jajax
27.08.09,17:21
pred casom mi zacali na miltonii blednut listy.teraz ked sme prerabali nemala som cas sa im venovat,preto som nezbadala ze sa to dost zhorsilo.
viete mi niekto poradit co sa deje?mam ju presadit alebo cakat?
Ivus44
27.08.09,16:39
v prvom rade ďakujem za prianie.....nemala som tam už žiadnu stonku, zatiaľ nehnojím, až keď ožijú, ja rozrábam pol vrchnáčika na 2 l vody, tak je tam doporučené, ja mám na každom asi tri maličké výhonky, ale nejak stoja, no musí sa aklimatizovať:D......... gratulujem k úspešnému ukončeniu školy, dúfam, že aj ja sa toho dožijem:D, teraz idem do druhého semestra, len fyzika mi nejde, ale to asi každému:D
Dakujem aj ja :) Mno fyzika je hnusoba asi pre kazdeho. A mas po dneskajsku aj nejake nove prirastky? ja som odfotila tie moje. Asi dva tyzdne dozadu, ako som hladala crievickovca v Ba, som sa nan pytala aj u nas v meste a tety kvetinarky nevedeli co chcem. A vcera sme tam boli a mali aj crievickovce aj denrobko aj catleyu.... len som ocka :eek: :D
mata10
27.08.09,18:04
U nás boli mini za takú cenu ako veľké. Niekde 8-10e
U nás boli miniorchidei po 5 eura ale chudatka plavali vo vode.
Ma-Ba
27.08.09,18:13
pred casom mi zacali na miltonii blednut listy.teraz ked sme prerabali nemala som cas sa im venovat,preto som nezbadala ze sa to dost zhorsilo.
viete mi niekto poradit co sa deje?mam ju presadit alebo cakat?
Toto vyzerá na dosť veľký problém. Myslím si, že ak nepomôže presadenie tak nič. Podľa mňa je preliata a odhníva, ale môže to byť aj niečo iné. Pri takomto probléme je dobré v krátkosti popísať v akých podmienkach je pestovaná- aspoň zálievku. Lepšie povedané asi máš miltoniopsis - to je orchidea, ktorú je možné letniť.
Hneď by som ju vysypala a pozrela korene. A budeš vedieť o čo ide. Miltonie sa dosť ťažko zachraňujú, ale treba to aspoň skúsiť.
Dovolím si znovu pripomenúť, že nie je dobré zanedbávať prísun vzduchu ku koreňom.
vikinka.n
27.08.09,19:48
Toto je to moje chudatko, co mojou zasluhou skoro prisla o korene, dava sa do kopy a uz mame aj babatko, dokonca s kvietkom ;)
ZuzanaP
28.08.09,04:10
po takej ružovej aj ja túžim:D


Som si ich kúpila v Carrefoure;)
jajax
28.08.09,04:25
Toto vyzerá na dosť veľký problém. Myslím si, že ak nepomôže presadenie tak nič. Podľa mňa je preliata a odhníva, ale môže to byť aj niečo iné. Pri takomto probléme je dobré v krátkosti popísať v akých podmienkach je pestovaná- aspoň zálievku. Lepšie povedané asi máš miltoniopsis - to je orchidea, ktorú je možné letniť.
Hneď by som ju vysypala a pozrela korene. A budeš vedieť o čo ide. Miltonie sa dosť ťažko zachraňujú, ale treba to aspoň skúsiť.
Dovolím si znovu pripomenúť, že nie je dobré zanedbávať prísun vzduchu ku koreňom.
preliata urcite nebude,lebo teraz som ich trochu zanedbavala.mala som ju asi dva mesiace vonku,vyzerala ako tak ale teraz je uz ozaj hrozna.skusim ju presadit a potom sa ozvem.dik.
Ma-Ba
28.08.09,04:28
Toto je to moje chudatko, co mojou zasluhou skoro prisla o korene, dava sa do kopy a uz mame aj babatko, dokonca s kvietkom ;)
vikinka - podľa skúsených pestovateľov z rôznych diskusií - keika + kvitnutie veľmi rastlinu vysilí. Ale kvet má zaujímavý.
sayly
28.08.09,04:36
Som si ich kúpila v Carrefoure;)

ale ja sa tak ľahko do Ba nedostanem, snáď mi ju niekde zoženú:D
sayly
28.08.09,05:29
ahojte....tak toto je moj ďalší prírastok od mojho drahého, je nádherná, len dúfam, že sa jej bude u mňa dariť:D
ZuzanaP
28.08.09,05:31
ahojte....tak toto je moj ďalší prírastok od mojho drahého, je nádherná, len dúfam, že sa jej bude u mňa dariť:D

Krásna:)
dominica
28.08.09,10:22
ahojte....tak toto je moj ďalší prírastok od mojho drahého, je nádherná, len dúfam, že sa jej bude u mňa dariť:D
Takú istú mám aj ja...len ktovie, či zakvitne aj mojou zásluhou...
dominica
28.08.09,10:24
ja som sa minule sťažovala, že orchidky majú povadnuté listy a Ma-Ba písala, že sú asi suché a naozaj to tak bolo, oni boli smadné...
Tak ďakujem za radu, akurát ich idem poliať.
jajax
28.08.09,11:27
ahojte....tak toto je moj ďalší prírastok od mojho drahého, je nádherná, len dúfam, že sa jej bude u mňa dariť:D
ja mam podobnu,viac bielu a ta mi teraz pocas toho blazinca pri prerabani vyhnala tri nove stonky.druhe dendrobko mi po odkvitnuti zhodilo vsetky listy a z tych holych pahylov tiez vyhana jednu stonku:---
jajax
28.08.09,13:43
Ma-Ba mala si pravdu.ta miltonia bola uplne mokra a mala odhnite korene.nastastie nie vsetky.to sa mi podarilo uz davnejsie ked jej zacali harmonikovet listy a ja som sa docitala ze to je zo sucha.tak som ju viac polievala aj rosila.a teraz sa to prejavilo aj ked som ju polievala uz ovela menej.
tak som ju presadila a uvidime ci sa spamäta.dufam ze ano.
Ivus44
28.08.09,15:08
Ma-Ba mala si pravdu.ta miltonia bola uplne mokra a mala odhnite korene.nastastie nie vsetky.to sa mi podarilo uz davnejsie ked jej zacali harmonikovet listy a ja som sa docitala ze to je zo sucha.tak som ju viac polievala aj rosila.a teraz sa to prejavilo aj ked som ju polievala uz ovela menej.
tak som ju presadila a uvidime ci sa spamäta.dufam ze ano.
listy neharmonikuju zo sucha ale z nepravidelneho polievania. tzn., ze raz sa zabudne dlhsie poliat, potom sa zas preleje a pod.
Zdenka175
28.08.09,15:30
Ahojte, ja som zistila, že tie moje potvorky, čo som sa tu na ne sťažovala majú plesnivé korene. Teda jednej plesniveli, druhej hnili, no šak to je skroro to isté a je to podľa mňa z tých orosených kvetináčov, tak idme robiť do kvetináčov dierky...
:)ahoj , ja som mala dnes troška čas , tak som sa pobavila s tými mojimi nekvitnúcimi orichideyami. Porobila som troma radmi dierky a urobila miešaný substrát . A vyzerá to takto. Uvidíme či sa to osvedčí.:D:)
jajax
28.08.09,17:03
ivus ja polievam pravidelne v stredu a nedelu.vynimocne ked nestiham v stredu tak vo stvrtok.o harmonikovitosti som to vycitala z dvoch knih(od toho isteho autora) tak som tomu verila.
Ivus44
28.08.09,21:42
ivus ja polievam pravidelne v stredu a nedelu.vynimocne ked nestiham v stredu tak vo stvrtok.o harmonikovitosti som to vycitala z dvoch knih(od toho isteho autora) tak som tomu verila.
Ja to mam tiez iba z knizky, tak preto :) ale hadat sa nebudem ;) tu je to vysvetlene nasledovne: hlavna pricina zvlnenych listov ,, ako tahacia harmonika,, spociva v nepravidelnych davkach vody, vacsinou prilis mnoho. Vyhonky a listy, ktore prave rastu, sa zastavia, zas rastu, zas sa zastavia atd. Prislo mi to logicke :rolleyes:
Silvernola
29.08.09,02:51
Ja to mam tiez iba z knizky, tak preto :) ale hadat sa nebudem ;) tu je to vysvetlene nasledovne: hlavna pricina zvlnenych listov ,, ako tahacia harmonika,, spociva v nepravidelnych davkach vody, vacsinou prilis mnoho. Vyhonky a listy, ktore prave rastu, sa zastavia, zas rastu, zas sa zastavia atd. Prislo mi to logicke :rolleyes:
Možno je to hlúpa otázka, ale to "harmonikovanie" je naprieč listu? Ja so na svojich videla čosi podobné pozdĺžne s listom. je to vôbec to isté?
jajax
29.08.09,03:31
Možno je to hlúpa otázka, ale to "harmonikovanie" je naprieč listu? Ja so na svojich videla čosi podobné pozdĺžne s listom. je to vôbec to isté?
ano je to napriec listu.tak si vyber co sa v tvojom pripade viac hodi ako pricina a zariad sa podla toho.
jajax
29.08.09,03:33
Ja to mam tiez iba z knizky, tak preto :) ale hadat sa nebudem ;) tu je to vysvetlene nasledovne: hlavna pricina zvlnenych listov ,, ako tahacia harmonika,, spociva v nepravidelnych davkach vody, vacsinou prilis mnoho. Vyhonky a listy, ktore prave rastu, sa zastavia, zas rastu, zas sa zastavia atd. Prislo mi to logicke :rolleyes:
preto je tato stranka super lebo tu sa dozvies priame skusenosti a na to co niekde vycitame sa ako vidno neda spolahnut:confused:
Ivus44
29.08.09,05:09
preto je tato stranka super lebo tu sa dozvies priame skusenosti a na to co niekde vycitame sa ako vidno neda spolahnut:confused:
ved to, ked v kazdej knizke pisu inak, neda sa na to spolahnut :) preto sem chodime :---
Ivus44
29.08.09,09:50
Mam v niecom gulas a dost velky. Vegetacne obdobie je vtedy, ked zacne rastlina zo srdiecka vyhanat listy a zacnu rast korene? V ktorom obdobi sa nehnoji a menej polieva(obdobie kludu)? Vtedy ked ma kvety a nic sa s nou nedeje alebo vtedy ked odkvitla alebo vtedy, ked rastu nove listy? Som z toho jelen
mata10
29.08.09,13:19
Chcela by som radu, ked my kvitú orchidei a rastú im listy mám ich pohnojiť alebo pre istotu nie.
Zdenka175
29.08.09,13:49
Chcela by som radu, ked my kvitú orchidei a rastú im listy mám ich pohnojiť alebo pre istotu nie.
Keď kvitne mala by sa prihnojovať 1x za 2 týždne .
mata10
29.08.09,14:39
Keď kvitne mala by sa prihnojovať 1x za 2 týždne .
Dakujem Zdenka.
dominica
29.08.09,18:09
Chcela by som radu, ked my kvitú orchidei a rastú im listy mám ich pohnojiť alebo pre istotu nie.
Ja som čítala, že orchidky sa majú hnojiť aj keď kvitnú, ale aj keď nekvitnú, ale rastú jej listy. Pochopila som to správne? Že nehnojiť len vtedy, ak má obdobie kľudu a to je, že sa s ňou nič nedeje, ani nekvitne, ani nerastú listy...
dominica
29.08.09,18:11
:)ahoj , ja som mala dnes troška čas , tak som sa pobavila s tými mojimi nekvitnúcimi orichideyami. Porobila som troma radmi dierky a urobila miešaný substrát . A vyzerá to takto. Uvidíme či sa to osvedčí.:D:)
Aj mne už manželík porobil dierky na kvetináčoch, ale zatiaľ len na dvoch, pekne ich vyvŕtal, tak snáď to bude lepšie.
vikinka.n
29.08.09,18:15
Ja si dierky robim nazhavenym spendlikom, aspon nemusim cakat kymbude mat moj milovany cas :)
dominica
29.08.09,18:21
ja si nemám špendlík na čom nažhaviť, plyn doma nemáme a zapalovač tiež nemám, lebo nefajčím... :-)
vikinka.n
29.08.09,18:36
a sviecku? ale sak zase preco nevyuzit sluzby manzela?:) uz ked im varime, pereme ...:))
annarei
30.08.09,06:12
pred casom mi zacali na miltonii blednut listy.teraz ked sme prerabali nemala som cas sa im venovat,preto som nezbadala ze sa to dost zhorsilo.
viete mi niekto poradit co sa deje?mam ju presadit alebo cakat?
:) Jajax, nemala si ich na priamom slnku:confused: mne sa zdá, že sú spálené listy, moje Miltónie sú na južnej strane, ale pod oknom, slniečko na ne svieti iba zhora:)nedala si veľa hnojiva:confused:
annarei
30.08.09,06:33
:) Jajax, nemala si ich na priamom slnku:confused: mne sa zdá, že sú spálené listy, moje Miltónie sú na južnej strane, ale pod oknom, slniečko na ne svieti iba zhora:)nedala si veľa hnojiva:confused:
prikladám foto
ten druhý obrázok je nová keika, ktorá vyrastá zo srdiečka:---
Ivus44
30.08.09,08:28
prikladám foto
ten druhý obrázok je nová keika, ktorá vyrastá zo srdiečka:---
mne vyrastaju dve keiky z jednej orchidejky a vyrastaju zo substratu od rastlinky, uz maju dost velke listy ale ako sa dozviem, bez toho aby som zbytocne celu rastlinu vytahovala zo substratu, ze ci uz ma dostatok korienkov?
jajax
30.08.09,12:41
:) Jajax, nemala si ich na priamom slnku:confused: mne sa zdá, že sú spálené listy, moje Miltónie sú na južnej strane, ale pod oknom, slniečko na ne svieti iba zhora:)nedala si veľa hnojiva:confused:
ano mala.ale bola tam uz aj minuly rok a nevadilo jej to.ale ten substrat bol strasne premoceny a uprostred korenov bolo nieco ako totalne rozmocene pilliny.takze asi to bude chyba.uvidim.
tu bielu mas peknu.aka to je?
jajax
30.08.09,12:44
zapla som mozgove zavity a oci:eek:a vidim ze to je miltonia:D
katusik25
30.08.09,15:34
No neviem, či miltónii harmonikujú listy kvôli nepravidelnému polievaniu. Ja som polievala pravidelne a harmonikovanie prestalo až keď som ju presťahovala na chladné miesto.
jajax
31.08.09,04:49
No neviem, či miltónii harmonikujú listy kvôli nepravidelnému polievaniu. Ja som polievala pravidelne a harmonikovanie prestalo až keď som ju presťahovala na chladné miesto.
ma tam aj slnko alebo len svetlo?ze by som ju skusila prestahovat.
sayly
31.08.09,05:08
Mam v niecom gulas a dost velky. Vegetacne obdobie je vtedy, ked zacne rastlina zo srdiecka vyhanat listy a zacnu rast korene? V ktorom obdobi sa nehnoji a menej polieva(obdobie kludu)? Vtedy ked ma kvety a nic sa s nou nedeje alebo vtedy ked odkvitla alebo vtedy, ked rastu nove listy? Som z toho jelen

