sybila3
03.03.11,10:54
Postupy JU
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA
§ 22
(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov,
pomocných kníh a z výsledkov vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov.

Zákon o účtovníctve
§ 8
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)
(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.
TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok
PIATA ČASŤ
INVENTARIZÁCIA

§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.
§ 30
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.

(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.
(5) Inventarizačný rozdiel môže mať dvojaký charakter, a to

a) manko, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom; pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok,
b) prebytok, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.

(6) Rozdiely vyplývajúce z úpravy ocenenia podľa § 26 a 27 sa neposudzujú ako inventarizačné rozdiely.

(7) Inventarizačný rozdiel zaúčtuje účtovná jednotka do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.

Ja mám niekedy pocit, že nečítame zákony a potom si myslí niekto , že v príspevkoch sú nepravdy :);)

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html
zákony mám preštudované a čítam ich stále dookola ale niekedy je pre mňa nejako ťažké alebo nepochopiteľné si to premietnuť do praxe. Mám ekonomickú školu, pracovala som v oblasti účtovníctva 12 rokov ale robila som len časť, takže tú konečnú ako je uzávierka nie, chodila som aj na školenia ale nikde nikto nám nepovedal alebo neukázal ako sa má robiť inventarizácia napríklad záväzkov a pohľadávok a viacerých som sa pýtala a kukali na mňa že čo to hovorím jaký inventarizačný zapis, ja som doteraz inventarizovala pohl. a záv. tak, že som si vytlačila knihu POH a ZAV skontrolovala, odsúhlasila neuhradené a vyčíslila zostatok, ale nerobila som inventarizačný zápis k tomu. Pokladne robím 4x do roka ale bankový účet ako som teraz čítala tam tiež nerobím. No vlastne teraz už pol dňa vypisujem len inventarizačné zápisy.....aby to bolo podľa zákona. A je to trocha smiešne keď robím u seba a že predseda komisie a člen, no predseda som ja a člen tiež???
sybila3
03.03.11,10:35
ešte by ma zaujímalo čo všetko si tlačíte v JU na konci roka k uzávierke? aby som náhodou niečo nevynechala. dík
sybila3
03.03.11,19:12
ako by ste zaúčtovali: kúpa lampy+doprava=výdaj za drob.majetok. Ale lampu som vrátila lebo sa pokazila, dobropis vystavili na sumu lampy ale cena dopravy ostala v drobnom majetku, je to dobre?
slavka124
04.03.11,07:30
dobré ráno, potrebovala by som poradiť ohľadom nákupu tovaru: v peňažnom denníku mám nákup tovaru za 5000€, inventúrou ostalo tovaru za 300€ - tých 300€ napíšem do výkazu o majetku a záväzkov tovar06, ale mám otázku ohľadne o výkaze o príjmoch a výdavkoch. v peňažnom denníku musím urobiť zápis s id dokladom -4700€, alebo sa v týchto výkazoch udáva 5000€?
veronikasad
04.03.11,07:32
dobré ráno, potrebovala by som poradiť ohľadom nákupu tovaru: v peňažnom denníku mám nákup tovaru za 5000€, inventúrou ostalo tovaru za 300€ - tých 300€ napíšem do výkazu o majetku a záväzkov tovar06, ale mám otázku ohľadne o výkaze o príjmoch a výdavkoch. v peňažnom denníku musím urobiť zápis s id dokladom -4700€, alebo sa v týchto výkazoch udáva 5000€?
podkladom pre vyplnenie výkazu o majetku nie je peňažný denník, ale skladová evidencia.
slavka124
04.03.11,08:03
čiže, poprosím vás o kontrolu: nákup tovaru vo výkaze o pav sa píše 5000€ a vo výkaze o maz tovar06 300€? snáď som to pochopila- ďakujem za trpezlivosť
Zita5
04.03.11,08:17
dobré ráno, potrebovala by som poradiť ohľadom nákupu tovaru: v peňažnom denníku mám nákup tovaru za 5000€, inventúrou ostalo tovaru za 300€ - tých 300€ napíšem do výkazu o majetku a záväzkov tovar06, ale mám otázku ohľadne o výkaze o príjmoch a výdavkoch. v peňažnom denníku musím urobiť zápis s id dokladom -4700€, alebo sa v týchto výkazoch udáva 5000€?

Zakúpite tovar v hodnote 5000 euro . Príde Faktúra , túto faktúru zaúčtujete(zaevidujete) do knihy záväzkov . Ak faktúru uhradíte , tak účtujete v peňažnom denníku 5000 eur banka výdaj a výdavky ovplyvňujúce základ dane- tovar 5000 eur, platbu spárujete so záväzkom a zaúčtujete úbytok záväzkov , kde sa Vám vynulujú.

Tento tovar dňom prijatia zaevidujete do evidencie skladových zásob cez príjemku (ak vediete skladové karty s rozpisom na jednotlivé skladové karty ).

Počas predaja v roku 2010 výdajkami odpisujete predaj tovaru(znižujete stav zásob) a k 31.12.2010 vykonáte inventarizáciu , kde zistíte , že stav zásob k 31.12.2010 bude v ks xy a v hodnote 300 euro a teda sa aj účtovne a fyzicky rovnajú a nevykazujete žiaden prebytok a žiadne manko .

Nakoľko inventarizácia je podkladom k zostaveniu Výkazu o majetku a záväzkoch , tak premietnete inventúru do tohto výkazu do riadku 06 300 euro a táto suma sa premietne aj v riadku 04 .

Do záväzkov nepíšete nič , nakoľko FA je uhradená , tak z tohto pohľadu Vám záväzok v riadku 17 nevzniká .

Ak by bol prípad , že okrem iných záväzkov by bola niektorá z faktúr za kúpu tovaru neuhradená k 31.12.2010, tak vtedy suma neuhradenej FA je k 31.12. záväzkom a vtedy túto sumu uvádzate do záväzkov vo Výkaze riadok 17.

Nič viac v peňažnom denníku z pohľadu uvedeného príkladu neúčtujete.
slavka124
04.03.11,08:48
ste zlatá, veľmi pekne ďakujem.
slavka124
04.03.11,08:53
dovolím si ešte jednu otázku, čo v prípade ak si klient vedie sklad sám. mne stačí len inventúra a stav tovaru k 31.12.2010 napísať do výkazu o pav do nákup tovaru06 a neriešim ja skladové karty- je tak?( to s prijatou fa a úhradou mi je jasné)
ego.mc
04.03.11,09:37
Ehm, mám taký dojem, že nie úplne.
Do výkazu pav nepíšete stav tovaru k 31.12., ten píšete do výkazu maz. :rolleyes:
Nákupom tovaru vo výkaze pav sa rozumie suma, ktorú ste vynaložili na nákup tovaru za celé zdaňovacie obdobie. A tú získate z peňažného denníka.
slavka124
04.03.11,10:10
áno, ospravedlňujem sa - veď do pav mi to hádže sám mrp program: odnaučím sa opravovať svoje príspevky.
ešte raz veľká vďaka, najmä za trpezlivosť.
pekný deň
Zita5
04.03.11,10:12
dovolím si ešte jednu otázku, čo v prípade ak si klient vedie sklad sám. mne stačí len inventúra a stav tovaru k 31.12.2010 napísať do výkazu o pav do nákup tovaru06 a neriešim ja skladové karty- je tak?( to s prijatou fa a úhradou mi je jasné)

Správnu poznámku má ego.mc príspevok , skoro som sa nechala stiahnúť davom ;):), ale zrušila som môj súhlas .

Ja to ešte upresním :

- výdavok za nákup tovaru vstupuje do Výkazu o príjmoch a výdavkov k 31.12.2010 do riadku 06

- stav zásob tovaru k 31.12 vstupuje do riadku 06 Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2010 v časti na konci obdobia

Súčtové riadky nespomínam, nakoľko Vám to z výkazov je jasné .
10eva
04.03.11,10:20
Dobrý chcela by som sa opýtať SZČO bol pol roka nezamestnaný a druhy pol roka si otvoril živnosť má nárok na daňový bonus za cely rok alebo len pol roka kedy si otvoril živnosť ďakujem
veronikasad
04.03.11,10:22
Dobrý chcela by som sa opýtať SZČO bol pol roka nezamestnaný a druhy pol roka si otvoril živnosť má nárok na daňový bonus za cely rok alebo len pol roka kedy si otvoril živnosť ďakujem
doplň prosím výšku príjmov = tržieb zo živnosti a základ dane
slavka124
04.03.11,10:23
obdivujem vašu trpezlivosť, veľká vďaka( som si vedomá, že väčšinou položím zle otázku alebo komplikovane).
mala by ste robiť nejakú lektorku, viete veľmi polopatisticky vysvetľovať.
10eva
04.03.11,11:24
SZČO mal príjem zo živnosti 8693,16 zaklad dane je 2 846,69 ma nárok na cely danový bonus dakujem
Zdenka175
04.03.11,11:29
Áno
Zdenka175
04.03.11,11:31
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus

Podmienky splnil, tak má nárok
Zita5
04.03.11,12:53
ešte by ma zaujímalo čo všetko si tlačíte v JU na konci roka k uzávierke? aby som náhodou niečo nevynechala. dík
Jednoduché účtovníctvo
- Peňažný denník - ja tlačím vo formáte A3 v SW ALFA
- Pokladničná kniha
- inventarizácie pokladnice
- Kniha účet v banke podľa jednotlivých účtov - k porovnaniu zostatkov prikladám Potvrdenie zostatku v banke k 31.12.
- Evidencia záväzkov + dokladová inventúra
- Evidencia pohľadávok + dokladová inventúra
- Evidencia cenín
- evidencia jázd
- inventúry súpis dlhodobého majetku
- daňové odpisy DM
- inventúrny súpis krátkodobého majetku
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch
- Výkaz o majetku a záväzkoch
- DP so všetkými prílohami, ktoré pre daného daňovníka potrebujem

Dúfam, že ma poraďáci doplnia , ak som niečo zabudla .
slavka124
04.03.11,13:07
chcem sa spýtať, do knihy záväzkov odvody dávate s akým dátumom zaradenia - napr.: máj od 01.05. do 08.06. alebo (od posledného dňa v mesiaci) 31.05 do 08.06.?
duranlb
04.03.11,18:13
ahojte, chcem sa spýtať. Robím JÚ v rodičovskom združení pri MŠ ako mám účtovať hotovostné zálohy na divadielko a potom vratky, ak záloha bola vyššia ako realne bolo zaplatené.
a este sa chcem spýtať, máme nedaňové príjmy a robili sme dve akcie, kde sme si privyrobili cca 500eur(na prilepsenie, aby sme furt nemuseli zberat od rodicov) a to je uz danovy prijem, co si k tomu mozem vykazat ako vydavok, aby som nemusela platit dan. my mame vydavky ako su divadielka, rozne skolske pomocky, didakticke pomocky, skolsky vylet, sprava web stranky, vytvarne pomocky a material.
10eva
08.03.11,19:28
Chcely by som sa opýtať szčo mi dal fakturu za rok 2009 v roku 2010 ale ja som ju nezapísala do záväzkov v roku 2009 ale szčo platil tu fakturu cez bankový učet to bude VNZD? to už mu nemôžem dať do výdavkov? dobre to robim?
dakujem
Zita5
08.03.11,19:32
Chcely by som sa opýtať szčo mi dal fakturu za rok 2009 v roku 2010 ale ja som ju nezapísala do záväzkov v roku 2009 ale szčo platil tu fakturu cez bankový učet to bude VNZD? to už mu nemôžem dať do výdavkov? dobre to robim?
dakujem

Ak bola faktúra skutočne uhradená v roku 2010 a platba súvisí s podnikaním , tak platba tejto FA bude VOZD roku 2010 (v roku skutočnej preukázateľnej platby), s tým že do záväzkov si FA zaevidujete dňom, kedy ste FA obdržali a pri platbe tejto FA(záväzku) úhradu vyznačíte v knihe záväzkov a záväzok sa Vám vyrovná .
Rozalka
08.03.11,20:26
Jednoduché účtovníctvo
- Peňažný denník - ja tlačím vo formáte A3 v SW ALFA
- Pokladničná kniha
- inventarizácie pokladnice 4x za rok, za každú menu samostatne
- Kniha účet v banke podľa jednotlivých účtov - k porovnaniu zostatkov prikladám Potvrdenie zostatku v banke k 31.12.
- Evidencia záväzkov + dokladová inventúra
- Evidencia pohľadávok + dokladová inventúra
- Evidencia cenín + inventúrny súpis cenín
- evidencia jázd
- inventúrny súpis dlhodobého majetku
- daňové odpisy DM
- inventúrny súpis krátkodobého majetku
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch
- Výkaz o majetku a záväzkoch
- DP so všetkými prílohami, ktoré pre daného daňovníka potrebujem

Ja ešte prikladám:
- súpis použitých skratiek
- smernicu o účtovníctve
- smernicu o inventarizácii

Dúfam, že ma poraďáci doplnia , ak som niečo zabudla .
Dopĺňam Zitku.
sybila3
09.03.11,10:55
Jednoduché účtovníctvo
- Peňažný denník - ja tlačím vo formáte A3 v SW ALFA
- Pokladničná kniha = tlačím každý štvrťrok spolu s inventúrou
- inventarizácie pokladnice
- Kniha účet v banke podľa jednotlivých účtov - k porovnaniu zostatkov prikladám Potvrdenie zostatku v banke k 31.12. = v JU ako podľa jednotl. účtov?
- Evidencia záväzkov + dokladová inventúra-čo je dokl.inv.-ja vytlačím knihu záväzkov a odsúhlasím či mi sedia neuhradené
- Evidencia pohľadávok + dokladová inventúra-to isté ako záväzky
- Evidencia cenín - má zvlášť pokladňu a tam robim to isté ako v pokladni
- evidencia jázd
- inventúry súpis dlhodobého majetku
- daňové odpisy DM
- inventúrny súpis krátkodobého majetku - evidujem v exeli a odsúhlasím či sedí na konci roka a vytlačím-priebežne doplňam, ale neviem ak vyradím napríklad pokazenú kalkulačku dám poznámku-vyradené z dôvodu nefunkčnosti a na druhý rok už nemusím uvádzať?
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch
- Výkaz o majetku a záväzkoch
- DP so všetkými prílohami, ktoré pre daného daňovníka potrebujem



Dúfam, že ma poraďáci doplnia , ak som niečo zabudla .

ešte tlačím zoznam skratiek
a ešte k tomu drobnému majetku tlačím inv. zápis, tak isto k pokladni a neviem či treba aj k bank. účtu asi nie?
ešte neviem mám tam zaevidovanú lampu stolovú cena + doprava=výdaj za drobný majetok, ale som ju reklamovala a vrátili mi peniaze ale v drob. majetku v denníku mi ostala cena dopravy a neviem či v evidencii dám poznámku reklamácia a vyradím s celkovou sumou alebo ako to urobiť treba nato nejaký protokol?
Prima73
10.03.11,05:50
Dobry den, ja by som sa chcela spytat, ak SZCO v minulom roku ukradli vrtacku, ktoru mal zaradenu v kratkodobom majetku a dokonca bola zakupena z dotacie na zaciatok podnikania z UPSVaR, postupovala som nasledovne: vyradila som vrtacku z kratkodobeho majetku z dôvodu kradeze a pripla som k tomu oznamenie na mestskej policii o kradezi. Je potrebny aj nejaky vyradovaci protokol? Pracujem v Alfe a tam som ziadny vyradovaci protokol nenasla.
Marína
10.03.11,06:30
Vyradenie drobného majetku vyznačím len v operatívnej evidencii a uvediem dôvod vyradenia.
ani1
10.03.11,16:58
Mám jednu otázočku (možno sprostú) ale keď som si čítala postupy účtovania v JÚ, viackrát som tam videla, že "podľa osobitných predpisov 18 alebo iné číslo" Kde ja viem pozrieť tieto osobitné predpisy?
Antonia1
10.03.11,17:14
Mám jednu otázočku (možno sprostú) ale keď som si čítala postupy účtovania v JÚ, viackrát som tam videla, že "podľa osobitných predpisov 18 alebo iné číslo" Kde ja viem pozrieť tieto osobitné predpisy?
Na konci postupov učt.máš odvolávky na zákony .
Zdenka175
11.03.11,10:47
Prosím vás viete mi toto vysvetliť, našla som to v zákone platnom od2011
o Dani z príjmov § 19 Daňové výdavky, ods.3 . To prvé znenie už neplatí, platí to spodné. Cestná daň je aj naďalej výdavkom teda?

j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
rodina1
11.03.11,11:01
Prosím vás viete mi toto vysvetliť, našla som to v zákone platnom od2011
o Dani z príjmov § 19 Daňové výdavky, ods.3 . To prvé znenie už neplatí, platí to spodné. Cestná daň je aj naďalej výdavkom teda?

j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
Zdenka, odvolávka 90a znie:
90a) § 2 zákona č. 582/2004 Z. z. omiestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Zákon č. 582/2004 Z. z.

§ 2
Druhy miestnych daní
(1) Miestnymi daňami, ktoré môže ukladať obec, sú:
a) daň z nehnuteľností,
b) daň za psa,
c) daň za užívanie verejného priestranstva,
d) daň za ubytovanie,
e) daň za predajné automaty,
f) daň za nevýherné hracie prístroje,
g) daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej
časti mesta,
h) daň za jadrové zariadenie.
(2) Obec ukladá miestny poplatok za komunálne odpady
a drobné stavebné odpady.
(3) Miestnou daňou, ktorú môže ukladať vyšší územný
celok, je daň z motorových vozidiel.

Takže aj cestná daň je naďalej výdavkom.
Siporka
12.03.11,12:25
Ahojte,
prosím poradte, prvý rok vediem valutovú pokladňu v JU /MRP/, na konci roka 31.12.2010 program ukazuje že mám vo val. pokl. 0,64 EUR, spočítala som všetky nákupy HUF a úhrady HUF a vyšlo my 80 HUF zostatok, ale neviem teraz ako postupovať správne.

1. prepočet val. pokl. HUF na konci roka 2010 /kurzom ECB 31.12.2010 277,950/

80/277,950=0,2878 0,29 EUR

2. kurzový rozdiel
0,64-0,29=0,35 EUR strata

Aký pohyb použiť v PD a bude to nepeňažný?
K EUR pok. treba dopočítať 0,29 EUR?
V roku 2011 treba zmeniť začiatočný stav val. pokl. na 0,29 EUR?
slavka124
12.03.11,14:58
ahojte, mám otázku ohľadom dph jednotlivé kvartály-ako sa dáva nadmerný odpočet a daňová povinnosť do knihy záväzkov?
ego.mc
12.03.11,15:44
Nadmerný odpočet patrí do knihy pohľadávok.
slavka124
12.03.11,16:01
bože, úplne som zabudla na pohľadávky. veľmi pekne ďakujem. dovolím si ešte jednu otázku: ak IIq mal nadmerný odpočet 80€, IIIq mal daňovú povinnosť 130€ - za IIq mu dú nevrátil, ale potom III doplatil len 50€, ako sa to zaúčtuje?
Zita5
12.03.11,16:40
bože, úplne som zabudla na pohľadávky. veľmi pekne ďakujem. dovolím si ešte jednu otázku: ak IIq mal nadmerný odpočet 80€, IIIq mal daňovú povinnosť 130€ - za IIq mu dú nevrátil, ale potom III doplatil len 50€, ako sa to zaúčtuje?
Postupy JU
§ 19
Daň z pridanej hodnoty
(1) V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú
pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania dane z pridanej hodnoty v takom usporiadaní, aby bolo
možné preukázať vzniknutú daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie, nárok
na odpočítanie dane z pridanej hodnoty, zúčtovanie pohľadávky alebo záväzku dane z pridanej hodnoty,
ktorým sa za zdaňovacie obdobie vyjadrí výsledný vzťah voči správcovi dane z pridanej hodnoty.

1)II.Q - nadmerný odpočet 80 eur - zaúčtovať do Knihy pohľadávok na základe daňového priznania - tento zápis spravíte najskôr 1.7. najneskôr 25.7. podľa toho , kedy máte ukončené DP DPH za II.Q

2)III.Q - daňová povinnosť 130 eur - zaúčtovať do Knihy záväzkov na základe daňového priznania - tento zápis spravíte tak ako v 1) bode ..najskôr-najneskôr 25.10.

3)Daňové priznanie z DPH za III. má byť odovzdané a daň uhradená do 25.10 - v tento deň si v Knihe pohľadávok zaúčtujete 80 euro ako uhradené s poznámkou započítanie DPH s III.Q.- Pohľadávka voči DU sa Vám vynuluje , nebudete vykazovať žiaden zostatok .

4) Kniha záväzkov - do záväzku voči DU - zaúčtujete 80 euro s poznámkou započítanie NO z obdobia II.Q. vo výške 80 euro

5) Zaúčtujete úhradu dane z pridanej hodnoty podľa bankového výpisu vo výške 50 euro(za III.Q) v deň skutočnej úhrady a spárujete platbu so zostatkom záväzku , kde v Knihe záväzkov sa Vám záväzok voči DU vynuluje .Teda bude vysporiadaný a nebude vykazovať žiaden zostatok .
slavka124
12.03.11,17:01
veľmi pekne ďakujem, ste zlatá. pekný víkend prajem
Zita5
12.03.11,17:41
Postupy JU
§ 19
Daň z pridanej hodnoty
(1) V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú
pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania dane z pridanej hodnoty v takom usporiadaní, aby bolo
možné preukázať vzniknutú daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie, nárok
na odpočítanie dane z pridanej hodnoty, zúčtovanie pohľadávky alebo záväzku dane z pridanej hodnoty,
ktorým sa za zdaňovacie obdobie vyjadrí výsledný vzťah voči správcovi dane z pridanej hodnoty.

1)II.Q - nadmerný odpočet 80 eur - zaúčtovať do Knihy pohľadávok na základe daňového priznania - tento zápis spravíte najskôr 1.7. najneskôr 25.7. podľa toho , kedy máte ukončené DP DPH za II.Q

2)III.Q - daňová povinnosť 130 eur - zaúčtovať do Knihy záväzkov na základe daňového priznania - tento zápis spravíte tak ako v 1) bode ..najskôr-najneskôr 25.10.

3)Daňové priznanie z DPH za III. má byť odovzdané a daň uhradená do 25.10 - v tento deň si v Knihe pohľadávok zaúčtujete 80 euro ako uhradené s poznámkou započítanie DPH s III.Q.- Pohľadávka voči DU sa Vám vynuluje , nebudete vykazovať žiaden zostatok .

4) Kniha záväzkov (záväzok už zaevidovaný podľa bodu 2)- do záväzku voči DU - zaúčtujete 80 euro s poznámkou započítanie NO z obdobia II.Q. vo výške 80 euro ......teda vojdete cez oprav do záväzku už zapísaného podľa bodu 2)

5) Zaúčtujete úhradu dane z pridanej hodnoty podľa bankového výpisu vo výške 50 euro(za III.Q) v deň skutočnej úhrady a spárujete platbu so zostatkom záväzku , kde v Knihe záväzkov sa Vám záväzok voči DU vynuluje .Teda bude vysporiadaný a nebude vykazovať žiaden zostatok .

Hore hrubým som vyznačila v bode 4 , zrejme som to nenapísala zrozumiteľneľne
tibor1000
13.03.11,09:19
Dobrý deň prajem poraďáci
prosim Vás,ja si do záväzkov účtujem daň z príjmov za rok 2010 - k 31.12.2010
to nie je správne?
má tam byť 31.3.2011?

a podobne,aj nedoplatok z RZZP r.2010 si mám zaúčtovať do záväzkov r.2010,alebo do r. 2011?

ďakujem moc

hlavne ide o prechody týchto rokov,či sa tieto záväzky uvádzajú do výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2010,ale podla mňa áno
veronikasad
13.03.11,09:21
Dobrý deň prajem poraďáci
prosim Vás,ja si do záväzkov účtujem daň z príjmov za rok 2010 - k 31.12.2010
to nie je správne?
má tam byť 31.3.2011?

a podobne,aj nedoplatok z RZZP r.2010 si mám zaúčtovať do záväzkov r.2010,alebo do r. 2011?

ďakujem moc

hlavne ide o prechody týchto rokov,či sa tieto záväzky uvádzajú do výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2010,ale podla mňa áno
daň aj nedoplatok ZP je záväzok roku 2010. Splatnosť je 31.3, resp.30.6.2011
tibor1000
13.03.11,09:33
ďakujem Verinoka

ma to trošku zarazilo,ked piše vyššie Zitka o DPH,ja davam daň.povinnosť DPH za III.Q 2010 k 30.9.2010,splatnosť 25.10.2010
tak teraz neviem,či to robim spravne..
jamis
13.03.11,14:42
Poprosila by som o radu...
Nie som síce začiatočník v JÚ...ale aj tak si nevie rady. Klientka mi priniesla do účtovníctva podpísaný príjmový doklad od dôchodcu, ktorý jej maľoval podnikateľské priestory. Nerobil to ani na dohodu, ani na živnosť...len tak si chcel privyrobiť. Môžem mojej klientke takýto doklad dať do výdavkov ?
Vďaka vopred, ak niekto poradí....
tibor1000
13.03.11,15:55
Poprosila by som o radu...
Nie som síce začiatočník v JÚ...ale aj tak si nevie rady. Klientka mi priniesla do účtovníctva podpísaný príjmový doklad od dôchodcu, ktorý jej maľoval podnikateľské priestory. Nerobil to ani na dohodu, ani na živnosť...len tak si chcel privyrobiť. Môžem mojej klientke takýto doklad dať do výdavkov ?
Vďaka vopred, ak niekto poradí....

podla môjho skromného názoru-mala by byť medzi uzatvorená nejaká zmluva..
príkazná,alebo mandátna.. :eek: myslím :cool:
jamis
13.03.11,17:00
Vďaka za odpoveď...aj som si myslela, že len príjmový bloček od starého pána nestačí. Pomôže mi niekto, kde by som našla dajaký vzor príkaznej, alebo mandátnej zmluvy ? Už tu peknú chvíľku hľadám, ale akosi sa mi nedarí.
rodina1
13.03.11,17:05
Vďaka za odpoveď...aj som si myslela, že len príjmový bloček od starého pána nestačí. Pomôže mi niekto, kde by som našla dajaký vzor príkaznej, alebo mandátnej zmluvy ? Už tu peknú chvíľku hľadám, ale akosi sa mi nedarí.
Príkazná zmluva, napr. tu:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/prikazna-zmluva/
aj mandátna zmluva, tu:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/mandatna-zmluva/
jamis
13.03.11,17:24
Ďakujem...pomohlo mi to
Zita5
13.03.11,17:31
jamis , ja by som sa priklonila skôr k zmluve o dielo - vymaľovanie priestorov .
chudaska
13.03.11,20:19
jamis , ja by som sa priklonila skôr k zmluve o dielo - vymaľovanie priestorov .

Zita5 ma pravdu,tiez by som sa priklonila k tejto zmluve:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/zmluva-o-dielo/
Zita5
13.03.11,20:51
Zita5 ma pravdu,tiez by som sa priklonila k tejto zmluve:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/zmluva-o-dielo/

Vylučovacia metóda - príkazné zmluvy nemám rada a mandátna zmluva by maľovanie miestností nemala riešiť .
slavka124
14.03.11,06:55
Hore hrubým som vyznačila v bode 4 , zrejme som to nenapísala zrozumiteľneľne
veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť, vysvetľujete to veľmi dobre - len moja chyba, že to nepochopím na prvý krát. pekný deň
Siporka
14.03.11,17:28
Prosím poradte,
účtujem v JÚ vo val. pokl. na koci roka mi vyšlo kurzová strata. Pri účtovaní PD dám pohyb 25 /prevádzková réžia/. Moja otázka treba k tomu použiť val. pokl. alebo iba pokladňu alebo je to nepeňažné?
milkami
15.03.11,15:21
Poraďte mi, prosím.
-Živnostník vystavil faktúru aj PD pre slovenskú firmu za práce v ČR v českých korunách. Musím to účtovať cez valutovú pokladňu, alebo môžem prepočítať kurzom a dať príjem v eurách.
-Vypísal si aj cesťáky so stravným v ČK+ubytovanie na základe bločku. Môžem to zaúčtovať? Ďakujem
Siporka
15.03.11,20:30
Podľa mňa ak FA máš vystavené v českých korunách, aj zaplatenú máš takto treba použiť valutovú poklaňu.
andrea
16.03.11,13:47
Prosím o radu:
Slovenský platiteľ dane prevádzkuje prepravu tovaru zo Slovenska do Poľska pre slovenského odberateľa.
V Poľsku sa mu pokazí kamión. Poľská opravárenská spoločnosť vystaví faktúru bez DPH.
Prosím Vás stačí mi to samozdaniť alebo sa má vystaviť aj súhrny výkaz??? Ďakujem.
A ešte jedna otázočka: nakúpim napríklad lepidlo vo väčšom množstve z Českej republiky od platiteľa DPH a doveziem si ho na Slovensko. Český dodávateľ mi vystaví faktúru bez DPH. Stačí mi aj toto samozdaniť alebo mám vystaviť súhrny výkaz?
Ďakujem za každý názor.
slavka124
16.03.11,15:46
chcem sa opýtať, ak szčo má v záväzkoch platby do zp 44,73€- lenže zriadený trvalý príkaz na bankovom výpise je 45€. potom každý jeden záväzok mi udáva -0,27€: čo s tým?
rodina1
16.03.11,16:30
Prosím o radu:
Slovenský platiteľ dane prevádzkuje prepravu tovaru zo Slovenska do Poľska pre slovenského odberateľa.
V Poľsku sa mu pokazí kamión. Poľská opravárenská spoločnosť vystaví faktúru bez DPH.
Prosím Vás stačí mi to samozdaniť alebo sa má vystaviť aj súhrny výkaz??? Ďakujem.
A ešte jedna otázočka: nakúpim napríklad lepidlo vo väčšom množstve z Českej republiky od platiteľa DPH a doveziem si ho na Slovensko. Český dodávateľ mi vystaví faktúru bez DPH. Stačí mi aj toto samozdaniť alebo mám vystaviť súhrny výkaz?
Ďakujem za každý názor.


Zákon o dani z pridanej hodnoty jasne hovorí, kto podáva súhrnný výkaz:

§ 80
Súhrnný výkaz
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.
(3) Súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa odseku 1 písm. d).
(4) Súhrnný výkaz musí obsahovať
a) identifikačné číslo pre daň osoby, ktorá podáva súhrnný výkaz,
b) pri dodaní tovaru podľa odseku 1 písm. a) identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa, pod ktorým mu bol tovar dodaný, a celkovú hodnotu dodaného tovaru pre každého nadobúdateľa osobitne,
c) pri dodaní tovaru podľa odseku 1 písm. b) identifikačné číslo pre daň, ktoré má platiteľ pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru zodpovedajúcu základu dane určeného podľa § 22 ods. 6,
d) pri trojstrannom obchode podľa odseku 1 písm. c) identifikačné číslo pre daň druhého odberateľa pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru dodaného druhému odberateľovi,
e) pri dodaní služby identifikačné číslo pre daň príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná, a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb.
(5) V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.
(6) Hodnota dodaných tovarov a dodaných služieb podľa odseku 4 sa uvádza v súhrnnom výkaze za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0, 5 eura nadol a od 0, 5 eura vrátane nahor.
(7) Pri oprave základu dane podľa § 25 sa v súhrnnom výkaze uvádza suma, o ktorú sa základ dane opravil, a to za obdobie, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru alebo príjemcovi služby.
(8) Ak osoba, ktorá podala súhrnný výkaz, zistí pred uplynutím lehoty na podanie súhrnného výkazu, že údaje uvedené v súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá opravný súhrnný výkaz. Ak osoba, ktorá podala súhrnný výkaz, zistí po uplynutí lehoty na podanie súhrnného výkazu, že údaje v súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá dodatočný súhrnný výkaz, v ktorom uvedie len doplnené alebo opravené údaje.
(9) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.
(10) Súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky uverejnením jeho úplného znenia.

Tvoj prípad tam však nie je.
veronikasad
16.03.11,16:33
chcem sa opýtať, ak szčo má v záväzkoch platby do zp 44,73€- lenže zriadený trvalý príkaz na bankovom výpise je 45€. potom každý jeden záväzok mi udáva -0,27€: čo s tým?
1. žiadať ZP o vrátenie preplatku zaplateného bez právneho dôvodu alebo
2. na jeden mesiac "stopnúť" trvalý príkaz, uhradiť rozdiel a požiadať ZP o započítanie preplatku.
3. ponechať preplatok ZP - po troch rokoch nárok na vrátenie zaniká

mnohí živnostníci si neuvedomujú, že takýmto platením "o dbuka-do buka" si zbytočne komplikujú život
slavka124
16.03.11,16:42
a ak mám prípad, že živnosť bola len od mája - takže tých platieb bolo 7x, preplatok je 1,89€ a viem že do 3€ sa preplatok nevracia ani nedoplatok sa nedopláca. alebo nie?
DanielaSL
16.03.11,16:50
Tak urob to podľa bodu 2 - ako ti poradila Veronika.
slavka124
16.03.11,16:52
veľmi pekne ďakujem, pekný večer
andrea
17.03.11,04:48
Ďakujem -"rodina1" a zareagovanie na môj dotaz. Ešte raz srdečná vďaka....som spokojnejšia. Pekný deň.
denisa123
17.03.11,09:40
Ako účtujete v záložni peniaze, ktoré vyplatil podnikateľ na základe záložnej zmluvy a do zálohy berie hnuteľné veci? Ako zaúčtujete vrátené peniaze od zákazníka?
denisa123
18.03.11,06:33
Ako účtujete v záložni peniaze, ktoré vyplatil podnikateľ na základe záložnej zmluvy a do zálohy berie hnuteľné veci? Ako zaúčtujete vrátené peniaze od zákazníka?

Vie mi s tým niekto poradiť, prosím?
kubkokubko
19.03.11,00:30
Ahojte poradaci, poprosim vas vyjadrenie k mojmu nazoru. Podnikatel platca DPH uctuje v JU ma fakturu za mobil za mesiac november, splatnu v decembri 2010 a zaplati ju v januari 2011. Bude to v knihe zavazkov ako nezaplateny zavazok za rok 2010 a v januári 2011 sa o tejto fakture bude uctovat ako o VOZD, uhradi sa v knihe zavazkov a DPH si podnikatel moze odpocitat tiez az po zaplateni v januari 2011? A este aj dan z motorovych vozidiel ked sa plati v januari 2011 za rok 2010 tak sa o nej uctuje ako o VOZD v roku 2011 a v roku 2010 ako o vzniknutom zavazku? Dakujem ze si najdete cas na odpoved. Krasny den
mysimis
19.03.11,05:52
Ahojte poradaci, poprosim vas vyjadrenie k mojmu nazoru. Podnikatel platca DPH uctuje v JU ma fakturu za mobil za mesiac november, splatnu v decembri 2010 a zaplati ju v januari 2011. Bude to v knihe zavazkov ako nezaplateny zavazok za rok 2010 a v januári 2011 sa o tejto fakture bude uctovat ako o VOZD, uhradi sa v knihe zavazkov a DPH si podnikatel moze odpocitat tiez az po zaplateni v januari 2011? A este aj dan z motorovych vozidiel ked sa plati v januari 2011 za rok 2010 tak sa o nej uctuje ako o VOZD v roku 2011 a v roku 2010 ako o vzniknutom zavazku? Dakujem ze si najdete cas na odpoved. Krasny den

DPH za faktúru si odpočítaš v novembri 2010 a výdavkom je až po uhradení. Čo sa týka dane z motorových vozidiel je výdavkom vtedy keď ju hradíš t.j. v roku 2011 a je to VOZD.
jacekova
19.03.11,09:32
len doplním:
daň z mot.vozidiel aj tá fa za mobil bude v roku 2010 medzi záväzkami
ego.mc
19.03.11,09:46
DMV je podľa mňa záväzkom roku 2011, nie 2010.
marybaby
19.03.11,09:53
Ahojte, poradte mi prosím.....
-živnostník má osvedčenie o živn.oprávnení od 01.10.2010
prvú FA vystavil 09.10.2010
-na osobný účet mu bol uhradená prvá FA 09.09.2010 VS:012010
Otázka: ako mám to zaevidovať, keď DP robím podľa §6 ods.14 zákona.
Mariana001
19.03.11,15:14
dobry den,
chcem sa opytat
Auto bolo brane na leasing.Bola zaplatena cestna dan za auto v januari 2011.Akontacia auta bola zaplatena este v decembri 2010 a taktiez prva splatka auta isla v decembri 2010.Auto bolo prihlasene do podnikania v januari 2011. A moja otazka znie,ci si mozem dat do nakladov akontaciu aj prvu splatku za auto za rok 2010,ked auto bolo prihlasene na firmu az v januari 2011.
Dakujem
Zita5
19.03.11,15:16
dobry den,
chcem sa opytat
Auto bolo brane na leasing.Bola zaplatena cestna dan za auto v januari 2011.Akontacia auta bola zaplatena este v decembri 2010 a taktiez prva splatka auta isla v decembri 2010.Auto bolo prihlasene do podnikania v januari 2011. A moja otazka znie,ci si mozem dat do nakladov akontaciu aj prvu splatku za auto za rok 2010,ked auto bolo prihlasene na firmu az v januari 2011.
Dakujem

http://www.porada.sk/t156068-auto-kupene-31-12-2010-a-dzmv.html?highlight=Auto+k%FApen%E9+31.12.2010+DzM V
Mariana001
19.03.11,15:18
dobry den,
poradte mi prosim ako mam zauctovat,ked mam prvu splatku auta braneho na leasing.v splatkovom kalendari sa pise:
istina a urok rovnasa splatka.Co z toho ide do rezie a co nie je danovym vydavkom.
Dakujem
Zita5
19.03.11,15:21
dobry den,
poradte mi prosim ako mam zauctovat,ked mam prvu splatku auta braneho na leasing.v splatkovom kalendari sa pise:
istina a urok rovnasa splatka.Co z toho ide do rezie a co nie je danovym vydavkom.
Dakujem

http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html


http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html
denisa123
19.03.11,17:34
Ako účtujete v záložni peniaze, ktoré vyplatil podnikateľ na základe záložnej zmluvy a do zálohy berie hnuteľné veci? Ako zaúčtujete vrátené peniaze od zákazníka?
Nevie mi s tým niekto poradiť?
Mariana001
19.03.11,19:01
Dobry den,potrebujem poradit:
Ak bolo zakupene auto na leasing na ICO december 2010 aj akontacia a prva splatka isla v decembri 2010 mozem to dat do nakladov?Preto si niesom ista,lebo auto bolo nahlasene na danovom urade az v januari 2011.Medzitym mal sukromne stare auto pouzivane na podnikatelske ucely,ktore odhlasil az v januari 2011.
A este potrebujem poradit s jednou vecou:mam splatkovy kalendar auta na leasing. Je tam istina plus urok oslobodeny od DPH rovnasa splatka.Co mozem dat do rezie?Istinu alebo urok?Jedno z tych dvoch potom bude ako neovplyvnujuci vydavok?
sybila3
19.03.11,19:21
szčo mi nie je schopný doniesť faktúry za orange už pol roka, mám doklad o zaplatení štyroch faktúru ale z toho mám len dve, môžem tie dve, na ktoré chýbajú fa dať ako osobnú spotrebu?
Zita5
19.03.11,19:23
szčo mi nie je schopný doniesť faktúry za orange už pol roka, mám doklad o zaplatení štyroch faktúru ale z toho mám len dve, môžem tie dve, na ktoré chýbajú fa dať ako osobnú spotrebu?

Však ani inak nemôžete účtovať , pokiaľ nemáte FA .Samozrejme , aj ja by som účtovala o VNZD.Nech sa polepší ....
nikolia
19.03.11,20:19
prosím Vás čo s faktúrou vystavenou v roku 2010,ktorá sa mi dostala do rúk až dnes??uhradená bola v 1/2011..mala byť v pohľadávkach v roku 2010...dať ju do evidencie roku 2011?
jeso
19.03.11,20:27
nepíšeš či sa jedná o platitela DPH
ak ano - DDP DPH
ak nie je platitelom , treba ju dať do knihy pohladávok do 2010 a bude ti ovplyvnovať výkaz majetku a záväzkov
nikolia
19.03.11,20:44
neplatca dph , a už je DP 2010 odovzdané...robila iná účtovníčka...
sybila3
20.03.11,11:58
Však ani inak nemôžete účtovať , pokiaľ nemáte FA .Samozrejme , aj ja by som účtovala o VNZD.Nech sa polepší ....
a ešte jeden problémik zase mám dve faktúry február a marec, kde chýba doklad o úhrade, zaplatené určite sú ale doklad sa vyparil a tiež nie je schopný mi ho zohnať a mna nebaví zakaždým ked príde mu opakovať to isté jak papagáj a vypisovať na lístočky, ktoré aj tak stratí. Takže tam by som mohla zaúčtovať cez ID úhradu-pričom ID v JU ne nepeňažná operácia, vlastne mi to len vypadne z neuhradených faktúr? No a on je nepolepšitelný.............
jeso
20.03.11,12:12
a ešte jeden problémik zase mám dve faktúry február a marec, kde chýba doklad o úhrade, zaplatené určite sú ale doklad sa vyparil a tiež nie je schopný mi ho zohnať a mna nebaví zakaždým ked príde mu opakovať to isté jak papagáj a vypisovať na lístočky, ktoré aj tak stratí. Takže tam by som mohla zaúčtovať cez ID úhradu-pričom ID v JU ne nepeňažná operácia, vlastne mi to len vypadne z neuhradených faktúr? No a on je nepolepšitelný.............


ak ti chýba doklad o úhrade - je to pravdepodobne úhrada v hotovosti, nech podnikatel zavolá dodávatelovi o vystavenie kópie PPD -nemyslím, že dodávatel bude mať problém zaslať kópiu PPD a tým potvrdiť úhradu faktúry
sybila3
20.03.11,12:36
to ja viem, ale ja mu to hovorím už pol roka zakaždým keď príde a nie je schopný mi to doniesť a ja už nemám nervy stále sa vracať k záležitostiam z februára, potom sa točím stále dokola, preto sa pýtam, či to tak môžem urobiť.
Jarka 1
20.03.11,13:00
Jááááj, tak takého klienta aj ja dôverne poznám. Už rok a pol mi nosí doklad PPD, že zaplatil za fa v hotovosti 5 000,- €. Poučená poradou a inými účtovníčkami som sa prestala stresovať. Nedá doklad, upozorním ho, vystavím mu VPD, vytlačím a zaúčtujem. Na doklad napíšem, že PPD dodá neskôr a dám mu to podpísať. Tým to pre mňa končí. Pri daňovej kontrole nech si tam doloží čo len chce.
Ten PPD som pýtala asi 10x. Už pýtam len raz a končím. Aj tak ho doteraz nepriniesol.
Zita5
20.03.11,13:21
to ja viem, ale ja mu to hovorím už pol roka zakaždým keď príde a nie je schopný mi to doniesť a ja už nemám nervy stále sa vracať k záležitostiam z februára, potom sa točím stále dokola, preto sa pýtam, či to tak môžem urobiť.

Dievčatá , treba s tým spraviť poriadok .Nedodáš ? Nebudeš mať výdavok .Dokedy klientov budeme vodiť za ručičku , ja už na to neberiem ohľad , na mňa kto berie ohľad, ani klient, lebo si môžem aj "hubu zodrať ";) aj pero vypísať ..........:)

Preto ja by som mu už nič nehovorila, ani že nech si zoženie doklad .....koniec, čo predloží to zaúčtujem ak niečo nebude kompletné, neúčtujem.
sybila3
20.03.11,13:27
No veď práve preto sa pýtam či to môžem zaúčtovať cez ID ako že fa boli uhradené ale do výdavkov mi to nepôjde. Lebo je pravda ako píše Zitka, hubu si idem zodrať. Niektoré veci hradené z účtu už tak riešim neviem čo to je hodím a ak mi to nesedí na žiadnu faktúru tak dávam ako osobnú spotrebu. Ale ešte riešim to že z účtu zaplatil do sociálky pravdepodobne za zamestnankyňu ale keďže nemám rozhodnutie a asi ani nebudem mať a ani to neviem priradiť, ktoré mesiace, čo s tým? Lebo keď toto účto skoro dokončené zas odložím a začnem robiť ďalšie, tak sa zas budem musieť k nemu vrátiť a radšej by som to ukončila a vrhla sa na druhého klienta. môžem to tak urobiť? dík
Zita5
20.03.11,13:32
No veď práve preto sa pýtam či to môžem zaúčtovať cez ID ako že fa boli uhradené ale do výdavkov mi to nepôjde. Lebo je pravda ako píše Zitka, hubu si idem zodrať. Niektoré veci hradené z účtu už tak riešim neviem čo to je hodím a ak mi to nesedí na žiadnu faktúru tak dávam ako osobnú spotrebu. Ale ešte riešim to že z účtu zaplatil do sociálky pravdepodobne za zamestnankyňu ale keďže nemám rozhodnutie a asi ani nebudem mať a ani to neviem priradiť, ktoré mesiace, čo s tým? Lebo keď toto účto skoro dokončené zas odložím a začnem robiť ďalšie, tak sa zas budem musieť k nemu vrátiť a radšej by som to ukončila a vrhla sa na druhého klienta. môžem to tak urobiť? dík

FA ak sú zaevidované v Evidencii záväzkov (v Knihe záväzkov) , tak len tam by som spravila zápis a do poznámky by som uviedla ,uhradené , chýba doklad.V peňažnom denníku nemáte dôvod účtovať , ani o výdavku NZD.
Jarka 1
20.03.11,13:33
Áno, môžeš to dať uhradiť cez ID, aby to vypadlo zo zoznamu neuhradených fa. Vo výdavkoch to nebude mať.
sybila3
20.03.11,13:37
dík, urobím to tak, lebo nie je šanca, že mi doklady donesie. Ešte by ste mi vedeli poradiť, končil prevádzku predajne, kde zostali zásoby tovaru, kázala som urobiť inventúru-no ale ešte nie je, ale čo s tým, živnosť nekončí len zrušil predajňu, ttakže po inventúre uvediem sumu zásob do V o MaZ ako zásoby a treba s tým ešte niečo urobiť? dík
Zita5
20.03.11,13:52
dík, urobím to tak, lebo nie je šanca, že mi doklady donesie. Ešte by ste mi vedeli poradiť, končil prevádzku predajne, kde zostali zásoby tovaru, kázala som urobiť inventúru-no ale ešte nie je, ale čo s tým, živnosť nekončí len zrušil predajňu, ttakže po inventúre uvediem sumu zásob do V o MaZ ako zásoby a treba s tým ešte niečo urobiť? dík

Bolo potrebné spraviť inventarizáciu a stav k 31.12. na základe vykonanej inv. uvediete do Výkazu o majetku a záväzkoch .Tovar ak bude postupne predávať , tak sa bude aj postupne účtovať príjem za tovar .Ak by skončil podnikanie ,hodnotu tovaru musí zdaniť .

Avšak treba ho upozorniť , ak by preradil niektorý tovar do osobnej spotreby , tak treba navýšiť príjem .
sybila3
20.03.11,14:00
takže zatiaľ ak tovar má len uvádzam ako zásoby vo výkaze o Ma Z. a ak prevádza do súkromného majetku čo treba nejaký zápis a zaúčtovať do pokladne ako príjem a v nákupnej cene? len do budúcnosti sa pýtam, lebo nevie čo s tými zásobami. ďakujem
Lucinka23
20.03.11,17:38
Prosím o radu.
Účtujem 4 prevádzky u jedného SZČO. Mesačne mám kopec bločkov z ERP a kopec faktúr. Na jednu prevádzku aj 6 faktúr od toho istého dodávateľa mesčne.
Doteraz som účtovala ku každej faktúre jeden VPD. No bolo to dosť práce a to nehovorím o tom koľko VPD som vypísala k bločkom z ERP.

Môžem účtovať úhradu faktúr tak, že raz za mesiac vždy v posledný dátum úhrady dám pod jeden VPD úhradu všetkých faktúr od jedného dodávateľa uhradené jednou prevádzkou?

Takto som začala účtovať aj bločky z ERP.

Ďakujem.
ema_ema
21.03.11,05:25
dobrý deň poraďáci,
prosím môžete sa mi pozrieť či robím správne ak:
szčo platca dph má mot. vozidlo zakúpené cez volksw. fin. služby a má mesačné splátky bez dph ktoré sa skladajú z úroku a istiny.

Celá zmluva je zaevidova v záväzkoch a pri každej úhrade splátky dávam istinu ako VNOZD časť Nákup DM a zároveň zníženie záväzku a tým že by bol szčo v strate si neuplatňuje úrok tak pôvodne by išiel do PR iné ale takto ho dávam ako VNOZD iné.
Toto mot.vozidlo má vo firme na 70% a 30 % súkromne ale tým že pri splátke účtujem VNOZD nákup DM tak to daňový základ neovplyvňuje, len to znižuje záväzok podľa splátkového kalendára tým, že tento rok si neuplatňuje ani odpis tak vlastne zostatok bude evidovaný len v záväzkoch a na karte ako účtovný odpis´=daňovému odpisu.

Ak by si uplatňoval odpis tak dá len tým 70% z odpisu ako VOZD PR iné cez ID posledného dňa v roku.

prosím pozriete sa či to mám správne???
ďakujem
Prima73
21.03.11,06:40
Dobry den, SZCO ukoncil svoju cinnost k 28.2.2010, uctovnictvo si uzavrel a na Vykaze o prijmoch a vydavkoch a Vykaze o majetku a zaväzkoch ma uvedeny datum zostavenia 21.4.2010, moze k DP FO B prilozit vykazy s tymto datumom (21.4.2010), alebo maju mat vykazy datum zostavenia roku 2011 ako danove priznanie?
Danielle369
21.03.11,08:11
Výkazy sa zostavujú s dátumom prerušenia živnosti a obdobie sa uvádza iba za tie mesiace, za ktoré bola živnosť činná. Výkaz o majetku a záväzkoch nebude nulový, ale uvedú sa stavy z kníh, ktoré sa uzavreli ku dňu prerušenia živnosti. Výkaz o príjmoch a výdavkoch sa musí zhodovať s daňovým priznaním,“

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-44152100-pri-ukonceni-podnikania-musite-uzatvorit-uctovne-knihy
Prima73
21.03.11,09:31
Výkazy sa zostavujú s dátumom prerušenia živnosti a obdobie sa uvádza iba za tie mesiace, za ktoré bola živnosť činná. Výkaz o majetku a záväzkoch nebude nulový, ale uvedú sa stavy z kníh, ktoré sa uzavreli ku dňu prerušenia živnosti. Výkaz o príjmoch a výdavkoch sa musí zhodovať s daňovým priznaním,“

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-44152100-pri-ukonceni-podnikania-musite-uzatvorit-uctovne-knihy

Dakujem za pomoc, nebola som si ista, ci nebude problem, ak vykazy bude mat s datumom roku 2010 a danove priznanie s datumom 2011.
tibor1000
23.03.11,10:10
Dobrý deň,prosím Vás ,aký je Váš názor:
živnostník si dáva do výdavkov: batéria do fotoaparátu,a pamäťová karta do fotoaparátu (fotoaparát využíva pri svojej podnikateľskej činnosti)
AVŠAK nemá foťák zahrnutú do majetku! (ani v krátkodom,ani v dlhodom )
používa svoj súkromný
sú výdavky spojené s foťákom daňovo uznateľný výdavok?

ďakujem vopred moc
Mária.K.
23.03.11,10:43
Dobrý deň,prosím Vás ,aký je Váš názor:
živnostník si dáva do výdavkov: batéria do fotoaparátu,a pamäťová karta do fotoaparátu (fotoaparát využíva pri svojej podnikateľskej činnosti)
AVŠAK nemá foťák zahrnutú do majetku! (ani v krátkodom,ani v dlhodom )
používa svoj súkromný
sú výdavky spojené s foťákom daňovo uznateľný výdavok?

ďakujem vopred moc
Nie je.
tibor1000
23.03.11,10:46
sme si aj mysleli
ďakujem za radu :)
ego.mc
23.03.11,11:05
Pamäťová karta je použiteľná aj mimo fotoaparátu, jej nákup môže byť VOZD.
Lucinka23
23.03.11,16:44
Prosím Vás, vrátim sa k príspevku č. 3841. Je možné účtovať úhradu viacerých faktúr jednému dodávateľovi jedným výdavkových dokladom?

Ďakujem
Muška
23.03.11,16:55
Prosím Vás, vrátim sa k príspevku č. 3841. Je možné účtovať úhradu viacerých faktúr jednému dodávateľovi jedným výdavkových dokladom?

Ďakujem
Lucinka,
môžeš za týchto podmienok:

zákon o účtovníctve § 4
(5) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo ako sústavu účtovných záznamov podľa § 31 ods. 2. Účtovným záznamom sa rozumie údaj, ktorý je nositeľom informácie týkajúcej sa predmetu účtovníctva alebo spôsobu jeho vedenia. Každú informáciu týkajúcu sa predmetu účtovníctva alebo spôsobu jeho vedenia je účtovná jednotka povinná zaznamenávať len účtovnými záznamami.

(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92), odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
Lucinka23
23.03.11,17:02
Muška prepáč ale možno som po celom dni nechápavá. Ale vychádza mi z toho, že môžem zoskupiť tie faktúry pod jedne VPD. Faktúry budú normálne zaevidované v knihe záväzkov dátumom ktorým boli doručené len bude iný dátum úhrady na VPD (ku každej faktúre máme ja príjmový pokladničný doklad)

Ďakujem za trpezlivosť
7monika5
24.03.11,08:53
Dobrý deň,prosím Vás ,aký je Váš názor:
živnostník si dáva do výdavkov: batéria do fotoaparátu,a pamäťová karta do fotoaparátu (fotoaparát využíva pri svojej podnikateľskej činnosti)
AVŠAK nemá foťák zahrnutú do majetku! (ani v krátkodom,ani v dlhodom )
používa svoj súkromný
sú výdavky spojené s foťákom daňovo uznateľný výdavok?

ďakujem vopred moc

A nechce si ten foťák vložiť do majetku? Nemal by problém...
marybaby
24.03.11,13:33
Ahojte, poradte mi prosím.....
-živnostník má osvedčenie o živn.oprávnení od 01.10.2010
prvú FA vystavil 09.10.2010
-na osobný účet mu bol uhradená prvá FA 09.09.2010 VS:012010
Otázka: ako mám to zaúčtovať keď ešte vtedy nebol živnostník?
Zita5
24.03.11,13:36
Ahojte, poradte mi prosím.....
-živnostník má osvedčenie o živn.oprávnení od 01.10.2010
prvú FA vystavil 09.10.2010
-na osobný účet mu bol uhradená prvá FA 09.09.2010 VS:012010
Otázka: ako mám to zaúčtovať keď ešte vtedy nebol živnostník?


Aká to bola faktúra , keď prvú faktúru vystavil 09.10.2010 a uvádzate , že prvá faktúra bola uhradená 09.09.2010 ?Ktorá je podľa Vás prvá faktúra ?
marybaby
24.03.11,13:49
Najprv dostal peniaze až potom vypísal Fa.Robil prácu bez živn.listu. Ten živnostník(kto uhradil sumu na BU) ho pýtal či už má živ.list v septembri a on povedal že ano(ale vtedy ešte nemal)?????????? neviem prečo to hovoril. Ako mám to zaúčtovať?Alebo čo mám s tým robiť?
ema_ema
25.03.11,09:31
dobrý deň poraďáci,
prosím môžete sa mi pozrieť či robím správne ak:
szčo platca dph má mot. vozidlo zakúpené cez volksw. fin. služby a má mesačné splátky bez dph ktoré sa skladajú z úroku a istiny.

Celá zmluva je zaevidova v záväzkoch a pri každej úhrade splátky dávam istinu ako VNOZD časť Nákup DM a zároveň zníženie záväzku a tým že by bol szčo v strate si neuplatňuje úrok tak pôvodne by išiel do PR iné ale takto ho dávam ako VNOZD iné.
Toto mot.vozidlo má vo firme na 70% a 30 % súkromne ale tým že pri splátke účtujem VNOZD nákup DM tak to daňový základ neovplyvňuje, len to znižuje záväzok podľa splátkového kalendára tým, že tento rok si neuplatňuje ani odpis tak vlastne zostatok bude evidovaný len v záväzkoch a na karte ako účtovný odpis´=daňovému odpisu.

Ak by si uplatňoval odpis tak dá len tým 70% z odpisu ako VOZD PR iné cez ID posledného dňa v roku.

prosím pozriete sa či to mám správne???
ďakujem

prosím kto mi poradí ??? a pozerala som na karte v alfe je možné zaškrtnú rovnomerný, zrýchlený, časový (leasing) odpis,
ked to mám na zmluvu bez dph, a nie je to leasing tak môžem zadať rovnomerný .

dakujem
alicacka
25.03.11,09:36
ak nejde o leasing, musíš sa rozhodnúť, ako chceš odpisovať. Rovnomerne, alebo zrýchlene a to si zaškrtni.
rodina1
25.03.11,10:01
prosím kto mi poradí ??? a pozerala som na karte v alfe je možné zaškrtnú rovnomerný, zrýchlený, časový (leasing) odpis,
ked to mám na zmluvu bez dph, a nie je to leasing tak môžem zadať rovnomerný .

dakujem
Služby od WW spoločnosti nie sú leasingom?
tibor1000
26.03.11,11:03
Dobrý deň poraďáci
prosím Vás,účtujem podnikateľa,ktorý má 1 bankový výpis osobný (súkromný),kde má aj príjmy za faktúry zo živnosti
bank.účet nie je podnikateľský,ani ho nemá nahlásený na daňovom úrade
mám uviesť tento účet do daňového priznania na str.2 do miesta bankové výpisy?
ďakujem pekne
veronikasad
26.03.11,11:23
Dobrý deň poraďáci
prosím Vás,účtujem podnikateľa,ktorý má 1 bankový výpis osobný (súkromný),kde má aj príjmy za faktúry zo živnosti
bank.účet nie je podnikateľský,ani ho nemá nahlásený na daňovom úrade
mám uviesť tento účet do daňového priznania na str.2 do miesta bankové výpisy?
ďakujem pekne
ak mu naň chodia úhrady faktúr súvisiace s podnikaním, mal ho nahlásiť na DU, aj keď je vedený ako súkromný účet.
Treba ho uviesť na druhej strane DP (zrejme však môže čakať "pozdrav" za nesplnenie oznamovacej povinnosti).
tibor1000
26.03.11,11:51
ďakujem Veronika,overím či bank.účet nahlásil na daň.úrade
nikulik
26.03.11,13:07
Poprosim vas o radu, szčo mal v r.2010 bank.učet este v januari sukromny ktory bol nahlaseny na dan.urade, a platil z neho aj sukr.veci aj veci na podnikanie. ale od 01.februara uz mal podnikat.učet. Musim nieco zaučtovat ohladom skončenia toho sukr.učtu? Myslim ten zostatok? nebude mi to figurovat vo vykaze niekde za r.2010?
nikulik
26.03.11,18:27
vedeli by ste mi niekto poradit?
Danielle369
27.03.11,04:45
Poprosim vas o radu, szčo mal v r.2010 bank.učet este v januari sukromny ktory bol nahlaseny na dan.urade, a platil z neho aj sukr.veci aj veci na podnikanie. ale od 01.februara uz mal podnikat.učet. Musim nieco zaučtovat ohladom skončenia toho sukr.učtu? Myslim ten zostatok? nebude mi to figurovat vo vykaze niekde za r.2010?


http://www.porada.sk/t108065-p3-podnikatelsky-a-sukromny-ucet.html
nikulik
27.03.11,08:21
Dakujem dan velmi velmi pekne.
Aj ked tomu nechapem, hladala som v rozsirenom hladani a predsa mi to uslo. Kazdopadne ste mi velmi pomohli dakujem.
sybila3
27.03.11,17:45
ako by som mala zaúčtovať na faktúre je že inžinierska činnosť to som dala ako príjem za služby ale je tam položka cestovné náklady na základe zmluvy to tiež dám ako príjem za službu? dík
sybila3
27.03.11,19:39
poradí niekto tiež som dala tie cestovné náhrady ako príjem za službu. A ako zaúčtujem platbu pohon.hmôt z účtu ako osob.spotrebu keď si bude uplatnovať cestovné a stravné cez cesťák a auto má prenajaté od manželky a mamy? súrne ďakujem
sybila3
27.03.11,20:22
prosím, nevie mi nikto nato odpovedať? a ešte by ma zaujímalo szčo má ŽL 20.4.2010 od tohto dátumu je povinný platiť odvody? prac.pomer ukončil 30.4.2010. A za apríl môžem rátať 44,73/30*10=14,91??? A potom do decembra 44,73? A neviem ako zaúčtovať ak dal trvalý príkaz na 50 eur? dík
sybila3
28.03.11,11:31
prosím Vás môžete mi poradiť: szčo má zmluvu na prenájom auta od manželky a mamy ako a čo všetko si môže uplaniť na auto? díík
sybila3
28.03.11,12:04
takže som si zatiaľ zistila že pri prenajatom aute si môže dávať do výdavkov PL-mám bločky, mám vypísaný cestovný príkaz???? čo si sám vypisoval kde je vyrátané cestovné a stravné?????podľa mňa by som mala zaúčtovať bločky a na konci preprátať podľa uvedených prejazdených km na príkaze? alebo čo s tým?
sybila3
28.03.11,12:50
môže mi niekto s tým pomôcť? môže mať aj bločky aj cestovný príkaz?
abm
28.03.11,13:34
môže mi niekto s tým pomôcť? môže mať aj bločky aj cestovný príkaz?
Mal auto nahlásené na DÚ, alebo len spätne zaplatil daň z MV?
sybila3
28.03.11,13:35
rada by som sa z toho vysomárila: takže som zistila že auto od manželky, na ktoré má zmluvu je písané na ňu ale kupovali počas manželstva, tak môžem rátať ako vlastné auto?
7monika5
28.03.11,17:55
rada by som sa z toho vysomárila: takže som zistila že auto od manželky, na ktoré má zmluvu je písané na ňu ale kupovali počas manželstva, tak môžem rátať ako vlastné auto?

Ja by som sa skôr priklonila k možnosti - rátať ako vlastné auto. Nakoľko mám obavy, či by zmluva s manželkou bola v tomto prípade platná. Keď aj píšeš, že je kupované počas manželstva - BSM.
Zita5
28.03.11,18:21
prosím Vás môžete mi poradiť: szčo má zmluvu na prenájom auta od manželky a mamy ako a čo všetko si môže uplaniť na auto? díík

Pokiaľ je vozidlo v BSM , nájomná zmluva medzi manželmi nemôže existovať !
milkami
29.03.11,07:29
Pomôžte mi prosím. Pred chvíľou mi doniesol známy doklady za rok 2009 - nepodal daňové priznanie. Mal príjmy v českých korunách. Môžem mu odpočítať paušálne výdavky? Príjmy mám prepočítať kurzom v deň úhrady?
Lucinka23
29.03.11,17:29
Prosím Vás, SZČO prevádzkuje pohostinské zariadenia. V súvislosti s prechodom na digitálne vysielanie musel do prevádzok objednať satelitnú techniku.
Na faktúre je všetko uvedené položkovito. Suma cca 350 €, montáž na 3 televízory v dvoch prevádzkach.
Nie som si celkom istá ako to zaúčtovať. Ale rozmýšľam že to zaradím do drobného majetku (VOZD-materiál). Ale neviem čo s tou sumou, či 350/3 alebo 350/2? Ono je u tej jednej prevádzky naviac iba scart kábel a satelitný prijímač.

Ďakujem
beata02
30.03.11,08:58
Prosím o pomoc. SZČO v roku 2010 ukončila živnosť. V roku 2009 mala v účtovnej uzávierke zásoby materiálu. Účtovníctvo jej robil iný účtovník. Mne priniesla len peňažný denník, žiadne knihy, ani evidenciu o zásobách neviedla. Všetky nákupy som jej dávala do VOZD - materiál alebo tovar, tzn.,že do výkazu o majetku a záväzkoch do zásob uvediem 0, alebo budem vychádzať z peňažného denníka a do tohto výkazu uvediem sumu ku koncu podnikania?
Ďakujem za odpoveď
mysimis
30.03.11,08:59
Prosím o pomoc. SZČO v roku 2010 ukončila živnosť. V roku 2009 mala v účtovnej uzávierke zásoby materiálu. Účtovníctvo jej robil iný účtovník. Mne priniesla len peňažný denník, žiadne knihy, ani evidenciu o zásobách neviedla. Všetky nákupy som jej dávala do VOZD - materiál alebo tovar, tzn.,že do výkazu o majetku a záväzkoch do zásob uvediem 0, alebo budem vychádzať z peňažného denníka a do tohto výkazu uvediem sumu ku koncu podnikania?
Ďakujem za odpoveď

Ona si mala urobiť inventúru a tak zistiť stav zásob. Čo s nimi urobila?
beata02
30.03.11,09:04
Spotrebovala ich
mysimis
30.03.11,10:18
Ak nemá žiadne zásoby tak do výkazu uvedieš nulu.
beata02
30.03.11,10:41
Vďaka, myslela som si, len som sa chcela uistiť. Ešte by som sa chcela uistiť, keď zaúčtujem všetky nákupy materiálu alebo tovaru, ktorý potom ďalej predávam, či už v nezmenenej podobe alebo z nich niečo vyrobím vo výdajov ovplyvňujúcich základ dane a teda ich hneď spotrebujem a nevediem žiadnu skladovú evidenciu takéhoto materiálu ani tovaru, v daňovom priznaní ich uvediem ako výdavok celkovo a vo výkaze M a Z neuvediem žiadne zásoby, je to správne?

Ak by som zásoby viedla, tiež sa nákup takéhoto materiálu zaúčtuje v peňažnom denníku ako výdaj ovplyvňujúci DZ - materiál, napíše sa príjemka na sklad, potom výdajka a v peňažnom denníku sa to ako zaúčtuje, aby sa výdavky ovplyvňujúce DZ znížili, mínusom v kolónke materiál?

Ďakujem za odpoveď
rodina1
30.03.11,11:12
Vďaka, myslela som si, len som sa chcela uistiť. Ešte by som sa chcela uistiť, keď zaúčtujem všetky nákupy materiálu alebo tovaru, ktorý potom ďalej predávam, či už v nezmenenej podobe alebo z nich niečo vyrobím vo výdajov ovplyvňujúcich základ dane a teda ich hneď spotrebujem a nevediem žiadnu skladovú evidenciu takéhoto materiálu ani tovaru, v daňovom priznaní ich uvediem ako výdavok celkovo a vo výkaze M a Z neuvediem žiadne zásoby, je to správne? správne

Ak by som zásoby viedla, tiež sa nákup takéhoto materiálu zaúčtuje v peňažnom denníku ako výdaj ovplyvňujúci DZ - materiál, napíše sa príjemka na sklad, potom výdajka a v peňažnom denníku sa to ako zaúčtuje, aby sa výdavky ovplyvňujúce DZ znížili, mínusom v kolónke materiál? nie, keď niečo vydáš zo skladu, a použiješ napr. na výrobu nejakého výrobku a ten výrobok predáš, tak sa ti to dostane do VOZD formou tržby.

Ďakujem za odpoveď

;):rolleyes::cool:
beata02
30.03.11,11:47
Ďakujem
Marcelka V
01.04.11,10:40
Prosím Vás, môžem dať do VOZD tuš.bat.alkalické,keď boli zakúpené pre pre prístroj,ktorý nanáša výšky a bez nich by to nefungovalo? Prístroj je evidivaný v drobnom majetku. A bol by to materiál,alebo prevádzková réžia? ĎAKUJEM.
rodina1
01.04.11,11:29
Prosím Vás, môžem dať do VOZD tuš.bat.alkalické,keď boli zakúpené pre pre prístroj,ktorý nanáša výšky a bez nich by to nefungovalo? Prístroj je evidivaný v drobnom majetku. A bol by to materiál,alebo prevádzková réžia? ĎAKUJEM.
Áno, môžeš a je to výdavok za materiál.
slavka124
06.04.11,13:05
ahojte, chcem sa opýtať- ak klient odniesol 2x daňové priznanie, aj originál aj kopiu ktorú som mu dala na rzzp: môže si na daňovom vyžiadať kopiu daňového a ak áno, je to spoplatnené?( daňové mám uložené a aj výkazy, len nemám urobené kópie z príjmov od zamestnávateľov §5). pekný deň
Zita5
06.04.11,15:56
ahojte, chcem sa opýtať- ak klient odniesol 2x daňové priznanie, aj originál aj kopiu ktorú som mu dala na rzzp: môže si na daňovom vyžiadať kopiu daňového a ak áno, je to spoplatnené?( daňové mám uložené a aj výkazy, len nemám urobené kópie z príjmov od zamestnávateľov §5). pekný deň

Tu si pozrite či je to spoplatnené
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/sadzobnik_poplatkov/index.html

Ani sa mi nechce verit , aby prevzali - či už na podatelni, alebo správkyňa dane od klienta aj originál aj kópiu DP toho istého daňovníka .
slavka124
06.04.11,16:15
veľmi pekne ďakujem, ani mne ale jeden deň si to odniesol sám a na druhý deň mu manželka odniesla kópiu { myslela, že to zabudol odniesť}. pekný večer
Andrea S
06.04.11,16:27
Dobry den,

mam otazku k obstaraniu majetku v jednoduchom uctovnictve. V 11/10 bol obstarany majetok v sume 2.500,-, v tom istom mesiaci sa aj zacal pouzivat. Fakturu za tento majetok vsak uhradili az v 2/11 - otazka znie, je nasledovny postup spravny?
- majetok zaradim v 11/10 - k 31.12.2010 ho budem vykazovat vo vykaze majetku a zavazkov v zostatovej hodnote (teda v cene upravenej o uctovne odpisy)
- uplatnim odpisy za rok 2010 do danovych vydavkov a normalne ich vykazem vo vykaze o prijmoch a vydavkoch
- uhradu faktury zauctujem v 2/11 do penazneho dennika, ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane

- co v pripade ak by som mala majetok, ktory je do 1.700,- eur a davam ho ihned do spotreby ... zavazok by som vykazala v roku 2010, ale vydavok v penaznom denniku az v roku 2011, ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?

dakujem za pomoc
rodina1
06.04.11,16:47
Áno, správne.
Andrea S
06.04.11,18:22
dakujem velmi pekne

este by som potrebovala poradit ohladom samozdanenia v jednoduchom uctovnictve ... ako som sa tu docitala, samozdanenie (vstup - vystup dph) neuctujem cez penazny dennik, uctujem ho iba v knihe zavazkov (vystup) a v knihe pohladavok (vstup). Kedze je vsak danovy dopad nulovy a nic neuhradzam, ani nedostanem - ako to dostanem prec z knihy zavazkov a knihy pohladavok ?

dakujem
mizu24
06.04.11,18:27
ja to robím cez ID ako vzájomný zápočet.
Marcelka V
06.04.11,18:59
Ak účtujem paušálné náhrady na auto,účtujem cez ID čo napíšem do kolonky vyplatené komu? Sama sebe? ĎAKUJEM.
Ericsoft
07.04.11,07:30
Opýtam sa trochu laicky a neznalo, spomínate tu len podvojné účtovníctvo, ja však potrebujem vedieť v JÚ ako mám vyriešiť zálohovú faktúru..
Bola vystavená 10.3.2011 na sumu 1000€ a bola uhradená. Teraz na konci mesiaca som vystavil celkovú faktúru, kde som od celkovej sumy 1500€ odrátal 1000€, takže sa uhradil len zvyšok 500€.
Mám účtovať aj ZáFa alebo len normálnu faktúru? Lebo keď zaúčtujem oboje, pri zadávaní normálnej fa nemám možnosť odrátať zálohovú platbu a tak to nakoniec berie ako príjem 2500€.
ď. (pohoda)
slavka124
07.04.11,15:17
mám na vás otázku ohľadom tržieb- ak si spočítam všetky denné tržby za mesiac a plus odpočítam jednu zápornú tržbu: sedí mi suma s mesačnou uzávierkou. je možné zaúčtovať zápornú tržbu do peňažného denníka, ak áno ako to má vyzerať? nestretla som sa s tým ešte.
mizu24
07.04.11,18:17
mám na vás otázku ohľadom tržieb- ak si spočítam všetky denné tržby za mesiac a plus odpočítam jednu zápornú tržbu: sedí mi suma s mesačnou uzávierkou. je možné zaúčtovať zápornú tržbu do peňažného denníka, ak áno ako to má vyzerať? nestretla som sa s tým ešte.

