damati
12.02.08,18:57
Dobrý deň, veľmi sa tu ešte neviem orientovať, len teraz som sa prihlásila a ak niečo popletiem tak sorry :o nechcela som.
Hľadám niekoho, kto by mi poradil ohľadne založenia občianskeho združenia, niečo som už na porade naštudovala, ale neviem napríklad z akých zdrojov je možné hradiť mzdu zamestnanca občianskeho združenia. Ďakujem damati :):):)
Galina54
15.02.08,13:39
napriklad z príjmov občianskeho združenia z členských príspevkov ...
josefk
22.02.08,08:59
Clenovia predstavenstva /statutární zástupcovia/ sú automaticky zamestnancami o.z.? Alebo treba ich prihlásit do soc. poistovne? Možno im vyplatit mzdu, za vykonanú prácu?
josefk
22.02.08,09:07
K teme:
Hľadám niekoho, kto by mi poradil ohľadne založenia občianskeho združenia,

Treba vytvorit prípravný výbor. /ked treba poslem tačivo/ U notára overit podpisy. Vypracovat Stanovy združenia. Stanovy a dokument s podpisaný členmi prípravného výboru , odoslat na MV na registraciu. Priloziť kolok /1000 SK/ a sprievodný list /
Po schválení: potom
hanelie
22.02.08,10:11
Clenovia predstavenstva /statutární zástupcovia/ sú automaticky zamestnancami o.z.? Alebo treba ich prihlásit do soc. poistovne? Možno im vyplatit mzdu, za vykonanú prácu?

štatutár nie je automaticky ZC
Zamestnancom O Z môže byť aj iný ako člen združenia, mzda je vyplácaná z prostriedkov O Z / prijmy - príspevky, dotácie, 2%, verejná zbierka ap. prípadne podnikateľská činnosť /
avšak účel zamestnania musí korešpondovať so stanovami O Z
dipe
22.02.08,11:54
Ahojte.
Mám občianske združenie ktoré vystavuje refaktury na NO-cku. Neviem,ako to mám účtovať, na aké účty?Viete mi niekto poradiť na aké účty sa to správne účtuje? Vystavenie FA /je to refaktura/, na aký účet zaúčtujem inkaso pohľadávky?
Ďakujem
dipe
22.02.08,14:07
posúvam
damati
23.02.08,04:59
K teme:
Hľadám niekoho, kto by mi poradil ohľadne založenia občianskeho združenia,

Treba vytvorit prípravný výbor. /ked treba poslem tačivo/ U notára overit podpisy. Vypracovat Stanovy združenia. Stanovy a dokument s podpisaný členmi prípravného výboru , odoslat na MV na registraciu. Priloziť kolok /1000 SK/ a sprievodný list /
Po schválení: potom
Tie podpisy členov prípravného výboru pri zakladaní oz majú byť overené od notára na Návrhu na založenie občianskeho združenia? Netreba priložiť 2000korunový kolok?
Ďakujem
dipe
24.02.08,14:21
...účtuje niekto OZ v MRP PU?
damati
25.02.08,08:36
K registrácii občianskeho združenia kliknitehttp://www.civil.gov.sk/p12/p12-04.shtm
jopo.home
25.02.08,13:09
Potrebovala by som poradit, obcianske zdruzenie bolo zalozene v septembri 2007, v roku 2007 nevykonalo ziadnu cinnost az v roku 2008, treba za rok 2007 aj pre obcianske zdruzenie nieco podavat ako je danove pri FO a PO? Kde najdem viac info ako postupovat v uctovnictve a ako ho viest pri zdruzení? Kde ake doklady treba zasielat?
Dakujem
hanelie
25.02.08,13:36
netreba podávať DP , prípadne DP PO nulové

občianske združenie učtuje spravidla v sústave jednoduchého učtovníctva - čo všetko obsahuje JÚ si môžeš naštudovať tu na porade v zákone o účtovníctve

/ ak obrat nepresiahne čiastku 3.000.000Sk - potom má povinnosť prejsť do sústavy podvojného učtovníctva

občianske združenie môže vykonávať aj podnikateľskú činnosť - v takom prípade je potrebný živnostenský list

občianske združenie môže byť aj zamestnávateľom, z toho mu vyplývajú povinnosti ako ostatným ZĽ - om,
skvrnka
25.02.08,13:37
Ano účtujeme OZ v MRP PU vizuálny systém multiverzia.
dipe
13.03.08,10:22
Ano účtujeme OZ v MRP PU vizuálny systém multiverzia.

Ahoj, môžete mi poradiť, pri účtovaní neziskovej organizácie?
Účtujem v MRP-čku PU a neviem, ako si to rozdeliť na nedaňové a daňové.
Ďakujem za pomoc a radu :)
emilio15000
14.03.08,15:24
Ahoj i ja som tu dnes prvy krat a mam problem
Kavi
08.02.09,20:22
K teme OZ sa chcem spytat, ze ak zakladajuce sa OZ (ideme registrovat stanovy na MV) ocakava prijmy z clens. prispevkov, z 2 % z dani, sponzorske dary (financne, hmotne), prijmy na zaklade darovacej zmluvy (financne, hmotne) ... musime toto OZ zaregistrovat aj na DU?
Dakujem pekne za odpoved.
hanelie
09.02.09,06:57
áno - oz sa registruje na DÚ / má štatút PO
Kavi
09.02.09,20:39
Dobry vecer. DAkujem za odpoved ale predsa len mi to neda:

Ak by OZ malo len prijmy oslobodene od dane z prijmov, aj tak sa musi registrovat na DU?
Clenske prispevky - oslobodene
prijmy z 2% - oslobodene
prijmy ziskane darovanim a dedenim - oslobodene
sponzorske dary - ???

Vopred dakujem aj za tuto odpoved.
hanelie
10.02.09,07:40
výborné info od olinky
/dovolila som si prekopírovať:)/


ola
18-12-06, 11:37 AM
Registračnú a oznamovaciu povinnosť upravuje § 31 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. Podľa § 31 citovaného zákona má túto povinnosť právnická osoba do 30 dní, ak vykonáva podnikateľskú činnosť, resp. ak začne vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani.
Predmetom dane daňovníkov nezaložených na podnikanie sú:
- príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť,
- príjmy z predaja majetku,
- príjmy z nájomného,
- príjmy z reklám,
- príjmy z členských príspevkov,
- príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou pri zdroji (§ 43).

Tieto príjmy, ktoré sú síce predmetom dane, treba ďalej posúdiť, či nie sú oslobodené od dane, pretože podľa § 13 ods. 1 písm. a/ ZDP sú u osôb nezaložených na podnikanie od dane oslobodené príjmy:
- plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou u zdroja.
Ak je dar poskytnutý výhradne na činnosti, za účelom ktorých bolo OZ zriadené a sú zakotvené v stanovách, tento je oslobodený od dane.
Od 1.1.2007 sa ruší oslobodenie od dane pre neziskové organizácie, ktoré bolo stanovené hranicou 300 000 Sk
victoria
14.02.09,09:49
Ahoj, môžete mi poradiť, pri účtovaní neziskovej organizácie?
Účtujem v MRP-čku PU a neviem, ako si to rozdeliť na nedaňové a daňové.
Ďakujem za pomoc a radu :)

Mne sa da v uctovnom rozvrhu nastavit pri nastavovani vlastnosti uctu ci je ucet danovy alebo nedanovy tak skus takymto sposobom alebo potom analytikou.
victoria
14.02.09,09:50
Dobry vecer. DAkujem za odpoved ale predsa len mi to neda:

Ak by OZ malo len prijmy oslobodene od dane z prijmov, aj tak sa musi registrovat na DU?
Clenske prispevky - oslobodene
prijmy z 2% - oslobodene
prijmy ziskane darovanim a dedenim - oslobodene
sponzorske dary - ???

Vopred dakujem aj za tuto odpoved.

Nemusi.
Kavi
15.02.09,21:59
Dakujem vsetkym za odpovede, pomohli ste mi.
Kele
19.03.09,14:39
Ahoj, môžete mi poradiť, pri účtovaní neziskovej organizácie?
Účtujem v MRP-čku PU a neviem, ako si to rozdeliť na nedaňové a daňové.
Ďakujem za pomoc a radu :)