obdobie kľudu
Silvernola
31.08.09,06:02
saly, z tvojej odpovede som teraz jeleň aj ja
sayly
31.08.09,06:26
saly, z tvojej odpovede som teraz jeleň aj ja

teraz z ktorej?....vegetačné obdobie, je obdobie kľudu....z tejto?
sayly
31.08.09,06:28
tak a toto je môj ďalší sľúbený prírastok:D, už som Vám písala, že milujem meniny:D:D:D
sayly
31.08.09,06:34
Mam v niecom gulas a dost velky. Vegetacne obdobie je vtedy, ked zacne rastlina zo srdiecka vyhanat listy a zacnu rast korene? V ktorom obdobi sa nehnoji a menej polieva(obdobie kludu)? Vtedy ked ma kvety a nic sa s nou nedeje alebo vtedy ked odkvitla alebo vtedy, ked rastu nove listy? Som z toho jelen

tak aby som niečo nepotentovala:D, napíšem to takto, keď rastú listy, alebo kvitne, treba hnojiť raz za 2 týždne. menej polievame a nehnojíme vtedy, keď už nekvitne, nerastú jej ani listy, ani korene, to je obdobie kľudu a vtedy jej musíme dať odpočinok...niektoré druhy však nepoznajú takéto obdobie a rastú a kvitnú stále:), tak teraz je to zrozumiteľnejšie:rolleyes:
Ivus44
31.08.09,06:41
tak aby som niečo nepotentovala:D, napíšem to takto, keď rastú listy, alebo kvitne, treba hnojiť raz za 2 týždne. menej polievame a nehnojíme vtedy, keď už nekvitne, nerastú jej ani listy, ani korene, to je obdobie kľudu a vtedy jej musíme dať odpočinok...niektoré druhy však nepoznajú takéto obdobie a rastú a kvitnú stále:), tak teraz je to zrozumiteľnejšie:rolleyes:
mno teraz si to vysvetlila dokonale :--- dakujem
Ivus44
31.08.09,06:42
sayly a nevies mi povedat, co s tymy keikami? jedna uz je dost velka a druhej este len rastie druhy list. mam si to nejako casovo odstopovat? ze kedy ich oddelit, bo nechcem tu rastlinu zbytocne vytahovat a mrkat, kolko maju keiky korenov
sayly
31.08.09,06:47
sayly a nevies mi povedat, co s tymy keikami? jedna uz je dost velka a druhej este len rastie druhy list. mam si to nejako casovo odstopovat? ze kedy ich oddelit, bo nechcem tu rastlinu zbytocne vytahovat a mrkat, kolko maju keiky korenov

no ono je to individuálne, niektorým trvá pol roka kým majú dostatok koreňov na zasadenie, iné ich už majú po 2 mesiacoch, aby si niečo nepokazila, skús skontrolovať počet koreňov a ich dĺžku po cca 3 mesiacoch, no oddelenie závisí od tých koreňov, musia byť min 3 cca 5 - 7 cm dlhé
Ivus44
31.08.09,06:50
no ono je to individuálne, niektorým trvá pol roka kým majú dostatok koreňov na zasadenie, iné ich už majú po 2 mesiacoch, aby si niečo nepokazila, skús skontrolovať počet koreňov a ich dĺžku po cca 3 mesiacoch, no oddelenie závisí od tých koreňov, musia byť min 3 cca 5 - 7 cm dlhé
ouky, mrknem to po 3 mesiacoch, len jednej keike tam zavadzaju korene z povodnej rastliny, pritlacaju jej list a zavadzaju druhemu listu aby narastol, take dva korene jej tam vadia, myslis, ze by som ich mala odstranit? su to kratke vdzusne korene
sayly
31.08.09,06:55
ouky, mrknem to po 3 mesiacoch, len jednej keike tam zavadzaju korene z povodnej rastliny, pritlacaju jej list a zavadzaju druhemu listu aby narastol, take dva korene jej tam vadia, myslis, ze by som ich mala odstranit? su to kratke vdzusne korene

sú síce vzdušné a krátke, ale aj tie sú dôležité pre život orchideiky, nedá sa to tam nejak prevliecť? No keď nebude inej možnosti, tak ich odstráň, môže sa však zastaviť na chvíľku rast, tak potom treba trpezlivosť;)
Ivus44
31.08.09,08:17
sú síce vzdušné a krátke, ale aj tie sú dôležité pre život orchideiky, nedá sa to tam nejak prevliecť? No keď nebude inej možnosti, tak ich odstráň, môže sa však zastaviť na chvíľku rast, tak potom treba trpezlivosť;)
uz som to skusala vseliak ale stale zavadzaju,uvidim, ak sa ta keika s tym sama nepopasuje, ze by nerastla dalej, tak ich dam prec. ta orchidka je zdrava ma vela korenov aj vzdusnych, nemalo by jej to asi az tak moc ublizit.
tara464
31.08.09,08:23
No aj ja som mala tie lepky. Najprv na stonke, potom na listoch a stratili sa úplne same.;) Nedávno som mala také malé mušky na spodku v obale a pomohla mi jarová voda. Dúfam, že sa už neobnovia:D:) Moja mama mala minule na orchidey napadnutý jeden list takým malými čiernymi muškami. Postriekala som jej to Cyperom a zatiaľ je všetko OK.;)
Ty si tu orchideu poliala jarovou vodou ?lebo aj ja mam take cosik a neviem ci to mam poliat jarovou vodou.a chcem sa opytat ci mi to neuskodi
vikinka.n
31.08.09,08:47
Ja neviem kde stale chodite na tie vnutorne a vonkajsie korene, vzdusne a nevzdusne korene a neviem co este. Pokial viem ja orchidea je epifit, vo volnej prirode rastie prichytena o stromy a ziadne korene nejsu vnutorne, ani vonkajsie, vzdusne ani nevzdusne, vsetky su rovnake a vsetkymi si berie ziviny. My ich mame vonku zo substratu lebo nam tak casom vyrastu, ale pri presadzani sa davaju normalne do substratu.
vikinka.n
31.08.09,08:49
Ty si tu orchideu poliala jarovou vodou ?lebo aj ja mam take cosik a neviem ci to mam poliat jarovou vodou.a chcem sa opytat ci mi to neuskodi

Ano, normalne ju prelej vodou s troskou jary, Zdenke som to radila ja a mne jedna pani kvetinarka. Aj ja som moju dneska preliala, tiez som mala musky. Nijako jej to neublizi.
sayly
31.08.09,09:17
Ja neviem kde stale chodite na tie vnutorne a vonkajsie korene, vzdusne a nevzdusne korene a neviem co este. Pokial viem ja orchidea je epifit, vo volnej prirode rastie prichytena o stromy a ziadne korene nejsu vnutorne, ani vonkajsie, vzdusne ani nevzdusne, vsetky su rovnake a vsetkymi si berie ziviny. My ich mame vonku zo substratu lebo nam tak casom vyrastu, ale pri presadzani sa davaju normalne do substratu.

no milá vikinka, chodíme na to tak, že tie v substráte sú vnútorné a tie nad substrátom vonkajšie, t.j. vzdušné, orchidea je síce epifit a ako si pekne poznamenala vo voľnej prírode rastie na stromoch, no mi ju pestujeme v kvetináčoch, preto toto rozdelenie na vonkajšie a vnútorné, vonkajšie berú živiny hlavne zo svetla a vnútorné hlavne z vlhka, nie každá je zasadená v priesvitnom črepníku...myslím, že toto vysvetlenie, kam chodíme na vnútorné a vonkajšie korene je postačujúce;)
vikinka.n
31.08.09,11:40
Vonkajsie aj vnutorne beru ziviny z vlhkosti, preto sa tie "vonkajsie" maju rosit a tak isto sa aj vonkajsie aj vnutorne zucastnuju na fotosynteze. Preto by mali byt v priesvitnych kvetinacoch. Pri presadzani sa vsetky korene stacaju do substratu, ci uz vonkajsie alebo vnutorne. Akoze vonkajsie sa nedavaju do substratu len ked je vlozeny v nepriehladnom kvetinaci, aby mohly robit fotosyntezu aspon tie, to kvetine staci. Ale ako hovorim, vsetky maju rovnaku funjciu, nejsu jedny na to a druhe na to.
zuzkahris
31.08.09,18:22
Ahojte! Máte niekto skúsenosti s Oncídiom? Mám ho rosiť alebo nerosiť?
vikinka.n
31.08.09,18:29
Ahojte! Máte niekto skúsenosti s Oncídiom? Mám ho rosiť alebo nerosiť?

Ja ho rosim kazde rano :)
zuzkahris
31.08.09,18:39
Ja ho rosim kazde rano :)
Aj ja ho rosím, len som si všimla, že na listoch má akési hnedasté fliačky a kdesi v knižke som čítala, že je to z nadmernej vlkosti / rosenia /.. Čo mám spraviť :confused:
vikinka.n
31.08.09,18:47
Aj ja ho rosím, len som si všimla, že na listoch má akési hnedasté fliačky a kdesi v knižke som čítala, že je to z nadmernej vlkosti / rosenia /.. Čo mám spraviť :confused:

Tak to neviem, ja tam nic nemam, mas ho vonku? Ja ho mam na balkone, ked ho orosim za chvilu je suche.
zuzkahris
31.08.09,18:58
Tak to neviem, ja tam nic nemam, mas ho vonku? Ja ho mam na balkone, ked ho orosim za chvilu je suche.

