jajax
12.12.09,19:27
dada mas ich ozaj krasne-gratulujem;)
foza
12.12.09,21:49
este mam otazku. Ked mate phal na parapete, a ked potrebujete vyvetrat izbu tak ho pred tym date do inej miestnosti? Ako to riesite v zime a v lete? Ja moje orchidky tiež pestujem na parapete a veru vždy, keď vetráme v zime ich prekladám do inej miestnosti. Naučil sa to už aj môj manžel, čo sa veľmi teším, že je taký ohľaduplný k mojim láskam;) No a v lete to neriešim sú tam a nevadí im to. Tiež mám ale problém, kam umiestniť vianočný svietnik? Býval v kuchyni na okne ale tohto roku tam majú výhradné právo orchidky, keďže pribudli ďalšie 4ks od minulého roku. Snáď ho tam dám iba na štedrý večer a princezné budú musieť vydržať a potlačiť sa na inom okne pri kamarátkach.:rolleyes:
zmrzka333
13.12.09,07:47
Dievcata dnes rano som si na jednej z novych phalov vsimla toto. Neviete co by to mohlo byt? Mam ju nechat pri ostatnych alebo dat mimo? Co teraz s nou? Na pukoch su take hnede skvrny, aj kvety su take flakate no a jeden list je trochu do hneda.
betrix
13.12.09,14:40
Ahojte, aj ja posielam svoje obľúbené. Tie dva kvietky sú vlastne prvé "v zajatí", sú to také sirôtky, ale na stonke sa tlačia i ďalšie. Hádam vykvitnú. A včera som si urobila radosť s novou z Tesca- kúpila som dendrobium, dúfam, že sa jej u mňa bude dariť, lebo tento druh ešte nemám.
Zitulda
13.12.09,15:56
vysvetlite mi dievčatá...čo je to kejka? čítam, ba aj súhlas som dala, že aj ja ju chcem, ale ani šajnu nemám čo to je...myslela som, že nový výhonok z akejkoľvek orchidejky, ale teraz keď som pozrela príspevok od jesss- asi som sa mýlila.:o
Zitulda
13.12.09,16:00
ešte jedna otázka..prečo a do akého sáčku sa dávajú orchikejky?
Ja mám jednu od susedy, chcela ju vyhodiť...má jeden lístok už skoro rok, korienky sú aj nové ale nič sa s ňou nedeje...je v dosť veľkom kvetináči..najbližšie priložím fotku ak poradíte budem rada.
Zdenka175
13.12.09,16:03
vysvetlite mi dievčatá...čo je to kejka? čítam, ba aj súhlas som dala, že aj ja ju chcem, ale ani šajnu nemám čo to je...myslela som, že nový výhonok z akejkoľvek orchidejky, ale teraz keď som pozrela príspevok od jesss- asi som sa mýlila.:o
No v príspevku 3490 má kejky. To rastie nová rastlinka na pôvodnej.Na vrchu ich vidieť. Keď má dosť korienkov tak sa odsadí a má o jednu viac.:D
Zdenka175
13.12.09,16:05
ešte jedna otázka..prečo a do akého sáčku sa dávajú orchikejky?
Ja mám jednu od susedy, chcela ju vyhodiť...má jeden lístok už skoro rok, korienky sú aj nové ale nič sa s ňou nedeje...je v dosť veľkom kvetináči..najbližšie priložím fotku ak poradíte budem rada.
Keď odhnijú korene a aby prežila používa sa sáčková metoda. Vraj to trvá aj 4 mesiace. A pokiaľ má rastlinka málo koreňov je lepšie zasadiť ju do menšieho kvetináča. Napríklad si urob z PET flaše.
dominica
13.12.09,16:31
Ahojte, tak nakoniec máme svietnik v obývačke :)
Phaly som poposúvala viac k sebe, Dendrobko a Zygopetalum sú v spálni a zvyšok nekvítnúcej "buriny" na skrini. Ono pomestili by sa ako tak aj do tej obyvky, ale to by som nemohla ani okno otvoriť a to ja potrebujem, minimálne 1x za deň, aby som vedela, ako je vonku, keď sa chceme s deťmi vyvetrať.
Dendrobko ma teší najviac, už rátam dni, kedy zakvitne:D:D:D
jajax
13.12.09,17:00
dominica dobre si to vyriesila.ale nebojis sa ze ked otvoris okno tak ti pomrznu.to okno sa otvara smerom k nim.preto ja teraz nemam orchidee v obyvacke lebo balkonove dvere sa otvaraju smerom k oknu kde mam kvety.
s tym dendrobkom ti to vyslo,budes ho mat namiesto vianocnej hviezdy;)
bef
13.12.09,20:17
vysvetlite mi dievčatá...čo je to kejka? čítam, ba aj súhlas som dala, že aj ja ju chcem, ale ani šajnu nemám čo to je...myslela som, že nový výhonok z akejkoľvek orchidejky, ale teraz keď som pozrela príspevok od jesss- asi som sa mýlila.:o

Je to nová orchidejky narastená na kvetnej stonke a oddeluje sa od materskej rastliny až keď jej narastú vzdušné korene.

Pekný deň :)
sayly
14.12.09,07:51
Ahojte...poraďte mi, čo je to za potvoru, najväčšiu som našla cca 3 mm veľkú, snažila som sa to, čo najviac priblížiť, potrebujem poradiť ako na ňu, myslím, že som si ju priniesla na jednej orchideike a teraz sa toho neviem zbaviť, oberám ich každý deň, no stále ich pribúda, najprv boli len na listoch a teraz aj pri kvetoch, síce sa mi nezdá, že by ubližovali, ale asi ich ešte nieje toľko, aby mi ohrozovali rastliny...no jednoducho sa ich chcem zbaviť a neviem ako...evidentne mechanické odstránenie nepomáha:eek::eek::eek:...vyzerajú ako vata
sayly
14.12.09,08:03
tak dočítala som sa, že sú to červce, tak keď mi niekto bude vedieť poradiť, budem rada, aký postrek na ne treba?...inak začala mi kvitnúť ďalšia orchideika, tá na ktorej som si to priniesla, len ma hnevá, že rozkvitli 3 kvety a neviem, prečo ostatné púčiky odpadli, aj na novej stonke mi začínajú uschýňať púčiky úplne malinké, ona bola celkovo taká chudinka, keď mi ju mmôj muž kúpil a stále to tak je, ale len, čo sa týka kvetov...napr jeden je úplne pekný a druhý kvet je len zo 4 okvetných lístkov, neviem prečo, normálne mu jeden chýba...poobede nahodím foto...len mi prosím poradte, čo zaberá na tú háveď...ma-ba vieš ako na to?
Ma-Ba
14.12.09,08:28
sayly- tiež som si ich niekoľkokrát priniesla z obchodu. Žiaľ s chémiou neporadím. Naozaj zbieram len mechanicky. Dokonca som ju nechala medzi ostatnými občas skontrolovala, odstránila a nerozšírilo sa. No asi je správnejšie orchidku dať "do karantény" a čistiť. Iné neporadím.
A opadávanie púčikov - je krátky deň, teplo zmeny. To treba vydržať veď ona sa rozkvitne keď bude čas. A štyri lístky -orchidky nás niekedy prekvapia rôznymi zvláštnosťami.
Prajem Ti veľa trpezlivosti s potvorami, teda s ich odstraňovaním, snáď ešte to, že treba si všimnúť po listoch miniatúrne biele bodky. Ony sa totiž pohybujú a rastú. Ja vtedy poriadne utieram listy po obidvoch stranách. Iné neviem poradiť. Nech sa darí.
sayly
14.12.09,08:35
sayly- tiež som si ich niekoľkokrát priniesla z obchodu. Žiaľ s chémiou neporadím. Naozaj zbieram len mechanicky. Dokonca som ju nechala medzi ostatnými občas skontrolovala, odstránila a nerozšírilo sa. No asi je správnejšie orchidku dať "do karantény" a čistiť. Iné neporadím.
A opadávanie púčikov - je krátky deň, teplo zmeny. To treba vydržať veď ona sa rozkvitne keď bude čas. A štyri lístky -orchidky nás niekedy prekvapia rôznymi zvláštnosťami.
Prajem Ti veľa trpezlivosti s potvorami, teda s ich odstraňovaním, snáď ešte to, že treba si všimnúť po listoch miniatúrne biele bodky. Ony sa totiž pohybujú a rastú. Ja vtedy poriadne utieram listy po obidvoch stranách. Iné neviem poradiť. Nech sa darí.

oni svine malé, sa mi už rozmnožili na všetkých orchideikách, teda na tých, čo som mala pri nej a to je väčšina, ale dnes si ich po jednej budem brať a čistiť, nič iné mi nezostáva, karanténa je v mojom prípade už zbytočná, celé ich vyutieram a budem to robiť každý deň, tie veľké mám len pri kvetoch, ale je ich dosť, chcela som si robiť labáky z fyziky, ale budem sa venovať orchideikám:D
lusielaL
14.12.09,09:30
Sayly,tak miesto fyziky prirodoveda,vzdelavas sa aj tak.Ja som na stastie este nemala nijake potvory.A momentalne sa neviem dockat kym mi rozkvitnu tieto dve,hlavne ta trojstonkova,to je moj prvy rekord.
Jara
14.12.09,10:03
Sayly, našla som niečo o červcoch, tak ti to tu prilepím, možno pomôže... Zároveň držím prsty, aby sa Ti podarilo zvíťaziť...

Červci
Příznaky.
Objeví se bílé chmýřovité útvary na listech a v úžlabí listu . Napadené rostliny jsou lepkavé od medovice(exkrementy) a bývají pokryté černí. Škůdci také mohou napadnout kořenový systém rostlin. Červci mají tělíčko kryté bílými voskovými výpotky.
Škodlivý činitel.
Různé druhy červců např.Pseudococcus a Planococcus. Je to měkký hmyz, šedobílé barvy,bez křídel,délka 5mm. Na těle mají často bílá vlákna voskové konzistence.

Příklad ošetření text v plném rozsahu zkušenost kterou mě poslal Lubelan Bohuslav(Děkuji)
Doniesol som si ich ani neviem odkiaľ. Keď som ich objavil boli už na 3orchidkách. Najprv som skúšal mechanický zber ale tie potvory sa tak množili, že nebola šanca. Potom som ich skúšal utierať jarovou vodou, ale ani to nemalo nejaký výrazný účinok. Nakoniec som zistil, že na ne účinkujú dva prípravky Sumithion Super a Mospilan. Obidva sú systémové insekticídy to znamená, že okrem postreku sa môžu rastlina aj poliať. Insekticíd sa dostane do tkaniva rastliny a tá sa stane pre škodcu jedovatou. Zohnal som Mospilan a orchidky som postriekal aj popolieval. Už na druhý deň bolo vidieť výsledky.
Ma-Ba
14.12.09,10:21
lusi to je dobré. Tri orchideárky pre každú jedna stonka. Tak nech Ti krásne rozkvitnú.
zmrzka333
14.12.09,10:26
dievcata a mne nepomozete? na predoslaj strane som vas prosila o pomoc. prispevok 3503. Co to je? Dnes mi tie najviac flakate puky odpadli. Kvety zatial drzia ale su flakate aj tie. Pomoc
Jana1303
14.12.09,10:52
Sayly,tak miesto fyziky prirodoveda,vzdelavas sa aj tak.Ja som na stastie este nemala nijake potvory.A momentalne sa neviem dockat kym mi rozkvitnu tieto dve,hlavne ta trojstonkova,to je moj prvy rekord.

