sway
29.02.08,07:46
Prosím poradíte mi?

Dodávateľ účtovníckeho SW mi nedodal manuál-príručku na prácu so SW - nakoľko nič také nemá vypracované.
Veľmi by som potrebovala zistiť či je jeho povinnosťou príručku dodať odberateľovi SW a podľa akého zákona a §.

Prečo to potrebujem zistiť?
Mám jedno účtovníctvo, ktoré robíme v špecifickom SW - stál cca 30 tisíc a platíme mu 7 500 štvrťročne za SW - akože upgrade.
SW je neprehľadný a som zúfalá, SW zlyhal a nám doslova zmizlo mi cca 3500 dokladov a autor SW sa od tohto zlyhania SW samozrejme dištancuje a napáda nás že SW nesprávne používame.
Požiadala som ho o manuál - neozval sa.
Vôbec neviem čo mám robiť, neviem sa na SW spoľahnúť....
Budem vďačná za každú radu.
Gabi03
29.02.08,06:50
Po prvé reklamácia na SW, po druhé (podľa zmluvy) nedodanie úplného diela. Ak aj vám nedá manuál, mal by vás minimálne zaučiť na užívateľskú úroveň. A po tretie zakúpenie nového SW.
Stefan2005
29.02.08,07:06
V prvom rade sa treba pozrieť na zmluvné podmienky, ktoré si uzavrela s dodávateľom softvéru.

Väčšinou ale majú tak postavené zmluvy, že je veľmi ťažké niečoho sa domôcť, a to nemyslím teraz na náhradu škody!

mimotemy Prípadne by ma zaujímali konkrétne skúsenosti poraďákov s reklamovaním účtovného softvéru.
sway
29.02.08,07:06
Po prvé reklamácia na SW, po druhé (podľa zmluvy) nedodanie úplného diela. Ak aj vám nedá manuál, mal by vás minimálne zaučiť na užívateľskú úroveň. A po tretie zakúpenie nového SW.

vďaka, ale toto mi nepomôže...
Dodávateľ si je istý, že musíme pracovať v jeho SW, nakoľko je to špecifické účtovníctvo kde mi exportujú celý výstup (ktorý je spracovaný tiež v skladovom SW od tohto dodávateľa) do účtovníctva a tento export sa nedá preniesť do iného SW.
sway
29.02.08,07:12
V prvom rade sa treba pozrieť na zmluvné podmienky, ktoré si uzavrela s dodávateľom softvéru.

Väčšinou ale majú tak postavené zmluvy, že je veľmi ťažké niečoho sa domôcť, a to nemyslím teraz na náhradu škody!

mimotemy Prípadne by ma zaujímali konkrétne skúsenosti poraďákov s reklamovaním účtovného softvéru.

Zmluva je veľmi jednoduchá, žiadne špecifiká neobsahuje... " dodávka účtovného SW..."

Veľmi by mi pomohol nejaký § a zákon podľa ktorého je povinný dodať návod k produktu... veď to tuším platí vo všeobecnosti ... len absolútne neviem kde to hľadať...
Stefan2005
29.02.08,07:17
vďaka, ale toto mi nepomôže...
Dodávateľ si je istý, že musíme pracovať v jeho SW, nakoľko je to špecifické účtovníctvo kde mi exportujú celý výstup (ktorý je spracovaný tiež v skladovom SW od tohto dodávateľa) do účtovníctva a tento export sa nedá preniesť do iného SW.

sway, nie som programátor, ale som si takmer istý, že každý export sa dá preniesť...
Chce to len dobrého programátora (a samozrejme aj peniaze na jeho zaplatenie).
Otázka ale je, že nakoľko je špecifický ten výstup zo skladového SW - resp. čo z neho potrebuješ preniesť do účtovníctva.
No a samozrejme treba mať na mysli skutočnosť, že aj keď dáš prepracovať ten export do iného softu, tak nikde nie je zaručené, že autor skladového SW v ďalšom mesiaci nezmení formát exportného súboru....
sway
29.02.08,07:37
sway, nie som programátor, ale som si takmer istý, že každý export sa dá preniesť...
Chce to len dobrého programátora (a samozrejme aj peniaze na jeho zaplatenie).
Otázka ale je, že nakoľko je špecifický ten výstup zo skladového SW - resp. čo z neho potrebuješ preniesť do účtovníctva.
No a samozrejme treba mať na mysli skutočnosť, že aj keď dáš prepracovať ten export do iného softu, tak nikde nie je zaručené, že autor skladového SW v ďalšom mesiaci nezmení formát exportného súboru....

No ak by som našla človeka ktorý by mi vedel export "natiahnúť" napr. do SW OMEGA tak by som bola asi najšťastnejší účtovník na svete !!! potom by som vedela zrušiť spoluprácu s dotyčným dodávateľom, nakoľko export mi môže posielať aj "materská" firma ktorá je v Čechách a meniť ho nemieni.
Len kde takého človeka nájsť ???
som z toho veľmi nešťastná....
Stefan2005
29.02.08,07:43
No ak by som našla človeka ktorý by mi vedel export "natiahnúť" napr. do SW OMEGA tak by som bola asi najšťastnejší účtovník na svete !!! potom by som vedela zrušiť spoluprácu s dotyčným dodávateľom, nakoľko export mi môže posielať aj "materská" firma ktorá je v Čechách a meniť ho nemieni.
Len kde takého človeka nájsť ???
som z toho veľmi nešťastná....


Za opýtanie nič nedáš, skúsil by som priamo u dodávateľa SW Omega.
Povedia, či majú kapacity, akú majú sadzbu, Ty špecifikuješ čo potrebuješ z exportu do Omegy preniesť, a po dohode im pošleš výstupný export.
sway
29.02.08,07:50
Za opýtanie nič nedáš, skúsil by som priamo u dodávateľa SW Omega.
Povedia, či majú kapacity, akú majú sadzbu, Ty špecifikuješ čo potrebuješ z exportu do Omegy preniesť, a po dohode im pošleš výstupný export.

dík za radu, to som skúsila, boli veľmi ústretoví poslali mi návod ako exportovať údaje, avšak poslali mi aj podmienku v akom formáte musí export byť.... môj si kukli a nieje v dobrom... takže si musím u "dodávateľa" exportu zistiť či ho vie preformátovať tak aby mi vyhovoval....toto Krosáci pre mňa nevedia spraviť.. resp. nemajú na to kapacity....:confused:
Stefan2005
29.02.08,07:58
dík za radu, to som skúsila, boli veľmi ústretoví poslali mi návod ako exportovať údaje, avšak poslali mi aj podmienku v akom formáte musí export byť.... môj si kukli a nieje v dobrom... takže si musím u "dodávateľa" exportu zistiť či ho vie preformátovať tak aby mi vyhovoval....toto Krosáci pre mňa nevedia spraviť.. resp. nemajú na to kapacity....:confused:

Takže máš výstupný export, stanovené podmienky pre import od tvorcov Omegy - takže skús miestneho programátora; s tým že ak to vie spraviť, že by aj v budúcnosti v prípade zmeny exportno-import-ných podmienok by vykonal konverziu. Ak sa dobre pamätám, apo spomínal, že robil si pre seba tiež konverzie údajov, keď menil účtovný program. Pekný deň.
sway
29.02.08,08:08
Takže máš výstupný export, stanovené podmienky pre import od tvorcov Omegy - takže skús miestneho programátora; s tým že ak to vie spraviť, že by aj v budúcnosti v prípade zmeny exportno-import-ných podmienok by vykonal konverziu. Ak sa dobre pamätám, apo spomínal, že robil si pre seba tiež konverzie údajov, keď menil účtovný program. Pekný deň.

