Zavrieť

Porady

nesedi mi pokladna a vykazy o kurzovy rozdiel v JU

viem ze v JU sa kurzove rozdiely neuctuju, ale presne o kurzovy rozdiel mi nesedi pokladna cudzej meny v roku 2007 a 2008.
ked si dam ku 31.12.2007 zobrazit stav pokladnice, spravne sa zobrazi stav pokladne 0. ale ked si dam tlacit pokladnicnu knihu, v tlacovej zostave mi v tejto pokladni zostava zostatok rovnajuci sa kurzovemu rozdielu medzi kurzom vystavenia FA a uhradenia FA (FA bola vystavena a uhradena v roku 2007). tento rozdiel sa prenasa aj do zaverecneho prehladu penazneho dennika, aj do vykazu o majetku a zavazkoch.
ked sa prepnem do roku 2008, stav pokladnice 0 sedi, v tlacovej zostave pokladnicna kniha je tiez 0 a aj do vykazov sa to spravne nacita.
tento rok som mal prvy krat cudzie meny, tak neviem ci to je v poriadku alebo nie.

predpokladam ze konecny stav hotovosti a cenin vo vykaze o majetku a zavazkoch roku 2007 sa musi rovnat pociatocnemu stavu vo vykaze roku 2008?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    duficek Pozri príspevok
    viem ze v JU sa kurzove rozdiely neuctuju, ale presne o kurzovy rozdiel mi nesedi pokladna cudzej meny v roku 2007 a 2008.
    Neúčtujú sa v priebehu roka. Ale v zmysle § 15 ods. 4 Postupov JÚ (do r.2007) sa ku dňu účtovnej uzávierky (31.12.) prepočítajú peňažné prostriedky v cudzej mene kurzom NBS na slovenskú menu a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    viem ze sa neuctuju, ja mam stav tej pokladne nulovy. vlozil som do pokladne CZK sumu rovnajucej sa tej fakture a po uhrade mam v tej pokladni stav 0.
    ale vykaz o majetku a zavazkoch 2007 mam navyseny o rozdiel kurzov.
    napr FA bola vystavena v CZK, do ucta som ju prepocital kurzom NBS co dalo 180 000 Sk. uhrada odisla z pokladne CZK, kurzom banky z ktorej som vybral peniaze v prepocte 185 000 Sk. rozdiel tych 5 000 mi ostava vo vykaze aj v pokladnicnej knihe ako zostatok v pokladni CZK. pritom v tej pokladni je 0 CZK.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    duficek Pozri príspevok
    viem ze sa neuctuju, ja mam stav tej pokladne nulovy. vlozil som do pokladne CZK sumu rovnajucej sa tej fakture a po uhrade mam v tej pokladni stav 0.
    ale vykaz o majetku a zavazkoch 2007 mam navyseny o rozdiel kurzov.
    napr FA bola vystavena v CZK, do ucta som ju prepocital kurzom NBS co dalo 180 000 Sk. uhrada odisla z pokladne CZK, kurzom banky z ktorej som vybral peniaze v prepocte 185 000 Sk. rozdiel tych 5 000 mi ostava vo vykaze aj v pokladnicnej knihe ako zostatok v pokladni CZK. pritom v tej pokladni je 0 CZK.
    Ten rozdiel máš podľa mňa práve preto, že si v uzávierkových operáciách nezaúčtoval kurzový rozdiel -5000 Sk tak, aby nulovému zostatku valút (CZK) vo valutovej pokladni zodpovedal aj nulový stav tejto pokladne v korunách.
    Ak máš CZK k 31.12. nula a prepočítaný korunový stav CZK pokladne +5000,- Sk, musíš 31.12. zaúčtovať kurzovú stratu ako nepeňažnú operáciu -5000,- Sk, aby aj tam bola nula.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    ano dakujem, uz som nico vycital z manualu aj tuna z tem na porade.
    musim ist na pokladnicne doklady, tam je tlacitko kurzove rozdiely. dam vydaj z pokladne v sume 5000 Sk z CZK pokladne (menu CZK to nevplyvnuje), predpokladam ze predkontacie zadam ako VOZD a bez vplyvu na DPH. uhradu FA som uctoval ako vydaj za HIM, preto som si neni moc isty tym VOZD.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    duficek Pozri príspevok
    predpokladam ze predkontacie zadam ako VOZD a bez vplyvu na DPH. uhradu FA som uctoval ako vydaj za HIM, preto som si neni moc isty tym VOZD.
    Kurzové rozdiely valutových pokladní a devízových účtov ku dňu uzávierky sú vždy výdavkom alebo príjmom ovplyvňujúcim daň.

    nesedi mi pokladna a vykazy o kurzovy rozdiel v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.