Monika Kováčová
03.01.11,17:13
Dobry vecer, uz som sa skusala pytat aj v inej teme, ale nemozem sa akosi dopracovat k odpovedi.
Mam SZCO neplatca DPH, vystavoval faktury pre odberatela CR na vykonane prace na stavbe. Chcela by som sa opytat, ci je nejaka povinnost registrovat sa na DU a ci je potrebne robit ten suhrnny vykaz.
Dakujem za odpoved.
§ 16
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

nevzniká preto povinnosť registrácie podľa 7a)
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
vladino45
03.01.11,18:44
§ 16
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

nevzniká preto povinnosť registrácie podľa 7a)
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
mám tomu rozumieť tak, ze keď fa za práce pre odberateľa z ČR a nehnuteľnosť sa nachádza v SR nevzniká povinnosť registrácie, ale keď sa nehnuteľnosť nachádza v ČR je potreba sa registrovať a zasielať súhrnný výkaz?? ďakujem
Ociviste
04.01.11,06:10
mám tomu rozumieť tak, ze keď fa za práce pre odberateľa z ČR a nehnuteľnosť sa nachádza v SR nevzniká povinnosť registrácie, ale keď sa nehnuteľnosť nachádza v ČR je potreba sa registrovať a zasielať súhrnný výkaz?? ďakujem

podla toho co som citala vo vsetkych prispevkoch a pochopila,malo by to tak byt, ako si napisal. Ak sa mylim opravte ma prosim.
Dakujem
majuška35
04.01.11,06:46
podla toho co som citala vo vsetkych prispevkoch a pochopila,malo by to tak byt, ako si napisal. Ak sa mylim opravte ma prosim.
Dakujem

suhrnny vykaz sa podava ak je dodana sluzba podla §15 ods.1 a prace na nehnutelnostiach su podla §16, tak neviem, ci je suhrnny vykaz povinny
Ociviste
04.01.11,07:24
suhrnny vykaz sa podava ak je dodana sluzba podla §15 ods.1 a prace na nehnutelnostiach su podla §16, tak neviem, ci je suhrnny vykaz povinny

Tak ja uz mam v tom poriadny chaos.
Ideme nazorne:

Zivnostnik zo SR, neplatca DPH, vykonava stavebne a elektroinstalacne sprace na stavbe v CR. Stavba sa nachadza v CR a za tieto prace fakturuje ceskej firme. Je povinny sa registrovat pre DPH na DU v SR. Kazdy mesiac odovzdava suhrnny vykaz.
A este jedna otazocka, je rozdiel ak je platca alebo nie je platca odberatel v CR, ktoremu fakturuje zivnostnik zo SR?
Dakujem
Monika Kováčová
04.01.11,07:27
Tak ja uz mam v tom poriadny chaos.
Ideme nazorne:

Zivnostnik zo SR, neplatca DPH, vykonava stavebne a elektroinstalacne sprace na stavbe v CR. Stavba sa nachadza v CR a za tieto prace fakturuje ceskej firme. Je povinny sa registrovat pre DPH na DU v SR. Kazdy mesiac odovzdava suhrnny vykaz.
A este jedna otazocka, je rozdiel ak je platca alebo nie je platca odberatel v CR, ktoremu fakturuje zivnostnik zo SR?
Dakujem
presne naopak :)
ak je miesto dodania mimo SR, a ide o dodanie podľa § 16 ods. 1 nevzniká povinnosť zasielať súhrnný výkaz ani povinnosť registrácie podľa § 7a
Ociviste
04.01.11,07:36
Takze som to pochopila presne naopak. :-D
Dakujem za odpovede.
Zita5
04.01.11,08:39
Prikladám tento dokument z DRSR
Ociviste
04.01.11,09:21
Prikladám tento dokument z DRSR


Tak ja uz naozaj neviem, citam to, citam, ale ako si mi to nesedi.
Podla toho §7a by sa mal registrovat. Je to tak?
Dakujem za odpoved.
ade
04.01.11,10:10
Ahojte chcem sa opýtať ako to mám riešiť ak nakúpim tovar-látky metrový textil npr.30m vystav. príjemku na sklad . Látky predávam cez E shop ale aj z nich vyrábam vlastné výrobky , Keďže nikdy neviem dopredu kolko z danej látky použijem nemôžem si rozdeliť tovar na predaj a výrobu . Môžem si to potom v sklad evidencii viesť pri výdaji ako vlastná spotreba ?, Ako to mám potom zaučtovať v JU ďakujem
Monika Kováčová
04.01.11,15:41
Tak ja uz naozaj neviem, citam to, citam, ale ako si mi to nesedi.
Podla toho §7a by sa mal registrovat. Je to tak?
Dakujem za odpoved.
nie je to tak... ja som to v priloženom materiále od Zitky nenašla... Ak ide o práce na nehnuteľnom majetku, ide o dodanie služby podľa § 16.
Registrácia je povinná v prípade dodania služby s miestom dodania podľa § 15. Howgh. :)
nikulik
04.01.11,18:46
Mam takyto problem. Prebrala som szčo-neplatca dph,od januara 2010, podla toho co som si zistovala z r.2009 co je zalozene v sanone,tak szčo si uplatnoval pausálne nahrady, aj som si zistila vsetko ako tie pausalne nahrady pocitat, az kym som sa nestretla s tym szčo, a on povedal, ze ma uz davno auto v podnikani, urcite uz v r.2009 bolo auto v podnikani, ma ho na IČO. To znamena, ze učtovnicka mu robila paušálne nahrady aj ked auto nebolo v podnikaní. Teraz ale ku mne. Podla toho co som si zistila tu na SUPER porade, ze ak mam auto v majetku firmy, tak su 2 moznosti: bud sa vedie kniha jazd vratane stavu tachometra a do nakladov idu bločky PHL. Alebo sa nevedie kniha jazd a do nakladov ide 80% z ceny nakupenych PHL.
Tieto dve moznosti su na volbe szčo? alebo sa to určuje podla niečoho? Dakujem pekne vopred za odpovede.
tinaM
04.01.11,19:20
Mam takyto problem. Prebrala som szčo-neplatca dph,od januara 2010, podla toho co som si zistovala z r.2009 co je zalozene v sanone,tak szčo si uplatnoval pausálne nahrady, aj som si zistila vsetko ako tie pausalne nahrady pocitat, az kym som sa nestretla s tym szčo, a on povedal, ze ma uz davno auto v podnikani, urcite uz v r.2009 bolo auto v podnikani, ma ho na IČO. To znamena, ze učtovnicka mu robila paušálne nahrady aj ked auto nebolo v podnikaní. Teraz ale ku mne. Podla toho co som si zistila tu na SUPER porade, ze ak mam auto v majetku firmy, tak su 2 moznosti: bud sa vedie kniha jazd vratane stavu tachometra a do nakladov idu bločky PHL. Alebo sa nevedie kniha jazd a do nakladov ide 80% z ceny nakupenych PHL.
Tieto dve moznosti su na volbe szčo? alebo sa to určuje podla niečoho? Dakujem pekne vopred za odpovede.
To, či mal SZČO auto v podnikaní ku koncu roka 2009 si zistíš z inventúrnych súpisov , ktoré by mali byť súčasťou uzávierky JÚ za r. 2009.

Na to, čo mi povie SZČO, by som sa celkom nespoliehala. Ak si obstaral auto na IČO, to ešte neznamená, že o tom povedal aj účtovníčke /že jej dal doklady/ .
Náhrady za 1/km sa uplatňujú pri vlastnom motorovom vozidle, ktoré nie je v majetku firmy /nie je v podnikaní/. Tu je však nutné robiť knihu jázd.
To znamená, že účtovníčka postupovala správne.

Pokiaľ je automobil zahrnutý v majetku firmy, môžeš sa rozhodnúť sama akou formou budeš uplatňovať PHM do nákladov. Budeš robiť knihu jázd a uplatňovať vo výdavkoch celé PHM, alebo 80% PHM a nerobíš knihu jázd.
grammatika
04.01.11,19:21
Mam takyto problem. Prebrala som szčo-neplatca dph,od januara 2010, podla toho co som si zistovala z r.2009 co je zalozene v sanone,tak szčo si uplatnoval pausálne nahrady, aj som si zistila vsetko ako tie pausalne nahrady pocitat, az kym som sa nestretla s tym szčo, a on povedal, ze ma uz davno auto v podnikani, urcite uz v r.2009 bolo auto v podnikani, ma ho na IČO. To znamena, ze učtovnicka mu robila paušálne nahrady aj ked auto nebolo v podnikaní. Teraz ale ku mne. Podla toho co som si zistila tu na SUPER porade, ze Aleboak mam auto v majetku firmy, tak su 2 moznosti: bud sa vedie kniha jazd vratane stavu tachometra a do nakladov idu bločky PHL. sa nevedie kniha jazd a do nakladov ide 80% z ceny nakupenych PHL.
Tieto dve moznosti su na volbe szčo? alebo sa to určuje podla niečoho? Dakujem pekne vopred za odpovede.
Tieto dve voľby sú voľbou daňovníka.
nikulik
04.01.11,19:41
Dakujem pekne za vase odpovede.
A vedeli by ste mi povedat aj co je lepsie? Lebo vôbec neviem pre ktoru moznost sa rozhodnut. Mala by som sa podla niecoho, nejakych kriterii,alebo len tak si poviem a bude to?
A v technickom preukaze je pod udajmi o majitelovi vozidla-cize TP je na szčo-ičo, nejaky datum 18.01.2010. To by znamenalo, ze do 17.1. mal pausalne nahrady kedze nemal auto v podnikani, a od 18.1.2010 ma auto v podnikani, takze musim urobit prechod zo sukr.vozidla na sluzobne? Niekde som takuto temu na porade videla, takze si to mam pozriet? Tyka sa ma to?
nikulik
04.01.11,19:44
To, či mal SZČO auto v podnikaní ku koncu roka 2009 si zistíš z inventúrnych súpisov , ktoré by mali byť súčasťou uzávierky JÚ za r. 2009.

tinaM,take nieco vôbec nema zalozene predošla učtovnicka. :rolleyes:
tinaM
04.01.11,19:55
Dakujem pekne za vase odpovede.
A vedeli by ste mi povedat aj co je lepsie? Lebo vôbec neviem pre ktoru moznost sa rozhodnut. Mala by som sa podla niecoho, nejakych kriterii,alebo len tak si poviem a bude to?
A v technickom preukaze je pod udajmi o majitelovi vozidla-cize TP je na szčo-ičo, nejaky datum 18.01.2010. To by znamenalo, ze do 17.1. mal pausalne nahrady kedze nemal auto v podnikani, a od 18.1.2010 ma auto v podnikani, takze musim urobit prechod zo sukr.vozidla na sluzobne? Niekde som takuto temu na porade videla, takze si to mam pozriet? Tyka sa ma to?
Hm...čo je lepšie.
Pri aute v podnikaní uplatňuješ výdavky na PHM, na opravy ,na pneumatiky, odpisy, celú réžiu na auto.
Pri vlastnom vozidle, ktoré používaš v súvislosti s podnikaním, uplatňuješ náklady na PHM - náhrady za km /v tých náhradách je vlastne premietnuté opotrebenie vozidla pri tej služobnej ceste/. Tak musíš zvážiť, čo Ti vyhovuje viac.
Vklad auta do podnikania urobíš jednoduchým spôsobom. Napíšeš inventárnu kartu dlhodobého majetku.
tinaM
04.01.11,19:57
tinaM,take nieco vôbec nema zalozene predošla učtovnicka. :rolleyes:
Ak nemala čo inventarizovať, tak to nemusela mať. Podľa toho ani to auto nebolo v podnikaní.
ade
04.01.11,21:08
prosím poradí mi niekto,?? príspevok 3510 ďakujem
jarka1507
05.01.11,08:03
Dobrý deň, máme priestory v prenájme a prišla mi Fa s dátum vystavenia 01.12.2010 no daňová povinnosť je 31.01.2011 (šikovná fakturantka :--- ) ako je to s 20%DPH? záleží na dátume vystavenia alebo dodania? ked som chcela fa nahodiť v programe Alfa v r. 2010 tak ma nepustilo kvôli daňovej povinnosti ktorá je v roku 2011 a ked som ju chcela nahodiť teraz tak mi tam už hádže 20% DPH prosím poraďte čo je správne prípadne mi dajte radu ako mam postupovať...

Ďakujem
veronikasad
05.01.11,08:11
Ahojte chcem sa opýtať ako to mám riešiť ak nakúpim tovar-látky metrový textil npr.30m vystav. príjemku na sklad . Látky predávam cez E shop ale aj z nich vyrábam vlastné výrobky , Keďže nikdy neviem dopredu kolko z danej látky použijem nemôžem si rozdeliť tovar na predaj a výrobu . Môžem si to potom v sklad evidencii viesť pri výdaji ako vlastná spotreba ?, Ako to mám potom zaučtovať v JU ďakujem
Prečo vlastná spotreba ? Ak ušité výrobky predávaš, preučtuješ spotrebu zo zásob tovaru na materiál cez interný doklad.
sedi
05.01.11,11:00
ahojte poraďáci,
od 1.1.2011 mám založenú živnosť a budem si sama viesť JÚ, môžete mi prosím poradiť ako zaúčtovať poplatok za založenie živnosti v minulom roku a ako budem účtovať príspevok na podnikanie od UPSVAR ktorý mi na účet prišiel 29.12.2010 (na úrade mi vraveli že by sa to malo účtovať postupne ako budem nakupovať z toho veci aby to neovplyvnilo daň). A takisto neviem či je teraz potrebné podávať do marca 2011 daňové kvôli tomu príspevku lebo inak som bola celý rok nezamestnaná.
Prosím Vás o pomoc
nikulik
05.01.11,11:07
Hm...čo je lepšie.
Pri aute v podnikaní uplatňuješ výdavky na PHM, na opravy ,na pneumatiky, odpisy, celú réžiu na auto.
Pri vlastnom vozidle, ktoré používaš v súvislosti s podnikaním, uplatňuješ náklady na PHM - náhrady za km /v tých náhradách je vlastne premietnuté opotrebenie vozidla pri tej služobnej ceste/. Tak musíš zvážiť, čo Ti vyhovuje viac.
Vklad auta do podnikania urobíš jednoduchým spôsobom. Napíšeš inventárnu kartu dlhodobého majetku.

Ja som skôr myslela ze sa neviem rozhodnut medzi tymi dvoma moznostami ked MAM auto v podnikani, citujem:
ak mam auto v majetku firmy, tak su 2 moznosti: bud sa vedie kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=59) jazd vratane stavu tachometra a do nakladov idu bločky PHL. Alebo sa nevedie kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=59) jazd a do nakladov ide 80% z ceny nakupenych PHL.
MUKU
05.01.11,12:00
ahojte chcel by som sa poinformovať dostal som dotáciu z UP na začatie podnikania v PD som to zaúčtoval ako PNZD a zároveň som ju zapísal aj do KZ
z dotácie som kúpil stroj jeho hodnota bola 1205€
ako mám zaúčtovať v PD jeho kúpu a mám stroj evidovať ako Krátkodobý majetok alebo ho môžem dať rovno do spotreby Ďakujem za pochopenie
Zoltán Kovács
05.01.11,12:13
ahojte chcel by som sa poinformovať dostal som dotáciu z UP na začatie podnikania v PD som to zaúčtoval ako PNZD a zároveň som ju zapísal aj do KZ
z dotácie som kúpil stroj jeho hodnota bola 1205€
ako mám zaúčtovať v PD jeho kúpu a mám stroj evidovať ako Krátkodobý majetok alebo ho môžem dať rovno do spotreby Ďakujem za pochopenie

Príjem dotácie - PNZD (správne)
Kúpa stroja - VOZD v členení materiál + operatívna evidencia
Použitie dotácie v rovnakej výške ako cena stroja interným dokladom ako nepeňažný príjem ovplyvňujúci základ dane. Zároveň v KZ treba znížiť výšku dotácie o tých 1205 eur.
MUKU
05.01.11,12:54
Ďakujem za info chcem sa ešte opýtať čo je to opreatívna evidencia- samostatná evidencia príjem dot a výdaj z dotácie podla PZámeru?
ade
05.01.11,13:01
Prečo vlastná spotreba ? Ak ušité výrobky predávaš, preučtuješ spotrebu zo zásob tovaru na materiál cez interný doklad.
neviem či tomu dobre rozumiem
urobím výdaj z tovaru a následne príjem na sklad s materiálom? a potom keď budem materiál potrebovať spravím výdaj z materiál. skladu?Mám v tom chaos
:Da ako to prevediem potom do PD, keď v OF uvádzam iba cenu za výrobok?
Zoltán Kovács
05.01.11,13:06
Ďakujem za info chcem sa ešte opýtať čo je to opreatívna evidencia- samostatná evidencia príjem dot a výdaj z dotácie podla PZámeru?


Operatívna evidencia je zoznam majetku, ktorý nesplňa kritéria dlhodobého majetku, teda sa neodpisuje (účtuje sa priamo do výdavkov), ale ich životnosť, resp. doba používania presahuje 1 rok.
rodina1
05.01.11,17:26
ahojte poraďáci,
od 1.1.2011 mám založenú živnosť a budem si sama viesť JÚ, môžete mi prosím poradiť ako zaúčtovať poplatok za založenie živnosti v minulom roku a ako budem účtovať príspevok na podnikanie od UPSVAR ktorý mi na účet prišiel 29.12.2010 (na úrade mi vraveli že by sa to malo účtovať postupne ako budem nakupovať z toho veci aby to neovplyvnilo daň). A takisto neviem či je teraz potrebné podávať do marca 2011 daňové kvôli tomu príspevku lebo inak som bola celý rok nezamestnaná.
Prosím Vás o pomoc
tu je odpoveď
http://www.porada.sk/t155205-ju-prispevok-na-podnikanie.html#post1606965
nikulik
05.01.11,18:56
Ja som skôr myslela ze sa neviem rozhodnut medzi tymi dvoma moznostami ked MAM auto v podnikani, citujem:
ak mam auto v majetku firmy, tak su 2 moznosti: bud sa vedie kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=59) jazd vratane stavu tachometra a do nakladov idu bločky PHL. Alebo sa nevedie kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=59) jazd a do nakladov ide 80% z ceny nakupenych PHL.

vedeli by ste mi poradit pre ktoru moznost sa rozhodnut ak mam auto v podnikani?:confused:
tinaM
05.01.11,19:05
vedeli by ste mi poradit pre ktoru moznost sa rozhodnut ak mam auto v podnikani?:confused:
Nikulik, stačí, ak povieš klientovi, že tú knihu jázd si musí urobiť sám, lebo ty nevieš, kade on autom chodí, tak je rozhodnuté. 80%.:)
nikulik
05.01.11,19:30
Hm, dobre, ale ja tu knihu jazd tu mam. Len to ze on tam pise vsetky jazdy. a nepise ucel, robi v oblasti stavebnictva, kde väčšinou chodi na miesto stavby, popripade nieco doniest autom, dokupit a vecer sa vracia zo stavby domov. Lenze pouziva auto aj na sukromne ucely, sice velmi malo ale pouziva. Je to neplatca dph, a stav tachometra mu sedi, lebo vzdy na konci dna urobi zapis do knihy jazd a opise stav kilometrov. Takze v takomto pripade by ste mi odporucili tu moznost prvu? Teda vedenie knihy jazd, stav tachometra a este aj celu sumu blockov si uplatnovat?
tinaM
05.01.11,19:49
Hm, dobre, ale ja tu knihu jazd tu mam. Len to ze on tam pise vsetky jazdy. a nepise ucel, robi v oblasti stavebnictva, kde väčšinou chodi na miesto stavby, popripade nieco doniest autom, dokupit a vecer sa vracia zo stavby domov. Lenze pouziva auto aj na sukromne ucely, sice velmi malo ale pouziva. Je to neplatca dph, a stav tachometra mu sedi, lebo vzdy na konci dna urobi zapis do knihy jazd a opise stav kilometrov. Takze v takomto pripade by ste mi odporucili tu moznost prvu? Teda vedenie knihy jazd, stav tachometra a este aj celu sumu blockov si uplatnovat?
To sa nedá doporučiť. Ak má vysoký zdaniteľný príjem a vysoké náklady na PHM, potom robiť knihu jázd a 100% PHM a naopak.
nikulik
05.01.11,20:02
Dobre, dakujem, a este takto sa opytam. Ak szčo neplatca dph ma sice knihu jazd,ale ma tam aj sukromne jazdy a bude si uplatnovat 100%PHM, musi tie sukr.jazdy vylucit z toho, alebo je lepsie v takom pripade ako tento ze ma aj sukromne aj sluzobne cesty,dat tych 80%?
L-M
05.01.11,20:33
Poprosím Vás o radu pri prechode z platcu na neplatcu DPH ostali faktúry, pri ktorých bola DPH uplatnená v 4.q.2009, ale úhrada bola až v roku 2010, keď už podnikateľ nebol platca DPH. Ako to vyriešiť v PD? Aby sa mi DPH dostala do stĺpca DPH som si musela na danú peň.operácie prepnúť voľbu platca DPH. Je to tak správne, keďže sa jedná o faktúry zo starého roku 2009 a v roku 2010 už nie je platcom DPH- napriek tomu sa mi tá DPH musí dostať do stĺpca DPH, však, aj pri príjme aj pri výdaji. Už som z toho celá domotaná.
A ešte jeden prípad. všimla som si , že napr. za fa od T-comu a O2 - nemal v 4.q.2009 aj napriek dátumu dodania 31.12.2009 uplatnenú DPH- v tomto prípade túto dph nemôžeme zahrnúť do výdajov v roku 2010,lebo možnosť odpočtu ešte bola a účtujem ju ako VNZD.
Poprosím veľmi pekne o vaše vyjadrenie k správnosti, alebo nesprávnosti môjho účtovania.
Ďakujem pekne
Marcelka V
06.01.11,11:25
Môžte ma uistiť či je to správne? Ak Mám tel.paušál na ičo,môžem si dať do nákladov celých 100%. Ak nemám na ičo,môžem si dať určité percento,alebo nič?
mysimis
06.01.11,11:32
Môžte ma uistiť či je to správne? Ak Mám tel.paušál na ičo,môžem si dať do nákladov celých 100%. Ak nemám na ičo,môžem si dať určité percento,alebo nič?

Ak ho nemáš na IČO tak si nemôžeš dať nič.
Zita5
07.01.11,07:05
Môžte ma uistiť či je to správne? Ak Mám tel.paušál na ičo,môžem si dať do nákladov celých 100%. Ak nemám na ičo,môžem si dať určité percento,alebo nič?

Ak nemáte na IČO faktúru za telefón, tak ak telefón vložíte do obchodného majetku (i keď je na rodné číslo ) môžete účtovať fakturovanú sumu do výdavkov v plnej výške . Ovšem - ak všetky hovory sú za účelom podnikania t.j. dosahovania príjmov v súlade s § 6 Zákona o dani z príjmov.
L-M
07.01.11,11:39
Poprosím Vás o radu pri prechode z platcu na neplatcu DPH ostali faktúry, pri ktorých bola DPH uplatnená v 4.q.2009, ale úhrada bola až v roku 2010, keď už podnikateľ nebol platca DPH. Ako to vyriešiť v PD? Aby sa mi DPH dostala do stĺpca DPH som si musela na danú peň.operácie prepnúť voľbu platca DPH. Je to tak správne, keďže sa jedná o faktúry zo starého roku 2009 a v roku 2010 už nie je platcom DPH- napriek tomu sa mi tá DPH musí dostať do stĺpca DPH, však, aj pri príjme aj pri výdaji. Už som z toho celá domotaná.
A ešte jeden prípad. všimla som si , že napr. za fa od T-comu a O2 - nemal v 4.q.2009 aj napriek dátumu dodania 31.12.2009 uplatnenú DPH- v tomto prípade túto dph nemôžeme zahrnúť do výdajov v roku 2010,lebo možnosť odpočtu ešte bola a účtujem ju ako VNZD.
Poprosím veľmi pekne o vaše vyjadrenie k správnosti, alebo nesprávnosti môjho účtovania.
Ďakujem pekne
Môžem veľmi pekne poprosiť, pozriete sa mi na to niekto?
rodina1
07.01.11,11:51
Poprosím Vás o radu pri prechode z platcu na neplatcu DPH ostali faktúry, pri ktorých bola DPH uplatnená v 4.q.2009, ale úhrada bola až v roku 2010, keď už podnikateľ nebol platca DPH. Ako to vyriešiť v PD? Aby sa mi DPH dostala do stĺpca DPH som si musela na danú peň.operácie prepnúť voľbu platca DPH. Je to tak správne, keďže sa jedná o faktúry zo starého roku 2009 a v roku 2010 už nie je platcom DPH- napriek tomu sa mi tá DPH musí dostať do stĺpca DPH, však, aj pri príjme aj pri výdaji. Už som z toho celá domotaná.
A ešte jeden prípad. všimla som si , že napr. za fa od T-comu a O2 - nemal v 4.q.2009 aj napriek dátumu dodania 31.12.2009 uplatnenú DPH- v tomto prípade túto dph nemôžeme zahrnúť do výdajov v roku 2010,lebo možnosť odpočtu ešte bola a účtujem ju ako VNZD.
Poprosím veľmi pekne o vaše vyjadrenie k správnosti, alebo nesprávnosti môjho účtovania.
Ďakujem pekne
Ak chceš, aby sa ti pri neplatiteľovi DPH, nedostala suma za zaplatené faktúry, ktoré boli jeho záväzkom, keď bol platiteľom DPH a túto DPH si uplatil pri odpočte DPH, ja by som sumu za úhradu rozdelila na základ, to by som zaúčtovala ako výdavok za materiál, tovar, či prevádzkovú réžiu (neviem, o aké fa ide) a sumu DPH, ktorá bola uplatnená by som zaúčtovala ako VNZD, v členení - iný výdavok. Tak sa ti DPH nedostane do VOZD.
V druhom prípade uvažuješ správne, neuplatnenú DPH za 4. Q 2009 účtuješ v roku 2010 ako VNZD.
MUKU
07.01.11,12:09
Ahojte potreboval by som poradiť
k 1.9.2010 som si otvoril živnosť ale pre UP- bral som dotáciu som si musel založiť účet už 1.8.2010
účet som si zakladal bez počiatočného vkladu a 31.8.2010 mi prišiel výpis na -3,29 € Môžem začať účtovať BU z mínus. stavom a z dátumom 28.8.2010 -3,29 ? Keď SZČO som až od 1.9.
A ešte na druhom výpise 4.9. mám tiež banka poplatok -1,66 Prosím poradte ako to zúčtovať
Mám začať účtovať až od 4.9. -1,66 VNZD poplatky a za 08.2010 -3,29 cez ID- výdaj poplatky? Ďakujem za odpoveď
mysimis
07.01.11,12:15
Účtovať začneš výpisom za august, kde si dáš sumu 3,29 do výdavkov neovplyvňujúcich ZD. Ďalej sumu 1,66 už zaúčtuješ ako režijné výdavky - výdavok ovplyvňujúci ZD.
ego.mc
07.01.11,13:16
Podľa mňa začneš účtovať od 1.9., t.j. výpisom za september so stavom -3,29. V rámci uzávierkových operácií na konci roku dáš ako VOZD poplatok banke (keďže tento súvisí so začatím podnikania) vo výške 3,29.
L-M
07.01.11,15:48
Ak chceš, aby sa ti pri neplatiteľovi DPH, nedostala suma za zaplatené faktúry, ktoré boli jeho záväzkom, keď bol platiteľom DPH a túto DPH si uplatil pri odpočte DPH, ja by som sumu za úhradu rozdelila na základ, to by som zaúčtovala ako výdavok za materiál, tovar, či prevádzkovú réžiu (neviem, o aké fa ide) a sumu DPH, ktorá bola uplatnená by som zaúčtovala ako VNZD, v členení - iný výdavok. Tak sa ti DPH nedostane do VOZD.
V druhom prípade uvažuješ správne, neuplatnenú DPH za 4. Q 2009 účtuješ v roku 2010 ako VNZD.
Ďakujem pekne rodina, takže nie je správne, aby som pri neplatcovi DPH mala v PD v kolonke DPH tú DPH z doby keď ešte bol platcom? Inak najprv som to myslela tak ako ty- a tým pádom ako uvádzaš- zaúčtujem tieto faktúry- mám ich tam asi 3- 2 záväzky a 1 pohľadávku -dvoma zápismi v PD?
rodina1
07.01.11,16:20
Ďakujem pekne rodina, takže nie je správne, aby som pri neplatcovi DPH mala v PD v kolonke DPH tú DPH z doby keď ešte bol platcom? Inak najprv som to myslela tak ako ty- a tým pádom ako uvádzaš- zaúčtujem tieto faktúry- mám ich tam asi 3- 2 záväzky a 1 pohľadávku -dvoma zápismi v PD?
Keď už SZČO nie je platiteľom DPH, tak ani v PD nemôže vykazovať DPH.
psps
07.01.11,20:52
Ako sa v JÚ účtuje rezerva na zostatok dovoleniek, ktoré sa budú čerpať v ďalšom roku?
tinaM
08.01.11,05:37
Ako sa v JÚ účtuje rezerva na zostatok dovoleniek, ktoré sa budú čerpať v ďalšom roku?
Zamestnávatelia účtujúci v sústave JÚ rezervy v súvislosti so mzdovými výdavkami netvoria.
MUKU
08.01.11,08:02
Účtovať začneš výpisom za august, kde si dáš sumu 3,29 do výdavkov neovplyvňujúcich ZD. Ďalej sumu 1,66 už zaúčtuješ ako režijné výdavky - výdavok ovplyvňujúci ZD.



Tak teraz neviem začať účtovať od 28.8.2010 alebo od 1.9.2010 ako mám na ŽL dostal som dve rôzne odpovede .Neporadí mi ešte niekto prosím:D
Zita5
08.01.11,08:17
Tak teraz neviem začať účtovať od 28.8.2010 alebo od 1.9.2010 ako mám na ŽL dostal som dve rôzne odpovede .Neporadí mi ešte niekto prosím:D

Ja sa prikláňam k tejto odpovedi

http://www.porada.sk/1608942-post3543.html

Musí byť jasné každej kontrole , že bankové poplatky boli vynaložené v súvislosti so začatím podnikania a účet musel byť otvorený z dôvodu dotácie .

Čiže vplyv výdavkov pred založením živnosti zohľadníte prostredníctvom uzávierkových operácii .Bankový výpis za mesiac august priložíte v Internému dokladu . Ale musí byť jasné , že tam neprebiehali žiadne súkromné platby .
Heni
08.01.11,08:41
Ako sa v JÚ účtuje rezerva na zostatok dovoleniek, ktoré sa budú čerpať v ďalšom roku?

v JU sa takáto rezerva neúčtuje/netvorí.
saglucka
09.01.11,11:35
Ako uctujete prosim Vas zapocty pohladavok a zavazkov?
Robite to tak, ze pocas roka si to zaznacite v knihe pohladovok a zavazkov a na konci roka to zauctujete ako uzavierkovu operaciu do prijmov a vydavkov v penaznom denniku?
Pretoze jedna pani mi vzdy k zapoctu vystavi prijmovy a vydavkovy doklad. Ja som to uctovala najprv cez pokladnu v penaznom denniku, ale asi to nie je spravne... Pretoze vlastne ziadne peniaze sme nevydali ani neprijali do pokladne...
Zita5
09.01.11,13:08
Ako uctujete prosim Vas zapocty pohladavok a zavazkov?
Robite to tak, ze pocas roka si to zaznacite v knihe pohladovok a zavazkov a na konci roka to zauctujete ako uzavierkovu operaciu do prijmov a vydavkov v penaznom denniku?
Pretoze jedna pani mi vzdy k zapoctu vystavi prijmovy a vydavkovy doklad. Ja som to uctovala najprv cez pokladnu v penaznom denniku, ale asi to nie je spravne... Pretoze vlastne ziadne peniaze sme nevydali ani neprijali do pokladne...

Vzájomný zápočet na základe dohody má byť účtovaný podľa postupov JU nasledovne :


(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu vzájomného započítania. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

Je to účtovanie o nepeňažnej operácie .
marta bodonova
10.01.11,07:24
Ja by som potrebovala poradiť, lebo presne toto som tu nenašla:
Som SZCO, platca DPH, JU - program ALFA.
V 12/2010 mi došla preddavková FA na program ALFA - 47,10EUR, bola uhradená v 12/2010.
Na preddavkovej FA je dátum vyhotovenia a dátum splatnosti - neni tam DPH.
Teraz v 01/2011 príde ostrá FA na ktorej bude rozpísané aj DPH a cena k úhrade 0.
Neviem ako mám toto všetko zaúčtovať, DPH dať do 12/2010?
Ďakujem pekne.
jarka1507
10.01.11,07:36
Dobrý deň, máme priestory v prenájme a prišla mi Fa s dátum vystavenia 01.12.2010 no daňová povinnosť je 31.01.2011 (šikovná fakturantka :--- ) ako je to s 20%DPH? záleží na dátume vystavenia alebo dodania? ked som chcela fa nahodiť v programe Alfa v r. 2010 tak ma nepustilo kvôli daňovej povinnosti ktorá je v roku 2011 a ked som ju chcela nahodiť teraz tak mi tam už hádže 20% DPH prosím poraďte čo je správne prípadne mi dajte radu ako mam postupovať...

Ďakujem


MNE NIKTO NEPOMOŽE??

ďakujem
Zdenka175
10.01.11,07:58
Uvažujem správne??
1. Pozerala som tlačivo k DzP FO B na 2010. Keď SZCO účtuje v JU, tak sa vypíše len tabuľku č.1 ,tie kolonky pod tým - že akým spôsobom si uplatňuje výdavky. / týkajú sa len daň. evidencie a paušálu/ však
2.A je tam doplnená kolónka pre Sociálnu poisťovňu -počet mesiacov vykonávania činnosti..... Jedná sa mi o to či je to správne ,keď uvedenie 12 mesiacov,/ lebo počas zimných mesiacov bol PN , a nerobil - ale živnosť neprerušil./

Ďakujem krásne
ade
10.01.11,19:11
ahojte chcela by som sa opýtať v zahraničnom int. obchode USA nakupujem látky ako súkromná osoba , ako doklad o kúpe mi pošlú objednávku a bloček z ERP. Môžem nakúpiť v zahraničí nakúpiť ako súkromná osoba a tovar potom vložiť do podnikania na sklad a predať? Ako súkromná osoba neplatím clo ani DPH ide o malé množstvo do 50USD Ďakujem
Rozalka
10.01.11,19:16
Ak tovar prichádza na slovenský trh ako neobchodný, tak je neobchodný.
Chceš využívať výhody, musíš si rozmyslieť, ktoré. Obe (aj daňový výdavok, aj neplatiť clo) sa nedá.
nikulik
10.01.11,20:09
Poprosim Vás, blok na pokutu od policajtov, to je len taky maly ustrižok, kde je pečiatka ORPZ, suma koľko € je pokuta a blok číslo, to bude VNZD, a vôbec môžem to dať do učtovnictva ked tam nie je datum vôbec?
tinaM
10.01.11,20:26
Poprosim Vás, blok na pokutu od policajtov, to je len taky maly ustrižok, kde je pečiatka ORPZ, suma koľko € je pokuta a blok číslo, to bude VNZD, a vôbec môžem to dať do učtovnictva ked tam nie je datum vôbec?
Pokuta od policajtov je sankčného charakteru. Do výdavkov OZD nepatrí. Do účtovníctva by som to nedávala.
nikulik
11.01.11,11:25
Ďakujem pekne :)
nikulik
11.01.11,11:35
A ešte by som sa opytala, živnostnik mal v januari 2010 bankovy učet, kt.pouzival aj na podnikanie aj na sukr.učely. Od februara 2010 ma novy učet na podnikanie. Ide mi o to ako s tym januarovym učtom?Povyberam len platby ktoré patria do podnikania a tie zaučtujem? Ale ako potom uzatvorim ten učet v mesiaci? Určite tam bude nejaky zostatok. Lebo od febr.2010 musim predsa nahodit novy učet nove cislo učtu je tam.
Jajina
11.01.11,11:57
Prosím Vás ako správne zaúčtovať slovenské poplatky za mýto na dialniciach v JÚ ?

Dobíjanie mýta som davala rovno do nákladov.
Na dokladoch je písané : doplnenie mýty v režime predplatného

V JÚ treba vyradiť z nákladov nespotrebovaný zostatok kreditu na konci roka ?
Gabriela555
13.01.11,07:50
Prosím o radu: Živnostník vystavil faktúru v novembri na 1000 €. Uhradili mu len časť z faktúry 600 €. Zbytok zatiaľ nemá uhradené. Akú čiastku treba dať do príjmu ? 600 € v roku 2010 a zbytok ak uhradia do roku 2011, alebo celú čiastku 1000 € do roku 2010. Uplatňuje si paušálne výdavky. Ďakujem
msa
13.01.11,08:07
do príjmu ide len to čo prijal takže len 600E, zbytok je záväzok.
Zita5
13.01.11,08:40
Prosím o radu: Živnostník vystavil faktúru v novembri na 1000 €. Uhradili mu len časť z faktúry 600 €. Zbytok zatiaľ nemá uhradené. Akú čiastku treba dať do príjmu ? 600 € v roku 2010 a zbytok ak uhradia do roku 2011, alebo celú čiastku 1000 € do roku 2010. Uplatňuje si paušálne výdavky. Ďakujem

JU - výšku len skutočne uhradenú v roku 2010.
JarkaL
13.01.11,08:42
do príjmu ide len to čo prijal takže len 600E, zbytok je záväzok.

Len opravím - zvyšok nie je záväzok, ale pohľadávka.
msa
13.01.11,08:49
máš pravdu, :)
Gabriela555
13.01.11,09:10
Ďakujem za radu
DanielaSL
13.01.11,11:01
do príjmu ide len to čo prijal takže len 600E, zbytok je záväzok.

Oprav si to, aby to druhých, čo nebudú čítať ďalej nemýlilo....
DanielaSL
13.01.11,11:06
A ešte by som sa opytala, živnostnik mal v januari 2010 bankovy učet, kt.pouzival aj na podnikanie aj na sukr.učely. Od februara 2010 ma novy učet na podnikanie. Ide mi o to ako s tym januarovym učtom?Povyberam len platby ktoré patria do podnikania a tie zaučtujem? Ale ako potom uzatvorim ten učet v mesiaci? Určite tam bude nejaky zostatok. Lebo od febr.2010 musim predsa nahodit novy učet nove cislo učtu je tam.

Ak mal ten prvý účet prihlásený na DÚ, tak účtuješ každú jednu platbu, ovšem tie, ktoré sa netýkajú podnikania dáš ako príjmy alebo výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Ak ho ale prihlásený nemal, tak by som ten účet ani neúčtovala, ale pohyby týkajúce sa podnikania by som dala ako výdaj a príjem do pokladne s tým, že priložila by som kópiu toho bankového výpisu.
nikulik
13.01.11,18:57
Ďakujem daniela,ale ako zistim ci bol prihlaseny učet na DU? Z danoveho priznania?
Zita5
14.01.11,05:24
Ďakujem daniela,ale ako zistim ci bol prihlaseny učet na DU? Z danoveho priznania?

Mal by mať založenú fotokópiu s pečiatkou a dátumom prijatia z DU .

Ale .......
nikulik
14.01.11,19:11
Nič také som nenašla, radšej sa ho opytam ešte. Ale dakujem, to som vôbec nevedela niečo také že sa hlasi učet na danovy urad. A ak mozem otazočku ešte, učty sa musia hlasit na danovy urad? Alebo to je na rozhodnutí szčo?
nikulik
14.01.11,20:42
Ak mal ten prvý účet prihlásený na DÚ, tak účtuješ každú jednu platbu, ovšem tie, ktoré sa netýkajú podnikania dáš ako príjmy alebo výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Ak ho ale prihlásený nemal, tak by som ten účet ani neúčtovala, ale pohyby týkajúce sa podnikania by som dala ako výdaj a príjem do pokladne s tým, že priložila by som kópiu toho bankového výpisu.

No šla som to robiť podla tej druhej moznosti, ale ked som sa pozrela na predchadzajúce 3 roky, kt.robila ina učtovnicka, ona to robila podla prvej moznosti, všetko ponahadzovala a čo nepatrilo do podnikania dala ako VNZD. Tak asi to spravim aj ja tak, aj ked doklad o nahlaseni učtu na dan.urad som nenašla zalozeny.:)
tibor1000
15.01.11,17:28
Dobrý deň
prosím Vás,ako účtujete takýto prípad:

vklad SZČO na bankový účet - účtujem "osobný vklad podnikateľa"
a ked mu idem na konci roka vrátiť peniaze z pokladnice - účtujem:

A) mínusom osobný vklad podnikatela,
alebo
B) iný neovplyvňujúci dan z príjmu, analyticky osobná spotreba ?

ďakujem
rodina1
15.01.11,17:39
Dobrý deň
prosím Vás,ako účtujete takýto prípad:

vklad SZČO na bankový účet - účtujem "osobný vklad podnikateľa"
a ked mu idem na konci roka vrátiť peniaze z pokladnice - účtujem:

A) mínusom osobný vklad podnikatela,
alebo
B) iný neovplyvňujúci dan z príjmu, analyticky osobná spotreba ? tento spôsob je správny

ďakujem
v texte
adelajda
18.01.11,06:53
Ahojte chcela by som Vás skúsenejších poprosiť o prekontrolovanie či to robím správne
učtujem 1, Dotáciu z UP -PNZD a evid KZ
2,Došlá ZF nákup stroja 1300€-evid. ako pohľadávku?
3,Uhrada -BV VOZD 1300€ materiál
4,ID príjem 1300€ POZD
5,Došlá Faktura na 0€ stačí iba ak ju zaevid do pohľadávok?
6,poníženie záväzku z UP -úhrada 1300€ ručne
A ešte ak môžem ak vystavujem ZF je to záväzok a ak mi ZF dôjde je to pohľadávka

Ďakujem Vám za odpoved
abm
19.01.11,08:25
Ahojte chcela by som Vás skúsenejších poprosiť o prekontrolovanie či to robím správne
učtujem 1, Dotáciu z UP -PNZD a evid KZ
2,Došlá ZF nákup stroja 1300€-evid. ako pohľadávku?
3,Uhrada -BV VOZD 1300€ materiál
4,ID príjem 1300€ POZD
5,Došlá Faktura na 0€ stačí iba ak ju zaevid do pohľadávok?
6,poníženie záväzku z UP -úhrada 1300€ ručne
A ešte ak môžem ak vystavujem ZF je to záväzok a ak mi ZF dôjde je to pohľadávka

Ďakujem Vám za odpoved
Prečo ZF do pohľadávok? Pohľadávka vzniká pri jej úhrade, ak zároveň ten stroj nedodali.Ak bola skôr úhrada a potom dodací list, ide do pohľadávok. Ak je úhrada a dodací list príp. faktúra s rovnakým dátumom tak sa pohľadávka neeviduje. Pohľadávka či záväzok vzniká až pri pohybe peňazí, tovaru, služby. Dodala(prijala) som tovar či službu či peniaze vziká pohľadávka(záväzok) - ale to je len môj názor, budem rada ak ho niekto posúdi.
Čo sa týka dotácie robíš to správne, príjmom OZD sa stáva pri použití, teda pri vzniku oprávneného výdavku.
adelajda
19.01.11,09:02
ďakujem za odpoveď
ZF bola vystavená 6.10 úhrada 8.10
a ostrú faktúrku mi poslli spolu so strojom 14.10
tak preto som myslela že to mám evidovať do pohľadávok.
Zita5
19.01.11,09:07
ďakujem za odpoveď
ZF bola vystavená 6.10 úhrada 8.10
a ostrú faktúrku mi poslli spolu so strojom 14.10
tak preto som myslela že to mám evidovať do pohľadávok.

Zákon o účtovníctve
§15
(3) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
abm
19.01.11,10:23
ďakujem za odpoveď
ZF bola vystavená 6.10 úhrada 8.10
a ostrú faktúrku mi poslli spolu so strojom 14.10
tak preto som myslela že to mám evidovať do pohľadávok.
Od 8. do 14. je to pohľadávka. Ten stroj ešte zaraď do krátkodobého majetku, aby si ho mala v evidencii. Budeš si trebárs uplatňovať opravu, náhradné diely, nejaké súčasti a pod.

Ešte by som sa chcela opýtať na príspevok z ÚP, počula som, že pre soc. poisťovňu sa ako príjem započítava celá poskytnutá suma v roku kedy bola poskytnutá. Je to ale proti logike, lebo ak sa príspevok použije, tak sa to v príjme objaví znova, napr na ďalší rok. Vie o tom niekto viac? Ďakujem.
adelajda
19.01.11,10:40
čiže tá ZF je pohľadávka Ostrá faktúrka je potom už záväzok mám z toho teraz hokej.
abm
19.01.11,11:28
Ja by som to robila takto:
1. došla ZF - evidujem ju v knihe došlých FA
2. úhrada ZF - zaevidujem v knihe došlých FA úhradu ZF
a zároveň zaevidujem v knihe pohľadávok vznik pohľadávky za
poskytnutý preddavok
a zároveň v peňažnom denníku pohyby VOZD a to čo sa týka
príspevku z ÚP
3. po dodaní stroja zánik pohľadávky ostrú fa pripojím k úhrade a
zaevidujem stroj do majetku.
Dúfam, že je to správne, aj ja ocením iný názor.

3. po
MUKU
20.01.11,09:17
Prosím potreboval by som poradiť platil som cez súkromnú platobnú kartu nákup materiálu do firmy
teraz keď to účtujem v PD mi ale nesedí stav na BU
ako to mám účtovať prosím.
Mária.K.
20.01.11,09:27
Prosím potreboval by som poradiť platil som cez súkromnú platobnú kartu nákup materiálu do firmy
teraz keď to účtujem v PD mi ale nesedí stav na BU
ako to mám účtovať prosím.
Samozrejme, že nesedí. Nemôžete účtovať úbytok peňazí z osobného účtu ich odúčtovaním z podnikateľského účtu. Účtovať cez uzávierkové účt. operácie interným dokladom.
Zita5
20.01.11,09:27
Prosím potreboval by som poradiť platil som cez súkromnú platobnú kartu nákup materiálu do firmy
teraz keď to účtujem v PD mi ale nesedí stav na BU
ako to mám účtovať prosím.

Cez účtovné uzávierkové operácie Interným dokladom 31.12.2010(nepeňažná operácia ).Priložte BV .

Nie je dobré používať platbu kartou so súkromného účtu , vidíte to na Vašom prípade.
MUKU
20.01.11,09:38
Ďakujem za radu určite si už dám pozor z akej karty to platím ale môžete mi prosím rozpísať ako to mám cez tie ID zaúčtovať veľmi som s nimi ešte neúčtoval a nieje mi to celkom jasné ďakujem za ochotu poradiť veľmi si to cením
Zita5
20.01.11,10:32
Ďakujem za radu určite si už dám pozor z akej karty to platím ale môžete mi prosím rozpísať ako to mám cez tie ID zaúčtovať veľmi som s nimi ešte neúčtoval a nieje mi to celkom jasné ďakujem za ochotu poradiť veľmi si to cením

Ak účtujete SW(u mňa napr. v ALFE ) pôjdete do Peňažný denník - Interné doklady – výdaj .Dátum 31.12.2010, suma ,Účel – stĺpec peňažného denníka –Materiál .
Vychádzam len z Vášho príspevku, že sa jedná o materiál(ale neviem aký)
Ak účtujete ručne v peňažnom denníku , tak si vyhotovíte ID s poradovým číslom, dátumom 31.12.2010, suma a účtujete v peňažnom denníku v stĺpci -Výdavky ovplyvňujúce ZD celkom a - stĺpec-Materiál .

Tieto účtovné uzávierkové operácie sú poslednými položkami v peňažnom denníku .
Zita5
20.01.11,10:48
Ak účtujete SW(u mňa napr. v ALFE ) pôjdete do Peňažný denník - Interné doklady – výdaj .Dátum 31.12.2010, suma ,Účel – stĺpec peňažného denníka –Materiál .
Vychádzam len z Vášho príspevku, že sa jedná o materiál(ale neviem aký)
Ak účtujete ručne v peňažnom denníku , tak si vyhotovíte ID s poradovým číslom, dátumom 31.12.2010, suma a účtujete v peňažnom denníku v stĺpci -Výdavky ovplyvňujúce ZD celkom a - stĺpec-Materiál .

Tieto účtovné uzávierkové operácie sú poslednými položkami v peňažnom denníku .

Ešte k tomuto príspevku pridám

(1) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),


1b. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
2. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.




Preštudujte si aj celé Postupy účtovania JU


http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html
MUKU
20.01.11,11:20
Ďakujem za radu a postupi si určite prečítam a ak ešte môžem opýtam sa
účtujem v Alfe. Cez ID-uzávierk.oper zaúčtujem výdaj ak ste mi radili
a potom tú platbu kartou účtujem ďalej cez ID-príjem-výdaj na PP deň platby kartou
ID-výdaj -materiál-kupoval som látku na čalúnenie
Výpis z BU
ID výdaj-príjem na PP deň transakcie na účte
výdaj BU VNZD
Zita5
20.01.11,11:44
Ďakujem za radu a postupi si určite prečítam a ak ešte môžem opýtam sa
účtujem v Alfe. Cez ID-uzávierk.oper zaúčtujem výdaj ak ste mi radili
a potom tú platbu kartou účtujem ďalej cez ID-príjem-výdaj na PP deň platby kartou
ID-výdaj -materiál-kupoval som látku na čalúnenie
Výpis z BU
ID výdaj-príjem na PP deň transakcie na účte
výdaj BU VNZD

Ja som z Vášho príspevku porozumela , že ste zakúpili materiál pre firemné účely a tento materiál bol platený platobnou kartou zo súkromného účtu . Teda z účtu , ktorý nie je používaný v súvislosti s podnikaním a teda nie je ani oznámený na daňový úrad v rámci Vašej oznamovacej povinnosti .

Z uvedeného vyššie nevidím dôvod , aby ste účtovali o bankovom výpise a priebežných položkách .

Ale .....ak ste sa nesprávne vyjadrili , a súkromný účet používate v súvislosti s podnikaním(nakoľko iný nemáte na tento účel), tak to je zasa o niečom inom .Vtedy ste mali zadať otázku - účtovanie za platbu platobnou kartou z dôvodu kúpy materiálu pre podnikateľské účely .

Tak teraz napíšte ,čo potrebujete vedieť a o akom účte tu diskutujeme. .
MUKU
20.01.11,11:55
skôr som to celé domotal ja nakúpil som materiál a platil som kartou zo súkrom. účtu na podnik. účel mám inú kartu
v PD som to začal účtovať ako platba kartou ale potom mi nededel účet v banke
Zita5
20.01.11,12:01
skôr som to celé domotal ja nakúpil som materiál a platil som kartou zo súkrom. účtu na podnik. účel mám inú kartu
v PD som to začal účtovať ako platba kartou ale potom mi nededel účet v banke

Tak účtujete len ako som písala v príspevku http://www.porada.sk/1625385-post3588.html .

Žiadne priebežné položky, žiadna banka ...všetko vymazať .Nemôžete predsa účtovať o niečom, čo na bankovom účte pre podnikanie ani nevzniklo . Myslím, že už Vám to písala aj MáriaK http://www.porada.sk/1625263-post3585.html
MUKU
20.01.11,12:08
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi ste mi pomohli
veronkaj
21.01.11,05:37
Ja som z Vášho príspevku porozumela , že ste zakúpili materiál pre firemné účely a tento materiál bol platený platobnou kartou zo súkromného účtu . Teda z účtu , ktorý nie je používaný v súvislosti s podnikaním a teda nie je ani oznámený na daňový úrad v rámci Vašej oznamovacej povinnosti .

Z uvedeného vyššie nevidím dôvod , aby ste účtovali o bankovom výpise a priebežných položkách .

Ale .....ak ste sa nesprávne vyjadrili , a súkromný účet používate v súvislosti s podnikaním(nakoľko iný nemáte na tento účel), tak to je zasa o niečom inom .Vtedy ste mali zadať otázku - účtovanie za platbu platobnou kartou z dôvodu kúpy materiálu pre podnikateľské účely .

Tak teraz napíšte ,čo potrebujete vedieť a o akom účte tu diskutujeme. .


prosím nechápem tomuto
u nás je to tak, že szčo - muž má účet na svoje meno -ktorý je pre podnikanie a potom máme jeden súkromný spoločný a ak napríklad phm zaplatí do fir. auta s kartou zo spoločného účtu tak to dávam do pokladne ako VPD lebo to robíme aj v práci tak, že si to vlastne preplatil v hotovosti z firemnej pokladne. nie cez ID.
a zatial nám to nevytkli,

môžeme to robiť aj naďalej tak?
lebo cez id sme to nikdy nedávali. ani v ju ani v pu.
´dakujem
veronkaj
21.01.11,05:46
kto mi poradí :
ak celý rok sa v kvartálnych dph uplatňuje 100% dph z nákupu phm na konci roku za rok 2010 sa môže dať ID a mínusom 20% zo základu nakúpenej phm a tak sa uplatní teda len 80% alebo ked bolo 100% dph ta nemôžem lebo názory sa rozchádzajú že dph sa môže uplatniť len na to čo naozaj použiješ takže ak tých uplatňuje 80% nemôže dať 100% dph ale podľa mňa čo som čítala tak môže.
dá sa to tak ponížiť za rok 2010 k 31.12.2010 a bude to možné aj v r 2011?
a ak si na auto v podnikaní uplatňuje že náklady celkovo 70% do podnikania a 30% súkromne tak to platí aj pri tomto že z týc 70% čo ide do nákladov si dph môže uplatniť celé a zo základu stiahne taktiež o 20% a nemusí robiť knihu jázd a potom zaznamená len PS a KS tachometra a tabulku ako sa znížil základ.?

ďakujem
Zita5
21.01.11,09:13
prosím nechápem tomuto
u nás je to tak, že szčo - muž má účet na svoje meno -ktorý je pre podnikanie a potom máme jeden súkromný spoločný a ak napríklad phm zaplatí do fir. auta s kartou zo spoločného účtu tak to dávam do pokladne ako VPD lebo to robíme aj v práci tak, že si to vlastne preplatil v hotovosti z firemnej pokladne. nie cez ID.
a zatial nám to nevytkli,

môžeme to robiť aj naďalej tak?
lebo cez id sme to nikdy nedávali. ani v ju ani v pu.
´dakujem

V prvom rade treba uvažovať tak , že treba platiť všetky nákupy v súvislosti s podnikaním a teda s dosahovaním zdaniteľného príjmu z účtu, ktorý je vytvorený resp.zriadený na podnikanie a nahlásený v rámci oznam. povinnosti na DU.Treba oddeliť platby na súkromie a na podnikanie .

Účtovné uzávierkové operácie sa použijú aj na tieto zúčtovania ako je vo Vašom prípade .Ja v tom nevidím žiaden nedostatok, skôr si myslím, že tak by sa mali tieto súkromno-podnikateľské platby účtovať .
To že jeden účtuje cez pokladňu a druhý cez ÚUO myslím, že je na rozhodnutí UJ. Nie vždy sa všetci zhodneme v postupoch a v názoroch .

:)

http://www.porada.sk/1626612-post6.html

To je zároveň odpoveď na Vaše všetky otázky , smerované dnes mne ohľadom účtovania platby zo súkromného účtu cez uzávierkové účtovné operácie .
stanka_s
21.01.11,10:30
Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne pouzivat na podnikanie zariadenie, ktore som kupila este pred otvorenim zivnosti? Dakujem
Zita5
21.01.11,10:59
Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne pouzivat na podnikanie zariadenie, ktore som kupila este pred otvorenim zivnosti? Dakujem

Konkretizujte o aké zariadenie sa jedná a kedy bolo kúpené .Sú od kúpy zariadenia riadne nadobúdacie doklady ?Kedy začala platnosť živnosti ?
stanka_s
21.01.11,11:20
Konkretizujte o aké zariadenie sa jedná a kedy bolo kúpené .Sú od kúpy zariadenia riadne nadobúdacie doklady ?Kedy začala platnosť živnosti ?
Zivnost este nie je otvorena a zariadenie bolo kupene od sukromnej osoby bez dokladu.
Zita5
21.01.11,11:25
Zivnost este nie je otvorena a zariadenie bolo kupene od sukromnej osoby bez dokladu.

Tak nie je o čom diskutovať , ak nemáte nadobúdací doklad.Ako chcete deklarovať , že zariadenie je Vaše ?
ivuska1212
21.01.11,11:31
Dobry den, prosim vas o radu. SZCO ma na ico mobilne cisla. Jedno z nich ale pouziva sukromna osoba, to znamena ze je to VNZD. Musi fakturu na toto cislo tiez zaevidovat ako doslu fakturu a evidovat ju ako zavazok?
stanka_s
21.01.11,11:38
Tak nie je o čom diskutovať , ak nemáte nadobúdací doklad.Ako chcete deklarovať , že zariadenie je Vaše ?
Dakujem za opoved, to som si aj myslela, ze s tym bude problem, ked neviem zdokladovat kupu. Mam iba prijmovy doklad, ze predavajuci prijal peniaze, ale to asi nestaci.
ego.mc
21.01.11,18:15
Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne pouzivat na podnikanie zariadenie, ktore som kupila este pred otvorenim zivnosti? Dakujem
Myslím si, že používať ho môžete. Ak by ste o ňom však chceli účtovať, platí to, čo napísala Zita5.
Ak máte príjmový doklad, nemal by byť problém vyhotoviť aj kúpno predajnú zmluvu.
Zita5
21.01.11,18:20
Myslím si, že používať ho môžete. Ak by ste o ňom však chceli účtovať, platí to, čo napísala Zita5.
Ak máte príjmový doklad, nemal by byť problém vyhotoviť aj kúpno predajnú zmluvu.

Najskôr sa jednalo o zariadenie zakúpené bez dokladu .Už sa našiel aj príjmový doklad a možno niekde bude aj kúpna zmluva :)
nikolia
21.01.11,19:58
prosím Vás, ak z podnikateľského účtu asi tretina operácii je súkromná dávate poplatky banky za vedenie účtu, výpisy a trv.príkazy do VOZD alebo dávate napr.len polovičku???
shaggy
21.01.11,20:45
Ako zaúčtujete v JU došlú fa za stravu pre zamestnancov a čo s DPH?
seda
24.01.11,00:17
Dobrý večer, môžete mi niekto poradiť, som z toho už riadne na nervy, a mám pocit, že som úplný tupec, čítala som kopec príspevkov, ale aj tak to nechápem. Účtujem JU v MRP win. verzii a nedokážem zaúčtovať tieto účtovné prípady.

Použitie SF na stravné lístky zamestnancovi.
Úhrada stravných lístkov zamestnancom priamo z výplaty.

O stravných lístkoch účtujem zvlášť v pokladni cenín. Hodnota str. lístka je 2,70, 55% je 1,49, 45% je 1,21, príspevok zo SF je 0,03. Čiže vo výplatnej páske bude odrátaná hodnota lístka 1,18.
Moje zápisy:
Zamestnanec prevzal 1 ks lístka 2.7.2010: Z pokladne cenín v peň. denníku VPD s rozpisom 1,49=prevádzková réžia
1,21 = ostatné neodčítateľné náklady
/v jednom príspevku som sa dočítala, že tu mám odrátať ten príspevok zo SF 0,03 a tým pádom odobrať z pokladne cenín len 1,18, len čo potom zo zostatok v knihe cenín 0,03???/

Následne urobím zápis do knihy sociálneho fondu o ktorej počas roka nemám v peň. denníku účtovať, len pri uzávierkových operáciách. Použitie SF na stravný lístok 0,03, v peň. denníku sa mi to zatiaľ nikde neobjaví až na konci roka?

V knihe pohľadávok vystavím pohľadávku na zamestnanca za 1 lístok v hodnote 1,18. Ako k tomu zúčtujem úhradu, mimo peň. denníka, len v knihe pohľadávok, len tak pre evidenciu, alebo nejakým interným dokladom.

31. 8. 2010 vo výplatnom termíne účtujem o mzde.
Vytvorím záväzok voči zamestnancovi na základe výplatnej pásky vo výške len čistej mzdy 268,50? Alebo to bude -1,18, vo výške 267,32, ktoré fyzicky zamestnanec dostane?

Prosím poraďte mi niekto, ďakujem.
katkap17
24.01.11,07:30
Ahojte, chcela by som sa spýtať, klient používa súkromný účet na podnikanie, musia byť v účtovníctve originálne výpisy z bank. účtu alebo stačí z bankingu vytlačené, a môže si účtovať celé poplatky alebo len urč. časť?
A ešte sa spýtam keď robím Daňové priznanie a klienti mi donesú v inom jazyku ročné zúč. musia si to dať preložiť pre daňový úrad? Ďakujem
seda
24.01.11,09:38
Ešte stále som neprišla na to ako zaúčtovať SF použitý na stravný lístok, uhradený z výplaty. Našla som toto, je to správne?
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=393
Už si nie som istá ničím, nie je o tvorbe a čerpaní SF účtované len v uzávierkových operáciách.
veronkaj
26.01.11,09:06
Prosím a môžem sa spýtať takú praktickú vec k tým kilometrom,

my nepočítame ani nad ani pod spotrebu ale ked uplatňujeme 100% do nákladov tak spočítame litre a vydelíme priem. spotrebou auta a mali by sme aj za roky späť rozpísať kilometre

tak mám to robiť tak, že kilometre teda trasy v knihe jázd musia sedieť s časom a ulicou čo máme bločky v pokladni??? ako nákup nemyslím teraz phm to mi je jasné že tade by mal ísť ale myslím iné bločky v pokladni, kancelárske, materiál a tak.

alebo stačí ked len napíšem vymyslené trasy napr. obhliadka auta a pod. kedže môj je karosár po haváriách ale kilometre na jazdách a prepočet podľa spotreby musí sedieť???

no dilema.



Ďakujem veľmi pekne
veronkaj
26.01.11,09:07
a ešte prosím ak v ju platca dph karosár robí opravy a údržby áut môže robiť ako minulé roky aj v roku 2011 že nemá sklad lebo všetko dáva priamo do spotreby teda že kupuje veci podľa toho čo ide opravovať.
zatial stále neevidujeme sklad.
ďakujem
milkami
27.01.11,09:30
Poraďte mi, prosím, ako zaúčtovať:
Podnikateľ nakupuje stroje v zahraničí-Anglicko. Tam mu ich nakúpi a zaplatí známy. Došlé fa aj zaplatenie zaúčtujem s dátumom na fa a doklade o zaplatení, aj prepočítam kurzom NBS. Mám tak 4 fa od júna do začiatku augusta. V auguste podnikateľ z účtu pošle jednou sumou za všetky nákupy známemu peniaze. Otázka: mám nákup strojov účtovať podľa dátumu na doklade (tak som urobila) a zároveň zaúčtovať príjem pôžičky od známeho a pri prevod peňazí účtovať ako vratku pôžičky alebo nákup účtovať až dňom prevodu peňazí
(vtedy mi vzniká kurzový rozdiel). Juj, ale som to napísala zložito
ego.mc
27.01.11,14:58
Ak známy nenakupuje stroje na svoje meno a potom ich podnikateľovi nepredáva, myslím si, že správny je prvý spôsob (tak, ako ste to robili). Bolo by vhodné zmluvou ošetriť aj požičiavanie a následné vracanie peňazí.
veronkaj
27.01.11,16:19
kto mi poradí ak szčo neplatca dph - má paušál 40% vystavoval fa za sprostredkovateľskú činnosť pravidelne za každý mesiac ku koncu daného mesiaca môže to tak robiť aj v roku 2011 alebo musí tým že je to opakovaná služba robiť formou že zálohová fa a potom vyúčtovacia ale nie je platca dph.
faktúry vystavuje za sprostredkovanie poistenia a podobne pre tú istú firmu stále ktorá si ho najala.
ako to je prosím v tomto prípade???
ďakujem poraďáci ste skvelí
milkami
27.01.11,16:30
Ak známy nenakupuje stroje na svoje meno a potom ich podnikateľovi nepredáva, myslím si, že správny je prvý spôsob (tak, ako ste to robili). Bolo by vhodné zmluvou ošetriť aj požičiavanie a následné vracanie peňazí.Ďakujem, ale asi to musím urobiť cez interné doklady, lebo vlastne peniaze-výdaj za stroje ani pôžička fyzicky cez pokladňu neprešli
Manual
27.01.11,18:06
Poraďte mi, prosím, ako zaúčtovať:
Podnikateľ nakupuje stroje v zahraničí-Anglicko. Tam mu ich nakúpi a zaplatí známy. Došlé fa aj zaplatenie zaúčtujem s dátumom na fa a doklade o zaplatení, aj prepočítam kurzom NBS. Mám tak 4 fa od júna do začiatku augusta. V auguste podnikateľ z účtu pošle jednou sumou za všetky nákupy známemu peniaze. Otázka: mám nákup strojov účtovať podľa dátumu na doklade (tak som urobila) a zároveň zaúčtovať príjem pôžičky od známeho a pri prevod peňazí účtovať ako vratku pôžičky alebo nákup účtovať až dňom prevodu peňazí
(vtedy mi vzniká kurzový rozdiel). Juj, ale som to napísala zložito
A prečo to takto koplikujete, prečo to tvoj známy nekúpi na tvoje meno DIČ atď. A máš po probléme. Alebo ak ich kupuje na svoje meno nech ti ich predá.
Nekomplikuj si život.
zk24
30.01.11,07:05
ahojte,

ucim sa pracovat s JU a nastal mi takyto "problem". Ako sa v JU vysporiada, ked zavazok bol napriklad 328 €, ale uhradené bolo 330 €. Ako sa zuctovava tento rozdiel, tak aby mi to v knize zavazkov nesvietilo?

Dakujem
KEJKA
30.01.11,07:23
musíš sa zariadiť podľa SW, čo ti umožní. V knihe faktúr vyrovnáš sumu 328
ale do PD dáš 330.
Bud v jednej položke alebo v dvoch 328+2.
zk24
30.01.11,07:26
musíš sa zariadiť podľa SW, čo ti umožní. V knihe faktúr vyrovnáš sumu 328
ale do PD dáš 330.
Bud v jednej položke alebo v dvoch 328+2.

SW mi umozni zaplatit 330 aj ked suma zavazku je 328. Len potom mi svieti v knize zavazkov na cerveno ze zostava uhradit -2,00 €.

Mozem teda uhradit FA v sume 328, aby kniha navazkov bola 0,00 €, co potom ale s tymi 2 eurami? islo to bankovym prevodom. Bude to VOZD alebo VNZD?

Mozem jednu operaciu takto rozpisat na dve?
KEJKA
30.01.11,08:17
ved tak som to napísala - v skratke. a podľa mňa VOZD -vyrovnanie fa.
otázka
30.01.11,08:29
SW mi umozni zaplatit 330 aj ked suma zavazku je 328. Len potom mi svieti v knize zavazkov na cerveno ze zostava uhradit -2,00 €.

Mozem teda uhradit FA v sume 328, aby kniha navazkov bola 0,00 €, co potom ale s tymi 2 eurami? islo to bankovym prevodom. Bude to VOZD alebo VNZD?

Mozem jednu operaciu takto rozpisat na dve?

Sumu 330 rozúčtuj v PD na 328 / VOZD / a 2 / VNOZ /, a uhraď to aj týmito 2 zápismi z PD.

Zuzana
otázka
30.01.11,08:33
A pokiaľ máš záväzok len v hodnote 328, tak daj úhradu z PD v sume 328, 2 € v PD = VNZD /osobná spotreba/ a 2 € v knihe záväzkov už nevysporiadavaš.

Zuzana
maska2
30.01.11,14:22
úhrada pohľadávky cez ID?


Ahojte, keďže aj ja sa stále učím a kopu vecí neviem, prosím poraďte mi. Dá sa cez ID uhradiť pohľadávka , ktorá sa ťahá už asi 12 rokov a nikdy zaplatená nebude? Účtuje sa v JÚ a sme plátci DPH mesačný.
Načo to stále roky , rokúce ťahať za sebou? Len neviem či cez ID alebo príjmový....aj keď peniaze nebudú , nikdy.
Ďakujem za rýchlu odpoveď a pomoc.Andy
sybila3
30.01.11,17:21
ako by som mala zaúčtovať nedopl.dane za predaj alkohol. a tabak.výr.? Ako VNZD-ostatné? A daň za ubytovanie tiež? Alebo do réžie?dík
rodina1
30.01.11,18:10
ako by som mala zaúčtovať nedopl.dane za predaj alkohol. a tabak.výr.? Ako VNZD-ostatné? A daň za ubytovanie tiež? Alebo do réžie?dík
Zákon o dani z príjmov

§ 19

Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj

j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,

Nedoplatok dane za predaj alkoh.a tab. výrobkov ako VOZD - prevádzková réžia.
Daň za ubytovanie - moc nerozumiem, akú daň myslíš, ak ide o hotel, tak ako VOZD - prevádzková réžia.
maska2
30.01.11,18:42
úhrada pohľadávky cez ID?


Ahojte, keďže aj ja sa stále učím a kopu vecí neviem, prosím poraďte mi. Dá sa cez ID uhradiť pohľadávka , ktorá sa ťahá už asi 12 rokov a nikdy zaplatená nebude? Účtuje sa v JÚ a sme plátci DPH mesačný.
Načo to stále roky , rokúce ťahať za sebou? Len neviem či cez ID alebo príjmový....aj keď peniaze nebudú , nikdy.
Ďakujem za rýchlu odpoveď a pomoc.Andy
Pomôžete mi prosím? Andrea?
KEJKA
30.01.11,18:45
nemôžeš uhradiť pohľadávku, ked nie je uhradená.
Môžeš ju odpísať - pozri tému ODPIS POHLADAVKY v JU - "hľadaj" tlačítko.
veronkaj
31.01.11,05:41
prosím môžem sa na Vás obrátiť s prosbou či mi pozriete či uvažujem správne? alebo mi tam niečo chýba
- sumy sú orientačné
– szčo neplatca dph vystavil fa v hodnote 15.000,- Eur = evidujeme v knihe faktúr
- doklady o úhrade v hotovosti má na 10.000,- = zaevidujem úhradu v knihe faktúr a očíslujem PPD a nalepím podľa poradia
- 2 úhrady na súkr. bankový účet nie podnikateľský má na 1.300,-= originály výpisov doložím a v knihe faktúr zaevidujem úhradu

Teda do príjmov z ktorých sa dáva DP je len to čo je uhradené teda 10.000,+1.300=11300,-
- neuhradené faktúry prechádzajú do budúceho roku.v knihe záväzkov

V tabulke DP to ide do príjmy zo živnosti v sume 11300 a ako výdaje zo živnosti tam ide tých 40% z tohto = 4520 vo výkaze pri dp sa mi to prejaví ako prevádzková réžia

Dolu pod tabulkouv v DP je nutné zaškrktnúť že si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40% a je tam napísané, že zákonom dané odvody do poistovní a tam dám sumu odvodov 1550 Eur za rok – teda fyzicky uhradených,
( pol roka platil do SP ako dobrovolný a pol roka ako povinný ale to sa dávajú teda spolu všetky sumy lebo ich uhradil do SP +ZP)

Teda
Príjem= 11300
Výdaj 40% = -4520
Základ 6780

Odvody = - 1550
Základ = 5230

Z tohto si uplatní - 4025 odpoč. Položku na daňovníka
základ 120
-dpočet z poistky 200 = 1005 ako základ pre výpočet 19% dane = 190,95 by mal platiť ale vzhladom k tomu že má dve deti tak + bonus na dieťa 2x = 240,12x2= + 480,24 Eur takže výsledná suma :
daň 190,95 ktorú by mal uhradiť ale zároveň by mu mal du dať bonus na deti 480,24 = -289,29 eur má preplatok teda mu du vráti 289,29 Eur.

Treba robiť len jednoduchú evidenciu:
- kniha vydaných faktúr s dátumami úhrad
- súpis výdajov za SP a ZP
- neeviduje sa žiadna pokladňa teda počiatočný a koncový stav len sa očíslujú doklady príjmové za úhrady faktúr a výdavkové čo sú šeky čo sa platilo poistné
- to čo mu prišli platby za dve faktúry na účet – priloží sa k fa originál výpisu z bu a zaeviduje sa do knihy faktúr úhrada neevideuje sa celý bankový účet s počiatočným a konečným stavom
- vyplňa sa len dp a nerobí sa ani peňažný denník ani kniha pokladne len kniha fa
a evidujú sa aj pri paušály tak ako pri JU že kniha záväzkov : teda vypísať záväzku k 31.12.2010 že do SP a ZP, a daň za rok2010 ako záväzok čo všetko prechádza do budúceho roka.
tak to mám dobre???
Ďakujem veľmi dopredu

mala som to v alfe ale tam mi nik neodpovedal
veronkaj
31.01.11,07:24
prosím máme dilemu akého odberateľa nahadzujete na VPD ak kupujete napr. benzín z ČS Slovnaft ale na bloku je aj predajca xy ???

ako to má byť správne??? Slovnaft z údajmi alebo ten partner ktorý tam má tiež údaje,
ďakujeme
sybila3
31.01.11,08:19
ja nahadzujem toho kto kupuje, napr. aj konateľa alebo szčo, ale tiež neviem, či stačí meno, alebo tam musí byť celá adresa.
sybila3
31.01.11,08:20
Zákon o dani z príjmov

§ 19

Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj

j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,

Nedoplatok dane za predaj alkoh.a tab. výrobkov ako VOZD - prevádzková réžia.
Daň za ubytovanie - moc nerozumiem, akú daň myslíš, ak ide o hotel, tak ako VOZD - prevádzková réžia.



ďakujem dala som to tiež do rétie, len pre istotu a áno daň za ubytovanie-je to horský hotel-lenže k tomu mám len nejakú výdajku z obce, kde je suma ale nie je k tomu PPD-asi to nestačí?
Soňula
31.01.11,10:32
Chcela by som poprosiť o radu: Jeden pán minulý rok bol pol roka SZČO , potom ukončil živnosť, do konca roka pracoval ako zamestnanec vo firme. Ako má teraz postupovať? Požiadať terajšieho zamestnávateĺa o "ročné zúčtovanie preddavkov", alebo si musí podať daňové priznanie typ B? Ďakujem
Timka1
31.01.11,10:35
Chcela by som poprosiť o radu: Jeden pán minulý rok bol pol roka SZČO , potom ukončil živnosť, do konca roka pracoval ako zamestnanec vo firme. Ako má teraz postupovať? Požiadať terajšieho zamestnávateĺa o "ročné zúčtovanie preddavkov", alebo si musí podať daňové priznanie typ B? Ďakujem

požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti podľa §5 a podá si DP typ B, kde uvedie príjmy a výdaje zo živnosti podľa §6 a tiež tieto príjmy z potvrdenia od zamestnávateľa
Soňula
31.01.11,10:48
požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti podľa §5 a podá si DP typ B, kde uvedie príjmy a výdaje zo živnosti podľa §6 a tiež tieto príjmy z potvrdenia od zamestnávateľa

ďakujem.
rodina1
31.01.11,11:24
prosím máme dilemu akého odberateľa nahadzujete na VPD ak kupujete napr. benzín z ČS Slovnaft ale na bloku je aj predajca xy ???

ako to má byť správne??? Slovnaft z údajmi alebo ten partner ktorý tam má tiež údaje,
ďakujeme
Na bločkoch z PHL býva aj určené, že DPH z PHL ide na Slovnaft.
Neviem, či je to zrozumiteľne napísané. Ale pozri si podrobnejšie bloček.
Ja som bločky z PHL k evidencii DPH dávala vždy len firmu - napr. Slovnaft, SHELL, a pod.
rodina1
31.01.11,11:26
ďakujem dala som to tiež do rétie, len pre istotu a áno daň za ubytovanie-je to horský hotel-lenže k tomu mám len nejakú výdajku z obce, kde je suma ale nie je k tomu PPD-asi to nestačí?
K tomu by malo byť aj rozhodnutie o platení dane z nehnuteľnosti za príslušný rok. Ak ho nemá, nech ho pýta od obecného úradu.
A k tomu potom stačí aj VPD z obce. Len to rozhodnutie treba.
sybila3
31.01.11,18:15
OK, díky, len keď to je strašné s tými dokladmi stále pýtam ešte z minulého roka ale teraz som zostala zhrozená, môže mať jeden účet podnikateľ aj na sro aj na živnosť? podľa mňa nie, jak budem vedieť rozlišovať??????????????
Zita5
31.01.11,18:34
OK, díky, len keď to je strašné s tými dokladmi stále pýtam ešte z minulého roka ale teraz som zostala zhrozená, môže mať jeden účet podnikateľ aj na sro aj na živnosť? podľa mňa nie, jak budem vedieť rozlišovať??????????????

mimotemy:rolleyes:.......to snáď nie
veronkaj
01.02.11,05:48
Na bločkoch z PHL býva aj určené, že DPH z PHL ide na Slovnaft.
Neviem, či je to zrozumiteľne napísané. Ale pozri si podrobnejšie bloček.
Ja som bločky z PHL k evidencii DPH dávala vždy len firmu - napr. Slovnaft, SHELL, a pod.


Ďakujem
takže to robím dobre ked dávam Slovnaft OMv a podobneˇ
Pekný deň želám
milkami
01.02.11,10:02
v priebehu roka som účtovala výdavky na stavbu prevádzkovej budovy do VNZD-DM. Čo s tým na koniec roka, kde mám tu rozostavanú stavbu zaevidovať - do DM s označením "neodpisovať"?Ďakujem
tibor1000
06.02.11,15:40
Dobrý deň,prosím Vás,keď v jedno.účtovníctve prevádzame peniaze z jedného bank.účtu na druhý bank.účet (obidva účtujem), účtujem príjem z prieb.položky,a výdavok na priebežnú položku? takto to je správne?
´dakujem
Zita5
06.02.11,16:08
Dobrý deň,prosím Vás,keď v jedno.účtovníctve prevádzame peniaze z jedného bank.účtu na druhý bank.účet (obidva účtujem), účtujem príjem z prieb.položky,a výdavok na priebežnú položku? takto to je správne?
´dakujem

Prevod medzi bankovými účtami :

Účet 1 (prevod na bankový účet číslo xxx)- na základe bankového výpisu účtujete banka výdaj-príjem priebežná položka

Účet 2(príjem prevodu z bankového účtu číslo ) - na základe bankového výpisu účtujete banka príjem -výdaj priebežná položka

Ak sa jedná o podnikateľský účet .Teda prevod z podnikateľského účtu na podnikateľský účet.
Zita5
06.02.11,16:11
Ak je prevod z podnikateľského účtu na osobný účet , tak účtujete na základe bankového výpisu banka výdaj -výdaky neovplyvňujúce ZD(účel prevod na osobnú potrebu )

Preto uvádzam aj tento príklad , lebo som celkom neporozumela otázke o aké účty sa jedná .
tibor1000
06.02.11,17:31
ďakujem Zitka.
ide o prevod z podnikatelskeho bank.učtu,ktory sa prave ruši na novy bankovy učet,
ktory sa sice nevola vyslovene podnikatelsky,ale prebiehaju cez neho platby suvisiace s podnikanim...
takze ho uctujem cely, tzn. myslim prijem prieb.položka vrs. výdaj priebežná položka
Kolenčík
07.02.11,08:37
Z čoho si SČZO vypočíta odvody do SP resp. ZP. Napr. Príjem spolu 21.000€, výdaj celkom 10.200. Teda z 10.800, alebo znížené o 4,025, resp. - poistné 398,33 a aké sú percenta odvodov do týchto poisťovní, resp. kedy platím minimálne odvody. Ďakujem pekne
tibor1000
08.02.11,08:23
Dobrý deň,prosím Vás, keď sme kúpili v r. 2006 software za 49 tis Sk, v r. 2007 update za 27 tis. Sk, existuje pri nehmotnom majetku nieco ako u hmotného majetku "technické zhodnotenie"?
ale myslím,že update tam asi ani nepatrí..

máte prosím s tým niekto skúsenosť?
´dakujem moc
veronkaj
08.02.11,09:39
prosím Vás o radu
ak si szčo platca dph dal urobiť internetovú stránku a teraz mu priľla faktúra kde je čiastka za domenu od 1.2.2011-31.1.2012 =30 Eur a ešte položka za programovanie 150 Eur a potom uvedená dph ako to môžem dať do JU ako PR réžiu osatné služby a treba to nejako časovo odlíšiť ked faktúru vystavil szčo platca dph?? a dph sa môže uplatniť v dph za 1q/2011 celá.
Pretože ak som pochopila tak napr. za nájom fyzickým osobám ak szčo zaplatí musí to časovo rozlíšiť do rokov, toto ale podla mňa pod to nespadá a môže si uplatniť dph v tomto kvartáli a poplatky oba dať ako PR iné v tomto roku teda kedy faktúru za služby uhradí.
správne???
ďakujem moc.
Zoltán Kovács
08.02.11,09:41
prosím Vás o radu
ak si szčo platca dph dal urobiť internetovú stránku a teraz mu priľla faktúra kde je čiastka za domenu od 1.2.2011-31.1.2012 =30 Eur a ešte položka za programovanie 150 Eur a potom uvedená dph ako to môžem dať do JU ako PR réžiu osatné služby a treba to nejako časovo odlíšiť ked faktúru vystavil szčo platca dph?? a dph sa môže uplatniť v dph za 1q/2011 celá.
Pretože ak som pochopila tak napr. za nájom fyzickým osobám ak szčo zaplatí musí to časovo rozlíšiť do rokov, toto ale podla mňa pod to nespadá a môže si uplatniť dph v tomto kvartáli a poplatky oba dať ako PR iné v tomto roku teda kedy faktúru za služby uhradí.
správne???
ďakujem moc.

DPH jednorázovo uplatniť, výdavok časovo nerozlišovať. Ide to do VOZD v roku úhrady.
tibor1000
08.02.11,11:36
Dobrý deň,prosím Vás, keď sme kúpili v r. 2006 software za 49 tis Sk, v r. 2007 update za 27 tis. Sk, existuje pri nehmotnom majetku nieco ako u hmotného majetku "technické zhodnotenie"?
ale myslím,že update tam asi ani nepatrí..

máte prosím s tým niekto skúsenosť?
´dakujem moc
viete mi prosím niekto pomocť ? :mee:
Príroda
08.02.11,15:38
Prosím o radu- som povinná k faktúre pri dodaní služby vystaviť okrem faktúry aj dodací list? Kde nájdem rýchlo tlačivo ? Vďaka.
abm
09.02.11,09:40
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=20929

Skús pozrieť tento link. Podľa mňa to je technické zhodnotenie, ale sumou to neprekračuje 30000,-Sk, takže jedorázovo do nákladov.
Prima73
09.02.11,16:22
Dobry den, mam otazku, ked si platca DPH zakupi notebook v cene 1000 euro zaklad a 200 euro DPH, v akej cene zaradi notebook do kratkodobeho majetku, s alebo bez DPH?
Anja111
09.02.11,16:29
Dobry den, mam otazku, ked si platca DPH zakupi notebook v cene 1000 euro zaklad a 200 euro DPH, v akej cene zaradi notebook do kratkodobeho majetku, s alebo bez DPH?
V cene bez DPH.
Prima73
09.02.11,16:42
V cene bez DPH.

Dakujem
Príroda
10.02.11,15:18
Prosím, vie niekto poradiť, kde nájdem tlačivá - faktúra, dodací list. Potrebovala by som ich niekde urobiť a vytlačiť, kým si v alfe ukončím tento rok a urobím prechod do nového. Nájde sa niekto? Ďakujem
veronikasad
10.02.11,15:20
sybila3
11.02.11,09:20
stačí ak vo VPD alebo PPD vypíšem len meno osoby, ktorá nakúpila alebo treba aj adresu. dík
Zita5
11.02.11,09:29
stačí ak vo VPD alebo PPD vypíšem len meno osoby, ktorá nakúpila alebo treba aj adresu. dík

sybila , táto otázka je trochu čudná.Však o čo sa jedná ? Aby si ten kto vypisuje doklad ušetril ruku , alebo aby tam boli údaje o tom kto vyplatenú sumu prevzal na komplet: t.j. meno ,priezvisko ,adresa.(prípadne IČO,DIČ,IČ DPH )Ak je správne nadefinovaný partner v účtovnom SW tak v tom nevidím problém, aby tento doklad bol vypísaný tak ako má byť .
sybila3
11.02.11,09:39
ide mi o to aby som to vypisovala správne, takže trebárs keď konateľ nakupuje niečo treba aby tam bola vypísaná celá adresa? Doteraz som dávala len meno a priezvisko. Ešte ma zaujíma ak mám bloky za pohon.hmoty mám ich viacero s rôznymi dátumami, nacvakám ich a dátum vystavenia a platby dávam posledný, ktorý je na bloku je to správne? alebo ako to účtujete vy? viem, že toto sú také základné otázky ale ak by bola daňová kontrola a nič by nenašli, tak by mohli hľadať takéto chybičky, preto to chcem robiť správne. díky moc
Zdenka175
11.02.11,09:41
Ak prestane SZCO používať účet na podnikanie, má to oznámiť na DU?? Peniaze na účet nechodia, lebo sa zmenilo spôsob platby na hotovosť. ďakujem
Zita5
11.02.11,09:45
Ak prestane SZCO používať účet na podnikanie, má to oznámiť na DU?? Peniaze na účet nechodia, lebo sa zmenilo spôsob platby na hotovosť. ďakujem

V súlade so zákonom Správa daní a poplatkov §31 odst.7 treba zmenu oznámiť DU .

Treba napísať krátky list na DU , že bežný účet číslo xxxxxx zriadený v banke xxxxxx sa od xx.xx.2011 už nepoužíva v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti (resp.podnikania) od xx.xx.2011 .
sybila3
11.02.11,10:46
ešte sa vrátim k vypisovaniu VPD, niekto tu písal, že ak sú PHL tak dáva do kolonky komu Slovnaft....., ale veď aj na iných bločkov napríklad z papiernictva je firma a adresa a ja teda dávam meno szčo alebo konateľa, ide mi o to čo je správne. ďakujem
rodina1
11.02.11,10:53
ešte sa vrátim k vypisovaniu VPD, niekto tu písal, že ak sú PHL tak dáva do kolonky komu Slovnaft....., ale veď aj na iných bločkov napríklad z papiernictva je firma a adresa a ja teda dávam meno szčo alebo konateľa, ide mi o to čo je správne. ďakujem
aj tu:
http://www.porada.sk/t91621-ako-spravne-vypisat-vpd-podla-blocku-z-erp.html
http://www.porada.sk/t139449-ppd-a-vpp-ako-vypisat.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-141150.html

... názory sa rôznia, je na tebe, ktorý spôsob si vyberieš ...
milkami
14.02.11,10:15
potrebujem zaúčtovať spotrebu PHM súkromného motorového vozidla, ale nemám potrebný zostatok v pokladni. Mám to riešiť vkladom podnikateľa alebo môžem zaúčtovať do výdavkov cez ID? Ďakujem
Zita5
14.02.11,10:21
potrebujem zaúčtovať spotrebu PHM súkromného motorového vozidla, ale nemám potrebný zostatok v pokladni. Mám to riešiť vkladom podnikateľa alebo môžem zaúčtovať do výdavkov cez ID? Ďakujem

Nie je nikde ustanovené , akou formou cestovné náhrady za vykonané pracovné cesty SZČO účtovať .Posúdenie výdavku je stanovené zákonom o dani z príjmu .Ale postupy JU nepojednávajú o forme účtovania .

Je to možné účtovať aj cez uzávierkové operácie, takže nemusíte účtovať cez pokladňu ako výdavok zaplatený hotovosti .
matildaz
15.02.11,07:08
prosím o informáciu či môžem uhradiť dodávateľskú faktúru v deň jej vystavenia, lebo ma presviedčali, že nie....dakujem
Zita5
15.02.11,07:13
prosím o informáciu či môžem uhradiť dodávateľskú faktúru v deň jej vystavenia, lebo ma presviedčali, že nie....dakujem

Upresnite Vašu otázku čoho sa FA týka a o doplnenie, či ste na strane dodávateľa, alebo odberateľa a o akú platbu sa jedná (ak je bankovým prevod) bez diskusie , ak je v hotovosti doplňte .
matildaz
15.02.11,13:48
je to pre nás DF a doniesol ju osobne a uhradená bola v ten deň internet b.... a ked by bola pokladňou, tak by nemohla byť???? ďakujem
cathyc
15.02.11,13:50
sme na strane odberateľa a úhrada bola urobená v ten deň, ked doniesli FA osobne a bola vyplatená interet b....
bola vyplatená prostredníctvom ineternet bankingu, rozumiem tej skratke správne ? To znamená prevodom z účtu na účet, takže v tomto prípade je otázka bezpredmetná. Bankovým prevodom, alebo vkladom na účet môže byť akákoľvek faktúra uhradená aj v deň vystavenia.
matildaz
15.02.11,13:53
áno presne tak to bolo.....a keby bola v hotovosti cez pokladňu, tak by nemohla byť úhrada totožná s dátumom vystavenia FA ????
cathyc
15.02.11,13:56
áno presne tak to bolo.....a keby bola v hotovosti cez pokladňu, tak by nemohla byť úhrada totožná s dátumom vystavenia????
za čo konkrétne je tá fa vystavená? V prípade tovaru, alebo služby, ktorá je povinná registrovať svoje príjmy cez ERP, tak by to samozrejme mohol byť problém, lebo na tento účel slúži ERP.
matildaz
16.02.11,06:49
za čo konkrétne je tá fa vystavená? V prípade tovaru, alebo služby, ktorá je povinná registrovať svoje príjmy cez ERP, tak by to samozrejme mohol byť problém, lebo na tento účel slúži ERP.
bola to FA za stavebné práce, ale aj s materiálom
Elinam
16.02.11,14:10
Potrebovala by som poradiť: SZČO neplatca DPH ,,slovenský zvárač" je zamestnaný v Čechách. Úhrady mu chodia na BÚ v ČR vždy po dokončení zákazky. Uhradenú sumu sa dozvie až na základe avíza z banky, lebo vždy im niečo ztiahne. Ako vystavovať faktúry? 1. vystaviť fa.v EUR deň pred úhradou keď už budem vedieť výšku úhrady a prepočítať sumu CZK kurzom ECB z predchádzajúceho dňa alebo vystaviť fa. v CZK na sumu ako bola prijatá na účet?
a druhý problém zákazku robia 3 zvárači. Úhrada ide iba jednému, ten ich potom má vyplácať na základe faktúr od nich ale ako mu majú vystaviť faktúry v EUR na 1/3 ceny zákazky?
sybila3
16.02.11,16:08
mzdy a odvody za r.2010-december evidujete do záväzkov r 2010?
chudaska
16.02.11,18:31
mzdy a odvody za r.2010-december evidujete do záväzkov r 2010?
ano
sybila3
17.02.11,14:42
lebo som tu čítala veľa príspevko, ktorí to evidujú až v druhom roku, kedy boli uhradené, ja dávam odvody aj szčo aj zamestnancov a tak isto aj daň, keď sa týka r. 2010 do záv. r. 2010?
rodina1
17.02.11,15:01
lebo som tu čítala veľa príspevko, ktorí to evidujú až v druhom roku, kedy boli uhradené, ja dávam odvody aj szčo aj zamestnancov a tak isto aj daň, keď sa týka r. 2010 do záv. r. 2010?
áno, aj daň z MV je záväzkom roku 2010, tiež aj DP SZČO za rok 2010, tiež aj RZZP za rok 2010
Monika Kováčová
18.02.11,07:42
áno, aj daň z MV je záväzkom roku 2010, tiež aj DP SZČO za rok 2010, tiež aj RZZP za rok 2010
no... odporúčam prečítať si vyjadrenie DRSR a túto tému: http://www.porada.sk/t130338-p4-kniha-zavazkov-a-rzzp.html#post1652543 :)
rodina1
18.02.11,08:11
no ... preštudovala som si tému ... ale akosi mi to nepasuje .. prečo potom mzdy za 12 mesiac 2010, vypočítané v januári, sú záväzkom roku 2010?
alekna
19.02.11,14:24
Ahojte, poprosím o radu.
Ak mám SZČO živnosť na ubytovanie na súkromí, môže si uplatniť náklady za drobné opravy a udržiavanie tejto nehnuteľnosti a aj keď nemá túto nehnuteľnosť v majetku, ale je jej vlastníkom len ako FO?
Ďakujem
Zita5
19.02.11,16:21
Ahojte, poprosím o radu.
Ak mám SZČO živnosť na ubytovanie na súkromí, môže si uplatniť náklady za drobné opravy a udržiavanie tejto nehnuteľnosti a aj keď nemá túto nehnuteľnosť v majetku, ale je jej vlastníkom len ako FO?
Ďakujem

Prečítajte si túto tému , je tam riešená aj Vaša otázka a je tam priložené aj vyjadrenie DRSR
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
alekna
19.02.11,16:31
Ďakujem
tibor1000
20.02.11,18:05
Dobrý večer prajem poraďáci
prosím Vás,keď podnikateľ odpredá krátkodobý majetok zaradený v podnikaní - účtujem to ako "iný zdaniteľný príjem" ?
a v evidencii krátkodobého majetku si poznačím predaj-a tým to je to všetko vybavené?už nič?
ďakujem
Zita5
20.02.11,18:06
Dobrý večer prajem poraďáci
prosím Vás,keď podnikateľ odpredá krátkodobý majetok zaradený v podnikaní - účtujem to ako "iný zdaniteľný príjem" ?
a v evidencii krátkodobého majetku si poznačím predaj-a tým to je to všetko vybavené?už nič?
ďakujem

Áno .
Zita5
20.02.11,18:13
Ešte pripomeniem, ak je platiteľ DPH, tak treba FA aj s DPH.
tibor1000
20.02.11,18:32
áno, ďakujem pekne :)
tibor1000
20.02.11,18:37
ešte mám prosím otázočku - keď podnikateľ končí živnosť,a má stále v evidencii krátkodobý majetok-čo s ním?
má ho preradiť do osobného užívania - bezodplatný prevod? teda iba v evidencii krátk.majetku poznačíme ku dňu ukončenia živnosti "preradenie do osobného užívania" ?
Zita5
20.02.11,18:42
ešte mám prosím otázočku - keď podnikateľ končí živnosť,a má stále v evidencii krátkodobý majetok-čo s ním?
má ho preradiť do osobného užívania - bezodplatný prevod? teda iba v evidencii krátk.majetku poznačíme ku dňu ukončenia živnosti "preradenie do osobného užívania" ?

Ak SZČO ukončí podnikanie a má v evidencii majetok stáva sa jeho súkromným majetkom t.j. preradíte ho do osobného užívania .V prípade ak by tento majetok predal do piatich rokov odo dňa vyradenia , príjem z predaja majetku sa musí zdaniť .
tibor1000
20.02.11,19:33
suuper,ďakujem za odpoved
presne takto som si to myslel
a plati to pre majetok kratkodoby aj dlhodoby bez rozdielu,všakže?
teda dlhodoby v zostatkovej cene..
a dlhodoby-treba ho vyradiť cez interny doklad-akoby vydavok neovplyvňujuci zaklad dane,alebo o tom asi vobec nebudem učtovať
iba poznamkou na karte majetku.. (?)

ďakujem moc
Zita5
20.02.11,19:54
suuper,ďakujem za odpoved
presne takto som si to myslel
a plati to pre majetok kratkodoby aj dlhodoby bez rozdielu,všakže?
teda dlhodoby v zostatkovej cene..
a dlhodoby-treba ho vyradiť cez interny doklad-akoby vydavok neovplyvňujuci zaklad dane,alebo o tom asi vobec nebudem učtovať
iba poznamkou na karte majetku.. (?)

ďakujem moc

Preradenie nie do osobného užívania neúčtujete v peňažnom denníku , ale len v Knihe dlhodobého majetku resp. na karte uvediete vyradenie do osobného užívania z dôvodu ukončenia živnosti .-to isté platí aj pre krátkodobý majetok .
veronkaj
22.02.11,17:09
prosím Vás o radu
ak si szčo platca dph dal urobiť internetovú stránku a teraz mu priľla faktúra kde je čiastka za domenu od 1.2.2011-31.1.2012 =30 Eur a ešte položka za programovanie 150 Eur a potom uvedená dph ako to môžem dať do JU ako PR réžiu osatné služby a treba to nejako časovo odlíšiť ked faktúru vystavil szčo platca dph?? a dph sa môže uplatniť v dph za 1q/2011 celá.
Pretože ak som pochopila tak napr. za nájom fyzickým osobám ak szčo zaplatí musí to časovo rozlíšiť do rokov, toto ale podla mňa pod to nespadá a môže si uplatniť dph v tomto kvartáli a poplatky oba dať ako PR iné v tomto roku teda kedy faktúru za služby uhradí.
správne???
ďakujem moc.
ďakujem za ochotu, urobím tak, pekný večer
Zdenka175
22.02.11,17:49
Peňažný denník si robím v exceli. A chcem vedieť či musí obsahovať všetké stĺpce ako sú v peňažnom denníku z papierníctva?? Zapisujem len do základných -hotovosť, BU, POZD a VOZD. ďakujem
veronikasad
22.02.11,17:52
Peňažný denník si robím v exceli. A chcem vedieť či musí obsahovať všetké stĺpce ako sú v peňažnom denníku z papierníctva?? Zapisujem len do základných -hotovosť, BU, POZD a VOZD. ďakujem
vedieš JU alebo daňovú evidenciu ?

§ ZoDzP

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(15) Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky ustanovené v odseku 14, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období je tento daňovník povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) alebo evidenciu podľa odseku 10. Daňovník, ktorý sa rozhodne viesť evidenciu podľa odseku 14, je povinný túto evidenciu viesť počas celého zdaňovacieho obdobia a uchovávať ju po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.34).
Zita5
22.02.11,17:53
Peňažný denník si robím v exceli. A chcem vedieť či musí obsahovať všetké stĺpce ako sú v peňažnom denníku z papierníctva?? Zapisujem len do základných -hotovosť, BU, POZD a VOZD. ďakujem

Vediete daňovú evidenciu ? Lebo mne to tak pripadá.:)
Ak vediete účtovníctvo JU - pozrite si Postupy účtovania v JU § 4 .
Príroda
22.02.11,18:00
Dobrý večer. Prosím Vás, aj hodnota krátkodobého majetku sa musí uvádzať vo Výkaze o majetku? Robím v alfe a tam je evidencia krátkodobého majetku, kde zaradím materiál pri účtovaní jeho nákupu- ide o pílu, vŕtačku, brúsku a pod. Vytlačím si inventarizáciu tohto majetku a priložím k uzávierke. Do Výkazu mi zoberie len hodnotu dlhodobého majetku, tak neviem, či to stači, alebo treba pridať aj krátkodobý a kde do výkazu? Ďakujem za vysvetlenie. Dávam ho ako výdavok za materiál a tieto veci hneď idú do požívania.
Anja111
22.02.11,18:06
Dobrý večer. Prosím Vás, aj hodnota krátkodobého majetku sa musí uvádzať vo Výkaze o majetku? Robím v alfe a tam je evidencia krátkodobého majetku, kde zaradím materiál pri účtovaní jeho nákupu- ide o pílu, vŕtačku, brúsku a pod. Vytlačím si inventarizáciu tohto majetku a priložím k uzávierke. Do Výkazu mi zoberie len hodnotu dlhodobého majetku, tak neviem, či to stači, alebo treba pridať aj krátkodobý a kde do výkazu? Ďakujem za vysvetlenie. Dávam ho ako výdavok za materiál a tieto veci hneď idú do požívania.
Keď sa drobný majetok používa, teda nie je na sklade, tak sa vo VoMaZ neuvádza...
nurka
22.02.11,21:32
ako mám zaúčtovať OČR SZČO? PNZD?
veronikasad
22.02.11,21:34
ako mám zaúčtovať OČR SZČO? PNZD?
ak ošetrovné bolo pripísané na podn. účet - ako PNZD. Inak o ňom v JU neúčtuješ.
nurka
22.02.11,21:44
ak ošetrovné bolo pripísané na podn. účet - ako PNZD. Inak o ňom v JU neúčtuješ.

dostal to poštou šekom.takže to nemusí dávať?
za mesiac,v ktorom mal OČR zaplatil celú sumu poistného,tak ako v iných mesiacoch.môže si žiadať vrátenie preplatku? preplatok vyráta nasledovne?

napr:poistné 100€, OČR 10 dní, KD v mesiaci 31

(100:31)x10
ema_ema
23.02.11,05:21
dobrý deň,

prosím Vás o informáciu či robím dobre niečo mi nesedí na DP typ B - paušálne výdavky sumy sú orientačné



teda szčo paušálne výdavky 40%

príjem dám do príjmu zo živnosti 10.000,- teda ten čo dostal zaplatené na účet alebo v hotovosti čo mu faktúry nepreplatili pôjde až do budúceho roku ked mu ich uhradia

vedľa ako výdaj by malo ísť tých 40%´= 4.000,-

a dolu pod tabulku príjmov zo živnosti zaškrtnúť prostrednú možnosť udať 40% a suma zaplatených odvodov = doniesol šeky o úhrade 12x SP a 12X ZP takže je to čo mal platiť za rok 2010 tak tam dám celú výšku 1.200,00

a vypíšem že robil 12 mesiacov szčo.



ale ked pokračujem ďalej tak mi to potom nejde jedine ak dám do výdavkov zo živnosti súčet 40% teda 4.000,- + tie odvody dokopy teda celú tú sumu.

ako to má správne byť???



a potom vo výkaze vypíšem príjmy, prev . réžia bude vlastne výška 40% a odvody,

žiadna pokladna, žiadny denník, len v exceli spísaný príjem a výdaj na odvodoch.



prosím opravte mi ak to je zle,

ďakujem veľmi za ochotu
ema_ema
23.02.11,05:41
už som to našla, musí byť vo výdavkoch pri živnosti tých 40%+odvody a dolu v druhej zaškrtnutej možnosti sa uvedie výška odvodov.
- príjem je len zo skutočne uhradených faktúr za daný rok

a pri prípade ktorý robím je že daň je menšia po odpočítaní odpoč. položky a živ.poistenia okolo 200 eur ale tým, že si uplatňuje daňový bonus na 2 deti tak daň na úhradu bude 0 a nebude daňový preplatok čiže tam nič nebude uvedené ale do oddilu vypíšem že žiadam vvyplatiť daňový bonus teda rozdiel medzi daň. bonusom -daň na účet.

Treba priložiť du aj fotokopie rodných listov????
ďakujem
babi2
23.02.11,06:11
už som to našla, musí byť vo výdavkoch pri živnosti tých 40%+odvody a dolu v druhej zaškrtnutej možnosti sa uvedie výška odvodov.
- príjem je len zo skutočne uhradených faktúr za daný rok

a pri prípade ktorý robím je že daň je menšia po odpočítaní odpoč. položky a živ.poistenia okolo 200 eur ale tým, že si uplatňuje daňový bonus na 2 deti tak daň na úhradu bude 0 a nebude daňový preplatok čiže tam nič nebude uvedené ale do oddilu vypíšem že žiadam vvyplatiť daňový bonus teda rozdiel medzi daň. bonusom -daň na účet.

Treba priložiť du aj fotokopie rodných listov????
ďakujem
Treba.
Prílohou daňového priznania sú doklady preukazujúce nárok na daňový bonus a to kópia rodného listu dieťaťa alebo výpis z rodného listu, potvrdenie školy že dieťa sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdenie územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa...
Zita5
23.02.11,06:17
Treba.
Prílohou daňového priznania sú doklady preukazujúce nárok na daňový bonus a to kópia rodného listu dieťaťa alebo výpis z rodného listu, potvrdenie školy že dieťa sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdenie územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa...

Naša ema ema má dnes ráno minimálne 3 otázky rovnakého charakteru kade tade a len jej odpovedáme a ona bez odozvy
http://www.porada.sk/1665117-post868.html
sybila3
23.02.11,11:36
včera mi doniesli faktúru od neplatcu dph za december 2010, uhradená bude v januári môžem ju evidovať až v r. 2011 alebo 2010? a môže tam mať živnostník uvedené že fakturujem.... zváračske práce za december a počet hodín? alebo by bolo lepšie napísať na základe ústnej dohody?
7monika5
23.02.11,13:41
[QUOTE=ema_ema;1665079]dobrý deň,

prosím Vás o informáciu či robím dobre niečo mi nesedí na DP typ B - paušálne výdavky sumy sú orientačné..........

a potom vo výkaze vypíšem príjmy, prev . réžia bude vlastne výška 40% a odvody,

žiadna pokladna, žiadny denník, len v exceli spísaný príjem a výdaj na odvodoch.



Ak používa 40% paušálne výdavky, výkazy nie sú prílohou DP
sybila3
24.02.11,11:45
ako vystavujete svoju faktúru za účto, napríklad teraz som zrátala 4.q zákazníkovi, môžem ju vystaviť až v januári alebo dávate do decembra?
Monika Kováčová
24.02.11,12:20
ako vystavujete svoju faktúru za účto, napríklad teraz som zrátala 4.q zákazníkovi, môžem ju vystaviť až v januári alebo dávate do decembra?
môžeš ju vystaviť 24.2.:)
cathyc
24.02.11,12:25
ako vystavujete svoju faktúru za účto, napríklad teraz som zrátala 4.q zákazníkovi, môžem ju vystaviť až v januári alebo dávate do decembra?
fa vystavuješ v aktuálnom mesiaci to znamená s terajším dátumom a na faktúre rozpisuješ za aké obdobie sa služba vykonala. Potom u klienta PU účtujem cez ID v predchádzajúcom roku ako nevyfakturované dodávky 5XX/326. U klienta JU účtujem podľa dátumu vystavenia fa.
sybila3
24.02.11,12:31
a nevyfakturované dodávky sa netýkajú len tovaru?ja som vždy vystavila v decembri aj v JU veď aj daň vyrátam v marci a účtujem do záväzkov v decembri???? či
sybila3
24.02.11,12:32
a v PU mám zmluvu, že fa vystavujem každý mesiac posledný deň, takže som vystavila 31.12.
cathyc
24.02.11,12:43
a nevyfakturované dodávky sa netýkajú len tovaru?ja som vždy vystavila v decembri aj v JU veď aj daň vyrátam v marci a účtujem do záväzkov v decembri???? či
nevyfakturované dodávky môžu byť tovar, energie služby...
takže túto fa ak je vystavená dnes tak klientovi JU účtujem s dnešným dátumom a neriešim minulý rok. Klientovi PU účtujem v minulom roku cez ID 326 a v tomto roku zaúčtujem riadne fa s tým, že na strane MD bude namiesto 5XX účet 326.
sybila3
24.02.11,13:07
OK, dík ešte sa opýtam, stačí vytlačiť len knihu faktúr s tým, že okontrolujem či sedí zostatok neuhradených fa alebo treba ešte nejaký zápis inventarizačný? dík
cathyc
24.02.11,13:44
OK, dík ešte sa opýtam, stačí vytlačiť len knihu faktúr s tým, že okontrolujem či sedí zostatok neuhradených fa alebo treba ešte nejaký zápis inventarizačný? dík
kniha pohľadávok a záväzkov - zaevidovať všetky prijaté a odoslané faktúry vrátane nájmu a prenájmu podľa uzatvorených zmlúv, zaevidovať všetky úhrady a k 31. 12. vykonať ich dokladovú inventúru (podľa subjektov a jednotlivých položiek
viac sa dočítaš napr. aj tu:http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=77

ja k tomu robím veľmi jednoduchý inventarizačný zápis a snažím sa pred tým odsúhlasiť všetky záv. a poh. s odberateľmi a dodávateľmi.
nikulik
24.02.11,20:14
Poprosim vas, došla faktura za vyrobu kovanej mreže učtujem ako material,alebo ako tovar.
Tu mrežu pouzije szčo na stavbu na ktorej momentalne pracuje.
ego.mc
24.02.11,20:27
Materiál, ak ju použije pri svojej práci. Tovar, ak ju iba predá majiteľovi stavby.
nikulik
24.02.11,20:29
dakujeeeeeem :)
nikulik
24.02.11,20:38
a nakup registračnej pokladne v sume 339€, dam do VOZD-material v členeni drobny hmotny majetok?
ema_ema
25.02.11,08:43
kniha pohľadávok a záväzkov - zaevidovať všetky prijaté a odoslané faktúry vrátane nájmu a prenájmu podľa uzatvorených zmlúv, zaevidovať všetky úhrady a k 31. 12. vykonať ich dokladovú inventúru (podľa subjektov a jednotlivých položiek
viac sa dočítaš napr. aj tu:http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=77

ja k tomu robím veľmi jednoduchý inventarizačný zápis a snažím sa pred tým odsúhlasiť všetky záv. a poh. s odberateľmi a dodávateľmi.

poradíte??
robím inventúru pokladne 4x za rok, a ako mám napísať inventúra záväzkov a pohladávok?? zatial som to len vždy vytlačila ako zostavu pohľadávky otvorené a záväzky.???
dakujem
ema_ema
25.02.11,08:44
kto mi poradí či sa to stále môže robiť že v JU platca dph ak má dielňu na opravu aut nemusí viesť sklad, všetko čo kupuje na opravu sa dáva priamo do faktúr pri oprave teda nemá žiadne zásoby.
nemá priamy predaj tovaru len faktúry pri opravách.
dávam to do výdavok za materiál v členení čistiace, kancelárske,materiál, náradie, ochranné pracovné...
ďakujem
cathyc
25.02.11,09:20
poradíte??
robím inventúru pokladne 4x za rok, a ako mám napísať inventúra záväzkov a pohladávok?? zatial som to len vždy vytlačila ako zostavu pohľadávky otvorené a záväzky.???
dakujem
1 Inventarizácia pokladne k ....
2. Inventarizácia pohľadávok k...( k tomu prikladám vytlačené otvorené položky z sw )
3. Tnventarizácia záväzkov k...( dtto)
4. Inventarizácia majetku k... ( + prílohy, inventúrny súpis zásob, konečný zostatok BU kópia, inventarizácie pokladne, a pohľadávok )
nikulik
26.02.11,19:10
Ahojte, poprosim vas ked učtujem vklad na bank.učet je to -PNZD osobny vklad podnikatela.
Ale ked z pokladne prevediem peniaze na bankovy učet, to bude:
z pokladne-vydaj na prieb.položky
a v banke - príjem na preb.položky?
seda
27.02.11,09:52
Dobrý deň, len by som si chcela overiť. SZČO si zaplatil kurz na odbornú spôsobilosť na potraviny, vzhľadom k tomu, že si otvoril bufet a musel ju mať. Môžem do výdavkov. Prima karta rovno na réžiu, alebo naprv cez ceniny? Ja som dala rovno do réžie. Ďakujem.
mysimis
27.02.11,10:00
Dobrý deň, len by som si chcela overiť. SZČO si zaplatil kurz na odbornú spôsobilosť na potraviny, vzhľadom k tomu, že si otvoril bufet a musel ju mať. Môžem do výdavkov. Prima karta rovno na réžiu, alebo naprv cez ceniny? Ja som dala rovno do réžie. Ďakujem.

Kurz - VOZD - réžia a prima kartu účtujem tiež priamo do réžie.
abm
28.02.11,07:32
Ahojte, poprosim vas ked učtujem vklad na bank.učet je to -PNZD osobny vklad podnikatela.
Ale ked z pokladne prevediem peniaze na bankovy učet, to bude:
z pokladne-vydaj na prieb.položky
a v banke - príjem na preb.položky?
Vklad podnikateľa dávam ako príjem do pokladne a potom ako píšeš cez priebežné položky do banky, to znamená, že v banke sa vklad podnikateľa neobjaví, len v pokladni.
10eva
28.02.11,11:03
Chcela by som sa opýtať zákaznik zaplatil faktúru ale dal zlý variabilný symbol ako to mám zaúčtovať.
Tweety
28.02.11,11:10
Chcela by som sa opýtať zákaznik zaplatil faktúru ale dal zlý variabilný symbol ako to mám zaúčtovať.
Ako úhradu faktúry.
AntekaK
28.02.11,19:10
Kurz - prima kartu účtujem tiež priamo do réžie.

Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť, môže sa nákup telefónnej karty uplatniť do výdavkov. Telefón nie je zakúpený zvlášť pre firmu, živnostník ho mal už pred začatím živnosti. Nepoužíva ho na paušál, ale kupoval si telefónnu kartu - dobíjal si kredit. Telefón teraz používa pri živnosti. Ide o starobného dôchodcu, ktorý si od augusta minulého roku znovu založil živnosť. Zabezpečuje prepravu áut v zahraničí a pri tejto činnosti využíva i telefón.
V dokladoch má potvrdenky za nákup prima karty z orangu a tiež potvrdenku na dobite kreditu v O2. Ďakujem.
Janulana
01.03.11,07:36
Mám malý problém, keďže mám už spracovaný celý rok, kompletne vytlačené príjmové a výdavkové pokl. doklady, SZČO mi dodatočne priniesla doklady za zaplatenie nájomného, ktoré bolo platené v priebehu roka. Ako mám to teraz zaúčtovať? Môžem to zapísať do PD na konci roka? Ďakujem
rodina1
01.03.11,07:41
Mám malý problém, keďže mám už spracovaný celý rok, kompletne vytlačené príjmové a výdavkové pokl. doklady, SZČO mi dodatočne priniesla doklady za zaplatenie nájomného, ktoré bolo platené v priebehu roka. Ako mám to teraz zaúčtovať? Môžem to zapísať do PD na konci roka? Ďakujem
Áno, môžeš to zapísať do PD na konci roka.
a.meckova@zoznam.sk
01.03.11,17:35
Pekný "večierok", môžte mi prosím poradiť? Mám klientku, ktorá zabudla v júly urobiť mesačnú uz. pokladne. Prevádzku predala. Ako jej to mám účtovať v JU? Ďakujem
ewita888
01.03.11,17:40
nasčítaj denné pásky
a.meckova@zoznam.sk
01.03.11,17:44
Ďakujem ja hlava deravá! Veď je to jasné. A problémi s DU pri takejto situácii?
ewita888
01.03.11,17:46
no čo, stalo sa..ak budeš mať denné pásky založené, spísané, zrátané, normálny daňovák z toho vedu robiť nebude..
a.meckova@zoznam.sk
01.03.11,17:48
Dík a pekný večierok.
alekna
01.03.11,19:31
Ahojte, chcem sa opýtať s akým dátum zapisujete do knihy pohľadávok pohľadávku voči DU, keď vznikol nadmerný odpočet? za 3.Q. k 30.9.? a za 4.Q k 31.12?
nejak mi to JU nejde
ďakujem :-)
milkami
02.03.11,07:25
potrebujem preúčtovať materiál (drevo), ktorý bol v roku 2008 zaúčtovaný ako tovar a v r.2010 bol použitý na výstavbu vlastnej prevádzkovej budovy. Budovu robí majiteľ svojpomocne, nie je stavebná firma a je ešte rozostavaná,neskolaudovaná. Dá sa to tak, že na skladovej karte odpíšem tovar a ID ho zaúčtujem na VNZD v členení rozostavaná budova? Mám ID zaúčtovať aj príjem za tovar? Ďakujem
Zita5
02.03.11,07:37
potrebujem preúčtovať materiál (drevo), ktorý bol v roku 2008 zaúčtovaný ako tovar a v r.2010 bol použitý na výstavbu vlastnej prevádzkovej budovy. Budovu robí majiteľ svojpomocne, nie je stavebná firma a je ešte rozostavaná,neskolaudovaná. Dá sa to tak, že na skladovej karte odpíšem tovar a ID ho zaúčtujem na VNZD v členení rozostavaná budova? Mám ID zaúčtovať aj príjem za tovar? Ďakujem

1) vyhotoviť Výdajku na drevo v skladovej evidencii- použitie pre účel firmy stavba - úbytok sklad
2) ID- cez účtovné uzávierkové operácie storno zápis mínusom tovar v cene dreva
3) ID - VNZD - DM použitie dreva na stavbu

Zápis do Knihy dlhodobého majetku medzi ostatné výdavky na stavbu , ktorá je vo výstavbe (neskolaudovaná)
milkami
02.03.11,08:28
Ďakujem Zita,pomohlo veľmi
sybila3
02.03.11,10:41
1 Inventarizácia pokladne k ....
2. Inventarizácia pohľadávok k...( k tomu prikladám vytlačené otvorené položky z sw )
3. Tnventarizácia záväzkov k...( dtto)
4. Inventarizácia majetku k... ( + prílohy, inventúrny súpis zásob, konečný zostatok BU kópia, inventarizácie pokladne, a pohľadávok )
to napíšem na jeden papier že inventarizácia pohľadávok k 31.12.10 a aký text ďalej, ja doteraz som vytlačila knihu záväzkov, pohľadávok odfajkala som si nehradené fa a spodu mám zostáva preplatiť skontrolovala či sedí nestačí to????? nech žijúúúúúúú naše lesy
sybila3
02.03.11,11:29
no tak som začala robiť zápisy k vystaveným fa, už mám aj k prijatým.
ako by som mala zaúčtovať kúpila som notebook na splátky fa som zaúčtovala ako výdaj za drobný majetok. Splátkami uhrádzam faktúru, takže mi každý mesiac ide Výdaj dr.maj. 50,08.Vyžiadala som si splátkový kalendár kde je rozpísaná istina a úroky, treba to nejako rozpísať že istina dr.maj. a úroky réžia?
sybila3
02.03.11,11:37
alebo ma ešte napadlo: fa- drob.majetok celá suma. Splátkami uhrádzam postupne fa ale na výpise z banky rozúčtujem sumu 50,08 na dr.maj. a úroky-réžia? môôže to tak byť? dík
nikulik
02.03.11,11:44
Ahojte, poprosila by som vas, szčo kupil registračnu pokladnu, este nikdy som to nerobila,ale ani konkretne som tu na porade nic take nenasla. Citala som si aj vyhlasku, ale len polopate chcem vediet. Mam pasky-z dennej trzby a mesačnej trzby, to nalepim do knihy-denny a mesačny vykaz neplatitela dph.
A potom idem učtovat o tej dennej aj mesačnej? Alebo staci len mesačna. Szčo mal zivnost otvorenu na nechtovy dizajn, a tam mal len jednu dennu pasku, a ta sa rovna paske mesačnej. Staciak len tu mesačnu zaučtujem do PD. A ako? Prijem do PD-iny zdanitelny?
Zita5
02.03.11,11:59
Ahojte, poprosila by som vas, szčo kupil registračnu pokladnu, este nikdy som to nerobila,ale ani konkretne som tu na porade nic take nenasla. Citala som si aj vyhlasku, ale len polopate chcem vediet. Mam pasky-z dennej trzby a mesačnej trzby, to nalepim do knihy-denny a mesačny vykaz neplatitela dph.
A potom idem učtovat o tej dennej aj mesačnej? Alebo staci len mesačna. Szčo mal zivnost otvorenu na nechtovy dizajn, a tam mal len jednu dennu pasku, a ta sa rovna paske mesačnej. Staciak len tu mesačnu zaučtujem do PD. A ako? Prijem do PD-iny zdanitelny?

Pozrite napr. túto tému
http://www.porada.sk/t50998-uctovanie-trzby-z-erp-v-ju.html?highlight=tr%BEby+denne+alebo+mesa%E8ne

http://www.porada.sk/t9368-uctovanie-trzby-na-zaklade-erp.html?highlight=%DA%E8tovanie+tr%BEby+denne+ale bo+mesa%E8ne
sybila3
02.03.11,12:31
prosím Vás ako by mal vyzerať inventúrny súpis alebo zápis z inventarizácie bankového účtu???? dík
Monika Kováčová
02.03.11,16:34
ja nič také "netvorím". Banka oznamuje k 31.12. účtovný stav. To je doklad o inventúre účtu. Dôležité je, aby "to sedelo".
sybila3
02.03.11,17:45
no veď aj ja som to tak robila ale čím viac čítam na porade, tak zisťuje, že okrem inventúry pokladní, čo robím treba urobiť inventúru bankového účtu, inventúru záväzko a pohľadávok, na čo všetko vlastne robíte inventúru?
Zita5
02.03.11,18:11
no veď aj ja som to tak robila ale čím viac čítam na porade, tak zisťuje, že okrem inventúry pokladní, čo robím treba urobiť inventúru bankového účtu, inventúru záväzko a pohľadávok, na čo všetko vlastne robíte inventúru?

Postupy JU
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA
§ 22
(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov,
pomocných kníh a z výsledkov vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov.

Zákon o účtovníctve
§ 8
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)
(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.
TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok
PIATA ČASŤ
INVENTARIZÁCIA

§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.
§ 30
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.

(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.
(5) Inventarizačný rozdiel môže mať dvojaký charakter, a to

a) manko, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom; pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok,
b) prebytok, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.

(6) Rozdiely vyplývajúce z úpravy ocenenia podľa § 26 a 27 sa neposudzujú ako inventarizačné rozdiely.

(7) Inventarizačný rozdiel zaúčtuje účtovná jednotka do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.

Ja mám niekedy pocit, že nečítame zákony a potom si myslí niekto , že v príspevkoch sú nepravdy :);)

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html
nikulik
02.03.11,21:02
Pozrite napr. túto tému
http://www.porada.sk/t50998-uctovanie-trzby-z-erp-v-ju.html?highlight=tr%BEby+denne+alebo+mesa%E8ne

http://www.porada.sk/t9368-uctovanie-trzby-na-zaklade-erp.html?highlight=%DA%E8tovanie+tr%BEby+denne+ale bo+mesa%E8ne


Dakujem Zitka velmi pekne za linky, nejako som zle vyhladavala asi.
Precitala som si to, takze budem učtovat v mojom pripade kedze neplatca dph, mesačnu uzavierku do PD: prijem do pokladne
Ale kde to mam začlenit prosim tu tržbu z ERP? POZD-Prijem za tovar?
ego.mc
02.03.11,21:20
Skôr to bude POZD - Predaj služieb.