Mila123
07.09.11,21:45
Zdravím Vás, s.r.očka kúpila od FO súkromnej osoby (nepodnikateľa) disky na auto, ktoré má v prenájme. Tá FO mu vystavila doslova "zdrap" papiera, na ktorom bolo rukou napísané, meno predávajúceho, číslo OP, predmet predaja a podpis. Prosím Vás, šéf mi tvrdí, že ten zdrap papiera mám založiť do účtovníctva, že to slúži ako doklad. Viem, že to tak nie je, ale ako sa má postupovať, ak s.r.o. kúpi disky na auto len tak "od ruky" a chce si to dať do výdavkov? Má sa napísať nejaká kúpno-predajná zmluva? Prosím poraďte mi. Vďaka.

nim. K-P-Z s dokladom o zaplatení.....
Sarlotka
07.09.11,20:29
nim. K-P-Z s dokladom o zaplatení.....

suhlasim kupno-predajna zmluva pripadne ked sef bude stale trvat na svojom daj si podpisat od neho na ten zdrap papiera, ze suhasi so zauctovanim a bude ty kryta ze si ho upozornovala...a mozno si to potom aj rozmysli...:)))
slavka124
08.09.11,14:58
ahojte, chcem sa opýtať- ak má klient vo vystavených faktúrach neuhradenú sumu 0,01€ a nepovažuje to za dôležité aby mu odberateľ túto sumu dodatočne uhradil: môžem to zaúčtovať ako úhradu s id dokladom nepen? dotyčný nie je platiteľom dph
lenlenka
09.09.11,10:23
Dobrý deň,

Vie mi niekto poradiť?
SZCO ma vysoký príjem a skoro žiadne náklady, koncom roka zruší živnosť ale pri RZZP mu bude vychádzať vysoký nedoplatok, je možne už teraz zvýšiť preddavky do ZP
aby si to mohol uplatniť do nákladov a aby nemal vysoký nedoplatok v ZP na budúci rok?
tibor1000
11.09.11,17:18
ahojte, chcem sa opýtať- ak má klient vo vystavených faktúrach neuhradenú sumu 0,01€ a nepovažuje to za dôležité aby mu odberateľ túto sumu dodatočne uhradil: môžem to zaúčtovať ako úhradu s id dokladom nepen? dotyčný nie je platiteľom dph

ja to upravuje priamo v záväzkoch +/- ako centové dorovnanie.cez peňažný denník by to muselo íst do príjmov alebo výdavkov..
môj názor
tibor1000
11.09.11,17:20
Dobrý večer prajem poraďáci
myslíte si,že si môže obchodík,kde sa vykonávajú aj drobné ručné práce,dať do daňových výdavkov výbavu lekárničky? : dezinfekcia, spofaplast, obvazy, paralen.. ?
ďakujem moc
tibor1000
12.09.11,06:11
Dobrý večer prajem poraďáci
myslíte si,že si môže obchodík,kde sa vykonávajú aj drobné ručné práce,dať do daňových výdavkov výbavu lekárničky? : dezinfekcia, spofaplast, obvazy, paralen.. ?
ďakujem moc

posúvam
katka 23
12.09.11,08:20
Z pohľadu BOZP je zamestnávateľ povinný vytvoriť základné podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a myslím že lekárnička musí byť na každom pracovisku - tak do výdavkov áno.
lenlenka
12.09.11,09:54
Dobrý deň,

Vie mi niekto poradiť?
SZCO ma vysoký príjem a skoro žiadne náklady, koncom roka zruší živnosť ale pri RZZP mu bude vychádzať vysoký nedoplatok, je možne už teraz zvýšiť preddavky do ZP
aby si to mohol uplatniť do nákladov a aby nemal vysoký nedoplatok v ZP na budúci rok?

to vážne nikto nič? nech sa ozve nejaka dusa co mi vie poradit
Zužu
12.09.11,10:45
To treba dohodnúť priamo v zdravotnej poisťovní. Zo skúseností čo mám- je nejaký predpis a len ten spárujú s platbami, všetko ostatné dávajú ako nespárované a v jeden rok mi vznikol u klienta aj preplatok aj nedoplatok, ktorý sme museli riešiť mimo RZZP.
vlčica2
13.09.11,13:35
Dobrý deň, potrebujem si niečo overiť. 15. 08. 2011 som zaplatila odvody do ZP za január, február...až doteraz a oni mi samozrejme vyrúbili aj úroky... odvody v jednoduchom účtovníctve zaevidujem ako odvody do fondov, úroky môžem dať do prevádzkovej réžie, kde si dám členenie úroky? sú to výdavky ovplyvňujúce základ dane? Ďakujem
Zita5
13.09.11,13:38
Dobrý deň, potrebujem si niečo overiť. 15. 08. 2011 som zaplatila odvody do ZP za január, február...až doteraz a oni mi samozrejme vyrúbili aj úroky... odvody v jednoduchom účtovníctve zaevidujem ako odvody do fondov, úroky môžem dať do prevádzkovej réžie, kde si dám členenie úroky? sú to výdavky ovplyvňujúce základ dane? Ďakujem

Výdavok neovplyvňujúci ZD
vlčica2
13.09.11,14:03
Výdavok neovplyvňujúci ZD

Ďakujem:)
vlčica2
13.09.11,14:14
Ešte mám jednu otázočku... som živnostník, mám obchod s dekoratívnymi predmetmi... môžem si dávať do nákladov obnovu príma kreditu? potrebujem k tomu niečo, na základe čoho si to budem uplatňovať? pretože to nie je paušál, čiže zmluvu napr. s Orange nemám... ďakujem veľmi pekne.
vlčica2
14.09.11,08:07
Ešte mám jednu otázočku... som živnostník, mám obchod s dekoratívnymi predmetmi... môžem si dávať do nákladov obnovu príma kreditu? potrebujem k tomu niečo, na základe čoho si to budem uplatňovať? pretože to nie je paušál, čiže zmluvu napr. s Orange nemám... ďakujem veľmi pekne.
Nikto sa mi k tomu nevyjadrí?:rolleyes:
veronikasad
14.09.11,08:10
Ešte mám jednu otázočku... som živnostník, mám obchod s dekoratívnymi predmetmi... môžem si dávať do nákladov obnovu príma kreditu? potrebujem k tomu niečo, na základe čoho si to budem uplatňovať? pretože to nie je paušál, čiže zmluvu napr. s Orange nemám... ďakujem veľmi pekne.
Pri jednej daňovej kontrole som sa stretla s názorom kontrolora, že je to nepreukazatelný výdavok (nedá sa v prípade potreby predložiť výpis hovorov). Skús si radšej s mob.operátorom uzatvoriť zmluvu na IČO, aj keď s min.paušálom.
tibor1000
16.09.11,07:39
Z pohľadu BOZP je zamestnávateľ povinný vytvoriť základné podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a myslím že lekárnička musí byť na každom pracovisku - tak do výdavkov áno.

ďakujem za radu
a tu lekárničku účtujem teda cez prevádzkovú réžiu áno?

a prosím Vás,obstaranie krátkodobého HM - to je tiez prevádzková réžia?

ďakujem pekne vopred
otázka
16.09.11,07:57
Krátkodobý majetok = nákup materiálu
katka 23
16.09.11,09:31
ďakujem za radu
a tu lekárničku účtujem teda cez prevádzkovú réžiu áno?

a prosím Vás,obstaranie krátkodobého HM - to je tiez prevádzková réžia?

ďakujem pekne vopred
ja pekne ďakujem za pochvalu:)

nákup vybavenia lekárničky by som tiež účtovala ako nákup materiálu

je dobré mať členenie materiálu , analytiku - napr. mat. lekárnička, mat.čistiace potreby, mat.kancel.potreby...

ja robím PÚ ale určite je to možné aj v JÚ
tibor1000
16.09.11,14:17
ja pekne ďakujem za pochvalu:)

nákup vybavenia lekárničky by som tiež účtovala ako nákup materiálu

je dobré mať členenie materiálu , analytiku - napr. mat. lekárnička, mat.čistiace potreby, mat.kancel.potreby...

ja robím PÚ ale určite je to možné aj v JÚ

my už sto rokov účtujeme kancelárske potreby,aj čistiace potreby - do PREVÁDZKOVEJ RÉŽIE :eek:
to účtojeme nesprávne???
no páni..:(
otázka
16.09.11,14:47
Veru nesprávne....Postupy účtovania sa menili asi tak pred 2 - 3 rokmi.
marjankaj
16.09.11,14:54
my už sto rokov účtujeme kancelárske potreby,aj čistiace potreby - do PREVÁDZKOVEJ RÉŽIE :eek:
to účtojeme nesprávne???
no páni..:(

No to by si mal potom dávať školenie ty nám, čo účtujeme až po roku 1989:---
Kristina27
16.09.11,15:38
To treba dohodnúť priamo v zdravotnej poisťovní. Zo skúseností čo mám- je nejaký predpis a len ten spárujú s platbami, všetko ostatné dávajú ako nespárované a v jeden rok mi vznikol u klienta aj preplatok aj nedoplatok, ktorý sme museli riešiť mimo RZZP.

Áno, treba to dohodnúť so ZP. Ja som mala opačný prípad. Už v marci som vedela, že SZČO bude mať preplatok na ZP, podala som žiadosť o zníženie platenia preddavkov, lebo z RZZP jej vyšli preddavky vyše 100 eur, ZP nám vydala rozhodnutie platiť min. preddavky od 1.7.2011. Len na základe takéhoto rozhodnutia som mohla meniť preddavky, lebo keby som sama od seba znížila preddavky, ZP by evidovala nedoplatok voči FO. Mal to len jeden háčik - ZP mi odpovedala na moju žiadosť 5 mesiacov :mad: !
mondes
21.09.11,09:22
Zdravím Vás. Chcem sa opýtať, že keď mám v pokladni veľkú sumu peňazí (samozrejme len účtovne) a chcem ju znížiť, tak môžem vypísať VPD na odmenu podnikateľa? Ak áno, tak podnikateľ ten "príjem" nebude musieť nejako zdaniť? Ďakujem Vám pekne.
ego.mc
21.09.11,09:29
Hovorí sa tomu osobná spotreba, nie odmena a nie je to pre neho zdaniteľný príjem. (Bude to zdanené v rámci príjmov z podnikania.)
Jajina
21.09.11,09:33
odmena podnikateľa = výdaj z pokladne = nedaňový výdaj VNZD
Podnikateľ takýto príjem nezdaňuje počas roka, zdaňuje celkový celoročný zisk.
Marcelka V
25.09.11,18:23
Nakúpila som materiál v hodnote 199€ ,ktorý je hradený z dotácie z ÚPSVaR + poštovné 10€. Môžem si z dotácie odrátať 209€ to je aj s tým poštovným,alebo len 199€? a do DM mam zapísať aj s pštovným ,alebo bez.Ďakujem
beatam
26.09.11,11:13
Nakúpila som materiál v hodnote 199€ ,ktorý je hradený z dotácie z ÚPSVaR + poštovné 10€. Môžem si z dotácie odrátať 209€ to je aj s tým poštovným,alebo len 199€? a do DM mam zapísať aj s pštovným ,alebo bez.Ďakujem
Paragraf 4 PU
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
...
Poštovné je súčasťou obstarávacej ceny.
mondes
26.09.11,19:54
Dobrý večer. Prosím Vás o radu. Klient je SZČO, ale má aj s.r.o. Ako súkromná osoba (nie SZČO) kúpil auto na leasing s mesačnou splátkou 145,- Eur. Auto prenajal svojej s.r.očke. Avšak omylom vystavil faktúru ako SZČO pre s.r.o. za prenájom vozidla v sume 145,- Eur. Ako zaúčtujem omylom vystavenú faktúru v SZČO a jej úhradu? Mám ju stornovať? (aký je pri tom postup?) Alebo urobiť vzájomný zápočet? Prosím, poraďte mi čo najľahší postup, že čo mám robiť s omylom vystavenou faktúrou SZČO? Vďaka.
mondes
26.09.11,20:20
Dobrý večer. Prosím Vás o radu. Klient je SZČO, ale má aj s.r.o. Ako súkromná osoba (nie SZČO) kúpil auto na leasing s mesačnou splátkou 145,- Eur. Auto prenajal svojej s.r.očke. Avšak omylom vystavil faktúru ako SZČO pre s.r.o. za prenájom vozidla v sume 145,- Eur. Ako zaúčtujem omylom vystavenú faktúru v SZČO a jej úhradu? Mám ju stornovať? (aký je pri tom postup?) Alebo urobiť vzájomný zápočet? Prosím, poraďte mi čo najľahší postup, že čo mám robiť s omylom vystavenou faktúrou SZČO? Vďaka.
Prosím pekne.
mondes
26.09.11,20:54
Prosím pekne.
Posúvam.
ego.mc
26.09.11,21:30
Najjednoduchšie bude vystaviť storno faktúry a vrátiť peniaze. Zápočet medzi samým sebou nie je možný.
mondes
26.09.11,21:42
Najjednoduchšie bude vystaviť storno faktúry a vrátiť peniaze. Zápočet medzi samým sebou nie je možný.
Prosím Vás a aký je postup vystavenia storno faktúry? Zaúčtujem tú mylne vystavenú faktúru a následne urobím jej storno? S ďalším poradovým číslom? Vďaka.
Katka22
27.09.11,04:19
ÁNO :-) následne treba vystaviť výdavkový doklad pre s.r.o. že sa jej peniaze vrátili od SZČO , alebo jej poslať peniaze na účet s.r.o. .


Prosím Vás a aký je postup vystavenia storno faktúry? Zaúčtujem tú mylne vystavenú faktúru a následne urobím jej storno? S ďalším poradovým číslom? Vďaka.
slavka124
29.09.11,08:21
ahojte, chcem sa len uistiť či to účtujem správne- ak si klient dáva do daňového priznania úľavu zo životnej poistky, tak mesačné platby sú potom vnzd. správne?
Tweety
29.09.11,08:23
ahojte, chcem sa len uistiť či to účtujem správne- ak si klient dáva do daňového priznania úľavu zo životnej poistky, tak mesačné platby sú potom vnzd. správne?
V DP za rok 2011 si už uplatnenie ŽP nemôže dať, takže ak má mesačné splátky, tie budú VNZD.
JankaO
29.09.11,08:23
ahojte, chcem sa len uistiť či to účtujem správne- ak si klient dáva do daňového priznania úľavu zo životnej poistky, tak mesačné platby sú potom vnzd. správne?
áno
slavka124
29.09.11,08:57
ďakujem a prajem pekný deň: ste zlaté
mondes
02.10.11,21:00
Prosím Vás, v júni sme vystavili faktúru na cca. 60,- eur, avšak po dohode s odberateľom sme k tejto faktúre ešte v júni vystavili dobropis na - 60,- eur. V júli nám odberateľ poslal vzájomný zápočet týchto faktúr, ktorý sme potvrdili a kopiu poslali odberateľovi. Dobropis som zaúčtovala ako príjem za tovar mínusom. Ako však zaúčtujem ten vzájomný zápočet? Interným dokladom? S akým dátumom? Aktuálnym, alebo až na konci roka? Účtujem v alfe. Vďaka.
elmajka
03.10.11,04:01
Ja dobropis v ALfe účtujem cez ID /v tvojom prípade/ s dátumom 7. mesiaca, kedy som zápočet obdržala.
Zita5
03.10.11,04:24
Prosím Vás, v júni sme vystavili faktúru na cca. 60,- eur, avšak po dohode s odberateľom sme k tejto faktúre ešte v júni vystavili dobropis na - 60,- eur. V júli nám odberateľ poslal vzájomný zápočet týchto faktúr, ktorý sme potvrdili a kopiu poslali odberateľovi. Dobropis som zaúčtovala ako príjem za tovar mínusom. Ako však zaúčtujem ten vzájomný zápočet? Interným dokladom? S akým dátumom? Aktuálnym, alebo až na konci roka? Účtujem v alfe. Vďaka.


Postupy účtovania v JU

§ 14
Pohľadávky a záväzky
(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky
v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy
pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky
podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní
pohľadávky v cudzej mene sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou
centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska 29a) v deň predchádzajúci dňu vzájomného
započítania.
Zita5
03.10.11,05:11
slavka124
03.10.11,06:39
ahojte, ja sa chcem spýtať- ak je niekto na rodičovskom príspevku a privyrába si na dič cez upsvar na zmluvu o výkone osobnej asistencie a nedosiahne príjem na daňový bonus: ako sa tento príjem dá dosiahnuť? (nemá žiadnu otvorenú živnosť )
Mila123
03.10.11,06:45
a celoročný príjem vo výške 6-nás. min. mzdy ti nebude stačiť?
slavka124
03.10.11,08:23
nie, pretože začala až v septembri a to jej vychádza necelých 800€
slavka124
04.10.11,08:22
ahojte, chcem sa opýtať ako riešite označenie vystavených fa- klientovi som vystavovala fa do júla a od augusta si zakúpil program na vystavovanie tak začal vystavovať sám. problém je v tom, že nepokračoval s mojím očíslovanim ale začal s iným a zasa akoby od začiatku. je potrebné prerobiť označenia v jednom prípade a odoslať to odberateľom alebo to riešite ináč?
ego.mc
04.10.11,10:44
Myslím si, že to nemusíte prerábať. Súčasťou uzávierky sú aj použité číselné označenia dokladov. Tam potom uvediete obidva číselné rady.
slavka124
04.10.11,12:26
ďakujem, to mi odľahlo... pekný deň
Katrina13
06.10.11,05:19
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadne prenesenia záväzkov na konci roku? Mám splátky auta nahodené jednotlivo podľa mesačných splátok, takže na konci roka mi tam ostanú neuhradené záväzky, poradíte mi prosím čo s nimi? Ako ich korekne preniesť do nového roka aby som mala uzatvorený starý?
Katrina13
06.10.11,05:49
Mohla by som sa prosím spýtať, ked má živnostník v živnosť.liste viac predmetov podnikania, musí o každom účtovať zvlášť?Konkrétne sa zaoberá predajom šperkov a teraz rozbieha cestovnú agentúru? Predpokladám, že firemné meno musí byť rovnaké - to, ktoré je uvedené na živnostenskom liste,ale účtuje sa zvlášť pre šperky a zvlášť pre CA?
veronikasad
06.10.11,05:50
Mohla by som sa prosím spýtať, ked má živnostník v živnosť.liste viac predmetov podnikania, musí o každom účtovať zvlášť?Konkrétne sa zaoberá predajom šperkov a teraz rozbieha cestovnú agentúru? Predpokladám, že firemné meno musí byť rovnaké - to, ktoré je uvedené na živnostenskom liste,ale účtuje sa zvlášť pre šperky a zvlášť pre CA?
Nie, SZČO podáva jedno DP typu B.
Ak chce sledovať každú činnosť zvlášť a účtovný SW mu to umožňuje, môže účtovať na strediská.
Daniela 7
06.10.11,05:55
Ahojte
Ja by som sa potrebovala opýtať,vo svojom podnikaní používam PC a tlačiareň.Tie boli ale zakúpené hádam aj 5 rokov dozadu.Už nemám žiadne bločky z toho.Musím tieto veci evidovať ako svoj dlhodobý majetok?Alebo skrátka v prípade kontroly či musím tento tovar mať evidovaný v účtovníctve?A ak ano,tak kde ho v alfe zaradím.
veronikasad
06.10.11,05:59
Ahojte
Ja by som sa potrebovala opýtať,vo svojom podnikaní používam PC a tlačiareň.Tie boli ale zakúpené hádam aj 5 rokov dozadu.Už nemám žiadne bločky z toho.Musím tieto veci evidovať ako svoj dlhodobý majetok?Alebo skrátka v prípade kontroly či musím tento tovar mať evidovaný v účtovníctve?A ak ano,tak kde ho v alfe zaradím.
ak si chceš uplatniť spotrebný materiál (papier, toner, príp. náklady na údržbu), musíš DrHM zaradiť do podnikania= uviesť na karte DrHM.

V ALFE - evidencia - krátkodobý majetok - pridaj.
Daniela 7
06.10.11,06:16
A musim mat doklad o kupe tychto veci? A to netreba dat do dlhodobeho majetku?
rodina1
06.10.11,08:50
A musim mat doklad o kupe tychto veci? A to netreba dat do dlhodobeho majetku?

Do dlhodobého majetku asi ťažko, keďže cena týchto vecí určite nie je 1700 Eur.
Stačí, ako ti napísala Veronika, zaradiť do drobného majetku (OC môže byť aj nulová). Ak by si nezaradila, nemôžeš si uplatňovať do daňových výdavkov spotrebný materiál (už ti to Veronika napísala)
Katrina13
06.10.11,08:53
Poradí mi niekto ohľadne prenesenia záväzkov na konci roku? Mám splátky auta nahodené jednotlivo podľa mesačných splátok, takže na konci roka mi tam ostanú neuhradené záväzky, poradíte mi prosím čo s nimi? Ako ich korektne preniesť do nového roka aby som mala uzatvorený starý?
A ak budete takí zlatí, napíšte mi prosím aké údaje potrebujem na uzatvorenie roka ak mám len účtovníctvo od II.Q.2011, problém je taký, že bývalá účtovníčka nám odmieta vydať minulé 4 roky tak sa s tým trápime a neviem čo okrem zostatku na účte a hotovosti k 31.12 potrebujem aby som vedela uzatvoriť rok.
rodina1
06.10.11,09:10
Poradí mi niekto ohľadne prenesenia záväzkov na konci roku? Mám splátky auta nahodené jednotlivo podľa mesačných splátok, takže na konci roka mi tam ostanú neuhradené záväzky, poradíte mi prosím čo s nimi? Ako ich korektne preniesť do nového roka aby som mala uzatvorený starý?
A ak budete takí zlatí, napíšte mi prosím aké údaje potrebujem na uzatvorenie roka ak mám len účtovníctvo od II.Q.2011, problém je taký, že bývalá účtovníčka nám odmieta vydať minulé 4 roky tak sa s tým trápime a neviem čo okrem zostatku na účte a hotovosti k 31.12 potrebujem aby som vedela uzatvoriť rok.

Potrebuješ vedieť príjmy a výdavky za celý rok. To znamená, že nejakým spôsobom budeš musieť zaúčtovať aj I. Q 2011.
Neviem, v akom SW robíš, ale v Alfe ak dáš uzatvorenie roka, tak sa ti automaticky prenesú do nového roka všetky neuhradené záväzky, pohľadávky ...
Katrina13
15.10.11,08:11
Dobrý deň, poradíte prosím začiatočníkovi?
1. Keď sme brali úver na auto 26.8, daňovú povinnosť mám uvádzať tento dátum pri všetkých splátkach v splátkovom kalendári?Sú rozdelené do 3 rokov.
2.A ešte mi prosím poraďte, odpisy sa účtujú k 31.12, ale daňové priznanie k dani z príjmu sa robí do 31.3, ale ak živnostník bude v strate, musí to už teda vedieť k 31.12 aby vedel, či spraviť odpis z auta?
3.A ak mi viete ešte poradiť, dá sa uplatniť strata keď dodávateľ z Číny nedodal tovar ale máme aj FA aj výpis z účtu a celú mailovú komunikáciu že peniaze mu boli uhradené, dá sa s tým niečo robiť?Snažili sme sa to vymáhať,ale bohužiaľ bezúspešne.
rodina1
15.10.11,13:02
Dobrý deň, poradíte prosím začiatočníkovi?
1. Keď sme brali úver na auto 26.8, daňovú povinnosť mám uvádzať tento dátum pri všetkých splátkach v splátkovom kalendári?Sú rozdelené do 3 rokov. V splátkovom kalendári máš určite dátumy, kedy má byť úhrada vykonaná - tento dátum je pre teba dátum daňovej povinnosti.
2.A ešte mi prosím poraďte, odpisy sa účtujú k 31.12, ale daňové priznanie k dani z príjmu sa robí do 31.3, ale ak živnostník bude v strate, musí to už teda vedieť k 31.12 aby vedel, či spraviť odpis z auta? Správne - daňové priznanie sa robí najneskôr do 31. 3. za predchádzajúce účtovné obdobie, to znamená za predchádzajúci kalendárny rok (poväčšinou, lebo niekto môže mať účtovné obdobie aj hospodársky rok). Takže k 31. 12. príslušného roka už vieš, ako na tom účtovná jednotka je. Ak je v strate, je možné daňové odpisy neuplatniť (to znamená, že ich síce vypočítaš, ale do VOZD ich nedáš), alebo v zmysle zákona o dani z príjmov preruších ich odpisovanie (daňové odpisovanie). Účtovné odpisy vykonať musíš.
3.A ak mi viete ešte poradiť, dá sa uplatniť strata keď dodávateľ z Číny nedodal tovar ale máme aj FA aj výpis z účtu a celú mailovú komunikáciu že peniaze mu boli uhradené, dá sa s tým niečo robiť?Snažili sme sa to vymáhať,ale bohužiaľ bezúspešne. S touto otázkou ti poradí určite niekto skúsenejší.

---
nikulik
17.10.11,17:10
Mozem sa opytat takuto vec? Ak zivnostnik kupi auto nove, musi ho odpisovat? Lebo on chce silou mocou ho dat do vydavkou celou sumou v tom roku v ktorom ho aj kupil.
rodina1
17.10.11,17:23
Mozem sa opytat takuto vec? Ak zivnostnik kupi auto nove, musi ho odpisovat? Lebo on chce silou mocou ho dat do vydavkou celou sumou v tom roku v ktorom ho aj kupil.

Ak zaradí auto do majetku firmy, do nákladov sa mu dostane len formou daňových odpisov, ktoré si uplatní na konci roka v rámci uzávierkových operácií. Pri nákupe je vozidlo VNZD.
nikulik
17.10.11,17:41
Takze musi to ist cez odpisy.
rodina1
17.10.11,17:43
Veru áno, cez odpisy ...
nikulik
17.10.11,17:44
Dakujem velmi pekne. :)
Niekedy je tazke slovo "musi" vysvetlit niektorym podnikatelom. :)
Mila123
17.10.11,17:44
Veru áno, cez odpisy ...
doplním......cena auta ak by bola max. 1700€ tak je to možné aj jednorázovo...inak ako radila rodina1
nikulik
17.10.11,17:46
Ano dakujem Mila123 za upozornenie. :)
rodina1
17.10.11,17:55
... len nové auto asi za cenu 1 700 € nekúpi ...
Mila123
17.10.11,18:04
:mee: :mee: :mee: škoda, že sa nedá za toľko kúpiť.....(nevšimla som si, že sa jednalo o nové, kt. cena je určite vyššia ako 1700 .....)
nikulik
17.10.11,18:05
No za taku cenu asi nie rodina1 :D
Lucinka23
18.10.11,14:56
Ahojte potrebujem poradiť ako zaúčtovať opravu stolovej váhy v obchode, pričom na faktúre je rozpísané: výmena batérie, akumulátor a cestovné náklady. Mám to zaúčtovať ako službu do prevádzkovej réžie alebo ako?

Ďakujem
Mila123
18.10.11,14:59
Ahojte potrebujem poradiť ako zaúčtovať opravu stolovej váhy v obchode, pričom na faktúre je rozpísané: výmena batérie, akumulátor a cestovné náklady. Mám to zaúčtovať ako službu do prevádzkovej réžie alebo ako?

Ďakujem

jasne, je to réžia.....
Lucinka23
18.10.11,15:07
Ďakujem mila
Zdenka175
20.10.11,08:17
Prosím Vás, účtuje niekto faktúry od O2?? Mohli by ste ma kontaktovať cez SS?,ďakujem
akina12
20.10.11,14:12
Ahojte, ked mi na niektorych fakturach chyba DIČ mozem ho rucne dopisat? Dakujem krasne za odpoved.
rodina1
20.10.11,14:13
Ahojte, ked mi na niektorych fakturach chyba DIČ mozem ho rucne dopisat? Dakujem krasne za odpoved.


Si platiteľom DPH?
akina12
20.10.11,14:20
ano som, ale tie faktury su z cias ked som este nebola.
rodina1
20.10.11,14:28
ano som, ale tie faktury su z cias ked som este nebola.

Ručne nie je možné do faktúry dopísať akékoľvek chýbajúce údaje. Je možnosť, buď faktúru vrátiť a požiadať dodávateľa o vystavenie novej s doplnenými údajmi, alebo údaje doplniť sama a takto doplnenú faktúru opäť zaslať dodávateľovi, aby ju aspoň opečiatkoval.
Ale ja sa prikláňam k prvej možnosti (koľkokrát som takto riešila chýbajúce údaje ...)
akina12
20.10.11,14:33
to su vyšlé faktury...taze musim este raz vytlacit s doplnenym udajom a takto opravenu poslat odberatelovi?
GAP
20.10.11,18:36
Prosím Vás, ako mám opraviť účtovníctvo za rok 2009? Mám nesprávne zaevidované pohľadávky a zaväzky. V roku 2009 som dostala dotáciu z UPSVaR. Ale túto dotáciu som dala do pohľadávok. Teda aj výkaz o MaZ za rok 2009 som mala zlý, v programe som to opravila tak, že som dala storno dotácie a zaevidovala do zaväzkov. Teda výkaz o MaZ už mám v poriadku. Len neviem, či sa účtovníctvo takto môže opravovať. Robím v Alfe.
DARJA22
21.10.11,14:33
SZČO (autobusová preprava osôb) zakúpil do autobusu televízor a DVD prehrávač - sú to VOZD, alebo VNZD
Tweety
21.10.11,14:34
SZČO (autobusová preprava osôb) zakúpil do autobusu televízor a DVD prehrávač - sú to VOZD, alebo VNZDPrvá možnosť je správna.
DARJA22
21.10.11,14:36
Ďakujem za bleskovú odpoveď
ego.mc
21.10.11,21:45
to su vyšlé faktury...taze musim este raz vytlacit s doplnenym udajom a takto opravenu poslat odberatelovi?
DIČ nie je povinný údaj, stačí, ak máte uvedené IČ DPH.
rodina1
22.10.11,06:05
... pokiaľ však ešte nie je platiteľom DPH, myslím si, že DIČ by malo byť uvedené. Ak je platiteľom DPH, potom DIČ nie je povinné ...
akina12
22.10.11,06:30
odkedy sme platcami DPH tak mame uvede DIC aj DIC DPH na fakture, to len z obdobia kedy sme ete neboli platcami chyba DIC. Dakujem Vám pekne.
ego.mc
23.10.11,08:41
Pre neplatcov DPH platí § 3a Obchodného zákonníka. DIČ sa tam nespomína. :)
milkami
23.10.11,18:14
Podnikateľ chce preradiť služobné auto do osobného majetku. Problém mám v tom, že auto bolo zakúpené 20.12.2007, daňovo bolo rovnomerne odpísané v roku 2010, predchádzajúca účtovníčka použila DO=ÚO, teda aj účtovne odpísala do konca roku 2010. Neviem či je to správne, či by sa nemali účtovné odpisy počítať od 12/207 do 11/2011. - Ide mi o zostatkovú cenu vozidla aby bola 0, teda aby sa nemusela zdaniť. Či by nebolo lepšie počkať s prevodom do decembra 2011.:rolleyes:
Mila123
23.10.11,18:39
Podnikateľ chce preradiť služobné auto do osobného majetku. Problém mám v tom, že auto bolo zakúpené 20.12.2007, daňovo bolo rovnomerne odpísané v roku 2010, predchádzajúca účtovníčka použila DO=ÚO, teda aj účtovne odpísala do konca roku 2010. Neviem či je to správne, či by sa nemali účtovné odpisy počítať od 12/207 do 11/2011. - Ide mi o zostatkovú cenu vozidla aby bola 0, teda aby sa nemusela zdaniť. Či by nebolo lepšie počkať s prevodom do decembra 2011.:rolleyes:
účtovníctvo sa vedie aké?
ego.mc
23.10.11,19:52
Keďže otázka je zaradená v jednoduchom účtovníctve a jedná sa o preradenie do osobného vlastníctva, predpokladám, že vedie jednoduché. ;)
Aj keby zostatková účtovná cena auta nebola 0, nie je treba ju zdaňovať.
Zita5
24.10.11,04:01
Keďže otázka je zaradená v jednoduchom účtovníctve a jedná sa o preradenie do osobného vlastníctva, predpokladám, že vedie jednoduché. ;)
Aj keby zostatková účtovná cena auta nebola 0, nie je treba ju zdaňovať.

Ja len doplním , motorové vozidlo vyradíte z dlhodobého majetku inak v peňažnom denníku neúčtujete nič .SZČO bude platiť daň vtedy, ak by vozidlo do 5 rokov od vyradenia z OM predal .
milkami
24.10.11,07:56
Ďakujem krásne, až teraz som sa dostala k počítaču. V Alfe mám ponuku možnosti na vyradenie DIM -likvidácia,predaj,darovanie,bezodp.prevod, ale nemám prevod do osob.vlastníctva. Čo tam dať? Hocičo? A tie ÚO môžu byť?
Mila123
24.10.11,07:58
Ďakujem krásne, až teraz som sa dostala k počítaču. V Alfe mám ponuku možnosti na vyradenie DIM -likvidácia,predaj,darovanie,bezodp.prevod, ale nemám prevod do osob.vlastníctva. Čo tam dať? Hocičo?
bezodplatný prevod.....
nikulik
14.11.11,18:53
Poprosila by som vas o radu. Odkial zistim kolko ma platit szčo do soc.poistovne odvody? Vychadza to kazdy rok inak,napr. z dan.priznania alebo odkial?
Mila123
14.11.11,18:54
Poprosila by som vas o radu. Odkial zistim kolko ma platit szčo do soc.poistovne odvody? Vychadza to kazdy rok inak,napr. z dan.priznania alebo odkial?
http://www.socpoist.sk/vybrane-kalkulacky-na-vypocet-poistneho/48614s
nikulik
14.11.11,18:59
http://www.socpoist.sk/vybrane-kalkulacky-na-vypocet-poistneho/48614s

Dakujem za link, ale nova vyska poistneho sa plati vzdy od 01. jula ?
Lebo zivnostnikovi prislo zo soc.poistovne ze ma od zač. roka 2011 doplatit poistne lebo mal platit viac ako platil.
Mila123
14.11.11,19:01
Dakujem za link, ale nova vyska poistneho sa plati vzdy od 01. jula ?
Lebo zivnostnikovi prislo zo soc.poistovne ze ma od zač. roka 2011 doplatit poistne lebo mal platit viac ako platil.
zvyčajne sa mení k 01 07 v roku, splatné sú fondy do 08 08 ale pre tento rok sa platba menila i k 01 01....
nikulik
14.11.11,19:09
aha, tak asi preto, zmenu sme nespravili k 01.01.
dakujem velmi pekne. a este jednu otazocku ak mozem.
to ake poistne ma szčo platit neurcuje socialna poistovna, teda myslim to tak ci neposiela papier o tom ze szčo ma platit tolko a tolko od 01.07.
alebo si to musi szčo vypocitat sama a od 01.07. automaticky zmenit platbu poistneho? lebo napr. v zdrav.poistovni sa to v RZZP vypocita vsak?
ospravedlnujem sa ale som začiatočnik v JU, tak budem rada ak mi poradite.
Mila123
14.11.11,19:13
aha, tak asi preto, zmenu sme nespravili k 01.01.
dakujem velmi pekne. a este jednu otazocku ak mozem.
to ake poistne ma szčo platit neurcuje socialna poistovna, teda myslim to tak ci neposiela papier o tom ze szčo ma platit tolko a tolko od 01.07.
alebo si to musi szčo vypocitat sama a od 01.07. automaticky zmenit platbu poistneho? lebo napr. v zdrav.poistovni sa to v RZZP vypocita vsak?
ospravedlnujem sa ale som začiatočnik v JU, tak budem rada ak mi poradite.
áno, je to tak, v ZP ti určia podľa podľa RZZP ale SP nie, musíš si to vypočítať sám, popr. obrátiť sa na pobočku, kde ti to overia......
nikulik
14.11.11,19:16
áno, je to tak, v ZP ti určia podľa podľa RZZP ale SP nie, musíš si to vypočítať sám, popr. obrátiť sa na pobočku, kde ti to overia......

Dakujem velmi velmi pekne za radu. :)
Katrina13
18.11.11,05:22
Dobrý deň, chcem si len overiť, je odborná publikácia, predplatné na rok - Poradca podnikateľa prevádzková réžia?
Katarina
18.11.11,14:28
Ja odbornú literatúru účtujem ako nákup materiálu.
Katrina13
19.11.11,07:49
Ja odbornú literatúru účtujem ako nákup materiálu.

A mohli by ste ma prosím ešte usmerniť? Tovar chápem ako niečo, čo kúpim a následne len predám bez toho aby som s tým niečo robila, vtedy to účtujem pri kúpe ako výdavok za tovar a pri predaji príjem za tovar a materiál ako niečo, čo kúpim je to pre mňa polotovar, preto to účtujem ako výdavok za materiál, niečo z toho vyhotovím a následne predám ako výrobok - to účtujem ako príjem za výrobky a služby? Chápem to dobre? Aký je v tom účtovný rozdiel či ide o príjem za tovar alebo výrobky a služby?
KEJKA
19.11.11,07:52
chápeš to dobre.
A odbornú literatúru účtujem ako réžiu, nie ako materiál - nič sa z toho nevyrába.
Katarina
19.11.11,15:09
chápeš to dobre.
A odbornú literatúru účtujem ako réžiu, nie ako materiál - nič sa z toho nevyrába.

A z čistiacich prostriedkov a kancelárskych potrieb sa niečo vyrába ? Tieto sa tiež v JU účtujú ako nákup materiálu a nie ako prevádzková réžia.
Mila123
19.11.11,15:12
A z čistiacich prostriedkov a kancelárskych potrieb sa niečo vyrába ? Tieto sa tiež v JU účtujú ako nákup materiálu a nie ako prevádzková réžia.
tak ja čistiace a kanc. potreby stále, v každej prevádzke účtujem ako pr. réžiu....
KEJKA
19.11.11,15:17
A z čistiacich prostriedkov a kancelárskych potrieb sa niečo vyrába ? Tieto sa tiež v JU účtujú ako nákup materiálu a nie ako prevádzková réžia.
JU nie je mojou doménou, ani ho nerobím, len vynímočne. Tú odb.literatúru som mala, a dala do réžie. Rovnako by som tam dala aj kancelárske potreby, čistiace prostriedky,........netvrdím, že je to správne, aplikujem postup z PU.
Mila123
19.11.11,15:37
našla som časť usmernenia v Postupoch účt v JU....
§9 ods. 6
a tvrdím, že všetko čo sa účtuje ako materiál, tovar,vl. výroba a zvieratá musia byť v evidencii-pomocnej...
6) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) vlastnú výrobu,
c) zvieratá,
d) tovar.

a podľa §6 ods. 8 ,9 a 10 platí...

(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej
jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8.
Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe
zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na
sklade.
(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú
napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.
(10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie
inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke
s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.
Mila123
19.11.11,15:41
dopĺňam, § 11 ods. 8..../nik nespomínal vnútorný predpis ÚJ)
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným
predpisom účtovnej jednotky.
Anja111
19.11.11,15:51
rodina1
19.11.11,15:56
Ohľadom účtovania napr. kancelárskych potrieb do materiálu je tu (http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html) odpoveď z DR SR.
Ako PR sa účtujú len služby ...
Katarina
19.11.11,16:04
Postupy... v JU § 11 ods.2 jednoznačne hovorí , že čistiace potreby sa účtujú ako materiál, a podľa môjho názoru sa ako materiál účtuje aj nákup odbornej literatúry a kancelárskych potrieb. Ja v PU neúčtujem, ale podľa mňa čistiace a kanc. potreby ako i nákup odbornej literatúry sa účtuje na 501. Nákup materiálu v JU = účet 501 v PU.
Mila123
19.11.11,16:09
poprosím písmeno uvedeného predpisu § 11 ods.2....
KEJKA
19.11.11,16:14
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
...nikde tu nevidím ani odb.literatúru, ani čistiace prostriedky, ani kancelárske potreby.
nenašla som §, ktorý by vymedzoval, že PR sú len služby.
Takže aj ked som pôvodne písala s neistotou, teraz tvrdím, že ide o PR.
škrtám, lebo dodatočne som si všimla čistiace prostriedky - prevádzkové riadky.
Pre mňa prevádzkové látky=prevádzková réžia, ktorá nejaké špeciálne vyymedzená nie je.Uvádzam to v internej smernici.
Nižšie som sa k tomu vyjadrila ešte raz - zdôrazňujem, v tomto sa asi mýlim, a účtovanie do PR nie je správne.
Ale 20 EUR do roka na čistiace prostriedky do jednej kancelárie nie je pre mňa dôvod dávať do PD ďalší stlpec.
Katarina
19.11.11,16:16
poprosím písmeno uvedeného predpisu § 11 ods.2....

písm. c
KEJKA
19.11.11,16:16
Postupy... v JU § 11 ods.2 jednoznačne hovorí , že čistiace potreby sa účtujú ako materiál, a podľa môjho názoru sa ako materiál účtuje aj nákup odbornej literatúry a kancelárskych potrieb. Ja v PU neúčtujem, ale podľa mňa čistiace a kanc. potreby ako i nákup odbornej literatúry sa účtuje na 501. Nákup materiálu v JU = účet 501 v PU.
PU -účet 501 analyticky členíme, môže ísť o výrobný materiál, drobný HM, ale aj 501-režijný materiál / odborná literatúra, kanc.potreby, čiatiace prostr, ainé/
Tadiaľto cesta nevedie............................
Negoti
19.11.11,16:19
písm. c
ak to tak účtujete, vediete aj JAR či PUR na karte zásob?
Katarina
19.11.11,16:23
ak to tak účtujete, vediete aj JAR či PUR na karte zásob?

Ak nakúpiš vo veľkom /na kartóny/ ano, ale ak kúpiš, len toľko koľko potrebuješ na priamu spotrebu nie.
Negoti
19.11.11,16:26
Ak nakúpiš vo veľkom /na kartóny/ ano, ale ak kúpiš, len toľko koľko potrebuješ na priamu spotrebu nie.
účtujem jednu jedáleň, tam sa nakupuje na kartóny Jaru...každý deň do spotreby na karte zásob 2 fľaše??????
marjankaj
19.11.11,17:10
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
...nikde tu nevidím ani odb.literatúru, ani čistiace prostriedky, ani kancelárske potreby.
a nenašla som §, ktorý by vymedzoval, že PR sú len služby.
Takže aj ked som pôvodne písala s neistotou, teraz tvrdím, že ide o PR.

A ja to tam vidím. A je tam aj slovko napríklad.


A ešte je tam aj odsek

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

To by mohli byť kalkulačky, perá a iné kancelárske potreby.

A pochybujem, že toaletný papier sa ide kupovať až keď sa minie. Určite sa nakúpi niečo do zásob.
KEJKA
19.11.11,17:16
ano, ja som si to po napísaní námietky tiež všimla, už som to nestihla upraviť.
Ale platí, čo som napísala - JU nerobím, len zriedka a dávam to do réžie.
Réžiu nemáme nejako v Postupoch riešenú.
Takže materiál, ktorý ide cez sklad budem dávať na materiál /aby sedela väzba PD a pomocná kniha/
a materiál, ktorý ide priamo do spotreby, dám na prevádzkovú réžiu.
Tým netvrdím, že je to takto správne, ale za chybu to nepovažujem.
Ospravedlňujem sa, skutočne sa v tomto smere netreba riadiť mojim názorom.

P.S. Tie čistiace prostriedky som ja chápala skôr ako č.prostr. do výroby - saponáty, solvína pre robotníkov, iné, skrátka niečo iné a vo väčšom merítku ako povedzme jar raz za 1-3 mesiace.?
Zita5
19.11.11,17:19
tu je napr. odpoveď z DRSR ...
http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1338711

............... do prevádzkovej réžie by sa mali účtovať len služby ..nájom , telefón ,plyn,energie,vodné a stočné, smetné a podobne ....
marjankaj
19.11.11,17:22
ano, ja som si to po napísaní námietky tiež všimla, už som to nestihla upraviť.
Ale platí, čo som napísala - JU nerobím, len zriedka a dávam to do réžie.
Réžiu nemáme nejako v Postupoch riešenú.
Takže materiál, ktorý ide cez sklad budem dávať na materiál /aby sedela väzba PD a pomocná kniha/
a materiál, ktorý ide priamo do spotreby, dám na prevádzkovú réžiu.
Tým netvrdím, že je to takto správne, ale za chybu to nepovažujem.
Ospravedlňujem sa, skutočne sa v tomto smere netreba riadiť mojim názorom.

P.S. Tie čiastice prostriedky som ja chápala skôr ako č.prostr. do výroby - saponáty, solvína pre robotníkov, iné, skrátka niečo iné a vo väčšom merítku ako povedzme jar raz za 1-3 mesiace.?

No v Postupoch to akosi členené nie je.

Pozri §4

(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.
Zita5
19.11.11,17:26
tak ja čistiace a kanc. potreby stále, v každej prevádzke účtujem ako pr. réžiu....

To je nesprávne účtovanie .
Účtuje sa materiál s príslušnou AE.
Mila123
19.11.11,17:32
To je nesprávne účtovanie .
Účtuje sa materiál s príslušnou AE.
Váš názor.......
Zita5
19.11.11,17:44
Váš názor.......

ak by ste lepšie čítali, tak nie len môj :)
Mne je v podstate jedno, kde si to zaúčtujete, vyjadrila som niečo , ohľadom čoho som písala na DRSR a odpoveď som priložila vyššie v téme .
Tiež som v minulosti účtovala o čistiacich prostriedkoch a odbornej literatúre v PR ..ale už neúčtujem .
marjankaj
19.11.11,17:47
tu je napr. odpoveď z DRSR ...
http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1338711

............... do prevádzkovej réžie by sa mali účtovať len služby ..nájom , telefón ,plyn,energie,vodné a stočné, smetné a podobne ....
Zitka ja to teraz zacitujem presne. To je podľa názoru drsr a nie podľa zákona.

Keďže v postupoch účtovania nie je striktne vymenované čo sa účtuje ako materiál, ale postupy uvádzajú čo najmä sa účtuje ako materiál, to znamená že účtovná jednotka môže do tejto skupiny účtovať ďalšie položky. Podľa nášho názoru ako materiál sa účtujú kancelárske potreby, pracovné odevy, PHL a pod.
Oddelenie metodiky daní DR SR pracovisko Trenčín
Keďže to nie je striktne uvedené v postupoch, môže si účtovná jednotka sama stanoviť vo svojej smernici, ako to bude účtovať. A ak to nebude účtovať ako materiál, tak to zaúčtuje podľa §4 ods.(9). Na daňový základ to vplyv mať nebude. A ani postup účtovania nebude spochybnený.

§4 (9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.

Ale inak súhlasím s tvojím názorom. Kto to chce mať inak, nech si to dá do svojej smernice.
Zita5
19.11.11,17:50
Prevádzková réžia, o ktorej sa účtuje v priebehu účtovného obdobia
Do prevádzkovej réžie, o ktorej sa účtuje v priebehu účtovného obdobia (kalendárneho roku), sa najčastejšie zaraďujú daňové výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb od iných podnikateľských subjektov. Sú to napríklad tieto výdavky:


poštovné, ktoré uhrádza podnikateľ poštovému úradu,
bankové poplatky peňažných ústavov,
úroky z úverov a pôžičiek,
ostatné zákonné poplatky (správne, súdne, miestne),
úhrady za telefón – pevnú linku, mobilné telefóny, fax,
úhrady za poskytnuté právne služby, služby účtovných a daňových poradcov a ostatné poradenské služby,
nájomné vrátane služieb spojených s nájmom, napríklad za spotrebu elektriny, plynu, vody, odvoz smetí a podobne,
úhrady za služby výpočtovej techniky a aktualizácie programového vybavenia,
úhrady za služby revíznych technikov, technikov, ktorí nastavujú ERP, opravujú mraziarenské a chladiarenské zariadenia, kontrolujú váhy,
opravy a udržovanie hmotného majetku,
technické zhodnotenie dlhodobého hmotného majetku, ktoré nespĺňa limit stanovenýZDP pre vstupnú cenu,
dopravné služby, ktoré nesúvisia s obstaraním dlhodobého hmotného majetku alebo zásob,
lízing dopravných prostriedkov, lízing strojov a zariadení,
výdavky na školenie, odborné semináre,
výdavky na reklamu, inzerciu,
ďalšie výdavky spojené s podnikateľskou činnosťou.


zdroj :
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=226&phContent=~/EDL/ShowArticleJ.ascx&ArticleId=9013
KEJKA
19.11.11,17:50
No v Postupoch to akosi členené nie je.

Pozri §4
toto vlastne rieši dilemu. Máme to správne všetci.
Ak si do smernice uvediem, čo obsahuje prevádzková réžia, tak to tam môžem účtovať, bod č.9 v uvedenom § to povoľuje.
A dokonca vlastne odobruje dávať aj ostatné položky ako sú mzdy a odvody dávať do PR , čo som považovala doteraz za neprípustné.
Všetko je to podľa mňa o významnosti.
Ak ide napr. o jednu-dve mzdy za rok, o čistice prostriedky kupované napr. raz za Q - je logické, že kvôli tomu nebudem zakladať nový stlpec.
PD má byť prehľadný.
škrtnuté tvrdenie beriem späť, som to prehnala.
marjankaj
19.11.11,18:01
toto vlastne rieši dilemu. Máme to správne všetci.
Ak si do smernice uvediem, čo obsahuje prevádzková réžia, tak to tam môžem účtovať, bod č.9 v uvedenom § to povoľuje.
A dokonca vlastne odobruje dávať aj ostatné položky ako sú mzdy a odvody dávať do PR , čo som považovala doteraz za neprípustné.
Všetko je to podľa mňa o významnosti.
Ak ide napr. o jednu-dve mzdy za rok, o čistice prostriedky kupované napr. raz za Q - je logické, že kvôli tomu nebudem zakladať nový stlpec.
PD má byť prehľadný.

Kvôli tomu predsa nebudeš zakladať nový stĺpec. V postupoch je stanovené §4 ods.(6), aké členenie má byť v peňažnom denníku.

Aj v Zitkinom príspevku v linku sa píše, teda v tom linku od epi.sk


Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP), ktorým by sa mal podnikateľ pri účtovaní v JÚ riadiť, v § 19 uvádza výdavky, ktoré sú výdavkami daňovými. Pri jednotlivých výdavkoch neuvádza, či je to prevádzková réžia alebo iný daňový výdavok (materiál, tovar a podobne). Preto je rozhodnutie o tom, či je výdavok výdavkom, ktorý zaradí do prevádzkovej réžie, len sa samotnom podnikateľovi.

Napríklad rozhodne sa vymeniť žiarivky v budove.
Ak ich nakúpi a sám si ich vymení, tak to účtuje ako materiál.

Ak mu ich nakúpi a vymení iná firma, tak to účtuje ako službu do prevádzkovej réžie.

