zubka
09.02.08,17:14
Dobry den,
v novostavbe rozmyslame o druhe kurenia, ktore pouzit. Radi by sme pouzili na podlahu palubovky, kvoli cene ale aj vzhladu, ktory sa nam paci. Myslite ze je mozne pouzit podlahove kurenie pri smrekovych palubovkach?
Dakujeme
Zuzana
AndrejG
09.02.08,16:52
Preco by nebolo?
r.galovic
09.02.08,17:42
Pokiaľ budú dostatočne vysušené, nemal by byť najmenší problém
zubka
09.02.08,18:31
Obavali sme sa najma toho, aby drevo prilis nepracovalo kvoli teplu, ktore cezen bude prechadzat.
Zuzana
duves
10.02.08,17:35
Treba si vyguglovat clanky k tomu, ved to ide.
Ninna
10.02.08,17:48
Dobry den,
v novostavbe rozmyslame o druhe kurenia, ktore pouzit. Radi by sme pouzili na podlahu palubovky, kvoli cene ale aj vzhladu, ktory sa nam paci. Myslite ze je mozne pouzit podlahove kurenie pri smrekovych palubovkach?
Dakujeme
Zuzana
Nie vôbec nie
AndrejG
10.02.08,18:51
Obavali sme sa najma toho, aby drevo prilis nepracovalo kvoli teplu, ktore cezen bude prechadzat.
Zuzana

Zasa take teplo tam prechadzat nebude, dobre nadimenzovana podlahovka ide na 30 st. ked vonku mrzne.
petmar
10.02.08,19:32
Treba si to dobre rozmyslieť, nie je to štandart, vychádzam zo zákonov fyziky. Drevo je slušný izolant, odvádzať tepelnú energiu zo zdroja bude pomalšie. Z toho mi vyplývajú 2 veci : Dal by som o určité % viac odovzdávajúcej plochy a o určité % lepšiu izoláciu pod vykurovaním. Ale netreba sa prenáhliť, informácií je dosť, aj tu na porade sa o tom písalo.
AndrejG
10.02.08,21:05
Treba si to dobre rozmyslieť, nie je to štandart, vychádzam zo zákonov fyziky. Drevo je slušný izolant, odvádzať tepelnú energiu zo zdroja bude pomalšie. Z toho mi vyplývajú 2 veci : Dal by som o určité % viac odovzdávajúcej plochy a o určité % lepšiu izoláciu pod vykurovaním. Ale netreba sa prenáhliť, informácií je dosť, aj tu na porade sa o tom písalo.

Drevo nieje az taky dobry izolant, teda aspon nie v porovnani s original izolantmi. Napr. ked bude pod podlahovkou 5cm polystyrenu, to je ekvivalent 15cm dreva, 10cm polystyrenu 30cm dreva. Takze ano, pokial niekto bude davat 30cm parkety a dole bude mat iba 10cm polystyrenu, moze mat problem.
petmar
11.02.08,06:10
Palubovka je hrubšia ako parkety. Tiež nemá dobrú akumulačnú schopnosť, takže ak to bude ako hlavné kúrenie a na elektriku, počas vypnutia el. (HDO)musí zortrvačnosť držať hmota pod drevom. Neviem, čo plánujete dať pod palubovku. Nehovorím, že sa to nedá, ale treba myslieť radšej dopredu, nie je lacné učiť sa na vlastných chybách.
AndrejG
11.02.08,17:54
Palubovka je hrubšia ako parkety. Tiež nemá dobrú akumulačnú schopnosť, takže ak to bude ako hlavné kúrenie a na elektriku, počas vypnutia el. (HDO)musí zortrvačnosť držať hmota pod drevom. Neviem, čo plánujete dať pod palubovku. Nehovorím, že sa to nedá, ale treba myslieť radšej dopredu, nie je lacné učiť sa na vlastných chybách.