Ja som to analitikou delila na danove a nedanove
korduľa
24.04.09,10:37
dobry den, chcela by som poprosit o radu, robili sa nejake zmeny v stanovach a potrebovala by som vediet ako postupovat dalej, poslat 2x stanovy a 1x zapisnicu na mvsr? dalej poslat stanovy a zapisnicu - vsetko 1x na statisticky urad?nejaky formular zvlast treba na statisticky urad? a ked chcem , aby bolo oz pridelene dic co mam urobit. dakujem
hanelie
24.04.09,10:46
DIČ - registrácia na DÚ
pokiaľ sa zmeny týkajú informatívnych údajov - stačí zaslať dodatok k stanovám na mvsr
napíš konkrétnejšie
korduľa
24.04.09,10:51
menili sa tam clenovia pridala sa tam cinnost ktorej sa bude venovat
hanelie
24.04.09,12:22
novými stanovami sa to rieši ak sa mení celý charakter oz - takto stačí dodatok k stanovám o rozšírení činnosti, zmena členov pokiaľ je zásadná predseda / štatutár / , zástupca predsedu, členský / výkonný / výbor, revízna komisia ap sa najskôr rieši členskou schôdzou z ktorej sa vyhotoví zápisnica a kópia tejto zápisnice sa zašle na mvsr ako informatívny údaj -
ak ide o zmenu členov / prípadne rozšírenie čl. základne netreba zápisnicu z členskej schôdze
korduľa
24.04.09,14:54
ja uz zapisnucu mam. len som chcela vediet, kde vsade a co poslat. pripadne kde najdem kolko kopii a nejake formulare a tak. tusim aj na statisticky urad nieco traba. dakujem.
Kavi
27.07.09,19:06
Dobry vecer,
na liecbu nasho syna v zahranici si kazdorocne zbierame peniaze cez nemenovane OZ. Funguje to cez 2%, co si "vyzbierame", to mozeme pouzit po vydokladovani na liecbu.
Teraz mame ale ten problem, ze peniaze z dani roku 2007, ktore prisli na ucet toho OZ v roku 2008, musi toto OZ pouzit do konca roku 2009.
Medzicasom sme si zalozili vlastne OZ na podporu rodin s detmi s podobnou DG ako ma nas syn. Nase nove OZ moze byt ale poberatelom 2% z dani az v roku 2011 (ak to dovtedy nezrusia).

Riesime teraz tu moznost, ze tie zostate peniaze z dani roku 2007 by sme nejakym spôsobom (mozno darovacou zmluvou) previedli do nasho noveho OZ. Viete mi prosim poradit, ci nase nove OZ musi takto ziskane peniaze (dar od ineho OZ, ktore ich ziskalo cez 2%) tiez pouzit do konca roku 2009?
My tie peniazky budeme pravdepodobne potrebovat na dalsiu operaciu v zahranici az v roku 2010. Neradi by sme o tak pracne vyzbierane prispevky prisli.
Je tu vobec ta moznost, ze jedno OZ posunie tieto "nespotrebovane" peniazky z 2% inemu OZ? Obe spominane OZ pomahaju detom - kazde detom s inou diagnozou.

Vopred dakujem srdecne za akukolvek odpoved.
Pekny vecer zela Martina
victoria
28.07.09,07:35
Toto je otazka ktora hranici s legalnym postupom tykajucim sa 2%. Viem ze toto je situacia ktora sa v praxi vykonava bezne, ale podla litery zakona to nie je mozne, nakolko subjekt ktory dostane asignacie dani musi mat hlavnu cinnost podla § 50 ZDP a takto ziskane prostriedky musi v sulade s vyssie uvedenym § zakona pouzit a vediet v pripade kontroly dokladovat. Oficialne nie je mozne ziskane prostriedky z aisgnacii dane venovat dalsiemu subjektu aj ked ten ich pouzije v sulade so zakonom. Nachadzate sa v situacii ked OZ ktore ziskalo "vase" prostriedky z asignacii musi tieto minut v sulade so zakonom do konca roku 2009 a vy ich ale fyzicky budete potrebovat a viete vydokladovat az v roku 2010. Keby vam aj predmetne OZ financne prostriedky posunulo darovacou zmluvou musi vediet tieto prostriedky vydokladovat v ramci pouzitia 2% z inych svojich aktivit a tento dar vam daruje akoze zo svojich zdrojov. Kazdopadne darovanie financnych prostriedkov jedneho OZ druhemu OZ v ramci 2% nie je legalny sposob minutia a dokladovania prijatych prostriedkov zaplatenej dane v sulade so zakonom a oni by si nemohlo uviest do cerpania 2% darovanie prostriedkov inemu OZ
Kavi
29.07.09,20:21
Viktoria, velmi pekne dakujem za odpoved. Bala som sa, ze potvrdite moj nazor, suhlasim s Vasim vysvetlenim.
Rozhodne nechcem sposobit obc. zdruzeniu, ktore nam vyslo v ustrety podobne problemy. Budeme preto uvazovat o inych moznostiach. Este raz pekne dakujem.