Ak zakvitnú tak ich potom prilož, pokocháme sa.
vikinka.n
14.12.09,10:57
dievcata a mne nepomozete? na predoslaj strane som vas prosila o pomoc. prispevok 3503. Co to je? Dnes mi tie najviac flakate puky odpadli. Kvety zatial drzia ale su flakate aj tie. Pomoc

mne sa zda ze to je nejaka plesen. Kropis kvety?
dindi22
14.12.09,11:06
Ja som tiež chcela akurát napísať, že či to nemôže byť vodou(kropením)...Ten list a aj tie hnedé fľaky na kvetoch tomu nasvedčujú. A korene má zdravé?
zmrzka333
14.12.09,11:11
korene sa javia v poriadku. Totu orchidku som dostala v piatok a bola krasna. Je nafotena aj v albume nic jej nebolo. A hned na druhy den sa objavili tie flaky na pukoch a kvetoch. Listy su ok. Nekropim ju a este som ju ani nepoliala.
vikinka.n
14.12.09,11:15
korene sa javia v poriadku. Totu orchidku som dostala v piatok a bola krasna. Je nafotena aj v albume nic jej nebolo. A hned na druhy den sa objavili tie flaky na pukoch a kvetoch. Listy su ok. Nekropim ju a este som ju ani nepoliala.

tak ju asi kropili tam kde ju mali predtym, oni to radi polievaju hadicou, jak travnik, ja by som to podstrihovala a nechala tak, nech sa to dalej nesiri.
dindi22
14.12.09,11:18
áno, vikinka má pravdu. Poodstrihuj všetko, čo je napadnuté. Kvety aj listy. S tým už nič zrejme neurobíš, takú ste už kúpili. V obchodoch sa nevedia o ne starať, teda nechce sa im...A takto to často dopadne.
zmrzka333
14.12.09,11:20
Mam odstihnut tie puky a kvety co su flakate? Lebo nie su vsetky. Alebo mam pockat kym to same odpadne ako tie dva puky dnes? No a uz sa mi otvara dalsi kvietok a ten vyzera byt v poriadku. Mam ich odstrihnut alebo odtrhnut - aj nasilu?
zmrzka333
14.12.09,11:22
a mam ju v karantene. myslite ze je to nutne, alebo k nej mozem dat aj kamosky?
dindi22
14.12.09,11:23
ja by som poodstrihovala len tie kvety, puky a listy, čo sú fľakaté. Iné by som nechala a počkala, či budú zdravé. Myslím, že ostatné, nové puky a kvety by mali byť zdravé.
vikinka.n
14.12.09,11:23
Mam odstihnut tie puky a kvety co su flakate? Lebo nie su vsetky. Alebo mam pockat kym to same odpadne ako tie dva puky dnes? No a uz sa mi otvara dalsi kvietok a ten vyzera byt v poriadku. Mam ich odstrihnut alebo odtrhnut - aj nasilu?

odstrihni len to co je flakate a ostatne nechaj tak, ale sleduj to
lusielaL
14.12.09,11:58
Ma-Ba-tym ostatnym dvom orchidearkam ju radsej nedam k dosahu,to by nedopadlo dobre.Janka,prilepim urcite.
sayly
14.12.09,12:35
Sayly, našla som niečo o červcoch, tak ti to tu prilepím, možno pomôže... Zároveň držím prsty, aby sa Ti podarilo zvíťaziť...

Červci
Příznaky.
Objeví se bílé chmýřovité útvary na listech a v úžlabí listu . Napadené rostliny jsou lepkavé od medovice(exkrementy) a bývají pokryté černí. Škůdci také mohou napadnout kořenový systém rostlin. Červci mají tělíčko kryté bílými voskovými výpotky.
Škodlivý činitel.
Různé druhy červců např.Pseudococcus a Planococcus. Je to měkký hmyz, šedobílé barvy,bez křídel,délka 5mm. Na těle mají často bílá vlákna voskové konzistence.

Příklad ošetření text v plném rozsahu zkušenost kterou mě poslal Lubelan Bohuslav(Děkuji)
Doniesol som si ich ani neviem odkiaľ. Keď som ich objavil boli už na 3orchidkách. Najprv som skúšal mechanický zber ale tie potvory sa tak množili, že nebola šanca. Potom som ich skúšal utierať jarovou vodou, ale ani to nemalo nejaký výrazný účinok. Nakoniec som zistil, že na ne účinkujú dva prípravky Sumithion Super a Mospilan. Obidva sú systémové insekticídy to znamená, že okrem postreku sa môžu rastlina aj poliať. Insekticíd sa dostane do tkaniva rastliny a tá sa stane pre škodcu jedovatou. Zohnal som Mospilan a orchidky som postriekal aj popolieval. Už na druhý deň bolo vidieť výsledky.


ďakujem moc, pekne som ich očistila, obetovala som aj kvety s kvetnými stonkami, prtože tam bolo veľké množstvo tých potvor, ale toto vyskúšam,ak sa mi to nepodarí mechanicky zničiť
Zdenka175
14.12.09,12:41
Táto orchidei kvitne a zmäkli jej listy.Presadila som ju 10.12 a dnes som odfotila korene .Sú poškoricované. Najväčší má 7, ďalší 5, ďalšie tak po 4.cm. Stačí to na zasadenie .? Netreba ešte sáčok však.:(
zmrzka333
14.12.09,17:28
Tak vsetko flakate som odstrihla a skoricovou vodou potrela odrezane miesta. Novy kvet sa otvara a vyzera dobre. Len neviem ci ju mam poliat alebo ponorit lebo substrat vyzera ze by to aj chcela vodu.
lusielaL
14.12.09,18:53
Tak vsetko flakate som odstrihla a skoricovou vodou potrela odrezane miesta. Novy kvet sa otvara a vyzera dobre. Len neviem ci ju mam poliat alebo ponorit lebo substrat vyzera ze by to aj chcela vodu.
Ked odstrihujes kvetne stonky a listy,tam nemusis skoricovat.Skoricou sa posypa nahnivajuca duzina pripadne korene.Ak sa Ti zda ze potrebuje vodu a bojis sa poliat,skus preliat aspon pol litrom vody,tym nic nepokazis.
vikinka.n
14.12.09,19:15
Táto orchidei kvitne a zmäkli jej listy.Presadila som ju 10.12 a dnes som odfotila korene .Sú poškoricované. Najväčší má 7, ďalší 5, ďalšie tak po 4.cm. Stačí to na zasadenie .? Netreba ešte sáčok však.:(

Ked ju budes furt vyberat a zasadzat tak ju mozes dat do sacika, ale smetneho. Podla mna ma dost korenov, zasad ju a nechaj tak, ona sa neda do kopy za dva dni, trochu jej to potrva.
vikinka.n
14.12.09,19:17
Tak vsetko flakate som odstrihla a skoricovou vodou potrela odrezane miesta. Novy kvet sa otvara a vyzera dobre. Len neviem ci ju mam poliat alebo ponorit lebo substrat vyzera ze by to aj chcela vodu.

Skorica sa pouziva ako dezinfeksia pri poskodeni listu, alebo korena, nie na kvet. A to tak ze poskodene casti zasypes a nie potierat skoricovou vodou.
Pokial si ju nevyberala zo substrtu a nerobila nieco s korenmi kludne polievaj ako do teraz. Len ked menis substrat, treba zacat polievat opatrne.
zmrzka333
14.12.09,19:40
Ta skoricova voda je ako dezinfekcia a urobila som to pre istotu. A na tejto stranke sa pise o potierani orchidky pri hubovej infekcii ako osetrenie celej rastliny. Super je to ze teraz tu rozvoniava cela izba.;)
zmrzka333
14.12.09,20:09
zabudla som pridat link na tu stranku so skoricou
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=331
Silvernola
15.12.09,02:47
zabudla som pridat link na tu stranku so skoricou
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=331
Sú tam fakt dobré veci, nájdete tam odpovede aj na mnohé vyššie položené otázky
Zdenka175
15.12.09,06:32
Ked ju budes furt vyberat a zasadzat tak ju mozes dat do sacika, ale smetneho. Podla mna ma dost korenov, zasad ju a nechaj tak, ona sa neda do kopy za dva dni, trochu jej to potrva.
Ja viem, že za 2 dni sa zázrak nestane. Ináč vybrala som ju po 4 dňoch, preto lebo som videla jeden koreň odhnívať a ten konček koreňa som ešte odstránila a zasadila.
sayly
15.12.09,06:42
Ja viem, že za 2 dni sa zázrak nestane. Ináč vybrala som ju po 4 dňoch, preto lebo som videla jeden koreň odhnívať a ten konček koreňa som ešte odstránila a zasadila.

Zdeni, koreňov má dosť, pekne ju zasaď do vlhkého substrátu, nie mokrého a potom cca 10 - 14 dní nepolievaj, potom začni polievať prelievaním, ona potrebuje čas na regeneráciu, listy Ti stvrdnú tak cca po 1,5 - 2 mesiacoch, nekontroluj stále korienky, keď ju nebudeš prelievať, nebudú hniť, zhnije len čo už začalo hniť, takže treba dôkladne odstrihnúť všetko zhnité, neboj bude to dobré
Zdenka175
15.12.09,07:12
Potešila ma táto šikulka. Dostala som ju na konci septembra. Rýchlo zakvitla, rýchlo odkvitla, odsadila som jej kejku. A už má zas teší zatiaľ len jedným kvetom.:D:D:)
Maruška54
15.12.09,07:33
1. takýto vianočný darček mi dala phala, nemá síce také dlhé stonky a veľké kvety ako keď som ju kúpila ale ja sa teším

2. moja kejka, orchidku som už oplakávala lebo som ju pravdepodobne kúpila
s poškodeným srdiečkom, nič na nej nezostalo len jedna stonka a prosím už sa tlačí tretí koreň

3. dendrobium som kúpila odkvitnuté a tiež mi rastie nová odnož
Zdenka175
15.12.09,08:10
Sadievate do vlhkého substrátu? :eek:Ja som vždy do suchého.
vikinka.n
15.12.09,08:26
Sadievate do vlhkého substrátu? :eek:Ja som vždy do suchého.

Aj ja sadim do sucheho a potom to zvrchu trochu pokropim, ale len substrat.
Jara
15.12.09,08:29
Marušik, máš ich prekrásne. Vidím, že aj dendrobku sa u teba darí. Mne teraz to nové dendrobko odkvitlo, ale ožltli mi 2 lístky, tak som si myslela, že je v teplej miestnosti a včera som ju premiestnila do chladna.
sisima
15.12.09,09:38
ahojte, na jednej phale mam "scvrknute" listy (take makke, mlandrave), tiez ako nasledok predaja v kauflande vonku na slnku ma vypalene flaky na listoch... pol roka sa o nu staram medzi casom odkvitla a teraz si zo stoniek vyhodila z kazdeho ocka dalsie stonky s pucikmi... ked rozkvitne pridam foto... ale tie listy ma stvu... staram sa o vsetky rovnako, po odkvitnuti som ich dala na chladnejsie miesto, kde sa vsetky "zobudili" a zacali vyhanat stonky s pucikmi... vsetky maju krasne nove listy aj korene... ale tato jedna ma listy furt rovnake...
Ma-Ba
15.12.09,09:49
Dnes ma potešila táto miniphalka, ako slniečko.
sayly
15.12.09,10:26
ahojte, na jednej phale mam "scvrknute" listy (take makke, mlandrave), tiez ako nasledok predaja v kauflande vonku na slnku ma vypalene flaky na listoch... pol roka sa o nu staram medzi casom odkvitla a teraz si zo stoniek vyhodila z kazdeho ocka dalsie stonky s pucikmi... ked rozkvitne pridam foto... ale tie listy ma stvu... staram sa o vsetky rovnako, po odkvitnuti som ich dala na chladnejsie miesto, kde sa vsetky "zobudili" a zacali vyhanat stonky s pucikmi... vsetky maju krasne nove listy aj korene... ale tato jedna ma listy furt rovnake...

skontroluj korene v substrate, môže byť prepolievaná (odhnívajúce korene), ale môže byť aj suchá (korene sú striebornozelené), ak budú korene v poriadku, o čom pochybujem, skontroluj, či nemá nejakého škodcu, zatiaľ Ti inak neporadím
sayly
15.12.09,10:27
1. takýto vianočný darček mi dala phala, nemá síce také dlhé stonky a veľké kvety ako keď som ju kúpila ale ja sa teším

2. moja kejka, orchidku som už oplakávala lebo som ju pravdepodobne kúpila
s poškodeným srdiečkom, nič na nej nezostalo len jedna stonka a prosím už sa tlačí tretí koreň

3. dendrobium som kúpila odkvitnuté a tiež mi rastie nová odnož


a nebude Ti tá keika aj kvitnúť? Zdá sa mi akoby jej rástla stonka pod tým lístkom;)
jajax
15.12.09,13:34
na tej akciovej miltonii mi rozkvitli uz vsetky styri puky:---a ona este aj vonia-dost silnou a sladkou vonou:cool:
Ma-Ba
15.12.09,13:52
Je pekná vo vnútri akoby bol nejaký chrobáčik. Napadlo ma to lebo nedávno som objavila tieto obrázky, len sú trošku malé.
Názvy. prvá - Ophyrs scolopax, druhá a tretia Ophrys speculum, Ophrys speculum 2-
dominica
15.12.09,15:35
dominica dobre si to vyriesila.ale nebojis sa ze ked otvoris okno tak ti pomrznu.to okno sa otvara smerom k nim.preto ja teraz nemam orchidee v obyvacke lebo balkonove dvere sa otvaraju smerom k oknu kde mam kvety.
s tym dendrobkom ti to vyslo,budes ho mat namiesto vianocnej hviezdy;)
Nebojím sa, že pomrznú, lebo okno otváram len ak treba pozrieť aké je vonku počasie a koľko stupňov, keď idem s deťmi von, ináč otváram vyklápačku. Je pravda, že občas to okno otvorím aj keď vysmážam a vtedy je dokorán, ale to je výnimočne, lebo by som zamrzla. Zatiaľ sa im nikdy nič nestalo...

mimotemy2 dni nám nešiel net a vy ste zas toho toľko popísali, ja vám už vôbec nestíham. Už sem pozerám, len ak sa idem chváliť, alebo potrebujem pomoc, lebo by som doma nič nespravila a deti by boli asi hladné...
Maruška54
15.12.09,15:47
a nebude Ti tá keika aj kvitnúť? Zdá sa mi akoby jej rástla stonka pod tým lístkom;)


tá stonka s tým púčikom tam je skôr ako začala rásť kejka, sama som zvedavá čo z toho bude
jajax
15.12.09,17:35
Ma-Ba su nadherne.ja som si v prvej chvili myslela ze si pridala fotky nejakych skodcov:D:D:Dmas pravdu ozaj to tak trochu vyzera.predtym som si to nevsimla.
milka 60
15.12.09,17:43
Dnes ma potešila táto miniphalka, ako slniečko.
:):)pekné slniečko!!!!!!
foza
15.12.09,19:38
Dievčatá, ak by ste si chceli doplniť zbierky orchidei od štvrtka bude akcia v LIDL za 8,99€. Výška stonky 50-60cm. Rôzne druhy.:)
zuzkahris
15.12.09,19:46
Ahojte, pridávam jeden link na listové hnojivo pre orchideje a bromélie : www.kvetinarstvi-chudejovairena.snadno.eu/hnojiva_tekuta.html?list=15

Nemali by ste niekto záujem? Ja som si ho chcela objednať, no z Čiech to bude stáť asi 250,- na poštovné, ak by ste niekto chceli, napíšte, objednala by som ho, len samej sa mi to poštovné neoplatí :(
jajax
15.12.09,19:53
zuzka okrem postovneho v cechach zaplatis este u nas na poste dost velky poplatok.ja som za malicky balicek zaplatila 250 ceskych a u nas este vyse 8 euro.takze ma cele postovne stalo skoro 500 korun:eek::(:mad:uz nikdy.
zuzkahris
15.12.09,19:56
jajax, to je hrozné, asi sa s ním môžem rozlúčiť:(
alenad
16.12.09,06:30
Ahojte, pridávam jeden link na listové hnojivo pre orchideje a bromélie : www.kvetinarstvi-chudejovairena.snadno.eu/hnojiva_tekuta.html?list=15 (http://www.kvetinarstvi-chudejovairena.snadno.eu/hnojiva_tekuta.html?list=15)

Nemali by ste niekto záujem? Ja som si ho chcela objednať, no z Čiech to bude stáť asi 250,- na poštovné, ak by ste niekto chceli, napíšte, objednala by som ho, len samej sa mi to poštovné neoplatí :(

Ja som toto listové hnojivo zakúpila vo Flóre, používam ho už pol roka a je fajn. Listy sú lesklé, len tak divne páchne.
zuzkahris
16.12.09,19:30
Dnes som kúpila svokre darček, pozrite:)
ra.cermak
16.12.09,20:28
já bych ho nechal doma a koupil něco podobného moc pěknej
dindi22
17.12.09,08:28
V Tescu a Lidli je akcia na orchidky.
V Tescu sú síce drahšie, ale to zrejme kvôli tomu vianočnému črepníku:D, ktorý sa mne vonkoncom k tej orchidke nehodí-ale každý má iný vkus...
V Lidli je mix orchideí za celkom dobrú cenu...
Takže hor sa na nákup-ja si ešte asi počkám, i keď ma to neskutočne láka a štve...:(
zmrzka333
17.12.09,08:41
V Tescu a Lidli je akcia na orchidky.
V Tescu sú síce drahšie, ale to zrejme kvôli tomu vianočnému črepníku:D, ktorý sa mne vonkoncom k tej orchidke nehodí-ale každý má iný vkus...
V Lidli je mix orchideí za celkom dobrú cenu...
Takže hor sa na nákup-ja si ešte asi počkám, i keď ma to neskutočne láka a štve...:(

Prečo čakať veď si urob radosť
dindi22
17.12.09,08:45
Prečo čakať veď si urob radosť
No ja mám teraz zakázané kupovať, lebo ich nemám kam dať...:-))) A na Vianoce "ževraj" dostanem nejaké, ak vydržím nekupovať-takže už dva mesiace trpím!!!
Ale možno, ak by bola nejaká, čo by ma očarila...:-))
Ale vy si kúpte, ja sa rada aspoň popozerám a poslintám
Silvernola
17.12.09,08:47
Bola som v Lidli, sú naozaj fajn. Našťastie je vonku kosa a bývam od neho ďaleko, lebo ich už nemám kam dávať a Vianoce by u nás asi už neboli sviatkami pokoja:D:---
lusielaL
17.12.09,09:54
Dievcata,privadzate ma do pomikova,uz asi treti krat pocujem ze ich nemate kam davat,tak to ja ich musim ulozit aj na silu...:)Ale moznoze mame sirsie okna:rolleyes:
Ivus44
17.12.09,09:57
Ivus -Korene by mali byť tvrdé. Na prvý pohľad sú nevzhľadné ako drôty. No s tým jemnejším substrátom nie som si istá. Ja ich mám všetky posadené v cocochips + kôra, gril. uhlie. Zatiaľ držia všetky, majú nové výhony a aj kvitnú. Podľa mňa mu ten substrát nevyhovuje, rozhodni sa čo urobíš, ale ja by som ho určite presadila do tých cocochipsov. Ale je to na Tebe.
Ahoj Ma-Ba. Presadila som do cocochipsov (koru ani uhlie nemaam) ako si radila, dokonca som ho dala k inemu paphiopedilu aby bol natesno. Aj tak nepomaha, stale je zvadnuty a tie korienky su take gumenne, nie tvrde, i ked vo vnutry zelene. Da sa s nim este nieco urobit??? Posielam aj jeho aktualnu fotku. Ak si pamatas, tak som sa chvalila aj novou rastlinkou na cambrii, ktorej som uz nedavala nadeje :) tak poslem fotku, ako aj ta vyzera a ake mile prekvapenie ma tam este cakalo :) Uz sa jej robi aj druha nova rastlinka.
dindi22
17.12.09,10:50
Nakoniec som sa na jednu ulakomila, nech sa deje, čo sa deje...:D
Babka poslala peniažky (Vianočné), tak som sa v Tescu trošku rozšantila, poprevracala som stojany s orchidkami odhora po spodok:D, ale dalmatínkovú nikde nemali...nevadí, zobrala som ružovú(odfotím neskôr).
Nemali ich až tak veľa, nemala som veľký výber, no ale už som bola nažhavená, nedalo sa odísť bez nich...:D
Teraz čakám doma tichú domácnosť:D:D
lusielaL
17.12.09,11:16
Neboj,vacsinou sme tym presli vsetky.
Jara
17.12.09,11:29
Dindi, já som to raz urobila tak, že som ju manželovi akože podarovala. Vraj miláčik, tak som Ti chcela urobiť radosť kvetinkou a táto ti bude dlho kvitnúť...:D, no však je nádherná :D. No a dobrú večeru k tomu a je to vyžehlené...:---
dindi22
17.12.09,11:55
Dindi, já som to raz urobila tak, že som ju manželovi akože podarovala. Vraj miláčik, tak som Ti chcela urobiť radosť kvetinkou a táto ti bude dlho kvitnúť...:D, no však je nádherná :D. No a dobrú večeru k tomu a je to vyžehlené...:---
Jarka, ten môj by mi to "nezožral"...Ani ten najväčší steak by mi nepomohol:-)))
Túto mi ešte zrejme oželie...kvôli jednej, čo mi zhodil(omylom). Chcel otvoriť okno a spadla mu z rúk. Bola síce marod, ale i tak ma to mrzí. No jeho ešte viac-tváril sa pri tom, akoby niekoho zabil:-)))))))
Takže túto novú berie ako náhradu-odškodné
invest
17.12.09,11:59
Dievčence, poraďte ako teraz preniesť z obchodu domov orchidku aby nezamrzla??
vikinka.n
17.12.09,12:00
Dievčence, poraďte ako teraz preniesť z obchodu domov orchidku aby nezamrzla??

v termo taske
invest
17.12.09,12:03
v termo taskestačí aj tá, čo dostať v LIDLI?
dindi22
17.12.09,13:17
Ja som ju celú obalila do tašiek (tescových)-jemne!!! a rýchlo autom domov. A ani jednej neopadol ani 1 puk...
sayly
17.12.09,15:21
Dievčence, poraďte ako teraz preniesť z obchodu domov orchidku aby nezamrzla??


stačí ju len dobre zabaliť, aby ju neofúklo.....
zmrzka333
17.12.09,18:00
No tak som bola v lidli a urobila som si radost a kupila som si tuto krasku
rozborova
17.12.09,19:28
Ja som si tiež dnes urobila radosť,kúpila som si v Lídli hneď tri,akože pod stromček,nové okná-nové kamarátky k starým.Zbalila som si bublinkovú fóliu a šup s ňou do Lídlu.Teraz ich je 15 a ešte nejaké by sa stali.
zuzkahris
17.12.09,19:50
Ahojte, tak aj ja som si urobila radosť v Lidli:D a tu je výsledok :)
zmrzka333
17.12.09,20:05
Ahojte, tak aj ja som si urobila radosť v Lidli:D a tu je výsledok :)
Ta je krasna, tak takato u nas nebola
beba13
17.12.09,20:25
Aj já som si dnes z nákupov priviezla novú orchidejku .
vikinka.n
17.12.09,20:47
Ahojte, tak aj ja som si urobila radosť v Lidli:D a tu je výsledok :)

Tak ta je naozaj velmi pekna :)
Ja som dneska pozerala v Tescu v BA, ale bala som sa tej zimi vonku. Asi pockam az do jari.
zuzkahris
18.12.09,05:30
Ta je krasna, tak takato u nas nebola
ďakujem, bola tam táto jediná, tak hneď bola v nákupnom košíku:)
tilia
18.12.09,06:15
Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem

Asi si pustila na nu studeny vzduch. Teraz ju nepolievaj, len ju ros
a nic nestrihaj.
dindi22
18.12.09,08:27
Tak tu je tá moja najnovšia...nie je z tých najkrajších, ale aspoň korene má neskutočne krásne, všetky vyzerajú zdravučko, tak aspoň za to som šťastná...:D
foza
18.12.09,09:31
Akurát som sa vrátila z Tecsa, neviem ako inde, ale u nás mali orchidky neskutočne krásne, hned by som si povyberala!:) Ked som tam bola včera, nebolo nič moc ale dnes, no krása. Dindi aj tá tvoja je tiež krásna.:eek:
dindi22
18.12.09,10:25
Akurát som sa vrátila z Tecsa, neviem ako inde, ale u nás mali orchidky neskutočne krásne, hned by som si povyberala!:) Ked som tam bola včera, nebolo nič moc ale dnes, no krása. Dindi aj tá tvoja je tiež krásna.:eek:
Tak u nás v tom malom úbohom Tescu nič moc. Bola som sa tam aj dnes pozrieť (len pozrieť!!!), ale fakt nič moc. Minulú akciu mali lepší výber. Vo väčších mestách je určite krajší výber, no to by sa mi orchidka predražila minimálne o 6 eur...:-((
Foza, ďakujem,... ja ale stále čakám na tú svoju obľúbenú dalmatínkovú...
zmrzka333
18.12.09,10:28
Dievcata vcera som si doniesla z lidla ale ako vas tak citam tak ma normalne hecujete k tomu aby som sla a kupila dalsie. Ale nemozem
dindi22
18.12.09,10:28
Foza, a ty dnes nič? Žiadnu si si nevybrala?
Zdenka175
18.12.09,11:49
No vy ste sa s tými nákupmi nejak rozkokošili. :D:DJa mám posledné od septembra. Teraz som sa 2 mesiace trápila s tými škodcami, tak na novú nemám chuť. Dúfam, že už ich mám všetky OK. Novú si vyberiem až na Valentína. V tejto zime nejdem riskovať.:)
dindi22
18.12.09,11:50
Dievčatá, aj v Hypernove je akcia za 5.99 (najlacnejšia z akcií), ale počula som, že v niektorých z Hypernov sú aj po 1 eure...ale ktoré to sú, neviem???
škoda, my Hypernovu nemáme:-(((
jsomsak
18.12.09,14:44
super forum clovek sa tu vela dozvie
lusielaL
18.12.09,15:10
Pekne ste si zadovazili dievcata,naozaj.Ja som bola dnes tiez v Lidli a aha co tam na mna cakalo:
jsomsak
18.12.09,15:15
skoda ze sa my neda poslat fotka mojej orchidejky
dindi22
18.12.09,16:05
Lusielka, veď to je moja:-))), kúpili sme si orchidku rovnakej farby. Ale tá tvoja sa mi viac páči:-)))
lusielaL
18.12.09,16:41
No vidis aka telepatia.Tesim sa jej a verim ze Ty viac,ked si uz bola vyhladovana...:)
Ma-Ba
18.12.09,17:19
Dievčence pekné prírastky. Pridám teda aj ja svoju trošku do mlyna .
Prvá je prírastok a na tej druhej sa mi veľmi páčia tie dva kvietky, sú ako nerozlučná dvojica. Pôsobia tak veľmi milo.
zmrzka333
18.12.09,17:33
dvojičky su rozkošné
jajax
18.12.09,18:05
niekedy ma mrzi ze mozem pridat len jeden suhlas:mee:su naozaj rozkosne:o:---
jsomsak
18.12.09,21:56
Pekne
jess
19.12.09,10:39
A tu je moja meninová :) ... z Kauflandu ....

... a ešte sa musím pochváliť. Opäť som vzkriesila sáčkovou metódou jednu orchidejku. Bola to tá, ktorej odnilo srdiečko a dnes som pozerala a zo stredu začal pučať nový lístok :):):)
foza
19.12.09,10:50
Foza, a ty dnes nič? Žiadnu si si nevybrala?Vybrala som orchidku svokruše pod stromček a aj deti jej chcú ešte kúpiť dnes. Pôjdem vybrať s nimi potom pofotím. Ja som ale kúpila v kvetinárstve bo vo štvrtok nemali pekné, tak som šla kúpiť tam, ale dnes pôjdem do Tesca. Sebe som ale nekúpila žiadnu, zatiaľ odolávam a aj tak by nebolo miesto kvôli vianočnému svietniku v kuchyni na parapete ostali iba dve orchidky a v spálni som ich musela potlačiť. Musím vydržať do jari.:mee:
jpokorny
19.12.09,13:18
Orchidei sú krásne kvety, jednu som kúpil svokre :D
truch
19.12.09,14:41
Dnes som si kúpila nádherné orchidee, lacno, len za 4,99€ za kus v Baumaxe. Ani som si nevedela vybrať, takú širokú ponuku rôznych druhov som ešte nevidela. Doma som povedala, že to mám od nich na meniny, aby mi nenadávali, že som zase neodolala, ale ozaj sa nedalo:-))))
dindi22
19.12.09,14:52
Dnes som si kúpila nádherné orchidee, lacno, len za 4,99€ za kus v Baumaxe. Ani som si nevedela vybrať, takú širokú ponuku rôznych druhov som ešte nevidela. Doma som povedala, že to mám od nich na meniny, aby mi nenadávali, že som zase neodolala, ale ozaj sa nedalo:-))))
Však nám ich pofoť, nech sa pokocháme...:-))
lusielaL
19.12.09,16:48
Dievcata a chlapci ako Vas obdivujem za tie nakupi svokram.Ja ked uz nejaku drzim,tazko ju dam z ruk.Ale tiez ma to napadlo ako jedna z moznosti na darcek.
dindi22
19.12.09,18:28
Ja som len jediný raz dávala orchideu ako darček(susede), ale bolo mi ťažko...Bola krásna-vyberaná z lásky:D, no mala som sto chutí si ju nechať...
Ale keď vidím, ako sa o ňu pekne stará, tak som spokojná...Je krásna, od leta stále kvitne...;)
Ma-Ba
19.12.09,18:34
:--
Dievcata a chlapci ako Vas obdivujem za tie nakupi svokram.Ja ked uz nejaku drzim,tazko ju dam z ruk.Ale tiez ma to napadlo ako jedna z moznosti na darcek.

Komu, tiež svokre, alebo sestre?::---
lusielaL
19.12.09,19:34
Sestra tiez neodmietne a svokru na to velmi zvykat nechcem..:D
karixa
20.12.09,12:09
Ahojte. Dnes som bola v hypernove, a mali orchideje za 3€! a taký úžasný výber. Hneď boli dve moje :D neviem, či to všade je taká akcia, alebo len u nás v snv.
adi11
20.12.09,12:58
Ahojte. Dnes som bola v hypernove, a mali orchideje za 3€! a taký úžasný výber. Hneď boli dve moje :D neviem, či to všade je taká akcia, alebo len u nás v snv.
Ahoj, ja som dnes obehala lidl, hzpernovu a ziadne akcie, v lidli neboli a v hzpernove vyse 7 Euro. Nakoniec sme behli do Baumaxu a tam som neodolala a kupila dve, ciklamenovu a bielu po vyse 5 Euro.
Takze nie v kazdom meste je akcia, je to podla ich zasob.
dindi22
20.12.09,15:52
Adi, v každom meste by mala byť tá akcia, len záleží, ako rýchlo sa rozpredajú. U nás asi pred mesiacom bola jedna z akcií, orchidee sa vypredali behom dvoch dní...teraz je našom v Tescu akcia už cca 4 dni, no zrejme okrem mňa a pár ľudí si orchideu nik nekúpil. Všetky sú ešte tam. Je mi ich tam ľúto, stoja tesne za dverami, v prievane.
jajax
20.12.09,16:10
vcera mali u nas v tescu,kauflande aj lidli plno orchidei.teraz sa to asi tak nepredava,ludia sa boja zimy.ja som odolala lebo uz nemam miesto a ziadna nebola mimoriadna.yakze sa mi odolavalo dost lahko:D:D
dindi22
20.12.09,16:30
jajax, ja nedokážem odolať ani keď tam nenájdem žiadnu výnimočnú...:(
Furt odídem s nejakou-i keď len obyčajnou...:D
Ivus44
20.12.09,17:08
A ja som sa zapovedala, ze kym nevypestujem ziadnu svoju novu stonku a nezacneme kvitnut, dovtedy si ziadnu novu nekupim :)
zmrzka333
20.12.09,17:31
Ja som bola vcera v hypernove u nas a mali tam take bezne orchidky ale uz tam na nich bolo vidno ze nie je o ne postarane ako treba lebo vacsina mala puky tesne pred odpadnutim aj listy mali nie v dobrom stave a boli tam aj niektore ktore mali zvednute listy. Boli tam 3 take flakate - dalmatinkovske ale neboli pekne. No a mali iba phalaenopsis a nic vynimocne. Takze som odolala.
foza
20.12.09,18:21
Dnes sme boli konečne kúpiť orchidku, lebo včera mi to časove nevyšlo, ale boli už riadne prebraté.:mee: Kúpili sme bielu ale je nádherná.Keď budem mať čas odfotím aj tú ružovú čo som kúpila v kvetinárstve. Dúfam,že sa budú svokre páčiť. Až ma pichalo pri srdci, keď som stretala ženy, čo si hrdo vykračovali v náručí s nezabalenými orchidkami.:eek: Ja som moje balila do igelitiek, termo tašky a na záver do takej celtovej tašky aby chúúdatká neofúklo.
lenus
20.12.09,18:29
Ahojte. Dnes som bola v hypernove, a mali orchideje za 3€! a taký úžasný výber. Hneď boli dve moje :D neviem, či to všade je taká akcia, alebo len u nás v snv.
Mne dnes v tej istej hypernove priatel tiez jednu kupil. Je pekna, rozvetvena, len dufam, ze jej puky neopadaju. Jeden urcite pojde dole, ale ostatne sa dufam udrzia. Ked odfotim, pridam foto.
Jara
21.12.09,08:52
A ja som sa zapovedala, ze kym nevypestujem ziadnu svoju novu stonku a nezacneme kvitnut, dovtedy si ziadnu novu nekupim :)

Neverím...:D
Jara
21.12.09,08:55
Ja som tiež odolala, ale mali len také ako mám, phaly, neboli moc zdravé, jedna stonka a boli po 7,90 ale mali také nádherné dendrobium nobile, ako som minule dostala od mužíčka za 8,90. No ale dúfam, že na Vianoce dostanem, veď som si akože už dopredu povedala "Ježiškovi"....
zmrzka333
21.12.09,09:38
Mam doma dvoch marodov.
1. Ta phalka co bola zasadena v musliach a zacali jej hnit korene tak som ju presadila 8.12. no a teraz ma zosuverene listy take makke. Tak neviem co s nou teraz
2. No a druha sa mi zda ze su to vlastne dve rastliny a jedna schne ci co. Kupovala som ich pred cca 2 tyzdnami a teraz zacali zltnut listy a uz jeden odpadol a teraz konci aj druhy a srdiecko sa zda akoby schlo. Skuste mi poradit co s tym. A vobec neviem ako tie dve rastliny od seba odpojim pokial su zrastene. Este som ju nevymberala z kvetinaca
zmrzka333
21.12.09,09:42
Joj som zabudla dat foto
A este jedna otazka ked idem liecit orchidku tak kde mam odrezat stonku? Uplne dole alebo nad 2 ockom?
zmrzka333
21.12.09,12:47
Vybrala som ju z kvetinaca a su to vlastne dve rastliny zasadene do jedneho kvetinaca. A v substrate som nasla milimetroveho chrobacika - jeden ako muska a druhy taky biely maly sviniar. Pridavam foto lebo neviem co s tym. Korene sa javia v poriadku - nehniju. Len tej jednej schne srdiecko a ta druha je ok len ma menej korenov. Takze co radite?
zmrzka333
21.12.09,12:58
to je ta so zltym listom
zmrzka333
21.12.09,12:59
to je druha ta co sa javi ako ok
jess
21.12.09,14:00
... hm, tá prvá má lepšie korene. Tuším jej odhnil stred. Daj ju do toho sáčku. Ja by som odstrihla aj tie 2 žlté. Nič nie je stratené:) Mne teraz raší jeden nový lístok z odhnitého srdiečka orchidey vpravo. Aj tú druhú by som strčila do sáčku. Pustí nové korene.

... tú vľavo asi nevskriesim. To uschla svokre, ale zatiaľ si svorne vegetujú obe orchidee v sáčku. :D
jess
21.12.09,14:03
... a táto mi v sáčku pustila 4 nové korene :)
zmrzka333
21.12.09,14:19
tie zlte korene su pevne a nie makke - myslim ze su ok len boli v substrate bez slnka - to su tie korene v strede rastliny. Myslis ze naozaj hniju? lebo su tvrde a celkom pekne akurat ze nie su zelene
lusielaL
21.12.09,14:46
Toto je moja narodeninova spred roka a ako sa pekne rozhodla ma obdarit znova.
Zdenka175
21.12.09,14:55
to je druha ta co sa javi ako ok
Všetko čo je mäkké daj preč. Jeden sa mi vidí suchý ten odstráň a zasaď. Tie v substráte bývajú žlté to sú OK.
Zdenka175
21.12.09,14:58
to je ta so zltym listom
Suché listy odstráň ,srdiečko zasyp Endiexom a korene mäkké preč a zasypať škoricou. Prezri substrát, ak sú škodcovia radšej dať nový upravený.
Zdenka175
21.12.09,15:00
Ja som sa tiež z jednej vytešovala a začali jej na stonke púčiky schnúť ani sa neotvorili. Pri vetraní dávam pozor.:mee:
zmrzka333
21.12.09,15:05
Suché listy odstráň ,srdiečko zasyp Endiexom a korene mäkké preč a zasypať škoricou. Prezri substrát, ak sú škodcovia radšej dať nový upravený.
korene ktore boli skarede som dala prec ale v podstate boli ok. Ale srdiecko je zoschnute a problem je ten ze boli v substrate skodcovia. Jeden co vyzeral ako malilinka muska a druhy taky biely mini. A dala som ju do sacku lebo uz skoro vobec nema listy. Takze tu co jej zltly listy nezasadim lebo je v sacku. Tu druhu som myslela ze zasadim. Lebo vsetky korene co su tam tak su pekne tvrde ale. No oni boli spolu v jednom kvetinaci takze aj tuto musim riesit kvoli skodcom. A to neviem ako. No a musim ist kupit novy substrat lebo ten co som mala doma tak ked som ho otvorila tak v nom boli take male biele svine.
zmrzka333
21.12.09,15:06
Všetko čo je mäkké daj preč. Jeden sa mi vidí suchý ten odstráň a zasaď. Tie v substráte bývajú žlté to sú OK.
Odstranit a zasadit suchy koren? kvoli comu? Ze z neho vyrastie nova?
jajax
21.12.09,15:35
zdenka myslela ze mas odstranit suchy koren a zasadit orchideu:D
jajax
21.12.09,15:39
je mi tvojich orchidei luto:mee: asi by som to tiez riesila ako napisala zdenka.budem ti drzat palce.
zmrzka333
21.12.09,15:44
v priebehu operacie orchidei sa mi nechtiac podarilo odstrihnut krasny zeleny rozvetveny koren. Mozno sa opytam hlupost ale ked ho dam do sacku nemohol by pustit listok?
zmrzka333
21.12.09,15:47
jajax dakujem. Toto bola vlastne len jedna chora ale mam este tu co jej hnili korene a presadila som ju z musiel do substratu ale listky ma uz zosuverene tak neviem ci dat do sacku alebo nechat tak
Zdenka175
21.12.09,16:21
ktorú vlastne ideš dať do sáčku?
Zdenka175
21.12.09,16:32
korene ktore boli skarede som dala prec ale v podstate boli ok. Ale srdiecko je zoschnute a problem je ten ze boli v substrate skodcovia. Jeden co vyzeral ako malilinka muska a druhy taky biely mini. A dala som ju do sacku lebo uz skoro vobec nema listy. Takze tu co jej zltly listy nezasadim lebo je v sacku. Tu druhu som myslela ze zasadim. Lebo vsetky korene co su tam tak su pekne tvrde ale. No oni boli spolu v jednom kvetinaci takze aj tuto musim riesit kvoli skodcom. A to neviem ako. No a musim ist kupit novy substrat lebo ten co som mala doma tak ked som ho otvorila tak v nom boli take male biele svine.
Do sáčku sa dáva keď nemá dosť korienkov, nie kvôli listom.Túto trochu postup pri sač. metóde :

orchidei treba očistiť od starých zhnitých korienkov, posypať škoricou (dezinfekcia), dať do prázdneho črepníka bez substrátu a uzavrieť do sáčku, na ktorom treba urobiť pár otvorov, aby mohla dýchať... nerosíť, až keď začnú rásť nové korienky...občas treba dať sáčok dolu, aby sa vyvetrala...na zasadenie musia narásť 3 - 5 korienkov cca 5 až 7 cm dlhé
zmrzka333
21.12.09,19:43
Do sáčku sa dáva keď nemá dosť korienkov, nie kvôli listom.Túto trochu postup pri sač. metóde :

orchidei treba očistiť od starých zhnitých korienkov, posypať škoricou (dezinfekcia), dať do prázdneho črepníka bez substrátu a uzavrieť do sáčku, na ktorom treba urobiť pár otvorov, aby mohla dýchať... nerosíť, až keď začnú rásť nové korienky...občas treba dať sáčok dolu, aby sa vyvetrala...na zasadenie musia narásť 3 - 5 korienkov cca 5 až 7 cm dlhé
Niektora kocka tu mi povedala ze do sacku sa dava vtedy ked nemas listy alebo korene. Tak skusam, lebo to srdiecko je naozaj skoro mrtve.
Ivus44
21.12.09,20:00
Neverím...:D
Heh. netvrdim, ze je to lahke, no vzdy ked sa chcem pristavit pri orchideach, priatel ma ochotne odtial zenie het :D :D :D takze sa to takto zmaknut da. Zatial sa u nas doma iba rastlinkuje, mam doma dve keiky, dve nove rastlinky na crievickovcoch a teraz aj z cambrie mam dve nove rastlinky. no stonky zatial ziadneeeee :) ale to bude tym, ze mam v izbe teplo a pomenej svetla. Ked ich na jar prestahujem na vychodne okienko, myslim, ze sa vsetky preberu :)
Ma-Ba
21.12.09,20:05
zmrzka - ja by som obidve zasadila, do primeraného kvetináča. Aj tá so žltým stredom má šancu a myslím, že dosť veľkú (viď. foto - moja nemala ani jeden list). Zasaď do kôry, na dno ako drenáž môžu ísť napr. rozrezané korkové štuple.
Ja som tiež teraz presádzala, korene som namočila do vody na 15 min. a zasadila som do suchého substrátu. Počkaj pár dní a potom mierne zalej.
Ma-Ba
21.12.09,20:08
Ivus - Cambrie kvitnú z nových pahľúz, ale na to aby kvitli potrebujú teraz viac svetla, trochu chladnejšie a menej polievať. Aspoň je tomu tak u mňa.
zmrzka333
21.12.09,20:17
zmrzka - ja by som obidve zasadila, do primeraného kvetináča. Aj tá so žltým stredom má šancu a myslím, že dosť veľkú (viď. foto - moja nemala ani jeden list). Zasaď do kôry, na dno ako drenáž môžu ísť napr. rozrezané korkové štuple.
Ja som tiež teraz presádzala, korene som namočila do vody na 15 min. a zasadila som do suchého substrátu. Počkaj pár dní a potom mierne zalej.
Tak tu s tym zlym srdieckom som dala do sacku a tu druhu chcem znova zasadit ale nezohnala som dobry substrat tak su v sacku obe. Zajtra dufam zozeniem ten dobry substrat a skusim zasadit. Kupila som aj dva pripravky na skodcov. tak mam ich aj po presadeni postriekat? No a ostatne samozrejme.
Ma-Ba
21.12.09,20:54
Ja teda neviem, urob ako myslíš, ale zdá sa mi, že má dosť koreňov a sáčok netreba. Zo spiaceho očka Ti môže vyhnať novú rastlinku. Sáčok sa dáva, keď orchidka nemá takmer žiadne korene. Ja by som ich nestriekala.
dindi22
22.12.09,04:46
Moja najnovšia skúsenosť:D

Kúpila som črepník-krásny zelený, pre jednu z najšikovnejších orchideí. Doteraz som ich mala len v priesvitnom umelom črepníku, ale tak videla som u niektorých z vás, že pestujete orchidky i v normálnych...tak som aj jednej mojej dopriala zmenu...
No ale táto zmena sa jej nepáčila, črepník som po 2 dňoch!!!! musela odložiť preč-2 listy začali žltnúť a korene sa dožadovali svetla, akosi začali chradnúť :(. Podotýkam, že dovtedy jej absolútne nič nebolo, korene mala krásne, listy úplne zdravé...
Zrejme tie moje orchidky si zvykli na luxus spojený s veľkým množstvom svetla...Tá jedna mi to dala jasne najavo:D :D
Takže zrejme jediná možnosť okrášlenia bude nákup farebných podmisiek:D
Jara
22.12.09,06:41
Vytešovala som sa včera pri orchidejkach, tak vám priložím, čo nové kvitne a tiež mi dve púšťajú nové stonky. Fotky sú len mobilom, foťák nemal funkčné baterky...:D
sayly
22.12.09,07:14
to je ta so zltym listom


obe rastliny majú korene v poriadku, tak ich zasaď oddelene, oni sa preberú, neboj, pri pestovaní orchideí treba trpezlivosť a oni sa potom odvďačia...tú, čo bola v mušliach ešte raz vyber a ešte raz skontroluj korene, niekedy sa stane, že keď presadíme novú orchideiku, odhnijú jej korienky, napíš mi ako si sa po presadení o ňu starala, ako často a akým spôsobom si ju polievala, polievanie urobí veľa v období, keď si rastlina privyká na nové prostredie;)
sayly
22.12.09,07:20
Tak tu s tym zlym srdieckom som dala do sacku a tu druhu chcem znova zasadit ale nezohnala som dobry substrat tak su v sacku obe. Zajtra dufam zozeniem ten dobry substrat a skusim zasadit. Kupila som aj dva pripravky na skodcov. tak mam ich aj po presadeni postriekat? No a ostatne samozrejme.

čítaš pozorne? do sáčku sa dávajú orchideiky keď prídu o korene a nie o listy, tak ako píše ma-ba zasaď ju, veď korene sú v poriadku a to je základ, to srdiečko sa jednoducho musí prebrať, keďže sú korene zdravé, potrebuje trochu vlhkosti, ak by si ju dala do sáčku a začala rosiť, začne Ti srdiečko odhnívať a odhnité srdiečko neviem či zachrániš, daj si poradiť a nevymýšľaj s tým sáčkom, ma-ba je naozaj skúsená, dokazuje to aj jej počet orchideí cca 100 ks, myslím, že to hovorí za všetko, ja ich mám len niečo cez 20, ale sáčkovú metódu som už robila...;)
Ma-Ba
22.12.09,07:45
sayly to si vystihla, je to presne tak. Rastlinka zasiahnutá hnilobou je veľmi citlivá na vlhko. Potrebuje skôr pohyb vzduchu ako uzavretý sáčok, to je zase moja skúsenosť.
A ešte jednu informáciu, s ktorou sa chcem s Vami podeliť. Nedávno som sa dozvedela, že keramzit nie je najvhodnejší do substrátu, drží síce vodu - vlhkosť, ale tak isto zadržuje aj hnojivo a toto potom nekontrolovane dodáva rastline. Mám ho vo viacerých substrátoch, ale hnojiva dávam málo, takže dúfam, že im to neuškodí.
privát
22.12.09,10:03
Moja najnovšia skúsenosť:D

Kúpila som črepník-krásny zelený, pre jednu z najšikovnejších orchideí. Doteraz som ich mala len v priesvitnom umelom črepníku, ale tak videla som u niektorých z vás, že pestujete orchidky i v normálnych...tak som aj jednej mojej dopriala zmenu...
No ale táto zmena sa jej nepáčila, črepník som po 2 dňoch!!!! musela odložiť preč-2 listy začali žltnúť a korene sa dožadovali svetla, akosi začali chradnúť :(. Podotýkam, že dovtedy jej absolútne nič nebolo, korene mala krásne, listy úplne zdravé...
Zrejme tie moje orchidky si zvykli na luxus spojený s veľkým množstvom svetla...Tá jedna mi to dala jasne najavo:D :D
Takže zrejme jediná možnosť okrášlenia bude nákup farebných podmisiek:D
no neviem, či by to bolo chybou toho nového črepníka, lebo po dvoch dňoch taká rýchla reakcia by bola priskorá. Ale uvidíš, čo bude ďalej, držím palce.
sisima
22.12.09,11:39
skontroluj korene v substrate, môže byť prepolievaná (odhnívajúce korene), ale môže byť aj suchá (korene sú striebornozelené), ak budú korene v poriadku, o čom pochybujem, skontroluj, či nemá nejakého škodcu, zatiaľ Ti inak neporadím

ved prave, korene ma dobre, nie je ani mokra ani sucha... viditelny (tu spominany) skodca ziaden... ale! v miske som v kvapke vody objavila nieco ako miniaturne skoro priesvitne larvy-hlisty!!! tak asi toto to bude sposobovat... no musim si o tom nieco nastudovat... nestretol sa tu niekto s tymto skodcom?
zmrzka333
22.12.09,11:42
Dobre obe zasadim ale este stale nemam substrat lebo mam male chore dieta a mozem ist az ked sa vrati muz z prace. Zasadim ich obe. A teda nemam ich postriekat proti skodcom ked som v ich substrate nasla skodcov? Mam postriekat len ostatne alebo co? Lebo tie marod som umyla pod tecucou vodou a jemne osusila papierovou vreckovkou.
zmrzka333
22.12.09,11:44
obe rastliny majú korene v poriadku, tak ich zasaď oddelene, oni sa preberú, neboj, pri pestovaní orchideí treba trpezlivosť a oni sa potom odvďačia...tú, čo bola v mušliach ešte raz vyber a ešte raz skontroluj korene, niekedy sa stane, že keď presadíme novú orchideiku, odhnijú jej korienky, napíš mi ako si sa po presadení o ňu starala, ako často a akým spôsobom si ju polievala, polievanie urobí veľa v období, keď si rastlina privyká na nové prostredie;)
Tu v musliach som presadila 8.12. a prvy krat som ju jemne poliala asi 2dc. vody 18.12. Poliala som ju a nechala nech ta voda dobre vytecie z kvetinaca. No a teraz pozeram ze tie listy sa suveria. Tak co mam ju vybrat a pozriet korene? Potom ju zasadim do mensieho crepnika lebo som si vsimla ze z pet flase sa to da a ja som vtedy mensi nezohnala.
jajax
22.12.09,12:10
čítaš pozorne? do sáčku sa dávajú orchideiky keď prídu o korene a nie o listy, tak ako píše ma-ba zasaď ju, veď korene sú v poriadku a to je základ, to srdiečko sa jednoducho musí prebrať, keďže sú korene zdravé, potrebuje trochu vlhkosti, ak by si ju dala do sáčku a začala rosiť, začne Ti srdiečko odhnívať a odhnité srdiečko neviem či zachrániš, daj si poradiť a nevymýšľaj s tým sáčkom, ma-ba je naozaj skúsená, dokazuje to aj jej počet orchideí cca 100 ks, myslím, že to hovorí za všetko, ja ich mám len niečo cez 20, ale sáčkovú metódu som už robila...;)
ja som tiez dala do sacku orchideu s korenmi bez listov:eek:asi som vase rady predtym necitala pozorne:(ma niekolko vzdusnych korenov a dva spodne.mam ju normalne zasadit:confused:?
tara464
22.12.09,13:51
Suché listy odstráň ,srdiečko zasyp Endiexom a korene mäkké preč a zasypať škoricou. Prezri substrát, ak sú škodcovia radšej dať nový upravený.
Len tak sa opytam ze preco endiexom :)
Ma-Ba
22.12.09,13:53
Dobre obe zasadim ale este stale nemam substrat lebo mam male chore dieta a mozem ist az ked sa vrati muz z prace. Zasadim ich obe. A teda nemam ich postriekat proti skodcom ked som v ich substrate nasla skodcov? Mam postriekat len ostatne alebo co? Lebo tie marod som umyla pod tecucou vodou a jemne osusila papierovou vreckovkou.
Neboj sa, nie je to žiadna veda. Z kupovaného substrátu vyber tie najhrubšie kúsky. Na dno kvetináča, dobrá je aj pet fľaša narež, korkové zátky, alebo polystyrén. Substrátom zasýpaj od spodu tak, že ho budeš jemne paličkou smerovať pomedzi korene. Spodné listy nech sú pekne nad substrátom. Ak si očistila korene stačí dať dobrý substrát a bude to, aspoň si myslím, dobré. Ja by som nič nepostrekovala.
zmrzka333
22.12.09,13:56
Dobre Ma-Ba urobim tak a nepostriekam ani ostatne? A co myslis ty, mam tu co bola v musliach znova pozriet prrpadne presadit do mensieho kvetinac?
Ma-Ba
22.12.09,13:57
jajax - a ako sa správa v sáčku?

tara - ENDIEX zastaví v počiatočnom štádiu proces hniloby. Ak je rastlina už veľmi napadnutá nepomôže ani ENDIEX.
jajax
22.12.09,14:04
zatial vyzera v pohode.ale nerada by som o nu prisla vlastnou chybou.
Ma-Ba
22.12.09,14:11
Ja si myslím, že ak orchidky idú v určitom prostredí, pribúdajú listy, korene netreba to prostredie meniť. Ja som takto prišla o dosť orchideí.
dominica
22.12.09,14:30
Ahojte, tak konečne mi zakvitlo moje Dendrobko a aj vonia, ale mne sa tá vôňa moc nepáči... Tá druhá orchidka je pre svokru k meninám z Tesca. A ešte aj Zygoeptalum sa rozhodlo, že ma poteší výhonkami.
jajax
22.12.09,14:32
mne zacali chradnut ked sa zacalo viac kurit.a mam teraz trochu problemy s miestom.musela som vystahovat vsetky zo synovej izby lebo tam je velmi teplo a sucho.ale zistila som ze ked sa otvoria balkonove dvere tak zima nejde na parapet,preto som tam dala naspät cambrie,oncidka aj miltoniu.udfam ze sa om nic nestane.
dominica
22.12.09,14:45
mojim sa očividne darí a to, že sa kúri im nevadí, ale Zygop. a Dend. mám v spálni a tam nekúrim...
Zdenka175
22.12.09,15:17
Neverím...:D
Ja mám poslednú od septembra. Miesta tiež nie je tak veľa, ešte mám aj iné kvety na oknách. Povedala som si zatiaľ stačí. Prvú v pláne mám až na Valentína. V kvetinárstve sa kuknem či má nejaká neosloví, ale nekupujem teraz. Dá sa to, len treba pevnú vôľu.:D:D:D
lusielaL
22.12.09,16:41
Pevna vola?Toto asi ozajstny pestovatelia neriesia a keby nas citali asi by sa smiali.Ale rozumieme si-tym sa my rovnat nemozeme...:mee:
milka 60
22.12.09,18:56
Ahojte, tak konečne mi zakvitlo moje Dendrobko a aj vonia, ale mne sa tá vôňa moc nepáči... Tá druhá orchidka je pre svokru k meninám z Tesca. A ešte aj Zygoeptalum sa rozhodlo, že ma poteší výhonkami.dominica-to dendro nemá chybu.ale aj darček pre svokru je ok:):):)
zmrzka333
22.12.09,19:40
tak kupila som dnes ten dobry substrat (koru) a zasadila obe. No a tu co bola v musliach som tiez pozrela. Mala este par koncekov makkych tak som ich odstrihla zaskoricovala a dala do substratu do pet flase. Tak som zvedava co bude. O par dni ich polejem. Ale neviem kolko vody.
Ma-Ba
22.12.09,21:13
Toľko, aby sa korene aj substrát trochu "napili". Ja som moje presádzané po niekoľkých dňoch zobrala a ponorila vo väčšej nádobe skoro po vrch a hneď som vybrala.
sayly
23.12.09,05:39
ja som tiez dala do sacku orchideu s korenmi bez listov:eek:asi som vase rady predtym necitala pozorne:(ma niekolko vzdusnych korenov a dva spodne.mam ju normalne zasadit:confused:?

ja, v prípade zdravých koreňov, by som sadila, veď pri sadení to srdiečko aj tak nechávame na vzduchu a korene potrebujú svoje prostredie ak sú zdravé, myslím si, že po čase vyženie nový lístok, tak ako to má ma-ba, len tej trpezlivosti treba
sayly
23.12.09,05:45
ved prave, korene ma dobre, nie je ani mokra ani sucha... viditelny (tu spominany) skodca ziaden... ale! v miske som v kvapke vody objavila nieco ako miniaturne skoro priesvitne larvy-hlisty!!! tak asi toto to bude sposobovat... no musim si o tom nieco nastudovat... nestretol sa tu niekto s tymto skodcom?

môže to byť aj to, mohlo sa to dostať ku koreňom, ja s nimi skúsernosť nemám, niektoré pestovateľky, v niektorých prípadoch prelievajú jarovou vodou, ktorá niektorých škodcov zahubí, ale ani s tým skúsenosť nemám, jediného škodcu, ktorého mám, je taký biely chrobáčik, vložila som aj foto, niekoľko príspevkov späť, tie odstraňujem mechanicky - ručne a každý deň kontrolujem...čo sa týka zvädnutých listov, potrebuje sa zregenerovať, teda prebrať a to niekedy trvá, ak vidíš, že korene sú ok, tak ju nevyberaj, je to zbytočné, korene by mali byť krásnhe zelené, ako tráva, ak sú striebristé, majú málo vody a treba častejšie polievať - len prelievať, hlavne ak sa vysušuje od radiátorov, teplo z nich môže skorej vypariť vodu, rastliny neros, radšej daj vodu do nejakej misky a polož ju k orchideikám, voda sa bude vyparovať a bude vytvárať prirodzene vlhké prostredie vzduchu
sayly
23.12.09,05:48
tak kupila som dnes ten dobry substrat (koru) a zasadila obe. No a tu co bola v musliach som tiez pozrela. Mala este par koncekov makkych tak som ich odstrihla zaskoricovala a dala do substratu do pet flase. Tak som zvedava co bude. O par dni ich polejem. Ale neviem kolko vody.

ako píše ma-ba, toľko aby sa korene napili aj substrát, len nenechávať ponorone, vodou treba len preliať, aby si im nespôsobila šok
sayly
23.12.09,05:51
Všetkým Vám prajem krásne prežitie Vianočných sviatkov kruhu najbližších a šťastný nový rok !!!;););)
zmrzka333
23.12.09,06:34
Ma-Ba,Sayly dakujem za rady. potom dam vediet ako to dopadlo. Krasne sviatky zelam
privát
23.12.09,07:17
Ahojte, tak konečne mi zakvitlo moje Dendrobko a aj vonia, ale mne sa tá vôňa moc nepáči... Tá druhá orchidka je pre svokru k meninám z Tesca. A ešte aj Zygoeptalum sa rozhodlo, že ma poteší výhonkami.
dominica,
krásne, tá testinej nemá chybu, aj ja takú chcem, koľko si dala za ňu?
tara464
23.12.09,08:02
Včera mi mama kupila 2 orchidee po 0,33E :eek: a to boli take lacne len preto ze jedna mala trosku take dolamane listy a druha zlomenu stonku.
privát
23.12.09,08:25
Včera mi mama kupila 2 orchidee po 0,33E :eek: a to boli take lacne len preto ze jedna mala trosku take dolamane listy a druha zlomenu stonku.
a to kde tak lacno?
dominica
23.12.09,12:50
dominica,
krásne, tá testinej nemá chybu, aj ja takú chcem, koľko si dala za ňu?
Ahoj, stála 8,99€ aj s kvetináčom takým pekným vianočným. Kuk foto :)
Len som si všimla, že jej asi odpadnú všetky puky...:mee: Tohoto sa vždy bojím, keď nejakú kupujem, v obchode je vetko ok a potom doma opadajú. Nevyzerajú, že by sa tam chceli zdržať dlhšie a vykvitnúť..., ale mohli by tam zostať aspoň kým ju podarujem, ešte 2 dni, nech nedávam svokre takú chuderku...
Som tie puky trochu pofotila, nevyzerajú pekne...
dominica
23.12.09,13:07
Ja mám poslednú od septembra. Miesta tiež nie je tak veľa, ešte mám aj iné kvety na oknách. Povedala som si zatiaľ stačí. Prvú v pláne mám až na Valentína. V kvetinárstve sa kuknem či má nejaká neosloví, ale nekupujem teraz. Dá sa to, len treba pevnú vôľu.:D:D:D

Zdeni, uvidíš aká pevná vôľa bude, keď budú parapety plné a nebude to kam dávať, hehe :D:D:D.
Ja mám tiež UŽ pevnú vôľu ;)
dominica
23.12.09,13:09
dominica-to dendro nemá chybu.ale aj darček pre svokru je ok:):):)
ďakujem Milka :)
tara464
23.12.09,14:15
a to kde tak lacno?
V ZA vo flore
jajax
23.12.09,18:10
Ďakujem pekne za rady a prajem Vám všetkým príjemné a pohodové Vianoce a veľa orchideí:--- pod stromčekom.
privát
23.12.09,18:16
Ahoj, stála 8,99€ aj s kvetináčom takým pekným vianočným. Kuk foto :)
Len som si všimla, že jej asi odpadnú všetky puky...:mee: Tohoto sa vždy bojím, keď nejakú kupujem, v obchode je vetko ok a potom doma opadajú. Nevyzerajú, že by sa tam chceli zdržať dlhšie a vykvitnúť..., ale mohli by tam zostať aspoň kým ju podarujem, ešte 2 dni, nech nedávam svokre takú chuderku...
Som tie puky trochu pofotila, nevyzerajú pekne...
to testinej spravíš 100% radosť, niektoré tie púčiky vypadajú troška ochabnuto, uvidí sa ako sa roztvoria, zato rozkvitnuté sú nádherné, velikánske a dlho budú pre potešenie.
zuzkahris
23.12.09,19:07
Zvončeky už zvonia,
ihličie nám vonia,
svetlo sviečok mihotavé,
Vianoce k nám prišli práve.
Preto sviatky krásne majte,
v pohode ich prežívajte.