Je hrubsia ale nema 30cm. Parkety nikdy nesluzia ako akumulator tepla, za to je tak ci tak zodpovedny beton pod nimi, je jedno ci ma clovek laminat alebo hrube parkety.
petmar
11.02.08,18:42
Palubovka sa predsa dáva na hranoly, iba ak by vymysleli iné (horšie) upevnenie by to možno trochu šlo. Pod palubovkou vznikne vzduchová medzera ako ďalší, ešte lepší izolant. Podlahové kúrenie sa vyznačuje tým, že konvekčná zložka tepla je prakticky nulová, teda teplo sa iba vyžaruje. Ako sa má vyžarovať teplo z odizolovanej smrekovej palubovky? Prečo starí ľudia nerobili drevené obklady kachieľ, krbov, ale keramické, príp. betónové? Alebo už videl niekto drevený infražiarič? Pod drevom by mohol byť azbest, aby nezhorelo.
Zákony fyziky tu boli skôr ako ľudstvo. (Keď povedal Pán: BUĎ SVETLO ! tak káble už museli byť naťahané...)
Predajcovia presvedčujú, že pravdaže, nie je problém, aby predali, ale treba čítať medzi kalerábmi. Osobne by som podlahové kúrenie pod klasickú palubovku nedal. Doporučujem ešte navštíviť CONECO-Bratislava
A ešte niečo: rokmi sa určite špáry medzi doskami zväčšia - nikdy nepoložia dokonale suché rezivo...
AndrejG
11.02.08,18:59
Palubovka sa predsa dáva na hranoly, iba ak by vymysleli iné (horšie) upevnenie by to možno trochu šlo. Pod palubovkou vznikne vzduchová medzera ako ďalší, ešte lepší izolant. Podlahové kúrenie sa vyznačuje tým, že konvekčná zložka tepla je prakticky nulová, teda teplo sa iba vyžaruje. Ako sa má vyžarovať teplo z odizolovanej smrekovej palubovky? Prečo starí ľudia nerobili drevené obklady kachieľ, krbov, ale keramické, príp. betónové? Alebo už videl niekto drevený infražiarič? Pod drevom by mohol byť azbest, aby nezhorelo.
Zákony fyziky tu boli skôr ako ľudstvo. (Keď povedal Pán: BUĎ SVETLO ! tak káble už museli byť naťahané...)
Predajcovia presvedčujú, že pravdaže, nie je problém, aby predali, ale treba čítať medzi kalerábmi. Osobne by som podlahové kúrenie pod klasickú palubovku nedal. Doporučujem ešte navštíviť CONECO-Bratislava
A ešte niečo: rokmi sa určite špáry medzi doskami zväčšia - nikdy nepoložia dokonale suché rezivo...

Ked sa uz ohanas fyzikou. Kam podla teba pojde to teplo? Strati sa vo vzduchovej medzere? Asi zacnem predavat vzduchove zateplenie.
petmar
11.02.08,19:32
AndrejG: Veď práve, väčšina zateplovacích systémov využíva vzduchové medzery - medzi sklami, vo dverách, dierované tehly, ešte aj ten polystyrén je nafúknutý a iné,.. Tak prajem dobrý biznis a ďakujem za oponentúru :cool::)
kitky
11.02.08,19:38
Palubovka sa predsa dáva na hranoly, iba ak by vymysleli iné (horšie) upevnenie by to možno trochu šlo. Pod palubovkou vznikne vzduchová medzera ako ďalší, ešte lepší izolant. Podlahové kúrenie sa vyznačuje tým, že konvekčná zložka tepla je prakticky nulová, teda teplo sa iba vyžaruje. Ako sa má vyžarovať teplo z odizolovanej smrekovej palubovky? Prečo starí ľudia nerobili drevené obklady kachieľ, krbov, ale keramické, príp. betónové? Alebo už videl niekto drevený infražiarič? Pod drevom by mohol byť azbest, aby nezhorelo.
Zákony fyziky tu boli skôr ako ľudstvo. (Keď povedal Pán: BUĎ SVETLO ! tak káble už museli byť naťahané...)
Predajcovia presvedčujú, že pravdaže, nie je problém, aby predali, ale treba čítať medzi kalerábmi. Osobne by som podlahové kúrenie pod klasickú palubovku nedal. Doporučujem ešte navštíviť CONECO-Bratislava
A ešte niečo: rokmi sa určite špáry medzi doskami zväčšia - nikdy nepoložia dokonale suché rezivo...

