Lucia Kebísková
04.02.08,07:56
Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
symona
04.02.08,07:30
Kvitnúť určite bude. Tiež som dostala tieto krásne kvietky a treba im len nájsť vhodné podmienky. Určte nemajú rady prudké slnko, vyhovuje im raňajšie slnko. Potrebujú vlahu, špeciálne hnojivo (aj so zeminou dostaneš kúpiť bežne v kvetinárstve) a teplo. Odkvitnutú stonku treba skrátiť o polovičku a tam začne postupne kvitnúť a okrem toho určite sa po nejakom čase (možno mesiac-dva) objaví nový výhonok. Odporúčam aj nový výhonok hneď priviazať k opore, pretože kvety sú dosť ťažké. Pokúsim sa upraviť fotku môjho kvitnúceho kvetu a potom ju sem priložím.
ALDA
04.02.08,07:50
Skrátiť ju treba iba v tom prípade, ak je hlavné steblo hnedé. Na mojej je stále zelené a stále kvitne, teraz mi odpadli už druhé kvety a pučia nové tri. Teším sa, že budem mať okno zasa niekoľko týždňov skrášlené.:)
shureido
04.02.08,08:32
Mne odkvitla orchidea v septembi, podla rady predavajucej som hnedu stonku odstihla hned za prvym ockom a odvtedy nic...Pustila hromadu novych zelenych korenov, listy su zdrave, ale ze by chcela rast ta bylka s kvetmi -ani chýru ani slychu. Hnojim raz za 2 tyzdne hnojivom na orchidey, nema prudke slnko. Dockam sa este kvetov? Co treba urobit? Vdaka.
seda
04.02.08,08:39
Ja som dostala 2 v rovnakom časovom období, boli na rozdielnom mieste, po odkvitnutí som odstrihla stonky asi polovicu nad takými akoby prstencami. Jedna mi začala kvitnúť a druhá nie. Nekvitnúcu som dala ku kvitnúcej a kvitne už aj ona. Máme ich v kuchyni, nie na parapete, ale bližšie okna, každé ráno ich rozprašovačom postriekam, a asi raz za týždeň polejem. Ja som zatiaľ ešte nikdy nehnojila, ale už by som asi mala.
symona
20.02.08,09:41
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.
bef
20.02.08,10:14
Mne odkvitla orchidea v septembi, podla rady predavajucej som hnedu stonku odstihla hned za prvym ockom a odvtedy nic...Pustila hromadu novych zelenych korenov, listy su zdrave, ale ze by chcela rast ta bylka s kvetmi -ani chýru ani slychu. Hnojim raz za 2 tyzdne hnojivom na orchidey, nema prudke slnko. Dockam sa este kvetov? Co treba urobit? Vdaka.
Po odkvitnutí ma orchidea obdobie oddychu a v tomto období netreba veľmi preháňať s prihnojovaním. Po tomto období, ktoré môže trvať mesiac ale aj niekoľko mesiacov sa znova prejaví v celej kráse.
Pekný deň
Magduš
21.02.08,08:10
prekrásna orchidea, máš sa čomu tešiť moja ešte nie je až takto rozvetvená má iba jednu stonku s piatimi kvetinkami (fialkastá farba)ale tie kvitnú už tretí mesiac, mám ju na okennom parapete na východnej strane mala som obavy kúpiť takýto vzácny kvietok no bola to dobrá investícia a určite kúpim aj ďalšiu
Danula403
22.02.08,12:26
ahojte
Nedávno som dostala orchideu phalenopsis je to môj prvý kvet s tohto druhu...a mam taký problém že mi začala z vrchu odhnívať, dnes už odpadol aj prvý lístok. Poradte mi prosím čo s ňou mam robiť, či sa dá ešte zachrániť. =( Ďakujem
VERONIKA6
22.02.08,12:43
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.
Pred niekoľkými dňami som dostala orchideu. Má veľa kvetov, no mala 2 puky a tie mi postupne odpadli.
Tá Tvoja orchidea je nádherná.
katka50
23.02.08,12:17
Aj ja pridám svoje.
Pru
23.02.08,12:33
Mne takto kvitla vyše roka v kuse potom mala chvíľu pauzu a vyhnala tri stronky, na ktorých je veľa kvetov.
Tweety
23.02.08,13:47
[quote=katka50;655200]Aj ja pridám svoje.[/quote ]
Musím priznať, že tieto sú, akokeby z môjho parapetu odfotené, krása ,krása. Isto sa im tešíš tak, ako ja. Nech sa darí aj naďalej, ja ich pestujem už asi tretí rok.:)
adi11
23.02.08,15:09
Aj ja pridám svoje.
máš ich fakt prenádherné,:) tiež by som také chcela mať
katka50
23.02.08,16:40
Ďakujem adi11 a Tweety. Prvú mám viac ako rok a postupne pribudli ostatné. Na orchideách sa mi páči, že ich kvietky tak dlho vydržia. Kvitnú aj 3 mesiace, potom majú 2 mesiace pauzu a znova zakvitnú. Sú nenáročné a krásne.
bef
23.02.08,17:39
ahojte
Nedávno som dostala orchideu phalenopsis je to môj prvý kvet s tohto druhu...a mam taký problém že mi začala z vrchu odhnívať, dnes už odpadol aj prvý lístok. Poradte mi prosím čo s ňou mam robiť, či sa dá ešte zachrániť. =( Ďakujem
Podľa toho čo píšeš je asi veľmi poliata. Treba ju vybrať zo substrátu, prípadne odhnité korene odstrihnuť (prípadne posypať mletou škoricou alebo drveným drevenným uhlím) a zasadiť do nového substrátu. Na spodok dať vrstvu polystyrénu (1 cm kúsky) a hrubší substrát (tiež asi 1 cm kúsky)a nepoliať minimálne dva týždne.
Ak by boli odhnité korene tak vybratu rastlinu postav do suchého prázdneho kvetináča a celé to daj do igelitového sáčku. Potom len trpezlivosť. Bude to dlhšie trvať ale zvyknú narásť nové korene.
mirka*
25.02.08,08:23
ahojky,chcem sa spýtať,či ste skúšali rozmnožovať phalenopsis zo spiaceho očka,lebo som sa dočítala,že sa to dá...
idem skúsiť,ale moc tomu neverím.
bef
29.02.08,07:12
ahojky,chcem sa spýtať,či ste skúšali rozmnožovať phalenopsis zo spiaceho očka,lebo som sa dočítala,že sa to dá...
idem skúsiť,ale moc tomu neverím.
Viem o to, aj som to skúšala ale sa mi to nepodarili. Zatiaľ sa mi podaril phalenopsis rozmnožiť len cez nové rastlinky tzv. keiky, ktoré mi narástli po odkvitnutí na kvetnej stopke.

Pekný deň
LillySK
29.02.08,12:45
Viem o to, aj som to skúšala ale sa mi to nepodarili. Zatiaľ sa mi podaril phalenopsis rozmnožiť len cez nové rastlinky tzv. keiky, ktoré mi narástli po odkvitnutí na kvetnej stopke.

Pekný deň

ahojky, tak to plz lepsie popis, chcela by som tiez namnozit, mam fialovu, nemate niekora na vymenu zltu..alebo inu farbu?
bef
29.02.08,14:41
ahojky, tak to plz lepsie popis, chcela by som tiez namnozit, mam fialovu, nemate niekora na vymenu zltu..alebo inu farbu?
Ahoj Liliy,
snažila som sa zistiť viac o nových orchideách vyrastajucích na kvetnej stopke, ale dozvedela som sa len to, že sa volajú keiky a keď vyrastú treba ich nechať narásť. Mali by mať aspom 2-3 vzdušné korene dlhé aspom 5 cm a potom sa môžu oddeliť a posadiť. Ja som sa z nich veľmi tešila, lebo ešte pred oddelením sa jedna rozhodla kvitnúť. Napriek tomu, že ich mám viac iba jedna sa takto prejavila a tak si myslím, že to musíme nechať na ne, keď budú chceť tak sa prejavia.

Pekný deň
bef
29.02.08,15:04
Posielam aj pár fotiek pre potešenie. Na prvej fotke sú tie mladé keiky vyrastajúce na stopke po odkvitnutí.

Pekný deň
Elena Navrátilová
29.02.08,15:08
Máš ich krásne. Gratulujem.
zuzi1
02.03.08,13:52
Úžasné. Krása, nádhera. Nech sa im darí aj naďalej.
Zuzana Lukáčová
11.03.08,17:53
Lucia,

Skúseností s Orchidey nemám zas až tak veľa, ale skúsim poradiť:
1 - mám ich na východnom okne, páči sa im ranné slnko.
2- držím ich v pôvodnom plastovom obale (korene majú radi vzduch a svetlo, aj tie čo sú v substráte)Aj ked ich máte v nepriesvitnom obale je to OK neuškodí to.
3- Nikdy sa nesmú preliať (voda stojí vtedy v podmiske), alebo nechať presušiť(zmäknú listy), je to však veľmi závislé aký druh orchidey máte.
4 - polievanie, všade píšu, že ich treba polievať odstatou vodou, resp.daždovou - toto neplatí pre Palaenophsis, ja ich všetky polievam vodou z vodovodu, ktorá je poriadne tvrdá a nemám s tým problém, treba však dodržiavať zásady - Polievanie len vtedy, ked je substrát na povrchu presušený a obal nie je zarosený vodou asi 1x týždenne- Najvhodnejšie je ich polievať ponorením do nádoby s vodou(vlažná - izbová teplota trocha hnojiva do každej zálievky) ponoríme iba korene, srdce rastliny (kde už začínajú listy) sa nesmie ponoriť do vody, ani listy. 1hodinu ponecháme vo vodnom kúpeli,potom musíme nechať dobre odkvapkať - voda nesmie ostať v podmiske, pretože žačnú hniť korene.
Akú máte vlhkosť v byte/dome? Optimálna pre orchideje je 60-80%HR vlhkosť.
PS: orchideje žiarlia ak sa im nevenujete...:mee:
Dúfam, že som pomohla aspoň zo základmi pestovania :)
zuzana
ppv
13.03.08,20:19
Ludkovia moji. Tak krásne orchidei som nevidela. Ja som si raz kúpila orchideu, lebo som ju jednoducho chcela mať. Je to prekrásny kvet. A tešila som sa keď mi podkvitnutí, začal rásť nový puk. Nakoniec som zistila, že to nie je puk, ale dcérska rastlina. Ja mám pocit, že mi už nikdy nezakvitne. Všimla som si, že korene sú hnedé, asi začali odumierať. Už som ju párkrát aj prestrihala ale nevyzerá to s ňou najlepšie. Poraďte prosím čo asi tak môžem robiť zle, a čo mám robiť, aby sa jej darilo:predom ďakujem za radu
annina
16.03.08,17:22
orchidea nemá rada moc vlhko a aj to byva príčina odhnívania,tak skus obmedziť zálievku,prípadne presadiť,no môže to byť aj neaká hubová choroba,ťažko sa radí ked ju nevidím
DanielaSL
16.03.08,17:30
Vo švrtok som si kúpila jednu peknú v Lidli a tiež nemám skúsenosť s pestovaním. Je v takom priesvitnom plastovom kvetináči..tak nemusím ju presadiť? Môžem ju v ňom nechať naďalej?
radkamal
17.03.08,16:40
Fotky su nadherne . Zbieram orch.postupne asi 4 roky mam ich 11nast kazdu inej farby a 4ry exotickejsie ked budu kvitnut dam foto . Pestujem ich v povodnom "drievku" tak ako ich predavaju. Nove mi nosi znama zo zahranicia u nas som ho este nenasla . Drievko som v nudzi zmiesala so sopstratom na orch. a z nadrobno porezanim piaflorom .Teraz skusam kusok dreveneho uhlia pri korenoch zevraj je to dobre ako vyziva . Su v priehladnych plastovych kvetinacoch a este v sklenenych , ktore maju do vnutra vypukle dno aby orch. nestala vo vode ak je daka navyse, da sa to nahradit cistymi kamienkami . Ked odkvytne necham stonku kym nevyschne prip. nezakvitne znovu . polievam vodou z vodovodu namocenim do nadoby ale polievam aj z vrchu cim trochu oplachnem listy este to ziadnej neuskodilo . Necham odtiect . Hnojim cca raz za mesiac . Rosim rozprasovacom . Ak vam orch. zltne vyberte ju zo supstr.a daje do noveho sucheho nepolievat a obmedzit priame svetlo ,ak objavite skodcov orch. dajte do vedra z vodou a vymente supstr. poriadne umyte kvetinac , supstr. mozete upiect v mikrovlnke cim ho zbavite skodcov .Nezatlacajte novy supstr. privelmi mozete poskodit korene , neprekryvajte vrchne vzdusne korene . Staci trochu pobuchat substr. si miesto najde. Existuju aj lieky pre orch. ale tak daleko nasi predajcovia este niesu . Viac ma nenapada ak tak dopisem dufam ze pomoze:)
bef
17.03.08,17:20
Vo švrtok som si kúpila jednu peknú v Lidli a tiež nemám skúsenosť s pestovaním. Je v takom priesvitnom plastovom kvetináči..tak nemusím ju presadiť? Môžem ju v ňom nechať naďalej?

Presádzať nemusíš, ten priesvitný kvetináč je pre orchideu vhodný a Tebe umožní kontrolovať či sú v poriadku korene. Nezabudni, že nesmieš veľa polievať (stačí raz za 1-2 týždne podľa teploty v miestnosti).

Nech sa darí pri pestovaní

Pekný deň :)
Zuzana Lukáčová
18.03.08,10:16
Ludkovia moji. Tak krásne orchidei som nevidela. Ja som si raz kúpila orchideu, lebo som ju jednoducho chcela mať. Je to prekrásny kvet. A tešila som sa keď mi podkvitnutí, začal rásť nový puk. Nakoniec som zistila, že to nie je puk, ale dcérska rastlina. Ja mám pocit, že mi už nikdy nezakvitne. Všimla som si, že korene sú hnedé, asi začali odumierať. Už som ju párkrát aj prestrihala ale nevyzerá to s ňou najlepšie. Poraďte prosím čo asi tak môžem robiť zle, a čo mám robiť, aby sa jej darilo:predom ďakujem za radu
Pozor na polievanie! Polievať až vtedy, ked je substrát preschnutý, tak ako tu už bolo písané, dá sa to kontrolovať ak je v plastovom obale - nesmie byť zarosená, až vtedy ju poliať. A čo sa týka dcérskej rastlinky , mám jednú takú a tá mi zakviltla a bohate, hlavu si lámem len s tým ako ju budem deliť.
Zuzana Lukáčová
18.03.08,16:38
Prikladám aj ja pár fotiek mojich kvetiniek pre potešenie :)
maria7
19.03.08,06:32
Nádherné.
Katka19
19.03.08,07:04
Ahoj všetky mate ich prenadherne a zdravé ,to vidno na prvý pohlad ,ja ich sama nepestujem, ale zaobera sa nimi môj syn máme ich doma 14 ks teraz nekvitnú ,ale ak vám môžem poradiť on ich polieva asi spôsobom ,že naleje na ne vodu nechá ich dve hodiny stáť v nej a potom z obalu, lebo ich ma v keramických obaloch vyleje, a takto ma istotu že ich nepreleje a ani nie sú suché...prajem vám všetkým vela zdaru ku kráse.
katka50
19.03.08,07:19
Ahoj všetky mate ich prenadherne a zdravé ,to vidno na prvý pohlad ,ja ich sama nepestujem, ale zaobera sa nimi môj syn máme ich doma 14 ks teraz nekvitnú ,ale ak vám môžem poradiť on ich polieva asi spôsobom ,že naleje na ne vodu nechá ich dve hodiny stáť v nej a potom z obalu, lebo ich ma v keramických obaloch vyleje, a takto ma istotu že ich nepreleje a ani nie sú suché...prajem vám všetkým vela zdaru ku kráse.
Zaujalo ma to.Píšeš, že ich má v keramických obaloch-ja som niekde čítala, že kvetináč má byť priesvitný, lebo rastlina prijíma svetlo aj cez korene. Neškodia tie keramické kvetináče?
kačkapoliačka
19.03.08,07:49
Nedávno na PRIME v RECEPTÁRI radil pestovateľ orchideí:
Keď kúpite kvet v obchode, treba ho vybrať, pozrieť korene a suché odstrihnúť. Dať do "zeminy" pre orchidei v priesvitnom obale. Zemina pre orchidei sa može vyrobiť aj z drevnej drte, to čo dávame okolo kríkov, s pridaním nadrobeného polystyrénu.
Polieva sa tak, že v suchých bytoch sa na ňu rozprašuje voda. Ináč stačí raz za týždeň ju spolu s obalom namočiť na 2-3 hodiny do vody (2/3 vo vode), vybrať a nechať stiecť. Priesvitný kvetináč by mal by zo spodu značne voľný a na miske by mal byť keramzit, ktorý jej dodáva vlhkosť. Doporučujem si pozrieť archív tohto programu, venovali sa orchideám viackrát.
Nech sa Vám aj Vašim kvetinkám darí
papa
radkamal
19.03.08,22:27
vygooglujte si The orchid photos page
nadhera
Katka19
20.03.08,07:42
Ahoj Katka 50 ano má ich v keramických kvetináčoch,všade sa píše že ich treba nechať vo´ľne v priesvitných obaloch ,ale vyskušal to a je to ok,zelené korienky púšťajú aj v týchto obaloch,majú ich v detskej izbe a tam majú dodobednajšie slniečko,zaleží od druhu velkokveté má pri okne ostatné ma asi tak 2 metre od okna ,ale v pohode sa darí všetkým,prihnojuje ich raz za dva týždne ,ale keď majú vegetačný odpočínok nehnojí ,začína až ,keď vidí nové lístky alebo kvetné vyhonky...každá z nich je iná takže vyžaduje osobitnú starostlivosť,no hlavne ich treba sledovať....
Zuzana Lukáčová
25.03.08,14:29
Ahoj všetky mate ich prenadherne a zdravé ,to vidno na prvý pohlad ,ja ich sama nepestujem, ale zaobera sa nimi môj syn máme ich doma 14 ks teraz nekvitnú ,ale ak vám môžem poradiť on ich polieva asi spôsobom ,že naleje na ne vodu nechá ich dve hodiny stáť v nej a potom z obalu, lebo ich ma v keramických obaloch vyleje, a takto ma istotu že ich nepreleje a ani nie sú suché...prajem vám všetkým vela zdaru ku kráse.
Ja ich polievam rovnakým spôsobom už od samého začiatku, v tomto období im stačí hodinka aby korene nasali vodu, v lete ich nechávam aj dlhšie.
bef
25.03.08,14:53
"Zemina pre orchidei sa može vyrobiť aj z drevnej drte, to čo dávame okolo kríkov, s pridaním nadrobeného polystyrénu."

Súhlasím ,len chcem upozorniť, že uvedená drť je z kôry, ktorá obsahuje silice a tie orchideám neprospievajú. Doporučujem uvedenú drť veľa, veľa krát prepláchnuť vodou, nechať vysušiť až potom použiť.

Nech sa vám darí :)
david93
26.03.08,12:56
ja pestujem orchideu....nema este ani rok...a uz mi opadli kvety....a zatial mi to nehnedne...myslim stonka....
klaura
26.03.08,19:34
Orchidei sa mi veľmi páčia a už dlhšiu dobu sa chystám zaobstarať si nejaké. Nemám však východné okno, iba na juh. Preto stále váham. Bude sa im dariť aj v miestnosti orientovanej na juh?
shureido
28.03.08,08:34
Poradi mi niekto? Vcera mi spadla orchidela a zlomilo sa jej polovica listov, horsie je ze vsetka kôra z kochlika sa vysypala a teraz ju nemam do coho zasadit. V kvetinarstve nemali kôru a vraj maju v Baumaxe ale len 50 litrove balenie..Vie niekto kde v BA sa da kupit vhodny substrat do 1 kochlika????? Prosim..nechcem o nu prist.. Vdaka
Zuzana Lukáčová
28.03.08,11:20
Poradi mi niekto? Vcera mi spadla orchidela a zlomilo sa jej polovica listov, horsie je ze vsetka kôra z kochlika sa vysypala a teraz ju nemam do coho zasadit. V kvetinarstve nemali kôru a vraj maju v Baumaxe ale len 50 litrove balenie..Vie niekto kde v BA sa da kupit vhodny substrat do 1 kochlika????? Prosim..nechcem o nu prist.. Vdaka
Substrát pre orchidei si môžete aj vyrobiť: Keďže sa jedná o epifytické druhy, musí byť substrát vzdušný. Pre niektoré rody (Cymbidium, ...) postačí substrát zložený zo zotletej kôry, bežne predávaný v záhradkárskych predajniach, prípadne do neho môžeme pridať sekaný molitan (2:1). Ale pre väčšinu druhov je vhodný substrát oveľa vzdušnejší. Skladá sa z drvenej kôry (40-70 %), najlepšie dubovej, prípadne topoľovej, menej vhodná, aj keď ľahko dostupná je borovicová kôra. Ďalšími zložkami (po 10-20 %) sú drevné uhlie, molitan, sušený rašelinník, ihličie, keramzit, kokosové vlákna, ... drvený polystyrén nie je potrebný, aj keď ho niektorí pestovatelia používajú, nevhodná je rašelina (okrem preosiatych hrubých vlákien). Všetky prísady sú nasekané na hrubé kusy, priemerne 2-4 cm. Čím je substrát hrubší, tým neskôr je potrebné rastlinu znovu presadiť. Keďže na presádzanie sú orchidey ako pomaly rastúce rastliny citlivé a po presadení určitý čas stagnujú v raste, je teda z tohto hľadiska vhodnejší hrubší substrát. Na druhej strane, v jemnozrnnejšom substráte rastliny rýchlejšie zakorenia, keďže ten, v prvých fázach zakoreňovania, čerstvo po presadení, dostatočne udržuje vlhkosť, viac ako hrubozrnný substrát. Vhodným kompromisným riešením je zo zmesi vybrať jemnejšie časti pre menších jedincov, ktoré presádzame častejšie (raz za 1-2 roky) a hrubé častice pre odrastené rastliny, ktoré presádzame po viacerých rokoch.
shureido
28.03.08,11:34
dakujem. skusim cosi vymysliet.
katka50
04.05.08,11:06
Prikladám pár fotiek pre potešenie...
bef
04.05.08,11:48
Sú krásne :)
DanielaSL
04.05.08,12:00
Prvú orchideu som si kúpila nie tak dávno v Lidli...Stále krásne kvitne a ja mám z nej radosť, už sa nedivím mojej kamarátke, ktorá kade chodí, tade kupuje orchideu. :) Chystám sa aj ja kúpiť ďaľšiu...
Tweety
04.05.08,12:14
Prvú orchideu som si kúpila nie tak dávno v Lidli...Stále krásne kvitne a ja mám z nej radosť, už sa nedivím mojej kamarátke, ktorá kade chodí, tade kupuje orchideu. :) Chystám sa aj ja kúpiť ďaľšiu...Danka,
tak sa len smelo pusť do pestovania, mňa tie krásne a vzácne kvietočky očarili asi pred tromi rokmi a stále som nimi nadšená.:):):):):)
Zuzana Lukáčová
21.05.08,16:58
Orchidei sú úžasné a ked kvitnú tak je to nádhera ,posielam obrázky mojich krások, kvitnú už od decembra v jednom kuse :):rolleyes:
klaura
23.05.08,06:39
Orchidei sú úžasné a ked kvitnú tak je to nádhera ,posielam obrázky mojich krások, kvitnú už od decembra v jednom kuse :):rolleyes:
máš ich ozaj krásne, ja mám zatiaľ iba jednu, ale pri jednej určite neostanem :)
AlaNR
23.05.08,12:16
Ja som si na orchidei kúpila takýto črepníček. Je sklený, priesvitný a dole má v strede taký výstupok, na ktorom stojí črepník, takže keď sa poleje, voda stečie dolu a kvetinka je tým pádom len preliata.

No ale problém mám v tom, že mi jedna, čo mala dve "ramienka" odkvitla a jedno to ramienko je úplne suché. Mám to zostrihnúť úplne zo spodu alebo nad tým kolienkom?
VERONIKA6
23.05.08,12:20
Ja som si na orchidei kúpila takýto črepníček. Je sklený, priesvitný a dole má v strede taký výstupok, na ktorom stojí črepník, takže keď sa poleje, voda stečie dolu a kvetinka je tým pádom len preliata.

No ale problém mám v tom, že mi jedna, čo mala dve "ramienka" odkvitla a jedno to ramienko je úplne suché. Mám to zostrihnúť úplne zo spodu alebo nad tým kolienkom?
Tiež som mala podobný problém a kvetinárka mi povedala, že je to potrebné zastrihnúť nad tretím očkom.
luckapastvova
23.05.08,12:46
Ja už mám orchideu dlhšie. Mám dve. Jedna je bielo fialová a stále mi krásne kvitne, ale mám ešte jednu fialovú a tá sa rozhodla, že mi ide asi vyhynúť. Najskôr jej opadali všetky kvetinky a takmer úplne vyschla stonka. Zostala mi len kratučká a teraz mi rastie pomaličky pomaličky jedno očko. Neviem, či to má tak dlho trvať, ale stále čakám a dúfam, že sa nejako pozbiera.
Byt mám otočený na južnú stranu (našťastie len dočasne), a preto ich nemám na okne, ako to vídavam v iných bytoch, jednu mám položenú na zemi blízko okna a druhú na stole. Bojím sa, že by mi ich slniečko spálili. Dúfam, že to nevadí. Držím všetkým palce pri pestovaní a tie fotky, čo tu boli sú prenádherné.
Snáď aj ja raz budem mať také krásne orchidee.
Pru
30.05.08,07:03
mne tak vyschla biela, mekli jej listy,teraz sú suché, ale zo stonky na dvoch miestach mi začala hnať nie stonku ale listy, mám to odstrihnúť a dať do kvetináča? dúrfam, že mi niekto poradí, díky moc
shureido
06.06.08,07:20
Pomoc priatelia, kupila som si na Flore krasnu orchideu a teraz mi doma schne a sche a vyscýna napriek tomu, ze sa o nu staram podla navodu- raz do tyzdna ju ponorim na hodinu-dve do vody. Ostatne orchideje su v poriadku ale len tato jedna krasna vyschýna. Co s nou?
bef
06.06.08,09:22
mne tak vyschla biela, mekli jej listy,teraz sú suché, ale zo stonky na dvoch miestach mi začala hnať nie stonku ale listy, mám to odstrihnúť a dať do kvetináča? dúrfam, že mi niekto poradí, díky moc

Nič nestrihaj, sú to pravdepodobne nové rastlinky_keiky (už som tu o tom písala aj s fotom) a oddeľujú sa až keď sú väčšie a majú dva tri vzdušné korene dlhé aspom 5 cm.

Pekný deň :)
bef
06.06.08,09:28
Pomoc priatelia, kupila som si na Flore krasnu orchideu a teraz mi doma schne a sche a vyscýna napriek tomu, ze sa o nu staram podla navodu- raz do tyzdna ju ponorim na hodinu-dve do vody. Ostatne orchideje su v poriadku ale len tato jedna krasna vyschýna. Co s nou?

Možno by bolo vhodné vybrať ju a skontrolovať korene, ostrihať poškodené a odhnité a presadiť do nového substrátu.
Ak bola zasadená tak, že má v strede pod korienkami biely rašeliník, ktorý drží vodu ako špongia tak môže byť premočená a to jej môže vadiť.

Pekný deň :)
Zuzana Lukáčová
06.06.08,11:34
Možno by bolo vhodné vybrať ju a skontrolovať korene, ostrihať poškodené a odhnité a presadiť do nového substrátu.
Ak bola zasadená tak, že má v strede pod korienkami biely rašeliník, ktorý drží vodu ako špongia tak môže byť premočená a to jej môže vadiť.

Pekný deň :)
Prikláňam sa k prispevku od "bef", súhlasím, je dosť možné, že korene už nefungujú ako majú. Aký je substrát? Je vzdušný, alebo veľmi hustý? Pred predajom sa rastlinky zvyknú presádzať na novo, niekedy to poriadne odbabrú. Ja som zatiaľ musela presadiť 3 orchidee hned po zakúpení, tak to odflákli. Pozor na to polievanie a rosenie vodou, hrozia baktérie, ktoré to tiež mohli spôsobiť. Akú farbu majú korene? Ak sú hnedo zelené, alebo hnedožlté, je treba ju okamžite presadiť.
Zuzana Lukáčová
06.06.08,11:38
Nič nestrihaj, sú to pravdepodobne nové rastlinky_keiky (už som tu o tom písala aj s fotom) a oddeľujú sa až keď sú väčšie a majú dva tri vzdušné korene dlhé aspom 5 cm.

Pekný deň :)
To určite budú Keiky, treba ich nechať rásť aby zosilneli listy a narástlo dostatočne veľa korienkov - mne sa takto podarilo rozmnožiť 2 orchidee - úspešne.
Zuzana Lukáčová
06.06.08,11:43
Ja som si na orchidei kúpila takýto črepníček. Je sklený, priesvitný a dole má v strede taký výstupok, na ktorom stojí črepník, takže keď sa poleje, voda stečie dolu a kvetinka je tým pádom len preliata.

No ale problém mám v tom, že mi jedna, čo mala dve "ramienka" odkvitla a jedno to ramienko je úplne suché. Mám to zostrihnúť úplne zo spodu alebo nad tým kolienkom?
Ten kvetináč je OK, len treba dať pozor na zaparenie koreňov - vytvoria sa huby, ktoré by potom zničili korene. Z mojich skúseností - Osvedčil sa pre Cymbidium, Nie veľmi dobre sa osvedčil pre Phalaenopsis.
shureido
10.06.08,09:43
Priatelia, tak prave skoncila operacia presadzanie.
Dve kvetiny co som kupila -makli im hrozne listy. Ked som ich vybrala z kochlika -mali hnedozlte korene - tie som odstrihla vsetky (dufam ze som urobila dobre) este tam ostal jeden zeleny, pôvodny substrat (kôru - boli v nej male "musky" asi z vody) som upiekla v mikrovlnke, dala na spodok priesvitneho kochlika, vlozila rastlinku a zasypala novym substratom na orchidey z Baumaxu. Teraz dufam ze to prezije.
Tretiu - ta mala makke listy ale uz priserne - ked som vybrala mala hnile korene (a to som ich nezalievala - az ked boli vzdusne korene uplne bledozelene)...vsetky vnutorne korene boli hnede -zlte -makke som odstrihla. Problem je ze uz neostali ziadne ine - len dva vrnche vzdusne, takze sa ani rastlinka neda zasadit. Podla navodu vyssie som ju vlozila len tak bez subrstratu do prazdneho kochlika a vlozila do sacku. Vraj pustia nove korene.

MOJA OTAZKA JE - Urobila to spravne???

Fakt by som rada zachranila vsetky tri - zajednak krasne kvitnu a za druhe neboli lacne.
shureido
10.06.08,12:05
takze skuste ich zachranit.
shureido
16.06.08,11:04
:mee:Po víkende mi uplne zozltli listy na presadenych orchideach.:mee::mee:
Ako ich zachranit? Prosim !!
jarka.slosiarikova
16.06.08,17:00
zuzka dakujem vam za radu
bef
16.06.08,19:33
Priatelia, tak prave skoncila operacia presadzanie.
Dve kvetiny co som kupila -makli im hrozne listy. Ked som ich vybrala z kochlika -mali hnedozlte korene - tie som odstrihla vsetky (dufam ze som urobila dobre) este tam ostal jeden zeleny, pôvodny substrat (kôru - boli v nej male "musky" asi z vody) som upiekla v mikrovlnke, dala na spodok priesvitneho kochlika, vlozila rastlinku a zasypala novym substratom na orchidey z Baumaxu. Teraz dufam ze to prezije.
Tretiu - ta mala makke listy ale uz priserne - ked som vybrala mala hnile korene (a to som ich nezalievala - az ked boli vzdusne korene uplne bledozelene)...vsetky vnutorne korene boli hnede -zlte -makke som odstrihla. Problem je ze uz neostali ziadne ine - len dva vrnche vzdusne, takze sa ani rastlinka neda zasadit. Podla navodu vyssie som ju vlozila len tak bez subrstratu do prazdneho kochlika a vlozila do sacku. Vraj pustia nove korene.

MOJA OTAZKA JE - Urobila to spravne???

Fakt by som rada zachranila vsetky tri - zajednak krasne kvitnu a za druhe neboli lacne.


Áno urobila si dobre, ale substrát, ktorý predávajú nie je najvhodnejší lebo je veľmi drobný, ale dá sa použiť keď preosiatím sa vyberú len tie väčšie kúsky a je dobré niekoľkokrát ich premyť vodou a nechať vysušiť. Substrát musí byť vzdušný a na spodok kvetináča je vhodné dať kúsky polystyrénu.
Ak ich chceš zachrániť a ešte kvitnú je potrebné kvety odrezať (budú ešte dlho kvitnúť vo váze). Aj keď je to ťažké, odrezať takú krásu, ale rastlinka potrebuje veľa síl a času na regeneráciu a kvety ju vysilujú.

Nech sa darí :)
shureido
17.06.08,06:57
Áno urobila si dobre, ale substrát, ktorý predávajú nie je najvhodnejší lebo je veľmi drobný, ale dá sa použiť keď preosiatím sa vyberú len tie väčšie kúsky a je dobré niekoľkokrát ich premyť vodou a nechať vysušiť. Substrát musí byť vzdušný a na spodok kvetináča je vhodné dať kúsky polystyrénu.
Ak ich chceš zachrániť a ešte kvitnú je potrebné kvety odrezať (budú ešte dlho kvitnúť vo váze). Aj keď je to ťažké, odrezať takú krásu, ale rastlinka potrebuje veľa síl a času na regeneráciu a kvety ju vysilujú.

Nech sa darí :)

DAKUJEM. Ostrihala som ich a dala do vazy. Na jednej mi stale zltnu listy a ako keby sa v nej liahli komare :mee: . Nechapem, substrat som "upiekla"....as mi nie su sudene.
Kamoska mi uz dala "babsku" radu, ze vraj orchideje sa nemaju chvalit ze im mam vynadat....zo zufalstva som im aj vynadala ale nezabralo. :mad::confused:.
Snad sa spamataju, ked nebudu mat teraz kvety.
Zuzana Lukáčová
18.06.08,17:50
Mala som podobný problém, že mi svokrička podarovala orchideu, ktorá bola na pokraji vyhynutia, pri presádzaní som zistila, že všetky korene stihli vyhynuť, kvôli hnilobe - veľa vody a málo vzduchu. Tak som ich všetky vystrihala, aby sa hniloba nepresunula do srdca rastlinky.Tá orchidea mala pár vzdušných koreňov a tie som dala do substrátu a rastlinka sa ujala, potom si začala po pár mesiacoch tlačiť nové korene a nové zelené listy. To že listy zožltli ešte neznamená, že rastlina uhynie. Trpezlivosť a nevzdávať to. Tak isto dbať aby substrát, aby bol dostatočne vzdušný a nie príliš premokrený.
Držím palce :)
mirka*
23.06.08,16:02
mne jedna prišla o lístky a korene takmer vyhnili,ale netreba sa vzdávať,nakoniec na jar z toho narásti až dva kvietky
jess
23.06.08,16:37
Mám orchidee prvý krát, tak dúfam, že prežijú. Zalievam len štamperlíkom raz do týždňa, prebytočnú vodu vylejem preč. Sem-tam orosím .

Prikladám moju nádheru....
ebalekova
30.06.08,09:03
Prosim poradte mi dnes som si kupila prvu orchideuje Phalaenopsis a konce niektorych korienkov su uschnute v plastovom crepniku su v poriadku krasne zelene iba zväčšsa tie co vytrcaju von. Poradte mi prosim co mam s nimi robit? Kupila som ju spolu s plastovym obalom a nevsila som si to....
lenkka81
05.07.08,20:43
Ahoj, no myslím si, ze tie vzdusné korienky nie su az také dôlezité, hlavne, ze v crepníku su zdravé, vzdusné korienky mozu byt zasusené aj zmenou prostredia, co mas obschnuté odstrihni a nelám si hlavu zbytocne, ked sa rastlinka u teba udomácni a bude mat vhodné podmienky, vzdusné korene ti budu dalej rást.../mam ich doma 7ks, co to už o nich viem,ale kym som sa to s nimi naucila 2 ks chudiatka pošli...
beatap
09.07.08,11:39
chcem sa spýtať máte niektorá skúsenosti s červcami (také biele lepkavé cicavé chrobáčiky) na orchideách? Teraz sa mi sem tam nejaký objaví, zatiaľ ich likvidujem len mechanicky, v knihách píšu, že sa ich ťažko zbavuje a najlepšie je na nich vraj austrálska lienka, ale tá v byte nie je vhodná
AlaNR
09.07.08,12:14
Moje boli originál po darovaní takéto.
Teraz zhodili kvety, a vyháňajú listy ako bláznivé. Za mesiac narástli na každej po dva a ide ďaľší.
Dole pod listami vháňajú takého bledozeleného mimozemšťana a neviem, či je to je koreň alebo stonka. Uvidím, keĎ to vylezie, čo to je. :D
adi11
09.07.08,12:44
Moje boli originál po darovaní takéto.
Teraz zhodili kvety, a vyháňajú listy ako bláznivé. Za mesiac narástli na každej po dva a ide ďaľší.
Dole pod listami vháňajú takého bledozeleného mimozemšťana a neviem, či je to je koreň alebo stonka. Uvidím, keĎ to vylezie, čo to je. :D
Ja mám to isté, kvety opadli a ženú listy, nechápem ako niekomu tie kvety vydržia aj pol roka.
Asi moc sa neoplatia kupovať orchidei do panelákov, pretože je tu suchý vzduch a teplejšie ako v rodinných domoch. Alebo sa mýlim:confused:
Tweety
09.07.08,12:48
Ja mám to isté, kvety opadli a ženú listy, nechápem ako niekomu tie kvety vydržia aj pol roka.
Asi moc sa neoplatia kupovať orchidei do panelákov, pretože je tu suchý vzduch a teplejšie ako v rodinných domoch. Alebo sa mýlim:confused:
Ja ich už pestujem( v paneláku) dlhšie, a som nimi nadšená.
adi11
09.07.08,13:51
Ja ich už pestujem( v paneláku) dlhšie, a som nimi nadšená.
Áno, potom niečo zanedbávam, asi by som mala aj nejaké hnojivo dávať do vody, ale neviem aké. Nemám dobrú skúsenost s orchdeami a vôbec s kvetmi kvitnúcimi čo som kúpila v baumaxe a na výstave. Vždy mi kvety rýchlo opadli, tak odvtedy ich nekupujem, len zelenolisté. Tým sa u nás darí, hlavne fikusom.
AlaNR
10.07.08,05:04
Ja som si vytvorila vlastnú teóriu na kvitnúce kvety v obchodoch.
Aby sa predávali, tak ich museli už obchodníci kúpiť už rozkvitnuté. Aj obchode si postoja chvíľku rozkvitnuté.
Takže chuderky orchidei pred tým, ako ich človek kúpi, kvitnú aj tri štyri mesiace niekde inde.... Potom sa nečudujem, že to človek donesie domov, a že to po mesiaci opadá.
var24
10.07.08,14:51
je krasna ,len tak dalej
radkamal
15.07.08,18:53
vsetkym nadsencom orchideii v knihkupectve uz maju tenke brozurky o pestovani a radach ktore potrebujete , kniha je v slovencine co je super , a este jedna rada v nemecky hovoriacich krajinach sa da kupit original drt na orch. /nie supstrat/ stoji asi 90sk ak mate moznost odporucam , ak nie mozte staru drt zmiesat aj s piaflorom to mam odskusane , ak listy zltnu moze to byt aj od slniecka ak je ostre , aj od vody nezalievajte preventivne ale len ked skutocne treba , orch.korene mozte vydezinfikovat pri presadzani rozdrvenym drevenym uhlim , ps. uz ich mam 14:)
jajax
27.07.08,12:10
ja s orchideami vlastne len zacinam.mam dve,prvu asi od aprila,druhu omesiac neskor.ta prva bola priamo od dodavatela a zakvitla mi uz druhy krat.druhu som kupila v obchode,odkvitla a odvtedy nic,len rastu listy ale vyzera v pohode.
AlaNR aj mne zacal rast dole pri korenoch nejaky ako ty hovoris mimozemstan,ale potom to vyhynulo a neviem co to bolo.
vsetky orchidei mate prekraaasne.radost pozriet.
jajax
27.07.08,12:53
radkamal,nasla som si tu stranku na googli a je to proste uzasne.ani sa to neda naraz vsetko pozriet.tolko nadhery.tuto stranku si budem pozerat vzdy ked budem potrebovat zlepsit naladu.
shureido
28.07.08,06:17
Ja som prave pochovala jednu z mojich orchideii....napriek upornej snahe a vsetkym radam z porady som ju nezachranila....asi jej to nebolo sudene. Obavam sa ze ostatne pojdu za nou.....stale maju makke listy a uz fakt neviem co s nimi...vyrastaju pekne nove listy a po case zmaknu...
Zuzana Lukáčová
13.08.08,06:50
Ja som prave pochovala jednu z mojich orchideii....napriek upornej snahe a vsetkym radam z porady som ju nezachranila....asi jej to nebolo sudene. Obavam sa ze ostatne pojdu za nou.....stale maju makke listy a uz fakt neviem co s nimi...vyrastaju pekne nove listy a po case zmaknu...
Pridávam sa k smúteniu... mne tiež odišla jedna orchidea :(. Napadli ju vošky v priebehu 2 dní odišla... nebola dosť silná,malé mäkké listy, ktoré jej nedodávali energiu, a tak nestíhala ani tlačiť nové korienky :(
Nevadí, bojujeme dalej, ešte mi zostalo 12. Novinka začala mi tlačiť orchidea - Dendrobium - budeme opäť kvitnúť :) Zvyšok má akurát odpočinok.
ramona111
14.08.08,14:07
ahoj, mam problem s mojou orchideou, po jej odkvitnuti uz znovu nezakvitla a uz to bude pol roka, a vyhonok uplne vyschol neviem ako mam postupvat dalej. listy su stale pekne zelene. dakujem za odpoved
bef
14.08.08,20:14
ahoj, mam problem s mojou orchideou, po jej odkvitnuti uz znovu nezakvitla a uz to bude pol roka, a vyhonok uplne vyschol neviem ako mam postupvat dalej. listy su stale pekne zelene. dakujem za odpoved

Nevadí, že výhonok vyschol, treba ho odrezať, nie každý znova zakvitne. Dôležité je, že je rastlina v poriadku. Chce to trpezlivosť, potrebuje si len oddýchnuť.

Pekný deň :)
Melnick
14.08.08,20:35
ahoj, mam problem s mojou orchideou, po jej odkvitnuti uz znovu nezakvitla a uz to bude pol roka, a vyhonok uplne vyschol neviem ako mam postupvat dalej. listy su stale pekne zelene. dakujem za odpoved
Stále zalievaj - ja 1x týždenne 1/2 dl - až 1 dl vody a výsledok je úžasný , pretože ich mám viac vždy sa niektorá rozhodne odmeniť ma. :)
Suchý výhonok odstrihni - zbytočne špatí rastlinku.;)
tharabaska
16.08.08,10:15
Ahoky.. aj ja by som vas chcela poprosit o radu... Podobny pripad ako ste spominali. Dostala som krasnu orchideu ale asi prestatu a tak mi po 2 mesiacoch opadali kvietky. Ma dve bylky. Na jednej ostali dva kvietky a je zelena no druha zacala vysychat. Viem ze sa ma odstiknut ale neviem kedy a kde... mam ju odstiknut uz teraz nad prvym ockom aj ked nie je este cela vyschnuta??? alebo mam pockat a odstiknut ked bude vacsina z naj vyschnuta???... lebo niekde som citala ze vsetko zelene ma ostat na rasline....dakujem vopred za radu
xodnik
17.08.08,09:20
zdravim vas,nevie mi niekto poradit kde sa da zohnat lisovany raselinik(novy zeland alebo chille) dakujem
krajanová
19.08.08,11:41
Ahoky.. aj ja by som vas chcela poprosit o radu... Podobny pripad ako ste spominali. Dostala som krasnu orchideu ale asi prestatu a tak mi po 2 mesiacoch opadali kvietky. Ma dve bylky. Na jednej ostali dva kvietky a je zelena no druha zacala vysychat. Viem ze sa ma odstiknut ale neviem kedy a kde... mam ju odstiknut uz teraz nad prvym ockom aj ked nie je este cela vyschnuta??? alebo mam pockat a odstiknut ked bude vacsina z naj vyschnuta???... lebo niekde som citala ze vsetko zelene ma ostat na rasline....dakujem vopred za radu

Nerob s ňou nič, suchú byľku odstrihni, polosuchú nechaj tak, ja som mala ten istý prípad, z tej polosuchej začala cca po 4 mesiacoch vyháňať nové výhonky, na nej mám teraz asi 10 púčikov. Chce to len trpezlivosť, platí pravidlo čím sa menej staráš, tým sú krajšie, nie vždy sa to však dá.
Ja ich riadne cvičím, prenášam z okna na okno, keď si zmyslím - presádzam - snažím sa ale držať podľa luny.
Zalievam každú sobotu, aj hnojím, niekedy nalejem do vonkajšieho črepníka vodu aby sa napili, zabudnem na ne aj 2 dni, potom ich sušímaj tri dni. Najlepšie sa s mojími experimentami vyrovnávajú phlaly, ostatné pomaly vyraďujem zo zbierky.
Celkom dobré a vo výbornej cene predávajú občas v Kauflande. Tie mám vyskúšané. Kvety často zmenou prostredia opadajú, tak som sa zamerala na odkvitnuté a snažím sa ich sama priviesť do kvetov. Mám z toho veľkú radosť.
Dobrú skúsenosť mám aj s cymbídiom, mala som tri kusy, kvitli zodpovedne 4 mesiace. Tento rok som o jeden črepník prišla. Letnila som ich v záhrade pod smrekom pri potoku prišiel vietor jeden črepník vzala voda. Všimla som si to až na druhý deň. Natiahla som synove rybárske nohavice a hľadala som ich asi 2 km po toku, no nič som nenašla. Plakala som za ním ako malé dieťa.

Orchidee sú veľmi krásne a nenáročné kvety, chcú len čas kým sa dokážu ukázať v plnej kráse. Mne momentálne v kuchyni kvitne 5 ks, zajtra skúsim dodať foto.
Veľa úspechov.
MarcelkaT
19.08.08,12:29
Mám orchideu, ktorá mi už druhý rok nekvitne. Pušťa mladé zelené listy, výhonky a nič. Má dosť svetla, teplo, 1x týždenne ju polievam nie veľmi veľa. Presadila som ju do nového črepníka a stále nič. Čo mám robiť?
Ruženka01
20.08.08,17:37
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, na orchidey mi vyrástla nová stonka ale nenarástli mi na nej puky, ale na konci malé lístky, neviem čo s tým robiť...ešte som sa s tým nestretla.
kajasla
21.08.08,08:42
ahoj Ruzenka, tak tento novy vyhonok na orchideii sa vola keika. Je to nova rastlinka. Treba ju nechat tak az kym nenarastu 2 az 3 vzdusne korene dlhe asi 5 cm , potom ju treba oddelit a zasadit ako novu rastlinu. Nie som velky profesional , tuto informaciu som si precitala v jednom odbornom clanku o pestovani orchideii. Tu na porade je ale dost profikov co sa pestovania orchideii tyka , takze prosim doplnte ma.
MarcelkaT
21.08.08,10:09
Mám orchideu, ktorá mi už druhý rok nekvitne. Pušťa mladé zelené listy, výhonky a nič. Má dosť svetla, teplo, 1x týždenne ju polievam nie veľmi veľa. Presadila som ju do nového črepníka a stále nič. Čo mám robiť?
Odpoveď som našla od Melnicka. pardon, prehľadla som to.Ďakujem. Treba iba trpezlivo čakať, však ona raz zakvitne.
Zuzana Lukáčová
21.08.08,15:03
ahoj Ruzenka, tak tento novy vyhonok na orchideii sa vola keika. Je to nova rastlinka. Treba ju nechat tak az kym nenarastu 2 az 3 vzdusne korene dlhe asi 5 cm , potom ju treba oddelit a zasadit ako novu rastlinu. Nie som velky profesional , tuto informaciu som si precitala v jednom odbornom clanku o pestovani orchideii. Tu na porade je ale dost profikov co sa pestovania orchideii tyka , takze prosim doplnte ma.
Súhlasím, je to Keika - rada dobrá, treba nechať vyrásť vzdušné korene a listy orchidei by mali byť dosť veľké aby dobre fungovala fotosyntéza ( cca 7-10cm). Potom ju treba odstrihnúť asi 0,5cm od srdiečka rastliny - srdce rastliny tvoria na sebe nahromadené listy, hneď nad koreňmi (pozor na poškodenie pri strihaní). Po odstrihnutí je pre novú rastlinku treba hrubý substrát, aby boli prevzdušnené. Hneď po presadení ju treba dobre poliať (najlepšie ponoriť na 60min do vody celý črepník - nenamočiť listy a srdce rastliny, len po korene) Potom nepolievať 10 dní, korene potrebujú násť svoje miesto. Toto mám osvedčené na vlastných rastlinkách. Dúfam, že to pomôže :)
Zuzana Lukáčová
21.08.08,15:12
Odpoveď som našla od Melnicka. pardon, prehľadla som to.Ďakujem. Treba iba trpezlivo čakať, však ona raz zakvitne.
Pozor na to svetlo, netreba to preháňať, najlepšie je ranné a doobedňajšie svetlo, keď slnko nemá takú intenzitu, hlavne ak pestujete Orchideu na parapete. Pre cymbidium a Dendrobium druh vyhovuje aj polotieň a teploty do 20°C. Nikdy nepolievať Orchideu na večer, ked má málo svetla - väčšie riziko že sa premočí a začne hniť.
MarcelkaT
22.08.08,07:18
Ďakujem pekne za radu. Nemám ju na parapäte je trochu ďalej ani veľmi silné slnko, ani teplo skôr chladnejšie. Takže treba trpezlivo čakať.Však sa mi odvďačí.
jess
22.08.08,07:24
Suchý výhonok odstrihni - zbytočne špatí rastlinku.;)

Kde to treba odstrihnúť ?

Chcela som si dnes kúpiť v Bille ďalšie orchidee, ktoré ešte nemám. Večer som prišla z dovolenky, tak som dnes nabehla do Billy potešiť sa ... Žiaľ, odvčera je akcia a dnes ani kus ! A že nevedia, či ešte budú :mee::mee::mee::mee::mee:
sisa 10
23.08.08,05:51
Gratulujem sú naozaj nádherné.Aj ja som si kúpila 6 orchidei a dúfam,že sa mi bude darit ich pestovat.
Rozalka
23.08.08,16:07
Kde to treba odstrihnúť ?

Chcela som si dnes kúpiť v Bille ďalšie orchidee, ktoré ešte nemám. Večer som prišla z dovolenky, tak som dnes nabehla do Billy potešiť sa ... Žiaľ, odvčera je akcia a dnes ani kus ! A že nevedia, či ešte budú :mee::mee::mee::mee::mee:

Takéto obchody (aj spomínaná aj iné) predávajú dopestované kvety, aby boli nádherné v čase predaja, do dvoch týždňov skončia. Už som sa takto niekoľkokrát pochodila, ak sa chceš dlho tešiť z orchideí, radšej kúp inde (v kvetinárstve), bude určite drahšia, ale z nej budeš mať radosť podstatne väčšiu.
Melnick
23.08.08,16:47
Rozalka ja som kúpila za 199.-skk / eur = 6,61, aby ste ma nenapadli, že nezobrazujem duálne :D. / a kvitla mi celé 3 mesiace .:):):)
Melnick
23.08.08,16:50
Kde to treba odstrihnúť ?

Chcela som si dnes kúpiť v Bille ďalšie orchidee, ktoré ešte nemám. Večer som prišla z dovolenky, tak som dnes nabehla do Billy potešiť sa ... Žiaľ, odvčera je akcia a dnes ani kus ! A že nevedia, či ešte budú :mee::mee::mee::mee::mee:
jess ,ja odstrihnem tak ,aby som pri strihaní neporušila listy. Nemám žiadny špeciálny návod. A pretože zalievam vždy v sobotu, všimla som si, že ďalšia sa chystá kvitnúť.:):):)
jess
23.08.08,17:55
Rozalka ja som kúpila za 199.-skk / eur = 6,61, aby ste ma nenapadli, že nezobrazujem duálne :D. / a kvitla mi celé 3 mesiace .:):):)

Mám 4. Jednu z Baumaxu za 340,-, 3 z Billy za 199,-. Mala som ich rozkvitnuté od marca doteraz. Pred týždňom opadli posledné kvety, ale predpokladám, že od prílišného svetla, lebo som nebola 2 dni doma a zabudla som zatiahnuť žalúzie, lebo opadlo naraz asi 6 kvetov na troch orchideách. V piatok mi manžel kúpil ďalšiu (zase v Bille - stihol ju kúpiť v inom meste :D ), tak sa vytešujem opäť :)
letula
23.08.08,19:25
Poprosím o radu.Pol roka mám orchideu,mala štíhle listy,i kvet,opadalo mi to.Je to hnedé,akoby suché,no neviem čo s tým!Ožije ešte?Ani jediný list nemá .Starala som sa podľa predpisu,nechápem čo sa stalo.Dík!
Melnick
23.08.08,19:45
Myslím, že už neožije. Aj mne takto vyhynula jedna. Polievala som ju aj naďalej s ostatnými , ale potom som to vzdala.:o
jajax
24.08.08,04:35
melnick asi si mala stastie,lebo kolegyna uz dva krat kupila v takejto akcii a ani jedna jej nevydrzala.ale mozno je to naozaj o nahode.mne teraz sestra zohnala priamo od dodavatela a puky mi nechceli rozkvitnut a ked som im pomohla bolo uz neskoro,neotvorili sa.ale ostatne kvety su krasne.
jajax
26.08.08,05:38
na dvoch orchideach mi trochu zmäkli a ozltli spodne listy.je to bezne ako pri inych rastlinach alebo sa deje nieco zle.poradte.dakujem.
shureido
26.08.08,07:04
Mne so spravili tiez dve. presadila som ich ale aj tak uhynuli. tiez neviem kde bola chyba,
Ruženka01
26.08.08,17:12
ďakujem veľmi pekne za radu, no zatiaľ žiadne korene nevyrástli, ale a lístky sú ešte maličké veľkosti nehtu na palci...tak počkám či mi narastú tie vzdušné korene, pokúsim sa to aj odfotiť a dať sem zopár fotiek...
Zuzana Lukáčová
27.08.08,11:51
Poprosím o radu.Pol roka mám orchideu,mala štíhle listy,i kvet,opadalo mi to.Je to hnedé,akoby suché,no neviem čo s tým!Ožije ešte?Ani jediný list nemá .Starala som sa podľa predpisu,nechápem čo sa stalo.Dík!
Latula,
no mám pocit, že uhynie, ak nemá ani jediný zelený list,a ani nové výhonky koreňov, už jej nepomôže ani svätená voda. Je mi to ľúto. Treba si pre potešenie kúpiť novú Orch. netreba to vzdávať hned na začiatku ... držim prsty :)
Zuzana Lukáčová
27.08.08,11:56
jess ,ja odstrihnem tak ,aby som pri strihaní neporušila listy. Nemám žiadny špeciálny návod. A pretože zalievam vždy v sobotu, všimla som si, že ďalšia sa chystá kvitnúť.:):):)
Čo sa týka strihania, každý radí nie čo iné. V prvom rade strihať, až ked úplne uschne (zožltne), potom strihnúť nad prvým očkom, ak je prvé očko stronky veľmi blízko k listom, strihnúť nad druhým očkom. Nevidím v tom rozdiel, ide len o to neublížiť srdcu rastlinky, ktoré je náchylná na hnilobu.
Zuzana Lukáčová
27.08.08,11:57
jess ,ja odstrihnem tak ,aby som pri strihaní neporušila listy. Nemám žiadny špeciálny návod. A pretože zalievam vždy v sobotu, všimla som si, že ďalšia sa chystá kvitnúť.:):):)
:))) Dnes som si všimla, že aj mne bude opäť po 4 mesačnej letnej pauze kvitnúť Dendrobium :) Teším sa :)
Melnick
27.08.08,12:03
Zuzka , mne teraz ide kvitnúť ďalšia a ani ich nepresádzam - nechávam im pôvodnú pôdu , v akej som ich kúpila. Naozaj ich mám nádherné, napriek tomu, že starostlivosť si vyžadujú minimálnu. Takmer žiadnu.
Keď som v Austrálii uvidela strelície ako rastú - uchytia sa hocikde ,dokonca aj na strome narástla a tam mala viacmenej iba prach a nie zem, tak verím,že sú to v podstate buriny tejktorej krajiny. Kiežby aj u nás burina vyzerala tak nádherne.:D
Zuzana Lukáčová
27.08.08,12:15
Maja, ja som sa zo začiatku priam zažrato starala, teraz už nestíham a tiež rastú ako bláznivé. Čo sa týka presádzania, presadila som orchideje, ktoré mali viac ako 2 roky, niektoré som presadila, pretože som ich kúpila zle presadené a pár ich už nemalo dosť miesta v plast.kochlíku. Ale ináč ich vôbec netreba presádzať,hlavne ak tlačia kvety. Orchideje ktoré sa u nás pestujú sú už trochu šľachtené na suchšiu klímu - našťastie - ináč by sme ich museli pestovať v skleníkov pri veľkej vlhkosti vzduchu.
mary17
28.08.08,06:47
Ahojte, chcem sa spytat co mam urobit. V marci som dostala orchideu, podarilo sa mi ju nechtiac preliat, odhnili jej skoro vsetky korene. Teda, ostali dva vzdusne dlhe asi 15cm a dva korene riadne dlhe 5 cm. Zozltol a odpadol jej jeden list, dva su z polovice gumovite....ale dala som ju von zo substratu a supla to podla rad do mikrotenoveho sacku a zacina sa chytat. Vyrastol jej novy list, sice je osdpodu hnedasty-to je z preliatia, ale je pevny. Chcem sa spytat: Zatial jej vyrasta jeden novy vzdusny koren, ma asi 4 cm (polovica z jedneho asi zas uschla...) a na jednom riadnom koreni su asi dva male 5mm dlhe nove korienky. Ake dlhe maju byt korene aj jedny, aj druhe, aby som ju mohla zasadit do substratu? Nie, ze teraz som ju hadam zachranila a supnutim do crepnika ju zas odpisem? Dakujem.
Zuzana Lukáčová
28.08.08,12:37
Ahojte, chcem sa spytat co mam urobit. V marci som dostala orchideu, podarilo sa mi ju nechtiac preliat, odhnili jej skoro vsetky korene. Teda, ostali dva vzdusne dlhe asi 15cm a dva korene riadne dlhe 5 cm. Zozltol a odpadol jej jeden list, dva su z polovice gumovite....ale dala som ju von zo substratu a supla to podla rad do mikrotenoveho sacku a zacina sa chytat. Vyrastol jej novy list, sice je osdpodu hnedasty-to je z preliatia, ale je pevny. Chcem sa spytat: Zatial jej vyrasta jeden novy vzdusny koren, ma asi 4 cm (polovica z jedneho asi zas uschla...) a na jednom riadnom koreni su asi dva male 5mm dlhe nove korienky. Ake dlhe maju byt korene aj jedny, aj druhe, aby som ju mohla zasadit do substratu? Nie, ze teraz som ju hadam zachranila a supnutim do crepnika ju zas odpisem? Dakujem.
Ahoj Mary,
nevieš priložiť foto? Podľa toho čo hovoríš, tak tlačí nové korienky, tie ale nie sú dostatočne dlhé, aby zakorenili v substráte, ale mohla by si do substrátu zastrčiť 1-2 vzdušné korene. Čo si urobila z odhnitými koreňmi? Má rastlinka viac ako 1 zdravý list?
jajax
29.08.08,08:08
mozete mi poradit ci mam mat orchideje v povodnych priesvitnych kvetinacoch alebo mozem dat vrchny nepriesvitny kvetinac.pozeram sa po oknach a kazdy ma inac.tak teraz neviem co je lepsie.
Melnick
29.08.08,08:54
mozete mi poradit ci mam mat orchideje v povodnych priesvitnych kvetinacoch alebo mozem dat vrchny nepriesvitny kvetinac.pozeram sa po oknach a kazdy ma inac.tak teraz neviem co je lepsie.
Pretože mám kvety v kvetináčoch jednej farby, ten priesvitný šupnem do toho môjho kvetináča. ;)
Halli
29.08.08,09:25
VieraHu
30.08.08,08:11
Pestovaniu orchideí sa venujem 3 roky. Prvú som dostala od nevesty na narodeniny a dnes ich mám 14. Včera som sa s jednou rozlúčila, vyhynula. Mám ich v pôvodných priesvitných črepníkoch, uložené v plastovom stojane na kvety a môžem ich bez problémov každý deň rosiť vodou.
Pár obrázkov na ukážku :
jajax
30.08.08,08:46
VieraHu,krasne-len tisko zavidim.ale mozno niekedy...
Maruška54
30.08.08,10:58
Podľa toho čo píšeš je asi veľmi poliata. Treba ju vybrať zo substrátu, prípadne odhnité korene odstrihnuť (prípadne posypať mletou škoricou alebo drveným drevenným uhlím) a zasadiť do nového substrátu. Na spodok dať vrstvu polystyrénu (1 cm kúsky) a hrubší substrát (tiež asi 1 cm kúsky)a nepoliať minimálne dva týždne.
Ak by boli odhnité korene tak vybratu rastlinu postav do suchého prázdneho kvetináča a celé to daj do igelitového sáčku. Potom len trpezlivosť. Bude to dlhšie trvať ale zvyknú narásť nové korene.
Tiež robím takýto ozdravný proces. Ten sáčok je treba hore zaviazať alebo nechať otvorený?
mary17
31.08.08,16:05
Ahoj, skusim sem prilepit foto. Kvetinka ma vlastne len jeden list, aj to je zospodu zcasti tmavy.Zvysne su od polovice makke. Korene som vystrihala, ostali len tie, co vidno. Tie vzdusne ale tiez odchadzaju. Rano ju orosim a zavriem sacik a na noc otvorim. Este asi musim cakat.
mary17
31.08.08,16:10
toto bude asi lepsie...dufam, ze som na dobrej ceste...
bef
31.08.08,18:40
Pre Marušku 54:
tak ako píše mary 17 , sáčok cez deň môže byť zatvorený (prípadne ponechať len malý otvor) a na noc otvoriť, len s tým rosením opatrne aby sa voda nedostala do stredu a nespôsobila zahnitie srdiečka (stredových lístkov)

pre mary 17:
to, že začali rásť vzdušné korene je skutočne dobrým znamením že sa podarilo rastlinku zachrániť, len treba mať ešte trpezlivosť a nechať ich ešte narásť. Tie zmäknuté a zvädnuté lístky sa i po záchrane rastlinky nezmenia a postupne ožltnú a odpadnú, ale dobrou správou je to, že novo narastané lístky už budú v poriadku.



Pekný deň :)
hefi
02.09.08,09:37
Aj ja prispiem svojimi skúsenosťami s orchideou. Mám len jednu, ale prekrásnu. Tohto roku kvitla od decembra až do konca augusta. Posledný augustový týždeň odpadol posledný kvietok. Ten priesvitný plastový obal mám vložený do antikoroveho vedierka na ľad a raz do týždňa, každý štvrtok, o 19.00 vyberiem z vedierka, napustím do vedierka vlažnú vodu a do 20.00 nechám orchideu ponorenú vo vode. Potom vodu vylejem, vložím črepník znovu do vedierka a raz do mesiaca dám do tej vlažnej vody trochu hnojiva na orchideu. A to je všetko.
mary17
02.09.08,09:41
Dakujem za info... A to su vsetky korene len vzdusne? Dnes rano som videla dalsie dva "rozky", to asi budu dalsie korene. Uz som sa kvetinke aj ospravedlnila, ze som ju nechcela... dostala som bielu a ja mam zaluzie, parapetu a zaclonu bielu, chcela som farebnu... ale uz ju chcem... uz teraz mozem spekulovat nad substratom, lebo ziadny nemam...teda kupila som hlinu na orchidee, ale to je iba raselina. Asi aj to dopomohlo k tomu, aka je. Ked som zistila, ze som ju preliala, tak som kupila tu hlinu a presadila ju. Lenze asi dychala este menej a to, co som s nou urobila, bolo v hodine dvanastej... polepsim sa... Este musim zmaknut manzela, ktoremu vadia kvety, vraj z nich kycha...zas nechcem zle ani jemu...
Zuzana Lukáčová
02.09.08,12:08
Dakujem za info... A to su vsetky korene len vzdusne? Dnes rano som videla dalsie dva "rozky", to asi budu dalsie korene. Uz som sa kvetinke aj ospravedlnila, ze som ju nechcela... dostala som bielu a ja mam zaluzie, parapetu a zaclonu bielu, chcela som farebnu... ale uz ju chcem... uz teraz mozem spekulovat nad substratom, lebo ziadny nemam...teda kupila som hlinu na orchidee, ale to je iba raselina. Asi aj to dopomohlo k tomu, aka je. Ked som zistila, ze som ju preliala, tak som kupila tu hlinu a presadila ju. Lenze asi dychala este menej a to, co som s nou urobila, bolo v hodine dvanastej... polepsim sa... Este musim zmaknut manzela, ktoremu vadia kvety, vraj z nich kycha...zas nechcem zle ani jemu...
Ahoj Mary,
Gratulujem, vyzerá to , že tvoja rastlinka bojuje. Držím prsty. A nech sa tvoj manžel nevyhovára na kvety... hlavne nie na orchidee. Ja mám manžela alergika a mám plný byt kvetov z toho 12 orchideí a nemá z toho žiadne následky, kýchanie a pod. :)
mary17
03.09.08,19:00
Hurrraaaaaa, kvetinka asi rasi dalsie korienky, vidim jasnych 5 "rozkov"...
ludmila12
04.09.08,03:33
[quote=VieraHu;808499] Mám ich v pôvodných priesvitných črepníkoch, uložené v plastovom stojane na kvety a môžem ich bez problémov každý deň rosiť vodou.

Zaujal ma ten stojan na kvety,kde si také niečo kúpila? Ja ich mám na okne myslela som, že musia byť na parapetnej doske a jedna má dosť zmäknuté lístky ako keby chcela uhynúť:o ale krásne kvitne stále. :)som začiatočníčka na orchidie. Veľmi sa mi páčia ale myslela som, že pestovanie je neskutočne náročné. Ludka
:eek::eek::eek: takto som obdivovala tie tvoje nádhera, rozprávka.;)
Maruška54
04.09.08,03:35
Hurrraaaaaa, kvetinka asi rasi dalsie korienky, vidim jasnych 5 "rozkov"...

Prosím ťa odkedy máš orchideu v tom sáčku?

Musím sa priznať že u mňa to bol najprv vražedný pokus. Mala som orchideu peknú, dvakrát mi zakvitla až mi kochlík praskol lebo bol plný koreňov. Išla som si kúpiť zeminu na orchidee a kvetinárka-odborníčka mi povedala že tieto orchidee sú už aklimatizované a že stačí ak ju presadím do normálnej zeminy! /lebo tú na orchidee nemala, tak aby neprišla o kšeft/. Teraz keď som ju vybrala všetky korene odhnité, listy mäkké, sú tam asi tri vzdušné korene. Nechcela by som o ňu prísť, lebo je to darček od sestry.
VieraHu
04.09.08,15:29
Pre Ludmila12
Stojan som si objednala z nejakého katalógu. Pôvodne som v ňom mala iné kvety, ale keď mi začali pribúdať orchidee, tak som im urobila miesto v stojane. V zime im nie je teplo ako na parapetnej doske nad radiatorom a svetla majú dosť, lebo stojan je oproti balkónovým dverám. V lete popoludní tienim žaluziou, aby na ne nesvietilo priame slnko.
ludmila12
05.09.08,11:55
ďakujem za odpoveď budem si musieť viac všímať katalógy, veľmi sa mi páči, že tam vojde veľa rastliniek. Ludka
mary17
06.09.08,07:55
Maruska, tak sme na tom podobne...aj ja ju mam od sestry ako darcek a tiez som ju po prvom preliati dala do raseliny vraj na orchidey. Neviem presne ako dlho ju mam v sacku...tak mesiac urcite...mne zacal rast novy list, bol len 2-3cm velky a teraz je uz valibuk.
Maruška54
06.09.08,08:02
Ďakujem veľmi pekne, ja som trpezlivá. Ja som ti taký človek že si k darovaným veciam vytvorím určitý vzťah a potom ma to trápi ak sa niečo stane.
tharabaska
09.09.08,10:19
ahojte... aj ja som dostala nadhernu cyklamenovu orchideu od priatela. Velmi som sa z nej tesila ale po dvoch mesiacoch mi opadli kvietky na jednej bylke.postupne hnedla az uschynala tak som zrezala podla rad ale aj ten odstihnuty pahylok uplne uschol a je duty. Nemate skusenosti s takymto?? myslite, ze mi vyzenie znova nova bylka??
Dnes som si tiez vsimla ze okraj jeneho listka je tak zvlastne hnedy az do makka....akoby tiez uschynal. Ale na druhej strane z jadierka mi vyrasta novy maly listok... Som zmatena, velmi chcem aby bola krasna ako som videla ze mate vy ostatne. Tuzila som po nej velmi dlho a nechcem o nu prist...na druhej bylke mam len dva kvietky, ale vyzeraju zdrave. Nemam ju na parapetnej doske ale na skrinke, dost daleko od okna... moze byt problem v tom... robim nieco zle alebo len panikarim. :-) Poradte....
cvachtos
17.09.08,12:23
Ahoj. Predvcerom som dostala svoju prvu orchideu. Je nadherna a bola by som stastna, keby sa jej u mna darilo. Tak som si precitala cele forum na porade a milion dalsich informacii na nete. Uz zhruba viem, ako sa mam o nu starat, len mi nie je jasne rosenie. Ako ju mam denne rosit, ak sa nema voda dostat do srdiecka? Ved ak ju orosim, tak sa voda po listoch do srdiecka "zleje", nie? Mam rosit kvietky alebo listky alebo vzdusne korene? Dakujeeem.
DanielaSL
17.09.08,13:01
Tak moje orchidee tiež už odkvitli...stonky uschli...poradili mi odstrihnúť ich celkom a dať ich na odpočinok niekde ,kde je chladno. Myslíte, že ich mám dať na zasklený balkón, alebo ich nechať v byte? Ale kde už v paneláku, kde sa navyše už kúri je chladnejšie ?:confused:
bef
17.09.08,18:00
Phalaenopsis rastie najlepšie na svetlom mieste pri teplote 18-22 °C. V trópoch neklesá teplota pod 17-18 °C, ale ak teplota klesne pod 15-16 °C rastlina sa cíti ohrozená a tvorí puky na zaistenie ďalšej generácie. Po odkvitnutí je potrebný oddych a preto odkladanie na chladné miesto praktizujeme len ak Phalaenopsis veľmi dlho oddychuje a nekvitne, ale napr. Cattleya, Brassia, Cymbidium, Dendrobium... si priamo vyžadujú oddych na chladnom mieste aby začali kvitnúť.

Pekný deň
Melnick
17.09.08,18:07
Kúpila som dcére k meninám tento kvet. V skutočnosti je ešte krajší ako na obrázku.Tacca - v reči domorodcov nazývaná aj "netopieria orchidea" síce s orchideami nemá nič spoločné , ale musela som sem pridať jeho obrázok - zaľúbila som sa do tohto kvetu.:o

http://zahrada.artmama.sk/?q=content/tacca
Elena Navrátilová
17.09.08,18:16
Majka je skutočne prekrásna...
helli2
18.09.08,15:42
Ahojte dievčata,
kupila som si orchideu vo vypredaji, bola pekna a vyzerala zdrava. Teraz odkvitla a začala sa na nej robiť biela pleseň alebo niečo také. Umyla som ju vysprchovala postriekala som ju aj takym sprejom proti plesni a škodcom ale zase sa to objavilo. Poraďte mi čo mam s ňou robiť už som zufala, nechcem ju vyhodiť bola by jej škoda. Mam už hocijake orchidee ale toto som ešte nemala. Diky, diky za odpoveď.
svedia
18.09.08,15:47
Tú pleseň máš na listoch alebo len na koreňoch+zemine?
DanielaSL
23.09.08,16:00
Musím sa pochváliť, včera som jednej orchidejke v obchode neodolala...a mám ju doma. Phalaenopsis... všetci vyberali také s veľkými kvetmi a kde ich mala orchidea veľa a mňa zaujal jeden prútik s tromi malými kvietkami , z ktorého rastú tri výhonky... a tie majú malé puky...tak táto ma chytila za srdce. Pekne som ju doma privítala...a dúfam, že sa jej bude u mňa páčiť.:)
Tweety
23.09.08,16:10
Musím sa pochváliť, včera som jednej orchidejke v obchode neodolala...a mám ju doma. Phalaenopsis... všetci vyberali také s veľkými kvetmi a kde ich mala orchidea veľa a mňa zaujal jeden prútik s tromi malými kvietkami , z ktorého rastú tri výhonky... a tie majú malé puky...tak táto ma chytila za srdce. Pekne som ju doma privítala...a dúfam, že sa jej bude u mňa páčiť.:)
Aj ja mám aj s malými kvietkami, sú krásne rovnako ako veľké. Nech sa jej u Teba darí.:)
Meggi 1
23.09.08,20:45
Musím sa pochváliť, včera som jednej orchidejke v obchode neodolala...a mám ju doma. Phalaenopsis... všetci vyberali také s veľkými kvetmi a kde ich mala orchidea veľa a mňa zaujal jeden prútik s tromi malými kvietkami , z ktorého rastú tri výhonky... a tie majú malé puky...tak táto ma chytila za srdce. Pekne som ju doma privítala...a dúfam, že sa jej bude u mňa páčiť.:)
Danielka, dobre si kúpila. Ja som už tiež uvažovala nad kúpou ďalšej, tak ma táto nádherná kvetina chytila za srdce. A orchidea Phalaenopsis je celkom nenáročná na pestovanie a je pritom krásna. Ja mám tiež tento druh (veď vieš... videla si..:---).
Želám Ti, nech Ti nová kvetinka robí radosť tak, ako mne tá moja a nech sa jej u Teba darí :)
DanielaSL
24.09.08,07:06
Ďakujem.... :---:)
VERONIKA6
24.09.08,07:11
Konečne mám odfotenú maminu arechideu, ktorú dostala k narodeninám. Už ju má od 22.4.2006 a stále kvitne, ešte nebola bez kvetov.
Meggi 1
24.09.08,21:21
Konečne mám odfotenú maminu arechideu, ktorú dostala k narodeninám. Už ju má od 22.4.2006 a stále kvitne, ešte nebola bez kvetov.
Je prekrásna! Toľko kvetov, nádhera.
bef
25.09.08,06:17
Konečne mám odfotenú maminu arechideu, ktorú dostala k narodeninám. Už ju má od 22.4.2006 a stále kvitne, ešte nebola bez kvetov.

Obe sú krásne i tá okatá kvetinka. Nech sa obom darí.

Pekný deň :)
DanielaSL
27.09.08,07:10
A tu je teda tá moja..
Melnick
27.09.08,08:11
Musím sa pochváliť, včera som jednej orchidejke v obchode neodolala...a mám ju doma. Phalaenopsis... všetci vyberali také s veľkými kvetmi a kde ich mala orchidea veľa a mňa zaujal jeden prútik s tromi malými kvietkami , z ktorého rastú tri výhonky... a tie majú malé puky...tak táto ma chytila za srdce. Pekne som ju doma privítala...a dúfam, že sa jej bude u mňa páčiť.:)
Dani, aj ja som si dnes kúpila tri a jedna je presne taká ako píšeš- taký "nepodarok". Všetci ju odstrkovali a ja som vedela,že tá bude moja. Neskôr napíšem ako sa jej darí.:)Tá moja má tvar kríža .:):)
DanielaSL
27.09.08,08:12
Dani, aj ja som si dnes kúpila tri a jedna je presne taká ako píšeš- taký "nepodarok". Všetci ju odstrkovali a ja som vedela,že tá bude moja. Neskôr napíšem ako sa jej darí.:)Tá moja má tvar kríža .:):)

Že kríž..to mi nenapadlo..ja ju volám, že orchidea s rozpaženými rukami. :)
Melnick
27.09.08,08:33
Tie asi pestovali pre členov Porady.:D:D:D Uvidíme ,v ktorom meste a objaví ďalšia.:)
VERONIKA6
27.09.08,13:19
Obe sú krásne i tá okatá kvetinka. Nech sa obom darí.

Pekný deň :)
Srdečne ďakujem za pochvalu.
Meggi 1
27.09.08,18:00
A tu je teda tá moja..
Daniela, je nádherná, aj farba je neobvyklá. Má síce zatiaľ len 3 kvietky, ale má plno púčikov. Keď tie rozkvitnú, bude obsypaná kvetmi. Nečudujem sa, že Ti padla do oka ;) Nech sa jej u Teba darí.
cactus
28.09.08,04:59
A tu je teda tá moja..

Aj mne sa páči. Ja som dostala nedávno bielu a tiež je veľmi pekná.
Elena Navrátilová
28.09.08,05:55
Pestovaniu orchideí sa venujem 3 roky. Prvú som dostala od nevesty na narodeniny a dnes ich mám 14. Včera som sa s jednou rozlúčila, vyhynula. Mám ich v pôvodných priesvitných črepníkoch, uložené v plastovom stojane na kvety a môžem ich bez problémov každý deň rosiť vodou.
Pár obrázkov na ukážku :
Neskutočná krása.... gratulujem. To je ale balzam na dušu a neskutočná krása pre oko... alebo oči? ;):D
Elena Navrátilová
28.09.08,06:02
A tu je teda tá moja..