idem ho skúsiť nájsť. vďaka ;)
Zoltán Kovács
29.02.08,08:44
Podľa mňa v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa by mal byť každý tovar dodaný s návodom na použitie.
b.breza
29.02.08,08:52
Pred rokmi sa mi stalo obdobné. Nový SW a bez manuálu. Skončilo to vrátením SW, firma si ho sama prišla odinštalovať.
SW bez manuálu považujem za polovičné dodanie tovaru.
apo
29.02.08,09:10
Ahoj,

tento problém musí byť morou pre každého autora softvéru. Ja som predával softvér Book Keeper ako díler. K dospozícii bol bol manuál, ale neexistuje manuál k softu, ktorý by bol ozaj kuchárkou pre používanie. Väčšinou to skončilo tak, že uzávierky som chodil robiť ja a mal som ja sám osobnú zodpovednosť za chod softu. Títo podnikatelia nakoniec sa stali mojimi klientami a tak som sa začal venovať účtovníctvu profesionálne.

To bolo na úvod.

Čítal som licenčnú zmluvu k softu Pohoda a je tam uvedené tak ako v každom inom softe napr. od Microsoftu, že nezodpovedajú za prípadné moje škody, je to pekné sfinstvo, lebo neviem si predstaviť, že kúpim auto a oni si ujednajú, že ak mi odpadne koleso a budem mať ujmu, že za to nenesú zodpovednosť.

V Tvojom prípade je to záležitosť, ktorú musia riešiť právnici. To, že k softu nie je manuál (ak nie sú helpy priamo v programe) je v prípade riešenia sporu pred súdom priťažujúca okolnosť pre autora programu.

Ku strate dát môže dôjsť z rôznych príčin, napríklad výkyv elektrickej energie (treba mať UPS), púšťanie kontroly a pravy integrity dát (vtedy je doporučované urobiť zálohovanie), systémová údržba na harddisku (opäť je doporučované urobiť zálohovanie údajov) a nakoniec sa môže stať, že program sám v rámci svojeho algorytmu zblbne a dáta sú preč (vtedy pomôže ak si robíme zálohu dát každý deň).

Dokazovanie kde sa stala chyba je mimoriadne obtiažne, ale všetko závisí od okolností kedy sa to stalo, a my na stratu dát môžeme prísť keď už je pozde a predpokladám, že toto bude Tvoj prípad.

Čo sa týka manuálu, podľa mňa aj zákon o účtovníctve vyžadoval mať dokumentáciu. Bolo tak nejako v texte, že sa nemuseli robiť doklady k účtovnému prípadu ak vyplývali z programovej dokumentácie. Dnes už v zákone i účtovníctve tento text nie je, ale je to opäť podpora k tomu, že dokumentácia k programu je dôležitá nie len z titulu práce s programom, ale aj s preukazovaním, že účtovníctvo je vedené v súlade so zákonom o účtovníctve.

Napísal som niekoľko úvah, ktoré Ťa možno posunú v tom, že autor začne byť ústretovejší.

Pozdravujem.

apo
apo
29.02.08,09:23
Robil som konverzie z MRP do Book Keepru, na úrovni databáz, naprogramované vo foxprol 2.6.
Robil som konverzie z Book Keepru do Pohody tiež na úrovni databáz, len bolo to možné nakoľko Pohoda má urobený import aj export veľmi jednoducho v rôznych formách dát.

V prípade Omegy by sa dalo pomôcť, ale záleží či má nato urobené rozhranie a či je k dispozícii nástroj na vyexportovanie údajov.

Opäť uvediem príklad z Pohody, ktorá pri každom brows údajov má možnosť urobiť export.

Zo súčasných softov robiť export údajov môže robiť programátor ktorý disponuje nástrojom ako tvorca softvéru. Ja som vo svojom vývoji ostal na úrovni DOSu pri foxpre 2.6 a v nových prostrediach neviem pracovať, už som účtovník.

apo
sway
29.02.08,10:19
Ahoj,

tento problém musí byť morou pre každého autora softvéru. Ja som predával softvér Book Keeper ako díler. K dospozícii bol bol manuál, ale neexistuje manuál k softu, ktorý by bol ozaj kuchárkou pre používanie. Väčšinou to skončilo tak, že uzávierky som chodil robiť ja a mal som ja sám osobnú zodpovednosť za chod softu. Títo podnikatelia nakoniec sa stali mojimi klientami a tak som sa začal venovať účtovníctvu profesionálne.

To bolo na úvod.

Čítal som licenčnú zmluvu k softu Pohoda a je tam uvedené tak ako v každom inom softe napr. od Microsoftu, že nezodpovedajú za prípadné moje škody, je to pekné sfinstvo, lebo neviem si predstaviť, že kúpim auto a oni si ujednajú, že ak mi odpadne koleso a budem mať ujmu, že za to nenesú zodpovednosť.

V Tvojom prípade je to záležitosť, ktorú musia riešiť právnici. To, že k softu nie je manuál (ak nie sú helpy priamo v programe) je v prípade riešenia sporu pred súdom priťažujúca okolnosť pre autora programu.

Ku strate dát môže dôjsť z rôznych príčin, napríklad výkyv elektrickej energie (treba mať UPS), púšťanie kontroly a pravy integrity dát (vtedy je doporučované urobiť zálohovanie), systémová údržba na harddisku (opäť je doporučované urobiť zálohovanie údajov) a nakoniec sa môže stať, že program sám v rámci svojeho algorytmu zblbne a dáta sú preč (vtedy pomôže ak si robíme zálohu dát každý deň).

Dokazovanie kde sa stala chyba je mimoriadne obtiažne, ale všetko závisí od okolností kedy sa to stalo, a my na stratu dát môžeme prísť keď už je pozde a predpokladám, že toto bude Tvoj prípad.

Čo sa týka manuálu, podľa mňa aj zákon o účtovníctve vyžadoval mať dokumentáciu. Bolo tak nejako v texte, že sa nemuseli robiť doklady k účtovnému prípadu ak vyplývali z programovej dokumentácie. Dnes už v zákone i účtovníctve tento text nie je, ale je to opäť podpora k tomu, že dokumentácia k programu je dôležitá nie len z titulu práce s programom, ale aj s preukazovaním, že účtovníctvo je vedené v súlade so zákonom o účtovníctve.

Napísal som niekoľko úvah, ktoré Ťa možno posunú v tom, že autor začne byť ústretovejší.

Pozdravujem.

apo

Vďaka za reakciu
- v Book Keeper som robila aj ja, ;)
- situáciu nechcem riešiť súdmi a tak, skôr hľadám nejakú normálnu miernu cestu a chcela by som robiť v inom SW nakoľko sa mi naozaj ten problémový nepáči
- viem presne kde sa stala chyba SW stále exportuje - zálohuje dáta takým spôsobom, že vždy prepíše pôvodnú databázu.... a zblbol pri prehadzovaní SYS dátumu (pri práci v starom roku)..... ale o to nejde....

budem trvať na tom že potrebujem manuál a uvidíme či nájdem programátora čo mi upraví exporty....

nuž neviem ale dík za názory....


:rolleyes:
sway
02.03.08,11:03
Tak ľudkovia s týmto sa musím podeliť:

Dodávateľ SW mi na žiadosť o Manuál k SW napísal nasledovne:

"My manual k software nemame a ani ho robit nebudeme. Ak pocitujete nedostatok vedomosti ako so software pracovat nie je pre nas problem urobit Vam skolenie v ramci zmluvy s odberateľom.
Dovod je ten, ze ideme inou cestou ako bezne software firmy.

My ako autori nemame zaujem predat software tak, ze nevieme kto ho pouziva.

V cene nasho produktu je zakomponovane skolenie potrebneho poctu ludi.

Na nasej stranke xy.... (http://www.uni-soft.sk/) vidiet kompletny vyvoj zakrokov v software od jeho vzniku. Tuto moznost povazujeme za lepsie riesenie ako pisat manual." - to by som Vám priala vidieť - niečo otrasné.... o ničom....



Neviem či mám skúsiť zisťovať na ŠOI či je povinný dodať manuál poskytovateľ SW , alebo na koho sa obrátiť aby som získala informácie či je povinnosťou dodávateľ SW poskytovať k nemu manuál.

som z celej situácie zúfalá, nakoľko poznáte to školenie je pekná vec, ale časovo náročná a v danej chvíli nemusíte ani tušiť k akým situáciám pri práci príde ....
:mee:
Zoltán Kovács
02.03.08,11:07
Tak ľudkovia s týmto sa musím podeliť:

Dodávateľ SW mi na žiadosť o Manuál k SW napísal nasledovne:

"My manual k software nemame a ani ho robit nebudeme. Ak pocitujete nedostatok vedomosti ako so software pracovat nie je pre nas problem urobit Vam skolenie v ramci zmluvy s odberateľom.
Dovod je ten, ze ideme inou cestou ako bezne software firmy.

My ako autori nemame zaujem predat software tak, ze nevieme kto ho pouziva.

V cene nasho produktu je zakomponovane skolenie potrebneho poctu ludi.

Na nasej stranke xy.... (http://www.uni-soft.sk/) vidiet kompletny vyvoj zakrokov v software od jeho vzniku. Tuto moznost povazujeme za lepsie riesenie ako pisat manual." - to by som Vám priala vidieť - niečo otrasné.... o ničom....



Neviem či mám skúsiť zisťovať na ŠOI či je povinný dodať manuál poskytovateľ SW , alebo na koho sa obrátiť aby som získala informácie či je povinnosťou dodávateľ SW poskytovať k nemu manuál.

som z celej situácie zúfalá, nakoľko poznáte to školenie je pekná vec, ale časovo náročná a v danej chvíli nemusíte ani tušiť k akým situáciám pri práci príde ....
:mee:


Čudná stratégia predaja. Obráť sa na SOI s dopytom, čí je povinnosť dodať manuál, resp. návod na používanie.
sway
02.03.08,11:45
Čudná stratégia predaja. Obráť sa na SOI s dopytom, čí je povinnosť dodať manuál, resp. návod na používanie.


máme rovnaké myšlienky ;) zajtra píšem mail na ŠOI - uvidím čo poradia, hodím to aj sem... pre info.

vďaka za reakcie:)
apo
02.03.08,12:10
Vypovedacia schopnosť manuálu je vždy obmedzená. Sebelepší manuál neurobí používateľa schopným začať plne soft využívať. ALE NEUROBIŤ ŽIADNY manuál je ozaj drzosť.

Pri novom softe je nutná kombinácia manuálu a školenia.

Z vlastných skúseností viem, že školenie je dobré iba k tomu, aby užívateľ vedel urobiť prvé kroky v programe.

Vzorom môže byť Pohoda, kde okrem manuálu, školenia je k dispozícii na telefóne osoba schopná pomôcť.

Obrátiť sa na SOI určite treba.

apo
Stefan2005
02.03.08,12:43
Budem ma veľmi zaujímať vyjadrenie ŠOI.
Jednak preto, že ide o softvér, jednak preto, že (ak som dobre porozumel) je to zahraničný softvér.

Teda aké sú možnosti ŠOI v tejto oblasti.

Sám o sebe softvér je špecifický tovar, a jeho inštaláciou (kúpou) vlastne prijímam podmienky stanovené autorom softvéru. Ak je na stránke autorov výslovne uvedené, že manuál nie je súčasťou, a napriek tomu si kúpim takýto soft, nie som presvedčený, že sa ho môžeme úspešne domáhať. U veľa programov som videl zakotvenie v licenčných podmienkach "záruka na program tak ako je".

Ďalšia vec je, že program nie je určený pre slovenský trh. Aké sú potom oprávnenia ŠOI? Ak totiž si stiahnem a zaplatím za určitý cudzokrajný softvér, je to moja vec, ale asi sa nemôžem domáhať, že nie je v súlade so slovenskou legislatívou, resp. že nemá slovenský manuál.

Preto asi bude zaujímavé stanovisko ŠOI.
P.S. už len preto, že poznám aj slovenský účtovný soft, ktorý nemá manuál....