duficek
05.02.08,18:40
viem ze v JU sa kurzove rozdiely neuctuju, ale presne o kurzovy rozdiel mi nesedi pokladna cudzej meny v roku 2007 a 2008.
ked si dam ku 31.12.2007 zobrazit stav pokladnice, spravne sa zobrazi stav pokladne 0. ale ked si dam tlacit pokladnicnu knihu, v tlacovej zostave mi v tejto pokladni zostava zostatok rovnajuci sa kurzovemu rozdielu medzi kurzom vystavenia FA a uhradenia FA (FA bola vystavena a uhradena v roku 2007). tento rozdiel sa prenasa aj do zaverecneho prehladu penazneho dennika, aj do vykazu o majetku a zavazkoch.
ked sa prepnem do roku 2008, stav pokladnice 0 sedi, v tlacovej zostave pokladnicna kniha je tiez 0 a aj do vykazov sa to spravne nacita.
tento rok som mal prvy krat cudzie meny, tak neviem ci to je v poriadku alebo nie.

predpokladam ze konecny stav hotovosti a cenin vo vykaze o majetku a zavazkoch roku 2007 sa musi rovnat pociatocnemu stavu vo vykaze roku 2008?
duficek
05.02.08,17:41
andrej_rv
05.02.08,18:11
viem ze v JU sa kurzove rozdiely neuctuju, ale presne o kurzovy rozdiel mi nesedi pokladna cudzej meny v roku 2007 a 2008.

Neúčtujú sa v priebehu roka. Ale v zmysle § 15 ods. 4 Postupov JÚ (do r.2007) sa ku dňu účtovnej uzávierky (31.12.) prepočítajú peňažné prostriedky v cudzej mene kurzom NBS na slovenskú menu a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
duficek
05.02.08,18:21
viem ze sa neuctuju, ja mam stav tej pokladne nulovy. vlozil som do pokladne CZK sumu rovnajucej sa tej fakture a po uhrade mam v tej pokladni stav 0.
ale vykaz o majetku a zavazkoch 2007 mam navyseny o rozdiel kurzov.
napr FA bola vystavena v CZK, do ucta som ju prepocital kurzom NBS co dalo 180 000 Sk. uhrada odisla z pokladne CZK, kurzom banky z ktorej som vybral peniaze v prepocte 185 000 Sk. rozdiel tych 5 000 mi ostava vo vykaze aj v pokladnicnej knihe ako zostatok v pokladni CZK. pritom v tej pokladni je 0 CZK.
andrej_rv
05.02.08,19:31
viem ze sa neuctuju, ja mam stav tej pokladne nulovy. vlozil som do pokladne CZK sumu rovnajucej sa tej fakture a po uhrade mam v tej pokladni stav 0.
ale vykaz o majetku a zavazkoch 2007 mam navyseny o rozdiel kurzov.
napr FA bola vystavena v CZK, do ucta som ju prepocital kurzom NBS co dalo 180 000 Sk. uhrada odisla z pokladne CZK, kurzom banky z ktorej som vybral peniaze v prepocte 185 000 Sk. rozdiel tych 5 000 mi ostava vo vykaze aj v pokladnicnej knihe ako zostatok v pokladni CZK. pritom v tej pokladni je 0 CZK.
Ten rozdiel máš podľa mňa práve preto, že si v uzávierkových operáciách nezaúčtoval kurzový rozdiel -5000 Sk tak, aby nulovému zostatku valút (CZK) vo valutovej pokladni zodpovedal aj nulový stav tejto pokladne v korunách.
Ak máš CZK k 31.12. nula a prepočítaný korunový stav CZK pokladne +5000,- Sk, musíš 31.12. zaúčtovať kurzovú stratu ako nepeňažnú operáciu -5000,- Sk, aby aj tam bola nula.
duficek
05.02.08,20:03
ano dakujem, uz som nico vycital z manualu aj tuna z tem na porade.
musim ist na pokladnicne doklady, tam je tlacitko kurzove rozdiely. dam vydaj z pokladne v sume 5000 Sk z CZK pokladne (menu CZK to nevplyvnuje), predpokladam ze predkontacie zadam ako VOZD a bez vplyvu na DPH. uhradu FA som uctoval ako vydaj za HIM, preto som si neni moc isty tym VOZD.
andrej_rv
05.02.08,20:12
predpokladam ze predkontacie zadam ako VOZD a bez vplyvu na DPH. uhradu FA som uctoval ako vydaj za HIM, preto som si neni moc isty tym VOZD.Kurzové rozdiely valutových pokladní a devízových účtov ku dňu uzávierky sú vždy výdavkom alebo príjmom ovplyvňujúcim daň.
duficek
05.02.08,20:22
dakujem za snahu a ochotu, pridelil by som aj bodik, ale nepusti ma system :(