Čupríková Mária
10.01.10,17:26
Dievčatá, hlavne Vy z Košíc, v Horbachu majú zlacnené orchidky, všelijaké druhy . Sú odkvitnuté, ale tie ceny napr, 1,5 eura, 2,5 eura krásne cimbidiá a Vandy , hoci odkvitnuté za 9,9 eura.
Ma-Ba
10.01.10,17:10
a prosím o radu, táto orchidka má stále makké listy, sayly mi radila normálne ju zasadiť, aj som ju poslúchla, je to už dávno a listy stále maknú, neviem čo s ňou, aby sa pozbierala.

dominica - zdá sa mi, že je vysušená. Dala by som korene do vlažnej vody min. na 15 min, aby dobre nasali vodu a tak by som ju zasadila. Či sa listy napnú to neviem, ale nevyzerá na to, že by mala vyhynúť. Nové listy budú určite v poriadku a s príchodom jari by mala začať púšťať nové korene. Zachraňovaná orchidka potrebuje dlhší čas aby sa spamätala. Pri každom ďalšom polievaní by som koreňom dopriala dostatok vody.
zuzkahris
10.01.10,17:29
Dievčatá, hlavne Vy z Košíc, v Horbachu majú zlacnené orchidky, všelijaké druhy . Sú odkvitnuté, ale tie ceny napr, 1,5 eura, 2,5 eura krásne cimbidiá a Vandy , hoci odkvitnuté za 9,9 eura.

Neviete niekto ,či aj v Hornbachu v BA niesú také dobré akcie?:D
mata10
10.01.10,17:34
Dievčatá včera som si kupila orchideu zigopetalum ale neni som si ista či je to naozaj zigopetalum.Pozerala som na nete fotky ale tam su tie kvety ine čo vi nato?
Ma-Ba
10.01.10,18:27
mata - je to Bollopetalum - kríženie Bollea a Zygopetala. Mám ho na chladnej chodbe okolo 14 st.C + -. Keď som ho mala v kuchyni začali žltnúť listy, na chodbe rozkvitli ďalšie puky. Niekto napísal, že má nevýraznú farbu, ale mne sa veľmi páči.
Nech sa darí.
mata10
10.01.10,18:29
mata - je to Bollopetalum - kríženie Bollea a Zygopetala.
Dakujem Ma-ba.
zmrzka333
10.01.10,20:49
Dievčatá, hlavne Vy z Košíc, v Horbachu majú zlacnené orchidky, všelijaké druhy . Sú odkvitnuté, ale tie ceny napr, 1,5 eura, 2,5 eura krásne cimbidiá a Vandy , hoci odkvitnuté za 9,9 eura.
hej, bola som tam nahodou a mali, musela som odolat lebo chcem kupit na vystave co bude v botanickej teraz od 15 januara
zmrzka333
10.01.10,20:52
mata - je to Bollopetalum - kríženie Bollea a Zygopetala. Mám ho na chladnej chodbe okolo 14 st.C + -. Keď som ho mala v kuchyni začali žltnúť listy, na chodbe rozkvitli ďalšie puky. Niekto napísal, že má nevýraznú farbu, ale mne sa veľmi páči.
Nech sa darí.
je prekrasna hned by som taku brala
zmrzka333
10.01.10,20:53
mata - je to Bollopetalum - kríženie Bollea a Zygopetala. Mám ho na chladnej chodbe okolo 14 st.C + -. Keď som ho mala v kuchyni začali žltnúť listy, na chodbe rozkvitli ďalšie puky. Niekto napísal, že má nevýraznú farbu, ale mne sa veľmi páči.
Nech sa darí.
ale problem je ten, ze v chodbe - kde mam jedine miesto kde je chladnejsie zas nemam okno - je tam tmavo tak asi by sa jej tam nepacilo
lujza.j
10.01.10,21:09
milá dominica tiež mám jednu phalu s makými listmi moje vyzerali ešte horšie a mala ešte menej koreňov ako tá tvoja, zasadila som ju do menšieho kochla a polievam ju častejšie ako 1x za týždeň hneď ako preschne substrát. trvalo to dlhšie ale listy už začínajú vyzerať lepšie, dokonca aj korienky pribudli.skús ju opat zasadiť a potom je to už asi len trpezlivosť aspoň u mňa to zaberá.
sayly
11.01.10,06:05
keď prídem domov, tak hodím foto, ako vyzerá zasadená, lebo tá predtým fotka je ako som vyššie písala stará, keď mi ju sayly kázala zasadiť...

a teraz ako vyzerajú jej korienky? Vidíš na ne? Možno postačí viac zalievať (ak sú korene striebrozelené).....no určite som Ti radila dobre zasadiť ju, pretože aj nové rastlinky sú vhodné na zasadenie keď maju 3 - 5 korienkov cca 5 cm dlhých a Ty ich tam máš viac a pekne dlhé
sayly
11.01.10,08:39
tak pozrite, čo sa mi stalo:eek::mee:...dostala som ju 20 novembra, bola naaranžovaná v takom veľkom črepníku spolu s broméliou, bola síce v umelom s kôrou, ale do poly bola zasypaná s obyčajnou zeminou, odkvitla behom 2 týždňov, zostali jej tri korienky, síce sú dostatočne dlhé, ale zdajú sa mi dosť slabé, tak som ju šupla do sáčku, pekne som ju umyla od starého substrátu, zasypala škoricou a dala do čistého črepníka, tiež očisteného od starej zeminy, zabalila do sáčku s dierkami na vetranie a teraz budem len čakať, má tam cca 4 korienky, ktoré začínajú eštelen rásť cca 4 mm dlhé, tak dúfam, že sa mi ju podarí zachrániť, jednu som už tak zachránila, tá bola úplne bez korienkov...takže teraz budem už len čakať;), to je tá biela s tmavo fialovým srdiečkom, mám ju v albume
svedia
11.01.10,08:48
ahojte, :)zdravím fanklub.. čo poviete kúpila som včera tento kus,,,neodolala som a musela som si ju odfotiť,,, idem ju v nedeľu darovať.. dúfam, ze sa bude páčiť.. :)

ďakujem Vám :) za všetké súhlasy,
Jara (http://www.porada.sk/member.php?u=2627) (08-01-10), Ma-Ba (http://www.porada.sk/member.php?u=107947) (08-01-10), Zdenka175 (http://www.porada.sk/member.php?u=134351) (08-01-10), dindi22 (http://www.porada.sk/member.php?u=146148) (08-01-10), foza (http://www.porada.sk/member.php?u=146388) (08-01-10), jajax (http://www.porada.sk/member.php?u=94145) (08-01-10), kkaja (http://www.porada.sk/member.php?u=154377) (08-01-10), lenus (http://www.porada.sk/member.php?u=127605) (08-01-10), lusielaL (http://www.porada.sk/member.php?u=149932) (08-01-10), milka 60 (http://www.porada.sk/member.php?u=131311) (08-01-10), monimka (http://www.porada.sk/member.php?u=113081) (08-01-10), ra.cermak (http://www.porada.sk/member.php?u=147169) (08-01-10), rozborova (http://www.porada.sk/member.php?u=152153) (08-01-10), sayly (http://www.porada.sk/member.php?u=117567) (09-01-10), veva.. (http://www.porada.sk/member.php?u=116670) (08-01-10), zmrzka333 (http://www.porada.sk/member.php?u=156865) (08-01-10)

.. aj mojej švagrinke sa páčila,,, orchidejka mala úspech..
Zdenka175
11.01.10,11:34
Túto som dostala na jeseň. Odkvitla a takto mi zakvitla. Má len 5 kvetov. Ostatné jej opadali a to si dávam pozor pri vetraní.:mee: No ešte sa tlačia nejaké stonky zo spiacich očiek, uvidím či ešte nejaké pribudnú. Keď kvitla prvý krát mala 22 kvetov, foto prikladám. To kvitnutie cez zimu je také skromné, asi to robia tie krátke dni, už aby bolo leto:D:D:D
Zdenka175
11.01.10,11:37
tak pozrite, čo sa mi stalo:eek::mee:...dostala som ju 20 novembra, bola naaranžovaná v takom veľkom črepníku spolu s broméliou, bola síce v umelom s kôrou, ale do poly bola zasypaná s obyčajnou zeminou, odkvitla behom 2 týždňov, zostali jej tri korienky, síce sú dostatočne dlhé, ale zdajú sa mi dosť slabé, tak som ju šupla do sáčku, pekne som ju umyla od starého substrátu, zasypala škoricou a dala do čistého črepníka, tiež očisteného od starej zeminy, zabalila do sáčku s dierkami na vetranie a teraz budem len čakať, má tam cca 4 korienky, ktoré začínajú eštelen rásť cca 4 mm dlhé, tak dúfam, že sa mi ju podarí zachrániť, jednu som už tak zachránila, tá bola úplne bez korienkov...takže teraz budem už len čakať;), to je tá biela s tmavo fialovým srdiečkom, mám ju v albume
Ale nás tie orchidejky dokážu potrápiť však? Držím palce, ja by som ju asi zasadila, no ty to máš pred sebou, tak vieš lepšie.
sayly
11.01.10,14:04
Veru vedia nás potrápiť, o to väčšia je radosť, keď sa nám podarí zachrániť nejakú, ktorá sa nám za starostlivosť odvďačí, čo i len jedným kvetom, jednu som takto zachránila, ale ešte nekvitne, dostala som ju pred dvomi rokmi, všetky kvety na nej opadali aj puky behom týždňa a odhnili jej všetky korienky, zachránila som ju aj sa jej darí, len nechce vyhnať stonku, ale aj toho sa raz dočkám, veď ja si počkám :)
dominica
11.01.10,16:35
Ahojte, ďakujem vám všetkým, čo sa mi snažíte pomôcť ;)
Tak ešte raz. Prvé 2 fotky sú z doby, keď orchidke odhnili všetky vnútorné korene a zostali len vzdušné. Vybrala som ju, odstránila odhnité korene a sayly radila zasadiť. Tak som aj spravila. Lenže vôbec sa nepozbierala, tak som ju včera vybrala nanovo a zase boli nejaké korene odhnité, tak som ich nanovo odstránila a zasadila. Nechala som korene aj namočené vo vode, pekne nasiakli vodu. Ostatné fotky sú zo včera.
lusielaL
11.01.10,17:33
Ahoj dominica:) a vsetci,tak uz som tu aj ja znova s novym prirastkom
tara464
11.01.10,17:34
hej, bola som tam nahodou a mali, musela som odolat lebo chcem kupit na vystave co bude v botanickej teraz od 15 januara
A kde bude ta vystava?? :)
dominica
11.01.10,17:36
Ahoj dominica:) a vsetci,tak uz som tu aj ja znova s novym prirastkom
je nádherná:)
lenus
11.01.10,17:43
A kde bude ta vystava?? :)
v botanickej zahrade v Kosiciach. skoda, ze uz nie som na intraku, hned by som tam bezala :(
privát
11.01.10,19:39
Ahojte, ďakujem vám všetkým, čo sa mi snažíte pomôcť ;)
Tak ešte raz. Prvé 2 fotky sú z doby, keď orchidke odhnili všetky vnútorné korene a zostali len vzdušné. Vybrala som ju, odstránila odhnité korene a sayly radila zasadiť. Tak som aj spravila. Lenže vôbec sa nepozbierala, tak som ju včera vybrala nanovo a zase boli nejaké korene odhnité, tak som ich nanovo odstránila a zasadila. Nechala som korene aj namočené vo vode, pekne nasiakli vodu. Ostatné fotky sú zo včera.
dominica, tá je dosť zúbožená, ale nie natoľko, že na vyhynutie. Z tých harmonikových zmäknutých listov nebudeš mať nič, myslím, že časom zožltnú a odpadnú. Keďže vidím, že má dosť veľké a slušné korienky, šupla by som ju nazad do kôry (korene si už zbavila hniloby, zasypala, teda ošetrila). Lenže pozor na polievanie, nemala si korienky dať nasiaknuť vodou, keďže je napoly nahnitá a na to náchylná. Polievaj ju párkrát preliatím minimálne raz za 10 dní. Ak sa spamätá, tak zo srdiečka by mal vyrastať nový lístok, ale to potrvá mesiac aj viacej. Kontroluj voľným okom cez kochlík aj korene, či rastú a ožívajú. Ak nebude nijak reagovať, posledný pokus zostáva sáčková metóda.
Nabudúce priložím foto môjho prípadu a to bola na tom horšie.
Nech aj iné - skúsenejšie sa vyjadria.
zmrzka333
11.01.10,19:56
A kde bude ta vystava?? :)
v kosiciach v botanickej zahrade od 15.1. do 31.1. od 9:00 do 16:00
Ma-Ba
11.01.10,20:11
dominica - už sa veľa povedalo k Tvojej maródke, ale ešte ma napadlo, že ten kvetináč je veľký. Moja skúsenosť - vo veľkom kvetináči Ti môže odísť celkom. Treba jej dať čo najmenší, hoci aj z malej pet fľaše.
lujza.j
12.01.10,10:38
ahoj dominica, ja som ti už písala neviem či som skúsenejšia, ale každá asi skúšame čo sa dá, ja by som ako som ti už písala ju zasadila určite do menšieho kochla a polievala hneď ako preschne, škoda nemám fotky mojej "zdochlinky", ale tej mojej sa teraz pekne nalievajú listy.a moja pritom mala 1 korienčok.
Jara
12.01.10,11:07
Dievčatká zase sa idem chváliť novým prírastkom do zbierky. Manžel mi v nedeľu kúpil v Kauflande miniorchidejku. Takú už síce mám, ale momentálne nekvitne, aj keď jej rastie nová stonka. Potešte sa aj vy. Pre informáciu bola po 5,99€
veva..
12.01.10,17:22
Dievčatká zase sa idem chváliť novým prírastkom do zbierky. Manžel mi v nedeľu kúpil v Kauflande miniorchidejku. Takú už síce mám, ale momentálne nekvitne, aj keď jej rastie nová stonka. Potešte sa aj vy. Pre informáciu bola po 5,99€
Je nádherná :).
Ma-Ba
13.01.10,08:19
U nás to takto rozkvitá
dominica
13.01.10,09:01
Tak vám ešte raz všetkým ďakujem, ten kvetináč je fakt asi veľký, to ma vôbec nenapadlo, u nás v Baumaxe menšie priesvitné nemajú...
Skúsim ju teda ešte presadiť do menšieho, dúfam, že tieto experimenty prežije. To, že z listov nebude nič mi nevadí, len by som chcela, aby sa vzchopila a začalo sa jej dariť. Kvitne mi takto...
dominica
13.01.10,09:02
U nás to takto rozkvitá
nádhera
Ma-Ba
13.01.10,09:12
dominica - ďakujem.
Listy hneď tak rýchlo neodídu. Každej orchidky je škoda, ale táto je naozaj krásna urob, čo sa dá, aby si ju zachránila. Určite máš doma kelímky, alebo fľaše od malej napr. kofoly. Odrež urob dierky, daj drenáž a máš.,
milka 60
13.01.10,10:06
U nás to takto rozkvitá
Nóó ,paráda ,ale u teba je vždy :):)
dindi22
13.01.10,11:52
Dovolila som si skopírovať link na článok z českej diskusie o orchidkách, možno že si niektorá budete chcieť prečítať.
http://www.abecedazahrady.cz/Homepage/sc-61-a-2208/default.aspx

Dnes ráno som mimochodom skoro vstávala a to len kvôli tomu, že v Teleráne mali rozprávať o orchideách. Čakala som takmer do pol 8 a dočkala som sa jedine toho, že predstavili novú farbu a veľkosť kvetu Miltónie (bola krásna, to áno). Ešte tam poukazovali ako a načo sa dajú použiť miniphaly, ale fakt nič viac.To bolo cca na 5 minút.:o:D
Jara
13.01.10,13:00
Dindi a načo sa dajú použiť miniphaly? Žeby na dekoráciu? Alebo na raňajky keď to bolo v Teleráne...:D
Jara
13.01.10,13:07
[QUOTE=dindi22;1255168]Dovolila som si skopírovať link na článok z českej diskusie o orchidkách, možno že si niektorá budete chcieť prečítať.
http://www.abecedazahrady.cz/Homepage/sc-61-a-2208/default.aspx

