lusielaL
29.12.09,10:49
Vcera v BB mali aj Tvoju tuzenu dalmatinku ale bola medzi tymi drahymi.
dindi22
29.12.09,11:23
Vcera v BB mali aj Tvoju tuzenu dalmatinku ale bola medzi tymi drahymi.
No veď ja som tam zo dve také zahliadla, ale ceny boli neskutočne vysoké...Strašne ma to mrzelo, ale toľko nedám za kvet...Aspoň som sa pokochala, keď už nič iné:-)))
Jara
29.12.09,11:39
Dobre vidim? To je fialová - aka krasna farba. Este som taku nevidela - az do modrej by som povedala:D

Je to tmavá bordovofialová, ale skôr fialová. Ani ja som takú ešte nevidela, aj listy má trošku iné ako phaly, také tenšie a dlhšie, ale naštudujem v tej novej knižke o akú sa jedná...:D
Jara
29.12.09,11:43
Ahojte:D, tak po týždni som tu znova aj s novým prírastkom, žiaľ, len s jedným, lebo výber nebol bohvieaký:(.
Boli sme týždeň z domu preč, moje orchidejky to chvalabohu samé prežili bez ujmy na zdraví a na kráse...:D
Moja nová orchidejka cestu z BB na východ v tejto zime prežila, no myslím, že jej začínajú dva puky uschýnať. Som z nej celá hotová, je krásna, bola jediná v BB bodkovaná za rozumnú cenu-i keď stále to nie je tá, po ktorej túžim:D

Dindi, to je taká istá ako tá moja od manžela, je nádherná, ale mne odchádza. Bola ozaj chytená mrazom. V Kauflande ale mali po 7,90 a všetky boli úplne zmrznuté. Bola som šokovaná, že ich nedávajú po 1€. To by som si kúpila, ale kvety boli všetky chytené. Listy má ale zdravé aj korene má bohaté, tak dúfam, že sa jej bude dariť. V tejto zime sa ozaj moc neoplatí kupovať tie drahé. Syn mi chcel v BA kúpiť za 50 € vraj bola pekná, ale kým by ju doniesol do Michaloviec, tak by určite bola zničená, takže povedal, že keď v lete bude mať promócie, tak si určite nejakú nádheru donesiem.:D.
foza
29.12.09,12:07
Dievčatá, chcela by som Vás poprosiť o radu, ak máte skúsenosti s pestovaním Cymbídia. Svokra má už hádam 4 roky a stále jej nekvite. Nevie kde robí chybu. Potrebuje tento druh orchidiek nejakú zvláštnu starostlivosť? Sľúbila, že na jar ho rozsadí a dá aj mne, tak sa veľmi naň teším je bledo ružovej farby. Bola by som nesmierne vďačná za vaše rady ak máte vychytané nejaké zvlášte pestovateľské skúsenosti. Vopred ďakujem;)
Jara
29.12.09,12:15
Já som ho teraz dostala ako prvé, ale dočítala som sa, že cymbídium potrebuje chladnejšie prostredie a presádzať ho je potrebné len vtedy, keď sa už veľmi tlačia korene vonku. Nemá mať priesvitný kvetináč ako phaly a tiež ho netreba držať na parapete. Kvitnutie vraj podporíš tým, že ho prenesieš z toho chladu do tepla. Nemám tu knihu, aby som ti napísala presné teploty, ale ak budeš potrebovať, tak si pozri predchádzajúce stránky, tam bolo viac popísané aj o tomto druhu a tiež tam bol výborný link na českú stránku, kde to je pekne opísané.
foza
29.12.09,12:27
Ďakujem pekne ale myslela som ak má niekto osobnú skúsenosť s týmto druhom čo vlastne potrebuje. Možno je chyba, že ho vôbec nedáva v lete von a tiež má možno veľký črepník, lebo korene zatiaľ ani nevidno.
Jara
29.12.09,12:47
To je fakt, ako píšeš, aj ja som bola prekvapená, že jej nevidno korene a teda neviem prečo chce presádzať. Já som kúpila taký, čo korene idú von z črepníka. V lete ho treba letniť na balkóne, ale najprv v polotieni, aby si zvykol a nespálilo mu listy, potom presne ti momentálne nenapíšem v ktorom mesiaci, ale možno ho dať aj na priame slnko a vonku môže byť až do úplne chladných nocí. Ona ho má tam, kde si fotila? Je to v tieni, ale je priamo pri radiátori, ako na fotke vidieť, tak neviem, či tam nemá teplo, alebo je v chlade? Tak nech ho trošku tak podrží a potom ho vyprovokuje a dá do teplého prostredia. Priložím ti fotku z môjho, vidieť tam ako má vonku korene a aj cez spodok kvetináča idú vonku...
foza
29.12.09,13:00
No ona si myslela, že už ho presadiť treba, že je nahusto ale zrejme sa mu to práve páči. Má ho v rohu miestnosti, kde slnko veľmi nesvieti je to síce východná strana, ale je v rohu takže skôr len taký odraz svetla. Ono stále vyháňa len listy ale kvetné stonky žiadne a tá teplota neviem okolo 19st. To tvoje je nádherné no je vidno,že v tom črepníku je dosť tesno. Asi to tak má byť. To jej by malo byť bledo ružové. Ešte myslím ani nekvitlo. No ak ho predsa bude presádzať poviem jej, že určite do malých črepníkov. Ďakujem pekne za rady a želám nech to tvoje kvitne čo najdlhšie.:)
foza
29.12.09,13:08
Ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade ak orchidka /mini/ vyháňa novú rastlinku pomedzi listy odkiaľ zvykne vyrastať kvetná stonka. Ako ju oddeliť, keď vlastne nemá žiadne korienky? Treba počkať a vyženie ich?
dindi22
29.12.09,13:23
Dindi, to je taká istá ako tá moja od manžela, je nádherná, ale mne odchádza. Bola ozaj chytená mrazom. V Kauflande ale mali po 7,90 a všetky boli úplne zmrznuté. Bola som šokovaná, že ich nedávajú po 1€. To by som si kúpila, ale kvety boli všetky chytené. Listy má ale zdravé aj korene má bohaté, tak dúfam, že sa jej bude dariť. V tejto zime sa ozaj moc neoplatí kupovať tie drahé. Syn mi chcel v BA kúpiť za 50 € vraj bola pekná, ale kým by ju doniesol do Michaloviec, tak by určite bola zničená, takže povedal, že keď v lete bude mať promócie, tak si určite nejakú nádheru donesiem.:D.
Jarka, no aj ja som sa bála kúpiť tú orchideu v BB, lebo v deň, keď sme odchádzali začalo mrznúť a aj snežiť...no riskla som to, uvidíme, čo sa stane. Okrem pukov, ktoré o chvíľu zhodí jej hádam nebude nič!!!
Tie ostatné, čo boli uložené popri kraji boli tiež akési omrznuté, táto bola zastrčená chvalabohu v strede, medzi ostatnými, takže v prievane nebola...
Jara
29.12.09,13:33
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
Jara
29.12.09,13:36
Jarka, no aj ja som sa bála kúpiť tú orchideu v BB, lebo v deň, keď sme odchádzali začalo mrznúť a aj snežiť...no riskla som to, uvidíme, čo sa stane. Okrem pukov, ktoré o chvíľu zhodí jej hádam nebude nič!!!
Tie ostatné, čo boli uložené popri kraji boli tiež akési omrznuté, táto bola zastrčená chvalabohu v strede, medzi ostatnými, takže v prievane nebola...


V to dúfam aj ja, lebo naozaj má krásne listy aj koreňový systém, takže pevne verím, že si ju uchránime. Je prekrásna a ja sa jej snažím dať veľa lásky, ozývam sa k nej a chlácholim :D, tak uvidíme... Držím aj tebe prsty, veď každá z nás je tým už posadnutá a teší sa z každého malinkého úspechu.
foza
29.12.09,14:14
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.Je rozkošná a veľmi pekná farba. No v mojom prípade asi bude najlepšie počkať, kým vyženie nejaké korienky, ak vôbec......Čas všetko ukáže veď tam vlastne nezavadzia a ako píšeš možno zakvitne aj pôvodná rastlinka a aj keika a to potom bude krása.......;)
dominica
29.12.09,16:52
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
čačaná je :)
privát
29.12.09,18:16
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
práve takúto chcela moja malá dcérka, a ja som jej nedovolila. Ale mávajú ju v Kauflande, keď bude, tak to napravím.
foza
29.12.09,19:11
práve takúto chcela moja malá dcérka, a ja som jej nedovolila. Ale mávajú ju v Kauflande, keď bude, tak to napravím.No to treba, veď boli Vianoce tak jej urob radosť ;) nech nám rastie nová generácia:rolleyes:
sayly
30.12.09,06:38
Je rozkošná a veľmi pekná farba. No v mojom prípade asi bude najlepšie počkať, kým vyženie nejaké korienky, ak vôbec......Čas všetko ukáže veď tam vlastne nezavadzia a ako píšeš možno zakvitne aj pôvodná rastlinka a aj keika a to potom bude krása.......;)

treba počkať na korienky, nemôže sa oddeľovať skôr, musí mať minimálne 3 korene 3 - 5 cm dlhé a až potom je možné oddelenie
Jara
30.12.09,06:43
Včera som si všimla, že aj moja druhá miniorchidejka má novú kejku a tak to vyzerá ako u teba Foza. Asi 3 lístky. Tie maličké mám len 2 a aj keď som už počula, že sú náročné na pestovanie u mňa sa im skutočne veľmi darí, už kvitli 2x a jednu kejku som už presadila, takže vlastne mám 3. Tá čo som včera objavila tú kejku púšťa aj stonku, takže možno bude kvitnúť. Tá je taká svetlo fialová s tmavým. Je tiež pekná.
Jara
30.12.09,06:52
Foza, ešte som večer pozerala do tej novej knihy o orchidkach na to cymbídium, tak som ti opísala tie teploty. V lete 20-25 cez deň, 15-20 v noci. V zime 5-15. Vonku v lete môže byť až kým teploty neklesajú k 0.
Dospelé rastliny presádzame až keď je nádoba plne prekoreňovaná a nové nádoby by nemali byť väčšie, max. 2-3 cm v priemere. To môže byť dôvod, že nekvitne, len ide do koreňov a listov. Bez presádzania vydržia 3-5 rokov. Dôvodom nekvitnutia môže byť aj to, že je pestovaná celoročne v teple, ale potrebuje chladné zimovanie alebo byť určitú dobu v suchu. Preto rastlinu skúšame premiestňovať a sledujeme pár dní až týždňov jej správanie a podobné je to so zálievkou. Skúsime ju zmeniť, nepolievamie ju, stačí priložiť tanierik s kamienkami a vodou k rastlinke.No a na vodu tiež pozor, ak máme vodovodnú, tak ju prevaríme, prípadne necháme aspoň 1 deň odstáť. Pre orchidejky je to to najdôležitejšie. No a samozrejme použijeme hnojivo na orchidejky. Tak ti držím prsty, aby sa jej darilo. Myslím tiež, že Ma-Ba má prekrásne cymbídium tak by mohla poradiť, lebo ona je skúsenejšia ako ja.
Ma-Ba
30.12.09,08:44
Jarka - neviem, či je to celkom pravda, lebo s cymbidiami a dendrobiami statočne bojujem už asi 2 roky. Ja robím asi chybu v lete. Cymbidium sa letní a potrebuje veľa vody + hnojivo. Dobrý je kravský. Ja polievam málo, zo strachu nepreliať. A tak na jeseň, keď som ich dávala dovnútra moje druhé cymbo bolo vysušené, žiadny nový výhon. Tak som sa naštvala. Išla som na susedný pozemok, kde boli predtným kone, zobrala som to čo po nich zostalo a milé cymbo som na to posadila a statočne som ho obložila. Vrch som zasypala substrátom. Po týždni som celý kvetináč namočila do vody a postavila na chodbu. O niekoľko dní som našla toto.
Ma-Ba
30.12.09,09:33
PF 2010
mata10
30.12.09,12:03
Neviete dievčatá či ni je niekde akcia na orchidei?
dindi22
30.12.09,15:33
Neviete dievčatá či ni je niekde akcia na orchidei?
Ja som teraz kupovala akciovú v Kauflande(tam mávajú často) a viem, že aj v Tescu majú...
Ale asi to závisí aj od mesta
jajax
30.12.09,16:18
Ja som teraz kupovala akciovú v Kauflande(tam mávajú často) a viem, že aj v Tescu majú...
Ale asi to závisí aj od mesta
vcera v tescu mali jednu (poslednu)orchideu v akcii za 4,99.aj som ju chcela kupit ale bolo to naozaj chudatko s jednym jedinym kvietkom a ta cena bola dost vysoka-asi pre ten vianocny kvetinac.tak som ju nechala tak,aj ked mi jej bolo luto:mee:
mata10
30.12.09,16:52
Bola som u nás v kauflande ale bolo tam velmi vela ludí tak som sa obratila a odišla,ale včera ked som bola mali len dve ale v strašnom stave a to za skoro 8 eur.Tak si radšej počkám kým im pridu nové.
Zdenka175
30.12.09,17:35
Toto mi rastie vedľa srdiečka asi od novembra na mojej prvej orchidej, ktorú mám od mája. No stále je to také miniatúrne.Čo myslíte, vyzerá to na novú rastlinku? Ja dúfam. :D:D:DLen to hrozne pomaly rastie.:)
jajax
30.12.09,17:53
Toto mi rastie vedľa srdiečka asi od novembra na mojej prvej orchidej, ktorú mám od mája. No stále je to také miniatúrne.Čo myslíte, vyzerá to na novú rastlinku? Ja dúfam. :D:D:DLen to hrozne pomaly rastie.:)
zdenka myslim ze sa naozaj neda urcit co to je.mne pomaha ked si prestanem orchideu ne nejaky cas vsimat a ona ako by chcela uputat moju pozornost sa prejavi;)asi je jedno ci to je keika alebo stonka,obe ta asi velmi potesia:---
zmrzka333
30.12.09,19:15
Toto mi rastie vedľa srdiečka asi od novembra na mojej prvej orchidej, ktorú mám od mája. No stále je to také miniatúrne.Čo myslíte, vyzerá to na novú rastlinku? Ja dúfam. :D:D:DLen to hrozne pomaly rastie.:)
nebude to vzdusny koren?
privát
30.12.09,20:48
keby tá fotka nebola také slniečková (dožlta) zdenka, nedá sa nej presne rozoznať čo to bude. Ale súhlasím s jajax a zmrzkou, že ťa veľmi poteší.
foza
30.12.09,21:26
Foza, ešte som večer pozerala do tej novej knihy o orchidkach na to cymbídium, tak som ti opísala tie teploty. V lete 20-25 cez deň, 15-20 v noci. V zime 5-15. Vonku v lete môže byť až kým teploty neklesajú k 0.
Dospelé rastliny presádzame až keď je nádoba plne prekoreňovaná a nové nádoby by nemali byť väčšie, max. 2-3 cm v priemere. To môže byť dôvod, že nekvitne, len ide do koreňov a listov. Bez presádzania vydržia 3-5 rokov. Dôvodom nekvitnutia môže byť aj to, že je pestovaná celoročne v teple, ale potrebuje chladné zimovanie alebo byť určitú dobu v suchu. Preto rastlinu skúšame premiestňovať a sledujeme pár dní až týždňov jej správanie a podobné je to so zálievkou. Skúsime ju zmeniť, nepolievamie ju, stačí priložiť tanierik s kamienkami a vodou k rastlinke.No a na vodu tiež pozor, ak máme vodovodnú, tak ju prevaríme, prípadne necháme aspoň 1 deň odstáť. Pre orchidejky je to to najdôležitejšie. No a samozrejme použijeme hnojivo na orchidejky. Tak ti držím prsty, aby sa jej darilo. Myslím tiež, že Ma-Ba má prekrásne cymbídium tak by mohla poradiť, lebo ona je skúsenejšia ako ja.
Jarka, ďakujem ti veľmi pekne za rady. Dnes sme boli na návšteve u svokry, tak som to cymbídium znovu poobzerala a zistila som, že chyba bude zrejme v tom, že ono má veľmi hlboký črepník cca 30cm. Zrejme ženie všetku silu do koreňov a na kvitnutie už nemá. Navrchu ich vôbec nie je vidno, všetky sú v tom črepníku. Neviem, či by bolo vhodné ho presadiť teraz alebo vydržať do jari?
dominica
31.12.09,07:42
Ahojte, tak snáď sa aj ja konečne dnes dokopem k tomu, aby som sem prihodila moje foto. Dendrobko mi odkvitá, bola som prekvapená, ako krátko kvitlo :mee:
No snáď to sem dnes hodím aby ste videli, čo sa u mňa deje :D
Tweety
31.12.09,07:43
Ahojte, tak snáď sa aj ja konečne dnes dokopem k tomu, aby som sem prihodila moje foto. Dendrobko mi odkvitá, bola som prekvapená, ako krátko kvitlo :mee:
No snáď to sem dnes hodím aby ste videli, čo sa u mňa deje :D
Neboj, kvitne krátko, ale za chvíľu bude nové zas.:)
dominica
31.12.09,11:11
Neboj, kvitne krátko, ale za chvíľu bude nové zas.:)