:D:D:D to som fakt este nepocula :D zlate.
Videla som co urobi podlahove kurenie s drevom.Velka obyvacka , draha podlaha a o par rokov cista hroza. Tie spary, ktore vnikli salajucim teplom, neustale zanesene prachom a inymi necistotami :o. Stopy po pouzivani, skrabance, atd.
Ja osobne pod podlahove kurenie preferujem keramicky obklad.
Je krasny, velmi dobre udrziavatelny, prijemne teply v zime a chladivy v lete.
AndrejG
11.02.08,20:17
AndrejG: Veď práve, väčšina zateplovacích systémov využíva vzduchové medzery - medzi sklami, vo dverách, dierované tehly, ešte aj ten polystyrén je nafúknutý a iné,.. Tak prajem dobrý biznis a ďakujem za oponentúru :cool::)

Na oknach izoluju hlavne skla, medzi sklami akurat tak plyn, ten vzduch iba minimalne. Dierovane tehly maju ale smerom od ext. do int. "milion" malych dier, skus postavit dom z tehly, kde bude jedna velka diera a 2cm hliny na jednej a druhej strane, potom sa mozeme bavit o izolacii. :) Polystyren to iste. Jedna diera medzi betonom a samotnymi parketami nebude mat ziadny vyrazny vplyv na vykurenie miestnosti, pokial bude podlahovka dobre nadimenzovava, za tym si stojim. :)
AndrejG
11.02.08,20:21
:D:D:D to som fakt este nepocula :D zlate.
Videla som co urobi podlahove kurenie s drevom.Velka obyvacka , draha podlaha a o par rokov cista hroza. Tie spary, ktore vnikli salajucim teplom, neustale zanesene prachom a inymi necistotami :o. Stopy po pouzivani, skrabance, atd.
Ja osobne pod podlahove kurenie preferujem keramicky obklad.
Je krasny, velmi dobre udrziavatelny, prijemne teply v zime a chladivy v lete.

A prijemne chladivy aj na jesen a na jar, nieje nad to zobudit sa a postavit sa na studenu zem. :)

Ta obyvacka bola znicena, lebo ludia si nechavaju robit robotu, bez toho, aby si sami nieco nastudovali. Ked si nechaju podlahovku nadimenzovat tak, ze im do podlahy musi ist 60stupnova voda, to by znicilo aj exoticke drevo. Co sa tyka skrabancov, tie zavisia od kvality samotnej podlahy, kvalitna vyzera stale ako nova, aj ked na nu raz za cas podne noz. :)
kitky
11.02.08,20:29
A prijemne chladivy aj na jesen a na jar, nieje nad to zobudit sa a postavit sa na studenu zem. :)

Ta obyvacka bola znicena, lebo ludia si nechavaju robit robotu, bez toho, aby si sami nieco nastudovali. Ked si nechaju podlahovku nadimenzovat tak, ze im do podlahy musi ist 60stupnova voda, to by znicilo aj exoticke drevo. Co sa tyka skrabancov, tie zavisia od kvality samotnej podlahy, kvalitna vyzera stale ako nova, aj ked na nu raz za cas podne noz. :)

No tak si troska zatemperujem.A basta.:---
Myslim ze mali jednu z najdrahsich drevennych podlah a 3 mensie deti.;)
AndrejG
11.02.08,21:08
Myslim ze mali jednu z najdrahsich drevennych podlah a 3 mensie deti.;)

No tak aspon podlaha starne s nimi. :D

Ale najdrahsia nemusi znamenat najvalitnejsia, niekedy je lepsie zvazit ake drevo je vhodne pre koho. Ja som mal doma rozne vzorky a niektore parkety boli tak odolne, ze som cez ne mohol prejst aj nozom a nebolo tam skoro nic vidno.
kitky
11.02.08,22:09
No tak aspon podlaha starne s nimi. :D

Ale najdrahsia nemusi znamenat najvalitnejsia, niekedy je lepsie zvazit ake drevo je vhodne pre koho. Ja som mal doma rozne vzorky a niektore parkety boli tak odolne, ze som cez ne mohol prejst aj nozom a nebolo tam skoro nic vidno.

Ty vis, ty mas kluce od misacky :D
petmar
12.02.08,05:37
AndrejG: palubovka je niečo iné ako parkety, spomínaš stále parkety, tam sú pomery iné, preto nedôjdeme konca. A o tom ostatnom niekedy inokedy
khkosice
12.02.08,05:51
Kedze tu nepadla ziadna "odborna odpoved", tak aspon v skratke. Klasicke palubovky su pre kombinaciu s podlahovym vykurovanim nevhodne - to neznamena, ze je to technicky neriesitelne, skor velmi nevyhodne. Max. vyska drevenej krytiny nad PDL vykurovanim je cca. 8 mm (aj ked prakticky sa aplikuje az do vysky 11 mm) - je to dane max. tepelnym odporom krytiny. Pre podlahove krytiny sa odporuca radsej plavajuca podlaha v prevedeni pre podlahove vykurovanie. Aj tam sa pod nu aplikuje tenka drevotrieskova dilatacna doska. Ak chcete drevo, potom vyuzijte niektore z typov mozaikovych parkiet. Stavebnou vyskou a mnostvom spar sa lepsie vyrovnavaju s dilataciami. Je to este ovela viac, ale tu na to nie je priestor ... Doporucjem sa obratit na projektantov vykurovania, alebo stavebnej casti.
AndrejG
12.02.08,08:14
AndrejG: palubovka je niečo iné ako parkety, spomínaš stále parkety, tam sú pomery iné, preto nedôjdeme konca. A o tom ostatnom niekedy inokedy

Mozno poviem niekedy nechtiac parkety, ale myslime to iste. Rost a na tom dosky.
Ninna
12.02.08,17:29
A prijemne chladivy aj na jesen a na jar, nieje nad to zobudit sa a postavit sa na studenu zem. :)

Ta obyvacka bola znicena, lebo ludia si nechavaju robit robotu, bez toho, aby si sami nieco nastudovali. Ked si nechaju podlahovku nadimenzovat tak, ze im do podlahy musi ist 60stupnova voda, to by znicilo aj exoticke drevo. Co sa tyka skrabancov, tie zavisia od kvality samotnej podlahy, kvalitna vyzera stale ako nova, aj ked na nu raz za cas podne noz. :)
Andrej pracujeme s drevom už x-rokov a len toľko Ti poviem že je to prírodný materiál, ktorý stále pracuje aj ten 100% kvality... A záruku na takú podlahu uloženú na podlahovku Ti dá málokto a aj ten Ťa oklame, lebo sám nevie ako sa bude časom správať!;)
Ninna
12.02.08,17:33
A prijemne chladivy aj na jesen a na jar, nieje nad to zobudit sa a postavit sa na studenu zem. :)

Ta obyvacka bola znicena, lebo ludia si nechavaju robit robotu, bez toho, aby si sami nieco nastudovali. Ked si nechaju podlahovku nadimenzovat tak, ze im do podlahy musi ist 60stupnova voda, to by znicilo aj exoticke drevo. Co sa tyka skrabancov, tie zavisia od kvality samotnej podlahy, kvalitna vyzera stale ako nova, aj ked na nu raz za cas podne noz. :)
http://www.vsetkoprebyvanie.sk/clanek.php?id=26&UID=&hash=&L=cz
citát:
Najlepšou krytinou podláh pre podlahové vykurovanie je keramická dlažba, menej vhodné linoleum alebo PVC, drevené parkety sa považujú za najmenej vhodné.
Zoltán Kovács
12.02.08,18:31
Ja osobne pod podlahove kurenie preferujem keramicky obklad.


mimotemyKrásny preklep. A nad podľahovku čo dáš?
AndrejG
12.02.08,19:21
http://www.vsetkoprebyvanie.sk/clanek.php?id=26&UID=&hash=&L=cz
citát:
Najlepšou krytinou podláh pre podlahové vykurovanie je keramická dlažba, menej vhodné linoleum alebo PVC, drevené parkety sa považujú za najmenej vhodné.


To ze to uvedie nejaka stranka, este neznamena, ze je to pravda. Je vela stranok a na nich vela mylnych nazorov. :)

Suhlasim s tym, ze drevo pracuje, ved to je na nom prave to pekne. Starne spolu s domom a ludmi, ktori v nom ziju. A spary sa v dreve objavia po rokoch bez ohladu na to ci je pod nim podlahovka alebo nie. Co sa tyka exotickeho tvrdeho dreva, to vydrzi viac, ale tiez je na nom po 20 rokoch urcite nieco vidiet, ved to tiez nieje plast. :)
kitky
12.02.08,19:27
mimotemyKrásny preklep. A nad podľahovku čo dáš?

krupica co som to tam napisala?:D ale furt plati dlazba.:)
Ninna
12.02.08,19:28
To ze to uvedie nejaka stranka, este neznamena, ze je to pravda. Je vela stranok a na nich vela mylnych nazorov. :)


Nejde o to uviesť nejakú stránku tu. Len som Ti chcela ukázať, že to nie je len názor môj, ale sa o tom aj píše. Podlahové kúrenie mám doma sama Ti viem opísať aké zázraky sa dajú s ním narobiť. A drevenú podlahu by som nikomu neodporúčala pre jeho osobné dobro.;)
A čo sa týka exotických drevín a jeho dovozu k nám ani sami nevieme ako bude drevo pracovať rokmi, lebo ani to svoje nepoznáme ešte tak dobre aby sme sa vyhli zbytoćným problémom do budúcnosti či u podlahy, či iných výrobkoch z dreva.:(
Zoltán Kovács
12.02.08,19:31
Mám podľahovku. A ako krytinu máme aj dlažbu aj plávajúce parkety. Obe majú svoje pre a proti. Dlažba rýchlejšie sa zohreje, ale aj sa vychladí. Kým plávajúcím parketám trvá dlhšie zohriatie, ale aj dlhšie drží teplo.
A veru ráno vyliesť z postele na studenú dlažbu cez zimu nie je nič príjemné.
kitky
12.02.08,19:35
Nejde o to uviesť nejakú stránku tu. Len som Ti chcela ukázať, že to nie je len názor môj, ale sa o tom aj píše. Podlahové kúrenie mám doma sama Ti viem opísať aké zázraky sa dajú s ním narobiť. A drevenú podlahu by som nikomu neodporúčala pre jeho osobné dobro.;)
A čo sa týka exotických drevín a jeho dovozu k nám ani sami nevieme ako bude drevo pracovať rokmi, lebo ani to svoje nepoznáme ešte tak dobre aby sme sa vyhli zbytoćným problémom do budúcnosti či u podlahy, či iných výrobkoch z dreva.:(

Ja takisto. Keby som to nebola videla na vlastne bulvy :eek: tak neuverim ako hrozne to moze vyzerat. Asi by som bola velmi nestastna, keby som do drevenej podlahy vrazila vela penazi a zrazu sa mam denno denne divat na tu zdeš.:)
Tie otvorene spary by mi mozno nevadili na chalupe, kde sa ocakava ze veci budu nielenze so mnou starnut, ale ze su dokonca starsie ako ja.:D
V byte alebo v dome to chcem inak a tam po nejakych rokoch veci celkom prirodzene menime za nieco novsie a prisposobujeme svojim meniacim sa poziadavkam a vkusu.
Ninna
12.02.08,19:36
Mám podľahovku. A ako krytinu máme aj dlažbu aj plávajúce parkety. Obe majú svoje pre a proti. Dlažba rýchlejšie sa zohreje, ale aj sa vychladí. Kým plávajúcím parketám trvá dlhšie zohriatie, ale aj dlhšie drží teplo.
A veru ráno vyliesť z postele na studenú dlažbu cez zimu nie je nič príjemné.
plávajúce parkety- definuj čo tým myslíš. Drevené parkety ako plávačka
Zoltán Kovács
12.02.08,19:37
plávajúce parkety- definuj čo tým myslíš. Drevené parkety ako plávačka

Zle som sa vyjadril. Mám plávajúce podľahy, nie parkety. Nie je to drevo na 100%.
Ninna
12.02.08,19:40
Zle som sa vyjadril. Mám plávajúce podľahy, nie parkety. Nie je to drevo na 100%.
plávačky sú O.K. aj dlažba ale drevená podlaha to nie!
kitky
12.02.08,19:47
Zle som sa vyjadril. Mám plávajúce podľahy, nie parkety. Nie je to drevo na 100%.

Myslis laminatovu podlahu. Tu by som volila do miestnosti kde sa bude spat tiez.Ale do velkeho priestoru akym je spolocna miestnost cize obyvacka ja urcite pouzijem dlazbu.Ale to je samozrejme moja volba, pretoze styl v ktorom to cele chcem mat si dlazbu vyzaduje. Navyse mne sapaci a pre mna je " upratovatelnejsia " ako laminat.
Zoltán Kovács
12.02.08,19:49
" upratovatelnejsia " .

mimotemyTo slovo sa my páči. ;)
Zoltán Kovács
12.02.08,19:49
Myslis laminatovu podlahu.

Áno laminát máme.
AndrejG
12.02.08,20:50
Nejde o to uviesť nejakú stránku tu. Len som Ti chcela ukázať, že to nie je len názor môj, ale sa o tom aj píše. Podlahové kúrenie mám doma sama Ti viem opísať aké zázraky sa dajú s ním narobiť. A drevenú podlahu by som nikomu neodporúčala pre jeho osobné dobro.;)
A čo sa týka exotických drevín a jeho dovozu k nám ani sami nevieme ako bude drevo pracovať rokmi, lebo ani to svoje nepoznáme ešte tak dobre aby sme sa vyhli zbytoćným problémom do budúcnosti či u podlahy, či iných výrobkoch z dreva.:(

Ja viem, ze je to nazor viacerych ludi, ale ludia si rovnako myslia, ze podlahovka sposobuje krcove zily, ze viri prach, ze plastove okna sposobuju plesen v dome, atd...proste su neinformovani, to je vsetko. :)

Drevene parkety su super a su idealne na podlahovku. Ale na modernu podlahovku, nie ako sa to robilo kedysi, ze dom mal tepelne straty 20kW, podlahovka nemala poriadnu izolaciu a trebalo tam pustat 60st. vodu, aby to vykurilo dom. Taka teplota vykruti vsetko. :)

Ale dnesne podlahove kurenie, ktore ma 30st. vodu, ako to moze mat nejaky vplyv na drevo? Co ked je v lete v interieri 30 stupnov? Vsetko drevo sa pokruti?

p.s. Exoticke drevo je overene viac ako par rokmi, to ze u nas sa nedovazalo za sociku, neznamena, ze inde ho neoverovali. Ked ma raz urcite hodnoty, tak tie hodnoty niekto musel merat, staci ich porovnat s inymi drevinami a hned vidime kolko ktore drevo vydrzi, to nieje sportka. :)
adriana.dem
05.06.11,09:34
dobrý deň, sme rozhodnutí pre drevenú podlahu v spoločenskom priestore (obývačka a jedáleň) v našej novostavbe. v celom dome budeme mať podlahové kúrenie. a mám značný zmätok v druhoch drevených podláh. existuje viacero druhov - masívne parkety, palubovky, drevené plávajúce podlahy... tiež netuším, akú hrúbku použiť - ponúkajú od 7mm po 15mm. a ďalšia dilema - pokladať ako plávajúcu alebo lepiť???
ďakujem veľmi pekne za každú radu...
TomasHC
05.06.11,15:40
dobrý deň, sme rozhodnutí pre drevenú podlahu v spoločenskom priestore (obývačka a jedáleň) v našej novostavbe. v celom dome budeme mať podlahové kúrenie. a mám značný zmätok v druhoch drevených podláh. existuje viacero druhov - masívne parkety, palubovky, drevené plávajúce podlahy... tiež netuším, akú hrúbku použiť - ponúkajú od 7mm po 15mm. a ďalšia dilema - pokladať ako plávajúcu alebo lepiť???
ďakujem veľmi pekne za každú radu...

Takú, na ktorej výrobca povoľuje montáž na podlahovku + čím tenšia tým lepšia (z pohľadu prestupu tepla). A či lepiť alebo nie - zase odpovie výrobca.
jannik
06.06.11,10:11
nie je to dobré, ihličnaté drevo má silnú izolačnú schopnosť