Dindi, to je super článok, akurát na túto ročnú dobu. Aj bodík by som ti dala, keby sa dalo :D.
dindi22
13.01.10,13:30
Dindi a načo sa dajú použiť miniphaly? Žeby na dekoráciu? Alebo na raňajky keď to bolo v Teleráne...:D
Jarka, ja som to zrejme zle napísala, čo? Na raňajky neviem, vyskúšam a poviem:-)))
Ale áno, peknú dekoráciu z nich urobili. Videla si?
lusielaL
13.01.10,14:40
Ja mam tiez jedno cudo co neviem co z neho vyrastie.Takuto spicatu kvetnu stonku som este nemala.
kristinagabi
13.01.10,16:01
Prosim vas,pomozte mi. Pred troma mesiacmi som zasadila moju orchideu obr.1. Predtym som ju mala v sacku viac ako dva mesiace.
Teraz som ju uz vybrala,ze sa na nu pozriem,lebo nevyzerala dobre a :( obr.2. Mozem ju zase dat do sacku? Ocistila som jej korene,idem ju posypat skoricou... Taku mokru mozem dat do sacku,alebo mam pockat kym vyschne? Potom v sacku ju mam rosit,alebo netreba,lebo na to ako som citala,ma kazdy iny nazor. Lenze moja uz nema listy,tak korene mozem troska po nejakom case?
Zdenka175
13.01.10,16:20
Ja mam tiez jedno cudo co neviem co z neho vyrastie.Takuto spicatu kvetnu stonku som este nemala.
To vyzerá ako kvetný stol ak dobré vidím.
Zdenka175
13.01.10,16:24
Prosim vas,pomozte mi. Pred troma mesiacmi som zasadila moju orchideu obr.1. Predtym som ju mala v sacku viac ako dva mesiace.
Teraz som ju uz vybrala,ze sa na nu pozriem,lebo nevyzerala dobre a :( obr.2. Mozem ju zase dat do sacku? Ocistila som jej korene,idem ju posypat skoricou... Taku mokru mozem dat do sacku,alebo mam pockat kym vyschne? Potom v sacku ju mam rosit,alebo netreba,lebo na to ako som citala,ma kazdy iny nazor. Lenze moja uz nema listy,tak korene mozem troska po nejakom case?
No nevyzerá to moc dobré, ale nádej je vždy. Ja by som ju vysušila/ servítkou..../ , poškoricovala a potom dala do sáčku. A občas otvorila a vyvetrala. Rosiť asi nie.To je môj názor.
kristinagabi
13.01.10,17:06
Ked som ju dala prvykrat do sacku,tak som ju vobec nerosila. Po dvoch mesiacoch mi zacalo nieco rast z boku,ale po case prestalo. Myslela som si,ze to kvoli suchu. A aj ste mi poradili,ze ju mozem kludne zasadit. Tak som ju zasadila a tiez nic:(:(:(. Mam skusit,ze ju nerosit a asi o dva tyzdne potom troska?
Je to moja prva orchidea a bola prekrasna,mala velmi pekne,zvlastne kvety-biele s bordovo-fialovymi bodkami.
Dostala som ju od svokry,zeby preto sa jej nedarilo ......:---:D?
zmrzka333
13.01.10,17:48
Ked som ju dala prvykrat do sacku,tak som ju vobec nerosila. Po dvoch mesiacoch mi zacalo nieco rast z boku,ale po case prestalo. Myslela som si,ze to kvoli suchu. A aj ste mi poradili,ze ju mozem kludne zasadit. Tak som ju zasadila a tiez nic:(:(:(. Mam skusit,ze ju nerosit a asi o dva tyzdne potom troska?
Je to moja prva orchidea a bola prekrasna,mala velmi pekne,zvlastne kvety-biele s bordovo-fialovymi bodkami.
Dostala som ju od svokry,zeby preto sa jej nedarilo ......:---:D?
Ja som sice neskusena ale ked keika musi mat tak 5 korienkov aby ju bolo mozne zasadit tak tieto dva alebo 3. Ja by som ju dala do sacku. Ale pockaj si na radu skusenejsej pestovatelky.
lujza.j
13.01.10,18:37
lusielaL, vyzerá to , že tvojej phale / na obr./tam nerastie asi kvetná stonka,ale listy na novú phalu. ak to bude tak tak gratulujem.
zuzkahris
13.01.10,18:53
Ja mam tiez jedno cudo co neviem co z neho vyrastie.Takuto spicatu kvetnu stonku som este nemala.
LusielaL, to bude nový kvetný stvol, mne teraz tiež ide taký špicatý ;).
Ma-Ba
13.01.10,19:30
Prosim vas,pomozte mi. Pred troma mesiacmi som zasadila moju orchideu obr.1. Predtym som ju mala v sacku viac ako dva mesiace.
Teraz som ju uz vybrala,ze sa na nu pozriem,lebo nevyzerala dobre a :( obr.2. Mozem ju zase dat do sacku? Ocistila som jej korene,idem ju posypat skoricou... Taku mokru mozem dat do sacku,alebo mam pockat kym vyschne? Potom v sacku ju mam rosit,alebo netreba,lebo na to ako som citala,ma kazdy iny nazor. Lenze moja uz nema listy,tak korene mozem troska po nejakom case?

Nechcem byť zlým prorokom, ale toto vyzerá na smetný kôš. Bez listov a bez koreňov orchidku ťažko zachrániš. Samozrejme prajem, aby sa zmohla, ale aj tak by to bol dlhý proces.
lusielaL
14.01.10,06:35
Zdenka,Zuzka a lujza,dakujem za reakcie a nech to je cokolvek tesim sa tomu a potom odfotim.
sayly
14.01.10,06:45
Prosim vas,pomozte mi. Pred troma mesiacmi som zasadila moju orchideu obr.1. Predtym som ju mala v sacku viac ako dva mesiace.
Teraz som ju uz vybrala,ze sa na nu pozriem,lebo nevyzerala dobre a :( obr.2. Mozem ju zase dat do sacku? Ocistila som jej korene,idem ju posypat skoricou... Taku mokru mozem dat do sacku,alebo mam pockat kym vyschne? Potom v sacku ju mam rosit,alebo netreba,lebo na to ako som citala,ma kazdy iny nazor. Lenze moja uz nema listy,tak korene mozem troska po nejakom case?

skús ju dať do sáčku, ale ako hovorí ma-ba bude to dlhý proces a nemusí sa to podariť, ja by som nerosila, doplatila som na to, veľké vlhko môže zapríčiniť hnitie aj srdiečka aj ostatných častí, preto by som nerosila, len ju občas vyvetraj, možno sa Ti pustia rásť korienky, ktoré ju zachránia...držím palce
beba13
14.01.10,08:53
....ahojte dievčence, dávno som tu nebola, ale konečne mi začína kvitnúť orchidejka,..to je prvý kvet čo vyrástol už u mňa tak sa veľmi teším..:)
Jara
14.01.10,09:03
Beba, teším sa s tebou. Je prenádherná. Gratulujem.
Jara
14.01.10,09:07
Jarka, ja som to zrejme zle napísala, čo? Na raňajky neviem, vyskúšam a poviem:-)))
Ale áno, peknú dekoráciu z nich urobili. Videla si?

Dindi, bohužiaľ som to nevidela, ak budem mať viac času, tak skúsim pozrieť na nete v archíve markízy ak to tam davali.
dindi22
14.01.10,09:15
Dindi, bohužiaľ som to nevidela, ak budem mať viac času, tak skúsim pozrieť na nete v archíve markízy ak to tam davali.
Jarka, áno je to aj v archíve...
zmrzka333
14.01.10,09:20
beba tak gratulujem. Mne moje este kvitnu od kupenia takze si este pockam kym budu kvitnut uz v mojom prostredi a ci vobec budu.
gordonica
14.01.10,09:36
osvedcilo sa nam polievanie prevarenou vodou (samozrejme studenou :-D ) a sem tam trosku prihnojit, mame ich uz 10 kupujeme v baumaxe ked je vypredaj to ze maju jeden dva kvietky nevadi dolezite su zdrave korene...kvitnu nam na triedacku stale ma daka oddych a daka kvitne je to super kvet a krasny...zatial nie z vlastnej skusenosti ale pocula som ze tie mini verzie rychle umieraju tak neviem
zmrzka333
14.01.10,09:54
osvedcilo sa nam polievanie prevarenou vodou (samozrejme studenou :-D ) a sem tam trosku prihnojit, mame ich uz 10 kupujeme v baumaxe ked je vypredaj to ze maju jeden dva kvietky nevadi dolezite su zdrave korene...kvitnu nam na triedacku stale ma daka oddych a daka kvitne je to super kvet a krasny...zatial nie z vlastnej skusenosti ale pocula som ze tie mini verzie rychle umieraju tak neviem
tak ta fialova je prekrasna.
Betina2
14.01.10,10:03
skoro som si nožnicami mala prepichnúť ruku, tak som zobrala obyčajnú ihlicu na pletenie, nahriala párkrát špic na plynovom sporáku a robila dierky. Boli rovnako veľké a robilo sa to ľahko, jedna radosť a hlavne bez ujmy na zdraví mňa a orchidky. Skúste to.
Ahojte

Super nápad, určite vyskúšam. Ja som s nožnicami pri robení dier do plastu problém nemala, ale toto by ma fakt nenapadlo. Každopádne je to asi bezpečnejšie.
Betina2
14.01.10,10:23
Pripájam fotečky. Z tých mojich 5 ks orchidejok, čo sa chystali pred Vianocami kvitnúť, už rozkvitli dve. Na Vianoce to síce nestihli, ale na Silvestra už bolo pár kvetov otvorených. A na tej poslednej snímke mám od Mikuláša nové Dendróbium phaleonopsis, krásne purpurové a málinko aj vonia - to som nečakala. Keď aj tie ostatné rozkvitnú, pripojím fotečky.
Jara
14.01.10,10:35
Betina, všetky sú prenádherné, ale tá biela má prekrásne aj listy, vyzera super zdravo /aj som poklopala na drevo aby som neuriekla/ Nech ti dlho robia radosť...
Jara
14.01.10,10:38
osvedcilo sa nam polievanie prevarenou vodou (samozrejme studenou :-D ) a sem tam trosku prihnojit, mame ich uz 10 kupujeme v baumaxe ked je vypredaj to ze maju jeden dva kvietky nevadi dolezite su zdrave korene...kvitnu nam na triedacku stale ma daka oddych a daka kvitne je to super kvet a krasny...zatial nie z vlastnej skusenosti ale pocula som ze tie mini verzie rychle umieraju tak neviem

Máš ich krásne. Len chcem povedať, že tie moje miniorchidky už 2x kvitli a teraz jedna púšťa zase kvetnú stonku a druhá má jednu kejku zasadenú a teraz mi rastie druhá. Mám tri, vlastne 4 lebo jednu už zasadenú novú, a asi to neni pravidlo, že rýchlo umierajú, mne zatiaľ robia veľkú radosť a nezaberú toľko miesta ako veľké...:D
Zitulda
14.01.10,10:50
U nás to takto rozkvitá
Nemôžem nič iného povedať iba nádhera, nádhera nádhera.
beba13
14.01.10,11:05
beba tak gratulujem. Mne moje este kvitnu od kupenia takze si este pockam kym budu kvitnut uz v mojom prostredi a ci vobec budu.
Ďakujem zmrzka, no ked som ju kúpila vlani na jar mala len 2 kvietky, teraz dúfam bude niečo viac, od odkvitnutia zakvitla po siedmych mesiacoch, a to som nedúfala či vôbec rozkvitne, ale ma potešila..:)
dominica
14.01.10,11:18
dominica - ďakujem.
Listy hneď tak rýchlo neodídu. Každej orchidky je škoda, ale táto je naozaj krásna urob, čo sa dá, aby si ju zachránila. Určite máš doma kelímky, alebo fľaše od malej napr. kofoly. Odrež urob dierky, daj drenáž a máš.,
Včera som ju presadila do takej malej plastovej flašky, tak dúfam, že jej tie experimenty neublížia, lebo to vyberanie, sadenie, vyberanie, sadenie atď...., no snáď sa preberie, nie je ešte až taká úbohá, aby to vzdala.
A pozerala som na túto orchidku, minule som sa s ňou chválila, že ma obšťastnila "až" jedným kvetom a mám pocit, že aj ona má poodhnívané korene. Listy jej zmakli a korene čo vidím sú hnedé a suche, musím ju asi tiež vybrať a skontrolovať, ale asi až po odkvitnutí, nech ju teraz netrápim...
dominica
14.01.10,11:28
a teraz ako vyzerajú jej korienky? Vidíš na ne? Možno postačí viac zalievať (ak sú korene striebrozelené).....no určite som Ti radila dobre zasadiť ju, pretože aj nové rastlinky sú vhodné na zasadenie keď maju 3 - 5 korienkov cca 5 cm dlhých a Ty ich tam máš viac a pekne dlhé
sayly, dúfam, že si to nepochopila zle, keď som písala, že si mi ju kázala zasadiť, to len pre obraz ostatných som napísala, ako to bolo, samozrejme, že si mi dobre radila, len akosi sa jej nedarí...
Už sa ju na radu Ma-Ba presadila, tak dúfam, že sa vzchopí.
Betina2
14.01.10,11:46
Betina, všetky sú prenádherné, ale tá biela má prekrásne aj listy, vyzera super zdravo /aj som poklopala na drevo aby som neuriekla/ Nech ti dlho robia radosť...