No neviem, či to bude zachvíľu, nakoľko už nemá z čoho kvitnúť...bude jej musieť narásť nová stonka...
dominica
31.12.09,11:15
No a toto je tá moja potvorka, čo som si nepamatala aká je a musela som čakať, kedy zakvitne...a ešte ma napadlo, niekto tu spomínal orchidku, ktorej sa hovorí pelorik a nie som si istá, či je toto ona, alebo nie.

Ďalšia sa rozhodla, že ma tiež poteší aj keď len jedným pukom, tá by mala byť nejaká žltá, potom hodím foto...
zmrzka333
31.12.09,11:44
No a toto je tá moja potvorka, čo som si nepamatala aká je a musela som čakať, kedy zakvitne...a ešte ma napadlo, niekto tu spomínal orchidku, ktorej sa hovorí pelorik a nie som si istá, či je toto ona, alebo nie.

Ďalšia sa rozhodla, že ma tiež poteší aj keď len jedným pukom, tá by mala byť nejaká žltá, potom hodím foto...
Je perfektna, niekto tu taku ma ale inej farby takej do hneda ci akej. Tiez ma lupene take zvlastne
zmrzka333
31.12.09,11:57
No a toto je tá moja potvorka, čo som si nepamatala aká je a musela som čakať, kedy zakvitne...a ešte ma napadlo, niekto tu spomínal orchidku, ktorej sa hovorí pelorik a nie som si istá, či je toto ona, alebo nie.

Ďalšia sa rozhodla, že ma tiež poteší aj keď len jedným pukom, tá by mala byť nejaká žltá, potom hodím foto...
foza taku ma, ruzovu taku zvlastnu
beba13
31.12.09,12:04
mne sa už chystá kvitnúť ďalšia orchidejka,ale kedy to neviem ale už teraz sa teším
lusielaL
31.12.09,12:43
No a toto je tá moja potvorka, čo som si nepamatala aká je a musela som čakať, kedy zakvitne...a ešte ma napadlo, niekto tu spomínal orchidku, ktorej sa hovorí pelorik a nie som si istá, či je toto ona, alebo nie.

Ďalšia sa rozhodla, že ma tiež poteší aj keď len jedným pukom, tá by mala byť nejaká žltá, potom hodím foto...
Pelorik ma lupene vyrazne do takeho trojlistka,Ma-Ba by ho mala mat v albume,taky ruzovy.
lusielaL
31.12.09,12:50
A este Vas chcem poprosit,pozrite sa mi na toto,co mam urobit s tou starou hluzou.Inak mi krasne tlaci nove hluzky a aj korene su v poriadku.
Zdenka175
31.12.09,17:18
keby tá fotka nebola také slniečková (dožlta) zdenka, nedá sa nej presne rozoznať čo to bude. Ale súhlasím s jajax a zmrzkou, že ťa veľmi poteší.
Zlé sa to fotí, lebo je nad tým list a je to stále mini. Momentálne jej rastú 3 kvetné stonky.:D:D:D Potom vás budem informovať.
dominica
31.12.09,19:25
baby - ja vám obdivujem, že si pamatáte, ktorá má akú orchidku, lebo ja si síce vaše fotky veľmi rada pozerám a vytešujem sa z nich, robia mi radosť, ale vôbec si nepamatám, ktorá má akú, hlavne ak ide o Phaly, lebo tých má každá veľa...
jajax
01.01.10,08:13
V Novom roku prajem všetkým závisláčkam a závislákom veľa zdravia a šťastia-nielen v pestovaní:)
dindi22
01.01.10,08:22
V Novom roku prajem všetkým závisláčkam a závislákom veľa zdravia a šťastia-nielen v pestovaní:)
Pripájam sa k jajax... Všetko naj, naj v novom roku...a veľa nových parapiet s krásnymi orchidejkami
jsomsak
01.01.10,13:32
Moje orchidky
zuzkahris
01.01.10,13:32
Tak a takto krásne sme začali kvitnúť:)
zuzkahris
01.01.10,13:33
Moje orchidky
Sú prekrásne :) !
jsomsak
01.01.10,13:46
Tak a takto krásne sme začali kvitnúť:)

Aj tie tvoje su krasne:):)
milka 60
01.01.10,13:58
Začínajú aj moje
Ma-Ba
01.01.10,18:23
lusi - pahľuzu môžeš nechať tak, pri presadení ju oddelíš.
rozborova
01.01.10,19:56
Tak a takto krásne sme začali kvitnúť:)
Sú naozaj nádherné.
zuzkahris
01.01.10,20:01
Sú naozaj nádherné.

Ďakujem veľmi pekne :), ešte priložím foto, keď tá biela úplne rozkvitne a ešte má čaká jedno prekvapenie, jedna orchidka má puky a ja neviem akú bude mať farbu, tak sa teším :)
rozborova
01.01.10,20:06
No a toto je tá moja potvorka, čo som si nepamatala aká je a musela som čakať, kedy zakvitne...a ešte ma napadlo, niekto tu spomínal orchidku, ktorej sa hovorí pelorik a nie som si istá, či je toto ona, alebo nie.

Ďalšia sa rozhodla, že ma tiež poteší aj keď len jedným pukom, tá by mala byť nejaká žltá, potom hodím foto...
Tá posledná má v kvetináči aj substrát? Inak sú veľmi pekné.
rozborova
01.01.10,20:10
Ďakujem veľmi pekne :), ešte priložím foto, keď tá biela úplne rozkvitne a ešte má čaká jedno prekvapenie, jedna orchidka má puky a ja neviem akú bude mať farbu, tak sa teším :)
Veľmi rada čítam príspevky na porade,dozviem sa niečo nové,ale na priloženie fotiek som absolútny antitalent.
zmrzka333
01.01.10,20:30
zajtra pofotim svoje, niektore su uz uplne rozkvitnute
zuzkahris
01.01.10,20:45
Veľmi rada čítam príspevky na porade,dozviem sa niečo nové,ale na priloženie fotiek som absolútny antitalent.
Aj ja veľmi rada čítam a teším sa fotke každej orchidky, ktorú tu na fóre vidím :), neboj naučíš sa vkladať fotky a potom sa budeme tešiť aj z tvojich kvietkov, už aby tu boli :)
rozborova
02.01.10,07:01
Aj ja veľmi rada čítam a teším sa fotke každej orchidky, ktorú tu na fóre vidím :), neboj naučíš sa vkladať fotky a potom sa budeme tešiť aj z tvojich kvietkov, už aby tu boli :)
Ďakujem za povzbudenie,ale neviem či to nieje nad moje schopnosti.
dindi22
02.01.10,08:49
Tak a moja dalmatínková už nezdobí obývačkové okno:mee:...
Včera opadol posledný kvietok-všetky kvety a puky boli premrznuté...Je holá, som zvedavá, čo teraz s ňou bude? Ešte som doteraz nemala orchidku bez kvetu...
Inak je zdravá, len mi je ľúto, že práve ona opadla...Každý ju obdivoval. Teraz len čakať, kým odznova vykvitne:mee:.
Už som sa zaprisahala, že v zime nebudem kupovať orchideu, počkám si až bude teplejšie...Zatiaľ budem šetriť a potom " Amen" so mnou...alebo s mojím chlapom?:D:D
lusielaL
02.01.10,09:19
lusi - pahľuzu môžeš nechať tak, pri presadení ju oddelíš.
Dakujem za odpoved,budem pokojnejsie cakat kym sa rozrastie.
zmrzka333
02.01.10,13:11
babule dnes som ponarala orchidky a ked som jednu ponarala tak som si vsimla ze na kvetinaci sedi a lozi jedna muska bola miniaturna a vedela lietat bola hneda. Potom som tu orchidku obzerala a na kvetoch - na lupenoch som nasla take male nieco. Bola to biela bodka akoby s dvoma tykadlami. Neviete co by to mohlo byt a co s tym?
zmrzka333
02.01.10,13:18
Pridavam foto, tieto su uz uplne zakvitnute
lusielaL
02.01.10,14:07
dindi,smutim s Tebou,ale neboj,na jar Ti to urcite vynahradi.zmrzka-na predoslych stranach dievcata niekde o tych bielych potvorach pisali a myslim ze radia oberat to.skus polistovat.
zuzkahris
02.01.10,14:10
Pridavam foto, tieto su uz uplne zakvitnute
Sú nádherné !!!:)
dindi22
02.01.10,14:33
Lusielka, ďakujem, v to dúfam...Zatiaľ nevidieť, že by jej rástlo niečo nové:-(((
zmrzka333
02.01.10,15:17
dakujem
rozborova
02.01.10,19:28
Pridavam foto, tieto su uz uplne zakvitnute
Sú to naozaj krásavice.
janka51
03.01.10,00:00
Ahojte som tu nova dnes si to tu čítam a prezeram prvý krát. Chcem len povedať , že tiež som mala v mojich orchideach vošky a zbavila som sa ich tak že som ich namočila do jarovej vody a pomohlo to.
janka51
03.01.10,02:58
krááááááásna takej by som neodolala ani ja.
mata10
03.01.10,08:07
Dievčatá v kauflanda dostali včera orchidei konečne som si kúpila,neskor prihodím foto.Prajem všetkým peknú nedelu.
betrix
03.01.10,08:44
Ahojte, prosím o radu. Mám jedno oncídium a tie hľuzy sú také zvráskavené, dočítala som sa tu, že je to z nedostatku vody alebo u starších, že je to normálne. Prosím, napíšete mi o tom viac, kto máte s tým skúsenosti. Vďaka.
bef
03.01.10,08:48
Pozdravujem a prajem Vám i v Novom roku veľa radosti a pestovateľských úspechov a zároveň pripájam obrázok Wandy v metrovej váze, ktorú sa mi podarilo medzi sviatkami kúpiť vo výpredaji v Bystrici za neuveriteľných 8,99 €. Mala pár suchých koreňov ale ostatné boli v poriadku tak dúfam, že sa jej bude u mňa dariť.