Danielka je úžasná... bude Ti určite dlho robiť radosť... ;)
Pru
28.09.08,06:06
Vie mi niekto poradiť čo s orchideou, ktorá začala vyháňať bočné výhonky, niektoré listy už majú vzdušný koreň ale sú prirastené k starej orchidei, čo to môžem nejako oddeliť a zasadiť?
cactus
28.09.08,06:57
A moja vyzerá asi takto
Elena Navrátilová
28.09.08,08:54
Je skutočne krásna. Gabika a to ju máš takto? Od svetla? :rolleyes:
cactus
28.09.08,09:10
Je skutočne krásna. Gabika a to ju máš takto? Od svetla? :rolleyes:
To len aby sa mi lepšie fotila, Elenka
mysimis
28.09.08,09:15
Ja som dostala orchideu vlani, vtedy kvitla, vo februári jej opadali kvietky a od vtedy mi nekvitne. Vyháňa krásne listy, ale kvitnúť nechce. Prosím poraďte mi čo by som mala s ňou urobiť?
Melnick
28.09.08,09:19
misimis vydrž - neboj ona zakvitne. Len ju zalievaj 1x týždenne - 1 dl /tak zalievam ja/ a odmeny sa dočkáš . Mne teraz kvitne päť. Jedna síce už dokončieva, ale ešte stále sa snaží popri ostatných.:D:D:D
mysimis
28.09.08,09:22
Majka a mám ju nechať na slnečnej strane okna?
Melnick
28.09.08,09:34
Vieš ja mám niektoré na východnej strane - slnko celé doobedie , iné na južnej - iba svetlo bez slnka a rozdiel nevidím. Tie čo sa u nás predávajú sú skoro buriny- takže extra starostlivosť nevyžadujú. Stačí ,aby sme ich uchránili od škodcov. :)
Rozalka
28.09.08,11:31
Aj ja som na tom ako Miška, na rady iných som ich preložila do sklenej nádoby, aby korienky mali svetlo - a nič. Už som ich mala ja na juhovýchode, juhu a juhozápade - iné okná nemám.
Polievam ju takto: každú sobotu (aby som nezabudla) ich ponorím do vody na 1 hodinu, potom zas vyberiem z vody.
Listy majú nádherné ale kvietky žiadne.
Kde robím chybu? :mee:

Možno som len netrpezlivá? Aj bugenvillea mi až teraz ide kvitnúť (hurá!).
aviator
28.09.08,11:58
Tá buganvilea ma zaujala. Aká je stará? A kde zimuje? Buganvilea sa mi veľmi páči, len sa mi zdá, že v interiéri je na ňu v zime priteplo a vonku prichladno.
jajax
28.09.08,13:50
daniela ta tvoja orchidea je ozaj uzasna,taku farbu som este nevidela.
ja som pestovala bugenvilleu niekolko rokov,bola krasna,rastla ako diva ale nikdy nezakvitla-ani ked som ju hnojila.tak som to potom vzdala lebo mi zabrala vela miesta a to mi chyba.
mne sa velmi darili cinske ruze,kvitli stale ale musela som ich tiez zrusit kvoli priestoru.vymenila som ich za orchidee a nelutujem.
Meggi 1
28.09.08,16:52
A moja vyzerá asi takto
Je krásna. Nech ti jej kvety robia radosť čo najdlhšie.
Meggi 1
28.09.08,17:04
Aj ja som na tom ako Miška, na rady iných som ich preložila do sklenej nádoby, aby korienky mali svetlo - a nič. Už som ich mala ja na juhovýchode, juhu a juhozápade - iné okná nemám.
Polievam ju takto: každú sobotu (aby som nezabudla) ich ponorím do vody na 1 hodinu, potom zas vyberiem z vody.
Listy majú nádherné ale kvietky žiadne.
Kde robím chybu? :mee:

Možno som len netrpezlivá? Aj bugenvillea mi až teraz ide kvitnúť (hurá!).
Vydrž Rozalka, budú aj kvietky :) Tá sklená nádoba by nemala byť problém. Keď sú listy v poriadku, tak by s ňou nič nemalo byť. Po zhodení kvetov potrebuje orchidea čas na oddych, potom zas nahodí puky. Ako dlho má už fázu odpočinku?
Ja takisto ako Ty, ponorím orchideu na konci týždňa do vody na hodinku, ja to volám, že orchideu kúpem :D nechám odtiecť prebytočnú vodu a postavím na miesto. Osvedčilo sa mi to.
Rozalka
28.09.08,18:14
Tá buganvilea ma zaujala. Aká je stará? A kde zimuje? Buganvilea sa mi veľmi páči, len sa mi zdá, že v interiéri je na ňu v zime priteplo a vonku prichladno.
Minulú zimu som ju mala na okne v chladnejšej izbe, zakvitla aj v novembri, ale mala úplne svetlé tie farebné lupene. Teraz ju kropím aj na listy (veľmi často), pretože mi domáca v Chorv. povedala, že potrebuje vlhký vzduch.
No a teraz je na nej plno pukov, zopar kvietkov, tak dúfam, že ešte sa rozvinie do plnej krásy, potom dám foto. Na zimu ju dám asi na medziposchodie (hádam sa nikto neulakomí)- nesmie byť vonku pod 7°C.

Meggi1, myslím, že má ten oddych už dlho (asi 5-6 mesiacov), či to tak má byť? Po odkvitnutí zhodili len po jednom liste
anawinka
29.09.08,20:16
Pridávam sa k pestovateľom Orchideí. Sú to krásne rastlinky. Mám jednu bielo-fialovú päť mesiacov. Kvitla mi celé štyri mesiace a teraz už mesiac nič. Konce koreňov mám suché, môžu sa odstrihnúť či ich nechať tak? Práve mi dorástlo po jednom liste na oboch stranách, takže po každej strane nám po štyri a stoniek mám 3, ale teraz sú úplne prázdne. Sa mi zdať, že keď sa začne objavovať zo stonky malinký zárodok púčiku, tak hneď uschne, ako to? Zalievam raz týždenne a hnojím každý druhý týždeň. A kedy je vhodné presadiť? Poraďte. Ďakujem.
tina1
30.09.08,04:56
Pridávam sa k pestovateľom Orchideí. Sú to krásne rastlinky. Mám jednu bielo-fialovú päť mesiacov. Kvitla mi celé štyri mesiace a teraz už mesiac nič. Konce koreňov mám suché, môžu sa odstrihnúť či ich nechať tak? Práve mi dorástlo po jednom liste na oboch stranách, takže po každej strane nám po štyri a stoniek mám 3, ale teraz sú úplne prázdne. Sa mi zdať, že keď sa začne objavovať zo stonky malinký zárodok púčiku, tak hneď uschne, ako to? Zalievam raz týždenne a hnojím každý druhý týždeň. A kedy je vhodné presadiť? Poraďte. Ďakujem.

V nedelu bolo na prime v relacii "receptar", ako sa starat o orchideu po zakupeni:
1. Vybrat orchideu z kvetinaca a vsetky korene, kt. su suche odtrhnut. Urobil to dost drasticky
2. na dno kvetinaca dat asi 2 cm vrstvu dreveneho uhlia / na grilovanie /, ma funkciu dezinfekcie
3. zmiesat 1 diel perlitu, 1 diel kôry /dubova, alebo topolova/ a 1 diel kokosovej drte, /rozrobil zakorenovace na sadenice/
jess
30.09.08,05:58
V nedelu bolo na prime v relacii "receptar", ako sa starat o orchideu po zakupeni:
1. Vybrat orchideu z kvetinaca a vsetky korene, kt. su suche odtrhnut. Urobil to dost drasticky
2. na dno kvetinaca dat asi 2 cm vrstvu dreveneho uhlia / na grilovanie /, ma funkciu dezinfekcie
3. zmiesat 1 diel perlitu, 1 diel kôry /dubova, alebo topolova/ a 1 diel kokosovej drte, /rozrobil zakorenovace na sadenice/
pripájam link
http://www.iprima.cz/index.php/plain_site/content/view/full/49552/(name)/date
Ariana7895
30.09.08,16:23
Ahojte dievčata,

čítam Vaše príspevky a v kutiku duse zavidim. V aprili som dostala darcek, krasnu Phaleonopsis......ozaj nadhernu, mala vysse 60 cm do vysky, bielu no ked som sa vratila z dovolenky, zistila som, ze som to zo zalievkou pred dovolenkou prehnala a kvetinka mi odhnila ale listy ostali pokope. Citam vase rady s igelitovym sackom. Hm idem to hned skusit, mozno sa mi ju podari este zachranit. Bola som z toho hotova, normalne plac ako davno predtym nie :---.


Prosim Vas este o radu. Mam aj Demdrobium fialovu, od minuleho roka, po odkvitnutí zacala vyhanat výhodnky, ma ich kopec, aj dcerske rastlinky na pazuskach rastu, tak ich pomaly presadzam a darí sa im. Lenze: posledny mesiac ostali rastlinky take biednucke, ovadli im listky, trochu zmakli, nemaju taku sdravu farbu listov ani na pohlad a vobec nie na dotyk. Rastlina stale puci a vyhana nove vyhonky, polievam ju striedno, aby substrat nebol dlho mokry, aj prihnojujem. A neviem co sa ich deje. Ako citam vase prispevky, rozmyslam, ci by som celu orchideu nemohla na nejaky cas zabalit do igelitoveho vrecka, mozno by sa zmohla (ale to je len moj napad) PROSIIIIM PORADTE MI DIEVCATA :confused:
aksunan13
01.10.08,08:19
Pekný deň!
Moc prosím o pomoc!!!! Orchideu som si kúpila v júni, vtedy mala asi 5 kvietkov a kopec pukov. Po čase mi rozviktli všetky puky, ale žiadny kvietok neodpadol, až do minulého týždňa. Zrazu mi kviekty začali všetky naraz vädnúťa odpadávať, tie stonky začali hnednúť akoby schnúť. Nechápem tomu, čo sa jej stalo, je zvláštne prečo všetky naraz, ked naraz nevykvitli. Tešila som sa, že mi orchidea pokvitne ešte dlho a zrazu toto. Dokonca mi púšťa nové listy, sú pekné zdravé a silné, ale kvietky sa pomiatli. Pokúsim sa vložiť aj obrázky, aby ste videli ako moje chúďa dopadlo.
Prosím poraďte mi....
SMP
01.10.08,08:32
Pekný deň!
Moc prosím o pomoc!!!! Orchideu som si kúpila v júni, vtedy mala asi 5 kvietkov a kopec pukov. Po čase mi rozviktli všetky puky, ale žiadny kvietok neodpadol, až do minulého týždňa. Zrazu mi kviekty začali všetky naraz vädnúťa odpadávať, tie stonky začali hnednúť akoby schnúť. Nechápem tomu, čo sa jej stalo, je zvláštne prečo všetky naraz, ked naraz nevykvitli. Tešila som sa, že mi orchidea pokvitne ešte dlho a zrazu toto. Dokonca mi púšťa nové listy, sú pekné zdravé a silné, ale kvietky sa pomiatli. Pokúsim sa vložiť aj obrázky, aby ste videli ako moje chúďa dopadlo.
Prosím poraďte mi....
Ahojte,
ja som dostala orchideu vo februári tohto roku. Samozrejme mala dva výhonky a na každom z nich po desať kvetov. Tiež mi začali asi po dvoch mesiacoch rýchlo vädnúť. Na internete som sa dočítala, že som ju asi preliala. Počkala som ďalší týždeň a kvety boli všetky opadané. Znovu som prelúskala internet, kde som našla: ak kvety odpadnú, treba počkať pokiaľ výhonky, na ktorých boli kvety, zhnednú a potom ich treba odstrihnúť. Urobila som tak a dnes mám síce iba jeden výhonok, ale za to má trinásť nádherných kvetov. Polievam ju iba vtedy, keď vidím, že spodné listy sú ochabnuté. Nepresadila som ju a nestrihám jej ani korene. Zalievam vlažnou vodou. Aďa
aksunan13
02.10.08,12:20
Pekný deň!
Ďakujem za odpísanie :)
Aj ja som sa dočítala, že treba výhonky odstrihnúť.... Ale neviem, či mám čakať až kým budú hnedé celé alebo len do polovičky... A koľko z nich mám odstrihnúť? Polovičku? Počíta sa to myslím nejako na tie kolienka...
Stále ale nechápem prečo tak zrazu naraz odkvitla. Polievam ju pravidelne, taktiež ju hnojím a prebytočnú vodu vylievam preč. Myslím, že nebola chyba v zálievke, ale niekde inde a neviem kde :(
Ked odstrihnem tie výhonky, pustí mi nové z nich alebo narastie úplne nový?
Budem vďačná za každú radu....
aksunan13
02.10.08,12:23
Ešte taká možno blbá otázka... Oplatí sa orchideu kupovať teraz na jeseň? Nebude mať cez zimu vegetačný kľud? Je lepšie kúpovať až na jar alebo to je jedno? Každá kvitne individuálne počas roka?
bef
02.10.08,14:02
Pekný deň!
Ďakujem za odpísanie :)
Aj ja som sa dočítala, že treba výhonky odstrihnúť.... Ale neviem, či mám čakať až kým budú hnedé celé alebo len do polovičky... A koľko z nich mám odstrihnúť? Polovičku? Počíta sa to myslím nejako na tie kolienka...
Stále ale nechápem prečo tak zrazu naraz odkvitla. Polievam ju pravidelne, taktiež ju hnojím a prebytočnú vodu vylievam preč. Myslím, že nebola chyba v zálievke, ale niekde inde a neviem kde :(
Ked odstrihnem tie výhonky, pustí mi nové z nich alebo narastie úplne nový?
Budem vďačná za každú radu....

Odkvitnute výhonky ak zhnednú treba odstrihuť celkom, zelené zvyknem odrezať za 2-3 kolienkom. Po odkvitnutí si musí rastlinka oddýchnuť a potom môže nanovo vyhnať nové výhonky alebo vyženie aj z odstrinutých výhonkov. Opadanie kvetov môže spôsobiť nielen preliatie ale aj nadmerné hnojenie prievan alebo aj výpary z ovocia, takže ovocie nenechávajte ich blízkosti.

Veľká zmena teploty im tiež neprospieva tak aj ich nákup je vhodnejší v období keď ešte nie je vonku veľmi zima.


Pekný deň :)
aksunan13
02.10.08,16:50
Tak ja teda počkám, či výhonky zhnednú úplne alebo ostanú také do polovičky ako sú teraz. Dúfam, že si oddýchne a zas oživí náš príbytok svojou krásou...
anawinka
06.10.08,11:10
Čo urobiť so suchými korienkami, ostrihať či úplne odtrhnúť? a podla stoniek, myslíte, že teraz Orichineika oddychuje a kedy asi zakvitne?dakujem.
Melnick
06.10.08,11:26
konečne vám sem pridám Taccu / v reči domorodcov: netopieria orchidea /
Melnick
06.10.08,11:36
Čo urobiť so suchými korienkami, ostrihať či úplne odtrhnúť? a podla stoniek, myslíte, že teraz Orichineika oddychuje a kedy asi zakvitne?dakujem.

Mne sa javia stonky ako zelené :eek: Zrak mi našťastie slúži ,ale nerozoznala som to dobre . Stonky musia úplne vyschnúť a až potom pustia nové výhonky,ktoré Ti budú kvitnúť.
Ja vzdušné korienky neodstraňujem, ale rada sa nechám poučiť od skúsenejších "pestovateľov".:):):)
Rozalka
06.10.08,16:20
Ostránila som uschnuté vzdušné korienky, rastlinka začala vyháňať nové - krásne zelené, lesklé.
Suché stonky som ponechala, lebo som to kdesi čítala, ale teraz som zostala na pochybách, tak som ich odrezala.
Urobila som chybu?
Melnick
06.10.08,17:23
Ostránila som uschnuté vzdušné korienky, rastlinka začala vyháňať nové - krásne zelené, lesklé.
Suché stonky som ponechala, lebo som to kdesi čítala, ale teraz som zostala na pochybách, tak som ich odrezala.
Urobila som chybu?
Rozi, no a Ty prečo režeš mírnix-dírnix :D, veď si spolu počkajme na názory ostatných pestovateliek.;)
bef
06.10.08,18:52
Ostránila som uschnuté vzdušné korienky, rastlinka začala vyháňať nové - krásne zelené, lesklé.
Suché stonky som ponechala, lebo som to kdesi čítala, ale teraz som zostala na pochybách, tak som ich odrezala.
Urobila som chybu?

Ako som písala vyššie tak suché stonky už kvitnúť nebudú a treba ich odstrániť a tak isto si spravila dobre keď si odstránila uschnuté vzdušné korienky.

Pekný deň :)
bef
06.10.08,19:16
Čo urobiť so suchými korienkami, ostrihať či úplne odtrhnúť? a podla stoniek, myslíte, že teraz Orichineika oddychuje a kedy asi zakvitne?dakujem.

Tie suché vzdušné korienky môžeš odstrániť a budú rásť nové. Tie zelené stonky môžu ešte kvitnúť.
V príspevku vyššie som písala, že zvyknem stonku odrezať za 2-3 kolienkom a vysvetlím prečo.
Keď som nechala takú dlhú stonku tak začala kvitnúť, ale vyhnala úplne na vrchu nové výhonky a mala som problém zohnať vhodné paličky aby sa mi nedolámali a to je dôvod prečo teraz odrezávam stonky tak nízko a po zakvitnutí budú zasa pekné.
Moja skúsenosť je takáto, ale záleží na každom pestovateľovi ako sa rozhodne.

Pekný deň :)
jess
06.10.08,19:48
Keď som bola na dovolenke, tak mi zrejme suseda poliala stred listov a odhnil jeden vnútorný a jeden vonkajší list. Rastlinku som pred cca 2 týždňami vybrala z kvetináča a dala som ju do igelitového vrecka. Korienky, ktoré sa mi nepáčili som odstrihla. Hnilé ale neboli, len nejaké dva tak trošku. Teraz má len jeden list, ale aj ten začína odhnívať, pričom orchideu ani nerosím, nepolievam. Korienky sú zelené, ale také mdlé. Myslíte, že už je s ňou amen ? Že nie ?:mee::mee::mee:
Meggi 1
06.10.08,20:30
Skúsení pestovatelia orchideí radia zrezať na rastlinke všetko, čo je suché, z toho už nič nevzíde a neslúži k ničomu. Ponechať len všetko zelené.
Dbajte na to, aby sa do stredu listovej ružice nedostala voda. To je srdce orchidei, na to je veľmi citlivá. Ako u človeka: srdce je veľmi dôležité pre život.
anawinka
06.10.08,21:27
A to druhe a tretie kolienko mam strihnut od hora?a z kazdej stonky?ci ako to ma vyzerat?
Meggi 1
06.10.08,21:36
A to druhe a tretie kolienko mam strihnut od hora?a z kazdej stonky?ci ako to ma vyzerat?
Od listovej ružice postupuj po stonke smerom nahor a zrež asi pol centimetra nad druhým alebo tretím kolienkom. Niekto radí nad druhým, niekto nad tretím.
bef
07.10.08,06:34
Keď som bola na dovolenke, tak mi zrejme suseda poliala stred listov a odhnil jeden vnútorný a jeden vonkajší list. Rastlinku som pred cca 2 týždňami vybrala z kvetináča a dala som ju do igelitového vrecka. Korienky, ktoré sa mi nepáčili som odstrihla. Hnilé ale neboli, len nejaké dva tak trošku. Teraz má len jeden list, ale aj ten začína odhnívať, pričom orchideu ani nerosím, nepolievam. Korienky sú zelené, ale také mdlé. Myslíte, že už je s ňou amen ? Že nie ?:mee::mee::mee:

Pri odhnití stredu je len malý predpoklad že rastlinka prežije. Nemá z čoho rásť, no nádej zostáva.

Ešte jednu radu ktorá môže byť užitočná a ktorú som sa dozvedela od skúsených pestovateľov. Na dezinfekciu odrezaných častí alebo pri podozrení na nejakú chorobu pomáha obyčajná domáca mletá škorica. Treba ňou posypať odrezanú plochu. Zvyknem ju používať aj pri presádzaní na odrezané poškodené korene.

Pekný deň :)
jess
07.10.08,06:45
Pri odhnití stredu je len malý predpoklad že rastlinka prežije. Nemá z čoho rásť, no nádej zostáva.

:mee::mee::mee::mee::mee:...ale ja jej napriek tomu verím. Posypala som ju tou škoricou, budem čakať.
mary17
09.10.08,20:37
Ahojte, uplynulo zopar dni... uz ju mozem zasadit do substratu? Este ho sice nemam, ale to budem riesit, az ked to bude treba... Dakujem za odpoved.
bef
10.10.08,07:05
Ahojte, uplynulo zopar dni... uz ju mozem zasadit do substratu? Este ho sice nemam, ale to budem riesit, az ked to bude treba... Dakujem za odpoved.

Áno môžeš, len je potrebné vybrať vhodný substrát. Ten čo predávajú je veľmi jemný a vzdušné korienky v ňom nemôžu dýchať, preto ak by si ho chcela použiť tak preosiať a použiť len tie veľké kúsky, premyť vodou, nechať preschnúť a až potom zasadiť. Na spodok dať nalámaný polystyrén a ja dávam ešte 2-3 kúsky molitanu a drevenného uhlia (ak nemáš nedáš).

Prajem pekný deň :)
aviator
10.10.08,07:34
Super substrát majú na http://www.lukscheiter.cz/ , videl som ho u známeho, je tam veľa rašelinníku a nejaké prímesy, lenže keď som si ho chcel objednať, kašlali na mňa veľmi socialistickým štýlom:)
Takže som ho objednal cez spojku v Čechách a čakám výsledok.
mary17
10.10.08,16:44
To som rada, dakujem, budem spekulovat nad substratom. Jeden raselinovy vraj na orchidee mam doma, caka na ine pouzitie alebo na vyhodenie. Ten urcite nepouzijem... Neviem, ci zozeniem male balenie, snad.... asi preto neodpovedali z ciech...
jajax
11.10.08,10:01
prosim o radu.dostala som od sestry rozsadenu orchideu,podla vsetkeho ide o oncidium.sestra ju presadila do zeminy kupenej v obchode a je to presne ta co tu bola kritizovana.orchidea je presadena tri tyzdne a zda sa ze je v poriadku.neviem ci ju mam presadit do zeminy ktora tu bola odporucana(namiesana) alebo ju zatial nechat tak,aby som jej presadzanim neublizila.
dakujem za radu.
pwerka
15.10.08,12:27
prosiiiiim

mam problem, ktory sa tyka jednej z orchidei kupenych pred casom. uz pri kupe sa mi velmi nepozdavala ale mala som pocit, ze ju zachranim....

po dvoch tyzdnoch jej odpadli 2 kvety aj 2 mini puciky a ziadny puk sa neotvoril. rozhodla som sa, ze ju presadim. suche korene som ostrihala a zasadila som ju (polystyren na spodok kvetinaca a z povodnej zeminy len tie velke kusky) + 2 tyzdne som nepoliala.

az teraz v sobotu som ju prvy krat poliala (ponorila do vody na hodinu) ale mam pocit, ze to nepomohlo. korene nepribudaju, listy su veeeelmi makke :mee:a ziadny puk sa neotvoril ale ani neodpadol


co teraz s nou? mam tie kvetne stvoly odstrihnut a vybrat z kvetinaca a dat do sacku? :( alebo trpezlivo cakat ??
bef
15.10.08,17:41
prosim o radu.dostala som od sestry rozsadenu orchideu,podla vsetkeho ide o oncidium.sestra ju presadila do zeminy kupenej v obchode a je to presne ta co tu bola kritizovana.orchidea je presadena tri tyzdne a zda sa ze je v poriadku.neviem ci ju mam presadit do zeminy ktora tu bola odporucana(namiesana) alebo ju zatial nechat tak,aby som jej presadzanim neublizila.
dakujem za radu.

Oncidium tiež potrebuje vzdušný substrát.

Pekný deň
bef
15.10.08,17:44
prosiiiiim

mam problem, ktory sa tyka jednej z orchidei kupenych pred casom. uz pri kupe sa mi velmi nepozdavala ale mala som pocit, ze ju zachranim....

po dvoch tyzdnoch jej odpadli 2 kvety aj 2 mini puciky a ziadny puk sa neotvoril. rozhodla som sa, ze ju presadim. suche korene som ostrihala a zasadila som ju (polystyren na spodok kvetinaca a z povodnej zeminy len tie velke kusky) + 2 tyzdne som nepoliala.

az teraz v sobotu som ju prvy krat poliala (ponorila do vody na hodinu) ale mam pocit, ze to nepomohlo. korene nepribudaju, listy su veeeelmi makke :mee:a ziadny puk sa neotvoril ale ani neodpadol


co teraz s nou? mam tie kvetne stvoly odstrihnut a vybrat z kvetinaca a dat do sacku? :( alebo trpezlivo cakat ??

Myslím si, že by bolo vhodné ešte "trpezlivo čakať".

Pekný deň :)
jajax
15.10.08,18:46
senior member dakujem,radsej ju presadim.
jajax
15.10.08,19:00
bef,ospravedlnujem sa.az teraz som si uvedomila co som napisala,syn mal prave nieco"hrozne" dolezite tak som pocuvala aj pisala.
bratadam
16.10.08,16:27
bef,ospravedlnujem sa.az teraz som si uvedomila co som napisala,syn mal prave nieco"hrozne" dolezite tak som pocuvala aj pisala.


Aj keď to bolo mimotemy , ale ako oslovenie to bolo pekné.
jajax
17.10.08,09:48
chcem sa s vami podelit o svoju radost.vcera som si v lidli kupila prekrasnu miltoniu a po prichode domov som zistila ze dve orchidei vyhanaju a je iste ze to nie su korene.:---;):)
jess
17.10.08,12:02
chcem sa s vami podelit o svoju radost. zistila ze dve orchidei vyhanaju a je iste ze to nie su korene.:---;):)

aj mne, aj mne :):):):):) , tiež dve...pučia púčiky a jednen púčik už má cca 1 cm...tak sa teším :):):):):)...ale naopak som jednu pochovala:mee::mee::mee:...najdrahšiu, najmenšiu ...teda , ešte ju mám mimo substrátu, s jedným žltým odhnitým zaškoricovaným listom a ešte stále verím, že čosi vypučí...ale nevidím to ružovo :mee::mee::mee::mee:......opäť čakám, že bude zase v Lidli alebo v Bille nejaká akcia a ja sa poteším novou farbou :):):)
jajax
17.10.08,16:47
jess,teraz mali v lidli uzasny vyber.ani som sa nevedela rozhodnut ktoru kupim.akcia trva este len od vcera,takze ak mas lidl nablizku skus ist zajtra rano pozriet.tej tvojej orchidei mi je luto a drzim palce aby sa spamätala.;)
jess
17.10.08,17:18
jess,teraz mali v lidli uzasny vyber.ani som sa nevedela rozhodnut ktoru kupim.akcia trva este len od vcera,takze ak mas lidl nablizku skus ist zajtra rano pozriet.tej tvojej orchidei mi je luto a drzim palce aby sa spamätala.;)

jojooooooj...škoda, že si mi to nenapísala pred 20,00...hneď by som letela....nič mi e-mailom od nich neprišlo, že ich budú mať, koťuhy....hneď idem pozrieť kedy otvárajú.....vďaka za info :):):):):):)......len, zajtra ráno musím skoro cestovať na výlet, takže asi mi to zajtra nevyjde, ale ja niečo cestou vymyslím :D:D:)...jupííí, už teraz sa teším na ďalšiu krásnu orchideu :)
jajax
18.10.08,16:22
pokusala som sa zohnat koru aby som mohla presadit oncidium,lebo ten substrat je stale mokry a nepozdava sa mi to.u nas sa da zohnat len mulcovacia kora a aj to v 70 litrovom baleni.predavacka mi ponukla substrat a ked som ho odmietla tak som ju dost rozculila a nepomohlo ani ze ma druha zakaznicka podporila.
nedaleko od nas nahodou doviezli drevo,tak som si pozbierala opadanu koru.netusim z akeho dreva to je.ak ju necham vysusit a potom sterilizujem v mikrovlnke mozem ju pouzit?
DanielaSL
19.10.08,10:41
Aj mne kamoška volala z Lidlu, že má už v koši 6 kusov tých najkrajších a mám ihneď prísť - ale bohužiaľ nedalo sa.....ale aspoň pripájam foto tej mojej poslednej, ktorú volám orchidea s rozpaženými rukami.

Uvidíte aj ten kvetináč, čo som jej kúpila.
cactus
19.10.08,11:14
Aj mne kamoška volala z Lidlu, že má už v koši 6 kusov tých najkrajších a mám ihneď prísť - ale bohužiaľ nedalo sa.....ale aspoň pripájam foto tej mojej poslednej, ktorú volám orchidea s rozpaženými rukami.

Uvidíte aj ten kvetináč, čo som jej kúpila.
Perfektne vyzerá. myslím tým orchidea a aj kvetináč.
Aj ja som si dokúpila v Lidli a aj som jednu dostala, takže už mám 3.
Rozalka
19.10.08,13:04
Uvidíte aj ten kvetináč, čo som jej kúpila.
Moje kvetináče sú podobné, ale úplne hladké. To si takto kúpila - s tým leskom?
mary17
19.10.08,15:45
Ahojte, ja som to nevydrzala a presadila ju.... ;) substrat som si vyrobila asi takto: dole asi na 1,5-2 cm som dala uhlie a inak som zmiesala jednu hrst keramzitu, troska stareho substratu, polistyren a raselinovy substrat na orchidee. Viem, nechcela som ho davat, ale nic ine som nezohnala... :( Ale neviem, mam ju dnes poliat? Je to dost suche... :eek: Skusim pripojit obrazky. A "urobila som jednu velikansku chybu" - isla som do baumaxu a videla tam nadherne orchidee mini... ale okolo 400 korun... asi si pojdem kupit vianocny samodarcek, aj napriek manzelovmu odmietavemu postoju...:D
DanielaSL
19.10.08,16:41
Moje kvetináče sú podobné, ale úplne hladké. To si takto kúpila - s tým leskom?
Áno...tak som ho kúpila, najprv mali len také obyčajné hladké a tie sa mi nepáčili, tak som si počkala a dostali takéto. Pripomína to ako keď je vtkaná strieborná alebo zlatá nitka do látky.
jajax
19.10.08,18:13
chcela som sem dat fotku.poradi mi niekto ako na to?
mary17
19.10.08,18:17
vlavo dole pod textom mas ODPOVEDAT a objavi sa ti obrazovka, kde v dolnej casti bude aj cast DODATOCNE MOZNOSTI a tam budes mat moznost pridat subory PRILOHY... bude ti pri nich pisat aj velkost aku maju mat...
jajax
19.10.08,18:47
toto je moja Miltonia,ktoru som kupila v lidli.teda dufam ze tu ta fotka bude.
jajax
19.10.08,18:48
mary17 dakujem pekne,som rada ze sa to podarilo.
mary17
20.10.08,06:07
Ahoj jajax, rado sa stalo... hlavne, ked tu das taku peknu fotografiu... v orchideach som novacik, vlastne v marci som dostala jednu a nejak sa mi ju podarilo preliat, ale sa mi ju chvalabohu podarilo zachranit a aj fotky som sem davala, az ked som zmaturovala nad sposobom...ale uz to vieme obe....:)
jajax
20.10.08,17:13
dakujem,ja tiez nie som velmi zbehla ale mam z nej uzasnu radost.dufam ze mi vydrzi.
Tinika
20.10.08,17:50
Dobrý večer, ja som dostala pred mesiacom na narodeniny od svokry bielu orchideu, zatiaľ kvitne nádherne, ešte som ju nehnojila, lebo v obchode nemali, ale už tam musím zabehnúť, bo mali dostať. Ako sa tu pridávajú obrázky? Chcem Vám ukázať tú moju.
bef
20.10.08,18:03
Dobrý večer, ja som dostala pred mesiacom na narodeniny od svokry bielu orchideu, zatiaľ kvitne nádherne, ešte som ju nehnojila, lebo v obchode nemali, ale už tam musím zabehnúť, bo mali dostať. Ako sa tu pridávajú obrázky? Chcem Vám ukázať tú moju.

mary napísala postup v príspevku č. 218
mary17
20.10.08,18:27
ahoj bef, mozes prosim hodit ocko na prispevok 215, neviem, ci presadenu kvetinku mam poliat? Zatial som ju len opatrne rosila... kdesi pisali, ze az na piaty den... dik.... a dnes som si bola s mangelom kupit tu mini pala....boze, ja lietam... :-)
Tinika
20.10.08,18:27
mary napísala postup v príspevku č. 218

ďakujem, som si nestihla všetko prečítať a chcela som tu hodiť foto.
pwerka
21.10.08,08:11
ahoj bef, mozes prosim hodit ocko na prispevok 215, neviem, ci presadenu kvetinku mam poliat? Zatial som ju len opatrne rosila... kdesi pisali, ze az na piaty den... dik.... a dnes som si bola s mangelom kupit tu mini pala....boze, ja lietam... :-)

mary17: ani nevies ako ti rozumiem :-)....ze boze, ja lietam :):)
ja som si prvu phalu kupila v juli a odvtedy som ako postihnuta. kade chodim obzeram orchidky.
momentalne mam 3 a bohuzial jednu liecim podla tvojho "sackoveho" navodu. Zatial to trva necely tyzden, tak netusim ako to dopadne...... ale urcite pri cisle 3 neskoncim ;)
jess
21.10.08,09:19
mary17: ani nevies ako ti rozumiem :-)....ze boze, ja lietam :):)
ja som si prvu phalu kupila v juli a odvtedy som ako postihnuta. kade chodim obzeram orchidky.
momentalne mam 3 a bohuzial jednu liecim podla tvojho "sackoveho" navodu. Zatial to trva necely tyzden, tak netusim ako to dopadne...... ale urcite pri cisle 3 neskoncim ;)

:D:D:D takých postihnutých je nás tu viac :D:D:D

tiež som jednu liečila v sáčku, potom aj bez neho...bohužiaľ :mee::mee::mee:...už mám len korene bez listov, ale ľúto mi je to vyhodiť......čakám na zázrak:rolleyes:
uzivatel2
21.10.08,13:51
:D:D:D takých postihnutých je nás tu viac :D:D:D

tiež som jednu liečila v sáčku, potom aj bez neho...bohužiaľ :mee::mee::mee:...už mám len korene bez listov, ale ľúto mi je to vyhodiť......čakám na zázrak:rolleyes:

V nedeľnom Receptári prima nápadov 19.10. bol uverejnený ten zázrak. Očistiť zbytky rastliny od hliny, namočiť do cukrového roztoku /silný roztok - aby sa v ňom už nerozpúšťal ďalší cukor/ nechať namočené 10 minút a hneď zasadiť.
Prípadne skús nájsť tú časť Receptára v archíve Primy.
jess
21.10.08,14:03
V nedeľnom Receptári prima nápadov 19.10. bol uverejnený ten zázrak. Očistiť zbytky rastliny od hliny, namočiť do cukrového roztoku /silný roztok - aby sa v ňom už nerozpúšťal ďalší cukor/ nechať namočené 10 minút a hneď zasadiť.
Prípadne skús nájsť tú časť Receptára v archíve Primy.

Primu nemáme, ale internet hej. Vďaka za info, hneď idem pozerať archív. :):):)
aksunan13
21.10.08,14:25
Ahojte orchidejky!!!
Mám pár otázok, dúfam, že poradíte.
Už som tu písala o mojej kvetinke, ktorá mi zrazu, nečakane a naraz celá odkvitla... tak som sa s tým nejako zmierila, že asi to bolo kôli zmene teploty, bola v izbe kde bol chlad... Mala dve stonky, jedna mi úplne uschla, chystám sa ju odstrihnúť a z druhej stonky asi 3/4 sú zelené, tak ešte čakám či uschne celá abo nie.
Ale mám iný problém, mala krásne zdravé listy donedávna. Na pravej strane mi dva zožltli a odpadli, ostatné listy sú "zatiaľ" krásne. Ako som si ju tak dnes obzerala zistila som, že na opačnej ľavej strane je v kvetináči neúrekom zdravých koreňov a práve na tej pravej tie korene skoro ani nevidno. Tak som opatrne povyberela z pravej strany substrát z vrchu (kde mi odpadli tie listy) bolo tam dosť takého akoby rozpadnutého toho tak som to vybrala a nazad som dala len tie väčšie kúsky. No a ako som tak zistila tak na tej pravej strane boli nie zelené ale žlté korienky (akoby hnili). Mohlo to byť práve tým substrátom, že tam nebol vzduch? Urobila som dobre, že som sa v nej trochu pošprtala?
Hádam ste aspoň trošku pochopili tomu môjmu experimentovaniu.
Odpíšte svoj názor, budem rada.
Pekný deň
vieroslava
21.10.08,15:18
Myslím, že si urobila dobre, aj ja som tak zaexperimntovala asi pred 2 mesiacmi a moja orchidea ešte žije. Čo sa týka tej zelenej stonky, odstrihni ju nad 3 slepým očkom a čakaj, o 2-4 mesiace by Ti mala z toho posledného očka vyhnať nový výhonok a znova kvitnúť. Mne sa to tak ide teraz na jednej udiať. Každý deň pozerám, ako povyrástol výhonok. Veľmi sa z toho teším, lebo je to prvý krát, čo mi ide orchidea kvitnúť o mňa doma.
jess
21.10.08,15:51
Mne v auguste opadali všetky kvety a teraz cca pred 2-3 týždňami som tie stonky zostrihala za 2. alebo 3. očkom (tie zelené stonky) a pred týždňom mi na dvoch orchideách začali pučať tie púčiky. Na jednej už mám cca 2 cm vetvičku a na bielej orchidey, ktorá mala dve pôvodné stonky, tak na oboch tiež pučia tie púčiky. Strašne sa teším na nové kvietky. :):):) Na tých orchideách, kde mi zoschli stonky úplne, tak tie som odstrihla úplne dolu, ale zatiaľ nič nové.
mary17
21.10.08,15:57
Vieroslava, neviem ako citovat...ja na to ale pridem...:D:D si mi pripomenula - na living.cz niekde v diskusii niekto zavesil stary dokument, kde bolo napisane nieco v zmysle, ze zelenu stonku nacvakneme tak, aby bolo jedno ocko v strede, po krajoch asi po 2 cm a dat lezmo na hlinu, vraj by to mohlo zakorenit.... mozno by stalo za pokus zo zeleneho stvolu...

pwerka -;):D a staci jedna kvetinka, aby ta chytila za srdce... v mojom rebricku ju radim hned za kavu a sladkosti...:---:)
bef
21.10.08,16:59
[quote=mary17;850346]Vieroslava, neviem ako citovat...ja na to ale pridem...:D:D si mi pripomenula - na living.cz niekde v diskusii niekto zavesil stary dokument, kde bolo napisane nieco v zmysle, ze zelenu stonku nacvakneme tak, aby bolo jedno ocko v strede, po krajoch asi po 2 cm a dat lezmo na hlinu, vraj by to mohlo zakorenit.... mozno by stalo za pokus zo zeleneho stvolu...

Ja som to skúšala už viackrát ale nepodarilo sa. Ak sa to niekomu podarí napíšte, možno robím niekde chybu.

"Cituj" je dolu vpravo v každom príspevku medzi _ spam, oceňujem, uprav. "cituj", odpoveď _

Pekný deň :)
bef
21.10.08,17:11
ahoj bef, mozes prosim hodit ocko na prispevok 215, neviem, ci presadenu kvetinku mam poliat? Zatial som ju len opatrne rosila... kdesi pisali, ze az na piaty den... dik.... a dnes som si bola s mangelom kupit tu mini pala....boze, ja lietam... :-)

Pozdravujem, po presadení netreba hneď poliať. Vlastne záleží aj od toho aký vlhký bol substrát. Zatiaľ bude úplne stačiť jemné rosenie, len pozor na vodu v srdiečku. Ja som po presadení jemne rosila iba vrch substrátu a rastlinke stačila vzdušná vlhkosť.

Prajem veľa radosti a pestovateľských úspechov.

Pekný deň :)
mary17
21.10.08,17:38
Pozdravujem, po presadení netreba hneď poliať. Vlastne záleží aj od toho aký vlhký bol substrát. Zatiaľ bude úplne stačiť jemné rosenie, len pozor na vodu v srdiečku. Ja som po presadení jemne rosila iba vrch substrátu a rastlinke stačila vzdušná vlhkosť.

Prajem veľa radosti a pestovateľských úspechov.

Pekný deň :)

snad som ta odcitovala dobre.... :)

Neviem, ci som urobila dobre, lebo ta zla raselina bola dost sucha... k tomu dalsie casti substratu, tiez neboli extra vlhke... budem opatrne rosit a az o taky tyzden ju skusim na chvilu strcit do riadnej vody...


...ved to vyzeralo, ze to nie vzdy vyjde, asi to nebude velmi uspesne....

dakujem za vsetky rady... :)
vieroslava
21.10.08,18:00
Ešte dodám, že ja robím teraz taký experiment: V byte mám orchidee, ktoré polievam raz za týždeň, niekedy len raz za dva týždne (teraz v zime) a v kamcelárii mám zase také, ktoré iba rosím, ale jemne ich rosím každý deň, lebo ich mám na parapete nad radiatorom. Tak uvidím, ktorým sa bude lepšie dariť. Potom napíšem.
jajax
22.10.08,12:18
vieroslava s tym pozeranim ako vyrastol vyhonok to poznam,len ja to robim niekolkokrat denne.mne vyrastaju uplne nove stonky,jednu uz je vidiet nad listom a mam z toho radost ako male dieta.
vieroslava
22.10.08,12:53
vieroslava s tym pozeranim ako vyrastol vyhonok to poznam,len ja to robim niekolkokrat denne.mne vyrastaju uplne nove stonky,jednu uz je vidiet nad listom a mam z toho radost ako male dieta.

Závidím ti, ale v dobrom, lebo na dvoch orchideách mi stonka vyschla úplne a teraz čakám, kedy začne nejaká nová rašiť. A už sú to možno aj 3 mesiace a stále nič. Vždy, keď tam niečo začne pučať, s nádejou na to pozerám a vždy zatiaľ sa z toho vykľul vzdušný koreň a žiadna kvetná stonka. No snáď sa niekedy dočkám.
jajax
22.10.08,15:44
mne ta jedna nekvitla asi styri mesiace.povodne stonky som odstrihla este zelene(nevedela som ze sa to nema) a myslela som ze uz nikdy nezakvitne.tiez som s napätim cakala ci to nebudu vzdusne korene ale urcite nie su.urcite sa aj ty dockas.
Tinika
25.10.08,09:30
Ahojte, nestiham si precitat vsetko, tak som sa chcela spytat, ci je v poriadku, ak tie vzdusne korene su na niektorych miestach nie zelene, ale take oschnute. Co robim nespravne? Polievam ju raz týzdenne, nechám vodu odtiect, mám ju vyse mesiaca a uz som ju aj prihnojila. Je na okne, smer východ. Dakujem za rady.
Andiandi
25.10.08,18:34
Dobry den. Pred par mesiacmi som si kupil peknu kvitnucu orchideu s krasnymi velkymi duzinatymi listami. Po odkvitnuti som ju presadil do substratu, co som si sam pripravil. Aj jej zacali rast pekne velke korene, ale listy jej nejako zacali vadnut. Sice jej uz narastli aston trojcentimetrove nove korene ale listy jej zostali nejake take akokeby bez zivota. A na niektorych sa uz zacinaju objavovat ah zlte flaky. Poprosil by som o radu, ze co som urobil zle, alebo co sa to s nou deje. Vopred vdaka
džordžo
25.10.08,19:17
Ahojte, nestiham si precitat vsetko, tak som sa chcela spytat, ci je v poriadku, ak tie vzdusne korene su na niektorych miestach nie zelene, ale take oschnute. Co robim nespravne? Polievam ju raz týzdenne, nechám vodu odtiect, mám ju vyse mesiaca a uz som ju aj prihnojila. Je na okne, smer východ. Dakujem za rady.


Lepší je juh.
Meggi 1
25.10.08,19:37
Ahojte, nestiham si precitat vsetko, tak som sa chcela spytat, ci je v poriadku, ak tie vzdusne korene su na niektorych miestach nie zelene, ale take oschnute. Co robim nespravne? Polievam ju raz týzdenne, nechám vodu odtiect, mám ju vyse mesiaca a uz som ju aj prihnojila. Je na okne, smer východ. Dakujem za rady.


Lepší je juh.
Zatiaľ len ostrihaj tie uschnuté časti. Uvidíš, či bude obschýnať ďalej. Myslím, že robíš všetko správne. Ja orchideu nepolievam, ale ju "kúpem" :D t.j. ponorím do prevarenej vody kvetináč na hodinu, substrát nasiakne, nechám odtiecť a položím na svoje miesto. Obmedzila som už aj prihnojovanie.

Východná strana je pre orchideu ideálna! Na južnej strane treba dať pozor, ak je blízko okna, aby ju slnko nespálilo. Teraz to už ale nehrozí :)
Rozalka
25.10.08,19:58
Ja ich mám na západ, je to zle?
Zitulda
25.10.08,20:03
Pre všetkých čo majú radi a pestujú orchidee, v prílohe krásna prezentácia z výstavy v Izraeli ako mimotemy.
Ja ich pestujem na východnom okne a sú krásne. Každý deň vhlavne v lete sme ich rosili len čistou odstátou vodou. Biela orchidea Phalaenopsis -tú mám už tri roky a ešte nebola hnojená, nepresádzala som ju a kvetenstvo nahadzuje jedno za druhým.Teraz však sa mi zdá, že sú už kvety o niečo menšie, ako pred dvoma mesiacmi nahodené. Vzduchové korene má "Medúza hadov na hlave" - maju sa skracovať? alebo nechať tak. Kedy a vôbec treba ju presadiť? Ešte mám otázku -orchidea Starclass nobile mám ju druhý rok, tiež krásne kvitla. Poradte prosím čo robiť s jej novými výhonkami ktoré su vysoké, krútia sa do bokov a mám obavy, že mi spadne z parapetu. Je možné presadiť, poprípade rozsadiť a ako si počínať, aby kvitla.
Meggi 1
25.10.08,20:06
Ja ich mám na západ, je to zle?
Nie, na západ je tiež dobre.
Len ako som písala vyššie, tú južnú stranu by som neodporučila kvôli silnému slnku v lete. Tam treba trocha zatieniť, aby nepálilo slnko priamo na orchideu.
Meggi 1
25.10.08,20:23
Pre všetkých čo majú radi a pestujú orchidee, v prílohe krásna prezentácia z výstavy v Izraeli ako mimotemy.
Ja ich pestujem na východnom okne a sú krásne. Každý deň vhlavne v lete sme ich rosili len čistou odstátou vodou. Biela orchidea Phalaenopsis -tú mám už tri roky a ešte nebola hnojená, nepresádzala som ju a kvetenstvo nahadzuje jedno za druhým.Teraz však sa mi zdá, že sú už kvety o niečo menšie, ako pred dvoma mesiacmi nahodené. Vzduchové korene má "Medúza hadov na hlave" - maju sa skracovať? alebo nechať tak. Kedy a vôbec treba ju presadiť? Ešte mám otázku -orchidea Starclass nobile mám ju druhý rok, tiež krásne kvitla. Poradte prosím čo robiť s jej novými výhonkami ktoré su vysoké, krútia sa do bokov a mám obavy, že mi spadne z parapetu. Je možné presadiť, poprípade rozsadiť a ako si počínať, aby kvitla.
Ja by som tie vzdušné korene neskracovala, pokiaľ sú zdravé. Len vtedy, ak by boli uschnuté.
A možno by som uvažovala už aj o presadení, keď má veľa koreňov. Ale až na jar.
So Star class nobile nemám skúsenosti.
jajax
26.10.08,07:45
Zitula,neviem ci je to mimo temy ale je to naaaadhera.dakujem.