3. krajín nie som doma
odberateľ:
SKK firma platiteľ dph
dodávateľ:
firma z CH, tovar fyzicky prichádza z CH, dovoz , preclieva sa
firma CH fakturuje pod id. č. HU (kúpili tam pobočku inej firmy s podobným sortimentom - možno nepodstatné?)

prepravná firma, ak príde tovar z CH, šped. náklady fakturuje bez dph (preprava CH-SK)

nesedia mi totiž sumy - hodnota tovaru+šped. náklady ako DZ pre vymeranie dph na colnici...
čo nesprávne sledujem?

Mám dodaniť sama rozdiel?
(ak je DZ pre vymerané dph na colnici nižší, ako mám ja údaje z účt. evidencie?)

Ďakujem Vám, kto by ste mali čas a ochotu
enter
24.01.10,20:27
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.
:)

Neviem nájsť v zákone kde je uvedené že musíme uviesť (špedícia) do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená.
Podľa mňa služba ktorú poskytuje špedičná firma nekončí vykládkou tovaru, ale hlásením o vyložení a zaslaním dokladu o vyložení tovaru, teda prakticky dňom vystavena faktúry. Táto povinnosť obyčajne je aj v zmluve zakotvená.
danushka
24.01.10,21:03
Neviem nájsť v zákone kde je uvedené že musíme uviesť (špedícia) do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená.
Podľa mňa služba ktorú poskytuje špedičná firma nekončí vykládkou tovaru, ale hlásením o vyložení a zaslaním dokladu o vyložení tovaru, teda prakticky dňom vystavena faktúry. Táto povinnosť obyčajne je aj v zmluve zakotvená.

Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.

Tak túto perličku si naša hlavná ekonómka nechala vysvetliť audítorkou s požehnaním DÚ, pretože v novelizácii zákona o DPH to akosi takto šalamúnsky po novom znie.
To som zvedavá na tento hokej, keď sa budú robiť dodatočné DP a že budú, na to môžem už teraz dať krk...

Enter, ale táto zmena v dodaní služby obstarania prepravy platí len vtedy, keď obstarávaš prepravu pre iného, ako platiteľa SK - reg. pre DPH na SK.
Praktický príklad ...
Reg. platca pre DPH z Čiech si objedná prepravu u slovenskej zasielateľskej - špedičnej spoločnosti prepravu tovaru. Túto vykoná niekto tretí. Tovar podľa CMR bol vyložený 15.1.2010, faktúra od dopravcu príde do špedičnej spločnosti 26.1.2010. Po novom deň vystavenia fa 26.1.2010, dátum dodania 15.1.2010, dodanie oslobodené od DPH, daňová povinnosť sa prenáša na zadávateľa - Čecha.
Ak by si presne túto prepravu objednal Slovák, registrovaný pre DPH na Sk, deň dodania by bol rovnaký s dňom vystavenia faktúry.
daja
25.01.10,08:58
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.
:)

Ešte by som sa chcela spýtať, či sa nejaké druhy prepravy budú uvádzať aj v súhrnnom výkaze DPH.

Ďakujem.
atka4
25.01.10,09:13
Môžte mi prosím poradiť, v dovoze z 3. krajín nie som doma
odberateľ:
SKK firma platiteľ dph
dodávateľ:
firma z CH, tovar fyzicky prichádza z CH, dovoz , preclieva sa
firma CH fakturuje pod id. č. HU (kúpili tam pobočku inej firmy s podobným sortimentom - možno nepodstatné?)

prepravná firma, ak príde tovar z CH, šped. náklady fakturuje bez dph (preprava CH-SK)

nesedia mi totiž sumy - hodnota tovaru+šped. náklady ako DZ pre vymeranie dph na colnici...
(doplnenie-alebo to mám nechať tak, veď dph vymarala colnica...)

čo nesprávne sledujem?

Mám dodaniť sama rozdiel?
(ak je DZ pre vymerané dph na colnici nižší, ako mám ja údaje z účt. evidencie?)

Ďakujem Vám, kto by ste mali čas a ochotu

skúsite mi poradiť, ďakujem:-(
danushka
25.01.10,09:24
skúsite mi poradiť, ďakujem:-(
Atka, skús svoj problém napísať do účtovania v PÚ, ja osobne poradiť neviem:mee:
atka4
25.01.10,09:26
aj tak ďakujem za ochotu..:-)
daja
25.01.10,09:33
Ešte by som sa chcela spýtať, či sa nejaké druhy prepravy budú uvádzať aj v súhrnnom výkaze DPH.

Ďakujem.


Nikto nevie poradiť??? Prosím...
daja
25.01.10,18:58
Súhlasím s Jajinou v tom, že pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ, prepravné služby uskutočnené pre zdaniteľnú osobu sú oslobodené od dph - ale len v prípade, ak cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane podľa § 24 zákona o dph (§ 48 ods.8).

Ak náš dopravca nemá k dispozícii príslušný doklad, fakturácia pre odberateľa IČ DPH SK bude s daňou.

Na základe akého dokladu zistím, že cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane. Kde sa to dá vyčítať?
Ďakujem
enter
26.01.10,07:47
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
Enter, ale táto zmena v dodaní služby obstarania prepravy platí len vtedy, keď obstarávaš prepravu pre iného, ako platiteľa SK - reg. pre DPH na SK.
Praktický príklad ...
Reg. platca pre DPH z Čiech si objedná prepravu u slovenskej zasielateľskej - špedičnej spoločnosti prepravu tovaru. Túto vykoná niekto tretí. Tovar podľa CMR bol vyložený 15.1.2010, faktúra od dopravcu príde do špedičnej spločnosti 26.1.2010. Po novom deň vystavenia fa 26.1.2010, dátum dodania 15.1.2010, dodanie oslobodené od DPH, daňová povinnosť sa prenáša na zadávateľa - Čecha.
Ak by si presne túto prepravu objednal Slovák, registrovaný pre DPH na Sk, deň dodania by bol rovnaký s dňom vystavenia faktúry.

mne sa práve jedná o fakturovaní prepravnej služby do štátov EU, § 19 ods.l sa týka dodania tovaru, odsek (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Zákon nešpecifikuje pri poskytnutí služby - prepravy vr. špedičných služieb že je to termín vyloženia nákladu.

Podľa mňa treba rozlišovať termín dodania tovaru, to je termín vyloženia nákladu, ale termínom dodania prepravných služieb vrátane špedičných je termín vystavenia faktúry tj. špedičná firma vystavuje fa. objednávateľovi z EU.
mandula
26.01.10,12:41
mne sa práve jedná o fakturovaní prepravnej služby do štátov EU, § 19 ods.l sa týka dodania tovaru, odsek (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Zákon nešpecifikuje pri poskytnutí služby - prepravy vr. špedičných služieb že je to termín vyloženia nákladu.

Podľa mňa treba rozlišovať termín dodania tovaru, to je termín vyloženia nákladu, ale termínom dodania prepravných služieb vrátane špedičných je termín vystavenia faktúry tj. špedičná firma vystavuje fa. objednávateľovi z EU.

Čo sa týka špedičných firiem, nemáš pravdu.

Daňová povinnosť pre špedičku vzniká dňom dodania služby - čo je podľa § 19 ods. 6 deň vyhotovenia faktúry špedičkou.
Deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.


Pre pochopenie, citujem z Poradcu - Dane, účtovníctvo, odvody, 1/2010:


Pri cezhraničných službách vzniká obstarávateľovi služby daňová povinnosť dňom dodania samotnej služby, ktorá je predmetom obstarania. V praxi bude toto upravené ustanovenie spôsobovať problém zasielateľským firmám, pretože pri refakturácii dopravy zákazníkom nebudú vedieť deň dodania, pokiaľ dopravca bude ihneď s vyhotovením faktúry po ukončení dopravy meškať.


Príklad 1
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR mal pre zákazníka zo SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru v rámci
územia SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť zo SR, dňa 29. 1. 2010 a faktúru vyhotovila dňa 8. 2. 2010.
U dopravcu je deň dodania služby a vzniku daňovej povinnosti deň 29. 1. 2010, faktúru pre zasielateľa
vyhotoví s DPH 19 %. Zasielateľ vyhotoví faktúru pre zákazníka dňa 10. 2. 2010. U zasielateľa je dňom
dodania služby deň vyhotovenia faktúry, ktorou žiada úhradu od zákazníka. Dňa 10. 2. 2010 vzniká zasielateľovi aj daňová povinnosť.


Príklad 2
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR (má zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac) má pre zákazníka – tiež platiteľa DPH v SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru z ČR do SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť z ČR, doprava je ukončená dňa 30. 1. 2010.
Deň dodania služby dopravcom aj zasielateľom je rovnaký, zasielateľovi vznikne daňová povinnosť z prijatej služby od dopravcu v deň ukončenia prepravného výkonu a zároveň v ten istý deň mu vznikne aj daňová povinnosť z titulu dodania zasielateľskej služby zákazníkovi (§ 19 ods.6).
Ak zasielateľ dostane faktúru 27. 2. 2010 s tým, že ako deň dodania bude uvedený dátum 30. 1. 2010,
deň vyhotovenia faktúry bude 20. 2. 2010, potom, bude povinný podať dodatočné daňové priznanie za daňovacie obdobie január 2010, v ktorom vykoná samozdanenie prijatej služby dopravy od českého dopravcu, DPH zo samozdanenej služby si odpočíta. Zároveň prizná daň z dodania zasielateľskej služby slovenskému zákazníkovi. Z takéhoto dodatočného daňového priznania vyplýva vznik rozdielu DPH v prospech štátneho rozpočtu, na základe čoho uloží správca dane zasielateľovi pokutu podľa § 35 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. Výška pokuty sa vypočíta: [(3 x základná úroková sadzba ECB x rozdiel dane) : 2]
Táto sankcia nezohľadňuje skutočnosť, že k oneskorenému priznaniu dane podaním dodatočného daňového priznania došlo bez zavinenia samotného zasielateľa.
danushka
26.01.10,14:11
Manudulka, ďakujem že si tu priložila tento výklad, lebo ja som to asi pochopila zle.
Túto zmenu v zákone som pochopila tak, že dátum dodania treba upraviť mne ako zasielateľovi vtedy podľa vykládky, ak vystavujem faktúru inému zadávateľovi, ako s SK IČ DPH, teda jednoducho povedané, ak vystavujem faktúru osl. od DPH podľa § 16, bez ohľadu na to, či takúto prepravu vykonával náš, alebo cudzí dopravca....

A teraz mám v tom poriadny hokej!
mandula
26.01.10,16:00
Manudulka, ďakujem že si tu priložila tento výklad, lebo ja som to asi pochopila zle.
Túto zmenu v zákone som pochopila tak, že dátum dodania treba upraviť mne ako zasielateľovi vtedy podľa vykládky, ak vystavujem faktúru inému zadávateľovi, ako s SK IČ DPH, teda jednoducho povedané, ak vystavujem faktúru osl. od DPH podľa § 16, bez ohľadu na to, či takúto prepravu vykonával náš, alebo cudzí dopravca....

A teraz mám v tom poriadny hokej!


:confused: Tak ........ a teraz citát z Metodického pokynu DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004:

Obstaranie služby

Novelou zákona o DPH sa od 1.1.2010 upravuje deň dodania pri obstaraní služby.


V § 19 ods. 6 zákona o DPH prvá veta znie:
Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.


Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.


Príklad
Prepravca Dopravca - platiteľ dane na základe objednávky slovenského zasielateľa – platiteľa dane vykonal dňa 12.1.2010 prepravu tovaru z Litvy do Českej republiky. Miestom dodania prepravnej služby podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je miesto, kde má príjemca služby sídlo, t.j. tuzemsko a osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH prepravca dopravca. Prepravca Dopravca vyhotovil faktúru dňa 20.1.2010 a k cene prepravnej služby uplatnil 19% DPH. Zasielateľ prepravnú službu obstaral pre platiteľa dane K. Ide o obstaranie služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH platiteľ dane, ktorý dodáva službu. Zasielateľ fakturuje platiteľovi dane K obstaranie prepravnej služby faktúrou vyhotovenou 15.3.2010. K cene prepravnej služby uplatní 19% DPH. Dňom dodania služby zasielateľom a rovnako dňom vzniku daňovej povinnosti je deň vyhotovenia faktúry, t.j. 15.3.2010.


Príklad
PrepravcaDopravca - platiteľ dane na základe objednávky slovenského zasielateľa – platiteľa dane vykonal dňa 7.1.2010 prepravu tovaru z Holandska do Bulharska. Miestom dodania prepravnej služby podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je miesto, kde má príjemca služby sídlo, t.j. tuzemsko a osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH prepravca dopravca. Prepravca Dopravca vyhotovil faktúru dňa 15.1.2010 a k cene prepravnej služby uplatnil 19% DPH. Zasielateľ prepravnú službu obstaral pre bulharského podnikateľa so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Bulharsku. Ide o obstaranie služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, t.j. bulharský podnikateľ. Dňom dodania služby a rovnako dňom vzniku daňovej povinnosti je deň vykonania prepravy, t.j. 7.1.2010. Zasielateľ obstaranie prepravnej služby fakturuje bez DPH a jej dodanie vykáže v súhrnnom výkaze.



Takže Danuška, mne z toho vychádza, že špedička pôjde podľa vety za bodkočiarkou v § 19 ods. 6 vtedy, keď:


- obstarala službu od dopravcu, ktorú dopravca uvádzal do súhrnného výkazu a špedička túto službu "samozdaňovala"


alebo


- dodala službu pre zákazníka, pri ktorej prenáša daňovú povinnosť na zákazníka a túto službu uvádza v súhrnnom výkaze.


P.s.
dovolila som si v príkladoch "prepravcu" opraviť na "dopravcu". DRSR zrejme nemá jasno v pojmoch "dopravca" a "prepravca" :eek:

(dopravca - dopravcom sa rozumie podnikateľ, ktorý sa zmluvou o preprave veci zaväzuje odosielateľovi, že za odplatu prepraví vec z určitého miesta ( miesto odoslania) do určitého iného miesta ( miesto určenia) Dopravca prepravu uskutočňuje.

prepravca – je súhrnný názov pre odosielateľa a príjemcu (vývozcu, exportéra; dovozcu, importéra). Ďalej odosielateľ je definovaný ako právnická alebo fyzická osoba, ktorá uzatvára s dopravcom zmluvu o preprave, príjemca je právnická alebo fyzická osoba, ktorej je podľa prepravnej zmluvy určená zásielka).


Viac o tejto problematike tu: http://www.logistickymonitor.sk/en/images/prispevky/oznacovanie-zmluvnych-stran.doc
danushka
26.01.10,18:27
Mandulka, ešte sa vrátim späť k Tvojmu príspevku, pretože teraz Ti neviem prideliť bod a zaslúžiš si ich najmenej 100 !

Absolútne s Tebou súhlasím vo vymedzení pojmov DOPRAVCA a PREPRAVCA.
A taktiež si myslíim, že práve aj nesprávne pochopenie týchto výrazov môže viesť k nesprávnemu pochopeniu novely zákona, kde sa zasielateľ ocitá vlastne v rovine prepravcu a dopravcu súčasne.
Že máš z tohto študovania noviniek hlavu ako kôň :D ma neprekvapuje, lebo tak akosi konsky sa cítim aj ja ...
Jajina
26.01.10,20:31
mimotemy...už mám v hlave hokej a v bruchu kilá-á čokolády. Sú to nervy za plného chodu zachytiť a pochopiť všetky zmeny (nie len v zákone DPH).


Nie je mi celkom jasný tento príklad :
Príklad 2
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR (má zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac) má pre zákazníka – tiež platiteľa DPH v SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru z ČR do SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť z ČR, doprava je ukončená dňa 30. 1. 2010.
Deň dodania služby dopravcom aj zasielateľom je rovnaký, zasielateľovi vznikne daňová povinnosť z prijatej služby od dopravcu v deň ukončenia prepravného výkonu a zároveň v ten istý deň mu vznikne aj daňová povinnosť z titulu dodania zasielateľskej služby zákazníkovi (§ 19 ods.6).
Ak zasielateľ dostane faktúru 27. 2. 2010 s tým, že ako deň dodania bude uvedený dátum 30. 1. 2010,
deň vyhotovenia faktúry bude 20. 2. 2010, potom, bude povinný podať dodatočné daňové priznanie za daňovacie obdobie január 2010, v ktorom vykoná samozdanenie prijatej služby dopravy od českého dopravcu, DPH zo samozdanenej služby si odpočíta. [SIZE="2"]po túto vetu je mi to jasné (ale tu by rozdiel DPH v prospech štátu nevznikol : samozdaniť - odpočítať)

Zároveň prizná daň z dodania zasielateľskej služby slovenskému zákazníkovi. Z takéhoto dodatočného daňového priznania vyplýva vznik rozdielu DPH v prospech štátneho rozpočtu, na základe čoho uloží správca dane zasielateľovi pokutu podľa § 35 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. Výška pokuty sa vypočíta: [(3 x základná úroková sadzba ECB x rozdiel dane) : 2]
Táto sankcia nezohľadňuje skutočnosť, že k oneskorenému priznaniu dane podaním dodatočného daňového priznania došlo bez zavinenia samotného zasielateľa.
To znamená, že keď slovenský zasielateľ bude prepravu ďalej fakturovať slovenskému objednávateľovi tak použije dátum dodania rovnaký ako český dopravca ???
t.j.dátum vykládky na CMR a nie dátum prefakturovania ? Veď takých neúmyselných dodanení by bolo veľa.

Možno mi to už nepáli a potrebujem viac príkladov.
danushka
27.01.10,09:47
mimotemy...už mám v hlave hokej a v bruchu kilá-á čokolády. Sú to nervy za plného chodu zachytiť a pochopiť všetky zmeny (nie len v zákone DPH).


Nie je mi celkom jasný tento príklad :
Príklad 2
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR (má zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac) má pre zákazníka – tiež platiteľa DPH v SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru z ČR do SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť z ČR, doprava je ukončená dňa 30. 1. 2010.
Deň dodania služby dopravcom aj zasielateľom je rovnaký, zasielateľovi vznikne daňová povinnosť z prijatej služby od dopravcu v deň ukončenia prepravného výkonu a zároveň v ten istý deň mu vznikne aj daňová povinnosť z titulu dodania zasielateľskej služby zákazníkovi (§ 19 ods.6).
Ak zasielateľ dostane faktúru 27. 2. 2010 s tým, že ako deň dodania bude uvedený dátum 30. 1. 2010,
deň vyhotovenia faktúry bude 20. 2. 2010, potom, bude povinný podať dodatočné daňové priznanie za daňovacie obdobie január 2010, v ktorom vykoná samozdanenie prijatej služby dopravy od českého dopravcu, DPH zo samozdanenej služby si odpočíta. [SIZE=2]po túto vetu je mi to jasné (ale tu by rozdiel DPH v prospech štátu nevznikol : samozdaniť - odpočítať)


Zároveň prizná daň z dodania zasielateľskej služby slovenskému zákazníkovi. Z takéhoto dodatočného daňového priznania vyplýva vznik rozdielu DPH v prospech štátneho rozpočtu, na základe čoho uloží správca dane zasielateľovi pokutu podľa § 35 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. Výška pokuty sa vypočíta: [(3 x základná úroková sadzba ECB x rozdiel dane) : 2]
Táto sankcia nezohľadňuje skutočnosť, že k oneskorenému priznaniu dane podaním dodatočného daňového priznania došlo bez zavinenia samotného zasielateľa.
To znamená, že keď slovenský zasielateľ bude prepravu ďalej fakturovať slovenskému objednávateľovi tak použije dátum dodania rovnaký ako český dopravca ???
t.j.dátum vykládky na CMR a nie dátum prefakturovania ? Veď takých neúmyselných dodanení by bolo veľa.



Možno mi to už nepáli a potrebujem viac príkladov.


Tak ja dievčatá chápem polopate tieto vety :


Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html).

...tak, že upraviť dátum dodania podľa dátumu vykládky na CMR mám povinnosť vtedy, keď prenášam daňovú povinnosť na iného,ako SK platiteľa, pričom moja odoslaná fa je oslobodená od dane podľa § 16.

Vo všetkých ostatných prípadoch je pre mňa dňom dodania deň zhodný s tým, kedy mi prišla fa od dopravcu bez ohľadu, či túto dopravu vykonal dopravca z EÚ, z tretej krajiny alebo slovák.

Teraz tak tvrdím ako zasielateľ - špedička, NIE ako dopravca.

mimotemy
Hoci ja ako zasielateľ som pre svojho zákazníka - prepravcu - dopravcom a pre mojho dopravcu som zas ja prepravcom - zadávateľom prepravy.
No ...:):D;):eek:
enter
28.01.10,09:25
Daňová povinnosť pre špedičku vzniká dňom dodania služby - čo je podľa § 19 ods. 6 deň vyhotovenia faktúry špedičkou.
Deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.

modrým písané je pravda ak službu poskytuješ Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. tj. podľa Obchodného zákona § 601

Zasielateľskou zmluvou sa zaväzuje zasielateľ príkazcovi, že mu vo vlastnom mene na jeho účet obstará prepravu vecí z určitého miesta do určitého iného miesta, a príkazca sa zaväzuje zaplatiť zasielateľovi odplatu.

Naša špedička ale v postavení príkazcu obstararáva prepravy vo svojom mene na vlastný účet u dopravcu. Po vykonaní prepravy fakturuje poskytnuté služby vr. ceny za prepravu služby do EU, preto som toho názoru, že dňom dodania služby je deň vystavenia faktúry.


Bola som presvedčená, že na Slovensku aj ostatné špedičky týmto spôsobom pracujú a fakturujú.
danushka
28.01.10,11:10
Daňová povinnosť pre špedičku vzniká dňom dodania služby - čo je podľa § 19 ods. 6 deň vyhotovenia faktúry špedičkou.
Deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.

modrým písané je pravda ak službu poskytuješ Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. tj. podľa Obchodného zákona § 601

Zasielateľskou zmluvou sa zaväzuje zasielateľ príkazcovi, že mu vo vlastnom mene na jeho účet obstará prepravu vecí z určitého miesta do určitého iného miesta, a príkazca sa zaväzuje zaplatiť zasielateľovi odplatu.

Naša špedička ale v postavení príkazcu obstararáva prepravy vo svojom mene na vlastný účet u dopravcu. Po vykonaní prepravy fakturuje poskytnuté služby vr. ceny za prepravu služby do EU, preto som toho názoru, že dňom dodania služby je deň vystavenia faktúry.


Bola som presvedčená, že na Slovensku aj ostatné špedičky týmto spôsobom pracujú a fakturujú.

Enter, ale veď všetci tak činili do 31.12.2009.

Od 1.1.2010 bol novelizovaný zákon o DPH a preto tu diskutujeme.
Po novom nemáš pravdu.
enter
28.01.10,12:50
Enter, ale veď všetci tak činili do 31.12.2009.

Od 1.1.2010 bol novelizovaný zákon o DPH a preto tu diskutujeme.
Po novom nemáš pravdu.


Ja sa snažím vychádzať z ustanovení zákona a nájsť iné vysvetlenie ako trebárs prezentuje aj DRSR (môžu sa mýliť nie?),lebo tak je to strašný nezmysel a nechápem podstatu veci.
Vyskytujú sa aj prípady, ja dostávam objednávku od špedicie z EU, prepravu zadám ďalšej špedícii, ktorá objená u dopravcu prepravu. Kým sa ku mne dostane faktúra s dokladom potvrdzujúcim dátum vyloženia tovaru akože dátum dodania uplynie viac ako 15 dní a mám ďalší prúser do 15 dní od dodania musím vystaviť faktúru, a ked sú to pravidlá rovnaké v celej EU koľko dní uplynie pre špedíciu v EU kým on vystaví faktúru pre objenávateľa prepravných služieb s dátumom dodania - vyloženia nákladu.

Preto výklad termínu dodania pre prepravné služby je ???????.
Memôžem za to ale ja to v zákone o DPH nikde neviem nájsť odsek z ktorého by bolo jednoznačné že termínom dodania prepravných služieb DO EU je termín vyloženia nákladu.
Asi som slepá.

V príklade V usmernení DRSR k miestu plnenia citované od manduly tež neviem nájsť na DRSR ale citujem z príkladu
V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.


§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby


(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí, c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.


Osek 2 hovorí, že dňom dodania je deň fakturovania. Fakturujem spolu moje špedičné a prepravné služby,

odsek 3 platí pre opakované a čiastkové plnenia.

Prosím pozrite sa no lepšie.
Soňula
29.01.10,11:46
Ahojte, čítam túto tému od jej vzniku stále dookola, stále neviem odpoveď na dve moje otázky:

1.Sme dopravcovia. Na základe objednávky od českého zákazníka, ktorý má pridelené iČ DPH v Česku, vykonáme prepravu našim vozidlom z Prahy do Bratislavy. Fakturujem českému zákazníkovi bez DPH. Uvediem sumu za túto prepravu v súhrnom výkaze?

2. Aký dátum uvediem pri vystavení faktúry: Daňová povinnost: deň vykladky tovaru podľa CMR, alebo dátum vystavenia faktúry?

Ak budem toto vedieť, tak už budem "totálne" v obraze.
Ďakujem za odpovede.
Rozalka
29.01.10,11:53
.........
Ak budem toto vedieť, tak už budem "totálne" v obraze.
.....
Tak to ti môžem len tíško závidieť ...:)
mandula
29.01.10,12:08
Ahojte, čítam túto tému od jej vzniku stále dookola, stále neviem odpoveď na dve moje otázky:

1.Sme dopravcovia. Na základe objednávky od českého zákazníka, ktorý má pridelené iČ DPH v Česku, vykonáme prepravu našim vozidlom z Prahy do Bratislavy. Fakturujem českému zákazníkovi bez DPH. Uvediem sumu za túto prepravu v súhrnom výkaze?

2. Aký dátum uvediem pri vystavení faktúry: Daňová povinnost: deň vykladky tovaru podľa CMR, alebo dátum vystavenia faktúry?

Ak budem toto vedieť, tak už budem "totálne" v obraze.
Ďakujem za odpovede.



Ak faktúruješ ako dopravca:

1. preprava tovaru z Prahy do Bratislavy pre zákazníka IČ DPH CZ - faktúrovať bez dph, miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 CZ, prenos daňovej povinnosti na príjemcu služby, uvádza sa v súhrnnom výkaze

2. dátum dodania služby podľa § 19 ods. 2 - dátum vyloženia tovaru.
enter
31.01.10,06:49
na perednáške DU v Nitre prednášateľka sa vyjadrila v tom zmysle,že termín dodania je termín v zmysle zákona tj. "daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby" čo napríklad môže byť nie musí byť termín vyloženia nákladu.
Takže moja služba špedičná voči môjmu odberateľovi do EU je dodaná dňom odoslania dokladu o vyložení tovaru, čo je prakticky termín vyhotovania faktúry.

Čo zákon nezakazuje je povolené.
jeso
01.02.10,07:43
danushka , do tvojich príkladov som doplnila niektoré služby , mohla by si to odsúhlasiť, poprípade doplniť
dík

Príklady služieb od slovenského platiteľa:

a) preprava na území SR pre slovenského príjemcu –fakturujeme s 19% DPH, lebo príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR

b) preprava medzi krajinami EÚ pre slovenského príjemcu – fakturujeme s 19% DPH, príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR
/ tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Bratislavy do Prahy pre iného tuzemského platiteľa, miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to tuzemsko a platiť daň je povinný poskytovateľ služby podľa § 69 ods. 1 DPH , faktúra s DPH –hodnotu poskytnutej služby nie je tuzemský platiteľ povinný uviesť v súhrnnom výkaze, uvedie ju v daňovom priznaní /

c) preprava v rámci 3. krajín pre slovenského príjemcu – fakturujeme s 19% DPH, príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR (napr. preprava Moskva – Kyjev)

d) preprava na území SR pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane.
/ tuzemský platiteľ prepraví tovar z Prešova do Trnavy pre nemeckú spoločnosť, ktorá má v Nemecku IČ DPH, miest dodania služby je tam, kde je sídlo príjemcu služby- Nemecko, tuzemský platiteľ fakturuje bez dane, hodnotu služby a OČ DPH odberateľa uvedie v súhrnnom výkaze /


e) preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane
/ tuzemský prepravca vykoná prepravu z Bratislavy do Prahy –pre českú spoločnosť, ktorá má v Česku IČ DPH , miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to Česko / § 15 ods.1/ a platiť daň je povinný príjemca služby. Poskytovateľ fakturuje bez DPH a IČ DPH a hodnotu služby uvedie v súhrnnom výkaze /

f) preprava v rámci 3. krajín pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane

g) preprava na území SR pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu - miesto dodania služby je 3. krajina – služba je oslobodená od slovenskej dane
/ preprava Košice – Bratislava pre ukrajinskú spoločnosť - miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby- je to Ukrajina, poskytovateľ fakturuje bez dane , doložiť dôkaz, že príjemca je zdaniteľnou osobou , služba sa v súhrnnom výkaze neuvedie /

h) preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu - miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane / tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Bratislavy do Prahy pre ukrajinskú spoločnosť , miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby- je to Ukrajina / §15 ods.1 /, poskytovateľ fakturuje prepravu bez DPH, platiteľ musí preukázať, že príjemca služby je zdaniteľnou osobou , hodnotu poskytnutej služby tuzemský platiteľ v súhrnnom výkaze neuvádza/

i/preprava tovaru v inom členskom štáte pre zdaniteľnú osobu z tretieho štátu
/ tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Brna do Prahy pre ukrajinskú spoločnosť , miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby- je to Ukrajina, poskytovateľ fakturuje prepravu bez DPH, platiteľ musí preukázať, že príjemca služby je zdaniteľnou osobou ,hodnotu poskytnutej služby nie je tuzemský platiteľ povinný uviesť v súhrnnom výkaze ani v daňovom priznaní / /

j) preprava v rámci 3. krajín pre príjemcu – podnikateľa z tretieho štátu - miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane

k/ preprava tovaru v inom členskom štáte pre tuzemskú zdaniteľnú osobu – tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Brna do Prahy pre iného tuzemského platiteľa, miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to tuzemsko a platiť daň je poviný poskytovateľ služby podľa § 69 ods.1 DPh – faktúra s DPH , hodnotu služby uvedie v daňovom priznaní , v súhrnnom výkaze službu neuvádza

l/ preprava tovaru v inom členskom štáte pre zdaniteľnú osobu z iného členského štátu / tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Brna do Prahy –pre českú spoločnosť, ktorá má v Česku IČ DPH , miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to Česko a platiť daň je povinný príjemca služby. Poskytovateľ fakturuje bez DPH a IČ DPH a hodnotu služby uvedie v súhrnnom výkaze /

m/ preprava tovaru z tuzemska do tretieho štátu pre tuzemskú zdaniteľnú osobu / tuzemský platiteľ vykona prepravu z Bratislavy do Kyjeva pre iného tuzemského platiteľa, miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to tuzemsko / §15 ods.1 / a platiť daň by mal poskytovateľ podľa § 69 ods.1 DPH, - daň sa však neplatí, pretože služby je oslobodená od dane podľa § 47 ods.6 DPH – prepravné služby priamo spojené s vývozom tovaru /

n/ preprava z tuzemska do tretieho štátu pre zdaniteľnú osobu z iného členského štátu / tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Bratislavy do Kyjeva pre českú spoločnosť, ktorá má v čeksu IČ DPH, miesto dodania sa určí podľa sídla príjemsu služby, je to Česko / §15 ods.1 /, platiť daň by mal príjemca služby, Daň sa však neplatí, pretože služba je v česku oslobodená od dane, poskytovateľ fakturuje tovar bez dane a službu neuvedie v súhrnnom výkaze, pretože služba je v česku oslobodená od dane/

o/ preprava tovaru z tuzemska do tretieho štátu pre zdaniteľnú osobu z tretieho štátu / tuzemský platiteľ vykoná prepravu tovaru z Bratislavy do Kyjeva pre ukrajinskú spoločnosť , miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to Ukrajina / §15 ods.1/ - poskytovateľ služby fakturuje bez dane, platiteľ dane musí preukázať, že príjemca služby je zdaniteľnou osobou, hodnotu služby neuvedie v súhrnnom výkaze a i v daňovom priznaní /


p/ preprava tovaru medzi členskými štátmi inej ako zdaniteľnej osobe – tuzemský prepravca prepravuje tovar pre nemeckú nadáciu / nie je zdaniteľnou osobou / z Poľska do Nemecka, miesto dodania prepravy je v Poľsku/§16 ods.5/ tam, kde sa preprava tovaru začína, tuzemský prepravca má v Poľsku registračnú povinnosť

r/ preprava osôb -
na území SR oslobodená, uvádza sa len v daňovom priznaní , do súhrnného výkazu to nevstupuje
mandula
01.02.10,11:15
jeso, máš to na 1*:),
doplnila by som snáď len v písmene m) - preprava tovaru z tuzemska do tretieho štátu pre tuzemskú zdaniteľnú osobu - že služba sa uvádza v daňovom priznaní dph, na riadku 13 a 15.
lokok
05.02.10,13:15
no tak takúto pomôcku som potrebovala. Mala som z toho poriadny "hokej". Baby, ste super. D A K U J E M
Jajina
05.02.10,13:20
Možno niekomu pomôže moja tabulka ;)
lokok
05.02.10,19:56
Možno niekomu pomôže moja tabulka ;)

tabulka je super, určite ulahči téme.

avšak čítala som na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) "informácia k miestu dodanie služby od 1.1.2010", ktoré je uvedené na tej stránke.
Na strane 4 je uvedený príklad v poradí 4 citujem " Český podnikateľ so sídlom a IČ pre DPH prideleným v ČR si u prepravcu - slovenského platiteľa dane objedná prepravu tovaru zo SR do Chorvátska. Miestom dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zák.o DPH miesto, kde má príjemca služby sídlo, t.j. ČR. Slovenský prepravca vykonanú prepravu fakturuje bez slovenskej DPH a nevykáže ju v súhrnom výkaze, pretože ide o prepravnú službu spojená s vývozom tovaru, ktorá je oslobodená od dane (toto pravidlo je rovnaké vo všetkých členských štátoch) a v súhrnom výkaze sa neuvádza. Keďže prepravná služba spojená s vývozom tovaru je oslobodená od dane, český podnikateľ neuplatní daň. "

Tak toto je niečo iné ako uvádzate v tabulke. A ja tomu tiež nerozumiem. Vie mi to niekto vysvetliť??? Prečo táto preprava sa neuvádza v súhrnom výkaze? Podľa akého predpisu to ide?

Dakujem
mandula
05.02.10,20:27
tabulka je super, určite ulahči téme.

avšak čítala som na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) "informácia k miestu dodanie služby od 1.1.2010", ktoré je uvedené na tej stránke.
Na strane 4 je uvedený príklad v poradí 4 citujem " Český podnikateľ so sídlom a IČ pre DPH prideleným v ČR si u prepravcu - slovenského platiteľa dane objedná prepravu tovaru zo SR do Chorvátska. Miestom dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zák.o DPH miesto, kde má príjemca služby sídlo, t.j. ČR. Slovenský prepravca vykonanú prepravu fakturuje bez slovenskej DPH a nevykáže ju v súhrnom výkaze, pretože ide o prepravnú službu spojená s vývozom tovaru, ktorá je oslobodená od dane (toto pravidlo je rovnaké vo všetkých členských štátoch) a v súhrnom výkaze sa neuvádza. Keďže prepravná služba spojená s vývozom tovaru je oslobodená od dane, český podnikateľ neuplatní daň. "

Tak toto je niečo iné ako uvádzate v tabulke. A ja tomu tiež nerozumiem. Vie mi to niekto vysvetliť??? Prečo táto preprava sa neuvádza v súhrnom výkaze? Podľa akého predpisu to ide?

Dakujem

Do súhrnného výkazu vstupujú služby, pri ktorých príjemca služby je povinný platiť daň. Keďže prepravná služba spojená s vývozom tovaru je oslobodená od dane (§47 ods.6), príjemca služby nemá povinnosť platiť daň. Preto táto služba v súhrnnom výkaze sa neuvádza.
Táto služba sa uvádza v daňonom priznaní.
Jajina
05.02.10,20:45
Český podnikateľ so sídlom a IČ pre DPH prideleným v ČR si u prepravcu - slovenského platiteľa dane objedná prepravu tovaru zo SR do Chorvátska. Slovenský prepravca vykonanú prepravu fakturuje bez slovenskej DPH a nevykáže ju v súhrnom výkaze.

Tento príklad je uvedený v mojej tabulke na riadku 21.

Pokúsim sa to vysvetliť:
1.
miesto dodania služby je podľa § 15 ods.1 v štáte, kde má príjemca služby sídlo t.j. v ČR, preto by sme službu "mali" uviesť do súhrnného výkazu

A L E !
2.
uskutočnená preprava je vývoz do to 3.krajiny preto je služba oslobodená od DPH ako v SR tak aj v ČR, český odberateľ nie je povinný službu v čechách samozdaniť, preto dodanú službu v súhrnnom výkaze neuvádzame.
Sumu služby uvedieme v daňovom priznaní na r.13 a r.15 .
3.
Podmienkou oslobodenia služby je zdokladovať uskutočnený vývoz do 3.krajiny !
Jajina
05.02.10,20:58
Mandula ma málinko predbehla , takže sú dve odpovede.
Učíme sa - opakovanie je matkou múdrosti ! :)
beatad
12.02.10,05:30
Pýtam sa vás skúsenejších, účtujem pre dopravnú firmu:
1.preprava tovaru z talianska (Brunello) do Bratislavy pre slovenského odberateľa - podľa mňa je miesto dodania SR,fa s DPH, súhrnný výkaz nie, lebo je DPH v daňovom priznaní.
2. preprava tovaru z krajiny mimo EÚ do SR, pre slovenského odberateľa. napr. z Kyjeva do Bratislavy. Toto vôbec netuším.
Poradíte? Ďakujem
Jajina
12.02.10,05:54
beatad
príklad 1. máš dobre
príklad 2. je to dovoz tovaru z krajiny mimo EÚ do SR, preto je preprava oslobodená od DPH v SR podľa § 48 ods.8, sumu uvádzaš v daňovom priznaní na r.13 a 15. Pri oslobodenej fakturácií sa musíš preukázať dovoznými dokladmi, ktoré si prilož k faktúre.
beatad
12.02.10,06:20
Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
Je potom jedno či vyvážam do krajiny mimo EU alebo dovážam z krajiny mimo EU pre koho na tom nezáleží, je to oslobodené §47 prípadne §48, posledný riadok tabuľky pre dopravcov, ktorá je priložená v tejto téme.
Dobre som to pochopila?
beatad
12.02.10,06:54
Ešte jedna otázka.
Ak dopravca prepravil tovar z talianska do Bratislavy pre SR objednávateľa, je preprava oslobodená, faktúru vystaví bez DPH ak ten tovar bol preložený a pokračuje ďalej do ukrajiny (ale to už uskutoční iný dopravca)?
danushka
12.02.10,08:22
Ešte jedna otázka.
Ak dopravca prepravil tovar z talianska do Bratislavy pre SR objednávateľa, je preprava oslobodená, faktúru vystaví bez DPH ak ten tovar bol preložený a pokračuje ďalej do ukrajiny (ale to už uskutoční iný dopravca)?

Áno, ale musíš to vedieť dokázať sprievodnými dokumentami, že tovar je v colnom režime . Všetky zúčastnené strany sú v tomto prípade oslobodené od DPH.
tinkas
22.02.10,15:07
Jajina, t.zn. že keby sa doprava (príspevok 41) uskutočnila vrámci EU (DE-PL) tak je potrebné uviesť to do súhrnného výkazu?
tinkas
23.02.10,09:55
Ahojte poraďaci, mame jedne problem...teda je ich viacej ale s tymto by som potrebovala poradit..:)....Ako vyúčtujete mzdu pre kaministov? U nas je platený 10% z tržieb/to dostane na výplatu), ktoré vyprodukuje tz. jeho mzda je zložena z mini. mzdy + diety = 10% tržieb. Akým sposobom by sa dali ošetriť tie diety? pretože doteraz to účtovnícka robila tak že na každý mesiac vypísala vzúčotvanie pracovnej cesty, kde dopasovala diety tak aby jej to sedelo...co sa mi zda dost pracne....nie je možné to zakonponovať do nejakej smerice, že zamestnanec dostane na výplatu 10% z tržieb, a táto výplata je yložená z mini. mzdy a zvyšok sú diety? Snaď sa v tom vznate...:) dakujem kraaasne
mili29
23.02.10,10:11
Mohla by som aj ja jednu otázku? Dovážame tovar z Nemecka, faktúra bez DPH. Robí nám to česká prepravná firma, teraz mi poslali faktúru tiež bez DPH. Je to správne? A kam to mám uviesť v daňovom priznaní?
danushka
23.02.10,10:21
Mohla by som aj ja jednu otázku? Dovážame tovar z Nemecka, faktúra bez DPH. Robí nám to česká prepravná firma, teraz mi poslali faktúru tiež bez DPH. Je to správne? A kam to mám uviesť v daňovom priznaní?
Je to správne, keďže ste si objednali prepravu tovaru u dopravcu z CZ, fakturuje Vám ju bez DPH a daňovú povinnosť prenáša na Vás. Dodaníte si ju, samozrejme za predpokladu, že CZ dopravca má pridelené IČ DPH v CZ, ktoré si overte na stránke DR SR.
mili29
23.02.10,10:34
Je to správne, keďže ste si objednali prepravu tovaru u dopravcu z CZ, fakturuje Vám ju bez DPH a daňovú povinnosť prenáša na Vás. Dodaníte si ju, samozrejme za predpokladu, že CZ dopravca má pridelené IČ DPH v CZ, ktoré si overte na stránke DR SR.

Ďakujem, fakt si rýchla. IČ DPH som si overila, má ho pridelené v CZ. Lenže teraz mám dilemu, kam s tým dodanením v daňovom priznaní, lebo ako čítam tie paragrafy, ani jeden sa mi na túto situáciu nepozdáva. Ďakujem
danushka
23.02.10,11:34
Ďakujem, fakt si rýchla. IČ DPH som si overila, má ho pridelené v CZ. Lenže teraz mám dilemu, kam s tým dodanením v daňovom priznaní, lebo ako čítam tie paragrafy, ani jeden sa mi na túto situáciu nepozdáva. Ďakujem
A čo sa Ti na tom nepozdáva?...veď ako dodaníš nakupovaný tovar v DE, tak dodaníš poskytnutú službu za dopravu od CZ dopravcu :).
fosgeen
25.02.10,05:20
Vite mi niekto poraddiť, do ktorého riadku daňového priznania DPH ide služba prijatá zo zahraničia, alebo služba dodaná do zahraničia ?
AdrianaA
12.03.10,14:25
Mám otázku. Dovážame tovar z ČR do SR. Prepravu si objednávame u špedičnej firmy v ČR, ktorá je platiteľom DPH v ČR. Táto spoločnosť nám prepravu faktúruje dosť neskoro, nakoľko ju v podstate refaktúruje. Napr. teraz v marci nám prišla nasledovná faktúra:
Dátum vystavenia faktúry 08.03.2010
Dátum dodania 08.03.2010
V texte je uvedené : refaktúrujeme Vám dopravu zo dňa 28.01.2010.
Samozdaním podľa §69, ale do akého obdobia marec alebo január ?
Jajina
17.03.10,10:46
Dnes sa mi dostala do rúk podobná faktúra z ČR ako má AdrianaA.

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu nám a na Fa uvádza dátum dodania zhodný 3/2010 s dátumom vystavenia 3/2010.
Preprava bola uskutočnená v 2/2010.
Preto som volala českej špedícií, pýtala som sa na ich zákon o DPH a chcela som prerobenie faktúry s dátumom dodania 2/2010.

Hlavná ekonómka dosť veľkej špedičnej firmy mi tvrdila, že u nich k zmene fakturácie špedičných prepráv do iného člen.štátu nedošlo.

Ovládate niekto český zákon o DPH ?

Aký § českého zákona o DPH (obdobný nášmu § 19 odst.6 ) o tom hovorí ?
Micinka
23.03.10,20:47
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ako vystaviť fa na nasledujúcu prepravu: špedícia (platca DPH v SR) si objednala u nás prepravu tovaru z Nitry do Žiliny, v nitre sa tovar zaclieval a po preložení v Žiline putoval do Turecka. Možem túto fa fakturovať bez DPH podľa §47?
danushka
23.03.10,20:55
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ako vystaviť fa na nasledujúcu prepravu: špedícia (platca DPH v SR) si objednala u nás prepravu tovaru z Nitry do Žiliny, v nitre sa tovar zaclieval a po preložení v Žiline putoval do Turecka. Možem túto fa fakturovať bez DPH podľa §47?

...a viete to sprievodnými dokumentami dokladovať, že ten tovar bol pod colným dohľadom?...máte z nakládky nejaký CARNET, CMR - na ktorej je pečiatka od colnice?
Toto je totiž dôležité, aby ste v prípade daňovej kontroly vedeli dokázať, že sa jedná o vývoz do tretej krajiny, kde by sa dalo uvažovať o §47 oslobodenia od DPH...
Micinka
23.03.10,21:03
Mám k tomu kópiu CMR s razítkom od colnice, a kópiu colného dokladu (Movement Certificate). Lebo nemám v tom jasno ako to fakturovať keď je to takto rozkúskované. Veľmi pekne ďakujem za pomoc
danushka
24.03.10,06:35
No a na tej kópii CMR predpokladám je vyznačené miesto nakládky Nitra, vykládka TR + colný doklad svedčí o skutočnom vývoznom vyclení.
V takom prípade by som to fakturovala bez DPH, § 47.
beatad
06.04.10,07:58
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ak firma reg.podľa §7a prefakturováva prepravnú službu od dopravcu z Maď.rep.-doprava bola uskutočnená v taliansku, maď.dopravca faktúruje bez dph.
1, firma reg.podľa §7a je povinna odviesť daň z prijatej faktúry za dopravu?
2, firma reg.podľa §7a bude ďalej fakturovať dopravu odberateľovi z holandska s dph?
Dakujem za odpoveď.
danushka
06.04.10,16:31
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ak firma reg.podľa §7a prefakturováva prepravnú službu od dopravcu z Maď.rep.-doprava bola uskutočnená v taliansku, maď.dopravca faktúruje bez dph.
1, firma reg.podľa §7a je povinna odviesť daň z prijatej faktúry za dopravu?
2, firma reg.podľa §7a bude ďalej fakturovať dopravu odberateľovi z holandska s dph?
Dakujem za odpoveď.
Beatad,
chápem správne, že prepravu Ti zadal Holanďan?...ak áno a tento je registrovaným platcom pre DPH vo svojej krajine, tak mu prepravu budeš fakturovať bez DPH, on si ju dodaní v NL. Pozor, dátum zdaniteľného plnenia bude dátum vyloženia tovaru podľa CMR !

Maďarský dopravca, ktorý vykonal prepravu pre Teba, Tebe fakturuje bez DPH a Ty faktúru u nás dodaníš.

Za podmienky, že preprava bola vykonaná v rámci EÚ a nejednalo sa ani o dovoz, ani o vývoz z a do tretích krajín. Vtedy by sme sa o DPH vôbec nebavili.
promont maja
15.04.10,11:06
Je to správne, keďže ste si objednali prepravu tovaru u dopravcu z CZ, fakturuje Vám ju bez DPH a daňovú povinnosť prenáša na Vás. Dodaníte si ju, samozrejme za predpokladu, že CZ dopravca má pridelené IČ DPH v CZ, ktoré si overte na stránke DR SR.
Máme podobný problém ... platiteľ DPH registrovaný podľa § 4 zákona o DPH si objednal tovar od nemeckého platiteľa dane s identifikovaným IČDPH v Nemecku, ktorý tento tovar dopravil zo svojej prevádzky ( asi dcérska spoločnosť) z územia ČR, pričom tento "prepravca" je identifikovaný pre IČDPH v ČR. Od obidvoch sme dostali faktúry bez DPH. Je potom potrebné túto prepravu uvádzať v súhrnom výkaze, resp. je potrebný elektronický súhrnný výkaz ..? Už som si toho prečítala dosť a mala som v tom ešte pred mesiacom jasno ... ale teraz som na pochybách. Prosím, pomôžte.
Kacenka11
15.04.10,14:53
Ahojte, mám pochybnosti či správne účtujem keď sa jedná o tretie krajiny. Sme špedička.
1. zákazník zo švajčiarska - preprava švajčiarsko - sr - faktúrujem bez dph a neuvadzam do súhr. výkazu
2. zákazník zo SR - preprava švajčiarsko - sr - faktúrovala som bez dph (i ked po prečítaní všetkých príspevkov, už som si neni istá, že je to správne) a neuvádzam do súhr. výkazu.
Je to ok?

A ešte mám takúto situáciu: Preprava DE - Ukrajina, zákazník DE ale ide o humanitárnu pomoc, nemá IČ DPH. Faktúrujem bez DPH a myslím si, že to nepôjde do súhr. vykazu. Kde nájdem že nemecký zákazník nie je platca DPH?

A ešte mám dotaz k dátumom dodania, ja to robím takto: keď sa mi dá (mám doklad o vyložení tovaru) tak dátum dodania dávam skutočný dátum vyloženia. A keď mi príde faktúra neskoro, nestihnem vystavit do 15 dní od vyloženia tak nechám rovnaký dátum vystavenia aj dodania alebo dám dátum dodania posledný deň v mesiaci.

No a teraz mi poraďte čo robím zle.

Ďakujeeeem
danushka
15.04.10,19:50
Ahojte, mám pochybnosti či správne účtujem keď sa jedná o tretie krajiny. Sme špedička.
1. zákazník zo švajčiarska - preprava švajčiarsko - sr - faktúrujem bez dph a neuvadzam do súhr. výkazu
2. zákazník zo SR - preprava švajčiarsko - sr - faktúrovala som bez dph (i ked po prečítaní všetkých príspevkov, už som si neni istá, že je to správne) a neuvádzam do súhr. výkazu.
Je to ok?

A ešte mám takúto situáciu: Preprava DE - Ukrajina, zákazník DE ale ide o humanitárnu pomoc, nemá IČ DPH. Faktúrujem bez DPH a myslím si, že to nepôjde do súhr. vykazu. Kde nájdem že nemecký zákazník nie je platca DPH?

A ešte mám dotaz k dátumom dodania, ja to robím takto: keď sa mi dá (mám doklad o vyložení tovaru) tak dátum dodania dávam skutočný dátum vyloženia. A keď mi príde faktúra neskoro, nestihnem vystavit do 15 dní od vyloženia tak nechám rovnaký dátum vystavenia aj dodania alebo dám dátum dodania posledný deň v mesiaci.

No a teraz mi poraďte čo robím zle.

Ďakujeeeem

Kačenka,
vráť sa aj do príspevku č.35, jeso tam priložila super pomôcku.

Čo sa týka dátumov zd.plnenia špedičky - treba sa držať pravidla, kedy mi príde faktúra od dopravcu, vtedy je pre mňa dátum dodania služby.
Výnimku robíš len vtedy, keď objednávateľom prepravy bola iná ako SK zdaniteľná osoba, vtedy je dátumom dodania zhodný s dátumom dodania na CMR. Tu si treba striehnuť na dopravcu, aby Ti doložil doklady načas, aby nehrozilo dodatočné DP.
Úprava dátumu zd.plnenia pre špedičky podľa vykládky na CMR pri objednávke od inej ako SK zdaniteľnej osoby je len vtedy, ak sa nejedná o dovoz alebo vývoz z a do tretích krajín.
Ešte raz čítaj príspevky zo začiatku tohto roka, je to tam podrobne rozpísané.
Jajina
16.04.10,04:43
Posúvam svoju otázku z príspevku č.56

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu (DE-CZ) nám a na Fa uvádza dátum dodania 3/2010 zhodný s dátumom vystavenia Fa 3/2010,
ale preprava bola uskutočnená v 2/2010.

Podľa nášho zákona by bol dátum dodania 2/2010.
Akceptovali by ste dátum dodania na samozdanenie tak ako je uvedený na faktúre - t.j. až 3/2010 ??
Kacenka11
16.04.10,05:52
Ahoj Dani, diky za pomoc z datumami. Môžeš mi ešte poradiť s tou humanitarnou pomocou? Potrebujem od nich nejaký doklad, že nie sú platcovia DPH, alebo nájdem na nejakej stánke, že sú oslobodený?
Ďakujeeeeem
danushka
16.04.10,07:11
Ahoj Dani, diky za pomoc z datumami. Môžeš mi ešte poradiť s tou humanitarnou pomocou? Potrebujem od nich nejaký doklad, že nie sú platcovia DPH, alebo nájdem na nejakej stánke, že sú oslobodený?
Ďakujeeeeem
Kačenka,
objednávateľ by mal vo svojej objednávke poskytnúť všetky údaje o sebe, hlavne DIČ a IČ DPH.
IČ DPH nemca bude vo forme DE xxxxxxx, ktoré si vieš overiť aj na stránke DRSR. Ak tam také nenájdeš, v princípe by to malo znamenať, že nemecký partner nie je registrovaný pre DPH vo svojej krajine.
danushka
16.04.10,07:24
Posúvam svoju otázku z príspevku č.56

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu (DE-CZ) nám a na Fa uvádza dátum dodania 3/2010 zhodný s dátumom vystavenia Fa 3/2010,
ale preprava bola uskutočnená v 2/2010.

Podľa nášho zákona by bol dátum dodania 2/2010.
Akceptovali by ste dátum dodania na samozdanenie tak ako je uvedený na faktúre - t.j. až 3/2010 ??
No, je dosť ťažké odpovedať na túto otázku, podľa mňa mala CZ špedícia vystaviť dátum zd.plnenia zhodný s dátum vykládky na CMR , ale podľa všetkého im prišla neskoro faktúra od dopravcu.
Pokiaľ im zadávateľ s IČ DPH slovenským zadal dopravu, mali by dať zdaniteľné plnenie ešte vo februári, predpokladám, že ich zákon o DPH v princípe korešponduje s naším v podobných situáciách. Zavolaj ekonómke do špedície v CZ a vykonzultuj si to.

V každom prípade, ak Tebe takúto prepravu zadala iná ako SK zdaniteľná osoba, vtedy musíš do zd. plnenia dať dátum zhodný s dátumom vykládky na CMR a pre Teba z toho bude vyplývať dodatočné DP.

mimotemypresne toto špedičkám spôsobila novelizácia zákona o DPH, jeden veľký guláš:mad:
Jajina
16.04.10,07:52
No, je dosť ťažké odpovedať na túto otázku, podľa mňa mala CZ špedícia vystaviť dátum zd.plnenia zhodný s dátum vykládky na CMR , ale podľa všetkého im prišla neskoro faktúra od dopravcu.
Pokiaľ im zadávateľ s IČ DPH slovenským zadal dopravu, mali by dať zdaniteľné plnenie ešte vo februári, predpokladám, že ich zákon o DPH v princípe korešponduje s naším v podobných situáciách. Zavolaj ekonómke do špedície v CZ a vykonzultuj si to.

V každom prípade, ak Tebe takúto prepravu zadala iná ako SK zdaniteľná osoba, vtedy musíš do zd. plnenia dať dátum zhodný s dátumom vykládky na CMR a pre Teba z toho bude vyplývať dodatočné DP.

mimotemypresne toto špedičkám spôsobila novelizácia zákona o DPH, jeden veľký guláš:mad:

danushka presne s tebou súhlasím, len som chcela názor aj niekoho iného, lebo keď som volala s ich ekonómkou tak mi tvrdila, že u nich sa zákon o DPH nezmenil a trvala na svojom, že dátum dodania=dátum prefakturovania, aj keď prefaktúrovava do iného štátu EU špedičnú prepravu.

Neviete či funguje aj v čechách podobná skvelá stránka ako u nás "poradička" ?
Kacenka11
20.04.10,08:54
ahojte, čítam tieto príspevky dokola a dokola, ale aj tak neviem, raz sa píše že dátum dodania má byť dátum vystavenia faktúry od prepravcu a raz sa píše že až dátum prijatia faktúry. Sme špedička. Ale myslím si že dátum prijatia faktúry je hlúposť, napr. skutočne dodaný tovar bude 10.3, dopravca vystaví faktúru 25.3, ja ju dostanem 1.4 a aký mám dať dátum dodania. Však mi to posúva zisk až do ďalšieho mesiaca.
danushka
20.04.10,09:47
ahojte, čítam tieto príspevky dokola a dokola, ale aj tak neviem, raz sa píše že dátum dodania má byť dátum vystavenia faktúry od prepravcu a raz sa píše že až dátum prijatia faktúry. Sme špedička. Ale myslím si že dátum prijatia faktúry je hlúposť, napr. skutočne dodaný tovar bude 10.3, dopravca vystaví faktúru 25.3, ja ju dostanem 1.4 a aký mám dať dátum dodania. Však mi to posúva zisk až do ďalšieho mesiaca.
Kacenka,
čo sa Tebe zdá ako hlúposť má aj odôvodnenie v zákone o DPH.
Tu sme sa snažili polopate, sedliacky chápavo rozpísať fakturáciu zasielateľských firiem, ale ak ináč nedáš, tak Ti tu pricapím literu zákona :

Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html).

Stačí?;)
Kacenka11
20.04.10,10:02
Dani,
díky za zákon, ale teda ja dám dátum dodania rovnaký s dátumom vyhotovenia faktúry od dopravcu, dobre to chápem? Lebo v príspevku 65 si mi písala že tam mám dať dátum prijatia faktúry.
Tak len už poprosím o toto vysvetlenie a budem spokojnááááá. ďakujeeeem
danushka
20.04.10,10:16
Dani,
díky za zákon, ale teda ja dám dátum dodania rovnaký s dátumom vyhotovenia faktúry od dopravcu, dobre to chápem? Lebo v príspevku 65 si mi písala že tam mám dať dátum prijatia faktúry.
Tak len už poprosím o toto vysvetlenie a budem spokojnááááá. ďakujeeeem
Kačenka,
jedinú výnimku, kedy upravuješ dátum dodania služby je vtedy, keď Ti zadal iný ako SK registrovaný pre DPH.




Takže uvediem príklad.

DE obchodník TEbe ako zasielateľovi zadal prepravu tovaru z DE - SK.

Prepravu obstaráš /je jedno s akým dopravcom, či s SK, CZ alebo nejakým HU.../.

Podľa CMR bol tovar vyložený 20.4.2010, faktúra od dopravcu Ti došla 30.4.2010.

POZOR,

ešte upozorním na jednu dôležitú vec :

MUSÍŠ sa držať dátumu vykládky na CMR, nie dátumu vystavenia FA od dopravcu, pretože ten istý dopravca môže byť ďaľšia zasielateľská - špedičná spoločnosť a keďže si im Ty ako SK registrovaná zadala prepravu na obstaranie, oni sa budú držať kedy mi došla fa odo dopravcu, vtedy bude dátum dodania!!!

Dátum vystavenia fa od Teba bude 30.4., ALE dátum dodania bude podľa CMR 20.4.2010.



Ak by tú istú prepravu Tebe zadal SK registrovaný a obstarala by si ju s tým istým dopravcom, ktorého vyššie spomíname - DÁTUM DODANIA BY BOL ZHODNÝ S DŇOM VYSTAVENIA FAKTÚRY.



Skús si porovnať v mojom predchádzajúcom príspevku literu zákona s tým, čo som teraz polopate napísala a zober zákon o DPH, čítaj jednotlivé paragrafy.

Vo fakturácii zasielateľskej činnosti sa drž pravidiel z príspevkov 4 a 5 v tejto téme, platia od 1.1.2010.
lokok
26.05.10,12:13
chcem sa opýtať ako riešite vystavenie fa do 15 dní odo dňa dodania služby.
Teda ak by som vystavovala fa za prepravu pre slovenského partnera, dátum dodania je zhodný s dátumom vystavenia fa. Ale kedže ja som prepravu uskutočnila cez iného dopravcu, on mi fakturoval do 15 dní ale ja ďalej fakturujem ale už pre IČ DPH v ČR, kde dátum dodania je dátum vyloženia podľa CMR, teda tu lehotu 15 dní už som prepasla. Čo s tým ďalej.
danushka
26.05.10,12:29
chcem sa opýtať ako riešite vystavenie fa do 15 dní odo dňa dodania služby.
Teda ak by som vystavovala fa za prepravu pre slovenského partnera, dátum dodania je zhodný s dátumom vystavenia fa. Ale kedže ja som prepravu uskutočnila cez iného dopravcu, on mi fakturoval do 15 dní ale ja ďalej fakturujem ale už pre IČ DPH v ČR, kde dátum dodania je dátum vyloženia podľa CMR, teda tu lehotu 15 dní už som prepasla. Čo s tým ďalej.
Predpokladám, že ste zasielateľská spoločnosť, ktorá obstarala prepravu pre CZ odberateľa prostredníctvom tretieho dopravcu.
Keďže bol objednávateľom prepravy iný ako SK objednávateľ, do dátumu zdaniteľného plnenia treba dať dátum podľa vykládky na CMR .
Prečítajte si príspevky v téme od č. 5, tam je to podrobne rozpísané ako treba postupovať pri fakturácii v špedično- zasielateľských spoločnostiach.
lokok
26.05.10,12:48
dakujem za rýchlu odpoved.
Prečítala som si tieto príspevky už viac krát. Ale stále neviem, čo s tou 15 dňovou lehotou.
Skusim to popísat.
Preprava bola uskutočnená 4.5., dátum podľa CMR. avšak mne prisla fa cez dalšiu špedičnú firmu v SR, ktorá to zadala danému dopravcovi 25.5., pričom bola vyhotovená 19.5, dátum dodania 19.5... Ja teraz fakturujem pre IČ DPH v ČR, kde dátum dodania je 4.5. (podľa CMR) . To mi je jasné. Ale tu 15 dňovú lehotu už nedodržím. Čo s tým? Alebo sa mýlim?
danushka
26.05.10,16:01
dakujem za rýchlu odpoved.
Prečítala som si tieto príspevky už viac krát. Ale stále neviem, čo s tou 15 dňovou lehotou.
Skusim to popísat.
Preprava bola uskutočnená 4.5., dátum podľa CMR. avšak mne prisla fa cez dalšiu špedičnú firmu v SR, ktorá to zadala danému dopravcovi 25.5., pričom bola vyhotovená 19.5, dátum dodania 19.5... Ja teraz fakturujem pre IČ DPH v ČR, kde dátum dodania je 4.5. (podľa CMR) . To mi je jasné. Ale tu 15 dňovú lehotu už nedodržím. Čo s tým? Alebo sa mýlim?Ako špedično - zasielateľská spoločnosť fakturujete CZ objednávateľovi takto:
Dátum zdaniteľného plnenia : 4.5 /je to OK /
dátum vystavenia : 25.5 / vtedy došla faktúra od dopravcu k Tebe
dátum odoslania : 25.5

Ešte raz Ti tu skopírujem príspevok č. 14, čítaj pozorne :
Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.

Tak túto perličku si naša hlavná ekonómka nechala vysvetliť audítorkou s požehnaním DÚ, pretože v novelizácii zákona o DPH to akosi takto šalamúnsky po novom znie.
To som zvedavá na tento hokej, keď sa budú robiť dodatočné DP a že budú, na to môžem už teraz dať krk...

Táto zmena v dodaní služby obstarania prepravy platí len vtedy, keď obstarávaš prepravu pre iného, ako platiteľa SK - reg. pre DPH na SK.
Praktický príklad ...
Reg. platca pre DPH z Čiech si objedná prepravu u slovenskej zasielateľskej - špedičnej spoločnosti prepravu tovaru. Túto vykoná niekto tretí. Tovar podľa CMR bol vyložený 15.1.2010, faktúra od dopravcu príde do špedičnej spločnosti 26.1.2010. Po novom deň vystavenia fa 26.1.2010, dátum dodania 15.1.2010, dodanie oslobodené od DPH, daňová povinnosť sa prenáša na zadávateľa - Čecha.
Ak by si presne túto prepravu objednal Slovák, registrovaný pre DPH na Sk, deň dodania by bol rovnaký s dňom vystavenia faktúry.
lokok
27.05.10,07:50
dakujem za odpoved. Čítala som to asi 20x. Tie dátumy sú mi jasné. ale

§ 73 zák o DPH horoví
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
(1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

Teda do hých 15 dní vystaviť fa nedokážem. Na druhej strane som rada, že som nepresvihla daň.priznanie DPH. Ale soft ma stále bude upozorňovať na lehotu 15 dní. A v danom prípade nemam šancu to stihnuť. Alebo ked daňovú povinnosť prenášam na iný subjekt, tá 15 dňová lehota sa ma netýka???
danushka
27.05.10,08:02
Lolok, podstatné je, že to stíhaš v mesiaci a nebudeš musieť robiť dodatočné DP.
My to robievame tak, že ak musíme striehnuť na dátum dodania podľa CMR, žiadame aspoň avízo faxom a hneď po avíze vystavujeme faktúru. Ak to nedostaneme, vystavíme faktúru spätne, ak nám to dovolí chronologický rad v softe, no ak ak nie, tak ak to stíhame v čase do podania DP, tak to dávame v poradí ako nasledujú dátumy vystavenia OFA.
Nedá sa v zasielateľstve dodržať všetko tak, ako nám určuje zákon a stále kým netreba podávať dodatočné DP, tak si vravíme, že sme to ako tak stihli :) .
lokok
27.05.10,08:13
dakujem. No takto som si už aj ja myslela, že to funguje. Lebo stihať sa to neda. Iba zazrakom.
Ešte raz dakujem za ochotu. Potrebovala som si to s niekym vydiskutovat, či to mi ešte myslí reálne alebo už ani nerozmýšlam normálne.
lokok
27.05.10,08:22
ešte sa chcem opýtať, ako je to presne s dokladmi pri fakturácii v špedície.
Ked mi príde fa od dopravcu, tak mám originál CMR a dodacie listy. Ja vystavím faktúru objednávatelovi prepravy a prikladám mu tie originál CMR a aj originál dodacie listy. Čo mne ostáva? Niekedy mi ostane originál 1xCMR. Ale ak nie, stačí mi poprefocovať CMR? Musím si aj ja zakladat ofotené dodacie listy?
danushka
27.05.10,08:33
ešte sa chcem opýtať, ako je to presne s dokladmi pri fakturácii v špedície.
Ked mi príde fa od dopravcu, tak mám originál CMR a dodacie listy. Ja vystavím faktúru objednávatelovi prepravy a prikladám mu tie originál CMR a aj originál dodacie listy. Čo mne ostáva? Niekedy mi ostane originál 1xCMR. Ale ak nie, stačí mi poprefocovať CMR? Musím si aj ja zakladat ofotené dodacie listy?
Originály idú vždy objednávateľovi prepravy, ak dostaneš 2 x CMR, tak jednu si nechaj a jednu daj objednávateľovi.
U nás sa prefocuje všetko, čo sa týka dokladov, pretože nikdy nevieš, či sa pošta náhodou nestratí a sprievodné dokumenty budeš dožadovať od dopravcu, aby Ti napríklad úradne overil kópiu apd.
Samozrejme, že kópie dokladov, hoci nie sú originálmi - slúžia aj v prípade daň. kontroly, kde musíš vedieť dokazovať, prečo si napríklad službu oslobodila od DPH.
deni11
28.05.10,05:07
Ahoj, ak potrebuješ niečo konkrétne ohľadom špedície, napíš mi, ja ju robím nejakú dobu a tiež som rozmýšľala ísť sama na seba,len kde máš istotu že ti budú aj platiť...
Kacenka11
28.05.10,06:26
ahojte, ja mam teraz takyto problem:
Faktura od prepravcu: datum vystavenia 28.4.2010
datum dodania 14.4
datum prijatia faktury 24.5.
Vystavujem faktúru pre sr zakaznika:
datum vystavenia dam 24.5
a aky datum dodania? Bud porusim 15 dnovu lehotu alebo mozem dat datum dodania den ked som ju az prijala? 24.5?
Ked dam datum dodania 28.4 tak mi zakaznik aj tak bude nadavat ze to neskoro posielam. Som kvartalny platca dph, tak tam mi to s dph nic neurobi. Poradte mi, ktory sposob je lepsi.

dakujem
lokok
28.05.10,06:37
ak fakturuješ SR zakazníkovi, dátum dodania je dátum vystavenia tvojej faktúry.
Ak by si vystavovala FA pre iného ako SR zákazníka, tak dátum dodania je dátum vyloženia tovaru podľa CMR.
Kacenka11
28.05.10,09:34
ach jo, tak ja to stale robim zle. Uz som z toho hotova, uvediem priklady s datumami a povedzte co je spravne, pre zahranicneho zakaznika to chapem, riadim sa cmr ale co so sr zakaznikom?
Prisla mi faktúra od dopravcu:
Datum vystavenia 1.5.2010
Datum dodania 29.4.2010
Datum prijatia 3.5

Ja prefakturujem:
1. datum vystavenia: 4.5
datum dodania 1.3 (t.j. datum vystavenia prijatej faktury)
2. datum vystavenia 4.5
datum dodania: 3.5

Ktory je spravny? Ja som si myslela ze ten prvy, ale ako tak citam tak asi ten druhy. A potom ako uctujete? Ja musim posielat mesacne vysledky, tak to mam robit cez rezervy? Kedze dosla faktura patri do aprila a vysla do maja?
danushka
31.05.10,06:58
ach jo, tak ja to stale robim zle. Uz som z toho hotova, uvediem priklady s datumami a povedzte co je spravne, pre zahranicneho zakaznika to chapem, riadim sa cmr ale co so sr zakaznikom?
Prisla mi faktúra od dopravcu:
Datum vystavenia 1.5.2010
Datum dodania 29.4.2010
Datum prijatia 3.5

Ja prefakturujem:
1. datum vystavenia: 4.5
datum dodania 1.3 (t.j. datum vystavenia prijatej faktury)
2. datum vystavenia 4.5
datum dodania: 3.5

Ktory je spravny? Ja som si myslela ze ten prvy, ale ako tak citam tak asi ten druhy. A potom ako uctujete? Ja musim posielat mesacne vysledky, tak to mam robit cez rezervy? Kedze dosla faktura patri do aprila a vysla do maja?
Kacenka, v princípe platí to, že pre SK zákazníka fakturuješ tak, že deň prijatia fa od dopravcu je tvojim dňom dodania, vystavenia aj odoslania.
Samozrejme, že je to problém zosúladiť na prelome mesiacov a nemôžeš vystaviť svoju fa ku koncu mája, keď fa od dopravcu bola vystavená začiatkom júna.
U nás na špedičke si nechávame týždeň na začiatku mesiaca vždy k dofakturovaniu starého mesiaca. Už neviem ako ináč by sa Ti to dalo vysvetliť :), musíš to skĺbiť tak, aby bol aj vlk sýty, aj baran celý.

Ak Ti môžem poradiť, prestaň sa na svoje špedično-provizné výkony dívať cez vyfakturované prepravy !
Ak si ohodnocovaná takto, tak to čo nevyfakturuješ tento mesiac, prenesieš do budúceho mesiaca.
Skutočne zrealizované prepravy môžeš svojmu vedeniu sprehľadniť v inej tabuľke, ktorá nebude korešpondovať s účtom Vašej pani účtovníčky na nákladových a výnosových účtoch práve preto, lebo doklady putujú po svete.
A pravda svätá a najsvetejšia je tá, že účtovný zisk má ďaleko do zisku fyzického. Obchod je uzavretý až vtedy, keď sa peniažky ocitnú na účte a dopravcovi od Vás odíde jeho práca, až vtedy sa dá hovoriť o zarobenci.
Myslím, že toto čo tu riešiš by mala polopate vysvetliť Tvojmu chlebodarcovi Vaša pani účtovníčka :).
atka4
31.05.10,13:41
Prikladám, z čoho som vychádzala (pre Liba2:))
liba2
31.05.10,14:00
Prikladám, z čoho som vychádzala (pre Liba2:))Aťka, veľmi pekne ti ďakujem :); idem naštudovať.
mariannka13
28.06.10,10:44
Dobrý deň,
mám otázku, ktorá sa týka vývozu tovaru do 3. krajiny. Preprava Taliansko - Maďarsko (tovar sa zaclieval v Taliansku). Konečný príjemca na CMR - Ukrajina. K tejto preprave nemám žiadne doklady o zaclení. Mám túto prepravu faktúrovať ako oslobodenú od DPH podľa § 47 ods. 6 alebo to faktúrovať s DPH???
Vopred ďakujem
danushka
28.06.10,11:13
Dobrý deň,
mám otázku, ktorá sa týka vývozu tovaru do 3. krajiny. Preprava Taliansko - Maďarsko (tovar sa zaclieval v Taliansku). Konečný príjemca na CMR - Ukrajina. K tejto preprave nemám žiadne doklady o zaclení. Mám túto prepravu faktúrovať ako oslobodenú od DPH podľa § 47 ods. 6 alebo to faktúrovať s DPH???
Vopred ďakujem
ŽIadaj dodokladovať kópiu T1 / alebo Carnetu, nejaký EX dokument tam musel byť/, v takom prípade môžeš túto prepravu prepravu fakturovať pod §47.
Malo by na tom záležať v prvom rade zadávateľovi prepravy.
Ak Ti to nezašlú, DÚ Ti to ako oslobodené od DPH neuzná.
Ďaľšia otázka znie, ak Ti tento doklad nebude zaslaný, kto Ti takúto prepravu zadal, naša SK zdaniteľná osoba alebo iná EU zdaniteľná osoba ?
...podľa toho rozhodneš, či s DPH alebo § 16.
mariannka13
28.06.10,12:00
ja to budem fakturovať bez DPH - odberateľ iná EU zdaniteľná osoba. Ide mi o dopravcu, ktorý nevie či má fakturovať prepravu s alebo bez DPH. Ale keďže žiadne doklady nemá, musí to fakturovať s DPH...
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
alicacka
09.08.10,05:14
Prosím Vás, čo je to CMR - určite badať, že práve začíname robiť niečo, čo sme doteraz nerobili,a tieto pojmy mi nie sú jasné. Vie mi ro niekto vysvetliť ? Čo všetko je povinnou prílohou faktúry o uskutočnení prepravy ? Ďakujem všetkým za dobré rady. Som bezradná, lebo od 1.1.2010 sa veľa zmenilo - ako som sa to už pokúšala naštudovať, ale mám v tom úplne nejasno.
alicacka
09.08.10,05:16
A ešte by som sa spýtala, keď mi treba fakturovať českému odberateľovi prepravu z Nemecka na Slovensko, tak to bude s DPH alebo bez ? /bude to oslobodené od DPH ?/ A čo mi treba ešte uviesť na faktúru ? Ďakujem, ďakujem ... každému, kto je ochotný pomôcť.
danushka
09.08.10,05:58
A ešte by som sa spýtala, keď mi treba fakturovať českému odberateľovi prepravu z Nemecka na Slovensko, tak to bude s DPH alebo bez ? /bude to oslobodené od DPH ?/ A čo mi treba ešte uviesť na faktúru ? Ďakujem, ďakujem ... každému, kto je ochotný pomôcť.

Ak to objednal Čech pod IČ CPH CZ, tak bez DPH.
alicacka
10.08.10,11:25
Ďakujem ti danushka zaodpoveď.
zuzv
11.08.10,12:53
Chcem poprosiť o pomoc, má niekto skúsenosti s kabotážou v ČR?(Kabotáž je definována stejně jako ve stávajícím režimu, jako provozování či poskytování vnitrostátní dopravní služby na území hostitelského členského státu (tedy ne členského státu usazení dopravce), jedná se tedy o dopravu pro cizí potřebu – nově upraveno v čl. 8/1+2 Nařízení č. 1072/2009. )

Ako príklad : Čo s DPH, ak ja ako SK platiteľ DPH, poskytnem službu-prepravu v ČR /napr.Praha-Brno/ pre DE platiteľa?
Musím sa registrovať pre DPH v ČR? Alebo prenášam daňovú povinnosť na DE platiteľa?
danushka
11.08.10,13:08
Chcem poprosiť o pomoc, má niekto skúsenosti s kabotážou v ČR?(Kabotáž je definována stejně jako ve stávajícím režimu, jako provozování či poskytování vnitrostátní dopravní služby na území hostitelského členského státu (tedy ne členského státu usazení dopravce), jedná se tedy o dopravu pro cizí potřebu – nově upraveno v čl. 8/1+2 Nařízení č. 1072/2009. )

Ako príklad : Čo s DPH, ak ja ako SK platiteľ DPH, poskytnem službu-prepravu v ČR /napr.Praha-Brno/ pre DE platiteľa?
Musím sa registrovať pre DPH v ČR? Alebo prenášam daňovú povinnosť na DE platiteľa?


Od 1. mája 2009 môžu slovenskí dopravcovia vykonávať kabotážne prepravy v CZ. Ak Ti takúto prepravu zadá DE zadávateľ pod IČ DPH DE, prenášaš naň daňovú povinnosť.
zuzv
11.08.10,13:09
Chcem poprosiť o pomoc, má niekto skúsenosti s kabotážou v ČR?(Kabotáž je definována stejně jako ve stávajícím režimu, jako provozování či poskytování vnitrostátní dopravní služby na území hostitelského členského státu (tedy ne členského státu usazení dopravce), jedná se tedy o dopravu pro cizí potřebu – nově upraveno v čl. 8/1+2 Nařízení č. 1072/2009. )

Ako príklad : Čo s DPH, ak ja ako SK platiteľ DPH, poskytnem službu-prepravu v ČR /napr.Praha-Brno/ pre DE platiteľa?
Musím sa registrovať pre DPH v ČR? Alebo prenášam daňovú povinnosť na DE platiteľa?
Toto som našla na Ministerstve dopravy ČR, ale myslím si, že to je pre prípad ak službu vykonám pre platiteľa v ČR. Ak ju vykonám pre iného platiteľa v rámci EU prípadne pre odberateľa mimo EU???

Informace pro zahraniční osoby, které chtějí provádět kabotáž v ČR
Na základě vyjádření Ministerstva financí musí osoba registrovaná k DPH v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání ani provozovnu, a uskutečňuje přepravu zboží v tuzemsku, postupovat podle českého zákona o DPH, protože místo plnění poskytované služby přepravy zboží je v tuzemsku.

V případě, že tato osoba poskytuje svoji službu plátci nebo osobě identifikované („Osobou identifikovanou k dani je právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, včetně veřejnoprávního subjektu, a neuskutečňuje ekonomické činnosti v tuzemsku, nebo osoba povinná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, pokud pořizují zboží z jiného členského státu a hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce převýší částku 326 000 Kč.“ viz § 96 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH), nevznikne poskytovateli služby povinnost se registrovat a platit DPH v tuzemsku, protože povinnost přiznat a zaplatit DPH má osoba, které je služba poskytnuta.

V případě, že tato osoba poskytuje svoji službu osobě, která není plátcem, vznikne poskytovateli služby povinnost se registrovat k DPH a přiznat a zaplatit DPH v tuzemsku. Zahraniční osoba, které vznikne povinnost přiznat a zaplatit DPH v tuzemsku, se stává plátcem dnem uskutečnění plnění a je povinna podat přihlášku k registraci Finančnímu úřadu pro Prahu 1 nejpozději k datu uskutečnění plnění.
danushka
11.08.10,13:13
Nedarí sa mi priložiť Ti link, kde je jasne napísané, že kabotáže povolené sú. Skús pogoogliť, myslím, že sme tie kabotáže aj tu na porade už rozoberali.
zuzv
11.08.10,13:14
Podľa príspevku č. 100 by to malo tak byť.Len som si to chcela ešte overiť. Ďakujem za odpoveď.
Jajina
11.08.10,13:16
zuzv to usmernenie Ministerstva dopravy ČR je zaujímavé, ale poprosila by som Ťa, keby si mohla doplniť k nemu dátum vydania a jeho platnosti.
zuzv
11.08.10,13:23
Kolegovi dali v Cesmade takú informáciu, že sa máme registrovať. Ale to platilo myslím minulý rok - §15 ods.3-miesto dodania prepravných služieb bolo, kde sa preprava vykonávala.
Teraz idem podľa nového tiež §15 ale ods.1-miesto dodania služby ZO je miesto kde má táto sídlo alebo miesto podnikania.
Ešte raz vďaka.
zuzv
11.08.10,13:24
Kabotáž od 14.5.2010

Upozorňujeme dopravce, že 3 nařízení Evropského parlamentu a Rady, jež tvoří součást tzv. „Silničního balíčku“, byla zveřejněna v řadě L Úředního věstníku Evropské unie č. 300 na stránkách 51-105 dne 14. listopadu 2009.

Samotný text nařízení lze nalézt na této webové stránce:

http://eur-lex.europa.eu/JOYear.do?year=2009&serie=L&textfield2=300&Submit=Hledat&ihmlang=cs

V souvislosti s přijetím nové úpravy představila EK některá nová pravidla pro výklad příslušných ustanovení o kabotáži, která budou platit od 14. 5. 2010:

Kabotáž je definována stejně jako ve stávajícím režimu, jako provozování či poskytování vnitrostátní dopravní služby na území hostitelského členského státu (tedy ne členského státu usazení dopravce), jedná se tedy o dopravu pro cizí potřebu – nově upraveno v čl. 8/1+2 Nařízení č. 1072/2009.

Dopravce musí do hostitelského členského státu (dále jen „ČS“) přijet naložený (v rámci mezinárodní přepravy) a až po kompletním vyložení tohoto nákladu, s nímž překročil hranici, může začít s kabotážními službami. Tyto kabotážní služby může poskytnout buď přímo v ČS, kam předtím přijel v rámci mezinárodní přepravy, anebo i v jiném/v jiných ČS
(v tomto případě se částečně liší podmínky). V prvním případě je určena lhůta 7 dnů, která se počítá od posledního vyložení nákladu z mezinárodní přepravy, pokud je v rámci mezinárodní přepravy z jiného ČS přepravováno více nákladů v jednom vozidle (konkrétně se lhůta počítá od 0:00 hod následujícího dne po posledním vyložení). Dopravce může vykonat v tomto časovém období celkem 3 kabotážní operace na území hostitelského ČS. K poslední vykládce kabotážní přepravy musí dojít v hostitelském ČS právě ve lhůtě oněch 7 dnů. Může rovněž vykonat kabotážní přepravy v jiném ČS (než kam přijel v rámci mezinárodní přepravy, přijede do tohoto ČS tedy již nenaložený), avšak v této situaci může vykonat pouze jednu takovouto operaci v daném ČS, která je omezena 3-denní lhůtou (začátek běhu lhůty je totožný – 0:00).

Velmi důležitý je čl.8(3) Nařízení č. 1072/2009, který dopravci stanoví důkazní břemeno a povinnost prokázat každou kabotážní operaci a mezinárodní přepravní službu, která jim přímo předcházela.

K výkladu pojmu „po dodání nákladu“ (čl. 8 odst. 2 Nařízení) EK uvedla, že se může jednat
i o operaci, která spočívá ve více částečných vykládkách, avšak pro začátek počítání kabotážních operací je nutné kompletní vyložení přeshraničního nákladu.

Kabotážní operace rovněž může mít více míst vykládky či naopak více míst nákladky a být považována pouze za jedinou operaci. Pro posouzení uvedeného bude podstatné, zda se jedná o 1 smluvní vztah. Měla by tedy mít totožné subjekty (či alespoň jeden z nich), zejména bude při specifikaci jedné operace záležet na konkrétních ustanoveních nákladního listu (CMR).
O jednu operaci v případě více částečných nákladek se tak bude jednat, bude-li pro celou operaci 1 nákladní list, jeden příjemce a odesílatel.

Informace pro zahraniční osoby, které chtějí provádět kabotáž v ČR
Na základě vyjádření Ministerstva financí musí osoba registrovaná k DPH v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání ani provozovnu, a uskutečňuje přepravu zboží v tuzemsku, postupovat podle českého zákona o DPH, protože místo plnění poskytované služby přepravy zboží je v tuzemsku.

V případě, že tato osoba poskytuje svoji službu plátci nebo osobě identifikované („Osobou identifikovanou k dani je právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, včetně veřejnoprávního subjektu, a neuskutečňuje ekonomické činnosti v tuzemsku, nebo osoba povinná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, pokud pořizují zboží z jiného členského státu a hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce převýší částku 326 000 Kč.“ viz § 96 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH), nevznikne poskytovateli služby povinnost se registrovat a platit DPH v tuzemsku, protože povinnost přiznat a zaplatit DPH má osoba, které je služba poskytnuta.

V případě, že tato osoba poskytuje svoji službu osobě, která není plátcem, vznikne poskytovateli služby povinnost se registrovat k DPH a přiznat a zaplatit DPH v tuzemsku. Zahraniční osoba, které vznikne povinnost přiznat a zaplatit DPH v tuzemsku, se stává plátcem dnem uskutečnění plnění a je povinna podat přihlášku k registraci Finančnímu úřadu pro Prahu 1 nejpozději k datu uskutečnění plnění.


Vytvořeno dne: 25.11.2009

© 2006 Ministerstvo dopravy
zuzv
11.08.10,13:25
Rismann
20.08.10,07:36
Dobry den, potrebujem poradit, fakturujem prepravu z Nemecka na Slovensko realizovanu prepravcom platitelom dane. Fakturujem ju odberatelovi do Nemecka , je potrebne uvadzat formulaciu v Nemeckom jazyku: Dodanie služby je podľa článku 193 až 196.A este by som sa potreboval uistit, datum vystavenia faktury je datum vykladky z CMR, a aky sa uvadza datum danovej povinnosti? Vdaka za pomoc.
danushka
20.08.10,08:39
Dobry den, potrebujem poradit, fakturujem prepravu z Nemecka na Slovensko realizovanu prepravcom platitelom dane. Fakturujem ju odberatelovi do Nemecka , je potrebne uvadzat formulaciu v Nemeckom jazyku: Dodanie služby je podľa článku 193 až 196.A este by som sa potreboval uistit, datum vystavenia faktury je datum vykladky z CMR, a aky sa uvadza datum danovej povinnosti? Vdaka za pomoc.
Ako zasielateľ takúto fa pre DE odberateľa vystavíš tak ako píšeš, s odovlávkou v NJ a dátum dodania uvádzaš podľa vykládky na CMR.
Je to správne :).
Soňula
20.08.10,08:43
Tak v týchto otázach od Rismanna , by som sa potrebovala uistiť aj ja. Pri vystavovaní faktúry odberateľovi do iného ČS to robím tak, že dátum vystavenia faktúry je ozaj dátum, kedy fyzicky faktúru vystavím, dátum daňovej povinnosti dávam dátum z CMR, kedy sa tovar vyloží-ukončí preprava. Aj spätne nám takto chodia faktúry, keď nám fakturujú prepravu dopravci z iného ČS. Ale rada si prečítam aj iný názor.
danushka
20.08.10,08:47
Po novelizácii zákona o DPH od 1.1.2010 sa to má takto robiť. Keď si objedná prepravu iná zdaniteľná osoba z EÚ, dátum zdaniteľného plnenia má byť podľa vykládky na CMR. Preto treba dopravcov popohnať, aby nebolo potrebné vystavovať dodatočné DP k DPH.
danushka
20.08.10,19:09
Potrebovla by som poradiť.
CMR obsahuje 8 dielov, z toho 3 /červené, modré, zelené - tieto ostávajú pre odosielateľa, odberateľa a dopravcu/ + 5 dielov, ktoré ak sa jedná preprava v rámci EÚ, vedia sa podeliť aj pri viacerých zúčastnených stranách na preprave, kde sa môžu zúčastniť aj dvaja zasielatelia s dopravcom.
V príapade, že sa jedná o dovoz alebo vývoz z a do tretej krajiny, z 5tich čiernych častí sa od dopravcu k zasielateľovi dostanelen jedna čierna časť CMR. Táto sa posúva k zadávateľovi prepravy.

Vždy sme si robili len kópie týchto dokladov a originály sme posúvali k zadávatľovi prepravy.
Mňa však zaujíma, či prípadná kontrola DÚ nemôže vytknúť tieto kópie dokladov a či ich považuje za dostatočne dôveryhodné. Pretože jeden náš zákazník nám začal účtovať sankčné faktúry za nedodanie 2 x CMR pri vývoze do 3.krajín.
V princípe to nevieme dodržať, pretože z 5-tich čiernych dielov CMR, 4 ostávajú colným úradom a logicky len tá jedna časť sa ku nám dostane.
Čiže náš zákazník /zasielateľ/ si dáva overovať u notára CMR, aby originál odoslal priamo objednávateľovi a overenú kópiu nechal u seba v účtovníctve.
U nás sme vždy nechávali len kópie a doposiaľ nám to ani tety z DÚ, ani audítor nevytkli.
Tak sa pýtam, či je niekde v zákone dané, že zasielatelia musia takéto doklady u notára overovať pre vierohodnosť, alebo naozaj postačujú kópie v účtovníctve.

Ak mi tu niekto priloží konkrétny paragraf, dostane ma do obrazu, lebo som ostala trošku PAF :D
alicacka
26.08.10,05:06
Podľa zákona o účtovníctvepodľa § 10 zákona o účtovníctve, účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam,ktorý musí obsahovať .....
Nikde nepíše, že by to mal byť originál. Podľa môjho názoru a čítala som o tom už aj v niektorom z odborných časopisov, účtovný doklad nemusí byť originál, ale môže byť aj kópia, takže by ti DÚ nemal vytknúť, že máte len kópie.
Dzusi
30.08.10,13:38
Dobry den,

potrebujem poradit s problemom, mam koncesiu na zasielatelstvo. Mam znameho, ktory by potreboval vytazit svoju 13,6, ja mu viem poskytnut iba transporty na Slovensko. Chcem sa spytat, co je potrebne dokladovat pre slovensku spedicku, ak mu chcem dohodit trasnporty do zahranicia (D, NL, B, F...). Este nemam koncesiu na nakladnu dopravu. Staci jeho tovarova poistka a konceska? Vdaka!:(
danushka
30.08.10,14:13
Dobry den,

potrebujem poradit s problemom, mam koncesiu na zasielatelstvo. Mam znameho, ktory by potreboval vytazit svoju 13,6, ja mu viem poskytnut iba transporty na Slovensko. Chcem sa spytat, co je potrebne dokladovat pre slovensku spedicku, ak mu chcem dohodit trasnporty do zahranicia (D, NL, B, F...). Este nemam koncesiu na nakladnu dopravu. Staci jeho tovarova poistka a konceska? Vdaka!:(
Ak budeš obstarávať vo svojom mene pre iného zasielateľa prepravu, mali by si Ťa preveriť, či si oprávnený takúto činnosť vykonávať, tzn. výpisom z OR alebo živnostenským listom dokladuješ oprávnenie vykonávať zasielateľskú činnosť a mal by si zdokladovať svoje poistenie zodpovednosti za škodu.
Viac nemajú čo od Teba žiadať.
Dzusi
31.08.10,10:07
Vdaka za odpoved.
nika.sum
16.09.10,17:48
Mam fakturu od dodavatela mimo EU (Srbsko), preprava sa vsak uskutocnila v statoch EU. Faktura je bez DPH. Ako je to v tomto pripade s DPH?
danushka
16.09.10,17:54
Mam fakturu od dodavatela mimo EU (Srbsko), preprava sa vsak uskutocnila v statoch EU. Faktura je bez DPH. Ako je to v tomto pripade s DPH?

Preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane.

Pozri príspevok č.4 v tejto téme, tam sú všetky možné kombinácie...KSENP :);)
nika.sum
16.09.10,17:59
Preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane.

Pozri príspevok č.4 v tejto téme, tam sú všetky možné kombinácie...KSENP :);)

ano to som citala, ale toto je dodavatel mimo EU a prijemca v EU:)
danushka
16.09.10,18:09
ano to som citala, ale toto je dodavatel mimo EU a prijemca v EU:)

Jaj, zle som čítala :)

Tzn., že dopravcom boli Srbi tak?
Uf...
Teraz nechcem kecať, ale zajtra si to overím u mojich špedičných srbských dopravcov a taktiež preverím, či vôbec môžu takéto prepravy vykonávať:confused:.
Podľa mňa by mali byť registrovaní pre DPH v krajine, kde sa preprava začína.
To je však ich problém, že tak neučinili...môj názor na takúto prepravu...

Tak či onak, pre Teba je smerodajné, kto si u Teba takúto prepravu objednal.
Faktúru od srbov za službu u nás dodaníš /môj názor/, ale keby ešte niekto znalý problematiky potvrdil moje myslenie, rada by som bola...

Takže otázka znie, kto to bol?...
Zadávateľ s IČ DPH SK, alebo zadávateľ s IČ DPH EÚ, alebo zadávateľ z tretej krajiny?
nika.sum
16.09.10,18:19
Preprava bola pre IČ DPH z Danska.
Ja som zacala teraz uctovat spedicnu firmu, tak sa v tom pomaly orientujem. Velmi mi pomohli Vase prispevky.
Islo mi hlavne o to ci tu sluzbu od Srbov mam samozdanit.
nika.sum
18.09.10,08:28
Prosim Vas co su to ochranne rohy? Na porade som nasla otazku ako to u spedicky uctovat, ale zial ziadnu odpoved. Je to mozno hlupa otazka, ale naozaj neviem o co ide a ako to zauctovat ci ako sluzbu (co sa mi nezda) alebo ako tovar, nakolko tie rohy dalej fakturujeme mimo EU, tak aby to bolo spravne v SV.
danushka
18.09.10,08:41
Prosim Vas co su to ochranne rohy? Na porade som nasla otazku ako to u spedicky uctovat, ale zial ziadnu odpoved. Je to mozno hlupa otazka, ale naozaj neviem o co ide a ako to zauctovat ci ako sluzbu (co sa mi nezda) alebo ako tovar, nakolko tie rohy dalej fakturujeme mimo EU, tak aby to bolo spravne o SV.

Ochranné rohy sú z plastu a používajú sa na ochranu prepravovaného tovaru. Prikladajú sa k paletám, kde je naložený tovar, ktorý by sa mohol pri preprave poškodiť /naríklad drevo, ktoré je mäkké/.
Ak takéto rohy dopravca nemá k dispozícii, pravdepodobne ich na nakládke poskytne odosielateľ za odplatu a dopravca si ich nechá pre svoje ďaľšie používanie.
Takže služba to určite nie je. Službou by bolo ich zapožičanie.
nika.sum
20.09.10,09:42
Mam fakturu od dodavatela mimo EU (Srbsko), preprava sa vsak uskutocnila v statoch EU. Faktura je bez DPH. Ako je to v tomto pripade s DPH?



Jaj, zle som čítala :)

Tzn., že dopravcom boli Srbi tak?
Uf...
Teraz nechcem kecať, ale zajtra si to overím u mojich špedičných srbských dopravcov a taktiež preverím, či vôbec môžu takéto prepravy vykonávať:confused:.
Podľa mňa by mali byť registrovaní pre DPH v krajine, kde sa preprava začína.
To je však ich problém, že tak neučinili...môj názor na takúto prepravu...

Tak či onak, pre Teba je smerodajné, kto si u Teba takúto prepravu objednal.
Faktúru od srbov za službu u nás dodaníš /môj názor/, ale keby ešte niekto znalý problematiky potvrdil moje myslenie, rada by som bola...

Takže otázka znie, kto to bol?...
Zadávateľ s IČ DPH SK, alebo zadávateľ s IČ DPH EÚ, alebo zadávateľ z tretej krajiny?

Mate niekto skusenost: preprava sa uskutocnila v EU, dopravcom bola firma mimo EU, fakturovali pre firmu s IC DPH SK a zadavatel bol s IC DPH HU.
Kedze neslo o dovoz/vyvoz, firma s IC DPH Sk by mala spravit samozdanenie na fakturu od prepravcu vsak? Dalej bude fakturovat zadavatelovi bez DPH a zahrnie tuto sluzbu do SV. Myslite, ze je to tak spravne?
danushka
20.09.10,10:30
Mate niekto skusenost: preprava sa uskutocnila v EU, dopravcom bola firma mimo EU, fakturovali pre firmu s IC DPH SK a zadavatel bol s IC DPH HU.
Kedze neslo o dovoz/vyvoz, firma s IC DPH Sk by mala spravit samozdanenie na fakturu od prepravcu vsak? Dalej bude fakturovat zadavatelovi bez DPH a zahrnie tuto sluzbu do SV. Myslite, ze je to tak spravne?
Nika, dúfam, že som Ťa správne pochopila...
Došla Ti fa od HU dopravcu za prepravu v rámci EU.
Túto samozdaníš.
Zadal Ti ju maďarský zadávateľ s IČ DPH HU.
Ty fakturuješ za službu HU zadávateľovi. Fa bude oslobodená od DPH s odovolávkou na EÚ zákon, pôjde do súhrnného výkazu.

Pozor, keďže je HU zadávateľ, deň Vaše dodanie bude podľa vykládky na CMR, nie deň zhodný s vystavením FA. To by mohlo byť vtedy, keď by bol SK zadávateľ.

:)
nika.sum
20.09.10,10:39
Nika, dúfam, že som Ťa správne pochopila...
Došla Ti fa od HU dopravcu za prepravu v rámci EU.
Túto samozdaníš.
Zadal Ti ju maďarský zadávateľ s IČ DPH HU.
Ty fakturuješ za službu HU zadávateľovi. Fa bude oslobodená od DPH s odovolávkou na EÚ zákon, pôjde do súhrnného výkazu.

Pozor, keďže je HU zadávateľ, deň Vaše dodanie bude podľa vykládky na CMR, nie deň zhodný s vystavením FA. To by mohlo byť vtedy, keď by bol SK zadávateľ.

:)
To je to co si chcela aby sa mi este niekto vyjadril:).
Ja uz som z tych dopravcov, prepravcov a zadavatelov domotana.
Mne prisla faktura od Srbov (mimo EUR) za prepravu vramci EU (Srbi su teda dopravca?), ja som tu sluzbu obstarala pre IC DPH HU (zadavatela, spravne?).
Co sa tyka tej faktury kt. ja vystavim to rozumiem: vystavim ju bez DPH, ide do SV.
Ale prijata faktura od Srbov - samozdanim ju? aj ked nie su v EU. Ja si myslim, ze ano.
danushka
20.09.10,10:54
To je to co si chcela aby sa mi este niekto vyjadril:).
Ja uz som z tych dopravcov, prepravcov a zadavatelov domotana.
Mne prisla faktura od Srbov (mimo EUR) za prepravu vramci EU (Srbi su teda dopravca?), ja som tu sluzbu obstarala pre IC DPH HU (zadavatela, spravne?).
Co sa tyka tej faktury kt. ja vystavim to rozumiem: vystavim ju bez DPH, ide do SV.
Ale prijata faktura od Srbov - samozdanim ju? aj ked nie su v EU. Ja si myslim, ze ano.
Tak v špedičnej terminológii :
Dopravca - ten kto vykoná alebo zabezpečí dopravu tovaru
Prepravca - zadávateľ zmluvy o preprave veci, tovaru - obchodník, prípadne iná špedička

Iné Ti neostáva, len samozdaniť takúto faktúru od Srbov.
Ale po správnosti, Srbi by mali byť registrovaní pre DPh v krajine nakládky.
Ak tak neučinili, je to ich chyba.
nika.sum
20.09.10,10:59
Dakujem aj za tie pojmy aj ostatne rady.
Este mam jednu lahodku.
Dopravca - z Norska (mimo EU)
preprava: z Norska do Madarska.
To by mal byt dovoz. Mam vsak len pripnuty doklad CMR (kopiu). ak by to malo byt oslobodene, niekde som tu citala, ze by mal byt este nejaky doklad o zacleni, ale nic k tomu nie je. Tak budem postupovat ako keby to nebol dovoz?
danushka
20.09.10,11:04
Tak napíšte dopravcovi výzvu, že pokiaľ nedodá všetky sprievodné dokumenty, nebude mu za dopravu zaplatené.
Nejaká T1, alebo akýkoľvek iný doklad musel dostať na nakládke a musel absolvovať aj colnicu v Nórsku a potom musel absolvovať aj colnicu v HU, kde bol uvoľnený tovar do režimu EÚ...

Toto je najúčinnejšia metóda, ktorá zaberá ;)
nika.sum
20.09.10,11:08
Tak napíšte dopravcovi výzvu, že pokiaľ nedodá všetky sprievodné dokumenty, nebude mu za dopravu zaplatené.
Nejaká T1, alebo akýkoľvek iný doklad musel dostať na nakládke a musel absolvovať aj colnicu v Nórsku a potom musel absolvovať aj colnicu v HU, kde bol uvoľnený tovar do režimu EÚ...

Toto je najúčinnejšia metóda, ktorá zaberá ;)

Ja som zacala uctovat a vlastne nahadzujem do ucta prvy polrok. Toto uz asi nevyriesim. Do buducna ich na to upozornim. Len ako v pripade, ze tam nebude doklad o zacleni. Mozem tu sluzbu samozdanit?
danushka
20.09.10,11:11
Ja som zacala uctovat a vlastne nahadzujem do ucta prvy polrok. Toto uz asi nevyriesim. Do buducna ich na to upozornim. Len ako v pripade, ze tam nebude doklad o zacleni. Mozem tu sluzbu samozdanit?
Ale tam nemáš čo samozdaňovať, veď sa jedná o dovoz do EÚ z tretej krajiny.
nika.sum
20.09.10,11:14
Ale tam nemáš čo samozdaňovať, veď sa jedná o dovoz do EÚ z tretej krajiny.

Opravujem, hladala som mesto na mape, takze hoci to fakturoval dopravca z Norska. Preprava sa uskutocnovala v ramci EU. Takze tak ako so Srbmi:). Slak ma z toho trafi.:D
danushka
20.09.10,11:19
Opravujem, hladala som mesto na mape, takze hoci to fakturoval dopravca z Norska. Preprava sa uskutocnovala v ramci EU. Takze tak ako so Srbmi:). Slak ma z toho trafi.:D
...aha...
Treba čítať cmr-ky:D./tam sa dočítaš, kde bol tovar naložený, vyložený.../
Takže už vieš ako ďalej...
nika.sum
20.09.10,11:26
...aha...
Treba čítať cmr-ky:D./tam sa dočítaš, kde bol tovar naložený, vyložený.../
Takže už vieš ako ďalej...

Len ja mam len tie kopie a ten skrabopis, nie vzdy to mam citatelne. Musim ich na to upozornit. A tiez by tam mohla byt na peciatke pri meste aj krajina, lebo zase az tak dokonale ten zepemis neovladam:D. Pri tych Srboch to bolo jasne, ale pri Noroch, no hroza.:)
dianmarco
28.09.10,11:08
Dobrý deň. Ak by sme chceli vykonávať špedíciu, musíme byť platca DPH? Ďakujem
danushka
28.09.10,11:18
Dobrý deň. Ak by sme chceli vykonávať špedíciu, musíme byť platca DPH? Ďakujem

V tejto sfére sa ťažko vyhneš registrácii DPH.
Vlastne by ma zaujímalo, čo máš namysli pod slovom špedícia?
Zasielateľstvo - sprostredkovanie dopravy vo svojom mene pre iného?...ak áno, tak registrácia pre DPH bude medzi prvými, čo bude treba vybaviť pred začatím tejto obživy.
DPH v tejto sfére je špecifická, však čítaj v téme, veľa sa dozvieš.

Ešte niečo by som doplnila.
Keď nebudeš registrovaný pre DPH, ani si neviem predstaviť, kto by s Tebou spolupracoval.
Takže v princípe odpoviem, nemusíš - zákon to nevyžaduje do chvíle, kým Ti to zo zákona nevyplynie /čo sa stane rýchlosťou svetla/, ale ako neregistrovaný máš ruky zviazané a si nezaujímavý pre svojich registrovaných partnerov.
Kacenka11
09.11.10,08:08
Ahojte, potrebovala by som poradit:

Nemecky zakaznik objednal u mna prepravu s nakladkou V Svajciarsku, s dokladkou v Nemecku a vykladka na slovensku. My sme spedica, dopravca mi to vyfakturoval cele s dph. Ako to mam prefakturovat? Je mi jasne, ze bez dph ale pojde to do suhrneho vykazu? Ci mam tu fakturku rozdelit na dve casti a fakturovat zvlast nemecko a zvlast zo svajciarska?

diky
Jajina
09.11.10,08:37
Ahojte, potrebovala by som poradit:

Nemecky zakaznik objednal u mna prepravu s nakladkou V Svajciarsku, s dokladkou v Nemecku a vykladka na slovensku. My sme spedica, dopravca mi to vyfakturoval cele s dph. Ako to mam prefakturovat? Je mi jasne, ze bez dph ale pojde to do suhrneho vykazu? Ci mam tu fakturku rozdelit na dve casti a fakturovat zvlast nemecko a zvlast zo svajciarska?

diky
Ja by som požiadala objednávateľa prepravy, aby cenu za prepravu rozdelil na dve sumy a fakturovala by som každú prepravu zvlášť.
Kacenka11
09.11.10,09:53
Ja si myslim tiez ze by to malo byt tak najcistejsie, a mam ziadat aj od dopravcu nech mi prerobi fakturu? Lebo on mi to fakturoval cele s dph.
dakujem
danushka
09.11.10,10:05
Ahojte, potrebovala by som poradit:

Nemecky zakaznik objednal u mna prepravu s nakladkou V Svajciarsku, s dokladkou v Nemecku a vykladka na slovensku. My sme spedica, dopravca mi to vyfakturoval cele s dph. Ako to mam prefakturovat? Je mi jasne, ze bez dph ale pojde to do suhrneho vykazu? Ci mam tu fakturku rozdelit na dve casti a fakturovat zvlast nemecko a zvlast zo svajciarska?

diky
Súhlasím s Jajina, žiadať rozdeliť fa na dve dopravy.
1. Dovoz z 3.rajiny do EÚ, tá je oslobodená od DPH, §48, tovar pod colným dohľadom,
zákon 222/2004
Túto Vám mal dopravca tiež fakturovať bez DPH, §48
- do súhrnného výkazu nedávaš

2. Preprava EÚ - Sk
Pre DE zákazníka oslobodená od DPH + súhrnný výkaz, DE partner dodaňuje.
- dopravca Vám túto fa fakturuje s DPH

Dopravca nech doloží kópie dokladov z colnice.
Veronika Gabrielova
09.11.10,14:38
Vie mi niekto prosím poradiť?

Som platca DPH na Slovensku.

Mám prijatú faktúru od Českého dodávateľa ktorý je platcom DPH v ČR, ktorý pre mňa vykonal prepravu z Nemecka na Slovensko.


Česká spoločnosť mi fakturuje s 20% DPH. Fakturuje to správne?
Ako mám postupovať pri DPH? (je to bez vplyvu na DPH)?
danushka
09.11.10,14:45
Vie mi niekto prosím poradiť?

Som platca DPH na Slovensku.

Mám prijatú faktúru od Českého dodávateľa ktorý je platcom DPH v ČR, ktorý pre mňa vykonal prepravu z Nemecka na Slovensko.


Česká spoločnosť mi fakturuje s 20% DPH. Fakturuje to správne?
Ako mám postupovať pri DPH? (je to bez vplyvu na DPH)?

CZ dopravca mal fakturovať bez DPH, daňovú povinnosť prenáša na Teba, žiadaj opravu faktúry.
Veronika Gabrielova
09.11.10,14:52
Danuska a ja potom mám urobiť samozdanenie?

Nerozumiem prečo to fakturoval s 20% DPH : -(.
danushka
09.11.10,15:46
Danuska a ja potom mám urobiť samozdanenie?Áno

Nerozumiem prečo to fakturoval s 20% DPH : -(V CZ od 1. 1. 2010 je základná sadzba dane 20 %, znížená 10 %.
:)
Veronika Gabrielova
09.11.10,15:59
:)
ĎAKUJEM.
Viem, že je v ČR 20% daň len sa mi nechce veriť, žeby to vyfakturovali zle. Ide o veľkú prepravnú medzinárodnú spoločnosť.
Nemôže tam byť ešte nejaký škriatok? :-).
danushka
09.11.10,16:02
Veronika, ja by som tam zavolala a žiadala vysvetlenie, prečo to fakturovali s DPH.
Neprehliadli fakt, že ste registrovaní pre DPH na SK?...inak si to neviem vysvetliť.
mimusa
24.01.11,09:17
Sme spedicna firma, poskytujeme colne sluzby pre zdanitelnu firmu z AT. Colne sluzby sa tykaju vyvozu tovaru do tretich statov. Danu sluzbu fakturujeme bez DPH. Kde sa tato sluzba uvadza - v suhrnom vykaze alebo tlacive DPh §47 ?
Nokerla
27.01.11,09:43
Zdravím,

Mam pár otázok ohladne problemu s prepravou. Ja v tom mam celkom jasno, len neviem ci aj vy budete toho nazoru ako ja.

Na prepravnej zmluve bol datum nakladky 11.8.2010 a datum vykladky 13.8.2010.
Vylozene to bolo 12.8.2010, kedze na vykladke nemali problem ho vylozit toho dna.
Firma mi vyuctovala pokuty a to dve.
Pokuta č.1 je za to, ze som poslal doklady z prepravy po 35 dnoch od vylozenia a ta druha je za nedodrzanie terminu vykladky.
Celkove tie pokuty su vo vyske celej prepravy.

V Dohovore CMR je pisane, ze ak dojde k prekroceniu dodacej lehoty, tak dopravca zodpoveda len do vysky dovozneho.
Avsak v inom clanku sa pise, ze? Narok na nahradu skody za prekrocenie dodacej lehoty mozno uplatnit len vtedy ak sa dopravcovi poslal pisomna vyhrada do 21 dni po tom co sa zasielka dala k dispozicii prijemcovi.Oni mi tu pokutu vystavili

Prva pkuta bola za neskore poslanie dokladov (predpokladam, ze nebola dodrzana lehota 15 dni na vystavenie faktury), ale paradox je v tom ze oni tu pokutu č.1 vystavili na 17ty den.(cize tiez nedodrzali lehotu).
Naša faktura bola splatna 4.1.2011 a vystavenie ich faktury č.2 s pokutou za prekrocenie dod.lehoty bolo 6.1.2011 t.j. 107 dni po odoslani mojich dokladov.

Je toto mozne????
Toto vidim skor na sudnu tahanicu. Samozrejme firma sa tvari, ze nic nedlzi

Viete mi pls poradit ?

Dakujem
danushka
27.01.11,19:03
Zdravím,

Mam pár otázok ohladne problemu s prepravou. Ja v tom mam celkom jasno, len neviem ci aj vy budete toho nazoru ako ja.

Na prepravnej zmluve bol datum nakladky 11.8.2010 a datum vykladky 13.8.2010.
Vylozene to bolo 12.8.2010, kedze na vykladke nemali problem ho vylozit toho dna.
Firma mi vyuctovala pokuty a to dve.
Pokuta č.1 je za to, ze som poslal doklady z prepravy po 35 dnoch od vylozenia a ta druha je za nedodrzanie terminu vykladky.
Celkove tie pokuty su vo vyske celej prepravy.

V Dohovore CMR je pisane, ze ak dojde k prekroceniu dodacej lehoty, tak dopravca zodpoveda len do vysky dovozneho.
Avsak v inom clanku sa pise, ze? Narok na nahradu skody za prekrocenie dodacej lehoty mozno uplatnit len vtedy ak sa dopravcovi poslal pisomna vyhrada do 21 dni po tom co sa zasielka dala k dispozicii prijemcovi.Oni mi tu pokutu vystavili

Prva pkuta bola za neskore poslanie dokladov (predpokladam, ze nebola dodrzana lehota 15 dni na vystavenie faktury), ale paradox je v tom ze oni tu pokutu č.1 vystavili na 17ty den.(cize tiez nedodrzali lehotu).
Naša faktura bola splatna 4.1.2011 a vystavenie ich faktury č.2 s pokutou za prekrocenie dod.lehoty bolo 6.1.2011 t.j. 107 dni po odoslani mojich dokladov.

Je toto mozne????
Toto vidim skor na sudnu tahanicu. Samozrejme firma sa tvari, ze nic nedlzi

Viete mi pls poradit ?

Dakujem
Nokerla,
toto, čo opisuješ mi pripadá ako praktika garážovej špedičky, ktorá sa dostala do platobnej neschopnosti a hľadá dôvody, ako nezaplatiť za poskytnutú službu...

Opýtam sa teraz takto, ste dopravca, alebo tiež niekto, kto vo svojom mene sprostredkoval prepravu tovaru?

Ďaľšia otázka :
Aké je presné znenie zmluvy o preprave veci? Bolo vopred dohodnuté a potvrdené, že za nedodržanie termínu vykládky je sankcia a taktiež sankcia za nezaslanie sprievodných dokladov a faktúry ?

Od buka do buka sa nedá pokutovať niečo, na čom ste sa vopred nedohodli.
Môžme sa baviť o zákonných lehotách vystavenia FA za poskytnutie služby z hľadiska DPH, ale smerodajné je to, na čom ste sa dohodli aj pri uzatváraní zmluvy, respektíve objednávky od zadávateľa .

Toto mi smrdí na nekalé praktiky, ale to je len prvý dojem.
Napíš presné znenie zmluvy a potom snáď by som sa viac vyjadrila k problému.

K dátumu vykládky...
Aj keby nebolo načas vyložené, /čo v tomto prípade nie je problémom/ vodič nákladného auta musí dodržiavať povinné prestávky a okrem CMR dohody, dodržiavať aj AETR dohodu.
Ak niekto požaduje fixný čas vykládky, mal by aj vopred dohodnúť sankciu za jej nedodržanie .

Moj skromný záver z toho čo píšeš je taký, že keď chcem psa biť - tak si palicu nájdem a Ty Nokerla si teraz podľa všetkého v pozícii psa a musíš začať štekať a kusať, aby Ťa nedobili.
Nokerla
27.01.11,20:04
Danushka

Presne si to vystihla.....aj s tou garazovou firmou aj s praktikou bitia psa.

Ta prepravna zmluva je zvlastna.....kedze niektore veci su tam pisane ako napr.: Prepravna zmluva plati aj nepotvrdena......o par riadkov pisu, ze je ju nutne potvrdit.......a o niekolko riadkov zase pisu, ze ak sa zmluva zrusi 24h pred nakladkou, tak ze je pokuta.

Su podmienky zmluvy smerodatne, alebo nemaju pravny charakter, kedze podla Dohovoru CMR su tieto zmluvy neplatne?

Ja som v pozicii sprostredkovatela dopravy.....nikdy nevytazujem auta, spravil som to iba raz pre kamrata..... a problem je na svete.
Kedze ta firma sa pri mailoch odvolavala na Dohovor CMR, ze sme porusili dodanie učt. dokladov, tak som im pisal, ze nic sme neporusili.

Ak citam Dohovor CMR, tak nenasiel som ziadnu chybu z nasej strany.
danushka
27.01.11,22:02
Danushka

Presne si to vystihla.....aj s tou garazovou firmou aj s praktikou bitia psa.

Ta prepravna zmluva je zvlastna.....kedze niektore veci su tam pisane ako napr.: Prepravna zmluva plati aj nepotvrdena......o par riadkov pisu, ze je ju nutne potvrdit.......a o niekolko riadkov zase pisu, ze ak sa zmluva zrusi 24h pred nakladkou, tak ze je pokuta.

Su podmienky zmluvy smerodatne, alebo nemaju pravny charakter, kedze podla Dohovoru CMR su tieto zmluvy neplatne?

Ja som v pozicii sprostredkovatela dopravy.....nikdy nevytazujem auta, spravil som to iba raz pre kamrata..... a problem je na svete.
Kedze ta firma sa pri mailoch odvolavala na Dohovor CMR, ze sme porusili dodanie učt. dokladov, tak som im pisal, ze nic sme neporusili.

Ak citam Dohovor CMR, tak nenasiel som ziadnu chybu z nasej strany.

Takže sa najskôr vyjadrím k vystaveniu faktúry...
Predpokladám, že objednávateľom bola SK zdaniteľná osoba a Vy ste obstarali prepravu vo svojom mene prostredníctvom tretej osoby /dopravcu/.
Tzn., že dátum zdaniteľného plnenia mal byť dátum u Vás vystavovanej faktúry.
Dovoľuje to zákon o DPH, ktorým sa riadime v špedičných službách, konkrétne §19 :

(6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby. Daňová povinnosť vzniká nositeľovi autorských práv dňom prijatia platby od organizácie kolektívnej správy autorských práv, ak táto organizácia vyberá vo svojom mene pre nositeľa autorských práv odmeny a náhrady odmien za poskytnutie práva na použitie diela.

Hovorím zámerne o SK zdaniteľnej osobe - objednávateľovi prepravy, inak by bol dátum zdaniteľného plnenia pre objednávateľa z EÚ dátum vykládky.



V princípe ste neporušili zákon, ak ste Fa zaslali aj 35 dní po vykonaní prepravy, je to úplne bežná záležitosť pri sprostredkovávaní dopravy - špedícii.
Ak nebolo v zmluve o vykonaní prepravy veci dohodnuté inak, nemôže Vás nik pokutovať za takto vykonanú faktúru.
Z hľadiska evidencie v účtovníctve to tiež nie je problém, čiže toto vidím ako zámienku.
Ani to, že dopravca vyložil o deň skôr tovar nepovažujem za problém.

Z môjho pohľadu tento zadávateľ nechce zaplatiť a skúša, kam až môže zájsť. Z vlastnej praxe viem, že sa ešte stále na SK neprečistil trh od práve takýchto darebákov, pokútnych, garážových pseudošpeditérov.
Na Vašom mieste by som sa snažila minimálne cez databázu RAAL zistiť, či aj iní dopravcovia nemajú s týmto ,,obchodníkom" podobný problém a snažila sa s nimi spojiť a aspoň dotyčného vystríhať o podaní spoločnej žaloby z nekalých praktík a zverejnila by som túto informáciu na RAAL inzercii. Ak ste takúto prepravu kupovali cez TimoCOM, majú tam oddelenie pre vymáhanie pohľadávok.

Ďalej mám za to, že ste CMR dohodu nijako neporušili a sankcie zo strany zadávateľa sú neopodstatnené. Žiadajte od nich vysvetlenie, aké škody a výdavky skorejšia vykládka spôsobila konečnému odberateľovi a či im to fakturoval ako škodu.

Je už len na Vás, či sa budete s nimi doťahovať a poženiete to k žalobe, či pohľadávka za túto prepravu nie je až tak vysoká, aby ste venovali svoju energiu a čas, výdavky spojené s vymáhaním pohľadávky a nakoniec usúdite, že venovaním sa takýmto darebákom Vás oberie o čas a ďalšie peniaze, ktoré by ste mohli zarobiť.

Pravidlo v tejto sfére :
Overiť si každého nového zadávateľa na internete, zistiť na dopravných databázach, či nie je vyhlásený za nespoľahlivého, overiť, či nie je neplatičom v SP na ich stránke, overiť výpis OR aktuálny aj úplný, ešte by som si ho overila aj na stránke notar.sk, či nemá pozakladaný majetok v prospech iných.
Bohužiaľ, toto pravidlo sa mi za posledné 2 roky stalo alfou a omegou. Keď s niekým vstúpim do drahšej prepravy, overím si aj jeho číslo topánok a snažím sa získať maximálne info aj od iných dopravcov, či ma nechce o.rať.
Veru, je to smutné, ale na mojom zozname je už skutočne veľa sro, ktoré by som ani neopľula.
Nokerla
28.01.11,10:24
Danushka,

Je vidiet, ze tomu rozumies a nie si v tom ziaden zajac :D.
Ano ta firma je cez Raal a je z CZ a v case ked sme brali od nich prepravu, tak nic tam na nich zle nebolo :(. Teraz tam je uz toho viacej.
Tiez si myslim, ze skusaju, kam az mozu zajst, lebo si myslim, ze tiez si musia byt vedomi, ze toto pre nich nemusi skoncit dobre.
Ked sme spolu telefonovali, tak v druhom rozhovore poprel to co slubil v prvom.
Uz cca pred dvoma tyzdnami sme poslali Navrh na platobny rozkaz, tak cakame.

Myslis, ze by som im tie faktury mal vratit a upozornit ich ze sme na nich vydali Navrh na PR? Zatial sme im o Navrhu na PR nic nevraveli/nepisali.

Pracujem v tomto obore uz nejake tie roky, ale s tak arogantnym sposobom som sa este nestretol.

Si neviem predstavit, ze by som pokutoval kazdeho dopravcu za banalne chyby :eek:.To by so mnou hned prestali komunikovat.
danushka
28.01.11,13:27
Ak mám byť úprimná, tak s CZ špedičkami a dopravcami som zúžila spoluprácu na minimum.
Na poliakov stále niekto nadáva, ale s nimi som za celú dobu nemala žiadne problémy, zato však CZ dopravcovia z 10 robôt - 5 v deň nakládky storno objednávky , 2 problematické vykládky a 3 pohoda... Štatisticky mi už dávno vyšli menej spoľahliví a o CZ špedičkách už ani nehovorím.
Vyselektovala som si ich len na slovodržiace a renomované a s inými nerobím.

Čo Ti povedať Nokerla...
Ostali Vám veľa dlžní? Asi by to chcelo sadnúť do auta a ísť rovno ku nim do garáže a spraviť hrdé, temperamentné slovenské NO-NO-NO !!! ;)
Nokerla
28.01.11,18:42
Zostali nam dlzni cca 1000€.

Tiez som rozmyslal, ze tam nabehnem.....no uvidim, ze co ako.
Ze nedam majitelovi kludne spavat, je viac nez iste :mad:
momaria
18.03.11,12:33
Po preštudovaní tejto témy som vystavila nasledovnú faktúru. Poprosila by som o udobrenie či som ju vystavila správne so správnymi prílohami, alebo čo mi tam chýba.
Sme špedička s IČ DPH v SK. Nemecká špedička s USt-ID v DE si u nás objednala prepravu z CZ do Nemecka. Prepravu sme uskutočnili dopravcom z CZ registrovaným za platiteľ DPH v CZ. Dátum vykládky na CMR: 10.3.2010. Faktúra od českého dopravcu mi došla 15.3.2010
Dátum vystavenia :15.3.2010
Dátum zdan.plnenia: 10.3.2010
Faktúrovala som bez DPH a priložila som tex v nem.jazyku: V nemeckom jazyku :
Leistung der Dienst ist gemäß dem Artikel 193 (http://www.porada.sk/t59470-193-opravne-polozky-k-polotovarom-vlastnej-vyroby.html) bis 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/112/EG vom 28. November 2006 über Gemeinsystem in Mehrwertsteuer in der Fassung der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/138/ES vom 19. December 2006 steuerfrei und es handelt sich um eine Dienstleistug, die vom Dienstleistugsempfänger zu verteuern ist.
Príloha: originál CMR.
Ďakujem za reakcie.
danushka
18.03.11,19:35
Je to správne :)
momaria
18.03.11,21:10
DIK
adriana126
26.04.11,15:55
Dobrý deň, potrebujem to súrne, dopravca platiteľ DPH vykonal pre slovenského platiteľa DPH prepravu z Českej republiky do Chorvátska, máme to fakturovať s DPH?
adamed
26.04.11,16:40
Bez DPH - oslobodené podľa §47.
adriana126
26.04.11,17:25
ďakujem pekne za pomoc
zuzanna
02.05.11,15:42
prosím vás dostla som fakturu za prepravu dátum vystavenia 08.03.2011 dátum nákladky 25.02.2011 od českej spoločnosti bez DPH v ktorom mesiaci som povinná ju samozdaniť prosíííím sme mesační platitelia DPH
zuzanna
03.05.11,07:11
prosím vás dostla som fakturu za prepravu dátum vystavenia 08.03.2011 dátum nákladky 25.02.2011 od českej spoločnosti bez DPH v ktorom mesiaci som povinná ju samozdaniť prosíííím sme mesační platitelia DPH
prosím o radu
Nokerla
03.05.11,07:55
prosím o radu

Datum vystavenia fa.
zuzanna
03.05.11,12:34
Datum vystavenia fa.
pri službach dátumom dodania a nie vystavenia??? alebo sa myslim???
zuzanna
03.05.11,12:56
asi som sa zle vyjadrila, prišla mi fa za prepravu od českej firmy z ČR do nemecka bez DPH, vystavena dna 08.03.2011 je na nej uvedené dátum nákladky dňa 25.02.2011 suma 500 EUR. Samozdaním v 02/2011??? alebo 03/2011???

Túto prepravu sme následne prefakturovali nášmu objednávateľovi z Nemecka, /nemali sme volné auto tak to za nás odviezla tá firma z CZK/, dňa 28.02.2011 sme zase mi fakturovali v sume 600 EUR, vtedy sa vykladalo.
Jajina
04.05.11,05:03
1. Dátum dodania je všeobecne dátum uskutočnenia služby a pri preprave je služba uskutočnená dátumom vyloženia tovaru. Na účel samozdanenia by som použila dátum vykládky, pokiaľ nie je uvedený na faktúre dátum dodania, alebo požiadaj, aby ti ho na faktúru doplnili.

2. Pri prefakturácií prepravy zákazníkovi s IČ DPH v SR je dátum dodania dátum prefakturácie.

3. Ale pri prefakturácií prepravy zákazníkovi s IČ DPH v inom členskom štáte EÚ je dátum dodania dátum uskutočnenia služby.
zuzanna
04.05.11,12:58
1. Dátum dodania je všeobecne dátum uskutočnenia služby a pri preprave je služba uskutočnená dátumom vyloženia tovaru. Na účel samozdanenia by som použila dátum vykládky, pokiaľ nie je uvedený na faktúre dátum dodania, alebo požiadaj, aby ti ho na faktúru doplnili.

2. Pri prefakturácií prepravy zákazníkovi s IČ DPH v SR je dátum dodania dátum prefakturácie.

3. Ale pri prefakturácií prepravy zákazníkovi s IČ DPH v inom členskom štáte EÚ je dátum dodania dátum uskutočnenia služby.

na faktúre mám uvedené len dátum vystavenia a dátum do kedy faktúru uhradiť a v texte fa - nákladka 25.02.2011 to je všetko???
Jajina
05.05.11,05:00
Aj ja mám skúsenosť, že napr. nemci si vôbec nerobia problém s "našim" dátumom dodania. Na faktúre uvedú len dátum vystavenia a splatnosť.

Ale keď je dátum dodania jasný z iných údajov textu faktúry
(napr. dátum prelodenia auta trajektom, dátum vykládky z CMR, ...)
tak ja použijem k samozdaneniu správny dátum dodania a nie dátum vystavenia faktúry.

Ako to robíte Vy?
zuzanna
05.05.11,19:06
a ja ako mám postupovať na faktúre je uvedený dátum vystavenia 08.03.2011, dátum splatnosti 07.05.2011 a dátum dodania 08.03.2011 faktúra je za prepravu tovaru, ktorý bol vyložený dňa 28.02.2011 to mám z CMR vyčítané, Faktúra je z CR? mám brať dátum dodania alebo dátum uvedený na CMR, ktorá je prílohou???:eek:
Economic
06.05.11,19:02
a ja ako mám postupovať na faktúre je uvedený dátum vystavenia 08.03.2011, dátum splatnosti 07.05.2011 a dátum dodania 08.03.2011 faktúra je za prepravu tovaru, ktorý bol vyložený dňa 28.02.2011 to mám z CMR vyčítané, Faktúra je z CR? mám brať dátum dodania alebo dátum uvedený na CMR, ktorá je prílohou???:eek:

Ja by som žiadala opraviť FA, vyložením tovaru je podľa mňa deň dodania. Veď aj CMR to potvrdzuje.
zuzanna
13.05.11,17:26
Ja by som žiadala opraviť FA, vyložením tovaru je podľa mňa deň dodania. Veď aj CMR to potvrdzuje.
ja som im volala povedali mi ze oni to maju vystavene dobre tak mozem ja samozdanit 28.02.2011 podla vykladky ked na fakture je datum dodania 08.03.2011 a nechcu to opravit prosim nemate s tym skusenosti
zuzanna
14.05.11,15:31
ja som im volala povedali mi ze oni to maju vystavene dobre tak mozem ja samozdanit 28.02.2011 podla vykladky ked na fakture je datum dodania 08.03.2011 a nechcu to opravit prosim nemate s tym skusenosti

neviete mi v tomto poradit lebo ja som to samozdanila az 03/2011 podla faktury
petulka1891
24.05.11,06:39
ahojte, prosim vas viete mi poradit ako uctujete taketo pripady: (sme spedicka)

1.dostali sme fa od dopravcu zo Slovenska (IC DPH SK) viezol tovar zo svajciarska do rakuska (CH-A), kedze CH nie je v EU fakturoval bez dph - ako to uctujete - moze sa to samozdanit? alebo? uctujem v omege, neviete aky tym sumy tam mam dat?

2.tiez mam este podobny pripad, ale dopravca je z EU, z Madarska a viezol tovar z HU do CH (svajciarska) ako to uctujete?

prosim pomozete mi?
Economic
24.05.11,06:41
ahojte, prosim vas viete mi poradit ako uctujete taketo pripady: (sme spedicka)

1.dostali sme fa od dopravcu zo Slovenska (IC DPH SK) viezol tovar zo svajciarska do rakuska (CH-A), kedze CH nie je v EU fakturoval bez dph - ako to uctujete - moze sa to samozdanit? alebo? uctujem v omege, neviete aky tym sumy tam mam dat?

2.tiez mam este podobny pripad, ale dopravca je z EU, z Madarska a viezol tovar z HU do CH (svajciarska) ako to uctujete?

prosim pomozete mi?

Ja by som to samozdanila. Zrejme to zahrnuli do SV.
petulka1891
24.05.11,07:02
myslite tym ten prvy pripad? mam to samozdanit :(
petulka1891
24.05.11,07:21
Ja by som to samozdanila. Zrejme to zahrnuli do SV.


prosim vyjadrite sa este niekto k tomu. dakujem
danushka
24.05.11,09:54
ahojte, prosim vas viete mi poradit ako uctujete taketo pripady: (sme spedicka)

1.dostali sme fa od dopravcu zo Slovenska (IC DPH SK) viezol tovar zo svajciarska do rakuska (CH-A), kedze CH nie je v EU fakturoval bez dph - ako to uctujete - moze sa to samozdanit? alebo? uctujem v omege, neviete aky tym sumy tam mam dat?

2.tiez mam este podobny pripad, ale dopravca je z EU, z Madarska a viezol tovar z HU do CH (svajciarska) ako to uctujete?

prosim pomozete mi?

Pozri príspevok č. 38 v tejto téme, je tam priložená tabuľka.

Pri dovoze z a do 3. krajín sa nesamozdaňuje, čátaj § 47 a § 48 Zákona o DPH.
danushka
24.05.11,09:57
Ja by som to samozdanila. Zrejme to zahrnuli do SV.