Pekný deň :)
mata10
03.01.10,08:57
Tu je tá nová kráska...:)
bef
03.01.10,09:45
Ahojte, prosím o radu. Mám jedno oncídium a tie hľuzy sú také zvráskavené, dočítala som sa tu, že je to z nedostatku vody alebo u starších, že je to normálne. Prosím, napíšete mi o tom viac, kto máte s tým skúsenosti. Vďaka.

Ahoj pozri si túto stránku
http://www.zeny.cz/magazin/pokojove-rostliny/jak-pestovat-orchideje--tentokrat-oncidium-a-jemu-podobne-.aspx
je to tam dobre napísané.

Pekný deň :)
janka.koc
03.01.10,10:21
Ahojte dievčatá. Prosím vás o radu,neviem či som urobila dobre. Asi som moc nechala napiť orchidku a začali odhnívať korene. Vybrala som ju , tie čo boli moc odohnité som odstrihla a zopár ich ešte zostalo, dala som nový substrát a zasadila a trolinku poliala. Bojím sa ,že mi vyhynie. Má akurat rozvitnuté púčky a dokonca jeden nie je rozkvitnutý.
mata10
03.01.10,11:17
Ahojte dievčatá. Prosím vás o radu,neviem či som urobila dobre. Asi som moc nechala napiť orchidku a začali odhnívať korene. Vybrala som ju , tie čo boli moc odohnité som odstrihla a zopár ich ešte zostalo, dala som nový substrát a zasadila a trolinku poliala. Bojím sa ,že mi vyhynie. Má akurat rozvitnuté púčky a dokonca jeden nie je rozkvitnutý.
Ahoj Janka,máš ich krásne ked ma orchidea odhnité korene treba ich po odstranení posipať škoricou a ešte po presadení by si nemla polievať 10 dní.Neboj sa len ju sleduj.Počkaj ešte čo ti odpovedia tie skusenejšie.Ahoj
betrix
03.01.10,12:04
Ahoj pozri si túto stránku
http://www.zeny.cz/magazin/pokojove-rostliny/jak-pestovat-orchideje--tentokrat-oncidium-a-jemu-podobne-.aspx
je to tam dobre napísané.

Pekný deň :)
Ahoj, ďakujem, poliala som a budem to sledovať.:)
zmrzka333
03.01.10,12:59
pozerala som na predchadzajuce stranky, ale ja neviem ci v mojom pripade ide o cervce. Nasla som taku malu musku pri orchidke ktora lietala a potom na kvetoch take biele cuda s dvoma dlhymi tykadlami ci co. Tak teraz neviem co mam na to kupit a co to vlastne je.
zmrzka333
03.01.10,13:00
Pozdravujem a prajem Vám i v Novom roku veľa radosti a pestovateľských úspechov a zároveň pripájam obrázok Wandy v metrovej váze, ktorú sa mi podarilo medzi sviatkami kúpiť vo výpredaji v Bystrici za neuveriteľných 8,99 €. Mala pár suchých koreňov ale ostatné boli v poriadku tak dúfam, že sa jej bude u mňa dariť.

Pekný deň :)
a nechs ju v tej vaze alebo ju zasadis do substratu?
lusielaL
03.01.10,14:20
pozerala som na predchadzajuce stranky, ale ja neviem ci v mojom pripade ide o cervce. Nasla som taku malu musku pri orchidke ktora lietala a potom na kvetoch take biele cuda s dvoma dlhymi tykadlami ci co. Tak teraz neviem co mam na to kupit a co to vlastne je.
Ahoj,pri tych hnedych muskach co tak rychlo behaju sa nezvyknem znepokojovat,tie vidam a myslim ze by nemali zvlast uskodit a tie biele som este nemala,ale myslim ze aj tie radia oberat.Ja osobne by som vahala dat postrek.Len ju daj dalej od ostatnych.
lusielaL
03.01.10,14:26
Ahojte dievčatá. Prosím vás o radu,neviem či som urobila dobre. Asi som moc nechala napiť orchidku a začali odhnívať korene. Vybrala som ju , tie čo boli moc odohnité som odstrihla a zopár ich ešte zostalo, dala som nový substrát a zasadila a trolinku poliala. Bojím sa ,že mi vyhynie. Má akurat rozvitnuté púčky a dokonca jeden nie je rozkvitnutý.
Ahoj Janka,vitaj medzi nami a ak sa mozem vyjadrit,radim Ti ked si ju takto pekne osetrila a presadila,nechaj ju teraz nech sa pozbiera,nevyberaj ju uz.Aspon ja to tak robim a zatial su zachranene vsetky ktore som nutene presadzala.Ta skorica je dobra,ale nie vzdy nutna,to musis vidiet v akom to mas stave,ja zasypam ked uz mam postihnutu aj rastlinu.
janka.koc
03.01.10,14:39
ďakujem za radu, no ja som ju už zasadila a trošku poliala.. no nevadí, skúsim teda znova vybrat a podla tvojej rady posypem škoricou a nebudem polievat
lusielaL
03.01.10,15:23
ďakujem za radu, no ja som ju už zasadila a trošku poliala.. no nevadí, skúsim teda znova vybrat a podla tvojej rady posypem škoricou a nebudem polievat
Nie,nie,prave ze som myslela ze uz nevyberat,ak som dobre pochopila a odpovedala si mne.Teraz ma napadlo,ci som nevpadla do ineho dialogu.
zmrzka333
03.01.10,16:23
Ahoj,pri tych hnedych muskach co tak rychlo behaju sa nezvyknem znepokojovat,tie vidam a myslim ze by nemali zvlast uskodit a tie biele som este nemala,ale myslim ze aj tie radia oberat.Ja osobne by som vahala dat postrek.Len ju daj dalej od ostatnych.
presne tie - rychlo behaju ale vedia aj lietat, tak taku som videla na jednej orchidke ked som ju ponarala tak behala po kvetinaci. Tak som si ju potom pozerala dokladne a nasla som milimetrove daco na lupenoch kvetov a cervce som citala ze su bud na listoch alebo na korenoch. Mozu byt aj na kvetoch? Vizeralo to len ako mini spinka - skoro sa to nehybalo ale ked som to dala dole tak na ruke sa mi to pohlo.
zmrzka333
03.01.10,16:28
aj to je cudne, ze nevidim ziadne znamky toho ze by bola otchidka chora alebo poprasok alebo pavucinka - nic je v perfektna
lusielaL
03.01.10,16:48
aj to je cudne, ze nevidim ziadne znamky toho ze by bola otchidka chora alebo poprasok alebo pavucinka - nic je v perfektna
Tak pre svoj pokoj ju aspon sleduj,ale ked je zdrava,nechaj ju zit:).
janka.koc
03.01.10,19:26
lusielaL nechala som ju predsa len tak.. uvidím ,čo z nej bude.. je zakvitnutá,tak by ma to mrzelo ,keby mi vyhynie.. to je tá žltá na fotkách,, je taká milučká
Ma-Ba
03.01.10,19:44
janka- v každom prípade by som odstrihla kvetný stvol, kvietky urobia radosť aj takto.
bef
03.01.10,22:45
a nechs ju v tej vaze alebo ju zasadis do substratu?

Áno nechám ju v tej váze lebo korene Wandy potrebujú hlavne vzduch a vlhkosť. Odborníci neodporúčajú sadiť ju do substrátu. Chystám sa iba na spodok dať drobné kamienky a trochu vody aby som jej zabezpečila tú potrebnú vlhkosť a uvidím ako sa jej bude dariť.

Pekný deň :)
janka51
04.01.10,00:47
Vytešovala som sa včera pri orchidejkach, tak vám priložím, čo nové kvitne a tiež mi dve púšťajú nové stonky. Fotky sú len mobilom, foťák nemal funkčné baterky...:D
kráásne aj mne mini orchidka ide znova kvitnuť.
janka51
04.01.10,00:57
Ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade ak orchidka /mini/ vyháňa novú rastlinku pomedzi listy odkiaľ zvykne vyrastať kvetná stonka. Ako ju oddeliť, keď vlastne nemá žiadne korienky? Treba počkať a vyženie ich?
Samozrejme ze musi mať korene a potom ju pekne opatrne odrezať a zasadiť.
janka51
04.01.10,01:19
Pridavam foto, tieto su uz uplne zakvitnute
Sú krááááááásne škoda že ja neviem vkladať fotky aby som mohla poslat aj tie moje krásavice len pred 3 dnami som vás tu objavila tak čítam den aj noc aby som si prečítala všetký vaše prispevky a vela som sa od vas priučila dakujem vám.
janka51
04.01.10,01:30
Bola som tiež manžel sa nechcel pri nich ani pristaviť ele aj tak som si žltu kupila.
janka51
04.01.10,01:41
Ahojte dievčatá. Prosím vás o radu,neviem či som urobila dobre. Asi som moc nechala napiť orchidku a začali odhnívať korene. Vybrala som ju , tie čo boli moc odohnité som odstrihla a zopár ich ešte zostalo, dala som nový substrát a zasadila a trolinku poliala. Bojím sa ,že mi vyhynie. Má akurat rozvitnuté púčky a dokonca jeden nie je rozkvitnutý.
Janka že si ju presadila to je dobre ale nikdy po presadení ich nepolievaj až za 7-10 dní.No teraz už nič už ju nechaj len poriadne vyschnuť.
janka51
04.01.10,01:46
Už ju Janka nevyberaj
Ma-Ba
04.01.10,07:31
Áno nechám ju v tej váze lebo korene Wandy potrebujú hlavne vzduch a vlhkosť. Odborníci neodporúčajú sadiť ju do substrátu. Chystám sa iba na spodok dať drobné kamienky a trochu vody aby som jej zabezpečila tú potrebnú vlhkosť a uvidím ako sa jej bude dariť.

Pekný deň :)
bef - to bola naozaj dobrá kúpa. Myslím, že tam boli dve, jedna úplne zničená, ale tá druhá vyzerala dobre. Tak nech Ti urobí radosť.
Z mojich skúseností s Vandou, tá voda s kamienkami neviem. Mnohí Vandu pestujú v závesných košíkoch, aj vo vázach namáčajú korene, ale vodu vylievajú. Na radu jedného naozaj odborníka viacerí pestujeme Vandu v substráte a ja by som inak nepestovala. Teraz mi jedna odišla, ale bola to moja hlúpa chyba, len jedna, ale nie chyba substrátu. Ale niekedy sa platí aj za jednu chybu. Mrzí ma to lebo kvitla 2x do roka. Urobila som zmenu v prostredí a Vanda ju netolerovala. Mala teplo a vlhko, málo svetla a odišli mi všetky listy, zostali len dobré korene v kôre + drev. uhlie a to zrazu ani som nezbadala, že sa jej niečo nepáči.
Rada by som vedela, ako sa jej bude dariť.
sayly
04.01.10,09:27
presne tie - rychlo behaju ale vedia aj lietat, tak taku som videla na jednej orchidke ked som ju ponarala tak behala po kvetinaci. Tak som si ju potom pozerala dokladne a nasla som milimetrove daco na lupenoch kvetov a cervce som citala ze su bud na listoch alebo na korenoch. Mozu byt aj na kvetoch? Vizeralo to len ako mini spinka - skoro sa to nehybalo ale ked som to dala dole tak na ruke sa mi to pohlo.


Pozri si príspevok 3512, ja som tam priložila obrázok, je riadne zväčšený, sú to červce a bývajú aj na kvetoch, ja som na jednej orchideike mala tak nimi obsypané kvety, že sa to nedalo manuálne odstrániť a tak som musela obetovať stonku s kvetmi, všetky som očistila a denne ich kontrolujem a oberám ak tam niečo nájdem, najmenšie sú ledva viditeľné a najväčšie som mala cca 3 - 4 mm veľké, poriadne popozeraj do srdiečka medzi listy, tam ich býva veľa a odtiaľ aj vyliezajú
sayly
04.01.10,09:30
Pozdravujem a prajem Vám i v Novom roku veľa radosti a pestovateľských úspechov a zároveň pripájam obrázok Wandy v metrovej váze, ktorú sa mi podarilo medzi sviatkami kúpiť vo výpredaji v Bystrici za neuveriteľných 8,99 €. Mala pár suchých koreňov ale ostatné boli v poriadku tak dúfam, že sa jej bude u mňa dariť.

