Tinika
26.10.08,10:30
Lepší je juh.

No lenže ja mam okna len na východ a západ. :(
Tinika
26.10.08,09:31
Zatiaľ len ostrihaj tie uschnuté časti. Uvidíš, či bude obschýnať ďalej. Myslím, že robíš všetko správne. Ja orchideu nepolievam, ale ju "kúpem" :D t.j. ponorím do prevarenej vody kvetináč na hodinu, substrát nasiakne, nechám odtiecť a položím na svoje miesto. Obmedzila som už aj prihnojovanie.

Východná strana je pre orchideu ideálna! Na južnej strane treba dať pozor, ak je blízko okna, aby ju slnko nespálilo. Teraz to už ale nehrozí :)

Ja som ju tiež kúpala, ale som sa bála ju nechať tak dlho vo vode, už budem vedieť že je to ok. Len naposledy som ju poliala.
Meggi 1
27.10.08,22:43
Ja som ju tiež kúpala, ale som sa bála ju nechať tak dlho vo vode, už budem vedieť že je to ok. Len naposledy som ju poliala.
Nechávam ich tú hodinu vo vode, zatiaľ to neuškodilo ani jednej. Môžeš pokojne nechať toľko.
bef
28.10.08,08:20
Dobry den. Pred par mesiacmi som si kupil peknu kvitnucu orchideu s krasnymi velkymi duzinatymi listami. Po odkvitnuti som ju presadil do substratu, co som si sam pripravil. Aj jej zacali rast pekne velke korene, ale listy jej nejako zacali vadnut. Sice jej uz narastli aston trojcentimetrove nove korene ale listy jej zostali nejake take akokeby bez zivota. A na niektorych sa uz zacinaju objavovat ah zlte flaky. Poprosil by som o radu, ze co som urobil zle, alebo co sa to s nou deje. Vopred vdaka

Dôvodov môže byť viacero. Môžu to byť škodcovia, hubová choroba alebo reakcia na substrát a tak pripomeniem niektoré zásady. Substrát musí byť vzdušný (jednotlivé súčasti sú už v téme spomínané), ale hlavne dostatočne dezinfikovaný. Čo to znamená, ak používaš akúkoľvek kôru treba ju dostatočne dezinfikovať a premyť. Kôra obsahuje silice, ktoré treba vyplaviť a ja zvyknem robiť tak, že ju zalejem horúcou vodou a opakujem to veľa, veľa krát, potom ju nechávam vyschnúť až potom sa môže použiť. Nestačí ju len dezinfikovať teplom v rúre alebo v mikrovlne. Takže skontroluj či tam nie sú škodcovia (také malé potvorky čo sa živia šťavou z listou), prípadne mokvajúce žlté, hnedé škvrny čo by naznačovalo na hubovitú chorobu.


Pekný deň :)
Andiandi
28.10.08,18:01
Dakujem pekne za rady, urcite sa na to pozrem. Vsetko dobre
jajax
02.11.08,13:33
vzdy som si myslela ze je chyba kupovat orchideu v markete.nakoniec som si nielen kupila ale mi ta miltonia vyhana stopku.a stala sa taka zvlastne vec ze zacala dost silno vonat.mozno vonala aj predtym,ale teraz ju citim vzdy ked vojdem do kuchyne.mate nejake vysvetlenie.;)
jajax
02.11.08,13:38
to Oncidium co som dostala mi tiez zacalo vyhanat.este neviem ci to bude list alebo stopka.tolko som to presadzanie odkladala,teraz uz je neskoro.
z.l.a.t.a.
02.11.08,18:34
Dobry vecer

Kupila som si vo febrari peknu kvitnucu orchideu , bola velmi pekna , same kvety mala na jednej stonke , kvety jej vydrzali do juna potom zacali pomali vednut a na vrchu zacali jej kvitnut tri kvety , potom znovu po par mesiacov odkvitli a stonka bola nie zelena , ale taka mäkka hneda . Tak som ju odstrihla od spod. korenov 1 cm , korene rastu a chcem sa spýtat kedy bude mi znovu kvitnut ci este do vianoc alebo na druhy rok. Raz tyz. ponorym do prevarenej vody celu orchideu a listy treba striekat tiez s prevarenou vodou kazdy den ?

Dakujem
mysimis
02.11.08,18:35
dagyna
03.11.08,07:28
To ti niekto poradil ponoriť kvet do prevarenej vody? Mne začala vyháňať nové stonky kvetov po 4 mesiacoch. Mám ju v kuchyni na okne a polievam ju každý druhý deň.
betka
03.11.08,08:25
Ja mám osem orchideí, ale sú to poriadne čudá. Dvom sa nechce kvitnúť vyše roka, ani stonky nevyháňajú.
Prvú, čo som mala mi kvitla 8 mesiacov, bez odpadnutia kvetov. Polievala som ju každý druhý týždeň prevarenou studenou vodou. Raz sa mi stalo, že som bola lenivá a poliala som ju vodou z vodovodu. A o pár dní kvety fuč....
Na ďalšie lenivky som išla šokom a pokusmi. Dala som do kúpelne na okno, a nepolievala som možno 6 týždňov, ďalšie som dla do tmy. Kočky sa mi odmenili a začaali púšťať výhonky. Potom som ich premiestnila na svoje mieso, kde mi opať kvitli.
Hovorí sa, že v miestnosti, kde sú orchidee by nemalo byť žiedne ovocie, a už tobôž nie také, čo zahníva. Vtedy začnú kvety odpadávať.
A zase na druhej strane, keď chceme, aby nám začali vyháňať, malo by sa dať k nim niečo nahnívajúce.
ciaaa
03.11.08,12:34
Aj ja som dostala orchideu v aprili. Nadherne vykvitla a po odkvitnuti som odrezala stonku takmer celu, na radu kvetinarky.
No tu som citala, ze staci ju odrezat len od hnednucej casti, je to tak?
A este mam jeden problem. Narastla mi nova stonka a v oktobri tiez veeeela pucikov. Ibaze vsetky uschli a opadli. V com moze byt problem? Polievam ju 1x tyzdenne odstatou vodou, nie je na priamom slnku.
Prosim, skuste pomoct. Uz som z toho zufala :(
jess
03.11.08,14:37
Dôvodov môže byť viacero. Môžu to byť škodcovia, hubová choroba alebo reakcia na substrát a tak pripomeniem niektoré zásady. Substrát musí byť vzdušný (jednotlivé súčasti sú už v téme spomínané), ale hlavne dostatočne dezinfikovaný. Čo to znamená, ak používaš akúkoľvek kôru treba ju dostatočne dezinfikovať a premyť. Kôra obsahuje silice, ktoré treba vyplaviť a ja zvyknem robiť tak, že ju zalejem horúcou vodou a opakujem to veľa, veľa krát, potom ju nechávam vyschnúť až potom sa môže použiť. Nestačí ju len dezinfikovať teplom v rúre alebo v mikrovlne. Takže skontroluj či tam nie sú škodcovia (také malé potvorky čo sa živia šťavou z listou), prípadne mokvajúce žlté, hnedé škvrny čo by naznačovalo na hubovitú chorobu.


Pekný deň :)

Áno, v prvom rade treba dezinfikovať pôdu, no a v receptári, tuším z 19.10.2008 záhradník opisoval ako sa zbavíš tých hnedých hnijúcich škvŕn. On tú škvrnu dosť poškriabal ciky-caky ihlou a na to nasypal obyčajnú škoricu z kuchyne. Potom časom tá hniloba vypadne a ostane zdravý list , avšak, tam kde bola tá škvrna ostane diera.

Ja sa teraz vytešujem z dvoch orchideí, ktorým som odstrihla stonky nad tretím púčikom a teraz mám na každej stonke po 2 nové výhonky od 2 do 5cm už aj s malinkými púčikami.
bef
03.11.08,15:23
Aj ja som dostala orchideu v aprili. Nadherne vykvitla a po odkvitnuti som odrezala stonku takmer celu, na radu kvetinarky.
No tu som citala, ze staci ju odrezat len od hnednucej casti, je to tak?
A este mam jeden problem. Narastla mi nova stonka a v oktobri tiez veeeela pucikov. Ibaze vsetky uschli a opadli. V com moze byt problem? Polievam ju 1x tyzdenne odstatou vodou, nie je na priamom slnku.
Prosim, skuste pomoct. Uz som z toho zufala :(

Celú stonku treba odrezať ak je hnedá, zelenú skrátiť za 2.-3. očkom.
Myslím, že som to už písala, že opadanie pukov aj kvetov môže spôsobiť napr. prievan, chlad a veľakrát sú to hlavne jabĺčka, takže ovocie nenechávajte v miestnosti kde máte kvietky.


Pekný deň :)
JuKaS
03.11.08,15:28
Mne pani kvetinárka poradila: každé dva týždne dať orchideu aj s kvetináčom do destilovanej vody na desať minút - ponoriť do vody po vrch kvetináča, aby nepretieklo na zeminu. Takto to praktizujem už dlho a naše orchidey kvitnú jedna radosť. Máme ich na okne na severnej strane.
vieroslava
04.11.08,15:45
mne ta jedna nekvitla asi styri mesiace.povodne stonky som odstrihla este zelene(nevedela som ze sa to nema) a myslela som ze uz nikdy nezakvitne.tiez som s napätim cakala ci to nebudu vzdusne korene ale urcite nie su.urcite sa aj ty dockas.
Ďakujem ti, si mi to počarovala. Bola som týždeň mimo domova a keď som sa včera vrátila (samozrejme prvá moja cesta bola k orchideám), čuduj sa svete, dočkala som sa. Dokonca 3 mi vyháňajú nové výhonky. Veľmi sa z toho teším.
jajax
04.11.08,16:03
vieroslava tesim sa s tebou;)ja chodim kazdy den pozerat o kolko stopky podrastli:obude to prvy krat co mi vyrastie cela stopka a zakvitne.zda sa ze miltonia bude prva:---:)
Shady
05.11.08,09:12
Ja moje 3 Orchidee polievam namocenim do odstátej vody a to 1x za 2 tyzdne. Zatial vsetko OK. Stale maju kvety.
AlaNR
06.11.08,09:29
Ja mám tri a ako ich mám pestovať, si pravidelne čítam v téme "Pestovanie orchideí".
Skúste sa pozrieť aj tam, je tam veľa príspevkov a rady ako riešiť problémy.....

Pardon, ja len, že načo zasa nová téma....;)
Dana Magdicova
07.11.08,15:13
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.Kúpila som si orchideu,kvitla asi dva mesiace,zalievala som ju striedmo,kropila listy,ale zrazu sa jej začali listy akoby scvrkávať.neviem čo som spravila alebo robim zle.Ďakujem
16daniel
08.11.08,11:37
PROSIM O RADU.


1. orchidea je taka velka biela (cca 80cm) a ta ma na sebe asi pet malych pucikov s ktorymi sa nic nedeje. Je to normalne? Treba len cakat? Mozem ju presadit do novehu substratu uz teraz ci mam cakat kym odvitne? Mam taky pocit, ze substrat nieje vzdusny.

2. orchidea je taka typicka fialova, ktora pustila neskutocne vela vyhodnkou na tych steblach cca 20 a vyzera to strasne tak zarastno. Netreba to nejako zredukovat, lebo jeden vyhonok ide cez druhy a niektore maju aj 15 cm. Na niektorych vyhonkoch su uz aj kvety, lenze problej je v tom ze po rozkvitnuti vydrzi kvet tak 4 dni a potom vyschne. Co robim zle?

3. orchidea je najmensia, pustila vyhodnky na ktorych su puciky, ale tie po urcitom case vyschinaju, tak ako aj na druhej orchidei ale na tejto vo vacsom mnozstve.

Vsetky 3 orchidei polievame raz za dva tyzdne odstatou vodou v ktorej je aj specialne hnojivo na orchidei podla navodu.


Za skore odpovede vopred dakuje a dufam, ze Vase rady nepomozu len mne, ale vsetkym tu na tomto fore, ktori se nevedia rady ako ja a mamka.
Dakujem
bef
09.11.08,13:55
Pre: Dana Magdicova (http://www.porada.sk/member.php?u=105399)

Najskôr treba skontrolovať korene či nie sú zahrnité alebo suché, či sa na rastlinke nenachádzajú škodcovia a ak je všetko v poriadku tak ďalšou príčinou môže aj byť samotné kvitnutie ak je rastlinka slabšia jednoducho sa kvitnutím veľmi vysilila a vtedy odborníci doporučujú odrezať kvetnú stonku a dať radšej do vázy.


Pre: 16daniel (http://www.porada.sk/member.php?u=105444)

Prečítaj si príspevok č.260 kde je odpoveď a ešte dodám aj s hnojivom treba opatrne niekedy je menej viac.


Pekný deň :)
vieramaria
10.11.08,08:21
Pre všetkých čo majú radi a pestujú orchidee, v prílohe krásna prezentácia z výstavy v Izraeli ako mimotemy.
Ja ich pestujem na východnom okne a sú krásne. Každý deň vhlavne v lete sme ich rosili len čistou odstátou vodou. Biela orchidea Phalaenopsis -tú mám už tri roky a ešte nebola hnojená, nepresádzala som ju a kvetenstvo nahadzuje jedno za druhým.Teraz však sa mi zdá, že sú už kvety o niečo menšie, ako pred dvoma mesiacmi nahodené. Vzduchové korene má "Medúza hadov na hlave" - maju sa skracovať? alebo nechať tak. Kedy a vôbec treba ju presadiť? Ešte mám otázku -orchidea Starclass nobile mám ju druhý rok, tiež krásne kvitla. Poradte prosím čo robiť s jej novými výhonkami ktoré su vysoké, krútia sa do bokov a mám obavy, že mi spadne z parapetu. Je možné presadiť, poprípade rozsadiť a ako si počínať, aby kvitla.
Ja som urobila so svojou orchideou hop alebo trop. Na jar som ju rozdelila na výhonky a zasadila do substrátu na orchidey z obchodu . Z piatich sa 4 ujali ,iba jedna len tak živorí. Jedna z nich práve kvitne. Je to tá žltá s drobnými kvietkami.
Shady
10.11.08,12:47
Substrát pre orchidei si môžete aj vyrobiť: Keďže sa jedná o epifytické druhy, musí byť substrát vzdušný. Pre niektoré rody (Cymbidium, ...) postačí substrát zložený zo zotletej kôry, bežne predávaný v záhradkárskych predajniach, prípadne do neho môžeme pridať sekaný molitan (2:1). Ale pre väčšinu druhov je vhodný substrát oveľa vzdušnejší. Skladá sa z drvenej kôry (40-70 %), najlepšie dubovej, prípadne topoľovej, menej vhodná, aj keď ľahko dostupná je borovicová kôra. Ďalšími zložkami (po 10-20 %) sú drevné uhlie, molitan, sušený rašelinník, ihličie, keramzit, kokosové vlákna, ... drvený polystyrén nie je potrebný, aj keď ho niektorí pestovatelia používajú, nevhodná je rašelina (okrem preosiatych hrubých vlákien). Všetky prísady sú nasekané na hrubé kusy, priemerne 2-4 cm. Čím je substrát hrubší, tým neskôr je potrebné rastlinu znovu presadiť. Keďže na presádzanie sú orchidey ako pomaly rastúce rastliny citlivé a po presadení určitý čas stagnujú v raste, je teda z tohto hľadiska vhodnejší hrubší substrát. Na druhej strane, v jemnozrnnejšom substráte rastliny rýchlejšie zakorenia, keďže ten, v prvých fázach zakoreňovania, čerstvo po presadení, dostatočne udržuje vlhkosť, viac ako hrubozrnný substrát. Vhodným kompromisným riešením je zo zmesi vybrať jemnejšie časti pre menších jedincov, ktoré presádzame častejšie (raz za 1-2 roky) a hrubé častice pre odrastené rastliny, ktoré presádzame po viacerých rokoch.

Problem je akurat ten, ze bezne taketo ingrediencie nemas nikdy doma po ruke. :( A pozhanat to moze byt pre "panelakistu" casovy problem.
jholubok
10.11.08,17:13
ja mám cca 25 orchidei - listy sa mi tiež scvrávali a vtedy len premiestnim orchideu z jedného miesta na druhé (to jest vymením izbu) a keď ani to nepomôže tak list jednoducho odstrihnem. Môže to aj spôsobiť, že orchidea bola preliata. Môj systém polievania je raz týždenne s odstatou vodou a každý druhý týždeň hnojím - od hnojenia majú prestávku v čase od októbra do marca. Ja vôbec listy nekropím. Momentálne sa mi deje taká vec, že všetky mi len púšťajú nové listy. Teraz po prvýkrát som ich rozmnožovala - teraz budem len čakať čo sa uchytí :-) Každá kvetinárka Vám dá iné rady - takže musíme si sami nájsť čo našim "kráskam" vyhovuje najviac.
Melnick
14.11.08,07:46
práve som zistila,že mám napadnuté 2 orchidee

Štítničky
http://www.kvetyazahrada.sk/get_thumb.php?sub=/orchidea/stitincky.jpgNachádzajú sa na zelených až drevnatých častiach rastliny. Majú okrúhle vypukliny s hnedou vrchnou kožou. Prvým príznakom je zosvetlenie listov a ďalej znečistenie rastliny lepkavým medovým povlakom. V mladom štádiu sú väčšinou pohyblivé, samičky sa väčšinou prisajú na jedno miesto, kde zostávajú. Je dôležité včasné ošetrenie, aby sa zabránilo masovému rozmnoženiu škodcov.
16daniel
17.11.08,20:42
Chcem sa spytat, ze akym mnozstvom vody mam orchideu poliat? Niekde som cital, ze sa osprchuje, necham odkvapkat a dam na okno. Lenze podla mna je s tym dost roboty. Chcem ich normalne zalievat ako kazdy kvet, len neviem ake mnozstvo vody. Sesternica z USA mi poradila, ze ona dava kazdy tyzden na orchideu kocku ladu a sem tam ju rosi. Tusim na tomto fore som zase cital, ze deci dva. No je mi jasne, ze zalezi aj od odrody. Neviem aky druh orchidii mam ja, ale take najbeznejsie co vidno vsade v obchodoch. Za odpovede vopred dakujem
Katy a R
17.11.08,21:44
Ja nalejem do vonkajšieho kvetináča vodu, ponorím .... na hodinku (keď zabudnem, tak aj do druhého dňa:D) potom vodu vylejem a dám naspäť. Keď je jej veľa, tak stečie do tej spodnej časti.
Snažím sa "v dňoch vody" ... je to tak raz za 7-8 dní.
... a rastú mi teraz na jednej orchidejke dve nové rastlinky :)
z.l.a.t.a.
20.11.08,15:34
Ďakujem za odpovede.
A ešte sa chcem spýtať: Nad starou stonkou mi niečo rastie do vyšky , je to veľke asi 8 cm a neviem či to je vzdušni koreň, alebo už začina rasť nova stonka na ktorej bude kvet.
Halli
20.11.08,15:51
Ďakujem za odpovede.
A ešte sa chcem spýtať: Nad starou stonkou mi niečo rastie do vyšky , je to veľke asi 8 cm a neviem či to je vzdušni koreň, alebo už začina rasť nova stonka na ktorej bude kvet.

Ak to rastie smerom hore, je to stonka, ak sa to chce plaziť je to koreň :D mne rastú doma štyri nové stonky, neviem sa dočkať, ktorá prvá nasadí puky a rozkvitne.

aj takéto som mala, práve oddychujú ;)
jana987
24.11.08,05:30
http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=155&t=2222224&st=0&sk=t&sd=a&start=3184 ,tak na tejto adresa sa kazdy dozvie ako ma pestovat,a moze sa aj poradit.vsetko su to pestovatelia s mensimi ,ci vacsimi skusenostami.a ozaj sa dozviete spustu zaujimavych veci.
AlaNR
24.11.08,06:35
A zasa mám nový úlovok, teda dva resp. tri.;)
V kauflande bola akcia za 189,-, kúpila som si žltú, ružovú s takým fialkovým stredom a ešte švagrinej bielu, ale tak sa mi páči, že neviem, či ju švagrinej aj dám....:D
TatianaM
24.11.08,06:42
Ja polievam raz za týždeň tak 1dcl vody. To čo stečie po hodine vylejem.
liba2
24.11.08,08:05
Dievčatá, mne odpadli už všetky kvietky a nové nie sú v dohľade....
čo s tým ďalej - poradíte ? listy vyzerajú zdravo....
dočkám sa nových kvietkov ? ďakujem :)
TatianaM
24.11.08,08:41
Určite áno. Mne odkvitli v auguste a až teraz mi začali púšťať nové výhonky. A to naraz všetky štyri.
Halli
24.11.08,08:48
Dievčatá, mne odpadli už všetky kvietky a nové nie sú v dohľade....
čo s tým ďalej - poradíte ? listy vyzerajú zdravo....
dočkám sa nových kvietkov ? ďakujem :)

Libuška, nechaj ju trocha vydychnúť, menej ju polievaj a ona sa zase prebudi, cca mesiac , dva, niektorá skor, iná neskôr. Mne teraz rastu na 4-och stonky a už sa na ne veľmi teším...;)
Elena Navrátilová
24.11.08,08:58
Dievčatá, mne odpadli už všetky kvietky a nové nie sú v dohľade....
čo s tým ďalej - poradíte ? listy vyzerajú zdravo....
dočkám sa nových kvietkov ? ďakujem :)

Libuška, na stonke časť ktorá uschla odstrihni. Ostatnú živo vyzerajúcu stonku ponechaj. Na nej Ti určite čo nevidieť vyrastú nové púčiky. ;) Len ju neodtrihni celú. Skutočne postačuje tú časť čo obschla.
liba2
24.11.08,10:14
Dievčatá ďakujem, už som sa obávala, že o ňu prídem :mee: bola veľmi pekná a dúfam že zase bude :D .
Halli
24.11.08,10:17
jess
24.11.08,13:10
Dievčatá, mne odpadli už všetky kvietky a nové nie sú v dohľade....
čo s tým ďalej - poradíte ? listy vyzerajú zdravo....
dočkám sa nových kvietkov ? ďakujem :)
Libuška nemboj, rozkvitnúúú :), mne odpadli všetky kvety v auguste. Kvitli mi od cca marca, odkedy ich postupne mám. Po odpadnutí kvetov som nejaký týždeň-dva čakala, čo sa bude diať so stonkami. Na jednej boli stále zelené a na druhej uschli. Tie, ktoré uschli som odstrihla úplne dolu a dnes som si všimla, že v pazuškách listov vytŕčajú dva rožky. To budú určite nové stonky :):):) Na orchideách, ktorým ostali stonky zelené dlhú dobu som po mesiaci odstrihla nad 2-3 púčikom a o 2 týždne začali pučať tie púčiky, ktoré som nechala. Teraz mám na nich 3 nové výhonky. A ešte na ďalšej orchidei mi tiež jedna skrátená stonka vyhodila výhonok a aj z ďalšej pazušky vyhnala nový výhonok.

Teším sa jak malé decko :D:D:D. Žiaľ čakám zázrak na jednej fialkovej, ktorá už nemá ani listy - odhnili, ale podľa receptára som korene namočila do sladkého roztoku a čakám na zázrak, že ožije. Zatiaľ to nevyzerá ružovo, ale niektoré stonky žijú, tak snáď sa vzchopí :) .

Mám aj ďalšie 3 nové kúsky.
iriska
24.11.08,13:19
Ak môžem, aj ja sa pridám. Mám dve orchidejky a teraz momentálne mi naraz opadli všetky kvety, ale už aj mali prečo, lebo odkvitali (aj keď tak rýchlo ešte predtým neopadli)-skôr to pripisujem začatiu s vykurovaním. Na jednu sa psychicky pripravujem, že ju presadím, lebo zrazu mi na nej na liste začalo niečo vytekať a všetky listy opadli a uschlo srdiečko, tak som ju ako poslednú záchranu nechala postriekať proti škodcom, lebo mala zelenú stonku a na konci kvet, ktorý sa nechystal odpadnúť a bol tam cca 2 mesiace, počas ktorých som vytrvalo sledovala uschnuté srdiečko a čuduj sa svete - z druhej strany začali rásť dva maličké lístky. Ale počas toho, čo nemala listy, jej uhnilo pár korienkov, tak mi držte palce, nech ju nedokatujem, keď už sa tak dokázala zachrániť.
Andiandi
24.11.08,18:48
Ahojte vsetci!
Mam jeden problem. Pred dvoma tyzdnami som sa rozhodol podla rad skratit stonku jednej mojej raslinke nad mylim, ze stvrtym ockom. Kedze chodim do skoli do Nitry a domov chodim raz za tyzden tak som zbadal, ze postupne stnka zacala uschynat. Poradte, prosim, preco sa to mohlo stat ked predtym ako som ju skratil pola ta stonka pekna zelena uz asi styri mesiace. A prave na tejto rastlinke som mal dve male bocne vyhonky, z ktorych sa vyvinuli uz take mensie orchidey. Jednu z nich som uz oddelil a druhu nechal. Je to dobre alebo mam aj tu druhu oddelit aby zbytocne nevysilovala metersku rastlinu? Este tolko, ze na druhej rastine, ktoa dve stonky uz vyhnali nove zaklady kvetin, ale vyzerato nejak neesteticky, nie je potrebne odstranit tu ostatnu cast stonky, ktora je nad vyhonkami? Dakujem
liba2
24.11.08,19:37
Libuška nemboj, rozkvitnúúú :), mne odpadli všetky kvety v auguste. Kvitli mi od cca marca, odkedy ich postupne mám. Po odpadnutí kvetov som nejaký týždeň-dva čakala, čo sa bude diať....
jess - vďaka za povzbudenie a držím palce aby si z nej mala radosť :)
AlaNR
25.11.08,06:45
Čo to prosím Vás môže byť keď sa mi na jednej kvetinke objavili také hnedé fliačky? Je to ako by to bolo pichnuté a potom okolo toho usychalo alebo čo....
16daniel
25.11.08,20:57
Vobec nechapem, uz davnejsei som pisal, ze mi na mojej orchidei opadavaju puky, ktore eset nestihli ani dorast. Pisali ste, ze malo polievam co mohla byt pravda, kedze som polieval len kadzy druhy tyzden po asi 0,4 dc vody. No lenze od vtedy rosim, kazdy den, a raz do tyzdna ich osprchujem. A dneska ma skoro porazilo ked som videl tie suchu puky a dve uz aj odpadli. Robim nieco zle? alebo mam este pockat? Diky
jajax
29.11.08,07:09
potrebovala by som poradit.objavila som na orchideach malinke podlhovaste chrobaciky.nie je ich zatial vela.a na niektorych listoch som objavila hnede akoby vyschnute fliaciky,tiez ich je zatial len par.
prosim poradte mi co s tym.zda sa mi ze sa tu o tom uz pisalo ale nic som nenasla.mozno som to predliadla:confused: dakujem
jajax
29.11.08,07:13
teraz trosku radostnejsia sprava.zacali mi vyhanat dalsie dve stonky:Dna orchidei kde som odkvitnute stonky este zelene odstrihla nad tretim ockom.tym sa ukazalo ze nie je chyba strihat po odkvitnuti ale osvedcilo sa mi aj strihanie iba suchych casti.takze si kazdy moze vybrat co sa mu viac pozdava;)
bef
29.11.08,19:00
Vobec nechapem, uz davnejsei som pisal, ze mi na mojej orchidei opadavaju puky, ktore eset nestihli ani dorast. Pisali ste, ze malo polievam co mohla byt pravda, kedze som polieval len kadzy druhy tyzden po asi 0,4 dc vody. No lenze od vtedy rosim, kazdy den, a raz do tyzdna ich osprchujem. A dneska ma skoro porazilo ked som videl tie suchu puky a dve uz aj odpadli. Robim nieco zle? alebo mam este pockat? Diky


Skús si prečítať aj predchádzajúce príspevky, o dôvodoch opadávania pukov som už písala (napr. príspevok č.260)

Pekný deň :)
16daniel
30.11.08,12:47
Skús si prečítať aj predchádzajúce príspevky, o dôvodoch opadávania pukov som už písala (napr. príspevok č.260)

Pekný deň :)

Precital som si cele forum, ale odpoved na moj broblem som nenasiel. Orchidea nieje na chladnom mieste, ani kde je prievan. Dokonca nieje ani pri jablckach. Takze neviem kde je problem, skoda.
Pekny den
mary17
01.12.08,10:35
Ahojte, chcela by som sa opytat, mam kupenu phalu - ale mini.... je v takom machu supnuta, uz mi opadali kvietky, jeden novy zakvitol, len som si vsimla, ze sa mi zacina robit plesen na povrchu. Raz mi uschol mach asi privela, objavili sa na dolnych korenoch take male biele ciarky...mam jej ten mach odstranit??? Je tak divne poprepletany s korenami, ze neviem, ci pojde ho dat prec...Vybrala som ju z krpateho kvetinaca a dala do sklenenej vazy a raz za tyzden ju macam na 15 minut vo vode.
A este info o phale, ktoru som kriesila v saciku, ze sa zadarilo [klop-klop] a uz ma dalsi asi 2 cm list...
bef
01.12.08,15:20
Precital som si cele forum, ale odpoved na moj broblem som nenasiel. Orchidea nieje na chladnom mieste, ani kde je prievan. Dokonca nieje ani pri jablckach. Takze neviem kde je problem, skoda.
Pekny den

Prečítala som veľa rád od dlhoročných pestovateľov, kde okrem už uvádzaných príčin píšu, že opadanie pukov môže byť aj bez zjavného dôvodu a to môže byť aj Tvoj prípad. Tak už len vydržať, možno zakvitne neskôr.

Pekný deň :)
bef
01.12.08,15:35
Ahojte, chcela by som sa opytat, mam kupenu phalu - ale mini.... je v takom machu supnuta, uz mi opadali kvietky, jeden novy zakvitol, len som si vsimla, ze sa mi zacina robit plesen na povrchu. Raz mi uschol mach asi privela, objavili sa na dolnych korenoch take male biele ciarky...mam jej ten mach odstranit??? Je tak divne poprepletany s korenami, ze neviem, ci pojde ho dat prec...Vybrala som ju z krpateho kvetinaca a dala do sklenenej vazy a raz za tyzden ju macam na 15 minut vo vode.
A este info o phale, ktoru som kriesila v saciku, ze sa zadarilo [klop-klop] a uz ma dalsi asi 2 cm list...

Ten mach drží v sebe vlahu a niekedy to môže byť aj zradné, lebo sa tvári zvrchu sucho a núti nás polievať, ale vo vnútri má ešte vlahy dosť. Ak by si mala pri odstraňovaní problém pomôže aj namočenie do teplej vody a vtedy korienky zmäknú, stanú sa ohybné a nelámu sa. Je to dobré praktizovať aj pri prevádzaní, lebo sa dajú lepšie uložiť korene do kvetináča a nelámu sa.

Sáčková metóda záchrany je fajn, aj mne sa podarilo zachrániť sestre už oplakanú orchideu.


Pekný deň :)
linko1
01.12.08,16:01
Ahojte, tiež som sa dala na pestovanie týchto krásnych rastlín,
mám 3, krásne kvitnú už 3 mesiace, ale na jednej mi žltú listy zo spodu, už aj jeden odpadol, neviete čím to môže byť?,OLi
iriska
03.12.08,06:58
taaaaaaaak presadená. uvidíme, či úspešne.

p.s. aj mne opadávali púčiky a skôr myslím, že to trvalo kým sa orchidea prispôsobila prostrediu
marko7997
03.12.08,10:32
Precital som si cele forum, ale odpoved na moj broblem som nenasiel. Orchidea nieje na chladnom mieste, ani kde je prievan. Dokonca nieje ani pri jablckach. Takze neviem kde je problem, skoda.
Pekny den
Mozno mala orchidea nedostatok vody.Inak ja polievam raz za 10 dni tak ze ponorim cely kvetinac do nadoby s vodou.Tento rok mi jedna orchidea ide kvitnut uz treti krat na tej istej stonke a dokonca vyhana aj dalsiu novu stonku popri tom ako kvitne na povodnej.Na jar mi tiez opadla vecsina pucikov :mee:ked som ju pozabudol poliat a rozkvitli iba tie na konci no potom sa stonka rozvetvila a na nej uz puky vydrzali a vsetky rozkvitli:);).
marko7997
04.12.08,06:26
Prikladam foto mojej kvitnucej orchidei
henique
04.12.08,13:21
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.
velmi pekna, aj ja som jednu dostala a tato je fakt super
jajax
04.12.08,13:23
marko7997,skutocne prekrasna.tiez tuzim po takej zelenej orchidei.
letula
04.12.08,18:04
Nerob s ňou nič, suchú byľku odstrihni, polosuchú nechaj tak, ja som mala ten istý prípad, z tej polosuchej začala cca po 4 mesiacoch vyháňať nové výhonky, na nej mám teraz asi 10 púčikov. Chce to len trpezlivosť, platí pravidlo čím sa menej staráš, tým sú krajšie, nie vždy sa to však dá.
Ja ich riadne cvičím, prenášam z okna na okno, keď si zmyslím - presádzam - snažím sa ale držať podľa luny.
Zalievam každú sobotu, aj hnojím, niekedy nalejem do vonkajšieho črepníka vodu aby sa napili, zabudnem na ne aj 2 dni, potom ich sušímaj tri dni. Najlepšie sa s mojími experimentami vyrovnávajú phlaly, ostatné pomaly vyraďujem zo zbierky.
Celkom dobré a vo výbornej cene predávajú občas v Kauflande. Tie mám vyskúšané. Kvety často zmenou prostredia opadajú, tak som sa zamerala na odkvitnuté a snažím sa ich sama priviesť do kvetov. Mám z toho veľkú radosť.
Dobrú skúsenosť mám aj s cymbídiom, mala som tri kusy, kvitli zodpovedne 4 mesiace. Tento rok som o jeden črepník prišla. Letnila som ich v záhrade pod smrekom pri potoku prišiel vietor jeden črepník vzala voda. Všimla som si to až na druhý deň. Natiahla som synove rybárske nohavice a hľadala som ich asi 2 km po toku, no nič som nenašla. Plakala som za ním ako malé dieťa.

Orchidee sú veľmi krásne a nenáročné kvety, chcú len čas kým sa dokážu ukázať v plnej kráse. Mne momentálne v kuchyni kvitne 5 ks, zajtra skúsim dodať foto.
Veľa úspechov.
Ahoj ,od januára mám orchideu s úzkymi list.,ale už pol roka sú len kýpte,teda len akási suchá cibuľa s koreňmi,dostáva ďalej čo má mať,a...nič.Oplatí sa jej venovať ďalej ?Alebo je už kaput? Dík!
Melnick
04.12.08,18:13
Aj tá moja ,ktorú mám v profile uhynula.:mee:
Melnick
04.12.08,18:21
Čo to prosím Vás môže byť keď sa mi na jednej kvetinke objavili také hnedé fliačky? Je to ako by to bolo pichnuté a potom okolo toho usychalo alebo čo....

Sú to štítničky.Pozri sa či ich nemáš na listoch aj kvietkoch také malé škaredé mrchy akoby obalené vo vate a zanechávajú lepkavú stopu. Ja som ich dávala preč vatičkou namočenou v liehu .

Klikni sem :
http://www.porada.sk/870312-post270.html
jajax
07.12.08,09:47
dnes mi rozkvitla miltonia.na moje sklamanie su kvety velmi malicke:(viete niekto preco?
ako mam hnojit orchidee:confused:kupila som konecne hnojivo ale neviem ako ho pouzit.dakujem.
Ma-Ba
10.12.08,15:59
To je ťažké určiť prečo sú kvety malé, možno keby ste popísali ako rastlinu pestujete, či bola presadená, alebo nie, atď. Niektoré majú radi teplo iné chladnejšie. Napr. moja má rada teplo, je na východnom okne. Bola presádzaná na jar r.2007, krásne sa zakorenila, z 2 nových výhonov kvitne a už tlačí ďalší nový výhon. Je viac pestovateľov, ktorým sa s Miltoniami darí, možno by sa mohli ľahšie vyjadriť k problému pri podrobnejšom popise pestovania Vašej Miltonie.
AlaNR
11.12.08,08:14
Sú to štítničky.Pozri sa či ich nemáš na listoch aj kvietkoch také malé škaredé mrchy akoby obalené vo vate a zanechávajú lepkavú stopu. Ja som ich dávala preč vatičkou namočenou v liehu .

Klikni sem :
http://www.porada.sk/870312-post270.html

To nie je ono, toto nevyzerá tak. To je len uschnutá bodka, iba ako keby bola ten listok kvietku prepichnutý špendlíkom a okolo tej dieročky to uschlo. študovala som to a je to len suché, nie je tam nič iné, žiadna vatička ani nič iné...:(
AlaNR
11.12.08,08:21
Ešte jedno mám, včera som v Baumaxe kúpila plastové črepníčky na orchidey, sú ako keby z mliečneho skla, ale plastové;), teda svetlo sa cez ne ku korienkom dostane. Majú ich v rozmere 12cm, 14cm a 16cm (priemer kvetináča hore).Stoja od 29 do 45 korún.

A ešte mali také podporné tyčky. Bolo to tiež plastové, vyzerali ako zo skla, podobalo sa to halúzke, ktorá mala na asi troch miestach také zatočené špirálkovité výbežky, do ktorých sa prichytávali stonky. To stálo 59,-. Nad tým ešte rozmýšľam. Ak to kúpim, odfotím a pricapím...;)
jajax
11.12.08,10:43
Ma-Ba orchidee mam na vychodnom okne.nie je tam velmi teplo,preto som dala teraz na zimu medzi sklo a kvetinace polystyren.miltoniu som kupila asi pred dvomi mesiacmi v lidli.mala jednu stonku a bola krasne rozkvitnuta(foto v prispevku 219).nepresadzala som ju.ked odkvitla zakratko vyhnala dve stonky.na jednej uz kvety rozkvitly a su velke asi ako desat koruna.zda sa ze na druhej stonke budu tiez take male alebo este mensie.
zatial som este nehnojila lebo neviem ako najlepsie.polievam ich tak ze ich dva krat tyzdenne prelejem odstatou vodou,ktoru necham odtiect.
Tinika
11.12.08,14:47
Ahojte pestovatelia, ešte stale som nemala čas prečítať túto tému a medzitým mi moja orchidea odkvitla, a minuly tyzden som ju zabudla vybrať z vody a bola tam oveľa dlhšie ako mala byť. Može to byť z toho? alebo len normalne odkvitla? A teraz mam tie stonky odstrihnuť alebo čo s tym, aby opať zakvitla? ďakujem za rady skúsenejších ako som ja ;)
Ma-Ba
11.12.08,15:58
Ma-Ba orchidee mam na vychodnom okne.nie je tam velmi teplo,preto som dala teraz na zimu medzi sklo a kvetinace polystyren.miltoniu som kupila asi pred dvomi mesiacmi v lidli.mala jednu stonku a bola krasne rozkvitnuta(foto v prispevku 219).nepresadzala som ju.ked odkvitla zakratko vyhnala dve stonky.na jednej uz kvety rozkvitly a su velke asi ako desat koruna.zda sa ze na druhej stonke budu tiez take male alebo este mensie.
zatial som este nehnojila lebo neviem ako najlepsie.polievam ich tak ze ich dva krat tyzdenne prelejem odstatou vodou,ktoru necham odtiect.

Vaša Miltonia je skutočne krásna. Možno je to druh, ktorý kvitne častejšie. Moja zakvitne 1x do roka má trochu iný kvet, väčší rozložitejší, je trošku iná. Niektorí pestovatelia písali, že pri druhom kvitnutí sú kvety menšie ako pri prvom, možno je to teda normálne.
Určite by som ju na jar presadila do jemnejšieho substrátu, teraz sa hnojiť neodporúča a zvážte aj polievanie v tomto období, zvlášť keď tam nie je veľmi teplo. Myslím, že nič zvláštne sa nedeje a pokiaľ sú listy pekné, nežltnú a tlačí aj nové výhony je aspoň zatiaľ v poriadku. Nech Vám pekne rastie.
jajax
11.12.08,17:41
Ma-Ba dakujem pekne za odpoved.listy su v poriadku a celkovo vyzera ze jej nic nechyba.aj kvietky su pekne len male.tak pockam do jari,presadim ju a uvidim.a mam pouzit substrat ktory predavaju v kvetinarstve alebo radsej s korou?
Ma-Ba
12.12.08,19:01
Ma-Ba dakujem pekne za odpoved.listy su v poriadku a celkovo vyzera ze jej nic nechyba.aj kvietky su pekne len male.tak pockam do jari,presadim ju a uvidim.a mam pouzit substrat ktory predavaju v kvetinarstve alebo radsej s korou?

Substrát z kvetinárstva sa mi neosvedčil, tak som si namiešala svoj. Na Miltoniu zabral nasledovný. Trochu jemnejšieho kupovaného, trochu jemného štrku "skôr piesku" z potoka, trochu borovicovej kôry na jemno nalámanej, môže byť aj rozmrvený polystyrén. Nemala som to presne odmerané, tak podľa svojho uváženia.Hovorí sa, že koľko pestovateľov, toľko substrátov. Nemôžem ho odporučiť ako stopercentne najlepší, ale Miltonia sa zakrátko začala zakoreňovať a darí sa jej a pekne sa rozrastá.
diabol4
19.12.08,08:51
Týmto sa chcem poďakovať všetkým pestovateľom/ -ľkám orchideí, za ich neoceniteľné rady, ktoré nám začiatočníkom iste veľmi pomohli. Dnes sa môžem tešiť s prekrásnych kvetov, ktoré sú pastvou pre oči.
SRDEČNÁ VĎAKA... a všetkým prajem krásne vianoce a štastný Nový rok...
marko7997
27.12.08,21:23
A mne prave kvitne dendrobium...
31Jankal
05.01.09,18:21
Ahojte mohli by ste mi poradiť. Ktorá orchidea je najlepšia pre začiatočníka? Myslím ktorý druh? Dakujem
svedia
05.01.09,18:33
Moja ikonka- fialová farba...
jajax
06.01.09,13:20
Na Miltónii mi začali žltnúť listy.Po podrobnej prehliadke som na spodkoch listov ojavila drobunké skoro čierne bodky a malilinké pavučinky.Ozaj sú také malé že ich ani poriadne nevidno,skôr vyzerajú ako poprašok.Podľa knihy ide zrejme o nejakú virózu ktorá sa vraj nedá liečiť a orchideu treba vyhodiť:(:(To sa mi samozrejme nechce.Zatiaľ som ju len preložila do inej miestnosti a čakám na zázrak:mee:Máte niekto skúsenosti?Môžete mi pomôcť:confused:
Ninna
06.01.09,13:31
A mne prave kvitne dendrobium...
takéto niećo som dostala asi pred dvomi mesiacmi. Je to druh orchideii? Pestovanie je rovnaké ako pri orchideách?
bef
06.01.09,15:33
Ahojte mohli by ste mi poradiť. Ktorá orchidea je najlepšia pre začiatočníka? Myslím ktorý druh? Dakujem

Podľa mňa je pre začiatočníkov vhodný Phalaenopsis (Lišajovec). Minimálne nároky na pestovanie a dlhé obdobie kvitnutia.

Pekný deň :)
aviator
06.01.09,18:42
Na Miltónii mi začali žltnúť listy.Po podrobnej prehliadke som na spodkoch listov ojavila drobunké skoro čierne bodky a malilinké pavučinky.Ozaj sú také malé že ich ani poriadne nevidno,skôr vyzerajú ako poprašok.Podľa knihy ide zrejme o nejakú virózu ktorá sa vraj nedá liečiť a orchideu treba vyhodiť:(:(To sa mi samozrejme nechce.Zatiaľ som ju len preložila do inej miestnosti a čakám na zázrak:mee:Máte niekto skúsenosti?Môžete mi pomôcť:confused:
Podľa tohoto popisu to vyzerá na roztoče. Pod lupou by mali vyzerať ako pavúčiky.
jajax
07.01.09,12:07
Tak na tej Miltónii sú to roztoče.Poradíte mi čo s tým?
liba2
07.01.09,15:23
Tak na tej Miltónii sú to roztoče.Poradíte mi čo s tým?možno sa s tým niečo dá urobiť; ja by som si kúpila novú...
jajax
07.01.09,15:52
Nemám to srdce vyhodiť ju:mee:ani som nad tým neuvažovala.Určite je nejaký spôsob ako ju zachrániť.Aspoň dúfam:rolleyes:
liba2
07.01.09,15:53
... ja si tiež myslím a držím palce :)
jajax
07.01.09,20:12
Pozrela som si obidve múdre knihy čo mám doma a dozvedela som sa že tie roztoče sa objavili zrejme pre nízku vlhkosť,lebo sa mi objavil aj "harmonikovitý" rast listov.Fakt je že som teraz polievala menej lebo som myslela že to bude v zime stačiť:confused:Zjavne nestačí:cool:
Bohužiaľ netuším čo mám spraviť,lebo táto rada mi nič nehovorí.Citujem:"pri roztočoch akaricídy na báze mastných kyselín".Tušíte niekto čo to znamená:eek:
Zuzana Lukáčová
08.01.09,11:45
Pozrela som si obidve múdre knihy čo mám doma a dozvedela som sa že tie roztoče sa objavili zrejme pre nízku vlhkosť,lebo sa mi objavil aj "harmonikovitý" rast listov.Fakt je že som teraz polievala menej lebo som myslela že to bude v zime stačiť:confused:Zjavne nestačí:cool:
Bohužiaľ netuším čo mám spraviť,lebo táto rada mi nič nehovorí.Citujem:"pri roztočoch akaricídy na báze mastných kyselín".Tušíte niekto čo to znamená:eek:

Ja som mala tiež nejaké čudné vošky na orichidei, tiež som zúfala, no rozhodla som sa použiť postrek na zeleninu. Pomohlo a kvitnúcim kvetom vôbec neuškodilo. Držím prstíky
aviator
08.01.09,18:13
Tak na tej Miltónii sú to roztoče.Poradíte mi čo s tým?
Odporúčam postriekať. V záhradkárskych potrebách ti niečo odporučia.
Mne sa osvedčil nizorun / alebo tak nejako :) /
Každopádne treba postrek opakovať po asi 6 dňoch, podľa teploty, kvôli tomu, že pokiaľ viem, postreky nepôsobia na všetky štádia roztočov. Držím palce.
wabi
09.01.09,05:12
Roztoče sú potvory. :mad: Treba ich striekať niekoľkokrát. Ale dajú sa zahubiť. Dôkladne postriekať a opakovať o niekoľko dní a potom znova. Rastlinu držať pri okne a pravidelne aj niekoľko krát za deň rosiť, okrem dňa kedy bola postriekaná. Pozor aby sa roztoče nerozšírili aj na iné rastliny. Radšej karanténa a dôkladne poobzerať aj ostatné rastliny.
jajax
10.01.09,06:07
Ďakujem za rady skúsim sa teda opýtať v kvetinárstve.Dúfam že pochodím lepšie ako so substrátom:---
31Jankal
10.01.09,11:47
Dakujem za odpoved bef. Dnes som si takú akurát kúpila tmavofialovej až bordovej farby. Dám ju na východnú stranu tak dúfam že sa jej u mna bude dariť pretože nemám s nimi dobré skúsenosti.
Bývam na činžiaku a tam je pravedepodobne dosť suchý vzduch, mám jednu orchideu a tá mi už pekne dlho nekvitla. Pekný den
wabi
10.01.09,15:47
Postupne prechádzame doma v bytovke na orchideje snažíme sa o pestrosť a to sa pri orchideách naozaj dá. Kráľovstvom orchideí je okno v kuchyni. Máme ich tam už natesnaných 11 rôznych. Paráda je že sa im tam darí. Je to asi tým, že je otočené na východ, ale je to ešte pôvodný stav, žiaden plast, fučí z neho síce, ale aspoň netreba toľko vetrať. V kuchyni sa tiež občas niečo varí, takjže je to celkom iste najvlhkejšie okno v panelákovom byte. Plastové okná sú síce móda, ale my už tomu odoláme. Horšie je, že sa sťahujeme a neviem čo bude potom, Práve nám idú všetky orchideie kvitnúť takže potom ich iste odfotím! :-)
Iné druhy izbových kvetov už veľmi nepreferujeme...
Zuzana Lukáčová
11.01.09,14:58
Ja taktiež pestujem oprchideje na kuchynskom okne, tam ich je asi 10 a ďalšie tri mám na druhom okne v obývačke, obidva okná sú na východnej strane. Problém nášho bytu je v nadmernej vlhkosti, čo orchideám prospieva, no vadí ostatným rastlinkám. Ale pestujem včetky možné druhy, ktoré sa do nášho dvojizbáku vmestia :) Ja som proste kvetofilka :D. Teraz mi idú kvitnúť všetky orchideje okrem druhu Dendrobium, ked budú prvé výsledky odfotím a pošlem. držím prsty pri sťahovaní, daje pozor aby ich nechytil mráz, to nemajú v láske. Ja ked si kupujem novú, stále si ju nechám poriadne zabaliť, pretože chlad im vadí, vyschnú im nové púčiky a opadajú kvety. Držím prsty.
marko7997
12.01.09,07:14
takéto niećo som dostala asi pred dvomi mesiacmi. Je to druh orchideii? Pestovanie je rovnaké ako pri orchideách?
Je to druh orchidei akurat mam skusenost ze kvety nevydrzia pekne az tak dlho oko u inych orchidei.
tara464
15.01.09,15:47
tak ako je orchidea na obrazku bez zeminy tak taka sa ma dat do toho sacku????lebo inde som citala ze sa ma iba vybrat z crepnika a s hlinou do sacku tak teraz neviem ako a snazim co najrichlejsie lebo ju mam asi moc preliatu
tara464
15.01.09,15:48
tak ako je orchidea na obrazku bez zeminy tak taka sa ma dat do toho sacku????lebo inde som citala ze sa ma iba vybrat z crepnika a s hlinou do sacku tak teraz neviem ako a snazim co najrichlejsie lebo ju mam asi moc preliatu a asi vsetky korene su znite
bef
15.01.09,16:22
tak ako je orchidea na obrazku bez zeminy tak taka sa ma dat do toho sacku????lebo inde som citala ze sa ma iba vybrat z crepnika a s hlinou do sacku tak teraz neviem ako a snazim co najrichlejsie lebo ju mam asi moc preliatu a asi vsetky korene su znite

Treba ju vložiť do sáčku bez substrátu a byť trpezlivý.

Pekný deň :)
Elena Navrátilová
16.01.09,03:23
Dana Magdicova
16.01.09,14:04
DOBRý deň,prosím o radu.Doma mám šesť orchideii,idú kvitnúť aj vyháňajú listy.No dnes som ich kúpala a zistila som,že v pôde sú male zelené muśky,ktoré skáču.Čím to mám postriekať,alebo čo mám robiť?Prosím poraďťe....
tara464
16.01.09,14:08
toje kraasne ak sa mozem spytat ako dlho mate tu orchideu??lebo vyzera byt dost starsia aj podla mnozstva litov
tara464
16.01.09,14:22
ja som citala na internete ze ked su skodcovia na orchideach tak sa ma do litra teplej vody zamiesat 15g mazlaveho mydla,10ml alkoholu a so stetcom potriet rastlinu
tara464
16.01.09,16:04
a akym sprejom proti skodcom si ju postriekala?
tara464
16.01.09,17:59
ahojky,uschnute stonky mam uplne odstrihnut az dole ked su cele suche??
tara464
16.01.09,18:05
Citala som ze ked orchidea hnije zo stredu cize od srdiecka tak ide proste iba o hnitie no neviem ci sa to da este zachranit:( jedine ak by narastol novy list a ked od konca listov ,tak je moc preliata
bef
16.01.09,19:18
ahojky,uschnute stonky mam uplne odstrihnut az dole ked su cele suche??

Áno, ak sú suché tak ich treba celé odstrihnúť.

Ak odhnije srdiečko je veľmi malý (vlastne žiadny) predpoklad na záchranu.

Pekný deň :)
lentylkask
17.01.09,07:52
dobry den,
chcela by som sa spytat, co mam robit ked hlavna stonka orchideje hnedne a schne ako na obrazku...dakujem
Tweety
17.01.09,07:58
Ja som na mojej suchú stonku odstrihla a za krátky čas mi vyhnala krásnu zelenú, obsypanú kvietočkami.
jess
17.01.09,10:01
Ja som na mojej suchú stonku odstrihla a za krátky čas mi vyhnala krásnu zelenú, obsypanú kvietočkami.
Myslím, že je to individuálne. Ja som na troch takúto suchú odstrihla a pol roka sa nič nedeje. Iba jedna mi vyhnala dve stonky a už teraz sa na ňu teším, lebo netuším, ktorá to bola :D

A táto pekná biela ma potešila rozkvitnutím tesne pred vianocami. Odkvitla v auguste, stonka jej neuschla, ostala zelená. Tak som ju skrátila v septembri nad 2.očkom a myslím, že v októbri začala vyháňať ďalšie 3 výhonky z púčikov. No a ako som už písala, pred vianocami mi začala rozkvitať a teraz je nádherná a má 10 kvietočkov :):):)
Katy a R
17.01.09,10:14
Na dvoch stonkách... po odkvitnutí a skrátení mi narástli dve nové rastlinky (som si myslela, že ide kvitnúť – ale nie).
Keďže sú už dosť veľké, myslela som, že ich samostatne zasadím. Ale teraz mi zo spodu vyhnala výhonok – vyzerá to, že ide kvitnúť. Mám to teraz nechať tak? Radšej počkať?
tara464
17.01.09,14:18
su kraaaaasne:) a kolko mas listov na tej prvej orchidei co mam tie keiky ,lebo sa chcem dozvediet aka je priblizne stara:confused:
tara464
17.01.09,14:19
okik dakujem
tara464
17.01.09,17:07
tak stonku som odstrihla a zistila som ze mi rastie novy list a ako dlho trva kym narastie nova stonka lebo sa nemozem dockat kym mi znivu rozkvitne,mam doma 6 orchidei a teraz mi 3idu kvitnut tak sa tesim
tara464
17.01.09,17:13
mas krasne orchidee prosim ta porad mi ako sem mam dat foto mojich orchidei
tara464
17.01.09,17:24
kupovala si nejake orchidee,ktore mas na foto v niakom velkoobchode ak hej tak mi napis kde pretoze v obycajnom kvetinarstve maju iba obycajne fyrbi
tara464
17.01.09,17:29
ak sa jedna o rozmnozovanie cize ked rastie zo stonky list tak musis pockat kym zapusti na stonke aspon 3 korene tak potom to mozez odstrihnut a dat do substratu
tara464
17.01.09,17:30
ak ju mas nad radiatorom tak ju musis premiestnit a zltnu ti aj listy??
tara464
17.01.09,17:33
na 1 orchidei mozu byt aj viacere keiky??
tara464
17.01.09,17:44
ja ich mam tiez na 1 orchidei a neviem kde sa mi to liahne tak som skusila presadit orchideu,ci by neboli vajicka v kore a neviem ako sa toho mam zbavit citala som ze na skodcov je dobre 1liter teplej vody a do nej 10g mydla a 10ml alkoholu a potriet zo stetcov rastlinu.nevies ci nieje na takychto skodcov nejaky postrek??a ako sa toho ta zbavujes???
tara464
17.01.09,17:48
prosim pomozte mi ako sa mam zbavit alebo akym postrekom mam postriekat orchideu ked tam mam nejakych bielych prilepenych chrobakov a ked ho dam dolu tak mi tam po nom zostane nieco biele:confused::mee:
tara464
17.01.09,17:54
zrejme pojde o rozmnozenie.pockaj az kym na stonke nebudu 2 korene a potom to mozes odstrihnut a do do nejakeh substratu alebo kory
daria29
18.01.09,17:11
chcela by som radu,je dobréked orch,je vlozena v kochlíku,?alebo je lepsie nechat ju len v tom priesvitnom kochliku?znama mi povedala ze pocula,lepsie rastu v priesvitnom ?dakujem
Rozalka
18.01.09,17:14
Aj ja viem tak, že má zostať v priehľadnom "kochlíku" - korienky potrebujú svetlo. Okrem toho ich mám vložené do ďalšej sklenej nádoby (namiesto ozdobného črepníka), darí sa im.
Ma-Ba
19.01.09,08:04
chcela by som radu,je dobréked orch,je vlozena v kochlíku,?alebo je lepsie nechat ju len v tom priesvitnom kochliku?znama mi povedala ze pocula,lepsie rastu v priesvitnom ?dakujem

Nejde ani tak o to, že lepšie rastú v priesvitnom, ale o to, že sa lepšie dá kontrolovať stav koreňov. Starší pestovatelia tvrdia, že nové hlinené kvetináče sú ešte lepšie. Priesvitný kvetináč by mal mať otvory, aby sa dostával vzduch ku koreňom a teda odborníci veľmi neodporúčajú pestovať orchidee v ozdobných keramických kvetináčoch. Substrách horšie preschne a korene môžu zhniť.
EMILY04
19.01.09,11:34
Ahojte. Ja som dostala v novembri nadhernu bielu orchideu. No po dvoch mesiacoch mi zacali opadavat kvety a teraz zmäkli aj listky, poradte mi kde som mohla asi urobit chybu. Polievam ju raz do tyzdna a je na vychodnej strane.
Vdaka za všetky odpovede.
atka4
20.01.09,14:29
ak sa jedna o rozmnozovanie cize ked rastie zo stonky list tak musis pockat kym zapusti na stonke aspon 3 korene tak potom to mozez odstrihnut a dat do substratu
Ja som tiež takto čakala, kým bude mať kejka aspoň pár lístočkov a aspoň 3 korene. A čo sa nestalo? Takto vo vode stojaca s 3 korienkami mi už aj vyhnala výhonok s 2 púčikmi, jeden síce odpadol, druhý vyzerá nádejne ... prikladám foto
Ale neviem, či mi nepremrzli ostatné "dospelé" orchidey. Asi 6 mi ich vyhnalo stonky s púčikmi, už sa chystali rozkvitať a.........púčiky začali odpadávať. Na niektorých orchideách boli aj 2 stonkové výhonky s pukmi, ale odpadli všetky. Mala som ich pri okne na južnej strane, ale teraz je asi od okien zima...? Preložila som ich ďalej, tak uvidím, čo ostatné...
Hrdzoska
20.01.09,15:47
Ahojte pripájam fotky môjho kvietku, neviem prečo sa jej na liste spravila škvrna a následne odpadol.Môže to byť tým že premrzol*?? Mám ju pri okne a občas musím aj vetrať tak je možné že ho ofúklo. Inak ďalej pekne kvitne a za prvým lístkom sa jej tvojí nová stonka.
bef
20.01.09,18:11
Ahojte. Ja som dostala v novembri nadhernu bielu orchideu. No po dvoch mesiacoch mi zacali opadavat kvety a teraz zmäkli aj listky, poradte mi kde som mohla asi urobit chybu. Polievam ju raz do tyzdna a je na vychodnej strane.
Vdaka za všetky odpovede.

Umiestnenie je v poriadku ale možno práve to polievanie môže byť problém. Záleží od toho ako máš teplo v byte, ale v zime stačí polievať raz za dva týždne. Bolo by vhodné vybrať ju a skontrolovať korienky. Uschnuté a odhnité odstrániť a keď zostane ešte dosť zdravých tak len zasadiť do nového substrátu. Ak ich zostane málo použi "sáčkovú metódu" - vlož ju aj s kvetináčom ale bez substrátu do igelitového sáčka. Vytvoríš tak klímu na rast nových korienkov, len je potrebná trpezlivosť.

Pekný deň :)
bef
20.01.09,18:18
Ahojte pripájam fotky môjho kvietku, neviem prečo sa jej na liste spravila škvrna a následne odpadol.Môže to byť tým že premrzol*?? Mám ju pri okne a občas musím aj vetrať tak je možné že ho ofúklo. Inak ďalej pekne kvitne a za prvým lístkom sa jej tvojí nová stonka.

Môže im vadiť aj prievan, takže vetranie v zime im škodí ešte viac. Ak nie sú škvrny aj na ostatných listoch tak sa nič nedeje. Inak sú veľmi pekné tak nech Ti robia dlho radosť.

Pekný deň :)
bef
20.01.09,18:33
Ja som tiež takto čakala, kým bude mať kejka aspoň pár lístočkov a aspoň 3 korene. A čo sa nestalo? Takto vo vode stojaca s 3 korienkami mi už aj vyhnala výhonok s 2 púčikmi, jeden síce odpadol, druhý vyzerá nádejne ... prikladám foto
Ale neviem, či mi nepremrzli ostatné "dospelé" orchidey. Asi 6 mi ich vyhnalo stonky s púčikmi, už sa chystali rozkvitať a.........púčiky začali odpadávať. Na niektorých orchideách boli aj 2 stonkové výhonky s pukmi, ale odpadli všetky. Mala som ich pri okne na južnej strane, ale teraz je asi od okien zima...? Preložila som ich ďalej, tak uvidím, čo ostatné...

Ako to tu už bolo veľakrát spomínané, tých dôvodov na opadanie kvetov je veľa, ale sama píšeš že im bolo zima, tak to je ten dôvod.
Ja zvyknem kejku nechať na materskej rastline až dokedy nemá minimálne 3 korienky aspoň 5 cm dlhé (čím viac tým lepšie). Inak tým kvetom sa veľmi vysilí, preto si treba rozmyslieť či jeden kvietok alebo celá rastlinka, nakoľko je vo vode a nedostáva dostatok živín z materskej rastliny. Ten kvietok bude kvitnúť aj vo vázičke.

Pekný deň :)
EMILY04
21.01.09,06:38
Bef, veľmi pekne ti ďakujem za tvoju radu.

Prajem ti pekný deň.
tara464
21.01.09,15:11
Dobry den,poradte mi prosim vas co mam robit ak ma po sebe orchidea lepkave tkanivo po stonke a na spodkoch listov=prosiiiiiiim.dakujem
Hrdzoska
21.01.09,16:28
bef- ďakujem za radu a prajem paký deň.
atka4
21.01.09,19:27
Ako to tu už bolo veľakrát spomínané, tých dôvodov na opadanie kvetov je veľa, ale sama píšeš že im bolo zima, tak to je ten dôvod.
Ja zvyknem kejku nechať na materskej rastline až dokedy nemá minimálne 3 korienky aspoň 5 cm dlhé (čím viac tým lepšie). Inak tým kvetom sa veľmi vysilí, preto si treba rozmyslieť či jeden kvietok alebo celá rastlinka, nakoľko je vo vode a nedostáva dostatok živín z materskej rastliny. Ten kvietok bude kvitnúť aj vo vázičke.

Pekný deň :)
Inak tá kejka na materskej rastlinke nerástla. Vyšiel len výhonok z materskej rastlinky a na nej začali "odchádzať" všetky listy. Svrkávali sa...akoby schli.....pritom substrát sa mi zdal byť dosť vlhký, ale nie príliš. /Bola to orchidea mojej druhej mamy-svokry. Tak som jej ju vzala, že ju dám dokopy. Mám doma priebežne rôzny počet orchideí, lebo si k sebe brávam aj dokvitnuté orchidey od mám a priateliek a starám sa im o ne, kým nejdú opäť kvitnúť. Spolu sa im asi lepšie darí, lebo mám služnú frekvenciu výmeny kvitnúce za nekvitnúce. .../ Keďže vyšla len stonka a zdalo sa, že pôjde niečo z "kolienok", pričom celkovo odchádzala, odstrihla som ho a dala do vody. Skusmo. Následne začali rásť asi po 3-4 mesiacoch lístky a korienky.... Teším sa z každého nového výhonku, ale aj z krásnych listov....vedia to byť vďačné kvietky, ale sú naozaj dosť chúlostivé.
monulikkk
22.01.09,16:35
ja mam od vianoc krasnu fialovu orchideu :). najpv som nevedela ako sa o nu starat...tak mi zacali trosku zltnut listy,ale inac sa jej dari. uz som si precitala toto cele forum a som ovela mudrejsia :) dakujem :)
uz ju mam na okne v izbe, uz viem ako ju polievat...
chcela som vam pridat fotky,ale mi to tu pise, ze pokym nemam viac ako 15 prispevkov nemozem vlozit fotky...to naozaj tak?
marko7997
22.01.09,19:00
ja mam od vianoc krasnu fialovu orchideu :). najpv som nevedela ako sa o nu starat...tak mi zacali trosku zltnut listy,ale inac sa jej dari. uz som si precitala toto cele forum a som ovela mudrejsia :) dakujem :)
uz ju mam na okne v izbe, uz viem ako ju polievat...
chcela som vam pridat fotky,ale mi to tu pise, ze pokym nemam viac ako 15 prispevkov nemozem vlozit fotky...to naozaj tak?
To je nejake divne,fotky mozes predsa vkladat aj do prveho prispevku.
aksunan13
24.01.09,13:50
Peknú sobotu prajem!
Poprosím o radu. Mojej orchidejke asi už hrozí koniec, ale ešte vyskúšam sáčkovú metódu. Mohol by mi niekto napísať podrobný popis ako na to? či zabaliť aj listy? alebo popod listy do prázdneho teglíka, či je treba listy rosiť, ak áno, ako často asi. či je treba sáčok prepichnúť na pár miestach, či mám nechať nejaký otvor.. proste podrobný llajcký popis aby som to urobila správne.
Vopred dakujem
anee
25.01.09,14:42
Dobrý den.
Ja by som mala problém s tým ze ked som dostala orchideu bola krásna no teraz kvetinky oschli a nové pučiky takisto, listi su v pohode a korienky biele a zelene. poradili mi aby som dodrziavala presny polievací cyklus, polejem a čakam, polejem na 4den a potom na 2den a takto dalej 4,2,4,2... urobila som správne?
Iconka
26.01.09,11:06
anee...ja polievam tak,ze raz za 14dnu namocim do vedra s odstatou vodou na cca2 hodinky.V lete rosim listy. Mam ju rok a vyhana mi novu stonku s kvetmi.
bef
26.01.09,14:12
Peknú sobotu prajem!
Poprosím o radu. Mojej orchidejke asi už hrozí koniec, ale ešte vyskúšam sáčkovú metódu. Mohol by mi niekto napísať podrobný popis ako na to? či zabaliť aj listy? alebo popod listy do prázdneho teglíka, či je treba listy rosiť, ak áno, ako často asi. či je treba sáčok prepichnúť na pár miestach, či mám nechať nejaký otvor.. proste podrobný llajcký popis aby som to urobila správne.
Vopred dakujem

Po vybratí rastlinky z kvetináča, očistiť korene od substrátu a poškodených koreňov a vložiť (len tak volne) bez substrátu do umytého kvetináča a celé (priehradný kvetináč s rastlinkou) vložiť do igelitového sáčka a zaviazať tak aby zostal veľmi malý otvor a to je všetko. Ak boli odhnité korene tak ich treba odstrávniť a posypať obyčajnou mletou škoricou (pôsobí ako dezinfekcia) a potom len trpezlivosť pretože nové korienky nenarastú až tak rýchlo ako by sme si priali.

Pekný deň :)
aksunan13
28.01.09,09:31
Mojej kvetinke úplne odhnili korienky tak som ju dala do toho kvetináča, zabalila do igelitového sáčka a na druhý deň ked som nakukla, zistila som že to začalo plesnivieť... je to úplne suché, takže tomu nechápem. ale tak uvidím čo to bude robiť dalej... listy treba nejako rosiť alebo sa o to proste nemám vôbec starať?
milka1619
29.01.09,16:18
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či neprekážajú orchideám výpary plynu. Chcem svoju orchideu premiestniť na okno do kuchyne. Ďakujem.
bef
29.01.09,16:54
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či neprekážajú orchideám výpary plynu. Chcem svoju orchideu premiestniť na okno do kuchyne. Ďakujem.

Mojim sa najviac páči práve v kuchyni na východnej strane.

Pekný deň :)
vieroslava
29.01.09,17:04
prosim pomozte mi ako sa mam zbavit alebo akym postrekom mam postriekat orchideu ked tam mam nejakych bielych prilepenych chrobakov a ked ho dam dolu tak mi tam po nom zostane nieco biele:confused::mee:
Asi má škodcov, pravdepodobne štítničky, je potrebný postrek.
tara464
31.01.09,11:03
A aky postrek by som si mala kupit pretoze netusim aky.
shureido
01.02.09,07:07
Ahojte,
vcera som neodolala a kupila si orchideu. Kedze vsethy phaleo mi umreli, tak som zvolila iny druh..cambria. Nikde ale neviem najst, aky subsrat je vhodny pre tento druh. Phaleo to bolo dosť jasne, vzdusny aby korene mohli dýchat. Ale táto Cambria je v tazskom substrate a nevidim ziadne vzdusne korene (ma ich vôbec?). Ocenim vsetky rady tykajuce sa tohto druhu orchidei. Na listocku ma presny nazov Burrageara nelly Isler Orchidee. Nerada by som o nu prisla nespravnou starostlivostou. Dakujem
vieroslava
01.02.09,07:20
A aky postrek by som si mala kupit pretoze netusim aky.
APPLAUD 25WP
wabi
01.02.09,10:06
file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/Plocha/orchidejnanet/zmen%C5%A1en%C3%A9/foto%20do%201.2.2008%20137.jpgTak som konečne stiahol tie fotky. Môžem sa pochváliť našim kuchynským oknom s 10 rôznymi orchideiami.
Nemám na tom veľkú zásluhu. Iba som ich postupne kupoval v priebehu asi 3 rokov a podaroval manželke. Celú starostlivosť už zabezpečovala ona. Kúpil som jej aj knižky a hnojivo potrebné k úspešnému pestovaniu.
Najlepšie sa im darí u nás na kuchynskom okne, zráža sa tam trochu para keď sa varí, a tiež im pomáha, že máme staré rozsušené okná, cez ktoré fúka dnu chlad. To sa im páči. Neviem, či by sa im takto darilo aj za plastovými oknami. Budeme sa ale o dva mesiace sťahovať, tak neviem, čo to urobí s naším orchideiovým kútikom.
Ešte nie sú v plnom kvete, len začínajú, hoci niektoré kvitnú už skoro dva mesiace. Ten žltý je už v plnom kvete a má 4 kvetné "stožiare".
Nie sme veľkí odborníci, iba čo sme sa dočítali a zavádzame to úspešne do praxe.
Orchidei nás uchvátili obrovskou paletou farieb krásnych kvetov a tiež tým, že sú tak nenáročné a kvitnú dlho.
Tweety
01.02.09,10:14
file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/Plocha/orchidejnanet/zmen%C5%A1en%C3%A9/foto%20do%201.2.2008%20137.jpgTak som konečne stiahol tie fotky. Môžem sa pochváliť našim kuchynským oknom s 10 rôznymi orchideiami.
Nemám na tom veľkú zásluhu. Iba som ich postupne kupoval v priebehu asi 3 rokov a podaroval manželke. Celú starostlivosť už zabezpečovala ona. Kúpil som jej aj knižky a hnojivo potrebné k úspešnému pestovaniu.
Najlepšie sa im darí u nás na kuchynskom okne, zráža sa tam trochu para keď sa varí, a tiež im pomáha, že máme staré rozsušené okná, cez ktoré fúka dnu chlad. To sa im páči. Neviem, či by sa im takto darilo aj za plastovými oknami. Budeme sa ale o dva mesiace sťahovať, tak neviem, čo to urobí s naším orchideiovým kútikom.
Ešte nie sú v plnom kvete, len začínajú, hoci niektoré kvitnú už skoro dva mesiace. Ten žltý je už v plnom kvete a má 4 kvetné "stožiare".
Nie sme veľkí odborníci, iba čo sme sa dočítali a zavádzame to úspešne do praxe.
Orchidei nás uchvátili obrovskou paletou farieb krásnych kvetov a tiež tým, že sú tak nenáročné a kvitnú dlho.
Bude sa im dariť aj za plastovým oknom neboj sa, ja ich mám takto na jednom kuchynskom okne 5 a na druhom v detskej izbe 3.
jajax
02.02.09,13:13
wabi,prekraaasne.vidiet ze su spokojne.dufam ze sa im bude pacit aj na novom mieste.drzim palce;)
shureido
03.02.09,06:17
vážne nemá nik skúsenosti s pestovaním Cambrie?
ludmilla
03.02.09,13:47
... toto sú moje krásavice
Tweety
03.02.09,13:56
... toto sú moje krásavice
Sú krásne, ale vieš, že črepník má byť priesvitný?
cactus
03.02.09,14:01
Sú krásne, ale vieš, že črepník má byť priesvitný?

Majka, ani ja nemám priesvitné a už mi znova kvitnú.
Priesvitné mám iba črepníky a obaly mám keramické...
Možno im to nepoškodí...
ludmilla
03.02.09,14:22
Sú krásne, ale vieš, že črepník má byť priesvitný?

Pestovanie orchideí v priesvitných črepníkoch je najideálnejšie. Ale tie moje , tie sú vhodné pre orchideu, majú voľné dno, kam voľne odteká voda a okolie priesvitného kvetináča je tiež voľné, takže majú dostatok svetla aj vzduchu. Tieto kvetináče bežne nájdeš v obchode pri orchideách.
Ma-Ba
03.02.09,15:11
vážne nemá nik skúsenosti s pestovaním Cambrie?
Cambria potrebuje jemnejší substrát ako phal.
Pri presádzaní sa na dno kvetináča dá drenážna vrstrva - väčšie kusy gril. uhlia, polyst., keramzit alebo škrupiny z orechov. Korene jemne očistíme, opláchneme a vložíme do kvetináča. Ak ich je veľmi veľa a treba zvoliť nový, tak len o málo väčší od pôvodného.
Substrát : na jemno nalámaná borovicová kôra, rozmrvený polyst., drobné kúsky gril. uhlia, a kupovaný substrát na orchidee. Do stredu koreňov dávam väčší kus kôry alebo polyst., pretože stred ťažšie vyschýna a korene môžu hniť. Korene zasypem a špajdlou upravím, polejem a 7 až 14 dní nepolievam.
Do substr. zastoknem špajdlu a tak kontrolujem stav. Ak je mokrá s polievaním počkám.
V tomto období mám cambrie na juho-záp. okne, v miestnosti je chladnejšie. V máji ich dám von na chránené okno a tam sú až do jesene, až do prvých mrazov.
Veľa úspechov pri presádzaní.
Zuzana Lukáčová
03.02.09,20:00
Ahoj,

Dakujeme za radu (substrát pre Cabriu) ja som si dala cieľ na r.2009 zaobstarať si nové druhy: Cambriu, Odontoglossum, Miltoniu,Cymbidium....ach jo. Esšte jedno okno je napoli prázdne :)
Po návšteve výstavy v KE som prepadla úplnej Orchideovej panike, tá krása..neopisateľne krásne. Ved pozrite, prikladám foto...nevošlo sa všetko...ale to ešte dodám :) Prajem príjemné pozeranie.
pavelo
04.02.09,17:15
Mojim sa najviac páči práve v kuchyni na východnej strane.

Pekný deň :)
Dobrý deň.
Kuchyňa je pre mňa v celom byte to najlepšie miesto.Výpary mojim kvetinkám neškodia,naopak to teplo a vlhko podporuje
rast koreňov.
pavelo
05.02.09,14:46
Dobrý deň prajem.
Phalenopsis nemá rád prievan,studený vzduch.Neviem ako dlho kvetina kvitla
a tak Vám neviem povedať určito či to spôbili tieto faktory.Nevešajte hlavu
zhruba do dvoch mesiacov Vám narastie na tej opadnutej stonke ďalšia stonka
aj s kvetmi.Pravidelne ju polievajte, tak aby nebola sústavne premočená,ale iba zavhnutá.Nájdite také miesto kde nemá prievan,studený vzduch a pozor
na jarné slnko.Prajem veľa úspechov.
pavelo
05.02.09,18:26
APPLAUD 25WP
Dobrý deň.
Ja som zástancom ničiť škodcov na listoch aj inými prostriedkami
ako tvrdá chémia.Na korene by som použil aplaud,ale na list ces-
nakový odvar, alebo jar.Mne sa tieto metódy osvedčili a od vtedy
nemám žiadnych škodcov.
Ak treba poradím aj bližšie.
linko1
06.02.09,08:40
ahojte, na jednej orchidei mi začali opadávať spodné listy, tak som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité skoro všetky korene okrem jedného, tie nefunkčné som odstránila ale teraz neviem čo s nou, asi 4 listy má krásne zelené, len neviem, či ju môžem dať do substrátu...
pavelo
06.02.09,17:12
ahojte, na jednej orchidei mi začali opadávať spodné listy, tak som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité skoro všetky korene okrem jedného, tie nefunkčné som odstránila ale teraz neviem čo s nou, asi 4 listy má krásne zelené, len neviem, či ju môžem dať do substrátu...
Dobrý deň.
Vaše korene boli poškodené sústavným premočeným substrátom.
Kvetinu vyberte z črepníka,ponorte ju na 15 min.do trocha teplej
vody(korene sa nebudú lámať) a pripravte si substrát a črepník
8 alebo 10 podľa velkosti kvetiny.Na spodok črepníka dajte dre-
nážnu vrstvu polystyrénu.Medzi jednotlivé korene( koreň) vop-
chajte trochu machu a pomalu zasypte substrátom(najlepšie by
bolo zloženie hrubá borovicová kôra a coco-chipsu).Kvetinu ne-
polievajte aspoň 5 dní,iba postrekujte pri okraji listov.Zavlnutý
substrát (nie mokrý)môže zregenerovať kvetinu.
jajax
07.02.09,05:12
pavelo,myslíš že by to fungovalo aj proti roztočom?ak áno prosím poraď.ďakujem.
linko1
07.02.09,08:28
Dobrý deň.
Vaše korene boli poškodené sústavným premočeným substrátom.
Kvetinu vyberte z črepníka,ponorte ju na 15 min.do trocha teplej
vody(korene sa nebudú lámať) a pripravte si substrát a črepník
8 alebo 10 podľa velkosti kvetiny.Na spodok črepníka dajte dre-
nážnu vrstvu polystyrénu.Medzi jednotlivé korene( koreň) vop-
chajte trochu machu a pomalu zasypte substrátom(najlepšie by
bolo zloženie hrubá borovicová kôra a coco-chipsu).Kvetinu ne-
polievajte aspoň 5 dní,iba postrekujte pri okraji listov.Zavlnutý
substrát (nie mokrý)môže zregenerovať kvetinu.


Ďakujem za radu, niekde som zachytila, že by mohlo pomôcť aj namočenie koreňov do cukrovej vody.... nemáte skúsenosti ?
pavelo
07.02.09,12:27
Metódu v príspevku 400 som vyskúšal na puklice,červce a molice.
Roztoče som ešte nemal.Viem, že je roztočec chmeľový ( červe-
ný pavúčik) ktorý vytvára pavučinu sa Vám asi preniesol z izbových kvetín.Objavuje sa na miestach silne napadnutých častiach rastlín.
Ochrana opakovane:Apollo 50 SC,Talstar 10 EC,Mitac 20 HF,
Neoron 500 SC,Nissorun 10 WP.
Je aj roztočec,ktorý deformuje list,je krehký a stáča sa.Na listoch
sa vytvárajú biele bodky.Pri silnejšom napadnutí sa na listoch objavia biela chumáče podobné vate.Ochrana:Odstráň všetky napadnuté časti a postriekaj rastlinu insekticídom Decis alebo Karate.
Tieto prípravky používam aj v záhrade tak viem že sú účinné, ale
robiť postrek vonku v malej koncetrácii a radšej opakovane.
pavelo
07.02.09,14:12
Ďakujem za radu, niekde som zachytila, že by mohlo pomôcť aj namočenie koreňov do cukrovej vody.... nemáte skúsenosti ?
Dobrý deň.
Bohužial túto metódu som ešte neskúšal.Phalenopsis sa nepestuje
ako hydropónia a tak pochybujem že zapustí kvetina korene,skôr
zhnije.Je motóda semi-hydropónia, ale tá sa robí u rastlín s preu-
cibulami(zygopetalum atď.)
jajax
07.02.09,16:42
pavelo ďakujem.som veľmi zmätená z toho čo tej Miltonii vlastne je.Objavili sa na nej červené pavúčiky ale nie pavučiny.Nakoľko sa objavila aj harmonikovitosť listov začala som ju viac polievať aj rosiť.Teraz na nej už pavúčiky nevidím,ale listy má odspodu posiate tmavými bodkami.Neviem či ich mala predtým alebo nie.Vôbec netuším či je napadnutá preto nechcem použiť žiaden chemický postrek:confused:
pavelo
08.02.09,07:31
pavelo ďakujem.som veľmi zmätená z toho čo tej Miltonii vlastne je.Objavili sa na nej červené pavúčiky ale nie pavučiny.Nakoľko sa objavila aj harmonikovitosť listov začala som ju viac polievať aj rosiť.Teraz na nej už pavúčiky nevidím,ale listy má odspodu posiate tmavými bodkami.Neviem či ich mala predtým alebo nie.Vôbec netuším či je napadnutá preto nechcem použiť žiaden chemický postrek:confused:
Dobrý deň.
Máš v pôde roztečec Chmeľový,pomôže len chémia,ale nemusíš striekať rastlinu polej iba substrát.Zvlnené listy je porucha pestovania(harmonikové listy).Miltonia potrebuje správnu vlhkosť a polievanie až vyschne substrát.Tie čierne škvrny mám aj ja,ale to som tak kúpil v obchode a bude to bakteriálna škvrnitosť listu.Je spôsobená chladnými nocami že stoja vo vlhku,alebo obidve príčiny.Prestal som rosiť kvetinu a vedľa nejpoložil pohár s vodou.Pomohlo a škvny pod listami už nové výhonky nemajú.
jajax
08.02.09,12:20
Ďakujem veľmi pekne,potom sa ozvem či Tvoja rada pomohla.
DanielaSL
09.02.09,21:08
Pomoooooc.... bola u mňa kamarátka na návšteve, pozerala moje orchidejky...a na jednej našla zospodu lepkavý list.... :eek:. A keď som pozerala do zeminy....všimla som si , že sa tam pohybuje čosi veľmi veľmi malinké...do biela sfarbené. Čo sa mojej orchidejke stalo a čo mám s ňou robiť?
DanielaSL
10.02.09,08:59
Nikto nevie....čo som sa o príspevok vyššie pýtala? A ešte jednu vec..kde dostanem kúpiť komponenty na prípravu substrátu pre orchideu?
pavelo
10.02.09,15:19
Pomoooooc.... bola u mňa kamarátka na návšteve, pozerala moje orchidejky...a na jednej našla zospodu lepkavý list.... :eek:. A keď som pozerala do zeminy....všimla som si , že sa tam pohybuje čosi veľmi veľmi malinké...do biela sfarbené. Čo sa mojej orchidejke stalo a čo mám s ňou robiť?
Dobrý deň.
Veľmi jednoduchá a rýchla pomoc.V zahradníctve kúpiť APPLAUD 25 WP, rozriediť a poliat LEN substrát.Opakovať aspoň 2x.Listy ošetríš takto.Do 100 ml vody polievkovú lyžicu saponátu JAR.
Umyť listy zo spodu i zvrchu aspoň 5 dní.Pozor nesmie zostať prostriedok v srdiečku rasliny(odsať tyčinkou).Substrát kupujem v BAUMAXE - Flora gard ( SRN) dá sa použiť aj na viacero druhov kvetín, nakoľko je pekne prezretý(mne sa osvedčil viac ako ten český sub.)Okamžite rastlinu izoluj od ostatných,veľmi rýchlo dokážu napadnúť všetky kvety v vedľa nej.
DanielaSL
10.02.09,15:54
Pavelo ďakujem ti pekne za radu....
DanielaSL
12.02.09,14:25
Neviem ako u vás, ale u nás dnes v Bille mali krásne orchidee za dobrú cenu .... neodolala som a jedna žltá a jedna svetlofialová...sú už u mňa....;).
Tweety
12.02.09,14:28
Neviem ako u vás, ale u nás dnes v Bille mali krásne orchidee za dobrú cenu .... neodolala som a jedna žltá a jedna svetlofialová...sú už u mňa....;).
Danka, ja som si dovliekla domov v sobotu tiež dve, ale z Kaulfl.... Mám ich už spolu desať.:)
DanielaSL
12.02.09,14:30
V Kauflande som bola v pondelok v Poprade... my tu nemáme...a sb zakročil...videl, že sa obšmietam..tak len škaredo kukol...no ale čakala nás ešte cesta po Poprade a domov... orchidejky by boli trpeli..takže som nekúpila..ale bzerala som ich veeeľmi.;) A inak sa mi dnes podarilo zohnať aj dva sklenené črepníky pre ne.
Tweety
12.02.09,14:35
V Kauflande som bola v pondelok v Poprade... my tu nemáme...a sb zakročil...videl, že sa obšmietam..tak len škaredo kukol...no ale čakala nás ešte cesta po Poprade a domov... orchidejky by boli trpeli..takže som nekúpila..ale bzerala som ich veeeľmi.;) A inak sa mi dnes podarilo zohnať aj dva sklenené črepníky pre ne.
A za koľko si kúpila? nech porovnám, či ozaj dobrá cena.
jess
12.02.09,14:35
Aj ja som bola obzerať, napriek tomu, že mi mangel kúpil predvčerom v Kauflande žltú. Dnes boli nádherné, ale všetky typy už mám, tak som pre dnešok odolala :D:D:D:D. Mali nádhernú, jedno kmienikovú, a tá sa po cca 40 cm rozvetvovala ako strom , na asi 5 ďalších 20cm vetvičiek a na každej vetvičke bolo zo 5 púčikov. No to som ešte nevidela. Bola ale biela a biele mám 2 a aj tak niektoré púčiky už boli nerozvinuté a už zoschnuté. Ale inak nádherné, ako dlaň veľké kvety. :)
jess
12.02.09,14:41
A za koľko si kúpila? nech porovnám, či ozaj dobrá cena.
V Bille sú teraz á 180sk...a v Kauflande tuším bola á 199 sk ? Prepáčte, ja počítam ešte furt na korunky :D:D:D:D
Tweety
12.02.09,14:45
V Bille sú teraz á 180sk...a v Kauflande tuším bola á 199 sk ? Prepáčte, ja počítam ešte furt na korunky :D:D:D:D
Ja som kúpila už za jurášiky a bolo ich 6,90.-:--- Takže cena približiteľná.
jess
12.02.09,14:56
No asi to bolo toľko, ak si kupovala teraz. Manžel mi nevedel presne povedať, tak som si len tipla, že asi toľko. Ale cena je fajn :)

Ja mám 9 kúskov. Práve mi kvitnú 3, 2 pučia nové výhonky. Ďalšiu sa snažím oživiť už pol roka (nemá listy), ale zatiaľ nič, no korienky má vnútri zelené, tak asi ešte žije. Jednej sa už 7 mesiacov nechce robiť vôbec nič a ostatné 2 čakám, kedy začnú ožívať, ale to chcem mesiac po odkvitnutí od nich asi veľa :D .
Tweety
12.02.09,14:59
No asi to bolo toľko, ak si kupovala teraz. Manžel mi nevedel presne povedať, tak som si len tipla, že asi toľko. Ale cena je fajn :)

Ja mám 9 kúskov. Práve mi kvitnú 3, 2 pučia nové výhonky. Ďalšiu sa snažím oživiť už pol roka (nemá listy), ale zatiaľ nič, no korienky má vnútri zelené, tak asi ešte žije. Jednej sa už 7 mesiacov nechce robiť vôbec nič a ostatné 2 čakám, kedy začnú ožívať, ale to chcem mesiac po odkvitnutí od nich asi veľa :D .
Ale ja vyberám také, ktoré majú v črepe dva výkonky. Aj teraz sa mi pošťastilo vybrať dve také. Môj muž je už zo mňa chorý, jak vidí stojan s kvetinami, rýchlo ide preč, smeje sa, že by som mohla byť agent korčuliar, lebo furt len vyberám, preberám, a tak.:---
jess
12.02.09,15:03
To sme asi viaceré "pošahané" orchideami :D:D:D Sú nááádhernééé. Mne teraz kúpil žltú s dvomi výhonkami a pozerala som, že ide ešte jeden výhonok, ale kúsok od rastliny, zo substrátu. Vzdušný koreň to určite nie je, lebo to má kolienko a má to momentálne cca 3cm. Uvidím, čo bude ďalej :)
Tweety
12.02.09,15:05
To sme asi viaceré "pošahané" orchideami :D:D:D Sú nááádhernééé. Mne teraz kúpil žltú s dvomi výhonkami a pozerala som, že ide ešte jeden výhonok, ale kúsok od rastliny, zo substrátu. Vzdušný koreň to určite nie je, lebo to má kolienko a má to momentálne cca 3cm. Uvidím, čo bude ďalej :)
Ja som si terazky kúpila bordovú a takú žltozelenú s bodkami, nádhera. Vravím, že kúpila, ale len vybrala, jurášiky neboli moje.:---
tara464
12.02.09,15:33
aj ja som si dnes kupila v bille zltu orchideu a je krasna
bajbars
13.02.09,07:12
symona mas ju nadhernu...aj ja som dostala teraz v januari na narodeniny jednu orchideu a velmi sa o nu strachujem,tak som sa dostala na tuto stranku...ale ked som videla tu tvoju, tak som dostala odvahu na pestovanie a dufam, ze aj moja bude taka krasna a rozvetvena...a tie vzdusne korienky sa nechavaju tak? ...s nimi sa nic nerobi? :-)
sayly
14.02.09,06:55
Je známe, že orchidea kvitne 6 mesiacov a potom má 6 mesiacov kľud....mne sa však stalo, že som dostala orchideu, ktorá mi v priebehu týždňa opadala, nielen kvety ale aj puky...keďže som ju dostala vo februáry, musela som ju prenášať po vonku a tak prechladla...inak listy sú zdravé...musím len čakať....ja strihám nad tretím očkom ....niektoré z orchideí mi vyhnali z očka trs s kvetmi cca po 4 mesiacoch, niektoré mi vyhnali listy...po vytvorení korienkov min.4 listy odstrihnem a posadím si novú orchideu....pri pestovaní orchideí treba trpezlivosť, pretože veľmi záleží od druhu ako sa po odkvitnutí zachová
sayly
14.02.09,07:41
Ahoj...mám 6 orchideí rôzneho druhu...momentálne nekvitnú, len im rastú nové listy, ale chce to trpezlivosť, ja viem...na jednej mi dokonca vyrástol keik, ale je veľmi maličký a rastie pomaly...mám iný problém, mama mi priniesla orchideu, že či jej ju nezachránim, všetky korienky má odhnité a dokonca je hniloba aj v srdiečku, listy už nemá žiadne...pochybujem, že s tým niečo urobím, ale ak je to možné, prosím o radu....teraz som si prečítala, že ju treba očistiť a dať bez substrátu do kvetináča, uzavrieť sáčkom a nechať len malý otvor...išla som to spraviť a všimla som si, že má na sebe kopec hrbolčekov, akoby mala vyhnať nové korene...hnilobu som posypala škoricou, ako tu bolo poradené ako dezinfekcia...urobila som dobre?...Môžem dúfať, že aj keď je v takomto dezolátnom stave...tak ju zachránim....ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ!!!...a ešte potrebujem vedieť, keď ju budem mať v sáčku netreba ju raz za čas zvlhčiť?
DanielaSL
14.02.09,09:20
Priložím moje nové dva kúsky a jednu, ktorá má nové puky.....
DanielaSL
14.02.09,09:21
Ešte tú jednu foto...
DanielaSL
14.02.09,09:23
Inak na tej novej bledofialovej som dnes našla pavúka s naťahanými pavučinkami....pavúk išiel na sneh..pavučiny som očistila z orchidejky......dúfam, že to v zdraví prežije.;)
cactus
14.02.09,09:32
Danka, pekné, paráda, nech sa ti držia.
Aj črepníky sú fajn, kde dostať také pekné farebné? Prezraď, možno aj u nás budú mať...

Aj ja mám jednu novú - valentínsku.

Z troch starších už jedna kvitne, ďalšia má puky a nie a nie rozkvitnúť, a tretia akosi zaháľa...nič, len holá opadaná stonka...:confused:
Elena Navrátilová
14.02.09,10:18
Danielka máš ich krásne...
bef
14.02.09,11:48
Ahoj...mám 6 orchideí rôzneho druhu...momentálne nekvitnú, len im rastú nové listy, ale chce to trpezlivosť, ja viem...na jednej mi dokonca vyrástol keik, ale je veľmi maličký a rastie pomaly...mám iný problém, mama mi priniesla orchideu, že či jej ju nezachránim, všetky korienky má odhnité a dokonca je hniloba aj v srdiečku, listy už nemá žiadne...pochybujem, že s tým niečo urobím, ale ak je to možné, prosím o radu....teraz som si prečítala, že ju treba očistiť a dať bez substrátu do kvetináča, uzavrieť sáčkom a nechať len malý otvor...išla som to spraviť a všimla som si, že má na sebe kopec hrbolčekov, akoby mala vyhnať nové korene...hnilobu som posypala škoricou, ako tu bolo poradené ako dezinfekcia...urobila som dobre?...Môžem dúfať, že aj keď je v takomto dezolátnom stave...tak ju zachránim....ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ!!!...a ešte potrebujem vedieť, keď ju budem mať v sáčku netreba ju raz za čas zvlhčiť?

Postup je správny, len problém bude asi s tým zahnitým srdiečkom, ale treba vyskúšať, za to nič nedáš. Nateraz treba rastlinku nechať v sáčku bez vylhčenia, možno neskôr keď by sa objavili korienky.

Pekný deň :)
sayly
14.02.09,12:36
... toto sú moje krásavice
Môžeš mi poradiť ako sa mám starať o tú žltú? Odkvitla mi už dávnejšie, vyhnala mi novú hľuzu, či ako to mám pomenovať, ale ešte sa mi nenapĺňa ako tie ostatné...potrebuje viacej vody?...Tie hľuzy, čo mala sa vráskavejú...tak neviem...Ďakujem za radu
DanielaSL
14.02.09,15:52
Danka, pekné, paráda, nech sa ti držia.
Aj črepníky sú fajn, kde dostať také pekné farebné? Prezraď, možno aj u nás budú mať...

Aj ja mám jednu novú - valentínsku.

Z troch starších už jedna kvitne, ďalšia má puky a nie a nie rozkvitnúť, a tretia akosi zaháľa...nič, len holá opadaná stonka...:confused:

Gabi ďakujem...dúfam, že sa budú...zajtra sa ich chystám kúpať..a črepníky majú u nás v meste v kvetinárstve. Aj biele, aj farebné.
ynka
15.02.09,06:40
je naozaj nadherna ,ja som nedavno dostala uz 9-tu,prvu asi pred rokom ale tak mi nezakvitla ani jedna.teraz som objavila na dvoch take male biele chrobaciky velke asi 5mm a nieco take ako pavucina,viete poradit?vopred dakujem
Iconka
15.02.09,10:07
Ynka,ak je to akoby malicky chumacik vaty a ked ten biely povlak z neho zotries a pod nim je ruzove,tak su to cervce a tie sa dobre likvidiju (ak to nie je este hrozne stadium)..staci si vatovu tycinku namocit do mydloveho roztoku a s tym to potierat,ale este ucinejsie a mnou odskusane na muskatoch je natriet to bravcovou mastou.Normalne ho tym potri,ono ho to zadusi.Par dni to tak nechaj a potom to normalne zotries.Mne to pomohlo.
tara464
18.02.09,07:41
Poradi mi niekto ako sa sem pridavaju fotky:??
aviator
18.02.09,08:45
Daj odpovedať, formátovať, klikni na obrázok kancelárskej spinky.
holdie
18.02.09,10:03
dobry den,
ja pestujem vo svojej izbe orchidei uz 4 roky a kazda je ina a pritom vsetky rovnake phalaenopsis ci ako sa to pise :)

jednu mam velmi vdacnu , pravidelne mi kvitne, ma krasne listy

jednu mam novu takze sa zatial stazovat nemozem :)
no teraz mi robia problemy dve orchidei jedna bola donedavna vdacna tiez mi pravidelne kvitla ale teraz mi vyhnala konar a vsimla som si ze z dlho ocakavanych pucikov su susienky zostal mi asi iba jeden malicky zeleny pucik....tuto orchideu mam nedaleko radiatora mozno si poviete ze je to tym ano je to mozne ale preco prave po 4 rokoch? moja starostlivost o nu sa nezmenila ani som ju nepremistnila k tomu radiatoru , bola tam vzdy.

A ked uz by bol problem radiator jednu orchideu ktoru mam, bielu odkedy mi odkvitla po kupe ani raz mi nezakvitla az teraz. No minule som sa na nu lepsie pozrela a vsimla som si ze jej sa tusim ani tie puky pre istotu nevytvorili, stonka je dost dlha ale puky ani naznak. A ta je od radiatora pekne daleko. Mam ju na skrini a svetla ma akurat, listy ma krasne
ja som sa tak potesila ze mi ide konecne prvykrat zakvitnut a nakoniec toto.
Aka je podla vas pricina?

Dalej mam este 2 orchidei ale ony mi vobec nekvitnu ledva im rastu listy a mam este jednu ktora ma pekne listy ale nekvitne tiez. A ako som spominala o vsetky sa staram rozvnako t.z. raz za tyzden polievam, (namocim na 30 minut do vody a potom vyberiem) , rosim ich. Hnojila som ich minuly rok tento rok som este nestihla pretoze som niak nemyslela na kupu hnojiva.
a to je asi vsetko....vedeli by ste mi poradit?
viem ze tie ususene puciky ste tu spominali ja som to aj citala ale prievanom to nie je a u tej bielej ani radiatorom.

Velmi pekne dakujem za rady.:o
bef
18.02.09,10:51
dobry den,
ja pestujem vo svojej izbe orchidei uz 4 roky a kazda je ina a pritom vsetky rovnake phalaenopsis ci ako sa to pise :)

jednu mam velmi vdacnu , pravidelne mi kvitne, ma krasne listy

jednu mam novu takze sa zatial stazovat nemozem :)
no teraz mi robia problemy dve orchidei jedna bola donedavna vdacna tiez mi pravidelne kvitla ale teraz mi vyhnala konar a vsimla som si ze z dlho ocakavanych pucikov su susienky zostal mi asi iba jeden malicky zeleny pucik....tuto orchideu mam nedaleko radiatora mozno si poviete ze je to tym ano je to mozne ale preco prave po 4 rokoch? moja starostlivost o nu sa nezmenila ani som ju nepremistnila k tomu radiatoru , bola tam vzdy.

A ked uz by bol problem radiator jednu orchideu ktoru mam, bielu odkedy mi odkvitla po kupe ani raz mi nezakvitla az teraz. No minule som sa na nu lepsie pozrela a vsimla som si ze jej sa tusim ani tie puky pre istotu nevytvorili, stonka je dost dlha ale puky ani naznak. A ta je od radiatora pekne daleko. Mam ju na skrini a svetla ma akurat, listy ma krasne
ja som sa tak potesila ze mi ide konecne prvykrat zakvitnut a nakoniec toto.
Aka je podla vas pricina?

Dalej mam este 2 orchidei ale ony mi vobec nekvitnu ledva im rastu listy a mam este jednu ktora ma pekne listy ale nekvitne tiez. A ako som spominala o vsetky sa staram rozvnako t.z. raz za tyzden polievam, (namocim na 30 minut do vody a potom vyberiem) , rosim ich. Hnojila som ich minuly rok tento rok som este nestihla pretoze som niak nemyslela na kupu hnojiva.
a to je asi vsetko....vedeli by ste mi poradit?
viem ze tie ususene puciky ste tu spominali ja som to aj citala ale prievanom to nie je a u tej bielej ani radiatorom.

Velmi pekne dakujem za rady.:o

Tých dôvodov, ako je už v tejto téme spomínané, môže byť veľa (zima, prievan, ovocie, voda na polievanie nemala izbovú teplotu, veľa hnojiva ......) ale zároveň skúsení pestovatelia spomínajú aj úplné bezdôvodné opadanie pukov, takže buď zistíš čo bola príčina alebo to bolo niečo medzi nebom a zemou čo nevieme ovplyvniť.
S tou prázdnou stopkou bez kvetov som sa ešte nestretla.
Tie, ktoré už dlho nekvitli skús dať na týždeň do chladnej miestnosti (17-18º C).


Pekný deň :)
sayly
19.02.09,07:47
chcela som radu, ale nepodarilo sa mi vložiť foto, aby ste vedeli o aký druh orchidei sa jedná, robila som to tak ako je napísané vyššie...dala som si formátovať, ale ani spinka, ani insert obrázok mi nepomohol, pretože si to pýta nejakú URL adresu obrázka a to neviem zadať.
tara464
19.02.09,08:31
dakujem
tara464
19.02.09,08:35
Hned sem aj prilozim
holdie
19.02.09,19:44
a co myslite mam dat orchidei prec zo crepnikov? teda aby mali len tie priesvitne plastove crepniky?
a moze byt to opadavanie pukov sposobene aj slabou vlhkostou? ako casto mam rosit.... pretoze zima jej nie je, ovocie v izbe nemam, prievan tiez nie a vodu na polievanie mam v izbe cize ma izbovu teplotu:rolleyes:
sayly
20.02.09,11:05
a co myslite mam dat orchidei prec zo crepnikov? teda aby mali len tie priesvitne plastove crepniky?
a moze byt to opadavanie pukov sposobene aj slabou vlhkostou? ako casto mam rosit.... pretoze zima jej nie je, ovocie v izbe nemam, prievan tiez nie a vodu na polievanie mam v izbe cize ma izbovu teplotu:rolleyes:
No to, že ich máš pri radiátore nevadí, ale je tam suchší vzduch tak treba viac rosiť, rosiť treba každý deň, ale len listy, nie srdiečka, aby nezačali hniť, ja polievam raz do týždňa s oniečo teplejšou vodou ako je izbová teplota, zalejem ich až po vrch črepníka a nechám cca 1 hod...potom nechám poriadne odkvapkať, aby nezostala v črepníku voda, každých 14 dní hnojím tie orchidei, ktoré sú v raste, alebo kvitnú...tie ktoré momentálne nekvitnú a ani im nerastú listy treba nechať oddýchnuť, vôbec ich nehnojiť a polievať menej. A črepníky môžeš nechať ak sú na dosť svetlom mieste, len nie na priamom slnku...
liba2
20.02.09,11:44
No to, že ich máš pri radiátore nevadí, ale je tam suchší vzduch tak treba viac rosiť, rosiť treba každý deň, ale len listy, nie srdiečka, aby nezačali hniť, ja polievam raz do týždňa s oniečo teplejšou vodou ako je izbová teplota, zalejem ich až po vrch črepníka a nechám cca 1 hod...potom nechám poriadne odkvapkať, aby nezostala v črepníku voda, každých 14 dní hnojím tie orchidei, ktoré sú v raste, alebo kvitnú...tie ktoré momentálne nekvitnú a ani im nerastú listy treba nechať oddýchnuť, vôbec ich nehnojiť a polievať menej. A črepníky môžeš nechať ak sú na dosť svetlom mieste, len nie na priamom slnku...
prosím vás, čomu hovoríte "srdiečko" ? kde to je na tej kvetinke? asi blbá otázka....
som úplný začiatočník... mám len jednu orchideu a aj tá momentálne nekvitne...
ďakujem vopred.... :)
linko1
20.02.09,12:16
srdiečko rastliny je odkliaľ vyrastajú listy, nikdy nesmie prísť do kontaktu s vodou
liba2
20.02.09,12:55
srdiečko rastliny je odkliaľ vyrastajú listy, nikdy nesmie prísť do kontaktu s vodou
Tak bola som si to obzrieť. Len teraz si kladiem otázku, ako polievate kvetinu, napr. "až po okraj kvetináča", aby srdiečko neprišlo do kontaktu s vodou. To si neviem predstaviť....
No ja som doteraz veselo polievala ako prišlo, určite aj srdiečko....
Kvet nekvitne, ale listy sú zdravé.
Tweety
20.02.09,12:59
Tak bola som si to obzrieť. Len teraz si kladiem otázku, ako polievate kvetinu, napr. "až po okraj kvetináča", aby srdiečko neprišlo do kontaktu s vodou. To si neviem predstaviť....
No ja som doteraz veselo polievala ako prišlo, určite aj srdiečko....
Kvet nekvitne, ale listy sú zdravé.
Ja moje napr. každé ráno zalejem len do kvetináča na tú drť, nie na rastlinku.Voda stečie ku korienkom.
tinaM
20.02.09,13:07
Tak bola som si to obzrieť. Len teraz si kladiem otázku, ako polievate kvetinu, napr. "až po okraj kvetináča", aby srdiečko neprišlo do kontaktu s vodou. To si neviem predstaviť....
No ja som doteraz veselo polievala ako prišlo, určite aj srdiečko....
Kvet nekvitne, ale listy sú zdravé.
Tu bolo asi myslené, ponoriť črep do nádoby s vodou až po okraj kvetináča.
:).
cactus
20.02.09,13:09
a ja raz týždenne nalejem vodu medzi obal a kvetináč až skoro po okraj a nechám najmenej hodinu . A už mi kvitnú znova..., síce okrem jednej, tá je lenivšia. a už začnej aj hnojiť, hnojivo dávam do tej vody, do ktorej namáčam kvetináče.
Tweety
20.02.09,13:09
mám len jednu orchideu a aj tá momentálne nekvitne...
ďakujem vopred.... :)
Možno práve preto nekvitne, že je sama samučká, čo tak zaobstarať k nej družku, aby jej nebolo clivo?:)
liba2
20.02.09,13:13
Možno práve preto nekvitne, že je sama samučká, čo tak zaobstarať k nej družku, aby jej nebolo clivo?:)
páči sa mi táto pripomienka :D už som jej aj chcela niečo dokúpiť, ale odrádza ma to, že nekvitne už od októbra. No teraz vidím, že som ju nepolievala správne :) tak asi to je dôvod.
tinaM
20.02.09,13:16
Možno práve preto nekvitne, že je sama samučká, čo tak zaobstarať k nej družku, aby jej nebolo clivo?:)
Neviem,či to pomôže. Ja mám štyri a tiež nie a nie kvitnúť. Napriek tomu, že mám preštudované všetky Vaše rady.:)
Tweety
20.02.09,13:19
Neviem,či to pomôže. Ja mám štyri a tiež nie a nie kvitnúť. Napriek tomu, že mám preštudované všetky Vaše rady.:)
Určite pomôže, ja mám desať( už som tu písala) a darí sa im vynikajúco.:) ALe klopem, jeden nikdy nevie.;)
ludmilla
20.02.09,14:32
Môžeš mi poradiť ako sa mám starať o tú žltú? Odkvitla mi už dávnejšie, vyhnala mi novú hľuzu, či ako to mám pomenovať, ale ešte sa mi nenapĺňa ako tie ostatné...potrebuje viacej vody?...Tie hľuzy, čo mala sa vráskavejú...tak neviem...Ďakujem za radu

Takže tá žltá ak je to tá istá akú mám - volá sa Oncidium Sweet Sugar, vyznačuje sa tvorením vzdušných koreňov. Dôležité je u nich pravidelné presádzanie - každé 2 roky. Treba ich udržovať v polotieni, nie na slnku. C. Od mája do októbra môžu byť umiestnené vonku. Aby zakvitla potrebuje vhodnú teplotu okolo 18 st. C,v noci 12 -16 st. C, milujú vlhkosť vzduchu, polievať až po preschnutí substrátu, hnojiť 1 x mesačne. Čiže v prvom rade presadiť, pri presádzaní úplne očistiť korene od starého substrátu.
Polievam namáčaním do vody aj 10 min. prebytočnú vodu potom nechám stiecť.
Kvitne na jeseň a v zime. KeĎ odkvitne, celý výhonok treba odstrániť, ale nie hľuzu, nový výhonok nevyženie z toho istého miesta
Tweety
20.02.09,14:44
Takže tá žltá ak je to tá istá akú mám - volá sa Oncidium Sweet Sugar, vyznačuje sa tvorením vzdušných koreňov. Dôležité je u nich pravidelné presádzanie - každé 2 roky. Treba ich udržovať v polotieni, nie na slnku. C. Od mája do októbra môžu byť umiestnené vonku. Aby zakvitla potrebuje vhodnú teplotu okolo 18 st. C,v noci 12 -16 st. C, milujú vlhkosť vzduchu, polievať až po preschnutí substrátu, hnojiť 1 x mesačne. Čiže v prvom rade presadiť, pri presádzaní úplne očistiť korene od starého substrátu.
Polievam namáčaním do vody aj 10 min. prebytočnú vodu potom nechám stiecť.
Kvitne na jeseň a v zime. KeĎ odkvitne, celý výhonok treba odstrániť, ale nie hľuzu, nový výhonok nevyženie z toho istého miesta
Tá je ako stromček zvonček, ale je pekná, len čo je pravda.:)
sayly
20.02.09,15:22
Takže tá žltá ak je to tá istá akú mám - volá sa Oncidium Sweet Sugar, vyznačuje sa tvorením vzdušných koreňov. Dôležité je u nich pravidelné presádzanie - každé 2 roky. Treba ich udržovať v polotieni, nie na slnku. C. Od mája do októbra môžu byť umiestnené vonku. Aby zakvitla potrebuje vhodnú teplotu okolo 18 st. C,v noci 12 -16 st. C, milujú vlhkosť vzduchu, polievať až po preschnutí substrátu, hnojiť 1 x mesačne. Čiže v prvom rade presadiť, pri presádzaní úplne očistiť korene od starého substrátu.
Polievam namáčaním do vody aj 10 min. prebytočnú vodu potom nechám stiecť.
Kvitne na jeseň a v zime. KeĎ odkvitne, celý výhonok treba odstrániť, ale nie hľuzu, nový výhonok nevyženie z toho istého miesta
Ďakujem za radu, presne tú som mala na mysli, polievam ju raz za týždeň a hnojím raz za 14 dní keďže neoddychuje a rastie mi ten keik, akurát, že mi opadli niektoré listy, ktoré sú zospodu hľúz a neviem prečo, mám 6 orchideí a momentálne od októbra mi nekvitne ani jedna, len mi vyháňajú listy....jedna mi nekvitne už rok lebo prechladla, ako som si ju niesla z práce do auta, ale inak listy má krásne a stále ženie nové...musím len čakať

Môže mi niekto poradiť ako mám dávať súhlas a ako nahadzovať foto? Už som skúšala dať sem fotky, len mi to pýta nejakú URL adresu a to neviem, čo tam mám dať....Ďakujem!
liba2
20.02.09,15:41
Môže mi niekto poradiť ako mám dávať súhlas a ako nahadzovať foto? Už som skúšala dať sem fotky, len mi to pýta nejakú URL adresu a to neviem, čo tam mám dať....Ďakujem!
V každom príspevku sú vpravo rôzne tlačítka, jedno z nich je "súhlasím".
Tak keď súhlasíš, v tom príspevku s ktorým súhlasíš, klikneš na tlačítko "súhlasím". Tvoj súhlas sa tam objaví až po chvíľke...

Teraz som si všimla, že si tu ešte celkom nová, tak pravdepodobne ešte nemáš všetky "prístupové práva" :D - až po nejakom počte príspevkov alebo po nejakom časovom odstupe....
liba2
20.02.09,15:42
Určite pomôže, ja mám desať( už som tu písala) a darí sa im vynikajúco.:) ALe klopem, jeden nikdy nevie.;)Majú starostlivú opatrovateľku :D :D
sayly
20.02.09,15:58
V každom príspevku sú vpravo rôzne tlačítka, jedno z nich je "súhlasím".
Tak keď súhlasíš, v tom príspevku s ktorým súhlasíš, klikneš na tlačítko "súhlasím". Tvoj súhlas sa tam objaví až po chvíľke...

Teraz som si všimla, že si tu ešte celkom nová, tak pravdepodobne ešte nemáš všetky "prístupové práva" :D - až po nejakom počte príspevkov alebo po nejakom časovom odstupe....
No veď som Ti išla písať, že nič také tam ani nemám, to znamená, že ani foto nemôžem vkladať, že?
sayly
22.02.09,14:14
A koľko príspevkov musím mať, aby som mohla vkladať foto?
liba2
22.02.09,17:35
A koľko príspevkov musím mať, aby som mohla vkladať foto?Niekde sa už o tom písalo, myslím si že 15. Lenže za posledný mesiac-dva sa sprísnili podmienky a tie nepoznám. Tak častejšie prispievaj aby sa ti zvýšil ich počet. Keď ti naskocia tie tlačítka vpravo dole, to znamená že máš viac možností, vtedy aj prílohy budeš môcť vkladať. :D
sayly
23.02.09,06:14
Ďakujem za odpoveď!!!

Ešte sa chcem spýtať ako dlho asi trvá kým narastie keik do veľkosti, kedy ho možno posadiť....viem, že listy majú byť tak 7 - 10cm dlhé a mal by mať 2 - 3 korienky 5 cm dlhé....len ja som taký nedoškavec a zdá sa mi, že rastie strašne pomaličky:D
Tinika
23.02.09,08:08
Ahojte, moja orchidea odkvitla este v decembri a teray som mala pocit ze pusta puky ale to dajake oschnute vyzeraju. Akurat tak nove korene ma. Je to v poriadku
sayly
23.02.09,08:32
Ahojte, moja orchidea odkvitla este v decembri a teray som mala pocit ze pusta puky ale to dajake oschnute vyzeraju. Akurat tak nove korene ma. Je to v poriadku
Je normálne, že má nové korene, tie vyháňajú orchidei stále, čo sa týka tých uschnutých pukov....na akom mieste máš orchideu?...V tomto diskusnom fóre sa dozvieš, v ktorých prípadoch schnú puky, na príčine môže byť zima, prievan, sucho, priame slnko, ale môže to byť aj bez zjavnej príčiny....inak listy má v poriadku?...Niektoré druhy orchideí potrebujú po odkvitnutí oddychový čas, kedy sa menej polievajú a nehnoja sa vôbec, niektoré kvitnú aj 2 krát do roka, a niektoré len raz...ak môžeš, prilož foto tých pukov
curant
23.02.09,10:32
Ahojte,
som úplne nešťastná. doma mám 5 kúskov, no nekvitne ani jedna. 3 mi púšťajú stále nové listy,ale stonka nikde a na dvoch je len hnedá stonka. Teda... hnedá je od vrchu do polovičky a potom je zelené mieto, kde je výhonok asi 10 cm a potom zas hnedá. A ak sa mi náhodou podarí, že má puky, hneď ešte pred zakvitnutím uschnú aj ked ju zalievam... Pomooooooooc PoraĎte mi prosím.
sayly
23.02.09,12:07
Ahojte,
som úplne nešťastná. doma mám 5 kúskov, no nekvitne ani jedna. 3 mi púšťajú stále nové listy,ale stonka nikde a na dvoch je len hnedá stonka. Teda... hnedá je od vrchu do polovičky a potom je zelené mieto, kde je výhonok asi 10 cm a potom zas hnedá. A ak sa mi náhodou podarí, že má puky, hneď ešte pred zakvitnutím uschnú aj ked ju zalievam... Pomooooooooc PoraĎte mi prosím.
No zrejme sa o ne dobre nestaráš, prečítaj si diskusné fórum, je tu veľmi veľa skutočne dobrých rád....za mňa Ti môžem povedať ako sa o ne starám ja...inak momentálne nekvitnú ani mne, ale to chce trpezlivosť

Polievam raz za týždeň tak, že ich ponorím do vody až po vrch črepníka a nechám tak cca 1 hod, potom ich vytiahnem a nechám odkvapkať prebytočnú vodu, každý deň ich rosím, ale len listy, do srdiečka sa nesmie dostať voda, lebo by ti mohla odhniť. hnojím každých 14 dní tak, že do vody s izbovou teplotou alebo o niečo teplejšou( voda by mala byť prevarená, dažďová alebo zmiešaná 1diel obyč.voda + 2 diely destilovaná), veľmi tvrdá voda nieje vhodná na polievanie orchideí, do ktorej ich idem ponoriť, pridám hnojivo na orchidei(hnojím iba tie,ktoré vyháňajú listy, poprípade idú kvitnúť)...dá sa kúpiť v tescu...ak mi orchidea odkvitne, odstrihnem ju nad tretím kolienkom, niekedy zo starej stonky vyženie novú, ale nieje to pravidlo, ak vidíš, že Ti schne tak ju odstrihni, je zbytočné ju tam nechávať....orchidei by mali byť na svetlom mieste, ale nie na priamom slnku a nemali by byť v prievane....zatiaľ radím toto...
pavelo
23.02.09,15:54
Dobry den .
Mozem suhlasit s navodom no mam trocha iny nazor na polievanie.Ponaranie az po vrch a na hodinu je urcite dobre len v poreznom substrate a na teplom mieste, kde dokaze rastlina rychlo preschnut.Ja polievam z konvicky s upravenou koncovkou.Pri polievani prelievam substrát aspon 1 minutu co urcite postacuje na 3 az 5 dni.Je to podla polohy kvetiny(parapet,nastenna polica).Neuverite, mame aj v robote kvetiny ktore su na plnom slnku a nic sa im zatial nestalo.Kazdych pol roka bohato kvitnu.( neuveritelne co).
pavelo
23.02.09,16:58
Ďakujem za odpoveď!!!

Ešte sa chcem spýtať ako dlho asi trvá kým narastie keik do veľkosti, kedy ho možno posadiť....viem, že listy majú byť tak 7 - 10cm dlhé a mal by mať 2 - 3 korienky 5 cm dlhé....len ja som taký nedoškavec a zdá sa mi, že rastie strašne pomaličky:D
Dobrý deň.
Na keiky nieje rozhodujúci počet listov, ale počet a dĺžka vzdušných koreňov.Tie rastú od podmienok v byte.Mne rastú asi tak 3 mesiace a sadím aspoň z troma koreňmi 5 cm.(niektoré majú 3 listy,iné 5) .Myslím, že budeš mať skorej problém do čoho ich posadiť(substrát) a udržať v raste.Viem, že orchidea je kvetina, ktorá dokáže žiť v hocijakom vlhkom substráte.Ja som už vyskúšal pestovanie v machu,pilinách,borovicovej kôre a asi najlepšie sa my darí v machu+coco chips.Ja sa učím pestovať orchidee poškodené z výpredaja.Je to najlepšia škola,to je potom radosti ak sa darí.
sayly
24.02.09,05:21
Dobrý deň.
Na keiky nieje rozhodujúci počet listov, ale počet a dĺžka vzdušných koreňov.Tie rastú od podmienok v byte.Mne rastú asi tak 3 mesiace a sadím aspoň z troma koreňmi 5 cm.(niektoré majú 3 listy,iné 5) .Myslím, že budeš mať skorej problém do čoho ich posadiť(substrát) a udržať v raste.Viem, že orchidea je kvetina, ktorá dokáže žiť v hocijakom vlhkom substráte.Ja som už vyskúšal pestovanie v machu,pilinách,borovicovej kôre a asi najlepšie sa my darí v machu+coco chips.Ja sa učím pestovať orchidee poškodené z výpredaja.Je to najlepšia škola,to je potom radosti ak sa darí.
Ďakujem z radu....no ja si ešte počkám kým ten keik pôjdem posadiť, ešte je maličký a nemá korienky, ja len dúfam, že sa mi potom uchytí, bude to prvý krát.

čo sa týka toho polievania, ja tak zalievam už 3 roky a darí sa im, dokonca mám jednu, ktorú raz do týždňa polejem tak, ako som písala vyššie a ešte druhý krát ju prelejem vodou...inak by mi kmienky strácali dužinu a vráskaveli by, ak vieš aký druh mám namysli, neskôr keď sa mi bude dať pošlem foto.
sayly
24.02.09,07:03
Môžete mi poradiť v čom je chyba keď mi spodný list začína žltnúť? Pri jednom sa mi tlačí vzdušný koreň a ten list mi nalomil, tak asi to je chyba, ale pri druhej orchidei neviem v čom je chyba.
Ďakujem
curant
24.02.09,09:34
Prikladám aj ja pár fotiek mojich kvetiniek pre potešenie :)
absolútna krása.... blahoželám. kiež by som sa dožila ja takej nádhery
sayly
24.02.09,10:00
absolútna krása.... blahoželám. kiež by som sa dožila ja takej nádhery


Ale dožiješ, neboj...chce to len čas a trpezlivosť, ktorú treba pri pestovaní orchidei...za dobrú starostlivosť sa raz odvďačia krásnymi kvetmi!
sayly
24.02.09,12:18
Pavelo kde kupuješ také orchideiky poškodené, alebo výpredajové? Na takých je dobre sa naučiť starostlivosti o ne, že?
pavelo
24.02.09,13:53
Dobrý deň.
Výpredaj robí každé kvetinárstvo, ale najviac štastia mám v Baumaxe.
pavelo
24.02.09,14:51
Na obrázku je na jednom stvole 2 x keiky.Spodný list je žltý, lebo som kvetinu
vystavil chladu a vlhku.
aviator
24.02.09,17:43
Dobrý deň.
Výpredaj robí každé kvetinárstvo, ale najviac štastia mám v Baumaxe.
Dobrý je Curel v Bratislave, ale to je veľkoobchod pre registrovaných.
tara464
24.02.09,18:31
cawko, mam taky problem ze mam9 orchidey a na 1 mi vsetky korene zhnili a zostali len 2 .tie som dala asi na mesiac do sacku a nic.Listy mam uplne scvrknute tak sa chcem opytat ci by mi nepohlo odstrihnut stonku a dat ju do vody lebo mi snej ide s kolienka nova stonka a ci by to nezakvitlo aj vo vode.
pavelo
24.02.09,18:43
Phalenopsis je asi najviac pestovaná kvetina.Čo takto Paphiopedilum z mojej zbierky.
bef
24.02.09,18:52
cawko, mam taky problem ze mam9 orchidey a na 1 mi vsetky korene zhnili a zostali len 2 .tie som dala asi na mesiac do sacku a nic.Listy mam uplne scvrknute tak sa chcem opytat ci by mi nepohlo odstrihnut stonku a dat ju do vody lebo mi snej ide s kolienka nova stonka a ci by to nezakvitlo aj vo vode.

Stonku si mala odstrániť skôr ako si ju dala do sáčku. Práve tým, že vyháňa sa ešte viac vysiľuje. Takže stonku odrezať dať do vody a rastlinku nechať naďalej v sáčku aby narástli nové korienky a hlavne mať trpezlivosť lebo to nebude tak skoro.

Pekný deň:)
jajax
25.02.09,04:47
Dobrý deň.
Máš v pôde roztečec Chmeľový,pomôže len chémia,ale nemusíš striekať rastlinu polej iba substrát.Zvlnené listy je porucha pestovania(harmonikové listy).Miltonia potrebuje správnu vlhkosť a polievanie až vyschne substrát.Tie čierne škvrny mám aj ja,ale to som tak kúpil v obchode a bude to bakteriálna škvrnitosť listu.Je spôsobená chladnými nocami že stoja vo vlhku,alebo obidve príčiny.Prestal som rosiť kvetinu a vedľa nejpoložil pohár s vodou.Pomohlo a škvny pod listami už nové výhonky nemajú.
pokusala som sa v kvetinarstve kupit nissorun kedze mi ho uz predtym odporucali-rozhodne musim zacat chodit do ineho kvetinarstva.
najprv mi predavacka vnucovala nieco uplne ine,zarazilo ma ze na obrazku je len zelenina tak som to odmietla.zamiesala sa do toho druha predavacka a nissorun mi nasla.pytala sa na co ho potrebujem.ked som jej vysvetlila na co,tak mi oznamila ze to vobec nie je roztocec a nissorun sa v ziadnom pripade nesmie pouzit na zalievanie.argumentovala som tym ze mi to poradili pestovatelia orchidei na internete.priam sa na mna osopila ze sa mam teda radit na internete s ludmi ktori tomu vobec nerozumeju a nepytat sa ludi co su odbornici.od tej chvile ma skoro uplne prehliadala tak som radsej odisla.inac bola to predavacka ktoru som uz davnejsie rozculila lebo som nechcela kupit substrat na orchidee s tym ze nie je dobry.
prezerala som tie orchidee a zda sa ze tam uz nic nie je.dala som medzi ne misku s vodou a uvidim ci to pomoze.
sayly
25.02.09,05:44
Zdravím...no keď budem môcť tak aj ja priložím foto...s tým zožltnutím budem musieť niečo robiť......tie orchid.na obrázkoch máš nádherné!!!
sayly
25.02.09,08:30
Moje krásky vyzerajú takto pred a po odkvitnutí a teraz čakám a čakám a čakám:D
sayly
25.02.09,12:59
No dnes som sa dočítala na nete o zeolite.Je to nerast ktory sa tazi u nas velmi porezny material.vysoka sacia schopnost a velmi vzdusny.je vzdusny a hlavne nehnije..Ževraj je veľmi dobrý na zasadenie orchidei, dokonca sa v tomto zeolite orchideám lepšie darí.....máte niekto skúsenosti s týmto zeolitom? Prikladám foto ako to vyzerá....rada by som vedela Váš názor...
pavelo
25.02.09,14:10
pokusala som sa v kvetinarstve kupit nissorun kedze mi ho uz predtym odporucali-rozhodne musim zacat chodit do ineho kvetinarstva.
najprv mi predavacka vnucovala nieco uplne ine,zarazilo ma ze na obrazku je len zelenina tak som to odmietla.zamiesala sa do toho druha predavacka a nissorun mi nasla.pytala sa na co ho potrebujem.ked som jej vysvetlila na co,tak mi oznamila ze to vobec nie je roztocec a nissorun sa v ziadnom pripade nesmie pouzit na zalievanie.argumentovala som tym ze mi to poradili pestovatelia orchidei na internete.priam sa na mna osopila ze sa mam teda radit na internete s ludmi ktori tomu vobec nerozumeju a nepytat sa ludi co su odbornici.od tej chvile ma skoro uplne prehliadala tak som radsej odisla.inac bola to predavacka ktoru som uz davnejsie rozculila lebo som nechcela kupit substrat na orchidee s tym ze nie je dobry.
prezerala som tie orchidee a zda sa ze tam uz nic nie je.dala som medzi ne misku s vodou a uvidim ci to pomoze.
Dobrý deň jajax.
Som rád, že aspoň radou som trocha prispel k vyzdraveniu Tvojich
miláčikov.Rady takzvaných odborníkov v obchodoch ignorujem.
Porada je to najlepšie miesto ako načerpať trocha skúseností od praktikov - odborníkov.
tara464
25.02.09,16:49
z tejto orchidei mi uz zostal iba 1cm koren a listy to ani nehovorim tie su uplne scvrknute ,pochybujem ,ze ju ste zachranim.A este sa chcem opytat ze ci mi bude z toho kolienka rast ta stonka ci sa to nejako nezastavi ked to je iba vo vode.
pavelo
25.02.09,17:27
No dnes som sa dočítala na nete o zeolite.Je to nerast ktory sa tazi u nas velmi porezny material.vysoka sacia schopnost a velmi vzdusny.je vzdusny a hlavne nehnije..Ževraj je veľmi dobrý na zasadenie orchidei, dokonca sa v tomto zeolite orchideám lepšie darí.....máte niekto skúsenosti s týmto zeolitom? Prikladám foto ako to vyzerá....rada by som vedela Váš názor...
Dobrý deň.
Dlho som študoval v čom to máš posadené(subtrát).Podľa vzdušných koreňov a kvetov sa má kvetina k svetu.Ja poznám zeolit ako produkt vyrobený z vápenca a používajú ho hlavneako podstielku pod mačky.Tento zeolit má vlastnosť džať veĺa vody ako keramzit.Opíš trocha bližšie ako dlho máš tu kvetinu v tom substráte,ako často polievaš.
sayly
26.02.09,05:45
Dobrý deň.
Dlho som študoval v čom to máš posadené(subtrát).Podľa vzdušných koreňov a kvetov sa má kvetina k svetu.Ja poznám zeolit ako produkt vyrobený z vápenca a používajú ho hlavneako podstielku pod mačky.Tento zeolit má vlastnosť džať veĺa vody ako keramzit.Opíš trocha bližšie ako dlho máš tu kvetinu v tom substráte,ako často polievaš.
No ako som písala v príspevku vyššie, našla som to na nete a aj tá foto je odtiaľ....chcela som vedieť názor, či je to dobrý nápad, tu je o tom písané a je tam aj odkaz na stránku, ktorá predstavuje, čo to zeolit je.

http://www.csfpo.com/viewtopic.php?f=6&t=341
sayly
26.02.09,13:26
Môže mi niekto poradiť, kde sa dajú kúpiť alebo objednať na dobierku coco chipsy?
aviator
26.02.09,18:37
Môže mi niekto poradiť, kde sa dajú kúpiť alebo objednať na dobierku coco chipsy?

Tento pán.

MIPES
p.Ivan Mitický
Trenčianské Stankovce
tel: +421 903220038

Ak by si toho chcela viac ako 100 l oplatí sa to objednať v česku tu : http://lukscheiter.cz/
bef
26.02.09,19:06
Môže mi niekto poradiť, kde sa dajú kúpiť alebo objednať na dobierku coco chipsy?

Ja ich používam už dlhšie a kúpila som ich v BA v Hornbachu. Sú balené v 5 litrovom balení a treba ich hľadať v oddelení pre chovateľov pretože sa používajú ako podstielka pre plazov do terárií.

Pekný deň:)