usko 1
21.01.10,16:15
Ešte sa chcem opýtať , nemocenské dávky zaúčtujem ako PNZD.
Zdá sa mi to samozrejmé, ale po tom, čo sa vždy dozviem nového na Porade mám už hlavu ako balóón. Takže si už v podstate neverím v ničom
usko 1
21.01.10,15:17
Mimochodom, v súvislosti s predchádzajúcou otázkou ma napadlo: Nemocenské dávky dávam do pohľadávok?
ďakujem pekne
otázka
21.01.10,15:27
Mimochodom, v súvislosti s predchádzajúcou otázkou ma napadlo: Nemocenské dávky dávam do pohľadávok?
ďakujem pekne

Pre SZČO nie sú nemocenské dávky zdaniteľným príjmom, takže nie.
Lucinka23
21.01.10,16:03
Ahojte prosím o radu s nasledovným:
1. Mám list od poisťovne o vyúčtovaní poistného na majetok za obdobie 10.1.2010 - 9.7.2010, so splatnosťou 10.1.2010 ale list, ktorým mi to oznamujú je z roku 2009. Mám to dať do záväzkov v roku 2009?
2. Cestná daň, DPH za 4.Q a daň z príjmov sú záväzkami roku 2009? Je ich potrebné zaevidovať s dátumom 31.12.?
patriciak
21.01.10,16:15
Poprosím o pomoc.Ukončujem podnikanie.Tovar, ktorý mi zostal som vrátila dodávateľom, vystavili mi dobropisy, ktoré zostali ku dňu skončenia živnosti nezaplatené. Zaúčtovala som ich do prišlých faktúr so znamienkom mínus.
-Prečo sa uvedené nezaplatené dobropisy nepremietli do pohľadávok vo výstupoch - obraty a súčty za rok? Učtujem MRP JÚ.
-Sú to pohľadávky o ktoré sa zvyšuje základ dane. Zvýšim sumu bez DPH, čo s dobropismi, ktoré sú uhradené čiastočne, vyrátam si základ a daň?
demeter
21.01.10,16:32
Chcel by som poprosiť o vzor internej smernice o druhoch materialu,som len SZČO kupujem nahradne diely ktore hneť použijem na opravu svojho stroja.Ďakujem.
L-M
21.01.10,19:33
QUOTE=L-M;1265506]Poprosila by som súrne o radu v auguste sme kupovali str.lístky na jednu fa aj pre SZČO aj zamestnancov. Účtovaný bol poplatok za službu + popl.za doručenie a balné na celú sumu bola daná DPH.
Pôvodne som celú túto sumu prerátala na str.lístky zamestn. a SZČO a DPH uplatnila pri zamestn. Ale zrejme z popl.za doručenie a balné by sa mohla uplatniť celá DPH,pretože ten poplatok by sa platil aj keby to boli iba lístky zamestnancov.
K 31.12 som to opravila a príslušnú sumu ZD a DPH dala cez výdajový ID mínusovou položkou a uplatnica DPH z celej sumy za dor. a balné. Z hľadiska DPH je to ako oprava ZD podľa §53 zákona o DPH? A z hľadiska účtovnej závierky sú všetky tieto opravné úkona ako uzávierkové operácie?
A dodatočné uplatnenie DPH z nadspotreby napr. z mája 2009-tiež ako uzáv.operácia?
Alebo uzávierkové operácie sú len zápočta,DO,kurzové rozdiely?
A ešte ma napadá pi predaji odpisov.majetku sa celá zostatková cena zahřna do VOZD, tiež ako uzáv.operácia, mám z toho chaos.


QUOTE=L-M;1265635]Zitka ja viem , že pri SZČO str.lístkoch si nemôžem uplatniť DPH, tá sa pripočíta k ZD a dá sa to celé ako PR- VOZD.
Asi som sa zla vyjadrila, lebo nikde nevidím,alebo som nenašla nič o polatku za doručenie a balné- to nie je sprostredkovateľský poplatok. Tak teraz ako s tým, môžem si uplatniť DPH alebo nie?
Sú na jednej fa str.lístky zamestnancov aj SZČO.

A prosím k mojím ostatným otázočkám mi neviete poradiť?? :confused:[/QUOTE]
posúvam
ďakujem
31Jankal
22.01.10,06:07
Dobrý den, poprosím Vás aká dohoda by bola najlepšia pre dobrovoľne nezamestnaného?
Aké povinnosti má zamestnávateľ?
A aké odvody sa majú odvádzať? Dakujem
Prosím poradte
Zoltán Kovács
22.01.10,06:14
Otázkou je, či ide o opakujúcu sa prácu, alebo iba jednorázovú. Pri opakujúcej je dohoda o pracovnej činnosti. Pri jednorázovej je dohoda o vykonaní práce.
Odvodovú povinnosť má iba zamestnávateľ, do SP. A to úrazové a garančné poistenie.
31Jankal
22.01.10,06:24
Ona sa u nás zamestnala a bude robiť podľa potreby, vlastne podľa ZP bud 10/hod. za týžden na DPČ alebo 350 h. na DVP. Takže lepšia je DPČ? Pochopila som to správne?
Môže ona požiadať aj o danový bonus? Má 2 deti?
Môže podpísať vyhlásenie ohľadom nezdaniteľnej čiastky?
V týchto dohodách sa neviem zorientovať, tak majte so mnou strpenie. Dakujem
ZEvina
22.01.10,06:36
Ona sa u nás zamestnala a bude robiť podľa potreby, vlastne podľa ZP bud 10/hod. za týžden na DPČ alebo 350 h. na DVP. Takže lepšia je DPČ? Pochopila som to správne?
Môže ona požiadať aj o danový bonus? Má 2 deti?
Môže podpísať vyhlásenie ohľadom nezdaniteľnej čiastky?
V týchto dohodách sa neviem zorientovať, tak majte so mnou strpenie. Dakujem

Ak je to opakovaná činnosť, tak je lepšie na DPČ. Najneskôr v deň nástupu ju musíš nahlásiť na soc.poisť. Môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ak nikde inde ju nemá podpísanú. Na daňový bonus má nárok, je tam však podmienka o minimálnom príjme za rok.
nellika
22.01.10,06:45
Ahoj, som tu nova, od n ovembra podnikam ako zivnostnik. Zatial na pausalne vydavky, no neviem ci sa mi oplati PV ak mam aj naklady, tak uvidim, kedze sa rozhodujem ako to bude tento rok, chcem robit vsetko zatial spravne. Chcem sa spytat, mozno tu uz bola podobna otazka, ako si viem vybrat z podnikatelskeho uctu peniaze na vlastne ucely, kedze mne vsetky prijmy idu na BU, takze na vlastnu potrebu si potrebujem vybrat. Je spravne ak spravim prevod z podnikat. uctu na svoj osobny ucet??? Dokladom bude vypis? Alebo ako spravne postupovat? Dakujem.
Marína
22.01.10,07:18
Presne tak, buď prevodom na BU alebo výber v hotovosti. Zúčtuješ to ako VNZD(výdavok neovplyvňujúci základ dane)-osobná spotreba.
nellika
22.01.10,08:01
dakujem
patriciak
22.01.10,08:41
Poprosím o pomoc.Ukončujem podnikanie.Tovar, ktorý mi zostal som vrátila dodávateľom, vystavili mi dobropisy, ktoré zostali ku dňu skončenia živnosti nezaplatené. Zaúčtovala som ich do prišlých faktúr so znamienkom mínus.
-Prečo sa uvedené nezaplatené dobropisy nepremietli do pohľadávok vo výstupoch - obraty a súčty za rok? Učtujem MRP JÚ.
-Sú to pohľadávky o ktoré sa zvyšuje základ dane. Zvýšim sumu bez DPH, čo s dobropismi, ktoré sú uhradené čiastočne, vyrátam si základ a daň?
Vo výstupoch súčty a obraty mám pohľadávky 0 a záväzky: rozdiel medzi výškou záväzkou - (pohľadávky +nezaplatené dobropisy)konkrétne: záväzky 1245.96 -(1086,09 - 1630,48)= 701,54.
Podľa mňa by na výkaze o pohľadávkach a záväzkoch by mala byť sumapohľadávok: 1630,51 a záväzkov 1661,17€. Také sú v skutočnosti. Je to problém keď na uvedenej zostave mám iné? Je to spôsobené dobropismi v prijatých faktúrach a tým, že v súhrne prijatých faktúr mi dáva konečný výsledok znamienkom -, pretože mám viac neuhradených dobropisov ako faktúr.
Lucinka23
23.01.10,11:33
Ahojte prosím poraďte mi. Má list o vyúčtovaní poistného na rok I.polrok 2010. List prišiel v decembri, splatnosť uvedená do 10.1.2010 a obdobie na ktoré sa poistné platí je od 10.1. - 9.7.2010. Teraz neviem, či to mám zaradiť ešte do záväzkov roku 2009?

Ďakujem.
acr
23.01.10,13:29
Ahojte,

prosím pomôžte mi. Mám doklady jednoduchého účtovníctva. Ako mám zaúčtovať bločky za nákup : softveru, nábytku, kanc. papier, razítko , len ako výdavok do peňažného denníku. dátumy sú po vzniku živ. oprávnenia, teda nemôžu byť zriaďovacie náklady.

Ďakujem
Monika Kováčová
23.01.10,13:40
softvér - VOZD - prevádzková réžia
ostatné - VOZD - nákup materiálu
u.martina
23.01.10,18:22
pekny vecer prajem. chcem sa spytat ak ma zivnostnik fakturu za stravu z r. 08(v r.08 mal pausal v r.09 si uplatnuje skutocne prijmy a vydavky), zaplatil ju v 1/09, moze si tento vydavok uplatnit ako VOZD? dakujem
Janulana
24.01.10,08:02
Mám výpis z BU, kde je výber kartou, ktorý bol použitý ako osobná spotreba. Musím ho zaúčtovať najprv ako príjem do pokladne cez priebežnú položku alebo môžem rovno dať ako VNZD?
beatam
24.01.10,08:13
Mám výpis z BU, kde je výber kartou, ktorý bol použitý ako osobná spotreba. Musím ho zaúčtovať najprv ako príjem do pokladne cez priebežnú položku alebo môžem rovno dať ako VNZD?
Ja dávam rovno VNZD.
Badko
25.01.10,05:28
Chcela by som radu od skúsenejších.
Vystavila som faktúru v Decembri 2009 splatnosť fa. je v Januári 2010
úhrada teda ešte nebola - mám uvedenú faktúru dať do príjmu v roku 2009
aj keď úhradu skutočne nemám.
Daňové priznanie budem robiť na percentá.
Blankake
25.01.10,05:31
Chcela by som radu od skúsenejších.
Vystavila som faktúru v Decembri 2009 splatnosť fa. je v Januári 2010
úhrada teda ešte nebola - mám uvedenú faktúru dať do príjmu v roku 2009
aj keď úhradu skutočne nemám.
Daňové priznanie budem robiť na percentá.
DP na percentá - myslíš paušálne výdavky? Doteraz si tiež používala paušálne výdavky (teda %)?
Badko
25.01.10,06:03
Áno, stále používam paušál a vždy som mala faktúry uhradené až teraz táto jedna nie.
otázka
25.01.10,06:04
Príjem za tú Fa pôjde do roku, kedy bude skutočne uhradená, teda v r.2010.
Blankake
25.01.10,06:08
Áno, stále používam paušál a vždy som mala faktúry uhradené až teraz táto jedna nie.
Príjem z faktúry bude patriť do toho roku, v ktorom skutočne nastal. Teda príjem za fa vystavenú v r. 2009, ale reálne uhradenú až v r. 2010 bude príjmom roku 2010.
Badko
25.01.10,06:10
Díky, moc ja som to aj tak spravila, ale známa mi tvrdila, že to mam dať do príjmu v rok 2009 aj keď to nie je uhradené. Tak, že môžem DP odovzdať.
Ešte sa chcem spýtať kde to nájdem v zákone, dúfam že som neni moc drzá.
Blankake
25.01.10,06:14
Díky, moc ja som to aj tak spravila, ale známa mi tvrdila, že to mam dať do príjmu v rok 2009 aj keď to nie je uhradené. Tak, že môžem DP odovzdať.
Ešte sa chcem spýtať kde to nájdem v zákone, dúfam že som neni moc drzá.
V postupoch účtovania JÚ:)

Prikladám citát:
"Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti."
Badko
25.01.10,06:26
Si moc zlatá ešte raz ďakujem
u.martina
25.01.10,07:27
nevie mi prosim niekto poradit? dakujem
u.martina
25.01.10,07:28
pekny vecer prajem. chcem sa spytat ak ma zivnostnik fakturu za stravu z r. 08(v r.08 mal pausal v r.09 si uplatnuje skutocne prijmy a vydavky), zaplatil ju v 1/09, moze si tento vydavok uplatnit ako VOZD? dakujem
beatam
25.01.10,07:31
pekny vecer prajem. chcem sa spytat ak ma zivnostnik fakturu za stravu z r. 08(v r.08 mal pausal v r.09 si uplatnuje skutocne prijmy a vydavky), zaplatil ju v 1/09, moze si tento vydavok uplatnit ako VOZD? dakujem
Nie. Už je to "zohľadnené" v paušálnych výdavkoch r. 2008.
u.martina
25.01.10,09:31
dakujem za pomoc
daniver
26.01.10,09:52
prosim Vas o radu ohladom vyradenie majetku a odpisov. Uctujem v JU.
Mal som na leasing naves,od 14.7.2008 tento som vratil leasingovke 5.3.2009
mam o tom odovzdaveci protokol.Predavajuci od ktoreho som mal tento
naves cez leazingovku ma s leazingovkou zmluvu ze ak vratim naves
z akehokolvek dovodu leasingovke tento predavajuci odkupi naves od leasingovky. Co z tohoto vyplyva? Moze si vymahat leasingovko odo mna
naklady spojene s vratenim navesu? Nemam doteraz ukoncenie lizingu
aj ked som o to nieklkokrat ziadal lizingovku aby mi ukoncili zmluvu ku dnu
vratenia navesu t.j.5.3.2009. Teraz mam taky problem ake odpisy mam
uctovat za r.2009 za dva mesiace? zaplatene som mal naposledy 14.2.2009 t.j. za dva mesiace. A vyradit z majetku ako na zaklade coho? Doteraz platim zak.poistenie za naves ktori uz nemam od 5.3. a poistovna pyta ukoncenie
lzingovej zmluvy aby mi zrusili poitku. Je to pre mna zufala situacia.Myslim ze
lizingovku zamerne zdrziava ukoncenie lizingu, lebo asi /predavajuci bazar nechce uvedeny naves odkupit od lizingoky, ktora vacsinu aut predava cez
tohoto predavajuceho. Prosim vie mi niekto poradit? neviem ci som to zrozumitelne vysvetli. Odpisem si 2mes odpisy a auto necham v majetku?
Zita5
26.01.10,10:02
prosim Vas o radu ohladom vyradenie majetku a odpisov. Uctujem v JU.
Mal som na leasing naves,od 14.7.2008 tento som vratil leasingovke 5.3.2009
mam o tom odovzdaveci protokol.Predavajuci od ktoreho som mal tento
naves cez leazingovku ma s leazingovkou zmluvu ze ak vratim naves
z akehokolvek dovodu leasingovke tento predavajuci odkupi naves od leasingovky. Co z tohoto vyplyva? Moze si vymahat leasingovko odo mna
naklady spojene s vratenim navesu? Nemam doteraz ukoncenie lizingu
aj ked som o to nieklkokrat ziadal lizingovku aby mi ukoncili zmluvu ku dnu
vratenia navesu t.j.5.3.2009. Teraz mam taky problem ake odpisy mam
uctovat za r.2009 za dva mesiace? zaplatene som mal naposledy 14.2.2009 t.j. za dva mesiace. A vyradit z majetku ako na zaklade coho? Doteraz platim zak.poistenie za naves ktori uz nemam od 5.3. a poistovna pyta ukoncenie
lzingovej zmluvy aby mi zrusili poitku. Je to pre mna zufala situacia.Myslim ze
lizingovku zamerne zdrziava ukoncenie lizingu, lebo asi /predavajuci bazar nechce uvedeny naves odkupit od lizingoky, ktora vacsinu aut predava cez
tohoto predavajuceho. Prosim vie mi niekto poradit? neviem ci som to zrozumitelne vysvetli. Odpisem si 2mes odpisy a auto necham v majetku?

Pozrite tento Pokyn....

http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
maska2
26.01.10,12:31
Dobrý deň poraďáci. Potrebovala by som trošku poradiť, keďže nie veľmi tomu rozumiem.V 2008 sme kúpili automobil nech stál 100000Sk.Spravila som odpis za 25000.V roku 2009 sme automobil tech.zhodnotili o sumu 30000.
Ako mi vlastne teraz budú vypadať odpisy? Bude sa to auto odpisovať už len tri roky?
Vôbec som sa s tým nestretla, viete mi poradiť? Ďakujem, Andrea
babi2
26.01.10,13:01
Dobrý deň poraďáci. Potrebovala by som trošku poradiť, keďže nie veľmi tomu rozumiem.V 2008 sme kúpili automobil nech stál 100000Sk.Spravila som odpis za 25000.V roku 2009 sme automobil tech.zhodnotili o sumu 30000.
Ako mi vlastne teraz budú vypadať odpisy? Bude sa to auto odpisovať už len tri roky?
Vôbec som sa s tým nestretla, viete mi poradiť? Ďakujem, Andrea

Ak odpisuješ rovnomerne tak to bude nasledovne:
r.2008 100000/4 odpis 25000
r.2009 100000+30000/4 odpis 32500
r.2010 130000/4 odpis 32500
r.2011 130000/4 odpis 32500
r.2012 zostáva odpísať 7500
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku

(5) Pri vykonaní technického zhodnotenia alebo skrátení doby odpisovania sa hmotný majetok doodpisuje do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie platnou ročnou odpisovou sadzbou alebo do výšky zostatkovej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny koeficientom pre príslušnú odpisovú skupinu. Vykonaním technického zhodnotenia sa doba odpisovania predĺži o dobu vyplývajúcu zo spôsobu výpočtu podľa § 27 alebo § 28.
marjankaj
26.01.10,13:50
Dobrý deň poraďáci. Potrebovala by som trošku poradiť, keďže nie veľmi tomu rozumiem.V 2008 sme kúpili automobil nech stál 100000Sk.Spravila som odpis za 25000.V roku 2009 sme automobil tech.zhodnotili o sumu 30000.
Ako mi vlastne teraz budú vypadať odpisy? Bude sa to auto odpisovať už len tri roky?
Vôbec som sa s tým nestretla, viete mi poradiť? Ďakujem, Andrea

http://www.porada.sk/blog_attachment.php?attachmentid=476&d=1257611998

Na liste UR sú rovnomerné odpisy, Na liste UZ zrýchlené odpisy. Vyplň iba zeleno podfarbené bunky.
maska2
27.01.10,05:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nedá mi ešte nespýtať sa, či sa technické zhodnotenie nepripočíta k ZC z roku 2007?Ďakujem, A.
Manual
27.01.10,05:40
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nedá mi ešte nespýtať sa, či sa technické zhodnotenie nepripočíta k ZC z roku 2007?Ďakujem, A.
Ak vyplníš tú perfektnú Jankovu tabuľku, tak to budeš mať správne. Ano TZ sa k zostatkovej sume pripočíta. Dobre si tabuľku preštuduj :)
bv_alexandra
27.01.10,05:43
Potrebovala by som poradiť.
SZČO je v konkurznom konaní.
potrebovala by som vedieť ako to bude s nasledujúcimi vecami.
1. Kto vyhotovuje daňové priznanie za rok 2009?
správca konkr. podstaty alebo samotný SZčo?
2. SZčo Bol celý rok zamestnaný - neuplatnoval si danový bonus ani NčZD, bude mu vrátený aspon daňový bonus alebo to celé pôjde na účet správcu konkurznej podstaty?
Ďakujem.
maska2
27.01.10,05:46
To znamená , že príspevok 2537 nie je dobrý? Tá tabuľka sa mi vôbec nedá otvoriť....:( píše mi nejaké upozornenie pre administrátora.
maska2
27.01.10,05:54
No už sa mi to dalo otvoriť , ale nevypisuje mi odpis. Dohodím OC , TZ a potom mám v tabulke len nejaký názov , odpis a ZC mi nepočíta.Andrea
lenkam68
27.01.10,06:07
No už sa mi to dalo otvoriť , ale nevypisuje mi odpis. Dohodím OC , TZ a potom mám v tabulke len nejaký názov , odpis a ZC mi nepočíta.Andrea
Skús si zapnúť makra
bv_alexandra
27.01.10,07:05
Potrebovala by som poradiť.
SZČO je v konkurznom konaní.
potrebovala by som vedieť ako to bude s nasledujúcimi vecami.
1. Kto vyhotovuje daňové priznanie za rok 2009?
správca konkr. podstaty alebo samotný SZčo?
2. SZčo Bol celý rok zamestnaný - neuplatnoval si danový bonus ani NčZD, bude mu vrátený aspon daňový bonus alebo to celé pôjde na účet správcu konkurznej podstaty?
Ďakujem.

Posúvam;)
maska2
27.01.10,07:27
Tak sa mi to konečne podarilo , ale nerozumiem aj tak tomu. Keď si do tabuľky dohodím , že napr .uto kúpené v 2009 za 10000eur a odpisujem ho 4 roky vychádza mi ,že ročne by to malo byť 2500 eur a tie hodnoty tam nie sú nejak presné a čo to zaokrúhľovanie? Andrea
Marína
27.01.10,08:24
Tak sa mi to konečne podarilo , ale nerozumiem aj tak tomu. Keď si do tabuľky dohodím , že napr .uto kúpené v 2009 za 10000eur a odpisujem ho 4 roky vychádza mi ,že ročne by to malo byť 2500 eur a tie hodnoty tam nie sú nejak presné a čo to zaokrúhľovanie? Andrea
Tá tabuľka je presná ako hodinky. Vypíš list OR, ak zadávaš odpisy rovnomerné. Pozri priložený súbor.
maska2
27.01.10,08:36
Jasné , ďakujem....veď som tomu vôbec nerozumela.Ešte raz díky, veľmi mi to pomohlo.Andrea
bv_alexandra
27.01.10,10:56
Potrebovala by som poradiť.
SZČO je v konkurznom konaní.
potrebovala by som vedieť ako to bude s nasledujúcimi vecami.
1. Kto vyhotovuje daňové priznanie za rok 2009?
správca konkr. podstaty alebo samotný SZčo?
2. SZčo Bol celý rok zamestnaný - neuplatnoval si danový bonus ani NčZD, bude mu vrátený aspon daňový bonus alebo to celé pôjde na účet správcu konkurznej podstaty?
Ďakujem.

Posúvam;)
bv_alexandra
28.01.10,05:28
Potrebovala by som poradiť.
SZČO je v konkurznom konaní.
potrebovala by som vedieť ako to bude s nasledujúcimi vecami.
1. Kto vyhotovuje daňové priznanie za rok 2009?
správca konkr. podstaty alebo samotný SZčo?
2. SZčo Bol celý rok zamestnaný - neuplatnoval si danový bonus ani NčZD, bude mu vrátený aspon daňový bonus alebo to celé pôjde na účet správcu konkurznej podstaty?
Ďakujem.
.:)
Zita5
28.01.10,07:12
Potrebovala by som poradiť.
SZČO je v konkurznom konaní.
potrebovala by som vedieť ako to bude s nasledujúcimi vecami.
1. Kto vyhotovuje daňové priznanie za rok 2009?
správca konkr. podstaty alebo samotný SZčo?
2. SZčo Bol celý rok zamestnaný - neuplatnoval si danový bonus ani NčZD, bude mu vrátený aspon daňový bonus alebo to celé pôjde na účet správcu konkurznej podstaty?
Ďakujem.

Ak je na daňovníka vyhlásený konkurz, daňové priznanie sa podáva do 3 kalendárnych mesiacov od skončenia zdaňovacieho obdobia. Zdaňovacím obdobím je kalendárny rok. Za daňovníka, na ktorého bol vyhlásený konkurz, daňové priznanie podáva správca konkurznej podstaty.

K daňovému bonusu sa vyjadriť neviem .
ivuska1212
28.01.10,15:18
Pekny vecer, prosim vas o radu. Podnikatel si kupil jeden kus tovaru, ktory chce pouzit ako reklamu za ucelom prezentacie. Dalsi tovar co nakupi, uz preda. Musi byt tento konkretny kus, ktory bude predvadzat uvedeny aj na skladovej karte?
milagros208
29.01.10,05:16
Ahojte. Už som sa touto problematikou niekedy skôr zaoberala, ale teraz to nikde neviem nájsť, ani na porade ani v zákone. Ide mi o zriaďovacie výdavky, výdavky pred vznikom živnosti v jednoduchom účtovníctve. Je nejako limitované obdobie, za ktoré si môže uplatniť živnostník spätne výdavky spojené so začatím podnikania? Nevie mi niekto poradiť kde by som ohľadom tejto problematiky našla potrebné info? Ďakujem.
Lianka
29.01.10,07:29
Pekny vecer, prosim vas o radu. Podnikatel si kupil jeden kus tovaru, ktory chce pouzit ako reklamu za ucelom prezentacie. Dalsi tovar co nakupi, uz preda. Musi byt tento konkretny kus, ktory bude predvadzat uvedeny aj na skladovej karte?

Zo skladu (tovaroveho, materialoveho) by som ho vyradila a previedla do majetku firmu (kratkodobeho, dlhodobeho).
Lianka
29.01.10,07:31
Ahojte. Už som sa touto problematikou niekedy skôr zaoberala, ale teraz to nikde neviem nájsť, ani na porade ani v zákone. Ide mi o zriaďovacie výdavky, výdavky pred vznikom živnosti v jednoduchom účtovníctve. Je nejako limitované obdobie, za ktoré si môže uplatniť živnostník spätne výdavky spojené so začatím podnikania? Nevie mi niekto poradiť kde by som ohľadom tejto problematiky našla potrebné info? Ďakujem.

Malo si hladala, ja som za par sekund nasla hned niekolko:
http://www.porada.sk/t126705-ju-a-zauctovanie-bv-pred-zacatim-podnikania.html
http://www.porada.sk/t129090-zaciatocnik-vydavky-pred-zalozenim-zivnosti-plus-pausalne-vydavky-pomozte.html
http://www.porada.sk/t32255-nakup-majetku-pred-zalozenim-zivnosti.html
a pod.
sybila3
29.01.10,11:31
môžem zaradiť do výdavkov faktúry-respektíve šeky z t-mobilu, keď tam klient nemá ičo?
rodina1
29.01.10,11:55
môžem zaradiť do výdavkov faktúry-respektíve šeky z t-mobilu, keď tam klient nemá ičo?
Tými šekmi myslíš doklad o úhrade? Súčasťou každej faktúry z T-mobile je aj šek na zaplatenie. Ak je IČO na faktúre, tak na uvedenom šeku IČO nemusí byť.
Blankake
29.01.10,12:05
môžem zaradiť do výdavkov faktúry-respektíve šeky z t-mobilu, keď tam klient nemá ičo?
Keď nemá telefón na IČO, tak si to nemôže dať do výdavkov.
sybila3
29.01.10,12:06
myslela som, že nikde na faktúre nie je ičo, tak to má asi na súkromnú osobu, nemalo by sa to zaradiť do účta.
Ejo
29.01.10,12:35
Keď nemá telefón na IČO, tak si to nemôže dať do výdavkov.
Však keď ho používa na podnikanie, prečo nie? Sú to jeho preukázateľné výdavky, ktoré súvisia s podnikaním, alebo sa mýlim?
Janulana
29.01.10,12:55
Pri vyplňovaní DP mi vyšlo, že mi má DÚ zaplatiť daňový bonus. Mám túto výšku daňového bonusu uviesť do pohľadávok a tým aj do výkazu majetku a záväzkov?
macula
29.01.10,13:19
Ja daňový bonus nedávam do pohľadávok
chudaska
29.01.10,13:23
ani ja ho nedavam do pohladavok a ked nabehne na podnikatelsky ucet,tak to davam ako iny nezdanitelny prijem
Ejo
30.01.10,06:57
Dobrý deň. Účtovné prípady sa účtujú na základe účtovných dokladov podľa §10. Náležitosti účtovného dokladu podĺa tohto paragrafu musí spĺňať ten doklad /PPD,VPD/ ktorý ja zaúčtujem do peňažného denníka?
Príklad:
účtovný prípad - nákup materiálu
účtovný zápis do PD - účtovným dokladom je moj VPD, ktorý bude mať náležitosti §10 a priložím k pokl.bloku z nákupu.
A ten doklad - pokladničný z nakúpeného materiálu - aké náležitosti musí spľňať? Je to tiež účtovným dokladom?
Zdenka175
30.01.10,11:10
Však keď ho používa na podnikanie, prečo nie? Sú to jeho preukázateľné výdavky, ktoré súvisia s podnikaním, alebo sa mýlim?
Keď je fa za telefonovanie, má mať údaje firmy ICO, DIC. ..
Lepšie je použiť kredit v hotovosti. Samozrejme primerané množstvo ak je len sám SZCO.
veronikasad
30.01.10,11:18
Keď je fa za telefonovanie, má mať údaje firmy ICO, DIC. ..
Lepšie je použiť kredit v hotovosti. Samozrejme primerané množstvo ak je len sám SZCO.
Zdenka, nám daňová kontrola v jednej firme kredity vyhodila ako nepreukazatelné výdavky - vraj sa tam nedá vyžiadať výpis hovorov ...
Zdenka175
30.01.10,11:28
Zdenka, nám daňová kontrola v jednej firme kredity vyhodila ako nepreukazatelné výdavky - vraj sa tam nedá vyžiadať výpis hovorov ...
Nemali ste ich moc? Ja si myslím, že keď je sám SZCO tak jeden kredit za mesiac nie je veľa.
Prima73
30.01.10,12:33
Dobry den, mam otazku, idem vytlacit vykaz o prijmoch a vydavkoch a program Alfa 16.02 mi tam automaticky doplni datum vlavo dolu "zostavena dna" 30.1.2010, ale ked nacita tlacivo datum je 30.1.2000, ako keby si prebral v roku iba poslednu cislicu z roka. Ak zadam datum zostavenia 31.12.2009, tak je to OK. Mam tam davat decembrovy datum? Alebo je to chyba v programe? Dakujem za odpoved.
Muška
30.01.10,13:22
Dobry den, mam otazku, idem vytlacit vykaz o prijmoch a vydavkoch a program Alfa 16.02 mi tam automaticky doplni datum vlavo dolu "zostavena dna" 30.1.2010, ale ked nacita tlacivo datum je 30.1.2000, ako keby si prebral v roku iba poslednu cislicu z roka. Ak zadam datum zostavenia 31.12.2009, tak je to OK. Mam tam davat decembrovy datum? Alebo je to chyba v programe? Dakujem za odpoved.
Je to chyba. Aj mne to tak tlačí.
Ale teraz tam pribudlo tlačivo "Originálne tlačivo DU", tam tento problém nie je.
nayram
30.01.10,15:33
Dobrý deň, chcem sa spýtať či (a ako) účtujete DMV do záväzkov...
ja zvažujem pre rok 2009 toto:
vznik záväzku: 31.12.2009 (bude vo výkaze o MZ za 2009), splatnosť: 31.1.2010
alebo vznik záväzku: 1.1.2010 (nebude vo výkaze o MZ za 2009), splatnosť: 31.1.2010
ako to robíte? ako je to správne?
Iwett
30.01.10,15:35
Dobrý deň, chcem sa spýtať či (a ako) účtujete DMV do záväzkov...
ja zvažujem pre rok 2009 toto:
vznik záväzku: 31.12.2009 (bude vo výkaze o MZ za 2009), splatnosť: 31.1.2010
alebo vznik záväzku: 1.1.2010 (nebude vo výkaze o MZ za 2009), splatnosť: 31.1.2010
ako to robíte? ako je to správne?
Vznik záväzku je 31.12.2009, lebo daň z MV sa platí za rok 2009, tak je to záväzok roku 2009.
rodina1
30.01.10,16:11
Dobrý deň. Účtovné prípady sa účtujú na základe účtovných dokladov podľa §10. Náležitosti účtovného dokladu podĺa tohto paragrafu musí spĺňať ten doklad /PPD,VPD/ ktorý ja zaúčtujem do peňažného denníka?
Príklad:
účtovný prípad - nákup materiálu
účtovný zápis do PD - účtovným dokladom je moj VPD, ktorý bude mať náležitosti §10 a priložím k pokl.bloku z nákupu.
A ten doklad - pokladničný z nakúpeného materiálu - aké náležitosti musí spľňať? Je to tiež účtovným dokladom?
Pokladničný doklad musí tiež spĺňať určité náležitosti, ktoré sú uvedené v zákone o používaní elektronickej registračnej pokladnice č. 289/2008 Z. z., konkrétne v § 8 uvedeného zákona.
nayram
30.01.10,17:05
Dobrý deň, prosím o radu v takomto prípade:
12/2008 zaplatené pov.zml.poist. (na rok 2009) za auto v obchodnom majetku
28.1.2009 auto z majetku vyradené
31.3.2009 ukončenie živnosti

je potrebné za v JU za 2009 nejako "zohladniť", že p.z.p. bolo zaplatené na celý rok 2009 a potom nastalo vyradenie auta z majetku a ukončenie živnosti?
sybila3
30.01.10,18:03
k môjmu predchádzajúcemu príspevku k tomu, že na fa za mobil nie je ičo, je to myslí na súkromnú osobu, chce si to dať do účta, ja mu to tam dám ale s tým rizikom, že mu to pri kontrole môžu vyhodiť. Ale tiež nemá fa za celý rok, má len tie asi čo nestratil.
Blankake
30.01.10,21:01
k môjmu predchádzajúcemu príspevku k tomu, že na fa za mobil nie je ičo, je to myslí na súkromnú osobu, chce si to dať do účta, ja mu to tam dám ale s tým rizikom, že mu to pri kontrole môžu vyhodiť. Ale tiež nemá fa za celý rok, má len tie asi čo nestratil.
Tak potom nech si dá len nejaké percento - ak vie odhadom určiť, koľko z pretelefonovaných hovorov sa týkalo podnikania a koľko bolo súkromných.
Ejo
31.01.10,07:26
k môjmu predchádzajúcemu príspevku k tomu, že na fa za mobil nie je ičo, je to myslí na súkromnú osobu, chce si to dať do účta, ja mu to tam dám ale s tým rizikom, že mu to pri kontrole môžu vyhodiť. Ale tiež nemá fa za celý rok, má len tie asi čo nestratil.
Aj ja mám takúto istú skúsenosť. Klient nemá faktúry od orange na IČO ale v každom prípade všetky a v celej sume tam mám dať, lebo si chce znížiť základ dane. Ale vysvetlovať možem koľko chcem, že nech dáme aspoň nejaké určité percento, nakoľko ani na IČO nie je, ale on s tým nesúhlasí. Takže som nútená zaúčtovať a keď bude kontrola.....
sybila3
31.01.10,11:20
nemá prosím Vás niekto vzor ako má vyzerať kniha zásob a kniha majetku? Viem podľa postupov JU čo má obsahovať ale by som potrebovala konkrétny príklad. ďakujem
Manual
31.01.10,12:11
nemá prosím Vás niekto vzor ako má vyzerať kniha zásob a kniha majetku? Viem podľa postupov JU čo má obsahovať ale by som potrebovala konkrétny príklad. ďakujem
Pozri si tu:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=search
ale dajú sa aj kúpiť napr. v Ševte.
Prima73
31.01.10,13:34
Je to chyba. Aj mne to tak tlačí.
Ale teraz tam pribudlo tlačivo "Originálne tlačivo DU", tam tento problém nie je.


Dakujem ;)
Cviro
31.01.10,18:58
Mam fakturu na pausal za mobilny telefon, chcem si uplatnovat 50% do nakladov, faktura bola hradena zo sukromneho uctu. Mozete mi prosim poradit, ako to zauctovat, napr. v Alfe?
Zhruba mi to je jasne, ale nedocital som sa na porade jednoznacne, ci to davam do nakladov cez VPD (a teda peniaze sa mi odpocitaju z pokladnicnej hotovosti), alebo to moze ist cez ID? Odpocitanie hotovosti z pokladne mi velmi nevyhovuje, dostanem sa do zaporu a tak ci tak si potom musim dat osobny vklad. Inymi slovami - moze existovat virtualny naklad, t.j. neubudne fyzicky ani z uctu ani z pokladne?

Dakujem.
Soňula
02.02.10,09:39
chcela by som poprosiť, aký kurz ECB mám použiť pri precenení pohľadávok v JU, ktoré neboli uhradené k 31.12.2009 , sú vystavené v mene CZK.
Mám použiť kurz z 31.12.2009 / dátum uzávierky/, alebo kurz z predchadzajúceho dňa 30.12.2009?
Ďakujem moc.
Tweety
02.02.10,09:57
chcela by som poprosiť, aký kurz ECB mám použiť pri precenení pohľadávok v JU, ktoré neboli uhradené k 31.12.2009 , sú vystavené v mene CZK.
Mám použiť kurz z 31.12.2009 / dátum uzávierky/, alebo kurz z predchadzajúceho dňa 30.12.2009?
Ďakujem moc.
Kurz k 31.12.09.
Laco-monter
02.02.10,10:05
Ja mam celé účtovnictvo v paži.

Odkladam,len prijmove faktury a bankové vypisy.

Z nich skompletizujem dańové priznanie a fertig.

V žiadných zbytočných papierovačkach,pisaní denníkov,zakladaní do šanonoch sa ja nevyžívam.
-----------------------------------------------------
Take it EASY !
Ferdo Mravec
02.02.10,19:53
Dobrý večer, poprosila by som o radu:
1.podnikáme v potravinárstve, popritom obrábame pasienky, samozrejme berieme nato dotácie, kúpili sme traktor, chceme ho začať odpisovať, musíme rozšíriť podnikateľskú činnosť aj o poľnohospodársku nielen potravinársku, alebo nie???? Môžeme ho zaradiť hneď do JU???
2.Takáto dotácia sa musí účtovať aj v denníku ako príjem, alebo stačí v daň. priznaní v oddieli VI. príjem z poľnohospodárskej činnosti,....
Ďakujem....
Tinika
02.02.10,22:11
Ja mam celé účtovnictvo v paži.

Odkladam,len prijmove faktury a bankové vypisy.

Z nich skompletizujem dańové priznanie a fertig.

V žiadných zbytočných papierovačkach,pisaní denníkov,zakladaní do šanonoch sa ja nevyžívam.
-----------------------------------------------------
Take it EASY !

asi si eset nemal danovu kontrolu vsak?
jana32
03.02.10,06:32
Dobrý deň, prosím chcela by som sa opýtať, mali sme zamestnanca, ktorý pre nás pracoval na pobočke v inom regióne, daná kancelária bola prenajatá a my ako firma sme každý mesiac platili prenájom. Teraz sme sa so zamestnancom dohodli, že bude pre nás pracovať ale nie ako zamestnanec ale ako živnostník, my ušetríme na poistnom a on to tiež privítal, podmienky sme mu urobili férové. Neviem však čo s tou kanceláriou, my ju môžeme naďalej platiť ako prenajatý priestor aj keď vlastne bude v nej vykonávať prácu ten živnostník? Môže nám to daňová kontrola napadnúť? Ako to prosím ošetriť?
Zita5
03.02.10,06:48
Dobrý deň, prosím chcela by som sa opýtať, mali sme zamestnanca, ktorý pre nás pracoval na pobočke v inom regióne, daná kancelária bola prenajatá a my ako firma sme každý mesiac platili prenájom. Teraz sme sa so zamestnancom dohodli, že bude pre nás pracovať ale nie ako zamestnanec ale ako živnostník, my ušetríme na poistnom a on to tiež privítal, podmienky sme mu urobili férové. Neviem však čo s tou kanceláriou, my ju môžeme naďalej platiť ako prenajatý priestor aj keď vlastne bude v nej vykonávať prácu ten živnostník? Môže nám to daňová kontrola napadnúť? Ako to prosím ošetriť?

Môže to daňová kontrola napadnúť . Najlepším riešením by bolo pre Vás , aby tú kanceláriu mal v prenájme živnostník a nájom platil on .Ako ? To už je vec Vášho dojednania .Ale moja odpoveď je v prípade , že sa tak tak rozhodol živnostník , že prejde na živnosť .
sybila3
03.02.10,08:14
Kúpila som pohovku do kancelárie, v decembri som zaplatila zálohu polovicu ceny, dostala som PPD , zaúčtovala v JU ako výdaj z pokladne.
Teraz mi ju dodali doplatila som do celkovej sumy ale vystavili mi blok na celú sumu, ako to zaúčtovať?
Melnick
03.02.10,08:18
Na bločku mala byť vyúčtovaná záloha.


Zmena spôsobu účtovania záloh v jednoduchom účtovníctve vyplýva z novely ZoDP účinnej od 1.1.2008, ktorou sa zmenilo aj znenie § 17 ods. 12 písm. b) zákona.

Ak bloček spĺňa všetky náležitosti účtovného dokladu, potom :

to znamená, že záloha je daňovým výdavkom v tom zdaňovacom období, kedy si ju zaplatila. Druhá strana nepostupovala správne.:)
sybila3
03.02.10,08:28
nie je tam záloha je tam ako by som ju platila naraz, tak teraz musím z účta za december vyhodiť PPD a zaúčtujem v januári?
Melnick
03.02.10,08:57
Ty si teda dostala PPD so všetkými náležitosťami, ktoré musí obsahovať a bolo na ňom napísané pedpokladám : prijatá záloha.
Uvažujem správne ?
Potom Ti vystavili bloček z ERP , ale ten bol na celú sumu.
Ty si za predpokladu, že PPD mal všetky potrebné údaje, ktoré musí daňový doklad obsahovať, postupovala správne, lebo ty si mala úbytok z pokladne a výdaj v r. 2009.
Prefotila by som si ten PPD a doložila k bločku z ERP a v roku 200 by som dala do výdavkov iba rozdiel sumy.
Dodávateľ pohovky nepostupoval správne.
Laco-monter
03.02.10,09:06
asi si eset nemal danovu kontrolu vsak?

Nemal som eset danovu kontrolu,lebo tam kde nic nieje tam ani cert neberie.

Ale nebranim nikomu aby uctoval vsetko tak ako sa mu to paci.Minal papiera a tlač.farby kolko len chce, archivoval co len chce.
10eva
03.02.10,12:38
Chcela by som sa opytat mam fakturu za rok 2008 bolo nieco uhradene v roku 2008 a ostatne v roku 2009 zakaznik az teraz mi dal blok o uhrade za rok 2008 Neviem co mam spravit budem musiet podat opravne DP za rok 2008? Neviem co mam spravit prosim poradte Inac je strate ked podam Opravne DP bude este väčšiej strate dakujem
10eva
03.02.10,12:39
Este chcem dodat zabudol mi dat blok za ten rok 2008 a ten zaväzok mam zaväzkoch 2008
Zita5
03.02.10,12:40
Chcela by som sa opytat mam fakturu za rok 2008 bolo nieco uhradene v roku 2008 a ostatne v roku 2009 zakaznik az teraz mi dal blok o uhrade za rok 2008 Neviem co mam spravit budem musiet podat opravne DP za rok 2008? Neviem co mam spravit prosim poradte Inac je strate ked podam Opravne DP bude este väčšiej strate dakujem

Dodatočné DP za rok 2008 .
10eva
03.02.10,12:43
este sa chcem spytat daju mi aj pokutu Danovy urad
Melnick
03.02.10,13:14
Este chcem dodat zabudol mi dat blok za ten rok 2008 a ten zaväzok mam zaväzkoch 2008O akú sumu sa jedná ?
10eva
03.02.10,13:54
jedna sa o 132,78 eur
Zita5
03.02.10,13:59
este sa chcem spytat daju mi aj pokutu Danovy urad

Pokutu nedostanete , Vy si vlastne doúčtovaním VOZD zvýšite stratu . Iné by bolo , keby sa Vám zvýšila daňová povinnosť , tam by už bol sankčný úrok .
10eva
03.02.10,14:25
dakujem velmi moc uz som nemohla spavat aku mi daju pokutu z danoveho uradu i ked to nebola moja chyba dakujem este raz
10eva
04.02.10,07:20
Chcela by som sa opytat kolko moze byt do osobnej spotreby na konci roku
Timka1
04.02.10,07:22
Chcela by som sa opytat kolko moze byt do osobnej spotreby na konci roku

suma nie je obmedzená
10eva
04.02.10,07:30
faktura ktora je zaväzkoch 2008 a je zaplatena 2009 tak ta faktura ide do roku 2008? a vydavkove doklady ktore sa zaplatily v roku 2009 idu do roku 2009? Je to dobre? dakujem
Timka1
04.02.10,07:38
neuhradená faktúra z roku 2008 prenáša sa do ďalšieho roku ako záväzok, ak bola uhradená v roku 2009, výdajový doklad patrí do roku 2009, čiýe poníži ZD v roku 2009
Jozefsp
04.02.10,07:39
Neuhradené-nevysporiadané záväzky ti prechádzajú do nasledujúceho účtovného obdobia. Úhrady záväzkov, výdavky sa účtuju vtedy,kedy boli realizované.
10eva
04.02.10,08:19
Takze tu fakturu za rok 2008 dam do roku 2009? ale nieco bolo uhradene v roku 2008 rozumela som dobre?
Timka1
04.02.10,08:23
samotnú faktúru účtuješ v roku 2008, úhradu na základe dátumu na doklade, ak bola časť uhradená v roku 2008, tento výdaj mal byť účtovaný v roku 2008, úhrada z roku 2009, bude účtovaná v roku 2009
Melnick
04.02.10,08:40
Takze tu fakturu za rok 2008 dam do roku 2009? Nie ale nieco bolo uhradene v roku 2008 rozumela som dobre? Nie neporozumela si dvom správnym predchádzajúcim odpovediam.
V roku 2008 Ti prišla faktúra. Mala si si ju zaevidovať do knihy faktúr. Píšeš, že časť tej faktúy bola uhradená. Takže tá časť pôjde do výdavkov roku 2008 a zostávajúca neuhradená časť sa Ti vo výkaze o majetku prenesie do roku 2009. Dňom jej úhrady / teda toho zostatku/ bude Tvojim výdavkom roku 2009 tá zostávajúca časť úhrady, ktorá nebola uhradená v roku 2008, ale bola zohľadnená vo výkaze o majetku ...... ako Tvoj záväzok.
Rozumieš tomu ???:)
31Jankal
04.02.10,11:08
Dobrý den, vystavovala som teraz potvrdenie o príjmoch pre našu ex-zamestnankynu. Ona u nás pracovala január až apríl, v polovici mája išla na PN do konca júla, vyčerpala si dovolenku v auguste a dala si výpoved.
Uhrn vyplatených príjmov mala 1636,43€, poistné mala 217,62€ a čiast. základ dane mala 1418,81€, preddavkov na dan mala 1,52€. Teraz mi tu hovorí kedže bola PN prečo má tak málo daní vrátených. A či nemá nárok na DB /má 2 deti/?Ako jej to vysvetliť?
10eva
04.02.10,11:21
rozumiem tomu dakujem velmi
31Jankal
04.02.10,11:31
Dobrý den, vystavovala som teraz potvrdenie o príjmoch pre našu ex-zamestnankynu. Ona u nás pracovala január až apríl, v polovici mája išla na PN do konca júla, vyčerpala si dovolenku v auguste a dala si výpoved.
Uhrn vyplatených príjmov mala 1636,43€, poistné mala 217,62€ a čiast. základ dane mala 1418,81€, preddavkov na dan mala 1,52€. Teraz mi tu hovorí kedže bola PN prečo má tak málo daní vrátených. A či nemá nárok na DB /má 2 deti/?Ako jej to vysvetliť?
:mee:Prosím poradte mi potrebujem to súrne
Cent
04.02.10,11:32
Dobrý den, vystavovala som teraz potvrdenie o príjmoch pre našu ex-zamestnankynu. Ona u nás pracovala január až apríl, v polovici mája išla na PN do konca júla, vyčerpala si dovolenku v auguste a dala si výpoved.
Uhrn vyplatených príjmov mala 1636,43€, poistné mala 217,62€ a čiast. základ dane mala 1418,81€, preddavkov na dan mala 1,52€. Teraz mi tu hovorí kedže bola PN prečo má tak málo daní vrátených. A či nemá nárok na DB /má 2 deti/?Ako jej to vysvetliť?
ako mala vrátené tie dane? Zrejme si myslela, prečo platila tak málo daní. No keď mala u Vás podpísané vyhlásenie..., tak predsa sa nezdanila ani nezdanitelná čiastka. Nárok na DB má, ak sa deti považujú za nezaopatrené. Opravujem sa: ak mala ešte príjem napr. z dohod ( lebo musí mať min. 1773 eur) tak možno má nárok aj na zamestnaneckú prémiu. (január-apríl, máj, a august-dovolenka- tj splňa základnú podmienku poberanie príjmov zo závyslej činnosti 6 mesiacov)

Opravte ma prosím niekto, ak sa mýlim.
31Jankal
04.02.10,11:42
Tie dane nemala zatiaľ vrátené, robí to len smiešnych 1,52€. Ale mna zastavuje ten úhrn vyplatených príjmov čo je menej ako 1773 € aj na DB aj na zamestnaneckú prémiu. Mesiace by aj pasovali. Alebo mám v tom chaos?
Cent
04.02.10,11:53
Tie dane nemala zatiaľ vrátené, robí to len smiešnych 1,52€. Ale mna zastavuje ten úhrn vyplatených príjmov čo je menej ako 1773 € aj na DB aj na zamestnaneckú prémiu. Mesiace by aj pasovali. Alebo mám v tom chaos?
Ona žiadneho iného zamestnávateľa už nemala? Keď namala príjem min vo výške 6 násobku min.mzdy tak nárok na DB nemá a ani na zam.prémiu. Daňový bonus si môže uplatniť aj druhý rodič.
31Jankal
04.02.10,11:54
Ale ona nevie pochopiť to ,že ona bola PN a vracajú jej tak málo daní. Ako jej to vysvetliť?
Ona mala len u nás príjem /z potvrdenia o príjem r. 01 - 1636,43€/ a potom išla na úrad práce a neviem či niečo poberala. Ale to je už vlastne jedno. Ide hlavne o to prvé?
Ja som jej to vysvetlovala tým, že ked málo zarábala tak jej vlastne ani žiadne dane nevychádzali, je to správne?
Timka1
04.02.10,11:55
Ale on nevie pochopiť to ,že ona bola PN a vracajú jej tak málo daní. Ako jej to vysvetliť?
Ona mala len u nás príjem /z potvrdenia o príjem r. 01 - 1636,43€/ a potom išla na úrad práce a neviem či niečo poberala. Ale to je už vlastne jedno. Ide hlavne o to prvé?

Keďže málo daní zaplatila, tým pádom sa jej málo vráti ..........
veď ukáž jej výplatné pásky, kde má zrazenú daň a koľko, má ti to keď ich zrátaš sedieť s potvrdením o príjme ..........
Cent
04.02.10,12:02
Nie sme trošku mimo témy?
31Jankal
04.02.10,12:02
Ano všetko sedí, ale ona argumentuje s tým, že ked jej muž bol PN 4 mesiace tak mu vrátili veľa penazí, ale povedala som im, že on musel mať predsa omnoho vačší príjem z ktorého sa sťahovali dane a tie mu boli potom vrátené. Tak mi povedali, že sa pôjdu informovať na danový úrad. Povedala som im to správne?
Timka1
04.02.10,12:05
Ano všetko sedí, ale ona argumentuje s tým, že ked jej muž bol PN 4 mesiace tak mu vrátili veľa penazí, ale povedala som im, že on musel mať predsa omnoho vačší príjem z ktorého sa sťahovali dane a tie mu boli potom vrátené. Tak mi povedali, že sa pôjdu informovať na danový úrad. Povedala som im to správne?



áno, neviem čo na daňovom zistia, veď im len prečítajú z potvrdenia to isté .....ak im prečítajú

jej muž musel mať oveľa vyšší príjem ako ona a tým pádom aj preddavky na daň boli vyššie .....
ivuska1212
04.02.10,12:47
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci musim evidovat fa v knihe zavazkov, ked je fa vyplatena v hotovosti este v ten isty den,ked bola vystavena. Dakujem
Lianka
04.02.10,12:53
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci musim evidovat fa v knihe zavazkov, ked je fa vyplatena v hotovosti este v ten isty den,ked bola vystavena. Dakujem

Ano, ja uctujem. Nerozhoduje datum uhrady, ale skutocnost, ze mas dva uctovne doklady - fakturu ako doklad o vzniku zavazku a PPD ako doklad o uhrade zavazku.
Melnick
04.02.10,13:35
Ano, ja uctujem. Nerozhoduje datum uhrady, ale skutocnost, ze mas dva uctovne doklady - fakturu ako doklad o vzniku zavazku a PPD ako doklad o uhrade zavazku.
Dievčatá ste v téme JÚ.:)
Totiž, niektoré firmy vystavia fa a priamo na doklade je zároveň aj PPD s DKP a ja takúto FA dávam priamo do PD bez účtovania cez knihu záväzkov. :)
Zoltán Kovács
04.02.10,13:37
Dievčatá ste v téme JÚ.:)

A?

Veď aj v JÚ jeto rovnako, ako v PÚ. Vznik záväzku a úhrada toho záväzku.
Melnick
04.02.10,15:16
B?
Ak mám Na faktúre priamo PPD aj s DKP ?
Zoltán Kovács
04.02.10,15:24
B?
Ak mám Na faktúre priamo PPD aj s DKP ?

To je samozrejme niečo iné. Ale ak je PPD s DKP tak väčšinou v účtovníckom slengu hovorí "bloček z ERP". Pod pojmom PPD ja predstavujem ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad. ;)
Melnick
04.02.10,15:44
Zoli citujem PP:
Predovšetkým pri analýze daného prípadu je potrebné vychádzať z
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
podľa ktorého dňom uskutočnenia účtovného prípadu je okrem iných prípadov aj deň splnenia dodávky, ale aj deň platby záväzku, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú túto skutočnosť. To znamená v prípade, ak k prijatiu dodávky a k platbe záväzku došlo v priebehu jedneho kalendárneho dňa, je možné účtovať ako o hotovostnej platbe za tento nákup.
V prípade, platby v nasledujúci deň,treba dodržať zásadu verného zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva - t.j. zaúčtovať ako záväzok.
Ferdo Mravec
04.02.10,19:29
Dobrý večer, poprosila by som o radu:
1.podnikáme v potravinárstve, popritom obrábame pasienky, samozrejme berieme nato dotácie, kúpili sme traktor, chceme ho začať odpisovať, musíme rozšíriť podnikateľskú činnosť aj o poľnohospodársku nielen potravinársku, alebo nie???? Môžeme ho zaradiť hneď do JU???
2.Takáto dotácia sa musí účtovať aj v denníku ako príjem, alebo stačí v daň. priznaní v oddieli VI. príjem z poľnohospodárskej činnosti,....
Ďakujem....

Prosím Vás to mi nevie s týmto problémom nikto pomôcť?????
Čo to mám také primitívne otázky, alebo až veľmi zložité????
Ďakujem.............
mysimis
04.02.10,19:35
Prosím Vás to mi nevie s týmto problémom nikto pomôcť?????
Čo to mám také primitívne otázky, alebo až veľmi zložité????
Ďakujem.............

Pokiaľ viem, tak poľnohospodárska činnosť sa vykonáva na základe povolenia mestského /obecného/ úradu, kde si vybavíš doklady ako samostatne hospodáriaci roľník. Čo sa týka dotácie je potrebné o nej aj účtovať a je to príjem ovplyvňujúci základ dane.
Zita5
04.02.10,20:05
Dobrý večer, poprosila by som o radu:
1.podnikáme v potravinárstve, popritom obrábame pasienky, samozrejme berieme nato dotácie, kúpili sme traktor, chceme ho začať odpisovať, musíme rozšíriť podnikateľskú činnosť aj o poľnohospodársku nielen potravinársku, alebo nie???? Môžeme ho zaradiť hneď do JU???
2.Takáto dotácia sa musí účtovať aj v denníku ako príjem, alebo stačí v daň. priznaní v oddieli VI. príjem z poľnohospodárskej činnosti,....
Ďakujem....


Tu je dokument zo stránky drsr ohľadom dotácii ....... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/dota0107.rtf

Zákon o dani z príjmu


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,


Postupy JU .... http://www.porada.sk/t103173-usmernenia-k-postupom-ju.html
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33499&d=1235038204

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.
Tinika
04.02.10,20:09
Dobrý večer, neviem, najst temu kde by som to napisala, tak skusim tu. Prosím Vás ako mám zaúčtovat toto v JU:

SP v 12/2008 2805,- po prepocte na eura program 93,11 a podla zakona 93 eur. čo s tymi 0,11? Len v salde mam zrušit zavazok? dakujem
basha_V
05.02.10,08:26
len take lahke otazky pre zaciatocnika na utvrdenie spravneho startu v alfe (platitel DPH):

uhrada fa 77,54 = bank.ucet/vydavky, VOZDrezia 65,16, VNZD/dph 12,38

prijem za fa 7735,- = bank.ucet/prijem, PPD 6500,-, PNZD/dph 1235,-

poistne za auto 237,- VOZD cela suma


Zatial spravne???
dakujem :)
basha_V
05.02.10,09:53
a vsetko kde je dph mam zaskrtavat do evidencie dph? alebo tam len prijate a vystavene fa a uhrady uz nie?
buci
05.02.10,11:03
Ak nie som platca DPH a uctujem v JU tak sumy faktur uctujem v penaznom denniku aj so sumou DPH do stlpca vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?
Daggmar
05.02.10,11:09
Áno, ak sú to všetko výdavky OZD.
Monika Kováčová
05.02.10,11:12
Ak nie som platca DPH a uctujem v JU tak sumy faktur uctujem v penaznom denniku aj so sumou DPH do stlpca vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?
NIE. ÁNO suma DPH je Výdaj neovplyvňujúci ZD u neplatiteľa DPH.
lulu919
05.02.10,11:16
dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne toho, čo urobiť s nevymožiteľnými pohľadávkami. Ide o neuhradenú faktúru, súd zaviazal odberateľa zaplatiť, odb. firma zanikla, nemá kto uhradiť fa. Iba čo vznikli ďalšie výdavky so súdnymi trovami a exekučné trovy. Ako to zaučtovať? čo s tým? Ďakujem
Daggmar
05.02.10,11:19
Ak nie som platca DPH a uctujem v JU tak sumy faktur uctujem v penaznom denniku aj so sumou DPH do stlpca vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?

Prepáč, pýtali sa na neplatcu DPH...nie platcu.
Prima73
05.02.10,11:23
Zdravim, trapim sa s takymto problemom. Mam v zaväzkoch zaevidovanu preddavkovu fakturu na 200 euro, k nej priradenu uhradu cez banku na 200 euro. Prisla mi vyuctovacia faktura na 200 euro so zaplatenym preddavkom, cize k uhrade 0. Ako to mam spravne nahodit do programu Alfa? Firma je neplatca DPH. Postupovala som takto:

1. Preddavok zaevidovany v zaväzkoch
2. Uhrada preddavku ako vydaj iny neovplyvnujuci dan z prijmu cez banku
3. Zaevidovana vyuctovacia faktura v plnej sume
4. ID vydaj v minusovej plnej sume ako iny neovplyvnujuci dan z prijmu
5. ID vydaj v plnej sume ako prevadzkova rezia - software, so zaskrtnutim na uhradu zaväzku

Mozete mi potvrdit spravnost alebo nespravnost postupu? Dakujem.
babi2
05.02.10,11:29
NIE. suma DPH je Výdaj neovplyvňujúci ZD u platiteľa DPH.
Monika, prepáč zle si si prečítala, lebo otázka znela Ak nie som platca DPH
rodina1
05.02.10,11:38
Zdravim, trapim sa s takymto problemom. Mam v zaväzkoch zaevidovanu preddavkovu fakturu na 200 euro, k nej priradenu uhradu cez banku na 200 euro. Prisla mi vyuctovacia faktura na 200 euro so zaplatenym preddavkom, cize k uhrade 0. Ako to mam spravne nahodit do programu Alfa? Firma je neplatca DPH. Postupovala som takto:

1. Preddavok zaevidovany v zaväzkoch
2. Uhrada preddavku ako vydaj iny neovplyvnujuci dan z prijmu cez banku
3. Zaevidovana vyuctovacia faktura v plnej sume
4. ID vydaj v minusovej plnej sume ako iny neovplyvnujuci dan z prijmu
5. ID vydaj v plnej sume ako prevadzkova rezia - software, so zaskrtnutim na uhradu zaväzku

Mozete mi potvrdit spravnost alebo nespravnost postupu? Dakujem.
V podstate to máš správne. Ja bod 5 riešim ako ty, ale nedávam úhradu záväzku. Potom vojdem do knihy záväzkov, vstúpim do predmetnej faktúry a ručne pridám úhradu (dátum úhrady preddavku z účtu).
lulu919
05.02.10,11:46
dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne toho, čo urobiť s nevymožiteľnými pohľadávkami. Ide o neuhradenú faktúru, súd zaviazal odberateľa zaplatiť, odb. firma zanikla, nemá kto uhradiť fa. Iba čo vznikli ďalšie výdavky so súdnymi trovami a exekučné trovy. Ako to zaučtovať? čo s tým? Ďakujem
neviete mi poradiť čo s tým?
buci
05.02.10,12:11
dakujem za poradenie,som sa zlakla ze to robim zle
buci
05.02.10,12:13
a este jednu otazku mam prvy krat budem robit so stravnymi listkami a neviem ako sa to uctuje v jednoduchom uctovnictve?a ako sa to robi v mzde zamestnanca neviem s tym vobec robit,pomozte mi.
Melnick
05.02.10,13:09
len take lahke otazky pre zaciatocnika na utvrdenie spravneho startu v alfe (platitel DPH):

uhrada fa 77,54 = bank.ucet/vydavky, VOZDrezia 65,16, VNZD/dph 12,38

prijem za fa 7735,- = bank.ucet/prijem, PPD 6500,-, PNZD/dph 1235,-

poistne za auto 237,- VOZD cela suma


Zatial spravne???
dakujem :)
PPD = Prjem Podliehajúci Dani ?????
Síce nerobím v Alfe, ale aj u mňa sa to účtuje rovnako.;):):D
Melnick
05.02.10,13:35
Dobrý večer, neviem, najst temu kde by som to napisala, tak skusim tu. Prosím Vás ako mám zaúčtovat toto v JU:

SP v 12/2008 2805,- po prepocte na eura program 93,11 a podla zakona 93 eur. čo s tymi 0,11? Len v salde mam zrušit zavazok? dakujem
Postupy účtovania v JÚ :
(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na eurá ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
§ 4 odst.4
(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.
Prima73
05.02.10,15:10
V podstate to máš správne. Ja bod 5 riešim ako ty, ale nedávam úhradu záväzku. Potom vojdem do knihy záväzkov, vstúpim do predmetnej faktúry a ručne pridám úhradu (dátum úhrady preddavku z účtu).

Dakujem.
Tinika
05.02.10,15:17
Postupy účtovania v JÚ :
(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na eurá ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
§ 4 odst.4
(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.


teda ako to dobre chapem tak kurz. zisk dam do ostaných príjmov a kurz. stratu do Rezie?
Zdenka175
05.02.10,17:26
Robili ste niekto RZZP cez internet? Ja som chcela a dala som si elektronický formulár B a hneď mi vyskočilo okno. Pozor toto zariadenie nie je dôveryhodné rýchlo preč. Stalo sa to aj Vám, alebo to len mne blbne:mee:?
Tamila
05.02.10,17:32
Toto hlásenie mi vyhodilo,keď som sa išla registrovať na stránku drsr kôli súhrnnému výkazu, najskôr som sa bála ísť ďalej, ale potom som pokračovala a v pohode sa to dalo. Skús pokračovať.
andrea palcova
05.02.10,17:36
aj mne to spravilo pri súhrnom výkaze, pokračovala som a je to v pohode tiež. myslím, že to závisí od zabezpečenia, aké máš nastavené na svojom počítači.
Zoltán Kovács
05.02.10,20:17
Ide o to, že certifikát "dôverihodnosti" majú po platnosti, nič sa nestani, keďpojdete ďalej.
Prima73
06.02.10,10:04
Zdravim, mam otazku, SZCO v strate v danovom priznani FO B ma mat v riadku 41 taku istu sumu ako vo vykaze o prijmoch a vydavkoch v riadku 11. Ale DP je zaokruhlene na dve desatinne miesta a vykaz zaokruhluje na cele eura. Tak to ma byt?
tibor1000
07.02.10,07:06
Dobrý deň,
prosím Vás, keď bol podnikateľ SZČO časť mesiaca samoplatiteľ zdravotného poistenia a časť mesiaca už podnikal na živnosť - od 15.11.2009 sa prihlásil aj na ZP
ale odvody myslím zaplatil spolu - odvody aj za samoplatiteľa aj ako živnostnik

treba odvody rozpočitať,a ako daňovy vydavok môžeme uplatniť iba odvody za SZČO?

ďakujem pekne vopred
Iwett
07.02.10,08:16
Dobrý deň,
prosím Vás, keď bol podnikateľ SZČO časť mesiaca samoplatiteľ zdravotného poistenia a časť mesiaca už podnikal na živnosť - od 15.11.2009 sa prihlásil aj na ZP
ale odvody myslím zaplatil spolu - odvody aj za samoplatiteľa aj ako živnostnik

treba odvody rozpočitať,a ako daňovy vydavok môžeme uplatniť iba odvody za SZČO?

ďakujem pekne vopred
Ano, treba ich oddeliť, a do VOZD dať len odvody za obdobie, kedy bol SZČO, lebo odvody, ktoré platil ako samoplatiteľ neboli výdavky vynaložené na dosiahnutie príjmov z podnikania.
tibor1000
07.02.10,08:37
ďakujem:)
Prima73
07.02.10,12:07
SZCO - fotograf, ktory nema prevadzku, ale pracuje z domu, nema prijem v hotovosti, vsetko fakturuje, musi mat registracnu pokladnu?
mysimis
07.02.10,12:22
Kuk sem: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410 a tam sú zaradené fotografické služby pod č. 74.20 a pri týchto službách sa ERP používa.
Prima73
07.02.10,12:39
Kuk sem: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410 a tam sú zaradené fotografické služby pod č. 74.20 a pri týchto službách sa ERP používa.

SZCO nema svoju prevadzku (predajne miesto) a nepracuje s hotovostou, na vsetko vystavuje faktury. Viem, ze fotosluzby su zaradene v zozname, ale kedze nesplna paragraf 1, tak podla mna nema povinnost mat ERP.



§ 1

(1) Daňový subjekt,1) ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"),používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou2) (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti.
evina
07.02.10,14:02
SZCO nema svoju prevadzku (predajne miesto) a nepracuje s hotovostou, na vsetko vystavuje faktury. Viem, ze fotosluzby su zaradene v zozname, ale kedze nesplna paragraf 1, tak podla mna nema povinnost mat ERP.



§ 1


(1) Daňový subjekt,1) ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"),používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou2) (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti.


Predajné miesto je podľa zákona miesto, kde sa tržba prijíma, t.j. aj stôl doma v kuchyni, pokiaľ pracuje doma. To platilo i počas Vyhlášky 55, z ktorej cituješ Ty
Jedinou jeho šancou je neprijímať hotovosť. Do 31.12.2010 môže a platbu dokladovať PPD a od 1.1.2011 podľa zákona 289/2008 nemôže prijať žiadnu tržbu v hotovosti bez ERP. Vyhláška, z ktorej cituješ už neplatí.

§2
k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,
marjankaj
07.02.10,15:16
SZCO - fotograf, ktory nema prevadzku, ale pracuje z domu, nema prijem v hotovosti, vsetko fakturuje, musi mat registracnu pokladnu?


Teda ja som tomu rozumel tak, že úhrady faktúr nie sú v hotovosti, ale všetky(teda príjmy) sa realizujú bankovým prevodom na účet. Teda ERP by bola iba na "okrasu".
evina
07.02.10,15:25
Teda ja som tomu rozumel tak, že úhrady faktúr nie sú v hotovosti, ale všetky(teda príjmy) sa realizujú bankovým prevodom na účet. Teda ERP by bola iba na "okrasu".

Aj ja ...:D, len som je podala plnú informáciu, co kdyby ....:D
10eva
08.02.10,07:50
Chcela by som sa opytat ked je faktura napisana datum dodania je 31 12 2009 ale datum vydania je 4 01 2010 tak to mam dat do roku 2010? je to spravne?
Timka1
08.02.10,07:51
Chcela by som sa opytat ked je faktura napisana datum dodania je 31 12 2009 ale datum vydania je 4 01 2010 tak to mam dat do roku 2010? je to spravne?

Daj to do roku 2009
Blankake
08.02.10,08:04
Chcela by som sa opytat ked je faktura napisana datum dodania je 31 12 2009 ale datum vydania je 4 01 2010 tak to mam dat do roku 2010? je to spravne?
A úhrada bola kedy?
10eva
08.02.10,08:07
Uhrada je v roku 2010
10eva
08.02.10,08:10
Ešte by som sa chcela opytat ci staci za obchod davat do učtovnictva mesačne trzby alebo sa musia davat denne trzby? podla mna je lepsie davat mesačne tržby
Blankake
08.02.10,08:12
Uhrada je v roku 2010
Tak potom sa týka roku 2010 - kedy v skutočnosti nastal účtovný prípad.
Timka1
08.02.10,08:16
Ešte by som sa chcela opytat ci staci za obchod davat do učtovnictva mesačne trzby alebo sa musia davat denne trzby? podla mna je lepsie davat mesačne tržby

ja dávam denné uzávierky, nakoľko pohyb v pokladni nastáva denne a n ie mesačne
10eva
08.02.10,08:19
Takze musim davat denne uzavierky? S tym je robota
Tamila
08.02.10,08:20
Ja účtujem výrobnú firmu, ktorá má aj svoj obchod, tržbu z pokladne účtujem posledný deň v mesiaci na základe kópie mesačnej uzávierky pokladne. Denné účtovanie by bolo veľmi komplikované, mala som aj kontrolu a nevytkli mi nič.
Timka1
08.02.10,08:20
Takze musim davat denne uzavierky? S tym je robota

ja si kopirujem doklady a mením len dátum a sumu, takže to nie je až také pracné ......
nemajú výdaj z pokladne každý deň? aby ti nevznikal v pokladni mínus ........
Daggmar
08.02.10,08:21
Nemusíš, stačia aj mesačné uzavierky, alebo môžeš aj priebežne podľa potreby pokladne v hotovosti, ak to dávate do pokladne.
10eva
08.02.10,08:24
Velmi pekne dakujem pomohli ste mi
zaciatok
08.02.10,08:40
Pekný deň všetkým. Poprosím Vás o radu. Prvý krát uzatváram rok a neviem si poradiť s tým, ako (teda skôr v ktorom roku) mám nahodiť záväzok - jedná sa o mzdu a odvody zamestnanca za mesiac 12/2009, ktorá bola vytváraná v januáry 2010...

Mám to nahodiť ako záväzok za rok 2009 s dátumom 31.12. (aj keď v skutočnosti táto mzda bola vytváraná až v 01/2010? , alebo to nahadzujem až toho 11.1.2010, kedy bola vytvorená, s dátumom vz.d. povinnosti 31.12.2009 - tým pádom sa mi to ale nezobrazí v záväzkoch za rok 2009?
Vopred ďakujem za vaše rady.
Daggmar
08.02.10,08:46
Patrí to do roku 2009, čiže kniha záväzkov za rok 2009 - splatnosť to má v roku 2010. Taktiež aj daň zo mzdy, aj poistné.
10eva
08.02.10,13:45
Chcela by som sa opytat ako zauctovat kontokoretny uver JU a na konci roka som v minuse dakujem
a_je_to
08.02.10,14:13
Chcela by som sa opytat ako zauctovat kontokoretny uver JU a na konci roka som v minuse dakujem
Kontokorentný úver je právo ísť cez čerpanie so stavom bežného účtu do mínusu....a tomu zodpovedá aj spôsob účtovania. Účtuješ prípady tak, ako prichádzajú a odchádzajú, mínusový stav zostatku je ok, ak súhlasí so stavom na výpise k rovnakému dátumu. Pri účtovnej závierke /Výkaz o majetku a záväzkoch/ však mínusový stav bežného účtu nevykazuješ v časti Majetok - bežné účty mínusom, ale v časti Záväzky - úvery plusom. V riadku Bežné účty sa uvádzajú iba ostatné účty s kladným zostatkom.
10eva
08.02.10,15:38
tak to mam uctovat pohyby na učtoch mam davat ako vydaj na priebeznu polozku a prijem na priebežnu polozku a poplatok za kontokoretny uver ako prevadzkovu režiu? Je to dobre
a_je_to
08.02.10,20:11
tak to mam uctovat pohyby na učtoch mam davat ako vydaj na priebeznu polozku a prijem na priebežnu polozku a poplatok za kontokoretny uver ako prevadzkovu režiu? Je to dobre
Cez priebežné položky idú iba prevody medzi dvomi bankovými účtami navzájom, aj medzi bankovým účtom a pokladňou, prípadne ešte nákup cez kreditku, alebo predaj cez terminál, nič iné. Výdaje na platby a príjmy idú z účtu, alebo na účet priamo, bez priebežných položiek. Poplatok za kontokorentný úver, aj debetné úroky idú do réžie a splátka istiny ide do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.
10eva
09.02.10,07:13
dakujem
Zdenka175
09.02.10,07:22
Chcem sa spýtať fotiť všetky doklady ? Napr. PHM . Tie pásky sú také slabé .
sonahelenamaria
09.02.10,10:10
v dec. som objednala aj zaplatila predplatne HN 10.12.2009-9.12.2011. účtujem v jednoduchom účtovníctve. je to pre mňa daňový náklad roku 2009?? ďakujem
Blankake
09.02.10,10:38
v dec. som objednala aj zaplatila predplatne HN 10.12.2009-9.12.2011. účtujem v jednoduchom účtovníctve. je to pre mňa daňový náklad roku 2009?? ďakujem
Ak si ho aj zaplatila v r. 2009, tak je nákladom r. 2009.
ego.mc
09.02.10,10:57
Chcem sa spýtať fotiť všetky doklady ? Napr. PHM . Tie pásky sú také slabé .
Je povinnosťou daňovníka uchovávať a chrániť pred poškodením doklady po dobu určenú zákonom.
Je teda iba na vás, ako ich "uchránite" pred poškodením časom.
usko 1
09.02.10,12:54
Prosím o pomoc: Pri zaúčtovaní odpisu automobilu cez ID koho mám vypísať do ID vyplatené komu?
ďakujem
Zoltán Kovács
09.02.10,14:26
Prosím o pomoc: Pri zaúčtovaní odpisu automobilu cez ID koho mám vypísať do ID vyplatené komu?
ďakujem


Nikoho. Veď nič nevyplácaš. Ide o nepeňažný pohyb predsa.
usko 1
09.02.10,14:34
To viem, že ide o nepeňažný pohyb, len mi nesedí, že nebude doklad komplet vyplnený.
mysimis
09.02.10,14:35
To viem, že ide o nepeňažný pohyb, len mi nesedí, že nebude doklad komplet vyplnený.

To máš potom aký typ ID?
usko 1
09.02.10,16:48
Robím v Alfe - takže ID príjmový a ID výdavkový
marjankaj
09.02.10,19:08
Prosím o pomoc: Pri zaúčtovaní odpisu automobilu cez ID koho mám vypísať do ID vyplatené komu?
ďakujem


No môžeš tam napísať aj mňa, ale najprv si prosím peniažky.:---
10eva
10.02.10,10:31
Mam otazku ked zamestnavam dôchodcu ako je to u dôchodcov aky ma byt prijem aby nepodaval DP
avošodrak
12.02.10,07:37
Faktúra z Metra predsa slúži ako paragón blok. To znamená, že by to malo ísť určite do pokladne.
tibor1000
13.02.10,08:33
Dobrý deň,
prosím Vás, sumy vo výkaze o príjmoch a výdavkoch,a majetku a záväzkoch, sa zaokrúhľujú na celé eurá matematicky?
sklad nám vychádza 5739,2 €,takže matematicky nadol bude správne? ( tj 5739 €)

ďakujem
rodina1
13.02.10,09:38
Dobrý deň,
prosím Vás, sumy vo výkaze o príjmoch a výdavkoch,a majetku a záväzkoch, sa zaokrúhľujú na celé eurá matematicky?
sklad nám vychádza 5739,2 €,takže matematicky nadol bude správne? ( tj 5739 €)

ďakujem
Áno, matematicky, máš to správne.
ivti
13.02.10,14:53
Poprosila by som vás o radu, SZČO zaplatil na základe platobného rozkazu úroky z omeškania a trovy právnika + súdne trovy, je to daňový výdavok alebo nedaňový? Ďakujem.
Lianka
13.02.10,15:13
Mam otazku ked zamestnavam dôchodcu ako je to u dôchodcov aky ma byt prijem aby nepodaval DP

DP podava, ak ma prijem vyssi ako 4 025,70 / 2 za rok 2009. Ak ma len prijmy zdanene zrazkovou danou, nemusi DP podavat.
Katka2
13.02.10,15:17
Poprosila by som vás o radu, SZČO zaplatil na základe platobného rozkazu úroky z omeškania a trovy právnika + súdne trovy, je to daňový výdavok alebo nedaňový? Ďakujem.

Daňový výdavok.
tibor1000
13.02.10,17:53
Áno, matematicky, máš to správne.
ďakujem pekne
njanka
14.02.10,15:48
Mám takýto problém. Živnostník urobil platbu kartou zo svojho podnikateľského účtu v potravinách. Ako to zaučtovať v JU v bankovom výpise?
mysimis
14.02.10,15:49
Mám takýto problém. Živnostník urobil platbu kartou zo svojho podnikateľského účtu v potravinách. Ako to zaučtovať v JU v bankovom výpise?

VNZD - osobná spotreba.
njanka
14.02.10,16:01
Dakujem pekne, takýchto platieb má totiž viac, dúfam, že to nebude príliš okaté.
tuta
14.02.10,16:08
Ale kľudne ich môžeš účtovať na osobnú spotrebu. SZČO totiž nemá nárok na výplatu mzdy a laicky sa dá povedať, že jeho výplatou je práve osobná spotreba.
njanka
14.02.10,16:08
Aj výber kartou mám dať VNZD - osobná spotreba?
tuta
14.02.10,16:09
Pokiaľ to použil na osobnú spotrebu tak áno.
seda
14.02.10,17:00
Dobrý večer, chcem si len overiť už som dávno nerobila JU, SZČO predáva a nakupuje služby, nákup služby účtujem na prevádzkovú režiu? Ďakujem
mysimis
14.02.10,17:15
nákup služby = prevádzková réžia
tibor1000
15.02.10,05:55
Dobrý deň.
Prosím Vás,keď SZČO vznikol preplatok na dani,môže požiadať daňový úrad o vrátenie preplatku aj na súkromný účet?
SZČO má aj podnikateľský účet,ale peniaze by radšej mala zaslané na súkr.účet
preplatok na dani vznikol z dôvodu závislej činnosti daňovníka,z podnikania dosiahol stratu..
ďakujem vopred za radu
Timka1
15.02.10,06:08
Dobrý deň.
Prosím Vás,keď SZČO vznikol preplatok na dani,môže požiadať daňový úrad o vrátenie preplatku aj na súkromný účet?
SZČO má aj podnikateľský účet,ale peniaze by radšej mala zaslané na súkr.účet
preplatok na dani vznikol z dôvodu závislej činnosti daňovníka,z podnikania dosiahol stratu..
ďakujem vopred za radu


ja by som daňovému úradu číslo svojho osobného účtu nedala ...... nevidím žiaden problém prečo by nemohol byť zaslaný preplatok na podnikateľský účet, nakoľko si to vyberie z účtu a zaúčtuje ako osobnú spotrebu.
andrea palcova
15.02.10,06:37
Dobrý deň.
Prosím Vás,keď SZČO vznikol preplatok na dani,môže požiadať daňový úrad o vrátenie preplatku aj na súkromný účet?
SZČO má aj podnikateľský účet,ale peniaze by radšej mala zaslané na súkr.účet
preplatok na dani vznikol z dôvodu závislej činnosti daňovníka,z podnikania dosiahol stratu..
ďakujem vopred za radu

podľa môjho názoru by mohol byť problém aj s tým; že všetky účty, ktoré sa využívajú na podnikanie musia byť nahlásené na daňovom úrade, tak aby z toho nebol problém, keď daňový úrad uvidí iné číslo účtu, ako má SZČO nahlásené na DÚ.
tibor1000
15.02.10,07:03
OK, ďakujem Vám
bubu1977
15.02.10,07:07
Prosím ako postupovať pri vypisovaní výkazov za rok 2009, predchádzajúce obdobie prepočítať na EUR alebo dať v SK. Dík
Timka1
15.02.10,07:08
Prosím ako postupovať pri vypisovaní výkazov za rok 2009, predchádzajúce obdobie prepočítať na EUR alebo dať v SK. Dík

prepočítať na EUR a zaokrúhliť matematicky
seda
15.02.10,12:21
Dobrý deň, znova som tu s ďalšou prosbou. Poradíte ako zaútovať v JU MRP nákup str.lístkov SZČO vopred zaplatenou zálohou? Čítala som nejaké príspevky z porady, no zastavila som sa pri spárovaní zálohy.
1. Úhr. z účtu 365,83 na priebežné položky 360 EUR lístky a na réžiu 5,83 EUR popl.
2. Do ost.pohľ. zaúčtujem 360 EUR.
3. Dôjde faktúra s vyúčtovanou zálohou na sumu 0,-. A tu mi to nie je jasné, nerobí sa to ako v PU, má sa do knihy Fa zaevidovať na 365,83 a len ručne urobiť úhrady bez zaúčtovania v denníku? Nejak ma hlava ďalej nepustí, pomôžete mi? Ďakujem.
sybila3
15.02.10,14:55
viem, že odvody z minima SZČO sa nerátajú už z 307,70 minimálnej mzdy ale priemerne 319, 58. Ale z akej sumy sa rátajú u zamestnanca a zamestnávateľa ak má minimálnu mzdu? Z minimálnej alebo tiež z priemernej? Pozerala som v sociálke v tabuľke ale tam majú nejaké divné sumy, u szčo dobre, ale u zamestnanca a zamestnávateľa, no neviem. ďakujem
Zoltán Kovács
15.02.10,15:00
viem, že odvody z minima SZČO sa nerátajú už z 307,70 minimálnej mzdy ale priemerne 319, 58. Ale z akej sumy sa rátajú u zamestnanca a zamestnávateľa ak má minimálnu mzdu? Z minimálnej alebo tiež z priemernej? Pozerala som v sociálke v tabuľke ale tam majú nejaké divné sumy, u szčo dobre, ale u zamestnanca a zamestnávateľa, no neviem. ďakujem

U ZC sa ráta z hrubej mzdy, ak má minimálku, tak z toho.
sybila3
15.02.10,15:10
ďakujem, už som našla, takže szčo platí z priemernej 319,58 a zamestnanec a zamestnávateľ z minimálnej 307,70. dík
Milka2
16.02.10,06:22
Môže si živnostník,elektrikár, dať do bločkov, jednoduché účtovníctvo, monitor k PC??
chudaska
16.02.10,06:25
ak nerobi uctovnictvo pausalne,tak preco nie? Ved faktury musi na niecom robit, len musi mat aj PC monitor mu nestaci :-)
Timka1
16.02.10,06:26
Môže si živnostník,elektrikár, dať do bločkov, jednoduché účtovníctvo, monitor k PC??

Ak má k tomu monitoru aj pc, pretože je to súčasť celku, sám monitor bez pc a tiež naopak pc bez monitora nemôže fungovať.
A tiež ak ho používa na svoju podnikateľskú činnosť, napr. na tlačenie cenových ponúk, objednávok ...... atď, tak môže.
Milka2
16.02.10,06:29
Keďže má len monitor??
Minulý rok som mu robila paušál, nemal dostatok bločkov, no teraz to vychádza na jednoduché účtovníctvo, tak by som ten monitor aj zaradila, ale je to LEN monitor...?!
Timka1
16.02.10,06:33
Keďže má len monitor??
Minulý rok som mu robila paušál, nemal dostatok bločkov, no teraz to vychádza na jednoduché účtovníctvo, tak by som ten monitor aj zaradila, ale je to LEN monitor...?!



pokiaľ je to len monitor tak by som ho nedávala, ako si to obháji v prípade daňovej kontroly?
Zoltán Kovács
16.02.10,06:34
Keďže má len monitor??
Minulý rok som mu robila paušál, nemal dostatok bločkov, no teraz to vychádza na jednoduché účtovníctvo, tak by som ten monitor aj zaradila, ale je to LEN monitor...?!

A bez pc je mu načo? Nemá náhodou pc z predchádzajúcich rokov?

P.S. Ak minulý rok mal paušálne výdavky a v tomto roku vedie JÚ nezabudni na povinnosti vznikajúce pri prechode z paušálu na JÚ.
Milka2
16.02.10,06:41
Aké myslíš povinnosti, okrem toho, ze musím podať Výkaz o majetku a závazkoch a Príjmoch a Výdavkoch??
Zoltán Kovács
16.02.10,06:44
Aké myslíš povinnosti, okrem toho, ze musím podať Výkaz o majetku a závazkoch a Príjmoch a Výdavkoch??

Napr. podanie DDP.
Milka2
16.02.10,06:46
Dodatočné za rok 2008?? A to už prečo, som začiatočník, ospravedlňujem sa...:((
bv_alexandra
16.02.10,06:49
skús pohľadať je tu dosť tém na tému prechod z paušalu na JU.
DDP sa musí robiť pretože sa robia určité úpravy, kvôli prechodu z paušalu na JU.
Napr keď prechádzaš z JU na paušal dodaňuješ pohľadávky a záväzky.
Treba skúsiť pohľadať na porade už to tu bolo rozoberané;)
Milka2
16.02.10,07:10
Ak mu žiadne pohľadávky, záväzky neprechádzali do roku 2009, tak nechápem prečo by som mala robiť DDP??
Milka2
16.02.10,08:00
Ešte mám otázku a čo nájomné, účtujem ako réžiu??
Zoltán Kovács
16.02.10,09:26
Ak mu žiadne pohľadávky, záväzky neprechádzali do roku 2009, tak nechápem prečo by som mala robiť DDP??

A čo odvody do ZP a SP za december, ktoré boli splatné v 01/2009? Nemal ich? Alebo nejaké neuhradené odberateľské, resp. dodávateľské faktúry?
Zoltán Kovács
16.02.10,09:26
Ešte mám otázku a čo nájomné, účtujem ako réžiu??

Áno ako réžiu.
atka4
16.02.10,10:40
[QUOTE=Milka2;1299404]Aké myslíš povinnosti, okrem toho, ze musím podať Výkaz o majetku a závazkoch a Príjmoch a Výdavkoch??[/UOTE]

napr.
http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
ani1
16.02.10,12:36
Poprosím o radu, vo výkaze v riadku 02 Dlhodobý hmotný majetok v druhom stĺpci nemám nič, nemala by tam byť zostatková cena toho majetku? V tomto prípade dvoch áut.... Prosím prosím.......
Zoltán Kovács
16.02.10,12:41
Poprosím o radu, vo výkaze v riadku 02 Dlhodobý hmotný majetok v druhom stĺpci nemám nič, nemala by tam byť zostatková cena toho majetku? V tomto prípade dvoch áut.... Prosím prosím.......

Mala by. Program (aký) ti to tam neuviedol, alebo si to tam nenapísala?
ani1
16.02.10,12:43
Mala by. Program (aký) ti to tam neuviedol, alebo si to tam nenapísala?

MRP. a ako to tam dostanem? Robila som odpisy v pomocných knihách, tam mi zost. ceny aj sedial, aj som urobila zaúčtovanie odpisov do peňažného denníka cez funkcie a zaradenie ročných odpisov....
seda
16.02.10,12:45
Dobrý deň, chcem len priložiť link na tému ceniny, pre takých ako ja, ktorý robia JU raz za rok a stále sú v ňom začiatočníci. Mne to veľmi pomohlo, hlavne príspevok č. 107.

http://www.porada.sk/t101022-p3-ceniny-a-priebezne-polozky.html (http://www.porada.sk/t101022-p3-ceniny-a-priebezne-polozky.html)
ani1
16.02.10,12:59
MRP. a ako to tam dostanem? Robila som odpisy v pomocných knihách, tam mi zost. ceny aj sedial, aj som urobila zaúčtovanie odpisov do peňažného denníka cez funkcie a zaradenie ročných odpisov....

Dopísala som to tam ručne, ale teraz mám tú istú hodnotu aj v prvom stlpci aj v druhom...:confused: prečo sa mi odpisy za rok 2009 a zostatková cena áut rovná? Zostatkovú cenu by som tam mala mať tú, čo po odčítaní odpisov za jednotlivé roky získam, nie? bože... tie odpisy.....
Zoltán Kovács
16.02.10,13:01
Dopísala som to tam ručne, ale teraz mám tú istú hodnotu aj v prvom stlpci aj v druhom...:confused: prečo sa mi odpisy za rok 2009 a zostatková cena áut rovná? Zostatkovú cenu by som tam mala mať tú, čo po odčítaní odpisov za jednotlivé roky získam, nie? bože... tie odpisy.....

KeĎ si ich tam dopísala ručne, tak tam daj správnu ZC.
ani1
16.02.10,13:04
KeĎ si ich tam dopísala ručne, tak tam daj správnu ZC.

OK, dakujem pekne !
Milka2
17.02.10,08:05
Ak živnostník si chce uplatniť na manželku nezdanit. časť a ona ma príjem, beriem manželkin hrubý príjem?? Ako vypočítam časť, ktorú si môže da´ňovník uplatniť??
Daggmar
17.02.10,08:09
Ak živnostník si chce uplatniť na manželku nezdanit. časť a ona ma príjem, beriem manželkin hrubý príjem?? Ako vypočítam časť, ktorú si môže da´ňovník uplatniť??

Ano, berieš hrubý príjem. NČ mínus jej príjmy = rozdiel, ktorý si môže uplatniť ak je to kladne číslo.

Napr. 4025,70 - 3486 = 539,70 si uplatní na manželku ....ak je to záporné číslo nemá nárok.

4025,70 - NČ
3486 - príjem manželky
Milka2
17.02.10,08:10
Ďakujem krásne, pomohla si...:)
magnum
17.02.10,09:31
ked mam uzavierku z ERP napriklad vsetko v 19% sadzbe:
Zaklad 1000
DPH 120
Spolu 1121

tak comu mam verit a kam s tym ostatnym... to nie je vtip ale certifikovana ERP...
Daggmar
17.02.10,09:41
ked mam uzavierku z ERP napriklad vsetko v 19% sadzbe:
Zaklad 1000
DPH 120
Spolu 1121

tak comu mam verit a kam s tym ostatnym... to nie je vtip ale certifikovana ERP...

Máš k dispozícii originál pásku mesačnú ? niekedy tam zvyknu "sikovny" nahodit nieco mimo skupiny, pozri či tam niečo nie je v sume 1,00 €..... dep napr. 8

Ale v kazdom prípade beries sumu celkom.
magnum
17.02.10,10:27
uctujem podla dennych uzavierok a toto je snad na kazdej proste raz lieta hore inokedy dole... a prave u nas mam info z danoveho uradu ze podstatny je zaklad dane ... akurat potom mi nesadne pokladna...
rodina1
17.02.10,12:21
uctujem podla dennych uzavierok a toto je snad na kazdej proste raz lieta hore inokedy dole... a prave u nas mam info z danoveho uradu ze podstatny je zaklad dane ... akurat potom mi nesadne pokladna...
Ja tiež účtujem denné uzávierky a tiež mi koľkokrát nesedí základ a DPH podľa pásky. Tak to robím tak, že k DPH, ktorú mám vyhodenú na páske vypočítam základ a sumu celkom. Potom do riadku s 0% dám rozdiel, buď plus alebo mínus, aby mi sedela suma celkom. Potom mi po tejto úprave sedí aj základ aj DPH so sumou uvedenou na páske z ERP.
Milka2
17.02.10,12:29
Ak živnostník, ktorý si uplatnuje preukázatelne výdavky, má bločky priamo na zákazku, tak ich účtujem ako "réžiu," alebo ako "výdavok na priebežnú položku?"
Účtujem tak všetky bločky, alebo len tie, priamo na zákazku??
Milka2
17.02.10,12:42
Ak živnostník, ktorý si uplatnuje preukázatelne výdavky, má bločky priamo na zákazku, tak ich účtujem ako "réžiu," alebo ako "výdavok na priebežnú položku?"
Účtujem tak všetky bločky, alebo len tie, priamo na zákazku??
Pomôže mi niekto??
otázka
17.02.10,12:47
Pomôže mi niekto??

Nepochopím, ako môžte mať v profile uvedené, že Ste účtovníčka.
Zoltán Kovács
17.02.10,12:49
Ak živnostník, ktorý si uplatnuje preukázatelne výdavky, má bločky priamo na zákazku, tak ich účtujem ako "réžiu," alebo ako "výdavok na priebežnú položku?"
Účtujem tak všetky bločky, alebo len tie, priamo na zákazku??

Pre takéhoto živnostníka je to výdavok ovplyňujúci základ dane.
Na priebežnú položku v JÚ sa účtujú presuny peňazí medzi bankou a pokladňou.
Milka2
17.02.10,12:58
Ide o to, že v rolke sa to nenachádza...:((