rodina1
01.06.10,10:56
Ešte by ma zaujímalo, robím smernicu, akú hodnotu tám mám dať, pôvodne som dala, že do knihy majetku budem evidovať krátkodobý majetok od 51 eur do 50 neevidujem, Vyššie som čítala 166 eur. Tak aká suma býva väčšinou? dík
Je na účtovnej jednotke akú sumu si do smernice uvedie. Môže to byť aj taká suma, akú uvádzaš.
rodina1
01.06.10,09:01
Mám urobenú evidenciu krátkodobého majetku, urobila som aj ten zápis, ale ako má vyzerať inventarizácia, to len odfajknem tie položky v evidencii majetku? Keď vyššie je písané, že evidencia kr.maj. tvorí prílohu uvedenej inventarizácie????? díky moc
Napr.:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=701

Ja som podľa tohto vzoru spravila všetky inventarizácie (dlhodobého majetku, krátkodobého majetku, účtu v banke, pokladnicu, pohľadávky, záväzky)
sybila3
01.06.10,09:29
ďakujem veľmi pekne presne niečo také som hľadala.
sybila3
01.06.10,09:33
robíte aj inventarizáciu záväzkov a pohľadávok? Ja si z programu vytlačím zoznam neuhradených faktúr aj prijatých aj vystavených, ostatných záväzkov, ale inventarizáciu k tomu som nikdy nerobila, pokladne áno samozrejme.
Ešte koho dám ako predsedu a člena komisie, keď sú dvaja konatelia a nemajú zamestnancov?
rodina1
01.06.10,09:46
robíte aj inventarizáciu záväzkov a pohľadávok? Ja si z programu vytlačím zoznam neuhradených faktúr aj prijatých aj vystavených, ostatných záväzkov, ale inventarizáciu k tomu som nikdy nerobila, pokladne áno samozrejme.
Ešte koho dám ako predsedu a člena komisie, keď sú dvaja konatelia a nemajú zamestnancov?
Aj ja som si z programu vytlačila zoznam neuhradených pohľadávok a záväzkov a k tomuto zoznamu som napísala ten text inventarizácie.
Nemusíš písať predsedu a člena komisie, môžu to konatelia len podpísať.
sybila3
01.06.10,11:21
ďakujem, lebo som rozmýšľala ako to urobím sama u seba, takže len podpíšem.dík
potom ale tiež nemôžem uviesť inventarizačnú komisiu.
terinka1
03.06.10,11:56
Dobrý deň,
začínam podnikať, urobila som si živnosť, prevadzkujem e-shop s oblečenim, doplnkami a podobne. MOZEM NAKUPIT TOVAR Z VELKOOBCHODU ALE TAK, ZE HO POUZIJEM AJ JA NA SVOJE OSOBNE POTREBY? Napriklad, nakupim na fakturu z veľkoobchodu 10 kusov oblečenia, z toho si dva kusy oblečenia chcem nechat pre osobnu potrebu a ostatné predam cez e-shop. Da sa to? Je to možne? Ako to potom vyriesim v JU? Prosím o kazdu radu, ako by sa to dalo alebo rady - ake mate skusenosti, postrehy.. Díky moc. mimotemy
Mária.K.
03.06.10,14:05
Dobrý deň,
začínam podnikať, urobila som si živnosť, prevadzkujem e-shop s oblečenim, doplnkami a podobne. MOZEM NAKUPIT TOVAR Z VELKOOBCHODU ALE TAK, ZE HO POUZIJEM AJ JA NA SVOJE OSOBNE POTREBY? Napriklad, nakupim na fakturu z veľkoobchodu 10 kusov oblečenia, z toho si dva kusy oblečenia chcem nechat pre osobnu potrebu a ostatné predam cez e-shop. Da sa to? Je to možne? Ako to potom vyriesim v JU? Prosím o kazdu radu, ako by sa to dalo alebo rady - ake mate skusenosti, postrehy.. Díky moc. mimotemy
Sú možné dva postupy:
Pri úhrade faktúry rozúčtovať úhradu v peňažnom denníku na:
1. "nákup tovaru"-suma tovaru na faktúre určená na ďalší predaj,
2. "výdavky neovplyvňujúce základ dane z príjmu" - suma tovaru na faktúre určená na osobnú spotrebu.
Možný je aj postup, že sa celá suma účtuje ako nákup tovaru a v rámci uzávierkových účtovných operácií na konci účtovného obdobia sa časť tovaru určená na osobnú spotrebu preúčtuje ako mínusová položka v stĺpci peňažného denníka "nákup tovaru" a plusová položka v stĺpci peňažného denníka "výdavky neovplyvňujúce základ dane z príjmu".
V prípade, že ste platiteľom DPH, tak je vhodnejšie postupovať prvým spôsobom, nakoľko z nákupov na osobnú spotrebu nie je nárok na odpočet DPH.
Ak by ste si z nákupu určeného na osobnú spotrebu uplatnili odpočet DPH, je potrebné postupovať podľa § 8 ods. 3 DPH, t.j. odviesť z dodávky tovaru na osobnú spotrebu DPH z ceny, za akú bol tovar nadobudnutý. Ale mne osobne sa tento postup, pri ktorom sa uplatňuje odpočet DPH a zároveň odvádza DPH javí ako komplikovanejší.
tibor1000
07.06.10,10:42
Dobrý deň,
prosím Vás, môžeme dať do daňových výdavkov živnostníka "miestny poplatok za odvoz komunálneho odpadu" - za dom,ktorý prenajíma nájomníkom? (dom nemá zaradený v dlhodobom majetku súviaseho s podnikaním)
nájomníci mesačne platia 1 sumu,ktorá zahŕňa: nájom,voda,elektrina,odvoz odpadu
ďakujem
tibor1000
07.06.10,16:22
Dobrý deň,
prosím Vás, môžeme dať do daňových výdavkov živnostníka "miestny poplatok za odvoz komunálneho odpadu" - za dom,ktorý prenajíma nájomníkom? (dom nemá zaradený v dlhodobom majetku súviaseho s podnikaním)
nájomníci mesačne platia 1 sumu,ktorá zahŕňa: nájom,voda,elektrina,odvoz odpadu
ďakujem

posúvam,prosím
dasulik11
08.06.10,06:56
Nie sú to výdavky súvisiace s podnikaním, takže nie....
Monika Kováčová
08.06.10,07:11
Dobrý deň,
prosím Vás, môžeme dať do daňových výdavkov živnostníka "miestny poplatok za odvoz komunálneho odpadu" - za dom,ktorý prenajíma nájomníkom? (dom nemá zaradený v dlhodobom majetku súviaseho s podnikaním)
nájomníci mesačne platia 1 sumu,ktorá zahŕňa: nájom,voda,elektrina,odvoz odpadu
ďakujem
určite áno, pretože tieto výdavky slúžia na zabezpečenie príjmu.:)
Zita5
08.06.10,07:15
Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
9
V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

Viac tu
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
tibor1000
08.06.10,07:20
ďakujem Vám moc
tibor1000
11.06.10,18:06
Dobrý deň,prosím Vás, keď nám Daňový úrad zašle na bankový účet zamestnaneckú prémiu za rok 2009, účtujem to ako príjem neovplyvňujúci základ dane prosím?

ďakujem
veronikasad
11.06.10,18:46
Dobrý deň,prosím Vás, keď nám Daňový úrad zašle na bankový účet zamestnaneckú prémiu za rok 2009, účtujem to ako príjem neovplyvňujúci základ dane prosím?

ďakujem
nie - storno VOZD v členení mzdy
tibor1000
12.06.10,06:34
ďakujem
takže výdavok mzdy
napr. -200 eur

ďakujem,krásny slnečný víkend prajem všetkým:)
Marína
12.06.10,06:45
Máš to uvedené aj v
Postupy účtovania JU (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html)
§ 4
(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
tibor1000
12.06.10,07:35
Ešte mám prosím otázku - platiteľ DPH má povinnosť vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. V prípade ,že daň.povinnosť bola 3.5.2010, faktúru musí vyhotoviť najneskôr 17.5 alebo 18.5.2010?
(neviem,či mám počítať už od 3.5, alebo prvý deň bude až 4.5.2010?)

ďakujem moc
Tweety
12.06.10,08:06
Ešte mám prosím otázku - platiteľ DPH má povinnosť vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. V prípade ,že daň.povinnosť bola 3.5.2010, faktúru musí vyhotoviť najneskôr 17.5 alebo 18.5.2010?
(neviem,či mám počítať už od 3.5, alebo prvý deň bude až 4.5.2010?)

ďakujem moc
Áno, počítaš už 3.5..
tibor1000
12.06.10,09:34
Áno, počítaš už 3.5..

ok
to znamená,že faktúra musí byť vystanena najneskôr 17.5 všakže
dik moc
marjankaj
12.06.10,10:32
ok
to znamená,že faktúra musí byť vystanena najneskôr 17.5 všakže
dik moc

Ale to už nestihneš.:rolleyes:
tibor1000
12.06.10,11:38
:)
faktúra je už vystavená,ale 18.5,preto to kontrolujem,a asi opravíme na 17.5
free_cool_in
16.06.10,10:27
Dobry den, mili a vazeni PORADAci!
Uctovna jednotka zalozena 02.06.2010 kupila dna 09.06.2010 motorove vozidlo na fakturu s platbou v hotovosti s cielom zaradenia do podnikania. Dna 11.06.2010 sa stala dobrovolnym platcom DPH (stvrtrocne).
Ake uctovne pripady z toho vyplyvaju a ako ich spravne zauctovat?
Najskor asi osobny vklad podnikatela do pokladnice na zaklade prijmoveho PD. Nasledne vydavkovy PD a faktura zaplatena v hotovosti. Potom na zaklade faktury uctujem aj zaradenie do dlhodobeho hmotneho majetku. Nakup motor. vozidla je, mimochodom, VNZD a do vydavkov sa mi auto premieta rocne v odpisoch? Tiez ma zaujima - dna 16.06.2010 bolo cez BU uhradzane poistne za auto. To vsak uctujem az na zaklade VBU ku dnu, kedy mi vypis pride s tym, ze poistne (PZP, havarijne) budu vsetko ake vydavky? A este - uctovna jednotka je teda stvrtrocnym platcom. Ma povinnost do 25.07.2010 podat DP k DPH, vsak? A tam sa vlastne potom uvedie obstaranie toho automobilu, aj poistky zrejme a vsetky ostatne vydavky (aj zriadovacie zrejme) a prijmy (vystavene faktury UJ), ktore nastali od jej zalozenia po 30.06.2010, ze?
Dakujem. Mozno pre niekoho banalnosti, ale este len zacinam... Majte, prosim, strpenie. Kazdy nejako zacinal :-D Este raz vopred vdaka za pripadne pripomienky, napady a usmernenia. Ste tu zlati, vazne!
free_cool_in
17.06.10,07:13
Fuha, to mi nikto neporadi? Pleaaaase :-D
mabena
17.06.10,07:54
Zdravím Vás tu všetkých, ja by som mala otázku nemohla som nič k nej nájsť tak Vás poprosím o pomoc-
Ak si zaevidujem DF pri ktorej je pripnutý príjmový doklad do saldokonta (platba v hotovosti) a potom ju zaučtujem v peňažnom denníku tak potom od FA oddelím príjmový doklad a pripnem ho s výdavkovým ktorý vypíšem alebo nechám príjmový doklad pri FA a pripnem ku tomu výdavkovy????
cathyc
17.06.10,09:03
Zdravím Vás tu všetkých, ja by som mala otázku nemohla som nič k nej nájsť tak Vás poprosím o pomoc-
Ak si zaevidujem DF pri ktorej je pripnutý príjmový doklad do saldokonta (platba v hotovosti) a potom ju zaučtujem v peňažnom denníku tak potom od FA oddelím príjmový doklad a pripnem ho s výdavkovým ktorý vypíšem alebo nechám príjmový doklad pri FA a pripnem ku tomu výdavkovy????
Faktúru dáš medzi došlé faktúry a doklad nalep na papier, pripoj k nemu VPD a vlož k výdavkom z pokladne.
ego.mc
17.06.10,13:33
Najskor asi osobny vklad podnikatela do pokladnice na zaklade prijmoveho PD. Áno. Nasledne vydavkovy PD a faktura zaplatena v hotovosti. Áno.Potom na zaklade faktury uctujem aj zaradenie do dlhodobeho hmotneho majetku.Áno. Nakup motor. vozidla je, mimochodom, VNZD a do vydavkov sa mi auto premieta rocne v odpisoch? Áno.Tiez ma zaujima - dna 16.06.2010 bolo cez BU uhradzane poistne za auto. To vsak uctujem az na zaklade VBU ku dnu, kedy mi vypis pride s tym, ze poistne (PZP, havarijne) budu vsetko ake vydavky? Nie celkom. Na základe výpisu, ale ku dňu, kedy odišla platba. Zaplatené poistné bude prevádzková réžia.A este - uctovna jednotka je teda stvrtrocnym platcom. Ma povinnost do 25.07.2010 podat DP k DPH, vsak? Áno.A tam sa vlastne potom uvedie obstaranie toho automobilu, aj poistky zrejme a vsetky ostatne vydavky (aj zriadovacie zrejme) a prijmy (vystavene faktury UJ), ktore nastali od jej zalozenia po 30.06.2010, ze? V priznaní sa uvedú iba príjmy a výdavky, ktoré sú predmetom DPH. Takže napr. poistky nie.

V podstate ste si odpovedali sami. :)
ego.mc
17.06.10,13:43
Zdravím Vás tu všetkých, ja by som mala otázku nemohla som nič k nej nájsť tak Vás poprosím o pomoc-
Ak si zaevidujem DF pri ktorej je pripnutý príjmový doklad do saldokonta (platba v hotovosti) a potom ju zaučtujem v peňažnom denníku tak potom od FA oddelím príjmový doklad a pripnem ho s výdavkovým ktorý vypíšem alebo nechám príjmový doklad pri FA a pripnem ku tomu výdavkovy????
Zákon nestanovuje, akým spôsobom to treba robiť.
Takže to môžeš robiť tak, ako napísala cathyc, alebo môžeš príjmový doklad nechať na faktúre a v pokladni budeš mať iba výdavkový doklad vzťahujúci sa k danej platbe.
Záleží na tom, čo ti viac vyhovuje a čo sa ti zdá prehľadnejšie.
free_cool_in
17.06.10,16:24
V podstate ste si odpovedali sami. :)
V prvom rade - UPRIMNA a VELKA vdaka. Uz som si myslel, ze nikto nebude reagovat. Velmi si vazim Vasu pomoc, najma takto v zaciatkoch je to strasne :-D
Dalsia otazka - A preco poistky nie? Na ne sa nevztahuje DPH alebo co? Lebo mna sa este naschval poistovak pytal, ci budem platca DPH, mal tam v zmluve na to zvlast kolonku a nieco spominal, ze si budem moct uplatnit odpocet.
Zoltán Kovács
17.06.10,16:27
V prvom rade - UPRIMNA a VELKA vdaka. Uz som si myslel, ze nikto nebude reagovat. Velmi si vazim Vasu pomoc, najma takto v zaciatkoch je to strasne :-D
Dalsia otazka - A preco poistky nie? Na ne sa nevztahuje DPH alebo co? Lebo mna sa este naschval poistovak pytal, ci budem platca DPH, mal tam v zmluve na to zvlast kolonku a nieco spominal, ze si budem moct uplatnit odpocet.

Poistenie mot.vozidiel, lepšie povedaná všeobecne poistenie je od DPH oslobodené. Poisťovak potreboval vedieť či ste alebo nie platitelia dph preto, lebo pri prípadnom poistnom plnení to hrá rolu.
Zita5
17.06.10,16:31
V prvom rade - UPRIMNA a VELKA vdaka. Uz som si myslel, ze nikto nebude reagovat. Velmi si vazim Vasu pomoc, najma takto v zaciatkoch je to strasne :-D
Dalsia otazka - A preco poistky nie? Na ne sa nevztahuje DPH alebo co? Lebo mna sa este naschval poistovak pytal, ci budem platca DPH, mal tam v zmluve na to zvlast kolonku a nieco spominal, ze si budem moct uplatnit odpocet.

Predpis PZP je bez DPH /činnosť patrí medzi oslobodené od DPH/.Zaplatená čiastka PZP Vám po jej úhrade vstupuje do prevádzkovej réžie .

S poisťovákom ste sa zrejme nerozumeli , ale je pravdou , že pri uzatváraní zmluvy , v tejto uvádzajú či poistník je platiteľom DPH.
free_cool_in
17.06.10,16:53
Dakujem za objasnenie problemu vsetkym uzivatelom.
sybila3
21.06.10,13:20
Zamestnanec nastúpil v máji, z účtu mu szčo vyplatil nejakú sumu koncom mája, môžem to zaúčtovať ako pôžičku? Alebo osobný výdaj?Lebo mzda mu bola vyplatená z pokladne.
Tweety
21.06.10,13:29
Zamestnanec nastúpil v máji, z účtu mu szčo vyplatil nejakú sumu koncom mája, môžem to zaúčtovať ako pôžičku? Alebo osobný výdaj?Lebo mzda mu bola vyplatená z pokladne.
Ńajprv je potrebné zistiť dôvod vyplatenia tej sumy, a až potom o tom aj správne zaúčtovať. Nemôžeme postupovať spôsobom, možno pôžička, možno....
sybila3
21.06.10,13:34
Už som to vyriešila, bola mu vyplatená mzda za máj, s tým, že ja som o tom nevedela a vystavila som z pokladne výdavkový doklad, ten stornujem a uhradím mzdu z účtu, lenže je tam ešte problém, že vyplatiť 400, ale mzda mala byť 306,60. Takže Uhradím tým mzdu májovú a 93,4 mzdu júnovú a zbytok za jún doplatím z pokladne, môže to tak byť?
Tweety
21.06.10,13:45
Už som to vyriešila, bola mu vyplatená mzda za máj, s tým, že ja som o tom nevedela a vystavila som z pokladne výdavkový doklad, ten stornujem a uhradím mzdu z účtu, lenže je tam ešte problém, že vyplatiť 400, ale mzda mala byť 306,60. Takže Uhradím tým mzdu májovú a 93,4 mzdu júnovú a zbytok za jún doplatím z pokladne, môže to tak byť?
Môžeš. Takže mu nakoniec nebola vyplatená aj cez pokladňu, ako si písala?
Manual
21.06.10,13:52
Zamestnanec nastúpil v máji, z účtu mu szčo vyplatil nejakú sumu koncom mája, môžem to zaúčtovať ako pôžičku? Alebo osobný výdaj?Lebo mzda mu bola vyplatená z pokladne.
Prečo pôžičku ? Záloha k výplate a zbytok bude vyúčtovanie.
sybila3
21.06.10,14:22
lenže výplata bola nižšia ako mu vyplatil z účtu.
Kováčová.D
23.06.10,15:13
Dobry den, chcem sa spytat ako zaučtujem vrateny danovy bonus v JU? Neviem či to je spravne ako PnZD....?
Kováčová.D
23.06.10,15:17
už som aj nasla odpoved :-)
rodina1
23.06.10,15:23
Dobry den, chcem sa spytat ako zaučtujem vrateny danovy bonus v JU? Neviem či to je spravne ako PnZD....?
Ak ti daňový úrad vráti DB (ty si SZČO) tak je to pre teba PNZD.
Ak si zamestnávateľ, tak vrátený DB (poukázaný daňovým úradom) je účtovaný mínusom v členení mzdy (úhrada záväzku).
free_cool_in
25.06.10,20:21
Takze len aby som si ujasnil este uctovanie ohladom motoroveho vozidla zaradeneho do dlhodobeho majetku firmy, ktora je platitelom DPH - faktura za vozidlo zauctovana ako VNOZD v plnej vyske aj s DPH. Musim viest knihu jazd. Pohonne hmoty uctujem ako prevadzkovu reziu a DPH z toho ako VNOZD. Dialnicnu znamku dam celu ako prevadzkovu reziu, kedze je to kolok, cenina. Poistenie - vsetko (PZP, havarijne, GAP) uctujem ako prevadzkovu reziu v plnej vyske, kedze poistenie je oslobodene od DPH, ano? Este vas nieco napada? Potrebujem si to poriadne ujasnit, lebo to akosi neviem takto pokope vsetko najst. Dakujem srdecne!
marjankaj
26.06.10,04:20
Takze len aby som si ujasnil este uctovanie ohladom motoroveho vozidla zaradeneho do dlhodobeho majetku firmy, ktora je platitelom DPH - faktura za vozidlo zauctovana ako VNOZD v plnej vyske aj s DPH. Musim viest knihu jazd. Pohonne hmoty uctujem ako prevadzkovu reziu a DPH z toho ako VNOZD. Dialnicnu znamku dam celu ako prevadzkovu reziu, kedze je to kolok, cenina. Poistenie - vsetko (PZP, havarijne, GAP) uctujem ako prevadzkovu reziu v plnej vyske, kedze poistenie je oslobodene od DPH, ano? Este vas nieco napada? Potrebujem si to poriadne ujasnit, lebo to akosi neviem takto pokope vsetko najst. Dakujem srdecne!

Takže na ujasnenie je dôležité, kedy vozidlo bolo obstarané. Ak po 1.1.2010 tak je nárok na odpočet DPH aj pri aute kategórie M.(nepíšeš o aké vozidlo ide v tvjom prípade). Odpisuje sa iba z ceny bez DPH.
Knihu jázd viesť nemusíš, ak uplatňuješ paušál 80%. Pozri zákon.
PHL sa účtujú ako zásoby. Pozri postupy účtovania JÚ.



postupy účtovania JÚ
§ 11 Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.



zákon o dani z príjmov
§19
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#17
VieraPopluharova
26.06.10,05:24
Ja by som si dovolila pridat este link na stranku DU - kde su i priklady postupu uctovania niektorych vybranych problemov mozno toto tiez niekomu pomoze:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp0109uct2.pdf
tinkas
28.06.10,05:39
ak SP zašle na účte pre szčo nemeconské - PNku...ide o POZD?
babi2
28.06.10,05:42
ak SP zašle na účte pre szčo nemeconské - PNku...ide o POZD?
Je to PNZD
sybila3
29.06.10,10:03
vedeli by ste mi poradiť? szčo neruší živnosť, ale ukončuje len prevádzku obchodu s darč.predmetmi. čo treba urobiť, inventúru predajne k 30.6. a čo ešte, samozrejme okolo ukončenia PP predavačky papiere. poradí niekto
slavkavar
30.06.10,11:34
Poradi mi niekto? SZČO zamestnal pracovnika, chce mu poskytovať stravu ( stravnými lístkami) cena listka je 3,60, zamestnavateľ VOZD - 1,98 a ten zbytok čo zaplatí zamestnanec ( 1,62 ) kam? Socialny fond?
VieraPopluharova
30.06.10,12:53
Poradi mi niekto? SZČO zamestnal pracovnika, chce mu poskytovať stravu ( stravnými lístkami) cena listka je 3,60, zamestnavateľ VOZD - 1,98 a ten zbytok čo zaplatí zamestnanec ( 1,62 ) kam? Socialny fond?

Ak mate SF tak z SF tolko, kolko mu prispievate z SF, a zbytok do POZD, alebo cele 1,62 do POZD.
jonnie
30.06.10,13:02
vedeli by ste mi poradiť? szčo neruší živnosť, ale ukončuje len prevádzku obchodu s darč.predmetmi. čo treba urobiť, inventúru predajne k 30.6. a čo ešte, samozrejme okolo ukončenia PP predavačky papiere. poradí niekto
************************************************** **********


odhlasit prevadzku na zivnostenskom, odhlasit reg.pokladnu, odhlasit zamestnancov z poistovni-pri rozviaz.prac.pomeru-v pripade,ze uz nema dalsich-aj zamestnavatela odhlasit, mestsky urad-to ale netusim,ci odhlasit ohladom "smetí" - dalsí sa mozno pridaju.
sybila3
01.07.10,05:08
to viem ohľadom poisťovní, ale neviem či aj na daňovom niečo odhlasuje? A hlavne ma zaujíma to, že treba urobiť inventúru v predajni, zásoby, čo ostanú, čo s nimi????
VieraPopluharova
01.07.10,05:21
Na DU treba minimalne ohlasit zmenu - zrusenie prevádzky.Kazdu závažnú zmenu je povinny daňovník hlasiť DU.
sybila3
01.07.10,05:25
mňa zaujíma z pohľadu účtovníka, čo mám urobiť, zamestnávateľa neodhlasujem na DU?? Iba SP a ZP.
Szčo by mala vedieť, alebo si zistiť čo má urobiť pri zrušení prevádzky, je to jej starosť si myslím, ja robím účtovné a tiež si musím zisťovať. Takže môžete mi poradiť ako postupovať pri tej inventúre, čo s nepredaným tovarom ak je platca dph??? nemala som takýto prípad. ďakujem
jonnie
01.07.10,08:29
myslim,ak nikoho nebude zamestnavat,tak treba odhlasit aj na danovom urade - zrazkova dan,dan zo zavislej činnosti


a s tym tovarom - tiez som sa s tym nestretla - ale logicky-no co-bud to dalej niekomu ponukne predat cele,alebo na komis, alebo si to niekde necha doma v pivnici. Uctovne neviem.
A isto - ty si uctovnicka a nie ekonom-vsevedec,aby si vsetko zariadovala-je to jeho zivnost-jeho zodpovednost.
free_cool_in
01.07.10,09:44
Dobry den!
Zaujima ma: Uctovna jednotka zalozena 02. juna 2010 - fyzicka osoba - podnikatel veduci JU - sa rozhodol, ze bude pouzivat dovtedy bezny bankovy ucet na podnikatelske ucely. Na ucte mal 02. juna 2010 napr. 1000€ s tym, ze ako vklad do podnikania - na ucte - chcel nechat len 300€, 700€ si vybral 02. juna 2010. Ja ako uctovnik musim zauctovat vsak najskor vklad podnikatela do podnikania 1000€, nasledne v ten den aj vyber 700€ na osobnu spotrebu a tak mi tam zostane ten zostatok 300€, ktore tam chcel aj dat?
A este - PZP na automobil je oslobodene od DPH. Je od DPH oslobodene aj havarijne poistenie a pripoistenie euroGAP? Podla §37 zakona o DPH mi vychadza, ze ano. Tzn., ze celu sumu poistneho davam v plnej vyske do VOZD - prevadzkova rezia, vsak?
Dakujem krasne za cenne rady!

Edit: "To mi nikto neporadi? :-( Podla coho sa tu urcuje, komu sa odpise a komu nie? Ci len tak, podla toho, ci sa stastena na mna v dany den usmeje? Dakujem este raz, poradaci"
free_cool_in
03.07.10,08:29
Dobry den!
Zaujima ma: Uctovna jednotka zalozena 02. juna 2010 - fyzicka osoba - podnikatel veduci JU - sa rozhodol, ze bude pouzivat dovtedy bezny bankovy ucet na podnikatelske ucely. Na ucte mal 02. juna 2010 napr. 1000€ s tym, ze ako vklad do podnikania - na ucte - chcel nechat len 300€, 700€ si vybral 02. juna 2010. Ja ako uctovnik musim zauctovat vsak najskor vklad podnikatela do podnikania 1000€, nasledne v ten den aj vyber 700€ na osobnu spotrebu a tak mi tam zostane ten zostatok 300€, ktore tam chcel aj dat?
A este - PZP na automobil je oslobodene od DPH. Je od DPH oslobodene aj havarijne poistenie a pripoistenie euroGAP? Podla §37 zakona o DPH mi vychadza, ze ano. Tzn., ze celu sumu poistneho davam v plnej vyske do VOZD - prevadzkova rezia, vsak?
Dakujem krasne za cenne rady!

Edit: "To mi nikto neporadi? :-( Podla coho sa tu urcuje, komu sa odpise a komu nie? Ci len tak, podla toho, ci sa stastena na mna v dany den usmeje? Dakujem este raz, poradaci"

Posuvam... Stale problem nevyrieseny. Obetuje sa dobra dusa a poradi?
marjankaj
03.07.10,08:51
Dobry den!
Zaujima ma: Uctovna jednotka zalozena 02. juna 2010 - fyzicka osoba - podnikatel veduci JU - sa rozhodol, ze bude pouzivat dovtedy bezny bankovy ucet na podnikatelske ucely. Na ucte mal 02. juna 2010 napr. 1000€ s tym, ze ako vklad do podnikania - na ucte - chcel nechat len 300€, 700€ si vybral 02. juna 2010. Ja ako uctovnik musim zauctovat vsak najskor vklad podnikatela do podnikania 1000€, nasledne v ten den aj vyber 700€ na osobnu spotrebu a tak mi tam zostane ten zostatok 300€, ktore tam chcel aj dat? Založ si nový účet na podnikanie a nezabudni ho nahlásiť na DÚ. Aspoň budeš mať prehľad.
A este - PZP na automobil je oslobodene od DPH. Je od DPH oslobodene aj havarijne poistenie a pripoistenie euroGAP? Podla §37 zakona o DPH mi vychadza, ze ano. Tzn., ze celu sumu poistneho davam v plnej vyske do VOZD - prevadzkova rezia, vsak? Áno
Dakujem krasne za cenne rady!

Edit: "To mi nikto neporadi? :-( Podla coho sa tu urcuje, komu sa odpise a komu nie? Ci len tak, podla toho, ci sa stastena na mna v dany den usmeje? Dakujem este raz, poradaci".
rodina1
03.07.10,08:53
Dobry den!
Zaujima ma: Uctovna jednotka zalozena 02. juna 2010 - fyzicka osoba - podnikatel veduci JU - sa rozhodol, ze bude pouzivat dovtedy bezny bankovy ucet na podnikatelske ucely. Na ucte mal 02. juna 2010 napr. 1000€ s tym, ze ako vklad do podnikania - na ucte - chcel nechat len 300€, 700€ si vybral 02. juna 2010. Ja ako uctovnik musim zauctovat vsak najskor vklad podnikatela do podnikania 1000€, nasledne v ten den aj vyber 700€ na osobnu spotrebu a tak mi tam zostane ten zostatok 300€, ktore tam chcel aj dat?
A este - PZP na automobil je oslobodene od DPH. Je od DPH oslobodene aj havarijne poistenie a pripoistenie euroGAP? Podla §37 zakona o DPH mi vychadza, ze ano. Tzn., ze celu sumu poistneho davam v plnej vyske do VOZD - prevadzkova rezia, vsak?
Dakujem krasne za cenne rady!

Edit: "To mi nikto neporadi? :-( Podla coho sa tu urcuje, komu sa odpise a komu nie? Ci len tak, podla toho, ci sa stastena na mna v dany den usmeje? Dakujem este raz, poradaci"


Vieš, je dovolenkové obdobie, a nie všetci "poraďáci" sú "hneď" k dispozícii. Ja keď som začínala na porade, som niekedy čakala na odpoveď aj niekoľko dní a nikoho som "neobviňovala", že nie som asi vyvolená.
Ale k tvojej otázke, skúsim odpovedať:
Stav k 2.6. = 1000 Eur by som dala ako počiatočný stav v banke.
Výber z účtu = 700 Eur, ako osobná spotreba.
Tým mi potom na účte zostane 300 Eur.
Poistenie v plnej výške je prevádzková réžia, za predpokladu, že máš vozidlo v majetku firmy.
marjankaj
03.07.10,09:11
Vieš, je dovolenkové obdobie, a nie všetci "poraďáci" sú "hneď" k dispozícii. Ja keď som začínala na porade, som niekedy čakala na odpoveď aj niekoľko dní a nikoho som "neobviňovala", že nie som asi vyvolená.
Ale k tvojej otázke, skúsim odpovedať:
Stav k 2.6. = 1000 Eur by som dala ako počiatočný stav v banke.
Výber z účtu = 700 Eur, ako osobná spotreba.
Tým mi potom na účte zostane 300 Eur.
Poistenie v plnej výške je prevádzková réžia, za predpokladu, že máš vozidlo v majetku firmy.

No vidíš. Skoro nič sa neopýta a už sú rôzne odpovede.:eek:
Zrejme z toho poistenia iba alikvotná časť, ak bolo súkromné a vložil ho do podnikania až teraz. Ak ho teraz kúpil a zároveň aj zaradil do majetku, tak samozrejme v plnej výške.
Ak ho nezaradil do majetku a do nákladov bude dávať paušálne náhrady, tak v tých náhradách je aj to poistné. Teda poistné nejde do nákladov.
Tie "machinácie" na účte sú "o ničom". Účet môžeš dať do firmy kedykoľvek a aktuálny zostatok bude zároveň aj vklad. Ale lepšie bude mať samostatný účet. Kto mu bude potom účtovať každý nákup v tescu.:eek:
free_cool_in
03.07.10,09:21
Tak dakujem teda. Ten ucet bude cisto len na firemne ucely. Dovtedy - kym nebola zalozena firma - to bol pouzivany ako bezny ucet. Od zalozenia firmy bude klasifikovany ako firemny, tzn. ze vsetky pohyby budu iba v ramci firemnych uctovnych operacii. Len ten zaciatok ma teda zaujimal. Ze ci mozem dat zostatok normalne ako 300€, alebo to musim riesit cez tu 1000€ a hned 700€ vyber. Dakujem este raz, ste zlate!
PS: Netvrdim, ze sa treba o tie odpovede "trhat", len som videl, ze na temy zalozene neskor sa reagovalo a na moju nie. Tak som si nevedel vysvetlit, ze ci je otazka prilis banalna, ci som ja prilis tupy alebo kde je chyba :-D Kazdopadne, dakujem vam vsetkym!
Zita5
03.07.10,09:25
Tak dakujem teda. Ten ucet bude cisto len na firemne ucely. Dovtedy - kym nebola zalozena firma - to bol pouzivany ako bezny ucet. Od zalozenia firmy bude klasifikovany ako firemny, tzn. ze vsetky pohyby budu iba v ramci firemnych uctovnych operacii. Len ten zaciatok ma teda zaujimal. Ze ci mozem dat zostatok normalne ako 300€, alebo to musim riesit cez tu 1000€ a hned 700€ vyber. Dakujem este raz, ste zlate!
PS: Netvrdim, ze sa treba o tie odpovede "trhat", len som videl, ze na temy zalozene neskor sa reagovalo a na moju nie. Tak som si nevedel vysvetlit, ze ci je otazka prilis banalna, ci som ja prilis tupy alebo kde je chyba :-D Kazdopadne, dakujem vam vsetkym!

Asi pre dovolenkové obdobie a možno aj preto , že Vaša otázka/y sú na Porade veľa krát zodpovedané .:)
marjankaj
03.07.10,09:36
Dobry den!
Zaujima ma: Uctovna jednotka zalozena 02. juna 2010 - fyzicka osoba - podnikatel veduci JU - sa rozhodol, ze bude pouzivat dovtedy bezny bankovy ucet na podnikatelske ucely. Na ucte mal 02. juna 2010 napr. 1000€ s tym, ze ako vklad do podnikania - na ucte - chcel nechat len 300€, 700€ si vybral 02. juna 2010. Ja ako uctovnik musim zauctovat vsak najskor vklad podnikatela do podnikania 1000€, nasledne v ten den aj vyber 700€ na osobnu spotrebu a tak mi tam zostane ten zostatok 300€, ktore tam chcel aj dat?
A este - PZP na automobil je oslobodene od DPH. Je od DPH oslobodene aj havarijne poistenie a pripoistenie euroGAP? Podla §37 zakona o DPH mi vychadza, ze ano. Tzn., ze celu sumu poistneho davam v plnej vyske do VOZD - prevadzkova rezia, vsak?
Dakujem krasne za cenne rady!

Edit: "To mi nikto neporadi? :-( Podla coho sa tu urcuje, komu sa odpise a komu nie? Ci len tak, podla toho, ci sa stastena na mna v dany den usmeje? Dakujem este raz, poradaci"


Tu sa radí dobrovoľne a zadarmo.
Podľa tvojich otázok, by pre teba bolo vhodné zaplatiť si nejaké školenie, aby si sa trochu dostal do obrazu.
free_cool_in
03.07.10,09:38
Marjankaj, od utorka nastupujem na kurz podvojneho uctovnictva. Jednoduche hadam s vasou pomocou a pomocou uciteliek uctovnictva v skole zmaknem. Dakujem!
Danila
04.07.10,05:10
Tak dakujem teda. Ten ucet bude cisto len na firemne ucely. Dovtedy - kym nebola zalozena firma - to bol pouzivany ako bezny ucet. Od zalozenia firmy bude klasifikovany ako firemny, tzn. ze vsetky pohyby budu iba v ramci firemnych uctovnych operacii. Len ten zaciatok ma teda zaujimal. Ze ci mozem dat zostatok normalne ako 300€, alebo to musim riesit cez tu 1000€ a hned 700€ vyber. Dakujem este raz, ste zlate!
PS: Netvrdim, ze sa treba o tie odpovede "trhat", len som videl, ze na temy zalozene neskor sa reagovalo a na moju nie. Tak som si nevedel vysvetlit, ze ci je otazka prilis banalna, ci som ja prilis tupy alebo kde je chyba :-D Kazdopadne, dakujem vam vsetkym!No vidíš, a Ty si to ani nebudeš vediť vysvetliť, pokiaľ nepochopíš, že účtovníctvo, to nie je len únik pred verejnoprospešnými prácami do sveta biznisu cez ŽL. Účtovníctvo je podsystém vedy, zvanej ekonómia. Až toto pochopí niektorá z vládnych garnitúr, až to bude prvý úspech na ceste za slávou v dosahovaní znižovania deficitu verejných financií. Také ľahké nevedia.;):)
free_cool_in
07.07.10,12:04
Dobry den! Prosim o (po)radu:
- UJ vystavi fakturu, ktora je uhradzana hotovostou. Parujem teda VFA, PPD a v knihe pohladavok tu-ktoru POHLADAVKU. Treba do knihy pohladavok, zavazkov zapisovat aj tie faktury, ktore su uhradzane okamzite pomocou PPD/VPD? Alebo napriklad zapisujete aj napr. aj DPH z pokladnicnych dokladov do knihy zavazkov alebo pohladavok, podla toho, ci ide o PPD alebo VPD? Snad som to dobre vysvetlil, len toto mi nebolo akosi uplne jasne.
- UJ, platca DPH, "nakupila" sluzbu z CR. Najskor bolo potrebne zaplatit Vyzvu k platbe (- nie je danovy doklad!). To zauctujem predpokladam ako keby to bola zalohova faktura. Prisla mi riadna faktura, 30.6.2010, datum uskut. zdan. plnenia 30.6.2010 s poznamkou ze "Dan je povinen priznat a zaplatit prijemce plneni". Aka povinnost pre mna vyplyva, ako to bude vyzerat v uctovnictve?
Inak, dakujem vsetkym za rady, mam pocit, ze sa do toho trochu dostavam - aspon mi to teda osobne uz nepripada ako uplne banalnosi. VDAKA VAM, poradaci!
Monika Kováčová
07.07.10,14:31
Do knihy pohľadávok a záväzkov sa evidujú v poradí podľa čísla a dátumu vystavenia všetky pohľadávky (faktúry vyšlé) a všetky záväzky (faktúry došlé). Bez ohľadu na deň ich úhrady.
Tejto časti otázky vôbec nerozumiem:
Alebo napriklad zapisujete aj napr. aj DPH z pokladnicnych dokladov do knihy zavazkov alebo pohladavok, podla toho, ci ide o PPD alebo VPD? Snad som to dobre vysvetlil, len toto mi nebolo akosi uplne jasne.

Pojem daňový doklad sa v zmysle zákona o DPH už nepoužíva, máme v zákone definované len čo je FAKTÚRA. Náležitosti faktúry môže spĺňať aj Výzva k platbe. Avšak v prípade, že služba má byť zdanená na území SR, je potrebné vypočítať daň na výstupe (daňovú povinnosť) a následne daň na vstupe (nárok na odpočítanie dane). Ide o tzv. samozdanenie. Témy k samozdaneniu si dôkladne preštuduj, je tu veľa príspevkov. Služby ako také sú z pohľadu DPH veľmi špecifické a nakoľko mi nie je známe, o akú službu sa presne jedná, prikladám niekoľko odkazov na príspevky:

napr.: http://www.porada.sk/t30911-fa-za-sluzbu-vykonanu-v-zahranici.html
http://www.porada.sk/t138661-dph-prijata-faktura-z-cr.html
http://www.porada.sk/t56543-fa-za-sluzby-z-ineho-clenskeho-statu.html
http://www.porada.sk/t138312-sluzba-prijata-z-eu.html
free_cool_in
07.07.10,15:02
Do knihy pohľadávok a záväzkov sa evidujú v poradí podľa čísla a dátumu vystavenia všetky pohľadávky (faktúry vyšlé) a všetky záväzky (faktúry došlé). Bez ohľadu na deň ich úhrady.
Tejto časti otázky vôbec nerozumiem:

Pojem daňový doklad sa v zmysle zákona o DPH už nepoužíva, máme v zákone definované len čo je FAKTÚRA. Náležitosti faktúry môže spĺňať aj Výzva k platbe. Avšak v prípade, že služba má byť zdanená na území SR, je potrebné vypočítať daň na výstupe (daňovú povinnosť) a následne daň na vstupe (nárok na odpočítanie dane). Ide o tzv. samozdanenie. Témy k samozdaneniu si dôkladne preštuduj, je tu veľa príspevkov. Služby ako také sú z pohľadu DPH veľmi špecifické a nakoľko mi nie je známe, o akú službu sa presne jedná, prikladám niekoľko odkazov na príspevky:

napr.: http://www.porada.sk/t30911-fa-za-sluzbu-vykonanu-v-zahranici.html
http://www.porada.sk/t138661-dph-prijata-faktura-z-cr.html
http://www.porada.sk/t56543-fa-za-sluzby-z-ineho-clenskeho-statu.html
http://www.porada.sk/t138312-sluzba-prijata-z-eu.html

Časť, ktorej nerozumiete, je napisana hrozne hala-bala. Skusim to takto - v jednej knihe jednoducheho uctovnictva je rozpisane zauctovanie PPD takto:
Trzby podla reg. pokladnice:
a) spolu 2370,05€ uctujeme pen. dennik - prijem pokladnica
b) cena bez DPH 1991,64€ uctujeme pen. dennik - predaj tovaru, skladova evidencia - znizenie zasob
c) DPH 19% 378.41 uctujeme pen. dennik - nedan. prijmy, DPH a KNIHA ZAVAZKOV - DPH - dlzna dan <- toto som myslel, ze ci aj pri PD, ktore su s DPH, okamzite uvadzate DPH do knihy zavazkov. Logicky mi vychadza, ze by to tiez tak malo byt, kazdopadne to je zavazok voci DU.
Co sa tyka tej sluzby a samozdanenia - ide o registraciu domeny. UJ si vytvara www stranku a chce ju "sprovoznit", tak si zaregistrovala domenu. Registraciu vsak vybavovala ceska spolocnost, platca DPH a faktura prisla bez DPH. A doteraz som sa absolutne s tym nestretol, tak idem teda studovat, snad tam nieco podobne najdem alebo sa k niecomu dopatram. Dakujem Vam, velmi ste mi pomohli...
rodina1
07.07.10,15:07
Časť, ktorej nerozumiete, je napisana hrozne hala-bala. Skusim to takto - v jednej knihe jednoducheho uctovnictva je rozpisane zauctovanie PPD takto:
Trzby podla reg. pokladnice:
a) spolu 2370,05€ uctujeme pen. dennik - prijem pokladnica
b) cena bez DPH 1991,64€ uctujeme pen. dennik - predaj tovaru, skladova evidencia - znizenie zasob
c) DPH 19% 378.41 uctujeme pen. dennik - nedan. prijmy, DPH a KNIHA ZAVAZKOV - DPH - dlzna dan <- toto som myslel, ze ci aj pri PD, ktore su s DPH, okamzite uvadzate DPH do knihy zavazkov. Logicky mi vychadza, ze by to tiez tak malo byt, kazdopadne to je zavazok voci DU. Tak toto sa určite v knihe záväzkov neuvádza. Veď príjem z ERP v peňažnom denníku účtuješ ako príjem za výrobky a služby, poprípade ako príjem za tovar. Už samotný pokladničný doklad účtuješ v rozpise základ dane a daň. Pri potvrdení dokladu (zaúčtovanie) sa ťa SW určite pýta, či chceš zaevidovať DPH. Pri potvrdení - áno, sa ti DPH automaticky zapisuje do daňového priznania na výstupe.
Co sa tyka tej sluzby a samozdanenia - ide o registraciu domeny. UJ si vytvara www stranku a chce ju "sprovoznit", tak si zaregistrovala domenu. Registraciu vsak vybavovala ceska spolocnost, platca DPH a faktura prisla bez DPH. A doteraz som sa absolutne s tym nestretol, tak idem teda studovat, snad tam nieco podobne najdem alebo sa k niecomu dopatram. Dakujem Vam, velmi ste mi pomohli...
v texte
Monika Kováčová
07.07.10,15:13
Časť, ktorej nerozumiete, je napisana hrozne hala-bala. Skusim to takto - v jednej knihe jednoducheho uctovnictva je rozpisane zauctovanie PPD takto:
Trzby podla reg. pokladnice:
a) spolu 2370,05€ uctujeme pen. dennik - prijem pokladnica
b) cena bez DPH 1991,64€ uctujeme pen. dennik - predaj tovaru, skladova evidencia - znizenie zasob
c) DPH 19% 378.41 uctujeme pen. dennik - nedan. prijmy, DPH a KNIHA ZAVAZKOV - DPH - dlzna dan <- toto som myslel, ze ci aj pri PD, ktore su s DPH, okamzite uvadzate DPH do knihy zavazkov. Logicky mi vychadza, ze by to tiez tak malo byt, kazdopadne to je zavazok voci DU.


no tak neviem, možno účtujem mimo príručiek, ale takto cez "košice" naozaj neevidujem DPH na vstupe a na výstupe do knihy záväzkov. Ale výsledok DP DPH (kvartálny alebo mesačný výkaz) evidujem ako záväzok (povinnosť DPH) resp. pohľadávku (nadmerný odpočet)
free_cool_in
07.07.10,15:21
Ako, mne sa to tiez nezda, ale tak ked "mudre knihy" pisu. Pokojne vam to mozem aj oscannovat, pripadne dat nazov knihy, autora, vydanie atd., ak by ste mi neverili. Ale ved to by bolo neskutocne pracne podla mna.
Monika Kováčová
07.07.10,15:38
Ako, mne sa to tiez nezda, ale tak ked "mudre knihy" pisu. Pokojne vam to mozem aj oscannovat, pripadne dat nazov knihy, autora, vydanie atd., ak by ste mi neverili. Ale ved to by bolo neskutocne pracne podla mna.
To by si bol veľmi milý...:)
marjankaj
07.07.10,15:40
Ako, mne sa to tiez nezda, ale tak ked "mudre knihy" pisu. Pokojne vam to mozem aj oscannovat, pripadne dat nazov knihy, autora, vydanie atd., ak by ste mi neverili. Ale ved to by bolo neskutocne pracne podla mna.

No múdre knihy sú v tomto prípade jedine zákony. Tými sa treba riadiť. Ostatné by som si preveril, či zákonu neodporujú.
Monika Kováčová
07.07.10,15:42
No múdre knihy sú v tomto prípade jedine zákony. Tými sa treba riadiť. Ostatné by som si preveril, či zákonu neodporujú.
možno ani neodporujú... v podstate aj záznamná povinnosť, vyplývajúca zo zákona o DPH, je evidencia záväzkov a pohľadávok z titulu povinnosti zaplatiť DPH a nároku na vrátenie DPH... nikde v zákone nie je forma evidencie záväzkov presne definovaná, preto sa domnievam, že autor príručky niečo takéto tým myslel.
marjankaj
07.07.10,15:59
možno ani neodporujú... v podstate aj záznamná povinnosť, vyplývajúca zo zákona o DPH, je evidencia záväzkov a pohľadávok z titulu povinnosti zaplatiť DPH a nároku na vrátenie DPH... nikde v zákone nie je forma evidencie záväzkov presne definovaná, preto sa domnievam, že autor príručky niečo takéto tým myslel.

To je síce pravda. Ale ak si sám určím formu evidencie(napr. v exceli), a nebude to v rozpore so zákonom, potom žiadna prípadná kontrola ma nemôže "buzerovať", že to nemám podľa nejakej múdrej knižky. Dokonca ani podľa nejakého usmernenia.
free_cool_in
07.07.10,16:02
To by si bol veľmi milý...:)
Tak si to teda pozrite, tam sa v kazdom jednom pripade, kde sa spomina DPH, automaticky uctuje tato do knihy zavazkov alebo pohladavok (bud ako DPH na vstupe alebo na vystupe).
Autorom knihy je Amalia Spitzova, zodpovedna redaktorka Ing. Eva Sichtova, vychadza v edicii EKONOMIA, nazov knihy je Jednoduche uctovnictvo - prakticky sprievodca, stvrte prepracovane vydanie pre rok 2010. Uf :-D
Monika Kováčová
07.07.10,16:06
To je síce pravda. Ale ak si sám určím formu evidencie(napr. v exceli), a nebude to v rozpore so zákonom, potom žiadna prípadná kontrola ma nemôže "buzerovať", že to nemám podľa nejakej múdrej knižky. Dokonca ani podľa nejakého usmernenia.
to je samozrejmé :) a preto si môžem určiť aj formu evidencie DPH vo vzťahu Záväzok/pohľadávka presne zhodnú so záznamnou povinnosťou. O to presne ide.
Monika Kováčová
07.07.10,16:09
Tak si to teda pozrite, tam sa v kazdom jednom pripade, kde sa spomina DPH, automaticky uctuje tato do knihy zavazkov alebo pohladavok (bud ako DPH na vstupe alebo na vystupe).
Autorom knihy je Amalia Spitzova, zodpovedna redaktorka Ing. Eva Sichtova, vychadza v edicii EKONOMIA, nazov knihy je Jednoduche uctovnictvo - prakticky sprievodca, stvrte prepracovane vydanie pre rok 2010. Uf :-D
Kniha záväzkov a pohľadávok DPH je vlastne záznamná povinnosť. Vôbec to nemusíš evidovať ešte raz do ešte ďalšej knihy záväzkov a ďalšej knihy pohľadávok.
Ako som písala, som presvedčená, že do záväzkov a pohľadávok sa správne eviduje len výsledný vzťah DPH voči štátnemu rozpočtu - t.j. povinnosť v knihe záväzkov resp. nadmerný odpočet v knihe pohľadávok.
marjankaj
07.07.10,16:15
Tak si to teda pozrite, tam sa v kazdom jednom pripade, kde sa spomina DPH, automaticky uctuje tato do knihy zavazkov alebo pohladavok (bud ako DPH na vstupe alebo na vystupe).
Autorom knihy je Amalia Spitzova, zodpovedna redaktorka Ing. Eva Sichtova, vychadza v edicii EKONOMIA, nazov knihy je Jednoduche uctovnictvo - prakticky sprievodca, stvrte prepracovane vydanie pre rok 2010. Uf :-D

Prikladám postupy účtovania JÚ.
To treba evidovať v knihách záväzkov a pohľadávok. Samozrejme tam môžeš evidovať hocičo, čo ťa napadne. Ale prečo by si to robil? Evidenciu DPH je lepšie viesť samostatne. Keď budeš robiť DP DPH, tak ťa predsa nebudú zaujímať ostatné záväzky a pohľadávky.:eek:


§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov.

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
nikolia
10.07.10,11:10
prosím o radu, reklamovali sme čítačku kariet, vrátili nám peniaze-bloček s mínusovou hodnotou...pre mňa to znamená: že vypíšem VPD s mínus.hodnotou, dám to ako výdavok OZD prev.réžia s mínus.hodnotou a do evidencie dph dám ako odpočítateľnú položku s mínus hodnotou? správne som to vydedukovala, alebo to treba cez príjmi?
Anja111
10.07.10,11:41
prosím o radu, reklamovali sme čítačku kariet, vrátili nám peniaze-bloček s mínusovou hodnotou...pre mňa to znamená: že vypíšem VPD s mínus.hodnotou, dám to ako výdavok OZD prev.réžia s mínus.hodnotou a do evidencie dph dám ako odpočítateľnú položku s mínus hodnotou? správne som to vydedukovala, alebo to treba cez príjmi?
Áno, môžeš to tak urobiť. (Keby bol vystavený dobropis k faktúre, tiež by si tak účtovala.) Obyčajne sa treba prispôsobiť programu, aké možnosti na zaúčtovanie poskytuje...
Potkanko
28.07.10,17:01
Mohla by som sa spýtať, čo všetko by som potrebovala keby som chcela viesť účtovníctvo Prosím?
ego.mc
28.07.10,17:04
:rolleyes:
Vedomosti, živnosť a asi odvahu...
Deganova
28.07.10,17:06
:rolleyes:
Vedomosti, živnosť a asi odvahu...
a pevné nervy, a učiť sa ... učiť sa ...:)
vladino45
10.08.10,10:47
Jeden klient - SZČO - JÚ mi priniesol doklady platené v hotovosti z r. 2009 ( PHM, výmena oleja, toner ... ) . Prosím je to možné účtovať do nákladov r. 2010? Alebo mám urobiť DDP? Nie je to veľká suma cca 500 eur . ďakujem
rodina1
10.08.10,11:41
Jeden klient - SZČO - JÚ mi priniesol doklady platené v hotovosti z r. 2009 ( PHM, výmena oleja, toner ... ) . Prosím je to možné účtovať do nákladov r. 2010? Alebo mám urobiť DDP? Nie je to veľká suma cca 500 eur . ďakujem
Ak jeho účtovným obdobím je kalendárny rok, tak výdavky za rok 2009 nemôžeš zaúčtovať v roku 2010. Ak chceš ich zaúčtovať, musíš do roku 2009 a s tým súvisiace dodatočné daňové priznanie DPH (ak je platiteľom DPH), a tiež dodatočné daňové priznanie dani z príjmu.
marjankaj
10.08.10,12:04
Ak jeho účtovným obdobím je kalendárny rok, tak výdavky za rok 2009 nemôžeš zaúčtovať v roku 2010. Ak chceš ich zaúčtovať, musíš do roku 2009 a s tým súvisiace dodatočné daňové priznanie DPH (ak je platiteľom DPH), a tiež dodatočné daňové priznanie dani z príjmu.
U SZČO je zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak pravda medzitým nezomrel.


Zákon o účtovníctve
§3
(8) Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, nemôže uplatniť účtovná jednotka, ktorou je subjekt verejnej správy5) (ďalej len "účtovná jednotka verejnej správy"), a účtovná jednotka uvedená v § 1 ods. 1 písm. a) treťom bode.
Ajuška
10.08.10,12:15
...U SZČO je zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak pravda medzitým nezomrel...:D... s úsmevom ozaj všetko ide ľahšie...;):rolleyes::---...
miriams1
11.08.10,21:36
Ahojte potrebovala by som poradiť.
1.Občianske združenie kupovalo nábytok do materskej školy. (10stolov, 40 stoličiek a 40 lehátok) bude to všetko na jednej faktúre s DPH cca 4000 Euro. Musím to účtovať do HIM ked je to na jednej faktúre?
2. Z tej sumy sa zaplatilo 50% ako záloha a zvyšná polovica sa bude splácať v mesačných splátkach asi po 700eur (3 spátky). Faktúru este nemám, ale mala by to byť faktúra so splatnostou 90 dní. Môžem na základe takejto jednej faktúry zúčtovať tie 3 platby.

Sorry za blbé otázky, ale som úplý amatér, len sa začínam v JU orientovať.:confused:
marjankaj
11.08.10,22:05
Ahojte potrebovala by som poradiť.
1.Občianske združenie kupovalo nábytok do materskej školy. (10stolov, 40 stoličiek a 40 lehátok) bude to všetko na jednej faktúre s DPH cca 4000 Euro. Musím to účtovať do HIM ked je to na jednej faktúre?
2. Z tej sumy sa zaplatilo 50% ako záloha a zvyšná polovica sa bude splácať v mesačných splátkach asi po 700eur (3 spátky). Faktúru este nemám, ale mala by to byť faktúra so splatnostou 90 dní. Môžem na základe takejto jednej faktúry zúčtovať tie 3 platby.

Sorry za blbé otázky, ale som úplý amatér, len sa začínam v JU orientovať.:confused:


Postupy účtovania JÚ

§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
a) pozemky, stavby15), byty a nebytové priestory16), umelecké diela17), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
c) pestovateľské celky trvalých porastov19) s dobouplodnosti dlhšou ako tri roky,
d) plemenné a chovné zvieratá4) za účelom hospodárskeho využitia, bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu, pričom hospodárskym úžitkom sa rozumie najmä narodenie mláďat, produkcia mlieka, vlny, využitie ťažnej sily zvieraťa,
e) hospodársky využívané chovy muflónov, danielov, jeleňov, pštrosov, ak ich využiteľnosť v chove je dlhšia ako štyri roky,
f) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie20), ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku; súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojím charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie rekultivácie, pričom technická rekultivácia nie je dlhodobým hmotným majetkom, ak tak ustanovuje osobitný predpis21).

(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.


http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html





Zákon o účtovníctve.
§ 28
(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Ak ide o zmluvu o výpožičke41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.

(2) Pozemky, predmety z drahých kovov a iný majetok vymedzený osobitnými predpismi44) sa neodpisujú.

(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.

(4) Hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok odpisuje účtovná jednotka počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku. Nehmotný majetok, ktorým sú goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj, musí účtovná jednotka odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Záporný goodwill musí účtovná jednotka odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj. Nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa neaktivuje okrem zriaďovacích nákladov, softvéru a nákladov na vývoj, ktoré sa aktivujú v súlade s postupmi účtovania.

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#15
veronikasad
11.08.10,22:09
Janko, myslíš si, že v tomto prípade ide o súbor hnutelných vecí ?

Práve mám aj ja na stole faktúru za zariadenie reštaturácie (stoly, stoličky), ktoré som chcela zaradiť (položkovite) do drobného hmotného majetku (to bude po každej stoličke, ktorú rozbije opitý zákazník opravovať vstupnú cenu ?)
marjankaj
12.08.10,04:25
Veronika ja si to nemyslím, ale ak majú smernicu, tak by tam mohlo byť tiež niečo napísané. O týchto veciach si rozhoduje ÚJ sama.
Linky som dal na orientáciu, aby si to mohla naštudovať.
miriams1
12.08.10,10:52
Ďakujem, ale nie som z toho ovela múdrejšia.:(
To som vedela že aké sú hranice na zaradenie do HIM. Chcela som to zaradiť ako samostané veci, ale nie som si istá či môžem faktúru na 4000 dat do zásob (kedže je to viac ako 1700). Môžem to teda zaúčtovať do zásob (respektíve DHM) a v knihe DHM to evidovať po položkách? Smernicu namáme "zatial". Budem musieť niečo vymyslieť sama. Nevieťe mi prosím poradiť aj s tou úhradou?
Tweety
12.08.10,11:01
Ďakujem, ale nie som z toho ovela múdrejšia.:(
To som vedela že aké sú hranice na zaradenie do HIM, je potom rozdiel či to dostanem na jedej faktúre, alebo na viacerých? Ak to mam na jednej faktúre tak to musí sít do HIM. Ak by to bolo fakturované osobitne s tým že žiadna faktúra nepresiahne 1700 euro tak to môžem dať aj do DHIM. Správne?
NIe, nevysvetľuješ si to správne. Nezáleží na tom, či sa majetok fakturuje spolu, alebo samostatne, podstatná je samotná výška jednotlivého majetku.
miriams1
12.08.10,11:35
Ok dakujem. Mezitým som opravovala príspevok, lebo tam boli dalšie odpovede. Prosím ta potom to teda zaúčtujem jedným účtovným prípadom a v knihe DHM si budem každý kus nábytku evidovať samostatne? Nevieš mi poradiť ešte k tej úhrade faktúry? zatial som zapaltila zálohovú faktúru. Ako by to malo byť správne zaúčtované?
zalohová faktúra: (pokladna výdaj/VOZD DNM a DHM) zároven som si túto položku pridala do evidencie pohladávok.
riadna faktúra :tak isto účtovanie len sa mi zníži pohladávka a pri kadej dalšej úhrade použijem ten istý predpis a o uhradenú sumu budem znižovať záväzok v knihe záväzkov?
Asi som to trochu domotala neviem či je to zrozumiteľné.
rodina1
12.08.10,14:25
Ok dakujem. Mezitým som opravovala príspevok, lebo tam boli dalšie odpovede. Prosím ta potom to teda zaúčtujem jedným účtovným prípadom a v knihe DHM si budem každý kus nábytku evidovať samostatne? Nevieš mi poradiť ešte k tej úhrade faktúry? zatial som zapaltila zálohovú faktúru. Ako by to malo byť správne zaúčtované?
zalohová faktúra: (pokladna výdaj/VOZD DNM a DHM) zároven som si túto položku pridala do evidencie pohladávok.
riadna faktúra :tak isto účtovanie len sa mi zníži pohladávka a pri kadej dalšej úhrade použijem ten istý predpis a o uhradenú sumu budem znižovať záväzok v knihe záväzkov?
Asi som to trochu domotala neviem či je to zrozumiteľné.

1) vy ste zaplatili zálohovú faktúru - teda túto zálohovú faktúru by ste mali evidovať v knihe záväzkov. Keďže pri zálohovej faktúre nie je rozpis DPH, úhradu zálohovej faktúry zaúčtuješ ako VNZD, spáruješ so záväzkom.
2) Riadna faktúra - evidencia záväzkov. Z tohto záväzku si v knihe záväzkov interne odúčtuješ to, čo si už zaplatila v zálohovej faktúre.
3) V peňažnom denníku potom interným zápisom odúčtuješ z VNZD sumu zaplatenú za zálohovú faktúru a interným dokladom zaúčtuješ do VOZD - výdavok za materiál
4) Každú splátku ostrej faktúry budeš už účtovať ako VOZD - výdavok za materiál.
5) Všetok nábytok, ktorý ste dostali môžeš zaevidovať v knihe krátkodobého majetku.
miriams1
13.08.10,08:13
Vychádzala som z tejto knihy. Tu preddavok zapisujú do knihy pohladávok.
Tomu zaúčtovaniu do VNZD rozumiem - ak mam zalohovú faktúru bez rozpisu DPH tak to dám do VNZD (položka ostatné?) Ak nie som platca DHP, alebo to mam rozpísané tak potom to môžem účtovať rovno do VOZD. Správne?
Ako by to teda malo byť správne ten preddavok sa zapisuje do KP alebo KZ?
Zita5
13.08.10,08:42
Účtovanie poskytnutej zálohy v Knihe pohľadávok je v poriadku .
Zákon o účtovníctve .
§ 15
Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(3) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
miriams1
13.08.10,11:14
Dakujem všetkým za rady :)
Prima73
23.08.10,06:50
Dobry den, SZCO si dal nalepit reklamu (predmet podnikania, www stranku a telefonne cislo) na svoje osobne auto, ktore nema zaradene v majetku. Moze si vyrobu polepu a jeho odborne nalepenie dat do nakladov (prevadzkova rezia)? Dakujem za odpoved.
Tweety
23.08.10,07:04
Dobry den, SZCO si dal nalepit reklamu (predmet podnikania, www stranku a telefonne cislo) na svoje osobne auto, ktore nema zaradene v majetku. Moze si vyrobu polepu a jeho odborne nalepenie dat do nakladov (prevadzkova rezia)? Dakujem za odpoved.
Môže, reklama je VOZD.
sybila3
23.08.10,09:36
viete mi poradiť ako vyriešiť: vediem v záväzkoch u szčo odvody do SP,ZP, ale szčo duplicitne uhradil o 500 eur viacej, nakoľko ja som mu k 30.4. vyčíslila, čo mi vychádza, že neuhradené, nech si zaplatí, keď bol ten generálny pardon, ale ja som nevedela, že aj zo SP mu prišlo rozhodnutie o úhrade, takže zaplatil moju vyčíslenú sumu, čo som dala ako úhradu záväzkov. Ale sumu, ktorú uhradil navyše čo s ňou, dala som ju z BU ako výdaje za poistenie. Prerušila som trvalý príkaz do SP, ale ako uhradiť alebo započítať záväzky s touto sumou? díky
rodina1
23.08.10,10:09
viete mi poradiť ako vyriešiť: vediem v záväzkoch u szčo odvody do SP,ZP, ale szčo duplicitne uhradil o 500 eur viacej, nakoľko ja som mu k 30.4. vyčíslila, čo mi vychádza, že neuhradené, nech si zaplatí, keď bol ten generálny pardon, ale ja som nevedela, že aj zo SP mu prišlo rozhodnutie o úhrade, takže zaplatil moju vyčíslenú sumu, čo som dala ako úhradu záväzkov. Ale sumu, ktorú uhradil navyše čo s ňou, dala som ju z BU ako výdaje za poistenie. Prerušila som trvalý príkaz do SP, ale ako uhradiť alebo započítať záväzky s touto sumou? díky
Čo zaplatil do SP navyše, môže vyžiadať listom od SP ako zaplatené poistné bez právneho nároku. SP mu túto sumu vráti do 30 dní od prijatia žiadosti.
Čo zaplatil do ZP navyše, vznikne mu preplatok pri RZZP a potom mu to ZP vráti.
Asi by som trvalý príkaz v banke nerušila. Nech sa naďalej platí poistenie.
Peniaze zaplatené z účtu by som asi zúčtovala ako VOZD, keď budú peniaze (preplatok) poukázaný na účet, tak ako POZD.
Prima73
23.08.10,10:46
Môže, reklama je VOZD.

Dakujem za odpoved.
sybila3
25.08.10,07:40
Čo zaplatil do SP navyše, môže vyžiadať listom od SP ako zaplatené poistné bez právneho nároku. SP mu túto sumu vráti do 30 dní od prijatia žiadosti.
Čo zaplatil do ZP navyše, vznikne mu preplatok pri RZZP a potom mu to ZP vráti.
Asi by som trvalý príkaz v banke nerušila. Nech sa naďalej platí poistenie.
Peniaze zaplatené z účtu by som asi zúčtovala ako VOZD, keď budú peniaze (preplatok) poukázaný na účet, tak ako POZD.
a nebolo by lepšie nechať, jak to zaplatil a nejako len odpočítavať od toho mesačné odvody? hľadám jednoduchú cestu.dík
gcm
26.08.10,06:07
Mali sme podobný príprad. Zrušili sme trvalý príkaz, požiadali sme o preúčtovanie na mesačné odvody. Len bolo treba sledovať dokedy nám preplatok vystačí.
rodina1
26.08.10,11:08
a nebolo by lepšie nechať, jak to zaplatil a nejako len odpočítavať od toho mesačné odvody? hľadám jednoduchú cestu.dík
Aj to je jedno z možných riešení. Len treba každý mesiac odpočítavať sumu poistenia, aby ste potom presne vedeli, kedy zase treba poistenie platiť.
sybila3
01.09.10,13:48
ako riešite takýto prípad, kúpili sme tovar zo zahraničia, vystavili nám faktúru, na faktúru napísali, že uhradené v hotovosti, oni totižto nevydávajú PPD, mám ofotiť faktúru a priložiť k VPD?
a zaujímavé, že vypytujú IČDPH a kartičku a neviem čo a oni na faktúre nemajú uvedené, no super.dík
rodina1
01.09.10,13:53
ako riešite takýto prípad, kúpili sme tovar zo zahraničia, vystavili nám faktúru, na faktúru napísali, že uhradené v hotovosti, oni totižto nevydávajú PPD, mám ofotiť faktúru a priložiť k VPD? dík
áno
nikulik
01.09.10,17:19
Ahojte, ja som začala robit teraz živnostníka, ktorému učtovníčka nerobila papiere od januara tohto roka. Takze od januara teraz nahadzujem doklady. Mala by som ale takuto otazočku. Pozerala som si predosle roky ako ich zakladala. A robila to takto: robila to ručne nie v programe. Mala penazny dennik, knihu OFA a knihu DFA. A doklady zakladala podla datumu všetko spolu aj PPD VPD aj faktury, ale faktury čislovala: OFA01, a DFA01. a PPD a VPD takisto zvlast čislovanie. Ja by som len chcela vediet ci je to spravne.? Nemaju sa zakladat faktury zvlast aj pokl.doklady zvlast?
A druha otazočka: ku tankovaniu - bločkom nemala vystavované VPD? Nemusia sa vystavovat?
Budem rada ak mi poradite lebo robila som podvojne učtovnictvo ale jednoduche som začiatočník.
Melnick
01.09.10,17:27
Ahojte, ja som začala robit teraz živnostníka, ktorému učtovníčka nerobila papiere od januara tohto roka. Takze od januara teraz nahadzujem doklady. Mala by som ale takuto otazočku. Pozerala som si predosle roky ako ich zakladala. A robila to takto: robila to ručne nie v programe. Mala penazny dennik, knihu OFA a knihu DFA. A doklady zakladala podla datumu všetko spolu aj PPD VPD aj faktury, ale faktury čislovala: OFA01, a DFA01. a PPD a VPD takisto zvlast čislovanie. Ja by som len chcela vediet ci je to spravne.? Nemaju sa zakladat faktury zvlast aj pokl.doklady zvlast? Nikde nie je určené, ako sa majú doklady zakladať. Podstatné je aby si sa Ty a prípadne aj daňový kontrolór vedela v dokladoch orientovať. Rôzne DÚ majú pri kontrole rôzne názory na ukladanie dokladov. Moja úplne čerstvá skúsenosť. Doklady v JÚ uložené podľa toho ako píšeš, boli pre jednu kontrolu úplne super a v inom meste pre inú kontrolórku to bol " hybrid PÚ ".
A druha otazočka: ku tankovaniu - bločkom nemala vystavované VPD? Nemusia sa vystavovat? Musia , ako aj ku ďalším iným dokladom.
Budem rada ak mi poradite lebo robila som podvojne učtovnictvo ale jednoduche som začiatočník.

Odpoveď v texte citácie:)
nikulik
01.09.10,18:00
ďakujem pekne za odpoved :)
veronkaj
06.09.10,04:31
Dobrý deň, prosím Vás milé účtovníčky som začiatočník v JU minulý rok som začala ale ešte nikdy som nemala vklad auta do spoločnosti poradíte mi či si to vysvetlujem správne???

teda auto ide do majetku szčo platcu dph kvartálne
- ide o VW passat a teraz už je jedno či je M alebo N a prvé prihlásenie auta bolo 1/2006. My sme ho kúpili teraz od fyzickej osoby nepodnikateľa cez autokredit VW služby kupno predajnou zmluvou nasledovne:
- suma je 10.000,- bez dph
- akontácia je 70% = uhradené 7.000,- v hotovosti
- splátky na 36 m sú v splátkovom kalendári (stlpce:časť istiny, úrok, splátka)
- v deň kedy sme ho kúpili sme dali aj dátum na DU že zaradené do používania
- v deň kúpi uhradená zákonná poistka a prvá splátka úveru + poplatok.

prosím a teraz môžem to takto urobiť v JU aby to bolo správne:::

- kúpnu zmluvu na celú sumu zaevidujem do záväzkov ostatných
- úhradu 70% v hotovosti tých 7.000,- Eur dám ako úhradu z pokladne ako čiastočnú úhradu kup.pred. zmluvy
- splátkový kalendár si nahodím ako záväzok iný pod ďalším číslom položkovite podľa splátok kde dám do záväzku len výšky splátok na každý mesiac
- pri úhrade splátky cez bu vždy vypárujem s príslušným mesiacom
- na spl. kalendári je písaná aj istina a úrok ako mám dať toto ????? keď je tam aj že istina a úrok by mal ísť tiež do nákladov kam??
- na auto bude treba urobiť odpisovú kartu a auto odpisovať 4 roky a 31.12.2010 môžem z auta odpísať len počet mesiacov, ktoré sme ho mali čiže keď sme ho kúpili v 8/2010 tak za 8-12/2010.


prosím poradíte mi??
a keďže je to aj zároveň používané na súkromné účely je dobré to auto asi dať tak 70% do nákladov a zvyšok ako neuznané.
a takisto aj phm.

Ďakujem
veronkaj
06.09.10,06:43
Prosím ešte by som sa opýtala:

PHM v staršom aute ktoré je evidované vo firme dávame phm do nákladov v plnej výške po celý rok v plnej výške aj dph, na konci roku sa preráta podľa TP na kilometre a na to sa vypíše kniha jázd a neudávame ani pod ani nadspotrebu

a teraz toto nové bude na 70% na firemné a 30% na súkr. účely,
phm budem dávať počas roka do nákladov, dph sa tiež uplatňuje a tak musím pri každom bločku dávať len 70% z ceny a 70% z dph do nákladov a výkazov a zvyšok ide do iných výdavkov NZD, a na konci roka treba urobiť tabulku a tých 70% phm musím rozpísať a zvyšok pôjde na súkr. jazdu a ak pri tomto novom mi vyjde nad alebo podspotreba čo stým??
Nadspotreba sa tiež rozpíšu kilometre a musím to na koci roka prirátať ID k základu dane z čoho sa bude vypočítavať DP a ak podspotreba tak odrátať zo základu dane???
musí to presne sedieť s tachometrom??? stane sa že stratí tankovací blok.

Ďakujem pekne za váš čas a pomoc
Katka22
06.09.10,16:20
Prosím ešte by som sa opýtala:

PHM v staršom aute ktoré je evidované vo firme dávame phm do nákladov v plnej výške po celý rok v plnej výške aj dph, na konci roku sa preráta podľa TP na kilometre a na to sa vypíše kniha jázd a neudávame ani pod ani nadspotrebu

a teraz toto nové bude na 70% na firemné a 30% na súkr. účely,
phm budem dávať počas roka do nákladov, dph sa tiež uplatňuje a tak musím pri každom bločku dávať len 70% z ceny a 70% z dph do nákladov a výkazov a zvyšok ide do iných výdavkov NZD, a na konci roka treba urobiť tabulku a tých 70% phm musím rozpísať a zvyšok pôjde na súkr. jazdu a ak pri tomto novom mi vyjde nad alebo podspotreba čo stým??
Nadspotreba sa tiež rozpíšu kilometre a musím to na koci roka prirátať ID k základu dane z čoho sa bude vypočítavať DP a ak podspotreba tak odrátať zo základu dane???
musí to presne sedieť s tachometrom??? stane sa že stratí tankovací blok.

Ďakujem pekne za váš čas a pomoc
A čo tak mu navrhnúť 80 % uplatnovanie phm ? výhoda žiadna kniha jázd
veronkaj
07.09.10,05:40
Dobrý deň, prosím Vás milé účtovníčky som začiatočník v JU minulý rok som začala ale ešte nikdy som nemala vklad auta do spoločnosti poradíte mi či si to vysvetlujem správne???

teda auto ide do majetku szčo platcu dph kvartálne
- ide o VW passat a teraz už je jedno či je M alebo N a prvé prihlásenie auta bolo 1/2006. My sme ho kúpili teraz od fyzickej osoby nepodnikateľa cez autokredit VW služby kupno predajnou zmluvou nasledovne:
- suma je 10.000,- bez dph
- akontácia je 70% = uhradené 7.000,- v hotovosti
- splátky na 36 m sú v splátkovom kalendári (stlpce:časť istiny, úrok, splátka)
- v deň kedy sme ho kúpili sme dali aj dátum na DU že zaradené do používania
- v deň kúpi uhradená zákonná poistka a prvá splátka úveru + poplatok.

prosím a teraz môžem to takto urobiť v JU aby to bolo správne:::

- kúpnu zmluvu na celú sumu zaevidujem do záväzkov ostatných
- úhradu 70% v hotovosti tých 7.000,- Eur dám ako úhradu z pokladne ako čiastočnú úhradu kup.pred. zmluvy
- splátkový kalendár si nahodím ako záväzok iný pod ďalším číslom položkovite podľa splátok kde dám do záväzku len výšky splátok na každý mesiac
- pri úhrade splátky cez bu vždy vypárujem s príslušným mesiacom
- na spl. kalendári je písaná aj istina a úrok ako mám dať toto ????? keď je tam aj že istina a úrok by mal ísť tiež do nákladov kam??
- na auto bude treba urobiť odpisovú kartu a auto odpisovať 4 roky a 31.12.2010 môžem z auta odpísať len počet mesiacov, ktoré sme ho mali čiže keď sme ho kúpili v 8/2010 tak za 8-12/2010.


prosím poradíte mi??
a keďže je to aj zároveň používané na súkromné účely je dobré to auto asi dať tak 70% do nákladov a zvyšok ako neuznané.
a takisto aj phm.

Ďakujem



prosím poradíte mi????ďakujem
veronkaj
07.09.10,05:43
katka 22
na tom jednom aute sme nad tým rozmýšlali ale ked tu bolo toľko debát, že ked je platcom dph tak musí aj tak písať knihu jázd aj ked dá 80% tak sme to nechali na 100% s tým, že sa napíše podľa priemernej spotreby na spotrebované phm, a teraz ke´d na druhé auto sa bude uplatňovať 70% nákladov a ešte z toho vybrať na 80% phm tak toho zase až tak nieje, je to tak jedna nádrž max. 1 a pol na mesiac takže to sa dá.

katka a môžem Vám napísať súkr. správu a niečo sa opýtať ???
´dakujem

kto mi poradí s tým predošlým???
Katka22
07.09.10,16:55
[QUOTE=veronkaj;1499159]katka 22
na tom jednom aute sme nad tým rozmýšlali ale ked tu bolo toľko debát, že ked je platcom dph tak musí aj tak písať knihu jázd aj ked dá 80% tak sme to nechali na 100% s tým, že sa napíše podľa priemernej spotreby na spotrebované phm, a teraz ke´d na druhé auto sa bude uplatňovať 70% nákladov a ešte z toho vybrať na 80% phm tak toho zase až tak nieje, je to tak jedna nádrž max. 1 a pol na mesiac takže to sa dá.

Dobrý deň
Neviem prikladať link mimotemy skúste si pozrieť tuto tému : 80 % paušál spotreby PHM - toto som odtiaľ skopírovala : otázky a odpovede z DRSR mne to pomohlo :)

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
veronkaj
09.09.10,04:48
prosím poradíte mi s tými predošlými otázkami ohľadom auta???

a je to správne že ked budeme auto používať aj na súkromné účely aj na firemné tak môžeme dávať tak 70% zo všetkých nákladov (poistky, údržba. phm , daň)

Ďakujem
Zita5
09.09.10,09:53
prosím poradíte mi s tými predošlými otázkami ohľadom auta???

a je to správne že ked budeme auto používať aj na súkromné účely aj na firemné tak môžeme dávať tak 70% zo všetkých nákladov (poistky, údržba. phm , daň)

Ďakujem

Daňovo uznateľné náklady v súvislosti s vozidlom budú tie , ktoré budú skutočné vynaložené v súvislosti s dosahovaním podnikateľských príjmov .

Čiže treba poriadnu evidenciu , ktorou budete vedieť preukázať tieto výdavky .Miera súkromného využitia musí byť taktiež vedená v evidencii ubehnutých km.

To znamená , nedá sa jednoznačne stanoviť miera 70% . Čo ak využiteľnosť vozidla na podnikateľské účely bude iba 50% ?Ako chcete stanoviť tú hranicu , že teraz je už 70% ?
Krátite všetky výdavky včetne odpisov .

A čo tak porozmýšľať nad §19 odst.2 písm.L bodu 3 ?Aj keď ani to nie je výhra z dôvodu evidencie km u platiteľa DPH .
Skladaná
09.09.10,13:13
hm.. prosím Vás, a faktúru za nákup v METRE,účtujete do faktúr,alebo priamo ako výdaj z pokladne?
Ja faktúru z Metra dávam rovno do pokladne, je to zároveň aj PPD.
Lianka
13.09.10,07:58
Ja faktúru z Metra dávam rovno do pokladne, je to zároveň aj PPD.

Tiez to tak uctujem, nakolko doklad ma aj DKP, t. j. je to vlastne doklad z ERP.
nikulik
16.09.10,10:33
ahojte, robim zivnostnika od januara 2010, ale nemam od neho penazny dennik z r.2009, a ak spravne pisem potrebujem koncovy stav v pokladni, aby som mohla dat zaciat.stav v r. 2010 bez toho nemozem predsa uctovat, je to tak? Vedeli by ste mi povedat ci este niekde by som nasla okrem penazn.dennika stav v pokladni na konci r. 2009, ci to bude len v penaznom denniku?
Zita5
16.09.10,10:34
ahojte, robim zivnostnika od januara 2010, ale nemam od neho penazny dennik z r.2009, a ak spravne pisem potrebujem koncovy stav v pokladni, aby som mohla dat zaciat.stav v r. 2010 bez toho nemozem predsa uctovat, je to tak? Vedeli by ste mi povedat ci este niekde by som nasla okrem penazn.dennika stav v pokladni na konci r. 2009, ci to bude len v penaznom denniku?

Hovorí Vám niečo Výkaz o majetku a záväzkoch k 31.12. 2009 ?
Zita5
16.09.10,10:40
ahojte, robim zivnostnika od januara 2010, ale nemam od neho penazny dennik z r.2009, a ak spravne pisem potrebujem koncovy stav v pokladni, aby som mohla dat zaciat.stav v r. 2010 bez toho nemozem predsa uctovat, je to tak? Vedeli by ste mi povedat ci este niekde by som nasla okrem penazn.dennika stav v pokladni na konci r. 2009, ci to bude len v penaznom denniku?

Zákon o účtovníctve
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)
(3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) vždy

a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu.

§ 15
Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o

a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)


Na tú pokladňu Vám stačí aj mnou horeuvedený Výkaz o majetku a zväzkoch . Ale ak chcete otvoriť ostatné účtovné knihy s počiatočným stavom k 1.1.2010 , tak musíte mať v ruke komplet celú závierku roku 2009 a z nej čerpať počiatočné stavy a aj údaje do Knihy záväzkov , pohľadávok , majetku a podobne.
nikulik
16.09.10,11:07
Ďakujem pekne, takze potrebujem vsetky knihy z r.2009.
nikulik
16.09.10,11:16
Hovorí Vám niečo Výkaz o majetku a záväzkoch k 31.12. 2009 ?

No este len zacinam, ale viem ze je potrebny, no aby ste ma rozumeli, tak v r. 2009 mal szčo inu učtovnicku a takyto vykaz vobec nema zalozeny. Ja som od neho dostala sanon r.2009 kde ma doklady zalozene a DP za r.2009, nema tam ziadne knihy,ani penazny dennik, idem mu volat ze co to je za system. Prave preto som chcela vediet ci sa odniekial dozviem tie konecne stavy aby som mohla uctovat r. 2010. Lebo ked mi povie ze on nema tie knihy ziadne tak ako sa dozviem tie KZ, budem musiet cely r.2009 nahadzovat do penaz.dennika? Lebo dal mi aj sanon r.2008 a tam ma knihy aj penazny dennik. Ale ako mohol mat spravene DP k d.z p.FO?
Zita5
16.09.10,11:25
No este len zacinam, ale viem ze je potrebny, no aby ste ma rozumeli, tak v r. 2009 mal szčo inu učtovnicku a takyto vykaz vobec nema zalozeny. Ja som od neho dostala sanon r.2009 kde ma doklady zalozene a DP za r.2009, nema tam ziadne knihy,ani penazny dennik, idem mu volat ze co to je za system. Prave preto som chcela vediet ci sa odniekial dozviem tie konecne stavy aby som mohla uctovat r. 2010. Lebo ked mi povie ze on nema tie knihy ziadne tak ako sa dozviem tie KZ, budem musiet cely r.2009 nahadzovat do penaz.dennika? Lebo dal mi aj sanon r.2008 a tam ma knihy aj penazny dennik. Ale ako mohol mat spravene DP k d.z p.FO?

Pokiaľ živnostník bol v roku 2009 účtovnou jednotkou , tak mal by mať k 31.12.2009 spracovanú účtovnú závierku komplet . Mala byť vytlačená a založená v účtovníctve za rok 2009.Ak to nemá , tak to treba žiadať od účtovníčky v papierovej forme .
Zita5
16.09.10,11:26
Ešte dám jednu podotázku , nevyužíval v roku 2009 paušálne výdavky ?Ak áno , tak musí mať evidenciu pohľadávok a evidenciu zásob ..... Pri tomto spôsobe účtovnú závierku nevykonáva.
nikulik
16.09.10,17:06
Nie, nevyužíval paušálne výdavky, to uz som sa dočítala v danovom priznaní. Volala som mu dnes, a povedal, ze to skusi pohľadať.Takze mal by mat knihu odber.faktur, knihu dodavat. faktur, penazny denník. A este nieco som zabudla?
Zita5
16.09.10,17:20
Nie, nevyužíval paušálne výdavky, to uz som sa dočítala v danovom priznaní. Volala som mu dnes, a povedal, ze to skusi pohľadať.Takze mal by mat knihu odber.faktur, knihu dodavat. faktur, penazny denník. A este nieco som zabudla?

Ja neviem čomu sa venuje akej činnosti , ak predáva tovar tak inventarizácia tovaru na sklade, resp. ak dodáva služby pri ktorých by teoreticky mohol byť nejaký materiál na sklade .....potom Knihu(Evidenciu ) krátkodobého majetku , Knihu (evidenciu) dlhodobého majetku ,Kniha banka , pokladničná kniha ...to sú všetko podklady k 31.12. z ktorých sa zostavuje Výkaz o majetku a záväzkoch .

Proste všetko ...však účtovníčka by to mala vedieť .;) A v akej oblasti podniká ?
nikulik
17.09.10,09:32
Robistavbarske prace, zateplovacie prace. No ked si aj pozriem r.2008 tak tam ma len zalozene doklady a kniha OFA,kniha DFA a penazny dennik, nic viac. No nic, idem sa do toho pustit, aj ked bez počiat.stavov nespravim nic. Ďakujem velmi pekne Zita5.
VieraPopluharova
17.09.10,09:39
Robistavbarske prace, zateplovacie prace. No ked si aj pozriem r.2008 tak tam ma len zalozene doklady a kniha OFA,kniha DFA a penazny dennik, nic viac. No nic, idem sa do toho pustit, aj ked bez počiat.stavov nespravim nic. Ďakujem velmi pekne Zita5.

Neviem, skusim sa k tejto teme vyjadrit i ja, brat podnikal v podobnej oblasti a okrem spomenutých dokladov som mu viedla sklad -prijem materialu, vydaj materialu - hlavne vydaj som si vzdy priradovala k jednotlivym zakazkam,aby som mala aj podklad k fakture aky material bol na jednotlivu zakazku pouzity a samozrejme invetarizacie, ale to uz je sucast uctovnictva. Toto nepovazoval ten dotycny za potrebne? Ako potom fakturoval jednotlive zakazky, podla akej spotreby materialu?
tibor1000
27.09.10,09:25
Dobrý deň prosím Vás, ked podnikateľ (ktorý má obchod) kúpi nehnuteľnosť,ktorú následne predá - nákup účtujem do prev.réžie,a predaj "príjem za výrobky a služby"?
Musí mať živnostník na jednorazový nákup a predaj živnosť-na nákup a predaj nehnuteľnosti?
ďakujem moc
Daggmar
27.09.10,12:09
Ak podnikateľ kúpi nehnuteľnosť a následne predá - ide o nákup hnuteľneho majetku. Teda žiadna prevádzková réžia ale VNZD - nákup majetku. Do nákladov to pôjde formou odpisou na základe inven. karty. Následný predaj majetku je ostatný zdan.príjem nie príjem za služby a výrobky ( je to jeho výrobok v rámci živnosti alebo služba ?). Na konci roku urobí vyradenie majetku a do nákladov si dá odpisy najviac vo výške zostat. ceny majetku . Zvyšok zdaní v DP.

Môže podnikať len v tom čo má uvedené v ZL. Všetko ostatné je nepovolené podnikanie ....
tibor1000
28.09.10,05:50
Ak podnikateľ kúpi nehnuteľnosť a následne predá - ide o nákup hnuteľneho majetku. Teda žiadna prevádzková réžia ale VNZD - nákup majetku. Do nákladov to pôjde formou odpisou na základe inven. karty. Následný predaj majetku je ostatný zdan.príjem nie príjem za služby a výrobky ( je to jeho výrobok v rámci živnosti alebo služba ?). Na konci roku urobí vyradenie majetku a do nákladov si dá odpisy najviac vo výške zostat. ceny majetku . Zvyšok zdaní v DP.

Môže podnikať len v tom čo má uvedené v ZL. Všetko ostatné je nepovolené podnikanie ....

Ďakujem moc Daggmar,takto som su to myslel..
no podnikatel to kupil za učelom predaja, (bez opravnenia živnosti)
kupil nehnutelnost,a do 1 mesiaca ju predal-takže to majetku ju nezaradil,ani neodpisoval..
nevieme ako to teda teraz spravne učtovne vysporiadať :(
Daggmar
28.09.10,06:31
Ako je stavaná kúpna zmluva ? Nedalo by sa to dať, že to kúpil ako FO nepodnikateľ ? AK nie, iné vám neostáva, iba evidencia majetku a následne jej vyradenie.
Otázne je čo so ŽL ......:confused: mal by si dotyčný aspoň dodatočne rozšíriť predmet živnosti ak vtom chce pokračovať . Otázne bude, ako si to obháji pri prípadnej daňovej kontrole ... na to nemyslel ?
Zita5
28.09.10,06:58
http://www.porada.sk/t147553-aka-zivnost-na-kupu-a-predaj-nehnutelnosti.html




Nákup a predaj nehnuteľností
nie je živnosťou
Na odplatné prevody nehnuteľností sa nevzťahujú ustanovenia Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html), ale príslušné ustanovenia Občianskeho zákonníka. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, vlastníctvo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Takýmto predpisom je zákon č. 162/1995 begin_of_the_skype_highlighting**************162/1995******end_of_the_skype_highlighting end_of_the_skype_highlighting Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov, ktorý vznik práv zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov posúva na deň doručenia na vklad.
V tomto význame spôsobilosť osôb vykonávajúcich nákup a predaj nehnuteľností, ako aj spôsobilosť predmetu tejto obchodnej činnosti posudzuje katastrálny úrad. To znamená, že počnúc skúmaním identifikácie a spôsobilosti osôb na právne úkony, listín, dokladov a iných právnych skutočností až po oprávnenosť nakladať s nehnuteľnosťou a skúmanie účelu vlastnej obchodnej činnosti je týmto spôsobom a formou dostatočne zabezpečený verejný záujem na úprave podmienok nákupu a predaja nehnuteľností zo strany fyzických a právnických osôb a na legalizovaní postupu pri konaní a rozhodovaní autorizovaného štátneho orgánu.
Úprava nákupu a predaja nehnuteľností je v súčasnosti platnom právnom stave systémovo vyčlenená z pôsobnosti živnosten- ského zákona. Nepriamo o tom svedčí aj úprava prenájmu nehnuteľností uvedená v § 4 živnostenského zákona, podľa ktorého prenájom nehnuteľností je živnosťou len v prípade, ak sa súčasne s prenájmom poskytujú aj iné než základné služby, pričom základnými službami treba rozumieť tie, ktoré zabezpečujú možnosť riadneho užívania prenajatej nehnuteľnosti.

Citácia http://www.porada.sk/1397683-post9.html



http://www.porada.sk/1397683-post9.html
tibor1000
28.09.10,10:30
Ako je stavaná kúpna zmluva ? Nedalo by sa to dať, že to kúpil ako FO nepodnikateľ ? AK nie, iné vám neostáva, iba evidencia majetku a následne jej vyradenie.
Otázne je čo so ŽL ......:confused: mal by si dotyčný aspoň dodatočne rozšíriť predmet živnosti ak vtom chce pokračovať . Otázne bude, ako si to obháji pri prípadnej daňovej kontrole ... na to nemyslel ?

v kúpnej zmluve má uvedené ICO aj DIC, tzn. kúpil ako podnikatel..
pri kúpe dostal aj faktúru,rovnako nehnutelnost predal cez faktúru+kúpna zmluva..

tak uz naozaj neviem :(
no pani Zita píše,že by k tejto činnosti nemusel mať živnosť
on to už nebude robiť,bola to len jednorazovka...

len ešte vyriešiť to účtovanie..
no logicky by to ešte mohlo byť ako tovar-kúpil,a v nezmenenom stave predal
ale to sa mi zdá už úplne mimo :eek:
Monika Kováčová
28.09.10,11:07
VNZD členenie nákup dlhodobého majetku - kúpa nehnuteľnosti
POZD členenie ostatné - predaj nehnuteľnosti

v uzávierkových operáciach sa zahrnie do VOZD zostatková cena nehnuteľnosti (§ 19 ods. 3 písm. b)
tibor1000
28.09.10,12:23
VNZD členenie nákup dlhodobého majetku - kúpa nehnuteľnosti
POZD členenie ostatné - predaj nehnuteľnosti

v uzávierkových operáciach sa zahrnie do VOZD zostatková cena nehnuteľnosti (§ 19 ods. 3 písm. b)

ďakujem moc

takze nehnutelnosť ale nebudem ani odpisovať,správne prosím?
a cez uzávierkové účt.operácie cez zostatkovú cenu-dám dátum deň pred vyradením z podnikania - teda deň pred predajom..

uff,riadne zložité to je
Monika Kováčová
28.09.10,12:25
nehnuteľnosť sa nezaradí do OM, pretože nebola zaradená do užívania.
Zostatková cena bude v podstate vstupná cena, pretože nehnuteľnosť nebola odpisovaná (daňovo).
tibor1000
28.09.10,16:08
Ďakujem Vám všetkým moc

ešte si to pre istotu raz zhrniem:

1.) nákup nehnuteľnosti-faktúra+ KZ - VNZD - zaradím do dlhodobého majetku-dňom prevodu nehnuteľnosti (dátum na faktúre)

2.) predaj nehnuteľnosti - POZD
faktúra + kúpna zmluva

vyradím nehnuteľnosť z dlhodobého majetku
neodpisujem účtovne,ani daňovo
zostatková cena = obstarávacia cena
cez interný doklad-uzávierková účtovná operácia
VOZD - prevádzková réžia ?? vyradím z podnikania
s dátumom deň pred dňom,kedy predám nehnuteľnosť novému odberateľovi

všetko toto bez príslušnej živnosti k obchodovaniu s nehnuteľnostami..

bude to takto prosím vás správne?
Zita5
29.09.10,04:37
Dávam do pozornosti tento príspevok http://www.porada.sk/1310318-post5.html


Ja som tiež toho názoru , že treba posúdiť prečo a k čomu bola nehnuteľnosť kupovaná .Ak bola kupovaná pre účely podnikania v priestoroch nehnuteľnosti , tak som za to , že ju treba účtovať ako dlhodobý majetok .
Ak ale bola zakúpená za účelom predaja v nezmenenom stave , tak by sa malo jednať o tovar , ak sa predala v takom stave v akom sa kúpila .
jarka1507
07.10.10,10:48
dobrý deň,

som vďačná dotyčnému čo vytvoril túto tému naozaj sa tu dá nájsť kopec užitočných vecí...
Som tiež začiatočník v JÚ a nie len v ňom ale celkovo v účtovníctve, preto už teraz rozmýšľam aké mám všetky povinnosti na konci roka čo sa týka účtovania-Majiteľom je SZČO a je platcom DPH.... Škola a prax sú veľmi rozdielne preto mi pomôže každá jedna odpoveď nakoľko mi nemá kto pomôcť a musím sa s tým nejako popasovať sama ;)

Ďakujem vopred za užitočné info...:---
Zita5
07.10.10,10:55
dobrý deň,

som vďačná dotyčnému čo vytvoril túto tému naozaj sa tu dá nájsť kopec užitočných vecí...
Som tiež začiatočník v JÚ a nie len v ňom ale celkovo v účtovníctve, preto už teraz rozmýšľam aké mám všetky povinnosti na konci roka čo sa týka účtovania-Majiteľom je SZČO a je platcom DPH.... Škola a prax sú veľmi rozdielne preto mi pomôže každá jedna odpoveď nakoľko mi nemá kto pomôcť a musím sa s tým nejako popasovať sama ;)

Ďakujem vopred za užitočné info...:---

Študovať, študovať a ešte raz študovať ;)

Pripájam jeden dobrý link pre začiatočníka
http://www.daneauctovnictvo.sk/2010/3-2010-1/Postup-prac-pri-zostaveni-uctovnej-zavierky-v-jednoduchom-uctovnictve-za-rok-2009/

K tomu neodmysliteľne patrí aj

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html
http://www.porada.sk/1232710-post3.html
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html
ak je SZČO platiteľ DPH tak aj
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html

V neposlednom rade pomôže veľmi aj stránka DRSR a tam pripojené Pokyny a usmernenia ako pre JU tak aj pre PU
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzwNAVJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHkHPPI!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFQSTY!
VieraPopluharova
07.10.10,11:13
Ja by som este poradila zucastnit sa obcas seminarov tykajucich sa tem, ktore Ta zaujimaju, ja to z casu na cas robim tiez, hlavne ked sa menia zakony.
Momentalne su dobre seminare , ktore robi CUS /ziadna reklama/ len rada, umoznuju vela konzultacii z praxe a riesia sa konkretne pripady, cize nielen teoria , ale aj kokretne rady.
Kvietocek
08.10.10,09:30
Kamarat zacal robit zivnostnika od polovice Jula 2010. Ma osobny automobil, ktory je napisany na neho. Toto auto pouziva na sukromne ale aj pracovne ucely.
Mal toto auto zahlasit na DU pre vypocet cestnej dane, alebo to staci na konci roka 2010?
Zita5
08.10.10,09:31
Kamarat zacal robit zivnostnika od polovice Jula 2010. Ma osobny automobil, ktory je napisany na neho. Toto auto pouziva na sukromne ale aj pracovne ucely.
Mal toto auto zahlasit na DU pre vypocet cestnej dane, alebo to staci na konci roka 2010?


http://www.porada.sk/1519932-post2.html
Kvietocek
08.10.10,09:35
Ak prihlasi auto na DU 11.10.2010 moze si nakup PHM uplatnit aj spatne t.j. od toho Jula, alebo len od 11.10.2010?
Kvietocek
08.10.10,09:39
Ako a kedy ma zaplatit dan z vozidla za rok 2010?
Teraz poda len oznamenie a do konca Januara 2011 bude musiet podat danove priznanie z MV a aj zaplatit alikvotnu cast?
Ako pocitat PHM?
Zita5
08.10.10,09:46
Ak prihlasi auto na DU 11.10.2010 moze si nakup PHM uplatnit aj spatne t.j. od toho Jula, alebo len od 11.10.2010?

Uplatňovanie nákladov v súvislosti s využívaním MV nemá nič spoločného .
Tieto uplatňuje v súlade so zákonom o dani z príjmu .

Daň z MV je osobitný zákon podľa ktorého sa posudzujú povinnosti SZČO a plnenie si týchto povinností ,ak využíva na podnikanie súkromné motorové vozidlo .

Čiže sú to dva zákony , ktoré v spojitosti s účtovaním výdavkov na MV môžu byť zo strany DU napadnuteľné pri kontrole .

To znamená , ak oznámite daňovú povinnosť od 11.10.2010(t.j. deň kedy sa začalo MV používať) , tak je dosť možné , že Vám výdavky za cestovné náhrady 7/2010(v prípade, že MV nebude v OM ) vyhodia .To isté by sa mohlo stať a, v prípade vozidla v OM .

Ak by ste oznámili vznik daňovej povinnosti 7/2010 v mesiaci október 2010, počítajte s pokutou , za neskoré oznámenie vzniku daňovej povinnosti .

Takže bolo by dobré tieto veci zosúladiť , niečoho sa vzdať .Ak nie tak niečo obetovať vo forme pokuty (ak Vám to stojí za výšku výdavkov, ktoré ste už v súvislosti s používaním MV vynaložili )

Čo sa týka daňovej povinnosti , tak som Vám do Vašej predošlej otázky doplnila link .
Kvietocek
08.10.10,10:09
Auto zacne pouzivat na podnikanie 1.10.2010. Daňová povinnosť mi teda vzniká od 2.10.2010 a do 30 dní mu treba na DU zaniest tlacivo o vzniku danovej povinnosti k MV. Na tom papiery moze byt hocijaky datum od 2.10.-31.10.2010.

Daň z MV za rok 2009 bola 135,10, takze to mam vydelit 12 t.j. 135,10 : 12= 11,26 € na mesiac a kedze on jazdil len od oktobra tak 11,26 x 3 mesiac = 33,78 € zaplati dan z MV do konca Januara 2011.

Neviem ci tomu spravne rozumiem, preto Vas skusenejsi poradaci prosim o odkontrolovanie. Dakujem.

Neviem ci som spravne pochopila aj uplatnovanie si PHM.
Kedze auto nevlozi do OM firmy, uplatnuje si len pausalne nahrady a skutocnu spotrebu PHM podla poctu najazdenych km, ktore musi mat uvedene v knihe jazd? Spravne tomu rozumiem?
Dakujem
Zita5
08.10.10,10:55
Auto zacne pouzivat na podnikanie 1.10.2010. Daňová povinnosť mi teda vzniká od 2.10.2010 a do 30 dní mu treba na DU zaniest tlacivo o vzniku danovej povinnosti k MV. Na tom papiery moze byt hocijaky datum od 2.10.-31.10.2010.

Daň z MV za rok 2009 bola 135,10, takze to mam vydelit 12 t.j. 135,10 : 12= 11,26 € na mesiac a kedze on jazdil len od oktobra tak 11,26 x 3 mesiac = 33,78 € zaplati dan z MV do konca Januara 2011.

Neviem ci tomu spravne rozumiem, preto Vas skusenejsi poradaci prosim o odkontrolovanie. Dakujem.

Neviem ci som spravne pochopila aj uplatnovanie si PHM.
Kedze auto nevlozi do OM firmy, uplatnuje si len pausalne nahrady a skutocnu spotrebu PHM podla poctu najazdenych km, ktore musi mat uvedene v knihe jazd? Spravne tomu rozumiem?
Dakujem

4. Otázka:

Daňovník začal používať motorové vozidlo na podnikanie 31.10.2009. Započíta sa do počtu mesiacov používania motorového vozidla pri výpočte dane z motorových vozidiel aj mesiac október 2009 ?

Odpoveď:

Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni
použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Ak daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2009, v nadväznosti na vznik daňovej
povinnosti, ktorá vznikne 1.11.2009, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňová povinnosť.

Dodatočne pridávam nasledovnú tému , kde je všetko ohľadom MV
http://www.porada.sk/1478033-post14.html
ccokoladecka
13.10.10,05:33
dobry den, chcem vas poziadat o radu, moze neplatca DPH vystavit jednu fakturu za viac obdbobi. ma mandatnu zmluvu, kde je uvedene, ze bude fakturovat mesacne, ale faktury neodovzdal, tak ci moze teraz vystavit jednu fakturu za obdobie 5-9/2010?
Manual
13.10.10,09:57
Ak nie je dodržaná zmluva, treba sa dohodnúť s odberateľom, pretože v opačnom prípade ak bude trvať striktne na dodržaní zmluvy tak ti Fa za 5-9/2010 vráti. Všetko je na vzájomnej dohode. Ale možné to je :)
tibor1000
19.10.10,15:43
DObrý večer prajem poraďáci

prosím Vás, čo mám robiť v jendoduchom účtovníctve - s colným dlhom??
máme od klienta:
potvrdenie o vykonani platby-že uhradil na účet colneho uradu dolny dlh
ďalej mam JCD
vymer platieb
a fakturu zo švajčiarska

ako zaúčtovať tento colný dlh?
týka sa to aj DPH?

ďakujem vopred
tibor1000
20.10.10,06:04
DObrý večer prajem poraďáci

prosím Vás, čo mám robiť v jendoduchom účtovníctve - s colným dlhom??
máme od klienta:
potvrdenie o vykonani platby-že uhradil na účet colneho uradu dolny dlh
ďalej mam JCD
vymer platieb
a fakturu zo švajčiarska

ako zaúčtovať tento colný dlh?
týka sa to aj DPH?

ďakujem vopred

a ešte sme od Slovak parcel service dostali - oznamenie o vzniku pohľadavky - v zmysle komisionarskej zmluvy vam oznamujeme vznik pohľadávky za uhradenie colného dlhu k zásielke
nie je k tomu ani faktúra..
uhradili sme to v hotovosti
mám to zaúčtovať do výdavkov-PR, bez DPH?

ďakujem
Dianao
26.10.10,08:51
Dobrý deň, potrebovala by som takú malú radu ohľadom vystavenej faktúry. Ide o to, že zákazníkovi poskytujeme 10% zľavu, ale on už uhradil celú sumu na účet. Ako mám teraz urobiť úhradu? My sme mu ten rozdiel vrátili späť na účet. Na účet mi príde povedzme 70 eur, ale faktúra je na 63 eur. Možem úhradou zlikvidovať vyšlú faktúru a zvyšných 7 eur - výška tej zľavy - dať do príjmov NZD? A takisto položku vo výpise, ktorou sme to vracali, ako VNZD?

Ďakujem moc za odpoveď
nikulik
27.10.10,11:35
Ahojte, prosim o radu. Robim živnostnikovi učtovnictvo spätne od januara 2010 a zistila som ze za r.2008 aj 2009 nema vystavene VPD k tankovaniu. Ma tankovanie blocky nalepene medzi dokladmi ale nema k nim VPD. To je ale zle nie? ved to znamena, ze nie su asi ani v penaznom denniku a teda nie su dobre ani KONECNE ZOSTATKY nie? co teraz s tym mam robit? da sa to este nejako zachranit?
Lianka
27.10.10,11:38
Dobrý deň, potrebovala by som takú malú radu ohľadom vystavenej faktúry. Ide o to, že zákazníkovi poskytujeme 10% zľavu, ale on už uhradil celú sumu na účet. Ako mám teraz urobiť úhradu? My sme mu ten rozdiel vrátili späť na účet. Na účet mi príde povedzme 70 eur, ale faktúra je na 63 eur. Možem úhradou zlikvidovať vyšlú faktúru a zvyšných 7 eur - výška tej zľavy - dať do príjmov NZD? A takisto položku vo výpise, ktorou sme to vracali, ako VNZD?

Ďakujem moc za odpoveď

Ak ste mu tych 7 EUR vratili, pohladavka je vyrovnana. Uhrada sa rovna sume na fakture.
jonnie
27.10.10,11:38
To my nemozme vediet,ci su v pen.denniku-treba pozriet podla datumu - mozno len fyzicky niekto zabudol vyrobit doklad.... poznam vela firiem,co vobec netlacia doklady,iba ak pride ku kontrole... to je iny chaos podla mna. A otazka je,ci mal zapl.cestnu dan...,ci su tam opravnene.
Lianka
27.10.10,11:39
Ahojte, prosim o radu. Robim živnostnikovi učtovnictvo spätne od januara 2010 a zistila som ze za r.2008 aj 2009 nema vystavene VPD k tankovaniu. Ma tankovanie blocky nalepene medzi dokladmi ale nema k nim VPD. To je ale zle nie? ved to znamena, ze nie su asi ani v penaznom denniku a teda nie su dobre ani KONECNE ZOSTATKY nie? co teraz s tym mam robit? da sa to este nejako zachranit?

VPD je uctovny doklad, ma byt vypisany ku kazdemu vydavku v hotovosti.
marjankaj
27.10.10,21:27
Ahojte, prosim o radu. Robim živnostnikovi učtovnictvo spätne od januara 2010 a zistila som ze za r.2008 aj 2009 nema vystavene VPD k tankovaniu. Ma tankovanie blocky nalepene medzi dokladmi ale nema k nim VPD. To je ale zle nie? ved to znamena, ze nie su asi ani v penaznom denniku a teda nie su dobre ani KONECNE ZOSTATKY nie? co teraz s tym mam robit? da sa to este nejako zachranit?

Ak nemá auto v obchodnom majetku, tak o výdavkoch PHL neúčtuješ.
miriams1
28.10.10,12:10
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti? Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
ema_ema
29.10.10,07:55
Dobrý deň,
idem robiť účtovníctvo jednoduché platcovi dph a len pre istotu mi môžete prosím napísať či robím dobre?
Nahadzujem PD a uhradu z BU za DP rok 2009 ide ako výdaj z BU v členení VNZD v členení daň z prijmu a uhradené DPH počas roka ide na VNZD v členení DPH
jediné čo ide do VOZD v členení PR - iné je daň za mot. vozidlá.
je to tak správne??
Anja111
29.10.10,07:59
Dobrý deň,
idem robiť účtovníctvo jednoduché platcovi dph a len pre istotu mi môžete prosím napísať či robím dobre?
Nahadzujem PD a uhradu z BU za DP rok 2009 ide ako výdaj z BU v členení VNZD v členení daň z prijmu a uhradené DPH počas roka ide na VNZD v členení DPH
jediné čo ide do VOZD v členení PR - iné je daň za mot. vozidlá.
je to tak správne??
Áno, máš to správne.
ema_ema
29.10.10,09:28
a prosím môžem sa ešte spýtať či aj toto bude dobre robím u platcu dph kvartálne predbežný stav roku 2010 do 28.10.2010
čísla orientačné

a vyšlo mi príjmy za služby= 20.000,-
výdaje celkom vrátane odvodov a dokladov kde nebola dph = 19.200,-

teda základ = 800,-

ak dám odpočítateľnú položku bude teda na 0,-základ dph a dph 0,-

tu som však nerátala zatial gastrolístky lebo ako szčo si určuje sám kolko na mesiac dá do nákladov a v podstate ani nemusí dať do nákladov aj ked si ich kúpil na seba

- problém je že nesmie ísť do mínusu

rozmýšlam že tento szčo kupil v auguste auto cez autoúver ale má už jedno v účtovníctve čo dáva 100 % tak toto dáva náklady na 70% do účtovníctva ako uznané a 30% ako neuznané

a ak dobre tomu rozumiem tak :
- účtovné odpisy a daňové sa budú rovnať
- môže odpísať 1/4 a z toho 70% lebo to je cez úver
- účtovné odpisy mi vyráta alfa a rozpíše ich na 5 mesiacov čo je auto v učtovníctve a neevidujú sa nikde v PD len na karte
- daňové rozpíše na 4 roky a dám do nákladov 1/4 ale len tých 70%
zostatkvoá cena auta sa mi bude na odpisoch rovnať

môžem dať tento rok že nebudeme uplatňovať odpis daňový tých 70% z tohto roku aby nemol v mínuse???
ako to mám urobiť?? účtovné sa odpisovať na karte budú a tým vznikne rozdiel

kto mi poradí???´

ostatné je dobre??
miriams1
29.10.10,12:33
posúvam
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti? Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
Anja111
29.10.10,14:52
a prosím môžem sa ešte spýtať či aj toto bude dobre robím u platcu dph kvartálne predbežný stav roku 2010 do 28.10.2010
čísla orientačné

a vyšlo mi príjmy za služby= 20.000,-
výdaje celkom vrátane odvodov a dokladov kde nebola dph = 19.200,-

teda základ = 800,-

ak dám odpočítateľnú položku bude teda na 0,-základ dph a dph 0,-
Áno. DPH nemá nič spoločné s daňou z príjmu.
tu som však nerátala zatial gastrolístky lebo ako szčo si určuje sám kolko na mesiac dá do nákladov a v podstate ani nemusí dať do nákladov aj ked si ich kúpil na seba
Nemusí.
- problém je že nesmie ísť do mínusu
Prečo? Prípadnú stratu by si mohol odpočítať v nasledujúcich obdobiach...
rozmýšlam že tento szčo kupil v auguste auto cez autoúver ale má už jedno v účtovníctve čo dáva 100 % tak toto dáva náklady na 70% do účtovníctva ako uznané a 30% ako neuznané

a ak dobre tomu rozumiem tak :
- účtovné odpisy a daňové sa budú rovnať Môžu sa rovnať, keď sa ÚJ tak rozhodne...
- môže odpísať 1/4 a z toho 70% lebo to je cez úver Áno.
- účtovné odpisy mi vyráta alfa a rozpíše ich na 5 mesiacov čo je auto v učtovníctve a neevidujú sa nikde v PD len na karte
- daňové rozpíše na 4 roky a dám do nákladov 1/4 ale len tých 70% Na karte uvedieš celý odpis, ale v PD uplatníš do VOZD len tých 70 %.
zostatkvoá cena auta sa mi bude na odpisoch rovnať Áno.

môžem dať tento rok že nebudeme uplatňovať odpis daňový tých 70% z tohto roku aby nemol v mínuse???
ako to mám urobiť?? účtovné sa odpisovať na karte budú a tým vznikne rozdiel
Môžeš pozastaviť daňové odpisy podľa § 22, odst. 9 Zákona o dani z príjmov.
kto mi poradí???´

ostatné je dobre??
... v texte.
sybila3
30.10.10,18:29
chcela by som vedieť ako sledujete zákony. Ja si teraz prechádzam zákony a zisťujem, že oproti naposledy vytlačeným sú tam určité zmeny. Tlačíte nanovo, rada by som vedela ako sa v tom vyznať. A ako postupujete vy, poraďte. dík
Rozalka
30.10.10,18:44
Ja si ich ukladám do PC: ľahšie vyhľadávanie, zväčšenie písma ...
A ak sú vyznačené zmeny inou farbou, tak to je úplná paráda.
sybila3
30.10.10,18:46
ja mám radšej, keď si ich vytlačím, lenže sa každú chvíľu menia, už som rozmýšlala, že prelepím len tú zmenu aby som sa v tom vyznala, ale rada sa poučím aj od ostatných.
VieraPopluharova
30.10.10,21:00
Ja si tlačím tiež a zmeny si prikladám k príslušým §§ farebným.
Rozalka
31.10.10,09:55
Kým som si ich tlačila:
- pôvodný zákon na biely papier
- každú novelu som si prefotila na papier inej farby, na prvú stranu som si prilepila zo zbierky z prvej strany tie riadky, ktoré sa týkali novely, napísala som tam, odkedy platí, a potom už k príslušným §§ som prilepila nové znenie tak, aby bolo vidieť aj staré (čiže nalepené len na úzkej ploche a zahnuté).

Niekedy ešte konkrétna farba ani nevstúpila do platnosti a už bola zrušená, takú som tam síce nechala a som to preškrtla
miriams1
31.10.10,18:56
Prosím Vás naozaj mi nikto neporadí :confused::confused::confused:
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti? Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
rodina1
31.10.10,19:05
Prosím Vás naozaj mi nikto neporadí :confused::confused::confused:
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti?doklad mu môžeš preplatiť v hotovosti Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. doklad preplatíš, keď máš peniaze v pokladni. Pokladňa ti v žiadnom prípade nemôže ísť do mínusu. :cool: :cool:Takže aj doklad z 1.10. môžeš preplatiť 25.10.Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
v texte
miriams1
01.11.10,09:50
Dakujem
sybila3
01.11.10,18:44
teraz si prechádzam postupy účtovania v JU a v niektorých bodoch je písané, že ak sa účtuje podľa § 28 ale postupy sú len po § 24???????? vie mi to niekto vysvetliť, dík.
veronikasad
01.11.10,18:52
teraz si prechádzam postupy účtovania v JU a v niektorých bodoch je písané, že ak sa účtuje podľa § 28 ale postupy sú len po § 24???????? vie mi to niekto vysvetliť, dík.
a čo účtuješ ? Neodvolávajú sa na § 28 Zákona o účtovníctve ?
sybila3
01.11.10,19:04
asi áno, napríklad v § 22 ods.7 postupov JU sa odvolávajú na § 28 ods. 3 zákona-asi o účtovníctve. Pozrela som si § 28 bod 3 zákona ale tam nie je nič konkretne písané len že je povinný odpis.plán a majetok sa odpisuje do výšky ocenenia v účte.
ema_ema
02.11.10,07:35
prosím čítala som tie erp, že teda aj u nás musí byť v ju
ale prosím ako mám potom robiť nasledovné JU robím v Alfe, faktúry sú vystavované v exceli z dôvodu že musia byť vo faktúre medzisúčty za materiál aj prácu, a potom ich dávam do evidencie pohľadávok v alfe.

- máme len faktúry vyšlé, došlé
- pokladňa príjem a výdaj hotosť úhrada fa ale nie v deň vystavenia faktúry, výdaj bežné nákupy materiálu, réžie a príjem alebo výdaj osobného vkladu
- príjem a výdaj z banky úhrady fa, sp, zp, hotovosť do pokladne
- sklad neevidujeme
- platca dph

prosím a teraz od 1.1.2011

ako to mám správne účtovať v pd???
- úhrady faktúr v hotosti ked nám uhradia tak cez erp a musia tam byť všetky položky čo sú na faktúre aj s jednotkovými cenami, množstvom a dph za jednotku alebo stačí len ako uhrada pohľadávky
- výber hotovosti z bu a príjem do pokladne musí byť robený cez erp?
- osobný vklad musí byť tiež cez erp??
- výdaj z pokladne či už úhrada fa došlej alebo nákup niečoho musí byť tiež cez erp???
- kde nájdem nejaké usmernenie ako účtovať pd pri erp??

- denná uzávierka je v deň ked bola prijatá nejaká hotovosť do pokladne inak nemusí byť?
- keď už mesačnú zrušili aké sú to tie intervalové uzávierky ?? a prehľadová???


u nás erp bude len na tieto príjmy, učtovníctvo je v alfe aký typ pokladne je pre nás najvýhodnejší tých fa vyšlích je max 50 do roka.

ďakujem všetkým za pomoc
ema_ema
03.11.10,05:28
prosím skúsených poraďákov či by mi mohli poradiť,
včera som sa náhodou stretla s pani čo robí daňové poradenstvo a tak som sa jej opýtala na pár vecí, a prosím Vás o Váš názor či to tak naozaj môže byť:

tam kde robím účt. teraz prvý rok tak je to platca dph a má ju.
a prosím ak môžete dáte mi do textu či to robím správne alebo ako sa to môže?
- 1/ má jedno auto - pracovné zaradené v majetku, platí daň z MV a uplatňoval si doteraz 100% dph vo výkazoch dph a 100 % základ dane z phm rozpisoval na km, tento rok sa rozhodol uplatniť paušál a tak za celý rok je a aj bude uplatnená dph z blokov vo výške 100% a na konci roku dám ID -20% zo základu dane z bločkov a uvediem adekvátny stav tachometra na začiatku aj na konci obdobia a ten musí byť tak na tých 80% spotreby
- uhrada poistky zákonnej a havarijnej si uplatňuje 100% do nákladov v čase kedy bola uhradená aj ked prechádza z jedného roku do druhého.