Je to to isté a predsa inak účtované.:eek:
Zita5
19.11.11,18:28
toto vlastne rieši dilemu. Máme to správne všetci.
Ak si do smernice uvediem, čo obsahuje prevádzková réžia, tak to tam môžem účtovať, bod č.9 v uvedenom § to povoľuje.
A dokonca vlastne odobruje dávať aj ostatné položky ako sú mzdy a odvody dávať do PR , čo som považovala doteraz za neprípustné.
Všetko je to podľa mňa o významnosti.
Ak ide napr. o jednu-dve mzdy za rok, o čistice prostriedky kupované napr. raz za Q - je logické, že kvôli tomu nebudem zakladať nový stlpec.
PD má byť prehľadný.

Kejka s tými mzdami (aj odvodmi )nesúhlasím, mzdy majú v peňažnom denníku svoje miesto a každý PD či už v patričnom SW alebo peňažnom denníku v tlačenej forme má na účtovanie miezd osobitný stĺpec v súlade s postupmi JU .Taktiež aj na platby do fondov .
KEJKA
19.11.11,18:44
ved ani ja, mzdy a odvody by som vždy dala do osobitného stlpca. Len som to chcela zdôrazniť -že aj tak by to bolo v súlade s PUpreJU.
Zvolila by som osobitné stlpce - ale na základe vlastného rozhodnutia, nie na základe toho, že mi to prikazuje legislatíva.
určite by som neignorovala PD, ak by tam tie stlpce boli pripravené v takom členení.
Nakoľko však tých pár prípadov JU robím vo vlastnomPD/excel, tak si stlpce volím sama.................ale musím dodržať náplň podľa §4, ods.6
A čo nie je zakázané, je dovolené, prípustné.
znova pripomeniem §4, odst.9....pozor, týka sa výdavkov, pre ktoré nie je náplň v iných stlpcoch.
marjankaj
19.11.11,19:07
toto vlastne rieši dilemu. Máme to správne všetci.
Ak si do smernice uvediem, čo obsahuje prevádzková réžia, tak to tam môžem účtovať, bod č.9 v uvedenom § to povoľuje.
A dokonca vlastne odobruje dávať aj ostatné položky ako sú mzdy a odvody dávať do PR , čo som považovala doteraz za neprípustné.
Všetko je to podľa mňa o významnosti.
Ak ide napr. o jednu-dve mzdy za rok, o čistice prostriedky kupované napr. raz za Q - je logické, že kvôli tomu nebudem zakladať nový stlpec.
PD má byť prehľadný.
Tak toto som akosi prehliadol


(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

(7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.

To čo je uvedené v ods.(6), o tom toto opatrenie nediskutuje. To sa uvádza aj do výkazov o príjmoch a výdavkoch. Do réžie sa dávajú iba tie výdavky, ktoré nie sú inde zaradené.
Mzdy aj odvody majú svoj stĺpec. Rovnako aj tovar a materiál.

Smernica nesmie byť v rozpore s platnými predpismi.
Zita5
19.11.11,19:24
ved ani ja, mzdy a odvody by som vždy dala do osobitného stlpca. Len som to chcela zdôrazniť -že aj tak by to bolo v súlade s PUpreJU.
Zvolila by som osobitné stlpce - ale na základe vlastného rozhodnutia, nie na základe toho, že mi to prikazuje legislatíva.
určite by som neignorovala PD, ak by tam tie stlpce boli pripravené v takom členení.
Nakoľko však tých pár prípadov JU robím vo vlastnomPD/excel, tak si stlpce volím sama.
A čo nei ej zakázané, je dovolené, prípustné.
znova pripomeniem §4, odst.9.

§4 odst.6 nám určuje, že v peňažnom denníku sa úvadza prehľad

e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom,
v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné
a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,

ale je tu aj ............................
(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj
z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť
zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

Takže ja by som bola opatrná s tvrdením , že máme tu aj

(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu
a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.
KEJKA
19.11.11,19:24
ja súhlasím, aj tak postupujem. osobné náklady mám v osobitnom stlpci.
Ale podľa mňa, ako čítam ods.9).......
(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.
............................
tak zvýraznené obsahuje aj tie mzdy......
ods.6 písmeno e), body 1,2,3,4..............sú tieto:
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa ...................
=========================
a tebou zvýraznený ods. 8) podľa mňa len upresňuje, čo sa myslí pod pojmom "mzdy"

čo teda čítam zle?
zle som si prečítala, resp. vyložila farebnú časť, vysvetlivku som uviedla do osobitného príspevku nižšie.
Pardon - mám dlhé vedenie.
Zita5
19.11.11,19:32
ja súhlasím, aj tak postupujem. osobné náklady mám v osobitnom stlpci.
Ale podľa mňa, ako čítam ods.9).......
(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.
............................
tak zvýraznené obsahuje aj tie mzdy......
ods.6 písmeno e), body 1,2,3,4..............sú tieto:
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa ...................
=========================
a tebou zvýraznený ods. 8) podľa mňa len upresňuje, čo sa myslí pod pojmom "mzdy"

čo teda čítam zle?

Kejka všetky peňažné denníky majú predpísaný vizuál a tvorcovia ich zostavujú podľa postupov JU a aj v súlade so zákonom o účtovníctve .Ak niekto chce robiť PD k vedeniu účtovníctva v exceli taktiež by mal prihliadať , čo všetko by mal tento peňažný denník obsahovať v súlade s predpismi .

Ak mi raz predpis určuje , že mzdy musím učtovať do miezd , tak ich predsa nebudem účtovať do PR(lebo ich mám len ojedinele 2x do roka ) , len preto, že sa mi nechce zbytočne vytvárať ďalší stĺpec.... a to nehovorím o tom, že účtovníctvo by bolo skreslené ...a následne aj účtovné výkazy
marjankaj
19.11.11,19:33
A dokonca vlastne odobruje dávať aj ostatné položky ako sú mzdy a odvody dávať do PR , čo som považovala doteraz za neprípustné.


To bola iba reakcia iba na toto. Vieme, že to tak nerobíš, ale tak to bolo napísané.:confused:

To ako keby si v PU zrušila účet 521, lebo máš iba dve výplaty do roka a účtovala to na 518:eek:
KEJKA
19.11.11,19:52
jáááááááááj, až teraz som to prečítala správne.
Stále ma miatlo spojenie "ak sa neuvedie.....", chápala som to ako dôsledok vlastného rozhodnutia.
Samozrejme to je z mojej strany chybný pohľad a vysvetlenie.
Správne treba to spojenie chápať v zmysle, že mám výdavky, ktoré nezodpovedajú obsahovej náplni spomínaných stlpcov a vtedy sa uvedú do PR.
Pardon, pardon,..idem zoškrtať moje príspevky, aby bolo jasné, kde som sa mýlila, vám, zúčastneným ďakujem za trpezlivosť a námahu oceňujem.
V oblasti JU mám medzery a týmto som sa zasa niečo naučila.
Katarina
19.11.11,20:25
[/COLOR]Pardon - mám dlhé vedenie.

Kejka, nie si sama. To sa stáva aj mne a určite aj ostatným poraďákom. Veď práve preto sem chodíme, aby sme si veci objasnili a prediskutovali.
Zita5
19.11.11,20:38
Inak bez ohľadu na našu diskusiu ..........mám za to, že niektoré znenia z Postupov JU by mohli byť jasne a zreteľne napísané ...ako šlabikár :).Však dobre, povedzme si aj zákony detto , ale Postupy JU zasa nemajú až tak veľa strán, že by sa im ozaj naši zákonodarcovia nemohli venovať viac .
Mám na mysli často diskutované aj tu na Porade ....napríklad materiál versus prevádzková réžia .No je to až taký problém, tam uviesť ....čo sa účtuje do prevádzkovej réžie ?
marjankaj
19.11.11,20:48
Ja sa riadim podľa toho stanoviska drsr, čo uviedla Zitka. Veď kontrola príde z daňového úradu, to je rovnaká firma. A keď im ukážete to stanovisko drsr, tak to nechajú tak. Iné veci budú kontrolovať. Réžia alebo materiál to sú VOZD. Tam toho veľa nedodania.
Zita5
19.11.11,21:06
Kancelárske potreby, pomôcky pre prácu v teréne a ostatné hnuteľné veci sú krátkodobý hmotný majetok. Pokiaľ sa nakupujú vo väčšom množstve a dočasne sa skladujú, účtujú sa v knihe zásob, ak sa vydajú bezprostredne po obstaraní do spotreby, v knihe zásob sa nemusia (ale môžu) účtovať. Úhrady a platby za obstaranie týchto vecí sa v peňažnom denníku zaraďujú vždy do položky druhového členenia "nákup materiálu".

Postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva, platné do konca roka 2002 obsahovali ustanovenie, že drobný režijný materiál sa nepovažuje za skladovaný materiál a zachytáva sa v položke "prevádzková réžia", v súčasnosti toto ustanovenie už neplatí.

Takže do roku 2002 sa účtovalo napr. o kancelárskych potrebách v prevádzkovej réžii ...

Zdroj http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=9&cid=29382

To pripájam len kvôli informovanosti :), že prečo je to tak ....
Katrina13
03.12.11,07:25
Dobrý deň,prosím mohli by ste mi pomôcť s evidenciou FA? Mám FA z Orange, kde mi doteraz chodilo na jednej FA splátka pôžičky za notebook - mimo režim DPH a telefón, tak som to evidovala do záväzkov ako prevádzkovú réžiu len tú časť - splátku som si v Alfe dala do 0% DPH lebo to je mimo režim DPH a ide to len do základu a teraz mi tú splátku pôžičky dali na samostatnú FA a v Alfe mám možnosť Typ dokladu dať Úver alebo Faktúra, tak neviem ako si to evidovať a celkom si to neviem zaradiť či to môžem dať do prevádzkovej réžie lebo nemám to ako napr pri úvere na auto delené na úrok a istinu, vtedy dávam úrok ako Iný odpočít od ZD a istinu ako Iný neovplyv.ZD a asi som to teda robila zle aj predtým, poradíte mi prosím, neviem sa z toho vymotať.
Katrina13
05.12.11,12:21
Dobrý deň,prosím mohli by ste mi pomôcť s evidenciou FA? Mám FA z Orange, kde mi doteraz chodilo na jednej FA splátka pôžičky za notebook - mimo režim DPH a telefón, tak som to evidovala do záväzkov ako prevádzkovú réžiu len tú časť - splátku som si v Alfe dala do 0% DPH lebo to je mimo režim DPH a ide to len do základu a teraz mi tú splátku pôžičky dali na samostatnú FA a v Alfe mám možnosť Typ dokladu dať Úver alebo Faktúra, tak neviem ako si to evidovať a celkom si to neviem zaradiť či to môžem dať do prevádzkovej réžie lebo nemám to ako napr pri úvere na auto delené na úrok a istinu, vtedy dávam úrok ako Iný odpočít od ZD a istinu ako Iný neovplyv.ZD a asi som to teda robila zle aj predtým, poradíte mi prosím, neviem sa z toho vymotať.

Nikto nemáte skúsenosť s niečím podobným, budem rada za akúkoľvek radu.....
tictac7
05.12.11,12:31
Nikto nemáte skúsenosť s niečím podobným, budem rada za akúkoľvek radu.....
...tu neviem, či sa dočkáš odpovede. Zadaj si otázku v porade na SW-Alfa - tam sa Ti určite niekto ozve....
chudaska
05.12.11,12:32
Katrina13
05.12.11,13:11
chudaska
05.12.11,13:22
nie je za co :-)
xEvelinx
06.12.11,09:41
Pekný deň prajem, prosím, vedel by mi niekto poradiť. Som SZČO, účtujem v sústave JÚ. Mám 3 DFA, ktoré boli uhradené nie z môjho podnikateľského účtu, ale z osobného účtu môjho manžela. Faktúry sú vystavené na mňa ako SZČO. Neviem, či si ich môžem dať do výdavkov, respektíve ako by som úhradu zaevidovala. Ďakujem za radu.
Siporka
07.12.11,19:00
Môžeš dať do výdavkov, keď robíš úhradu, prilož k tomu doklad z účtu manžela.
Mila123
07.12.11,19:05
aby boli "výdavky - platby "aj daňovými výdavkami musia spĺňať tri podmienky (súčasne)
- musí zaplatiť ten výdavok daňovník
- musí mať na to daňový doklad
- musí to mať zaúčtované v účtovníctve, resp. v daňovej evidencii....

zvykne sa to takto robiť, že sa účtuje cez ID s fotokópiou výpisu manžela.....ale toto nie je o účtovaní manželovej firmy......je to na zvážení toho daňovníka, ja ak to tak naúčtujem, napíšem si ceruzou malú poznámku, že napr. konzultované, popr. upozornila som.....ect.....
xEvelinx
07.12.11,21:05
Ďakujem za odpovede, cením si to. Presne ako napísala Mila 123, ide o účtovníctvo mojej firmy, zatiaľ som to do výdavkov nezahrnula. Uvažujem, že spíšem s manželom dohodu o pôžičke, suma je spolu necelých 45,- EUR a doklad o úhrade by som dala VPD. V tom čase nepodnikal, bude tento príjem musieť i niekde uvádzať, keď to požičal bez úročne svojej manželke? Ešte by som Vás poprosila o jednu radu ak môžem. Manžel ukončil živnosť (účtovníctvo vedie v sústave JÚ) v marci a až v septembri mu boli uhradené pohľadávky suma 3000,- EUR za služby. V DP ich musí uvádzať ako príjem z podnikateľskej činnosti aj napriek tomu, že mu boli uhradené po splatnosti? Boli uhradené na BÚ. Ďakujem za odpoveď.
Mila123
07.12.11,21:16
nie som právnik, ale dohodu o pôžičke s manželom???? keď máte BSM....
a manžel ak ukončil podnikanie (bez ohľadu, či to on zaplatí či nie, alebo opačne) musí si upraviť základ dane o nespotrebované zásoby - pripočítať
o jeho pohľadávky - všetky pripočítať
o jeho záväzky- odpočítať
pozrieť nájomné (napr. aby nebolo zaplatené dopredu, keď už nemal platnú živnosť)....zabudla som na niečo????

inak je to v daň. zákone uvedené....na § sa idem kuknúť
Katarina
07.12.11,21:19
Posledný mesiac , kedy bol účtovnou jednotkou je marec. V marci cez uzávierkové operácie musí zaúčtovať všetky pohľadávky a záväzky bez ohľadu na to , či boli uhradené. Výkazy k daňovému priznaniu bude podávať s dátumom od 1.1.2011 do 31.3.2011.
Mila123
07.12.11,21:23
je to podľa 595/2003 zákona o dani z príjmu, § 17 ods. 8 prikladám....


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
xEvelinx
08.12.11,05:41
Ďakujem za odpovede.
Katrina13
09.12.11,08:18
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím napísať k čomu všetkému je potrebné mať vo firme pri JÚ smernice? Vôbec si neviem predstaviť ako to má vyzerať, napr: číslovanie dokladov si mám napísať systém číslovania na A4 alebo? A ešte ak by ste mi mohli poradiť, je nutné viesť sklad v nejakom programe alebo je to možné aj papierovo, momentálne nám asi rozpočet nedovolí zaobstarať nejaký SW.
blender
20.12.11,08:31
A co ak su uroky napr. len 0,01€ a banka ich nezdani ? Tiez je to prijem NZDP ? ak sa to za cely rok spocita vyde nezdanitelny prijem 0,12 € ..... a z toho sa uz da vypocitat dan :confused:

presne nad tymto rozmyslam aj ja. Je mi divne, ze tento prijem, aj ked je minimalny zdaneny nebude.
Katrina13
20.12.11,11:55
presne nad tymto rozmyslam aj ja. Je mi divne, ze tento prijem, aj ked je minimalny zdaneny nebude.

Opravte ma niekto ak sa mýlim, ale aktuálne sa kreditné úroky z banky účtujú ako Príjem zdanený zrážkou u zdroja čo je PNZD.
tictac7
28.12.11,09:54
ahojte, potrebujem pomôcť čo sa týka dohody o brigádnickej práci študenta- ak dotyčný dovŕšil 17rokov, môže na takúto dohodu pracovať v autoumývarke? ak áno, čo všetko je k tomu potrebné? vopred ďakujem

....veeľmi blbo zaradená otázka. Daj si du správnej témy - aj odpoveď dostaneš. To vieš, nech sa to tu nemieša.....

...a tu to, prosím, vymaž...
Radka12
28.12.11,12:20
A ako je to s pokutou od daňového úradu za nedodržanie zákonnej lehoty na predloženie hlásenia? To by mal byť daňovo neuznateľný výdavok, je tak? Ďakujem pekne za odpoveď.
Mila123
28.12.11,12:22
áno je to VNZD
Radka12
28.12.11,13:13
ďakujem :)
TakacovaJ
28.12.11,14:34
Dobrý deň, už nejaký čas študujem záležitosti ohľadne účtovníctva na tomto portáli a chcela by som vás poprosiť o radu: manžel si tento rok založil živnosť a bol by rád keby som mu robila účtovníctvo ja - skúsenosti s ním mám a tiež kvôli poníženiu základu dane z príjmu. Chcem sa opýtať či je možné niečo také - ja pracujem na TPP v istej firme a popritom by som robila toto, či už na zmluvu alebo dohodu, normálne by ma za to platil... Je to možné? Ak je to možné, čo je potom potrebné? Nejaká registrácia ohľadne odvodov, odvody a podobne... vie mi niekto poradiť? Už som to tu hľadala ale takýto konkrétny prípad som nenašla... Ak by mi niekto vedel poradiť, bola by som vám povďačná.
Mila123
28.12.11,14:36
ale je tu toho veľa....či už dohody o vykonaní práce, či dohody o pracovnej činnosti.....aj s platbami do SP a daň. úradom.....trochu trpezlivosti a budeš to mať...
TakacovaJ
28.12.11,14:41
a nevedeli by ste mi poradiť aspoň kde hľadať, nejaký konkrétny link? ak nie, aj tak ďakujem veľmi pekne
Mila123
28.12.11,14:46
cez horný vyhľadávač Akú informáciu hľadáte? si zadaj napr. pracovná činnosť .....a vyhľadá ti x príspevkov.....

Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej cinnosti
veronikasad
28.12.11,14:46
Dobrý deň, už nejaký čas študujem záležitosti ohľadne účtovníctva na tomto portáli a chcela by som vás poprosiť o radu: manžel si tento rok založil živnosť a bol by rád keby som mu robila účtovníctvo ja - skúsenosti s ním mám a tiež kvôli poníženiu základu dane z príjmu. Chcem sa opýtať či je možné niečo také - ja pracujem na TPP v istej firme a popritom by som robila toto, či už na zmluvu alebo dohodu, normálne by ma za to platil... Je to možné? Ak je to možné, čo je potom potrebné? Nejaká registrácia ohľadne odvodov, odvody a podobne... vie mi niekto poradiť? Už som to tu hľadala ale takýto konkrétny prípad som nenašla... Ak by mi niekto vedel poradiť, bola by som vám povďačná.
Môžeš manželovi robiť účtovníctvo na dohodu - treba však splniť všetky povinnosti zamestnávatela v sociálnej poisťovni a na daňovom úrade. Dohodár sa prihlasuje pred začiatkom výkonu práce - spätne za rok 2011 už zníženie základu dane neporiešiš (iba ak ráta s pokutami za neskorú registráciu v SP a na DU)
TakacovaJ
28.12.11,14:52
Joj ďakujem veľmi pekne, stačí mi to za rok 2012, 2011 nemal vysoký príjem, uplatní si len paušálne výdavky, ale 2012 chce robiť JÚ, tak preto zisťujem. Takže na dohodu, ďakujem vám veľmi pekne, zvyšok si už nejako pozisťujem. Prajem pekný zvyšok dňa veronikasad :)
TakacovaJ
28.12.11,14:53
dakujem mila, idem pátrať
TakacovaJ
28.12.11,15:15
teraz mi došlo, ak ma zamestná na dohodu, môže ešte viesť JÚ? nemusí už podvojné?
Tweety
28.12.11,15:33
teraz mi došlo, ak ma zamestná na dohodu, môže ešte viesť JÚ? nemusí už podvojné? Nie, nemusí viesť PÚ. To, že zamestnáva, nemá nijaký vplyv na formu účtovníctva.
TakacovaJ
28.12.11,16:03
Nie, nemusí viesť PÚ. To, že zamestnáva, nemá nijaký vplyv na formu účtovníctva.

ďakujem
Radka12
28.12.11,20:47
Ak je živnostník vedie jednoduché účtovníctvo, to nemá s dohodou nič spoločné. Stále zostáva fyzickou osobou. Iba ak by sa zmenil napríklad na s.r.o.-čku ... mal by povinnosť viesť podvojné účtovníctvo.
Katrina13
03.01.12,06:44
Dobrý deň, mohli by ste ma prosím len uistiť, keď mám odoslanú FA vystavenú 12/2011 a šek z dobierky mi príde až teraz v januári 2012, tak do DPH mi to vstupuje v IV.Q 2011, kedže to bude uhradené do 25.1? A rovnako FA za Orange prišla v decembri ale uhradená bola až v januári, ale výpis príde až vo februári tak neviem kedy si môžem uplatniť DPH, nárok je pri zaplatení tak predpokladám že to tiež pôjde do IV.Q 2011? Je to správne?A výpis si dám spraviť v banke na požiadanie aby som to mala podľa čoho zaúčtovať.
jacekova
03.01.12,06:58
Dobrý deň, mohli by ste ma prosím len uistiť, keď mám odoslanú FA vystavenú 12/2011 a šek z dobierky mi príde až teraz v januári 2012, tak do DPH mi to vstupuje v IV.Q 2011, kedže to bude uhradené do 25.1? A rovnako FA za Orange prišla v decembri ale uhradená bola až v januári, ale výpis príde až vo februári tak neviem kedy si môžem uplatniť DPH, nárok je pri zaplatení tak predpokladám že to tiež pôjde do IV.Q 2011? Je to správne?A výpis si dám spraviť v banke na požiadanie aby som to mala podľa čoho zaúčtovať.

čo sa týka DPH, vôbec nie je dôležité, kedy bola faktúra uhradená
dôležitý je dátum daňovej povinnosti.
odoslana fa ide na 100% do 4Q/2011 kedže je vystavena v 12/2011
došlá fa z orange ide tiež do 4Q/2011
slavka124
05.01.12,08:58
ahojte, potrebujem radu- čo sa píše na dohodu o skončení pracovného pomeru v kolónke dôvod ukončenia k 31.12.2011 ak dovtedy mal aj zmluvu a neobnovuje sa?
veronikasad
05.01.12,09:00
ahojte, potrebujem radu- čo sa píše na dohodu o skončení pracovného pomeru v kolónke dôvod ukončenia k 31.12.2011 ak dovtedy mal aj zmluvu a neobnovuje sa?
skončenie prac.pomeru na dobu určitú.
slavka124
05.01.12,09:29
ďakujem veronikasad- si zlatulík, pekný deň
jukros
06.01.12,09:32
Potrebujem poradiť, manžel je SHR, opravoval traktor, kúpil ložiská, poistky, tesnenia, ventilátor, prevodový olej. Dobre som to zaradila?
Ventilátor - materiál - náhradný diel
Prevodový olej - materiál - olej
Tesnenie - prevádzková réžia - údržba traktora
Ložisko - tak isto
Poistky - tak isto
jacekova
06.01.12,09:40
Potrebujem poradiť, manžel je SHR, opravoval traktor, kúpil ložiská, poistky, tesnenia, ventilátor, prevodový olej. Dobre som to zaradila?
Ventilátor - materiál - náhradný diel
Prevodový olej - materiál - olej
Tesnenie - prevádzková réžia - údržba traktora
Ložisko - tak isto
Poistky - tak isto

Tesnenie,lozisko a poistky si myslim,ze je material. Prevadzkova rezia by to bola ak by sucastou blocka (fa) okrem materialu bola aj vymena
Katrina13
06.01.12,11:03
Dobrý deň, poradíte mi prosím ako zaúčtovať poistné plnenie, ktoré prišlo na účet z poisťovne za úraz ale szčo nebol na PN? Pôvodne som myslela že to bude ako Iný nezdaniteľný príjem ako nemocenská dávka, ale nemocenská dávka je v sociálnej poisťovni definovaná ako:"... dávka, ktorá sa poskytuje poistencovi, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný dočasne práceneschopným na výkon zárobkovej činnosť."
Prosím, ešte ak mi viete poradiť ako zaúčtovať 19% daň na podnikateľskom účte? Pôjde to rovnako ako vš.poplatky do Prevádzkovej réžie?
ani1
08.01.12,09:09
daň z mot. voz. je VOZD - zaúčtujem ako daň z príjmu?
Anja111
08.01.12,09:18
daň z mot. voz. je VOZD - zaúčtujem ako daň z príjmu?
Zaúčtuješ ako prevádzkovú réžiu, členenie DzMV...
rodina1
08.01.12,09:18
daň z mot. voz. je VOZD - zaúčtujem ako daň z príjmu?

Je to nepriama daň a zaúčtuje sa ako prevádzková réžia.
jacekova
08.01.12,09:18
daň z mot. voz. je VOZD - zaúčtujem ako daň z príjmu?

Je to VOZD prevadzkova rezia
jacekova
08.01.12,09:19
Vsetky 3 odpovede v tej istej minute :-)
ani1
08.01.12,09:22
dakujem všetkým ....
rodina1
08.01.12,09:25
Katka, veď sme hviezdy, či nie? :D:D:D
Anja111
08.01.12,09:27
:)
jacekova
08.01.12,09:29
Jarka,samozrejme :-) o tom ani nepochybujem....
Katrina13
08.01.12,09:32
Dobrý deň, poradíte mi prosím ako zaúčtovať poistné plnenie, ktoré prišlo na účet z poisťovne za úraz ale szčo nebol na PN? Pôvodne som myslela že to bude ako Iný nezdaniteľný príjem ako nemocenská dávka, ale nemocenská dávka je v sociálnej poisťovni definovaná ako:"... dávka, ktorá sa poskytuje poistencovi, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný dočasne práceneschopným na výkon zárobkovej činnosť."
Prosím, ešte ak mi viete poradiť ako zaúčtovať 19% daň na podnikateľskom účte? Pôjde to rovnako ako vš.poplatky do Prevádzkovej réžie?

Nikto mi nevie poradiť?
ego.mc
08.01.12,12:29
Ak to nebolo poistné plnenie z povinnej poistky pri výkone ponikateľskej činnosti, tak by som to dal ako PNZD, Osobný vklad.
Daň z úroku na účte je daň z príjmu.
ani1
08.01.12,15:51
dobrý večer, zabudli sme objednať stravné lístky pre SZČO, ak prídu koncom januára čo si objednáme na celý rok, môžem ešte januárové dať do VOZD? Alebo už nie?
Anja111
08.01.12,16:03
dobrý večer, zabudli sme objednať stravné lístky pre SZČO, ak prídu koncom januára čo si objednáme na celý rok, môžem ešte januárové dať do VOZD? Alebo už nie?
Do roku 2011 už nie... Stravné lístky pre SZČO nemožno dávať spätne...
Rozalka
08.01.12,16:09
Ak prídu koncom januára 2012, tak už januárové do r. 2012 nemôžeš. Veď je len 8.1. - rýchlo si objednajte :)
Katrina13
10.01.12,14:25
Dobrý deň poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, vypĺňam DP k DPH za IV.Q. V III.Q sme mali nadmerný odpočet 3400,39 keďže sa kupovalo auto. V IV.Q je daňová povinnosť 878,20, takže by nám z DÚ mali vrátiť 2522,19 eur. Robím v Alfe, zaškrtla som si že robím DP za 10,11,12 mesiac, takisto som zaškrtla splnenie podmienok podľa paragrafu 79 ods.2 zákona a vpísala nadmerný odpočet 3400,39 odpočítavaný od vlastnej daňovej povinnosti a ked si už dám tlačiť DP tak riadok 28 je v sume 878,20 čo je poriadku lebo je to daňová povinnosť za IV.Q, ale riadok 32 mi vpisuje tiež sumu 878,20 čo je nadmerný odpočet odpočítavaný od vlastnej daňovej povinnosti a to by mala byť suma 3400,39 a predpokladám že by tam niekde malo vyhodiť, koľko by mal DÚ vrátiť, tých 2522,19? Viete mi prosím poradiť? Vlastná daňová povinnosť na úhradu je logicky 0,00.
Anja111
10.01.12,14:53
Dobrý deň poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, vypĺňam DP k DPH za IV.Q. V III.Q sme mali nadmerný odpočet 3400,39 keďže sa kupovalo auto. V IV.Q je daňová povinnosť 878,20, takže by nám z DÚ mali vrátiť 2522,19 eur. Robím v Alfe, zaškrtla som si že robím DP za 10,11,12 mesiac, takisto som zaškrtla splnenie podmienok podľa paragrafu 79 ods.2 zákona a vpísala nadmerný odpočet 3400,39 odpočítavaný od vlastnej daňovej povinnosti a ked si už dám tlačiť DP tak riadok 28 je v sume 878,20 čo je poriadku lebo je to daňová povinnosť za IV.Q, ale riadok 32 mi vpisuje tiež sumu 878,20 čo je nadmerný odpočet odpočítavaný od vlastnej daňovej povinnosti a to by mala byť suma 3400,39 a predpokladám že by tam niekde malo vyhodiť, koľko by mal DÚ vrátiť, tých 2522,19? Viete mi prosím poradiť? Vlastná daňová povinnosť na úhradu je logicky 0,00.
Je to správne. Od vlastnej daňovej povinnosti môžeš odpočítať len sumu daňovej povinnosti za príslušné obdobie... Zvyšný NO Ti DU vráti...
Katrina13
11.01.12,10:09
Dobrý deň, chcela by som sa ešte spýtať, keď mám odoslanú FA vystavenú v decembri 2011 ale uhradená bola až 2.1.2012, spravím prechod do nového roka s neuhradenými FA a uhradím to až potom? Ale základ aj DPH spadá do IV.Q?
A ešte ak by ste mi mohli vysvetliť, v DÚPP som čítala, že strata sa umoruje, my sme boli v strate aj minulý rok a teraz to vychádza že budeme zase v strate, musí sa niečo pri dani z príjmu potom upravovať?
Mila123
11.01.12,10:21
ak bola fa zaplatená, resp. pripísaná na účet 02 01 2012 je to príjmom roka 2012.....tak urobíš prevod o roka 2012 s pohľadávkou.....

DPH patrí do 4.Q 2011

stratu z minulých rokov neriešiš, vykážeš novú.....
Katrina13
11.01.12,11:21
ak bola fa zaplatená, resp. pripísaná na účet 02 01 2012 je to príjmom roka 2012.....tak urobíš prevod o roka 2012 s pohľadávkou.....

DPH patrí do 4.Q 2011

stratu z minulých rokov neriešiš, vykážeš novú.....

Ešte aby som si uistila, aj základ ide z FA do 2011, len ten príjem, keď sa mi pohne hotovosť tak ide už do 2012, správne rozumiem? A ešte ak by ste mi mohli odpovedať, keby sme teraz neboli v strate tak dochádza k nejakému umorovaniu straty z minulých rokov alebo to nikdy neriešim?
juskam
11.01.12,18:27
Poprosila by som o radu. Ako mám zaučtovať zálohu na služobnú cestu v JU. A tiež ako mám spraviť potom vyučtovanie ak je preplatok alebo nedoplatok.
Jedna sa o zálohu pre zamestnanca ale aj zálohu pre SZČO.
A ešte mám otázku kde zaučtovať pohonné hmoty (Niekto hovorí, že do režie iný že material)
slavka124
13.01.12,15:20
ahojte, chcem sa spýtať na správne vypísanie registračného listu na sociálnu poisťovňu v kolónkach štátna príslušnosť a národnosť.
Mila123
13.01.12,15:23
štátna príslušnosť je k republike...t.j. SR
a národnosť ? slovenská, rómska, maďarská, ukrajinská, česká či anglická.....
slavka124
13.01.12,15:24
vďaka, pekný večer
Marcelka V
13.01.12,16:22
Môžte ma prosím odkontrolovať,či som správne zaúčtovala nákup materiálu-fotoaparát platené platobnou kartou za 250€ a z toho 200€je hradených z dotácie ÚPSVaR na podnikanie.
30.06.-ID výdaj nákup materiálu 250€ (nákup materiálu)
30.06.-ID príjem priebežnej položky 250€ (pladba kartou)
30.06.-ID príjem iný nezdaniteľný -200€ (dotácia na fotoaparát)
30.06.-ID príjem iný zdaniteľný 200€ (dotácia na fotoaparát)
04.07.-Banka výdaj na priebežnú položku 250€ (pladba kartou)
Ďakujem
Sionel
13.01.12,16:56
ak bola fa zaplatená, resp. pripísaná na účet 02 01 2012 je to príjmom roka 2012.....tak urobíš prevod o roka 2012 s pohľadávkou.....



Ja som musela zakladat uplne nove uctovnictvo v Alfe pre uz existujucu SZCO, tiez mam DFA z decembra 2010 splatnu aj uhradenu az v januari 2011. Ak sa v Alfe pokusam zaevidovat takyto zavazok, program ma upozorni, ze zavazok patri do predchadzajuceho uct. obdobia. Predchadzajuca uctovnicka vo vykazoch k DP neuviedla ziadne neuhradene zavazky, tuto fakturu ignorovala. Ak to aj napriek upozorneniu programu zaevidujem (datum vystavenia 12/2010, datum splatnosti aj uhrady az 01/2011), bude to z danoveho hladiska v poriadku?
Dakujem.
Mila123
13.01.12,17:00
Ja som musela zakladat uplne nove uctovnictvo v Alfe pre uz existujucu SZCO, tiez mam DFA z decembra 2010 splatnu aj uhradenu az v januari 2011. Ak sa v Alfe pokusam zaevidovat takyto zavazok, program ma upozorni, ze zavazok patri do predchadzajuceho uct. obdobia. Predchadzajuca uctovnicka vo vykazoch k DP neuviedla ziadne neuhradene zavazky, tuto fakturu ignorovala. Ak to aj napriek upozorneniu programu zaevidujem (datum vystavenia 12/2010, datum splatnosti aj uhrady az 01/2011), bude to z danoveho hladiska v poriadku?
Dakujem.
z daňového myslím, že áno........
jacekova
15.01.12,04:19
štátna príslušnosť je k republike...t.j. SR
a národnosť ? slovenská, rómska, maďarská, ukrajinská, česká či anglická.....

Statna prislusnost ma byt SK.
Ked som min.rok dala v programe SR, hodilo mi to v hlaseni vsetkym zamestnancom st.prislusnost SURINAM
veronikasad
15.01.12,06:45
Ja som musela zakladat uplne nove uctovnictvo v Alfe pre uz existujucu SZCO, tiez mam DFA z decembra 2010 splatnu aj uhradenu az v januari 2011. Ak sa v Alfe pokusam zaevidovat takyto zavazok, program ma upozorni, ze zavazok patri do predchadzajuceho uct. obdobia. Predchadzajuca uctovnicka vo vykazoch k DP neuviedla ziadne neuhradene zavazky, tuto fakturu ignorovala. Ak to aj napriek upozorneniu programu zaevidujem (datum vystavenia 12/2010, datum splatnosti aj uhrady az 01/2011), bude to z danoveho hladiska v poriadku?
Dakujem.
Ak preberám účto klienta, ktorý má neuhradené PO a ZA z predch.roku, založím v ALFE predch.rok, kde PO a ZA nahrám a potom urobím prevod. Vtedy je účto korektné.
mondes
15.01.12,13:11
Ak preberám účto klienta, ktorý má neuhradené PO a ZA z predch.roku, založím v ALFE predch.rok, kde PO a ZA nahrám a potom urobím prevod. Vtedy je účto korektné.

Tiež mám z minulého roku neuhradené záväzky, ktoré sme uhrádzali v tomto roku. Rozmýšľala som, ako zaúčtujem tú úhradu. Tiež som prebrala účto, takže minulý rok nemám zaúčtovaný. Ak by som dala v banke výdavok za materiál a do kolonky popis peňažnej operácie by som napísala "úhrada fa. č. .xx nebolo by to OK? Neúčtovala by som to cez záväzky, len by som urobila úhradu v banke a ku bankovému výpisu by som priložila kópiu faktúry. Či? Vďaka.
veronikasad
15.01.12,13:14
Tiež mám z minulého roku neuhradené záväzky, ktoré sme uhrádzali v tomto roku. Rozmýšľala som, ako zaúčtujem tú úhradu. Tiež som prebrala účto, takže minulý rok nemám zaúčtovaný. Ak by som dala v banke výdavok za materiál a do kolonky popis peňažnej operácie by som napísala "úhrada fa. č. .xx nebolo by to OK? Neúčtovala by som to cez záväzky, len by som urobila úhradu v banke a ku bankovému výpisu by som priložila kópiu faktúry. Či? Vďaka.
Už si začala účtovať ?
mondes
15.01.12,13:55
Áno, teraz účtujem posledný Q. A na to, že klient nemá uhradené záväzky z minulého roka sme prišli až v novembri, keď volali z tej firmy.
veronikasad
15.01.12,14:26
Áno, teraz účtujem posledný Q. A na to, že klient nemá uhradené záväzky z minulého roka sme prišli až v novembri, keď volali z tej firmy.
S tým už teraz nič neurobíš, ibaže by si tie záväzky nahodila s dátumom 1.1.2012 (do nejakého samostatného číselného radu). Firma je platitelom DPH ?
mondes
15.01.12,14:41
Áno, je platiteľom DPH. Takže ak ten záväzok uhradím len cez banku a do popisu peňažnej operácie napíšem, že ide o úhradu faktúry č. xx z r. 2010 a kópiu tej faktúry priložím k bank. výpisu bude to OK?
jacekova
15.01.12,15:29
Áno, je platiteľom DPH. Takže ak ten záväzok uhradím len cez banku a do popisu peňažnej operácie napíšem, že ide o úhradu faktúry č. xx z r. 2010 a kópiu tej faktúry priložím k bank. výpisu bude to OK?

Ano presne tak
milkami
16.01.12,16:17
Neviem narýchlo, kde zaradiť moju otázku, dúfam že mi niekto odpovie aj tu. Môžem prerušiť daňové odpisy u motorového vozidla obstaraného formou leasingu?Splátky leasingu účtujem v priebehu roka do VNDZ a k 31.12. som predtým do výdavkov zaradila odpisy . Toho roku vychádza strata, nechcem ju ešte navýšiť odpismi. Ďakujem.Už som to našla v inej sekcii -ak to ešte niekoho zaujíma - nedajú sa prerušiť:mee:
Katrina13
17.01.12,05:26
Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím napísať, na čo všetko potrebujeme vo firme pri JU interné smernice a ako by asi mala vyzerať forma? Alebo kde by som to našla?
Mila123
17.01.12,05:51
Ešte aby som si uistila, aj základ ide z FA do 2011, len ten príjem, keď sa mi pohne hotovosť tak ide už do 2012, správne rozumiem? A ešte ak by ste mi mohli odpovedať, keby sme teraz neboli v strate tak dochádza k nejakému umorovaniu straty z minulých rokov alebo to nikdy neriešim?

straty priešiš ak budeš mať základ dane z § 6 .....máš na umorovanie straty 7 rokov .....a ten základ dane z Fa do 2011....ako si to myslela????

nemám publikáciu pri sebe, ale už som raz tu na porade písala, také 3 týždne, viem, že je v 1000 riešení ale číslo si nepamätám.....(mám ju doma).....:D
Katrina13
17.01.12,07:21
straty priešiš ak budeš mať základ dane z § 6 .....máš na umorovanie straty 7 rokov .....a ten základ dane z Fa do 2011....ako si to myslela????

nemám publikáciu pri sebe, ale už som raz tu na porade písala, také 3 týždne, viem, že je v 1000 riešení ale číslo si nepamätám.....(mám ju doma).....:D

Odoslaná FA bola vystavená v 2011, ale zaplatená v 2012, takže DPH ako mi bolo poradené je predmetom dane v r.2011 , takže aj základ je predmetom dane z príjmu pre rok 2011, len príjem hotovosti už evidujem do roku 2012. § 6 sú príjmy zo živnosti, kde ako SZČO spadáme, práve preto sa pýtam na to umorovanie straty, ako to mám riešiť.
Toto neviem k čomu sa viaže- k tým interným smerniciam?: "nemám publikáciu pri sebe, ale už som raz tu na porade písala, také 3 týždne, viem, že je v 1000 riešení ale číslo si nepamätám.....(mám ju doma)...."
Zita5
17.01.12,09:09
Odoslaná FA bola vystavená v 2011, ale zaplatená v 2012, takže DPH ako mi bolo poradené je predmetom dane v r.2011 , takže aj základ je predmetom dane z príjmu pre rok 2011, len príjem hotovosti už evidujem do roku 2012. § 6 sú príjmy zo živnosti, kde ako SZČO spadáme, práve preto sa pýtam na to umorovanie straty, ako to mám riešiť.
Toto neviem k čomu sa viaže- k tým interným smerniciam?: "nemám publikáciu pri sebe, ale už som raz tu na porade písala, také 3 týždne, viem, že je v 1000 riešení ale číslo si nepamätám.....(mám ju doma)...."

Predmetom dane z príjmu bude úhrada faktúry až v roku kedy bola skutočne uhradená - v JU . To je rok 2012 .
slavka124
17.01.12,11:09
ahojte, ak mal niekto príjem za rok 2011 1254€- nemusí podávať daňové, však? a ak chce mať nárok na daňový bonus- tam je potrebné mať zarobené nad 1700€ a podmienka je aj tá, že musí mať odpracované najmenej 6mesiacov? správne, alebo sa mýlim
mondes
17.01.12,12:06
Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý mal (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1441&pr=0.02&w_id=1222&tstamp=1326805499&pid=892&cd=f838214768f7207024263c3b693e5b76&f=1) v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy:


zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane z príjmov)

Daňový bonus za rok 2011 si môže uplatniť až vo výške 243,18 € na každé vyživované dieťa (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1453&pr=0.11&w_id=2536&tstamp=1326805499&pid=892&cd=427db5d0327743dca2b1b43affb774c1&f=1) žijúce v domácnosti s daňovníkom.
slavka124
17.01.12,12:16
veľmi pekne ďakujem, pekný deň
KatarinaNR
17.01.12,14:18
chcela by som poprosiť o pomoc a tomto prípade:
jedná sa o jednoduché účtovníctvo
prišla fa za tovar, ktorú živnostník zaplatil,
ale bol to pravdepodobne omyl, lebo tá istá suma s tým istým variabilným symobolom mu prišla na účet, bez akéhokoľvek dokladu. Ide zrejme o omyl. Ako toto vysporiadať? na ten druhý prípad by mal byť vystavený dbp? môžem len na základe príjmu v banky a totožného vs zaúčtovať príjem banka a príjem VNOZ ostatné?
ďakujem za rady :-)
Zdenka175
17.01.12,16:46
Ak nastane u SZCO, neplatca DPH úhrada OF, alebo DF, alebo nákup v cudzej mene napr. dňa 4.5.2011. Akým kurzom by ste to prepočítali zo dňa 3.5. alebo 4.5.? Ja by som prepočítala dňom 3.5.VĎAKA:)
juskam
18.01.12,21:31
Chcela by so sa opytať, ako zaučtujem v jednoduchom účtovníctve úhradu faktúry za služby, ktoré my fakturujeme ďalej. Neviem medzi aké vydavky to zaradiť. Prosím o radu.
ata111
18.01.12,21:36
Zriaď si analytiku ako "subdodávka" v rámci prevádzkovej réžie. Takto budeš mať prehľad o službách, ktoré budeš faktúrovať ďalej.
Soňula
19.01.12,08:42
Dobrý deň poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, vypĺňam DP k DPH za IV.Q. V III.Q sme mali nadmerný odpočet 3400,39 keďže sa kupovalo auto. V IV.Q je daňová povinnosť 878,20, takže by nám z DÚ mali vrátiť 2522,19 eur. Robím v Alfe, zaškrtla som si že robím DP za 10,11,12 mesiac, takisto som zaškrtla splnenie podmienok podľa paragrafu 79 ods.2 zákona a vpísala nadmerný odpočet 3400,39 odpočítavaný od vlastnej daňovej povinnosti a ked si už dám tlačiť DP tak riadok 28 je v sume 878,20 čo je poriadku lebo je to daňová povinnosť za IV.Q, ale riadok 32 mi vpisuje tiež sumu 878,20 čo je nadmerný odpočet odpočítavaný od vlastnej daňovej povinnosti a to by mala byť suma 3400,39 a predpokladám že by tam niekde malo vyhodiť, koľko by mal DÚ vrátiť, tých 2522,19? Viete mi prosím poradiť? Vlastná daňová povinnosť na úhradu je logicky 0,00.
Ahojte, mám presne tento istý problém. Ako tieto sumy v tomto príklade budú zapísané v daňovom priznaní DPH?
riadok 28 daňová povinnosť za 4.Q. 878,20
riadok 32 nadmerný odpočet z 3.Q. 3400,39
riadok 33 NO-ktorý vráti DÚ - 2522,19 tu sa uvádza znamienko mínus?

Ďakujem.
Katka22
19.01.12,10:06
Ahojte, mám presne tento istý problém. Ako tieto sumy v tomto príklade budú zapísané v daňovom priznaní DPH?
riadok 28 daňová povinnosť za 4.Q. 878,20
riadok 32 nadmerný odpočet z 3.Q. 3400,39
riadok 33 NO-ktorý vráti DÚ - 2522,19 tu sa uvádza znamienko mínus?

Ďakujem.
Dobrý deň
riadok 28 bude 878,20
riadok 32 bude 878,20
riadok 33 bude 0
Na sumu 2522,19 si treba spraviť pohľadávku voči DU .
Ak sa mýlim tak ma prosím opravte .
Soňula
20.01.12,06:27
Dobrý deň
riadok 28 bude 878,20
riadok 32 bude 878,20
riadok 33 bude 0
Na sumu 2522,19 si treba spraviť pohľadávku voči DU .
Ak sa mýlim tak ma prosím opravte .

Mne to robí môj program tak, ako som uvádzala. Tak stále neviem, či to mám správne hlavne riadok 32 a či na riadku 33 ide nadmerný odpočet mínusom. Poradí niekto?
očičko
20.01.12,06:53
Na riadku 32 može byť maximálne suma ako na r. 28, r. 33 hovorí o tom koľko máš zaplatiť. Keby napr. povinnosť bola 500 eur r. 28 a odpočet za IIIQ by bol 300 eur - r. 32, tak r. 33 - daň na úhradu bude 200.
Soňula
20.01.12,07:01
Na riadku 32 može byť maximálne suma ako na r. 28, r. 33 hovorí o tom koľko máš zaplatiť. Keby napr. povinnosť bola 500 eur r. 28 a odpočet za IIIQ by bol 300 eur - r. 32, tak r. 33 - daň na úhradu bude 200.

Takže je to správne podľa Katky22
? Dobrý deň
riadok 28 bude 878,20
riadok 32 bude 878,20
riadok 33 bude 0
Na sumu 2522,19 si treba spraviť pohľadávku voči DU .
:
očičko
20.01.12,07:23
Podľa mňa ÁNO, za IIIQ bol odpočet -3400,39 dávam to ako pohľadávku vo či DÚ, za IVQ mám povinnosť - 878,20 dám záväzok voči DÚ, v saldokonte si to započítam - spárujem a vyjde mi, ,že DÚ mi dlhuje 2522,19 eur, oni to tiež spáruju a vyjde im to isté. V opačnom prípade by evidovali, že ti majú vrátiť za IIIQ -3400,39 a za IVQ - 2522 tiež vrátiť?
Soňula
20.01.12,07:37
Podľa mňa ÁNO, za IIIQ bol odpočet -3400,39 dávam to ako pohľadávku vo či DÚ, za IVQ mám povinnosť - 878,20 dám záväzok voči DÚ, v saldokonte si to započítam - spárujem a vyjde mi, ,že DÚ mi dlhuje 2522,19 eur, oni to tiež spáruju a vyjde im to isté. V opačnom prípade by evidovali, že ti majú vrátiť za IIIQ -3400,39 a za IVQ - 2522 tiež vrátiť?

Mne sa jedná hlavne o to, aby som to správne napísala do daňového priznania DPH. Spavím to podĺa Katka 22, a ako mi radíš ty očičko. Dúfám, že to bude správne. Dík
očičko
20.01.12,07:47
Na riadku 32 može byť maximálne suma ako na r. 28, r. 33 hovorí o tom koľko máš zaplatiť. - v tvojom prípade 0

Ano, robim to ako Katka
r. 28 - 878,20
r. 32 - 878,20
r. 33 - 0,00

Je to správne. Akurát v saldokonte robím 3q - 3400,39 pohľadávka, 4q - 878,20 záväzok, a keď to spárujem, ostane mi pohľadávka 2522,19.
KatarinaNR
24.01.12,08:02
dievčence ako správne v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať
mám faktúru kde je napísané forma úhrady:hotovosť, ale je to platené kartou, čiže je to stiahnuté z účtu, (ide napr. o antivírus)
faktúru dám medzi faktúry, a vypíšem vpd? ale bolo to v reále bankou,
ďakujem
jana007
24.01.12,08:23
dievčence ako správne v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať
mám faktúru kde je napísané forma úhrady:hotovosť, ale je to platené kartou, čiže je to stiahnuté z účtu, (ide napr. o antivírus)
faktúru dám medzi faktúry, a vypíšem vpd? ale bolo to v reále bankou,
ďakujem

Cez priebežné položky - pozri platba kartou.
veronikasad
24.01.12,08:32
dievčence ako správne v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať
mám faktúru kde je napísané forma úhrady:hotovosť, ale je to platené kartou, čiže je to stiahnuté z účtu, (ide napr. o antivírus)
faktúru dám medzi faktúry, a vypíšem vpd? ale bolo to v reále bankou,
ďakujem
Katka, tu je návod na účtovanie v SW ALFA
http://www.kros.sk/32185

Robíš v POHODE, tak si to skús "prispôsobiť"
KatarinaNR
24.01.12,08:37
áno veronikasad, robím v pohode, ale toto je také mini, to je moje a to si robím v exceli, veď len za jeden mesiac, ale skúsim prispôsobiť, ďakujem ti zase :-))
pekný deň
Tweety
24.01.12,10:20
Počula som, že SZCO, ktorá fakturuje do CR musí byť platca DPH. Prosím Vás je to pravda. ? Jedná sa o pomocné stavebné práce.Ďakujem Pred začiatkom poskytovania služieb sa tam musí zaregistrovať.
veronikasad
24.01.12,10:20
Počula som, že SZCO, ktorá fakturuje do CR musí byť platca DPH. Prosím Vás je to pravda. ? Jedná sa o pomocné stavebné práce.Ďakujem
Pozri § 7a Zákona o DPH
http://www.porada.sk/t183848-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-do-31-12-2011-a.html#7