Manual
04.06.08,19:30
Ďakujem ti za odpoveď, ale ani tak to podľa mňa nie je praktické. Veď žiadny sklad ani nemáme. Tak ako by som mohla viesť ešte aj skladovú evidenciu? Je to proti normálnemu rozumu. A nemôžem uplatniť postup, pri ktorom sa interne rozhodnem, že tento materiál ide priamo do réžie?
Ak sa jedná o material, ktorý spotrebovávate pri výrobe určitých výrobkov alebo stavbe nejakého objektu /domu/ atď. nemôže ísť do réžie !!
Ak nevedieš sklad, resp. ho ani fyzicky nemáte a všetko ide priamo do spotreby = k zákazníkovi, tak maj aspoň evidenciu ktorá DF patrí ku ktorej OF. Ak to takto pri kontrole preukážeš a zdokladuješ, problém by nemal byť. Pretože je každému jasné že v tom máš = budeš mať poriadok.
Predsa musí byť /malo by byť/ jasné kde sa ktorý material použil = zabudoval.
Muška
04.06.08,17:47
Ďakujem ti za odpoveď, ale ani tak to podľa mňa nie je praktické. Veď žiadny sklad ani nemáme. Tak ako by som mohla viesť ešte aj skladovú evidenciu? Je to proti normálnemu rozumu. A nemôžem uplatniť postup, pri ktorom sa interne rozhodnem, že tento materiál ide priamo do réžie?
Alicacka,
nemusíte mať fyzicky sklad, ale aj tak musíš postupovať podľa "Postupov", t.j.
..
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
......
nikde sa nehovorí, že musíš mať "fyzicky" sklad.

Veď tou evidenciou na sklade musíš aj dokázať, kde si minula ten materiál.
antiny
05.06.08,10:36
Prosím skúsených o radu:
cestovný lístok na vlak je s alebo bez DPH?
Zoltán Kovács
05.06.08,10:40
Prosím skúsených o radu:
cestovný lístok na vlak je s alebo bez DPH?

Pozri tu:

http://www.porada.sk/t66230-cestovny-listok-a-dph.html
alicacka
05.06.08,12:09
Ďakujem, už to chápem, čo sa týka toho účtovania stavebného materiálu - musím ho účtovať na nákup materiálu (bude aj vo výkaze ako nákup materiálu) a nie do prevádzkovej réžie ako materiál. Ďakujem veľmi pekne.
alicacka
05.06.08,12:11
Znamená to, že ak kupujem stavebný materiál - t.j. to je jedno, či budem vyrábať - stavať domy na predaj, alebo na zákazku zrekonštruujem budovu, aj tak to bude NÁKUP MATERIÁLU a tak to bude aj vo výkaze, nie v prevádzkovej réžii.
alicacka
05.06.08,12:13
Keďže som si už viackrát prečítala ten paragraf postupov účtovania ohľadom zásob, taká som už popletená, že už ani to neviem, či elektrickú energiu, ktorú kupujem pre vlastné potreby, účtujem na prevádzkovú réžiu, alebo ako nákup materiálu. My totiž platíme aj za takú elektrickú energiu, ktorú nám vyfakturujú za použitie na stavbe. Je v účtovaní nejaký rozdiel?
Ja si myslím, že el.energia na stavbe by tiež mal byť "nákup materiálu" a el. energia v kancelárii by mohla byť "prevádzková réžia". Či nie? Prosím o radu skúsených.
alicacka
05.06.08,13:35
Prosím Vás, v akom období sa zvykne niekto zdržiavať na tejto stránke? Rada by som s vami konzultovala, ale keď ste tu len veľmi zriedka. Povedzte prosím čas, kedy je možné tu niekoho zastihnúť. VĎAKA.
Zoltán Kovács
05.06.08,13:40
Prosím Vás, v akom období sa zvykne niekto zdržiavať na tejto stránke? Rada by som s vami konzultovala, ale keď ste tu len veľmi zriedka. Povedzte prosím čas, kedy je možné tu niekoho zastihnúť. VĎAKA.

V priebehu dňa je tu priemerne prihlásených až 600 - 700 členov. To je dostatočná základňa na konzultácie. ;)
cactus
05.06.08,13:40
Prosím Vás, v akom období sa zvykne niekto zdržiavať na tejto stránke? Rada by som s vami konzultovala, ale keď ste tu len veľmi zriedka. Povedzte prosím čas, kedy je možné tu niekoho zastihnúť. VĎAKA.
mimotemy si mimo témy
zadaj otázku do konkrétnej témy a niekto ti odpovie.
Zdržiavame sa tu od vidím do nevidím...:D:D:D
Vranová
05.06.08,13:46
mimotemyTak to je pravda!! Nočné nie sú tu výnimkou!!!:D:D
alicacka
05.06.08,14:02
Fajn. Tak rada by som bola, keby mi niekto odpovedal čo sa týka účtovania elektrickej energie na stavbe a účtovania elektrickej energie v kancelárii. Je to prevádzková réžia ? Alebo jedno je služba - či materiál a druhé prevádzková? Za odpovede každému veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
05.06.08,14:04
Fajn. Tak rada by som bola, keby mi niekto odpovedal čo sa týka účtovania elektrickej energie na stavbe a účtovania elektrickej energie v kancelárii. Je to prevádzková réžia ? Alebo jedno je služba - či materiál a druhé prevádzková? Za odpovede každému veľmi pekne ďakujem.

Vieš tu otázka - odpoveď nefunguje tak, že okamžite. Niekedy veru to trvá aj pár dni, kým si niekto všimne otázku. Ale aj opačný extrém sa stáva, že do minuty máš odpoveď. ;)
alicacka
05.06.08,14:05
v § 11 - zásoby, postupov účtovania v JÚ sa hovorí, že sa ako materiál majú účtovať aj náhradné dielce, čím sa hmotný majetok dostane do prevádzkyschopného stavu. Znamená to toľko, že ak dám opraviť napríklad nákladné auto, tak to zaúčtujem ako nákup materiálu?, lebo tam použijú aj materiál. Alebo ako to mám účtovať?
Zoltán Kovács
05.06.08,14:15
v § 11 - zásoby, postupov účtovania v JÚ sa hovorí, že sa ako materiál majú účtovať aj náhradné dielce, čím sa hmotný majetok dostane do prevádzkyschopného stavu. Znamená to toľko, že ak dám opraviť napríklad nákladné auto, tak to zaúčtujem ako nákup materiálu?, lebo tam použijú aj materiál. Alebo ako to mám účtovať?

Náhradné diely budú materiál v tom prípade, ak tú opravu vykonáš vo vlasnej réžii. Ak oprava je vykonaná dodávateľsky v servise, tak účtuješ o službe.
alicacka
05.06.08,14:21
ďakujem ti za odpoveď. Budem sa podľa toho riadiť.
Vranová
06.06.08,06:57
Niektoré doklady sú faktúrou a zároveň aj dokladom o úhrade. Napr. ako ste už uvádzali: Doklad z Metra, je tam napísaná faktúra a zároveň tam nájdeš aj číslo DKP /daňový kód pokladnice/. Ak je uvedené DKP na doklade ,tak to automaticky účtujem do pokladne. Ak by si sa aj pomýlil/la, tak sa nič nedeje, faktúru budeš mať v záväzkoch a potom si sprav kópiu dokladu a daj to ako úhradu faktúry z pokladne. Daj si ale poznámku na kópiu dokladu, že originál je založený v záväzkoch pod por.číslom xxx.;)
Ježko
06.06.08,08:00
Posielame našho zamestnanca v nedeľu na školenie do ČR /na 5 dní služobným autom/. Ako mu vypísať cestovný príkaz, koľko sú teraz diéty pri služobnej ceste do ČR ? Prosím, kto máte skúsenosť poraďte.
Ďakujem.
denisie
06.06.08,08:06
Posielame našho zamestnanca v nedeľu na školenie do ČR /na 5 dní služobným autom/. Ako mu vypísať cestovný príkaz, koľko sú teraz diéty pri služobnej ceste do ČR ? Prosím, kto máte skúsenosť poraďte.
Ďakujem.

Odporúčam ti prečítať toto + pozri si zákon o cestovných náhradách ak máš ešte nejaké nejasnosti.
§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %.

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

(8) Ak je pri zahraničnej pracovnej ceste v doklade o ubytovaní zamestnanca preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ mu poskytuje stravné v cudzej mene určené podľa odsekov 1 až 7, znížené o

a) preukázanú sumu za poskytnuté raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1 až 5 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.

§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky


Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.

§ 16
Vylúčenie súbehu náhrad poskytovaných
v slovenskej mene a v cudzej mene


(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste patrí zamestnancovi za čas pracovnej cesty na území Slovenskej republiky stravné v slovenskej mene v rozsahu a za podmienok ustanovených v § 5; ak zamestnávateľ neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže uplatniť § 5 ods. 3.

(2) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí na území Slovenskej republiky, je na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu slovenskej štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná alebo výstupná colná kontrola a pasová kontrola.

(3) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí v zahraničí, sú na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúce podmienky pracovnej cesty určené zamestnávateľom (§ 3); obmedzenie podľa § 15 v tomto prípade neplatí.

(4) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína na území Slovenskej republiky a končí sa v zahraničí, a pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína v zahraničí a končí sa na území Slovenskej republiky, na posúdenie rozhodujúcich časov na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene sa primerane uplatnia ustanovenia odsekov 2 a 3.
Ježko
06.06.08,08:14
Denisie, ďakujem, prečítala som a ešte mi povedz, kde sa dočítam, aké sú základné sadzby strávneho pre ČR. Dík.
denisie
06.06.08,08:18
Denisie, ďakujem, prečítala som a ešte mi povedz, kde sa dočítam, aké sú základné sadzby strávneho pre ČR. Dík.

toto som našla

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/sadzby-stravneho-pri-zahranicnych-cestach/
Vranová
06.06.08,08:35
Platná sadzba posk.stravného v cudzej mene na rok 2008:
krajina: Česko
menový kód:CZK
Mena: česká koruna
Zákl.sadzba: 600,-
liba2
07.06.08,07:03
Denisie, ďakujem, prečítala som a ešte mi povedz, kde sa dočítam, aké sú základné sadzby strávneho pre ČR. Dík.
. .
Tinika
07.06.08,15:15
Ak mám v záväzkoch zaúčtovný predpis za 10/07 1134,- ako odvody do ZP a zapl. bolo napr. len 1000,-, čiže 134,- je nedoplatok, ktorý nebol zaplatený do podania RZZP. V RZZP vyjde nedoplatok napr. 1500. Ten ak uhradím, dám splatiť ten nedoplatok 134,- a zvyšok nedoplatku zaúčtujem ako RZZP 2007 sumu 1 366,-?
kirtida
08.06.08,16:29
Zdravím všetkých poraďákov,
tiež som úplný začiatočník, možte mi prosím pradiť ako zaúčtovat úver? SZČO kúpil auto na úver akontácia 100 000, kam s tým? a splátky na 36 mesiacov.akým spôsobom? zvlášť istina , úrok, havarijné poistenie, lebo to všetko v mesačnej splátke je? a poradili mi - vraj na konci roka spočítať istinu za mesiace v danom roku, zaučtovať, no neviem presne ako resp. do PD do ktorej položky to patrí, a úroky a havarijne takisto. teda jednorazovo. Je to O.k.?
Zoltán Kovács
08.06.08,17:33
Zdravím všetkých poraďákov,
tiež som úplný začiatočník, možte mi prosím pradiť ako zaúčtovat úver? SZČO kúpil auto na úver akontácia 100 000, kam s tým? a splátky na 36 mesiacov.akým spôsobom? zvlášť istina , úrok, havarijné poistenie, lebo to všetko v mesačnej splátke je? a poradili mi - vraj na konci roka spočítať istinu za mesiace v danom roku, zaučtovať, no neviem presne ako resp. do PD do ktorej položky to patrí, a úroky a havarijne takisto. teda jednorazovo. Je to O.k.?

Ak je to autokredit tak čítaj tu:

http://www.porada.sk/t75740-autokredit-uctovanie.html
http://www.porada.sk/t12961-autokredit.html

Resp. daj si do vyhladávača autokredit, a nájde ti veľa odkazov.
kirtida
10.06.08,06:19
prečítala som všelijaké príspevky, už tomu trochu rozumiem, no nemohol by mi prosím niekto úplne polopatisticky vysvetliť, ako a kam presne to mám zaúčtovať? Mám na mysli, zapísať ten úver do knihy záväzkov? akú sumu, istiny, alebo celkovu? či to stači uhradiť na konci roka jednorazovo som sa nedočitala, mam mesačne splatky.
a ked je splatka istiny VNZD ako to teda dostanem do nakladov ? odpismy? Možno priliš hlúpe otazky, no naposledy som robila účto v skole pred 10 rokmi a teraz mi ani nemá kto okrem vás poradiť. strašne vam dakujem za ochotu.
učtujem v ALFE.prosim možte mi poradiť aj ako odpisovať to auto, ak OC je 320 000, a uver mam na 36 mesiacov.

Problem mi robi trochu aj to , že to auto sme brali už v novembri 2006 a vtedy nam robila učto jedna pani. odovzdala mi len doklady kopiu DP a nič viac. Vo výkaze ani nie je zaevidovaný daky DM, ani KM. vraj spocitala istinu, a uroky a havarijne za dany rok a dala do nakladov. nechapem to dajak, nemalo by tam to auto byť nejak evidovane v majetku firmy?


uf. vela otazok. ale dakujem za vasu trpezlivosť, aochotu ak niekto odpovie.
kirtida
10.06.08,06:33
prečitala som čo som našla, je mi to trochu jasnejšie, no asi mi chyba uplny zaklad. Mohol by mi prosím niekto úplne polopatisticky vysvetliť, ako a kam to mam zaučtovať?
mám na mysli , že úver zaučtujem ako záväzok ?dám tam sumu istiny, alebo celu sumu?
ako mam zaučtovať tie splatky, ak su mesačne stači spočitač istinu za dany rok a zaučtovať, úroky tak isto?
ak je istina VNZD ako to teda dostanem do nákladov? odpismi?
asi dosť primitívne otázky ja viem. no naposledy so robila účto ešte v škole pred 10 rokmi , tak prosím majte so mnou zlutovanie.
učtujem v ALFE. ako mám spraviť ten odpis. ak OC bola 320000 a splátky su na 36 mesiacov? mam na mysli cely postup lebo toto už si absolutne nepametám.
Dakujem za toleranciu.
asi som tu najviac mimo, ale chcem sa to naučiť. tak vám dakujem za pomoc.
Muška
10.06.08,06:41
kirtida, trošku chaotické:
Ak je to ÚVER - tak auto sa malo v roku nákupu zaevidovať do HIM ako keby ste ho kúpili za "hotové" a odpisovať 4 roky.
Z úveru by si účtovala do VOZD úroky z úveru.
Samozrejme VOZD je aj poistenie.

Ale ak je to klasický "leasing", tak sa to účtuje inak:
klikni http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html a v prílohe v prvom príspevku je super tabuľka
kirtida
10.06.08,06:48
ano Muška mam v tom chaos.
je to úver.
ak ho účtovníčka v r.2006 zaučtovala nemalo to byť vidno vo výkaze o majetku?
ako mám ja teraz v roku 2007 pokračovať? neviem kam to mám nahodiť.
Muška
10.06.08,06:53
Auto na úver malo byť zaevidované v HIM - vo výkaze mala byť uvedená zostatková cena. Do VOZD Vám mal vstúpiť "klasický" odpis /čiže nie rozpis na mesiace - ako pri leasingu/
A taktiež vo výkaze mal byť uvedený aj zostatok úveru /ten možno zahrnula do záväzkov/

Samozrejme aj keby bolo auto kupované na leasing , tak aj vtedy jeho zostatková cena mala byť uvedené vo výkaze a taktiež v záväzkoch zostatok leasingu.
Muška
10.06.08,06:55
ako mám ja teraz v roku 2007 pokračovať? neviem kam to mám nahodiť.
....píšeš r. 2007 - ten nemá urobený, alebo je to iba preklep??
kirtida
10.06.08,07:07
ani v záväzkoch nič nie je , dokonca ani v pohladávkach, aj ked tam boli neuhradené 4 fa.
ona dala do nákladov tie 3 splátky za rok 2006.
Ten odpis sa počita tak , že : Istina delené 36/splatky, mesiac/, výde nam mesačny odpis, a krat mesiace teda v r. 2007 12mesiacov, to je ročný odpis?
tak mi to vysvetlila ona.
kirtida
10.06.08,07:13
nie nie je to preklep, DP sme podali, ona to vypočítala, príjmy aj výdavky vratane toho auta, a podali sme. no a teraz je to na mne.
Vranová
10.06.08,07:16
Čo to vlastne máš za zmluvu? je ten majetok obstaraný na leasing alebo je to účelový úver??? to sú dva samostatne pojmy a aj vo výdavkov sa to bude premietať v iných sumách! treba si pozrieť riadne zmluvu o čo ide!
kirtida
10.06.08,07:28
nie je to lízing, je to úver. auto je majetkom našim a splácame požičanú sumu na zaplatenie auta.aj úrok aj havarijné poistenie. je to vlastne zmluva o zabezpečení.
Muška
10.06.08,08:31
Kirtida,
veď som Ti písala, že ak je to ÚVER, tak "klasický" odpis
OC : 4 /rovnomerný
V každom roku dáš 1/4 do nákladov - nie "mesačný"
Muška
10.06.08,08:32
.....a potom z úveru dáš do nákladov ÚROK v deň keď ho uhradíš
kirtida
10.06.08,08:53
aha.hm prepáč, no ale pre uplne vyjasnenie, teda ak som auto kupila v nov. 2006 už v ten rok mala ist do nakl. 1/4?
Bože, ak ano tak to budem musieť prerobiť aj 2006:eek:

dakujem ti velmi prekne Muška. už tomu rozumiem.
rodina1
13.06.08,10:22
Dobrý deň. V účtovníctve som začiatočník, ale s odpoveďami "poraďákov", ktoré som našla na tejto stránke, sa pomaly začínam orientovať v tejto problematike. Chcela by som sa spýtať takúto vec: Sme penzión, v ktorom zatiaľ funguje len reštaurácia. Majiteľka má v ŽL predmet podnikania hlavne pohostinskú činnosť. Pretože okolie penziónu nie je ešte úplne dokončené, nakupuje sa rôzny materiál. Dnes nám dodali kamene - travertín dekoračný, ktorý bude použitý ako dekorácia pri vstupe do podniku. Je možné, aby som tento materiál zaúčtovala ako prevádzkovú réžiu? Ďalej by som chcela vedieť, či môžem zaúčtovať napr. nákup kvetín na výzdobu reštaurácie? Ďakujem.
Monika Kováčová
13.06.08,12:03
kvety: prevádzková réžia
okolie penzionu nie je dokončené....
Penzión je čo? Budova zaradená v obchodnom majetku, ktorú odpisuješ? Je vložený do podnikania? Spolu s dvorom? Ak áno, tak: Rôzny materiál na dokončenie: eviduj výdavky samostatne na analytickom účte VNZD ako "rekonštrukcia, resp. technické zhodnotenie penziónu". Potom si odsleduj sumu, pokiaľ prekročí zákonom stanovenú hranicu, budeš tieto výdavky odpisovať...
rodina1
16.06.08,11:39
kvety: prevádzková réžia
okolie penzionu nie je dokončené....
Penzión je čo? Budova zaradená v obchodnom majetku, ktorú odpisuješ? Je vložený do podnikania? Spolu s dvorom? Ak áno, tak: Rôzny materiál na dokončenie: eviduj výdavky samostatne na analytickom účte VNZD ako "rekonštrukcia, resp. technické zhodnotenie penziónu". Potom si odsleduj sumu, pokiaľ prekročí zákonom stanovenú hranicu, budeš tieto výdavky odpisovať...
Ďakujem za odpoveď. Účtovníctvo vediem od začiatku roka 2008, minulý rok robila externá účtovníčka. Odpisujú sa len lízingy, penzión ako budova nie je zaradený v obchodnom majetku, a teda ho ani neodpisujem. Takže podľa tohto to potom vyzerá tak, že všetok materiál na dostavbu okolia, ako aj drobné opravy v penzióne, nemôžem vôbec účtovať. Rozumiem tomu dobre?
AMM
17.06.08,05:51
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď živnostník končí svoju živnosť ku dňu 30.06.2008, uplatní si odpis z majetku za celý rok 2008 alebo ho nejako bude krátiť?
ego.mc
17.06.08,05:57
V roku 2008 si nemôže uplatniť žiadny odpis.
AMM
17.06.08,06:13
Takže keď predá majetok pred skončením živnosti, predá ho v zostatkovej hodnote k 31.12.2007?
liba2
17.06.08,06:51
Takže keď predá majetok pred skončením živnosti, predá ho v zostatkovej hodnote k 31.12.2007?Môže ho predať za takú cenu, akú bude kupujúci ochotný zaplatiť (teda aj vyššiu aj nižšiu). :)
AMM
17.06.08,07:18
citala som, ze ked sa jedna o SZCO, ktory predava majetok do SRO, v ktorej je jedinym konatelom potrebuje znalecky posudok, aby stanovil predajnu cenu? neviete o tom nieco?
Monika Kováčová
17.06.08,13:20
citala som, ze ked sa jedna o SZCO, ktory predava majetok do SRO, v ktorej je jedinym konatelom potrebuje znalecky posudok, aby stanovil predajnu cenu? neviete o tom nieco?

ja neviem o tom nič... neviem ako ostatní :)
AMM
17.06.08,14:56
malo by to byt podla Obchodneho zakonnika §59a ods. 1, len som sa chcela popytat na nejake podrobnosti
evina
17.06.08,15:16
citala som, ze ked sa jedna o SZCO, ktory predava majetok do SRO, v ktorej je jedinym konatelom potrebuje znalecky posudok, aby stanovil predajnu cenu? neviete o tom nieco?


§ 59a
1/ Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

2/ Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.
3/ Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.
4/ Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.
AMM
17.06.08,15:21
§ 59a
1/ Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

2/ Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.
3/ Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.
4/ Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.
neviete mi poradit, kde by som takeho znalca nasla a kolko moze stat taky posudok? a este nerozumiem, co v znamena osobina evidencia, ktora sa spomina v texte
evina
17.06.08,15:35
neviete mi poradit, kde by som takeho znalca nasla a kolko moze stat taky posudok? a este nerozumiem, co v znamena osobina evidencia, ktora sa spomina v texte

Priznám sa, že nad tou osobitnou evidenciou rozmýšľam i ja... Chcelo by to právnika, nakoľko sa domnievam, že mnou citovaná časť paragrafu sa týka nepeňažného vkladu danej osoby do spoločnosti-§ 59 hovorí o vklade spoločníka... /a nie som si zatiaľ 100% istá, preto čítam ďalej.../
Pozri i na bod. 4 prvá veta §59a.
rodina1
20.06.08,10:35
Dobrý deň. V postupoch účtovania pre JU sa v § 11 ods. 2 sa píše: "Ako materiál sa účtujú ... prevádzkové látky ... Prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napr. ... čistiace prostriedky. Možno moja otázka bude znieť hlúpo, ale pod pojmom čistiace prostriedky mám chápať čo? Sme reštauračné zariadenie, tak to môžu byť napr. umývacie roztoky do myčiek riadu, či rôzne čistiace prostriedky na umývanie napr. WC, dlážky, alebo tekuté mydlá?Ďakujem.
ego.mc
20.06.08,10:49
Áno, vo vašom prípade je to tak.
Tweety
20.06.08,10:49
Dobrý deň. V postupoch účtovania pre JU sa v § 11 ods. 2 sa píše: "Ako materiál sa účtujú ... prevádzkové látky ... Prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napr. ... čistiace prostriedky. Možno moja otázka bude znieť hlúpo, ale pod pojmom čistiace prostriedky mám chápať čo? Sme reštauračné zariadenie, tak to môžu byť napr. umývacie roztoky do myčiek riadu, či rôzne čistiace prostriedky na umývanie napr. WC, dlážky, alebo tekuté mydlá?Ďakujem.
Áno, vystihujú ten názov.
rodina1
20.06.08,12:09
Ďakujem.
chudaska
20.06.08,18:18
a ako uctujete kanc. papier,sanony,....na uctovne doklady? Prevadzkova rezia? A co v pripade obchodu-sacky,tasky...
Vranová
20.06.08,18:48
a ako uctujete kanc. papier,sanony,....na uctovne doklady? Prevadzkova rezia?áno A co v pripade obchodu-sacky,tasky...prevádzková réžia, ak nejde o nejaké závratnú predzásobu ...v tom prípade to ide ako materiál na sklad
chudaska
20.06.08,18:54
nie,su to bezne nakupy,takze aj nadalej to mozem uctovat ako prevadzkovu reziu, vdaka za odpove,len som sa chcela uistit ci to mam spravne!
Tinika
23.06.08,17:14
Dobrý večer, dozvedela som sa dnes, že ak externe robím účtovníctvo nejakej firme, tak nestačí len faktúra, alebo len zmluva o dielo, ale že daňový úrad má "rád veľa papierov", že treba obe. Ako to máte ošetrené? Nemá niekto vzor zmluvy o dielo na vedenie účtovníctva? ďakujem
evina
23.06.08,18:17
Dobrý večer, dozvedela som sa dnes, že ak externe robím účtovníctvo nejakej firme, tak nestačí len faktúra, alebo len zmluva o dielo, ale že daňový úrad má "rád veľa papierov", že treba obe. Ako to máte ošetrené? Nemá niekto vzor zmluvy o dielo na vedenie účtovníctva? ďakujem

Ak zájdem do krajnosti a nie si platiteľ DPH nemusíš mať ani zmluvu, ani faktúru a podkladom k priznaniu príjmov sú zasielané platby na účet, alebo PPD ak Ti platia v hotovosti.
Takýto postup by samozrejme bol proti Tebe samej, lebo by si prácu nemala krytú a pri prípadnom riešení sporov a neplatení by mohli nastať komplikácie.
Ja osobne mám Zmluvu a na jej základe mesačne fakturujem - tak to máme dohodnuté.
Ak máš Zmluvu a v nej uvedené platobné podmienky a nie si platiteľ dph , žiadny zákon Ti nenariaďuje vystavovať aj faktúru a platby bežia na základe Zmluvy alebo opačne faktúry...
alicacka
25.06.08,09:08
Prosím Vás, vie mi niekto povedať, kde mám účtovať nákup PHM? Do Prevádzkovej réžie alebo nákup materiálu?
Ďakujem.
Monika V.
25.06.08,09:10
Prosím Vás, vie mi niekto povedať, kde mám účtovať nákup PHM? Do Prevádzkovej réžie alebo nákup materiálu?
Ďakujem.
ja to účtujem do prevádzkovej réžie.:)
Zoltán Kovács
25.06.08,09:10
Prosím Vás, vie mi niekto povedať, kde mám účtovať nákup PHM? Do Prevádzkovej réžie alebo nákup materiálu?
Ďakujem.

Réžia.
alicacka
25.06.08,09:13
Viete, v § 11 ods. 2 písm.c sa píše, že do zásob - materiálu sa majú účtovať palivá. Preto som počula, že sa to má účtovať tam.
alicacka
25.06.08,09:13
To platí vraj od 1.1. 2008. Dovtedy sa PHM malo účtovať do prevádzky. Odvtedy je to vraj už materiál, lebo je jasne povedané v zákone, že palivá tam patria. Prosím Vás o reakcie.
ZuzanaP
25.06.08,09:24
Monika V.
25.06.08,09:30
http://www.porada.sk/t81891-material-alebo-rezia.html
konkr. príspevok č. 8 :)
naozaj som o tom nevedela, idem si to opraviť a hlavne pozrieť ten §11.
Monika V.
25.06.08,09:36
§11 ods. 2 Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania - ja si myslím že keď si kúpim PHM do zásoby, tak vtedy účtovať ako materiál, ale ak PHM tankujem rovno do auta, čiže do spotreby, tak do prev. réžie.
alicacka
25.06.08,10:04
Monika prosím pozri si § 11 ods. 2 písm. C/ !!! tam je výslovne písané palivá.
Tak neviem, zvážte ako. Ja sa tiež chcem poradiť.
alicacka
25.06.08,10:06
Zuzka, mám to chápať, že ty účtuješ PHM do nákupu materiálu, t.j. vo výkaze bude v riadku - nákup materiálu, nie prevádzková réžia. ÁNO. Prepáč, ale musím sa uistiť, že to ešte niekto robí inak ako do prevádzkovej réžie.
Monika V.
25.06.08,10:55
Monika prosím pozri si § 11 ods. 2 písm. C/ !!! tam je výslovne písané palivá.
Tak neviem, zvážte ako. Ja sa tiež chcem poradiť.
Ospravedlňujem sa, asi som to zle pochopila. Ale aj ja by som rada poznala názory viacerých, pretože tiež sa ma to týka.
ZuzanaP
26.06.08,04:09
Zuzka, mám to chápať, že ty účtuješ PHM do nákupu materiálu, t.j. vo výkaze bude v riadku - nákup materiálu, nie prevádzková réžia. ÁNO. Prepáč, ale musím sa uistiť, že to ešte niekto robí inak ako do prevádzkovej réžie.


§ 11
Zásoby

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.


PHM patrí podľa mňa do prevádzkových látok, lebo slúži k prevádzkovaniu auta. Ale rada si prečítam názor aj iných...
macula
26.06.08,07:26
Ale stále tu ide o zásoby a jasne je v §11 odst.2 napísané, že ako materiál sa učtujú prevádzkové látky ,,do doby jeho uvedenia do používania", takže ja keď PHM hneď spotrebujem, tak nejde o zásoby, ale o réžiu.
Budem tiež rada ak sa niekto ešte vyjadrí k tejto téme.
ego.mc
26.06.08,07:35
Aj podľa mňa sa to všetko týka iba zásob.
Veď tak sa vlastne volá aj príslušný paragraf.
Ad macula: "do doby jeho uvedenia do používania ..." patrí k majetku podľa §10 (Pozrite si interpunkciu vety.)
Monika V.
26.06.08,07:43
Ospravedlňujem sa, asi som to zle pochopila. Ale aj ja by som rada poznala názory viacerých, pretože tiež sa ma to týka.
Už niekoľkokrát som si ten §11 prečítala, aj keď som si myslela, že som to zle pochopila, naďalej trvám na tom ,že ide len o zásoby a PHM hneď spotrebované, čiže natankované do auta sú prevádzková réžia.:)
macula
26.06.08,07:46
Aj podľa mňa sa to všetko týka iba zásob.
Veď tak sa vlastne volá aj príslušný paragraf.
Ad macula: "do doby jeho uvedenia do používania ..." patrí k majetku podľa §10 (Pozrite si interpunkciu vety.)
Máte pravdu, trochu som si to po svojom vysvetlila:)
aninam
26.06.08,08:15
Ohladom Faktur zaplatenych v hotovosti> princip jednoducheho uctovnictva je zalozeny na prijmoch a vydavkoch v uct.obobi- t.j.ak si platila fakturu v hotovosti, nemusis ju vobec evidovat do knihy zavazkov, lebo zavazok si hned - este u dodavatela - zaplatila, takze si ho hned aj vyrovnala.
liba2
26.06.08,10:03
Ohladom Faktur zaplatenych v hotovosti> princip jednoducheho uctovnictva je zalozeny na prijmoch a vydavkoch v uct.obobi- t.j.ak si platila fakturu v hotovosti, nemusis ju vobec evidovat do knihy zavazkov, lebo zavazok si hned - este u dodavatela - zaplatila, takze si ho hned aj vyrovnala.to s tou úhradou je síce pravda, ale evidenciu záväzkov treba aj keď boli v tom istom dni uhradené.
alicacka
26.06.08,10:25
Neviem, či tu ešte niekto rieši problém ohľadom účtovania PHM do materiálu. Keď si prečítam prvý riadok § 11 ods. 2 - t.j. ako materiál účtujem prevádzkové látky a potom pozriem ods. c/ , tak tam mám pekne vymenované, že ako prevádzkové látky účtujem palivo.
Prosím o názory.
betka
26.06.08,10:49
Nákup PHM účtujem rovno do réžie. Cvrknem palivo do auta, a behám na ňom.

Ak by som videla, že palivo stojí 35, Sk nakúpim do kanistrov 1000 l ;) a účtujem ako zásoby. Postupne ako by som palivo čerpala do auta, výdajkou by som dávala von zo zásob a v JU v rámci uz. účtovania by som zaúčtovala ako plus prev. réžia a mńus materiál na základe ID

Chcem sa spýtať: Ak tankujete do auta. A dávate ako zásoby, to si prijmete na sklad a potom hneď výdajkou porcujete tento benzín zo skladu podľa cesťáku? Idem 100 km, a dám výdajkou alikvotnú časť do spotreby, hmmmm to by sme sa narobili okolo paliva.

Čo sa týka prevádzkových látok: nakúpim olej do výroby, a postupne dávam do spotreby, pričom tieto prevádz.látky vstupujú do výrobného procesu....
- veľa vačších firiem, napr. autodoprava, zrejme majú svoje cistreny, kt. sú naplnené PHM a účtujú ako zásobu. Šoféri natankujú a potom ide výdaj zo skladu.

Ak máte problém, či účtovať ako zásoby alebo réžiu, stačí ošetriť v IS. ...Nákup PHM naša spoločnosť účtuje ako prevádzková réžia.....
alicacka
26.06.08,10:52
Ďakujem Betka za reakciu. Len neviem, už ste mali na to nejakú kontrolu? To všetko sa dá ošetriť Internou smernicou?
liba2
26.06.08,11:01
Ďakujem Betka za reakciu. Len neviem, už ste mali na to nejakú kontrolu? To všetko sa dá ošetriť Internou smernicou?
Alicka, pozri sa koľko PoradaBodov má betka. Odpovedi, ktorú od nej dostaneš, určite môžeš veriť. :)
betka
26.06.08,11:02
Postupy účtovania v JU (dôkaz)

11/(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Ano, mala som kontroly. Bolo to v poriadku.
betka
26.06.08,11:04
Alicka, pozri sa koľko PoradaBodov má betka. Odpovedi, ktorú od nej dostaneš, určite môžeš veriť. :)

Baba jedna, :DNie tak celkom, veď sa učíme neustále, a medzier v účte mám neúrekom :)
liba2
26.06.08,11:05
Postupy účtovania JÚ sú na 1. strane Porady :). Tu ti ich tiež prikladám:

Postupy účtovania JÚ (http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html)
erika_H
29.06.08,10:40
Ahojte,prosím Vás,mám faktúru za "poplatky ako náhrada nákladov spojených s prípravou a vyhotovením zmluvných dokumentov v súvislosti s uzatvorením leasingovej zmluvy".
nárok na odpočet DPH mám iba ak sa nejedná o osobný automobil áno prosím?
a tento lízing.poplatok účtujem do prevádzkovej réžie?(aj DPh-celú sumu ako prevádzk.réžia)
Ďakujem moc
alicacka
29.06.08,12:03
Betka, prosím ťa chcela by som sa ťa spýtať. Zmena bola od 1.1.2008 a do opatrenia ohľadom účtovania v JÚ bolo doplnené v § 11 , že ako materiál účtujeme prevádzkové látky a menovite palivá. Preto by som rada vedela, či sa nemá náhodou účtovať od prvého do materiálu. V ďalšom odseku sa hovorí, máš pravdu, že si účtovná jednotka podľa svojho vnútorného predpisu môže určiť, že to bude účtovať priamo do spotreby - ja to chápem tak, že netreba robiť jedine knihu zásob, ale neznamená to, že to nemá byť účtované do zásob?!. To, že sa účtuje do zásob hneď znamená, že sa má aj robiť kniha zásob?
Skúsme si rozobrať ods. 8 tohto paragrafu _ zásoby sa neúčtujú do knihy zásob, ale priamo do spotreby, a k sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky - táto veta podľa mňa hovorí len o tom, že sa nebude robiť kniha zásob, ale nie to, že sa to nebude účtovať do zásob, t.j. v tomto prípade do materiálu (hovoríme o palive - PHM).
Čo znamená účtovať do spotreby?! Účtovať do prevádzkových nákladov t.j. podľa par.4 ods. 6 písm.e bod 5? Lenže aj účtovanie u zásob má prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ...(viď §11 ods.2 písm.c).
No a práve o to mi ide. Či to ešte niekto chápe tak ako ja, t.j., že napriek tomu, že PHM tankuješ rovno do auta, je to prevádzková LÁTKA (materiál) - zásoby nie prevádzková RÉŽIA (§4 ods.6písm.e/), aj keď NEBUDEŠ ich účtovať do knihy zásob lebo si sa tak rozhodla podľa ods. 8. Práve tento odsek hovorí o tom, že aj keď sú to zásoby, ty sa môžeš rozhodnúť, že nebudeš ich ešte evidovať do KNIHY ZÁSOB.
No a teraz prosím o názory.
cactus
29.06.08,12:48
Betka, prosím ťa chcela by som sa ťa spýtať. Zmena bola od 1.1.2008 a do opatrenia ohľadom účtovania v JÚ bolo doplnené v § 11 , že ako materiál účtujeme prevádzkové látky a menovite palivá. Preto by som rada vedela, či sa nemá náhodou účtovať od prvého do materiálu. V ďalšom odseku sa hovorí, máš pravdu, že si účtovná jednotka podľa svojho vnútorného predpisu môže určiť, že to bude účtovať priamo do spotreby - ja to chápem tak, že netreba robiť jedine knihu zásob, ale neznamená to, že to nemá byť účtované do zásob?!. To, že sa účtuje do zásob hneď znamená, že sa má aj robiť kniha zásob?
Skúsme si rozobrať ods. 8 tohto paragrafu _ zásoby sa neúčtujú do knihy zásob, ale priamo do spotreby, a k sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky - táto veta podľa mňa hovorí len o tom, že sa nebude robiť kniha zásob, ale nie to, že sa to nebude účtovať do zásob, t.j. v tomto prípade do materiálu (hovoríme o palive - PHM).
Čo znamená účtovať do spotreby?! Účtovať do prevádzkových nákladov t.j. podľa par.4 ods. 6 písm.e bod 5? Lenže aj účtovanie u zásob má prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ...(viď §11 ods.2 písm.c).
No a práve o to mi ide. Či to ešte niekto chápe tak ako ja, t.j., že napriek tomu, že PHM tankuješ rovno do auta, je to prevádzková LÁTKA (materiál) - zásoby nie prevádzková RÉŽIA (§4 ods.6písm.e/), aj keď NEBUDEŠ ich účtovať do knihy zásob lebo si sa tak rozhodla podľa ods. 8. Práve tento odsek hovorí o tom, že aj keď sú to zásoby, ty sa môžeš rozhodnúť, že nebudeš ich ešte evidovať do KNIHY ZÁSOB.
No a teraz prosím o názory.


Nákup PHM účtujem rovno do réžie. Cvrknem palivo do auta, a behám na ňom.

Ak by som videla, že palivo stojí 35, Sk nakúpim do kanistrov 1000 l ;) a účtujem ako zásoby. Postupne ako by som palivo čerpala do auta, výdajkou by som dávala von zo zásob a v JU v rámci uz. účtovania by som zaúčtovala ako plus prev. réžia a mńus materiál na základe ID

Chcem sa spýtať: Ak tankujete do auta. A dávate ako zásoby, to si prijmete na sklad a potom hneď výdajkou porcujete tento benzín zo skladu podľa cesťáku? Idem 100 km, a dám výdajkou alikvotnú časť do spotreby, hmmmm to by sme sa narobili okolo paliva.

Čo sa týka prevádzkových látok: nakúpim olej do výroby, a postupne dávam do spotreby, pričom tieto prevádz.látky vstupujú do výrobného procesu....
- veľa vačších firiem, napr. autodoprava, zrejme majú svoje cistreny, kt. sú naplnené PHM a účtujú ako zásobu. Šoféri natankujú a potom ide výdaj zo skladu.

Ak máte problém, či účtovať ako zásoby alebo réžiu, stačí ošetriť v IS. ...Nákup PHM naša spoločnosť účtuje ako prevádzková réžia.....


Alicka, pozri sa koľko PoradaBodov má betka. Odpovedi, ktorú od nej dostaneš, určite môžeš veriť. :)


Postupy účtovania v JU (dôkaz)

11/(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Ano, mala som kontroly. Bolo to v poriadku.

Obdivujem tvoju neúnavnosť...:D:D:D
citované odpovede nestačia?

a ešte citácia z etikety PORADY

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
alicacka
29.06.08,12:49
Rada by som poprosila o radu. DPH z výkazu zaúčtujem každý mesiac (sme mesační platitelia) buď ako záväzok alebo ako pohľadávka. Kto mi vie povedať, čo s tým na konci roka. Veď na konci roka budem mať v pohľadávkach sumu, ktorú mi DÚ neuhradí celú, lebo v prípade ak mi na ´další mesiac vyjde povinnosť odvodu, tak budem musieť platiť ja a zaúčtujem záväzok a DÚ mi vráti len časť. Mám z toho chaos. Prosím Vás, to nie je ako v PÚ, že konečný stav sa má rovnať buď záväzku alebo pohľadávke voči DÚ každý mesiac? Takto sa mi tam budú hromadiť sumy aj v záväzkoch aj v príjmoch a nikdy tam nebudem mať nulu.
alicacka
29.06.08,12:51
Cactus, prosím ťa zadaj si do okienka hľadať - materiál alebo réžia. No budeš sa čudovať odpovediam. Mnohí tam hovoria práve že, PHM sa má účtovať do materiálu. Preto neviem pochopiť, ako môže byť toľko odlišných názorov???? a ty ma ešte upozorňuješ? Ja chcem len vedieť, ako to vlastne robíte a poradiť sa, ale vedieť NAOZAJ, nie len aby bolo...
cactus
29.06.08,13:04
Cactus, prosím ťa zadaj si do okienka hľadať - materiál alebo réžia. No budeš sa čudovať odpovediam. Mnohí tam hovoria práve že, PHM sa má účtovať do materiálu. Preto neviem pochopiť, ako môže byť toľko odlišných názorov???? a ty ma ešte upozorňuješ? Ja chcem len vedieť, ako to vlastne robíte a poradiť sa, ale vedieť NAOZAJ, nie len aby bolo...

pretože sa pýtaš stále dookola jedno a to isté.

v Betkinom príspevku č. 581 si mala túto vetu:

Ak máte problém, či účtovať ako zásoby alebo réžiu, stačí ošetriť v IS. ...Nákup PHM naša spoločnosť účtuje ako prevádzková réžia....., čiže stačí ošetriť v IS.


To je aj môj názor...
tetrisss
29.06.08,13:04
Podla mojej mienky je tolko nazorov na uctovnictvo vo vela pripadoch, ja tiez uctujem PHM ako nakup materialu a nie do rezie a to preto, ze hned mam prehlad, kolko PHM som zakupila, podla mna je to jednoduchsie, inak by som potrebovala nejaku inu pomocnu evidenciu. Myslim si ale, ze to, kde to zauctujes, nie je az take dolezite, pretoze konieckoncov su to vsetko naklady ovplyvnujuce zaklad dane, dolezitejsie je, aby ti spotreba sedela s technickym preukazom a vykazanymi jazdami. Este, kontrolu som uz mala dvakrat, ale taketo veci ich nejako netrapili, ked ti nabehnu, to budu ine veci narade:D
erika_H
29.06.08,14:27
Ahojte,prosím Vás,mám faktúru za "poplatky ako náhrada nákladov spojených s prípravou a vyhotovením zmluvných dokumentov v súvislosti s uzatvorením leasingovej zmluvy".
nárok na odpočet DPH mám iba ak sa nejedná o osobný automobil áno prosím?
a tento lízing.poplatok účtujem do prevádzkovej réžie?(aj DPh-celú sumu ako prevádzk.réžia)
Ďakujem moc
posúvam
alicacka
29.06.08,14:54
Ďakujem veľmi pekne za názor. Naozaj je to také otravné, keď niekto chce niečo presne vedieť, Cactus?
Účtovník by mal byť presný, tak pravdepodobne túto vlastnosť som si už osvojila.
Aj ostatným ďakujem za názor. Som rada, že aspoň niekto si myslí, že je to do materiálu. Ja to tiež budem tam účtovať.
Pekný deň.
alicacka
29.06.08,14:56
Ešte aby som pridala, prečo mi nesedí odpoveď, že stačí ošetriť v IS a môžeš účtovať do prevádzkovej réžie: To, že stačí ošetriť v IS podľa mňa nesúvisí s prevádzkovou réžiou a so zásobami, ale súvisí s tým, že to účtuješ do zásob, ale nevedieš knihu zásob, t.j. či vedieš, či nevedieš knihu zásob, sú to zásoby, a to že knihu zásob nevedieš - to máš ošetrené v IS.
Zoltán Kovács
29.06.08,15:01
Ešte aby som pridala, prečo mi nesedí odpoveď, že stačí ošetriť v IS a môžeš účtovať do prevádzkovej réžie: To, že stačí ošetriť v IS podľa mňa nesúvisí s prevádzkovou réžiou a so zásobami, ale súvisí s tým, že to účtuješ do zásob, ale nevedieš knihu zásob, t.j. či vedieš, či nevedieš knihu zásob, sú to zásoby, a to že knihu zásob nevedieš - to máš ošetrené v IS.

Nesúhlasím. Ak máš v IS uvedené, že pre teba PHL nie je materiál, ale režijné náklady, tak môžeš účtovať do réžie.
tetrisss
29.06.08,15:10
Aky ma zmysel tato debata, ci je to material alebo rezia je to v konecnom zuctovani uplne jedno. Ma snat niekto s tym skusenost, ze vam to daniari vytkli? Zase sa aj tak nikde nedostaneme, ako pri vydavkovych dokladoch.
Monika Kováčová
29.06.08,15:43
pre tetriss: niečo iné je kontrola dane z príjmu a s tým súvisiace správne vyčíslenie základu dane (príjmy mínus výdavky - v tomto prípade súhlasím, je to jedno...) a niečo iné je kontrola vedenia účtovníctva, na ktorú sa kontrolór zamerá ihneď po zistení, že vo vyčíslení správneho základu dane nie je chyba...
a vedenie účtovníctva musí byť tiež v súlade s predpismi o.i. i v súlade s postupmi účtovania... o tých tu bola reč.
tetrisss
29.06.08,16:47
Netajim sa, ze nie som uctovnik povolanim i ked ma tato problematika zaujima a ako matematicku dokonca aj bavi, ba uchvacuje prepracovanie celeho systemu a mam velku uctu k ludom, ktori ho ovladaju a hnevam sa na tych, ktori sa tym zivia a pritom velmi malo vedia. Ja sama si sice uctovnictvo robim, ale ozaj len pre seba na vlastne riziko, pretoze uznavam, ze na to, aby som si pytala za to peniaze musim vediet vela a vela. Tymto uvodom som len chcela zdoraznit, ermon, ze mam velku uctu k vasim vedomostiam, ale dovolim si aj trochu rypnut, pretoze uctovnictvo nie je veda pre seba, ale my praktici mame sem tam iny nazor, takze preto si sem tam aj dovolim sa zapojit do tychto odbornych debat, pretoze v praxi tieto veci su o nicom.
alicacka
30.06.08,10:03
Myslím si, že tieto debaty dávajú mnohým ľudom veľmi veľa. Už aj preto, lebo nie každý si vie správne vyložiť zákon. Je potrebné totiž vedieť čítať medzi riadkami. A kto to nevie, ten sa radí, alebo sa pokúša aspoň takto zistiť názory iných, prekonzultovať a vykonzultovať, čo sa dá. Preto si myslím, že je veľmi dobré o týchto veciach rozprávať .Už či je pre niekoho prijateľný tento spôsob alebo nie. Ďakujem.
tetrisss
30.06.08,10:32
No ale sama vidis, ze ta nemozu uspokojit, pretoze su tu rozne nazory, dokonca niekedy aj protirecive, takze nakoniec si aj tak musis vybrat sama. Myslim, ze ked si este raz precitas moj prispevok, tak zistis, ze proti debatam o probleme nic nenamietam, len proti zbytocnemu teoretizovaniu tam, kde to nema prakticky zmysel.
invest
30.06.08,10:34
Ďakujem veľmi pekne za názor. Naozaj je to také otravné, keď niekto chce niečo presne vedieť, Cactus?
Účtovník by mal byť presný, tak pravdepodobne túto vlastnosť som si už osvojila.
Aj ostatným ďakujem za názor. Som rada, že aspoň niekto si myslí, že je to do materiálu. Ja to tiež budem tam účtovať.
Pekný deň.

Ak môžem vyjadriť svoj názor? účtujem aj JU aj PU a v PU je to všetko prehľadnejšie PHM sa účtuje samozrejme do spotreby materiálu na analytiku. V JU to potom automaticky padá do materiálu. Tiež som s tým mala v JU dosť problém, preto som sa pýtala daňového poradcu a on mi to vysvetlil, že v JU do materiálu ide všetko čo je hmotné a do réžie služby.
Jana Acsová
30.06.08,10:39
Ešte aby som pridala, prečo mi nesedí odpoveď, že stačí ošetriť v IS a môžeš účtovať do prevádzkovej réžie: To, že stačí ošetriť v IS podľa mňa nesúvisí s prevádzkovou réžiou a so zásobami, ale súvisí s tým, že to účtuješ do zásob, ale nevedieš knihu zásob, t.j. či vedieš, či nevedieš knihu zásob, sú to zásoby, a to že knihu zásob nevedieš - to máš ošetrené v IS.Čo sa týka povinností vnútorného predpisu pri účtovaní zásob priamo do spotreby, chápem to rovnako ako uvádzate.

Povinnosť predpisu či účtovať do réžie alebo materiálu rýchloobrátkové zásoby, resp. zásoby určené pre okamžitú spotrebu nie je obsiahnutá v postupoch účtovania priamo.

A čo sa týka debaty či materiál alebo zásoba, dávam do pozornosti "verný a pravdivý obraz účtovníctva premietnutý v účtovnej závierke". Možno je niekomu jedno, kde je to v peňažnom denníku ale nemusí to byť jedno používateľovi účtovnej závierky, ktorého je možné v niektorých prípadoch uviesť do omylu pri čítaní výkazu účtovnej závierky.
antiny
30.06.08,15:05
Monika prosím pozri si § 11 ods. 2 písm. C/ !!! tam je výslovne písané palivá.
Tak neviem, zvážte ako. Ja sa tiež chcem poradiť.

keď máš stále pochybnosti alebo sa ti nepáčia názory ktoré si už dostala od ostatných na porade tak choď hľadať inam
stále môžeš napísať aj DR SR.
Jana Acsová
30.06.08,15:37
keď máš stále pochybnosti alebo sa ti nepáčia názory ktoré si už dostala od ostatných na porade tak choď hľadať inam
stále môžeš napísať aj DR SR.Nemyslím si, že máte dôvod na tento tón. Diskusia prebiehať môže bez ohľadu na to, či sa dotaz predloží alebo nie. A často prebieha práve kvôli odpovediam z DRSR.
Jana Acsová
30.06.08,15:55
Aj ostatným ďakujem za názor. Som rada, že aspoň niekto si myslí, že je to do materiálu. Ja to tiež budem tam účtovať.Som presvedčená, že neporušíte žiadne ustanovenie postupov, ak tak budete postupovať. A nebudete potrebovať ani smernicu o účtovaní spotreby PHL do prevádzkovej réžie. Samozrejme vnútorný predpis k účtovaniu materiálu bez účtovania na sklad áno. Ale to sa predpokladám netýka iba PHL ...
alicacka
30.06.08,17:12
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť v takejto veci?
Prebrala som účtovníctvo po inej osobe. Oni doteraz účtovali niektoré veci, ktoré ja účtujem do materiálu na prevádzkovú réžiu. Môžem to zmeniť? Podľa mňa zákon o účtovníctve mi dovoľuje zmeniť spôsob účtovania iba od 1.1. To znamená, musím pokračovať v tom spôsobe, ako to oni doteraz robili, aj keď s tým celkom nesúhlasím?
Nemáte náhodou s tým nejaké skúsenosti?
alicacka
30.06.08,17:24
Prosííííím. Nikto mi nevie poradiť?
Monika Kováčová
30.06.08,17:58
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť v takejto veci?
Prebrala som účtovníctvo po inej osobe. Oni doteraz účtovali niektoré veci, ktoré ja účtujem do materiálu na prevádzkovú réžiu. Môžem to zmeniť? Podľa mňa zákon o účtovníctve mi dovoľuje zmeniť spôsob účtovania iba od 1.1. To znamená, musím pokračovať v tom spôsobe, ako to oni doteraz robili, aj keď s tým celkom nesúhlasím?
Nemáte náhodou s tým nejaké skúsenosti?

preberať účtovníctvo počas roka je nešťastie...
kto bude zodpovedný za účtovnú uzávierku? pravdepodobne alicacka, že?
poukáž na chyby v postupe účtovania, zdôvodni si svojou profesionalitou a zodpovednosťou, oporou v zákone, priprav si cenovú ponuku a naúčtuj ešte raz od 1.1.... takto to robím ja a mám čisté svedomie.
antiny
30.06.08,19:40
preberať účtovníctvo počas roka je nešťastie...
kto bude zodpovedný za účtovnú uzávierku? pravdepodobne alicacka, že?
poukáž na chyby v postupe účtovania, zdôvodni si svojou profesionalitou a zodpovednosťou, oporou v zákone, priprav si cenovú ponuku a naúčtuj ešte raz od 1.1.... takto to robím ja a mám čisté svedomie.
áno spravila som to isté (najväčší problém je s chýbajúcimi dokladmi
a čo ma dokáže vytočiť keď majiteľ fi. ktorej účtovníctvo som preberala vyhlásil robte to tak ako on - on v tom mal poriadok, už som sa to naučila predýchať)
dobrú noc všetkým
Jana Acsová
01.07.08,05:35
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť v takejto veci?
Prebrala som účtovníctvo po inej osobe. Oni doteraz účtovali niektoré veci, ktoré ja účtujem do materiálu na prevádzkovú réžiu. Môžem to zmeniť? Podľa mňa zákon o účtovníctve mi dovoľuje zmeniť spôsob účtovania iba od 1.1. To znamená, musím pokračovať v tom spôsobe, ako to oni doteraz robili, aj keď s tým celkom nesúhlasím?
Stotožňujem sa s tým, čo uvádzate.
Jana Acsová
01.07.08,05:36
Prosííííím. Nikto mi nevie poradiť?Večer o pol deviatej? Aj keď ste rozprúdili debatu neznamená to, že v každú dennú aj nočnú hodinu :) Trpezlivosť. Sme tu dobrovoľne. Dobrovoľne sa pýtame, dobrovoľne odpovedáme.
Tinika
01.07.08,18:30
Dobrý deň, teda už večer, vie mi niekto poradiť ohľadne zmluvy o dielo? Do akej časti mám napísať bod o mlčanlivosti? Ďakujem
Manual
01.07.08,18:51
Dobrý deň, teda už večer, vie mi niekto poradiť ohľadne zmluvy o dielo? Do akej časti mám napísať bod o mlčanlivosti? Ďakujem
Do bodu:
Ďalšie ujednania. A ak ti na tom moc záleží tak to v zmluve označiť ako podstatnú časť ZoD.
betka
01.07.08,19:14
A čo sa týka debaty či materiál alebo zásoba, dávam do pozornosti "verný a pravdivý obraz účtovníctva premietnutý v účtovnej závierke".

Nie je to jedno??;)

(Konečne som Janku nalapala :D:D)
betka
01.07.08,20:07
Dostala som sa k tejto téme až v nemocnici:D:D:D. Je tu dobrý pokoj a ešte lepšia diskusia ohľadom účtovania ako voľakedy.:)

Rozoberme si pár možno banálnch vecí v JU, ako účtujeme, možno moja odpoveď bude vyzerať hlúpo, ale nevadí mi, že si pomyslíte, že som blbec :)

§ 11
Zásoby

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako

c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,

A čo potom znamená prevádzková réžia? Myslím si, že ide tak isto o nejaký "materiál-spotrebný materiál", kt. slúži na prevádzku účtovnej jednotky ako celku.

Ak by sa mali účtovať ako materiál všetky tieto prevádzkové látky, je potrebné zrúšiť termín-chlievik prevádzková réžia a nahradiť ho iným termínom napr. SLUŽBY.
Ale čo potom s energiami? Veď tie sa účtujú v prevádzkovej réžii a taktiež slúžia k prevádzke účtovnej jednotky ako celku. Dobre, urobme ďalší chlievik v PD: ENERGIE

Pod pojmom prevádzová réžia osobne chápem všetko, čo okamžite spotrebujem a slúži mi na prevádzku mojej UJ: teda idú sem služby (to je jasné), energie a ................

Podľa postupov účtovania by som mala kúpu špendlíka zaúčtovať do materiálu a nie do réžie, jeden kus toaletného papiera do materiálu, nie okamžite použitie :D- do réžie, "logicky" podľa postupov PHM do materiálu, nie do réžie, klince, klučky, fixy, perá, kancelársky papier (nie tonu:D) všetko by malo ísť do materiálu, lebo slúži na prevádzku..... Sú to zaujímavé teorie, ale osobne i tak všeky tieto veci budem účtovať do prev. réžie, nakoľko mi tento "stlpček" taktiež slúži na prevádzku UJ, ale nech mi postupy špecifikujú načo slúži prev. réžia.

:rolleyes:;)
Manual
02.07.08,04:30
Súhlasím s betkou a ešte doplním, že nezaškodilo by viac používať zdravý sedliacky rozum.
Jana Acsová
02.07.08,06:01
Tak ako nie je všetko biele, nie je ani všetko čierne. Debata sa odvíjala jednosmerne. Preto aj druhý smer.

A aj napriek tomu, že sa môže zdať, že je to jedno. Jedno to nie je. Ak hovoríme o zdravom rozume už je zrejmé, že to jedno nie je, ale uvažujeme o konkrétnych podmienkach a konkrétnych dôsledkoch. A o tom to je.

V žiadnom príspevku netvrdím, že niečo sa musí, ani že je to tak ani onak. Každú odpoveď je potrebné chápať vo vývoji témy. Keď to nerobíme, spravidla ujde zmysel.
Jana Acsová
02.07.08,06:05
Súhlasím s betkou a ešte doplním, že nezaškodilo by viac používať zdravý sedliacky rozum.
Pravdaže.

keď máš stále pochybnosti alebo sa ti nepáčia názory ktoré si už dostala od ostatných na porade tak choď hľadať inam
stále môžeš napísať aj DR SR.
Len niekedy je potrebné aj rozdiskutovať.
erika_H
03.07.08,06:05
Dobrý deň,prosím Vás,ako správne účtujete nákup mobilného telefónu?
Prevádzková réžia?príp.PR s členením krátkodobý majetok..?
Ďakujem pekne
Zoltán Kovács
03.07.08,06:16
Dobrý deň,prosím Vás,ako správne účtujete nákup mobilného telefónu?
Prevádzková réžia?príp.PR s členením krátkodobý majetok..?
Ďakujem pekne

Ja to účtujem tak ako píšeš.
erika_H
03.07.08,06:54
Ďakujem Vám poraďáci.
Krásny slnečný dník prajem:)
alicacka
05.07.08,14:19
Od 1.1. sa účtuje ako zásoby - pozri § 11 opatrenia pre účtovanie v JÚ. Aj keď nebudeš viesť evidenciu zásob - čo si určíš v internej smernici.
danuliena
05.07.08,17:31
Ahojte! Chcem sa vás opýtať - výkazy do sociálnej poisťovne odvádzam za szčo zvlášť a za zamestnancov tiež???.... Môžem ich dodať aj tie tri dni po zaplatení????
alicacka
05.07.08,17:34
Za SZČO neodvádzaš výkazy. Odvádzaš len za zamestnancov.
evina
05.07.08,17:35
Ahojte! Chcem sa vás opýtať - výkazy do sociálnej poisťovne odvádzam za szčo zvlášť a za zamestnancov tiež???.... Môžem ich dodať aj tie tri dni po zaplatení????

SZČO za seba výkazy neposiela. posiela len k 30.6. výpis z daňového priznania. Výkazy odosielate v deň výplaty. kedy aj platíte.
alicacka
05.07.08,17:36
Zamestnávateľ vo výkaze uvedie rodné čísla atď. zamestnancov, ktorí sú u neho zamestnaní. Nechápem, prečo chceš za SZČO vypĺňať výkaz. On platí podľa toho, koľko mu vyšlo po prepočte zo základu dane. Platí mesačne rovnakú sumu. Tá sa neuvádza nikde vo výkaze.
alicacka
05.07.08,17:38
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, prvýkrát idem robiť štvrťročný výkaz DPH. Neviem, či to robím správne. Všetko, čo sme platili som uviedla do § 51 ods. 1 a/ˇzák. o DPH. Neviem, či je to správne. T.j. čo môže byť niečo iné, ako tento paragraf?
alicacka
05.07.08,17:39
Prečítala som si zákon o DPH, ale bola by som rada, keby ste mi povedali aj slovne - t.j. niekto zo svojej skúsenosti. Človek lepšie pochopí, keď mu to niekto povie, ako keď niečo prečíta. Veľmi pekne ďakujem.
alicacka
05.07.08,17:40
Za štvrťrok som mala faktúry a pokladničné bločky na PHM, materiál, nájomné, kancelárske potreby, čistiace potreby. Všetko som dala do § 51 ods. 1 písm.a/. Je to správne?
alicacka
05.07.08,17:42
Ešte by som sa rada spýtala. Účtujem v OBERON-e. Neviem, ako zaokrúhľujete základ dane? Stretávam sa s bločkami, kde je uvedené aj zaokrúhľovanie. To uvádzam do kolónky bez DPH, t.j. podľa dokladu mám presne DPH aj základ dane a zaokrúhľovanie v kolónke bez DPH. Máte nejaké iné skúsenosti ako to uvádzať?
alicacka
05.07.08,17:47
Viete mi niekto poradiť ohľadom predčasného vyplatenia leasingu? Podnikateľ v apríli vyplatil leasing a predal auto. Čo mi bude treba urobiť, aby sme to mali v poriadku?
alicacka
05.07.08,17:48
Rada by som sa spýtala, či má niekto skúsenosť s takým leasingom, ktorý účtujete priamo do réžie. Na splátkovom kalendári mám uvedený aj základ dane, ale dph nevyčíslené. Ešte som sa s takýmto splátkovým nestretla. To sa neuplatňuje potom DPH, aj keď uviedli základ dane pre DPH?
Monika Kováčová
06.07.08,11:18
Rada by som sa spýtala, či má niekto skúsenosť s takým leasingom, ktorý účtujete priamo do réžie. Na splátkovom kalendári mám uvedený aj základ dane, ale dph nevyčíslené. Ešte som sa s takýmto splátkovým nestretla. To sa neuplatňuje potom DPH, aj keď uviedli základ dane pre DPH?
čo je predmetom leasingu?
DPH nemusí byť na každom splátkovom kalendári...
Monika Kováčová
06.07.08,11:20
alicacka používaš vyhľadávač?
Hore: Akú informáciu hľadáte? tu klikni, napíš kľúčové slovo napr. "zaokrúhľovanie Oberon" a nájdeš témy, v ktorých sme tvoj problém rozdiskutovali...
alicacka
06.07.08,14:46
Ďakujem ti ermon za radu. Vďaka tebe som sa k výsledku dopracovala. Si zlatý.
alicacka
06.07.08,14:48
Predmetom leasingu je osobné auto evasion, keď to píšem dobre. Platí sa leasing a nie je vyčíslené DPH, len základ dane. Neviem, účtovníctvo som prebrala teraz po jednej účtovníčke, že by sa nemohlo uplatniť DPH? Ona doteraz platby účtovala do prevádzkovej réžie, kde aj ja samozrejme musím, keďže postupy meniť nemôžem, len nikde nevidím DPH v jej peňažnom denníku. Neviem potom, prečo je na splátkovom uvedený základ dane. :)
evina
06.07.08,14:49
Predmetom leasingu je osobné auto evasion, keď to píšem dobre. Platí sa leasing a nie je vyčíslené DPH, len základ dane. Neviem, účtovníctvo som prebrala teraz po jednej účtovníčke, že by sa nemohlo uplatniť DPH? Ona doteraz platby účtovala do prevádzkovej réžie, kde aj ja samozrejme musím, keďže postupy meniť nemôžem, len nikde nevidím DPH v jej peňažnom denníku. Neviem potom, prečo je na splátkovom uvedený základ dane. :)

Na DPH z osobného auta nemôžeme uplatniť odpočet, ale na správnom splátkovom kalendári je vyčíslená a účtuje sa do prevádzkovej réžie.
alicacka
06.07.08,14:50
Rada by som sa ešte spýtala, čo sa týka koeficientu DPH. Je mi to španielska dedina. Keďže som si už všetko na porade ohľadom toho prečítala, i zákon o DPH, ani tak nechápem. Kedy treba sledovať, či koeficientovať alebo nie? Týka sa to mojich vyšlých faktúr, alebo došlých faktúr? Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
alicacka
06.07.08,14:52
Ďakujem ti evina, znamená to, že mi tá splátka bude celá ovplyvňovať aj základ dane? alebo na konci roka to budem musieť nejako upravovať?
evina
06.07.08,14:55
Rada by som sa ešte spýtala, čo sa týka koeficientu DPH. Je mi to španielska dedina. Keďže som si už všetko na porade ohľadom toho prečítala, i zákon o DPH, ani tak nechápem. Kedy treba sledovať, či koeficientovať alebo nie? Týka sa to mojich vyšlých faktúr, alebo došlých faktúr? Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

V prípade, ak máš na výstupe plneniia oslobodené od DPH
§
49
3/ Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.
4/ Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
alicacka
06.07.08,14:57
T.j. ak by som ja chcela niečo fakturovať s oslobodením od DPH ?
evina
06.07.08,14:59
Ďakujem ti evina, znamená to, že mi tá splátka bude celá ovplyvňovať aj základ dane? alebo na konci roka to budem musieť nejako upravovať?

netrúfnem si jednoznačne odpovedať bez poznania Tvojho splátkového kalendára.
U lizingu ovplyvňuje daňový základ tzv. rovnomerný odpis z obstarávacej ceny, t.j. obstarávacia cena = výška istiny + spracovateľský poplatok + kúpna cena po skončení lizingu , všetko bez DPH deleno dĺžka lizingu a krát počet mesiacov, v ktorých je predmet lizingu využívaný. Máš na to peknú tabuľku od Maríny

http://www.porada.sk/t9121-p4-leasing-tabulka-v-exceli.html
evina
06.07.08,15:00
T.j. ak by som ja chcela niečo fakturovať s oslobodením od DPH ?

Ak by ste mali služby podľa horeuvedeného paragrafu 49 oslobodené a na ne používali vstupy....
alicacka
06.07.08,15:00
Aj u takého leasingu, u ktorého DPH nemôžeš odpočítať? Aj taký môžeš odpisovať časovým odpisovaním? :)
evina
06.07.08,15:03
Aj u takého leasingu, u ktorého DPH nemôžeš odpočítať? Aj taký môžeš odpisovať časovým odpisovaním? :)

Uplatnenie odpočtu DPH a odpisovanie lizingu sú dve rozdielne veci. V prvom prípade ide o DPH a v druhom prípade o daň z príjmu. Každý lizing takto odpisuješ a u žiadneho lizingu v súčasnej dobe nie je DPH súčasťou obstarávacej ceny.
alicacka
06.07.08,15:04
Ten koeficient už asi chápem. To znamená, ak by som ja poskytovala nejaké služby (my sme ale stavebná firma a to nie je oslobodené od DPH) (tie služby sú napr. poštovné... a tie ďalšie, čo sú v zákone + nájom, pri ktorom sa môžem rozhodnúť) s oslobodením, tak musím koeficientovať.
Ak ale budem prenajímať niekomu kanceláriu a rozhodnem sa to fakturovať s DPH, tak nemusím koeficientovať. Však?
A bude to správne, ak v cene nájmu je zahrnutá aj elektrika a plyn? Napr. bude platiť 4000,- Sk za všetko- nájom+plyn+ elektrika. Na to vypočítam 19 % DPH. A takto nemusím koeficientovať. Však?
alicacka
06.07.08,15:05
Čo sa týka toho leasingu. T.j. aj keď si nemôžem uplatniť DPH, aj tak budem odpisovať z OC bez DPH (a časovo). Chápem to dobre?
alicacka
06.07.08,15:08
Ešte jedna otázka : Keď mne niekto nebude fakturovať DPH práve kvôli tomu, že sa tak rozhodol, lebo sa mohol rozhodnúť - povedzme, že ide o nájom), to neovplyvní u mňa koeficientovanie, alebo nekoeficientovanie. To je jeho záležitosť, nie moja. Ja koeficientujem len vtedy, ak sa to rozhodnutie prenajímať s DPH alebo bez DPH, týka MOJEJ VYSLEJ FAKTURÁCIE. No, dúfam,že to už chápem.
alicacka
06.07.08,15:09
Aj taký leasing časovo odpisujem, u ktorého neuplatňujem DPH, alebo normálne - t.j. rovnomerne alebo zrýchlene ?
Prepáč za moje otázky, ale rada by som si v tom urobila jasno, keďže s týmito vecami sa stretávam teraz prvýkrát.
alicacka
06.07.08,15:12
Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť čo sa týka §§-ov DPH? Keď mi dôjdu faktúry, to sú vždy § 51 ods. 1 písm.a/. A keď je to dobropis - tak ktorý § mám vyseparovať zo softu? Vopred vďaka za radu.
danuliena
07.07.08,17:08
len pre upresnenie: nákup tovaru, nákup kanc. potrieb,nafta, nájom energie, nákup softwaru...to sú všetko vstupy ktoré si môžem odpočítať z dane???
Monika Kováčová
07.07.08,17:11
len pre upresnenie: nákup tovaru, nákup kanc. potrieb,nafta, nájom energie, nákup softwaru...to sú všetko vstupy ktoré si môžem odpočítať z dane???

určite nie
Monika Kováčová
07.07.08,17:13
len pre upresnenie: nákup tovaru, nákup kanc. potrieb,nafta, nájom energie, nákup softwaru...to sú všetko vstupy ktoré si môžem odpočítať z dane???

uvedené výdavky si môžeš odpočítať z príjmu .... a rozdiel medzi príjmami a výdavkami je suma (= základ dane), z ktorej vypočítaš daň. Z dane si výdavky na nákup tovaru, nákup kanc. potrieb,nafta, nájom energie, nákup softwaru odpočítať nemôžeš.
danuliena
07.07.08,17:26
uvedené výdavky si môžeš odpočítať z príjmu .... a rozdiel medzi príjmami a výdavkami je suma (= základ dane), z ktorej vypočítaš daň. Z dane si výdavky na nákup tovaru, nákup kanc. potrieb,nafta, nájom energie, nákup softwaru odpočítať nemôžeš.

Díky...tak som to aj myslela, len som sa zle vyjadrila....
Valuška
09.07.08,12:35
Mohli by ste mi poradiť ako v JÚ zaevidovať vybraný kúpeľný poplatok od klientov, nakoľko tento poplatok v tej istej výške ako sme ho vybrali, aj odvedieme obecnému úradu.
Má to byť príjem OZD, výdaj OZD?
Monika Kováčová
09.07.08,12:40
Príjem NZD, výdaj NZD
erika_H
10.07.08,07:15
Dobrý deň, môžem v JÚ nakúpiť vo vlastnom obchode?
Napríklad mám obchod s farbami a nakúpim si farbu na vymaľovanie vlastnej prevádzky,mám príjmový PD z vlastnej registr.pokladnice.
Je to takto prosím správne?môžem normálne takúto potvrdenku zaúčtovať do Peňdenníka?
Ďakujem
Monika Kováčová
10.07.08,08:39
je to pritiahnuté za vlasy. Prečo si kupuješ u seba na vymaľovanie prevádzky???? Jednoducho farbu, ktorú použiješ na vymaľovanie zaraď do prevádzkovej réžie, a ostatnú ako nákup tovaru. REsp. nákup tovaru - výdajka farieb na vymaľovanie, zápis v PD pri uzávierkových operáciach mínusom nákup tovaru.
JM1968
10.07.08,16:39
zdravím všetkých, prosím o pomoc,hľadám už hodnú chvíľku tému o zaraďovaní IM kúpeného pred začatím podnikania (súkromne) a teraz používaného na podnikanie a neviem nájsť, prosím ponavigujte ma, díky
optimistka
10.07.08,16:59
o aký majetok sa jedná, kedy si ho obstaral ako súkromná osoba ?
JM1968
10.07.08,17:05
o aký majetok sa jedná, kedy si ho obstaral ako súkromná osoba ?
je to tlačiareň zakúpená v r.2006 a mob.telefón, SZČO začal podnikať v r.2007, teraz kúpil notebook a chce zaradiť k nemu aj tlačiareň, neviem ako v JÚ, či cez nepeňažnú operáciu na X25, buď za 1,-, alebo 0,-, alebo len viesť v evidencii Knihy drob.HM. Niekde tu už takéto téma bola, len ju neviem nájsť, veľmi ďakujem
Marína
10.07.08,17:12
JM1968
10.07.08,17:16
JM1968
10.07.08,17:28
Pozri prísp. 6 a 7 v téme http://www.porada.sk/t56450-zivnostnik-a-pc.html
a tému http://www.porada.sk/t43842-zaradenie-majetku-v-akej-cene.html
ešte raz vďaka, takže zaradenie s nulovou hodnotou ok, len spôsob zaradenia mi nie je jasný, či cez nepeňažnú operáciu cez interný doklad, alebo len do Knihy DHIM. Hoci ako tak premýšľam, keď je hodnota nula, nepeňažná operácia sa mi nezdá....Prosím o radu, díky
erika_H
10.07.08,17:39
je to pritiahnuté za vlasy. Prečo si kupuješ u seba na vymaľovanie prevádzky???? Jednoducho farbu, ktorú použiješ na vymaľovanie zaraď do prevádzkovej réžie, a ostatnú ako nákup tovaru. REsp. nákup tovaru - výdajka farieb na vymaľovanie, zápis v PD pri uzávierkových operáciach mínusom nákup tovaru.
OK, Ďakujem pekne.
Monika Kováčová
10.07.08,18:00
ešte raz vďaka, takže zaradenie s nulovou hodnotou ok, len spôsob zaradenia mi nie je jasný, či cez nepeňažnú operáciu cez interný doklad, alebo len do Knihy DHIM. Hoci ako tak premýšľam, keď je hodnota nula, nepeňažná operácia sa mi nezdá....Prosím o radu, díky

do knihy majetku
JM1968
10.07.08,18:04
do knihy majetku
ďakujem:)
alicacka
11.07.08,18:18
Prosím Vás, kde účtujete nákup mobilného telefónu za 1,- Sk? A kde kancelárske potreby od 1.1.2008? Ďakujem za odpovede.
Monika Kováčová
11.07.08,18:57
do knihy majetku
sem
alicacka
12.07.08,08:46
Prepáč ermon, teraz neviem, či si odpovedal mne, alebo komu. T.j. kancelárske potreby účtujete do nákup materiálu alebo prevádzková réžia ? Samozrejme od 1.1.2008. A taktiež aj mobilný telefón za 1,- Sk?
Tweety
12.07.08,18:19
Prosím Vás, kde účtujete nákup mobilného telefónu za 1,- Sk? A kde kancelárske potreby od 1.1.2008? Ďakujem za odpovede.
Tam, kde sa účtovali aj pred 1.1.2008. :)
erika_H
12.07.08,18:45
Prepáč ermon, teraz neviem, či si odpovedal mne, alebo komu. T.j. kancelárske potreby účtujete do nákup materiálu alebo prevádzková réžia ? Samozrejme od 1.1.2008. A taktiež aj mobilný telefón za 1,- Sk?

mobilný telefón-PR
kancel.potreby-PR
ale: ekonomická firma,-tam sme to účtovali ako materiál..
erika_H
12.07.08,18:55
Dobrý večer poraďáci,mohli by ste mi prosím poradiť:
mám došlú faktúru z ČR.Vystavená 6.6.08 v CZK.Ja si ju zaúčtujem v CZK..
do softwaru zadam kurz-ked bola faktura vystavena,+ kurz datumu zdanit.plnnia- v tomto pripade to bude myslim rovnaky datum (vystavena 6.6., faktura dorucena spolu s tovarom 10.6,ale do DPH beriem datum 6.6. správne?

tovar bol dodaný 10.6., firmou slovak parcel services,tej bola zaplatená suma v SKK- cca o 200 sk vyššia-to by som zaúčtovala ako kurzová strata..?môže byť? to účtujem do prevádzkovej réžie?

Ďakujem moc,toto robím prvý raz,tak rozmýšlam,ako by to mohlo byť správne..
Monika V.
12.07.08,19:04
Dobrý večer poraďáci,mohli by ste mi prosím poradiť:
mám došlú faktúru z ČR.Vystavená 6.6.08 v CZK.Ja si ju zaúčtujem v CZK..
do softwaru zadam kurz-ked bola faktura vystavena,+ kurz datumu zdanit.plnnia- v tomto pripade to bude myslim rovnaky datum (vystavena 6.6., faktura dorucena spolu s tovarom 10.6,ale do DPH beriem datum 6.6. správne?

ano to by malo byť správne

tovar bol dodaný 10.6., firmou slovak parcel services,tej bola zaplatená suma v SKK- cca o 200 sk vyššia-to by som zaúčtovala ako kurzová strata..?môže byť? to účtujem do prevádzkovej réžie?

toto by som si aj ja chcela overiť, ja kurz. stratu účtujem len vo faktúrach a nedávam to do peňažného denníka ako výdavok

Ďakujem moc,toto robím prvý raz,tak rozmýšlam,ako by to mohlo byť správne..

Prosila by som ešte niekoho o názor ako je to teda správne:confused:
Dobroslava
13.07.08,20:22
Prajem pekný večer, som začiatočník v JÚ a stal som sa platcom DPH. Vediem JÚ.
1. Chcem postaviť garáž, aké výhody to bude mať pre mňa /z hľadiska DPH/, ako si ju budem chcieť dať do firmy?
2. Chcem kúpiť auto, je lepšie ho nemať v majetku, alebo zaradiť do majetku firmy /takisto z hľadiska DPH/.
Prosím, poraďte mi, či by bolo pre mňa výhodnejšie.
Monika Kováčová
14.07.08,04:44
To Dobroslava: bez bližších info o podnikaní, obrate, zisku by bola akákoľvek odpoveď trúfalá a nezodpovedná zo strany odpovedajúceho.
erika_H
14.07.08,13:37
Dobrý večer poraďáci,mohli by ste mi prosím poradiť:
mám došlú faktúru z ČR.Vystavená 6.6.08 v CZK.Ja si ju zaúčtujem v CZK..
do softwaru zadam kurz-ked bola faktura vystavena,+ kurz datumu zdanit.plnnia- v tomto pripade to bude myslim rovnaky datum (vystavena 6.6., faktura dorucena spolu s tovarom 10.6,ale do DPH beriem datum 6.6. správne?

tovar bol dodaný 10.6., firmou slovak parcel services,tej bola zaplatená suma v SKK- cca o 200 sk vyššia-to by som zaúčtovala ako kurzová strata..?môže byť? to účtujem do prevádzkovej réžie?

Ďakujem moc,toto robím prvý raz,tak rozmýšlam,ako by to mohlo byť správne..
posúvam
Zoltán Kovács
14.07.08,13:42
Dobrý večer poraďáci,mohli by ste mi prosím poradiť:
mám došlú faktúru z ČR.Vystavená 6.6.08 v CZK.Ja si ju zaúčtujem v CZK..
do softwaru zadam kurz-ked bola faktura vystavena,+ kurz datumu zdanit.plnnia- v tomto pripade to bude myslim rovnaky datum (vystavena 6.6., faktura dorucena spolu s tovarom 10.6,ale do DPH beriem datum 6.6. správne?

tovar bol dodaný 10.6., firmou slovak parcel services,tej bola zaplatená suma v SKK- cca o 200 sk vyššia-to by som zaúčtovala ako kurzová strata..?môže byť? to účtujem do prevádzkovej réžie?

Ďakujem moc,toto robím prvý raz,tak rozmýšlam,ako by to mohlo byť správne..

V JÚ sa neúčtuje o kurzových stratách pri úhrade dodávateľských faktúr. Celá suma úhrady bude účtovaná ako nákup tovaru. Len v knihe záväzkov si vysporiadaš tú kurzovú stratu, v peňažnom denníku sa to neobjaví.
Monika Kováčová
14.07.08,13:47
V JÚ sa neúčtuje o kurzových stratách pri úhrade dodávateských faktúr. Celá suma úhrady bude účtovaná ako nákup tovaru. Len v knihe záväzkov si vysporiadaš tú kurzovú stratu, v peňažnom denníku sa to neobjaví.

koľký krát je to v tejto téme napísané??? :mee:
Zoltán Kovács
14.07.08,13:58
koľký krát je to v tejto téme napísané??? :mee:

X-krát, už ani nepočítam. ;)
Dobroslava
14.07.08,20:04
To Dobroslava: bez bližších info o podnikaní, obrate, zisku by bola akákoľvek odpoveď trúfalá a nezodpovedná zo strany odpovedajúceho.
Pekný večer, takže dopĺňam:
1. Podnikanie v oblasti stavebných prác
2. Obrat za rok 2007 bol vo výške 1 650 tis. Sk
3. Podnikanie v rámci Slovenska, prípadne Čechy
Garáž chcem postaviť na úschovu materiálu a "ustajnenie" automobilu, ktoré chcem kúpiť. Je teda výhodné dať garáž aj auto do firmy v takomto prípade?
Ako dlho sa uplatňujú odpisy na garáž aj auto? Ďakujem za kvalifikované odpovede.
Dobroslava
15.07.08,20:35
Pekný večer, takže dopĺňam:
1. Podnikanie v oblasti stavebných prác
2. Obrat za rok 2007 bol vo výške 1 650 tis. Sk
3. Podnikanie v rámci Slovenska, prípadne Čechy
Garáž chcem postaviť na úschovu materiálu a "ustajnenie" automobilu, ktoré chcem kúpiť. Je teda výhodné dať garáž aj auto do firmy v takomto prípade?
Ako dlho sa uplatňujú odpisy na garáž aj auto? Ďakujem za kvalifikované odpovede.
Nikto neporadí???
invest
16.07.08,07:04
Auto sa odpisuje 4 roky alebo ak na lízing, tak podľa lízingovej zmluvy. Čo sa týka výhody DPH pri kúpe auta je dôležité či je to osobné a lebo úžitkové. Pri osobnom sa DPH neuplaňuje.
Na a garáž /budova/ sa odpisuje 20 rokov.
tibor1000
16.07.08,17:30
Zdravím,chcel by som sa spýtať,
vrátenie daňového bonusu zamestnanca (z daňového úradu) ako zaúčtovať?Do záväzkov mínusom,a do peňažného denníka ako príjem iný neovplyvňujúci ZD? Myslíte si prosím Vás,že by to takto mohlo byť správne? Ďakujem Vám
Zoltán Kovács
16.07.08,17:46
Zdravím,chcel by som sa spýtať,
vrátenie daňového bonusu zamestnanca (z daňového úradu) ako zaúčtovať?Do záväzkov mínusom,a do peňažného denníka ako príjem iný neovplyvňujúci ZD? Myslíte si prosím Vás,že by to takto mohlo byť správne? Ďakujem Vám

Účtovať ako výdavok ovplyvňujúci základ dane s mínusom v členení mzdy.
betka
16.07.08,18:48
Trošku ma zaujala téma DB a JU (PU je nám jasné). Neúčtujem DB v JU, ale keď čítam, že sa účtuje ako VOZD, alebo mínus VOZD, ..tak som si trošku prešla poradu, a účtujete to všetci týmto spôsobom.

Možno budem vyzerať hlúpo, ale toto účtovanie sa mi vôbec nepáči, čo má DB s výdavkami ovpyvňujúcimi ZD?

JA by som účtovala o DB nasledovne:

Ferko Mrkvicka má hrubú mzdu: 15 tis. SK. Má 1 dieťa-DB 555, Sk
(odvody za-vateľ 5000,- zamestnanec 2000, Sk, daň 800, poukázanie sumy na účet 12200+555 DB)

Uhrada mzdy Ferkovi z účtu vrátane DB 12 755, Sk: (samozrejme podľa softu) ale v PD:.
- 12 200,-VOZD mzdy
- 555, VNZD urobím analytiku mzdy DB

Teraz si poviete, dobre a mes. preddavky daň, veď sa to "kompenzuje"
- úhrada predd. vo výške 800-555=245 Sk: účtovanie:
- banka výdaj: 800 Sk-VOZD-mzdy
- banka výdaj mínus. znamienko 555, VNZD analytika mínus znam. DB mzdy

FAkt nechápem, ako DB ovplyvňuje výdavky podnikateľa a súvisia s jeho podnikateľskou činnosťou.

Na druhej strane DB je pohľadávka voči DU, a mes. predd. na daň sú závazok voči DU, ako som čítala teraz v nejakom príspevku na porade, že nesedia výkazy, ak sa bude účtovať týmto spôsobom bude všetko sedieť a na chlp.

Ak sa mýlim, opravte ma,

A k Tiborovi, myslím si že rozmýšľaš správne cez tie VNZD. Ak mi DU vráti-zaplatí moju pohľ. voči nemu, kt. z titulu DB nesúvisí s podnikateľskou činnosťou, potom mínus VNZD, alebo PNZD plus. znamienkom a plus PP na účet, ale jedine v tom prípade, že sa nárok zamestnanca na Db účtoval cez VNZD....
Zita5
16.07.08,18:51
Postupy účtovania JU
§ 4
Peňažný denník
(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
tibor1000
16.07.08,19:09
Trošku ma zaujala téma DB a JU (PU je nám jasné). Neúčtujem DB v JU, ale keď čítam, že sa účtuje ako VOZD, alebo mínus VOZD, ..tak som si trošku prešla poradu, a účtujete to všetci týmto spôsobom.

Možno budem vyzerať hlúpo, ale toto účtovanie sa mi vôbec nepáči, čo má DB s výdavkami ovpyvňujúcimi ZD?

JA by som účtovala o DB nasledovne:

Ferko Mrkvicka má hrubú mzdu: 15 tis. SK. Má 1 dieťa-DB 555, Sk
(odvody za-vateľ 5000,- zamestnanec 2000, Sk, daň 800, poukázanie sumy na účet 12200+555 DB)

Uhrada mzdy Ferkovi z účtu vrátane DB 12 755, Sk: (samozrejme podľa softu) ale v PD:.
- 12 200,-VOZD mzdy
- 555, VNZD urobím analytiku mzdy DB

Teraz si poviete, dobre a mes. preddavky daň, veď sa to "kompenzuje"
- úhrada predd. vo výške 800-555=245 Sk: účtovanie:
- banka výdaj: 800 Sk-VOZD-mzdy
- banka výdaj mínus. znamienko 555, VNZD analytika mínus znam. DB mzdy

FAkt nechápem, ako DB ovplyvňuje výdavky podnikateľa a súvisia s jeho podnikateľskou činnosťou.

Na druhej strane DB je pohľadávka voči DU, a mes. predd. na daň sú závazok voči DU, ako som čítala teraz v nejakom príspevku na porade, že nesedia výkazy, ak sa bude účtovať týmto spôsobom bude všetko sedieť a na chlp.

Ak sa mýlim, opravte ma,

A k Tiborovi, myslím si že rozmýšľaš správne cez tie VNZD. Ak mi DU vráti-zaplatí moju pohľ. voči nemu, kt. z titulu DB nesúvisí s podnikateľskou činnosťou, potom mínus VNZD, alebo PNZD plus. znamienkom a plus PP na účet, ale jedine v tom prípade, že sa nárok zamestnanca na Db účtoval cez VNZD....
Betka,aj mňa to poplietlo v súvislosti s PÚ.Trochu viac účtujem podvojné účtovníctvo,tak uvažujem podobne.Ale v JÚ sa to účtuje inak.. jednoducho mu to zaplatím do mzdy,tak sa to pripočíta ku mzde:confused:.. aspoň tak som si to vysvetlil doteraz zo Smithovho popisu účtovania
betka
16.07.08,19:11
Ano, Zitka, súhlasím, postupy mi o tom hovoria, je to tak, ale nemá to podľa mňa logiku, veď musím trošku analyzovať. Proste JU je nahlavu padnuté.

Ako súvisí daňový bonus s VOZD?
Čo je VOZD-je to výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom.

Samozrejme som ho vynaložila, a vyplatila zamestnancovi, ale nesúvisí s mojím príjmom, ide o akúsi kompenzáciu strany zamestnanca a DU, nie moju. Ja ju len "sprostredkujem" medzi osobami.
Monika Kováčová
16.07.08,19:13
a keď mu to zaplatím v mzde (lebo musím), je to VOZD... k 31.12. mám vo výdavkoch DB za 2 mesiace vyplatený, vrátený mínusom VOZD až vo februári nasl. roku. Takže ZD bonus ovplyvňuje.
Monika Kováčová
16.07.08,19:15
Ano, Zitka, súhlasím, postupy mi o tom hovoria, je to tak, ale nemá to podľa mňa logiku, veď musím trošku analyzovať. Proste JU je nahlavu padnuté.

Ako súvisí daňový bonus s VOZD?
Čo je VOZD-je to výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom.

Samozrejme som ho vynaložila, a vyplatila zamestnancovi, ale nesúvisí s mojím príjmom, ide o akúsi kompenzáciu strany zamestnanca a DU, nie moju. Ja ju len "sprostredkujem" medzi osobami.

ale samozrejme, že súvisí s príjmom... keď môžu iné "poplatky" súvisieť s príjmom, môže aj DB (napr. pracovná zdravotná služba... atď.)
Monika Kováčová
16.07.08,19:18
lebo v JÚ je ZD rozdiel medzi príjmami a výdavkami /zaplatenými/
V PÚ je ZD HV. veď to vieš
betka
16.07.08,19:40
) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,...

Monika, Aj preddavok na daň z príjmov SZČO je výdavok (aj výdavok na osobnú spotrebu, aj ,,,,,), ale nedaňový :D, preto nemôžeme tvrdiť, že ZD je rozdiel medzi príjmami a výdavkami.:), ale daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Pýtam sa:
1. Ako dosiahnem príjmy z titulu dańového bonusu?
2. Ako si zabezpečím príjmy z titulu DB?
3. Ako si udržím príjmy z titulu DB?

Odpoveď 1,2,3 nijako. A preto si myslím, že postupy obsahujú veľkú chybu o účtovaní DB. Musíme však podľa nich postupovať, lebo nám tak kážu, ale nesúhlasím s nimi.

A čo sa týka PU, či už HV pred zdabńením alebo po zdanení. Potom by malo platiť rovnaké merítko ohľadom DB, či už FO, alebo PO. Veď napokon máme rovnaký zákon oDani z príjmov aj FO, aj PO.
Zita5
17.07.08,06:01
) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,...

Monika, Aj preddavok na daň z príjmov SZČO je výdavok (aj výdavok na osobnú spotrebu, aj ,,,,,), ale nedaňový :D, preto nemôžeme tvrdiť, že ZD je rozdiel medzi príjmami a výdavkami.:), ale daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Pýtam sa:
1. Ako dosiahnem príjmy z titulu dańového bonusu?
2. Ako si zabezpečím príjmy z titulu DB?
3. Ako si udržím príjmy z titulu DB?

Odpoveď 1,2,3 nijako. A preto si myslím, že postupy obsahujú veľkú chybu o účtovaní DB. Musíme však podľa nich postupovať, lebo nám tak kážu, ale nesúhlasím s nimi.

A čo sa týka PU, či už HV pred zdabńením alebo po zdanení. Potom by malo platiť rovnaké merítko ohľadom DB, či už FO, alebo PO. Veď napokon máme rovnaký zákon oDani z príjmov aj FO, aj PO.

Betka pokúsim sa , ako to chápem ja , čo sa týka zamestnanca :

1. aj prostredníctvom zamestnanca , ak ho mám
2. detto
3. detto

Mzda , daň zo mzdy je VOZD. Ak mám zamestnancov , tak všetky výdavky týkajúce sa zamestnancov v medziach zákona sú mojimi VOZD na dosiahnutie a udržanie si príjmu k čomu patrí aj DB pre uvedeného zamestnanca .

Môžete ma opraviť , ak sa mýlim .;):)
betka
17.07.08,06:46
Betka pokúsim sa , ako to chápem ja , čo sa týka zamestnanca :

1. aj prostredníctvom zamestnanca , ak ho mám
2. detto
3. detto

Mzda , daň zo mzdy je VOZD. Ak mám zamestnancov , tak všetky výdavky týkajúce sa zamestnancov v medziach zákona sú mojimi VOZD na dosiahnutie a udržanie si príjmu k čomu patrí aj DB pre uvedeného zamestnanca .

Môžete ma opraviť , ak sa mýlim .;):)

Už sa nehádam. :)

Ano, daň so mzdy je VOZD. Už som v mojom preškrtnutom príspevku naznačila, že daň zo mzdy je VOZD, a zaúčtovala by som ju celú VOZD bez "kompenzácie DB, a DB osobitne ako VNZD. V konečnom dôsledku to márovnaký efekt, ale účtovne sa mi to zdá správne. Mzda v kolonke mzdy obsahuje všetky zložky hrubej mzdy.....

Monika naznačila správny smer s DB, kt. DU vyplatí v nasled. zdaňov. období. Tu by som chcela hlavne poukázať, že vyplatený DB zamestnancovi napr. za rok 2008, by nemal byť podľa môjho názoru VOZD, ale VNZD, a vrátenie v roku 2009 mínus VNZD. (postupy hovoria opak, a ja s nimi nesúhlasím)

Keď si zobrazím analytiku mojich miezd v PD, mám zaúčtované všetko, to čo tam má byť aj daň zo mzdy. Keď si zobrazím analytiku VNZD v členení mzdy, hneď vidím koľko je DB, a akým spôsobom sa s ním naložilo. (či sa vráti od DU, či sa kompenzoval s predd....)

Zoberme si, že vlastne DB nie je súčasťou hrubej mzdy, tú mi tvorí čistá, odvody, daň. To, že už "kompenzujem" daň z DB to už je opačný pohľad.

Toť moj názor, nie som mzdový znalec, nechytám sa do príspevkov, čo súvisia so mzdami, ale jednoducho....

A čo sa týka pojmu VOZD- ja neviem či si zabezpečím svoje príjmy pomocou DB, veď to nemá nič spoločné s jeho mzdou ako takou, len mu ho preplatím, a zjednoduhším úlohu DU, a nič viac. Ako VOZD je hrubá mzda, ano zabezpečím si tak príjem....

Znovu narážam na PU, veď DB nie je súčasťou nákladov (výdavkov), nie je súčasťou mzdy, neúčtujem ho na 521, účtujem ho ako zvýšenie pohľadávky voči DU, a zvýšenie závazku voči zamestnancovi z titulu DB (342001/331001). A preddavky na daň ako zvýšenie závazok voči DU a zníženie závazku voči zamestnancovi. (331001/342002). Nakoniec zúčt. DB a preddavku: 342002/341001. A túto sumu vyplatím DU,...(znovu vidím všetko na analytike)

Učtovanie v sústavách JU a PU je rozdielna ale chápanie z pohľadu mzdového by malo byť totožné. Preto neustále tvrdím ako mzdový laik, že DB nie je súčasťou HM, ide o "kompenzáciu, vyrovnanie, zníženie, započítanie" platenia preddavkov na daň zamestnanca a jeho nárokom na DB.

A teraz paľba na mňa a moje nevedomosti:rolleyes:
Monika Kováčová
17.07.08,07:23
Aká paľba prosím ťa? Konečne je táto téma o NIEČOM.
evina
17.07.08,07:27
) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,...

Monika, Aj preddavok na daň z príjmov SZČO je výdavok (aj výdavok na osobnú spotrebu, aj ,,,,,), ale nedaňový :D, preto nemôžeme tvrdiť, že ZD je rozdiel medzi príjmami a výdavkami.:), ale daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Pýtam sa:
1. Ako dosiahnem príjmy z titulu dańového bonusu?
2. Ako si zabezpečím príjmy z titulu DB?
3. Ako si udržím príjmy z titulu DB?

Odpoveď 1,2,3 nijako. A preto si myslím, že postupy obsahujú veľkú chybu o účtovaní DB. Musíme však podľa nich postupovať, lebo nám tak kážu, ale nesúhlasím s nimi.

A čo sa týka PU, či už HV pred zdabńením alebo po zdanení. Potom by malo platiť rovnaké merítko ohľadom DB, či už FO, alebo PO. Veď napokon máme rovnaký zákon oDani z príjmov aj FO, aj PO.

Betka pokúsim sa narušiť Tvoju filozofiu, lebo s ňou nie celkom súhlasím.
Poviem to tak laicky na úvod - v PÚ účtuješ do nákladov celú hrubú mzdu a v JÚ ju účtuješ opačným spôsobom od čistej mzdy plus všetko čo ďalej tvorí hrubú mzdu, aby si do účtovníctva dostala /a dostaneš/ rovnako ako v PÚ hrubú mzdu. T.j. keď sa zamyslíš aj v PÚ aj v JÚ je to náklad/výdavok.

Daňový bonus podľa mojej mienky samozrejme patrí k výdavkom ovplyvňujúcim základ dane , je súčasťou mzdy a bez zamestnancov, ktorým mzdu a bonus vyplácaš by si tie príjmy nedosiahla. Daňový bonus nie je kompenzácia dane, ale je to vlastne úľava na dani poskytnutá štátom a bez daňového bonusu by si celú výšku dane účtovala do VOZD. Ak znížiš daň vďaka DB a dala by si do výdavkov OZD len tú časť zníženej dane, tak máš vlastne o sumu DB menej vo výdavkoch a štát v tomto prípade chce DB pomôcť nie Ťa trestať:) DB je preto súčasťou hrubej mzdy /suma rozdielu dane a DB tvorí vlastne celkovú výšku dane pred uplatnením bonusu/.
DB má spoločné všetko so mzdou zamestnanca /bez neho by zamestnanec platil vyššiu daň/ a týka sa len a len zamestnanca tak ako daň samotná, čo je jasné i z toho, že zamestnanec musí splniť určité podmienky /a nie zamestnávateľ/, aby mu mohol byť priznaný DB.

neviem, či som to dokázala zrozumiteľne, ale ja vidím mzdový pohľad v PÚ a JÚ totožný a v tomto ohľade súhlasím s postupmi:)

Ako pomôcku si zober plat 15 000 a jeho účtovanie od hrubej mzdy po čistú v PÚ a účtovanie v JÚ podľa postupov /teda aj bonusu/ "odzadu", t.j. od čistej mzdy po hrubú a je to...:D
betka
17.07.08,08:17
Daňový bonus nie je kompenzácia dane, ale je to vlastne úľava na dani poskytnutá štátom -

používala som úvadzovky na "komp.", už budem tak ako sa má


Ak znížiš daň vďaka DB a dala by si do výdavkov OZD len tú časť zníženej dane, tak máš vlastne o sumu .

- škoda, že sa môj príspevok nečítal pozornejšie, ale nevadí, .....



Písala som, že celú daň do VOZD, nie rozdiel (nie jeden riadok v PD, ale dva). SAmozrejme Evina, ak si ma pochopila týmto smerom, tak sedieť nebude nič. A už čuším, som korunovaný debil, nevyjadrujem sa ku mzdám preto, lebo neovládam zákonník práce a špecialitky okolo miezd, ale základy mám, dokonca aj mzdu viem vypočítať :D, pretože to považujem za základ :---

JE TO ZLE AKO TOTO CHCEM UCTOVAŤ. NEVSIMAŤ SI TO: (len obhajoba)

Mzda hrubá 15 tis. Sk, odvody 2000, Sk daň 1000 Sk, DB 555, ČM vrátane DB.

Ostatné pohľadávky: pohľ. v DU z titulu DB 555,-
Ostatné závazky: záv. v DU z titulu predd. na daň: 1000,-

Učtovanie.
Uhrada mzdy vrátane DB:12555,-

Text Ferko Mrkvička mzda: (2 riadky v PD) - mínus PP na BU 12 555,- z toho: - 12 000,-Sk VOZD-mzdy
- 555-VNZD (zníž. pohľ.voči DU, zníženie záv. voči DU-)

- odvody: VOZD mzda: 2000,-
- daň: 1000,-VOZD

A mám v nákladoch, 15 tis. Sk tak, či onak.

Výkaz PaV a jeho vplyv - oba postupy totožné (moj, a žaloby)
Výkaz MaZ mne sedieť bude.
evina
17.07.08,08:21
Betka tú daň 1000 SK uvažuješ ako celú bez DB hej?, aby som mohla reagovať
betka
17.07.08,08:35
Ešte to JU a PU a ich totožnosť.

Pohľadávka za december 2008 z titulu DB voči DU 10 tis. Sk , preddavky na daň 0 Sk, nemám závazok voči DU. DU mi daň vráti v roku 2009 DB.

Pýtam sa:
Prečo v PU nie je súčasťou nákladov výška 10 tis. SK v roku 2008, pretože to je sprostosť.

A prečo v JU to chcete šupnúť ako VOZD, preto to chcem vždy JA šupnúť VNZD (osobne robím mzdy za december v dec. a všetky úhrady miezd, daní, odvodov, mi odídu z účtu 31.12.)

A teraz tých 10 tis. Sk filozofiou Vás ostatných, mám v nákladoch (výdavkoch), vstúpia mi do PaV a teda moja daň z príjmov FO je o 1900, Sk nižšia, čo by podľa mňa byť nemala.

Nech je to potom i v PU takto, tiež nech zaplatím nižšiu daň o 1900, Sk.

A znovu sem debil, že ma nikto nepochopil. Čaute
evina
17.07.08,08:36
Písala som, že celú daň do VOZD, nie rozdiel (nie jeden riadok v PD, ale dva). SAmozrejme Evina, ak si ma pochopila týmto smerom, tak sedieť nebude nič. A už čuším, som korunovaný debil, nevyjadrujem sa ku mzdám preto, lebo neovládam zákonník práce a špecialitky okolo miezd, ale základy mám, dokonca aj mzdu viem vypočítať :D, pretože to považujem za základ :---

JE TO ZLE AKO TOTO CHCEM UCTOVAŤ. NEVSIMAŤ SI TO: (len obhajoba)

Mzda hrubá 15 tis. Sk, odvody 2000, Sk daň 1000 Sk, DB 555, ČM vrátane DB.

Ostatné pohľadávky: pohľ. v DU z titulu DB 555,-
Ostatné závazky: záv. v DU z titulu predd. na daň: 1000,-

Učtovanie.
Uhrada mzdy vrátane DB:12555,-

Text Ferko Mrkvička mzda: (2 riadky v PD) - mínus PP na BU 12 555,- z toho: - 12 000,-Sk VOZD-mzdy
- 555-VNZD (zníž. pohľ.voči DU, zníženie záv. voči DU-)

On neplatí daň 1 000 SK , ale nakoľko má daňovú
úľavu platí daň 445 SK.
DB je daňová zľava, teda daň znižuje a upravuje aj celkový vzťah k DÚ. Nie vždy Ti predsa DÚ vracia DB na účet, ale máš dostatočne vysokú daňovú povinnosť, aby si si ho odpočítala a máš voči DÚ len záväzok-nie pohľadávku.
- odvody: VOZD mzda: 2000,-
- daň: 1000,-VOZD

A mám v nákladoch, 15 tis. Sk tak, či onak.

Výkaz PaV a jeho vplyv - oba postupy totožné (moj, a žaloby)
Výkaz MaZ mne sedieť bude.

Betka nepochopila som Ťa týmto smerom.
Napíšem to ešte takto:Prečo potom neuvažuješ s čistou mzdou vrátane dane? ale len DB.
Daňový bonus je daňová zľava a ty nemôžeš tieto časti rozdeliť ani voči zamestnancovi voči DÚ . V PÚ to pekne vidíme - stále je to účet 342, nerozdeľujeme ho.....a jeho celkový zostatok je naším vzťahom so ŠR aj zamestnancom
betka
17.07.08,08:52
KAšlem na to, nechápeme sa, naozaj sa už neviem vykoktať :). (možno ak sa mi vysvetlia vplyvy na PaV, výsledovka podľa môjho príspevku 703,

Nikdy účto, dane neberiem tak, že to musí byť takto, lebo to postupy hovoria, zákony hovoria .....
Vždy hľadám logiku a analyzujem to, prečo je to tak. Asi mám obrovskú fantáziu.

Evina netráp sa so mnou, mňa DB i tak v JU nezaujíma, len som chcela nájsť akúsi logiku, analýzu, nášho JU.

Konečne debata, :)
evina
17.07.08,08:53
Ešte to JU a PU a ich totožnosť.

Pohľadávka za december 2008 z titulu DB voči DU 10 tis. Sk , preddavky na daň 0 Sk, nemám závazok voči DU. DU mi daň vráti v roku 2009 DB.

Ty nemáš pohľadávkuúzávňzok voči DÚ z titulu DB, ale z titulu daňovej povinnosti zníženej alebo zvýšenej o DB.

Pýtam sa:
Prečo v PU nie je súčasťou nákladov výška 10 tis. SK v roku 2008, pretože to je sprostosť.

Je v nákladoch prostredníctvom hrubej mzdy

A prečo v JU to chcete šupnúť ako VOZD, preto to chcem vždy JA šupnúť VNZD (osobne robím mzdy za december v dec. a všetky úhrady miezd, daní, odvodov, mi odídu z účtu 31.12.)
Aj v JÚ to musí byť výdavok OZD lebo skutočná daň je odvodová povinnosť znížená alebo zvýšená o DB.

A teraz tých 10 tis. Sk filozofiou Vás ostatných, mám v nákladoch (výdavkoch), vstúpia mi do PaV a teda moja daň z príjmov FO je o 1900, Sk nižšia, čo by podľa mňa byť nemala.

Vôbec nie. Tých desať tisíc sú dtto súčasťou hrubej mzdy /účtovanej v JÚ "odzadu"ú. V PÚ šupneš celú hrubú mzdu naraz do nákladov a v JÚ ju poskladáš do hrubej podľa jednotlivých položiek, teda aj dane zníženej alebo zvýšenej o DB.

Nech je to potom i v PU takto, tiež nech zaplatím nižšiu daň o 1900, Sk.

To tak nie je :) Je to rovnako

A znovu sem debil, že ma nikto nepochopil.

Chápem čo chceš povedať, ale asi najväčším problémom podľa mňa je, že delíš daň na dve zložky - daň a daňový bonus a v skutočnosti ide o daň zníženú alebo zvýšenú /ak nárokuješ vyplatenie od DU/ o DB. pekne je to vidieť v Prehľade.... /aspoň na niečo je dobrý :D/-


Čaute


.
evina
17.07.08,08:55
KAšlem na to, nechápeme sa, naozaj sa už neviem vykoktať :). (možno ak sa mi vysvetlia vplyvy na PaV, výsledovka podľa môjho príspevku 703,

Nikdy účto, dane neberiem tak, že to musí byť takto, lebo to postupy hovoria, zákony hovoria .....
Vždy hľadám logiku a analyzujem to, prečo je to tak. Asi mám obrovskú fantáziu.

Evina netráp sa so mnou, mňa DB i tak v JU nezaujíma, len som chcela nájsť akúsi logiku, analýzu, nášho JU.

Konečne debata, :)

No ja sa to práve snažím vysvetliť logicky :D:D nie podľa postupov, len tentokrát mi tá logika sedí aj s postupmi....Ide stále len o jednu zložku mzdy, a to daň.
betka
17.07.08,09:12
Evina, stále sa nerozumiema, už to nechávam tak.
evina
17.07.08,09:17
Evina, stále sa nerozumiema, už to nechávam tak.

OK:) Ja Ti rozumiem, len s tým nesúhlasím...:):)
Zoltán Kovács
17.07.08,10:06
mimotemy Konečne po dlhšej dobe zmysluplná debata v téme, ktorá asi zaujíma väčšinu členov. Ďakujem Vám dievčatá.
zdeník
18.07.08,08:09
Chcem sa spytať, že keď nakupujem materiál v zahraničí v hotovosti v cudzej mene, musím viesť valutovu pokladnu?(mesačne 3-4 hotovostne doklady)
Monika Kováčová
18.07.08,08:59
cudzia mena = pokladňa v cudzej mene.
Tinika
25.07.08,18:17
Dobrý večer,

mám takú otázku: SZČO používa počítač, ktorý nemá v majetku. Teraz mi doniesla bloček na pamäť do PC za 748,50.
1. Mám to dať do réžie aj keď nemá počítač v majetku?

Ešte jedna:
Ak by mala PC v majetku, mala by som navýšiť cenu na odpisovanie ak by bol PC v cene vyššej ako 30 000,-? Ak nie je PC v cene vyššej ako 30 000,- tak by to malo byť v pohode, že to dám do réžie však?

A teraz som ešte našla aj hardisk za 3170. Aj to do réžie?

ďakujem za rýchlu odpoveď
Manual
25.07.08,19:25
Dobrý večer,

mám takú otázku: SZČO používa počítač, ktorý nemá v majetku. Teraz mi doniesla bloček na pamäť do PC za 748,50.
1. Mám to dať do réžie aj keď nemá počítač v majetku? Nie

Ešte jedna:
Ak by mala PC v majetku, mala by som navýšiť cenu na odpisovanie ak by bol PC v cene vyššej ako 30 000,-? Ak nie je PC v cene vyššej ako 30 000,- tak by to malo byť v pohode, že to dám do réžie však? Je otázne, či táto pamäť už v PC bola alebo sa nahradzovala

A teraz som ešte našla aj hardisk za 3170. Aj to do réžie? O aký HD sa jedná ? Rozšírenie HD alebo výmena . Treba viac info...

ďakujem za rýchlu odpoveď
Odpoveď v texte.
Tinika
26.07.08,07:32
Odpoveď v texte.

Ďakujem za odpoveď, ten hardisk kúpila dokonca dvakrát, takže asi rozširovala a aj menila.
Tinika
26.07.08,07:40
Odpoveď v texte.

Ďakujem za odpoveď, ten hardisk kúpila dokonca dvakrát, takže asi rozširovala a aj menila.

Mohla by som to všetko dať do nákladov, ak by sme ten počítač zaradili do majetku? Ale v akej hodnote? Je to už starší počítač, takže by mal nízku hodnoutu a ani by teda neišiel na odpisovanie.
Manual
26.07.08,07:50
Ďakujem za odpoveď, ten hardisk kúpila dokonca dvakrát, takže asi rozširovala a aj menila.

Mohla by som to všetko dať do nákladov, ak by sme ten počítač zaradili do majetku? Ale v akej hodnote? Je to už starší počítač, takže by mal nízku hodnoutu a ani by teda neišiel na odpisovanie.
Predpokladám, že ten PC si kúpila ako radový občan a používa ho na podnikanie. V takomto prípade nemá nárok na žiadny VOZD pri oprave atď. Ak si chce na PC uplatňovať nejaké výdavky, ktoré v skutočnosti s PC aj má, tak ho treba vložiť do firmy. Pretože ako píšeš PC je starší, vložiť ho do firmy v nulovej hodnote a ďalšie náklady spojené s PC budeš účtovať ako VOZD prev. réžia.
Tinika
26.07.08,07:57
Ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli.
alicacka
28.07.08,06:40
Dobrý deň, rada by som poprosila o pomoc. Program mi mi nahadzovaní údajov dáva možnosti výberu čo sa týka DPH. Ak mám doklad bez DPH - od neplatiteľa DPH - dávam možnosť NEZARADIŤ DO DPH. Je to správne? Alebo mi treba dať § 51 ods. 1 písm.a - BEZ ODPOČTU. Prosím poraďte mi.
Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
Alica
Zoltán Kovács
28.07.08,06:43
Dobrý deň, rada by som poprosila o pomoc. Program mi mi nahadzovaní údajov dáva možnosti výberu čo sa týka DPH. Ak mám doklad bez DPH - od neplatiteľa DPH - dávam možnosť NEZARADIŤ DO DPH. Je to správne? Alebo mi treba dať § 51 ods. 1 písm.a - BEZ ODPOČTU. Prosím poraďte mi.
Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
Alica

Od neplátcu zvoliť možnosť nezaradiť. Bez odpočtu je v prípade dokladu od platiteľa DPH, ale bez možnosti odpočtu DPH (napr. repre náklady).
alicacka
28.07.08,06:46
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.
alicacka
28.07.08,06:48
Prosím Vás, v daňovom priznaní k DPH je riadok 26 - § 78a - preddavok - to znamená, že sú subjekty, ktoré musia platiť preddavky na DPH? V akom prípade sa to robí?
alicacka
28.07.08,06:53
AK kúpim nákladné auto s možnosťou odpočtu DPH. Ktorý § DPH to má byť? Vie mi niekto pomôcť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
28.07.08,06:53
Prosím Vás, v daňovom priznaní k DPH je riadok 26 - § 78a - preddavok - to znamená, že sú subjekty, ktoré musia platiť preddavky na DPH? V akom prípade sa to robí?


§ 78a
Platenie preddavku na daň pri predaji tovaru na trhovom mieste


(1) Zahraničná osoba, ktorá je platiteľom, je povinná platiť preddavok na daň splatnú za príslušné zdaňovacie obdobie pripadajúcu na tovar predávaný na trhovom mieste.29a) Preddavok na daň sa platí vo výške 50 % z dane pripadajúcej na množstvo tovaru určeného na predaj na trhovom mieste v príslušnom zdaňovacom období, najmenej 5 000 Sk. Pri výpočte preddavku na daň sa vychádza z predpokladanej predajnej ceny tovaru.

(2) Preddavok na daň podľa odseku 1 je splatný najneskôr posledný pracovný deň predchádzajúci dňu, v ktorom platiteľ začne po prvýkrát v príslušnom zdaňovacom období predávať tovar na trhovom mieste.

(3) Platiteľ, ktorý zaplatil preddavok na daň, upraví svoju vlastnú daňovú povinnosť alebo nadmerný odpočet v príslušnom zdaňovacom období o sumu zaplateného preddavku na daň.
Zoltán Kovács
28.07.08,06:54
AK kúpim nákladné auto s možnosťou odpočtu DPH. Ktorý § DPH to má byť? Vie mi niekto pomôcť? Vopred veľmi pekne ďakujem.

§49.

P.S. Čo tak preštudovať si zákon o DPH?

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore
alicacka
28.07.08,06:54
Veľmi pekne ďakujem. Nás sa to potom netýka. Chvála Bohu.
alicacka
28.07.08,06:56
Zákon o DPH mám preštudovaný. Žiaľ, patrím medzi tých, ktorí si tieto veci radi prekonzultujú už s takými, ktorí s týmto zákonom dlhšiu dobu pracujú. Bez toho by som sa do DPH ani nepustila. Takže prepáčte za otravné otázky, ale lepšie je sa uistiť, ako nie. Ešte raz vďaka za pochopenie.
alicacka
31.07.08,10:38
Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, ako riešite takú situáciu, keď Vám klient predloží také doklady - konkrétne faktúry, na ktorých DPH zaokrúhľuje na celé koruny hore. Pri vyhotovení prehľadu DPH mi tak nesedí 19 % DPH z fakturovanej sumy. Nevráti mi preto daňový úrad prehľad? Zákon o DPH hovorí, že sa má DPH zaokrúhľovať DPH na celé desať-dvadsať..... haliere. Niekto im však povedal práve na DÚ, že ak budú zaokrúhľovať hore, tým nič nepokazia. Mne však takto nesedí prehľad o DPH, pretože ak vypočítam sumu 19 % z celkovej fakturovanej sumy, tak DPH je na prehľade viacej ako by malo zo základu byť vypočítané. Prosím poraďte, ak s tým máte skúsenosti. Vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
31.07.08,10:42
Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, ako riešite takú situáciu, keď Vám klient predloží také doklady - konkrétne faktúry, na ktorých DPH zaokrúhľuje na celé koruny hore. Pri vyhotovení prehľadu DPH mi tak nesedí 19 % DPH z fakturovanej sumy. Nevráti mi preto daňový úrad prehľad? Zákon o DPH hovorí, že sa má DPH zaokrúhľovať DPH na celé desať-dvadsať..... haliere. Niekto im však povedal práve na DÚ, že ak budú zaokrúhľovať hore, tým nič nepokazia. Mne však takto nesedí prehľad o DPH, pretože ak vypočítam sumu 19 % z celkovej fakturovanej sumy, tak DPH je na prehľade viacej ako by malo zo základu byť vypočítané. Prosím poraďte, ak s tým máte skúsenosti. Vopred ďakujem.

Prehľad máš na mysli asi priznanie k dani z DPH. V priznaní DPH nikdy nesedí základ a následne vypočítaná daň. Nakoľko sú to zaoruhľované sumy. Výška rozdielu je viac menej závislá od toho koľko dokladov je v zdaňovacom období.
alicacka
31.07.08,10:45
Keď si prečítam poučenie k vypĺňaniu Priznania (prosím o prepáčenie) k DPH, tak tam píšu, že suma DPH vypočítaná z prislúchajúcemu základu. Preto som si myslela, že by to malo sedieť. Ide o odoslané faktúry, nie o prijaté faktúry. Tam sa základ dane neuvádza na priznaní, ale u odoslaných áno. A keď z tých vypočítam 19 %, tak nesedí. Vyskúšala som totiž zadať údaje do priznania na stránke DÚ a tam mi svietilo, že mi to nesedí. Môj program to bezproblémov vytlačil aj s tým rozdielom. Tak teraz neviem, čo mám robiť.
alicacka
31.07.08,10:46
Zatiaľ mi DÚ prehľad nevrátil, ale rada by som vedela, či je to normálne, že skúška nesedí. DPH je viacej, akoby malo byť po skúške podľa poučenia.
alicacka
31.07.08,10:51
Neviem, či mi niekto rozumie, čo tu píšem. Na odoslanej faktúre je napríklad - DPH 21,- Sk (namiesto 20,20 Sk) atď.. Na prehľade sa mi preto na konci obdobia stane, že namiesto 7860,30, čo by som zaokrúhlila na 7861,- Sk vlastnú daňovú povinnosť, vyšlo 7861,20, čo už zaokrúhlim o korunu vyššie, teda na 7862,- Sk vlastnú daňovú povinnosť. Čo sa DÚ aj odviedlo, len neviem, či to nie je chyba, že o korunu je viacej - teda vznikol rozdiel. A ten rozdiel je evidentný aj vtedy, keď si základ dane prenásobím 19 % percentami - vyjde mi o korunu menej, ako uvedené DPH.
Alena Šimová
31.07.08,11:05
ten prepočet na základ dane v daňovom priznaní nemusí sedieť, veď sa mi napr. stalo, že som mala dobropis so starým percentom dane. A čo sa týka toho zaokrúhľovania, mám tiež takého klienta, takže ja to sama zaokrúhlim správne. Čo na to povie DU, neviem.
Manual
31.07.08,11:06
Ak si mala sumár na evidencii DPH nároku na odpočítanie za napr. 1Q/2008 napr. 7.861,20 program to zaokrúhluje "nematematicky" vždy hore, teda na 7.862 Sk. Takže ak si mala v DP DPH takto zaokrúhlené súčty odpočítania dane a zdaniteľných obchodov, tak si DP mala správne.
Manual
31.07.08,11:08
Neviem, či mi niekto rozumie, čo tu píšem. Na odoslanej faktúre je napríklad - DPH 21,- Sk (namiesto 20,20 Sk) atď.. Na prehľade sa mi preto na konci obdobia stane, že namiesto 7860,30, čo by som zaokrúhlila na 7861,- Sk vlastnú daňovú povinnosť, vyšlo 7861,20, čo už zaokrúhlim o korunu vyššie, teda na 7862,- Sk vlastnú daňovú povinnosť. Čo sa DÚ aj odviedlo, len neviem, či to nie je chyba, že o korunu je viacej - teda vznikol rozdiel. A ten rozdiel je evidentný aj vtedy, keď si základ dane prenásobím 19 % percentami - vyjde mi o korunu menej, ako uvedené DPH.
To je chybne nastavené pri vystavovaní faktúry, špatné zaokrúhlovanie, treba nastaviť zaokrúhlovanie na 0,50 Sk.
alicacka
31.07.08,14:09
Dobrý deň.
Rada by som sa spýtala, ako evidujete DPH v sume napr. 3,48 hal. Mne to program hneď zaokrúhli na 3,50 a tak to aj uplatním v DP. Neviem, či je to správne, alebo môžem uplatniť - odpočítať len 3,48 Sk? Zákon o DPH káže zaokrúhľovať DPH, ale niektoré bločky sú vystavené napriek tomu so stotinami haliera. Prosím poraďte. Je chyba, ak som uplatňovala 3,50 a nie 3,48?
Vopred Vám ďakujem.
A
Ajuška
31.07.08,16:03
Dobrý deň.
Rada by som sa spýtala, ako evidujete DPH v sume napr. 3,48 hal. Mne to program hneď zaokrúhli na 3,50 a tak to aj uplatním v DP. Neviem, či je to správne, alebo môžem uplatniť - odpočítať len 3,48 Sk? Zákon o DPH káže zaokrúhľovať DPH, ale niektoré bločky sú vystavené napriek tomu so stotinami haliera. Prosím poraďte. Je chyba, ak som uplatňovala 3,50 a nie 3,48?
Vopred Vám ďakujem.
A

...noo ja to vnímam tak, že na vstupe si môžem uplatniť LEN DPH, ktorú druhá strana zaplatila na výstupe. Akonáhle mám v rukách vystavený doklad ktorý má aj nesprávne vyčíslenú DPH, účtujem o nej tak ako je na daňovom doklade... Program Ti zaokrúhli tak, ako si sama nastavíš...:rolleyes:...
alicacka
31.07.08,16:12
ahoj.
Súhlasím s tebou, pretože je to naozaj tak, ale naproti tomu je pravdou aj to, že tieto doklady sú protizákonne vystavené, lebo nesúhlasia s platným zákonom o DPH. Kto je teraz vinný? Koľko ľudí, toľko druhov uplatňovania pri takýchto prípadoch. Vie konečne niekto povedať niečo, čo je vlastne správne?
alicacka
31.07.08,16:13
Poprosila by som aj iných o názor. Má to niekto overené na daňovom úrade? Čo oni na takéto prípady?
alicacka
31.07.08,16:15
Môže sa stať, že najprv dostanem pokutu za to, že som neuplatnila 3,47 Sk, ale aj za to, že som neuplatnila 3,50 Sk, lebo 3,47 Sk podľa zákona o DPH nemôže byť. Prosím, ak niekto má tento problém overený u daniarov, ozvite sa.
Ajuška
31.07.08,16:17
ahoj.
Súhlasím s tebou, pretože je to naozaj tak, ale naproti tomu je pravdou aj to, že tieto doklady sú protizákonne vystavené, lebo nesúhlasia s platným zákonom o DPH. Kto je teraz vinný? Koľko ľudí, toľko druhov uplatňovania pri takýchto prípadoch. Vie konečne niekto povedať niečo, čo je vlastne správne?

Zo zákona je predsa platiteľ DPH povinný riadne daň riadne vypočítať a vystaviť správny doklad... Mám výrazné problémy (v PÚ) s jednou veľkou firmou - opakovane nesprávne vystavené fa so značným počtom tovarových položiek - komplikuje mi to postup pri evidovaní a účtovaní... ale ja ich predsa nebudem učiť čo by mali dávno vedieť...;)...

***vzhľadom na Tvoj ďalší dotaz dodávam - v JÚ som ich často účtovala už minulý rok - tak ako vystavili faktúry - mala som v tej istej firme 2x kontrolu na DPH - výsledok absolútne v poriadku...
alicacka
31.07.08,16:24
Ďakujem ti Aljuška. Si fajn, že mi odpovedáš. Ja som už z toho naozaj jeleň. Informovala som sa totiž u jednej účtovníckej firmy, ktorá spracúva účtovníctvo pre mnohé firmy - oni uplatňujú DPH so zaokrúhlením, hovoria, že zákon je zákon a preto 3,47 SK v DPH nemá čo hľadať, preto ho zaokrúhlia. Asi zajtra zavolám na DÚ a spýtam sa ich. Veď keď nie oni, tak kto by mal vedieť poradiť nie?
alicacka
31.07.08,16:25
Prosím Vás, a vie mi niekto vysvetliť, čo je to § 51 ods. 1 a) bez odpočtu? Kedy to v JÚ zadám? Objaví sa to v DP?
Zoltán Kovács
31.07.08,16:29
Prosím Vás, a vie mi niekto vysvetliť, čo je to § 51 ods. 1 a) bez odpočtu? Kedy to v JÚ zadám? Objaví sa to v DP?

Tebou uvedený § a odstavec hovorí o tom kedy môžeš uplatniť DPH na vstupe. Ak máš doklad, ktorý splňa podmienky § 71.
alicacka
31.07.08,16:38
No asi som totálne tupá, ale ja z toho zákona nechápem. Práve som si ho prečítala, už neviem koľký-krát. Prosím ťa, môžeš mi to vysvetliť? Uplatňuje sa tento § napríklad vtedy, keď z faktúry za telefón nejakú sumu nedám do základu dane a neuplatním z neho DPH? napr. mám fa na ZD 1000,- Sk a 400,- Sk je DPH. 500 dám do ZD a 200 uplatním DPH a tak isto druhú polovicu, čiže 500 nedám do ZD a 200 neuplatním DPH - to týchto 200,- Sk má byť § 51 ods. 1 a) - bez odpočtu? Alebo je to - nezaradiť do DP.???
Ajuška
31.07.08,16:39
... Asi zajtra zavolám na DÚ a spýtam sa ich. Veď keď nie oni, tak kto by mal vedieť poradiť nie?

...pre istotu na ten, kam firma patrí...;)...aj ich názory sa často rozchádzajú...:rolleyes:...
alicacka
31.07.08,16:40
Áno viem, človek sa veľmi nerád obracia na DÚ, lebo buď ťa odbijú, alebo to nevedia ani oni. Ale chcem to robiť správne, tak sa na nich obrátim a risknem to. Vďaka ti ešte raz.
Zoltán Kovács
31.07.08,17:08
No asi som totálne tupá, ale ja z toho zákona nechápem. Práve som si ho prečítala, už neviem koľký-krát. Prosím ťa, môžeš mi to vysvetliť? Uplatňuje sa tento § napríklad vtedy, keď z faktúry za telefón nejakú sumu nedám do základu dane a neuplatním z neho DPH? napr. mám fa na ZD 1000,- Sk a 400,- Sk je DPH. 500 dám do ZD a 200 uplatním DPH a tak isto druhú polovicu, čiže 500 nedám do ZD a 200 neuplatním DPH - to týchto 200,- Sk má byť § 51 ods. 1 a) - bez odpočtu? Alebo je to - nezaradiť do DP.???

To čo sa pýtaš je v § 50 - pomerné odpočítanie dane.
antiny
01.08.08,04:25
Prečo zaokruhľuješ DPH ? cez program (myslím že každý) má kolónku zaokrúhlenie a tam dám aj stotiny - a potom ti k základu sedí aj DPH
alicacka
01.08.08,10:13
Ja hneď, ako nahodím sumu spolu (z došlej faktúry, resp. bločkov), hneď mi program vypočíta DPH a to je vždy podľa zákona o DPH, t.j. vždy zaokrúhlené. Lenže na bločku to vždy tak nie je (resp. na faktúre). Dnes som volala na DÚ a povedali mi, že kľudne môžem nechať zaokrúhlené, lebo tam ide len o stotiny a raz mínusom inokedy plusom (pri jednom bločku môže byť menej pri inom viac), takže oni to nepočítajú, kto by to počítal...
Takže už som kľudná, budem to pekne nechávať zaokrúhľované. A keďže mi vysvetlili (to už nie oni, ale Poradca s.r.o.), že keďže zákon hovorí o jednotlivom dodaní či služby, alebo tovaru, tak nie sumu spolu (t.j. po sčítaní všetkých bločkov so stotinami DPH) zaokrúhliť, ale každé jedno dodanie - každý jeden bloček - môžem zaokrúhliť. Takže to mám potvrdené už z dvoch strán. Som rada.
alicacka
01.08.08,10:18
Rada by som sa spýtala - ak hovoríte, že § 50 - pomerné odpočítanie dane treba uplatniť v prípade, ak napr. polovicu telefónu používam na súkromné účely a polovicu na podnikateľské, to znamená, že tam mám použiť koeficient ?
Je to nesprávne, ak automaticky polovicu dám neodpočítať DPH a nezaradiť základ do ZD ? Dopúšťam sa tým niečoho protizákonného? Prosím Vás vysvetlite mi to niekto, lebo tomu nerozumiem. Ak by som dala § 50 - pomerné odpočítanie dane - tak je tá suma niekde uvedená aj v DP?