Eddie
21.02.08,19:20
Dobrý večer.
Klient OTP banky čerpal v OTP hypotéku, ktorú zabezpečil nehnuteľnosťou. Po čase sa rozhodol zaťaženú nehnuteľnosť predať klientovi Tatrabanky. Klient OTP banky nemá dostatok prostriedkov na predčasné splatenie. Má klient Tatrabanky možnosť túto nehnuteľnosť nejakým spôsobom prefinancovať z úveru poskytnutým jeho bankou, pričom berie 100% úver a chce ručiť kupovanou nehnuteľnosťou?
Chobot
22.02.08,07:59
Dobrý večer.
Klient OTP banky čerpal v OTP hypotéku, ktorú zabezpečil nehnuteľnosťou. Po čase sa rozhodol zaťaženú nehnuteľnosť predať klientovi Tatrabanky. Klient OTP banky nemá dostatok prostriedkov na predčasné splatenie. Má klient Tatrabanky možnosť túto nehnuteľnosť nejakým spôsobom prefinancovať z úveru poskytnutým jeho bankou, pričom berie 100% úver a chce ručiť kupovanou nehnuteľnosťou?

To bude ťažké, lebo nehnuteľnosť je už zaťažená ťarchou a banka nemusí ručenie takou nehnuteľnosťou prijať. Treba sa v banke opýtať, na aké riešenie by pristúpila ona. Možno, ak sa klient zaviaže, že prostriedky budú použité na splatenie pôvodného úveru a tým zabezpečí zrušenie prvej ťarchy, možno bude banka súhlasiť so založením bytu ako druhý veriteľ. Treba sa skontaktovať s bankou a dohodnúť postup. Všetko záleží len na jej prístupe.

Ak by nebola dohoda s TB, treba skúsiť dohodu s OTP, že novým úverom sa vyplatí starý úver a potom nebude treba robiť nič so zabezpečením. Alebo by sa ešte dalo urobiť to, že sa prevezme dlh (úver) po pôvodnom majiteľovi nehnuteľnosti priamo v OTP banke a len budeš ďalej splácať úver, ktorý zobral pôvodný vlastník. Možností je veľa, treba sa do toho len angažovať a vybehať to po bankách.
Mirka123
22.02.08,08:21
Môj známy tiež riešil niečo podobné - vyplácal hypotéku v jednej banke hypotékou v druhej banke - na ten istý byt. Riešilo sa to tak, že prvá banka vydala kvitanciu, v ktorej bolo napísané, že uvoľní záložné právo hneď po pripísaní peňazí na jej účet. Druhá banka to akceptovala, vyplatila peniaze na účet prvej banky a záložné právo bolo zriadené na tú druhú banku.
Mirka
Eddie
22.02.08,08:30
Tatrabanka nemá problém. V TB mi presne popísali čo treba dohodnúť v OTP. TB súhlasí so založením ako druhý veriteľ. Problém je na strane OTP. Nesúhlasia, pretože by stratili klienta. Ja mám prislúbený uver v TB. V OTP by som úver nedostal keďže som živnostník atď...
V TB mi povedali že zatiaľ nemali s OTP pri takýchto transakciach žiaden problém. Žiaľ keď som sa rozprával s riaditelkou pobočky OTP o tejto veci tak odmietala všetky riešenia týkajúce sa predčasného splatenia, resp. prevzatia úveru mojou bankou. Jediné riešenie čo pripustila je pokračovanie splácania v OTP banke. A teraz neviem či takýto prístup nie je protizákonný!!! Kam sa v takomto prípade obrátiť?
Keď som sa pokúšal informovať na inej pobočle OTP tak mi moc nevedeli pomôcť pretože nemajú prístup do podkladov z inej pobočky.
Chobot
22.02.08,08:43
Tatrabanka nemá problém. V TB mi presne popísali čo treba dohodnúť v OTP. TB súhlasí so založením ako druhý veriteľ. Problém je na strane OTP. Nesúhlasia, pretože by stratili klienta. Ja mám prislúbený uver v TB. V OTP by som úver nedostal keďže som živnostník atď...
V TB mi povedali že zatiaľ nemali s OTP pri takýchto transakciach žiaden problém. Žiaľ keď som sa rozprával s riaditelkou pobočky OTP o tejto veci tak odmietala všetky riešenia týkajúce sa predčasného splatenia, resp. prevzatia úveru mojou bankou. Jediné riešenie čo pripustila je pokračovanie splácania v OTP banke. A teraz neviem či takýto prístup nie je protizákonný!!! Kam sa v takomto prípade obrátiť?
Keď som sa pokúšal informovať na inej pobočle OTP tak mi moc nevedeli pomôcť pretože nemajú prístup do podkladov z inej pobočky.

Pokiaľ pôvodný dlžník nemá v úverovej zmluvy vyslovene uvedené, že úver nie je možné predčasne splatiť, alebo ak tam je uvedená možnosť predčasného splatenia úveru, tak riaditeľka pobočky nemôže zakázať tento úver predčasne splatiť.
heja3
22.02.08,09:00
Tatrabanka nemá problém. V TB mi presne popísali čo treba dohodnúť v OTP. TB súhlasí so založením ako druhý veriteľ. Problém je na strane OTP. Nesúhlasia, pretože by stratili klienta. Ja mám prislúbený uver v TB. V OTP by som úver nedostal keďže som živnostník atď...
V TB mi povedali že zatiaľ nemali s OTP pri takýchto transakciach žiaden problém. Žiaľ keď som sa rozprával s riaditelkou pobočky OTP o tejto veci tak odmietala všetky riešenia týkajúce sa predčasného splatenia, resp. prevzatia úveru mojou bankou. Jediné riešenie čo pripustila je pokračovanie splácania v OTP banke. A teraz neviem či takýto prístup nie je protizákonný!!! Kam sa v takomto prípade obrátiť?
Keď som sa pokúšal informovať na inej pobočle OTP tak mi moc nevedeli pomôcť pretože nemajú prístup do podkladov z inej pobočky.


Možno sa obrátiť na bankového ombudsmana - myslím, že je to Eva Černá. Pokiaľ to nie je nejako ošetrené v predchádzajúcej zmluve ako napísal Chobot - zákaz predčasného splatenia.
Eddie
22.02.08,09:04
Predčasné splatenie nie je zakázané mzluve a zrejme ak by bola hotovosť tak by terajší majiteľ aj predčasne zaplatil hypoteku. Skôr tu ide o akési kľučkovanie zo strany riaditeľky pobočky OTP.
Chobot
22.02.08,09:07
Predčasné splatenie nie je zakázané mzluve a zrejme ak by bola hotovosť tak by terajší majiteľ aj predčasne zaplatil hypoteku. Skôr tu ide o akési kľučkovanie zo strany riaditeľky pobočky OTP.

Tak najprv sťažnosť na ústredie s popisom problému, k tomu prípadne vyjadrenie riaditeľky. Ak ústredie nebude reagovať, alebo ak to zamietne, potom k ombudsmanovi. Najprv ale musí byť komunikácia s bankou, bez toho nemôžeš k ombudsmanovi.
Eddie
22.02.08,09:35
Ďakujem za info. Urobím čo si situácia bude želať...