Pekný deň :)


Ja som tiež takúto veľkú dostala, len bola vo veľmi zlom stave, dočkala som sa 4 nových korienkov, ktoré majú cca 5 cm, ostatné som včera poodstrihovala, pretože boli všetky suché, takže musím len dúfať, že tie 4 korienky budú postačujúce na jej záchranu, moja stála 45 eur, bola odkvitnutá, zošuverená, a korene boli na 90% v r...
Takže veľa zdaru!!!
janka51
04.01.10,10:25
Ahojte ja som sa tu dočítala že je dobre potierat listy orchidei pivom, dnes som skúsila a maju ozaj pekné leskle listy, ale neviem ako často to môžem. Poradi mi niekto? Ďakujem a prajem krásny dníček.
dindi22
04.01.10,10:36
Ahojte ja som sa tu dočítala že je dobre potierat listy orchidei pivom, dnes som skúsila a maju ozaj pekné leskle listy, ale neviem ako často to môžem. Poradi mi niekto? Ďakujem a prajem krásny dníček.
Janka, ja tiež potieram listy pivom-už dlhší čas...a nevadí im to. Potieram ich raz mesačne, viackrát nevidím dôvod...Ja to robím vrámci utretia prachu...
janka51
04.01.10,10:38
Pozri si príspevok 3512, ja som tam priložila obrázok, je riadne zväčšený, sú to červce a bývajú aj na kvetoch, ja som na jednej orchideike mala tak nimi obsypané kvety, že sa to nedalo manuálne odstrániť a tak som musela obetovať stonku s kvetmi, všetky som očistila a denne ich kontrolujem a oberám ak tam niečo nájdem, najmenšie sú ledva viditeľné a najväčšie som mala cca 3 - 4 mm veľké, poriadne popozeraj do srdiečka medzi listy, tam ich býva veľa a odtiaľ aj vyliezajú
Tie cervce som mala aj ja, ale je to zaujimave, že mam vedľa seba 5 orchidky a len na jednej boli.Len som ich pozberala listy som pretrela jarovou vodou a aj na chvíľu som ju namočila do tej vody.No a zatial musim poklopať som už ich neobjavila. Krásny deň.
janka51
04.01.10,10:42
Janka, ja tiež potieram listy pivom-už dlhší čas...a nevadí im to. Potieram ich raz mesačne, viackrát nevidím dôvod...Ja to robím vrámci utretia prachu...
Ďakujem pekne ja by som ich bola potierala každy deň len kto by potom to pivo dopijal?Krásny deň
Čupríková Mária
04.01.10,10:57
Moje skusenosti s Wandou su take, že ju treba nechať vo váze a 2x do týždňa naliat prevarenu vodu, ktorá má izbovú teplotu, ale davat pozor, aby sa nenamočili listy, resp. ak by sa to stalo náhodou, treba vodu vysušit papierovým kapesníkom, alebo niečím podobným po 1 hodine vodu vyliať a každe 2 tyždne do vody pridat hnojivo,na orchidee ,ale nižšiu koncentráciu ako je v návode. Tiež som kupila v lete Wandu, zlacnenu vo vaze a teraz mi na veľku radost zakvitla, aj Tebe prajem aby Ti čím skor zakvitla. Ešte Ti poradím skús si najsť aj na Google české poradne a tam sa dozvieš ake maju s nimi skúsenosti iní pestovatelia.
Všetkým Vám šťastný Nový rok
foza
04.01.10,11:05
Ahojte ja som sa tu dočítala že je dobre potierat listy orchidei pivom, dnes som skúsila a maju ozaj pekné leskle listy, ale neviem ako často to môžem. Poradi mi niekto? Ďakujem a prajem krásny dníček. Môžeš ich potierať vždy, keď ich aj polievaš.;)
zmrzka333
04.01.10,11:40
Pozri si príspevok 3512, ja som tam priložila obrázok, je riadne zväčšený, sú to červce a bývajú aj na kvetoch, ja som na jednej orchideike mala tak nimi obsypané kvety, že sa to nedalo manuálne odstrániť a tak som musela obetovať stonku s kvetmi, všetky som očistila a denne ich kontrolujem a oberám ak tam niečo nájdem, najmenšie sú ledva viditeľné a najväčšie som mala cca 3 - 4 mm veľké, poriadne popozeraj do srdiečka medzi listy, tam ich býva veľa a odtiaľ aj vyliezajú
neviem ci je to toto lebo bolo to take male ze som videla len bodku s dvoma vycnelkami - tie vycnelky to ma ako na tvojej fotke ale telicko som nevidela take bolo male. kupila som mospilan ale zatial cakam ci to znova uvidim lebo zatial nie
jajax
04.01.10,12:58
janka- v každom prípade by som odstrihla kvetný stvol, kvietky urobia radosť aj takto.
mimotemyMa-Ba velmi sa mi paci ten obrusok.kde si to zohnala?
Jara
04.01.10,13:01
Jajax, ja som také obrúsky videla predávať na vianočných trhoch...
janka51
04.01.10,13:30
Môžeš ich potierať vždy, keď ich aj polievaš.;)
Ďakujem dúfam že im to neuškodi.
janka51
04.01.10,13:35
neviem ci je to toto lebo bolo to take male ze som videla len bodku s dvoma vycnelkami - tie vycnelky to ma ako na tvojej fotke ale telicko som nevidela take bolo male. kupila som mospilan ale zatial cakam ci to znova uvidim lebo zatial nie
Ked sú také drobné tak to budu vošky, ponor črepník do vody do ktorej daš lyžičku jary orchidke to neuškodi a vošky vyhubiš.
foza
04.01.10,13:42
Ďakujem dúfam že im to neuškodi.
Neboj, nemá prečo.;)
Ma-Ba
04.01.10,14:34
mimotemyMa-Ba velmi sa mi paci ten obrusok.kde si to zohnala?

To som raz dostala, ale myslím, že sa dajú kúpiť bežne v obchode.
zuzkahris
04.01.10,15:28
Ahojte ! Dnes mi kolegynka priniesla orchidku, že či ju zachránim... No chúdiatko úplne premočená, zhnité korene... Posielam fotky, aby ste ju videli ako vyzerala, tá posledná fotka je po mojom ošetrení, poodstrihávala som zhnité korene a zasypala škoricou.Len teraz neviem či ju mám nechať takto, alebo zasadiť, alebo dať do sáčku.Poradíte? Je mi jej ľúto :mee:.
janka51
04.01.10,16:24
Ahojte ! Dnes mi kolegynka priniesla orchidku, že či ju zachránim... No chúdiatko úplne premočená, zhnité korene... Posielam fotky, aby ste ju videli ako vyzerala, tá posledná fotka je po mojom ošetrení, poodstrihávala som zhnité korene a zasypala škoricou.Len teraz neviem či ju mám nechať takto, alebo zasadiť, alebo dať do sáčku.Poradíte? Je mi jej ľúto :mee:.
Ahoj ja by som ju zasadila nejake tie korene tam sú, ale je to len moj nazor počkaj ešte možno niekto skúsenejši Ti poradií niečo ine. Prajem pekný večer.
foza
04.01.10,16:35
Ahojte ! Dnes mi kolegynka priniesla orchidku, že či ju zachránim... No chúdiatko úplne premočená, zhnité korene... Posielam fotky, aby ste ju videli ako vyzerala, tá posledná fotka je po mojom ošetrení, poodstrihávala som zhnité korene a zasypala škoricou.Len teraz neviem či ju mám nechať takto, alebo zasadiť, alebo dať do sáčku.Poradíte? Je mi jej ľúto :mee:.Ja by som ju tiež zasadila a ešte k tomu podľa Luny je dnes a zajtra na to vhodné obdobie.;) Tak ti držím palce len nech orchidka rastie do krásy. Mimochodom a akej je farby?
zuzkahris
04.01.10,17:51
janka51, foza, ďakujem pekne za rady, dnes ju nechám asi ešte dobre preschnúť a zajtra ju dám do suchej kôry. Korene má, len aj tie sú také všelijaké dolámané, no uvidíme. A farbu, sama mi ju nevedela popísať :), ale, že taká fialová fľakatá, povedala, dúfam, že sa mi ju podarí zachrániť :confused:
Tinika
04.01.10,18:20
Ahojte, mám dve otázočky:
1. jedna orchidea ma už strasne vela korienkov, čo s nou, treba presadiť? Ako? Aký substrát používate?
2. Druhá orchidea má na koreňoch taký akoby mach, akoby hnila alebo čo. Neviete z čoho to je? Ďakujem pekne
zuzkahris
04.01.10,18:57
Ahoj Tinika! No k tvojej prvej otázke, ak má veľ korienkov vonku a málo v kvetináči, tak by som asi presadila, ja používam kôrový substrát na orchidee od Florii, obsahuje krásnu kôru, ktorá dobre presychá.
No a k tej druhej.., taký zelený mach sa môže tvoriť od preliata, nechávaš substrát preschnúť pred ďalším poliatim? Ak sa ti zdá, že jej hnijú korene a je preliata, tak ju radšej vyber, skontroluj, odhnité korene odstrihni a zasyp škoricou.
zmrzka333
04.01.10,19:05
Ked sú také drobné tak to budu vošky, ponor črepník do vody do ktorej daš lyžičku jary orchidke to neuškodi a vošky vyhubiš.
Vosky su biele? lebo to bolo sito biele
bef
04.01.10,19:17
bef - to bola naozaj dobrá kúpa. Myslím, že tam boli dve, jedna úplne zničená, ale tá druhá vyzerala dobre. Tak nech Ti urobí radosť.
Z mojich skúseností s Vandou, tá voda s kamienkami neviem. Mnohí Vandu pestujú v závesných košíkoch, aj vo vázach namáčajú korene, ale vodu vylievajú. Na radu jedného naozaj odborníka viacerí pestujeme Vandu v substráte a ja by som inak nepestovala. Teraz mi jedna odišla, ale bola to moja hlúpa chyba, len jedna, ale nie chyba substrátu. Ale niekedy sa platí aj za jednu chybu. Mrzí ma to lebo kvitla 2x do roka. Urobila som zmenu v prostredí a Vanda ju netolerovala. Mala teplo a vlhko, málo svetla a odišli mi všetky listy, zostali len dobré korene v kôre + drev. uhlie a to zrazu ani som nezbadala, že sa jej niečo nepáči.
Rada by som vedela, ako sa jej bude dariť.

Áno, Marienka to je práve tá čo vyzerala dobre. Vari sme tam boli v rovnakom čase? Mala niekoľko odkvitnutých stoniek ale pozerala som hlavne korene a väčšia časť bola v poriadku tak som neodolala. I pani pri pokladni konštatovala že tá váza samotná má väčšiu hodnotu. Pôvodná cena bola 89,- €. Ten obrázok je už po jej ošetrení. Je dosť veľká a preto ju zatiaľ nechám v tej sklenej váze a uvidím či bude spokojná.

Pekný deň :)
monimka
04.01.10,20:01
mile kolegine prosim vas o radu mam doma orchideu a dnes jsem zjistila na ni že ma na listech ze spoda drobne kapky a když jsem to začinala utirat bylo to takovy lepkavy a ma to sladkou prichut co to muže byt nepŕidu oni
janka51
04.01.10,23:04
Vosky su biele? lebo to bolo sito biele
Ano vošky sú biele a ked sa poriadne zapozeraš tak uvidiš kolko ich v črepníku uvidiš pobehovať dúfam že máš priesvitny črepník.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
janka51
04.01.10,23:10
janka51, foza, ďakujem pekne za rady, dnes ju nechám asi ešte dobre preschnúť a zajtra ju dám do suchej kôry. Korene má, len aj tie sú také všelijaké dolámané, no uvidíme. A farbu, sama mi ju nevedela popísať :), ale, že taká fialová fľakatá, povedala, dúfam, že sa mi ju podarí zachrániť :confused:
Zuzka pevné verím že ju zachrániš a odvďači sa ti krááásnymi kvetmi. Držím ti palcehttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
janka51
04.01.10,23:17
mile kolegine prosim vas o radu mam doma orchideu a dnes jsem zjistila na ni že ma na listech ze spoda drobne kapky a když jsem to začinala utirat bylo to takovy lepkavy a ma to sladkou prichut co to muže byt nepŕidu oni
monimka neboj sa neprídeš stava sa to a hlavne ked ma pršať aj mne sa to stáva a len to pretriem vlhkým tamponikom a je dobre.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
zuzkahris
05.01.10,06:48
mile kolegine prosim vas o radu mam doma orchideu a dnes jsem zjistila na ni že ma na listech ze spoda drobne kapky a když jsem to začinala utirat bylo to takovy lepkavy a ma to sladkou prichut co to muže byt nepŕidu oni

