Zavrieť

Porady

Interné doklady v JÚ

Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že existuje takáto stránka, ktorá pomáha hlavne "začiatočníkom" účtovníkom. Príspevky na porade sledujem už viacej mesiacov, premiestňujem sa z témy do témy. Dá sa tu nájsť veľa pomoci, vlastne by som povedala, že všetko sa tu dá vyriešiť. Ale akosi som sa nedopátrala k téme, ktorá by hovorila o tom, čo všetko by sa malo účtovať cez interné doklady v jednoduchom účtovníctve. Viem napr., že mzdy, odvody, dane, najnovšie platba kartou. A čo ešte? Bola by som rada, keby ste vy "skúsenejší" poradili nám "začiatočníkom". Zároveň by som poprosila niekoho, kto mám vzor nejakého ID pre JÚ, aby ho prilepil. Inak ste všetci strašne zlatí a milí. Strašne rada tu trávim svoj čas. A som vďačná všetkým, ktorí mi už neraz poradili a pomohli.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja dám dátum dnešný, nemusím to držať v hlave, uzávierkový peňdeň má všetky dátumy 31.12.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Prikladám vyjadrenie z MF SR okľadom Interných dokladov .
Čo sa týka Alfy - Kros , už som ich upozornila , že v ich Pomoci resp. príkladoch nemajú postup účtovania správny v určitých prípadoch podľa Platných Postupov JU .To len ako poznámka , lebo tu niekde zaznel príspevok , že v ALFE je iný postup oproti Postupom JU . Asi ani tam nečítali riadne platné Postupy účtovania JU od 1.1.2008 . Sľúbili , že to koncom roka bude v súlade s platnými Postupmi JU .


Takže kopírujem odpoved nakoľko sa mi to nedá pridať v prílohe , tu je :



Podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi a zároveň je ustanovené, že účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách, t. j. aj v peňažnom denníku, vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov, pričom sa nedefinujú externé a interné účtovné doklady. Všetky účtovné doklady, ktoré vystaví účtovná jednotka a na základe nich účtuje o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, možno považovať za interné, napr. aj pokladničné doklady, ktorými sa zachytávajú peňažné operácie v peňažnom denníku.
Peňažný denník je v jednoduchom účtovníctve hlavnou účtovnou knihou, ktorá v priebehu roka slúži na účtovanie príjmov a výdavkov peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov, príjmov a výdavkov na účtoch v bankách na základe výpisov z účtov v bankách a tiež aj na účtovanie priebežných položiek. Ak účtovná jednotka pri svojej činnosti používa iba jednu pokladnicu alebo len jeden bankový účet, nemusí viesť osobitnú pokladničnú knihu ani osobitnú knihu účet v banke. Podľa § 4 ods. 10 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa vydávajú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, sa účtovné zápisy v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.
Z uvedeného vyplýva, že v priebehu roka sa v peňažnom denníku účtujú najmä peňažné operácie. Môže sa však vyskytnúť situácia, keď sa pri účtovaní v peňažnom denníku použijú aj interné účtovné doklady, ktorými sa zachytí účtovný prípad, pri ktorom bezprostredne nedochádza zároveň k peňažnej transakcii. Môže ísť o prípad, keď účtovná jednotka zistí, že niektorý účtovný záznam v peňažnom denníku je neúplný, nepreukázateľný, nesprávny alebo nezrozumiteľný, a teda je potrebné vykonať jeho opravu. Napr. môže ísť o opravu sumy, ak bol nesprávne zaúčtovaný nákup, alebo sa zistilo, že bol dvakrát zaúčtovaný rovnaký príjem alebo výdavok a podobne.
Oprava sa môže uskutočniť iba spôsobom, ktorý pripúšťa zákon o účtovníctve, t. j. tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania, obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave.
Na opravu účtovného zápisu treba vždy vyhotoviť účtovný doklad, pretože i samotná oprava účtovného dokladu je účtovným prípadom. Pri oprave chýb by účtovná jednotka nemala zápis prepisovať, prelepovať, prekrývať korekčnou páskou alebo mechanicky vymazávať.



Ing. Viera Laszová
riaditeľka odboru
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katka2 Pozri príspevok
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?
Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

veronikasad Pozri príspevok
Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.
ďakujem, už sem se lekla
0 0
ampi ampi

ampi je offline (nepripojený) ampi

Nadviažem na tému interných dokladov... už som tu čítal veľa veľa tém o zaúčtovaní zriaďovacích výdavkov cez ID, ale stále nemám jasno v tom, či ich dám s dátumom začatia podnikania, teda ID s tým dátumom (napr. 4.1.2009) alebo to zaúčtujem AŽ NA KONCI roku 2009 k 31.12.2009? Ďakujem...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ak ID, tak 31.12. Ak VPD, tak 4.1.
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Ahojte poraďáci,

už som to dlho nerobila, ešte stále je možné zaúčtovať príjmy a výdavky z minulého roka do 15.januára? Viem, že sa to robí v uzávierkových operáciách, len neviem ako. Je to možné aj tento rok? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ikovacikova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

už som to dlho nerobila, ešte stále je možné zaúčtovať príjmy a výdavky z minulého roka do 15.januára? Viem, že sa to robí v uzávierkových operáciách, len neviem ako. Je to možné aj tento rok? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta

nie, už veľmi dlho nie. účtovné obdobie končí 31.12.
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Veľmi pekne ďakujem a prajem všetko dobré v novom roku.
Iveta
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!
Ja som prevzala JÚ po bývalej kolegyni.
Otázka znie: Ak podnikateľ ukončil činnosť k 30.9.2008 a na bankovom výpise pokračujú platby.
Napr. platba na ZP 9/2008, to bolo nahraté na interný doklad, (nie v záväzkoch) a ten interný doklad je zlikvidovaný keďže bol zaplatený na banke až v 10/2008. Teraz ked si chcem nahrávať výpisy tak nemám čo likvidovať pretože ID je zlikvidovaný.
Čo s tým? Ako by sa to dalo spraviť aby som mal na banke zlikivdovaný záväzok. Či to nemôže asi byť zadané aj v ID aj v OZ však?
Neviem si poradiť....

Ďakujem za pomoc!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucida Pozri príspevok
Ahojte!
Ja som prevzala JÚ po bývalej kolegyni.
Otázka znie: Ak podnikateľ ukončil činnosť k 30.9.2008 a na bankovom výpise pokračujú platby.
Napr. platba na ZP 9/2008, to bolo nahraté na interný doklad, (nie v záväzkoch) a ten interný doklad je zlikvidovaný keďže bol zaplatený na banke až v 10/2008. Teraz ked si chcem nahrávať výpisy tak nemám čo likvidovať pretože ID je zlikvidovaný.
Čo s tým? Ako by sa to dalo spraviť aby som mal na banke zlikivdovaný záväzok. Či to nemôže asi byť zadané aj v ID aj v OZ však?
Neviem si poradiť....

Ďakujem za pomoc!
Neviem síce čo myslíš pod likvidovať ID, ale nakoľko podnikateľ ukončil podnikanie k 30.9.2008 máš povinnosť k tomuto dňu zostaviť účtovnú závierku. T.j. v 10/2008 nie je podnikateľ už účtovnou jednotkou a nevedie účtovníctvo.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
A ked mám bankový výpis az do 31.12.2008 a sú na nom pohyby ako to mám účtovať? Ked sú tam este realne platby za faktúry, záväzky atď.
Čo s takým výpisom prípadne ďalšími dokladmi?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucida Pozri príspevok
A ked mám bankový výpis az do 31.12.2008 a sú na nom pohyby ako to mám účtovať? Ked sú tam este realne platby za faktúry, záväzky atď.
Čo s takým výpisom prípadne ďalšími dokladmi?
Nemôžeš účtovať v čase, keď nie si účtovnou jednotkou.
Postup pri zostavení účtovnej závierky pri ukončení podnikania je na porade viac krát rozobratý... pohľadaj.
V skratke:
Máš dve možnosti:
1. Cez ID dňom 30.9.2008 uvedieš do POZD všetky pohľadávky a VOZD všetky záväzky
2. Nepoužiješ ID, ale upravíš ZD priamo na r. 41,42 v DP. Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane.
Pohľadaj, viackrát som o tomto probléme písala i ja tu na porade.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ok! Pozriem sa na to. Ďakujem pekne!
0 0
pepina19 pepina19

pepina19 je offline (nepripojený) pepina19

Ja účtujem platobné karty cez priebežné položky a pri pripísaní na účet zaúčtujem výdaj- priebežné prijem za tovar. Cez interné doklady robím v JU jedine zápočty nič viac. Všetko ostatné ide cez pokladňu alebo BU.
0 0
lenko lenko

lenko je offline (nepripojený) lenko

Katka2 Pozri príspevok
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?
veronikasad Pozri príspevok
Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.
čiže keď sú stravenky platené na fa prevodom v tomto prípade SL neúčtujem cez priebežné položky?
Len úhrada fa - banka výdaj a VNZD, spotreba cez ID - VOZD?
Ďakujem.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte!
potrebujem poradiť, môj klient robí v zahraničí napr. 10 dní v mesiaci, potom si vystaví fa v zahraničnej mene a jemu príde na devízový účet položka , ktorá je znížená o ubytovanie. napr. fa vystavená na 1298,- EUR , platba poslaná na účet 1155,- EUR , tých 143,- predstavuje ubytovanie. Chcem sa spýtať, či mám postupovať takto: fa zaevidujem medzi pohľadávky, keď príde platba na účet uhradím túto pohľadávku cez banku POZD a tých 143,- dám cez ID najskôr ako POZD a potom ako VOZD- prevádzková réžia. ĎAKUJEM
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

na ubytovanie musíš mať doklad
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať