Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Posuvam.. a prosim o pomoc skusenejsich. Dakujem.

Siporka Pozri príspevok
Ahojte,

chcem sa opytať, ako správne zaúčtovať čerpanie SF, v JÚ, platca DPH, program MRP.
Fima kúpila darčekové kupóny zo SF za 600 EUR, FA je vystavená nasledovne:
Darč. Kupóny 600,00 EUR
Služby v zmysle zmluvy 7,00 EUR
Poplatok za doručenie a a balné 5,00 EUR
Oslobedené zdaniteľné plnenie 600,00 EUR
Základ dane 12,00 EUR
DPH 19% 2,28 EUR
K úhrade 614,28 EUR
FA bola vyplatená v hotovosti. SF je vedený na osobitnom účte, teraz vybrať zo SF 614,28 EUR alebo iba 600,00 EUR?
Účtovanie:
1. Výber zo SF /pohyb 41-výdaj na priebežné položky, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
2. Príjem do pokl. /pohyb 42-príjem z priebežných položiek, typ DPH: 19-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
3. Úhrada FA /pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 600,00 EUR.
Úhrada FA / pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH 40/ suma 14,28 EUR.

Je to takto správne?

A dovoľte ešte jednu otázku, darčekové kupóny zamestnávateľ chce rozdávať vo výlate november a december. Decembrová výplata bude realizovaná v januári bude sa z toho platiť už do ZP?
0 0
jarka1507 jarka1507

jarka1507 je offline (nepripojený) jarka1507

Dobrý deň,
potrebujem info len pre overenie správnosti.. Ak som správne rozumela dátumu danovej povinnosti=den dodania. Tovar bol dodaný napr. 14.11. medzitým som už mala vystavenú fa s datumom vystavenia 15.11. tak na tejto fa bude dátum vystavenia 15.11 a dátum dodania 14.11. Je to správne? Teda fa má byť vystavená do 15 dní od dátumu dodania... lebo ma mätú fa s dátumom vystavenia skorším ako je dátum dodania... Dakujem za skorú odpoved... Ps. dúfam že som zrozumiteľná..
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Správne ako si písala, deň dodania=deň vzniku daňovej povinnosti, a na vystavenie FA máš 15 dní ako píšeš.
0 0
jarka1507 jarka1507

jarka1507 je offline (nepripojený) jarka1507

A ked je dátum vystavenia skorší ako dátum dodania.. tam je tiež nejaká lehota? lebo mi prišla jedna Fa s dátumom dodania 31.01.2011... Dôležité je aby boli Fa v poradí podla dátumu vystavenia? - tiež len pre istotu... Dakujem za odpoved... :*
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

dobrý deň, neviem kam zaradiť svoju otázku, tak dúfam, že tu nájdem odpoveď.

Klientovi som robila v r. 2008 RZZP riadne aj dodatočne, kde v dodatočnom mu vysiel vyssi nedoplatok. Toto dodatočne sme davali v 2/2010 a v 5/2010 prisiel papier zo zdravotky, ze ZP vykonala kontrolu jeho RZZP a tam napisali sumu s toho prveho (riadneho) RZZP. Teraz neviem v r. 2010 mam dat do zavazkov sumu z dodatočneho? lebo tak by to malo byt, len neviem ako to ma zdravotka vypočitane a ako si kontroluju papiere, ked to dodatočne tam uz davno mali a aby mi to s nimi sedelo. vdaka
Naposledy upravil Tinika : 10.12.10 at 18:27
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Naozaj nikto nevie poradiť?

Siporka Pozri príspevok
Ahojte,

chcem sa opytať, ako správne zaúčtovať čerpanie SF, v JÚ, platca DPH, program MRP.
Fima kúpila darčekové kupóny zo SF za 600 EUR, FA je vystavená nasledovne:
Darč. Kupóny 600,00 EUR
Služby v zmysle zmluvy 7,00 EUR
Poplatok za doručenie a a balné 5,00 EUR
Oslobedené zdaniteľné plnenie 600,00 EUR
Základ dane 12,00 EUR
DPH 19% 2,28 EUR
K úhrade 614,28 EUR
FA bola vyplatená v hotovosti. SF je vedený na osobitnom účte, teraz vybrať zo SF 614,28 EUR alebo iba 600,00 EUR?
Účtovanie:
1. Výber zo SF /pohyb 41-výdaj na priebežné položky, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
2. Príjem do pokl. /pohyb 42-príjem z priebežných položiek, typ DPH: 19-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
3. Úhrada FA /pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 600,00 EUR.
Úhrada FA / pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH 40/ suma 14,28 EUR.

Je to takto správne?

A dovoľte ešte jednu otázku, darčekové kupóny zamestnávateľ chce rozdávať vo výlate november a december. Decembrová výplata bude realizovaná v januári bude sa z toho platiť už do ZP?
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Tinika Pozri príspevok
dobrý deň, neviem kam zaradiť svoju otázku, tak dúfam, že tu nájdem odpoveď.

Klientovi som robila v r. 2008 RZZP riadne aj dodatočne, kde v dodatočnom mu vysiel vyssi nedoplatok. Toto dodatočne sme davali v 2/2010 a v 5/2010 prisiel papier zo zdravotky, ze ZP vykonala kontrolu jeho RZZP a tam napisali sumu s toho prveho (riadneho) RZZP. Teraz neviem v r. 2010 mam dat do zavazkov sumu z dodatočneho? lebo tak by to malo byt, len neviem ako to ma zdravotka vypočitane a ako si kontroluju papiere, ked to dodatočne tam uz davno mali a aby mi to s nimi sedelo. vdaka
Najjednoduchšie by bolo zájsť do ZP aj s papiermi čo si posielala a tam si to dat do poriadku - oni trochu majú chaos v papieroch (ja som mala ukončenu živnosť v r.2003 a oni ma viedli este že mám živnosť, až ked som dokladovala osobne zrušenie živnosti, tak to dali do poriadku).Zbytočne im je posielanie listov a papierov, ked nevedia čo s nimi, fakt najlepšie je ist osobne a vyriešit to na mieste.(osobna skusenost).
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Prosím pomôžte mi!!! Manželovej sestre prišla výzva z DÚ za rok 2006,žiadala o daňovú rezidenciu o zamedzení dvojitého zdanenia a nepodala daňové priznanie.(neviem ktorá dobrá duša jej tú rezidenciu poradila) Celý rok 2006 bola zamestnaná v českej firme a žiadne ine príjmi okrem tej nemala. NA Slovensku už vôbec nie.Na Slovensko od roku 2005 chodi len ak jej to práca dovolí. Je to menej ako 183dní. Má prechodný byt v Čechách. Otázka znie,musí podať to DP za rok 2006? Ja si myslím,že nie,ale čo s tou rezidenciou? Osobne ten problém riešiť nemôže,lebo v tomto roku na Slovensko kvôli práci nepríde.

ĎAKUJEM
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Tak sa choď spýtať na DÚ miesto sestry. Žiadaj len všeobecnú informáciu, ako postupovať v uvedenom prípade. Obráť sa na DÚ podľa miesta trvalého bydliska Tvojej sestry a správkyňu dane podľa začiatočného písmena priezviska sestry.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ano to aj plánujem urobyť,len som chcela mať istotu,či zo zákona musí podať DP keď sa tu nezdržuje 183dní. A hlavne žiadala o rezidenciu. Ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Marcelka V Pozri príspevok
Prosím pomôžte mi!!! Manželovej sestre prišla výzva z DÚ za rok 2006,žiadala o daňovú rezidenciu o zamedzení dvojitého zdanenia a nepodala daňové priznanie.(neviem ktorá dobrá duša jej tú rezidenciu poradila) Celý rok 2006 bola zamestnaná v českej firme a žiadne ine príjmi okrem tej nemala. NA Slovensku už vôbec nie.Na Slovensko od roku 2005 chodi len ak jej to práca dovolí. Je to menej ako 183dní. Má prechodný byt v Čechách. Otázka znie,musí podať to DP za rok 2006? Ja si myslím,že nie,ale čo s tou rezidenciou? Osobne ten problém riešiť nemôže,lebo v tomto roku na Slovensko kvôli práci nepríde.

ĎAKUJEM
Ak správca dane vyzval daňovníka aj rezidenta na podanie priznania, tak ho daňovník v zmysle § 38, ods. 1 zákona o správe daní musí podať. Ak nemal zdaniteľné príjmy podľa § 16 zákona o dani z príjmu, tak podá priznanie iba s identifikačnými údajmi a prázdne, ale podať ho musí. Alebo podá čestné prehlásenie, že v tom období nemal žiadne zdaniteľné príjmy podľa § 16, čo by mohlo byť považované za prázdne priznanie. Zároveň by mala požiadať o zrušenie rezidencie a vrátiť Osvedčenie o registrácii s DIČ, to by mala nájsť. Ak ide o rezidenta – nemá trvalý pobyt v SR, tak asi patrí podľa § 3, ods. 2 ZoSD na Daňový úrad Bratislava I. Priznanie musí byť na formulári 2006 – klik na stránku drsr.sk, tam stiahnuť.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte poradaci, som začiatocnik v JU, a mam takuto otazocku. Rozdelenie, ktorý príjem ovplyvnuje základ dane a ktory neovplynuje,a takisto aj vydavok. To je aj niekde v zakone uvedene,alebo na to musim prist sama, a postupne sa to naucim. Lebo dost mam chaos v tom rozdelit prijmy aj vydavky na to ktoré su odpočitatelne od zakladu dane a ktore su neodpocitatelne.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

možno pomôže
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...09-2010-a.html
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

mám takú technickú otázku: Ak je faktúra uhradená v hotovosti v ten istý deň treba ju zapísať aj do knihy záväzkov, alebo účtujete iba v peňažnom denníku?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kvôli vlastnému prehľadu by som to do knihy záväzkov dala, ale nie je to nutné. veď ti vlastne záväzok nevznikol. Je to akoby blok z ERP len v inej forme.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

SZČO má na ičo dva paušály od jedného operátora. Môže si dať do nákladov obe?
ĎAKUJEM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako to zdôvodní? Má aspoň zamestnancov, dohodárov?
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ja som mu to tiež hovorila.Len som to chcela mať potvrdené. Dík.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Marcelka V Pozri príspevok
SZČO má na ičo dva paušály od jedného operátora. Môže si dať do nákladov obe?
ĎAKUJEM
Môže. Prečo nie ? Ak má napr. od Orange paušál "deň", kde volá akože ood 8,oo do 18,oo v rámci siete "zadarmo" a potom má paušál čo sú volania od 18,oo do 8,oo + SO, NE, sviatky. Takže takto ho to vyjde podstatne lacnejšie. Samozrejme ak bude požiadaný o výpis hovorov, mal by preukázať, že sú to volania služobné.
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Poprosím Vás o radu. SZČO mal nedoplatok zo socialnej poisťovne, prišiel mu papier, že má nedoplatok na poistnom 34,-Eur za rok 2009. Tento nedoplatok zaplatil v marci 2010. Tento nedoplatok vznikol tak, že živnostník si neupravil trvalý príkaz v banke, tak sa mu pistne odrátavala v nesprávnej výške. Chcem sa spýtať, može si dať do nákladov ovplyv.základ dane aj toto poistne 34 Eur v roku 2010? Moc ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať