Zavrieť

Porady

SVB - JÚ - cenné papiere

Chcela by som vás poprosiť o vaše názory, resp. odpovede na moje 3 otázky:
Spoločenstvo vlastníkov bytov )SVB) zakúpilo v októbri r. 2003 cenné papiere )CP) za 306.000,-- Sk, z čoho 6.000,-- Sk bol poplatok, upísali ho na 3 roky. V januári r. 2007 boli cenné papiere zhodnotené a boli vyplatené v sume 384.222,60 Sk. Zároveň (v januári 2007) boli zakúpené nové cenné papiere v novom fonde na 3 roky a 7 mesiacov za sumu 384.213,60 Sk, z toho 7.533,60 Sk je poplatok.
1) Podľa ZDP č. 336/1999 Z.z. sa môže odpočítať 50.000,-- Sk zo zisku z predaja CP, ktoré boli zakúpené do 31.12.2003 a rozdiel sa zdaní. Takže: 384.213,60 – 300.000,00 = 84.213,60 – 50.000,00 = 34.213,60 Sk na zdanenie V DP ako príjem z kapitalového majetku.
Bude to takto O.K.?
2) Dopátrala som sa, že nákup cenných papierov v JÚ sa účtuje ako nedaňový výdaj – finančný majetok a sleduje sa v pomocnej knihe finančného majetku a v účtovnej závierke sav ykazuje vo výkaze majetku.
Je to takto O.K.?
3) Ak SVB za rok 2007 vykázalo zisk z predaja CP, v roku 2008 by malo viesť podvojné účtovníctvo.
Mám pravdu?
Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Yvonne, nieco lahsie nemas? Zaujimava a prekvapujuca otazka, vyzadujuca si asi vacsie skusenosti v tejto oblasti. Verim vsak, ze dostanes adekvatnu, najma vsak spravnu odpoved. Pretoze si myslim, ze Vas pripad ma tak 1 spolocenstvo z 1000-ca.

    Ja Ti poviem k prvej casti len svoj nazor a zodpoviem len poslednu z Tvojich otazok. Nazor nie je smerodajny, ber to ako informaciu a ochotu pohnut s Tvojou otazkou.

    1. Myslim si, ze toto SVB porusilo hlavnu podmienku svojho pravneho postavenia a to, ze je neziskova organizacia, ktora nesmie podnikat, dosiahnut zisk. Je jasne, ze mozno o tom polemizovat (napr. prenajom spolocnych, nebytovych priestorov je tiez ziskova cinnost), ale z Tvojho prispevku vyplyva jasny umysel dosiahnut zisk, co je v rozpore s principmi postavenia spolocenstva.

    2. Zisk z predaja CP celkom urcite nema vplyv na to v akej sustave ma spolocenstvo uctovat. O podmienkach hovori zakon o uctovnictve a ak si das trochu namahy, tak som o nich pisal v niektorej z tem (uctovnictvo v SVB?), kde sa to podrobne rozoberalo. Skus pohladat. Inak skratene - do vysky prijmu 3 mil. Sk - JU, nad 3 mil. PU. Prijem rozumej vsetok prijem, t.j. aj uver. Prijemnu zabavu.

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    //Myslim si, ze toto SVB porusilo hlavnu podmienku svojho pravneho postavenia a to, ze je neziskova organizacia,
    SVB si dávajú peniaze na termínované účty a ešte som sa nestretol, žeby to niekto bral ako "neprávnený príjem - zisk".

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Aj keď oneskorene, ale predsa: ďakujem petonovi a sthruskovi za názory.
    Títo moji "koumáci" majú aj termínovaný účet, z kt. časť financií použili na nákup CP.
    Zisk z CP bude v budúcnosti použitý na zveľadenie paneláku, preto si mysleli, že je to O.K.
    Čo sa týka prechodu na PÚ, tak som si asi zle vysvetlila § 9 ods. 2 písm. d), kde je napísané, že o.i. aj neziskovky môžu viesť JÚ ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účt. období 3 mil. Sk.
    Takže musia byť splnené obe podmienky súčasne, však?
    (Zisk mali - aj keď si nemyslím, že by podnikali, príjem 3 mil. však nedosiahli ani zďaleka).
    Takže pokračujem v JÚ a zbytok spravím ako som to uviedla v zadanej téme...(urob si sám..)
    Ak by ešte niekoho napadlo niečo, prosím ozvite sa! Ď.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Čo sa týka prechodu na PÚ, tak som si asi zle vysvetlila § 9 ods. 2 písm. d), kde je napísané, že o.i. aj neziskovky môžu viesť JÚ ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účt. období 3 mil. Sk.
    Takže musia byť splnené obe podmienky súčasne, však?

    Áno obe.

    (Zisk mali - aj keď si nemyslím, že by podnikali, príjem 3 mil. však nedosiahli ani zďaleka).

    Príjmom rozumej všetko čo pretečie cez pokladňu a bankové účty (zálohy od vlastníkov, úvery, príjmy za prenájom a pod.).

    Inak Struhska, prepáč ale dovolím si nesúhlasiť, termínované vklady a cenné papiere sú podľa môjho názoru dosť odlišné veci.

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    //Inak Struhska, prepáč ale dovolím si nesúhlasiť, termínované vklady a cenné papiere sú podľa môjho názoru dosť odlišné veci.
    Ja som nič také netvrdil a plne súhlasím. Len som to v mojom príspevku nezdôraznil. Sám som bol zvedavý ako to je s cennými papiermi. Žiaľ, to som sa nedozvedel. Možno ešte niekto zareaguje. Rád by som v tom mal jasno.

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Sám som bol zvedavý ako to je s cennými papiermi. Žiaľ, to som sa nedozvedel. Možno ešte niekto zareaguje. Rád by som v tom mal jasno.[/quote]

    Aj ja, takže počkáme,snáď sa niekto skúseneješí ozve! (do 31. 3. )

    Jana47 je offline (nepripojený) Jana47

    Jana47
    Ohladne cenných papierov v SVB mam rovnaky pripad a domnievam sa ze je potrebne zdanit cely zisk 84.213,60 pretoze oslobednie sa tyka len FO a SVB je PO.
    Naposledy upravil Jana47 : 03.03.08 at 09:52

    SVB - JÚ - cenné papiere

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.