Zavrieť

Porady

Ceniny a priebezne polozky?

Prepacte toto, citujem, som nasla v inej diskusii, tak mam pocit, ze mi usli nejake zmeny v uctovani cenin v JU. Nevie ma niekto nasmerovat na spravnu diskusiu?

" Muška, ja som takto blbla s ceninami. Všimla som si to až v apríli., takže hybáj na prieb. položky a nie rovno do réžie, ako kedysi"

Ja uctujem len stravenky pre SZCO a postupne ich rozpustam mesacne do VOZD - tak ake priebezne polozky, coho sa to tyka ???
Dakujem za radu.
Usporiadat
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Lenze to ma jednu chybu krasy - vacsinou su stravenky zabalene po 20 ks v baleni a ked sa trafis presne do nasobku balenia, tak to je nahoda. SZCO si napriklad nemoze spatne uplatnit listky, t.j. nemoze ich akoze spotrebovat a az potom si ich nakupit.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, za rok 2008 som stravné lístky účtovala tak, že hneď pri nákupe som dala 55% do VOZD, 40% VNZD a 5% SF. Už viem, že som to robila úplne zle, ale teraz to už asi neopravím... Stalo sa ale to, že mi zostalo 30 ks 70,- lístkov a 3 ks 75,- lístkov. Ako to teraz zúčtovať?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, za rok 2008 som stravné lístky účtovala tak, že hneď pri nákupe som dala 55% do VOZD, 40% VNZD a 5% SF. Už viem, že som to robila úplne zle, ale teraz to už asi neopravím... Stalo sa ale to, že mi zostalo 30 ks 70,- lístkov a 3 ks 75,- lístkov. Ako to teraz zúčtovať?
V takomto počte a sume zaradiť aspon do Knihy cenin.

Ale Ty si si pravdepodobne z týchto "nevydaných" lístkov už uplatnila aj 55 % do VOZD a 5 % zo SF, tak toto by som v uzávierkových operáciach opravila.

Keď nič iné, daňovo by si to mala v poriadku.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

junes Pozri príspevok
Lenze to ma jednu chybu krasy - vacsinou su stravenky zabalene po 20 ks v baleni a ked sa trafis presne do nasobku balenia, tak to je nahoda. SZCO si napriklad nemoze spatne uplatnit listky, t.j. nemoze ich akoze spotrebovat a az potom si ich nakupit.
Szčo v mojom prípade stravenky nepoberá iba zamestnanci a stravenky pre zamestnancov sa nakupujú a preberajú osobne u dodávateľa, takže dá presne toľko ks lístkov koľko majú nárok zamestnanci v dannom mesiaci. Preto podľa mňa je komplikované účtovať stravenky cez príjmy/výdaje na priebežných položkách a knihe cenín, keď nakúpim strav.lístky,kolky, známky a uvediem ich hneď do spotreby.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Muška Pozri príspevok
V takomto počte a sume zaradiť aspon do Knihy cenin.

Ale Ty si si pravdepodobne z týchto "nevydaných" lístkov už uplatnila aj 55 % do VOZD a 5 % zo SF, tak toto by som v uzávierkových operáciach opravila.

Keď nič iné, daňovo by si to mala v poriadku.
Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Muška Pozri príspevok
V takomto počte a sume zaradiť aspon do Knihy cenin.

Ale Ty si si pravdepodobne z týchto "nevydaných" lístkov už uplatnila aj 55 % do VOZD a 5 % zo SF, tak toto by som v uzávierkových operáciach opravila.

Keď nič iné, daňovo by si to mala v poriadku.
Eva99 Pozri príspevok
Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?
posúvam...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Eva99 Pozri príspevok
Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?
Jaj Evka, Ty tie lístky vlastne nemáš.

No tak hlavne, to čo si si za ne zaúčtovala do VOZD a SF, tak mínusom odúčtuj.
Tieto operácie môžeš robiť ako "nepeňažné" v uzávierkových operáciach.

P.S.
Ja by som radšej opravila správne zaúčtovanie
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?

Prečo ste stravné lístky nevrátili do konca januára . resp.nevymenili za nové ?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Muška Pozri príspevok
Jaj Evka, Ty tie lístky vlastne nemáš.

No tak hlavne, to čo si si za ne zaúčtovala do VOZD a SF, tak mínusom odúčtuj.
Tieto operácie môžeš robiť ako "nepeňažné" v uzávierkových operáciach.

P.S.
Ja by som radšej opravila správne zaúčtovanie
Hmmm, veď tiež nad tým rozmýšľam, len si tým pravdepodobne rozhádžem celý PD... Idem to poriadne premyslieť a skúsim to asi poopravovať... Ďakujem veľmi pekne Muška a pekný víkend
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

misolga Pozri príspevok
Szčo v mojom prípade stravenky nepoberá iba zamestnanci a stravenky pre zamestnancov sa nakupujú a preberajú osobne u dodávateľa, takže dá presne toľko ks lístkov koľko majú nárok zamestnanci v dannom mesiaci. Preto podľa mňa je komplikované účtovať stravenky cez príjmy/výdaje na priebežných položkách a knihe cenín, keď nakúpim strav.lístky,kolky, známky a uvediem ich hneď do spotreby.
posúvam..
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

misolga Pozri príspevok
Uvediem príklad: - kupujem v hotovosti stravné lístky pre zamestnancov, pričom viem presný počet ks ktorý potrebujem a hneď v tento istý deň strav.lístky podľa menného zoznamu rozdelím kto má nárok na aký počet a sumu za strav.lístky mi zamestnanci uhradia v hotovosti, takže neevidujem žiaden zostatok stravn.lístkov. Takisto kolky a známky sú kupované priamo do spotreby. Doteraz sme sa v tejto téme bavili podľa mňa o tom ako postupovať pri nákupe týchto cenín ak bola iba čiastočná spotreba - cez priebežbé položky+evidencia v knihe ceninín. Ale keď nakúpim tieto ceniny priamo do spotreby, podľa mňa je zbytočné ich ...preháňať.. cez priebežné položky a viesť knihu cenín.
misolga Pozri príspevok
posúvam..
Misolga,

podľa mňa to zbytočne posúvaš
Chceš odobriť, že je to zbytočné?
Ale náš súhlas Ti moc nepomôže

Keďže nám to ukladajú Postupy JU - tak sa nimi musíme riadiť.
Môžeš dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

lenockach Pozri príspevok
V prvom rade to platí od 1.1.2008.
1)Takže faktúru zaeviduješ v knihe záväzkov – vznik záväzku a zároveň aj zánik záväzku, keďže si ju hneď aj uhradila.
2)Do pokladničnej knihy zaeviduješ výdaj v hotovosti 251,40.
3)Na základe VPD na sumu 251,40 zaúčtuješ v PD denníku nasledovné:
-do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj: 251,40
-do stĺpca priebežné položky príjem: 180
-do stĺpca výdavky ovplyvňujúce základ dane réžia 71,40 ( ak nie si platca DPH ak si tak tú sumu rozdelíš)
4)Do knihy cenín zapíšeš príjem cenín 60 ks v hodnote spolu 180 Eur
5)Do PD na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín zaúčtuješ do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti príjem 180 Eur a tiež do stĺpca priebežné položky výdaj 180 Eur.
6)No a výdaj cenín zaúčtuješ v knihe cenín a v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj.

Dúfam, že to je zrozumiteľné a ak som sa niekde pomýlila, tak ma opravte robím to vo veľkej rýchlosti.
Pri takomto spôsobe účtovania nebudem mať vo výkaze majetku tie ceniny
dvakrát? V učt.softvéry MRP preberá do výkazu aj položku z knihy cenín, keď zaúčtujem položku 4) do knihy cenín a položku 5) do PD, tak vo výkaze budem mať príjem 2x. Skúšali ste to v programe?
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Muška Pozri príspevok
Misolga,

podľa mňa to zbytočne posúvaš
Chceš odobriť, že je to zbytočné?
Ale náš súhlas Ti moc nepomôže

Keďže nám to ukladajú Postupy JU - tak sa nimi musíme riadiť.
Môžeš dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva.
Muška, pre mňa môj príspevok-otázka nebola zbytočná a pomôže mi aj vyjadrenie nesúhlasu ( aj nesúhlas je predsa odpoveď)-a teraz viem 100 % že môj pohľad na spôsob účtovania stravných lístkov nebol správny a idem sa pustiť do opravy účtovania.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka opravila som príspevok od lenockach
jana007 Pozri príspevok
Pri takomto spôsobe účtovania nebudem mať vo výkaze majetku tie ceniny
dvakrát? V učt.softvéry MRP preberá do výkazu aj položku z knihy cenín, keď zaúčtujem položku 4) do knihy cenín a položku 5) do PD, tak vo výkaze budem mať príjem 2x. Skúšali ste to v programe?
lenockach Pozri príspevok
V prvom rade to platí od 1.1.2008.
1)Takže faktúru zaeviduješ v knihe záväzkov – vznik záväzku a zároveň aj zánik záväzku, keďže si ju hneď aj uhradila.
2)Do pokladničnej knihy zaeviduješ výdaj v hotovosti 251,40.
3)Na základe VPD na sumu 251,40 zaúčtuješ v PD denníku nasledovné:
-do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj: 251,40
-do stĺpca priebežné položky príjem: 180 účtuje sa výdaj na PP z pokladne, ale v denníku je to v stĺpci príjem do PP
-do stĺpca výdavky ovplyvňujúce základ dane réžia 71,40 ( ak nie si platca DPH ak si tak tú sumu rozdelíš)
4)Do knihy cenín zapíšeš príjem cenín 60 ks v hodnote spolu 180 Eur
5)Do PD na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín zaúčtuješ do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti príjem 180 Eur a tiež do stĺpca priebežné položky výdaj 180 Eur. zaúčtuješ text v softe príjem z PP do pokladne, ale v denníku je to v stĺpci výdaj z PP
6)No a výdaj cenín zaúčtuješ v knihe cenín a v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj. a toto zaúčtuješ dvomi zápismi:
prvý zápis: 55 % z ceny lístka /alebo zo zákonom stanovenej "diety"/ do prevádzkovej réžie

druhý zápis: 45 % z ceny lístka /alebo zostatok z hodnoty lístka po odpočítaní zápisu jedna bodu 6/ do VNZD

7) úhrada od zamestnanca Príjem do pokladne PNZD
8) príspevok zo SF - PNZD - Príjem zo SF
9) čerpanie zo SF - VNZD a zápis do knihy SF

bod 7 + 8 sa musí rovnať druhému zápisu z bodu 6)



Dúfam, že to je zrozumiteľné a ak som sa niekde pomýlila, tak ma opravte robím to vo veľkej rýchlosti.
P.S.
...opravila som PP z dôvodu, že väčšina používa soft a preto som tie PP trošku poopravila.
Naposledy upravil Muška : 15.02.09 at 12:09 Dôvod: P.S.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Na www.kros, sú strav.lístky pekne rozpísané
klik: http://www.porada.sk/950798-post13.html
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V prípade že je úhrada cez banku, prevodom, sa tiež používajú priebežné položky? Neviem si predstaviť, že si vypíšem PPD na priebežnú položku, nakoľko nemám VPD na úhradu.
Rieši sa to aj:
http://www.porada.sk/950869-post59.html
Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak Pozri príspevok
V prípade že je úhrada cez banku, prevodom, sa tiež používajú priebežné položky? Neviem si predstaviť, že si vypíšem PPD na priebežnú položku, nakoľko nemám VPD na úhradu.
Rieši sa to aj:
http://www.porada.sk/950869-post59.html
Ďakujem.
Lienočka,
aj v prípade platby bankou to riešiš cez PP. /výdaj do PP z BU/
...veď nadväzne príjmeš cez PP do pokladne "hotovosť" vo forme lístkov /príjem z PP do hotovosti/

Lístky sa Ti vlastne pripočítajú k hotovosti v pokladni.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Muši,
všetko je mi jasné,
len ešte k bodu 7) úhrada od zamestnanca Príjem do pokladne PNZD
keď ja stravné lístky priamo strhnem vo výplate?
Tým pádom ja neúčtujem úhradu od zamestnanca do pokladne, len interným dokladom preúčtujem 55% réžia a 45% mzda - SL. Mzdu cez vpd mám po odpočítaní SL.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak Pozri príspevok
Muši,
všetko je mi jasné,
len ešte k bodu 7) úhrada od zamestnanca Príjem do pokladne PNZD
keď ja stravné lístky priamo strhnem vo výplate?
Tým pádom ja neúčtujem úhradu od zamestnanca do pokladne, len interným dokladom preúčtujem 55% réžia a 45% mzda - SL. Mzdu cez vpd mám po odpočítaní SL.
Lienka,

Keď vydávaš stravné lístky, tak musíš urobiť bod 6, aby si si "ponížila hotovosť /čo sú vlastne lístky/

cez účet:
VOZD-Mzdy-mzda-mínus platba za stravenky

Interný doklad
VOZD-Mzdy- platba za stravenky /aby si mala zaúčtovanú "čistú mzdu"/

Tých 55 % a 45 % /v ktorých je aj ten príspevok zo SF/ si už ošetrila pri "výdaji straveniek"
Naposledy upravil Muška : 15.02.09 at 12:56 Dôvod: lovenčina
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Muši a môžem to urobiť aj takto:
v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj :
55% = réžia a
45% = mzdy SL, aby bola zaúčtovaná "čistá" mzda
a nebude bod č. 7 a ani ID, ktorý si spomínala v predch. príspevku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať