Yvonne
05.02.08,09:18
Chcela by som vás poprosiť o vaše názory, resp. odpovede na moje 3 otázky:
Spoločenstvo vlastníkov bytov )SVB) zakúpilo v októbri r. 2003 cenné papiere )CP) za 306.000,-- Sk, z čoho 6.000,-- Sk bol poplatok, upísali ho na 3 roky. V januári r. 2007 boli cenné papiere zhodnotené a boli vyplatené v sume 384.222,60 Sk. Zároveň (v januári 2007) boli zakúpené nové cenné papiere v novom fonde na 3 roky a 7 mesiacov za sumu 384.213,60 Sk, z toho 7.533,60 Sk je poplatok.
1) Podľa ZDP č. 336/1999 Z.z. sa môže odpočítať 50.000,-- Sk zo zisku z predaja CP, ktoré boli zakúpené do 31.12.2003 a rozdiel sa zdaní. Takže: 384.213,60 – 300.000,00 = 84.213,60 – 50.000,00 = 34.213,60 Sk na zdanenie V DP ako príjem z kapitalového majetku.
Bude to takto O.K.?
2) Dopátrala som sa, že nákup cenných papierov v JÚ sa účtuje ako nedaňový výdaj – finančný majetok a sleduje sa v pomocnej knihe finančného majetku a v účtovnej závierke sav ykazuje vo výkaze majetku.
Je to takto O.K.?
3) Ak SVB za rok 2007 vykázalo zisk z predaja CP, v roku 2008 by malo viesť podvojné účtovníctvo.
Mám pravdu?
Ďakujem!!!
Yvonne
07.02.08,05:28
Nikto nemá podobný prípad?
peton
07.02.08,19:56
Yvonne, nieco lahsie nemas? :D Zaujimava a prekvapujuca otazka, vyzadujuca si asi vacsie skusenosti v tejto oblasti. Verim vsak, ze dostanes adekvatnu, najma vsak spravnu odpoved. Pretoze si myslim, ze Vas pripad ma tak 1 spolocenstvo z 1000-ca. :confused:

Ja Ti poviem k prvej casti len svoj nazor a zodpoviem len poslednu z Tvojich otazok. Nazor nie je smerodajny, ber to ako informaciu a ochotu pohnut s Tvojou otazkou. ;)

1. Myslim si, ze toto SVB porusilo hlavnu podmienku svojho pravneho postavenia a to, ze je neziskova organizacia, ktora nesmie podnikat, dosiahnut zisk. Je jasne, ze mozno o tom polemizovat (napr. prenajom spolocnych, nebytovych priestorov je tiez ziskova cinnost), ale z Tvojho prispevku vyplyva jasny umysel dosiahnut zisk, co je v rozpore s principmi postavenia spolocenstva.

2. Zisk z predaja CP celkom urcite nema vplyv na to v akej sustave ma spolocenstvo uctovat. O podmienkach hovori zakon o uctovnictve a ak si das trochu namahy, tak som o nich pisal v niektorej z tem (uctovnictvo v SVB?), kde sa to podrobne rozoberalo. Skus pohladat. ;) Inak skratene - do vysky prijmu 3 mil. Sk - JU, nad 3 mil. PU. Prijem rozumej vsetok prijem, t.j. aj uver. Prijemnu zabavu. :cool:
sthruska
08.02.08,05:46
//Myslim si, ze toto SVB porusilo hlavnu podmienku svojho pravneho postavenia a to, ze je neziskova organizacia,
SVB si dávajú peniaze na termínované účty a ešte som sa nestretol, žeby to niekto bral ako "neprávnený príjem - zisk".
Yvonne
22.02.08,07:05
Aj keď oneskorene, ale predsa: ďakujem petonovi a sthruskovi za názory.
Títo moji "koumáci" majú aj termínovaný účet, z kt. časť financií použili na nákup CP.
Zisk z CP bude v budúcnosti použitý na zveľadenie paneláku, preto si mysleli, že je to O.K.
Čo sa týka prechodu na PÚ, tak som si asi zle vysvetlila § 9 ods. 2 písm. d), kde je napísané, že o.i. aj neziskovky môžu viesť JÚ ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účt. období 3 mil. Sk.
Takže musia byť splnené obe podmienky súčasne, však?
(Zisk mali - aj keď si nemyslím, že by podnikali, príjem 3 mil. však nedosiahli ani zďaleka).
Takže pokračujem v JÚ a zbytok spravím ako som to uviedla v zadanej téme...(urob si sám..):rolleyes:
Ak by ešte niekoho napadlo niečo, prosím ozvite sa! Ď.
peton
22.02.08,08:59
Čo sa týka prechodu na PÚ, tak som si asi zle vysvetlila § 9 ods. 2 písm. d), kde je napísané, že o.i. aj neziskovky môžu viesť JÚ ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účt. období 3 mil. Sk.
Takže musia byť splnené obe podmienky súčasne, však?

Áno obe.

(Zisk mali - aj keď si nemyslím, že by podnikali, príjem 3 mil. však nedosiahli ani zďaleka).

Príjmom rozumej všetko čo pretečie cez pokladňu a bankové účty (zálohy od vlastníkov, úvery, príjmy za prenájom a pod.).

Inak Struhska, prepáč ale dovolím si nesúhlasiť, termínované vklady a cenné papiere sú podľa môjho názoru dosť odlišné veci. ;)
sthruska
22.02.08,09:03
//Inak Struhska, prepáč ale dovolím si nesúhlasiť, termínované vklady a cenné papiere sú podľa môjho názoru dosť odlišné veci.
Ja som nič také netvrdil a plne súhlasím. Len som to v mojom príspevku nezdôraznil. Sám som bol zvedavý ako to je s cennými papiermi. Žiaľ, to som sa nedozvedel. Možno ešte niekto zareaguje. Rád by som v tom mal jasno.
Yvonne
22.02.08,09:24
Sám som bol zvedavý ako to je s cennými papiermi. Žiaľ, to som sa nedozvedel. Možno ešte niekto zareaguje. Rád by som v tom mal jasno.[/quote]

Aj ja, takže počkáme,snáď sa niekto skúseneješí ozve! (do 31. 3. ):---:D
Jana47
03.03.08,08:32
Ohladne cenných papierov v SVB mam rovnaky pripad a domnievam sa ze je potrebne zdanit cely zisk 84.213,60 pretoze oslobednie sa tyka len FO a SVB je PO.