monimka, skús si prečítať toto : http://www.growshops.host.sk/index_soubory/Page2659.htm.
Tam kde píšu o veľmi vlhkom vzduchu, ten jav sa volá gutácia.
zuzkahris
05.01.10,06:49
Zuzka pevné verím že ju zachrániš a odvďači sa ti krááásnymi kvetmi. Držím ti palcehttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
janka 51, ďakujem za povzbudenie :), však potom pofotím ako sa nám darí ;)
zuzkahris
05.01.10,07:02
Idem ešte poprosiť o radu.., včera pri kúpaní som si všimla, že mi orchidkách začínajú mäkknúť spodné listy, nie na všetkých, ale toto som nemala, pritom robím všetko rovnako ako predtým a kúpem ich až keď sú suché cca každých 10 dní:confused:, máte s tým niekto skúsenosti?
dindi22
05.01.10,07:14
Idem ešte poprosiť o radu.., včera pri kúpaní som si všimla, že mi orchidkách začínajú mäkknúť spodné listy, nie na všetkých, ale toto som nemala, pritom robím všetko rovnako ako predtým a kúpem ich až keď sú suché cca každých 10 dní:confused:, máte s tým niekto skúsenosti?
Ja mám momentálne tiež na dvoch mäkké listy, ale popritom sú inak úplne v poriadku, korene majú krásne zelené, voda im nechýba...preliate taktiež zrejme nie sú...
Neviem, čo im je?
Od tepla sú ďaleko.
betrix
05.01.10,08:37
Aj ja prosím o radu - treba teraz dávať hnojivo, ak orchidea nekvitne, ale zato jej rastú nové lístky? Ďakujem.
lusielaL
05.01.10,10:15
Idem ešte poprosiť o radu.., včera pri kúpaní som si všimla, že mi orchidkách začínajú mäkknúť spodné listy, nie na všetkých, ale toto som nemala, pritom robím všetko rovnako ako predtým a kúpem ich až keď sú suché cca každých 10 dní:confused:, máte s tým niekto skúsenosti?
Na niektorich mam aj ja take listky,potom ozltnu a odstranim ich.Zatial to beriem ako bezny jav kym sa nedeje nic horsie.
lusielaL
05.01.10,10:20
Aj ja prosím o radu - treba teraz dávať hnojivo, ak orchidea nekvitne, ale zato jej rastú nové lístky? Ďakujem.
Ja som pri hnojive opatrna aj v lete a v tomto obdobi som este nehnojila.Ale zaujimali by ma skusenosti tych,co casto hnoja.Ako sa spravaju orchidky ci su zivotaschopnejsie.
jajax
05.01.10,12:15
jara a Ma-Ba dakujem.teraz uz je asi neskoro ale pred dalsimi vianocami budem hladat:D
Jara
05.01.10,12:36
Ahojte, mám dve otázočky:
1. jedna orchidea ma už strasne vela korienkov, čo s nou, treba presadiť? Ako? Aký substrát používate?
2. Druhá orchidea má na koreňoch taký akoby mach, akoby hnila alebo čo. Neviete z čoho to je? Ďakujem pekne

Tinika, nenapísala si o aký druh orchidejky ide. V tej 1. otázke je to dôležité, pretože niektoré druhy potrebujú mať bohatý koreňový substrát a presadzajú sa len za 3-5 rokov. Keď by si ju presadila, tak by si jej mohla zastaviť kvitnutie. Dobre by bolo, keby si to odfotila a prilepila sem, viac by sme ti poradili. V 2. otázke zase píšeš o machu , ale tiež nevieme o aký druh ide. Napr. miniorchidejky majú taký machový substrát a tiež ich korienky trošku vyzerajú tak akoby niektoré odhnivali. No tiež by som bola s radou opatrnejšia, kým by som nevidela tú rastlinku, takže prosím foto. Ak sa ti ale zdá, že hnije, tak ju presaď, prípadne vyber najprv a skontroluj ako vyzerajú korene.
sayly
05.01.10,12:39
Vosky su biele? lebo to bolo sito biele


ja si myslím, že to budú tie červce, vošky sú dosť hybné a červce akoby sa ani nehýbali
sayly
05.01.10,12:41
Ahojte ! Dnes mi kolegynka priniesla orchidku, že či ju zachránim... No chúdiatko úplne premočená, zhnité korene... Posielam fotky, aby ste ju videli ako vyzerala, tá posledná fotka je po mojom ošetrení, poodstrihávala som zhnité korene a zasypala škoricou.Len teraz neviem či ju mám nechať takto, alebo zasadiť, alebo dať do sáčku.Poradíte? Je mi jej ľúto :mee:.

stačí ju zasadiť, má dosť korienkov na záchranu a sú aj dosť dlhé, zo začiatku možno trošku povednú lístky, ale to len kým si zvykne na nové prostredie
lusielaL
05.01.10,12:43
Posielam pre povzbudenie vsetkym ktore presadzame a zasypame hnilobu.Trva to naozaj aj dva mesiace,kym vyzenie nejaky ten korienok.Dnes som nutene presadzala.Mala som ju zasadenu normalne v substrate,ale uz ho mala dost zaplesneny,alebo zahuboveny.A uplne pri spodku bol mokry,tak som pozvacsovala aj dierky na kvetinaci.
sayly
05.01.10,12:45
Aj ja prosím o radu - treba teraz dávať hnojivo, ak orchidea nekvitne, ale zato jej rastú nové lístky? Ďakujem.

hnojíme vždy v období rastu, či už listov, alebo kvetnej stonky a pri kvitnutí, nehnojíme len ak má orchidea obdobie kľudu, t.j. keď nekvitne a nič jej nerastie, ja hnojím raz za 14 dní, niektoré orchideiky toto obdobie kľudu nemajú
sayly
05.01.10,12:52
tak tieto teraz rozkvitli mne, trošku pomenej, majú tak 1 - dva kvety, len jedna má tri, ostatné puky mi zatiaľ opadali, ale stále sa tvoria nové, tak dúfam, že ešte trošku pokvitnú.....no mne aj toto málo urobilo radosť;););)...tá biela mala v lete 30 kvetov, ale boli od začiatku zvädnuté, nakoniec som zistila, že jej odhnili všetky korienky okrem vzdušných, našťastie sa pozviechala:D
lusielaL
05.01.10,13:03
Sayly,mas ich ozaj krasne,hlavne ta prva a posledna.
Jara
05.01.10,13:03
Sayly, sú prenádherné, všetky. No a ten biely ti určite urobil najväčšiu radosť, lebo to je ako odmena za starostlivosť. Ja to osobne cítim ako strašné zadosťučinenie, ak mi takto rozkvitne, lebo nieje problém kúpiť si novú, ale dokázať sa o ňu postarať tak, aby znovu zakvitla. Ako s dieťaťom, nie ten je rodič čo porodí, ale ten čo vychová. Nech sa ti naďalej tak dobre darí, držím ti prsty.
rozborova
05.01.10,13:59
Aj ja prosím o radu - treba teraz dávať hnojivo, ak orchidea nekvitne, ale zato jej rastú nové lístky? Ďakujem.
Neviem ako iné dievčatá,ja hnojím tak 1 krát za mesiac hnojivom na orchidey a teraz im rastú nové kvetné stonky,aj púčiky na starších.Teraz ma potešila jedna "výpredajová" ,nevedela som akej bude farby a je nádherná.Veľmi ma potešilo,že takú ešte nemám.
zuzkahris
05.01.10,14:12
lusielaL, dindi22, aj moje phaly sú inak krásne, aj korene majú v poriadku, len tie spodné listy.., také mäkké ich nemali, no som rada, že niesom sama, tak snáď je to normálny jav:o
zuzkahris
05.01.10,14:14
stačí ju zasadiť, má dosť korienkov na záchranu a sú aj dosť dlhé, zo začiatku možno trošku povednú lístky, ale to len kým si zvykne na nové prostredie
Dnes som kúpila kôru a idem ju zasadiť, tak dúfam, že krásne porastie :)
sayly
05.01.10,15:03
terezamaria

zdravá je a bez prestávky mi kvitne už od februára kedy som ju dostala, v albume mám všetky fotky, najprv bola ako stromček, potom mi vyhnala skoro metrovú stonku a tá pekne kvitla, no musela som ju obetovať, pretože mala strašne veľa červcov a nedalo sa mi to dobre obrať, teraz rozkvitla táto stonka, ale robí mi naozaj radosť;)
sayly
05.01.10,15:06
Sayly, sú prenádherné, všetky. No a ten biely ti určite urobil najväčšiu radosť, lebo to je ako odmena za starostlivosť. Ja to osobne cítim ako strašné zadosťučinenie, ak mi takto rozkvitne, lebo nieje problém kúpiť si novú, ale dokázať sa o ňu postarať tak, aby znovu zakvitla. Ako s dieťaťom, nie ten je rodič čo porodí, ale ten čo vychová. Nech sa ti naďalej tak dobre darí, držím ti prsty.

ďakujem, tá biela mi kvitne už 4 krát, dva krát som ju zachraňovala, pretože jej odhnili korene a to vždy keď som ju začala polievať ponorením na 30 min, teraz len prelievam a zatiaľ sa jej darí, je to moja prvá orchideika, bude mať 4 roky, mám ju na pamiatku od kolegýň, tak dúfam, že mi bude robiť radosť aj naďalej a bude sa jej dariť;)
janka51
05.01.10,15:11
Aj ja prosím o radu - treba teraz dávať hnojivo, ak orchidea nekvitne, ale zato jej rastú nové lístky? Ďakujem.
Ahoj môj názor je hnojiť aj ked rastu listy ja nehnojim, len vtedy keď odkvitne. Vtedy ju necham 3-4 týždne v suchu ani ju nepolievam. Keď však zistim že začina niečo pušťať tak hned už ju kupem a začnem aj hnojiť.
zuzkahris
05.01.10,15:18
Aj ja prosím o radu - treba teraz dávať hnojivo, ak orchidea nekvitne, ale zato jej rastú nové lístky? Ďakujem.
betrix ja hnojím pri každom druhom polievaní, cca 20 dní, zatiaľ krásne rastú a kvitnú:)
Zdenka175
05.01.10,15:22
Aké používate hnojivo? Ja od Intermag - Floramix - Orchidea. Ale nie som s ním moc spokojná.
janka51
05.01.10,15:22
tak tieto teraz rozkvitli mne, trošku pomenej, majú tak 1 - dva kvety, len jedna má tri, ostatné puky mi zatiaľ opadali, ale stále sa tvoria nové, tak dúfam, že ešte trošku pokvitnú.....no mne aj toto málo urobilo radosť;););)...tá biela mala v lete 30 kvetov, ale boli od začiatku zvädnuté, nakoniec som zistila, že jej odhnili všetky korienky okrem vzdušných, našťastie sa pozviechala:D
Su krásne aj tak ja mám tiež 3 také čo majú len po tri kvety ostatné puky im oleteli, ale kvitnú to je hlavné. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Prajem Ti nech máš z nich čo najdlhšie radosť.
betrix
05.01.10,15:30
Janka, Zuzka aj ostatné pestovateľky- ďakujem za odpoveď.
janka51
05.01.10,15:34
Aké používate hnojivo? Ja od Intermag - Floramix - Orchidea. Ale nie som s ním moc spokojná.
Ahoj Zdenka ja mam tiež to hnojivo v takej žltej fľaši a tiež som s ním nebola spokojna tak teraz používam len to na kvitnúce kvety a je to lepšie. Len namiesto pol vrchnaka na 1 liter vody dám len štvrť vrchnáka.
betrix
05.01.10,15:39
Posielam pre povzbudenie vsetkym ktore presadzame a zasypame hnilobu.Trva to naozaj aj dva mesiace,kym vyzenie nejaky ten korienok.Dnes som nutene presadzala.Mala som ju zasadenu normalne v substrate,ale uz ho mala dost zaplesneny,alebo zahuboveny.A uplne pri spodku bol mokry,tak som pozvacsovala aj dierky na kvetinaci.
Ja mám jednu takú chuderku už od júla, kedy ju muž prelial. Nič sa s ňou nedeje. tak len čakám a čakám ...:mee::confused:
janka.koc
05.01.10,15:48
Dievčatá ako často zvyknete menit substrát?
mata10
05.01.10,15:53
Dievčatá ako často zvyknete menit substrát?
Sačí každé 2-3 roky.Ale ked je nejaký problém možeš aj skor.
monimka
05.01.10,18:01
kdo my poradi jak se davaj fotky do temy chci se taky pochlubit
mata10
05.01.10,18:31
kdo my poradi jak se davaj fotky do temy chci se taky pochlubit
Dole maš take okienko daš si formatovať odpoved a potom sa ti otvori okienko a tam si klikneš na sponu a tam si stiahneš fotku s počitača potom daš odoslať a to je všetko
rozborova
05.01.10,18:57
Dole maš take okienko daš si formatovať odpoved a potom sa ti otvori okienko a tam si klikneš na sponu a tam si stiahneš fotku s počitača potom daš odoslať a to je všetko
Ono sa to zdá byť jednoduché,ale mne sa to stále nedarí.Už je to tak.Som skrátka antitalent.
monimka
05.01.10,19:01
tak to ja asi taky vubec se my to nedari možna na to pridu
privát
05.01.10,19:11
Ono sa to zdá byť jednoduché,ale mne sa to stále nedarí.Už je to tak.Som skrátka antitalent.
keď to nejde takto teoreticky, tak prakticky - popros ak máš väčšie dieťa (aj mužíka), nech ti to ukážu, oni majú väčší talent ...
betrix
05.01.10,19:39
tak to ja asi taky vubec se my to nedari možna na to pridu
Niekedy to vraj ide až po istom počte príspevkov.
veva..
05.01.10,19:55
tak to ja asi taky vubec se my to nedari možna na to pridu
Skús sa pozrieť, či tam máš takúto spinku http://www.porada.sk/images/editor/attach.gif. Ak ju tam nemáš, tak možno preto, že si zatiaľ pridala málo príspevkov. :)
rozborova
05.01.10,19:57
tak to ja asi taky vubec se my to nedari možna na to pridu
Aspoň že nie som sama.Ale veď my na to prídeme.
jsomsak
05.01.10,22:27
takto vyzera ked sa daju uz davat fotky az to nemas mas este malo vlozenych prispevkou ja som potreboval 25 a potom som mohol davat sem fotky
sayly
06.01.10,08:03
tak to ja asi taky vubec se my to nedari možna na to pridu

fotky budeš môcť pridať až po aktivovaní účtu, kedy to bude, to je len na adminovi, sú aj taký, čo sa im to podarilo už pri prvom príspevku, niektorí čakajú aj dlhšie, ja som mohla až po 15 príspevkoch, skús sa obrátiť na admina
rozborova
06.01.10,09:18
Neviem či sa to podarilo,ale skúšam.48399
zuzkahris
06.01.10,11:22
Dnes som s hrôzou objavila na jednej phale červca:mad::mee:, už len tem mi chýbal...
Zdenka175
06.01.10,16:47
Ja som polievala po 10 dňoch a tiež som si všimla nejaké mušky:( Šup na karanténu a budeme sledovať a to sú mesiac čisté.:mad::mad:
monimka
06.01.10,16:50
tak jsem na to prišla konečne to su me krasky
terezamaria
06.01.10,17:11
Dievčence prirábate si na každej tie kvetinky? Mne budú kvitnúť štyri a na každej je asi 3 - 5 pukov. Ale som im vďačná aj za tie.