-2/ kúpil tento rok druhé MV staršie cez úver a odpisy sú mi jasné ale toto mv sa rozhodol, že bude používať aj na súkromné účely a tak teraz neviem či robíme správne lebo podľa rozhodnutia že 70%do nákladov a 30% ako súkromné a tak teraz všetko okrem dane za MV dávame v pomere 70%a 30% teda aj pHm , udržbu aj dph tak delíme do výkazu o dph, aj zák. a hav. poistku aj odpisy, splátky a budeme deliť proste všetko 70 a 30%.Tá pani nám včera vravela že to nemusíme že môžeme uplatniť celých 100% z dph na blokoch aj 100% poistiek aj odvodov a splátok - teda úrokov.
Robíme to dobre alebo naozaj môžeme uplatniť celých 100% z dane bločkov a plné poistky a odpisy??a len potom na konci roku dať ID - 30% zo základu dane na základ phm a ostatné???

ďakujem no som na vážkach čo teraz niekto vraví tak a niekto inak
Prima73
04.11.10,05:00
Dobre rano, mam par otazok, mozno pre niekoho trivialne, ale mna by zaujimalo, ako to ma byt spravne:

1) SZCO si vlozi peniaze na svoj podnikatelsky ucet z pokladne, kto bude uvedeny ako partner na VPD - uvedie sam seba, alebo prislusnu banku?

2) Ak zivnostnikovi na podnikatelsky ucet vlozi peniaze ina osoba (napr.manzelka) moze si to dat do uctovnictva ako osobny vklad, aj ked na listku z banky je podpisana manzelka za vkladatela, dtto ak to ma ako vyber z pokladne a nasledny vklad na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky, zrealizovane manzelkou a nie zivnostnikom?

3) moze si zivnostnik previest peniaze z osobneho uctu na podnikatelsky internetbankingom ako presun penazi z pokladne na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky? Ak ano, co bude v tom pripade dokladom, kedze nebude mat listok z banky a nechce si tam davat vypis zo sukromneho uctu, staci vytlacena bankova operacia z internetbankingu?

Dakujem za vsetky rady.
ema_ema
05.11.10,06:06
prosím skúsených poraďákov či by mi mohli poradiť,
včera som sa náhodou stretla s pani čo robí daňové poradenstvo a tak som sa jej opýtala na pár vecí, a prosím Vás o Váš názor či to tak naozaj môže byť:

tam kde robím účt. teraz prvý rok tak je to platca dph a má ju.
a prosím ak môžete dáte mi do textu či to robím správne alebo ako sa to môže?
- 1/ má jedno auto - pracovné zaradené v majetku, platí daň z MV a uplatňoval si doteraz 100% dph vo výkazoch dph a 100 % základ dane z phm rozpisoval na km, tento rok sa rozhodol uplatniť paušál a tak za celý rok je a aj bude uplatnená dph z blokov vo výške 100% a na konci roku dám ID -20% zo základu dane z bločkov a uvediem adekvátny stav tachometra na začiatku aj na konci obdobia a ten musí byť tak na tých 80% spotreby
- uhrada poistky zákonnej a havarijnej si uplatňuje 100% do nákladov v čase kedy bola uhradená aj ked prechádza z jedného roku do druhého.

-2/ kúpil tento rok druhé MV staršie cez úver a odpisy sú mi jasné ale toto mv sa rozhodol, že bude používať aj na súkromné účely a tak teraz neviem či robíme správne lebo podľa rozhodnutia že 70%do nákladov a 30% ako súkromné a tak teraz všetko okrem dane za MV dávame v pomere 70%a 30% teda aj pHm , udržbu aj dph tak delíme do výkazu o dph, aj zák. a hav. poistku aj odpisy, splátky a budeme deliť proste všetko 70 a 30%.Tá pani nám včera vravela že to nemusíme že môžeme uplatniť celých 100% z dph na blokoch aj 100% poistiek aj odvodov a splátok - teda úrokov.
Robíme to dobre alebo naozaj môžeme uplatniť celých 100% z dane bločkov a plné poistky a odpisy??a len potom na konci roku dať ID - 30% zo základu dane na základ phm a ostatné???

ďakujem no som na vážkach čo teraz niekto vraví tak a niekto inak


prosím kto mi poradí????
grammatika
05.11.10,07:06
prosím skúsených poraďákov či by mi mohli poradiť,
včera som sa náhodou stretla s pani čo robí daňové poradenstvo a tak som sa jej opýtala na pár vecí, a prosím Vás o Váš názor či to tak naozaj môže byť:

tam kde robím účt. teraz prvý rok tak je to platca dph a má ju.
a prosím ak môžete dáte mi do textu či to robím správne alebo ako sa to môže?
- 1/ má jedno auto - pracovné zaradené v majetku, platí daň z MV a uplatňoval si doteraz 100% dph vo výkazoch dph a 100 % základ dane z phm rozpisoval na km, tento rok sa rozhodol uplatniť paušál a tak za celý rok je a aj bude uplatnená dph z blokov vo výške 100% a na konci roku dám ID -20% zo základu dane z bločkov a uvediem adekvátny stav tachometra na začiatku aj na konci obdobia a ten musí byť tak na tých 80% spotreby
- uhrada poistky zákonnej a havarijnej si uplatňuje 100% do nákladov v čase kedy bola uhradená aj ked prechádza z jedného roku do druhého.

-2/ kúpil tento rok druhé MV staršie cez úver a odpisy sú mi jasné ale toto mv sa rozhodol, že bude používať aj na súkromné účely a tak teraz neviem či robíme správne lebo podľa rozhodnutia že 70%do nákladov a 30% ako súkromné a tak teraz všetko okrem dane za MV dávame v pomere 70%a 30% teda aj pHm , udržbu aj dph tak delíme do výkazu o dph, aj zák. a hav. poistku aj odpisy, splátky a budeme deliť proste všetko 70 a 30%.Tá pani nám včera vravela že to nemusíme že môžeme uplatniť celých 100% z dph na blokoch aj 100% poistiek aj odvodov a splátok - teda úrokov.
Robíme to dobre alebo naozaj môžeme uplatniť celých 100% z dane bločkov a plné poistky a odpisy??a len potom na konci roku dať ID - 30% zo základu dane na základ phm a ostatné???

ďakujem no som na vážkach čo teraz niekto vraví tak a niekto inak
z prílohy vyberám:
15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.

z prílohy vyberám:
9. Otázka:
Daňovník používa motorové vozidlo na podnikanie (60 %) a na súkromné účely (40 %). Môže si daňovník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 % ?
Odpoveď:
Ak daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie a aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do 6
výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 60 % na podnikanie a 40 % na súkromné účely, potom výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť

V JU, časovo nerozlišuješ výdavky, čiže ak si zaplatila poistku na rok dopredu, dňom úhrady Ti to ide do VOZD v celej sume.

príloha mi nejde priložiť, tak link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/phl_092009.pdf
Prima73
05.11.10,18:40
Dobre rano, mam par otazok, mozno pre niekoho trivialne, ale mna by zaujimalo, ako to ma byt spravne:

1) SZCO si vlozi peniaze na svoj podnikatelsky ucet z pokladne, kto bude uvedeny ako partner na VPD - uvedie sam seba, alebo prislusnu banku?

2) Ak zivnostnikovi na podnikatelsky ucet vlozi peniaze ina osoba (napr.manzelka) moze si to dat do uctovnictva ako osobny vklad, aj ked na listku z banky je podpisana manzelka za vkladatela, dtto ak to ma ako vyber z pokladne a nasledny vklad na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky, zrealizovane manzelkou a nie zivnostnikom?

3) moze si zivnostnik previest peniaze z osobneho uctu na podnikatelsky internetbankingom ako presun penazi z pokladne na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky? Ak ano, co bude v tom pripade dokladom, kedze nebude mat listok z banky a nechce si tam davat vypis zo sukromneho uctu, staci vytlacena bankova operacia z internetbankingu?

Dakujem za vsetky rady.


Posuvam.. a prosim o pomoc skusenejsich. Dakujem.
Katka22
06.11.10,15:34
:):)
Posuvam.. a prosim o pomoc skusenejsich. Dakujem.


Dobre rano, mam par otazok, mozno pre niekoho trivialne, ale mna by zaujimalo, ako to ma byt spravne:

1) SZCO si vlozi peniaze na svoj podnikatelsky ucet z pokladne, kto bude uvedeny ako partner na VPD - uvedie sam seba, alebo prislusnu banku?- ja uvadzam meno banky

2) Ak zivnostnikovi na podnikatelsky ucet vlozi peniaze ina osoba (napr.manzelka) moze si to dat do uctovnictva ako osobny vklad, aj ked na listku z banky je podpisana manzelka za vkladatela, dtto ak to ma ako vyber z pokladne a nasledny vklad na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky, zrealizovane manzelkou a nie zivnostnikom?-uctovala by som ako priebezne polozky vydaj pokladna a prijem na banke .

3) moze si zivnostnik previest peniaze z osobneho uctu na podnikatelsky internetbankingom ako presun penazi z pokladne na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky? Ak ano, co bude v tom pripade dokladom, kedze nebude mat listok z banky a nechce si tam davat vypis zo sukromneho uctu, staci vytlacena bankova operacia z internetbankingu?- prijem na bankovy ucet by som zauctovvala ako osobny vklad podnikatela , ziadne priebezne polozky .

Osobne ak idem vkladat na manzelov podnikatelsky ucet tak tetu v banke poprosim, aby do poznamky nedavala moje meno, ale meno manzela alebo nic )))

Dakujem za vsetky rady.
Prima73
07.11.10,07:29
:):)

DAKUJEM
heňa36
09.11.10,10:36
Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
heňa36
09.11.10,11:30
Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
grammatika
09.11.10,12:35
Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!

môžeš si spraviť 1 súhrnný výdavkový doklad, ktorý sa týka rovnakých výdavkov-napr. nákup materiálu - a pripneš k tomu všetky bločky z 1 týždňa/mesiaca..
Zita5
09.11.10,12:44
Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
Prikladám súhrnný VPD .
http://www.dane-uctovnictvo.sk/Tlaciva/VPD_suhrn.xls

http://www.dane-uctovnictvo.sk/Tabulky.html#pd
heňa36
09.11.10,15:02
veľké ďakujem!!!
Věra Deptová
20.11.10,20:44
No! V rámci jedného mesiaca si môžeš zjednodušiť vystavenie VPD tým spôsobom, že si bločky od ROVNAKÉHO dodávateľa spočítaš a zaúčtuješ do denníka podľa účelu. Určite nie všetky bločky-od všetkých dodávateľov spolu a len podľa účelu. Musíš predsa sledovať ustanovenie §32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov platby vykonané fyzickým osobám za konkrétny rok 2009.
ego.mc
21.11.10,09:34
Dovolím si upozorniť na § 8 ods. 3. a § 11 ods. 2 ZoÚ. Nie celkom súhlasím s takýmto zlučovaním bločkov do jedného zápisu v PD. Veď ak môžem zlúčiť bločky za jeden týždeň, alebo za jeden mesiac, určite môžem zlúčiť bločky aj za štvrťrok (u štvrťročného platcu DPH) alebo za celé účtovné obdobie t.j. rok (u neplatcu DPH).
Stefan2005
21.11.10,10:15
No! V rámci jedného mesiaca si môžeš zjednodušiť vystavenie VPD tým spôsobom, že si bločky od ROVNAKÉHO dodávateľa spočítaš a zaúčtuješ do denníka podľa účelu. Určite nie všetky bločky-od všetkých dodávateľov spolu a len podľa účelu. Musíš predsa sledovať ustanovenie §32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov platby vykonané fyzickým osobám za konkrétny rok 2009.

poznámka:
Táto povinnosť sa nevzťahuje ....ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici.

no a pod pojmom bloček sa myslí tržba evidovaná na pokladnici
Soňula
23.11.10,10:28
Ahojte, nakoľko sa pomaly blíži koniec roka, robím účtovníctvo 2 živnostníkom, jednému ukončujem, druhému začínam v strede roka, potrebovala by som sa uistiť či rozmýšľam správne:
Prvý žinostník bol SZČO od 1.1. - 30.6.2010. Ďalšiu časť roka pracuje ako zamestnanec vo firme. Na konci roka mu urobím daňové priznanie typ B ? Sčítam všetky prijmy a výdaje, vypočítam nezdaniteľnú časť na tých 6 mesiacov, ďalej uplatním daňový bonus tiež na 6 mesiacov?
Druhý živnostník bol od 1.1.- do 30.6. zamestnanec, od 1.7.- do konca roka bude SZČO. Doniesol mi "Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti " na to obdobie od 1.1.-do 30.6.2010. Tiež mu budem vypisovať daňové priznanie typ B ? A tieto prijmy zo závislej činnosti mu tam uvediem? V tom potvrdení sa uvádza úhrn zrazených preddavkov na daň podľa § 35, ten uvediem tiež v daňovom priznaní? / riadok 101/
Prosím vás o pomoc, dík.
grammatika
23.11.10,10:50
Ahojte, nakoľko sa pomaly blíži koniec roka, robím účtovníctvo 2 živnostníkom, jednému ukončujem, druhému začínam v strede roka, potrebovala by som sa uistiť či rozmýšľam správne:
Prvý žinostník bol SZČO od 1.1. - 30.6.2010. Ďalšiu časť roka pracuje ako zamestnanec vo firme. Na konci roka mu urobím daňové priznanie typ B ? Sčítam všetky prijmy a výdaje, vypočítam nezdaniteľnú časť na tých 6 mesiacov, ďalej uplatním daňový bonus tiež na 6 mesiacov?
Druhý živnostník bol od 1.1.- do 30.6. zamestnanec, od 1.7.- do konca roka bude SZČO. Doniesol mi "Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti " na to obdobie od 1.1.-do 30.6.2010. Tiež mu budem vypisovať daňové priznanie typ B ? A tieto prijmy zo závislej činnosti mu tam uvediem? V tom potvrdení sa uvádza úhrn zrazených preddavkov na daň podľa § 35, ten uvediem tiež v daňovom priznaní? / riadok 101/
Prosím vás o pomoc, dík.
prvý živnostník - DP typ B, neviem, či využíva paušálne výdavky, alebo vedie JU (vtedy treba mimoriadnu inventarizcáiu spraviť a ďalšie povinnosti viď napríklad: http://www.porada.sk/t150769-ukoncenie-zivnosti-uprava-zakladu-dane-odpoved-drsr.html), takisto na základe potvrdenia od zamestnávateľa vypíšeš údaje o príjmoch zo závislej činnosti do DP typ B a zároveň kópiu tohto potvrdenia prikladáš k DP. Nezdaniteľnú čiastku máš ročnú.
Obdobne u druhého živnostníka. V DP sú tabuľky na výpočet čiastkových základov dane zo živnosti, zo závislej činnosti a podobne.
Soňula
23.11.10,10:58
Takže k tomu prvému SZČO: On mi musí doniesť potvrdenie o prijmoch zo závislej činnosti a až potom mu môžem robiť DP? Ja som si myslela, že do DP dám prímy a výdavky len zo živnosti. Takže u tohto živnostníka musím počkať do konca roka, na to potvrdenie až potom mu urobím to DP?
Zoltán Kovács
23.11.10,11:00
Takže k tomu prvému SZČO: On mi musí doniesť potvrdenie o prijmoch zo závislej činnosti a až potom mu môžem robiť DP? :eek: Ja som si myslela, že do DP dám prímy a výdavky len zo živnosti. :eek: Takže u tohto živnostníka musím počkať do konca roka, na to potvrdenie až potom mu urobím to DP?


Áno....
Soňula
23.11.10,11:19
Áno....


mimotemy Začínam hysačiť, čo...
sybila3
24.11.10,08:32
chcem sa opýtať, môže vyplatiť z pokladne jednorazovo sumu niečo cez 1800 eur na základe faktúry? dík
veronikasad
24.11.10,08:36
chcem sa opýtať, môže vyplatiť z pokladne jednorazovo sumu niečo cez 1800 eur na základe faktúry? dík
ak ide o uhradu pohladávky - ano, na základe výdavkového pokl. dokladu.

Po nadobudnosti účinnosti novely zákona o ERP - ak pôjde o tovar alebo službu, ktorá sa eviduje cez ERP to takto možné nebude.
sybila3
27.11.10,14:59
zobrala som si narýchlo notebook na splátky,lebo sa mi pokazil a súrne som potrebovala. Mám faktúru, ktorú som zaúčtovala ako drobný majetok účt. do spotreby. Od splátkovej spoločnosti mi posielajú šeky, ja som uhradila prvú splátku z banky, tým som uhradila aj faktúru, čiže každý mesiac uhradím splátku a tým faktúru, ale čo so zvyšnou sumou, ak bola fa na 825 a preplatím neviem teraz presne na 900, ako to zaúčtujem? dík
a_je_to
27.11.10,20:23
zobrala som si narýchlo notebook na splátky,lebo sa mi pokazil a súrne som potrebovala. Mám faktúru, ktorú som zaúčtovala ako drobný majetok účt. do spotreby. Od splátkovej spoločnosti mi posielajú šeky, ja som uhradila prvú splátku z banky, tým som uhradila aj faktúru, čiže každý mesiac uhradím splátku a tým faktúru, ale čo so zvyšnou sumou, ak bola fa na 825 a preplatím neviem teraz presne na 900, ako to zaúčtujem? dík

Sme v téme JÚ .... faktúru si ešte nemohla zaúčtovať, lebo nie je uhradená. Iba zaevidovať do knihy záväzkov a do knihy drobného majetku – zrejme neodpisovaného. Neuhradila si celú sumu, ale využila si nejakú možnosť zobrať vec na splátky. Zrejme ako nejakú spotrebiteľskú pôžičku od splátkovej spoločnosti a na občiansky preukaz, nie na živnostenský list. Lebo na živnostenskú pôžičku sa kvôli preukaznosti vydáva aj splátkový kalendár a vyčíslený úrok.
Ak notebook nemieniš zaradiť a odpisovať /nemusíš, ale môžeš/, tak dobre prečítaj zmluvu o pôžičke a nájdi v nej počet splátok, ich sumu a percento, alebo spôsob navýšenia. Počtom splátok predeľ sumu faktúry. Sumu, ktorá Ti vyjde z každej splátky účtuješ do materiálu, ostatnú časť splátky do réžie, ako finančné výdavky. Na DPH zrejme nie si registrovaná, inak čiastku na materiál by bolo treba ešte rozdeliť na základ a DPH, ale to by muselo byť kvôli uznaniu kupované pod IČ DPH. Ak by si ho chcela odpisovať, tak namiesto materiálu účtuješ do investícií. Pokiaľ splátky v roku nepresiahnu 1/4 ceny, tak by to mohlo byť v prvom roku aj daňovo výhodnejšie, lebo do odpisov a základu dane by sa dala uplatniť celá 1/4 z fakturovanej ceny.
psps
28.11.10,13:07
Chcem sa len uistiť. Jednoduché účto len začínam, doteraz som vždy robil len podvojné.
Keď nahodím prijatú faktúru do knihy faktúr, do peňažného denníku, teda do výdavkov mi to ide až keď zaplatím?
A do DPH do mesiaca podľa dátumu dodania na faktúre?
veronikasad
28.11.10,13:10
Chcem sa len uistiť. Jednoduché účto len začínam, doteraz som vždy robil len podvojné.
Keď nahodím prijatú faktúru do knihy faktúr, do peňažného denníku, teda do výdavkov mi to ide až keď zaplatím?
A do DPH do mesiaca podľa dátumu dodania na faktúre?
V peňažnom denníku účtuješ pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bežnom účte, teda až úhradu faktúry.

Rozdiely medzi JU a PU v evidencii DPH nevidím.
Siporka
07.12.10,21:36
Ahojte,

chcem sa opytať, ako správne zaúčtovať čerpanie SF, v JÚ, platca DPH, program MRP.
Fima kúpila darčekové kupóny zo SF za 600 EUR, FA je vystavená nasledovne:
Darč. Kupóny 600,00 EUR
Služby v zmysle zmluvy 7,00 EUR
Poplatok za doručenie a a balné 5,00 EUR
Oslobedené zdaniteľné plnenie 600,00 EUR
Základ dane 12,00 EUR
DPH 19% 2,28 EUR
K úhrade 614,28 EUR
FA bola vyplatená v hotovosti. SF je vedený na osobitnom účte, teraz vybrať zo SF 614,28 EUR alebo iba 600,00 EUR?
Účtovanie:
1. Výber zo SF /pohyb 41-výdaj na priebežné položky, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
2. Príjem do pokl. /pohyb 42-príjem z priebežných položiek, typ DPH: 19-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
3. Úhrada FA /pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 600,00 EUR.
Úhrada FA / pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH 40/ suma 14,28 EUR.

Je to takto správne?

A dovoľte ešte jednu otázku, darčekové kupóny zamestnávateľ chce rozdávať vo výlate november a december. Decembrová výplata bude realizovaná v januári bude sa z toho platiť už do ZP?
Siporka
09.12.10,08:28
Naozaj nikto nevie poradiť?
Věra Deptová
09.12.10,16:46
V peňažnom denníku účtuješ pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bežnom účte, teda až úhradu faktúry.

Rozdiely medzi JU a PU v evidencii DPH nevidím.
Áno. Prijatú faktúru zaúčtujete do knihy dodávateľských faktúr-čiže do knihy záväzkov a do knihy DPH na vstupe k dátumu dodania tovaru, služby. V peňažnom denníku sa Vám DF zobrazí len v deň dátumu úhrady a to, ako úhrada DF v hotovosti alebo úhrada DF bankovým prevodom.
Siporka
09.12.10,21:15
Posuvam.. a prosim o pomoc skusenejsich. Dakujem.


Ahojte,

chcem sa opytať, ako správne zaúčtovať čerpanie SF, v JÚ, platca DPH, program MRP.
Fima kúpila darčekové kupóny zo SF za 600 EUR, FA je vystavená nasledovne:
Darč. Kupóny 600,00 EUR
Služby v zmysle zmluvy 7,00 EUR
Poplatok za doručenie a a balné 5,00 EUR
Oslobedené zdaniteľné plnenie 600,00 EUR
Základ dane 12,00 EUR
DPH 19% 2,28 EUR
K úhrade 614,28 EUR
FA bola vyplatená v hotovosti. SF je vedený na osobitnom účte, teraz vybrať zo SF 614,28 EUR alebo iba 600,00 EUR?
Účtovanie:
1. Výber zo SF /pohyb 41-výdaj na priebežné položky, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
2. Príjem do pokl. /pohyb 42-príjem z priebežných položiek, typ DPH: 19-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
3. Úhrada FA /pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 600,00 EUR.
Úhrada FA / pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH 40/ suma 14,28 EUR.

Je to takto správne?

A dovoľte ešte jednu otázku, darčekové kupóny zamestnávateľ chce rozdávať vo výlate november a december. Decembrová výplata bude realizovaná v januári bude sa z toho platiť už do ZP?
jarka1507
10.12.10,07:39
Dobrý deň,
potrebujem info len pre overenie správnosti.. Ak som správne rozumela dátumu danovej povinnosti=den dodania. Tovar bol dodaný napr. 14.11. medzitým som už mala vystavenú fa s datumom vystavenia 15.11. tak na tejto fa bude dátum vystavenia 15.11 a dátum dodania 14.11. Je to správne? Teda fa má byť vystavená do 15 dní od dátumu dodania... lebo ma mätú fa s dátumom vystavenia skorším ako je dátum dodania... Dakujem za skorú odpoved... Ps. dúfam že som zrozumiteľná.. :D
Siporka
10.12.10,07:49
Správne ako si písala, deň dodania=deň vzniku daňovej povinnosti, a na vystavenie FA máš 15 dní ako píšeš.
jarka1507
10.12.10,07:56
A ked je dátum vystavenia skorší ako dátum dodania.. tam je tiež nejaká lehota? lebo mi prišla jedna Fa s dátumom dodania 31.01.2011... Dôležité je aby boli Fa v poradí podla dátumu vystavenia? - tiež len pre istotu... Dakujem za odpoved... :*
Tinika
10.12.10,18:20
dobrý deň, neviem kam zaradiť svoju otázku, tak dúfam, že tu nájdem odpoveď.

Klientovi som robila v r. 2008 RZZP riadne aj dodatočne, kde v dodatočnom mu vysiel vyssi nedoplatok. Toto dodatočne sme davali v 2/2010 a v 5/2010 prisiel papier zo zdravotky, ze ZP vykonala kontrolu jeho RZZP a tam napisali sumu s toho prveho (riadneho) RZZP. Teraz neviem v r. 2010 mam dat do zavazkov sumu z dodatočneho? lebo tak by to malo byt, len neviem ako to ma zdravotka vypočitane a ako si kontroluju papiere, ked to dodatočne tam uz davno mali a aby mi to s nimi sedelo. vdaka
Siporka
12.12.10,22:23
Naozaj nikto nevie poradiť?


Ahojte,

chcem sa opytať, ako správne zaúčtovať čerpanie SF, v JÚ, platca DPH, program MRP.
Fima kúpila darčekové kupóny zo SF za 600 EUR, FA je vystavená nasledovne:
Darč. Kupóny 600,00 EUR
Služby v zmysle zmluvy 7,00 EUR
Poplatok za doručenie a a balné 5,00 EUR
Oslobedené zdaniteľné plnenie 600,00 EUR
Základ dane 12,00 EUR
DPH 19% 2,28 EUR
K úhrade 614,28 EUR
FA bola vyplatená v hotovosti. SF je vedený na osobitnom účte, teraz vybrať zo SF 614,28 EUR alebo iba 600,00 EUR?
Účtovanie:
1. Výber zo SF /pohyb 41-výdaj na priebežné položky, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
2. Príjem do pokl. /pohyb 42-príjem z priebežných položiek, typ DPH: 19-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
3. Úhrada FA /pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 600,00 EUR.
Úhrada FA / pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH 40/ suma 14,28 EUR.

Je to takto správne?

A dovoľte ešte jednu otázku, darčekové kupóny zamestnávateľ chce rozdávať vo výlate november a december. Decembrová výplata bude realizovaná v januári bude sa z toho platiť už do ZP?
katarina.j
13.12.10,06:37
dobrý deň, neviem kam zaradiť svoju otázku, tak dúfam, že tu nájdem odpoveď.

Klientovi som robila v r. 2008 RZZP riadne aj dodatočne, kde v dodatočnom mu vysiel vyssi nedoplatok. Toto dodatočne sme davali v 2/2010 a v 5/2010 prisiel papier zo zdravotky, ze ZP vykonala kontrolu jeho RZZP a tam napisali sumu s toho prveho (riadneho) RZZP. Teraz neviem v r. 2010 mam dat do zavazkov sumu z dodatočneho? lebo tak by to malo byt, len neviem ako to ma zdravotka vypočitane a ako si kontroluju papiere, ked to dodatočne tam uz davno mali a aby mi to s nimi sedelo. vdaka
Najjednoduchšie by bolo zájsť do ZP aj s papiermi čo si posielala a tam si to dat do poriadku - oni trochu majú chaos v papieroch (ja som mala ukončenu živnosť v r.2003 a oni ma viedli este že mám živnosť, až ked som dokladovala osobne zrušenie živnosti, tak to dali do poriadku).Zbytočne im je posielanie listov a papierov, ked nevedia čo s nimi, fakt najlepšie je ist osobne a vyriešit to na mieste.(osobna skusenost).
Marcelka V
14.12.10,10:58
Prosím pomôžte mi!!! Manželovej sestre prišla výzva z DÚ za rok 2006,žiadala o daňovú rezidenciu o zamedzení dvojitého zdanenia a nepodala daňové priznanie.(neviem ktorá dobrá duša jej tú rezidenciu poradila) Celý rok 2006 bola zamestnaná v českej firme a žiadne ine príjmi okrem tej nemala. NA Slovensku už vôbec nie.Na Slovensko od roku 2005 chodi len ak jej to práca dovolí. Je to menej ako 183dní. Má prechodný byt v Čechách. Otázka znie,musí podať to DP za rok 2006? Ja si myslím,že nie,ale čo s tou rezidenciou? Osobne ten problém riešiť nemôže,lebo v tomto roku na Slovensko kvôli práci nepríde.

ĎAKUJEM
Jarka 1
14.12.10,11:09
Tak sa choď spýtať na DÚ miesto sestry. Žiadaj len všeobecnú informáciu, ako postupovať v uvedenom prípade. Obráť sa na DÚ podľa miesta trvalého bydliska Tvojej sestry a správkyňu dane podľa začiatočného písmena priezviska sestry.
Marcelka V
14.12.10,11:25
Ano to aj plánujem urobyť,len som chcela mať istotu,či zo zákona musí podať DP keď sa tu nezdržuje 183dní. A hlavne žiadala o rezidenciu. Ďakujem
a_je_to
14.12.10,12:36
Prosím pomôžte mi!!! Manželovej sestre prišla výzva z DÚ za rok 2006,žiadala o daňovú rezidenciu o zamedzení dvojitého zdanenia a nepodala daňové priznanie.(neviem ktorá dobrá duša jej tú rezidenciu poradila) Celý rok 2006 bola zamestnaná v českej firme a žiadne ine príjmi okrem tej nemala. NA Slovensku už vôbec nie.Na Slovensko od roku 2005 chodi len ak jej to práca dovolí. Je to menej ako 183dní. Má prechodný byt v Čechách. Otázka znie,musí podať to DP za rok 2006? Ja si myslím,že nie,ale čo s tou rezidenciou? Osobne ten problém riešiť nemôže,lebo v tomto roku na Slovensko kvôli práci nepríde.

ĎAKUJEM

Ak správca dane vyzval daňovníka aj rezidenta na podanie priznania, tak ho daňovník v zmysle § 38, ods. 1 zákona o správe daní musí podať. Ak nemal zdaniteľné príjmy podľa § 16 zákona o dani z príjmu, tak podá priznanie iba s identifikačnými údajmi a prázdne, ale podať ho musí. Alebo podá čestné prehlásenie, že v tom období nemal žiadne zdaniteľné príjmy podľa § 16, čo by mohlo byť považované za prázdne priznanie. Zároveň by mala požiadať o zrušenie rezidencie a vrátiť Osvedčenie o registrácii s DIČ, to by mala nájsť. Ak ide o rezidenta – nemá trvalý pobyt v SR, tak asi patrí podľa § 3, ods. 2 ZoSD na Daňový úrad Bratislava I. Priznanie musí byť na formulári 2006 – klik na stránku drsr.sk, tam stiahnuť.
nikulik
15.12.10,11:05
Ahojte poradaci, som začiatocnik v JU, a mam takuto otazocku. Rozdelenie, ktorý príjem ovplyvnuje základ dane a ktory neovplynuje,a takisto aj vydavok. To je aj niekde v zakone uvedene,alebo na to musim prist sama, a postupne sa to naucim. Lebo dost mam chaos v tom rozdelit prijmy aj vydavky na to ktoré su odpočitatelne od zakladu dane a ktore su neodpocitatelne.
jeso
15.12.10,21:39
invest
16.12.10,10:41
mám takú technickú otázku: Ak je faktúra uhradená v hotovosti v ten istý deň treba ju zapísať aj do knihy záväzkov, alebo účtujete iba v peňažnom denníku?
KEJKA
16.12.10,13:29
kvôli vlastnému prehľadu by som to do knihy záväzkov dala, ale nie je to nutné. veď ti vlastne záväzok nevznikol. Je to akoby blok z ERP len v inej forme.
Marcelka V
18.12.10,16:57
SZČO má na ičo dva paušály od jedného operátora. Môže si dať do nákladov obe?
ĎAKUJEM
KEJKA
18.12.10,18:10
a ako to zdôvodní? Má aspoň zamestnancov, dohodárov?
Marcelka V
19.12.10,08:48
Ja som mu to tiež hovorila.Len som to chcela mať potvrdené. Dík.
Manual
19.12.10,09:43
SZČO má na ičo dva paušály od jedného operátora. Môže si dať do nákladov obe?
ĎAKUJEM
Môže. Prečo nie ? Ak má napr. od Orange paušál "deň", kde volá akože ood 8,oo do 18,oo v rámci siete "zadarmo" a potom má paušál čo sú volania od 18,oo do 8,oo + SO, NE, sviatky. Takže takto ho to vyjde podstatne lacnejšie. Samozrejme ak bude požiadaný o výpis hovorov, mal by preukázať, že sú to volania služobné. :)
Soňula
20.12.10,11:23
Poprosím Vás o radu. SZČO mal nedoplatok zo socialnej poisťovne, prišiel mu papier, že má nedoplatok na poistnom 34,-Eur za rok 2009. Tento nedoplatok zaplatil v marci 2010. Tento nedoplatok vznikol tak, že živnostník si neupravil trvalý príkaz v banke, tak sa mu pistne odrátavala v nesprávnej výške. Chcem sa spýtať, može si dať do nákladov ovplyv.základ dane aj toto poistne 34 Eur v roku 2010? Moc ďakujem.
Jajina
20.12.10,11:31
Áno,do nákladov v JÚ v tom roku, kedy je poistné zaplatené.
Zdenka175
22.12.10,09:06
Vie mi niekto poradiť? Pýtala som sa na sociálnej poisťovni a neporadili mi. Brat je SZCO a od 1.7. je povinný platca do sociálnej p. a ešte sa pripoistil nemocenský 14eur. Teraz v decembri je PN a poníži si odvody so ZP a SP a neviem či si môže ponížiť aj to pripoistenie.? Podľa mňa nie, on si chce. A odkedy má nárok si uplatniť z toho pripoistenia PN , po 9 mesiacoch platenia?? A keď si SZCO platí pripoistenie PN už asi 2 roky, tak si už môže ponížiť pripoistenie počas PN? ďakujem
veronikasad
22.12.10,09:14
Vie mi niekto poradiť? Pýtala som sa na sociálnej poisťovni a neporadili mi. Brat je SZCO a od 1.7. je povinný platca do sociálnej p. a ešte sa pripoistil nemocenský 14eur. Teraz v decembri je PN a poníži si odvody so ZP a SP a neviem či si môže ponížiť aj to pripoistenie.? Podľa mňa nie, on si chce. A odkedy má nárok si uplatniť z toho pripoistenia PN , po 9 mesiacoch platenia?? A keď si SZCO platí pripoistenie PN už asi 2 roky, tak si už môže ponížiť pripoistenie počas PN? ďakujem
Nárok na nemocenské z DNP má po splnení podmienky 270 dní nem. poistenia. Vtedy si dáva vystaviť 2 PN a počas poberania nemocenského poistné na DNP neplatí.
Zdenka175
22.12.10,13:42
Nárok na nemocenské z DNP má po splnení podmienky 270 dní nem. poistenia. Vtedy si dáva vystaviť 2 PN a počas poberania nemocenského poistné na DNP neplatí.
Nepochopila som z odpovede to DNP za december sa musí zaplatiť v plnej výške /lebo 270 dní ešte neplatí/ alebo sa má ponížiť ??
veronikasad
22.12.10,16:37
Nepochopila som z odpovede to DNP za december sa musí zaplatiť v plnej výške /lebo 270 dní ešte neplatí/ alebo sa má ponížiť ??
Zdenka, ak ešte nemá 270 dní, ďalšia PN-ka (z DNP) mu je zbytočná. DNP za 12/10 musí uhradiť v plnej výške. Kráti sa len v prípade, ak vzniká nárok na nemocenské.

Ešte nerozumiem tvojej definícii "pripoistenie PN 2 roky" Čo tým myslíš ? Povinné poistenie SZČO alebo DNP ?
NovaSib
22.12.10,18:15
Dobrý večer!
Prosím Vás poradte mi.

Dobrovoľné (pri)poistenie (nemocenské a p. v nezamestnanosti) dám do nákladov ovplyv. alebo neovplyv. základ dane?
(platím si aj povinné poist.)

Ďakujem.
msa
22.12.10,20:09
podľa mňa nie, nepoužívaš to na dosiahnutie príjmov.
Andyke
22.12.10,20:32
Dobrý večer!
Prosím Vás poradte mi.

Dobrovoľné (pri)poistenie (nemocenské a p. v nezamestnanosti) dám do nákladov ovplyv. alebo neovplyv. základ dane?
(platím si aj povinné poist.)

Ďakujem.
Odpoveď :

http://www.porada.sk/1271077-post13.html
Mária.K.
23.12.10,07:07
Dobrý večer!
Prosím Vás poradte mi.

Dobrovoľné (pri)poistenie (nemocenské a p. v nezamestnanosti) dám do nákladov ovplyv. alebo neovplyv. základ dane?
(platím si aj povinné poist.)

Ďakujem.
Do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. Podaním prihlášky na dobrovoľné poistenie sa toto poistné musí platiť povinne.
Ociviste
30.12.10,16:59
Dobry vecer, uz som sa skusala pytat aj v inej teme, ale nemozem sa akosi dopracovat k odpovedi.
Mam SZCO neplatca DPH, vystavoval faktury pre odberatela CR na vykonane prace na stavbe. Chcela by som sa opytat, ci je nejaka povinnost registrovat sa na DU a ci je potrebne robit ten suhrnny vykaz.
Dakujem za odpoved.
7monika5
01.01.11,14:34
Naozaj nikto nevie poradiť?

No každopádne by som nedala celú výšku zo SF, ale iba tých 600€ a ostatné je VOZD
tibor1000
01.01.11,18:02
Dobrý večer
prosím Vás - na faktúre od upc máme "zmluvná pokutu za poručenie podmienok zmluvy" v sume 217 Eur -môžeme to v jednoduchom účtovníctve považovať za daňový výdavok? (kedže ide o zmluvnú pokutu,predpokladám že áno..?)
ďakujem
tibor1000
02.01.11,16:24
ďakujem
Zdenka175
02.01.11,16:52
Aj pre rok 2010 je možné uplatniť 80 % z PHM bez potreby viesť knihu jázd? ďakujem
Zdenka175
02.01.11,17:20
Mám správne tieto údaje stravné pre rok 2010 podľa čas.pásiem - 3,60 e-5,40 e, 8,30e.

Stravné pre ČR do 10 hodín 300 CZK a nad 10 hod 600 CZK??
Ďakujem pekne
chudaska
02.01.11,18:04
Aj pre rok 2010 je možné uplatniť 80 % z PHM bez potreby viesť knihu jázd? ďakujem

ano
Ociviste
03.01.11,07:43
Dobry vecer, uz som sa skusala pytat aj v inej teme, ale nemozem sa akosi dopracovat k odpovedi.
Mam SZCO neplatca DPH, vystavoval faktury pre odberatela CR na vykonane prace na stavbe. Chcela by som sa opytat, ci je nejaka povinnost registrovat sa na DU a ci je potrebne robit ten suhrnny vykaz.
Dakujem za odpoved.

Prosiiim naozaj nevie nikto poradit?
Dakujem za kazdu odpoved.
Andyke
03.01.11,08:04
Ociviste
03.01.11,09:30
Dakujem za prilozeny link. Idem to nastudovat