No práve táto má v substráte tie symbiotické huby...také mini biele guliočky priemer asi 0,5-1 mm. Aj som sa ich pokúšala odstrániť, dala nový súbstrát, ale sú tam znovu a podľa mojich zistení na nete aj z osobnej skúsenosti jej len prospievajú. V kvetinárstve ani v knižkách som nič o nich nenašla, ale na nete je zopár tém "Symbiotické huby". Aj tu niekto tiež okrem mňa písal, že sú prospešné. Takže už ich neodstraňujem. Mimochodom, práve táto biela mala 1,5 roka prestávku v kvitnutí a má tiež neuveriteľne mnoho krásnych zdravých koreňov. Spočítam koľko má pukov a dám vedieť a skúsim foto tých húb urobiť a priložiť. Vraj sú aj k množeniu semenom nevyhnutné...
Evanka
14.01.10,15:58
Pár fotiek z okna aj pre vás http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
rozborova
14.01.10,16:03
Pár fotiek z okna aj pre vás http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Evanka,to je nádhera!Sú k závideniu.Nech sa im darí.
lenus
14.01.10,16:05
Pár fotiek z okna aj pre vás http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Nadherne. Dufam, ze aj ja sa niekedy dopracujem k tolkym kvetom :)
zuzkahris
14.01.10,16:32
Tak a z púčikov sú už kvietky, prídávam foto :)
zuzkahris
14.01.10,16:34
Pár fotiek z okna aj pre vás http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Evanka, úžasné, nádherné, ta biela koľko má kvetov? Nech ti dlho tak krásne kvitnú :)
zmrzka333
14.01.10,16:56
Pár fotiek z okna aj pre vás http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
ta prva biela je uplne uzasna. Kolko ma kvetov? to uz v tvojich podmienkach ti tak krasne rozkvitla?
zmrzka333
14.01.10,16:58
Tak a z púčikov sú už kvietky, prídávam foto :)
nadherne, robia radost tieto kvety co?
zmrzka333
14.01.10,17:08
poradite mi dievcata? svoje orchidky ponaram cca 10 minut v prevarenej vode. ale ten substrat sa mi zda uz na 3 den suchy.Je pravda ze v byte mame teplo kvoli mojmu malemu synovi. No a mam 2 chore ktore som presadzala. Jednej schlo srdiecko a zo vsetkych listov ktore zozltly a odpadli zostal jeden. Korene vyzeraju na oboch v poriadku. Tak by som chcela vediet ci ich neponaram kratko. Lebo listy maju zosuverene. Cakala som ze sa vyrovnaju ale obavam sa ci nemaju malo vody. Tie co su zdrave su v poriadku ale tie su v substrate s ktorym som ich kupila. Tie chore - presadene su v kvore Floria. Co myslite ponarat dlhsie?
pohodaklidek
14.01.10,17:34
Napriek tomu,že príspevok je tu už dávno,pridám svoju skúsenosť,možno sa nieomu zíde.
Určite bude kvitnúť,ale asi treba trošku upraviť starostlivosť o ňu.
Ja jednu pestujem už 3 roky a pravidelne bohato kvitne.Počas celého roka ju a tiež ostatné 4,ktoré som dostala vlani,ponáram po horný okraj do prevarenej vody izbovej teploty.Prevarením zbavím vodu vápnika,ten orchidea neznáša.Substrát vodu nasaje a týždeň majú zaistený dostatok vlahy.Nesmú stáť vo vode!Hnojivo pridávam podľa návodu,ale až keď ide kvitnúť a prihnojujem počas celého kvitnutia.Po odkvitnutí nechávam stonky zasychať,skrátim ich nad tretím kolienkom,ale ešte som sa týmto spôsobom ku kvetu nedopracovala.Uschnú celé stonky,nechám ich voľne odpadnúť a čakám na úplne nové,ktoré sa objavia medzi dvomi spodnými listami.Momentálne mi nekvitne ani jedna,ale starám sa o ne pravidelne a verím,že sa mi odmenia.:-)
Evanka
14.01.10,17:42
ta prva biela je uplne uzasna. Kolko ma kvetov? to uz v tvojich podmienkach ti tak krasne rozkvitla?
Nikdy som nekúpila drahú orchidejku, vždy nejaké zlacnené. Sú to nenáročné kvietky. Polievať treba radšej menej často - prevarenou vodou, ale nechám ich vo vode asi 3 až 4 hodiny, potom vodu povylievam a nechám ich dýchať, takto sa mi odvďačujú. Prihnojujem hnojivom na orchidky.
pohodaklidek
14.01.10,17:43
Desať minút nestačí,ja ich nechávam vo vode stáť hodinu,ale voda sa nesmie dostať do srdiečka.Pouvažuj aj nad umiestnením.Neznášajú prudké slnko,teraz síce nie je,ale neviem ako dlho akde ich mávaš.Ja ich mám na svetle v dvoch izbách,ani jednu na parapete a i teraz majú krásne lesklé tvrdé listy a bývam v paneláku.Ešte raz:hodina týždenne v prevarenej,odstátej vode po horný okraj črepníka.Substrát kupujem špeciálny pre orchideu a mám dobrú skúsenosť aj s jemným aj s hrubým.
kristinagabi
14.01.10,18:02
Zdenka,Zmrzka,Ma-Ba,Sayly dakujem za pomoc a podporu.
tilia
14.01.10,18:05
V Kosiciach je vystava orchidei aj s poradenstvom a predajom.
http://www.upjs.sk/aktuality/vystava-orchidei
zuzkahris
14.01.10,18:26
nadherne, robia radost tieto kvety co?
zmrzka, obrovskúúú radosť, to asi poznáš :);)
zmrzka333
14.01.10,18:39
V Kosiciach je vystava orchidei aj s poradenstvom a predajom.
http://www.upjs.sk/aktuality/vystava-orchidei
Chystam sa a tesim sa jak male decko. Aj v novinach na jojke ukazovali par zaberov tak to bolo prenadherne.
zmrzka333
14.01.10,18:41
Desať minút nestačí,ja ich nechávam vo vode stáť hodinu,ale voda sa nesmie dostať do srdiečka.Pouvažuj aj nad umiestnením.Neznášajú prudké slnko,teraz síce nie je,ale neviem ako dlho akde ich mávaš.Ja ich mám na svetle v dvoch izbách,ani jednu na parapete a i teraz majú krásne lesklé tvrdé listy a bývam v paneláku.Ešte raz:hodina týždenne v prevarenej,odstátej vode po horný okraj črepníka.Substrát kupujem špeciálny pre orchideu a mám dobrú skúsenosť aj s jemným aj s hrubým.
tiez ich ponaram v prevarenej vode ale iba po okraj kvetinaca nikdy neponaram srdiecko. A keby mi tam kvapla voda tak ju vzdy vysajem s papierovou vreckovkou. Jedna z tych marodov mala hnijuce korene tak som ich odstranila zaskoricovala a bojim sa ju ponarat dlhsie. Bolo to den pred vianocami
milka 60
14.01.10,19:25
Dievčatá z východu dúfam , že po výstave niektorá dáte informácie už sa tešíme:):):)
zmrzka333
14.01.10,19:28
Dievčatá z východu dúfam , že po výstave niektorá dáte informácie už sa tešíme:):):)
jasne ze dame. Sla by som hned zajtra ale je to od 9-16.00 a muza mam v Bratislave a doma rok a pol stareho synceka, takze asi az v nedelu - dufam ze to bude otvorene
rozborova
14.01.10,19:53
Nikdy som nekúpila drahú orchidejku, vždy nejaké zlacnené. Sú to nenáročné kvietky. Polievať treba radšej menej často - prevarenou vodou, ale nechám ich vo vode asi 3 až 4 hodiny, potom vodu povylievam a nechám ich dýchať, takto sa mi odvďačujú. Prihnojujem hnojivom na orchidky.
Ja polievam len dažďovou vodou,prihnojujem hnojivom na orchidey a stále mi niektoré kvitnú,na starých stonkách a vyháňajú aj nové.3tyri som dostala od detí a ostatné sú výpredajové,boli odkvitnuté a to je naozaj radosť,keď potom rozkvitnú.
veva..
14.01.10,19:54
Táto orchidejka sa mi už dlhšie nezdala a tak som sa dnes išla pozrieť na jej korienky. Keď som ju vybrala zo substrátu, tak som ostala prekvapená. Mala len jeden.
Môžem ju zasadiť tak, že tie vonkajšie stočím do kvetináča? Ak áno, po akom čase ju mám poliať? (10 dní)
zmrzka333
14.01.10,20:17
Dievčatá z východu dúfam , že po výstave niektorá dáte informácie už sa tešíme:):):)
beriem aj fotak tak potom nejake fotky pridam
milka 60
14.01.10,20:51
Sa teším, akoby som tam išla ja:):)
milka 60
14.01.10,20:54
veva, neviem či to bude dobrá rada, ale ja by som korene namočila, aby zmäkli , zasadila a dočasne iba rosila ,ale určite ti dievčatá poradia
bef
14.01.10,22:51
Táto orchidejka sa mi už dlhšie nezdala a tak som sa dnes išla pozrieť na jej korienky. Keď som ju vybrala zo substrátu, tak som ostala prekvapená. Mala len jeden.
Môžem ju zasadiť tak, že tie vonkajšie stočím do kvetináča? Ak áno, po akom čase ju mám poliať? (10 dní)

Áno môžeš ju zasadiť a milka60 Ti radí dobre len doplním, že treba použiť vlažnú vodu a nenamočiť srdiečko (stred). Korienky budú ohybnejšie a pri sadení sa nebudú lámať. Poliať ju stačí po 10-14 dňoch podľa toho ako máš teplo.

Pekný deň :)
sayly
15.01.10,05:55
sayly, dúfam, že si to nepochopila zle, keď som písala, že si mi ju kázala zasadiť, to len pre obraz ostatných som napísala, ako to bolo, samozrejme, že si mi dobre radila, len akosi sa jej nedarí...
Už sa ju na radu Ma-Ba presadila, tak dúfam, že sa vzchopí.

dominica je to úplne v poriadku, nevysvetlila som si to zle, len som pridupľovala, že určite nebola vhodná do sáčku, ale na zasadenie...mala som jednu v sáčku, bola úplne bez koreňov, len listy mala, po cca 4 - 5 mesiacoch bola schopná na zasadenie, listy sa len pomaly pozviechali, mám ju zasadenú v kokocipsoch, ešte stále sú také nepodarené ale už sa napili a konečne mi začína rásť nový lístok, najprv sa len porozrastali korene, inak sa s ňou nič nedialo skoro pol roka aj viacej, dúfam, že ma čoskoro poteší, pretože som ju dostala pred dvomi rokmi, behom týždňa všetky kvety aj puky opadali a odvtedy sa len čičre, ešte mi od vtedy nekvitla, tak uvidíme, zdá sa, že sa konečne preberá....keď zasadíme orchideiky do veľkého kvetináča, dlho sa nič nedeje, väčšinou sa zastavia, musia si poriadne zvyknúť na nové prostredie, orchideiky sú na to veľmi háklivé, preto ja presádzam len v prípade ak sa niečo deje s koreňmi, inak ich nechávam tak;)
sayly
15.01.10,06:00
Táto orchidejka sa mi už dlhšie nezdala a tak som sa dnes išla pozrieť na jej korienky. Keď som ju vybrala zo substrátu, tak som ostala prekvapená. Mala len jeden.
Môžem ju zasadiť tak, že tie vonkajšie stočím do kvetináča? Ak áno, po akom čase ju mám poliať? (10 dní)

kľudne to tak urob, ale ako radia dievčence, treba ju namočiť, aby korene zmäkli a boli ohybnejšie, po zasadení nepolievaj cca 10 dni a potom začni preliatím (ja len prelievam, už som sa pri ponáraní viac krát popálila, dopadla som ako Ty, ba aj horšie), ja by som nerosila vôbec, ani s tým nemám dobré skúsenosťi, moja mama rosila o dušu a asi prišla o všetky orchideiky, bojím sa ich zobrať k sebe na liečenie, lebo mám strach, že sa to rozšíri aj na moje, pri postrekovaní sa môžu upchávať póry, cez ktoré dýcha a tak vznikajú rôzne hubové choroby a hnitie
lujza.j
15.01.10,08:03
beba13, je nádherná! nie je takto dobre vidieť jej farebnosť, ale skús ju ovoňať, mám doma podobne sfarbenú a tá v určitom čase dňa voní, odborníčkou mi bolo povedané, že je to jeniný voňavý phal. moja voní tak okolo obeda možno tak do 15.00h.smiešne ale fakt voní iba v určitom čase dňa. ale pozor vôňa nie je veľmi výrazná. držím palce!
lujza.j
15.01.10,08:17
dievčatá z košíc na tej vašej výstave si to poriadne užiťe aj za mňa, ja z ba vám iba ticho závidím. dnes si asi pojdem do mojeho sídliskového obchodíku kúpiť pre takú malú radosť nejaký odkvitnutý phal.
dominica
15.01.10,08:27
beba13, je nádherná! nie je takto dobre vidieť jej farebnosť, ale skús ju ovoňať, mám doma podobne sfarbenú a tá v určitom čase dňa voní, odborníčkou mi bolo povedané, že je to jeniný voňavý phal. moja voní tak okolo obeda možno tak do 15.00h.smiešne ale fakt voní iba v určitom čase dňa. ale pozor vôňa nie je veľmi výrazná. držím palce!
mne tiež asi 2 orchidky voňajú asi tak, že niekedy vonia tiež len v niektorú hodinu počas dňa a niektoré dni nevonia vôbec, je to sranda, že aj pár dni nevonia, potom áno, potom zase nie a zase áno...
dominica
15.01.10,08:31
Pár fotiek z okna aj pre vás http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
tá biela nemá chybu...:)
gordonica
15.01.10,09:12
dakujem zmrzka 333 potesila si ma :-) hej hej krasne su to kvietocky a vsetky fotecky co ste sem podavali su super niektore farby som ani nevidela este pajada....ozaj co vravite na to ze by mali byt v presvitnom crepniku?
Betina2
15.01.10,09:37
osvedcilo sa nam polievanie prevarenou vodou (samozrejme studenou :-D ) a sem tam trosku prihnojit, mame ich uz 10 kupujeme v baumaxe ked je vypredaj to ze maju jeden dva kvietky nevadi dolezite su zdrave korene...kvitnu nam na triedacku stale ma daka oddych a daka kvitne je to super kvet a krasny...zatial nie z vlastnej skusenosti ale pocula som ze tie mini verzie rychle umieraju tak neviem

A aj denné rosenie prevarenou odstátou vodou izbovej teploty im robí dobre. A najmä tým tenkolistým orchideám-tie to vyslovene vyžadujú. Sem tam do nej dám aj kvapku hnojiva a takto postrekujem. Ale koncentrácia polovičná alebo ešte slabšia než na korene.osobne v Baumaxe nekupuje, možno som nemala pri návštevách šťastie na kvalitné kusy :( Ale ani kúpa v kvetinárstve nie je zárukou kvality! Mám nádherné zdravé aj z Ikei aj z Hornbachu aj z klasického kvetinárstva a kupodivu tá biela so symbiotickými hubami pochádza z kvetinárstva z Prahy (od manžela zo služobky, ale vtedy tam tie huby nebolo vidno, až neskôr sa rozvinuli). Ale aj kvalitný kus dokážeme nekvalitnou opaterou behom pár týždňov úplne zlikvidovať. Doma mám jeden ks phaly, ktorú som kedysi podarovala sestre k sviatku a po pár týždňoch som jej ju doslova odcudzila v zúboženom stave - doteraz sa úplne nespamätala, zostali jej len 2 či 3 korene, ale bojuje statočne napriek tomu, že má len niekoľko maličkých chabých listov, ale snaží sa , vyháňa nové, takže ju hýčkam, aby sa vzchopila. Jednoduocho nemám to srdce ju vyradiť na schodisko len preto, že je momentálne nepekná, keď bojuje...no možno sa mi raz odvďačí záplavou kvetou.

Tie mini verzie bývajú často zasadené v rašeliníku alebo machu, prípadne majú pod hlavným koreňom zastrčený kus molitanu, aby pri prevoze a predaji lepšie udržali vlhkosť. Žiaľ, ak to s polievaním v predajni preženú (polievajú ich ako klasické, len na ten objem kvetináčika je to fakt priveľa vody) , a to dosť často aj pri klasických veľkých phalach, vlhkosť pod koreňmi spôsobí rýchle odhnitie koreňov a následné odumretie rastliny. Odporúčam tieto miniphaleonopsisy ihneď po prenesení domov prezrieť (vytiahnuť z plastového kvetináčika) a skontrolovať korene. Nezdravé, hnijúce hnedé mäkké korene (tak ako aj u klasických) treba odstrániť, rany poprášiť mletou škoricou a tak vydezinfikovať (čítala som aj o slabom roztoku peroxidu vodíka, ale ten nemám odskúšaný, tak ho ani nedoporučujem, ale ak nájdem link, pripojím ho). Odstrániť všetok mach aj molitan. Najlepšie nechať len voľné korene bez akéhokoľlvek savého materiálu. A nakoniec zasadiť do nového substrátu hrubého, takého ako je aj pre klasické phaly, s kôrou a veľkými časťami - ja používam kúpenú zmes na orchideje. Pozor sú ale 2 druhy - s hrubšou štruktúrou na phaly a dendroboim phaleonopsis + Vandy a a s jemnejšou štruktúrou na tie ostatné druhy.
Potom preliať vodou a potom nepoliavať niekoľko dní. Môže sa rosiť na listy. Potom už polievať klasicky, samozrejme tieto mini častejšie, ale nesmú stáť vo vode. Pozor nerosiť kvety (na žiadnych orchideách) , zostali by na nich nepekné flaky - je to nejaké hubové ochorenie, tuším botrytída? A samozrejme listové srdiečko vysušiť do večera.

Tiež túžim po nejakej krásnej miniphale. Majú ich v nádherných farbách a sú také pevné a husté! Napr. tie tmavofialové s kresbou aj bez nej sú fantastické! Ale väčšinou ma odradí buď ich stav v predajni, alebo cena. Takže si počkám, až na začiatok leta, vtedy budú lacnejšie ako teraz. Nerada kupujem v kvetináči niečo len na pár dní kvitnutia. Takže ak sa niekomu darí doma pestovať takéto mini phaly a sú zdravé, tak gratulujem a tak trošku závidím. Držím palčeky!
Betina2
15.01.10,09:55
No práve táto má v substráte tie symbiotické huby...také mini biele guliočky priemer asi 0,5-1 mm. Aj som sa ich pokúšala odstrániť, dala nový súbstrát, ale sú tam znovu a podľa mojich zistení na nete aj z osobnej skúsenosti jej len prospievajú. V kvetinárstve ani v knižkách som nič o nich nenašla, ale na nete je zopár tém "Symbiotické huby". Aj tu niekto tiež okrem mňa písal, že sú prospešné. Takže už ich neodstraňujem. Mimochodom, práve táto biela mala 1,5 roka prestávku v kvitnutí a má tiež neuveriteľne mnoho krásnych zdravých koreňov. Spočítam koľko má pukov a dám vedieť a skúsim foto tých húb urobiť a priložiť. Vraj sú aj k množeniu semenom nevyhnutné...

Takže pripájam foto tých mojich symbiotických húb. Po zväčšení obrázka by to malo byť pekne vidieť ako guličky.
Betina2
15.01.10,10:02
Áno môžeš ju zasadiť a milka60 Ti radí dobre len doplním, že treba použiť vlažnú vodu a nenamočiť srdiečko (stred). Korienky budú ohybnejšie a pri sadení sa nebudú lámať. Poliať ju stačí po 10-14 dňoch podľa toho ako máš teplo.

Pekný deň :)

Presne tak! Namočiť korene, nechať zmäknúť, opatrne zohnúť do kvetináča a zasadiť. Po čase si rastlinka vyženie nové vzdušné korene. S polievaním, ako píšu hore.
lujza.j
15.01.10,10:15
teraz sa tu veľa píše o polievaní mám skúsenosti iba s polievaním phalov, mám iba tie. ja polievam vodou z vodovodu, úplne zo začiatku som vodu prevárala ako sa mi počet phalov zvyšoval tak som prešla na destilovanú, ale teraz pri počte 36ks, je to voda z vodovodu, "vypytali si to samé" mala som chorý phal-hniloba srdiečka, ale mál krásne zdravé koreňe, nechcela som naň míňať destilovanú vodu tak som ho polievala vodou z vodovodu, po čase zo spodu vyhnala nové listy, dnes to je zdravá kvitnúca phala.nerosím, ak áno tak len destilovanou.momentálne už dlho ani nehnojím a kvitnú a rastú aj bez toho, keď som hnojila rástli iba korene a listy a kvety nikde, keď som prestala tak začali kvitnúť. sú veľmi individuálne,aspoň tie moje. mám dokonca takú ktorá mi tri roky nekvitla rastú listy, korene, ale kvety nikde neviem čo urobiť, možno zmenim okno.
10 min polievanie si ja myslím, že je málo pri normálne veľkách phaloch ja nechávam namočené tak 30min až 1h. pri mladých phaloch rozmnožených z keiki, tak tam nechávam namočené menej 15-20min.
Betina2
15.01.10,10:47
kľudne to tak urob, ale ako radia dievčence, treba ju namočiť, aby korene zmäkli a boli ohybnejšie, po zasadení nepolievaj cca 10 dni a potom začni preliatím (ja len prelievam, už som sa pri ponáraní viac krát popálila, dopadla som ako Ty, ba aj horšie), ja by som nerosila vôbec, ani s tým nemám dobré skúsenosťi, moja mama rosila o dušu a asi prišla o všetky orchideiky, bojím sa ich zobrať k sebe na liečenie, lebo mám strach, že sa to rozšíri aj na moje, pri postrekovaní sa môžu upchávať póry, cez ktoré dýcha a tak vznikajú rôzne hubové choroby a hnitie

Mne sa zas potrekovanie osvedčilo.:) Veľa závisí od teploty prostredia. Ak je chladnejšie, asi netreba postrekovať. Ja ich mám v paneláku na okennom parapete z kameňa, pod ním je radiátor, takže teplo stúpa hore, ale nie priamo. Kameň studený nie je. Je tam skôr teplo a sucho. Takže ja rosím. Vždy ale len ráno alebo doobeda. A do 10-15 minút majú listy úplne suché, ak sa voda dostane do srdiečka, tak uschne do 1/2 hodiny. A keď idem okolo, mrknem na ne, či sa fakt voda odparila aj z toho srdiečka. Ak nie vysajem ju papierovou vreckovkou. Poobede už nikdy nerosím, lebo do západu slnka musia byť všetky nadzemné časti rastliny úplne suché a bez vody. A samozrejme zospodu tiež nesmie stáť vo vode. V noci sa voda nestihne tak odpariť ako cez deň. Stačí aj nepatrný niekoľkostupňový pokles nočnej teploty, najmä ak je rastlina pri sklenej okennej tabuli, a ak je vlhkosť najmä v srdiečku, odštaruje to hnilobný proces. A u nás aj kúria menej v noci a nadránom.
Takisto si myslím, že závisí aj od "jemnosti" kvapiek, ktoré sa z rozprašovača vystrekujú. Ja mám pomerne jemný rozpračovač, robí skôr takú hmlu, ale pekne sa usadí na listoch ak jej dám viac a z menšej vzdialenosti. Poriadne som vymyla nejakú menšiu flaštičku z kozmetického prípravku na vlasy - tuším z nejakého zvlhčovača na vlasy.
Dokonca v literatúre aj na nete sa píše, že postrekovanie dočasne nahradí aj polievanie a ak sa zabudne poliať, ale nie postriekať, tak to prechodne aj úplne stačí rastlinke.
Ak sa ale bojíš postrekovať, môžeš vyskúšať nasypať do širšej plytšej misky malé kamienky alebo keramzit v súvislej vrstve asi 1-3 cm vysokej, tieto zaliať vodou, tak aby v nej stáli, ale aby sa ku koreňom rastliny nedostala vlhkosť a plastová črepník s rastlinou naň postaviť. Voda z podmisky sa bude odparovať. Mala by sa tak dosiahnuť vlhkosť okolo rastliny. Nedá sa ale potom použiť žiadny okrasný kvetináč. Pri tomto spôsobe musí byť dostatok voľného priestoru na odparovanie vody.
Ďalšia možnosť ako rastline dodať vlhkosť, je pravidelne utierať jednotlivé listy navlhčenou handričkou. Toto má aj ďalší pozitívny efekt - odstráni sa tak prach z povrchu listov - to mohol byť dôvod ucpávania pórov na listoch (nemyslím, že to bolo "len" vodou). Takže to raz za čas (raz za mesiac) robím aj ja.
Ďalšia vec - nikdy na orchideje nepoužívajte prípravok na dosiahnutie lesku listov (býva to v spreji). Ani ak je to súčasne hnojivo. Na fikus benjamin je to skvelá vec, ale phalu to môže zabiť. Obsahuje to nejaké oleje, ktoré potom prilnú k listu a ucpú mu póry. Rastlina potom nemôže cez listy dýchať. A najhoršie je, ak sa to dostane na vzdušné korene.
Ja používam výlučne kvapalné hnojivo na koreňovú výživu na muškáty a petúnie. Na list ho streknem občas v minimálnej koncentrácii - pár kvapiek na 2 l vody. Na polievanie dávam polovičnú koncentráciu, než je v návode.

Ak to zhrniem, tak phaly neznášajú kombináciu chladu a vlhka v akejkoľvek podobe (podobne aj iné rastliny) a z toho potom vznikajú hubové ochorenia. Aj kombinácia tepla a nadbytku vlhka ku koreňom škodí.
Všeobecne platí, že v rodinnom dome je vzduch vlhkejší ako v paneláku. Takže veľa fakt závisí od konkrétnych podmienok.
Betina2
15.01.10,11:12
teraz sa tu veľa píše o polievaní mám skúsenosti iba s polievaním phalov, mám iba tie. ja polievam vodou z vodovodu, úplne zo začiatku som vodu prevárala ako sa mi počet phalov zvyšoval tak som prešla na destilovanú, ale teraz pri počte 36ks, je to voda z vodovodu, "vypytali si to samé" mala som chorý phal-hniloba srdiečka, ale mál krásne zdravé koreňe, nechcela som naň míňať destilovanú vodu tak som ho polievala vodou z vodovodu, po čase zo spodu vyhnala nové listy, dnes to je zdravá kvitnúca phala.nerosím, ak áno tak len destilovanou.momentálne už dlho ani nehnojím a kvitnú a rastú aj bez toho, keď som hnojila rástli iba korene a listy a kvety nikde, keď som prestala tak začali kvitnúť. sú veľmi individuálne,aspoň tie moje. mám dokonca takú ktorá mi tri roky nekvitla rastú listy, korene, ale kvety nikde neviem čo urobiť, možno zmenim okno.
10 min polievanie si ja myslím, že je málo pri normálne veľkách phaloch ja nechávam namočené tak 30min až 1h. pri mladých phaloch rozmnožených z keiki, tak tam nechávam namočené menej 15-20min.

Možno nemáte veľmi tvrdú vodu. U nás je dosť tvrdá, pri iných kvetoch po čase vidno usadeniny vápnika, tak zatiaľ preváram. Ale mám ich dokopy len 9 ks. Predtým som neprevárala, iba hnojila hnojivom na orchideje a nič. Len korene a listy. varom sa aj prípadných chlór z verejného vodovodu odstráni. Teraz preváram, rosím , hnojím hnojivom na muškáty a kvitnú jedna radosť. Treba použiť hnojivo s nízkym obsahom dusíka (ten podporuje rast zeleného - a teda najmä listov) a s vyšším obsahom draslíka (tuším na pevnosť pletív) a fosforu (na podporu nasadzovania kvetov). Také je presne na muškáty a petúnie. Len ho dávam v polovičnej koncentrácii, aby som ju nespálila.
Fakt ich máš 36? To je super! Prilož nejakú fotečku, kde sú pohromade. Som na ne fakt zvedavá. Musia byť úžasné. V BA ani dažďovú vodu nemôžem v paneláku (a ani nechcem,tu nie je moc čistá) chytať, ale v RD by som to skúsila pri tom množstve. Ale u Vás im asi Vaša voda z vodovodu vyhovuje, keď sa im darí.
Inak mama je v inej časti BA a polieva z vodovodu a darí sa im tiež.
A ak si hnojila správnym hnojivom, tak možno práve tá prestávka v hnojení im mohla naštartovať kvitnutie. Alebo aj dočasný pokles najmä nočnej teploty o niekoľko stupňov ich dokáže "nakopnúť".
U mňa to bola kombinácia - dočasný pokles teploty na pár týždňov, potom štart hnojenia hnojivom na muškáty, svetlejšie miesto a potom pravidelné rosenie. A niektoré dostali nový substrát.
A možno len potrebovali dlhší oddych na regeneráciu po predchádzajúcom mohutnom kvitnutí.
Skús tú 3 roky nekvitnúcu preniesť na niekoľko týždňov (max 2 mesiace) na svetlé chladnejšie miesto (stačí pokles o 3-4 stupne C.) bez prievanu, ale teplota by nemala byť pod 16-17st.C., vraj ak je sústavne nad 24-25 st.C tak prestávajú kvitnúť , obmedziť polievanie, prestať hnojiť, len občas rosiť na list a substrát a vzdušné korene. Po čase ju preniesť späť do teplejšieho prostredia, postupne začať polievať, rosiť pravidelne a hnojiť hnojivom s vyšším obsahom draslíka a fosforu a s nízkym dusíkom, prípadne ju môžeš skúsiť aj presadiť do nového substrátu.
Mohla by nahodiť puky. A možno ich bude po takej dlhej prestávke aj viac.
Prajem veľa úspechov.
Betina2
15.01.10,11:22
Desať minút nestačí,ja ich nechávam vo vode stáť hodinu,ale voda sa nesmie dostať do srdiečka.Pouvažuj aj nad umiestnením.Neznášajú prudké slnko,teraz síce nie je,ale neviem ako dlho akde ich mávaš.Ja ich mám na svetle v dvoch izbách,ani jednu na parapete a i teraz majú krásne lesklé tvrdé listy a bývam v paneláku.Ešte raz:hodina týždenne v prevarenej,odstátej vode po horný okraj črepníka.Substrát kupujem špeciálny pre orchideu a mám dobrú skúsenosť aj s jemným aj s hrubým.

Ak ich aj máte na parapete (ako ja), v ranných hodinách, keď je prudké slnko, tak pritieňujem žaluziami - mám medziokenné, tak ich naklopím tak, by svetlo išlo dnu, ale nie priamo na rastlinku. Neskôr keď je slnko vyššie , odklopím žaluzie tak, aby aj na ne svietilo a mali dostatok svetla. V zime to nerobím, je stále odostreté, lebo teraz nepečie tak ako v lete alebo skoro na jar - vtedy je dosť prudké slnko najmä doobeda a pred ním treba chrániť. Prvý znak, že majú priveľa svetla je zčervenanie listov v miestach, kde na ne priamo dopadá slnko. Náchylné sú na to najmä tmavokvitnúce phaly.
Mäknutie listov je obvykle dôsledkom premokrenia rastliny od koreňov (odspodu). Ak vyháňa nové, netreba sa báť. Treba ju vybrať zo substrátu, ošetriť, odstrániť poškodené a hnilé časti a znovu zasadiť do nového substrátu. Niekedy aj 1-2 staré spodné listy zmäknú, časom zožltnú, zoschnú a odpadnú. To je normálny jav. Ak sú korene v poriadku. Ak nové listy potom stoja vysoko nad substrátom, pri presádzaní ju môžete posadiť hlbšie do substrátu, avšak prvé spodné listy musia byť nad substrátom.
veva..
15.01.10,17:17
Ďakujem za rady. Už som ju aj zasadila.:)
lujza.j
15.01.10,18:57
Betina2, ďakujem za tvoje zaujímavé skúsenosti!hlavne hnojenie hnojivom na muškáty,to určite vyskúšam, mám síce doma aj normálne na orch., ale nehnojím.viem, že rosenie je fajn len sa bojím hniloby srdiečka.vodu máme údajne tvrdú aspoň sa to hovorí o vode v BA.fotečky budú,aj aktuálne aj staršie.tú čo mi tak dlho nekvitla som dala do inej izby a najbližšiu zálievku pohnojím muškátovým hnojivom.
rozborova
15.01.10,20:15
Ďalšie dve slniečka sa rozhodli,že ma potešia.
Zitulda
16.01.10,06:10
Po predchádzajúcom príspevku s krásnymi orchidkami je mi ľúto pridať takéto fotky.:mee::mee::mee:
Obr.č.1 - vencovec pri bielej orchidke už je napadnutý Vlnatkou ešte kvitne-viď obr. č.4
Obr.č.2 - vlnatky po týždni na fialovej rastlinke,ktorá ešte kvitne - viď obr. č.4
Obr.č.3 - biela orch., ktorá skoro padla, a zachytila som ju, ale polámala nový výhono svolusnaha bola ho prilepiť, ale márny pokus a nič z toho.
Na obrázku č.4 sú fialová z novembra a biela štvorročná v kvete, ale listy sú napadnuté tiež.
Obr.č.5 - kvety orchidejky žlto pruhovanej s listami tiež napadnutými
Obr.č.6 -je vidieť koniec stvolu orchidei zelenožltej s tmavočervenými bodkami napadnutý vlnatkou.
Biela nám po celé štyri roky dva až tri krát kvitla, bola presadená pred rok a pol a ako vidno sa dosť vytiahla z kvetináča. Dnes ale neviem Vám presne povedať, či sa mi pošťastí niečo z nich zachrániť. Čo to mohlo zapríčiniťsa názory rozchádtzajú. Je vraj možné, že sme to doniesli už z obchodu, ale nebolo vidieť (v novembri mi tú fialovú kúpil manžel).
O ďaľších útrapách potom:(...jéééj:) z okna vidím našu14 ročnú feldičku:):D
jajax
16.01.10,07:48
myslim si ze mojim orchideam nesvedci suchy vzduch ktory teraz mame v byte-zo siestich orchidei ktore isli kvitnut mi rozkvitol jeden puk,ostatne uschli a odpadli:mee:chcem kupit zvlhcovac vzduchu.myslite ze to pomoze:confused:mate niekto skusenosti:cool:
Betina2
16.01.10,07:58
Tá prvá síce nie je orchidejka, je to stephanotis. Tiež ho mám, a každú zimu sa takto správa, zhodí docela dosť listov. Je to celkom normálne. Ja ju vždy premiestnim na svetlé chladnejšie miesto, polievam úsporne, ale tak, aby zemina úplne nevyschla. Na jar ju dám na jej bežné svetlé teplejšie stanovisko, odstránim zoschnuté časti. Začnem normálne polievať a postupne prihnojovať (používam na kvitnúce rastliny len hnojivo na muškáty). O pár dní začne vyháňať nové stonky a listy a uvidíš,. po nejakej dobe nahodí aj kvetné puky. U mňa to takto funguje. Je to docela nenáročná rastlinka, neznáša ale prievan a trvalé premokrenie ani trvalé preschnutie, správa sa podobne ako klasická hoia (voskovka).
Z druhej fotky neviem. Orchidku na tretej fotke presaď do nového substrátu, a možno aj do máličko väčšieho plastového kvetináčika špeciálne na orchidky (kúp si podobný ako máš teraz, len asi o 1-2 cm v priemere väčší by mohol byť - sa mi zdá, že koreňov je tak veľa a zdajú sa byť zdravé.). Najprv ju namoč aj s kvetináčom do odstátej vody, aby sa ľahšie vybrala. Potom odstráň všetok starý substrát, a poškodené časti. Korene namoč cca na 1/2 hodiny do vody, aby zmäkli a postupuj tak , ako tu už bolo napísaná. Jeden spodný list má síce scvrknutý, ale to môže byť vekom rastliny, ostatné sú pekné, takže v poho. A tie posledné dve na fotečkách máš predsa pekné. :)
Betina2
16.01.10,08:05
myslim si ze mojim orchideam nesvedci suchy vzduch ktory teraz mame v byte-zo siestich orchidei ktore isli kvitnut mi rozkvitol jeden puk,ostatne uschli a odpadli:mee:chcem kupit zvlhcovac vzduchu.myslite ze to pomoze:confused:mate niekto skusenosti:cool:

To môže byť zlou aklimatizáciou pri zmene prostredia. Ak si ich kupovala v chladnejšom počasí, trebalo ich mať pekne zabalené pri prevoze, aby ich "neofúklo". Najlepšie do celofánu alebo igelitu. Proste aby neprechladli. A čo najrýchlejšie previezť domov. Stačí hodina v uzamknutom aute vonku v chlade a aj zabalená "vykape". Pre ne je taký prechod z tepla do zimy šok.
Keď ju už máš doma, nechaj ju v tom celofánovom obale aj 2-3 dni, nech si zvykne na izbovú teplotu u Vás. Aj to vzdušnú vlhkosť v okolí rastliny udrží. Len zvrchu musí mať prístup vzduchu. Až po 3 dňoch ju zvyknem rozbaliť úplne. Potom ju niekoľko dní len rosím, ale nikdy nie na kvety. Až asi po 10-14 dňoch začínam s polievaním.
Zvlhčovač vzduchu nemám a ani by som ho k orchidejám nedávala. Ošpricovala by asi aj kvety. Boli tu aj iné tipy na zvlhčenie vzduchu v okolí rastlín. Skús kuknúť.
jajax
16.01.10,10:18
Betina dakujem za radu.to nie su nove orchidee.kupovala som ich od minuleho roku.minulu zimu som nemala problemy ale v lete sme menili okna.ten zvlhcovac som nechcela dat priamo k orchidkam.myslela som ze by prospel aj kvetom aj nam.;)
zmrzka333
16.01.10,10:45
myslim si ze mojim orchideam nesvedci suchy vzduch ktory teraz mame v byte-zo siestich orchidei ktore isli kvitnut mi rozkvitol jeden puk,ostatne uschli a odpadli:mee:chcem kupit zvlhcovac vzduchu.myslite ze to pomoze:confused:mate niekto skusenosti:cool:
my ideme kupit dnes ale hlavne kvoli synovi ale dufam ze sa bude pacit aj orchidkam mame dost teplo a sucho doma.
Ma-Ba
16.01.10,10:48
jajax - stará, dobrá rada. Postaviť kvetináče na podmisku s keramzitom zaliatym vodou, tak, aby voda nesiahala ku koreňom.
zmrzka333
16.01.10,10:51
Betina dakujem za radu.to nie su nove orchidee.kupovala som ich od minuleho roku.minulu zimu som nemala problemy ale v lete sme menili okna.ten zvlhcovac som nechcela dat priamo k orchidkam.myslela som ze by prospel aj kvetom aj nam.;)
tiez ho nedam k orchidkam bude v miestnosti ale nie pri nich
zmrzka333
16.01.10,10:59
dievcata pzrite co uz asi dva tyzdne sledujem a neviem ake ochorenie to je. su to iba dve skvrny ale zvecsuju sa a kvety su tiez cudne ale neviem ci uz odkvitaju alebo je to ochorenim. Dnes som nasla 3 zvednute
Maruška54
16.01.10,13:09
išla som kúpiť jednu do daru a takto to dopadlo...tú tmavú darujem a tá bledá bude pre mňa
jajax
16.01.10,13:11
jajax - stará, dobrá rada. Postaviť kvetináče na podmisku s keramzitom zaliatym vodou, tak, aby voda nesiahala ku koreňom.
ja mam kvetinace s vyvysenym prostriedkom dna.takze tam je voda ale korene sa nemacaju.ale asi to nestaci.
1Miri
16.01.10,13:14
Ja som tiez predvlani v decembri dostala krasne rozkvitnutu orchideu a tak ako tebe, aj mne opadali kvietky, myslim si, ze je to tou zimou a prepravou do predajni, museli pomrznut, ale uz ju mam rok a su na nej len listy a stale nic, cakam, cakam a ani neviem na co...
lujza.j
16.01.10,18:17
zmrzka 333, ja osobne neviem či ide o chorobu. ja keď som mala škvrny na listoch tak presne viem z čoho boli a to popálené v lete od žalúzie, ale to sa nezväčšovalo a potom sa mi stalo minulú zimu, že som mala list opretý o studené sklo okna, tiež sa urobila škvrna, ale tá sa zväčšovala až tak, že neskor celýlist odpadol a nakoniec vypadlo celé srdiečko, čiže som si vyrobila hnilobu srdiečka-skoro ma porazilo!!!
nech ti ešte napíšu ostatné baby čo hovoria
daen
17.01.10,11:09
Mám na niektorých orchidejkách bielu plieseň. Neviem ako sa mam toho zbaviť či postačí vymeniť substrát ale na koreňoch je tiež. Poradte čo mam robiť.
mata10
17.01.10,11:17
Mám na niektorých orchidejkách bielu plieseň. Neviem ako sa mam toho zbaviť či postačí vymeniť substrát ale na koreňoch je tiež. Poradte čo mam robiť.
Moj názor je asi taký,vybrať ju zo zeme umyť jej korene a zasadiť do noveho substratu ale dať ju na teplejšie miesto.
ludmilla
17.01.10,11:37
Moje dve teraz kvitnú.
Dodik_1
17.01.10,11:40
moju prvú orchideu phalaenophis som dostala v auguste a odkvitla mi v novembri podľa toho ako mi v kvetinárstve radili som ju po odkvitnutí zastrihla. Od vtedy nič lisli sú krásne, zdravé dokonca mi jeden aj narástol len ta byľka s kvetmi nerastie nič ani sa nezmenila, ani som si nevšimla že by chcela nová rast nič....
chybou bolo že som ju polievala každý týždeň aj s hnojivom po odkvitnuti nedávno som čítala že hnojiť nie ked rastlina oddychuje tak som prestala....skôr mi príde dosť vlhka tak ju nechám troska preschnúť ale najviac ma trápi že vrchne dýchacie korene mi akoby úplné uschli...dočkám sa jej krasy ešte???
moja druha orchidea tiež phalaenophis som si kúpila v novembri na jarmoku bola najkrajšia zo všetkých ale aj tak je chudiatko jej lístky boli ako z papiera ale ako som sa o ňu starala a hnojila pomaličky sa dostavajú do dobrej formy dokonca mi aj jeden vykvitol len ma voľáke fialové škvrnky môže to byt tím že orchidea je fialovo ružova?. tiež keď mi odkvitla v decembri uschla mi byľka zastrihla som ju Len ona schla ďalej a ďalej až mi uschla cela a bojím sa ju celu odstrihnúť.....mam ju nechať alebo ju mam odstrihnúť?? narastie nová byľka?? zatiaľ som si nevšila že by rástla...tiež som ju do taras hnojila, už nebudem :( ale nechám ich preschnúť za to tato orchidea ma nádherné horne dýchacie korene...
lubica1466
17.01.10,11:53
Ach,ako vám tie orchidejky závidím.Ja som si ich začala kupovať v auguste a v decembri som ich mala 12.Darilo sa im,niektoré mi kvitli už aj 2x,lenže v nedelu pred vianocami,keď boli tie najväčšie mrazy nám vyhorela bytovka a ako sme museli vetrať a slabo nám kúrili,tak mi pomrzli.Zostali mi len 3.Teraz čakám,kedy bude nejaká dobrá akcia,aby som si zasa mohla kúpiť.
Zdenka175
17.01.10,12:23
Ach,ako vám tie orchidejky závidím.Ja som si ich začala kupovať v auguste a v decembri som ich mala 12.Darilo sa im,niektoré mi kvitli už aj 2x,lenže v nedelu pred vianocami,keď boli tie najväčšie mrazy nám vyhorela bytovka a ako sme museli vetrať a slabo nám kúrili,tak mi pomrzli.Zostali mi len 3.Teraz čakám,kedy bude nejaká dobrá akcia,aby som si zasa mohla kúpiť.
Tak to je nepríjemné, ale aspoň, že Vám sa nič nestalo.:)
Zdenka175
17.01.10,12:28
moju prvú orchideu phalaenophis som dostala v auguste a odkvitla mi v novembri podľa toho ako mi v kvetinárstve radili som ju po odkvitnutí zastrihla. Od vtedy nič lisli sú krásne, zdravé dokonca mi jeden aj narástol len ta byľka s kvetmi nerastie nič ani sa nezmenila, ani som si nevšimla že by chcela nová rast nič....
chybou bolo že som ju polievala každý týždeň aj s hnojivom po odkvitnuti nedávno som čítala že hnojiť nie ked rastlina oddychuje tak som prestala....skôr mi príde dosť vlhka tak ju nechám troska preschnúť ale najviac ma trápi že vrchne dýchacie korene mi akoby úplné uschli...dočkám sa jej krasy ešte???
moja druha orchidea tiež phalaenophis som si kúpila v novembri na jarmoku bola najkrajšia zo všetkých ale aj tak je chudiatko jej lístky boli ako z papiera ale ako som sa o ňu starala a hnojila pomaličky sa dostavajú do dobrej formy dokonca mi aj jeden vykvitol len ma voľáke fialové škvrnky môže to byt tím že orchidea je fialovo ružova?. tiež keď mi odkvitla v decembri uschla mi byľka zastrihla som ju Len ona schla ďalej a ďalej až mi uschla cela a bojím sa ju celu odstrihnúť.....mam ju nechať alebo ju mam odstrihnúť?? narastie nová byľka?? zatiaľ som si nevšila že by rástla...tiež som ju do taras hnojila, už nebudem :( ale nechám ich preschnúť za to tato orchidea ma nádherné horne dýchacie korene...
Po odkvitnutí vidieť či stonka schne. Keď schne odstrihnem pokiaľ boli kvety. Niekto strihá nad 3 očkom odspodu. No teraz sa mi stalo, ako odpadli kvety sa stonky predĺžili a narástli nové puky. Proste každá rastlinka je individuálna. Mne po odkvitnutí tak po mesiaci začnú rásť stonky. Niektoré zo stoniek a niektoré od srdiečka. Na všetko treba čas. Nato aby zakvitla pomáha trochu znížiť teplotu. Držím palce
katka50
17.01.10,12:56
V Košiciach sa koná od 15.1. do 31.1. výstava orchideí spojená s predajom. Pridávam pár fotiek. Nááádhera!
Silvernola
17.01.10,13:48
V Košiciach sa koná od 15.1. do 31.1. výstava orchideí spojená s predajom. Pridávam pár fotiek. Nááádhera!
Ach, pri pohľade na ne potrebujem podbradník, tak slintám!:D:D:D:D:D
lujza.j
17.01.10,13:51
katka50,ďakujeme krásne fotečky!!!tak to je teda paráda neopísateľná krása, úprimne závidím, že si to mohla vidieť.
jajax
17.01.10,14:24
V Košiciach sa koná od 15.1. do 31.1. výstava orchideí spojená s predajom. Pridávam pár fotiek. Nááádhera!
odolala si?;)
jajax
17.01.10,16:05
konecne ma moja draha polovicka "dokopala" :D:Dk tomu aby som si spravila album;)tak ak ma niekto zaujem nech sa paci:---
mata10
17.01.10,16:18
konecne ma moja draha polovicka "dokopala" :D:Dk tomu aby som si spravila album;)tak ak ma niekto zaujem nech sa paci:---
Zrobil dobre krásne orchidejky:D
zmrzka333
17.01.10,16:50
tak dievcata pridala som si do albumu fotky z vystavy orchidiek v Kosiciach. Tak sa pokochajte
jajax
17.01.10,16:58
Zrobil dobre krásne orchidejky:D
dakujem pekne:---
jajax
17.01.10,17:01
popozerala som si vase albumy a ozaj sa mate cim chvalit:---;)chcela som pridat aj viac komentarov ale co sa da pisat.stale len to iste.takze vsetkym-krááááása:D
rozborova
17.01.10,17:10
Sú prekrásne.
lenus
17.01.10,17:23
Ahojte, konecne som si dala do pocitaca fotky poslednej orchidey, ktoru som dostala este pred Vianocami, tak vam ju chcem ukazat. V case ked bola fotena, mala este celkom dost pukov, ale uz vtedy bolo zjavne, ze coskoro opadnu. Momentalne sa drzia uz len dva puky, ktore vsak tiez pojdu dole, lebo uz fialoveju, a kvety sa tiez chystaja opadnut. Vdaka nej som si dala predsavzatie, ze v zime uz ziadnu orchideu nekupim.
Chcela som vam tiez ukazat, v com bola zasadena. Ked som ju dostala, v substrate bolo vidno vela korienkov, ktore zjavne nepatrili jej. Dnes mi to uz nedalo, lebo som bola zvedava, co to vlastne je, tak som ju vytiahla a zistila som, ze kora bola len po obvode kvetinaca a na vrchu, teda len tam, kde ju bolo vidno, ale vo vnutri okolo korenov bolo to, co je na tretej fotke. Myslim, ze je to mach alebo take nieco, ale bolo to vlhke a nevzdusne, tak som ju presadila do kory. Dufam, ze som nespravila viac skody ako uzitku. :)
milka 60
17.01.10,17:50
tak dievcata pridala som si do albumu fotky z vystavy orchidiek v Kosiciach. Tak sa pokochajte
Zuzka vdaka ti za krásne fotky:):):):)
milka 60
17.01.10,17:58
konecne ma moja draha polovicka "dokopala" :D:Dk tomu aby som si spravila album;)tak ak ma niekto zaujem nech sa paci:---
Máš pekné orchidky:):):)
Ma-Ba
17.01.10,18:02
Mám na niektorých orchidejkách bielu plieseň. Neviem ako sa mam toho zbaviť či postačí vymeniť substrát ale na koreňoch je tiež. Poradte čo mam robiť.

Bolo by dobré foto, ale skôr si myslím, že ide o fľaky zo zálievkovej vody.
Čím polievaš?
zmrzka333
17.01.10,18:04
dievcata aj som si z vystavy doniesla jednu princeznu, zajtra pridam foto lebo dnes sa mi uz nechce. Ale chcela som vas oprosit ci by ste sa nepozreli na tie skvrny co som sem proidala asi 2 strany do zadu. Neviem co to je a co s tym. Zvecsuju sa a ja sa obavam o tu orchidku. Aj kvety uz vednu a ja neviem ci to len odkvita alebo je to kvoli skvrnam
zmrzka333
17.01.10,18:04
konkretne prispevok 4113
jajax
17.01.10,18:08
Máš pekné orchidky:):):)
pekne dakujem.
zmrzka333
17.01.10,18:42
tak predsa som len pridala fotky novej princeznej tak kuk. Co myslite moze byt takto naaranzovana v skle? vraveli mi ze ano, len mam obavu ci tam nie je natlacena a ci nevadi ze vlastne stoji na vaze na spodnych listoch. nemohlo by to uskodit?
lenus
17.01.10,18:50
tak predsa som len pridala fotky novej princeznej tak kuk. Co myslite moze byt takto naaranzovana v skle? vraveli mi ze ano, len mam obavu ci tam nie je natlacena a ci nevadi ze vlastne stoji na vaze na spodnych listoch. nemohlo by to uskodit?
Je krasna. Mozem sa opytat, kolko stala?
jajax
17.01.10,19:24
mne sa v tej vaze paci.Ma-Ba ti urcite poradi ci tak moze byt.ona ma tiez vandy(je to vanda:confused::confused:dufam).
zmrzka333
17.01.10,19:34
Je krasna. Mozem sa opytat, kolko stala?
Bola najdrahsia zo vsetkych orchidiek ale vsetky vandy co tam mali tak satli rovnako 29,50. Ked to pocul manzel tak len oci vyplestil, ale kupil mi ju:D
zmrzka333
17.01.10,19:35
mne sa v tej vaze paci.Ma-Ba ti urcite poradi ci tak moze byt.ona ma tiez vandy(je to vanda:confused::confused:dufam).
ano vanda
jajax
17.01.10,19:37
myslim ze nebola az taka draha.ale je naozaj prekrasna:)
bef
17.01.10,20:26
Ahojte, konecne som si dala do pocitaca fotky poslednej orchidey, ktoru som dostala este pred Vianocami, tak vam ju chcem ukazat. V case ked bola fotena, mala este celkom dost pukov, ale uz vtedy bolo zjavne, ze coskoro opadnu. Momentalne sa drzia uz len dva puky, ktore vsak tiez pojdu dole, lebo uz fialoveju, a kvety sa tiez chystaja opadnut. Vdaka nej som si dala predsavzatie, ze v zime uz ziadnu orchideu nekupim.
Chcela som vam tiez ukazat, v com bola zasadena. Ked som ju dostala, v substrate bolo vidno vela korienkov, ktore zjavne nepatrili jej. Dnes mi to uz nedalo, lebo som bola zvedava, co to vlastne je, tak som ju vytiahla a zistila som, ze kora bola len po obvode kvetinaca a na vrchu, teda len tam, kde ju bolo vidno, ale vo vnutri okolo korenov bolo to, co je na tretej fotke. Myslim, ze je to mach alebo take nieco, ale bolo to vlhke a nevzdusne, tak som ju presadila do kory. Dufam, ze som nespravila viac skody ako uzitku. :)

Ahoj, tak to čo si objavila je biela rašelina, ktorá sa používa do pestovateľských substrátov a vyznačuje sa vysokou nasiakavosťou. Pri kúpe väčšinou nevidíme či je medzi korienkami a keď sa okolitá kôra tvári že je suchá začneme polievať tak ako tie čo nemajú rašelinu v substráte a dopracujeme k odhnitiu korienkov. Takže žiadnu škodu si nespravila. Ja som ju tiež dala preč aby som nemusela robiť rozdiely pri polievaní.

Pekný deň :)
katka50
18.01.10,04:52
odolala si?;)
NIE:):):)
Manžel mi kúpil jednu-takú škvrnitú-neskôr priložím fotku a ja som si kúpila Vandu vo výpredaji po 3 € a skúsim ju dopestovať. Vanda je troška náročnejšia, tak uvidím... Už mám 17 orchideí.:)
sayly
18.01.10,05:44
dievcata aj som si z vystavy doniesla jednu princeznu, zajtra pridam foto lebo dnes sa mi uz nechce. Ale chcela som vas oprosit ci by ste sa nepozreli na tie skvrny co som sem proidala asi 2 strany do zadu. Neviem co to je a co s tym. Zvecsuju sa a ja sa obavam o tu orchidku. Aj kvety uz vednu a ja neviem ci to len odkvita alebo je to kvoli skvrnam

možno je to pleseň, nepostrekuješ ich náhodou? vtedy sa môže tvoriť, posyp to endiaronom, malo by to pomôcť
sayly
18.01.10,05:48
tak predsa som len pridala fotky novej princeznej tak kuk. Co myslite moze byt takto naaranzovana v skle? vraveli mi ze ano, len mam obavu ci tam nie je natlacena a ci nevadi ze vlastne stoji na vaze na spodnych listoch. nemohlo by to uskodit?

Vandy sa pestujú takto, ale môžu sa aj zasadiť do normálnej kôry, ako ostatné orchidee, ma-ba ich má zasadené a darí sa im pekne aj jej opätovne kvitnú, ja mám tiež jednu, ale kúpili mi ju odkvitnutú vo veľmi zlom stave, teraz má len 4 malé korene, tak čakám, či sa mi preberie, Ty si ju kúpila za veľmi dobrú cenu, moja keď kvitla stála 90 eur, mne ju kúpili za 45 eur akože v akcii, keďže bola odkvitnutá...držím palce, aby sa jej darilo
Ma-Ba
18.01.10,07:38
zmrzka - listy s fľakmi by som odstránila. Možno nie celý list, ale čistým ostrým nožom, ja používam skalpel, by som odrezala postihnuté miesto.

A čo sa týka Vandy, ak ste ich videli v mojom albume, musím povedať, že práve ružová 2x kvitnúca do roka mi odišla. Bola to hlúpa chyba. Nechala som ju zavesenú v kuchyni na okne, kde bolo veľmi teplo + trochu vody, nebola preliata. Zo dňa na deň opadali všetky listy zostali iba korene v substráte, čo to urobí ďalej neviem, ale asi nič. Nikdy som neverila tomu, že stačí jedna chyba a práca aj peniaze sú v ťahu. Našťastie nebola taká drahá ako píšete stála vtedy 199 Sk aj s vázou vo výpredaji.
Ale výhoda substrátu je veľká, pretože váza, alebo voľne visiace korene sú krásne, ale je dosť ťažké vychytať zálievku.
Jara
18.01.10,08:48
Dievčence, mám zase nový prírastok :D. Tak som po ňom túžila a mala ho sľúbený na Vianoce, ale vtedy ho nemali, tak som dostala 2 phaly, no a teraz sa teším, že mi do zbierky pribudol črievičkovec. Potešte sa aj vy...
dindi22
18.01.10,08:54
Jarka, je nádherná:D. Gratulujem. Nech sa jej darí. Ja sa tiež na tento druh chystám, ale zataľ mám pred inými než phalami rešpekt...
zmrzka333
18.01.10,09:53
zmrzka - listy s fľakmi by som odstránila. Možno nie celý list, ale čistým ostrým nožom, ja používam skalpel, by som odrezala postihnuté miesto.

A čo sa týka Vandy, ak ste ich videli v mojom albume, musím povedať, že práve ružová 2x kvitnúca do roka mi odišla. Bola to hlúpa chyba. Nechala som ju zavesenú v kuchyni na okne, kde bolo veľmi teplo + trochu vody, nebola preliata. Zo dňa na deň opadali všetky listy zostali iba korene v substráte, čo to urobí ďalej neviem, ale asi nič. Nikdy som neverila tomu, že stačí jedna chyba a práca aj peniaze sú v ťahu. Našťastie nebola taká drahá ako píšete stála vtedy 199 Sk aj s vázou vo výpredaji.
Ale výhoda substrátu je veľká, pretože váza, alebo voľne visiace korene sú krásne, ale je dosť ťažké vychytať zálievku.
A co potom s tym odrezanym miestom - zaskoricovat alebo nechat tak alebo co?
zmrzka333
18.01.10,09:59
možno je to pleseň, nepostrekuješ ich náhodou? vtedy sa môže tvoriť, posyp to endiaronom, malo by to pomôcť
nie nepostrekujem ale substrat je uz taky ze je zeleny a je na nom mach ci co. Endiaronom? normalen tie tabletky na hnacku alebo je to nejaky specialny pripravok zo zahradkasrkeho obchodu?
A mam este jeden problem jedna orchidka ma na substrate a na dvoch vzdusnych korench so su trosku nad substratom bielu plesen. Zrazu sa tam objavila a ja neviem co s nou? Tera kvitne tak neviem ci presadit ci co
zmrzka333
18.01.10,10:05
[QUOTE=Jara;1261006]Dievčence, mám zase nový prírastok :D. Tak som po ňom túžila a mala ho sľúbený na Vianoce, ale vtedy ho nemali, tak som dostala 2 phaly, no a teraz sa teším, že mi do zbierky pribudol črievičkovec. Potešte sa aj vy...[/QUOT
Je krasna. Vidim dobre? Nema nahodou novu rastlinku vyrastajucu z boku srdiecka?
Zdenka175
18.01.10,10:49
[QUOTE=Jara;1261006]Dievčence, mám zase nový prírastok :D. Tak som po ňom túžila a mala ho sľúbený na Vianoce, ale vtedy ho nemali, tak som dostala 2 phaly, no a teraz sa teším, že mi do zbierky pribudol črievičkovec. Potešte sa aj vy...[/QUOT
Je krasna. Vidim dobre? Nema nahodou novu rastlinku vyrastajucu z boku srdiecka?
Jarka Aj mne sa zdá, že to vyzerá na novú rastlinku.:D:D
Jara
18.01.10,11:18
Dievčatka, najprv som si to myslela aj ja, ale keďže mám múdru knižku ;) o orchidejkach, tak som sa dočítala, že ide vlastne o taký druh orchidei, kedy kvet vyrastá len z tej rastliny-ružice a kvitne v nej len raz. Čiže táto má 4 ružice, hádam ešte aj kvietoček nejaký bude... No a keď tento kvet odkvitne, tak tá ružica po 2-3 rookoch uhynie ale z nej by mali byť nové ružice. Neviem presne ako sa jej bude dariť u mňa, viem, že ju má Ma-Ba, ale tá je už odborník na rôzné druhy...
Ma-Ba
18.01.10,12:44
A co potom s tym odrezanym miestom - zaskoricovat alebo nechat tak alebo co?

Ja to nechám tak, ak chceš môžeš to zasypať rozdrveným drev. uhlím, viacerí písali, že je účinnejšie ako škorica.

Jarka - je naozaj krásny. Prajem Ti, aby kvitol. Je to temperovaný druh, Paphiopedilum hybrid USA, ktorý znáša letnenie.
jajax
18.01.10,13:18
toto je moje nove cymbidko:---mam radost ako male decko:---:---:---dnes mam normalne vianoce:D
dindi22
18.01.10,13:20
toto je moje nove cymbidko:---mam radost ako male decko:---:---:---dnes mam normalne vianoce:D
Jajax, nádhera. Krásna farba
Jara
18.01.10,13:23
Je prekrásna, akoby ju maliar vymaľoval. Krásne sfarbenie, nech sa jej darí. Asi máš takú radosť ako ja z toho črievičkovca...
Čupríková Mária
18.01.10,13:30
Vandu by som dala do vázy ale z číreho skla , ona potrebuje vela svetla, resp. slnka, Moj manžel sa mismeje, lebo Vandy, ktoré sú pravda vo vázach prenášam n a okna kde svieti slnko, teraz v zime .
Lebo Vandy su vraj kvety slnka, len v lete treba trochu pritieniť, do vázy naliat 2x týždenne vlažnú prevarenu vodu ale len aby boli namočené korene, po 1 hodine vyliať a raz za dva tyždne dat do vody hnojivo na orchidee, ale menej ako je v návode, pozor aby voda neostal nahodou na mieste kde vyrastajú listy.
Prajem aby aj Tebe kvitla ako mne ta jedna a pevne verím, že mi vykvitnu aj druhe dve čo som kupila tiež odkvitnute v Horbachu.
lenus
18.01.10,13:50
toto je moje nove cymbidko:---mam radost ako male decko:---:---:---dnes mam normalne vianoce:D
jednoducho prenadherne :)
zmrzka333
18.01.10,14:07
toto je moje nove cymbidko:---mam radost ako male decko:---:---:---dnes mam normalne vianoce:D
je prekrasna, taku som videla aj na vystave a tiez sa mi paci ta farba. Ale u nas doma je velmi teplo a neviem urobit chladnejsie v ziadnej izbe.
zmrzka333
18.01.10,14:09
Vandu by som dala do vázy ale z číreho skla , ona potrebuje vela svetla, resp. slnka, Moj manžel sa mismeje, lebo Vandy, ktoré sú pravda vo vázach prenášam n a okna kde svieti slnko, teraz v zime .
Lebo Vandy su vraj kvety slnka, len v lete treba trochu pritieniť, do vázy naliat 2x týždenne vlažnú prevarenu vodu ale len aby boli namočené korene, po 1 hodine vyliať a raz za dva tyždne dat do vody hnojivo na orchidee, ale menej ako je v návode, pozor aby voda neostal nahodou na mieste kde vyrastajú listy.
Prajem aby aj Tebe kvitla ako mne ta jedna a pevne verím, že mi vykvitnu aj druhe dve čo som kupila tiež odkvitnute v Horbachu.
Takze v zelenej priehladnej vaze nemoze byt? Tiez ju mam na okne - uhovychod a v lete bude tienit.
Dakujem za rady aj tebe aj Ma-Ba aj Sayly a vsetky co tak dobre radite.
jajax
18.01.10,14:09
dakujem.len chodim okolo neho ako blazon a vytesujem sa:D:D:Ddnes toho asi vela nenarobim;)
jarka ten tvoj cievickovec je krasny.mne sa cievickovce vobec pacia.
jajax
18.01.10,14:11
je prekrasna, taku som videla aj na vystave a tiez sa mi paci ta farba. Ale u nas doma je velmi teplo a neviem urobit chladnejsie v ziadnej izbe.
ja tiez idem len skusat ako sa mu bude darit.keby mi ho sestra nezohnala tak lacno,tak by som nemala odvahu riskovat.
Ma-Ba
18.01.10,15:33
Takze v zelenej priehladnej vaze nemoze byt? Tiez ju mam na okne - uhovychod a v lete bude tienit.
Dakujem za rady aj tebe aj Ma-Ba aj Sayly a vsetky co tak dobre radite.

zmrzka - len uvažujem... prečo by nemohla? Veď listy má z vázy vonku? Ale je to všetko o skúšaní a skúsenosti, pretože koľko pestovateľov toľko metód. Myslím si, že každý si musí nájsť svoj spôsob, ktorý mu vyhovuje.
janka.koc
18.01.10,16:43
dievčatá ako by som vedela nejak zabránit ,ked mi opadávajú púčiky.. dá sa to ešte vobec? tak som sa tešila, že bude mat vela kvetov a kazdy tak zosusi a opadne.. pritom sú tam 4, ktoré pekne kvitnú,ale tie už boli vteda, ked som ju kúpila..
Čupríková Mária
18.01.10,17:16
Možnože budeš priekopníčka v pestovaní Vánd vo farebných vázach, mojím Vandám vyhovujú z číreho skla, aj firma Enco z Holandska ich predáva v bezfarebných sklenných vázach.
zmrzka333
18.01.10,17:23
zmrzka - len uvažujem... prečo by nemohla? Veď listy má z vázy vonku? Ale je to všetko o skúšaní a skúsenosti, pretože koľko pestovateľov toľko metód. Myslím si, že každý si musí nájsť svoj spôsob, ktorý mu vyhovuje.
problem je v tom ze mam rok a pol stareho synceka, ktory ma dar vyvadzat huncustva a bojim sa nechat ju zavesenu sa nabytku napr., nad oknami nemam garnize takze ani tam ju nemozem zavesit takze neviem. Poradte nieco kam s nou ak by v tej vaze nemala byt. Zatial ju v nej necham na parapete a uvidim ako sa jej bude pacit
zmrzka333
18.01.10,17:27
Možnože budeš priekopníčka v pestovaní Vánd vo farebných vázach, mojím Vandám vyhovujú z číreho skla, aj firma Enco z Holandska ich predáva v bezfarebných sklenných vázach.
Ja viem ze sa predavaju v cirom skle aj ja som ich tak videla v obcode ale tuto zelenu mam doma asi 6 rokov a len tak stala tak som myslela ze bude mat vyuzitie. Sa nahnevam a pojdem si kupit ciru
lujza.j
18.01.10,19:58
čauky Betina2 dala som do albumu "pár" fotečiek mojich "kočiek" už ich je 38, tak kukni keď budeš mat čas.
lusielaL
19.01.10,10:08
dievčatá ako by som vedela nejak zabránit ,ked mi opadávajú púčiky.. dá sa to ešte vobec? tak som sa tešila, že bude mat vela kvetov a kazdy tak zosusi a opadne.. pritom sú tam 4, ktoré pekne kvitnú,ale tie už boli vteda, ked som ju kúpila..
Ahoj Janka,toto je momentalny smutok nas viacerich,aj moja vykvitla dvomi kvetmi a kazdy dalsi schne.Ale aspon takto.
sayly
19.01.10,11:11
nie nepostrekujem ale substrat je uz taky ze je zeleny a je na nom mach ci co. Endiaronom? normalen tie tabletky na hnacku alebo je to nejaky specialny pripravok zo zahradkasrkeho obchodu?
A mam este jeden problem jedna orchidka ma na substrate a na dvoch vzdusnych korench so su trosku nad substratom bielu plesen. Zrazu sa tam objavila a ja neviem co s nou? Tera kvitne tak neviem ci presadit ci co

normálny endiaron na hnačku, vo vnútri kapsúľ je žltý prášok a tým to skús posypať, ale aj tak môžeš ako ma-ba písala
sayly
19.01.10,11:14
Ja viem ze sa predavaju v cirom skle aj ja som ich tak videla v obcode ale tuto zelenu mam doma asi 6 rokov a len tak stala tak som myslela ze bude mat vyuzitie. Sa nahnevam a pojdem si kupit ciru

kľudne ju nechaj v tej váze ako ju máš, nemusíš nič vymýšľať, veď keď je zasadená, tiež nemá moc svetla na tých koreňoch a aj tak sa im darí, neznepokojuj sa, ja ju mám teraz v pet flaši, každý 3 deň ju ponorím do vody, aby sa korene napili a potom ju vyberiem a nechám poriadne odkvapkať a dám do pet fľaše, ja ju zachraňujem, tak dúfam, že sa mi to podarí, zatiaľ sa jej darí
zmrzka333
19.01.10,12:10
kľudne ju nechaj v tej váze ako ju máš, nemusíš nič vymýšľať, veď keď je zasadená, tiež nemá moc svetla na tých koreňoch a aj tak sa im darí, neznepokojuj sa, ja ju mám teraz v pet flaši, každý 3 deň ju ponorím do vody, aby sa korene napili a potom ju vyberiem a nechám poriadne odkvapkať a dám do pet fľaše, ja ju zachraňujem, tak dúfam, že sa mi to podarí, zatiaľ sa jej darí
tiez si myslim ze aj cez tu zelenu vazu prechadza svetlo a este aj ked je na parapete. Idem ju dnes ponorit do vodicky tak na polhodku. Doteraz som jej rosila korene.
Tiez listy so skvrnami som dnes skalpelom odrezala sice nie cele iba okolo toho miesta kde bola skvrna a som zvedava. A vidim to tak ze ked odkvitne tak ju okamzite presadza kvoli tomu substratu co uz je na nom aj mach a je taky zeleny.
A nevies nahodou co mam robit s tou plesnou na inej orchidke? Niekde som citala ze zasipat skoricou tak neviem
Zdenka175
19.01.10,14:36
Idem Vám poradiť, vždy keď sa vám budú zdať čudné korene tak rastlinku vyberte a skontrolujte korene. Aj keď kvitne. Ja som mala problém v októbri. Hnedli mi korene a kvitla nechala som ju tak. Minule mi to nedalo a práve kvitne ale vybralo som ju. A také oči mi vyskočili.:eek::eek::eek: Korene jeden od druhého odhnili. Za dve dlane som naodstrihovala koreňov.:mee: Ešte ,že mi ostali dobré aj na zasadenie.:D My sa snažíme starať o kvety čo najlepšie, no niektoré sú už raz také asi slabšie .:rolleyes:Keď som ju dostala , zakrátko dostala pleseň na listoch a to nerosím.
sayly
19.01.10,18:11
tiez si myslim ze aj cez tu zelenu vazu prechadza svetlo a este aj ked je na parapete. Idem ju dnes ponorit do vodicky tak na polhodku. Doteraz som jej rosila korene.
Tiez listy so skvrnami som dnes skalpelom odrezala sice nie cele iba okolo toho miesta kde bola skvrna a som zvedava. A vidim to tak ze ked odkvitne tak ju okamzite presadza kvoli tomu substratu co uz je na nom aj mach a je taky zeleny.
A nevies nahodou co mam robit s tou plesnou na inej orchidke? Niekde som citala ze zasipat skoricou tak neviem

je to určite pleseň? môže to byť aj huby, ktorá je prospešná...škoricou sa zasypávajú odhnité korene, teda miesta po ich odstránení, s takou bielou plesňou skúsenosti nemám, ale ak máš naozaj strach, tak ju vyber, poriadne očisty, korene umy a posaď do nového substrátu, očisti aj črepník, myslím, že potom to bude v poriadku;)
zmrzka333
19.01.10,18:44
je to určite pleseň? môže to byť aj huby, ktorá je prospešná...škoricou sa zasypávajú odhnité korene, teda miesta po ich odstránení, s takou bielou plesňou skúsenosti nemám, ale ak máš naozaj strach, tak ju vyber, poriadne očisty, korene umy a posaď do nového substrátu, očisti aj črepník, myslím, že potom to bude v poriadku;)
Na jednej sptranke som sa docitala o tej plesni a tam radili zasipat zivocisnym ciernym uhlim. Tak som ho nadrvila a zasipala a uvidim. A kwed to nepomoze tak podla toho ako sa to bude vyvijat presadim
veronki
19.01.10,18:49
nám orchideu asi pol roka, ked som ju dostala mala kvietky, vie uz odkvitli a teraz nic, viem ze bude rast ale stalo sa mi take ze ta stonka co rastu na nej kvietky sa odlomila celkom, chcem sa opytat ci narastie este nejaka? a co su to za cudne vyhonky z toko kvetinaca take zelene? ked su uz vyschnute mam ich odstrihnut?
zmrzka333
19.01.10,18:57
nám orchideu asi pol roka, ked som ju dostala mala kvietky, vie uz odkvitli a teraz nic, viem ze bude rast ale stalo sa mi take ze ta stonka co rastu na nej kvietky sa odlomila celkom, chcem sa opytat ci narastie este nejaka? a co su to za cudne vyhonky z toko kvetinaca take zelene? ked su uz vyschnute mam ich odstrihnut?
Moze a aj by mala pustit novu kvetnu stonku ak sa budes o nu dalej starat. A tie vyhonky su vzdusne korene a je to normalne ze su tam. Kym rastu je to v poriadku. A ked niektory zoschne tak odstrihny cistymi noznicami.
Zitulda
19.01.10,21:11
Dievčence...poznáte? alebo máte skúsenosti s NURELLE D ?
Je to prípravok proti škodcom, čo sa rozriedi a s tým postrekuje aj proti Vlnatkám- to sú tie chumáčiky biele. Nejaké obrázky som priložila, kde Vlnatky vidieť...mne napadnutých je až 5 kvetiniek a suseda mi prišla postriekala. Na druhý deň som ich potápala aj s hnojivom vo vode a čo bude ďalek uvidím, ale zatiaľ aj tak mi je do plaču za nimi. A otázok budem mať ešte pár aj pomoc budem rada ak mi poradíte.
Jedna kvetinárka, známa mojej dcéry mi odkázala, nech na škodcov a Vlnatky(to sú u mňa) kúpim CIPRO, alebo BI 56, ale mne nempáčí sa to CIPRO -ako prášok na riad má názov:eek:
balunka
20.01.10,05:15
Moze a aj by mala pustit novu kvetnu stonku ak sa budes o nu dalej starat. A tie vyhonky su vzdusne korene a je to normalne ze su tam. Kym rastu je to v poriadku. A ked niektory zoschne tak odstrihny cistymi noznicami.
Ja mám tých vzdušných koreňov už dosť veľa až mi trčia z kvetináča,sú pekné zelené ,nemala by som ich nejako zriediť,ostrihať,alebo čo mám s nimi robiť?
zmrzka333
20.01.10,07:54
Ja mám tých vzdušných koreňov už dosť veľa až mi trčia z kvetináča,sú pekné zelené ,nemala by som ich nejako zriediť,ostrihať,alebo čo mám s nimi robiť?
Nie v ziadnom pripade ich neried. Porataj kolko ich je. Skusene pestovatelky pisali, ze ked ich je az velmi vela tak orchidku treba presadit, samozrejme az po odkvitnuti. Takze je mozne ze ju budes musiet presadit a tie korene co trcia asi zasadis tiez. Nemusis samozrejme vsetky tie co trcia velmi a nedaju sa skrutit a zasadit do crepnika tak nechas vonku. Ale pred tym ako ju budes davat do crepnika tak korene od stareho substratu ocisti a namoc na 15 minut do vody aby korene zmakli aby sa ti nepolamali pri zasadzovani. Srdiecko - stred rastlinky - odkial vyrastaju listy vsak nikdy nesmie byt mokry takze ten nikdy neponor. Zacal by ti hnit. Je uplne normalne ze tie korene tam su. Vzdusne korene su prospesne, orchidka aj cez ne dycha. Ale pockaj si este na radu skusenych kociek
zmrzka333
20.01.10,07:55
Nie v ziadnom pripade ich neried. Porataj kolko ich je. Skusene pestovatelky pisali, ze ked ich je az velmi vela tak orchidku treba presadit, samozrejme az po odkvitnuti. Takze je mozne ze ju budes musiet presadit a tie korene co trcia asi zasadis tiez. Nemusis samozrejme vsetky tie co trcia velmi a nedaju sa skrutit a zasadit do crepnika tak nechas vonku. Ale pred tym ako ju budes davat do crepnika tak korene od stareho substratu ocisti a namoc na 15 minut do vody aby korene zmakli aby sa ti nepolamali pri zasadzovani. Srdiecko - stred rastlinky - odkial vyrastaju listy vsak nikdy nesmie byt mokry takze ten nikdy neponor. Zacal by ti hnit. Je uplne normalne ze tie korene tam su. Vzdusne korene su prospesne, orchidka aj cez ne dycha. Ale pockaj si este na radu skusenych kociek
Mozes pridat foto ze ako vyzeraju tie korene
Bionda
20.01.10,08:07
Fotky som stiahla a chcem sa podeliť o moju radosť s cymbidia . Snažila som sa zachytiť prosec kvitnutia a otvárania kvietkov.
Ma-Ba
20.01.10,08:10
Nádej na kvet. Teším sa hlavne Cattleykám, pretože zakvitajú po presadení a ružová je rozdelená. Červená - v kvetnom púzdre vidieť puky, dúfam, že aj zakvitnú. Pinocchio pekne pokračuje.
dindi22
20.01.10,08:17
Dievčatá, máte ich krásne...Vám rozkvitajú a mne začínajú už zhadzovať:-(
Kvitli síce dlho,je na čase oddýchnuť si, ale už to nebude také pekné, ako keď boli všetky rozkvitnuté...
Ma-Ba
20.01.10,08:17
A tu malá ukážka pre všetkých, ktorí sa trápia opadávaním pukov.
Zaujímavé je, že puky neodpadávajú doradu.
Jara
20.01.10,09:50
Ma-Ba, či je len prekrásna. Nádherne sfarbená.
rozborova
20.01.10,10:50
Dievčatá, máte ich krásne...Vám rozkvitajú a mne začínajú už zhadzovať:-(
Kvitli síce dlho,je na čase oddýchnuť si, ale už to nebude také pekné, ako keď boli všetky rozkvitnuté...
Mne tak kvitli všetky celé leto,bola to nádhera.Cez vianoce to bolo biedne,ale teraz pomaly ožívajú.Niektoré majú púčiky na starých stonkách,iné povyháňali nové a štyri už kvitnú,tak sa vytešujem.
dindi22
20.01.10,11:02
Mne tak kvitli všetky celé leto,bola to nádhera.Cez vianoce to bolo biedne,ale teraz pomaly ožívajú.Niektoré majú púčiky na starých stonkách,iné povyháňali nové a štyri už kvitnú,tak sa vytešujem.
Tak to gratulujem a závidím. Ja si na to ešte počkám...:-((
Ma-Ba
20.01.10,11:11
Jarka - ďakujem. Táto orchidka je zvláštna tým, že prenikavo vonia. Myslím tú na 3 obrázku.
Jara
20.01.10,11:37
Presne tú som myslela. A to je aký druh? Voňavú ešte nemám, takže zase sa budem obracať a ňuchať po kvetinárstvach...:D
zmrzka333
20.01.10,11:40
Jarka - ďakujem. Táto orchidka je zvláštna tým, že prenikavo vonia. Myslím tú na 3 obrázku.
Naozaj vonia? Aj ja by som taku chcela
Ma-Ba
20.01.10,15:47
Naozaj vonia krásne, dosť silno. Tešila som sa na ňu, zatiaľ má len jeden kvet, 1 púčik zožltol a ďalej uvidíme.
Je to Phal, ale meno neviem.
jess
20.01.10,15:55
Prečo sú pri ďalšom kvitnutí puky a kvety menšie ako boli predtým ???
zmrzka333
20.01.10,16:19
dievcata ako vam odkvitaju orchidky? naraz vsetky kvety alebo postupne po jednom kvete?
janka.koc
20.01.10,17:40
dievcata ako vam odkvitaju orchidky? naraz vsetky kvety alebo postupne po jednom kvete?


mne najskor jeden pucik.. to som myslela,ze no ved nevadi ma este na dalsej stonke este dost..a teraz sa akoby tak nejak zosusili.. postupne kazdy jeden na tej stonke, dokonca aj kvietky nevydrzali dlho kvitnut. neviem ci mi nahodou nejak neprechladla ,ked som ju kupovala.to bolo par dni pred vianocami a puciky pritom zacali opadavat az teraz :mee:
zmrzka333
20.01.10,17:44
mne najskor jeden pucik.. to som myslela,ze no ved nevadi ma este na dalsej stonke este dost..a teraz sa akoby tak nejak zosusili.. postupne kazdy jeden na tej stonke, dokonca aj kvietky nevydrzali dlho kvitnut. neviem ci mi nahodou nejak neprechladla ,ked som ju kupovala.to bolo par dni pred vianocami a puciky pritom zacali opadavat az teraz :mee:
Prepac myslela som kvety. Mam orchidky ktore kvitnu od nova a na jednej mi naraz zvedli 3 kvietky a dalsie su ok. Tak som chcela vediet ci sa mam znepokojovat alebo uz ta orchidka proste odkvita. Preto som chcela vediet ako sa vlastne chova orchidka ked uz odkvita. Ci jej vednu a opadavaju kvety postupne po jednom alebo naraz vsetky
janka.koc
20.01.10,17:45
Idem Vám poradiť, vždy keď sa vám budú zdať čudné korene tak rastlinku vyberte a skontrolujte korene. Aj keď kvitne. Ja som mala problém v októbri. Hnedli mi korene a kvitla nechala som ju tak. Minule mi to nedalo a práve kvitne ale vybralo som ju. A také oči mi vyskočili.:eek::eek::eek: Korene jeden od druhého odhnili. Za dve dlane som naodstrihovala koreňov.:mee: Ešte ,že mi ostali dobré aj na zasadenie.:D My sa snažíme starať o kvety čo najlepšie, no niektoré sú už raz také asi slabšie .:rolleyes:Keď som ju dostala , zakrátko dostala pleseň na listoch a to nerosím.