Nie mám ho na parapete s ostatnými phalami, majú stále otvorenú vetračku a sú za záclonou...
sayly
01.09.09,04:22
no babenky a takto mi zakvitla keika, chcela som ju zasadiť, ale ona mi vyviedla toto:D:D:D...ale veď zasadím keď odkvitne:D
jajax
01.09.09,05:44
Nie mám ho na parapete s ostatnými phalami, majú stále otvorenú vetračku a sú za záclonou...
ja mam oncidko tiez vo vnutri na parapete,nerosim a je uplne v pohode.teraz mi kvitne.
Ivus44
01.09.09,06:40
Ja neviem kde stale chodite na tie vnutorne a vonkajsie korene, vzdusne a nevzdusne korene a neviem co este. Pokial viem ja orchidea je epifit, vo volnej prirode rastie prichytena o stromy a ziadne korene nejsu vnutorne, ani vonkajsie, vzdusne ani nevzdusne, vsetky su rovnake a vsetkymi si berie ziviny. My ich mame vonku zo substratu lebo nam tak casom vyrastu, ale pri presadzani sa davaju normalne do substratu.
vikinka, nie vsetky orchidee su epifyticky rastuce(na stromoch). orchidejky su i terestricky rastúce(v pode). A povodne zevraj vsetky orchidejky rastli terestricky. Zaujimalo by ma, ako v koreni v pode prebieha fotosynteza. Mozno nam to objasnis z nejakej tvojej novej knizky :--- A este cosi, co sa tyka zivin. Epifyty dostavaju vdzuch bez problemov, horsie je to ale s vodou a zivinami. K tomu pouzivaju vdzusne korene a ciastocne listy. Takze pre tvoju informovanost, aj pri epifytoch sa v odbornych literaturach delia korene na vzdusne a vnutorne. A plne suhlasim aj s reakciou sayly.
tara464
01.09.09,06:49
no babenky a takto mi zakvitla keika, chcela som ju zasadiť, ale ona mi vyviedla toto:D:D:D...ale veď zasadím keď odkvitne:D
A nevyčerpava to tu staru rastlinu?Mas ju zdravu???
tara464
01.09.09,06:50
Ano, normalne ju prelej vodou s troskou jary, Zdenke som to radila ja a mne jedna pani kvetinarka. Aj ja som moju dneska preliala, tiez som mala musky. Nijako jej to neublizi.
Ja som to uz minule chcela vyskusat len som sa bala ci jej to neuskodi .dakujem
tara464
01.09.09,06:52
Kuknite take by som chcela
kristinagabi
01.09.09,06:59
Prosim vas zase o radu. Tak ste ma poblaznili s orchideami,ze som si musela kupit este jednu. Ta prva mozno neprezije,tak skusim zase.
Len vas prosim o radu. Ma pekne silne korene,len tie vzdusne su take uschnute. Skusila som ju odfotit,dufam,ze nieco budete vidiet. Najradsej by som ju presadila a pozrele aj na ostatne korene a odstrihla co je take suche,len som citala,ze ked kvitne sa nesmie presadzat. Je to normalne,ze ma take vzdusne korene?
jajax
01.09.09,07:54
Prosim vas zase o radu. Tak ste ma poblaznili s orchideami,ze som si musela kupit este jednu. Ta prva mozno neprezije,tak skusim zase.
Len vas prosim o radu. Ma pekne silne korene,len tie vzdusne su take uschnute. Skusila som ju odfotit,dufam,ze nieco budete vidiet. Najradsej by som ju presadila a pozrele aj na ostatne korene a odstrihla co je take suche,len som citala,ze ked kvitne sa nesmie presadzat. Je to normalne,ze ma take vzdusne korene?
nie som odbornik ale nevidim ziaden dovod aby si ju presadzala.tie suche vzdusne korene mozes odstrihnut ale nemusis.ja som to tiez najprv nerobila a nic sa nedialo.podla mna je uplne v pohode.
preco ta prva neprezije?napis a urcite ti niekto poradi.len sa nevzdavaj popredu.
milka 60
01.09.09,08:16
to-sayly,to- tara464, sú užasné snád sa dočkáme
kristinagabi
01.09.09,08:17
Dakujem jajax. Tu prvu som dala tiez sem a mi aj poradili,za co som velmi vdacna. Teraz ju mam v sacku a cakam co bude. Dufam,ze jej narastu nove korene. Preto som sa bala,lebo aj tu ked som dostala,som mala hned presadit,lebo nebola zasadena do vhodneho substratu a mi pekne odhnili vsetky korene. Tu aspon vidim na korene,ze su pekne, zelene. Len mi uz korene vycnievaju zo spodu.
MIŠO T
01.09.09,08:49
Pozdravujem, máme doma 2 ks , ktoré odkvitli tak 02-03.2009, a odvtedy sa nič nerobí. Už vyrástli po 2-3 nové listy, korene pekné zelené, len kvetov nikde. Kde je chyba ????
Halli
01.09.09,09:10
Pozdravujem, máme doma 2 ks , ktoré odkvitli tak 02-03.2009, a odvtedy sa nič nerobí. Už vyrástli po 2-3 nové listy, korene pekné zelené, len kvetov nikde. Kde je chyba ????


Musíš ich dať "na hanbu" :D ako hovorí moja kamoška, nechať viac preschnúť a na chladnejšie miesto-proste im urobiť nejaký šok, nech sa zmobilizujú ;) a kúp si medzitým ďalšiu kvitnúcu , nech ti nie je dlho čakať...:D
MIŠO T
01.09.09,09:21
Riadne ma premáha ""závisť"", keď vidím jak sa pekne darí ostatným. Však šoky som už okolo nich zažil aj ja. No -- "potrestat""" ich nejako musím- risknem to- či sa občujú.
Halli
01.09.09,09:24
Riadne ma premáha ""závisť"", keď vidím jak sa pekne darí ostatným. Však šoky som už okolo nich zažil aj ja. No -- "potrestat""" ich nejako musím- risknem to- či sa občujú.

Ja ich mám 14, či koľko už ani neviem, kvitnú teraz tri, jedna odkvitá, dalšie tri majú puky, čakám na prekvapko aké budú a tie ostatné su "na hanbe" :D
Zdenka175
01.09.09,09:30
Prosim vas zase o radu. Tak ste ma poblaznili s orchideami,ze som si musela kupit este jednu. Ta prva mozno neprezije,tak skusim zase.
Len vas prosim o radu. Ma pekne silne korene,len tie vzdusne su take uschnute. Skusila som ju odfotit,dufam,ze nieco budete vidiet. Najradsej by som ju presadila a pozrele aj na ostatne korene a odstrihla co je take suche,len som citala,ze ked kvitne sa nesmie presadzat. Je to normalne,ze ma take vzdusne korene?
No tá sáčková metóda trvá aj 4 mesiace. Len treba trpezlivosť :D Táto nová vyzerá , že má korene OK. :)Tak nepresádzaj keď kvitne, nie je dôvod. A tie suché vzdušné ja by som strihla podľa uvaženia.
zuzulu
01.09.09,10:15
ahojte, prosim o pomoc, mam doma orchideu phalaenopsis a jeden jej list je uz trochu zoschnuty, mozem ho odstrihnut bez toho, aby sa ostatnym listom a celemu kvetu nieco stalo?
dakujem za pomoc
kristinagabi
01.09.09,10:20
Zdenka,ja som myslela,ze to bude okolo 2 mesiacoch. A kedy ju mam zacat rosit? Tak mi poradili,ze ju nemam vobec rosit...
Ivus44
01.09.09,10:59
ahojte, prosim o pomoc, mam doma orchideu phalaenopsis a jeden jej list je uz trochu zoschnuty, mozem ho odstrihnut bez toho, aby sa ostatnym listom a celemu kvetu nieco stalo?
dakujem za pomoc
ak sa ti da poslat foto, tak skus. Ak sa rozhodnes uz zoschnuty list odstrihnut, urcite jej neublizis.
vikinka.n
01.09.09,11:17
vikinka, nie vsetky orchidee su epifyticky rastuce(na stromoch). orchidejky su i terestricky rastúce(v pode). A povodne zevraj vsetky orchidejky rastli terestricky. Zaujimalo by ma, ako v koreni v pode prebieha fotosynteza. Mozno nam to objasnis z nejakej tvojej novej knizky :--- A este cosi, co sa tyka zivin. Epifyty dostavaju vdzuch bez problemov, horsie je to ale s vodou a zivinami. K tomu pouzivaju vdzusne korene a ciastocne listy. Takze pre tvoju informovanost, aj pri epifytoch sa v odbornych literaturach delia korene na vzdusne a vnutorne. A plne suhlasim aj s reakciou sayly.

Ja som pisala konkretne o Phalaenopsisoch, nie vseobecne o vsetkych :). Ale dobre, nebudem sa s vami hadat, kludne si tu dalej omielajte svoje vnutorne, vonkajsie, vzdusne a nevzdusne korene :)
sayly
01.09.09,11:46
A nevyčerpava to tu staru rastlinu?Mas ju zdravu???

vôbec, je úplne zdravá, dokonca mám už nový kvetný stvol cca 40 cm, tak už sa tečím, keď mi zakvitne aj on:D
sayly
01.09.09,11:49
Prosim vas zase o radu. Tak ste ma poblaznili s orchideami,ze som si musela kupit este jednu. Ta prva mozno neprezije,tak skusim zase.
Len vas prosim o radu. Ma pekne silne korene,len tie vzdusne su take uschnute. Skusila som ju odfotit,dufam,ze nieco budete vidiet. Najradsej by som ju presadila a pozrele aj na ostatne korene a odstrihla co je take suche,len som citala,ze ked kvitne sa nesmie presadzat. Je to normalne,ze ma take vzdusne korene?

tie suché odstráň, vôbec to nevadí, hlavne, že tie v substráte sú ok, to že Ti vyčnievajú zospodu tiež nevadí, buď nadstav nový kvetináč, alebo si kúp taký s vyvýšeným dnom na orchideiky:)
sayly
01.09.09,11:52
Pozdravujem, máme doma 2 ks , ktoré odkvitli tak 02-03.2009, a odvtedy sa nič nerobí. Už vyrástli po 2-3 nové listy, korene pekné zelené, len kvetov nikde. Kde je chyba ????

hlavne to chce trpezlivosť, mám aj také, ktoré nekvitli aj 1,5 roka, neboj potešia Ťa ani sa nenazdáš:D
sayly
01.09.09,11:54
Zdenka,ja som myslela,ze to bude okolo 2 mesiacoch. A kedy ju mam zacat rosit? Tak mi poradili,ze ju nemam vobec rosit...

niekedy to trvá aj dlhšie ako 4 mesiace, ja mám teraz jednu v sáčku už od mája a stále nič, hlavne nezačni rosiť, lebo Ti môže splesnivieť, rosiť začni až keď začnú rásť nové korienky, ale veľmi málo a nie moc často, listy zvädnú, dokonca aj zožltnú, ale to si nevšímaj, je to len malá daň za záchranu:D
sayly
01.09.09,11:56
ahojte, prosim o pomoc, mam doma orchideu phalaenopsis a jeden jej list je uz trochu zoschnuty, mozem ho odstrihnut bez toho, aby sa ostatnym listom a celemu kvetu nieco stalo?
dakujem za pomoc