Zaúčtuješ to mínusom do tržieb.
mizu24
07.04.11,18:21
Opýtam sa trochu laicky a neznalo, spomínate tu len podvojné účtovníctvo, ja však potrebujem vedieť v JÚ ako mám vyriešiť zálohovú faktúru..
Bola vystavená 10.3.2011 na sumu 1000€ a bola uhradená. Teraz na konci mesiaca som vystavil celkovú faktúru, kde som od celkovej sumy 1500€ odrátal 1000€, takže sa uhradil len zvyšok 500€.
Mám účtovať aj ZáFa alebo len normálnu faktúru? Lebo keď zaúčtujem oboje, pri zadávaní normálnej fa nemám možnosť odrátať zálohovú platbu a tak to nakoniec berie ako príjem 2500€.
ď. (pohoda)

Zálohovú faktúru zaúčtuješ do peň.denníka. Normálnu faktúru zapíšeš do záväzkov a urobíš úhradu tých 1000 € len v záväzkoch, ak sa ti to dá. Ak to program nedovolí, tak to daj cez ID.
Monika Kováčová
07.04.11,18:44
Ak účtujem paušálné náhrady na auto,účtujem cez ID čo napíšem do kolonky vyplatené komu? Sama sebe? ĎAKUJEM.
cez ID nevyplácaš žiadnu sumu, takže vyplatené komu... nikomu. ID nie je výdaj peňazí v hotovosti. ID je nepeňažná operácia
sybila3
08.04.11,06:26
Zálohovú faktúru zaúčtuješ do peň.denníka. Normálnu faktúru zapíšeš do záväzkov a urobíš úhradu tých 1000 € len v záväzkoch, ak sa ti to dá. Ak to program nedovolí, tak to daj cez ID.
zálohová faktúra sa predsa neúčtuje len eviduje, účtuje sa až platba.
babi2
08.04.11,06:40
Opýtam sa trochu laicky a neznalo, spomínate tu len podvojné účtovníctvo, ja však potrebujem vedieť v JÚ ako mám vyriešiť zálohovú faktúru..
Bola vystavená 10.3.2011 na sumu 1000€ a bola uhradená. Teraz na konci mesiaca som vystavil celkovú faktúru, kde som od celkovej sumy 1500€ odrátal 1000€, takže sa uhradil len zvyšok 500€.
Mám účtovať aj ZáFa alebo len normálnu faktúru? Lebo keď zaúčtujem oboje, pri zadávaní normálnej fa nemám možnosť odrátať zálohovú platbu a tak to nakoniec berie ako príjem 2500€.
ď. (pohoda)
Ak ide o program Pohoda, vystavíš zálohovú faktúru, spáruješ ju pri úhrade. Pri vystavovaní vyúčtovacej faktúry účtuješ cez položky, potom cez Záznam – Zálohové faktúry, prenesieš ZF do vyúčtovacej, suma bude mínusom a zostane iba suma k úhrade. Predkontácia musí byť rovnaká pri vyúčtovacej FA aj pri zálohovej FA.
mizu24
08.04.11,11:13
zálohová faktúra sa predsa neúčtuje len eviduje, účtuje sa až platba.

No tak som to myslela, že keď je uhradená zálohová platba napr. cez BV, priložím ju k výpisu a zaúčtujem napr. nákup tovaru ako VOZD.
rodina1
08.04.11,11:17
No tak som to myslela, že keď je uhradená zálohová platba napr. cez BV, priložím ju k výpisu a zaúčtujem napr. nákup tovaru ako VOZD.
Úhradu zálohovej faktúry účtuješ ako VNZD. Až vyúčtovacou faktúrou preúčtovávaš do VOZD v potrebnom členení.
P.S. Zálohovú faktúru si môžeš priložiť k BV.
mizu24
08.04.11,11:28
Úhradu zálohovej faktúry účtuješ ako VNZD. Až vyúčtovacou faktúrou preúčtovávaš do VOZD v potrebnom členení.
P.S. Zálohovú faktúru si môžeš priložiť k BV.

Ďakujem za radu...
beatam
08.04.11,16:44
Úhradu zálohovej faktúry účtuješ ako VNZD. Až vyúčtovacou faktúrou preúčtovávaš do VOZD v potrebnom členení.
P.S. Zálohovú faktúru si môžeš priložiť k BV.

Prečo úhradu zálohy ako VNZD?
rodina1
08.04.11,16:58
Prečo úhradu zálohy ako VNZD?
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.
beatam
08.04.11,17:10
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.

Ja od roku 2008 (po zmene ZDP) účtujem zálohy ako VOZD.
Hádam sa ešte niekto vyjadrí ...
marjankaj
08.04.11,17:28
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.

Jarka mám iný názor.

http://www.porada.sk/t155449-je-prijata-zaloha-v-ju-zdanitelnym-prijmom-a-zaplatena-zaloha-zdanitelnym-vydavkom.html
Ericsoft
09.04.11,07:58
babi2 ďakujem za odpoveď. Ale rozhodol som sa, že účtovnícky program nechám zatiaľ bokom, nemám na neho popri práci čas a hlavne s tým zatiaľ neviem poriadne robiť.
Tak som sa rozhodol že začnem viesť knihy pohl. a zavazkov, kde budem evidovat vystavene a dosle faktury. postupne potom zavediem aj penazny dennik aj pre ostatne hlavne hotovostne pohyby. Auto zatial nemam prehodene do podnikania, takze knihu jazd nepotrebujem.

Co ešte potrebujem evidovať v JÚ? Ide o to, že zatiaľ si uplatňujem 40% a neni som platcom DPH.
Ale chcem sa ním stať, a tak sa potrebujem dostať do procesov, ktoré ma budú čakať postupne...
rodina1
09.04.11,08:04
Jarka mám iný názor.

http://www.porada.sk/t155449-je-prijata-zaloha-v-ju-zdanitelnym-prijmom-a-zaplatena-zaloha-zdanitelnym-vydavkom.html

Janko, možno som "slepá", ale môžeš byť konkrétnejší? Akosi to v tom § 52d nevidím :mad:
babi2
09.04.11,14:21
Janko, možno som "slepá", ale môžeš byť konkrétnejší? Akosi to v tom § 52d nevidím :mad:
Toto platilo k 31.12.2007
Zákon o dani z príjmov od 1.3.2007
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

A toto je v súčasnom zákone

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008
(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.
beatam
09.04.11,14:22
(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

Takže preddavok (prijatý/uhradený) ovplyvní základ dane v čase, keď bude zaplatený.
rodina1
09.04.11,19:32
Janko, možno som "slepá", ale môžeš byť konkrétnejší? Akosi to v tom § 52d nevidím :mad:


Preto som asi slepá, pretože citujem zo ZoDP, tu pricapenom na porade:

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

§17


(12) Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),
marjankaj
09.04.11,21:19
Preto som asi slepá, pretože citujem zo ZoDP, tu pricapenom na porade:

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

§17


(12) Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),

Je to aj tu na porade, i keď to písmeno (b) nie je odriadkované.

http://www.porada.sk/t69605-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#17

A bolo to tak aj predtým, teda aspoň od 1.1.1999 do 1.1.2004. (vtedy sa dosť pomenil zákon o dani z príjmu)
Nejdem to pozerať, ale je tu jedno vyjadrenie.
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=2776
marjankaj
09.04.11,21:51
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.

Pojem "daňový doklad" sa v súčasnosti nevyskytuje ani v zákone o dani z príjmu ani v zákone o účtovníctve. Teda význam nie je celkom jasný. Tak isto aj pojem "faktúra". "Faktúra" sa označuje iba v zákone o DPH a používa sa iba v súvislosti s týmto zákonom.

Podľa zákona o účtovníctve


§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

Teda by sa malo postupovať podľa tohto, ak iný zákon(o dani z príjmu) nestanoví inak. Čo bolo v období od 1.1.2004 do 31.12.2007 v tomto prípade.
Lucinka23
12.04.11,10:33
Prosím Vás poraďte mi SZČO platca DPH pri nahrávaní nových tovarov resp. ich presúvaní do tovarových skupín zabudol nastaviť DPH t.z. v marci tovar za cca 350 € bol predaný bez DPH. Ako ďalej postupovať? Prijať to ako tržbu bez DPH, čo však nie je podľa mňa správne.

Ďakujem
slavka124
18.04.11,11:53
ahojte, chcem vás poprosiť o radu ohľadom osobného vkladu do podnikania. na príjmovom dávate prijaté od: fyzickej osoby alebo od podnikateľskej osoby s ičo, dič? pekný deň
Katarina
18.04.11,15:37
Prijaté od fyzickej osoby - meno a priezvisko.
slavka124
19.04.11,05:49
veľmi pekne ďakujem, pekný slnečný deň
L-M
20.04.11,11:26
Dobrý deň, prosím Vás ak je v zákone o DPH je napísené, že povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní - je to myslené tak, že ak dátum dodania je31.3.2011, tak vystaviť ju možno najneskôr 15.4.2011, alebo 14.4.2011?
ďakujem
rodina1
20.04.11,11:30
Dobrý deň, prosím Vás ak je v zákone o DPH je napísené, že povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní - je to myslené tak, že ak dátum dodania je31.3.2011, tak vystaviť ju možno najneskôr 15.4.2011, alebo 14.4.2011?
ďakujem
Do 15 dní vrátane, takže posledný deň je 15. - teho.
L-M
20.04.11,11:36
Do 15 dní vrátane, takže posledný deň je 15. - teho.
Ja som bola tiež stále v tom, že je to tak, ale soft- ALFA mi pri kontrole vyhodil chybu, že dátum nie je o.k. a keď som tam dala 14.4.- už to o.k bolo.
Tak som z toho blázon.
slavka124
20.04.11,12:24
ahojte, ako účtujete bločky zakúpené pred začatím živnosti. niekde som sa dočítala, že to riešia interným dokladom a niekto to dáva na výdavkový a napíše dátum začatia živnosti a do zátvorky dáva dátum z bločka.
Kováčová.D
20.04.11,19:32
Dobrý večerChcem sa spytat, pri vyplnovani DPk DPH, minuly mesiac som robila dodatočne k 12/2010 a vyslo platit 86centov ako nedoplatok. Lenže manžel sa pomylil a zaplatil znova celu sumu aj s tymi 86c. Teraz sme zaplatili vlastne o 45e naviac DU. Možem to dat do kolonky v DP ako VDP upravena o zaplatený preddavok podla parag. 78a....? alebo aky je postup?
veronikasad
20.04.11,20:46
Dobrý večerChcem sa spytat, pri vyplnovani DPk DPH, minuly mesiac som robila dodatočne k 12/2010 a vyslo platit 86centov ako nedoplatok. Lenže manžel sa pomylil a zaplatil znova celu sumu aj s tymi 86c. Teraz sme zaplatili vlastne o 45e naviac DU. Možem to dat do kolonky v DP ako VDP upravena o zaplatený preddavok podla parag. 78a....? alebo aky je postup?
Nie, listom požiadaš o vrátenie, alebo započtanie s daňovou povinnosťou z ďalšieho mesiaca.
Kováčová.D
21.04.11,11:13
dakujem, už som to tak spravila
slavka124
27.04.11,09:48
ahojte, mám otázku na szčo, ktorý chce zamestnávať na dohodu- viem že najneskôr deň pred podpísaním dohody by mal on ako zamestnávateľ nahlásiť zamestnancov na sp. aký termín má on ako zamestnávateľ? potrebuje predsa ičz.
rodina1
27.04.11,09:51
ahojte, mám otázku na szčo, ktorý chce zamestnávať na dohodu- viem že najneskôr deň pred podpísaním dohody by mal on ako zamestnávateľ nahlásiť zamestnancov na sp. aký termín má on ako zamestnávateľ? potrebuje predsa ičz.

Najskôr sa prihlási ako zamestnávateľ (RL), SP mu pridelí IČZ a hneď v ten deň (poprípade spolu) prihlási aj zamestnancov.
veronikasad
27.04.11,09:53
ahojte, mám otázku na szčo, ktorý chce zamestnávať na dohodu- viem že najneskôr deň pred podpísaním dohody by mal on ako zamestnávateľ nahlásiť zamestnancov na sp. aký termín má on ako zamestnávateľ? potrebuje predsa ičz.
RL FO ti zoberú aj bez IČZ. Stačí podať RL zamestnávatela spolu s RL FO - SP si po pridelení IČZ doplní
slavka124
27.04.11,09:56
veľmi pekne ďakujem aký termín je ak niekto zamestnal niekoho na dohodu 01.04. a od mája už ho zamestnávať nechce? čo v takomto prípade všetko treba spraviť? ste zlatý, ani som nečakala takú bleskovú odpoveď
veronikasad
27.04.11,09:58
veľmi pekne ďakujem aký termín je ak niekto zamestnal niekoho na dohodu 01.04. a od mája už ho zamestnávať nechce? čo v takomto prípade všetko treba spraviť? ste zlatý, ani som nečakala takú bleskovú odpoveď
o akú dohodu ide ? Jedna vec je oznamovaciu povinnosť voči SP (najneskôr nasl.deň po skončení výkonu práce), iné je dodržanie zákonníka práce.
slavka124
27.04.11,11:14
jedná sa o dohodu o pracovnej činnosti
rodina1
27.04.11,11:22
jedná sa o dohodu o pracovnej činnosti
Zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti treba na SP prihlásiť najneskôr jeden deň vopred.
Ak ide o zamestnanca, ktorý je zároveň evidovaný aj na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, jeho povinnosťou je aspoň jeden deň vopred oznámiť úradu práce, že bude zamestnaný na dohodu. Ak tak neurobí, vyradia ho z evidencie. Maximálne môže na dohodu zarobiť 136,61 Eur. (teda, ak je evidovaný na úrade práce).
slavka124
27.04.11,11:38
ste super a ak bude mať takéhoto zamestnanca len na jeden mesiac a 30.04 s ním rozviaže pracovný pomer - potom má aké povinnosti szčo a aké formuláre sa nosia na sociálku? ďakujem za trpezlivosť, nemám s tým žiadne skúsenosti, ale potrebujem sa to naučiť.
rodina1
27.04.11,11:59
ste super a ak bude mať takéhoto zamestnanca len na jeden mesiac a 30.04 s ním rozviaže pracovný pomer - potom má aké povinnosti szčo a aké formuláre sa nosia na sociálku? ďakujem za trpezlivosť, nemám s tým žiadne skúsenosti, ale potrebujem sa to naučiť.
Ak bude zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, je povinný registrovať sa aj ako zamestnávateľ na DÚ ako platiteľ preddavkovej dane.
Tak poporiadku:
1) prihlásenie zamestnávateľa na DÚ
2) prihlásenie zamestnávateľa na SP a zároveň prihlásenie zamestnanca na SP
3) ak skončí zamestnávanie zamestnanca na dohodu, odhlásenie zo SP, najneskôr deň po skončení zamestnania
4) ak už nebude zamestnávateľ zamestnávať žiadneho zamestnanca, či na dohodu alebo PP, odhlásenie zamestnávateľa zo SP a zároveň zrušenie registrácie zamestnávateľa na DÚ ako platiteľa preddavkov na daň
5) po vyplatení odmeny zamestnancovi, zaslať mesačný výkaz sociálneho poistenia na SP, nezabudnúť z dohody odviesť do SP poistné na garančné a úrazové poistenie.
6) po ukončení štvrťroku (najneskôr do 31. 7.) odovzdať na DÚ štvrťročný Prehľad o zrazených preddavkoch na daň
7) zamestnanec, ak nie je u iného zamestnávateľa zamestnaný, môže u vás podpísať vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej čiastky (v prípade, ak jeho odmena bude nižšia ako mesačná nezdaniteľná čiastka, bude jeho daň nulová) toto by som dala ako nultý bod súčasne s podpísaním Dohody o pracovnej činnosti
8) po ukončení Dohody, vystaviť zamestnancovi Potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2011
slavka124
27.04.11,13:28
si zlatá, už tomu rozumiem. ak zamestnanci podpísali, že im nebude zrazená daň, aj tak sa musel nahlásiť na daňový úrad ako zamestnávateľ alebo stačí raz štvrťročne podať ten prehľad?
rodina1
27.04.11,13:35
si zlatá, už tomu rozumiem. ak zamestnanci podpísali, že im nebude zrazená daň, aj tak sa musel nahlásiť na daňový úrad ako zamestnávateľ alebo stačí raz štvrťročne podať ten prehľad?
Pokiaľ bude zamestnávať zamestnancov, musí sa registrovať na DÚ ako platiteľ preddavkovej dane. Doplním: na DÚ sa stačí prihlásiť do 15 dní od dňa vyplatenia odmeny.
Štvrťročný prehľad je preto štvrťročný, lebo sa robí štvrťročne a na DÚ sa odovzdáva do 30.dňa nasledujúceho mesiaca po skončení štvrťroku.
slavka124
27.04.11,13:43
a čo s tým, ak zamestnal od 01.03. na SP odniesol RG zamestnávateľa a za zamestnanca- ale na daňový nie a ako to oznámenie vyzerá ( volá sa)?
rodina1
27.04.11,13:45
a čo s tým, ak zamestnal od 01.03. na SP odniesol RG zamestnávateľa a za zamestnanca- ale na daňový nie a ako to oznámenie vyzerá ( volá sa)?
Som to v predchádzajúcej odpovedi doplnila.
Ako SZČO (predpokladám, že sa jedná o SZČO) sa musel registrovať na DÚ ako platiteľ dane z príjmu. Stačí ísť na DÚ a listom rozšíriť uvedenú registráciu o platenie preddavkovej dane.
slavka124
28.04.11,09:15
zasa sa na vás obraciam, ak je dotyčný evidovaný na úrade práce má mať dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní práce. viem, že ste mi včera písali ale pred chvíľou som mala telefonát a spochybnilo ma to. a aký je v týchto dvoch zmluvách rozdiel?
rodina1
28.04.11,10:20
zasa sa na vás obraciam, ak je dotyčný evidovaný na úrade práce má mať dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní práce. viem, že ste mi včera písali ale pred chvíľou som mala telefonát a spochybnilo ma to. a aký je v týchto dvoch zmluvách rozdiel?
Ak bude vykonávať opakovanú činnosť, je lepšie vyhotoviť Dohodu o pracovnej činnosti.
Ak bude zamestnaný len na vykonanie nejakej práce (oprava strechy, omietka a pod.), je lepšia Dohoda o vykonaní práce.
Rozdiel medzi nimi je v počte hodín. Kým na Dohodu o pracovnej činnosti môže maximálne odpracovať za týždeň 10 hodín, pri Dohode o vykonaní práce môže za rok maximálne odpracovať 350 hodín.
A ešte, ak je evidovaný na úrade práce, jeho maximálna odmena (či už mu vystavíte ktorúkoľvek z dohôd) môže byť 136,61 Eur mesačne. Ak by bola vyššia, vyradia ho z evidencie.
Pritom nesmie zabudnúť oznámiť úradu práce, že bude zamestnaný na dohodu a to najneskôr jeden deň vopred pred nástupom na výkon práce.
Pozn.: niektoré úrady akceptujú aj telefonické oznámenie.
veronikasad
28.04.11,10:22
zasa sa na vás obraciam, ak je dotyčný evidovaný na úrade práce má mať dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní práce. viem, že ste mi včera písali ale pred chvíľou som mala telefonát a spochybnilo ma to. a aký je v týchto dvoch zmluvách rozdiel?
dohodár je poberatelom dávky v hmotnej núdzi, alebo poberá dávku v nezamestnanosti ?
slavka124
28.04.11,10:27
veľmi pekne ďakujem, už som absolútne v obraze. veľká vďaka. nie, dotyčný je evidovaný len na úrade práce, len nechce aby ho vyradili- nepoberá žiadne dávky. krásny slnečný deň
veronikasad
28.04.11,10:29
veľmi pekne ďakujem, už som absolútne v obraze. veľká vďaka. nie, dotyčný je evidovaný len na úrade práce, len nechce aby ho vyradili- nepoberá žiadne dávky. krásny slnečný deň
ak nie je poberatelom dávky v hmotnej núdzi, vystav mu druh dohody v súlade s vykonávanou prácou. Pozor na výšku mesačnej odmeny a nahlásenie na UP pred začiatkom výkonu práce, ako už bolo zdôraznené v predch.príspevkoch.
slavka124
28.04.11,12:19
jasné, nezabudnem. ĎAKUJEM
majkaaa
01.05.11,14:16
Dobry den,
prosim poradte. Kamaratka rusi n.o. ziadaju od nej uctovnu zavierku, cize su to tie 2 vykazy. Ale nakolko na konci roka su minute vsetky peniaze na ucte aj v pokladni, cize vsetko je nulove, ale v priebehu roka tam boli pohyby aj naprie tomu jej v jednoduchom uctovnictve v oboch vykazoch vyhodilo ako keby ciste vykazy. Kym tam boli nejake peniaze tak tam bolo vidiet nejake sumy, ale ked uz niesu peniaze ani na ucte ani v pokladni tak je tam uz nula. Je to vporiadku, ma odovzdat taky cisty vykaz??????
ego.mc
01.05.11,21:34
Nemala žiadne príjmy ani výdavky, či už v hlavnej alebo zdaňovanej činnosti?
Tak potom, aké pohyby boli na účte a v pokladni? ;)
majkaaa
02.05.11,06:16
praveze tam boli pohyby, aj prijmy aj vydavky pocas celeho roka, pocas roka sa kukala na vykazy a fungovalo to vporiadku, ale zrazu na konci roka ked uz na pokladni aj na ucte bola nula, zrazu tam neboli ziadne sumy. Tiez tomu nerozumiem. Pracuje v programe Alfa.
veronikasad
02.05.11,06:18
praveze tam boli pohyby, aj prijmy aj vydavky pocas celeho roka, pocas roka sa kukala na vykazy a fungovalo to vporiadku, ale zrazu na konci roka ked uz na pokladni aj na ucte bola nula, zrazu tam neboli ziadne sumy. Tiez tomu nerozumiem. Pracuje v programe Alfa.
Na aký výkaz sa pýtaš ? Výkaz o majetku zohladňuje stav v pokladni a na účte k 31.12. Ak bola k tomuto dňu nula, iné tam nenájdeš.
majkaaa
02.05.11,06:30
Myslim vykaz o majetku a zavazkov a vykaz o prijmoch a vydavkoch. Tieto dva doklady chcu pri ruseni no, ale ma tam na oboch nulu, ziadne cisla su tam neni. To ma odovzdat take ciste?
rodina1
02.05.11,06:32
Myslim vykaz o majetku a zavazkov a vykaz o prijmoch a vydavkoch. Tieto dva doklady chcu pri ruseni no, ale ma tam na oboch nulu, ziadne cisla su tam neni. To ma odovzdat take ciste?

Ak si mala v priebehu roka nejaké príjmy a tiež výdavky, tak tieto by sa ti mali zobraziť vo výkaze o príjmoch a výdavkoch.
majkaaa
02.05.11,06:38
Rodinka praveze je z toho mimo, lebo mala prijmy aj vydavky, ale ked vytlacila na konci roka tak jej vytlacilo uplne nulovy vykaz. Ked skusila napr poslednu polozku vymazat, tak jej hned to vo vykaze vyhodilo, ale ked je zrazu nula na ucte aj pokladni zrazu jej to vyhodilo ciste vykazy
veronikasad
02.05.11,06:40
Rodinka praveze je z toho mimo, lebo mala prijmy aj vydavky, ale ked vytlacila na konci roka tak jej vytlacilo uplne nulovy vykaz. Ked skusila napr poslednu polozku vymazat, tak jej hned to vo vykaze vyhodilo, ale ked je zrazu nula na ucte aj pokladni zrazu jej to vyhodilo ciste vykazy
výkaz o majetku - chápem. Ale výkaz o príjmoch a výdavkoch nie. Je nastavená v správnom roku ? Ten nemôže byť nulový. Ak je to tak, zavolaj na hotline do Krosu
majkaaa
02.05.11,06:42
no ved ani mne sa to nezdalo.
slavka124
02.05.11,07:30
ahojte, potrebujem poradiť s vypísaním vyhlásenia na zdanenie príjmov fo pri podpísaní dohody o vykonaní práce. pri adrese môjho pracoviska sa uvádza adresa zamestnávateľa, ktorú má na živnostenskom liste alebo adresa kde je prevádzka? a ak chce zamestnanec celú výplatu, aby mu nezrážali daň: preškrtnúť v Ia) uplatňujem alebo neuplatňujem nezdaniteľnú časť základu dane a aký dátum podpisu sa uvádza: deň nástupu alebo deň podpísania dohody?
Katka22
02.05.11,08:36
[QUOTE=slavka124;1731847]ahojte, potrebujem poradiť s vypísaním vyhlásenia na zdanenie príjmov fo pri podpísaní dohody o vykonaní práce. pri adrese môjho pracoviska sa uvádza adresa zamestnávateľa, ktorú má na živnostenskom liste alebo adresa kde je prevádzka? Tam kde bude pracovnik pracovať . a ak chce zamestnanec celú výplatu, aby mu nezrážali daň: preškrtnúť v Ia) Záleži od toho koľko bude mať výplatu , nezdaňuje sa do výšky 296,60 € (ak podpíše vyhlásenie ) uplatňujem alebo neuplatňujem nezdaniteľnú časť základu dane a aký dátum podpisu sa uvádza: deň nástupu alebo deň podpísania dohody? (deň podpísania dohody , ja dávam tento dátum) [/Q
slavka124
02.05.11,10:45
na dohode bude mať max 100€ na mesiac- takže mu mám dať preškrtnúť uplatňuje alebo neuplatňuje. si zlatá, ďakujem za trpezlivosť.
rodina1
02.05.11,10:48
na dohode bude mať max 100€ na mesiac- takže mu mám dať preškrtnúť uplatňuje alebo neuplatňuje. si zlatá, ďakujem za trpezlivosť.
Ak vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky nemá podpísané u iného zamestnávateľa, tak mu dáš "uplatňuje", čiže neuplatňuje
slavka124
02.05.11,12:06
veľmi pekne ďakujem, krásny deň
slavka124
02.05.11,16:44
dobrý večer, ako riešite bloček na ktorom je nákup tovaru a aj hygienické potreby? dávate naňho dva výdavkové s rozpisom nákup tovaru a nákup hyg. potrieb? jedná sa o pohostinstvo
rodina1
02.05.11,16:54
dobrý večer, ako riešite bloček na ktorom je nákup tovaru a aj hygienické potreby? dávate naňho dva výdavkové s rozpisom nákup tovaru a nákup hyg. potrieb? jedná sa o pohostinstvo
Pod tovarom myslíš čo? A v akom SW pracuješ?
slavka124
03.05.11,05:23
pod tovarom myslím nákup tovaru a robím v mrp-dočítala som sa niekde, že niekto to dáva na dva výdavkové: kvôli inventúre tovaru
Badko
03.05.11,05:30
Ja bločky rozdelujem: nákup tovaru, hyg. potreby ... niekedy mám aj tri VPD z jedného bloku z RP.
slavka124
03.05.11,08:35
ďakujem, si zlatý. aj ja si to myslím, pretože pri inventúre by to bol problém. takže , ak napr. mám na bločku aj tovar, aj kanc. potreby, aj hyg. potreby- dám tri výdavkové. pekný deň
Zita5
03.05.11,08:41
ďakujem, si zlatý. aj ja si to myslím, pretože pri inventúre by to bol problém. takže , ak napr. mám na bločku aj tovar, aj kanc. potreby, aj hyg. potreby- dám tri výdavkové. pekný deň

Však je to samozrejmé , ak kúpim tovar na ďalší predaj , tak účtujem o VOZD -Tovar , ak kúpim hyg.potreby a kancelárske potreby , tak účtujem VOZD-Materiál .Ak to budem mať na jednom doklade , tak účtovné zápisy rozložím podľa potreby napr.aj na dva riadky v peňažnom denníku .

Čiže účtovný postup zvolíte aj podľa možnosti účtovného programu .
slavka124
03.05.11,08:59
ste zlatá zitka, v peňažnom denníku som to rozúčtovala tak ako ste písali, len som nevedela či je potrebné dať na ten blok jeden výdavkový a do popisu to rozpísať tak ako to bolo zaúčtované alebo tam pripnúť napr.: tri výdavkové.
Manual
03.05.11,09:08
ste zlatá zitka, v peňažnom denníku som to rozúčtovala tak ako ste písali, len som nevedela či je potrebné dať na ten blok jeden výdavkový a do popisu to rozpísať tak ako to bolo zaúčtované alebo tam pripnúť napr.: tri výdavkové.
Ak ti program dovolí zaúčtovať bloček, kde je material, réžia, tovar jedným zápisom v príslušnom členení do PD, tak stačí jeden VPD. V Alfe by bolo na to treba 3 VPD.
Zita5
03.05.11,09:25
Ak ti program dovolí zaúčtovať bloček, kde je material, réžia, tovar jedným zápisom v príslušnom členení do PD, tak stačí jeden VPD. V Alfe by bolo na to treba 3 VPD.

Pokiaľ má v ALFE - Materiál s členením (AE) tak celú záležitosť vidím len na 2 zápisy, nie 3.;)

1.zápis(VPD) Tovar
2.zápis(VPD) Materiál - členenie hygienické potreby a členenie kancelárske potreby
Zita5
03.05.11,09:35
ste zlatá zitka, v peňažnom denníku som to rozúčtovala tak ako ste písali, len som nevedela či je potrebné dať na ten blok jeden výdavkový a do popisu to rozpísať tak ako to bolo zaúčtované alebo tam pripnúť napr.: tri výdavkové.

Ja na prvý VPD doklad by som napísala do popisu Nákup tovaru , priložila originál doklad o kúpe a na nasledujúcom VPD by som uviedla do popisu hygienické a kancelárske potreby kde v poznámke by som uviedla odvolanie na číslo VPD , poradové číslo v PD a zo dňa ........kde je založený originál dokladu o kúpe.Je možnosť si ho aj prefotiť a priložiť k druhému VPD. Však výdavkové pokladničné doklady Vám idú za sebou , tak by to malo byť dostačujúce, zrozumiteľné a ľahko skontrolovateľné.
slavka124
03.05.11,09:52
samá ochota vysvetľovania, nemôžem si vynachváliť tú poradu. krásny deň prajem všetkým
Manual
03.05.11,10:45
Pokiaľ má v ALFE - Materiál s členením (AE) tak celú záležitosť vidím len na 2 zápisy, nie 3.;)

... dal som špatný príklad, máš pravdu :)
lianett
04.05.11,10:19
Prajem všetkým pekný deň,

Chcem sa spýtať, ako v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem vrátený preplatok od zdravotnej poisťovne za poistné na ZP, vzniknutý v RZZP za r.2010.Vďaka
rodina1
04.05.11,10:26
Prajem všetkým pekný deň,

Chcem sa spýtať, ako v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem vrátený preplatok od zdravotnej poisťovne za poistné na ZP, vzniknutý v RZZP za r.2010.Vďaka
Týka sa to zamestnanca, alebo SZČO?
lianett
04.05.11,10:33
Toto sa týka SZČO, sorry, že som to hneď neuviedla. Zamestnancov nemá.
mizu24
04.05.11,10:40
Prajem všetkým pekný deň,

Chcem sa spýtať, ako v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem vrátený preplatok od zdravotnej poisťovne za poistné na ZP, vzniknutý v RZZP za r.2010.Vďaka

Preplatok zaeviduješ do pohľadávok a pri nabehnutí peňazí zaúčtuješ ako PNZD, lebo ZP už odviedla daň na DÚ.
lianett
04.05.11,10:50
Veľká vďaka za vyčerpávajúce odpovede, pomohli mi.

Krásny deň
lianett
04.05.11,11:39
V postupoch účtovania v JU som našla § 23, ods.4, podľa ktorého by sa to malo účtovať ako príjem zahrňovaný do základu dane.Tak to tak zaúčtujem.

Mizu24 uviedol /uviedla/, že by to mal byť PNZD, čo ja chápem ako príjem nezahrňovaný do základu dane., čo asi nie je celkom správne, ak som si skratku vysvetlila dobre.

Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 postupov účtovania JÚ,
písm. d) tretieho bodu, t.j. ako ostatné príjmy.
otázka
04.05.11,11:55
V postupoch účtovania v JU som našla § 23, ods.4, podľa ktorého by sa to malo účtovať ako príjem zahrňovaný do základu dane.Tak to tak zaúčtujem.

Mizu24 uviedol /uviedla/, že by to mal byť PNZD, čo ja chápem ako príjem nezahrňovaný do základu dane., čo asi nie je celkom správne, ak som si skratku vysvetlila dobre.

Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 postupov účtovania JÚ,
písm. d) tretieho bodu, t.j. ako ostatné príjmy.

Mizu 24 má pravdu, pretože v RZZP sa pokiaľ vznikne preplatok, ZP ho vypláca ponížený o 19 % daň, čiže už je zdanený a tým pádom vysporiadaný.
ewita888
04.05.11,12:13
Úhrada preplatku zo ZP je príjmom, z ktorého sa daň vyberá zrážkou.. od 1.1.2011 sa tieto príjmy považujú za daňovo vysporiadané a nezahŕňajú sa do základu dane.. tieto príjmy sa účtujú ako PNZD
lianett
04.05.11,15:15
Úhrada preplatku zo ZP je príjmom, z ktorého sa daň vyberá zrážkou.. od 1.1.2011 sa tieto príjmy považujú za daňovo vysporiadané a nezahŕňajú sa do základu dane.. tieto príjmy sa účtujú ako PNZD

Vďaka Ewita, pred dvoma hodinami som si myslela, že v tom mám jasno, ale máš pravdu ty a ďakujem, že si sa ozvala, pretože ten paragraf, čo som ja uviedla bol naozaj zmenený Opatrením MF SR z 30.11.2010 č.MF/25065/2010-74 a uverejnené to bolo vo FS č.11/2010. Ušlo mi to, neprečítala som si tento FS, ktorý upravuje postupy účtovania v JÚ.

Ospravedlňujem sa aj Mizu24.


pekný večer:)
mizu24
04.05.11,19:00
v pohode...:)
Zdenka175
05.05.11,05:34
Úhrada preplatku zo ZP je príjmom, z ktorého sa daň vyberá zrážkou.. od 1.1.2011 sa tieto príjmy považujú za daňovo vysporiadané a nezahŕňajú sa do základu dane.. tieto príjmy sa účtujú ako PNZD
A teraz po novom aj úroky na BU sú PNZD alebo POZD
veronikasad
05.05.11,05:56
A teraz po novom aj úroky na BU sú PNZD alebo POZD
PNZD - ak to bola otázka.
Zita5
05.05.11,06:13
PNZD - ak to bola otázka.

Prečo to potom nevyhodili zo zákona § 6 odst.5 písm.b), ak by sa jednalo o príjem neovplyvňujúci základ dane ?Zákon o dani z príjmov od 1.1.2011 - okopírované znenie z Porady .
§ 4
Základ dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#hore)
(6) Príjem, z ktorého je možné daň vyberanú zrážkou podľa § 43 ods. 6 písm. a) až d) považovať za preddavok na daň, sa zahŕňa do základu dane, ak daňovník využil možnosť odpočítať daň vyberanú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.

(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#hore)
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#hore)

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Daň vyberanú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň, ak bola vybraná z
a) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. d) u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou,
b) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého, druhého a štvrtého bodu, úrokov a iných výnosov z poskytnutých úverov, pôžičiek a derivátov podľa osobitného predpisu76) a príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka z členského štátu Európskej únie a daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v ďalších štátoch tvoriacich Európsky hospodársky priestor,c) príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) okrem daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fondu národného majetku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska,
d) výnosov z dlhopisov u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. e) tretieho bodu, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne.


(7) Ak sa daňovník podľa odseku 6 písm. a) až d) rozhodne daň vyberanú zrážkou z príjmov podľa odseku 6 písm. a) až d) považovať za preddavok na daň, môže tento preddavok odpočítať od dane v daňovom priznaní, pričom, ak suma dane vyberanej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má nárok na vrátenie daňového preplatku;126) rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakompomere, v akomsa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom; manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, pri ktorých možno odpočítať daň vyberanú zrážkou ako preddavok, si môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
Zita5
05.05.11,08:05
PNZD - ak to bola otázka.

Veronika prosím Ťa;) , možno som niečo nepostrehla,viem že je zmena v zrážkovej dani, ale neviem nájsť nič, čo by mi potvrdilo účtovanie o úrokoch na bežnom účte, ktorý využívam na podnikanie , aby som pripísané úroky účtovala ako príjem neovplyvňujúci základ dane .
Čakám od Teba odpoveď , preto som prilepila aj znenie zo Zákona o dani z príjmu od 1.1.2011, že kde sa dopátram k účtovaniu ako PNZD .Ďakujem :).
ego.mc
05.05.11,13:27
Zita,
v §43 ods. 7 je fakultatívne vymenované, ktorí daňovníci môžu považovať zdrážkovú daň za preddavok. Keďže daňovníci s príjmami podľa §6 tam nefigurujú, úroky po zrazení dane sú daňovo vysporiadané a teda PNZD.
Toto nové znenie neodporuje § 6 ods. 5.
ego.mc
05.05.11,13:37
PNZD - ak to bola otázka.
Ak nebola vykonaná zrážka dane (pri nízkej sume úrokov), je to naďalej POZD. :)
Zita5
06.05.11,06:52
Zita,
v §43 ods. 7 je fakultatívne vymenované, ktorí daňovníci môžu považovať zdrážkovú daň za preddavok. Keďže daňovníci s príjmami podľa §6 tam nefigurujú, úroky po zrazení dane sú daňovo vysporiadané a teda PNZD.
Toto nové znenie neodporuje § 6 ods. 5.

Ďakujem Ti za reakciu, ale i napriek tomu som poslala dopyt na drsr .:)
marjankaj
06.05.11,07:22
Ak nebola vykonaná zrážka dane (pri nízkej sume úrokov), je to naďalej POZD. :)

No pekne to vymysleli.
Tak napríklad
úrok - zrážková daň
0,03€ - 0,01 € - PNZD
0,02€ - 0 € - POZD

Predpokladám, že banky budú robiť zrážku dane mesačne. Štvrťročne alebo ročne asi je málo.:eek:
slavka124
06.05.11,07:29
ahojte, odvody za zamestnancov a mzdy sa dávajú do záväzkov?
Zita5
06.05.11,07:40
ahojte, odvody za zamestnancov a mzdy sa dávajú do záväzkov?
Opakovanie neuškodí aj nákuk do zákona o účtovníctve ;)

§ 15
Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-31-12-2010-a.html#hore)


(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
slavka124
06.05.11,09:11
veľmi pekne ďakujem, krásny slnečný deň
slavka124
06.05.11,09:46
ak som na registračný list zamestnanca udala nesprávne rodné priezvisko, preklep jedného písmena- potrebujem dať na soc. poisťovňu nový reg. list? a ak áno, mám na ňom zaškrtnúť zmena alebo niečo iné?
rodina1
06.05.11,10:10
ak som na registračný list zamestnanca udala nesprávne rodné priezvisko, preklep jedného písmena- potrebujem dať na soc. poisťovňu nový reg. list? a ak áno, mám na ňom zaškrtnúť zmena alebo niečo iné?
áno, musíš dať zmenu ...
veronikasad
06.05.11,10:51
Ďakujem Ti za reakciu, ale i napriek tomu som poslala dopyt na drsr .:)

http://www.porada.sk/1735706-post68.html
Zita5
06.05.11,11:06
http://www.porada.sk/1735706-post68.html

Veronika ja už viem od tej odpovedi , ale čo už poslala som aj ja dopyt, ešte keď táto odpoveď nebola na Porade .;)
slavka124
06.05.11,11:18
ďakujem
slavka124
06.05.11,12:03
dátumy na dohodách - môže sa dať dátum 31.05. ukončenie na dohodu o vykonaní práce a hneď v ten istý deň dať zamestnancovi podpísať dohodu o pracovnej činnosti?
keram66
08.05.11,10:43
Dobry den, potrebovala by som poradit.Mam len teoreticke znalosti z uctovnictva.
Manzel zacal v tomto roku podnikat ako SZCO (predajna s elektotechnikou).ERP kupil uz fiskalnu.Technik aj na DU nam povedali ze pokladnicnu knihu nam netreba ani tlacit denne uzavierky(vraj si oni budu tlacit jednotlive druhy uzavierok v pripade kontroly).Ak nebudem robit denne uzavierky ako budem uctovat trzby,aby som v uctovnictve nesla do minusu ?Zatial uzavierky robi a ma aj pokladnicnu knihu kde uzavierky lepim.Pride mi to divne zauctovat trzbu bez dokladu.
2.otazka sa tyka vyberu a vkladu ERP.Treba nahadzovat do ERP aj vklad podnikatela a vsetky vybery?To nerobil moze dodatocne upravit jednym vyberom?Potvrdenia co da ERP treba evidovat?Vsetky vybery nosi na BU.Dakujem