Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
adelajda adelajda

adelajda je offline (nepripojený) adelajda

čiže tá ZF je pohľadávka Ostrá faktúrka je potom už záväzok mám z toho teraz hokej.
0 0
abm abm

abm je offline (nepripojený) abm

Ja by som to robila takto:
1. došla ZF - evidujem ju v knihe došlých FA
2. úhrada ZF - zaevidujem v knihe došlých FA úhradu ZF
a zároveň zaevidujem v knihe pohľadávok vznik pohľadávky za
poskytnutý preddavok
a zároveň v peňažnom denníku pohyby VOZD a to čo sa týka
príspevku z ÚP
3. po dodaní stroja zánik pohľadávky ostrú fa pripojím k úhrade a
zaevidujem stroj do majetku.
Dúfam, že je to správne, aj ja ocením iný názor.

3. po
0 0
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

Prosím potreboval by som poradiť platil som cez súkromnú platobnú kartu nákup materiálu do firmy
teraz keď to účtujem v PD mi ale nesedí stav na BU
ako to mám účtovať prosím.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

MUKU Pozri príspevok
Prosím potreboval by som poradiť platil som cez súkromnú platobnú kartu nákup materiálu do firmy
teraz keď to účtujem v PD mi ale nesedí stav na BU
ako to mám účtovať prosím.
Samozrejme, že nesedí. Nemôžete účtovať úbytok peňazí z osobného účtu ich odúčtovaním z podnikateľského účtu. Účtovať cez uzávierkové účt. operácie interným dokladom.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MUKU Pozri príspevok
Prosím potreboval by som poradiť platil som cez súkromnú platobnú kartu nákup materiálu do firmy
teraz keď to účtujem v PD mi ale nesedí stav na BU
ako to mám účtovať prosím.
Cez účtovné uzávierkové operácie Interným dokladom 31.12.2010(nepeňažná operácia ).Priložte BV .

Nie je dobré používať platbu kartou so súkromného účtu , vidíte to na Vašom prípade.
0 0
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

Ďakujem za radu určite si už dám pozor z akej karty to platím ale môžete mi prosím rozpísať ako to mám cez tie ID zaúčtovať veľmi som s nimi ešte neúčtoval a nieje mi to celkom jasné ďakujem za ochotu poradiť veľmi si to cením
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MUKU Pozri príspevok
Ďakujem za radu určite si už dám pozor z akej karty to platím ale môžete mi prosím rozpísať ako to mám cez tie ID zaúčtovať veľmi som s nimi ešte neúčtoval a nieje mi to celkom jasné ďakujem za ochotu poradiť veľmi si to cením
Ak účtujete SW(u mňa napr. v ALFE ) pôjdete do Peňažný denník - Interné doklady – výdaj .Dátum 31.12.2010, suma ,Účel – stĺpec peňažného denníka –Materiál .
Vychádzam len z Vášho príspevku, že sa jedná o materiál(ale neviem aký)
Ak účtujete ručne v peňažnom denníku , tak si vyhotovíte ID s poradovým číslom, dátumom 31.12.2010, suma a účtujete v peňažnom denníku v stĺpci -Výdavky ovplyvňujúce ZD celkom a - stĺpec-Materiál .

Tieto účtovné uzávierkové operácie sú poslednými položkami v peňažnom denníku .
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ak účtujete SW(u mňa napr. v ALFE ) pôjdete do Peňažný denník - Interné doklady – výdaj .Dátum 31.12.2010, suma ,Účel – stĺpec peňažného denníka –Materiál .
Vychádzam len z Vášho príspevku, že sa jedná o materiál(ale neviem aký)
Ak účtujete ručne v peňažnom denníku , tak si vyhotovíte ID s poradovým číslom, dátumom 31.12.2010, suma a účtujete v peňažnom denníku v stĺpci -Výdavky ovplyvňujúce ZD celkom a - stĺpec-Materiál .

Tieto účtovné uzávierkové operácie sú poslednými položkami v peňažnom denníku .
Ešte k tomuto príspevku pridám

(1)Pri uzavretí účtovných kníh sa
a)v peňažnom denníku
1.účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),


1b. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1.uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
2.uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b)v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c)označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.




Preštudujte si aj celé Postupy účtovania JU


http://www.porada.sk/t156210-postupy...-1-2010-a.html
0 0
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

Ďakujem za radu a postupi si určite prečítam a ak ešte môžem opýtam sa
účtujem v Alfe. Cez ID-uzávierk.oper zaúčtujem výdaj ak ste mi radili
a potom tú platbu kartou účtujem ďalej cez ID-príjem-výdaj na PP deň platby kartou
ID-výdaj -materiál-kupoval som látku na čalúnenie
Výpis z BU
ID výdaj-príjem na PP deň transakcie na účte
výdaj BU VNZD
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MUKU Pozri príspevok
Ďakujem za radu a postupi si určite prečítam a ak ešte môžem opýtam sa
účtujem v Alfe. Cez ID-uzávierk.oper zaúčtujem výdaj ak ste mi radili
a potom tú platbu kartou účtujem ďalej cez ID-príjem-výdaj na PP deň platby kartou
ID-výdaj -materiál-kupoval som látku na čalúnenie
Výpis z BU
ID výdaj-príjem na PP deň transakcie na účte
výdaj BU VNZD
Ja som z Vášho príspevku porozumela , že ste zakúpili materiál pre firemné účely a tento materiál bol platený platobnou kartou zo súkromného účtu . Teda z účtu , ktorý nie je používaný v súvislosti s podnikaním a teda nie je ani oznámený na daňový úrad v rámci Vašej oznamovacej povinnosti .

Z uvedeného vyššie nevidím dôvod , aby ste účtovali o bankovom výpise a priebežných položkách .

Ale .....ak ste sa nesprávne vyjadrili , a súkromný účet používate v súvislosti s podnikaním(nakoľko iný nemáte na tento účel), tak to je zasa o niečom inom .Vtedy ste mali zadať otázku - účtovanie za platbu platobnou kartou z dôvodu kúpy materiálu pre podnikateľské účely .

Tak teraz napíšte ,čo potrebujete vedieť a o akom účte tu diskutujeme. .
0 0
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

skôr som to celé domotal ja nakúpil som materiál a platil som kartou zo súkrom. účtu na podnik. účel mám inú kartu
v PD som to začal účtovať ako platba kartou ale potom mi nededel účet v banke
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MUKU Pozri príspevok
skôr som to celé domotal ja nakúpil som materiál a platil som kartou zo súkrom. účtu na podnik. účel mám inú kartu
v PD som to začal účtovať ako platba kartou ale potom mi nededel účet v banke
Tak účtujete len ako som písala v príspevku http://www.porada.sk/1625385-post3588.html .

Žiadne priebežné položky, žiadna banka ...všetko vymazať .Nemôžete predsa účtovať o niečom, čo na bankovom účte pre podnikanie ani nevzniklo . Myslím, že už Vám to písala aj MáriaK http://www.porada.sk/1625263-post3585.html
0 0
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi ste mi pomohli
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Zita5 Pozri príspevok
Ja som z Vášho príspevku porozumela , že ste zakúpili materiál pre firemné účely a tento materiál bol platený platobnou kartou zo súkromného účtu . Teda z účtu , ktorý nie je používaný v súvislosti s podnikaním a teda nie je ani oznámený na daňový úrad v rámci Vašej oznamovacej povinnosti .

Z uvedeného vyššie nevidím dôvod , aby ste účtovali o bankovom výpise a priebežných položkách .

Ale .....ak ste sa nesprávne vyjadrili , a súkromný účet používate v súvislosti s podnikaním(nakoľko iný nemáte na tento účel), tak to je zasa o niečom inom .Vtedy ste mali zadať otázku - účtovanie za platbu platobnou kartou z dôvodu kúpy materiálu pre podnikateľské účely .

Tak teraz napíšte ,čo potrebujete vedieť a o akom účte tu diskutujeme. .

prosím nechápem tomuto
u nás je to tak, že szčo - muž má účet na svoje meno -ktorý je pre podnikanie a potom máme jeden súkromný spoločný a ak napríklad phm zaplatí do fir. auta s kartou zo spoločného účtu tak to dávam do pokladne ako VPD lebo to robíme aj v práci tak, že si to vlastne preplatil v hotovosti z firemnej pokladne. nie cez ID.
a zatial nám to nevytkli,

môžeme to robiť aj naďalej tak?
lebo cez id sme to nikdy nedávali. ani v ju ani v pu.
´dakujem
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

kto mi poradí :
ak celý rok sa v kvartálnych dph uplatňuje 100% dph z nákupu phm na konci roku za rok 2010 sa môže dať ID a mínusom 20% zo základu nakúpenej phm a tak sa uplatní teda len 80% alebo ked bolo 100% dph ta nemôžem lebo názory sa rozchádzajú že dph sa môže uplatniť len na to čo naozaj použiješ takže ak tých uplatňuje 80% nemôže dať 100% dph ale podľa mňa čo som čítala tak môže.
dá sa to tak ponížiť za rok 2010 k 31.12.2010 a bude to možné aj v r 2011?
a ak si na auto v podnikaní uplatňuje že náklady celkovo 70% do podnikania a 30% súkromne tak to platí aj pri tomto že z týc 70% čo ide do nákladov si dph môže uplatniť celé a zo základu stiahne taktiež o 20% a nemusí robiť knihu jázd a potom zaznamená len PS a KS tachometra a tabulku ako sa znížil základ.?

ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronkaj Pozri príspevok
prosím nechápem tomuto
u nás je to tak, že szčo - muž má účet na svoje meno -ktorý je pre podnikanie a potom máme jeden súkromný spoločný a ak napríklad phm zaplatí do fir. auta s kartou zo spoločného účtu tak to dávam do pokladne ako VPD lebo to robíme aj v práci tak, že si to vlastne preplatil v hotovosti z firemnej pokladne. nie cez ID.
a zatial nám to nevytkli,

môžeme to robiť aj naďalej tak?
lebo cez id sme to nikdy nedávali. ani v ju ani v pu.
´dakujem
V prvom rade treba uvažovať tak , že treba platiť všetky nákupy v súvislosti s podnikaním a teda s dosahovaním zdaniteľného príjmu z účtu, ktorý je vytvorený resp.zriadený na podnikanie a nahlásený v rámci oznam. povinnosti na DU.Treba oddeliť platby na súkromie a na podnikanie .

Účtovné uzávierkové operácie sa použijú aj na tieto zúčtovania ako je vo Vašom prípade .Ja v tom nevidím žiaden nedostatok, skôr si myslím, že tak by sa mali tieto súkromno-podnikateľské platby účtovať .
To že jeden účtuje cez pokladňu a druhý cez ÚUO myslím, že je na rozhodnutí UJ. Nie vždy sa všetci zhodneme v postupoch a v názoroch .



http://www.porada.sk/1626612-post6.html

To je zároveň odpoveď na Vaše všetky otázky , smerované dnes mne ohľadom účtovania platby zo súkromného účtu cez uzávierkové účtovné operácie .
0 0
stanka_s stanka_s

stanka_s je offline (nepripojený) stanka_s

Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne pouzivat na podnikanie zariadenie, ktore som kupila este pred otvorenim zivnosti? Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
stanka_s Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne pouzivat na podnikanie zariadenie, ktore som kupila este pred otvorenim zivnosti? Dakujem
Konkretizujte o aké zariadenie sa jedná a kedy bolo kúpené .Sú od kúpy zariadenia riadne nadobúdacie doklady ?Kedy začala platnosť živnosti ?
0 0
stanka_s stanka_s

stanka_s je offline (nepripojený) stanka_s

Zita5 Pozri príspevok
Konkretizujte o aké zariadenie sa jedná a kedy bolo kúpené .Sú od kúpy zariadenia riadne nadobúdacie doklady ?Kedy začala platnosť živnosti ?
Zivnost este nie je otvorena a zariadenie bolo kupene od sukromnej osoby bez dokladu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
stanka_s Pozri príspevok
Zivnost este nie je otvorena a zariadenie bolo kupene od sukromnej osoby bez dokladu.
Tak nie je o čom diskutovať , ak nemáte nadobúdací doklad.Ako chcete deklarovať , že zariadenie je Vaše ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať