Zavrieť

Porady

Ceniny a priebezne polozky?

Prepacte toto, citujem, som nasla v inej diskusii, tak mam pocit, ze mi usli nejake zmeny v uctovani cenin v JU. Nevie ma niekto nasmerovat na spravnu diskusiu?

" Muška, ja som takto blbla s ceninami. Všimla som si to až v apríli., takže hybáj na prieb. položky a nie rovno do réžie, ako kedysi"

Ja uctujem len stravenky pre SZCO a postupne ich rozpustam mesacne do VOZD - tak ake priebezne polozky, coho sa to tyka ???
Dakujem za radu.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak Pozri príspevok
Muši a môžem to urobiť aj takto:
v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj :
55% = réžia a
45% = mzdy SL, aby bola zaúčtovaná "čistá" mzda
a nebude bod č. 7 a ani ID, ktorý si spomínala v predch. príspevku
Myslím, že by to tak mohlo byť, ak nedávate zo SF nič.

Ak dávate, tak potom pri výdaji stravenky by si rozúčtovávala:
1.55 % - réžia
2.??? EUR - SF
3.zostatok - MZDY
P.S.
Lenka musíš pri tomto myslieť aj na to, kedy vydávaš lístky a kedy to strhneš zo mzdy a kedy vlastne máš nárok dať do VOZD - ten bod 3 "zostatok" /hlavne na prelome rokov/
Naposledy upravil Muška : 15.02.09 at 13:17 Dôvod: doplnenie P.S.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lienočka,
zamyslela som sa .....a doplnila som P.S.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
s tým ps je jasné,
firma vydáva stravenky vtedy keď aj mzdu. Za ten istý mesiac.
P.S. Martinko posiela poriadne uslintaný štípaný cmuk.
Naposledy upravil lenkak : 15.02.09 at 13:23 Dôvod: ps
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak Pozri príspevok
P.S. Martinko posiela poriadne uslintaný štípaný cmuk.
Ďakujem

To bol najkrajší cmuk v tomto roku
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
ako píše Muška a Lenockach v príspevku č. 55 všetko som vyskúšala manuálne a sedelo to. Len sa opýtam, keď objednávam SL na 3 mesiace dopredu, tak bod. 6 a 7 budem robiť mesačne, teda tie PNZD a VNZD sa vyrovnaju až po troch mesiachoch. Ak objednávam spolu SL pre SZČO a zamestnanca, aj pre SZČO možem takto robiŤ? Keď takto budem účtovať celý rok, tak už nebudem potrebovať interné doklady a uzávierkové operácie na konci roka? dakujem za odpovede
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Alebo ten príklad v prísp. č. 55 je len na jeden mesiac, a keď objednám na viac mesiacov musím ako doteraz najprv dať do VNZD a tak mesačne znížiť tú sumu? Prosím Vás vysvetlite mi to, ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzy Pozri príspevok
Alebo ten príklad v prísp. č. 55 je len na jeden mesiac, a keď objednám na viac mesiacov musím ako doteraz najprv dať do VNZD a tak mesačne znížiť tú sumu? Prosím Vás vysvetlite mi to, ďakujem
Zuzy,
prečo by to bol len jeden mesiac??
áno, keď kupiš na viac mesiacov, tak ak ich nevydáš, tak Ti ostatnú lístky na ceninách.
Do VOZD /čiže výdaj lístkov/ budeš dávať postupne, ako ich v skutočnosti vydávaš, čiže body 6 až 9 zopakuješ viac krát.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzy Pozri príspevok
Len sa opýtam, keď objednávam SL na 3 mesiace dopredu, tak bod. 6 a 7 budem robiť mesačne, teda tie PNZD a VNZD sa vyrovnaju až po troch mesiachoch.
Do VOZD účtuješ postupne - na základe výdaja lístkov /viď predchádzajúci príspevok

Zuzy Pozri príspevok
Ak objednávam spolu SL pre SZČO a zamestnanca, aj pre SZČO možem takto robiŤ?
Ja SZČO - dávam priamo do PR - nedávam do cením. Ak by náhodou v roku mal služobnú cestu a nemal nárok na stravný lístok, tak v uzávierkových operáciach dám mínus VOZD-PR
Za SZČO poplatok do VOZD /bez nároku na odpočet DPH/
Naposledy upravil Muška : 16.02.09 at 17:05 Dôvod: Opravený posledný riadok
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Muška ďakujem pekne za odpovede, a tie poplatky rozdelím na dve časti , polovicu účtujem do PR a polovicu do VNZD? Alebo akým pomerom to zvykli rozdeliť?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
SZČO nie je platcom DPH, tak poplatky VOZD alebo VNZD, lebo v iných prispevkoch sú rozličné odpovede?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzy Pozri príspevok
Muška ďakujem pekne za odpovede, a tie poplatky rozdelím na dve časti , polovicu účtujem do PR a polovicu do VNZD? Alebo akým pomerom to zvykli rozdeliť?
Zuzy,
prepáč, už som to opravila
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzy Pozri príspevok
SZČO nie je platcom DPH, tak poplatky VOZD alebo VNZD, lebo v iných prispevkoch sú rozličné odpovede?
Zuzy,
poplatok VOZD - len nemá nárok na odpočet DPH
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Čo píšete do VPD, PPD - vyplatené komu? Pri prvom VPD, kde zúčtujete platbu za stravné lístky tak napíšete napr. Vaša stravovacia, ak máte lístky odtiaľ. Pri PPD, keď prijímate lístky, tak napíšete prijaté od koho? A ked je VPD spotreba stravných lístkov, tam zase vyplatené komu?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Čo píšete do VPD, PPD - vyplatené komu? Pri prvom VPD, kde zúčtujete platbu za stravné lístky tak napíšete napr. Vaša stravovacia, ak máte lístky odtiaľ. Pri PPD, keď prijímate lístky, tak napíšete prijaté od koho? A ked je VPD spotreba stravných lístkov, tam zase vyplatené komu?
posúvam...
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

Chcem sa spýtať je nutné do cenín účtovať aj stravné lístky /nie poukážky/ ?Zamestnanci sa stravujú v jedálni a stravenky kupujeme priamo tu. Je takýto stravný lístok tiež cenina ?
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Vsetko co ste tu popisali o ceninách a priebeznych polozkach je veru pekne a aj celkom prehladne len mi vysvetlite to ako zabezpecim v programe ALFA (neviem ako je to v inych programoch) ze prijem z priebeznej polozky nebude svietit v pokladnicnej knihe (vlasne pokladnicna kniha taha z penazneho dennika a jeho zapisov) tak aby som zabezpecil spravnost uctovnictva v zmysle PÚ §6 ods.12.
Pretože príjem cennín by nemal byť v evidovaný v pokladničnej knihe ale v knihe cenín.

Vdaka za odpoved.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Tak na tento problem som upozornil už v prispevku č.11.
Vyhovujucej odpovede som sa tu nedocital,tak som oslovil Kros. Pripajam ich odpoved:
1. Peňažný denník:
V deň nákupu cenín sa zaúčtuje tento nákup na základe výdavkového pokladničného dokladu v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - výdavok a zároveň do stĺpca priebežné položky - príjem.
2. Pokladničná kniha (u nás je to v jednom):
Zároveň sa v pokladničnej knihe na základe toho istého účtovného dokladu zaúčtuje úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti, čo predstavuje platbu za ceniny.
3. Peňažný denník:
Prijatie cenín sa v peňažnom denníku zaúčtuje do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - príjem a do stĺpca priebežné položky - výdavok, a to na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín.
4. Kniha cenín:
Zároveň sa prijatie cenín na základe toho istého pokladničného dokladu zaúčtuje do knihy cenín, ktorá predstavuje vlastne osobitný druh pokladničnej knihy pre ceniny.

Áno máte pravdu, že ak budete postupovať, tak ako píšem, nebude to presne podla §6 odst.12 postupov účtovania JU. To sa bohužiaľ nedá v našom program úplne dodržať, kvôli tomu, že peňažný denník je vlastne aj pokladnica.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

pedrotello Pozri príspevok
Takže sa nám to tu pomaly vyjasňuje, za čo aj ja ďakujem. Mal by som ešte otázku k tým priebežným položkám:
Ak nákup cenín uhradím vopred preddavkom v deň D1, fyzicky ich následne obdržím v deň D2. Program ALFA mi pri spustení kontroly správnosti PD hlási, že nemám príjem a výdaj na prienežné položky v dni D1 a D2 rovnaké.
1. Je to z účtovného hľadiska problém, keď nie sú priebežné položky vyrovnané v jeden deň? (mám to ignorovať, alebo to tak nemôže byť?)
2. Je možné, aby boli priebežné položky nevyrovnané aj v účtovnej závierke ku koncu roka? (napr. v roku 2008 príjem z predzásobenia eurohotovosťou = účtujem ako výdavok z priebežnej položky, v roku 2009 úhrada záväzku za toto predzásobenie = účtujem ako príjem na priebežné položky). Môžem to takto nechať,alebo opraviť?
Predom vďaka za Vaše reakcie.
Nedá mi prosím niekdo odpoveď? Prosím ...
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
1. Je to z účtovného hľadiska problém, keď nie sú priebežné položky vyrovnané v jeden deň? (mám to ignorovať, alebo to tak nemôže byť?)
Skôr je pravidlom, že v jeden deň nie sú vyrovnané. Napr. pri platbách platobnou kartou.
2. Je možné, aby boli priebežné položky nevyrovnané aj v účtovnej závierke ku koncu roka?
Áno, je to možné a na to slúži príslušný riadok vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať