svx
13.03.10,15:49
Dík Timka1. Spmínaná pani bola zvyknutá každý rok, že si manžel na ňu uplatňuje nezd.časť. Žiaľ nedá sa všetko naraz - dotácia aj vracanie daní.
svx
13.03.10,14:51
Len ako som sa teraz dočítala v Drakovi - na rok 2010 je limit na príjem 3834,96 €, resp. od 1.7. jej vyjde asi aj povinný odvod do SP.
Timka1
13.03.10,14:53
Len ako som sa teraz dočítala v Drakovi - na rok 2010 je limit na príjem 3834,96 €, resp. od 1.7. jej vyjde asi aj povinný odvod do SP.

áno vyjde jej platiť povinné poistenie do SP od 01.07.2010, pretože tento limit 3834,96 prekročila, keby že tam nemala ten príjem jeden za posledný mesiac, nevyšla by povinnosť
Anik
13.03.10,14:58
veď sme ti to napísali - limit platenia na SP v príspevkoch č.197,198 keď si sa pýtala na dotáciu z ÚP
Jozef Mihál
13.03.10,15:06
Nuž, treba viac rozmýšľať dopredu...
Zdenka175
13.03.10,15:07
Viete mi prosím poradiť. Pani je od 1.4.2009 SZČO. Dostala dotáciu z UPSVaR 3775 €. Celkový príjem mala len 850 €. Zaplatila odvod do ZP - 330,96 €. Keď si spraví DP a chce uplatniť paušálne výdavky - čiže
3775 + 800 = 4575 €
40% -1830 €
odvod -330,96
rozdiel 2414,04

Vyjde jej nejaká nezd.časť - ktorú by si mohol uplatniť jej manžel.


Len dobre vypíšte DP lebo v otázke píšete príjem 850 eur a vo výpočtoch už len 800eur. Aby nemusela byť povinným platcom do SP tak by bolo pre ňu lepšie viesť JU. Zvážte či má nejaké doklady na čerpanie dotácie. Možno by mala menší príjem ako 3.834,96e
svx
13.03.10,15:20
Tie čísla sú len predbežné. Neviem, či jej budem robiť DP - len sa ma pýtala a stále mi tvrdí, že dotáciu netreba zahŕňať do príjmu zo živnosti, že jej to hovorila iná účtovníčka, z jej rodiny.
Zdenka175
13.03.10,15:25
Tie čísla sú len predbežné. Neviem, či jej budem robiť DP - len sa ma pýtala a stále mi tvrdí, že dotáciu netreba zahŕňať do príjmu zo živnosti, že jej to hovorila iná účtovníčka, z jej rodiny.
No keď si chce dať paušál, tak príjem dotácie je POZD. No ak sa rozhodne pre JU tak dotácia je príjem neovplyv. základ dane. Náklady z čerpania dotácie sú VOZD. Potom musí na konci roka dať do príjmu interným dokladom sumy prečerpanej dotácie.
svx
19.03.10,06:11
ďakujem, spravili sme to tak...platenie odvodov do SP by bolo pre ňu likvidačné
londay
19.03.10,10:05
Dobrý deň,
dočítala som sa, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie nie je mi jasné či sa jedná o príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu ktorý vyplýva zo zákona alebo o aký konkrétny príspevok sa jedná? Ďakujem za odpoveď.
pandorasbox
20.03.10,22:39
Dobrý večer,
kto mi poradí prosím. Zamestnanec si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manžela, ktorý mal príjem v mesiaci 6 vo výške 67,28 - poist. 9,89 - daň zrážková 10,90. Plus k tomu mal príjem za 11-12 vo výške 195,40 zráž daň 37,11. plus k tomu dávky v nezamest od 7-12 vo výške 851,60. a doniesla ešte čestné prehlásenie, že nemal jej manžel iný príjem za ostatné obdobie a dva ústrižky, že zaplatil poistné do ZP 2x33,70 - to ani netuším, či ako samoplatiteľ. Viete mi prosím poradiť, čo s tými ústrižkami? Dajú sa započítať ako zaplatené poistné manžela? Čo keď to je nejaký nedoplatok z minulých rokov. na žiadosti neuvedené, lebo vraj nevie ako tam napísať. ja som započítala nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške 2969,32 - ale neviem, či môžem tie ústrižky brať na ohľad, takže zatiaľ som to neriešila. poradíte mi prosím? vďaka za každú radu. veľa síl do zvládnutia tohto obdobia:)
Iveta Matlovičová
22.03.10,07:49
Dobrý večer,
kto mi poradí prosím. Zamestnanec si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manžela, ktorý mal príjem v mesiaci 6 vo výške 67,28 - poist. 9,89 - daň zrážková 10,90. Plus k tomu mal príjem za 11-12 vo výške 195,40 zráž daň 37,11. plus k tomu dávky v nezamest od 7-12 vo výške 851,60. a doniesla ešte čestné prehlásenie, že nemal jej manžel iný príjem za ostatné obdobie a dva ústrižky, že zaplatil poistné do ZP 2x33,70 - to ani netuším, či ako samoplatiteľ. Viete mi prosím poradiť, čo s tými ústrižkami? Dajú sa započítať ako zaplatené poistné manžela? Čo keď to je nejaký nedoplatok z minulých rokov. na žiadosti neuvedené, lebo vraj nevie ako tam napísať. ja som započítala nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške 2969,32 - ale neviem, či môžem tie ústrižky brať na ohľad, takže zatiaľ som to neriešila. poradíte mi prosím? vďaka za každú radu. veľa síl do zvládnutia tohto obdobia:)

Podľa § 11 ods. 5 ZDP "Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie."

Úhrn vlastného príjmu manžela/ky znižuješ len o zaplatené poistné (nie aj o daň), a len o zaplatené poistné, ktorá má väzbu na vyplatený zdaniteľný príjem v roku 2009 (ja by som ústižky na uplatnenie nezdan.časti ZD na manžela nebrala do úvahy), takže mne vychádza NČZDM:

4 025,70 - (67,28 -9,89) - 195,40 - 851,60 = 2 921,31 €, s tým, že daňovník, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na manžela nebude mať svoj základ dane väčší ako 86-násobok životného minima 15 387,12 €).
pandorasbox
22.03.10,15:42
ďakujem pekne Fronco za odpoveď. už mi zrejme šibká z daní., samozrejme sa daň neodpočítava, ani neviem prečo som to v rýchlosti ako sem písala odpočítala. po pátraní som sa dozvedela, že časť z tej platby z ústrižku je naozaj úhrada nedoplatku z minulých rokov. vďaka ešte raz, krásny deň
Riki0
22.03.10,17:11
Mili poradaci opat vas poprosim o pomoc...
Chcem si uplatnit na manzelu odpocitatelnu polozku,ktora mala prijem zo zavislej cinnosti a zo zivnosti preplatok z RZZP.Mam tento preplatok povazovat za jej prijem?Ine prijmy zo zivnosti nemala..Dakujem za pomoc
Riki0
22.03.10,17:15
Re: Odpočítateľná položka na manželku
Mili poradaci opat vas poprosim o pomoc...
Chcem si uplatnit na manzelu odpocitatelnu polozku,ktora mala prijem zo zavislej cinnosti a zo zivnosti preplatok z RZZP.Mam tento preplatok povazovat za jej prijem?Ine prijmy zo zivnosti nemala..Dakujem za pomoc
Iveta Matlovičová
23.03.10,06:35
Mili poradaci opat vas poprosim o pomoc...
Chcem si uplatnit na manzelu odpocitatelnu polozku,ktora mala prijem zo zavislej cinnosti a zo zivnosti preplatok z RZZP.Mam tento preplatok povazovat za jej prijem?Ine prijmy zo zivnosti nemala..Dakujem za pomoc

Do vlastného príjmu manželského partnera sa zahŕňajú hrubé príjmy, znížené o zaplatené poistné a príspevky (add. poistné - platné od 1.1.2007), ktoré bol manželský partner povinný platiť; nezáleží na tom, či ide o príjmy zdaniteľné alebo o príjmy oslobodené od dane.
Podľa § 11 ods. 5 ZDP sa do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Preplatok z RZZP nepatrí k príjmom, ktoré sa do vlastného príjmu manželského partnera nemajú zahrnúť. Takže je vlastným príjmom na účely uplatnenia NČZDM.
Riki0
24.03.10,07:22
Velmi pekne dakujem za ochotu a pomoc ..Takze ho zahrniem v plnej vyske do prijmu.
mimaemma
28.03.10,13:38
Ahojte,
prosím o odobrenie môjho postupu- manžel je zamestnaný, ja som na predĺženej MD, poberám rodičovský príspevok.
Manžel si na mňa uplatní NZČ - a teraz otázka- musí si od NZČ odrátať môj " príjem" z úrokov zo stavebného a z termínovaného účtu?
Ak áno, môžem si potom ja spraviť DP na seba, aby som tieto peniaze dostala naspäť alebo sa dá aj možnosť B - manžel si nič z NZČ na mňa naodráta a ja si nebudem podávať DP na seba...aký je správny postup?
Vopred ďakujem,
Marína
28.03.10,15:35
Správne sú obidva postupy, prvý však jasne výhodnejší oproti druhému.
1. Áno, je to tvoj príjem.
2. Môžeš si podať DP a takto zrazenú daň dostať späť. Nezabudni priložiť kópie výpisu z účtu(ov) alebo potvrdenie z banky o zrazenej dani. V konečnom dôsledku ak si manžel uplatní časť nezdaniteľnej časti základu dane na teba a jeho príjem presahuje výšku nezdaniteľnej časti základu dane, tiež ušetrí.
Esmacka
28.03.10,15:46
myslím, že do svojho príjmu (pre uplatnenie manželom) by sa mala pripočítať aj štátna prémia zo stavebného sporenia
mimaemma
28.03.10,17:42
Evi,
ďakujem, rada by som ti poslala bod, ale neviem ak na to..je to zmenené. Poradíš aj v tejto otázke?:-)
Marína
28.03.10,18:56
Evi,
ďakujem, rada by som ti poslala bod, ale neviem ak na to..je to zmenené. Poradíš aj v tejto otázke?:-)
To nemusíš, rada som pomohla.:)
mimotemy Teraz sa body niekomu pripočítajú, ak klikneš pod príspevkom na užitočné. Max. však sa dá započítať len 6 bodov, čiže ak by aj za daný príspevok hlasovalo viac poraďákov, jemu ten oznam príde, že ho siedmy a ďalší poraďák ocenil, bod sa však nezapočíta. Ak klikneš na neužitočné, bod sa mu odpočíta. Zvyšné tlačítka neovplyvňujú počet bodov. Tu je o tom téma http://www.porada.sk/t135732-nove-hodnotenie-prispevkov-a-uzivatelov.html
mimaemma
28.03.10,19:25
Škoda, nemôžem Ti dať body, lebo sama mám len 1, musela by som mať 10 :-(
Tak Ti aspoň ešte raz ďakujem.
Ešte otázočka, myslíš že do príjmov sa má zaratávať aj štátna prémia? Tú síce mám, ale nebola z nej zrazená daň..takže neviem či ju mám považovať za príjem, ktorý treba odrátať manželovi pri uplatňovaní NZČ na mňa.
Marína
29.03.10,04:00
Škoda, nemôžem Ti dať body, lebo sama mám len 1, musela by som mať 10 :-(
Tak Ti aspoň ešte raz ďakujem.
Ešte otázočka, myslíš že do príjmov sa má zaratávať aj štátna prémia? Tú síce mám, ale nebola z nej zrazená daň..takže neviem či ju mám považovať za príjem, ktorý treba odrátať manželovi pri uplatňovaní NZČ na mňa.
Aj štátna prémia sa do tvojho príjmu započítava. Tu http://www.porada.sk/950390-post7.html nájdeš, čo sa nezapočítava, všetok ostatný príjem sa započíta.
timejka200
09.04.10,06:33
čiže ak mala manželka príjmy z dohody o kolo 90 eur a manžel si chce uplatniť NČ v dodatoč. DP tak si uplatní 4025,70 - 90 eur ?
Timka1
09.04.10,06:47
čiže ak mala manželka príjmy z dohody o kolo 90 eur a manžel si chce uplatniť NČ v dodatoč. DP tak si uplatní 4025,70 - 90 eur ?

áno presne tak 4025,70 mínus 90 a rozdiel si môže uplatniť
hena22
09.04.10,07:05
Aj štátna prémia sa do tvojho príjmu započítava. Tu http://www.porada.sk/950390-post7.html nájdeš, čo sa nezapočítava, všetok ostatný príjem sa započíta.

Dovolím si trochu polemizovať.
Štátna prémia zo SS sú predsa "virtuálne peniaze", na získanie ktorých musia byť splnené ďalšie podmienky. Ja by som ju do príjmu nedávala, a ak, tak iba vtedy, keď bola aj skutočne vyplatená.
Ale zaujímal by ma názor skúsenejších poraďákov.:)
timejka200
09.04.10,08:57
čiže je jedno že aký mala manželka príjem či aj z dohody sa započítava ako vlastný príjem čiže 4025,7 -90 eur a tolko si môže uplatniť na manželku? díky
Marína
09.04.10,12:07
Aj štátna prémia sa do tvojho príjmu započítava. Tu http://www.porada.sk/950390-post7.html nájdeš, čo sa nezapočítava, všetok ostatný príjem sa započíta.


Dovolím si trochu polemizovať.
Štátna prémia zo SS sú predsa "virtuálne peniaze", na získanie ktorých musia byť splnené ďalšie podmienky. Ja by som ju do príjmu nedávala, a ak, tak iba vtedy, keď bola aj skutočne vyplatená.
Ale zaujímal by ma názor skúsenejších poraďákov.:)
Heni, mimaemma sa v svojom príspevku pýta, či ŠP započítať do príjmu manželky a súčasne uvádza, že ŠP bola vyplatená, aspoň ja výrazu "tú síce mám" takto rozumiem. Preto som odpovedala tak, ako je vyššie uvedené.:)

Škoda, nemôžem Ti dať body, lebo sama mám len 1, musela by som mať 10 :-(
Tak Ti aspoň ešte raz ďakujem.
Ešte otázočka, myslíš že do príjmov sa má zaratávať aj štátna prémia? Tú síce mám, ale nebola z nej zrazená daň..takže neviem či ju mám považovať za príjem, ktorý treba odrátať manželovi pri uplatňovaní NZČ na mňa.
lillian
11.12.10,08:20
dobry den, ako vypocitam nezdanitelnu cast na manzelku za r.2010,ak do 16/1/2010 poberala matersku a potom uz bola na rodicovskej,dakujem
mzdarka renca
11.12.10,08:25
dobry den, ako vypocitam nezdanitelnu cast na manzelku za r.2010,ak do 16/1/2010 poberala matersku a potom uz bola na rodicovskej,dakujem

NČZD (4025,70) - materské (suma od 1.1.-16.1.) = NČZD, ktorú si môžeš na manželku uplatniť za rok 2010.
lillian
11.12.10,08:28
dakujem
Katy a R
11.12.10,10:01
NČZD (4025,70) - materské (suma od 1.1.-16.1.) = NČZD, ktorú si môžeš na manželku uplatniť za rok 2010.

treba uviesť skutočne vyplatené dávky v roku 2010 ... teda materská za december a január. (zadávala som dopyt pre istotu;))

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku považuje za vlastný príjem manželky jej vlastný príjem znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. To znamená, že akýkoľvek iný príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, sa do vlastného príjmu manželky zahrňuje. Ide však iba o príjem vyplatený v príslušnom zdaňovacom období. To znamená, že nemocenské dávky vyplatené v januári 2010 sa započítajú do vlastného príjmu manželky za zdaňovacie obdobie 2010.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
mzdarka renca
11.12.10,10:12
treba uviesť skutočne vyplatené dávky v roku 2010 ... teda materská za december a január. (zadávala som dopyt pre istotu;))

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku považuje za vlastný príjem manželky jej vlastný príjem znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. To znamená, že akýkoľvek iný príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, sa do vlastného príjmu manželky zahrňuje. Ide však iba o príjem vyplatený v príslušnom zdaňovacom období. To znamená, že nemocenské dávky vyplatené v januári 2010 sa započítajú do vlastného príjmu manželky za zdaňovacie obdobie 2010.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
to sa mi zdá nelogické, nakoľko materské a aj iné nemocenské dávky sú vyplácané mesiac pozadu, t.z., že v januári 2010 dostane materské za 12/2009.

a odvolávajú sa na § 11 odst. 5, to by potom mohli brať aj príjem zo závislej činnosti rovnako, čo by bol ďaľší nezmysel.
Katy a R
11.12.10,10:46
to sa mi zdá nelogické, nakoľko materské a aj iné nemocenské dávky sú vyplácané mesiac pozadu, t.z., že v januári 2010 dostane materské za 12/2009.

a odvolávajú sa na § 11 odst. 5, to by potom mohli brať aj príjem zo závislej činnosti rovnako, čo by bol ďaľší nezmysel.

.. však práve preto som dávala dopyt;)
(neviem rýchlo nájsť diskusiu k tomuto - asi z februára - je to tam rozobraté;))
mzdarka renca
11.12.10,10:54
.. však práve preto som dávala dopyt;)
(neviem rýchlo nájsť diskusiu k tomuto - asi z februára - je to tam rozobraté;))

Katy, verím, x ľúdí, x názorov :D ........ ale zabijem sa, keď mi moja logika hovorí niečo iné?:D
lillian
11.12.10,13:34
takze to mam vypocitat ako NCZD-materska 12/2009 - materska od 1.1-16.1/2010 ?
Iveta Matlovičová
12.12.10,08:48
dobry den, ako vypocitam nezdanitelnu cast na manzelku za r.2010,ak do 16/1/2010 poberala matersku a potom uz bola na rodicovskej,dakujem
Aj výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželského partnera závisí od výšky ZD, ktorý daňovník dosiahne v zdaňovacom období v roku 2010. ZD daňovníka sa bude (aj za rok 2010) porovnávať so 176-násobkom ŽM a to nasledovne:

ZD daňovníka < 31 489,92 € a zároveň:
→ manželka nemá vlastný príjem, NČZDM = 4 025,70 €
→ manželka má vlastný príjem < 4 025,70 €, NČZDM = 4 025,70 € - príjem manželky
→ manželka má vlastný príjem vyšší ako 4 025,70 €, NČZDM = 0

ZD daňovníka > 31 489,92 € a zároveň:
→ manželka nemá vlastný príjem, NČZDM = 11 898,18 € (66,5 x ŽM) – 0,25 x ZD
→ manželka má vlastný príjem, NČZDM = 11 898,18 € – 0,25 x ZD - príjem manželky

Do vlastného príjmu manželského partnera sa na tieto účely nezahŕňajú :
v daňový bonus
v zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
v štipendium pri sústavnej príprave na povolanie,
v štátne sociálne dávky (rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, odmena pestúna, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa, vianočný príspevok)
v zamestnanecká prémia (od 1.1.2009)

Materské do vlastného príjmu započítaš !!
Iveta Matlovičová
12.12.10,09:04
takze to mam vypocitat ako NCZD-materska 12/2009 - materska od 1.1-16.1/2010 ?

áno, ide o príjem dosiahnutý v príslušnom zdaňovacom období (niečo podobné ako u DDS, aj tu sa viedla diskusia či uplatniť príspevky zaplatené ZA obdobie al.V zdaň. období)
Billa
13.12.10,08:15
Dobry den. Chcel by som sa opytat, mam prenajaty byt od 03/10 a zaroven som zamestnany. Od 07/10 mam manzelku, ktora nepracuje a nema ziaden prijem, ake potvrdenie je potrebne dolozit o tom, ze nepracuje ak si chcem uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku? Je mozne si ju uplatnit, ak sme manzelia, ale kazdy ma iny trvaly pobyt? Zaroven si chcem znizit zaklad dane o DDP, je to mozne? Dakujem za reakcie.
MIRKA111
13.12.10,11:20
Dobrý deň, dnes mi volal bývali zamestnanec, že či som mu spravila daňové priznanie. Je 12 mesiac a teraz sa spamätal, vraj mi poslal žiadosť o vykonanie RZD, ale ja ju nemám zaevidovanú. Stalo sa mi už že sa mi ozvali jeden až dvaja zamestnanci, že nemali vyrovnávku dane vo výplate za tretí mesiac, tak som im to upravila ešte vo štvrtom mesiaci, ale ako keď si nato spomenul dnes, a ja neviem potvrdiť či mi poslal žiadosť, alebo nie. Vtedy sme tu boli ešte dve a mali sme to prerozdelené.
Katy a R
14.12.10,15:04
:confused:
Dobry den. Chcel by som sa opytat, mam prenajaty byt od 03/10 a zaroven som zamestnany. Od 07/10 mam manzelku, ktora nepracuje a nema ziaden prijem, ake potvrdenie je potrebne dolozit o tom, ze nepracuje ak si chcem uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku? Je mozne si ju uplatnit, ak sme manzelia, ale kazdy ma iny trvaly pobyt? Zaroven si chcem znizit zaklad dane o DDP, je to mozne? Dakujem za reakcie.
.. v DP za rok 2010 uvedieš výšku príjmu manželky (ak nič - tak nulu) - je na to kolonka;).. nezabudni všetky príjmy znížené o zaplatené poistné (ZP, SP) - do príjmu manželky sa započítavajú napr aj dávky zo SP, dávka v nezam., prípadná brigáda ....
uvedieš, koľko (celých) mesiacov je manželkou
(ak aj nemáte spoločný pobyt, ale financie - domácnosť máte spoločnú;):confused:). Priložíš kópiu sobášneho listu.
V DP nedokladuješ, kde manželka bola - ale aký mala príjem - a svojím podpisom to potvrdíš.
Aj DDP si ešte za tento rok môžeš uplatniť (zníženie ZD) - tiež je na to kolonka;) .. kópiu potvrdenia z poisťovne priložíš.
dobrava
05.01.11,13:22
Teraz ste ma zmýlili: patrí do vlastného príjmu manželky na účely odpočítateľnej položky na manželku aj vyplatená podpora v nezamestnanosti? Podľa mňa je to štátna dávka ako napr. rodičovský príspevok a ten sa do VPM nezahŕňa, alebo áno? Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
veronikasad
05.01.11,13:24
Teraz ste ma zmýlili: patrí do vlastného príjmu manželky na účely odpočítateľnej položky na manželku aj vyplatená podpora v nezamestnanosti? Podľa mňa je to štátna dávka ako napr. rodičovský príspevok a ten sa do VPM nezahŕňa, alebo áno? Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
Dávka v nezamestnanosti je náhrada príjmu, započítava sa do vlastného príjmu manželky.
oriesok
09.01.11,19:57
Prosím Vás o radu nasledovného: môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá má založenú svoju s.r.o., je v nej konateľ aj spoločník,bez odmeny konateľa, bez príjmu spoločníka, nevyplatí si ani podiel na zisku ,ten ostáva vo firme.Táto manželka nemá žiadny vlastný príjem.
oriesok
11.01.11,07:25
Prosím Vás o radu nasledovného: môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá má založenú svoju s.r.o., je v nej konateľ aj spoločník,bez odmeny konateľa, bez príjmu spoločníka, nevyplatí si ani podiel na zisku ,ten ostáva vo firme.Táto manželka nemá žiadny vlastný príjem.
Blbá otázka?? :) oriesok
Tweety
11.01.11,07:28
Prosím Vás o radu nasledovného: môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá má založenú svoju s.r.o., je v nej konateľ aj spoločník,bez odmeny konateľa, bez príjmu spoločníka, nevyplatí si ani podiel na zisku ,ten ostáva vo firme.Táto manželka nemá žiadny vlastný príjem.
Ak nemá vlastný príjem, tak si uplatní celú NČ.
mondes
11.01.11,07:35
Dobrý deň, prosím Vás ak vykonávam činnosť osobného asistenta som povinná podať DP? Môže si manžel na mňa uplatniť celú NČZD, alebo len rozdiel?
Ďakujem.
Tweety
11.01.11,07:36
Dobrý deň, prosím Vás ak vykonávam činnosť osobného asistenta som povinná podať DP? Môže si manžel na mňa uplatniť celú NČZD, alebo len rozdiel?
Ďakujem.
1. Záleží od výšky príjmu
2.Rozdiel
oriesok
11.01.11,09:15
Ak nemá vlastný príjem, tak si uplatní celú NČ.
Ak sa zisk jej eseročky nepočíta, tak nemá vlastný príjem. Teda manžel si upaltní celú NČ na túto manželku .
Janiča
25.01.11,08:17
Dobrý deň.

Zamestnankyňa požiadala zamestnávateľa o vystavenie potvrdenia o príjme za r. 2010. Toto potvrdenie potrebuje pre manžela za účelom uplatnenia si odpočítateľnej položky na manželku. Má povinnosť zamestnávateľ takéto potvrdenie vydať? A ak áno, aký typ potvrdenia by to mal byť, pretože v zákone o DzP v § 39 (povinnosti zamestnávatela) sa uvádzajú iba tieto prípady, povinnosti vydať potvrdenie:
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

(7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na účely § 50, pričom vzor tohto potvrdenia určí ministerstvo.

A v týchto povinnostiach nevidím povinnosť vydať potvrdenie na vyššie spomenutý účel.
nesca
25.01.11,08:46
Konkrétne pre ten účel sa to nikde nespomína...ale máš s tým nejaký problém? Na všetko potrebuješ žiadosť alebo §? či ti to zakázal šéf? Potvrdenie jej musíš vydať tak-či tak.
Janiča
25.01.11,09:17
Mám s tým problém, lebo jediné potvrdenie, ktoré mi softvér urobí, je "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň atď ... za r. 2010". Lenže ešte neuplynul termín, v ktorom majú zamestnanci podať "Žiadost o ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov ... "(15/02/2011) a v tom prípade, že by zamestnankyňa následne po vydaní tohto potvrdenia požiadala o ročné zúčtovanie, tak potom by údaje z potvrdenia vydaného pred urobením ročného zúčtovania neboli pravdivé. Preto som sa pýtala, aký typ potvrdenia sa na tento účel používa.
ewita888
25.01.11,09:20
prečo by neboli pravdivé?
Janiča
25.01.11,09:33
Lebo predpokladám, že sa do r. 2010 (a teda aj to potvrdenia) ešte premietnu skutočnosti z ročného zúčtovania dane z príjmov. Alebo sa mýlim?
ewita888
25.01.11,09:41
tak do tohto potvrdenia určite nie...
Janiča
25.01.11,09:47
Ďakujem za odpovede, skúsim si to namodelovať a overím si to. Určite nie preto, že by som pochybovala o pravdivosti Vašej odpovede. Len pre vlastnú spokojnosť. Ešte raz vďaka.
nesca
25.01.11,10:08
Vyskúšaj.
Tak ako píše ewita,v potvrdení sa ti nič zo zúčtovania nezobrazí.Veď práve to robíš na základe "príjmu".
Tá pani ťa zmiatla tým,že ti povedala načo ho chce...či by si ho dala zarámovať,vytrela s ním podlahu,nič to na tom nemení.Potvrdenie o príjme len jedno.Kľudne jej ho vydaj.
Janiča
25.01.11,10:25
Ďakujem aj Tebe nesca. Vyskúšam a potom vystavím. Pekný deň.
evka-janekova
27.01.11,12:23
dobrý deň všetkým, riešim problém, s ktorým som sa ešte nestretla. Ako je to s odpočítateľnou položkou na manžela ked bol vo väzeni? Môže si ju pracujúca manželka odpočítať celú? Prepustili ho po 6 rokoch v tomto roku v auguste. od 25.8. bol evidovaný na úrade práce, potom od 11 mesiaca sa zamestnal na zmluvu, príjem na potrvrdení cca. 300€. Ako je to teraz? Dakujem za pomoc.
ewita888
27.01.11,13:24
nikde v zákone som nenašla, že by to vylučoval pobyt vo vazení..
leozka
09.02.11,16:38
Ahojte. Manžel si chce uplatniť Nezdan. časť na manželku, kt pracovala na dohodu a 2 mes. na prac.zmluvu.Uplatní si to takto:
NČ- HP manželky, al. NČ - ČP/ v tomto prípade by potrebovala aj potvrdenie zo SP , keďže si platiľa dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti?/Ďakujem za odpoveď!
Tweety
09.02.11,16:41
Ahojte. Manžel si chce uplatniť Nezdan. časť na manželku, kt pracovala na dohodu a 2 mes. na prac.zmluvu.Uplatní si to takto:
NČ- HP manželky, al. NČ - ČP/ v tomto prípade by potrebovala aj potvrdenie zo SP , keďže si platiľa dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti?/Ďakujem za odpoveď!
NČ mínus hrubý príjem bez zaplatených odvodov-DP.
leozka
09.02.11,16:48
ďakujem Tweety!
martinko 125
09.02.11,20:10
Ahojte môžete mi poradiť ako je to keď si chcem uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Keď manželka opatruje mamu. A ešte ako je to s detmi, počíta sa tam niečo? Som živnostník. ďakujem.
veronikasad
09.02.11,20:28
Ahojte môžete mi poradiť ako je to keď si chcem uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Keď manželka opatruje mamu. A ešte ako je to s detmi, počíta sa tam niečo? Som živnostník. ďakujem.
Uveď prosím výšku svojho príjmu (tržby) a základ dane.
ELAST
10.02.11,04:42
Prosím, poradíte mi? Ako je to s "príspevkom na starostlivosť o dieťa"? Zahŕňa sa do vlastného príjmu manželky alebo nie? Otázkou je, či je to štátna sociálna dávka alebo je to "len" sociálna dávka (a teda nie je štátna soc. dávka)?

Viem, že v článkoch p. Mihála sa uvádza, že do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa príspevok na starostlivosť o dieťa, ale tu:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/zcu_2010.pdf

hneď na začiatku druhej strany nie je tento príspevok na starostlivosť vymenovaný.

Prosím, pomôžete mi?
ewita888
10.02.11,04:58
Prosím, poradíte mi? Ako je to s "príspevkom na starostlivosť o dieťa"? Zahŕňa sa do vlastného príjmu manželky alebo nie? Otázkou je, či je to štátna sociálna dávka alebo je to "len" sociálna dávka (a teda nie je štátna soc. dávka)?

Viem, že v článkoch p. Mihála sa uvádza, že do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa príspevok na starostlivosť o dieťa, ale tu:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/zcu_2010.pdf

hneď na začiatku druhej strany nie je tento príspevok na starostlivosť vymenovaný.

Prosím, pomôžete mi?
PSOD je štátna sociálna dávka, takže sa do príjmu manželky nezahrnie..
ELAST
10.02.11,05:17
PSOD je štátna sociálna dávka, takže sa do príjmu manželky nezahrnie..

Ďakujem veľmi pekne. Aj ja si to myslím, len nechápem, prečo to nie je uvedené na tej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)....
ewita888
10.02.11,05:51
Ďakujem veľmi pekne. Aj ja si to myslím, len nechápem, prečo to nie je uvedené na tej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)....
http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/OSSD/SSD_-__tabul.prehlad_.rtf
tam nie sú všetky, treba googlovať;)
ELAST
10.02.11,05:52
Ďakujem veľmi pekne. Aj ja si to myslím, len nechápem, prečo to nie je uvedené na tej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)....

A ešte jedna otázka - manžel sa ma spýtal, či do vlastného príjmu manželky nepatrí aj polovica z jeho miezd (z príjmov manžela podľa § 5 zákona o dani z príjmov za rok 2010). Nepatrí, však? Alebo patrí?

Poradíte, prosím?
ewita888
10.02.11,05:57
do príjmu manželky v žiadnom prípade nepatrí príjem manžela..
ELAST
10.02.11,05:58
do príjmu manželky v žiadnom prípade nepatrí príjem manžela..

Ďakujem!
evuš
10.02.11,06:22
Ahojte poraďáci ! Známa sa na mňa obrátila s otázkou :

- ak bola na rodičovskej dovolenke po celý rok 2010 = môže si na ňu manžel uplatniť celú nezdaniteľnú časť, pretože RD sa nezapočítava do príjmu /iný príjem nemala/, nezapočítavajú sa ani rodinné prídavky - chápem správne ?

- ak je manželka ZŤP, poberá ID + príspevok na PHM - manžel si môže uplatniť rozdiel medzi ID a nezdaniteľnou časťou, pričom príspevok na PHM sa do príjmu nezapočítava ? Je to tak ?!

VRELÁ VĎAKA za uistenie alebo vyvrátenie môjho názoru !
ewita888
10.02.11,06:50
-rodičovský príspevok sa nezahŕňa do príjmu manželky, čiže uplatniť celú NČZD, ak nemala iný príjem
-ja si myslím, že treba zarátať aj príspevok na PHM /nie som si istá/.. nie je to štátna soc. dávka
evuš
10.02.11,08:08
-rodičovský príspevok sa nezahŕňa do príjmu manželky, čiže uplatniť celú NČZD, ak nemala iný príjem
-ja si myslím, že treba zarátať aj príspevok na PHM /nie som si istá/.. nie je to štátna soc. dávka

Ewita888, vďaka za uistenie.
Neviete náhodou niekto ako je to s tým príspevkom na PHM pre ZŤP ? Pokladá sa to za príjem, ktorý zníži možnosť uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ?
katka50
10.02.11,08:17
-rodičovský príspevok sa nezahŕňa do príjmu manželky, čiže uplatniť celú NČZD, ak nemala iný príjem
-ja si myslím, že treba zarátať aj príspevok na PHM /nie som si istá/.. nie je to štátna soc. dávka
Aj ja si myslím, že sa zaratáva príspevok na PHM do príjmu manželky, nakoľko nie je uvedený medzi príjmami, ktoré sa nezarátavajú, čiže všetko ostatné je príjmom manželky.
evuš
10.02.11,08:27
Aj ja si myslím, že sa zaratáva príspevok na PHM do príjmu manželky, nakoľko nie je uvedený medzi príjmami, ktoré sa nezarátavajú, čiže všetko ostatné je príjmom manželky.

OK, známej som to hovorila už včera, takže to len potvrdím. Vďaka !
martinko 125
10.02.11,18:30
Ahoj, moj príjem je 2500 euro, ale základ dane mi vychádza mínusový? moje pašálne výdavky sú 1200,čiastkový základ dane 1300, a preto základ dane znížený o nezdanitelné minimum na danovníka= 1300-4424(nezdaniteľné minimum+max. suma kt. si možno z daňov.základu odpoočítat vdaka dôchod. sporeniu)

Takže môže vyjst aj mínusový ? No a z toho 19 percent? blbost nie? A ako teda s manželkou a dvoma detmi?

Moc dakujem za odpoved
veronikasad
10.02.11,18:32
Martin, prepáč, ak tvojim povolaním je naozaj účtovník, to čo si napísal je poriadna blbosť.
martinko 125
10.02.11,18:43
a nevieš mi k tomu povedat viac? viem že som spravil chybu v tom že som uviedol zlú sumu pri odvodoch tj. paušálne výdavky sú potom1600
martinko 125
10.02.11,18:44
mimochodom ja niesom učtovník ale chcel by som sa to naučit počítat. ved vidíš aké mam príjmy a platit ešte niekoho....
veronikasad
10.02.11,18:50
Tak si oprav profil ...
martinko 125
10.02.11,18:52
vdaka za pomoc. Každý raz začínal....
veronikasad
10.02.11,18:53
a nevieš mi k tomu povedat viac? viem že som spravil chybu v tom že som uviedol zlú sumu pri odvodoch tj. paušálne výdavky sú potom1600
Doplň výšku zaplatených odvodov do ZP a SP. Zníženie základu dane o zaplatené dôch.poistenie nie je nutné pre nízky základ dane.
veronikasad
10.02.11,18:55
vdaka za pomoc. Každý raz začínal....
S čím začínal ? Ak sa budeš pýtať ako živnostník, dostaneš inú odpoveď. U účtovníka, ktorý ide robiť DP, predpokladám aspoň prečítanie zákona o dani z príjmov

Ak nie si účtovník, uprav si svoj profil.
martinko 125
10.02.11,19:03
do sociálnej si neplatím a zdravotná je 600 euro. vopred ti ďakujem za radu a ospravedlnujem sa za blbosti
martinko 125
10.02.11,19:05
do sociálnej si neplatím a zdravotná je 600 euro. vopred ti ďakujem za radu a ospravedlnujem sa za blbosti

som živnostník -murár
veronikasad
10.02.11,19:07
do sociálnej si neplatím a zdravotná je 600 euro. vopred ti ďakujem za radu a ospravedlnujem sa za blbosti

som živnostník -murár
tie cifry strielaš z brucha ? Kde si zobral 600 € na ZP ?
martinko 125
10.02.11,19:09
nie vynásobil som si 12 mes. krát 50eur (moja mesačná splátka)
martinko 125
10.02.11,19:11
asi ma zabiješ? vieš pokúšal som sa to dat do kopy podla schémy výpočtu z novín Pravda. A zatial by som chcel vediet či moj postup bol dobrý z hladiska postupu nie výpočtu, pretože som ešte nebol v zdravotnej po podklady. Preto len takýto výpočet...
veronikasad
10.02.11,19:15
asi ma zabiješ? vieš pokúšal som sa to dat do kopy podla schémy výpočtu z novín Pravda. A zatial by som chcel vediet či moj postup bol dobrý z hladiska postupu nie výpočtu, pretože som ešte nebol v zdravotnej po podklady. Preto len takýto výpočet...
Martin aké podklady potrebuješ zo ZP (alebo si robíš zo mňa srandu) ? K uplatneniu odpočtu zaplatených preddavkov máš predsa kopiu bankových zloženiek, alebo výpis z účtu, ak platíš cez banku.

mimotemyVieš k čomu by som prirovnala tvoje pokusy-omyly ? Pred rokom som prerábala kúpelňu (ak si naozaj murár) - to ako keby som si sama išla lepiť obkladačky alebo dlažbu...
martinko 125
10.02.11,19:19
nie nemyslel som to tak... len mi vysvetli prečo ti bolo 600 eur divné. Platím si len základné oš. tak neviem? No raz sa to musím naučit :-)
veronikasad
10.02.11,19:25
nie nemyslel som to tak... len mi vysvetli prečo ti bolo 600 eur divné. Platím si len základné oš. tak neviem? No raz sa to musím naučit :-)
lebo mesačne sa v min. roku platilo 44,63 a z tvojho príjmu mi nevychádza, že by si platil viac ako z minima.
martinko 125
10.02.11,19:33
ja som si to len zaokruhlil (len príkladovo). ide mi len o naozaj správny postup vyplnania tlačiva. Len som chcel vediet ako dalej sa vymotat. Tak ked pre moj nízky príjem si nemusím uplatnit zníženie základu dane o zapl. dochod. poistenie. Tak mi zostal čiastkový základ dane 900eur (približne) No a čo napísat do kolonky Základ dane? rovno nulu?
veronikasad
10.02.11,19:36
Príjemnú zábavu, ak budeš mať konkrétne podklady, rieš to na Porade ... Na učenie teraz nie je čas.
misurka
11.02.11,07:35
Ak si zamestnankyňa uplatňuje NZČ na manžela, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok spätne k 1.10.2010, ale tento bol fyzicky vyplatený až v januári 2011, započíta sa tento do vlastného príjmu manžela už za rok 2010?
Tweety
11.02.11,07:54
Ak si zamestnankyňa uplatňuje NZČ na manžela, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok spätne k 1.10.2010, ale tento bol fyzicky vyplatený až v januári 2011, započíta sa tento do vlastného príjmu manžela už za rok 2010?
Nie, do roku 2010 nie.
misurka
11.02.11,07:57
Ďakujem za usmernenie.


Nie, do roku 2010 nie.
viktor24
11.02.11,13:13
Dobry den,
pri uplateneni nezdan. ciastky na manzelku, zaratava sa do prijmu manzelky aj vyrovnavacia davka ku prispevku pocas materskej dovolenky? (manzelka mala nizku matersku, tak dostavala od Uradu prace este dorovnanie do tych cca 164 eur).
Ja si myslim, ze mam to zaratat.
Dakujem, pekny zvysok dna.
veronikasad
11.02.11,13:18
Dobry den,
pri uplateneni nezdan. ciastky na manzelku, zaratava sa do prijmu manzelky aj vyrovnavacia davka ku prispevku pocas materskej dovolenky? (manzelka mala nizku matersku, tak dostavala od Uradu prace este dorovnanie do tych cca 164 eur).
Ja si myslim, ze mam to zaratat.
Dakujem, pekny zvysok dna.
to nie je vyrovnávacia dávka, ale rodičovský príspevok, ktorý je štátnou sociálnou dávkou a nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.
milagros208
11.02.11,13:28
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ako sa počíta odp.položka na manželku.,ak manželka mala príjem za rok 2010 3500€ a manžel má nárok na odpočítanie za 3 mesiace. Ďakujem.
veronikasad
11.02.11,14:03
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ako sa počíta odp.položka na manželku.,ak manželka mala príjem za rok 2010 3500€ a manžel má nárok na odpočítanie za 3 mesiace. Ďakujem.
prečo 3 mesiace ? Len 3 mesiace boli manželmi ?
viktor24
11.02.11,16:10
to nie je vyrovnávacia dávka, ale rodičovský príspevok, ktorý je štátnou sociálnou dávkou a nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Dakujem. A kde by som to mohol nást - lebo pri upresneni statnych soc. davok nie je take nieco ani spomenute...
veronikasad
11.02.11,16:13
Dakujem. A kde by som to mohol nást - lebo pri upresneni statnych soc. davok nie je take nieco ani spomenute...
zo stránky UPSVaR :

Ak sa oprávnenej osobe vypláca za celý kalendárny mesiac materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku 256 €, rodičovský príspevok je počas obdobia vyplácania materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku 256 € a sumou materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte.

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=406#Výška_príspevku


PS : sú tam sumy platné pre rok 2010 ...
gardenia
11.02.11,16:15
Dobrý večer, veľmi pekne prosím o radu, aké potvrdenie a od koho má žiadať osobná asistentka OZŤP, ak si jej manžel chce na ňu uplatniť nezdaniteľnú čiastku. Vopred pekne ďakujem za radu. Príjemný večer všetkým.
veronikasad
11.02.11,16:17
Dobrý večer, veľmi pekne prosím o radu, aké potvrdenie a od koho má žiadať osobná asistentka OZŤP, ak si jej manžel chce na ňu uplatniť nezdaniteľnú čiastku. Vopred pekne ďakujem za radu. Príjemný večer všetkým.
Na základe čoho bude robiť daňové priznanie ?
gardenia
11.02.11,19:25
Manželovi osobnej asistentky bude robiť zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane a keďže jeho manželka mala len tento príjem, nižší ako 4 025,70, bude si uplatňovať odpočet aj na ňu.
dobrava
12.02.11,09:57
Prosím, počíta sa do vlastného príjmu manželky na účely uplatnenia NČZD manželom aj daňovým úradom vrátená daň zo stav.sporenia za 2009?
Katy a R
12.02.11,10:08
Prosím, počíta sa do vlastného príjmu manželky na účely uplatnenia NČZD manželom aj daňovým úradom vrátená daň zo stav.sporenia za 2009?