Prajem vám všetkým krásne Vianoce a nech nám tie naše orchidky veeeeľmi dlho kvitnú a rastú do krásy :):)

http://seymourherald.com/content/storyimage/2009/12/22/merry_christmas002.story01.jpg
lenus
24.12.09,10:02
Prajem vam pokojne a rozkvitnute Vianoce :)
jess
24.12.09,10:58
Ahoj, stála 8,99€ aj s kvetináčom takým pekným vianočným. Kuk foto :)
Len som si všimla, že jej asi odpadnú všetky puky...:mee: Tohoto sa vždy bojím, keď nejakú kupujem, v obchode je vetko ok a potom doma opadajú. Nevyzerajú, že by sa tam chceli zdržať dlhšie a vykvitnúť..., ale mohli by tam zostať aspoň kým ju podarujem, ešte 2 dni, nech nedávam svokre takú chuderku...
Som tie puky trochu pofotila, nevyzerajú pekne...

Nepoteším Ťa, tie žlté púčiky isto odpadnú :mee: . Mne včera jedna orchidea rozkvitla (asi pod stromček :):):) ), ale druhej veru tiež posledné 2 púčiky odpadnú. Tak isto zožltli, asi ich ofúklo, keď som vetrala. Táto ešte nerozkvitla, mala 6 púčikov, dúfam, že aspoň tie 4 ostanú. a som veľmi zvedavá, ktorá to je orchidea. Teším sa na rozkvitnutie ako malé decko :):):)
tara464
24.12.09,12:17
Moje orchidee mi vyhanaju same stonky lenze ked uz nahadzuju puky tak vsetky zozltnu.Neviete preco?
jajax
24.12.09,19:22
tara mne zase puciky schnu.na vsetkych orchidkach co vyzerali ze mi budu kvitnut.minulu zimu som take problemy nemala ale to sme nemali plastove okna a cez tie stare fucalo.tak si myslim ci to nie je prilis suchym vzduchom.
foza
24.12.09,19:25
No konečne som sa dostala po tom zhone k foteniu. Čo poviete, budú sa páčiť svokre?:) Len asi na tej ružovej odpadnú niektoré púčiky.:mee: Kupovala som ju keď bola tá veľká zima a zjavne jej to neprospelo. Nepomohli ani tero-taška a špeci zabalenie.
privát
24.12.09,19:58
No konečne som sa dostala po tom zhone k foteniu. Čo poviete, budú sa páčiť svokre?:) Len asi na tej ružovej odpadnú niektoré púčiky.:mee: Kupovala som ju keď bola tá veľká zima a zjavne jej to neprospelo. Nepomohli ani tero-taška a špeci zabalenie.
ale hádam všetky nie, krása, to musíš mať dobrú svokru :-).
foza
24.12.09,20:03
Veď sú len dve...Jednu som kúpila ja a druhú deti lebo nevedeli čo kúpiť.
privát
24.12.09,20:10
Veď sú len dve...Jednu som kúpila ja a druhú deti lebo nevedeli čo kúpiť.
a to svokra dostane až dve?
foza
24.12.09,20:12
A aj moje orchidky sa rozhodli, že ma potešia.......
foza
24.12.09,20:21
Chcela som sa ešte poradiť. Neviem prečo, ale na tej žlto-zelenej orchidke, čo má keiku som mala na stonke 3 kvietky /nestihla som ich ani odfotiť/ boli menšie ako keď kvitla 1x, no to by mi nevadilo, ale kvietky odpadli zhruba po týždni! Vetraním to nebude, lebo keď otváram okno vždy ich prekladám do vedľajšej izby.
privát
24.12.09,20:22
spravili ti radosť, dokonca máš aj prírastok, ktorý zachvíľku zasadíš. Mne ide kvitnúť miniorchidka - teším sa ako decko, lebo znova začala len po jeden mesačnej pauze. Druhá veľká kvitne od júla a tretia, ktorá bola na skapanie a bola v sáčku sa prebrala, zasadila som ju podľa vašich rád už do kôry a zjavne sa jej darí.
privát
24.12.09,20:28
Chcela som sa ešte poradiť. Neviem prečo, ale na tej žlto-zelenej orchidke, čo má keiku som mala na stonke 3 kvietky /nestihla som ich ani odfotiť/ boli menšie ako keď kvitla 1x, no to by mi nevadilo, ale kvietky odpadli zhruba po týždni! Vetraním to nebude, lebo keď otváram okno vždy ich prekladám do vedľajšej izby.
možno je to tým, že je to ešte mladá rastlinka, neviem, nech sa vyjadria skúsenejšie, ale ak sú listy pevné a nemenia sa k horšiemu, tak to nebude s ňou také zlé.
foza
24.12.09,20:36
Je to super keď nás takto obšťastňujú!:eek: Ja som o pár orchidiek prišla, ale objavila som Poradu a už sa nebojím pokúsiť sa o záchranu s Vašimi radami.:) Jaj skoro som zabudla. Jedného maróda mám aj ja. Konečne sa uzdravuje. Mala harmonikové listy, tak som ju presadila, dlho sa nedialo nič a minulý týždeň som objavila nový lístok! Trvalo to 1,5 mesiaca. Veľmi sa teším a dúfam, že do leta bude aj stonka s kvietkami.;)
privát
24.12.09,20:42
ja som sa na tieto kvietky dala len od jari a tiež nebyť tu, na týchto poradách, tak by som o tú jednu prišla.
A tú kejku kedy oddelíš, zasadíš?
foza
24.12.09,20:49
Ešte chcem počkať, kým trošku viac narastie. Lístky sa mi zdajú už dosť veľké ale vzdušné korienky sú ešte krátke. Snáď možno okolo februára. Uvidím.
janka.koc
25.12.09,08:49
Dobrý den,
mala by som jednu otazku.. po vykvitnuti mi zostala stonka, tu som ako viaceri pisali nad tretim kolienkom odstrihla,ale zacalo ju nejako susit a neviem preco. Vysla sice aj dalsia stonka ,ta o chvilu bude kvitnut ,ale neviem co s tou prvou.
ra.cermak
25.12.09,09:20
Od ježíška manželce-
KittyS
25.12.09,13:26
Ahojte, mám orchidejku, od minulého roka, vyhnala výhonok, krásne vyhadzovala puky a bum! Prvý odpadol, vysušil sa, druhý rozkvitol, a zas tretí vyschol, štvrtý sa dží, piaty vyschol, šiesty sa drží, len malý púčik a vedľa neho len mierne vykuknutý z posledného očka a už žltne. ja tomu nerozumiem, bojím sa , aby aj ďalšie nevyschínali, alebo to bude len takto na striedačku?? ale to je fakt škoda, každého jedného a tak som sa na ne tešila, poraďte, neviete v čom je chyba???
Ma-Ba
25.12.09,13:33
Dobrý sviatočný deň všetkým, opadávanie pukov môže byť spôsobené tmavými, krátkymi dňami, alebo ovocím v miestnosti, alebo ešte úplne všeličím iným.
Ak zožltne stonka môže sa odstrihnúť asi 2 cm nad substrátom.
katusik25
25.12.09,13:40
Včera mi mama kupila 2 orchidee po 0,33E :eek: a to boli take lacne len preto ze jedna mala trosku take dolamane listy a druha zlomenu stonku.
No super nákup. Do Flory sa treba zaregistrovať so živnostenským listom??? Mňa tam manžel nejako nechce zaviesť, asi vie ako by to skončilo.
lusielaL
25.12.09,14:10
Ahojte,viacere mame v tomto obdobi problem s opadavanim pucikov,aj ja som kupovala minule orchidku a asi dva odpadli ale nedavam vinu zeby ju ofuklo,to teraz je skratka tak,ako pisala aj Ma-Ba.Dnes sa mi tiez jedna zacala rozvijat a tiez sa tesim kazdemu kvietku.Jezisko teraz nepriniesol ziadnu,ale manzel mi to musi vynahradit,lebo ma vcera oblial kavou.A este:foza-Ty sa nezdas,gratulujem k tym uspechom na fotkach.
KittyS
25.12.09,15:14
Ahoj, ja chodím do FLory v Ža, netreba sa tam registrovať, stačí, ak je tam registrovaný manžel, príp. niekto tvoj známy a pri pokladni len nadiktuješ jeho meno a oni ti naň vystavia blok o zaplatení, nikto sa ma nič nikdy nepýtal v akom sme vzťahu.-chodím na otcovu živnosť, chodí naň aj svokra. Do akej flory chceš ísť ty?
Zdenka175
25.12.09,16:47
Práve je celá rozkvitnutá.Ako zaujímavo jej narástli kvety. Podľa veľkosti z prava od najväčšieho po najmenší.:) Na konci ako vidieť púčik uschnul.:mee: No vedľa už zas rastie nový.:D
privát
25.12.09,17:10
Práve je celá rozkvitnutá.Ako zaujímavo jej narástli kvety. Podľa veľkosti z prava od najväčšieho po najmenší.:) Na konci ako vidieť púčik uschnul.:mee: No vedľa už zas rastie nový.:D
krááásna
milka 60
25.12.09,17:21
foza-tie bledoružové su super,tiež je zaujimavá tá viacposchodová a zaujala ma tiež posledná,ako sa volá?
zuzkahris
25.12.09,17:38
Tieto orchidejky sa rozhodli, že ma potešia :). farbu tej druhej ešte neviem :)
katusik25
25.12.09,18:16
Ahoj, ja chodím do FLory v Ža, netreba sa tam registrovať, stačí, ak je tam registrovaný manžel, príp. niekto tvoj známy a pri pokladni len nadiktuješ jeho meno a oni ti naň vystavia blok o zaplatení, nikto sa ma nič nikdy nepýtal v akom sme vzťahu.-chodím na otcovu živnosť, chodí naň aj svokra. Do akej flory chceš ísť ty?
Tiež do Žiliny, počula som, že sa tam hodí viac ako v Baumaxe. Tak na skusy.
foza
25.12.09,21:54
foza-tie bledoružové su super,tiež je zaujimavá tá viacposchodová a zaujala ma tiež posledná,ako sa volá?Ďakujem, veľmi sa z nich teším a tá posledná je Ludísia Red Velvet.
foza
25.12.09,21:59
No, dnes sme boli u svokry z vianočným darčekom a nedalo mi neodfotiť pre Vás tú nádheru čo má. Zatiaľ 43 kvetov a keď rozkvitnú všetky, malo by ich byť 62:eek:
jajax
26.12.09,06:58
No, dnes sme boli u svokry z vianočným darčekom a nedalo mi neodfotiť pre Vás tú nádheru čo má. Zatiaľ 43 kvetov a keď rozkvitnú všetky, malo by ich byť 62:eek:
no nemam slov:eek:taka nadhera:---:):o;)
avonka1
26.12.09,08:45
Foza, ak by Tvoja svokra potrebovala orchideu trošku "skrotiť", u mňa by sa to zaručene podarilo! Všetkých 7 mi postupne vyhynulo, aj keď majú ideálne podmienky na krásny život a ich "pestovateľka-przniteľka" je na tejto stránke odchovaná... zrejme si ich uriekam :-((( iný dôvod nevidím... :-(((
Ma-Ba
26.12.09,10:28
Ja to vidím trošku inak. Veľmi sa mi páčil výrok, ktorý som počula v jednom filme. Pokúsim sa citovať "Mladíku, víte co je šílenství? Dělat pořád to samé a očekávat jiný výsledek." Často mi to pomáha nielen pri pestovaní, ale aj v živote.
jsomsak
26.12.09,10:51
Nadhera naozaj
dominica
26.12.09,11:23
Nepoteším Ťa, tie žlté púčiky isto odpadnú :mee: . Mne včera jedna orchidea rozkvitla (asi pod stromček :):):) ), ale druhej veru tiež posledné 2 púčiky odpadnú. Tak isto zožltli, asi ich ofúklo, keď som vetrala. Táto ešte nerozkvitla, mala 6 púčikov, dúfam, že aspoň tie 4 ostanú. a som veľmi zvedavá, ktorá to je orchidea. Teším sa na rozkvitnutie ako malé decko :):):)
myslela som si, že isto opadnú, len som dúfala...
mne opadli 4 puky a svokre opadnú asi ostatné, ale hovorila som jej, že keď sme ju kupovali vyzerala pekne, ako ktovie ako ich oni prenášali, no je nádherná, ani ja takú nemám...
zmrzka333
26.12.09,17:16
Na vianoce sme boli u mojej mamy tak som odfotila co som jej kupila na meniny.Ja len dufam ze bude mat keiku a ze ju dostanem ja.
mata10
26.12.09,17:31
Ja som si dnes tiež urobila radosť
ivonk
26.12.09,18:11
Ahojte, po precitani vsetkych prispevkov som sa rozhodla, ze aj ja prispejem svojimi poznatkami. Mam orchideu uz 2 roky. Mala krasne zdrave puky, ktore mi rozkvitli, drzali sa niekolko tyzdnov, po odkvitnuti som odstrihla stonku hned pri pode a do tyzdna mi vyhnala dalsiu novu, ktora aj rozkvitla. Druhy krat som ju nechala, aby uschla sama, no ona na konci vyhnala dalsie nove puky a znova kvitla. No a to som ju mala rozkvitnutu uz skoro pol roka. (od kedy som ju dostala). No a teraz som ju nechala znova uschnut. Tu stonku, no ona vyhnala dalsie dva vyhonky, na ktorych sa mi tvoria puky. Ked som ju doniesla domov, presadila som ju do litroveho zavaracieho pohara, ktory je priehladny a vsypala som don trocha orchideovej zeminy. Ona ma rada, ked aj korene maju svetlo. Nevadi jej, ze nadoba nema na spodu dierku, polievam ju asi tak s 10 dnovym odstupom a davam jej asi tak deci vody. Hnojim ju slabuckym hnojivom Pelargonium (slabuckym znamena viac zriedenym, nie takym silnym ako na pelargonie). Hlavne ju nedavam von letnit, lebo tam sa moze do nej dostat nejaka haved. V lete ju chranim pred priamim slnkom. Pripajam aj foto. Vela uspechov.
privát
26.12.09,21:06
a my sa tu s nimi pipleme, bojíme, aby ich neofúklo, aby sme ich nepreliali ... Gratulujem takto, že sa jej darí a stále ti robí radosť kvitnutím.
privát
26.12.09,21:09
Na vianoce sme boli u mojej mamy tak som odfotila co som jej kupila na meniny.Ja len dufam ze bude mat keiku a ze ju dostanem ja.
takú nezvyčajnú by som nikomu nedala, alebo kúpila dve a tak sa rozdelila pre prípad.
foza
26.12.09,22:04
Na vianoce sme boli u mojej mamy tak som odfotila co som jej kupila na meniny.Ja len dufam ze bude mat keiku a ze ju dostanem ja.Taká nádherná orchidka, už len čakať na tú keiku;)
mata10
27.12.09,08:44
Ahojte dievčatá ešte raz som vám tu novu orchideu odfotila lebo boli tmavé fotky,tak tu sú dúfam že už budú lepšie
jajax
27.12.09,11:10
Ahojte dievčatá ešte raz som vám tu novu orchideu odfotila lebo boli tmavé fotky,tak tu sú dúfam že už budú lepšie
mne sa na tych tmavych fotkach pacila farba-vyzerala ako cervena:Dale je pekna aj fialova.
zmrzka333
27.12.09,11:41
takú nezvyčajnú by som nikomu nedala, alebo kúpila dve a tak sa rozdelila pre prípad.
Ked som ju kupovala tak sama som sa este velmi o orchidky nezaujimala az po kupe tejto som sa namotala. A skoda ze ma nenapadlo ist si kupit taku hned a ked som sa uz rozhodla pre kupu tak tieto uz nemali. Boli s oznacenim VIP. Nic ine mi nezostava len cakat na zazrak - keiku
adi11
27.12.09,12:35
Chcem tiež priložiť orchidejky, ktoré som si kúpila pod stromček, hádam sa mi to podarí. Potešilo ma, že na fialovej sa dnes rozvimul puk a že neodpadol.
dominica
27.12.09,13:14
ahojte :)
mňa tak minule napadlo, že sa vás tu musím popýtať, čo máte viacej orchidiek, že ak ich máte odkvitnuté aj viete, ktorá je ktorá, lebo ja to momentálne úplne presne neviem...niektoré viem, ale teraz mi jedna rozkvitla a musela som čakať, že aká to je, lebo som si nepamatala. Ak nezabudnem zobrať foťák z auta, tak ju pofotím, aj tak jej zatiaľ rozkvitol len jeden kvietok.
privát
27.12.09,14:46
ahojte :)
mňa tak minule napadlo, že sa vás tu musím popýtať, čo máte viacej orchidiek, že ak ich máte odkvitnuté aj viete, ktorá je ktorá, lebo ja to momentálne úplne presne neviem...niektoré viem, ale teraz mi jedna rozkvitla a musela som čakať, že aká to je, lebo som si nepamatala. Ak nezabudnem zobrať foťák z auta, tak ju pofotím, aj tak jej zatiaľ rozkvitol len jeden kvietok.
dominica, jednoducho označ každý kvetináč hore nálepkou akej farby je a hotovo.
lenus
27.12.09,14:58
ahojte :)
mňa tak minule napadlo, že sa vás tu musím popýtať, čo máte viacej orchidiek, že ak ich máte odkvitnuté aj viete, ktorá je ktorá, lebo ja to momentálne úplne presne neviem...niektoré viem, ale teraz mi jedna rozkvitla a musela som čakať, že aká to je, lebo som si nepamatala. Ak nezabudnem zobrať foťák z auta, tak ju pofotím, aj tak jej zatiaľ rozkvitol len jeden kvietok.
Zatial ich mam len 10 a z nich 4 este kvitnu, takze sa este orientujem, ktora je ktora. Ale ked ich bude viac, asi to budem tiez riesit nalepkami, lebo svojej pamati az tak neverim :)
jajax
27.12.09,17:17
ja si na vnutorny kvetinac napisem cislo a to si potom zapisem do zosita aj s popisom orchidei.tiez sa uz nemozem na svoju pamät spoliehat:D
dominica
27.12.09,17:56
hmmm, tiež ma napadlo označiť si kvetináč :)

takže nie som sama, čo si nepamatá, to ma teší :)
zuzkahris
27.12.09,18:52
Ja mám zošit :o na orchidejky, kde si píšem, kedy ktorú hnojím ,polievam a označené ich mám podľa farby a podľa toho, kde som ich kúpila :D, je ich dokopy 19. takže nemám šancu si to zapamätať ;)
milka 60
27.12.09,21:09
No, dnes sme boli u svokry z vianočným darčekom a nedalo mi neodfotiť pre Vás tú nádheru čo má. Zatiaľ 43 kvetov a keď rozkvitnú všetky, malo by ich byť 62:eek:
Škoda slov, sú zbytočné, iba sa kochať:):):):)
foza
27.12.09,21:17
Škoda slov, sú zbytočné, iba sa kochať:):):):)No priznám sa ani ja som slová nenachádzala keď som ju uvidela.:eek::eek::eek::eek:Nechcela som ale veľmi híííííkať, aby jej náhodou z očí neprišlo!;)
rozborova
28.12.09,08:13
Ja mám zošit :o na orchidejky, kde si píšem, kedy ktorú hnojím ,polievam a označené ich mám podľa farby a podľa toho, kde som ich kúpila :D, je ich dokopy 19. takže nemám šancu si to zapamätať ;)
Ja mám tiež na každom kvetináči napísanú farbu,pre istotu.
Zdenka175
28.12.09,12:06
Ja mám na orchidejky taký malý slovníček. Píšem si doň farbu aj názov ak sa mi podarí zistiť, potom presadzanie a kvitnutie. A nakoniec každá má číslo. No na kvetináč si ešte čísla nepíšem. Pri 10 sa to dá zapamätať. A kvitnú postupne, tak pomýliť sa nedá. Pri väčšom počte si budem čísla písať na kvetináče. Polievanie si značím do kalendára, do zošitka nie. To by bolo moc pracné.
Zdenka175
28.12.09,12:45
hmmm, tiež ma napadlo označiť si kvetináč :)

takže nie som sama, čo si nepamatá, to ma teší :)

Dobrá pomôcka je album na porade. Pozrieš si fotku a vieš .
lusielaL
28.12.09,13:28
Tak som si teda aj ja pridala starost dnesnou kupou,lebo ani ja uz neviem ktora je aka,ale aspon ma vzdy caka prekvapenie.
foza
28.12.09,23:12
Tak som si teda aj ja pridala starost dnesnou kupou,lebo ani ja uz neviem ktora je aka,ale aspon ma vzdy caka prekvapenie.Veď to je presne ako tá moja, čo sa ti tak páčila.:) Som rada, že sa ti podarilo zohnať jej sesternicu;)
sayly
29.12.09,06:50
Ahojte....ja som tiež smutná z opadávania pukov, chystalo sa mi kvitnúť 6 orchideí, zatiaľ vykvitli len tri a to len po jednom - dvoch kvetoch, ostatné puky mi opadli a na tých ostatných mi puky opadávajú ešte maličké, a na jednej, ktorej som sa veľmi tešila, som odlomila kvetnú stonku, neviem akej je farby, pretože som ju kúpila odkvitnutú, tak som sa potešila, že konečne ju uvidím a pri čistení tých červcov, som ju odlomila, takže neuvidím, ale snáď na jar.....
Jara
29.12.09,08:19
Pár dní som tu nebola, no a už som mala čo robiť, aby som prečítala tých veľa strán, čo pribudlo... Zas som sa pokochala krásnymi prírastkami ktoré tu pribudli. Nádhera. Zároveň aj poučila, tiež neviem, ktorá je už ktorá... Budem si písať čísla.
Inak ale chcem sa pochváliť, lebo som dostala od syna pod stromček knihu o orchidejkách, strašne nádhernú, plnú rád a fotiek, no a tiež 2 ďalšie kámošky do zbierky :D . Jednu od syna a jednu od manžela. Tá od manžela ale mala puky chytené od mrazu a to ju mal zabalenú a len do auta a z auta ju dával... No nevadí, aj tak sa teším, lebo takéto farby ešte nemám. Ako dobre, že sú Vianoce... Manžela to ale mrzí, že ju chytil mráz a povedal, že dostanem ešte nejakú inú, keď bude teplejšie...;)
dindi22
29.12.09,08:35
Ahojte:D, tak po týždni som tu znova aj s novým prírastkom, žiaľ, len s jedným, lebo výber nebol bohvieaký:(.
Boli sme týždeň z domu preč, moje orchidejky to chvalabohu samé prežili bez ujmy na zdraví a na kráse...:D
Moja nová orchidejka cestu z BB na východ v tejto zime prežila, no myslím, že jej začínajú dva puky uschýnať. Som z nej celá hotová, je krásna, bola jediná v BB bodkovaná za rozumnú cenu-i keď stále to nie je tá, po ktorej túžim:D
lusielaL
29.12.09,09:20
Vitaj doma dindi a na tu nadheru sa naozaj oplatilo cakat,taku som este nevidela.Krasna.
zmrzka333
29.12.09,09:24
Pár dní som tu nebola, no a už som mala čo robiť, aby som prečítala tých veľa strán, čo pribudlo... Zas som sa pokochala krásnymi prírastkami ktoré tu pribudli. Nádhera. Zároveň aj poučila, tiež neviem, ktorá je už ktorá... Budem si písať čísla.
Inak ale chcem sa pochváliť, lebo som dostala od syna pod stromček knihu o orchidejkách, strašne nádhernú, plnú rád a fotiek, no a tiež 2 ďalšie kámošky do zbierky :D . Jednu od syna a jednu od manžela. Tá od manžela ale mala puky chytené od mrazu a to ju mal zabalenú a len do auta a z auta ju dával... No nevadí, aj tak sa teším, lebo takéto farby ešte nemám. Ako dobre, že sú Vianoce... Manžela to ale mrzí, že ju chytil mráz a povedal, že dostanem ešte nejakú inú, keď bude teplejšie...;)

Dobre vidim? To je fialová - aka krasna farba. Este som taku nevidela - az do modrej by som povedala:D
dindi22
29.12.09,09:39
Vitaj doma dindi a na tu nadheru sa naozaj oplatilo cakat,taku som este nevidela.Krasna.
ďakujem Lusielka, konečne doma:-)))
Veď aj ty máš nejakú takú podobnú, alebo sa mýlim?
Je krásna, ale ja čakám na tú s väčšími akoby rozpitými bodkami...
Ale pre začiatok mojej zbierky dalmatíncov to stačí:-)))