Chcem Vás poprosiť, presadila som 3 orchidee do novej kôry. Darí sa im fajn, aj tá kôra vyzerala dobre, aj orchideiky odvtedy sú v pohode. Len mi začali po byte lietať maličké mušky, vyzerajú ako také ovocné alebo ešte menšie. Určite je to z tej novej kôry. Čo s tým spraviť? Ďakujem.
Zdenka175
06.01.10,17:17
presne tie - rychlo behaju ale vedia aj lietat, tak taku som videla na jednej orchidke ked som ju ponarala tak behala po kvetinaci. Tak som si ju potom pozerala dokladne a nasla som milimetrove daco na lupenoch kvetov a cervce som citala ze su bud na listoch alebo na korenoch. Mozu byt aj na kvetoch? Vizeralo to len ako mini spinka - skoro sa to nehybalo ale ked som to dala dole tak na ruke sa mi to pohlo.

Moje mali pôvod len v kvetináči. Na rastlinku mi nešli vychádzali cez dierky v kvetináči také malinkaté čierne potvorky. Pripadali mi ako malé lienky. No v miske už boli asi staršie jedince boli také mušky bielo šedé. A neskôr lietali - to by mali byť štítničky.Mne jarová voda nezabrala . Nakoniec som ich vyhubila prípravkom z kvetinárstva.Aj im požrali korene.Červce asi nelietajú. Skús toto prečítať či ti to nepomôže http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=331
ra.cermak
06.01.10,17:49
bych řekl smutnice mají rády mokrý substrát je problém je vyhubit
zmrzka333
06.01.10,17:54
Moje mali pôvod len v kvetináči. Na rastlinku mi nešli vychádzali cez dierky v kvetináči také malinkaté čierne potvorky. Pripadali mi ako malé lienky. No v miske už boli asi staršie jedince boli také mušky bielo šedé. A neskôr lietali - to by mali byť štítničky.Mne jarová voda nezabrala . Nakoniec som ich vyhubila prípravkom z kvetinárstva.Aj im požrali korene.Červce asi nelietajú. Skús toto prečítať či ti to nepomôže http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=331
tu stranku poznam
tak ja som nasla len tu malu musku a uz som ju nenasla a zatial ani tie biele mini cuda. Dala som aj zlte lepiace dosticky do kazdej orchidky ale zatial nic nie je vidno. Tak som zvedava co bude dalej ale sledujem ich kazdy den. Mne to skor ide do cervcov ale este babatka. tak som zvedava co sa bude diat lebo orchidka je v poriadku
Ma-Ba
07.01.10,10:29
Krásne Vám to kvitne. Moje sa snažia tiež, len trochu pomaly Pinocchio a Cattleya ukazujú púčiky. Phal má zatiaľ len dva kvietky.
zmrzka333
07.01.10,11:31
Tak dalsie mi uplne rozkvitli. Na jednej mi odpadlo vela pukov ked som ju priniesla domov ale aj tak je pekna
betrix
07.01.10,15:09
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?
zmrzka333
07.01.10,15:12
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?
je krasna. Myslim ze ju mozes nechat ajv tom ozdobnom. Niekto tu ma taku v tom istom kvetinaci a myslim ze niekolko a asi v pohode
foza
07.01.10,15:56
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?
Je veľmi pekná, tieto mini orchidky v takých istých črepníkoch má v albume mata10. Poraď sa s ňou ako sa im v nich darí.:) Ja by som ju ale teraz nepresádzala keď kvitne. ;)
Zdenka175
07.01.10,16:23
bych řekl smutnice mají rády mokrý substrát je problém je vyhubit


Polievala som po 10 dňoch, substrát bol total suchý, nebol zarosený. A to som objavila len na 2. Chválabohu:D:D
Zdenka175
07.01.10,16:27
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?
Pokiaľ kvitne tak ju nepresádzaj, keď nemá problém .
terezamaria
07.01.10,16:32
Chcem Vás poprosiť, presadila som 3 orchidee do novej kôry. Darí sa im fajn, aj tá kôra vyzerala dobre, aj orchideiky odvtedy sú v pohode. Len mi začali po byte lietať maličké mušky, vyzerajú ako také ovocné alebo ešte menšie. Určite je to z tej novej kôry. Čo s tým spraviť? Ďakujem.

.........poprosím, neviete niekto odpoveď? Ďakujem.
rozborova
07.01.10,16:32
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?
Je nádherná.Nech sa jej darí.
betrix
07.01.10,16:50
Ďakujem, dievčatá. Pozrela som si ten album a poprosila aj matu10 o radu, ako postupovala.
Zdenka175
07.01.10,16:53
.........poprosím, neviete niekto odpoveď? Ďakujem.
Terezamaria - A substrát si upravovala? Ja teraz dávam zapiecť do mikrovlnky tak na 3 minúty. Čítala si môj p. č.3918? Nemáš také isté príznaky- smutničky? Máš len mušky? Alebo to lezie aj po rastlinke? Zo začiatku niekomu pomáha preliatie s jarovou vodou. Mne to nezabralo. Dala som tie žlté doštičky do každého kvetináča a polievala s prípravkami z kvetinárstva. Podľa toho čo je to ? Buď Mospilan alebo iné..U nás mali Karate 5 Zeon. Rozriedila som podľa návodu a prelievala som zhora. Držím palce.
terezamaria
07.01.10,17:11
Terezamaria - A substrát si upravovala? Ja teraz dávam zapiecť do mikrovlnky tak na 3 minúty. Čítala si môj p. č.3918? Nemáš také isté príznaky- smutničky? Máš len mušky? Alebo to lezie aj po rastlinke? Zo začiatku niekomu pomáha preliatie s jarovou vodou. Mne to nezabralo. Dala som tie žlté doštičky do každého kvetináča a polievala s prípravkami z kvetinárstva. Podľa toho čo je to ? Buď Mospilan alebo iné..U nás mali Karate 5 Zeon. Rozriedila som podľa návodu a prelievala som zhora. Držím palce.

Zdenka veru neupravovala. To ma teda naozaj ani nenapadlo, dať zapiecť do mikrovlnky. Odokryté, prikryté? Toto len lieta po byte, také malilinké mušky, ide ma rozhodiť. Budem musieť teda kúpiť novú kôru, dúfam že dobre píšem, to je ten substrát,nie? A dať ju piecť do mikrovlnky.Ďakujem Ti pekne za odpoveď.
Zdenka175
07.01.10,17:20
Zdenka veru neupravovala. To ma teda naozaj ani nenapadlo, dať zapiecť do mikrovlnky. Odokryté, prikryté? Toto len lieta po byte, také malilinké mušky, ide ma rozhodiť. Budem musieť teda kúpiť novú kôru, dúfam že dobre píšem, to je ten substrát,nie? A dať ju piecť do mikrovlnky.Ďakujem Ti pekne za odpoveď.
Ani ja som donedávna neupravovala. Dáš na tanier na plný výkon neprikrývať a potom na papier rozložiť a vychladiť. Neviem či je hneď vhodné presadiť, keď ešte poletujú. Môžu naklásť nové zárodky. Skús najprv tú jarovú vodou asi. Potom nechať preschnúť viac.
betrix
07.01.10,17:33
Dievčence prirábate si na každej tie kvetinky? Mne budú kvitnúť štyri a na každej je asi 3 - 5 pukov. Ale som im vďačná aj za tie.

Chcem Vás poprosiť, presadila som 3 orchidee do novej kôry. Darí sa im fajn, aj tá kôra vyzerala dobre, aj orchideiky odvtedy sú v pohode. Len mi začali po byte lietať maličké mušky, vyzerajú ako také ovocné alebo ešte menšie. Určite je to z tej novej kôry. Čo s tým spraviť? Ďakujem.
Aj mne istý čas poletovali po byte tie malé čierne mušky. Tiež som ich potom našla v substráte, ktorý som držala na balkóne. Postrekovala som to Cyperom a zdá sa, že to zabralo. Myslím, že nenapáchali žiadne škody.
monimka
07.01.10,17:51
i ja prosim o radu mam doma orchideu a ma kvetnu stonku uprostred takže mi už nerastu žadne listy ale asi my vyrostla nova rostlina ma už dva listy a dva korene a už my jde i do kvetu a co stim delat vic to se nak od deluje od sebe nebo to nechat tak
privát
07.01.10,18:32
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?
betrix, ja som si kúpila v lete presne takú takú istú, dvojstonkovú. Z toho keramického kvetináča som ju vyhodila a nechala len v kochlíku, v ktorom bolo tých tzv.pilín strašne málo a po okrajoch samý zelený mach. Prestala mi kvitnúť v októbri. Až vtedy som ju presadila do obyčajnej kôry+korok+polystyrén. O mesiac nato mi spoza listov vyhnala kvetnú stonku, síce len jednu. Teraz je v púčikoch a som rada, že tak rýchlo mi zakvitla a odvďačila sa.
zmrzka333
07.01.10,18:42
Zdenka veru neupravovala. To ma teda naozaj ani nenapadlo, dať zapiecť do mikrovlnky. Odokryté, prikryté? Toto len lieta po byte, také malilinké mušky, ide ma rozhodiť. Budem musieť teda kúpiť novú kôru, dúfam že dobre píšem, to je ten substrát,nie? A dať ju piecť do mikrovlnky.Ďakujem Ti pekne za odpoveď.
da sa kupit len kora - nie substrat ale kora FLORIA je super lebo je hruba, nie ako substrat ten je taky ze je tam vela hliny a kvora v nom je mala. Teda aspon ja som mala stastie na taky zly substrat. Tiez som dala zapiest ale do rury. Ked som nasla ja tu malu musku tak som postriekala cyperom a zatial je to ok.
betrix
07.01.10,18:46
betrix, ja som si kúpila v lete presne takú takú istú, dvojstonkovú. Z toho keramického kvetináča som ju vyhodila a nechala len v kochlíku, v ktorom bolo tých tzv.pilín strašne málo a po okrajoch samý zelený mach. Prestala mi kvitnúť v októbri. Až vtedy som ju presadila do obyčajnej kôry+korok+polystyrén. O mesiac nato mi spoza listov vyhnala kvetnú stonku, síce len jednu. Teraz je v púčikoch a som rada, že tak rýchlo mi zakvitla a odvďačila sa.
Ďakujem. Aj ja som myslela, že ju potom presadím, keď odkvitne. Dúfam, že sa jej bude u mňa páčiť.:)
milka 60
07.01.10,18:46
i ja prosim o radu mam doma orchideu a ma kvetnu stonku uprostred takže mi už nerastu žadne listy ale asi my vyrostla nova rostlina ma už dva listy a dva korene a už my jde i do kvetu a co stim delat vic to se nak od deluje od sebe nebo to nechat tak
monimka-nemám skúsenosť,ale čo napísali iní, orchidka čo má zo stredu výhon uhynie,a keiko má mať korene dlhé cca 5 cm ,ale môžu byť zatiaľ spolu? to neviem prepáč :mad:
zmrzka333
07.01.10,21:08
monimka-nemám skúsenosť,ale čo napísali iní, orchidka čo má zo stredu výhon uhynie,a keiko má mať korene dlhé cca 5 cm ,ale môžu byť zatiaľ spolu? to neviem prepáč :mad:
Ma-Ba ma taku a po odkvitnuti nezahynula - pustila novu rastlinku z boku:D
Ma-Ba
07.01.10,21:10
Viacerí naozaj písali, že takáto orchidka je odsúdená na zánik, ale tiež je to individuálne.
Kúpila som ju odkvitnutú - 1. obrázok - rastlina vyhnala keiku
2. obrázok - presadená keika, mala 2 korene
3. obrázok - materská rastlina presadená, vzápätí
vyhnala ďalšiu keiku.