.. úroky sú jej príjmom;)
Katy a R
12.02.11,10:43
Dobrý večer, veľmi pekne prosím o radu, aké potvrdenie a od koho má žiadať osobná asistentka OZŤP, ak si jej manžel chce na ňu uplatniť nezdaniteľnú čiastku. Vopred pekne ďakujem za radu. Príjemný večer všetkým.

.. však hádam má doklady od ZŤP (koľko jej platil)... ktorému robí osobnú asistentku...:confused:
milagros208
12.02.11,11:36
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ako sa počíta odp.položka na manželku.,ak manželka mala príjem za rok 2010 3500€ a manžel má nárok na odpočítanie za 3 mesiace. Ďakujem.


prečo 3 mesiace ? Len 3 mesiace boli manželmi ?

Áno, boli manželmi len tri mesiace. Brali sa v septembri 2010.
gardenia
12.02.11,17:15
.. však hádam má doklady od ZŤP (koľko jej platil)... ktorému robí osobnú asistentku...:confused:
Samozrejme, že OZŤP má doklady, aj jej vystavil potvrdenie, ale mzdárka to vrátila, že to nie je doklad. Nemali by to potvrdenie dať z ÚPSVAR, ktorý tie
peniaze posiela?
veronikasad
12.02.11,17:19
Samozrejme, že OZŤP má doklady, aj jej vystavil potvrdenie, ale mzdárka to vrátila, že to nie je doklad. Nemali by to potvrdenie dať z ÚPSVAR, ktorý tie
peniaze posiela?
Vypýtaj si od mzdárky potvrdenie o zdan.mzde a urob si DP sám. DU bude taký doklad stačiť .
Katy a R
12.02.11,18:31
Samozrejme, že OZŤP má doklady, aj jej vystavil potvrdenie, ale mzdárka to vrátila, že to nie je doklad. Nemali by to potvrdenie dať z ÚPSVAR, ktorý tie
peniaze posiela?

Peniaze jej neposiela UPSVaR, ale platí ju ZŤP na základe zmluvy o OA..
Mzdárke netreba žiadne doklady dávať, manžel do žiadosti o RZD napíše výšku príjmu manželky a žiadosť vlastnoručne podpíše!!!! nič viac a nič menej. On je zodpovedný za to, že údaje sú správne!
Ak to už inak nejde:mad:... nech si spraví DP sám (ako píše Veronika).
Ak by mu aj prišla daňová kontrola .. má všetko v poriadku - ak teda doklady o prijatej platbe od ZŤP má. :)
ešte doplním .. samozrejme treba rátať skutočne vyplatený príjem v roku 2010;) (nezabudnúť, že za december je odmena za OA vyplatená až v januári - ale to určite vieš;))
gardenia
13.02.11,17:35
Ďakujem za rady, ja som myslela, že ÚPSVaR by aj mohol dať potvrdenie, lebo každý mesiac dostáva od OZŤP podpísané potvrd. o prevzatí sumy asistentom. Zajtra tam zavolám. Ak nie, tak urobíme podľa vašej rady.Ďakujem.
Katy a R
13.02.11,19:16
Ďakujem za rady, ja som myslela, že ÚPSVaR by aj mohol dať potvrdenie, lebo každý mesiac dostáva od OZŤP podpísané potvrd. o prevzatí sumy asistentom. Zajtra tam zavolám. Ak nie, tak urobíme podľa vašej rady.Ďakujem.

.. ona má vzťah (zmluva o výkone OA podlˇa OZ) so ZŤP - nie s UPSVaR .. popozeraj aj túto tému - nájdeš tam aj o príjme... http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html.
Ale v podstate žiadne potvrdenie nepotrebuje ... lebo ako píšeš všetky potvrdenia už má (ak veľmi chce- môže jej urobiť podľa toho vzoru, čo som tam pridala .. prísp 64)
helas
14.02.11,02:27
Dobrý,
chcem utvrdiť či vyplatené dávky v nezamestnanosti sa počítajú
do príjmu pri DP FO typ A
Ďakujem
katka50
14.02.11,05:01
Dobrý,
chcem utvrdiť či vyplatené dávky v nezamestnanosti sa počítajú
do príjmu pri DP FO typ A
Ďakujem
Ak myslíš, či sa dávky v nezamestnanosti prirátajú k Tvojim zdanit. príjmom-tak nie. Dávky v nezamestnanosti nie sú zdanit. príjmom. Ak si však jeden z manželov chce uplatniť NČZD na toho druhého-tak áno vtedy sú príjmom.
helas
14.02.11,06:09
Ďakujem
helas
14.02.11,06:12
A ešte jedná otázka. Pri tomto DP sa klientovi vráti zaplatená daň, ale on si chce poslať 2 % z daní, je to možné?
ewita888
14.02.11,06:23
A ešte jedná otázka. Pri tomto DP sa klientovi vráti zaplatená daň, ale on si chce poslať 2 % z daní, je to možné?
a z čoho by chcel poslať 2 %, keď sa mu všetka daň vráti?
helas
14.02.11,07:32
Ďakujem,
Zdenka175
14.02.11,08:54
Svokor si podá DP, a chce si uplatniť NCZD na manželku. A tú jej časť by som vypočítala takto 4025,70 - dôchodok - dávky v hmotnej núdzi = xxxxx. Uvažujem správne???Ďakujem
ewita888
14.02.11,08:56
ak nemala iný príjem, správne
m.aj.a
19.02.11,19:17
Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som pomôcť, pretože mám trochu zamotaný prípad:
Daňovník si chce uplatniť nezd.časť na manželku, pričom:
1. manželka v r. 2010 bola študentkou a zároveň poberala sirotský dôchodok, a to do augusta 2010 (bola na OÚ aj so sobášnym listom), a tiež ešte v prvom polroku si zarobila brigádou cca 100,- €
2. manželstvo bolo uzavreté v júli 2010 a odvtedy už manželka nemala žiadny príjem, okrem toho sirotského dôchodku do augusta.
Ako postupovať pri výpočte odpočítateľnej časti na manželku?
Buď si odpočíta zo 4025,70 príjem za brigádu a sirot.dôchodok a výslednú sumu prepočíta na mesiace 7 - 12,
alebo NČ 4025,70 prepočíta na tých 6 mesiacov a odpočíta z nej sirot.dôchodok za 7. a 8. mesiac, ktorý dostala už počas manželstva.
Bola by som naozaj rada, keby mi to niekto pomohol vyriešiť. :confused::confused::confused:
Katy a R
20.02.11,18:55
Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som pomôcť, pretože mám trochu zamotaný prípad:
Daňovník si chce uplatniť nezd.časť na manželku, pričom:
1. manželka v r. 2010 bola študentkou a zároveň poberala sirotský dôchodok, a to do augusta 2010 (bola na OÚ aj so sobášnym listom), a tiež ešte v prvom polroku si zarobila brigádou cca 100,- €
2. manželstvo bolo uzavreté v júli 2010 a odvtedy už manželka nemala žiadny príjem, okrem toho sirotského dôchodku do augusta.
Ako postupovať pri výpočte odpočítateľnej časti na manželku?
Buď si odpočíta zo 4025,70 príjem za brigádu a sirot.dôchodok a výslednú sumu prepočíta na mesiace 7 - 12,
alebo NČ 4025,70 prepočíta na tých 6 mesiacov a odpočíta z nej sirot.dôchodok za 7. a 8. mesiac, ktorý dostala už počas manželstva.
Bola by som naozaj rada, keby mi to niekto pomohol vyriešiť. :confused::confused::confused:
doplnnie .... počíta sa príjem skutočne vyplatený v roku 2010 (ten dôchodok)

počítaš pomernú časť.. ja by som to takto (dúfam, že správne):
NZČ = (4025,70-príjem manž za celé zd obdobie)/12*5
alebo keď si rozložíš
NZČ = (4025,70/12*5)-(príjem manž za celé zd obdobie/12*5)
m.aj.a
20.02.11,21:44
Ďakujem za tvoju odpoveď, myslím, že máš pravdu. Znova som si prečítala poučenie v DP k nezdanit.časti na manželku a je to tak. Len ešte jedna vec: manželstvo bolo uzavreté 10.7. - tak by sa mal počítať podľa mňa aj mesiac júl, teda 6 mesiacov manželstva. Čo Vy na to?
ewita888
21.02.11,04:36
Ďakujem za tvoju odpoveď, myslím, že máš pravdu. Znova som si prečítala poučenie v DP k nezdanit.časti na manželku a je to tak. Len ešte jedna vec: manželstvo bolo uzavreté 10.7. - tak by sa mal počítať podľa mňa aj mesiac júl, teda 6 mesiacov manželstva. Čo Vy na to?
nie, iba 5 mesiacov, t.j. od kalendárneho mesiaca, na začiatku ktorého boli manželia..
katka50
21.02.11,04:52
Ďakujem za tvoju odpoveď, myslím, že máš pravdu. Znova som si prečítala poučenie v DP k nezdanit.časti na manželku a je to tak. Len ešte jedna vec: manželstvo bolo uzavreté 10.7. - tak by sa mal počítať podľa mňa aj mesiac júl, teda 6 mesiacov manželstva. Čo Vy na to?

Len za 5 mesiacov.

Zákon 595/2003 § 11 ods.6
(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
emarosl
21.02.11,10:32
Prosím, poradíte mi? Manžel si uplatňuje u svojho zamestnávateľa na mňa odpočítateľnú položku. U zamestnávateľa vyplnil žiadosť o vykonanie RZ, v ktorej uviedol výšku mojich vlastných príjmov a žiadosť podpísal.

Dnes mi volal manžel, že mu zamestnávateľ povedal, že je nový predpis a musím mu doručiť čestné vyhlásenie o výške vlastného príjmu + vydokladovať všetky moje príjmy (zo Sociálnej poisťovne, z Úradu práce, z banky (sumu drobných úrokov...).

Prosím Vás, je to naozaj potrebné? Mám dokladovať aj výšku rod. príspevku, keď nie je súčasťou vlastného príjmu? A prosím, neviete mi poradiť číslo toho nového predpisu?

Ďakujem pekne a moc za pomoc!
Tweety
21.02.11,10:34
Prosím, poradíte mi? Manžel si uplatňuje u svojho zamestnávateľa na mňa odpočítateľnú položku. U zamestnávateľa vyplnil žiadosť o vykonanie RZ, v ktorej uviedol výšku mojich vlastných príjmov a žiadosť podpísal.

Dnes mi volal manžel, že mu zamestnávateľ povedal, že je nový predpis a musím mu doručiť čestné vyhlásenie o výške vlastného príjmu + vydokladovať všetky moje príjmy (zo Sociálnej poisťovne, z Úradu práce, z banky (sumu drobných úrokov...).

Prosím Vás, je to naozaj potrebné? NIe, nie je to potrebné, správnosť údajov na žiadosti potvrdzuje svojím podpisom . Mám dokladovať aj výšku rod. príspevku, keď nie je súčasťou vlastného príjmu? A prosím, neviete mi poradiť číslo toho nového predpisu?

Ďakujem pekne a moc za pomoc!
V texte.
Timka1
21.02.11,10:35
Prosím, poradíte mi? Manžel si uplatňuje u svojho zamestnávateľa na mňa odpočítateľnú položku. U zamestnávateľa vyplnil žiadosť o vykonanie RZ, v ktorej uviedol výšku mojich vlastných príjmov a žiadosť podpísal.

Dnes mi volal manžel, že mu zamestnávateľ povedal, že je nový predpis a musím mu doručiť čestné vyhlásenie o výške vlastného príjmu + vydokladovať všetky moje príjmy (zo Sociálnej poisťovne, z Úradu práce, z banky (sumu drobných úrokov...).

Prosím Vás, je to naozaj potrebné? Mám dokladovať aj výšku rod. príspevku, keď nie je súčasťou vlastného príjmu? A prosím, neviete mi poradiť číslo toho nového predpisu?

Ďakujem pekne a moc za pomoc!

netreba dokladovať tvoje príjmy, tým, že to podpísal, zodpovedá za správnosť údajov uvedených v žiadosti o vykonanie RZD
emarosl
21.02.11,10:42
netreba dokladovať tvoje príjmy, tým, že to podpísal, zodpovedá za správnosť údajov uvedených v žiadosti o vykonanie RZD

Ďakujem penádherne všetkým za odpovede, aj za súhlas! Veľmi mi pomáhate! Ďakujem ešte raz!
m.aj.a
21.02.11,16:39
Katy a R, ewita888 a katka50, ďakujem, ďakujem, už mi je to jasné.
usko 1
22.02.11,10:40
Prosím o pomoc: Manželka má jediný príjem za prenájom bytu, po odpočítaní čiastky 925,25 tento činí 9O8,10 . Výdavky súvisiace s prenájmom činia 777,47, odvody do ZP 344,86. Moja otázka znie:
Manžel kráti odpočitateľnú položku na manželku o Príjem - odvody, alebo Príjem - odvody a výdavky? Ďakujem.
babi2
22.02.11,10:52
Prosím o pomoc: Manželka má jediný príjem za prenájom bytu, po odpočítaní čiastky 925,25 tento činí 9O8,10 . Výdavky súvisiace s prenájmom činia 777,47, odvody do ZP 344,86. Moja otázka znie:
Manžel kráti odpočitateľnú položku na manželku o Príjem - odvody, alebo Príjem - odvody a výdavky? Ďakujem.
Príjem - odvody
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
usko 1
22.02.11,11:12
Dobre, zákon mi je jasný, len stále neviem, či si príjem znížim len o odvody do ZP, alebo aj o výdavky súvisiace s prenájmom.
babi2
22.02.11,11:16
Dobre, zákon mi je jasný, len stále neviem, či si príjem znížim len o odvody do ZP, alebo aj o výdavky súvisiace s prenájmom.
veď som hore napísala, že príjem - odvody, a aj zákon jasne hovorí, že sa za vlastný príjem považuje - vlastný príjem znížený o zaplatené poistné, čiže nie ponížený o iné výdavky spojené s prenájmom;)
veronikasad
22.02.11,11:26
Dobre, zákon mi je jasný, len stále neviem, či si príjem znížim len o odvody do ZP, alebo aj o výdavky súvisiace s prenájmom.
pri uplatňovaní NČZD sa berie do úvahy príjem, nie základ dane.
usko 1
22.02.11,11:45
Ďakujem pekne.
malenka3
22.02.11,20:53
Dobrý deň,prosím Vás o radu ohľadom odpočítateľnej položky na manželku. Od úradu práce som dostala potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku za rok 2010 za mesiace január až október (dávky boli vyplácané mesiac pozadu, takže posledná septembrová dávka bola vyplatená v októbri), Rodičovský príspevok ak sa nemýlim sa do vlastných príjmov manželky na posúdenie odpočítateľnej položky nezahŕňa.
V polovici septembra som sa evidovala na úrade práce, kde mi priznali podporu v nezamestnanosti. Za rok 2010 mi boli priznané dávky za október, november a december, ktoré boli taktiež vyplácané mesiac pozadu. Decembrová dávka v nezamestnanosti mi bola vyplatená v januári 2011 - na potvrdení o vyplatených dávkach v nezamestnanosti je uvedené, že dátum splatnosti decembrovej 2010 dávky bol 21.1.2011 - v tento deň my skutočne dávka aj nabehla na účet. Prosím Vás, táto posledná dávka sa ráta do vlastného príjmu manželky do roku 2010, alebo už do 2011? ďakujem
mimaemma
23.02.11,13:33
Táto záležitosť tu už bola riešená, jedná sa o skutočne vyplatené dávky v danom roku. Takže započítavaš tie, ktoré boli vyplatené v roku 2010.
Rodičovský sa nezarátava ( iba materská a podpora).
zuzulienkaxxx
23.02.11,13:53
do príjmov manželky sa teda zarátava len materská a nie rodičovský príspevok? Materská bola 28 týždnov. a teda potom už dostáva len rodičovský príspevok? Teda NČZD znížim iba o materskú manželky?
zuzulienkaxxx
23.02.11,13:54
aha dobre dakujem mimaemma, nevšimla som si prispevok
malenka3
23.02.11,19:07
Táto záležitosť tu už bola riešená, jedná sa o skutočne vyplatené dávky v danom roku. Takže započítavaš tie, ktoré boli vyplatené v roku 2010.
Rodičovský sa nezarátava ( iba materská a podpora).
Ďakujem pekne mimaemma.
monikago
24.02.11,10:05
môžem sa aj ja spýtať k tejto téme:

máme vo firme zamestnaných manželov, a jedenému z nich vyšlo v ročnom zúčtovaní /má menšiu mzdu/, zdaniteľná mzda 0,- a základ dane 3954,34 Eur. Môžem ja od tejto čiastky odpočítať nezdaniteľné minimum a rozdiel pridať k RD druhého z manželov?
katka50
24.02.11,10:27
môžem sa aj ja spýtať k tejto téme:

máme vo firme zamestnaných manželov, a jedenému z nich vyšlo v ročnom zúčtovaní /má menšiu mzdu/, zdaniteľná mzda 0,- a základ dane 3954,34 Eur. Môžem ja od tejto čiastky odpočítať nezdaniteľné minimum a rozdiel pridať k RD druhého z manželov?
Áno, druhý z manželov si uplatní NČZD na prvého rozdielom 4025,70 € - 3954,34 €=71,36 €, pokiaľ nebol PN, lebo aj náhrada príjmu a nemoc. dávky na tento účel sú príjmom.
monikago
24.02.11,11:29
Áno, druhý z manželov si uplatní NČZD na prvého rozdielom 4025,70 € - 3954,34 €=71,36 €, pokiaľ nebol PN, lebo aj náhrada príjmu a nemoc. dávky na tento účel sú príjmom.


tak to mas pravdu, on bol cca 2 mesiace PN, lebo mal zlomenu nohu /pracovny uraz/, ale ta davka ma teda zaskocila, to som nevedela, ze co vyplaca SP, tak treba dat do DP ak prijem resp. treba poslat zamestnanca na socku, aby vypytal doklad? a treba mu to dopocitat do zuctovania?
dakujem za rady, ospravedlnujem sa, ale RZ robim prvy krat, tak aby som to mala v poriadku
ewita888
24.02.11,11:35
do DP to nedávaš, len sa o to poníži nezdanitelná časť pri uplatnovaní NČZD na manžela/lku
monikago
24.02.11,11:48
takže mám od neho vyžiadať, aby by doniesol potvrdenie zo SP, kolko mu vyplatili nemocenskej? ale v podstate, ked je iba taky maly rozdiel medzi prijmom a nezdaninetelnym minimom, tak im nebudem nic uplatnovat, lebo tu nemocensku mal urcite vyssiu /to bol pracovny uraz/
veronikasad
24.02.11,12:05
tak to mas pravdu, on bol cca 2 mesiace PN, lebo mal zlomenu nohu /pracovny uraz/, ale ta davka ma teda zaskocila, to som nevedela, ze co vyplaca SP, tak treba dat do DP ak prijem resp. treba poslat zamestnanca na socku, aby vypytal doklad? a treba mu to dopocitat do zuctovania?
dakujem za rady, ospravedlnujem sa, ale RZ robim prvy krat, tak aby som to mala v poriadku
Nemusíš ho ani preháňať na SP. Prvých 10 dní vypláca náhradu príjmu zamestnávatel, ktorá nie je uvedená na potvrdení. Ak si ju zistíš a pripočítaš k príjmu, určite to bude viac ako NČZD.
monikago
24.02.11,12:33
Nemusíš ho ani preháňať na SP. Prvých 10 dní vypláca náhradu príjmu zamestnávatel, ktorá nie je uvedená na potvrdení. Ak si ju zistíš a pripočítaš k príjmu, určite to bude viac ako NČZD.


dakujem velmi pekne
viktor24
28.02.11,13:51
Este by som mal otazku v suvislosti materskou: berie sa do uvahy skutocne vyplatena materska alebo narok - lebo na papieri od SP je napisane obdobie napr. 1/2010 a vyplatene v 2/2010. A co potom s materskou davkou za 12/2009 vyplatenou v 1/2010?
Druha moja otazka: za mesiace 1-2/2010 som mal TPP u predchadzajúceho zamestnavatela.Na potvrdeni o zdan. mzde nemam uplatnenu nezdan. ciastku na seba. Mozem si ju teda v celej vyske uplatnit v ramci RZ?jDakujem.
jirib
01.03.11,06:46
Mam narok a v Ziadosti o rocne zutovanie som si uplatnil narok na zamestnanecku premiu. Mozem si sucasne uplatnit NČZD na manzelku? Zohladni sa mi v Rocnom zutovani jedno aj druhe?
katka50
01.03.11,06:54
Mam narok a v Ziadosti o rocne zutovanie som si uplatnil narok na zamestnanecku premiu. Mozem si sucasne uplatnit NČZD na manzelku? Zohladni sa mi v Rocnom zutovani jedno aj druhe?
Nie, buď NČZD na manželku, alebo zamestnanecká prémia.
viktor24
01.03.11,08:12
Este by som mal otazku v suvislosti materskou: berie sa do uvahy skutocne vyplatena materska alebo narok - lebo na papieri od SP je napisane obdobie napr. 1/2010 a vyplatene v 2/2010. A co potom s materskou davkou za 12/2009 vyplatenou v 1/2010?
Druha moja otazka: za mesiace 1-2/2010 som mal TPP u predchadzajúceho zamestnavatela.Na potvrdeni o zdan. mzde nemam uplatnenu nezdan. ciastku na seba. Mozem si ju teda v celej vyske uplatnit v ramci RZ?jDakujem.
Prelúskal som poradu a myslim ,ze som nasiel odpoved na tento moj problem. Takze matersku za 12/09 vyplatenu v januari 2010 by som mal priratat k prijmu manzelky za rok 2010. A pri rocnom zuctovani dane si mozem uplatnit na seba nezdanitelnu ciastku v celej vyske (aj ked v mesiacoch za 1-2 som kvoli nizkemu prijmu som ju nemal uplatnenu ). Prosim, potvrdte mi to.:)
rennka
01.03.11,09:16
Prosim o vysvetlenie, lebo mam v tom chaos. PN vyplatena socialkou nie je prijem pre samotneho danovnika (ak si ziada o RZD al. podava DP) ale je prijmom ak si ho chce uplatnit manzel/ manzelka? Dakujem
drobeceva
01.03.11,10:01
Prosim o vysvetlenie, lebo mam v tom chaos. PN vyplatena socialkou nie je prijem pre samotneho danovnika (ak si ziada o RZD al. podava DP) ale je prijmom ak si ho chce uplatnit manzel/ manzelka? Dakujem
Renka, máš prístup do Draka - kuk:
http://www.porada.sk/t44602-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html
rennka
01.03.11,10:24
Drobeceva dakujem za rady
viktor24
01.03.11,13:07
Prelúskal som poradu a myslim ,ze som nasiel odpoved na tento moj problem. Takze matersku za 12/09 vyplatenu v januari 2010 by som mal priratat k prijmu manzelky za rok 2010. A pri rocnom zuctovani dane si mozem uplatnit na seba nezdanitelnu ciastku v celej vyske (aj ked v mesiacoch za 1-2 som kvoli nizkemu prijmu som ju nemal uplatnenu ). Prosim, potvrdte mi to.:)
Prosíííííííím....
viktor24
02.03.11,10:38
Uz by som to asi mal nechat tak, lebo dnes som volal kvoli tomu na Socialku a tam mi povedali, ze materska za 12/09 vyplatena v 01/2010 sa nema zahrnat do prijmov za rok 2010... Otvorim brozuru od Poradcu - DP za rok 2010 a tam sa na strane 124 docitam v ramci rieseneho prikladu,ze sa ma postupovat prave naopak ako som vyssie spominal. Prosim, ako to riesite vy? Ja na potvrdeni od SP mam uvedene:
mesiac/rok suma datum vyplaty
01/2010 xxxxx 17.02.2010
02/2010 xxxx 18.3.2010
spolu suma davok xxxxx eur
keri
03.03.11,08:38
Uz by som to asi mal nechat tak, lebo dnes som volal kvoli tomu na Socialku a tam mi povedali, ze materska za 12/09 vyplatena v 01/2010 sa nema zahrnat do prijmov za rok 2010... Otvorim brozuru od Poradcu - DP za rok 2010 a tam sa na strane 124 docitam v ramci rieseneho prikladu,ze sa ma postupovat prave naopak ako som vyssie spominal. Prosim, ako to riesite vy? Ja na potvrdeni od SP mam uvedene:
mesiac/rok suma datum vyplaty
01/2010 xxxxx 17.02.2010
02/2010 xxxx 18.3.2010
spolu suma davok xxxxx eur

Ja osobne by som sa zdrzala toho potvrdenia, co je vydane Socialnou poistovnou. Je to podobne ako s potvrdenim o prijmoch FO zo ZC - i tam je zahrnuty prijem za december 2010 i ked bol v skutocnosti vyplateny v januari 2011 :)
cize odpocitatelna polozka na manzelku = 4025,70-suma materskej tj. suma uvedena na potvrdeni od Soc.poi
iv@n
03.03.11,09:22
Uz by som to asi mal nechat tak, lebo dnes som volal kvoli tomu na Socialku a tam mi povedali, ze materska za 12/09 vyplatena v 01/2010 sa nema zahrnat do prijmov za rok 2010... Otvorim brozuru od Poradcu - DP za rok 2010 a tam sa na strane 124 docitam v ramci rieseneho prikladu,ze sa ma postupovat prave naopak ako som vyssie spominal. Prosim, ako to riesite vy? Ja na potvrdeni od SP mam uvedene:
mesiac/rok suma datum vyplaty
01/2010 xxxxx 17.02.2010
02/2010 xxxx 18.3.2010
spolu suma davok xxxxx eur
ja som bol v tom, že sa ráta to čo je vyplatené v roku 2010, teda aspoň zatiaľ som to tak vypísal do daňového, manželke tiež prišla v januári materská za december.
prečo to preboha nemôže byť niekde všetko jasne a zrozumiteľne napísané v tom poučení o daňovom priznaní :mad:
Iveta Matlovičová
03.03.11,11:36
ja som bol v tom, že sa ráta to čo je vyplatené v roku 2010, teda aspoň zatiaľ som to tak vypísal do daňového, manželke tiež prišla v januári materská za december.
prečo to preboha nemôže byť niekde všetko jasne a zrozumiteľne napísané v tom poučení o daňovom priznaní :mad:

a ja súhlasím s tým, že sa berie do úvahy len suma materského, ktorá bola vyplatená V príslušnom zdaňovacom období, nie ZA zdaňovacie obdobie, čítala som to niekde v komentári zákona - a to sa predsa nezmenilo, okrem iného .... možno sa odraziť aj od odpočítavania sumy poistného - berie sa do úvahy len poistné zaplatené V príslušnom zd.období

§ 11 ods. 5 Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť
Zdenka175
03.03.11,12:11
ja som bol v tom, že sa ráta to čo je vyplatené v roku 2010, teda aspoň zatiaľ som to tak vypísal do daňového, manželke tiež prišla v januári materská za december.
prečo to preboha nemôže byť niekde všetko jasne a zrozumiteľne napísané v tom poučení o daňovom priznaní :mad:
Ja som dostala potvrdenie o poberaní zo sociálneho. Oni berú do úvahy kalendárne mesiace,a nie , že dávku vyplatia až v januári. Do príjmu dávajú sumu pripadajúcu za december, aj keď ju vyplatili až v januári. Najlepšie urobíte ak si vyžiadate potvrdenie.
Katy a R
04.03.11,17:17
Soňula
05.03.11,17:21
ahojte, potrebovala by som poradiť: Podnikateĺ prerušil živnosť v 6.mesiaci 2010, potom sa stal zamestnancom do konca roka 2010. Môže si odpísať v daňovom priznaní celú nezdaniteĺnú časť na manželku/ má na to nárok/, aj keď bol SZČO len 6. mesiacov? Ďakujem za odpoveď.
Soňula
05.03.11,17:51
prosím, vie mi niekto odpovedať?
Katy a R
05.03.11,18:01
prosím, vie mi niekto odpovedať?

.. ak bola manželkou celých 12 mesiacov - tak áno. NZDČ odpočítava z celkového ZD:)
Anja111
05.03.11,18:01
ahojte, potrebovala by som poradiť: Podnikateĺ prerušil živnosť v 6.mesiaci 2010, potom sa stal zamestnancom do konca roka 2010. Môže si odpísať v daňovom priznaní celú nezdaniteĺnú časť na manželku/ má na to nárok/, aj keď bol SZČO len 6. mesiacov? Ďakujem za odpoveď.
Áno.
iv@n
05.03.11,20:11
prosím - preplatená dovolenka z roku 2009, peniaze prišli na účet v roku 2010, zarátať to ako príjem manželky?
Katy a R
05.03.11,20:17
prosím - preplatená dovolenka z roku 2009, peniaze prišli na účet v roku 2010, zarátať to ako príjem manželky?

podľa potvrdenia o príjme - od zamestnávateľa .. (príjem zo závislej činnosti)
mamullienka
29.03.11,08:26
Dobrý deň, chcem sa spýtať manželka SZČO minulý rok prenajímala byt, ak si chce manžel uplatniť NZČ, má si zo sumy 4025,70 odpočítať výšku prenájmu?
Treba potom k daňovému priznaniu doložiť aj kópiu nájomnej zmluvy?
truch
29.03.11,10:10
Dobrý deň, chcem sa spýtať manželka SZČO minulý rok prenajímala byt, ak si chce manžel uplatniť NZČ, má si zo sumy 4025,70 odpočítať výšku prenájmu?
Treba potom k daňovému priznaniu doložiť aj kópiu nájomnej zmluvy?

Daňovník si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Ak je základ dane daňovníka v roku 2010 rovnajúci sa alebo nižší ako 31 489,92 eura a manželka žijúca s manželom v domácnosti mala v roku 2010 vlastné príjmy nepresahujúce sumu 4 025,70 eura, nezdaniteľná časť základu dane na manželku za rok 2010, ktorú si môže manžel odpočítať zo základu dane, je rozdiel medzi sumou 4 025,70 eura a vlastným príjmom manželky.
Ak je základ dane daňovníka v roku 2010 vyšší ako 31 489,92 eura a manželka mala v roku 2010 vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane na manželku za rok 2010 sa vypočíta ako rozdiel medzi sumou 11 898,18 a jednej štvrtiny základu dane daňovníka zníženej o vlastný príjem manželky.

Do vlastných príjmov manželky sa započítavajú všetky druhy príjmov, aj keď sú od dane oslobodené (napr. dávky v nezamestnanosti, nemocenské, materské, úroky z úsporných vkladov, aj invalidný dôchodok), okrem zamestnaneckej prémie podľa § 32a zákona o dani z príjmov, daňového bonusu podľa § 33 zákona o dani z príjmov, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť, štátnych sociálnych dávok, štipendia poskytovaného študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
Kópiu nájomnej zmluvy netreba priložiť, treba si ju odložiť a ukázať iba pri daňovej kontrole
jana32
26.06.11,02:41
Prosím o radu, žena na rodičovskej dovolenke ( má pracovný pomer na pracovnú zmluvu uzatvorený v inej firme ) by k nám nastúpila len na dohodu, počas roka nijaký iný príjem mať nebude. Po skončení roku 2011 ak si urobí daňové priznanie , môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na seba a zrazená daň sa jej vráti? Ďakujem
jana32
26.06.11,10:55
Prosím o radu, žena na rodičovskej dovolenke ( má pracovný pomer na pracovnú zmluvu uzatvorený v inej firme ) by k nám nastúpila len na dohodu, počas roka nijaký iný príjem mať nebude. Po skončení roku 2011 ak si urobí daňové priznanie , môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na seba a zrazená daň sa jej vráti? Ďakujem


Prosím, skúste mi poradiť
truch
26.06.11,11:13
Prosím o radu, žena na rodičovskej dovolenke ( má pracovný pomer na pracovnú zmluvu uzatvorený v inej firme ) by k nám nastúpila len na dohodu, počas roka nijaký iný príjem mať nebude. Po skončení roku 2011 ak si urobí daňové priznanie , môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na seba a zrazená daň sa jej vráti? Ďakujem

Áno, je to tak ako píšeš:) / len neviem, či je jej výška zárobku limitovaná/
jana32
26.06.11,15:02
Pokiaľ viem, tak výška odmeny toho roku zatiaľ nie je limitovaná, aspoň som si to tu takto prečítala, tak dúfam, že som niečo neprehliadla.
cleonka
27.06.11,07:07
Dobrý deň
prosím Vás môže si žena odpočítať odpočítateľnú položku na manžela, ktorý je dobrovoľne nezamestnaný a nemá vôbec žiadne príjmy? A ešte jedna otázka, ak bola i ona 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaná a pracuje od 4/2011 - môže si uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku - teda za 12 mesiacov?
Tweety
27.06.11,07:09
Dobrý deň
prosím Vás môže si žena odpočítať odpočítateľnú položku na manžela, ktorý je dobrovoľne nezamestnaný a nemá vôbec žiadne príjmy? A ešte jedna otázka, ak bola i ona 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaná a pracuje od 4/2011 - môže si uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku - teda za 12 mesiacov?
Dvakrát áno.
cleonka
27.06.11,07:16
Ďakujem a ešte poprosím jednu otázku - viem že to do témy nepatrí ale do ktorej kolonky DP si uvedie odvedené zdravotné poistenie dobrovoľne poistenej osoby. Vďaka Vám
Zuzanak1
27.06.11,07:46
Dobrý deň, dávka v nezamestnanosti sa započítava do vlastného príjmu manželky alebo nie ? Mám svoj názor, ale ako tak čítam, tak sú nato rôzne názory, napr. v dnešných novinách, Citujem: Problém robí ľudom najmä to, čo do vlastného príjmu parnera započítať a čo nie. Napríklad davky v nezamestnanosti či rodičovský príspevok sa nerátajú, materské ano..
Tweety
27.06.11,08:04
Dobrý deň, dávka v nezamestnanosti sa započítava do vlastného príjmu manželky alebo nie ? ÁNo, započítava sa do jej príjmu na uplatnenie NČ. Mám svoj názor, ale ako tak čítam, tak sú nato rôzne názory, napr. v dnešných novinách, Citujem: Problém robí ľudom najmä to, čo do vlastného príjmu parnera započítať a čo nie. Napríklad davky v nezamestnanosti či rodičovský príspevok sa nerátajú, materské ano..
V texte.
Zuzanak1
27.06.11,08:43
V texte.
Ďakujem pekne, tiež si myslím, a vždy som si myslela.
Ludula
08.02.12,17:20
Dobrý večer, ja potrebujem poradiť či poberanie peňažného príspevku na opatrovanie je štátna sociálna dávka. Neviem či sa započítava do príjmu manželky.
Mila123
08.02.12,17:23
inges
08.02.12,17:55
Peňažný príspevok patrí medzi príjmy od dane oslobodené. Do vlastného príjmu manželky sa započítava:

- všetky príjmy podľa zákona o dani z príjmov podľa § 2 písm. c) zákona, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý je predmetom dane alebo nie je predmetom dane alebo či ide o príjem oslobodený od dane.

Dúfam, že je to správne.
inges
10.02.12,08:07
Dobrý deň.

A teraz som dopletená ja.
Zamestnankyňa si podala žiadosť o ročné zúčtovanie, má podpísané vyhlásenie, má príjem zo zamestnania a vychádza jej zamestnanecká prémia.
Je v poriadku ak si jej manžel na ňu uplatní nezdaniteľnú položku na manželku. Jej príjem - odvody na SP a ZP.
Mila123
10.02.12,08:12
jasne, je to ok...
inges
10.02.12,08:22
Mila123 ďakujem. Teraz som čítala názor, že ak si ona podá RZD a tam sa všetko zohľadní, manžel by žiadať nemal. Tak som si nebola istá. Ešte raz vďaka:)
Len nerozumiem ako je to s tou náhradou PN za 10 dní od zamestnávateľa. Treba to prirátať alebo to nie je potrebné. Stačí to napísať iba na dáky papier a prirátať k príjmu.
Mila123
10.02.12,08:24
pre manžela áno, doplni ho popr. aj na potvrdení o zdan. mzde,----príjem za doč. PN
inges
10.02.12,09:41
Jasné. Takže na potvrdenie o príjmoch manželky dopíšem rukou sumu a tá sa priráta k úhrnu manželky za 12 mesiacov a odrátajú sa odvody na ZP a SP teda poistné a príspevky.
Napr. úhrn príjmov manželky 3163,36 + 10,80 (PN od zametnávateľa)- 423,62(poistné a príspevky)=do žiadosti si manžel zapíše výslednú sumu.
Ďakujem.
KatyZV
28.03.12,09:23
Dobry den, chcem sa len utvrdit, ci pocitam spravne:
1, nezdanitelna cast na danovnika prijem zo ZC ...23.600, ZD z podnikania 9600, odpocet straty 10.783.
pre vypocet nezd.casti sa, ak dobre viem, odpocet straty nerata (?). takze manzelovi tym padom nevyjde ziadna suma na nezdanitelnu cast.

2, nezd. cast na manzelku .... ja som bola do 1.9.2011 na rodicovskej dovolenke, potom som poberala prijmy do decembra v sume 2.800. Zaroven mi bol za 2 mesiace vyplateny rodicovksy prispevok a za 2 mesiace sme mali vyplateni prispevok na starostlivost o dieta (za skolku).
Ak dobre viem, tieto prispevky sa do vlastneho prijmu manzelky nezahrnaju (?). takze na mna by si manzel mohol uplatnit nezdanit.cast:
11.753,09-(33.200/4=8.300)-2800=653

Uvazujem spravne?

Dakujem :)
Katy a R
28.03.12,09:27
Jasné. Takže na potvrdenie o príjmoch manželky dopíšem rukou sumu a tá sa priráta k úhrnu manželky za 12 mesiacov a odrátajú sa odvody na ZP a SP teda poistné a príspevky.
Napr. úhrn príjmov manželky 3163,36 + 10,80 (PN od zametnávateľa)- 423,62(poistné a príspevky)=do žiadosti si manžel zapíše výslednú sumu.
Ďakujem.
do žiadosti napíše výslednú sumu a podpíše!. Nič neprikladá ! :)
KatyZV
28.03.12,09:49
Dobry den, chcem sa len utvrdit, ci pocitam spravne:
1, nezdanitelna cast na danovnika prijem zo ZC ...23.600, ZD z podnikania 9600, odpocet straty 10.783.
pre vypocet nezd.casti sa, ak dobre viem, odpocet straty nerata (?). takze manzelovi tym padom nevyjde ziadna suma na nezdanitelnu cast.

2, nezd. cast na manzelku .... ja som bola do 1.9.2011 na rodicovskej dovolenke, potom som poberala prijmy do decembra v sume 2.800. Zaroven mi bol za 2 mesiace vyplateny rodicovksy prispevok a za 2 mesiace sme mali vyplateni prispevok na starostlivost o dieta (za skolku).
Ak dobre viem, tieto prispevky sa do vlastneho prijmu manzelky nezahrnaju (?). takze na mna by si manzel mohol uplatnit nezdanit.cast:
11.753,09-(33.200/4=8.300)-2800=653

Uvazujem spravne?

Dakujem :)

Pozrie sa niekto na to? DP za mna poda zamestnavatelale, nie som si ista DP za manzela a nechcem zbytocne natahovacky s DU, ak by si manzel na mna uplatnit odpocet zle.
Dakujem.
mondes
07.02.13,17:31
Prosím Vás, môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ktorá externe študuje, nemala za rok 2012 žiadny príjem a je evidovaná na UP. Však? Vdaka.
ewita888
07.02.13,17:34
Prosím Vás, môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ktorá externe študuje, nemala za rok 2012 žiadny príjem a je evidovaná na UP. Však? Vdaka.
prečo by nemohol? ak nemala žiadny príjem, tak celú nčzd
Tweety
07.02.13,17:36
prečo by nemohol? ak nemala žiadny príjem, tak celú nčzd
No ak mala podporu, tak nie celú, určite nie, len rozdiel. A záleží ešte aj od manželových príjmov.
mondes
07.02.13,17:37
Jasné, ďakujem, len som si nebola istá tým štúdiom.
ewita888
07.02.13,17:40
No ak mala podporu, tak nie celú, určite nie, len rozdiel. A záleží ešte aj od manželových príjmov.
Majka, veď píše, že nemala žiadny príjem :)
Tweety
07.02.13,17:42
Majka, veď píše, že nemala žiadny príjem :)
Nie je príjem ako príjem, ale ak vie, že aj prípadná podpora je príjmom, tak OK. Nie každý je až tak zdatný, že sa vie aj správne pýtať a dať správne informácie.
mondes
07.02.13,18:48
Nie je príjem ako príjem, ale ak vie, že aj prípadná podpora je príjmom, tak OK. Nie každý je až tak zdatný, že sa vie aj správne pýtať a dať správne informácie.

Nie, nemala podporu. Pýtala som sa preto, lebo sú nejaké obmedzenia na uplatnenie NČZD na manželku. Ale to až od 1.1.2013. Len som si nebola istá, že ak študuje, aj keď nemá príjem, či si môže manžel na ňu uplatniť NČZD. Takže ďakujem za odpovede.
veronikasad
07.02.13,18:51
Prosím Vás, môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ktorá externe študuje, nemala za rok 2012 žiadny príjem a je evidovaná na UP. Však? Vdaka.
Odkedy sú manželia ?
batorek
16.03.13,13:37
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať že daňovník poberá sirotský dôchodok
zomreli obidvaja rodičia Ide podávať daňové priznanie z prac.pomer
môže si odpočítať celú nezd. časť alebo musí znížiť o sumu sirot. dôchodku.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
16.03.13,13:40
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať že daňovník poberá sirotský dôchodok
zomreli obidvaja rodičia Ide podávať daňové priznanie z prac.pomer
môže si odpočítať celú nezd. časť alebo musí znížiť o sumu sirot. dôchodku.
Ďakujem za odpoveď. NČ si uplatní celú.
beata.b
16.03.13,18:55
Chcem sa opýtať, na odpoč. položku na manželku. Ak som pochopila správne, tak príjem z PN sa odpočítava a rodičovský príspevok sa nepočíta do príjmu? Je potrebné doložiť k priznaniu aj nejaké potvrdenia z týchto príjmov?
Ďakujem
Anik
16.03.13,19:02
nie je potrebné nič dokladovať iba v prípade kontroly a máš pravdu PN sa do vlastného príjmu manželky ráta rodičovský nie
ewita888
16.03.13,19:02
Chcem sa opýtať, na odpoč. položku na manželku. Ak som pochopila správne, tak príjem z PN sa odpočítava a rodičovský príspevok sa nepočíta do príjmu? Je potrebné doložiť k priznaniu aj nejaké potvrdenia z týchto príjmov?
Ďakujem
nemocenské sa ráta do príjmu manželky, rodičovský nie..
doklady sa neprikladajú k DP, ale v prípade kontroly to musíš zdokladovať
beata.b
16.03.13,19:09
Ešte raz ďakujem za odpoveď