Ak sú súčasťou sprievodných dokladov jasné doklady o zaclievaní ako JCD, Karnet a pod. a z CMR je jasné, kto je dovozca a vývozca, kde sa dá jednoznačne potvrdiť, že ide o dovoz z a do 3.krajín, nič sa do SV nezahŕňa a ani nesamozdaňuje.
petulka1891
24.05.11,10:40
dakujem Vam za pomoc, zakon som citala uz tolkokrat, len z toho akosi neviem vyjst a uz vobec som si nebola ista :o
petulka1891
24.05.11,13:27
este by som si to chcela ujasnit (sme spedicka-DFA od dopravcu-do svajciarska), lebo sa mi vyskytol dalsi problem:

v tom prvom pripade ak dopravca je SK tak nesamozdanujem, ale

v druhom pripade ak je dopravca z EU a viezol tovar do CH tak to mam samozdanit?

a teraz sa mi vyskytol este jeden pripad-dopravca je z CH viezol tovar z EU do CH - co s tou FA mam samozdanit?


citala som uz niekolkokrat tieto prispevky, aj tabulky aj zakon, ale uz som uplne dopletena, :o
danushka
24.05.11,14:29
este by som si to chcela ujasnit (sme spedicka-DFA od dopravcu-do svajciarska), lebo sa mi vyskytol dalsi problem:

v tom prvom pripade ak dopravca je SK tak nesamozdanujem, aleoslobodené plnenie §47-vývoz do 3.krajiny

v druhom pripade ak je dopravca z EU a viezol tovar do CH tak to mam samozdanit?nie, je to vývoz z EÚ do 3. krajiny, §47, oslobodené plnenie, žiadne samozdanenie

a teraz sa mi vyskytol este jeden pripad-dopravca je z CH viezol tovar z EU do CH - co s tou FA mam samozdanit?nie, vývoz z EÚ do 3. krajiny, § 47, oslobodené plnenie


citala som uz niekolkokrat tieto prispevky, aj tabulky aj zakon, ale uz som uplne dopletena, :o

odpoveď v texte

Zapamätaj si pravidlo :
1. ak sa jedná o dovoz, alebo vývoz z a do 3. krajiny /je jedno, či prepravu vykoná SK, EÚ, alebo dopravca z 3. krajiny - nič nesamozdaňuješ
2. Samozdaníš prepravu od dopravcu z EÚ, ak išlo o prepravu v rámci SK - EÚ, EÚ - SK, EÚ - EÚ
3. Ak vystavuješ fa pre odberateľa v EÚ, táto bude bez dane, povinnosť dodanenie - krajina odberateľa, uvádzaš v SV. Tiež sa jedná o prepravu v rámci SK - EÚ, EÚ - SK, EÚ - EÚ

Pozor, treba čítať CMR-ky, kde je určená nakládka a posledná vykládka, resp. dodávateľ a odberateľ. Môže sa stať, že je preprava aj EÚ - EÚ, ale pokračuje ešte ďalej prekládkou do 3. krajiny, alebo bola naložená v 3. krajine. Tu vždy bude služba bez dane, bez samozdanenia. Ale samozrejme, tieto skutočnosti treba vedieť dokázať sprievodnými dokumentami, resp. ich kópiami. /CMR, JCD, Karnet atď./
petulka1891
25.05.11,07:25
Danushka dakujem ti velmi pekne, takto som to potrebovala vysvetlit :)

este by som sa chcela opytat, ci tu niekto neuctuje v omege, ak ano aky typ sumy by pouzil v takomto pripade (uvedenom vyssie) - oslobodene plnenie pri doslej fakture:

nasla som:
typ Ok - dodanie služieb oslobodených od dane v tuzemsku poskytnutých do zahranicia, nevstupuje do SV

typ 17s - dodanie tovarov a sluzieb s oslobodením od dane - s možnostou odpočítanie dane podla § 46, 47 a 48 ods.8 - mne sa viac pozdava tento typ sumy, co myslite vy
danushka
25.05.11,08:27
Danushka dakujem ti velmi pekne, takto som to potrebovala vysvetlit :)

este by som sa chcela opytat, ci tu niekto neuctuje v omege, ak ano aky typ sumy by pouzil v takomto pripade (uvedenom vyssie) - oslobodene plnenie pri doslej fakture:

nasla som:
typ Ok - dodanie služieb oslobodených od dane v tuzemsku poskytnutých do zahranicia, nevstupuje do SV

typ 17s - dodanie tovarov a sluzieb s oslobodením od dane - s možnostou odpočítanie dane podla § 46, 47 a 48 ods.8 - mne sa viac pozdava tento typ sumy, co myslite vy

Peťulka moja, veď čítaj poriadne. Máš jasne napísané paragrafy v predchádzajúcich príspevkoch. Musíš presne zadať svojmu SW typ DPH, aby Ti to správne zaradil do DP.
Nemôžeš účtovať podľa pocitov /páči-nepáči/, ale podľa zákona o DPH.
petulka1891
25.05.11,08:50
danushka, no ja asi som sa len zle vyjadrila, myslim, ze ten typ sumy je spravny, len som sa chcela uistit, a ci to nahododou nebude citat niekto kto uctuje v omege a neodpovie mi.

ale dakujem (a uz mi to haze do spravneho riadku v DP) :)
Kacenka11
30.05.11,12:20
Ahoj Danushka,

poprosím ťa, na základe tvojho príspevku č. 180, mam problém že preprava bola realizovaná z prístavu z DE - Hamburg na SK, ja prepravu faktúrujem SK zákazníkovi. Doklady mám CMR kde krajina nakládky je Thajsko, mám aj T1 a pečiatky na CMR že zásielka bola vyclená na Slovensku. Zákazník chce faktúru bez DPH (čo je aj tvoja odpoveď v príspevku 180). Dopravca si nechce dať vysvetliť že mi to má faktúrovať bez DPH. Tvrdí že on to viezol len v rámci EU, a čiastočne s ním súhlasím. Preštudovala som si paragrafy 15 - 16 zakon o dph ale podľa toho je miesto dodania tam kde sidli zákazník, čiže v SR.

Hmm, čo je teda správne?

Díky

Katka
danushka
30.05.11,15:11
Ahoj Danushka,

poprosím ťa, na základe tvojho príspevku č. 180, mam problém že preprava bola realizovaná z prístavu z DE - Hamburg na SK, ja prepravu faktúrujem SK zákazníkovi. Doklady mám CMR kde krajina nakládky je Thajsko, mám aj T1 a pečiatky na CMR že zásielka bola vyclená na Slovensku. Zákazník chce faktúru bez DPH (čo je aj tvoja odpoveď v príspevku 180). Dopravca si nechce dať vysvetliť že mi to má faktúrovať bez DPH. Tvrdí že on to viezol len v rámci EU, a čiastočne s ním súhlasím. Preštudovala som si paragrafy 15 - 16 zakon o dph ale podľa toho je miesto dodania tam kde sidli zákazník, čiže v SR.

Hmm, čo je teda správne?

Díky

Katka

Dopravcovi vysvetli, že tovar bol až po SK pod colným dohľadom, veď keď bol s tovarom na colnici v SK, tak je hádam nad slnko jasné, že sa jedná o dovoz z tretej krajiny.
Počkaj na Fa od dopravcu, nech Ti zašle sprievodné doklady a pohroz mu, že mu za prácu nezaplatíte. Uvidíš tú rýchlosť, akou Ti faktúrku opraví ;).
Kacenka11
31.05.11,07:00
Danushka súhlasim s tebou, ale s akými paragrafmi sa môžem oháňať, dopravca tvrdí že na takýto druh prepravy sa pýtal na DÚ a že mu povedali že to má byť s dph, lebo to viezol v rámci EÚ.
Neviem kde je v zákone takáto výnimka. Vieš mi poradiť?

Ja na moje vystavené fa píšem: Preprava osl. od DPH zák. 222/2004 §48 dovoz z tretích krajín.

Ďakujem
danushka
31.05.11,08:00
Danushka súhlasim s tebou, ale s akými paragrafmi sa môžem oháňať, dopravca tvrdí že na takýto druh prepravy sa pýtal na DÚ a že mu povedali že to má byť s dph, lebo to viezol v rámci EÚ.
Neviem kde je v zákone takáto výnimka. Vieš mi poradiť?

Ja na moje vystavené fa píšem: Preprava osl. od DPH zák. 222/2004 §48 dovoz z tretích krajín.

Ďakujem
Cituj presne také znenie zákona, ako si napísala vyššie.
Economy11
04.06.11,12:39
Prosím Vás stretli ste sa už s takýmto prípadom? Sme slovenský dopravca, platca dph a prepravujeme tovar v rámci EÚ pre dánského odberateľa, ktorý si u nás prepravu objednal....konateľ má v tom obrovský zmätok:( nevie mi vysvetliť, prečo dánsky odberateľ nepožaduje od nás odberateľskú faktúru, ale vystaví nám on dodávateľskú faktúru bez dph mínusom!!!! Prosím Vás vie mi niekto s týmto poradiť??? Mám z toho hlavu v smútku:confused:
Jajina
06.06.11,04:39
Prosím Vás stretli ste sa už s takýmto prípadom? Sme slovenský dopravca, platca dph a prepravujeme tovar v rámci EÚ pre dánského odberateľa, ktorý si u nás prepravu objednal....konateľ má v tom obrovský zmätok:( nevie mi vysvetliť, prečo dánsky odberateľ nepožaduje od nás odberateľskú faktúru, ale vystaví nám on dodávateľskú faktúru bez dph mínusom!!!! Prosím Vás vie mi niekto s týmto poradiť??? Mám z toho hlavu v smútku:confused:

Naši špeditéri mi tiež minulý týždeň avizovali, že našli nemeckého odberateľa, ktorý nám bude vystavovať za naše dopravné služby niečo ako dobropisy - Fa s mínusom.
Asi budem naše odberateľské faktúry vystavovať aj tak, lebo :
1.naše zákony mi to nariaďujú
2.ináč to do pohľadávok,tržieb a SV DPH v programe nedostanem.
nika.sum
16.06.11,07:13
Ahoj, ako je to s dopravou. Uz som si to tu niekolkokrat citala. Slovensky dopravca prepravuje pre slovensku firmu tovar z Hamburgu, kde bol tovar precleny (dovoz), odtial maju aj doklad z colnice, na Slovensku tovar nebol uz na colnici, prepravne vraj bolo zahrnute do zakladu pre clo. Vystavujem ako dopravca aj v tomto pripade bez DPH (§48)? Ako zistim, ze skutocne cena za dopravu Hamburg - Bratislava bola zahrnuta v zaklade pre clo?
sara-ke
28.06.11,15:01
ahojte, citala som tu vsetky prispevky velmi mi pomohli najmä co sa tyka Svajciarska, ale mam este jednu otazku:

sme spedicka - vystavujem FA pre odberatela v EU za sluzby suvisiace s uskutocnenim prepravy zo Svajciarska do Nemecka, alebo z Madarska do Svajciarska - ide mi o to, ci mam na tie FA davat vetu oslobodene plnenie podla §47, alebo tento text: Dodanie služby je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.

a ci tieto VFA idu do SV kedze ide o Svajciarko, ale odberatel ma IC DPH v EU

vdaka.
danushka
28.06.11,15:27
ahojte, citala som tu vsetky prispevky velmi mi pomohli najmä co sa tyka Svajciarska, ale mam este jednu otazku:

sme spedicka - vystavujem FA pre odberatela v EU za sluzby suvisiace s uskutocnenim prepravy zo Svajciarska do Nemecka, alebo z Madarska do Svajciarska - ide mi o to, ci mam na tie FA davat vetu oslobodene plnenie podla §47, alebo tento text: Dodanie služby je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.

a ci tieto VFA idu do SV kedze ide o Svajciarko, ale odberatel ma IC DPH v EU

vdaka.
Jedná sa o dovoz alebo vývoz z a do 3. krajiny, tzn. že sa nič nedodaňuje a do SV to nevstupuje.
adamed
28.06.11,15:28
Určite by som uviedla, že je to oslobodené podľa §47 a jednoznačne by to išlo do súhrnného výkazu.
danushka
28.06.11,15:45
Určite by som uviedla, že je to oslobodené podľa §47 a jednoznačne by to išlo do súhrnného výkazu.

A môžem sa opýtať prečo vývoz alebo dovoz z a do 3. krajín uvádzať do SV?...veď tam nemá nik povinnosť dodaniť, tovar je pod colným dohľadom.

Inak jedna super pomôcka je v príspevku 38 v tejto téme. Jajina tam priložila tabuľku, kedy SV áno a kedy nie.
sara-ke
28.06.11,15:58
no super, aj som uz zopar takych faktur mala, a davala som ich do SV, pretoze som to brala tak, ze to pre clena EU, ze ked ma IC DPH z EU ze to mam dat do SV....takze som to do SV vobec nemala davat? to teraz budem musiet dat opravne za 3 mesiace??? nebudem mat z toho problem? :mee::mee::mee:
danushka
28.06.11,16:07
no super, aj som uz zopar takych faktur mala, a davala som ich do SV, pretoze som to brala tak, ze to pre clena EU, ze ked ma IC DPH z EU ze to mam dat do SV....takze som to do SV vobec nemala davat? to teraz budem musiet dat opravne za 3 mesiace??? nebudem mat z toho problem? :mee::mee::mee:

Sara, zavolala by som svojej tetuške z DÚ a opýtala by som sa :). Toto je dosť zapeklité, ale predsa ten SV má význam v prípade takom, že EÚ odberateľ má dodaniť službu vo svojej krajine. A čo má dodaniť, keď sa jedná o dovoz alebo vývoz?

Takéto pikošky tu zvykneme riešiť viacerí, čo sa venujeme alebo sa venovali špedícii, či doprave a jej fakturácii a možno by bolo dobré, keby sa tu ešte niekto z tejto problematiky vyjadril.
danushka
28.06.11,16:22
Takže trošku som popozerala v metod. usmerneniach SV a urobím výcuc podstatného :

Príklad :
Nemecký podnikateľ identifikovaný pre daň v Nemecku si objednal u slovenského platiteľa
dane prepravu tovaru z Nemecka na Ukrajinu. Miesto dodania prepravnej služby je
v Nemecku. Podľa článku 146 ods. 1 písm. e) smernice Rady 2006/112/ES členské štáty
oslobodia od dane poskytovanie služieb vrátane prepravných a doplnkových transakcií, ak sú
tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru. To znamená, že keďže sú prepravné služby
priamo spojené s vývozom tovaru oslobodené od dane, platiteľ dane neuvedie tieto služby
v súhrnnom výkaze. Nemecký podnikateľ nie je osobou povinnou platiť daň z prijatej služby
prepravy, pretože ide o službu oslobodenú od dane.

Podanie súhrnného výkazu platiteľom dane
Platiteľ dane je povinný podať súhrnný výkaz, ak v kalendárnom mesiaci
dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH z tuzemska do iného
členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, alebo
premiestnil tovar, ktorý je v jeho vlastníctve, a ktorý je oslobodený od dane podľa § 43
ods. 4 zákona o DPH, z tuzemska do iného členského štátu na účely jeho podnikania
v tomto členskom štáte alebo
sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45 zákona o DPH alebo dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH
zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je
identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

Zdroj info :
http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQhgIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fmp_sv_0110.pdf&ei=UAwKTqbZIISWOoGDiKgB&usg=AFQjCNFhwTQdOUsQQkRygsopUpnrXX6U7w
sara-ke
29.06.11,06:48
danushka dakujem ti velmi pekne, strasne si mi pomohla, aj ked mam teraz hlavu v smutku, vyzera to tak, ze budem musiet vsetko opravit, dufam, ze z toho nebude velky pruser....joj ved stale to tu citam a aj tak som urobila chybu :mee:

vdaka
danushka
29.06.11,07:44
Sara, nepristupuj k Tomu tak kŕčovite, lebo sa z tejto roboty zblázniš.
Jednoducho odbehni za tetou na DÚ a porozprávaj sa s ňou. V tomto prípade tam nebola povinnosť dodaniť a dala si do SV nadbytočný bonus :D....trošku odľahčujem :).
sara-ke
29.06.11,08:11
dakujem za povzbudenie :) no uz som volala na DU tak idem robit opravy...
mozem este raz napisat ako to chapem, aby sme mi to vyvratili alebo potvrdili, prosim?

1. nasa zOF (niekde do EU) za sluzbu, ktora sa tyka 3.krajiny - nejde do SV, ide do DP riadok 17 (na FA pisem - oslobodene par.47)

2. nasa zOF v EU za sluzbu niekde v EU - ide SV, nejde do DP (na FA pisem dan plati prijemca)

3. zDF -dopravca z EU aj preprava v EU - robim samozdanenie

4. zDF -dopravca z EU ale preprava do 3.krajiny (DE-CH) - nedavam do DP, uctujem s volnym zakladom
mariannka13
05.08.11,08:33
Dobrý deň,
už som to tu raz písala, ale chcem si byť istá, pretože dopravca mi tvrdí niečo iné. Pre nášho klienta IČ DPH DE sme vykonali prepravu z Rakúska na Slovensko (Pribeník). Tovar sa v Rakúsku zaclieval, pretože ide do Azerbajdžanu. Mám k tomu aj colné dokumenty. Ja to klientovi faktúrujem oslobodené od DPH podľa §47. Slovenský dopravca mi poslal faktúru s DPH a tvrdí, že je to preprava vrámci EU. Mám túto faktúru akceptovať a môžem si uplatniť v daňovom priznaní DPH túto DPH, alebo mu mám faktúru vrátiť na opravu??? Už druhý dopravca ma presviedča o tom, že to má byť s DPH. Za radu ďakujem...
Jajina
05.08.11,09:14
Dobrý deň,
už som to tu raz písala, ale chcem si byť istá, pretože dopravca mi tvrdí niečo iné. Pre nášho klienta IČ DPH DE sme vykonali prepravu z Rakúska na Slovensko (Pribeník). Tovar sa v Rakúsku zaclieval, pretože ide do Azerbajdžanu. Mám k tomu aj colné dokumenty. Ja to klientovi faktúrujem oslobodené od DPH podľa §47. Slovenský dopravca mi poslal faktúru s DPH a tvrdí, že je to preprava vrámci EU. Mám túto faktúru akceptovať a môžem si uplatniť v daňovom priznaní DPH túto DPH, alebo mu mám faktúru vrátiť na opravu??? Už druhý dopravca ma presviedča o tom, že to má byť s DPH. Za radu ďakujem...

Pokiaľ máš doklady preukazujúce vývoz tovaru, tak aj čiastočná preprava súvisiaca s vývozom AT-SK je oslobodená.
Dodavateľskú faktúru vrátiť na prepracovanie, lebo daňová kontrola by neuznala odpočítanie DPH z tejto faktúry - nie je nárok na odpočet a taktiež odberateľská faktúra bude oslobodená od DPH.
mariannka13
05.08.11,10:36
ďakujem...
Jajina
17.08.11,04:50
Márna jazda - faktúra za príjazd auta na nakládku bez toho, aby sa tovar naložil a odviezol nie je považovaná za uskutočnenie služby, preto je faktúra bez DPH.
Mám to odsúhlasené s daňovou kontrolou.
nika224
23.08.11,09:01
Prosím Vás, Poraďáci, Chcem si len ujasniť, ako má byť správne vyhotovená CMR pri trojstrannom obchode. Ide mi hlavne o to, kto má byť na CRM v hornej časti uvedený ako príjemca tovaru? Môže tam byť 1. odberateľ, hoci tovar nakoniec fyzicky prevezme až 2. odberateľ?
sara-ke
08.09.11,14:08
Dobry den,

potrebovala by som poradit s tymto problemom.

Objednali sme si prepravu u dopravcu na zaklade objednavky (zmluvy) sme si dohodli cenu 1.150,- eur, dopravca nam vsak poslal pozadovane dokumenty ako CMR, DL a FA az po 2 mesiacoch, v podstate ide o to, ze porusil tym nase zmluvne podmienky, kde mame uvedene v takomto pripade kratenie dohodnutej ceny do vysky 30%.

chcem sa opytat, ci mozem tuto prepravu zauctovat rovno na krátenu sumu 1150-30% t.j. 805,-eur ?? /aj ked mam fa od odpravcu na sumu 1150/ ??
alebo to mam uctovat cez ucet 644 (http://www.porada.sk/t59602-642-trzby-z-predaja-materialu.html)?
musim vystavit FA-na pokutu?
ake by bolo potom spravne uctovanie?

518 (http://www.porada.sk/t57961-518-ostatne-sluzby.html)/321 ............... 1150,-
311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/644 ............... 345 (http://www.porada.sk/t59482-345-ostatne-dane-a-poplatky.html),-
321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html)/221 ............... 805,-

neviem ako potom vyrovnam 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html)?? ked mi mu zaplatime iba 805,- ?

a mam este jednu otazku je to zahranicny dopravca, co so samozdanenim?

dakujem
Nokerla
08.09.11,14:41
Vedel o tych Vasich zmluvnych podmienkach? Podpisal ich?
danushka
08.09.11,14:48
Poslal Vám ju doporučene, alebo obyčajne?
Upovedomili ste ho o tom, že ste doklady s faktúrou neobdržali?
Máte aspoň poštovú obálku odloženú?
Existuje nejaká komunikácia o domáhaní sa sprievodných dokladov?
Predpokladám, že nebol problém v tom, že nezaslal faktúru, ale sprievodné doklady.

Najskôr by som sa snažila o dohodu, požiadala by som dopravcu o novú FA, resp. o vystavenie dobropisu.
Ak by k dohode nedošlo, na základe objednávky by som dopravcovi vystavila svoju faktúru za nedodržanie zmluvných podmienok a vyzápočtovala by som to s jeho FA.

Ak zmluvu o preprave veci dopravca podpísal v takých podmienkach ako hovoríte, na súde by neobstál.
Ide o to, či viete vierohodne dokázať svoje tvrdenia.
sara-ke
09.09.11,07:11
poslal to doporucene, najprv sme ho niekolkokrat upozornovali telefonicky, potom aj pisomne az potom poslal dokumenty a fa, ale tu fa poslal na celu sumu, hmmm tak asi budem musiet vystavit fa na tu pokutu...., myslim, ze on nam uz znizenu fa neposle, dost problematicky sa s nim komunikuje.

este sa chcem spytat kedze je to zahranicny dopravca tu vystavenu fa na pokutu uvadzam niekde? myslim teda do suhrnneho vykazu? asi nie, vsak?

dakujem
nika224
15.09.11,03:58
Prosím Vás, Poraďáci, Chcem si len ujasniť, ako má byť správne vyhotovená CMR pri trojstrannom obchode. Ide mi hlavne o to, kto má byť na CRM v hornej časti uvedený ako príjemca tovaru? Môže tam byť 1. odberateľ, hoci tovar nakoniec fyzicky prevezme až 2. odberateľ?
Prosím... viem, že je to pre niekoho banalita, no chcem to mať urobené dobre a dopravca je z tých, ktorí na papiere kašlú a je mu jedno, že CMR nekorešponduje so skutočnou trasou.:mad:
danushka
15.09.11,13:45
Nika, kto túto tému navštevoval a navštevuje a vedel poradiť v špedícii Ti neodpovedal, lebo asi nevie.

Prečo nezaradíš tento problém do témy o trojstrannom obchode?
Trojstranný obchod je trošku iná káva ako tu dookola rozoberané veci, skús tam pýtať radu.
mariannka13
26.09.11,12:46
Dobrý deň. Ako faktúrovať prepravu vrámci EU klientovi zo Švajčiarska, s alebo bez DPH???
danushka
26.09.11,18:06
Dobrý deň. Ako faktúrovať prepravu vrámci EU klientovi zo Švajčiarska, s alebo bez DPH???
Je tovar ktorý sa prepravuje v rámci EÚ - EÚ pod colným dohľadom?
Kto je na CMR ako odosielateľ a kto je prijímateľ?
Je časť prepravy EÚ - EÚ len prekládkou a pokračuje do tretej krajiny?
petulka1891
03.10.11,13:54
ahojte,mam takuto otazku, ako to robite vy vo firme /v spedicke/ .... kolko CMR original /pod cmr original myslim aj tu cmr z tej sady-co je ako cez kopirak/ alebo overenu kopiu pozadujete od dopravcu? my pozadujeme 2x, pretoze 1 cmr posielame dalej klientovi, len su taki dopravcovia, ktori maju velky problem nam poslat 2x CMR .....a stale to riesime dookola ako by to malo byt. prosim o vas nazor, ako to robite vy?

dakujem
Nokerla
03.10.11,14:39
ja tiez ziadam 2x, ale ako pises aj Ty, tak nie kazdy to tak posle, tak to robim tak, ze urobim kopie, ktore si necham a origo CMR poslem klientovi.
Mohol by som dopravcovi vratit fa, ale kaslem na to a nerobim zbytocne prietahy a natahovacky.
petulka1891
03.10.11,14:44
hmmm no ja som to tak tiez robila, ale sef nam dal prikazom, ze aj my musime mat original....tak stale otravujeme dopravcov, aby nam posielali 2x cmr, no vacsinou sa zacnu hadat a pod. ze nemaju a ze si vymyslame somariny, ze ini to neziadaju a pod. tak som chcela vediet, ci to len my, alebo ako sa to robi v inych firmach....

dik
danushka
03.10.11,20:18
Pokiaľ sa robí preprava v rámci EÚ, tak kľudne žiadajte 2x CMR, ale pokiaľ sa robí dovoz/vývoz, tak viac ako 1dnu CMR nedostanete. Nezabúdajte, že doklady ostávajú aj na colnici a hraničnom prechode na vstupe mimo EÚ, alebo na vstupe do EÚ.
Pokiaľ ste len sprostredkovateľom a nutne chcete mať hodnovernú kópiu, vtedy je treba overiť. Avšak z účtovného hľadiska postačuje špedícii aj kópia. Samozrejme, že objednávateľ prepravy potrebuje dostať originál CMR, inak vám za prepravu nezaplatí.
petulka1891
04.10.11,09:31
dakujem Vam za vase skusenosti :)
Jana161
12.10.11,06:08
Dobrý deň,

ja by som sa chcela opýtať aké su postupy ked si chcem kupiť s priateľom tahač a má firmu, ktorá by mu pripínala navesy s tovarom, ktorý by vozil na určené miesta. Oni by ho platili od km. Aké potrebné papiere potrebuje. Koľko musí mať prax v odbore? kde všade sa tie papiere vybavujú? Poistenie ťahača musí byť PZP a aj havarijna poistka. Na tovar musí mať on alebo ta spoločnosť ktorá bude mať navesy s tovarom.?
Kacenka11
09.11.11,19:24
Dobry den Danushka, mozes mi prosim upresnit ohladne vykazu DPH? Sme spedicka.
1. Slovensky zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, dan priznanie riadok 17?
2. Zahran. zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, par 47, do danoveho tiez riadok 17?
A ked mam doslu fa od prepravcu, pripad jedna, preprava mimo EU, nahram ju volnym zakladom a do danoveho priznania sa nezobrazi, ano?

Ja som to doteraz vsetko nahravala volnym zakladom, aj odoslane fa aj dosle fa, predpokladam ze je to zle.... Dakujem za vyjadrenie.
Kacenka11
17.11.11,14:53
Dobry den Danushka, mozes mi prosim upresnit ohladne vykazu DPH? Sme spedicka.
1. Slovensky zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, dan priznanie riadok 17?
2. Zahran. zakaznik - preprava mimo EU - fakturujem bez DPH, par 47, do danoveho tiez riadok 17?
A ked mam doslu fa od prepravcu, pripad jedna, preprava mimo EU, nahram ju volnym zakladom a do danoveho priznania sa nezobrazi, ano?

Ja som to doteraz vsetko nahravala volnym zakladom, aj odoslane fa aj dosle fa, predpokladam ze je to zle.... Dakujem za vyjadrenie.

Dobry den ... posuvam ... vie mi niekto iny poradit?

Dakujem
LVK
07.12.11,16:35
POTREBUJEM RADU

NAM SLOV. PREPRAVCA FAKTUROVAL PREPRAVU Ba/DUBAJ BEZ DPH
Na FA uviedol:

Dodanie služby oslobodené podľa §15, ods. 1 zák.č. 222/2004 o DPH
Dodanie služby oslobodené podľa §46,47,48, zák.č. 222/2004 o DPH
Zákazník je zodpovedný za daňové priznanie

Ako to dostanem do priznania? ake riadky v DP


Za skorú odpoveď vopred ďakujem
danushka
07.12.11,18:34
POTREBUJEM RADU

NAM SLOV. PREPRAVCA FAKTUROVAL PREPRAVU Ba/DUBAJ BEZ DPH
Na FA uviedol:

Dodanie služby oslobodené podľa §15, ods. 1 zák.č. 222/2004 o DPH
Dodanie služby oslobodené podľa §46,47,48, zák.č. 222/2004 o DPH
Zákazník je zodpovedný za daňové priznanie

Ako to dostanem do priznania? ake riadky v DP


Za skorú odpoveď vopred ďakujem


Ten kto faktúru vystavil dopravcovi, resp., možno to bol sám dopravca má hokej zo zákona o DPH, tak to zaklincoval hneď dvomi paragrafmi, aby ste si vybrali.
Vy by ste predsa mali vedieť, že sa jedná o vývoz do tretej krajiny a jedná sa o §47 a podľa toho to zaradiť do riadkov v DP.
A hlavne si nezabudnite nechať kópie CMR a dokladov z colníc pre prípad daňovej kontroly. Neviem, či ste sprostredkovateľská spoločnosť, alebo priamo vývozca, preto to upozornenie...

Popravde, s vetou ,,zákazník je zodpovedný za daňové priznanie" na faktúre som sa ešte nestretla ...
LVK
12.12.11,11:57
sme vývozca - predali sme tovar a preprava je na naše náklady
Tu prepravu dám iba oslobodenu od dph a neuvádzam v DP DPH? ked nam to FA slovenský prepravca
Kacenka11
27.12.11,11:00
Ahojte, poprosim Vas, v jednom mam dost hokej:
Priklad z poradcu podnikatela:
U slovenského zasielateľa si objednal obstaranie prepravy tovaru český platiteľ (registrovaný v ČR), ide o prepravu zo Švajčiarska do ČR. Zasielateľ je teda príjemca služby (ide o službu súvisiacu s dovozom tovaru do ČR) od švajčiarskej zdaniteľnej osoby. Miesto dodania služby sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, t. j. nachádza sa v SR. Pretože táto služba súvisí s dovozom tovaru, je oslobodená od dane, ale za podmienky, že bude DPDPHzahrnutá do základu dane pri dovoze tovaru, t. j. pri jeho preclení, napr. v ČR má byť hodnota uvedenej služby zdanená spolu s tovarom. Pretože ide o službu oslobodenú od dane podľa § 48 ods. 8 zákona, zasielateľ nevykonáva v SR jej samozdanenie. Miesto dodania tejto služby zasielateľom pre objednávateľa z ČR sa určí tiež podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, v tomto prípade sa nachádza v ČR, kde je tiež oslobodené od dane. Pokiaľ ide o samotné obstaranie prepravy tovaru – zákazníkom je zdaniteľná osoba z ČR, podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je miesto dodania tejto služby v ČR, preprava sa neuvádza do daňového priznania v SR, je predmetom dane v ČR. Rovnako táto služba prepravy má byť zahrnutá do základu dane pri dovoze tovaru, následne sa v ČR uplatní oslobodenie od DPH.

Tu sa pise ze sa sluzba neuvadza v danovom priznani, a podla Vasich prispevkov a prilozenej tab r. 21 si myslim ze sa ma uviest v danovom priznani.

Co je spravne? Dakujem za vysvetlenie.
danushka
27.12.11,11:12
Ahojte, poprosim Vas, v jednom mam dost hokej:
Priklad z poradcu podnikatela:
U slovenského zasielateľa si objednal obstaranie prepravy tovaru český platiteľ (registrovaný v ČR), ide o prepravu zo Švajčiarska do ČR. Zasielateľ je teda príjemca služby (ide o službu súvisiacu s dovozom tovaru do ČR) od švajčiarskej zdaniteľnej osoby. Miesto dodania služby sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, t. j. nachádza sa v SR. Pretože táto služba súvisí s dovozom tovaru, je oslobodená od dane, ale za podmienky, že bude DPDPHzahrnutá do základu dane pri dovoze tovaru, t. j. pri jeho preclení, napr. v ČR má byť hodnota uvedenej služby zdanená spolu s tovarom. Pretože ide o službu oslobodenú od dane podľa § 48 ods. 8 zákona, zasielateľ nevykonáva v SR jej samozdanenie. Miesto dodania tejto služby zasielateľom pre objednávateľa z ČR sa určí tiež podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, v tomto prípade sa nachádza v ČR, kde je tiež oslobodené od dane. Pokiaľ ide o samotné obstaranie prepravy tovaru – zákazníkom je zdaniteľná osoba z ČR, podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je miesto dodania tejto služby v ČR, preprava sa neuvádza do daňového priznania v SR, je predmetom dane v ČR. Rovnako táto služba prepravy má byť zahrnutá do základu dane pri dovoze tovaru, následne sa v ČR uplatní oslobodenie od DPH.

Tu sa pise ze sa sluzba neuvadza v danovom priznani, a podla Vasich prispevkov a prilozenej tab r. 21 si myslim ze sa ma uviest v danovom priznani.

Co je spravne? Dakujem za vysvetlenie.

Ako vystavuješ FA za službu?
Sú súčasťou sprievodných dokladov aj dokady z colnice, ktoré sú preukázateľným dôkazom, že sa jedná o dovoz z tretej krajiny? Ak áno, potom sa jedná o oslobodené plnenie podľa §48 a v DP neuvádzaš.
Kacenka11
27.12.11,11:31
mam len CMR kde su peciatky od colnice, staci to?
A ak by som nemala ziadny doklad, potom to ide do danoveho priznania?
danushka
27.12.11,11:44
Áno stačí, ale určite si urob kópie pre seba, aby Ti ostal hodnoverný doklad. Predpokladám, že originály posúvaš ďalej ako sprostredkovateľ. /Inak okrem CMR by mal byť aj doklad z colnice, ale ak ho nemáš, aj pečiatka z colnice na CMR je dúkazom preclievania. Skús dožiadať dopravcu komplet doklady - pýtaj KARNET, JCD alebo niečo podobné.../.

Ak by nebol doklad o preclievaní, potom by bolo potrebné vystaviť FA podľa § 15 dobudúcna v prípade, že objednávateľ prepravy je členom EÚ. - uvádzaš v DP
:)
Kacenka11
27.12.11,13:27
dakujem :)
A este jedna otazka, kedze je to podla par 48, preco to nejde do danoveho priznania do riadku 17?
A podla par 15 by to islo do akeho riadku DP?
Economic
27.12.11,13:34
dakujem :)
A este jedna otazka, kedze je to podla par 48, preco to nejde do danoveho priznania do riadku 17?
A podla par 15 by to islo do akeho riadku DP?

Podľa jednej nemenovanej lektorky : To čo nespadá do DPH do daňového priznania : NEDÁVAM alebo NEUVÁDZAM v DP.
danushka
27.12.11,13:56
Ak by nebol doklad o preclievaní, potom by bolo potrebné vystaviť FA podľa § 15 dobudúcna v prípade, že objednávateľ prepravy je členom EÚ. - uvádzaš v DP


Ospravedňujem sa za mylnú info, neuvádzaš v DP, ale v súhrnnom výkaze, v takom prípade sa prenáša daňová povinnosť na objednávateľa prepravy.
Kacenka11
27.12.11,15:05
Mozme si to upresnit? :confused:
Preprava z tretich krajin do EU pre SR objednavatela - par 48, DP riadok 17
Preprava z tretich krajin do EU pre EU objednavatela - par 48, DP riadok 17 alebo to vobec nedat do DP?
Dakujem
danushka
27.12.11,16:09
dakujem :)
A este jedna otazka, kedze je to podla par 48, preco to nejde do danoveho priznania do riadku 17?
A podla par 15 by to islo do akeho riadku DP?


Podľa jednej nemenovanej lektorky : To čo nespadá do DPH do daňového priznania : NEDÁVAM alebo NEUVÁDZAM v DP.


Mozme si to upresnit? :confused:
Preprava z tretich krajin do EU pre SR objednavatela - par 48, DP riadok 17
Preprava z tretich krajin do EU pre EU objednavatela - par 48, DP riadok 17 alebo to vobec nedat do DP?
Dakujem

Musím multicitovať, aby sme sa porozumeli...
Opravila som sa vyššie, že oslobodenie podľa § 15 neuvádzaš v DP, ale v súhrnnom výkaze.
Avšak dodanie služby podľa §48 uvádzaš v riadku 15 a 17 DP.

Economic, mala si namysli aj takéto oslobodenie pri dovoze do EÚ z tretích krajín, že sa nemá uvádzať v DP?
Síce sa už špedícii nevenujem, ale nazrela som do DP platného pre rok 2011 a takéto oslobodené plnenie neviem kde inde by som uviedla, než do riadku 15 a 17 ...:confused::confused::confused:
juskam
17.01.12,17:18
Dobrý večer, poprosila by som o radu,
účtujem externe pre SZČO, ktorý vykonáva nákladnu prepravu. Keďže je štvrťročným platcom DPH tak doklady sa ku mne dostanu pred DPH.
Prepravu vykonáva na jednom aute SZČO a na druhom aute zamestnanec. V poslednom štvrťroku prepravu pre SZČO vykonáva aj jedna s.r.o.čka. Chcela by som sa poradiť, či faktúry, ktoré nám vystavila sročka za prepravu učtujem ako výdavok na tovar, keďže to fakturujeme ďalej. Potrebujem nejakú zmluvu s sročkou, že bude pre nás vykonávať prepravu alebo stačí len ku každej faktúre priložiť objednávku na konkrétnu prepravu? A faktúry, ktoré my vystavuje budú rovnaké ako za prepravu našími autami alebo tam uvádzame, že je to za sprostredkovanie prepravy?
A môže SZČO poskytovať sporstredkovanie prepravy ak má v živnostenskom liste len nákladnú prepravu.
danushka
17.01.12,17:33
Na každú prepravu tovaru treba vyystaviť vykonávateľovi služby (v tomto prípade sro-čke, ktorá vezie tovar SZČO) objednávku.
Ale pozor, v prípade kontroly zo živnostenského úradu nebuďte prekvapení, ke´d Vás pokutujú, pretože sprostredkovanie prepravy a vykonanie prepravy vo vlastnom mene ako zasielateľ sú dve rôzne činnosti, pričom sprostredkovanie je voľná činnosť a zasielateľská činnosť je už viazaná.

Vy nemôžte vo faktúre za službu, ktorú sprostredkujete tvrdiť, že ste dopravca, keď ním nie ste, ste len obstarávateľ prepravy. Je to predsa jasné zo sprievodných dokumentov, na každom CMR liste, alebo zázname o prevádzke mot. vozidla vo vnútroštátnej doprave je vyznačený dopravca. Nesmiete tieto pečiatky prelepovať svojimi a ani nech Vám to v budúcnosti nenapadne. Môže sa stať, že sa zistí po vykládke poškodenie tovaru a zodpovednosť za prepravu tovaru v konečnom dôsledku rieši cez poisťovňu skutočný dopravca.
juskam
17.01.12,18:49
Ja som doklady dostala asi pred dvoma dňami. SZČO to som mnou predtým nekonzultovala. Ja som sa o tom dozvedela až teraz a chcem si to zosumarizovať aby to bolo spravne- SZČO o tom asi nevie, že to tak nemalo byť a chcem ho na to upozorniť, len som v tom potrebovala mať jasno.
A faktúry, ktoré vystavujú za prepravu čo vykonala sročka, ma byť v texte sporostredkovanie prepravy. (a keď chcú v tom pokračovať tak je asi potrebne aby si rozširili živnosť o ďalšiu činnosť)
A faktúry od sročky účtujem ako výdavky za tovar?
danushka
17.01.12,19:31
Juskam, ako môže byť faktúra za prepravu ako výdavok za tovar? Veď je to prepravná služba ;)...
Už len do fa napíš, že fakturujete obstaranie prepravy, nie sprostredkovanie. A treba SZČO povedať, že potrebuje rozšíriť živnosť. Určite to nie je košer, ako to teraz robí.
juskam
17.01.12,19:35
ďakujem pekne za odpoveď
juskam
17.01.12,20:56
Danushka môžem Ťa poprosiť ešte o jednu odpoveď.
Ak je zadavateľom osoba registrovaná pre DPH v ČR (IČ DPH CZ), tak dopravca(tá sročka) mi vystaví faktúru s DPH, my prefakturujem bez DPH - uvadzame v súhrnom výkaze..
Ak je zádavateľom osoba registrovaná pre DPH v SR (IČ DPH SK), tak doprava nám vystaví faktúru s DPH, my fakturujeme tiež s DPH.
danushka
17.01.12,21:13
Danushka môžem Ťa poprosiť ešte o jednu odpoveď.
Ak je zadavateľom osoba registrovaná pre DPH v ČR (IČ DPH CZ), tak dopravca(tá sročka) mi vystaví faktúru s DPH, my prefakturujem bez DPH - uvadzame v súhrnom výkaze..
Ak je zádavateľom osoba registrovaná pre DPH v SR (IČ DPH SK), tak doprava nám vystaví faktúru s DPH, my fakturujeme tiež s DPH.

Správne.
Len ešte upozorním, že v prípade, že zadávateľom prepravy je zdaniteľná osoba mimo SK - člen EÚ, dňom zdaniteľného plnenia je deň vykládky.
Pokiaľ vystavuješ fa za obstaranie prepravy slovenskej zdaniteľnej osobe, deň zdaniteľného plnenia je deň obdržania fa od dopravcu.

Pre ozrejmenie si môžeš pozrieť príspevky v tejto téme začiatkom roka 2010, kedy vstúpila novelizácia zákona o DPH a bolo treba dávať pozor na určenie zdaniteľného plnenia po novom u zasielateľských spoločností.
juskam
17.01.12,22:10
Ďakujem veľmi pekne, si zlatá.
tinkas
25.01.12,08:05
ahojte potrebovala by som pomoc....sme prepravná spoločnost..robili sme prepravu z viende do bratislavy...na objednávka je pozn. tovar z 3-tich krajin. preprava osobodaná od dph par. 47 ( ak sa jedná o dovoz nemalo by íst o par. 48? ) . Doklady k preprave mám CMR - kde je uvedená preprava Vieden - Bratislava a dokument T1 , z ktorého sa vobec nedá vyčítať z ktorej krajiny tovar prišiel.....ako mám postupovat??
tinkas
25.01.12,08:50
neviete mi niekto poradit?
danushka
25.01.12,09:00
Aby si mohla vystaviť Fa oslobodenú od DPH, je potrebné dožiadať kompletnú dokumentáciu, ktorá potvrdzuje dovoz z 3. krajín, v opačnom prípade sa riadiš podľa toho, kto je zadávateľom prepravy a podľa toho určíš, či Fa bude s DPH, alebo bude povinnosť dodanenie v krajine zadávateľa, ak pochádza z EÚ.
petulka1891
01.03.12,08:57
ahojte,

prosim o radu v tomto pripade: sme prepravna spolocnost, robili sme prepravu pre nemeckeho klienta, v objed. bola dohodnuta cena za prepravu 420,- eur, klient nam zaplatil fakturu avsak menej t.j. 415,20 ten rozdiel 4,80 odovodnil tym, ze nam stiahol bankovy poplatok za uhradu, no sila ..... prosim stretli ste sa uz s tym ako to riesite, a hlavne ma zaujima ako to mam teraz zauctovat, ked mi teraz na ucte 311 svieti pohladavka 4,80 - ktora nikdy nebude uhradena. na aky ucet to mozem dat?
ivakumova
01.03.12,09:29
na 548/311, k tomu doložiť mail, že to neuhradia
petulka1891
01.03.12,09:48
dakujem :)
tina.mm
19.04.12,08:04
Dobrý deň.
Len by som chcela pochváliť za dobrý nápad - zhrnutie otázok do jednej témy. Dnes mi to veľmi pomohlo.
juskam
24.04.12,06:12
Dobrý deň, potrebolava by som poradiť. Vykonali sme prepravu zo SR do ČR pre Švajčiarskú firmu. Faktúru sme vystavili bez DPH, DO SV ju neuvádzam. Ale chcem sa spýtať či jú uvádzam do daňového priznania a na aký riadok. Program mi to zaradil na riadok 17 ale keďže sa nejedna o vývoz, lebo tovar neopustil EU. Neviem čo s tým.
Economic
24.04.12,07:19
Dobrý deň, potrebolava by som poradiť. Vykonali sme prepravu zo SR do ČR pre Švajčiarskú firmu. Faktúru sme vystavili bez DPH, DO SV ju neuvádzam. Ale chcem sa spýtať či jú uvádzam do daňového priznania a na aký riadok. Program mi to zaradil na riadok 17 ale keďže sa nejedna o vývoz, lebo tovar neopustil EU. Neviem čo s tým.

Do DP k DPH to neuvádzaš, nie je predmetom dane.