môžeš ho aj odstrihnúť, ale ak ho necháš zoschnúť úplne, tak odpadne aj sám a máš istotu, že si neublížila zostatku:D
zuzulu
01.09.09,12:33
ahojte, posielam aj foto mojej krasky len teraz netusim, co jej je, poslednych 6 mesiacov nezakvitla, ani jej nejde stonka na kvety, nic
viete mi poradit, co by jej mohlo byt?
dakujem
Silvernola
01.09.09,15:25
ahojte, posielam aj foto mojej krasky len teraz netusim, co jej je, poslednych 6 mesiacov nezakvitla, ani jej nejde stonka na kvety, nic
viete mi poradit, co by jej mohlo byt?
dakujem
Jej nie je nič, len ty si netrpezlivá. Zabudni na ňu, veď ona sa ti pripomenie sama
zuzulu
01.09.09,17:21
trpezliva som, len som sa bala, aby jej nic nebolo :-)
zuzkahris
01.09.09,17:32
Ahojte, dnes som bola v Hornbachu a takto to dopadlo :)
mata10
01.09.09,19:23
Ahojte, dnes som bola v Hornbachu a takto to dopadlo :)
Je naderná.
zuzkahris
01.09.09,19:26
Je naderná.
Ďakujem pekne, nevedela som sa rozhodnúť medzi tromi orchidejkami, nakoniec ju schválil manžel :)
Zdenka175
02.09.09,06:59
Ďakujem pekne, nevedela som sa rozhodnúť medzi tromi orchidejkami, nakoniec ju schválil manžel :)
No ja tých vašich manželov obdivujem. Ten môj už teraz frfle, že sa nedajú otvoriť okná a to ich mám len pár.:D:)
zuzulu
02.09.09,08:38
ja som vcera jednu prestahovala do spalne a ste mali vidiet mojho muza, cely v panike ozelenel a spytal sa ma, ci tato rastlina moze s nami byt v spalni, ci mu nemoze nejako uskodit, ci nevypusta nejake jedy alebo podobne:)
zuzulu
02.09.09,09:14
predsa ma este napada jedna otazka...ako pozeram vsetky vase krasne kvietky, zaujali ma korene
na vela fotkach mate korene pekne vo vnutri kochlika
ale tie moje vyliezaju kade tade a vytrcaju dost von. nie je to vada, vsak?
mozem ich tak nechat volne"pobehovat" po parapete, alebo sa mam snazit ich dostat do vnutra kochlika?
lenus
02.09.09,10:10
ja som vcera jednu prestahovala do spalne a ste mali vidiet mojho muza, cely v panike ozelenel a spytal sa ma, ci tato rastlina moze s nami byt v spalni, ci mu nemoze nejako uskodit, ci nevypusta nejake jedy alebo podobne:)
moj priatel neznesie vonu kvetov, prenho je to smrad. preto som aj rada, ze orchidey, minimalne tie co mam ja, nevonaju (az na jednu, ale aj ta len tak decentne). takze ked sa raz budem k nemu stahovat, orchidky pojdu so mnou :)
vikinka.n
02.09.09,10:11
predsa ma este napada jedna otazka...ako pozeram vsetky vase krasne kvietky, zaujali ma korene
na vela fotkach mate korene pekne vo vnutri kochlika
ale tie moje vyliezaju kade tade a vytrcaju dost von. nie je to vada, vsak?
mozem ich tak nechat volne"pobehovat" po parapete, alebo sa mam snazit ich dostat do vnutra kochlika?

Nie, nie je to vada, kludne ich nechaj volne"pobehovat" po parapete, ked ich budes presadzat, tak potom tie korene namoc do vlaznej vody a ked trochu zmaknu, stoc ich do kochlika a zasyp substratom
Ivus44
02.09.09,10:14
predsa ma este napada jedna otazka...ako pozeram vsetky vase krasne kvietky, zaujali ma korene
na vela fotkach mate korene pekne vo vnutri kochlika
ale tie moje vyliezaju kade tade a vytrcaju dost von. nie je to vada, vsak?
mozem ich tak nechat volne"pobehovat" po parapete, alebo sa mam snazit ich dostat do vnutra kochlika?
nebojkaj, ziadna vada to nie je. pokial sa ti korienky nepolamu, ked trcia z kochlika, je to fajn ...ale ked si par stran dozadu nalistujes, uvidis, ze baby si zo spodu kochlika este prirobili cast z umelej flase aby korienky mohli dat do substratu.. napr. na str. 201, prispevok od vikinky 2005....tam vidis ako si nadrobila kvetinac.
zuzulu
02.09.09,10:22
dnes rano som zistila, ze mam jeden korienok nalomeny.
mam ho nejako odstrihnut alebo ho mam nechat, zregeneruje sa sam?
zzuzus@zoznam.sk
02.09.09,10:46
Nerob s tým korienkom nič..pekne uschne okolo trhliny
Silvernola
02.09.09,14:02
Aj ja sa pochválim svojimi najnovšími prírastkami...
katusik25
02.09.09,14:41
ja som vcera jednu prestahovala do spalne a ste mali vidiet mojho muza, cely v panike ozelenel a spytal sa ma, ci tato rastlina moze s nami byt v spalni, ci mu nemoze nejako uskodit, ci nevypusta nejake jedy alebo podobne:)
Ahoj zuzulu, orchidee a antúrie su najlepšie v spálni, lebo aj v noci okysličujú vzduch, nie ako ostatné.
katusik25
02.09.09,15:39
ma tam aj slnko alebo len svetlo?ze by som ju skusila prestahovat.
Ja ju mám na východnej parapete, takže ranné slnko.
zuzulu
02.09.09,15:42
aj ja ich mam v spalni na vychodnej strane, rano trochu viac zdvihnem zaluzie, aby na ne trochu svietilo slnko a potom na den ich len mierne osvetluje
zuzkahris
02.09.09,16:30
No ja tých vašich manželov obdivujem. Ten môj už teraz frfle, že sa nedajú otvoriť okná a to ich mám len pár.:D:)
Môj manžel si už zvykol, že doma má na každom kroku kvet :) a orchidee sa páčia aj jemu, však mi nádhernú daroval k meninám ;).
zuzulu
02.09.09,16:38
dnes som si obzerala svoju lilianku (mam 2 a pomenovala som si ich, jedna sa vola gretka a druha liliana, ja viem, som posahana, ale paci sa mi to:)) a nasla som tento zoschnuty stvol
myslite, ze z toho nieco bude, alebo mi viete poradit, ako mam postupovat aby mi znova rozkvitla?
Ivus44
02.09.09,19:15
dnes som si obzerala svoju lilianku (mam 2 a pomenovala som si ich, jedna sa vola gretka a druha liliana, ja viem, som posahana, ale paci sa mi to:)) a nasla som tento zoschnuty stvol
myslite, ze z toho nieco bude, alebo mi viete poradit, ako mam postupovat aby mi znova rozkvitla?
ta zaschnuta stonka je ze predchadzajuceho rastu kvetu. s tou uz nenarobis nic. jedine, co mozes urobit je byt trpezliva. niektora orchidka sa rozhodne, ze bude znova kvitnut hned a niektore sa rozhybu aj o rok :)
jajax
03.09.09,07:58
chcem sa pochvalit-dnes som na phale ktoru mam v sacku objavila korienok.ma sice len nieco cez 1 cm ale snad je to na dobrej ceste.velmi sa tesim:---
ZuzanaP
03.09.09,08:08
Mne odkvitla orchidejka niekedy v marci, to čo som mala, som odstrihla, narástli jej nové listy aj korienky, ale stonka na ktorej kvitnú kvietky mi teraz ožltla. Asi uschne, že?
jajax
03.09.09,08:17
Mne odkvitla orchidejka niekedy v marci, to čo som mala, som odstrihla, narástli jej nové listy aj korienky, ale stonka na ktorej kvitnú kvietky mi teraz ožltla. Asi uschne, že?
kludne ju odstrihni,ked bude chciet kvitnut vyzenie novu.niekto striha stonky hned po odkvitnuti.
zzuzus@zoznam.sk
03.09.09,10:53
Ja mám doma teraz 11 orchideí.Niektoré už mám aj 4-5 rokov.Ešte ani jedna mi nikdy druhýkrát nezakvitla.Skúšam kadečo ale stále nič.Ale ja im verím a čakám ,kedy ma prekvapia.A keď vidím tie Vaše krásne...idem aj ja si kúpiť. Aspoň jedna bude zatiaľ rozkvitnutá. 3 z nich majú tie lepkavé prisaté chrobáky.Idem ich postriekať.Držte mi palce alebo mi ešte poraďte.Ďakujem
Ivus44
03.09.09,11:20
Ja mám doma teraz 11 orchideí.Niektoré už mám aj 4-5 rokov.Ešte ani jedna mi nikdy druhýkrát nezakvitla.Skúšam kadečo ale stále nič.Ale ja im verím a čakám ,kedy ma prekvapia.A keď vidím tie Vaše krásne...idem aj ja si kúpiť. Aspoň jedna bude zatiaľ rozkvitnutá. 3 z nich majú tie lepkavé prisaté chrobáky.Idem ich postriekať.Držte mi palce alebo mi ešte poraďte.Ďakujem
a ako sa o ne staras? skus nam popisat
zzuzus@zoznam.sk
03.09.09,11:31
a ako sa o ne staras? skus nam popisat
1.pokus: Mala som na východnej strane ale nie na parapete ale od okna pol metra,rosím každý deň...nič
2.pokus:západná strana na parapete...rosím...nič
3.pokus: v kúpeľni..od okna 1 meter.je tam vlhko ,menej som rosila...nič
raz za 2mesiace prihnojím a a každý 3-4 týždeň.v prevarenej vode namáčam
Jara
03.09.09,11:57
Zuzka, ja mám také skúsenosti, že ak ich dáš na hanbu :mad: a trošku menej sa budeš starať, tak si to rozmyslia. Osobne to vidím na svojej dcére. Ona sa nestará tak ako ja, niekedy nepoleje aj 2 týždne a má 2 orchidejky už 3 roky, ani nepresádza ani nehnojí, no a minimálne 2x do roka jej nádherne zakvitnú. Ja to tiež preháňam, :confused: každý deň ich obzerám ;) a zatiaľ tiež vidím, že len tie mini mi kvitnú po druhýkrát. Tých zvyšných 9 čo mám odkvitlo a rastú im len listy, tak uvidíme, či budú kvitnúť. :o
Zdenka175
03.09.09,12:37
Ja mám doma teraz 11 orchideí.Niektoré už mám aj 4-5 rokov.Ešte ani jedna mi nikdy druhýkrát nezakvitla.Skúšam kadečo ale stále nič.Ale ja im verím a čakám ,kedy ma prekvapia.A keď vidím tie Vaše krásne...idem aj ja si kúpiť. Aspoň jedna bude zatiaľ rozkvitnutá. 3 z nich majú tie lepkavé prisaté chrobáky.Idem ich postriekať.Držte mi palce alebo mi ešte poraďte.Ďakujem
Tak moje mám na parapete na východnej a južnej strane. Nerosím len prelievam prevarenou vodou 1 dcl 1x za 7 dní. Hnojím raz za 14 dní. Možno pomôže zmeniť spôsob prelievania. Aby zakvitli je dobre znížiť trocha teplotu. Nemajú niečo náhodou s koreňmi?:)
katusik25
03.09.09,16:33
zzuzus, ja som v múdrej knihe čítala, že ak orchidea nechce kvitnúť treba ju dať na také miesto kde je teplota pod 11 stupňov Celzia. Ževraj to pomáha, ja som to neskúšala, moje kvitnú bez problémov. Ale ja keď odkvitnú ich z obývačky prenesiem do spálne (tam máme najchladnejšie).
Ivus44
03.09.09,18:01
1.pokus: Mala som na východnej strane ale nie na parapete ale od okna pol metra,rosím každý deň...nič
2.pokus:západná strana na parapete...rosím...nič
3.pokus: v kúpeľni..od okna 1 meter.je tam vlhko ,menej som rosila...nič
raz za 2mesiace prihnojím a a každý 3-4 týždeň.v prevarenej vode namáčam
nie je to malo? mam to pochopit tak, ze kazdy treti alebo stvrty tyzden namacas? no ja som si nechala poradit od skusenejsich a nenamacam. iba prelievam tak ako pisala zdenka, preliat raz za tyzden. Nemas domka stale moc teplucko?
sayly
04.09.09,04:23
Ja mám doma teraz 11 orchideí.Niektoré už mám aj 4-5 rokov.Ešte ani jedna mi nikdy druhýkrát nezakvitla.Skúšam kadečo ale stále nič.Ale ja im verím a čakám ,kedy ma prekvapia.A keď vidím tie Vaše krásne...idem aj ja si kúpiť. Aspoň jedna bude zatiaľ rozkvitnutá. 3 z nich majú tie lepkavé prisaté chrobáky.Idem ich postriekať.Držte mi palce alebo mi ešte poraďte.Ďakujem

ja som dala skoro všetky na parapet na východné okno, pekne som im tam aj odostrela, potrebujú aj trochu slniečka, len nie obedňajšieho, polievať treba preliatim prevarenou vodou raz za cca 14 dní, ak ti rastú aspoň listi hnojenie raz za 2 mesiace je málo, treba hnojiť raz za 14 dní, tak isto preliatím, 5 rokov je dosť dlhá doba bez kvitnutia, ja nerosím vôbec
zzuzus@zoznam.sk
04.09.09,06:09
Tak moje mám na parapete na východnej a južnej strane. Nerosím len prelievam prevarenou vodou 1 dcl 1x za 7 dní. Hnojím raz za 14 dní. Možno pomôže zmeniť spôsob prelievania. Aby zakvitli je dobre znížiť trocha teplotu. Nemajú niečo náhodou s koreňmi?:)

korene sú zdravé
zzuzus@zoznam.sk
04.09.09,06:14
zzuzus, ja som v múdrej knihe čítala, že ak orchidea nechce kvitnúť treba ju dať na také miesto kde je teplota pod 11 stupňov Celzia. Ževraj to pomáha, ja som to neskúšala, moje kvitnú bez problémov. Ale ja keď odkvitnú ich z obývačky prenesiem do spálne (tam máme najchladnejšie).

Aj ja som o tom vedela ale ja bývam v paneláku a skoro všade rovnaká teplota.Rozmýšlala som o tom,že ich dám na balkon aspon na týždeň.Čo Ty na to???
zzuzus@zoznam.sk
04.09.09,06:15
nie je to malo? mam to pochopit tak, ze kazdy treti alebo stvrty tyzden namacas? no ja som si nechala poradit od skusenejsich a nenamacam. iba prelievam tak ako pisala zdenka, preliat raz za tyzden. Nemas domka stale moc teplucko?

V paneláku bývam askoro všade rovnaká teplota.
zzuzus@zoznam.sk
04.09.09,06:18
ja som dala skoro všetky na parapet na východné okno, pekne som im tam aj odostrela, potrebujú aj trochu slniečka, len nie obedňajšieho, polievať treba preliatim prevarenou vodou raz za cca 14 dní, ak ti rastú aspoň listi hnojenie raz za 2 mesiace je málo, treba hnojiť raz za 14 dní, tak isto preliatím, 5 rokov je dosť dlhá doba bez kvitnutia, ja nerosím vôbec

Tak to teda skúsim s preliatím a hnojením každých 14 dní.Dám na parapetu do spálne na východnú stranu.Pred spálnou mám balkon tak nebude ani ráno prudké svetlo.
abanese
04.09.09,09:09
Ja som tu niekde čítala,že keď orchidea nechce kvitnúť,treba ju dať na 2-3 dni do krabice a ona potom behom mesiaca rozkvitne.Nemám takú krabicu,tak keby som ju dala na tú dobu do špajze,tam mám tmu?A ešte niečo,môžem ju hnojiť hnojivom na kvitnúce rastliny alebo musím mať špeciálne hnojivo na orchidei?
vikinka.n
04.09.09,09:36
Ja som tu niekde čítala,že keď orchidea nechce kvitnúť,treba ju dať na 2-3 dni do krabice a ona potom behom mesiaca rozkvitne.Nemám takú krabicu,tak keby som ju dala na tú dobu do špajze,tam mám tmu?A ešte niečo,môžem ju hnojiť hnojivom na kvitnúce rastliny alebo musím mať špeciálne hnojivo na orchidei?

Viem ze to hnoja aj krystalonom plod a kvet, ale velmi slabym zriedenim, len tretinu odmerky na desat litrov. Ja to este nemam odskusane, ale chystam sa, len co miniem hnojivo original na orchidee.
zuzulu
04.09.09,10:40
Ja som tu niekde čítala,že keď orchidea nechce kvitnúť,treba ju dať na 2-3 dni do krabice a ona potom behom mesiaca rozkvitne.Nemám takú krabicu,tak keby som ju dala na tú dobu do špajze,tam mám tmu?A ešte niečo,môžem ju hnojiť hnojivom na kvitnúce rastliny alebo musím mať špeciálne hnojivo na orchidei?
ta krabica ma zaujala. krabicu tiez doma asi taku velku nemam, ale muz by mozno vedel nieco zohnat, ale nemoze sa jej potom nieco stat z tych vyparov z tej krabice?
i ked spajza by mohla byt tiez dobra alternativa, len neviem, co by orchidea povedala na nase smradlave topanky, co tam mame :---
blanka4
04.09.09,10:46
ja mám
jess
04.09.09,10:50
ja mám

čo ?????......smrad z topánok v špajze ???? :D:D:D:D:D
katusik25
04.09.09,11:24
Aj ja som o tom vedela ale ja bývam v paneláku a skoro všade rovnaká teplota.Rozmýšlala som o tom,že ich dám na balkon aspon na týždeň.Čo Ty na to???
Skús, ja som švagrinej jednu vyhodila na balkón pred mesiacom a keď som tam bola včera milo ma prekvapila. Začala vyháňať nový stvol na kvitnutie a ešte k tomu z boku aj novú rastlinku. Myslím, že keď skúsiš dať von aspoň jednu, nič sa nestane. Len pozor na priame poludňajšie slnko.
jess
04.09.09,11:30
Skús, ja som švagrinej jednu vyhodila na balkón pred mesiacom a keď som tam bola včera milo ma prekvapila. Začala vyháňať nový stvol na kvitnutie a ešte k tomu z boku aj novú rastlinku. Myslím, že keď skúsiš dať von aspoň jednu, nič sa nestane. Len pozor na priame poludňajšie slnko.
Baby, len dávajte bacha na to, ŽE... ja som tiež dala pred pár dňami všetky orchidee na balkón, aby boli na zime, aby začali kvitnúť ... no ale predvčerom bolo také silné slnko, že mi ich všetky popálilo ! :mee::mee::mee::mee: Majú dosť popálené listy a dúfam, že úplne nevykapú.
Marek199999
04.09.09,12:25
Dobry den potreboval by som poradit, kde je lepsie umiestnit orchideu. Ci na okno orientovane na juho-vychod, kde slnko svieti od rana do poludnia, alebo na severo-zapad, kde slnko cez stromy svieti minimalne. dakujem
avonka1
04.09.09,14:58
Ja som orchideu prikryla krabicou pred mesiacom a nepomohlo. Absolútne žiadny pokrok, skúsim liečbu chladom, na balkóne. Len aby mi ju nezničil kocúr :)
sayly
04.09.09,15:14
Dobry den potreboval by som poradit, kde je lepsie umiestnit orchideu. Ci na okno orientovane na juho-vychod, kde slnko svieti od rana do poludnia, alebo na severo-zapad, kde slnko cez stromy svieti minimalne. dakujem

prikláňam sa na juho-východ
Silvernola
04.09.09,15:41
Dobry den potreboval by som poradit, kde je lepsie umiestnit orchideu. Ci na okno orientovane na juho-vychod, kde slnko svieti od rana do poludnia, alebo na severo-zapad, kde slnko cez stromy svieti minimalne. dakujem
Ja mám asi rovnakú orientáciu okien, ale juhovýchod sa mi javí vhodnejší skôr pre kaktusy, orchidky mám na juhozápadmom okne. Tiež mi pred oknami rastú a tienia stromy, takže v zime je to svetlejšie. Ten juhovýchod je pekne rozpálený, ale žalúzie z toho niečo dokážu odcloniť.
kristinagabi
04.09.09,15:50
Musim mat orchideu v okne? Ja som ju dala na stol pred okno,vzdialene asi 2m. Bude jej tam dobre? Rano asi do 10.00 svieti na nu slnko.
mata10
04.09.09,17:59
To sú moje orchidei...
dominica
04.09.09,18:41
To sú moje orchidei...

peknučké ;)
dominica
04.09.09,18:43
Ja som dnes poctivo popolievala orchidky a ideme na pár dní preč, tak snáď ma niečím prekvapia kým prídeme, ak nie, vynadám im. Škoda, že nemám špajzu, ak by sa nič nedialo, skúsila by som tam niektorú zavrieť na tú hambu :D
mata10
04.09.09,18:44
Dakujem,
tara464
05.09.09,09:15
cawte mam cambriu ktora po odkvitnuti ma stonku s dvoma kolienkami a chcem sa opytat ci moze cambria vykvytnut aj z kolienka.
Marcelin
05.09.09,12:01
Dobrý deň kchem sa opytať prečo sa mi kyve cela orchidea s koreňami ,takto vyzera ako keby chcela vyskočiť z kvetinača poradte mi čo mam robiť prosím dakujem
Marcelin
05.09.09,12:13
Dobrý deň kchem sa opytať prečo sa mi kyve cela orchidea s koreňami ,takto vyzera ako keby chcela vyskočiť z kvetinača poradte mi čo mam robiť prosím dakujem
zena
05.09.09,12:24
Dobrý deň kchem sa opytať prečo sa mi kyve cela orchidea s koreňami ,takto vyzera ako keby chcela vyskočiť z kvetinača poradte mi čo mam robiť prosím dakujem
:) Asi je len v nevhodnom crepniku...rastlinka je velka (dlha) a crepnik maly a lahky...
kristinagabi
05.09.09,12:38
Prosim vas zase o radu... Pred tyzdnom som si kupila orchideu a velmi sa jej otvorili kvety. Ked som ju doniesla,nemala take otvorene. Moze to znamenat,ze nema dostatok svetla? Dala som ju na stôl 2m pred okno...
mata10
05.09.09,14:32
Nemožeš vložiť fotku?
Silvernola
05.09.09,15:18
Prosim vas zase o radu... Pred tyzdnom som si kupila orchideu a velmi sa jej otvorili kvety. Ked som ju doniesla,nemala take otvorene. Moze to znamenat,ze nema dostatok svetla? Dala som ju na stôl 2m pred okno...
Kvietky občas ovisnú - "uzavrú sa", keď je orchidka smädná. Možno je to aj tvoj prípad - bol by to ten lepší, možný je totiž aj pravý opak a to by bolo horšie.
zzuzus@zoznam.sk
05.09.09,18:28
Skús, ja som švagrinej jednu vyhodila na balkón pred mesiacom a keď som tam bola včera milo ma prekvapila. Začala vyháňať nový stvol na kvitnutie a ešte k tomu z boku aj novú rastlinku. Myslím, že keď skúsiš dať von aspoň jednu, nič sa nestane. Len pozor na priame poludňajšie slnko.
tak teraz už budem smelšia...mne tam svieti iba do 12 "00 hod
vikinka.n
05.09.09,18:42
cawte mam cambriu ktora po odkvitnuti ma stonku s dvoma kolienkami a chcem sa opytat ci moze cambria vykvytnut aj z kolienka.

Nie Cambrie z kolienka uz druhy krat kvitnut nebude, vzdy kvitne z jednej tej pahluzy len raz.
vikinka.n
05.09.09,18:43
Dobrý deň kchem sa opytať prečo sa mi kyve cela orchidea s koreňami ,takto vyzera ako keby chcela vyskočiť z kvetinača poradte mi čo mam robiť prosím dakujem

Vzber ju zo substratu a posad ju hlbsie, kludne aj do toho isteho.
Marcelin
06.09.09,10:45
A ako hlboko mam tu orchideu presadiť aby mi nevychadzala????mam ju 4mesiace dakujem
mata10
06.09.09,11:41
Marcelin,posad ju po listy.
zzuzus@zoznam.sk
06.09.09,11:45
Prosim vas zase o radu... Pred tyzdnom som si kupila orchideu a velmi sa jej otvorili kvety. Ked som ju doniesla,nemala take otvorene. Moze to znamenat,ze nema dostatok svetla? Dala som ju na stôl 2m pred okno...
mne sato stáva,ked donesiem z obchodu domov orchideu.Ale u mna je moc teplo a si myslím ,že preto mi tak rýchlo rozkvitnú.
betrix
06.09.09,13:39
Ahojte, prosím o radu. Netýka sa síce orchidey, ale možno budete vedieť. Chcela som si presadiť antúriu. Má tri pekné lístky, ale slabý korienok, ktorý uhynul. Čo s tým teraz? Dať ju do vody? Alebo by pomohla sáčková metóda ako pri orchideách? Nemáte s tým skúsenosti?
Maruška54
06.09.09,13:42
mňa moje orchidky potešili...počas mojej dovolenky neskapali, na jednej vyrástol nový list a na druhej pravdepodobne vyrastá kejka
kristinagabi
06.09.09,17:53
Dnes som uz poliala-namocila tu moju orchideu. Potesila som sa,lebo korene pekne ozeleneli. Dufam,ze bude v poriadku. Kvety jej zostali take otvorene.
Prosim,este mi nikto nenapisal,ci mozem nechat orchideu na stole 2m od okna...
vikinka.n
06.09.09,18:00
Dnes som uz poliala-namocila tu moju orchideu. Potesila som sa,lebo korene pekne ozeleneli. Dufam,ze bude v poriadku. Kvety jej zostali take otvorene.
Prosim,este mi nikto nenapisal,ci mozem nechat orchideu na stole 2m od okna...

Nechaj a uvidis ako sa jej tam bude darit.
kristinagabi
06.09.09,20:26
Dakujem Vikinka. Dufam,ze sa jej tam bude darit.
Marek199999
07.09.09,14:16
Prosim poradte mi. Uplne mi zozltol jeden list, a vyzera to tak ze zacinaju zltnut aj dalsie dva. co mam robit?
Ma-Ba
07.09.09,14:27
Skontrolujte miesto odkiaľ listy vyrastajú jemným potiahnutím listov do strany. Stáva sa, že ak takto žltnú listy môže ísť o začínajúcu bakteriózu práve na týchto miestach. Rastlina vyzerá akoby bola v poriadku, ale začína odhnívať. Ak to tak nie je, môže ísť o bežný jav, že rastlina zhodí nejaký list, ale mám skúsenosť, že väčšinou je to ten horší prípad. Postihnuté miesto začína černieť, alebo mokvať, niekedy je to úplne nenápadné, ale včasným zásahom sa dá rastlina zachrániť.
Marek199999
07.09.09,14:36
Je tam par takych tmavych bodiek... co mam teda spravit?
Ma-Ba
07.09.09,15:02
Áno to môže byť ono.Ak máte doma ENDIEX - ak nemáte, dostať ho kúpiť bez receptu v lekárni - treba ním postihnuté miesto dôkladne zasypať. Účinok by mal byť vidieť už na druhý deň. Čierne miesta zaschnú a bakterióza sa nešíri ďalej. Rastlina na obrázkoch bola úspešne "liečená" už viac ako pred rokom a nedávno odkvitla. Ale prášok je stále na postihnutých miestach.
Marek199999
07.09.09,15:08
Dakujem idem vyskusat.
Ivus44
07.09.09,15:38
Áno to môže byť ono.Ak máte doma ENDIEX - ak nemáte, dostať ho kúpiť bez receptu v lekárni - treba ním postihnuté miesto dôkladne zasypať. Účinok by mal byť vidieť už na druhý deň. Čierne miesta zaschnú a bakterióza sa nešíri ďalej. Rastlina na obrázkoch bola úspešne "liečená" už viac ako pred rokom a nedávno odkvitla. Ale prášok je stále na postihnutých miestach.
skoda, ze nemozem pridat bodik :) velmi sa mi paci, ze vies vzdy poradit :)
Ma-Ba
07.09.09,15:50
Neboli sme doma viac ako týždeň a orchidejky sa činili. Vykvitol Phalaenopsis,Zygopetalum pridalo druhý kvetný výhon, Miltonka 2 kvetné stvoly, a Cattleye zakvitajú, takmer všetky, presádzané aj delené, takže radosť obrovská.
Ma-Ba
07.09.09,15:54
skoda, ze nemozem pridat bodik :) velmi sa mi paci, ze vies vzdy poradit :)

Ďakujem pekne, som rada ak niečo niekomu pomôže.
jess
07.09.09,16:02
nádhera :):):)
zuzulu
07.09.09,16:39
juuuuj, ja tak vsetkym zavidim, kazdemu kvitnu, len tie moje nic...
a uz pomaly ani necakam, za chvilu je okotober tu a do marca urcite nevykvitne ani jedna...
zzuzus@zoznam.sk
07.09.09,17:20
Dnes som uz poliala-namocila tu moju orchideu. Potesila som sa,lebo korene pekne ozeleneli. Dufam,ze bude v poriadku. Kvety jej zostali take otvorene.
Prosim,este mi nikto nenapisal,ci mozem nechat orchideu na stole 2m od okna...
Kým kvitne ..ja by som tam nechala na tom stole
zzuzus@zoznam.sk
07.09.09,17:24
juuuuj, ja tak vsetkym zavidim, kazdemu kvitnu, len tie moje nic...
a uz pomaly ani necakam, za chvilu je okotober tu a do marca urcite nevykvitne ani jedna...
ja tiež čakám na čas,kedy mi budú kvitnúť. Aspoň nebudem sama a môžeme čakať spolu. Teamovo...
Ivus44
08.09.09,04:55
ja tiež čakám na čas,kedy mi budú kvitnúť. Aspoň nebudem sama a môžeme čakať spolu. Teamovo...
napodobne:D
sayly
08.09.09,05:35
Ahojte...prosím o radu, na jednej orchideike sa mi objavil biely hmyz, akoby bol chlpatý a má mnoho nožičiek, nehýbe sa, je prisatý na listoch aj na kvetnom stvole, vytvára biele pavučinky, zatiaľ som ich len mechanicky odstránila a vyutierala, je to cca 1 týždeň a zatiaľ sa neobjavil....chcem sa informovať, keď sa objaví, čo s tým? nerada by som ho našla aj na ostatných
Marcelin
08.09.09,07:06
Prosim poradte mi. Uplne mi zozltol jeden list, a vyzera to tak ze zacinaju zltnut aj dalsie dva. co mam robit?
Marek aj mne žltli listy ale už mi začali rasť 2 nove ja som ju presadila a je už dobre
Marcelin
08.09.09,07:12
Ahojte...prosím o radu, na jednej orchideike sa mi objavil biely hmyz, akoby bol chlpatý a má mnoho nožičiek, nehýbe sa, je prisatý na listoch aj na kvetnom stvole, vytvára biele pavučinky, zatiaľ som ich len mechanicky odstránila a vyutierala, je to cca 1 týždeň a zatiaľ sa neobjavil....chcem sa informovať, keď sa objaví, čo s tým? nerada by som ho našla aj na ostatných
Tak to je zle to je to su puklice ,ked možeš tak ich odstraň rušne a tak postriekaj orchideu postrekom na vošky alebo je pytaj niečo na puklice a urob to hned!!!!!!! rychlo sa rozmnožuju a potom možeš orch.iba vyhodiť a izoluj ju od inych ked maš viac!!
Ma-Ba
08.09.09,07:13
Môže sa stať, že sa objaví po nejakom čase aj na viacerých, treba častejšie kontrolovať-kvety , miesta odkiaľ vyrastajú listy. Tieto potvory sa radi hrajú na schovávačku. Treba si všímať listy, ak na nich objavíš dlhšiu lepkavú stopu je určite trochu ďalej skrytá. Odstraňovala som ich tvrdým špáradlom, pretože inak je ťažké dostať sa na miesta, kde sú veľmi dobre "zašité". Ale predsa nie až tak dobre pre oko, ktoré ich hľadá - spoza listu vidieť akoby nenápadnú bielu pavučinku. Niekto to rieši chemicky, ale môže sa podariť odstrániť ich aj mechanicky. Chce to viac času a pozornosti na vyššie uvedené skutočnosti.
Zdenka175
08.09.09,10:03
Takýto článok som si prečítala, ohľadom lepkavých listoch.

Phaly môžu roniť lepkavé kvapky a nemusí to byť príčinou žiadnej choroby ani škodcu.
Ak nevidíte žiadneho škodcu, ako červce(akoby chumáčiky vaty) alebo puklicu. Tak to nič nie je odborníci píšu, že tým rastlina reguluje tekutinu v listoch. Najčastejšie sa to objavuje na rastlinách keď ide pršať,alebo keď sa ochladí.
sayly
08.09.09,10:46
Tak to je zle to je to su puklice ,ked možeš tak ich odstraň rušne a tak postriekaj orchideu postrekom na vošky alebo je pytaj niečo na puklice a urob to hned!!!!!!! rychlo sa rozmnožuju a potom možeš orch.iba vyhodiť a izoluj ju od inych ked maš viac!!

no puklice to nebudú, je to ako chumáčik vaty, preto sa skôr prikláňam k ma - be, inak zatiaľ sa neobjavili, boli hlavne medzi listami a srdiečkom, úplne dolu, ale podarilo sa mi tam dostať, síce sú boli na listoch pricapené a nehýbali sa, mali veľa nožičiek a boli biele ako sneh, tak sú to asi tie červce...inak ďakujem všetkým za rady:D:D:D
Jara
08.09.09,11:24
Milé závisláčky, stredu má Hypernova a Tesco akciu na orchidejky po 5,99 € :D
Silvernola
08.09.09,14:53
Milé závisláčky, stredu má Hypernova a Tesco akciu na orchidejky po 5,99 € :D
Bože, ochraňuj naše peňaženky!:D
Ivus44
08.09.09,16:25
Ahojte...prosím o radu, na jednej orchideike sa mi objavil biely hmyz, akoby bol chlpatý a má mnoho nožičiek, nehýbe sa, je prisatý na listoch aj na kvetnom stvole, vytvára biele pavučinky, zatiaľ som ich len mechanicky odstránila a vyutierala, je to cca 1 týždeň a zatiaľ sa neobjavil....chcem sa informovať, keď sa objaví, čo s tým? nerada by som ho našla aj na ostatných
mnooo, ja som si uz tiez tuto potvoru nasla na orchidke, co som si doniesla, mechanicky som ju odstranila, viac som ich nenasla a orchidku som ocistila a presadila. nooo, v mojej knizke je o cervcoch pisane a hovoria, ze chemicky ide odstranit velmi tazko a pouzivaju na ne chrobacika ,, australske slniecko - cryptolaemus montrouzieri. ale to, kde takeho chrobaka zozenies tam nepisu. dam aj fotku cervcov..nie je moc kvalitna. a predsa len som nasla, kde toho chrobacika zohnat, prikladam aj pdf
mary17
08.09.09,18:26
Ahojte, som maximalne smutnaaaa....dala som dve orchidky na balkon a jednu mi spalilo...dost... na 4 z piatich listov...fnuk... zachranim ju v saciku??? Ma aj polovicu ususenych korenov...
dominica
08.09.09,18:38
Ahojte...prosím o radu, na jednej orchideike sa mi objavil biely hmyz, akoby bol chlpatý a má mnoho nožičiek, nehýbe sa, je prisatý na listoch aj na kvetnom stvole, vytvára biele pavučinky, zatiaľ som ich len mechanicky odstránila a vyutierala, je to cca 1 týždeň a zatiaľ sa neobjavil....chcem sa informovať, keď sa objaví, čo s tým? nerada by som ho našla aj na ostatných

Ahoj sayly, nie je to náhodou vlnatka? Ja som mala tiež také "svine" a podarilo sa mi ich našťastie odstrániť mechanicky, ale boli zalezené fakt všade, aj v kvetoch, v listoch, dokonca odspodu listov. Zbierala som ich pinzetou a kontrolovala každý deň, kým som sa ich nezbavila...
veva..
08.09.09,19:05
Ahojte...prosím o radu, na jednej orchideike sa mi objavil biely hmyz, akoby bol chlpatý a má mnoho nožičiek, nehýbe sa, je prisatý na listoch aj na kvetnom stvole, vytvára biele pavučinky, zatiaľ som ich len mechanicky odstránila a vyutierala, je to cca 1 týždeň a zatiaľ sa neobjavil....chcem sa informovať, keď sa objaví, čo s tým? nerada by som ho našla aj na ostatných

Ahoj sayly, nie je to náhodou vlnatka? Ja som mala tiež také "svine" a podarilo sa mi ich našťastie odstrániť mechanicky, ale boli zalezené fakt všade, aj v kvetoch, v listoch, dokonca odspodu listov. Zbierala som ich pinzetou a kontrolovala každý deň, kým som sa ich nezbavila...

Ak po stlačení ostane červený fľak, tak je to vlnačka krvavá. Ale môže to byť aj pavúčik (druh roztočca), ktorý vytvára jemnú pavučinku. Prípravky na roztočca:
Apollo 50 SC - kontaktný prípravok - čakacia lehota 5 dní
Nissorun 10 WP - hĺbkový - 1 deň, tieto sú účinné len proti vajíčkam a mladým larvám roztočov, ...
Omite 30 W - kontaktný - 3 dni
Talstar 10 EC - kontaktný - 3 dni, Apollo sa môže kombinovať s prípravkom Omite.
(Celoročná ochrana záhradných plodín - J.Matlák) :)
ZuzanaP
09.09.09,03:53
Bože, ochraňuj naše peňaženky!:D
mimotemysom to včera povedala maminke - maniačka a si len povzdychla, som zvedavá s koľkými príde domov. A to má v sobotu meninky a som jej sľúbila, že jej kúpim takú, akú si vyberie:D:D:D. Inak aj sa chystám si kúpiť aspoň jednu.:)mimotemy
sayly
09.09.09,04:19
Ďakujem všetkým za rady!!!!!;););)
Ma-Ba
09.09.09,04:53
Ahojte, som maximalne smutnaaaa....dala som dve orchidky na balkon a jednu mi spalilo...dost... na 4 z piatich listov...fnuk... zachranim ju v saciku??? Ma aj polovicu ususenych korenov...
Popálenie listov by nemalo byť nebezpečné pre život orchidey. Podľa obrázkov má pevné listy a sáčková metóda nie je potrebná. Ak sú usušené vonkajšie korene, to tiež nevadí natoľko aby to rastlinu ohrozilo. Pokiaľ by boli postihnuté vnútorné korene, prejavilo by sa to na pevnosti listov a to už potom treba riešiť. Ak je orchidea momentálne na svetlom mieste bez priameho slnka mala by byť v poriadku.
jess
09.09.09,08:24
Mne tiež spálilo listy:mee:. Ja som tie popálené časti odstrihla . Neviem, či som spravila dobre, ale tiež som z toho smutná.

....a nekvitnú a nekvitnú:mad::mad:...aj na zime boli a just nič...aj som im vynadala a NIČ:mee::mee::mee:....tak som im dnes prikúpila ďalšiu kááámošku :D:D:D
owecka27
09.09.09,11:58
Ahojte, tak ja som bola s rodičmi na nákupoch v Trenčíne a stavili sme sa aj
v Tescu a tam mali orchidey za 2,56 :))) hneď som si jednu kúpila...:)) viac už nemali, bo hneď boli všetky skoro vypredané :)))

pre info: za tú cenu mali v nedeľu ráno ( teda okolo 10 - 11 hodiny)
:cool:
owecka27
09.09.09,12:02
takže už mám doma tri krásne orchidky :)) som maniak...:))
a vytešujem sa, ešte by som chcela takú bielu s véélikáánskymi kvetmi :)))
ale tú kúpim asi v kvetinárstve - lebo nejako sa bojím to kupovať takto v Tescách, lebo keď vidím ako sa o to starajú...a niektoré už naozaj predávajú v zúboženom stave...:(((( ach jaj:(((
Ivus44
09.09.09,13:33
takže už mám doma tri krásne orchidky :)) som maniak...:))
a vytešujem sa, ešte by som chcela takú bielu s véélikáánskymi kvetmi :)))
ale tú kúpim asi v kvetinárstve - lebo nejako sa bojím to kupovať takto v Tescách, lebo keď vidím ako sa o to starajú...a niektoré už naozaj predávajú v zúboženom stave...:(((( ach jaj:(((
ani v kvetinarstvach ta starostlivost nie je ovela lepsia. vela raz sa mi stalo, ze som videla ako su namocene vo vode. takze musis kontrolovat ich stav aj tam.
Michelle051
09.09.09,14:25
Ja sa teším tiež z novej orchidei :D určite pridám obrázky :D
tara464
09.09.09,16:47
Nie raz bolo ze ked sa pali orchidea abo ma cosi na listoch tak to treba poskrabat s ihlou a nasypat tam skoricu mno mne to moc nepomohlo tak to co bolo spalene som jednoduchon povystrihovala
mary17
09.09.09,17:03
Ma-BA, dik za odpoved, ja som to nevydrzala a dala ju do sacku...jeden velky list zacina zltnut a korene su tak na polovicu cierne a zelene svetle....uvidime
mary17
09.09.09,17:09
Mne tiež spálilo listy:mee:. Ja som tie popálené časti odstrihla . Neviem, či som spravila dobre, ale tiež som z toho smutná.

....a nekvitnú a nekvitnú:mad::mad:...aj na zime boli a just nič...aj som im vynadala a NIČ:mee::mee::mee:....tak som im dnes prikúpila ďalšiu kááámošku :D:D:D

Jess, tak sme dve...ani tie moje dlho nekvitnu a chcela som im pomoct...len to nevyslo... Len mi pride smiesne vystrihavat dierku v strede listu a skoro v kazdom...to bude byzerat ako derava varecha...:D
Michelle051
09.09.09,17:13
Ani mne uz dlho nekvitli :mad: ale pred mesiacom jedna vypustila keik a teraz sa tam rysuje niečo ako stonka..mno uvidíme ;)
zzuzus@zoznam.sk
09.09.09,18:37
ahojte ,,Orchidejky,,,
Ako som slúbila...kúpila som 3 naraz...krásnéééé...

A teraz sa mi bude lepšie čakať,kým tie ostatné zakvitnú.
vikinka.n
09.09.09,19:10
Ma-BA, dik za odpoved, ja som to nevydrzala a dala ju do sacku...jeden velky list zacina zltnut a korene su tak na polovicu cierne a zelene svetle....uvidime

Podla mna sacik jej nepomoze, skor ju tym uplne skantris. Do sacika sa dava len ked ma malicko a kratke korienky a ne ked ma popalene listy. Este aby ti tam plesen nechytila.
Jara
10.09.09,06:40
Ja som si včera kúpila v Tescu za 5,90 bielu, trošku má po kvetinkách aj ružové a má 2 stonky, tak sa vytešujem :D . Je to desiata phala, 1 mám dendrobium nobile a 2 mini orchidejky, tie mi už znova zakvitli. Tá nová, čo som kúpila má pekné zdravé listy, potešte sa ako ja, tak ju prikladám, aj keď je fotená rýchlovkovo mobilom....
Zdenka175
10.09.09,08:35
Milé závisláčky, stredu má Hypernova a Tesco akciu na orchidejky po 5,99 € :D
Ak budeš vedieť nabudúce o nejakej akcii daj vedieť, túto som nestihla.:(:D
dominica
10.09.09,09:26
my sme boli včera tiež v Tescu a sestra si chcela vybrať orchidku, ale mali len fialové, tak som ju odhovorila, že táké má v okne každý, že ja jej niekedy kúpim v Kauflande ak bude akcia. ináč boli po 180 Sk, ale v kauflande v akcii býva tiež taká cena a výber neskutočný, taký, že kopu z nich nemám ešte ani ja a to ich mám 12...
jajax
10.09.09,09:38
takže už mám doma tri krásne orchidky :)) som maniak...:))
a vytešujem sa, ešte by som chcela takú bielu s véélikáánskymi kvetmi :)))
ale tú kúpim asi v kvetinárstve - lebo nejako sa bojím to kupovať takto v Tescách, lebo keď vidím ako sa o to starajú...a niektoré už naozaj predávajú v zúboženom stave...:(((( ach jaj:(((
v kvetinarstve kam chodim ja kupovat maju velky vyber ale ked sa poriadne clovek pozrie,je mu do placu v akom stave su niektore.v hypermarketoch sa dost rychlo vypredaju takze tam je asi väcsia sanca kupit dobru orchideu.treba len ist na zaciatku akcie.
jajax
10.09.09,09:40
objavila som svoju prvu keiku:---na orchidei ktoru chcela kolegyna vyhodit:confused:asi sa chudatko zlakla,tak sa mi takto pekne odvdacila;):D
Jara
10.09.09,09:43
U nás boli teraz v Kauflande tiež po 5,99 biele a ružovofialové, ale mali len jednu stonku a táto má dve :). Tiež listy mali ožltnuté, tak som si nevzala. Ja by som chcela, ale strašne ten črievičkovec, nejaký taký dvojfarebný, tie sú tak nádherné :D, ale také nevidím, podobný som zahliadla v jednom kvetinárstve, ale veru stal 15,99... :confused: Neviem, či tie sú drahšie, ale to zrejme v marketoch sú stále lacnejšie, pretože v Tescu, keď som kupovala tu bielu, tak v súkromnom kvetinárstve v Tescu mali také isté a stáli 11,90€...:rolleyes:
owecka27
10.09.09,11:13
ja nie som z TN, nemohla som vedieť že tam majú tak lacné kvietky...a to bola len náhoda, že som sa pozrela tým smerom - bolo mi totiž čudné, prečo je tam kopa ľudí okolo :D

mne maminka kúpila na promócie v kvetinárstve a tá pani jej aj poradila všetko...neviem - nemôžem si pomôcť, ale o tom, kde je dobré kupovať orchidky tu už bola téma :))) uvidím, či mi vydrží ( bo už moc nebol na výber - všetko bolo totiž už vybrakované :))) )

ale je fakt, že je krásna :)) bielo - ružová :))) a mám ju v ružovom kvetináčiku

a teším sa jej, hádam to prežije a bude ma naďalej tešiť :))

pozerať sa na toľkú krásu je naozaj neskutočné :))) ja sa s nimi aj rozprávam aj ich hladkám :)))
dominica
10.09.09,11:54
U nás boli teraz v Kauflande tiež po 5,99 biele a ružovofialové, ale mali len jednu stonku a táto má dve :). Tiež listy mali ožltnuté, tak som si nevzala. Ja by som chcela, ale strašne ten črievičkovec, nejaký taký dvojfarebný, tie sú tak nádherné :D, ale také nevidím, podobný som zahliadla v jednom kvetinárstve, ale veru stal 15,99... :confused: Neviem, či tie sú drahšie, ale to zrejme v marketoch sú stále lacnejšie, pretože v Tescu, keď som kupovala tu bielu, tak v súkromnom kvetinárstve v Tescu mali také isté a stáli 11,90€...:rolleyes:
Boli sme teraz pár dní v Dolnom Kubíne u mojej krstnej a od nej som sa dozvedela, že črievičkovec im tam rastie na jar v prírode. Tak som si robila zálusk, ale je zákonom chráneny, takže ak ho tam niekedy uvidím, tak ho iba odfotím. Teraz mám ale dôvod na ďalšiu návštevu...a dúfam, že sa mi to na jar podarí.
Zdenka175
11.09.09,08:35
Ahojte, tak aj ja mám ďalšiu orchidejku.:D:)Trošku predčasná, meninová. Je jednostonková, ale listy má poriadne veľké.Takú žltú som vždy chcela:D:)
Jara
11.09.09,08:42
Takú mám aj ja...:D
Zdenka175
11.09.09,09:46
No keby ste vedeli ,aká je len preliatá.:confused::eek: Však ju asi dva týždne nepolejem.;):D
Michelle051
11.09.09,11:57
Ahojte, tak aj ja mám ďalšiu orchidejku.:D:)Trošku predčasná, meninová. Je jednostonková, ale listy má poriadne veľké.Takú žltú som vždy chcela:D:)

Juj krásna je :)
Zdenka175
11.09.09,12:48
Juj krásna je :)
ďakujem:);)
milka 60
11.09.09,17:26
peknááááá ,nech ti dlho robí radosť
zuzkahris
11.09.09,17:50
Musím sa vám s niečim pochváliť. na meniny som dostala krásnu phalu, má 11 kvetov, nahodila 3 púčiky a jeden sa dnes ráno otvoril. Kvety orchidejky sú slabunko žlté a ten nový púčik - sýtožltá farba, tak mám dve farby na jednej orchidejke. 1. foto je pôvodná farba kvietkov a 2. foto je nový kvietok:):)
Silvernola
11.09.09,17:55
Musím sa vám s niečim pochváliť. na meniny som dostala krásnu phalu, má 11 kvetov, nahodila 3 púčiky a jeden sa dnes ráno otvoril. Kvety orchidejky sú slabunko žlté a ten nový púčik - sýtožltá farba, tak mám dve farby na jednej orchidejke. 1. foto je pôvodná farba kvietkov a 2. foto je nový kvietok:):):


Nepomýlila si sa? Odfoť ju celú!
zuzkahris
11.09.09,18:00
Nie, nepomýlila, neboj, zajtra pridám foto celej phaly.
zuzkahris
11.09.09,18:09
Na tejto fotke je trochu lepšie vidieť..
Zdenka175
11.09.09,18:11
Na tejto fotke je trochu lepšie vidieť..
To je zaujímavý unikát.:eek::)
zuzkahris
11.09.09,18:13
To je, tá prvú fotku moc zosvetlil foťák, alena tejto je to vidieť lepšie...
Ivus44
11.09.09,19:46
Musím sa vám s niečim pochváliť. na meniny som dostala krásnu phalu, má 11 kvetov, nahodila 3 púčiky a jeden sa dnes ráno otvoril. Kvety orchidejky sú slabunko žlté a ten nový púčik - sýtožltá farba, tak mám dve farby na jednej orchidejke. 1. foto je pôvodná farba kvietkov a 2. foto je nový kvietok:):)
uz viac zien sa tu tesilo z dvojfarebnej orchidky :) no pravda je len taka, ze farby na povodnych kvetinkach su vytahane od slniecka ;)
Silvernola
12.09.09,02:57
uz viac zien sa tu tesilo z dvojfarebnej orchidky :) no pravda je len taka, ze farby na povodnych kvetinkach su vytahane od slniecka ;)
Ale aj tak je pekná:)
Ivus44
12.09.09,03:44
Ale aj tak je pekná:)
nepochybne :)
Michelle051
12.09.09,05:41
Na tejto fotke je trochu lepšie vidieť..
Wau krasna je :D ja dneska cem tiež niečo pozriet po kvetinárstvach....
jajax
12.09.09,15:34
pred chvilou som si domov doniesla tohto krasavca:---:---:---
MIŠO T
12.09.09,15:40
Keďže mam dve/ ktoré nekvitnú už od 02-03 -jak som písal/, dal som ich do tieňa.Každý deň keď som okolo nich šiel,som im pohrozil, že nedostanu 15dni vodu.:( A dnes som sa rozhodol podporiť ich - kúpil som novú. Stojí pekne medzi nimi, vyniká v kráse - nech tie dve závidia. Uvidíme čo urobia :D
jajax
12.09.09,15:58
Keďže mam dve/ ktoré nekvitnú už od 02-03 -jak som písal/, dal som ich do tieňa.Každý deň keď som okolo nich šiel,som im pohrozil, že nedostanu 15dni vodu.:( A dnes som sa rozhodol podporiť ich - kúpil som novú. Stojí pekne medzi nimi, vyniká v kráse - nech tie dve závidia. Uvidíme čo urobia :D
ja ked som mala len jednu tak mi znama povedala ze potrebuje kamaratku.kratko potom ako som kupila druhu tej prvej narastla nova stonka otocena k tej novej.takze to asi nie je zly napad.drzim palce.
Michelle051
13.09.09,05:09
Ja som včera kúpila mini orchideu:) skoda ze sa mi nedajú posielat fotky :mee:
milka 60
13.09.09,11:14
Mišo ,to sa mi páči prajem ,aby skoro zakvitli
Zdenka175
13.09.09,13:09
Ahojte chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom tej mojej novej žltej orchidei v príspevku 2202. Taká je preliatá:eek::confused:. Korene sú pekné zelené. Jeden v kvetináči trocha odhnivá.:mad: Z hora boli niektoré korene odhnité, dôsledkom preliatia:mee:. Tie som už odstrihla. No jeden rastie od srdiečka do kôry a v jednom mieste vyrastá do hora a cca 8 cm je úplné čierny odhnitý a ďalej rastie do substrátu a tam je pekne zelený.Neviem či to odhnité mám odstrániť , ten koreň pokračuje pekne zelený., neviem Kvetináč je bez vyvýšeného dna zo spodu cez dierky vidím, že konce koreňov sú odhnité v dôsledku preliatia.:mee: Tiež tam vidím také pavučinky a neviem čo či je to mach alebo špongia. Neviem čo poviete presadiť alebo čakať čo čas ukáže?:):D
Michelle051
13.09.09,14:22
Ahojte chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom tej mojej novej žltej orchidei v príspevku 2202. Taká je preliatá:eek::confused:. Korene sú pekné zelené. Jeden v kvetináči trocha odhnivá.:mad: Z hora boli niektoré korene odhnité, dôsledkom preliatia:mee:. Tie som už odstrihla. No jeden rastie od srdiečka do kôry a v jednom mieste vyrastá do hora a cca 8 cm je úplné čierny odhnitý a ďalej rastie do substrátu a tam je pekne zelený.Neviem či to odhnité mám odstrániť , ten koreň pokračuje pekne zelený., neviem Kvetináč je bez vyvýšeného dna zo spodu cez dierky vidím, že konce koreňov sú odhnité v dôsledku preliatia.:mee: Tiež tam vidím také pavučinky a neviem čo či je to mach alebo špongia. Neviem čo poviete presadiť alebo čakať čo čas ukáže?:):D
Ja by som presadila alebo aspon orchdejku vybrala substrát rozprestrela na papier nechala nech trosku uschne a potom znovu zasadila...ale počkaj radšej na rady skúsenejších ;)
zuzkahris
13.09.09,16:19
Ahojte, rpidávam ešte nejaké fotky tej mojej phaly so žltým kvietkom;)
zzuzus@zoznam.sk
13.09.09,16:57
Ja by som presadila alebo aspon orchdejku vybrala substrát rozprestrela na papier nechala nech trosku uschne a potom znovu zasadila...ale počkaj radšej na rady skúsenejších ;)
Ja som dnes zistila tiež uschnuté korene,možno odhnité.Ja asi vystrihám tie korene a presadím .Potom dám vedieť ako to dopadlo.
dominica
13.09.09,17:45
Ajojte, ja mám tiež novú orchidku, oneskorený darček k mojim teraz neviem či narodkám, alebo meninám, lebo to mám hneď po sebe, ale je od svokrovcov. Je to phala s veľkýýými bielymi kvetmi. Ja by som si síce takú nevybrala, ale pravda je, že potešila veľmi, lebo takú ešte nemám. Len ju nemám skoro kam dať...:-D
zuzkahris
13.09.09,18:06
Zdenka, ja by som orchidku presadila, tiež som si jednu pred 3 týždňami kúpila, mala úplne premočený zelený substrát a takisto odhnívajúce korienky. Opatrne som ju vybrala, odstránla starú kúru a presadila do trošku väčšieho črepníka. A takisto je v kvete a bála somsa, ale je v poriadku, týždeň som ju nechala v tom novom suchom substráte, držím palčeky, orchidejka je nádherná!
Ma-Ba
14.09.09,07:52
Moje nové prírastky. Žtlá je darček, ktorý poteší oko i srdce a tá druhá potešila tiež, pretože som ju už veľmi dlho hľadala.
dominica
14.09.09,10:42
Moje nové prírastky. Žtlá je darček, ktorý poteší oko i srdce a tá druhá potešila tiež, pretože som ju už veľmi dlho hľadala.
Tie sú teda nádherrné, hlavne tá druhá, waw :), taká sa páči aj mne.
privát
14.09.09,11:04
Moje nové prírastky. Žtlá je darček, ktorý poteší oko i srdce a tá druhá potešila tiež, pretože som ju už veľmi dlho hľadala.
mimoriadne pekné obidve, ale som si všimla, že bývaš aj v krásnej prírode, pripomína mi to Malinô Brdo
Ma-Ba
14.09.09,14:07
mimoriadne pekné obidve, ale som si všimla, že bývaš aj v krásnej prírode, pripomína mi to Malinô Brdo

Ďakujem a je to pravda, je tu krásne a aj fotiť uprostred tejto prírodnej krásy je naozaj radosť.
Zdenka175
14.09.09,16:35
peknááááá ,nech ti dlho robí radosť
ďakujem pekne.
Michelle051
15.09.09,04:09
Moje nové prírastky. Žtlá je darček, ktorý poteší oko i srdce a tá druhá potešila tiež, pretože som ju už veľmi dlho hľadala.
Waau také farby som asi ešte nevidela sú úžasné !!:)
zuzulu
15.09.09,05:31
jedna kvetinka krajsia ako druha :-)
ja som skusila tiez tu fintu, ze som dala dve phaly vedla seba, nech su akoze kamosky, boli sme teraz aj na par dni prec, nech su baby same a oddychnu si od nas ;), ale zatial stale nic, ani nove stonky, ani kvitnut...
i ked teraz uz ani velmi neratam, ze vykvitnu....
Michelle051
15.09.09,09:44
jedna kvetinka krajsia ako druha :-)
ja som skusila tiez tu fintu, ze som dala dve phaly vedla seba, nech su akoze kamosky, boli sme teraz aj na par dni prec, nech su baby same a oddychnu si od nas ;), ale zatial stale nic, ani nove stonky, ani kvitnut...
i ked teraz uz ani velmi neratam, ze vykvitnu....
ani u mna to nechce fungovať...ale vypustila keiku tak aspon nieco :D
zuzkahris
15.09.09,11:04
Baby, dnes sme boli v Kauflande a v kvetinárstve boli orchidky, za 1.50 eur, tak som jednu zachránila a priniesla domov, foto prikladám..;)
vikinka.n
15.09.09,13:28
Baby, dnes sme boli v Kauflande a v kvetinárstve boli orchidky, za 1.50 eur, tak som jednu zachránila a priniesla domov, foto prikladám..;)

Kde v Kauflande? Ja som taketo a za takuto cenu videla v BA Raca, tam si bola?
zuzulu
15.09.09,13:28
tie listy tam vyzeraju dost divoko...podari sa ti ju zachranit?
zuzkahris
15.09.09,17:29
vikinka, áno v Rači, nemohla som ju tam nechať...

zuzulu, pevne verím, že áno, spravím preto všetko, potom dám info ak sa nám darí :)
Zdenka175
16.09.09,07:01
Ahojte, no vybrala som tú moju premočenú orchidei z kvetináča a ostala som zhrozená.:eek::mee: Čo bolo vo vnútri. Ani to neviem opísať. Pripadá mi to ako hnijúce drevo a pekne od toho mi vnútorne korene odhnívali. Našťastie boli krátke , tak som ich veľa nemusela odstrihávať. No mám 2 hrubé vzdušné korene a neviem či sa mám pokusiť ich natočiť do kvetináča alebo ich nechať na vrchu radšej? Čo poviete?:);)
zuzulu
16.09.09,09:34
no ak mas pekne vzdusne korene, nechaj ich vonku, podla mna to bude zbytocne zatacat, moja ma vsetky vonku, a pekne sa prechadzaju po parapete, a je im tak dobre;)
vikinka.n
16.09.09,09:42
Ahojte, no vybrala som tú moju premočenú orchidei z kvetináča a ostala som zhrozená.:eek::mee: Čo bolo vo vnútri. Ani to neviem opísať. Pripadá mi to ako hnijúce drevo a pekne od toho mi vnútorne korene odhnívali. Našťastie boli krátke , tak som ich veľa nemusela odstrihávať. No mám 2 hrubé vzdušné korene a neviem či sa mám pokusiť ich natočiť do kvetináča alebo ich nechať na vrchu radšej? Čo poviete?:);)

Ja by som ich urcite dala do vnutra do kvetinaca.
jajax
16.09.09,09:49
Ahojte, no vybrala som tú moju premočenú orchidei z kvetináča a ostala som zhrozená.:eek::mee: Čo bolo vo vnútri. Ani to neviem opísať. Pripadá mi to ako hnijúce drevo a pekne od toho mi vnútorne korene odhnívali. Našťastie boli krátke , tak som ich veľa nemusela odstrihávať. No mám 2 hrubé vzdušné korene a neviem či sa mám pokusiť ich natočiť do kvetináča alebo ich nechať na vrchu radšej? Čo poviete?:);)
zdenka to co si objavila davaju do orchidei bezne.asi aby mali lepsiu stabilitu alebo preco.ale ked to vidis tak to vyzera priserne-tiez som bola zhrozena,potom mi to sestra vysvetlila.
vikinka.n
16.09.09,10:41
no ak mas pekne vzdusne korene, nechaj ich vonku, podla mna to bude zbytocne zatacat, moja ma vsetky vonku, a pekne sa prechadzaju po parapete, a je im tak dobre;)

len tvoja asi nema odhnite tie vnutorne
Zdenka175
16.09.09,11:38
Najprv som si predierovala kvetináč a potom presadila. Tie vnútorné sa mi podarilo dať dovnútra a teraz budem sledovať ako sa im darí.:D;)
Zdenka175
16.09.09,11:40
zdenka to co si objavila davaju do orchidei bezne.asi aby mali lepsiu stabilitu alebo preco.ale ked to vidis tak to vyzera priserne-tiez som bola zhrozena,potom mi to sestra vysvetlila.
Ono to bola moc vlhké a škaredéé a našla som v tom aj odhnité , odpadnuté korene. A idem kuknuť na ďalšie.:eek:
lenus
16.09.09,15:27
Ahojte, dnes som bola v baumaxe a sice som chcela povodne ostat len pri phalach, kym sa ich poriadne nenaucim pestovat, ale ked som videla vo vypredaji dendrobium za 9 eur nechala som sa zlakat. Problem je len v tom, ze je dost mokry substrat a neviem, ci ju mam nechat tak, len bez polievania alebo ju z neho vybrat a dajak ho presusit. Ozaj, su nejake specialne zasady pri pestovani dendrobia? Dakujem za odpoved, neskor pridam aj foto.
zuzulu
16.09.09,15:42
fu, okedy mi sestrina znama povedala, ze nasli v palme z baumaxu jedovateho pavuka:eek:, odvtedy som tam nebola a uz tam radsej ani asi nepojdem :(
lenus
16.09.09,16:50
Takze tu je. Z kachlika vyrastaju 4 rastlinky, skusala som to odfotit tak, aby to bolo vidiet. To sa potom da oddelit alebo ako?