Keiku je možné oddeliť ak má dostatočné množstvo koreňov, alebo ju možno nechať rásť na materskej rastline. Záleží od toho, či chceš mať viac rastlín.
betrix
08.01.10,06:29
Viacerí naozaj písali, že takáto orchidka je odslúsená na zánik, ale tiež je to individuálne.
Kúpila som ju odkvitnutú - 1. obrázok - rastlina vyhnala keiku
2. obrázok - presadená keika, mala 2 korene
3. obrázok - materská rastlina presadená, vzápätí
vyhnala ďalšiu keiku.

Keiku je možné oddeliť ak má dostatočné množstvo koreňov, alebo ju možno nechať rásť na materskej rastline. Záleží od toho, či chceš mať viac rastlín.
To je dobrá mama. Aj ja chcem takú.
Jara
08.01.10,06:57
Ma-Ba, to je úžasne krásne. Viem, že ťa hreje pri srdiečku. Považujem to za veľký úspech a dúfam, že čoskoro sa dočkáme aj kvetov.
Jara
08.01.10,07:23
Ahojte, zase prosím o rady. Dnes ma zlákala miniorchidea, hlavne tou 3. stonkou, čo jej tam rastie. Môžem ju nechať v tom bielom ozdobnom kvetináči alebo len v priesvitnom? A treba ju presadiť, lebo ten jej sa mi zdá strašne maličký? Či to tak má byť pri týchto mini?

Ja mám 2 miniorchidky a z jednej som zasadila kejku. Miniorchidky majú iný substrát, taký machový. Ja ich stále mám v tých malinkých a aj v tom bielom porcelánovom. Darí sa im úžasne, už mi 2x kvitli a teraz jedna má novú stonku aj zase novú kejku. Jednu kejku som ale presadila do riadnej kôry a trošku väčšieho plástového kelímku, lebo som nemala mach a zatiaľ vyzerá krásne. Pozri si skoršie príspevky, mám ich tam priložené. Mám takú istú ako ty a ešte žltú s bordovým. Takže nepresádzaj, počkaj kým odkvitne lebo mne na odkvitnutej pustila novú stonku a ešte aj zakvitla. Pozri si pár príspevkov dozadu.
Ma-Ba
08.01.10,07:43
Ma-Ba, to je úžasne krásne. Viem, že ťa hreje pri srdiečku. Považujem to za veľký úspech a dúfam, že čoskoro sa dočkáme aj kvetov.

To naozaj poteší a je to aj veľmi zaujímavé. Kvet by zaujímal aj mňa, ale to asi ešte potrvá.
terezamaria
08.01.10,08:31
Ďakujem veľmi pekne za rady Zdenke175, betrix a zmrzke333. Ste tu odborníčky- všetky čo sem prispievate a delíte sa so skúsenosťami z pestovania orchideí.
https://www.buyflower.com.sg/main/images/image_mg_3491.jpg
Jara
08.01.10,10:03
Terezka to je Tvoja tá nádhera?
terezamaria
08.01.10,10:28
Terezka to je Tvoja tá nádhera?

Bola by som prešťastná, to som Vám priložila zo stránky. Mne teraz začínajú kvitnúť štyri, ale majú po 2 - 5 kvietočkov. Neviem prečo tak málo, polievam, hnojím ako sa má, ale mám radosť aj z takých.
zmrzka333
08.01.10,10:30
no tak sa mi podarilo odfotit to male biele cudo. Dnes som nasla nove na kvete. Asi to budu cervce tak sa pozrite. Mam uz kupeny mospilan ale neviem ako ho rozriedit na orchidku lebo to tam uvedene nie je:poradte
terezamaria
08.01.10,10:42
no tak sa mi podarilo odfotit to male biele cudo. Dnes som nasla nove na kvete. Asi to budu cervce tak sa pozrite. Mam uz kupeny mospilan ale neviem ako ho rozriedit na orchidku lebo to tam uvedene nie je:poradte


Mospilan® 20 SP - Okrasné rastliny

Doporučená dávka prípravku je 120 g/ha (vošky), 250 g/ha (molice, puklice), v prípade strapiek možno použiť až dávku 300 g/ha. Doporučene množstvo vody je 600 l/ha. Aplikácia pri prvých zistených výskytoch. Doporučené striedanie s prípravkami s iných mechanizmom pôsobenia (Applaud, Vertimec, Talstar a i.)

Na 600 litrov = 120 g, na 6 litrov cca 1 gram, je to veľmi málo.
zmrzka333
08.01.10,11:01
Mospilan® 20 SP - Okrasné rastliny

Doporučená dávka prípravku je 120 g/ha (vošky), 250 g/ha (molice, puklice), v prípade strapiek možno použiť až dávku 300 g/ha. Doporučene množstvo vody je 600 l/ha. Aplikácia pri prvých zistených výskytoch. Doporučené striedanie s prípravkami s iných mechanizmom pôsobenia (Applaud, Vertimec, Talstar a i.)

Na 600 litrov = 120 g, na 6 litrov cca 1 gram, je to veľmi málo.
no presne ten mam ale nie je to vela?
rozborova
08.01.10,11:14
Bola by som prešťastná, to som Vám priložila zo stránky. Mne teraz začínajú kvitnúť štyri, ale majú po 2 - 5 kvietočkov. Neviem prečo tak málo, polievam, hnojím ako sa má, ale mám radosť aj z takých.
Ja mám tiež na mojich len pár kvietkov,ale teraz je aj to krásne.
daen
08.01.10,11:46
Mojej orchidei sa dostala voda do srdiečka a začali listy odpadávať, čo mám robiť má este 4 listy ale srdiečko v strede je obschnuté od listov ktoré odpadli. Ináč korene sú zdravé aj ostatné listy. čo mám robiť? čakať kým sa nejakým zázrakom nepreberie? Alebo použiť sáčkovú metodu?
zmrzka333
08.01.10,12:00
Mojej orchidei sa dostala voda do srdiečka a začali listy odpadávať, čo mám robiť má este 4 listy ale srdiečko v strede je obschnuté od listov ktoré odpadli. Ináč korene sú zdravé aj ostatné listy. čo mám robiť? čakať kým sa nejakým zázrakom nepreberie? Alebo použiť sáčkovú metodu?
mne radili ze ked su korene ok a nie je ziaden skoca tak zasadit. Lebo ja som kontrolovala korene tak som ju vybrala z kory.
Jara
08.01.10,12:20
Mojej orchidei sa dostala voda do srdiečka a začali listy odpadávať, čo mám robiť má este 4 listy ale srdiečko v strede je obschnuté od listov ktoré odpadli. Ináč korene sú zdravé aj ostatné listy. čo mám robiť? čakať kým sa nejakým zázrakom nepreberie? Alebo použiť sáčkovú metodu?

Ak vidíš, že srdiečko je hotové a chytá listy, tak by som asi nečakala. Vybrala by som ju a skontrolovala korene a nechala ju chvilu bez substrátu. Bolo by dobre, keď ju vyberieš, tak aby si priložila fotečku. Lepšie ti poradíme. No keď vidíš veľké zmeny, tak niekedy je to veľmi rýchly koniec, tak myslím, že menej jej poškodíš, keď ju vyberieš a skontroluješ, ako keby mali korene odhniť. Držím ti prsty, aby si ju zachránila.
svedia
08.01.10,13:02
ahojte, :)zdravím fanklub.. čo poviete kúpila som včera tento kus,,,neodolala som a musela som si ju odfotiť,,, idem ju v nedeľu darovať.. dúfam, ze sa bude páčiť.. :)
Ma-Ba
08.01.10,13:03
Jarka tu sa asi trochu rozídeme v názoroch, ale pokiaľ sú korene zdravé nevyberala by som ju. Nechala by som ju tak, môže vypustiť novú rastlinku zo spiaceho očka. Fotky úplne opadanej rastlinky a nová zo spiac. očka sú v minulých príspevkoch a toto je momentálny stav ďalšej. Stred je zasypaný ENDIARONOM, vyhnala, kvetný stvol, púčiky však následkom tmavých dní opadali, ale môže pokračovať v raste zo špičky kvet. stvola.
Bakterióza nevzniká následkom zlého koreňového systému, ale voda + chlad, často rastlinu takto prinesieme už z predajne. Práve dobré korene ju môžu zachrániť.
Jara
08.01.10,13:25
Ma-Ba, ja na Tvoj názor dám na 100%. Viem, že máš najväčšie skúsenosti. Na tej Tvojej je vidieť, že má krásne korene. Poradila som tak len preto, že som tu jej orchidku nevidela a hneď som si predstavila tú o ktorú som ja prišla... Ja som prišla zatiaľ len o jednu, ale tak rýchlovkovo, že som si to nestihla ani všimnúť. Mala som dojem, že behom 2 dní a nemala ani jeden korienok. Najprv listy a potom už bolo pozde. No dodnes mi je ľúto... Takto krásne ako si ty zachránila tu orchidku na fotkách, no klobúk dole dievča. Si šikulka a teda nech sa daen radi podľa Tvojej rady.
Jara
08.01.10,13:26
Svedia, je nádherná, chcela by som byť tá, ktorá ju dostane...:D Mala si kúpiť hneď 2.;)
Ma-Ba
08.01.10,13:40
Jarka - To je fakt, že ak začne hniť srdiečko a nezistí sa to včas, stane sa to čo si napísala. Odíde, ani nezbadáš. A aj to je pravda, že orchidky nás dokážu potrápiť,:mee: zvlášť vtedy, keď sa im už nedá pomôcť. A čo z toho máme? No aspoň skúsenosť.;)
Zitulda
08.01.10,13:56
....nááááá a teraz ma určite nempochválite. Písala som predtým, aký mám problém... sú to Vlnatky...osprchovala som všetky viac ako pred týždňom ( okrem toho jeden výhonok na konci s pupencami sa mi ulomil, lebo sa mi črep vyšmykol z ruky a vo vzduchu som ho chytala. Čo som s ulomeným urobila...keď dám fotky z mobilu do PC...priložím. Ale dnes, ked som videla, ze sú tu potvory zas, neuveríte a poviete tá baba nemá rozum...postriekala som ich OFF-om na komáre:mad::(:o:confused:. že čo sa s nimi udeje ...uvidím, možná, že sa budem :):D:D, alebo mi zostanú oči pre moju blbosť iba pre:mee::mee::mee::mee::mee:. No tak a teraz budem iba každý deň striehnúť čo je s nimi.-aj napíšem info správy.
betrix
08.01.10,14:07
Ja mám 2 miniorchidky a z jednej som zasadila kejku. Miniorchidky majú iný substrát, taký machový. Ja ich stále mám v tých malinkých a aj v tom bielom porcelánovom. Darí sa im úžasne, už mi 2x kvitli a teraz jedna má novú stonku aj zase novú kejku. Jednu kejku som ale presadila do riadnej kôry a trošku väčšieho plástového kelímku, lebo som nemala mach a zatiaľ vyzerá krásne. Pozri si skoršie príspevky, mám ich tam priložené. Mám takú istú ako ty a ešte žltú s bordovým. Takže nepresádzaj, počkaj kým odkvitne lebo mne na odkvitnutej pustila novú stonku a ešte aj zakvitla. Pozri si pár príspevkov dozadu.
Ahoj Jarka, ďakujem za rady. Budem ju mať pekne v tom pôvodnom kým bude pekne rásť a kvitnúť.
monimka
08.01.10,14:08
MA-BA a jaka je vhodna doba nechci si to pokazit a jak to oddelit od sebe odlomit to
lujza.j
08.01.10,16:31
hnilobu srdiečka som mala na dvoch orchidkách v oboch prípadoch boli korene zdravé, takže som si ich zachránila. obe si po čase vyhnali z boku zo spodku novú rastlinu - listy, jednu mám momentálne v stave kvitnutia.druhá zatial vyhnala len nové listy/2ks malé/ zo spodku, takže to si ešte pekne počkám.lebo staré listy pri prvej postupne odpadli, a vyrástli nové.
Ma-Ba
08.01.10,16:35
monimka - ak Ťa to veľmi nesúri počkaj do jari. Uvidíš aké veľké korene narastú. Oddeliť sa dá rôznym spôsobom. Najprv skúsim jemne odtrhnúť, alebo skôr odlúpiť ak to nejde používam skalpel, ktorým miesto narežem. Malo by to ísť celkom ľahko.
Ma-Ba
08.01.10,16:44
Ešte niečo pre zaujímavosť. Taký malý experiment. Kúsok Dendrobia Nobile vyhnal 2 ml. rastlinky je starý asi 2,5 roka. V r. 2009 bol posadený do zeme a bol celé leto vonku. Zapustil korienky, na jeseň som ho vybrala a posadila do zeme + zeolit. Teraz má substrát stále vlhký. Zdá sa, že niečo z neho bude.
Zdenka175
08.01.10,16:52
Ešte niečo pre zaujímavosť. Taký malý experiment. Kúsok Dendrobia Nobile vyhnal 2 ml. rastlinky je starý asi 2,5 roka. V r. 2009 bol posadený do zeme a bol celé leto vonku. Zapustil korienky, na jeseň som ho vybrala a posadila do zeme + zeolit. Teraz má substrát stále vlhký. Zdá sa, že niečo z neho bude.