Zdenka, ja som mala tento isty problem.orchidka mi krasne kvitla,len sa mi nezdali nejak korene a zvnutra bol kvetinac taky do zelena akoby tam bol mach. tak som vybrala a korene boli odhnite. zostal mozno jeden dva male.zasadila som znova ale neviem ci sa to nejako zoberie. pritom kvietky stale pekne kvitnu.. ale co bude s korenkami .. :confused:
janka.koc
20.01.10,17:49
Prepac myslela som kvety. Mam orchidky ktore kvitnu od nova a na jednej mi naraz zvedli 3 kvietky a dalsie su ok. Tak som chcela vediet ci sa mam znepokojovat alebo uz ta orchidka proste odkvita. Preto som chcela vediet ako sa vlastne chova orchidka ked uz odkvita. Ci jej vednu a opadavaju kvety postupne po jednom alebo naraz vsetky


mne postupne po jednom kvietku poodpadavali ...vzdy tam ale pritom zostali este nejake co kvitli nadalej. a potom postupne opadli aj tie
mata10
20.01.10,17:50
Zdenka, ja som mala tento isty problem.orchidka mi krasne kvitla,len sa mi nezdali nejak korene a zvnutra bol kvetinac taky do zelena akoby tam bol mach. tak som vybrala a korene boli odhnite. zostal mozno jeden dva male.zasadila som znova ale neviem ci sa to nejako zoberie. pritom kvietky stale pekne kvitnu.. ale co bude s korenkami .. :confused:
Neviem ale ja viem že musí mať orchidea najmenej 3 korene a 5 cm dlhé,ked nemá dostatočný počet koreňov treba ju dať do sačku.
janka.koc
20.01.10,17:56
Neviem ale ja viem že musí mať orchidea najmenej 3 korene a 5 cm dlhé,ked nemá dostatočný počet koreňov treba ju dať do sačku.


mam to skusit teda vybrat? a ako do sacku ? co chudatka kvietky??
rozborova
20.01.10,17:56
dievcata ako vam odkvitaju orchidky? naraz vsetky kvety alebo postupne po jednom kvete?
Mne odkvitajú po jednom kvietku,postupne opadávajú.
zmrzka333
20.01.10,17:58
Inak da sa aj inak ako v sacku dnes som sa docitala na tejto super stranke ze sa da aj na machu
http://www.abecedazahrady.cz/Pokojove-rostliny/Jak-pestovat-orchideje-nad-ctenarskymi-dotazy/sc-11-sr-1-a-1992/default.aspx

precitajte si je tam poradna a v niektorej casti je to tam popisane ze ako na machu.
bef
20.01.10,18:33
Zdenka, ja som mala tento isty problem.orchidka mi krasne kvitla,len sa mi nezdali nejak korene a zvnutra bol kvetinac taky do zelena akoby tam bol mach. tak som vybrala a korene boli odhnite. zostal mozno jeden dva male.zasadila som znova ale neviem ci sa to nejako zoberie. pritom kvietky stale pekne kvitnu.. ale co bude s korenkami .. :confused:

Janka ak má tvoja orchidejka len jeden dva malé korene a kvitne musíš sa rozhodnúť čo je dôležitejšie či kvety alebo záchrana rastlinky. Kvetmi sa ešte viac vysilí. Takže moje odporučenie: Odrezať kvet, dať do vázičky a rastlinku vložiť do sáčka a veriť, že sa zotaví a začnú rasť korienky.

Pekný deň :)
Ma-Ba
21.01.10,06:59
Prečo sú pri ďalšom kvitnutí puky a kvety menšie ako boli predtým ???

jess - Zimné kvitnutie je vždy slabšie ako keď sú dlhé, slnečné dni. A veľa záleží na spôsobe pestovania.
Ma-Ba
21.01.10,07:06
Toto sa mi ešte nestalo, hoci viacerí písali, že je to možné. Kúpila som peloric a moje prvé kvitnutie je takéto.
Zitulda
21.01.10,07:51
Toto sa mi ešte nestalo, hoci viacerí písali, že je to možné. Kúpila som peloric a moje prvé kvitnutie je takéto.
Jéééj, však je to nádherné aj ja by som bola rada naozaj.
beba13
21.01.10,08:27
..dievčence ked mi odkvitnú orchidejky treba ich už presadiť?
dindi22
21.01.10,09:34
Ahojte dievčatá...akcie nemáme momentálne žiadne, fotky orchidejok pomenej...už by mohlo byť jar/leto, že sa to tu trošku rozbehne s novými orchideami a s novými púčikmi, kvetnými stonkami...Trebalo by už konečne trošku viac slniečka, nech sa tie moje trochu preberú:mad:...Je to také smutné, keď nie sú rozkvitnuté:(.
U mňa je to teraz v štádiu odkvetu, len jedna bielo ružová sa snaží vyhnať list, len akosi to v polovičke stopla:D, tiež jej narástla stonka, na ktorej má 3 puky, no kedy rozkvitnú, neviem? Nejako sa jej nechce...
Potom sa činí už len tá najnovšia dalmatínková, tej po prinesení domov síce opadli všetky puky a kvety, ale už má nasadené nové 4 + z 2 očiek jej niečo rastie + dnes som zistila, že jej rastie nová stonka(má už asi 2 cm):D:D
tak sa tešm aspoň z tohto...
Ludisie mi akurát včera dokvitli, tak som stonku odstrihla asi v polovičke, neviem, čo teraz sa bude diať...?
zmrzka333
21.01.10,09:48
Toto sa mi ešte nestalo, hoci viacerí písali, že je to možné. Kúpila som peloric a moje prvé kvitnutie je takéto.
Je toto vobec mozne??? Je mi jasne ze si si kvietka nepoplietla ked odkvitli
lusielaL
21.01.10,09:58
..dievčence ked mi odkvitnú orchidejky treba ich už presadiť?
Ja presadzam hlavne z dovodu skaredeho substratu alebo ked vidim ze sa nieco deje s korenmi,myslim ze netreba zakonite presadzat,lebo u viacerich som videla ze pestuju v povodnom kvetinaci a substrate.To len ja som nespokojna kym nedam cerstvy substrat a vlastny kvetinac-najnovsie kupujem farebne priehladne:).
lusielaL
21.01.10,10:04
mam to skusit teda vybrat? a ako do sacku ? co chudatka kvietky??
Ja by som sa mozno neponahlala s tym vyberanim.Ked si ju ocistila a zasadila do dobreho,mala by vyhnat korienky,ja som teda este sackovu neskusala a vzdy mi vyhnala,ale to trva nejaky cas.A samozrejme treba dat pozor na polievanie a ak zmaknu listy tiez sa netreba hned plasit,ak len neodhniva ona sa spamata,ale to som uz predbehla...
zmrzka333
21.01.10,10:09
Ja presadzam hlavne z dovodu skaredeho substratu alebo ked vidim ze sa nieco deje s korenmi,myslim ze netreba zakonite presadzat,lebo u viacerich som videla ze pestuju v povodnom kvetinaci a substrate.To len ja som nespokojna kym nedam cerstvy substrat a vlastny kvetinac-najnovsie kupujem farebne priehladne:).
myslis plastove farebne kvetinace co do nich sadis alebo tie co uz zasadene v priesvitnom kvetinaci do nich vlozis? Daj foto
lusielaL
21.01.10,13:36
Zmrzka,tak tu su ukazky tych kvetinacov a su aj v dobrej cene od 0,50cent.,cez euro.
Ma-Ba
21.01.10,13:40
Je toto vobec mozne??? Je mi jasne ze si si kvietka nepoplietla ked odkvitli
Len pre porovnanie - tu sú obidve zblízka. Celkom milo ma prekvapila, v tejto verzii sa mi páči viac.
dominica
21.01.10,15:10
Zmrzka,tak tu su ukazky tych kvetinacov a su aj v dobrej cene od 0,50cent.,cez euro.
tie sú nádherné, kde ich kupuješ?
lusielaL
21.01.10,15:24
tie sú nádherné, kde ich kupuješ?
Kupila som ich vacsinou v nedalekom mestecku od nas,v Suranoch v takych malych domacich potrebach.
veva..
21.01.10,16:01
Mne sa zmenila takto:
lujza.j
21.01.10,16:09
písalo sa tu, že nám to málo kvitne, ja som osobne celkom spokojná z mojich 38 kúskov phalov momentálne kvitne 15ks a 2ks idú kvitnúť. tak teda nech nám to dievčence kvitne!!!!!
milka 60
21.01.10,16:37
Len pre porovnanie - tu sú obidve zblízka. Celkom milo ma prekvapila, v tejto verzii sa mi páči viac.
Pekné sú obe :):):) nech dlho kvitnú
lesslie
21.01.10,17:13
ahojte, ja som dostala prvu orchideu phalu 7.1.2010 fialovu na narodeniny, mala dva kvietky a dva puciky...no nepoliala som ju 2 tyzdne a puciky mi odpadli...niesli sme ju domov povonku a bola dost zima, korienky ma pekne, aj vzdusne, tie co mala suche som jej ostrihala...preco jej tie puciky odpadli? uz som ju vykupala a zatial sa drzi, tak snad mi prezije...necitala som vsetky prispevky no fotky su nadherneeee...na Valentina sme sa dohodli s manzelom ze si kupime este dve, nech jednej nie je smutno :D
dindi22
21.01.10,17:24
lesslie, nečuduj sa, že jej tie puky odpadli, keď ste šli s ňou po vonku...Ja sa bojím orchideu prenášať v takejto zime i autom...orchidea je citlivá na zimu, ja v miestnosti, kde mám kvety ani okno neotvorím:D...Je to pre nich šok-z tepla do zimy a zo zimy do tepla... Ale neboj, ona si privykne u vás a zas pokvitne:D..Teším sa na foto...A uvidíš, orchidee sú veeeeľmi nákazlivé...:D
Gratulujem k prvej:D
lesslie
21.01.10,17:29
lesslie, nečuduj sa, že jej tie puky odpadli, keď ste šli s ňou po vonku...Ja sa bojím orchideu prenášať v takejto zime i autom...orchidea je citlivá na zimu, ja v miestnosti, kde mám kvety ani okno neotvorím:D...Je to pre nich šok-z tepla do zimy a zo zimy do tepla... Ale neboj, ona si privykne u vás a zas pokvitne:D..Teším sa na foto...A uvidíš, orchidee sú veeeeľmi nákazlivé...:D
Gratulujem k prvej:D
dindy dakujem za podporu, snad si zvykne a odpusti nam ten sok :D fotocky pridam, ked sa ami vrati fotak z opravy :D a este jej aj jeden list odpadol, ozltol a odpadol, bude to mat asi tu istu pricinu...nuz, musi si zvyknut :D
zmrzka333
21.01.10,18:07
Zmrzka,tak tu su ukazky tych kvetinacov a su aj v dobrej cene od 0,50cent.,cez euro.
Jej super take som este nevidela, kde ich kupujes?
zuzkahris
21.01.10,18:08
No takto ma potešila moja orchidejka, ktorú som kúpila vo výpredaji a nevedela som, akú bude mať farbu :)
Zdenka175
21.01.10,18:23
Tie kvetináče sú skoro v každom kvetinárstve aspoň u nás.
zmrzka333
21.01.10,19:10
No takto ma potešila moja orchidejka, ktorú som kúpila vo výpredaji a nevedela som, akú bude mať farbu :)
jeje tak to ta krasne prekvapila. Je nadherna
zuzkahris
21.01.10,20:35
jeje tak to ta krasne prekvapila. Je nadherna
Ďakujem pekne, veľmi ma potešila, každým dňom som netrpezlivo pozorovala púčiky, až ma obdarovala :)
sysula
22.01.10,07:50
Baby, pozooor! V KE v botanickej zahrade je predajna vystava orchidei. Nieco nadherne. Odporucam. Ceny od 2,- eur :)
dominica
22.01.10,08:33
Kupila som ich vacsinou v nedalekom mestecku od nas,v Suranoch v takych malych domacich potrebach.
ešte som také u nás v TT nevidela, ale je pravda, že odkedy mám deti, tak sa po obchodoch takých menších ani nedostanem :(
andersenka
22.01.10,09:39
nádherná, nádherná .................. a to je kúpená taká, alebo už nanovo zakvitnutá?
A tie vzdušné korene netreba ostrihať?
foza
22.01.10,10:10
Akurát som sa vrátila z TESCA a hneď vám píšem, bo je akcia na orchidky dvojstonkové po 5,99 €. Veľmi dobrý výber, majú rôzne farby, dá sa vybrať. Rôzne žíhané žlté, fialové, lososové, biele a dokonca som objavila aj bodkavé.........:eek::eek:
dindi22
22.01.10,11:04
Aj si si nejakú kúpila? Ja čakám do jari, ale si ma tou informáciou poriadne rozladila...Teraz premýšľam, premýšľam...ale zatiaľ odolávam:-))
foza
22.01.10,11:12
Aj si si nejakú kúpila? Ja čakám do jari, ale si ma tou informáciou poriadne rozladila...Teraz premýšľam, premýšľam...ale zatiaľ odolávam:-))
Zatiaľ nie...........:rolleyes:
zmrzka333
22.01.10,13:39
Zatiaľ nie...........:rolleyes:
Neprovokuj;)
Silvernola
22.01.10,13:44
Akurát som sa vrátila z TESCA a hneď vám píšem, bo je akcia na orchidky dvojstonkové po 5,99 €. Veľmi dobrý výber, majú rôzne farby, dá sa vybrať. Rôzne žíhané žlté, fialové, lososové, biele a dokonca som objavila aj bodkavé.........:eek::eek:
Sú naozaj nádherné a je aj veľký výber, našťastie vonku mrzne, takže sa mi ľahšie odoláva. Veď ja si to neskôr vynahradím;)
foza
22.01.10,17:46
Zatiaľ nie...........:rolleyes:
No moje zlaté, že zatiaľ nie! Ja som sa do toho Tesca vrátila a orchidky sú už doma!!!:eek::D Sebe som kúpila tú vytúženú bodkavú a svokre lososovú a krémovú z bordovým pištekom. No krása!!!!!! Zajtra, ak bude času ich pofotím a prilepím foto, aby ste sa aj vy potešili!:):)
lujza.j
22.01.10,20:31
myslím si, že nie je problém kupovať orchidky aj v tomto mrazivom počasí. treba si zobrat z domu viac igelitových sáčkov, natiahnut opatrne cez kvety zaviazať a potom vložiť do ďalšej igelitky, rýchlo do auta a šup s nimi domov. potom ich ešte chvíľu nechám v igelitke aby sa trochu aklimatizovala a až potom rozbalím. verím tomu, že keď pôjdem do tesca tak určite neodolám. treba tú šedivú zimu skrášliť!!!!!
dindi22
23.01.10,05:44
Foza, teším sa na foto...
janka.koc
23.01.10,08:57
Mozete mi niekto v kratkosti vysvetlit tu sackovu metodu? hladala som to ,ale viem akurat len to,ze treba dat celu rastilnu do sacku a nejaky maly otvor. a ako to ma byt s rosenim alebo co presne mam robit? vdaka za rady


este prikladam nejake fotky.. tu fialovu mam novu ,tak sa z nej tesim a ruzova mi ide kvitnut. zlta je ta ,co chcem dat do sacku..kvety ma krasne ale korene ziadne vid foto...
Silvernola
23.01.10,09:42
myslím si, že nie je problém kupovať orchidky aj v tomto mrazivom počasí. treba si zobrat z domu viac igelitových sáčkov, natiahnut opatrne cez kvety zaviazať a potom vložiť do ďalšej igelitky, rýchlo do auta a šup s nimi domov. potom ich ešte chvíľu nechám v igelitke aby sa trochu aklimatizovala a až potom rozbalím. verím tomu, že keď pôjdem do tesca tak určite neodolám. treba tú šedivú zimu skrášliť!!!!!
Súhlasím, ale mne chýba z receptu jedna ingrediencia - auto, či aspoň šofér(manžel v zime nechce jazdiť:mad: a mne to zrak nedovoľuje:mee:). Ale už sa hrozím toho, čo vyparatím keď sa oteplí:D:D:D
milka 60
23.01.10,12:42
Dnes som si aj ja urobila radosť, boli v Baum. po 2 eu
lusielaL
23.01.10,13:16
Mozete mi niekto v kratkosti vysvetlit tu sackovu metodu? hladala som to ,ale viem akurat len to,ze treba dat celu rastilnu do sacku a nejaky maly otvor. a ako to ma byt s rosenim alebo co presne mam robit? vdaka za rady


este prikladam nejake fotky.. tu fialovu mam novu ,tak sa z nej tesim a ruzova mi ide kvitnut. zlta je ta ,co chcem dat do sacku..kvety ma krasne ale korene ziadne vid foto...
Janka ja nevidim dovod davat tu zltu do sacku,dievcata ktore fotili svoje marodky ich mali v inom horsom stave.Dokonca ak dobre vidim mas tam novy korienok,ako som uz raz pisala,podla mna treba trpezlivo cakat,ona sa rozbehne.:).
zmrzka333
23.01.10,13:56
Mozete mi niekto v kratkosti vysvetlit tu sackovu metodu? hladala som to ,ale viem akurat len to,ze treba dat celu rastilnu do sacku a nejaky maly otvor. a ako to ma byt s rosenim alebo co presne mam robit? vdaka za rady


este prikladam nejake fotky.. tu fialovu mam novu ,tak sa z nej tesim a ruzova mi ide kvitnut. zlta je ta ,co chcem dat do sacku..kvety ma krasne ale korene ziadne vid foto...
Vybrala si tu zltu von z kvetinaca? Ako vies ze nema korene?