No kto to umí, tak to umí. Gratulujem
Bionda
08.01.10,16:55
Musím sa pochváliť, moje cymbídko rozkvitlo :D z 9 pukov, 2 puky odpadli a 7 rozkvitlo ! :D fotky prilepím - kto ho vidí, každý obdivuje ! Naozaj krása!
Tinika
08.01.10,17:39
Vosky su biele? lebo to bolo sito biele

Dakujem pekne za rady, ano nechavam preschnut, ja polejem raz za tyzden, necham vodu odtiect do crepnika a vylejem tak neviem prečo, lebo len na jednej to mam. A dakuejm za tip na substrat
janka51
08.01.10,18:07
no tak sa mi podarilo odfotit to male biele cudo. Dnes som nasla nove na kvete. Asi to budu cervce tak sa pozrite. Mam uz kupeny mospilan ale neviem ako ho rozriedit na orchidku lebo to tam uvedene nie je:poradte
Zmrzka no ja by som to zatial nepostrekovala ničim, len sa snaž to vsetko vyzberať mne pomohlo len to. držím Ti palce.
janka51
08.01.10,18:13
Mojej orchidei sa dostala voda do srdiečka a začali listy odpadávať, čo mám robiť má este 4 listy ale srdiečko v strede je obschnuté od listov ktoré odpadli. Ináč korene sú zdravé aj ostatné listy. čo mám robiť? čakať kým sa nejakým zázrakom nepreberie? Alebo použiť sáčkovú metodu?
Ahoj podľa mna ak je srdiečko zdrave aj korene tak nevidim dôvod na sačkovu metodu len ju zasad a pár dni nepolievaj. Veľ šťastia.
janka51
08.01.10,18:23
....nááááá a teraz ma určite nempochválite. Písala som predtým, aký mám problém... sú to Vlnatky...osprchovala som všetky viac ako pred týždňom ( okrem toho jeden výhonok na konci s pupencami sa mi ulomil, lebo sa mi črep vyšmykol z ruky a vo vzduchu som ho chytala. Čo som s ulomeným urobila...keď dám fotky z mobilu do PC...priložím. Ale dnes, ked som videla, ze sú tu potvory zas, neuveríte a poviete tá baba nemá rozum...postriekala som ich OFF-om na komáre:mad::(:o:confused:. že čo sa s nimi udeje ...uvidím, možná, že sa budem :):D:D, alebo mi zostanú oči pre moju blbosť iba pre:mee::mee::mee::mee::mee:. No tak a teraz budem iba každý deň striehnúť čo je s nimi.-aj napíšem info správy.
Zitulda držím ti všetkých 20 palcov aby sa ti držala a krásne zakvitla ale není to dobrý nápad orchidky sprchovať.
zmrzka333
08.01.10,19:10
Zmrzka no ja by som to zatial nepostrekovala ničim, len sa snaž to vsetko vyzberať mne pomohlo len to. držím Ti palce.
v knihe o orchideach aj na nete som sa docitala ze mechanicke zbieranie nie je efektivne lebo zarodky ostavaju a stale sa po case objavuje skodca a ja som mala cca tyzden pokoj a znova som nasla jedneho aj napriek tomu ze som pozbierala vsetko co som videla takze asi to predsa len skusim s mospilanom
sayly
09.01.10,08:57
no tak sa mi podarilo odfotit to male biele cudo. Dnes som nasla nove na kvete. Asi to budu cervce tak sa pozrite. Mam uz kupeny mospilan ale neviem ako ho rozriedit na orchidku lebo to tam uvedene nie je:poradte


zmrzka máš tie červce, čo som Ti písala, je to presne to, čo mám ja, musíš pozorovať listy, každá malá biela bodka to môže byť, každý deň treba čisťiť listy, je pravda, že zárodky sú väčšinou hlboko medzi listami, ale myslím, že keď budeme odstraňovať ešte malilinké škodce, nebudú klásť vajíčka, nestihnú nato dorásť, ja si tiež budem musieť kúpiť mospilan, ale ten tiež vajíčka nezahubí, iba už vyliahnuté jedince, tak som to niekde čítala
zmrzka333
09.01.10,10:21
zmrzka máš tie červce, čo som Ti písala, je to presne to, čo mám ja, musíš pozorovať listy, každá malá biela bodka to môže byť, každý deň treba čisťiť listy, je pravda, že zárodky sú väčšinou hlboko medzi listami, ale myslím, že keď budeme odstraňovať ešte malilinké škodce, nebudú klásť vajíčka, nestihnú nato dorásť, ja si tiež budem musieť kúpiť mospilan, ale ten tiež vajíčka nezahubí, iba už vyliahnuté jedince, tak som to niekde čítala
no a prave preto to treba postriekat a poliat dvakrat. Dnes to idem robit a dufam ze ten pomer bude v poriadku.
jajax
09.01.10,10:46
:confused:potrebujem nutne poradit.

jednu phalu som uz liecila endiaronom.pozviechala sa a vyhnala novu keiku.dnes som zbadala ze su na nej cierne skvrny.pozerala som korene,boli zelene ale nieco sa mi nepozdavalo tak som ju vybrala.skoro vsetky korene boli pri vrchu odschnute ale dole este zelene.po ocisteni ostali len dva:mee:
teraz neviem mam ju dat do sacku alebo do substratu:confused:
mata10
09.01.10,11:58
:confused:potrebujem nutne poradit.

jednu phalu som uz liecila endiaronom.pozviechala sa a vyhnala novu keiku.dnes som zbadala ze su na nej cierne skvrny.pozerala som korene,boli zelene ale nieco sa mi nepozdavalo tak som ju vybrala.skoro vsetky korene boli pri vrchu odschnute ale dole este zelene.po ocisteni ostali len dva:mee:
teraz neviem mam ju dat do sacku alebo do substratu:confused:
Ahoj jajax podla mna treba ju dať do sáčku ma málo korienkov.
jajax
09.01.10,12:15
dakujem.tiez som si myslela lebo aj tie zvysne korene nie su bohvieake.dik.
Zdenka175
09.01.10,14:22
:confused:potrebujem nutne poradit.

jednu phalu som uz liecila endiaronom.pozviechala sa a vyhnala novu keiku.dnes som zbadala ze su na nej cierne skvrny.pozerala som korene,boli zelene ale nieco sa mi nepozdavalo tak som ju vybrala.skoro vsetky korene boli pri vrchu odschnute ale dole este zelene.po ocisteni ostali len dva:mee:
teraz neviem mam ju dat do sacku alebo do substratu:confused:

Podľa foto mi to pripadá nejaká pleseň. Tie korene nie sú nahnité?Ja by som zlé listy, korene odstránila a posypala škoricou a skúsila sáčkovú metódu. Držím palce, nevyzerá najlepšie.:mee:
lusielaL
09.01.10,15:10
Dnes som bola obdarovana...
dindi22
09.01.10,15:43
pána beka, lusielka, tá je nádherná:D:D:D...
závidím, závidím...ty si musela byť dobrá:D
lusielaL
09.01.10,15:53
No neviem ci dobra,ale este ze su nejake tie sviatky:D
mata10
09.01.10,16:45
Dievčatá v kauflande maju dendrobium nobile a zygopetalium za 8,99 eur keby niekto chcel.Ja neskor pridám foto,prajem všetkým príjemný víkend.
zmrzka333
09.01.10,17:31
lusiela je krasna
mata10
09.01.10,17:37
Dievčatá v kauflande maju dendrobium nobile a zygopetalium za 8,99 eur keby niekto chcel.Ja neskor pridám foto,prajem všetkým príjemný víkend.
Tu sú dendrobium nobile a zygopetalium
rozborova
09.01.10,18:21
Sú nádherné.Nech sa im darí.
zmrzka333
09.01.10,18:42
aj by som sla kupit ale u nas ma byt od 15 januara vysta orchidiek v botanickej zahrade a bude sa dat aj kupit tak sa setrim ze si odtial nieco prinesiem. Ale mas ich nadherne
monimka
09.01.10,19:10
mata10 su krásné to taky patří k druhum orchidei ja jsem se ešťe stakovím nesetkala
dominica
09.01.10,19:15
Ahojte, veľmi ma to mrzí, že sa sem vždy prídem len pochváliť, ale ja to tu už vôbec nestíham. Moje deti zostali asi náročnejšie a obmedzujem PC ako sa len dá. Aj teraz moje 10 mes. šidlo ešte nespí...
Ináč som si prestala moje orchodky všímať, lebo ma naštvali, že túto zimu na mňa kašlú, ale ony sa začínajú postupne preberať.
Dendrobko ma dnes tak potešilo, že som skoro z nôh spadla, náhodou som sa pozrela a čo nevidím...je to prvá foto, kúpila som ju odkvitnutú, tak ma čaká prekvapko, čo z nej bude. Phala ma potešila až 1 kvetom :D, ale nejako jej maknú listy, tak keď odkvitne ju vyberiem a skontrolujem. A na ďalšej phale vyháňa asi list, alebo čo to je. No a s poslednou som sa tu naposledy chválila, ale teraz je už rozkvitnutá celá.
dominica
09.01.10,19:20
a prosím o radu, táto orchidka má stále makké listy, sayly mi radila normálne ju zasadiť, aj som ju poslúchla, je to už dávno a listy stále maknú, neviem čo s ňou, aby sa pozbierala.
dominica
09.01.10,19:22
toto je foto, keď mi sayly radila, že ju môžem zasadiť, ona totiž mala odhnité všetky vnútorné korene a toto na foto sú vzdušné. Ale nepreberá sa a zasadená ju už aj viac ako 3-4 mesiace..., alebo žeby aj viac? Nepamatám si presne, len viem, že sa nepozbierala.
zmrzka333
09.01.10,21:13
Ahojte, veľmi ma to mrzí, že sa sem vždy prídem len pochváliť, ale ja to tu už vôbec nestíham. Moje deti zostali asi náročnejšie a obmedzujem PC ako sa len dá. Aj teraz moje 10 mes. šidlo ešte nespí...
Ináč som si prestala moje orchodky všímať, lebo ma naštvali, že túto zimu na mňa kašlú, ale ony sa začínajú postupne preberať.
Dendrobko ma dnes tak potešilo, že som skoro z nôh spadla, náhodou som sa pozrela a čo nevidím...je to prvá foto, kúpila som ju odkvitnutú, tak ma čaká prekvapko, čo z nej bude. Phala ma potešila až 1 kvetom :D, ale nejako jej maknú listy, tak keď odkvitne ju vyberiem a skontrolujem. A na ďalšej phale vyháňa asi list, alebo čo to je. No a s poslednou som sa tu naposledy chválila, ale teraz je už rozkvitnutá celá.
nebude to nova rastlinka co tam vykukuje zboku?
mata10
10.01.10,06:33
mata10 su krásné to taky patří k druhum orchidei ja jsem se ešťe stakovím nesetkala
ahoj monimka ja som prvý krát u nás v kaufe videla iné druhy ako phali,tak som ani nerozmyšlala.
dominica
10.01.10,07:09
nebude to nova rastlinka co tam vykukuje zboku?
Vieš, že vôbec netuším, čo to tam je? Normálne som si neni istá, pritom mám už phaly pár rokov a vždy som vedela, či ide list a či stonka a tentoraz vôbec neviem, čo sa z toho vykľuje...
dominica
10.01.10,07:10
ahoj monimka ja som prvý krát u nás v kaufe videla iné druhy ako phali,tak som ani nerozmyšla.
Maťa super si kúpila :)
Ma-Ba
10.01.10,09:58
dominica- veľmi milé prekvapenia, zdá sa, že si Ťa chcú udobriť. Myslím, že aj ten posledný "výhonok" je kvetný stvol.
lusielaL
10.01.10,10:11
zmrzka,dakujem za pochvalu.dominika,mne to vobec nevadi ze sa ozves ked mas pekny kvietok,vsetky rady obzerame a cudujeme sa ake este vselijake existuju,ved podelena radost je dvojnasobna...A tu s makkymi listami by som nechala v pokoji zasadenu,nezda sa zeby chcela celkom odist,bude jej to asi dlhsie trvat kym sa spamata,ja mam tiez par takych a uz zo sebou co-to robia.
dominica
10.01.10,12:39
dominica- veľmi milé prekvapenia, zdá sa, že si Ťa chcú udobriť. Myslím, že aj ten posledný "výhonok" je kvetný stvol.
Kvetný svôl poteší teda viac ako nový list, ale poteší vlastne čokoľvek...:)
dominica
10.01.10,12:43
zmrzka,dakujem za pochvalu.dominika,mne to vobec nevadi ze sa ozves ked mas pekny kvietok,vsetky rady obzerame a cudujeme sa ake este vselijake existuju,ved podelena radost je dvojnasobna...A tu s makkymi listami by som nechala v pokoji zasadenu,nezda sa zeby chcela celkom odist,bude jej to asi dlhsie trvat kym sa spamata,ja mam tiez par takych a uz zo sebou co-to robia.
Tak som rada, že nevadí, keď sa sem chodím len chváliť a keď potrebujem poradi...
Vďaka vám stálym návštevníčkam porady :)

no a tá, čo jej maknú listy, ja sa fakt bojím, čo sňou bude, je to taká chudinka medzi všetkými, neviem, nejako sa jej nikdy nedarilo, síce vyhnala nový list, mala už aj 3 kvety, ale stále len upadá a nie a nie sa pozbierať...
dominica
10.01.10,12:43
keď prídem domov, tak hodím foto, ako vyzerá zasadená, lebo tá predtým fotka je ako som vyššie písala stará, keď mi ju sayly kázala zasadiť...