renkar
07.03.08,20:19
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť. Mám tiež problém s vysporiadanie BSM po rozvode. Mám družstevný byt, bývam v ňom ja a moje dve dospelé deti. Bývalý manžel sa odsťahoval od nás. Po troch rokoch od rozvodu sa spamätal a chce vyplatiť z bytu. Byt je stále družstevný, ešte som ho neodkúpila do OV, nadobudli sme ho počas manželstva a ja som podpisovala zmluvu s bytovým družstvom. (pomohol mi s tým otec, keďže tam pracoval, ale on s tým nemá nič). Keď odchádzal od nás, sluboval, že nič nechce a chce, aby byt patril našim deťom a ja v ňom môžem i naďalej bývať. Ale jeho rodina začala robiť prieky, nepozdáva sa im, prečo by som ja mala mať všetko a ich syn nič. Preto sa chcem opýtať: Mám ho vyplatiť z trhovej ceny bytu, aj keď je to byt družstevný a nie v OV? (všetky náklady a prerobky bytu i nedoplatky som platila ja, kedže tam nebýval asi tri roky pred našim rozvodom, odišiel do cudziny a tam aj ostal) Mám ho vyplatiť z ceny bytu z roku, v ktorom odišiel (teda spred troch rokov - tak mi to poradil jeden právnik) alebo z ceny terajšieho roku, v ktorom sa chce vysporiadať? Doba troch rokov od pravoplatnosti rozsudku ešte neuplynula.
Prosím poraďte. ďakujem
JaDo
07.03.08,20:21
Ja by som išla na "bytové družstvo" a informovala by som sa (včas) na všetko okolo predaja bytu do osobného vlastníctva (OV).
Priamo u exmanžela by som zistila, koľko vlastne za byt chce on, čo si pod vyplatením predstavuje. Ak by chcel trhovú cenu, tak by som trvala na tom, aby sa hodnota rozdelila medzi všetkých členov domácnosti. T.j., aby sa vlastníkmi bytu stali nielen rodičia ale i deti.
Vyzvala by som exmanžela, aby sa finančne podielal (1/4) na odkúpení. Súčasne s prepisom do OV na matku a deti by bol z 1/4 vyplatený na základe ceny určenej podľa znaleckého ohodnotenia. Znalecký posudok niečo stojí, ale väčšinou sa takto zistená hodnota bytu viac blíži skutočnému stavu ako cena, ktorá je určená podľa toho za čo sa predávajú byty v okolí alebo akú určí niektorá realitná kancelária.
Ono to nebude až také jednoduché, pretože pokiaľ sa v termínu do 3 rokov po rozvodu majetok nevysporiadá, on predloží na súd svoj vlastný návrh majetkoprávneho vysporiadania a o tom bude súd jednať.
Treba všetko včas zistiť a byť pripravená.
vieroslava
08.03.08,13:43
Ja osobne by som mu nevyplácala nič. Nezabudni, že keď sa bude robiť prevod bytu do osobného vlastníctva, budeš musieť ešte družstvu vyplatiť zostatkovú cenu bytu. Keď manžel mal záujem riešiť vysporiadanie družstevného bytu, mal tak učiniť do 3 rokov po rozvode.
Ešte je dôležité, či ste členmi družstva obidvaja, alebo len ty sama.
kalkulka
08.03.08,15:26
Pozri si poradcu 7/2008, je tam niečo o tomto probléme popísané.
Možno ti to pomôže. Prajem veľa sily a zdaru.
renkar
11.03.08,14:04
Len by som potrebovala vediet teda tie sumy, ci mu budem platit trhovu hodnotu bytu zo dna pravoplatnosti rozsudku rozvodu (vtedy mal hodnotu byt asi 1,2 mil) alebo ho budem vyplacat z hodnoty bytu teraz, teda ked bude podavat o vyporiadanie äteraz ma byt hodnotu 3,2 mil.) Cize je rozdiel vyplatit 1/2 bytu v hodnote 600 tis. ako 1,2 mil. Tieto datumy nie su nikde uvedene. Plati datum pravolatnosti rozsudku rozvodu alebo datum podania o vyporiadania BSM?
Chobot
11.03.08,14:21
Len by som potrebovala vediet teda tie sumy, ci mu budem platit trhovu hodnotu bytu zo dna pravoplatnosti rozsudku rozvodu (vtedy mal hodnotu byt asi 1,2 mil) alebo ho budem vyplacat z hodnoty bytu teraz, teda ked bude podavat o vyporiadanie äteraz ma byt hodnotu 3,2 mil.) Cize je rozdiel vyplatit 1/2 bytu v hodnote 600 tis. ako 1,2 mil. Tieto datumy nie su nikde uvedene. Plati datum pravolatnosti rozsudku rozvodu alebo datum podania o vyporiadania BSM?

To ani nikde nenájdeš, také podrobnosti zákon neupravuje. V takýchto prípadoch sa vychádza z praxe a z judikátov, prípadne ako sa zdôkazujú skutočnosti sudcovi, ktorý bude prejednávať vysporiadanie spoluvlastníctva.

Každý prípad je špecifický, ale v tomto prípade, keby sa mala vyplácať nejaká hodnota, tak by som povedal, že by sa malo vychádzať z hodnoty, akú ma byt v čase vysporiadania spoluvlastníctva. Doteraz to bol totiž váš spoločný majetok, hoci ste sa rozviedli pred 3 rokmi.

Ale ako hovorím, každý prípad je špecifický a aj v tom tvojom je veľa "ale". Otázne je, kto je užívateľom bytu - je ním aj manžel? Predpokladám, že áno, nakoľko ste ho nadobudli v čase manželstva. Ďalej je otázne, aká je zostatková hodnota bytu - t.j. za koľko by si ho mohla od družstva odkúpiť.

Teoreticky by ste ho mali odkúpiť spoločne a potom jeden druhého vyplatiť (najlepšie dohodou). Chápem aj tvojho ex-, veď prečo by ti mal nechať niečo, na čo má právne nárok aj on - teda polovicu bytu? Predstav si, že by si bola na jeho mieste ty - on by zostal v byte s deťmi a ty by si sa odsťahovala. Nechala by si mu celý byt, keby si vedela, že môžeš za polovicu dostať hoci aj milión?

Neberiem teraz v úvahu dôvody rozvodu - to je čiste vaša súkromná vec, len právne hľadisko.
renkar
11.03.08,15:26
Byt mám v užívaní už len ja, lebo som mu dala súdom zrušiť užívacie právo a tym aj trvalé bydlisko. A súd užívacie právo určil mne, súd požiadal aj bytové družstvo o vyjadrenie, a BD sa vyjadrilo, že odporúča dať užívacie právo mne, lebo ja som platila nájomné a tiež všetky dlžoby, ktoré na nájme boli, som vyplatila ja. (keď sme ešte spolu žili, platil on nájomné a ja som mu tiež prispievala na nájom, lenže ja som mu peniaze určené na nájom dávala, ale on ich nínal na frajerky, a až neskor som sa dozvedela, že dlhujeme na nájom 40 tis. Ale to som s ním už nežila ked som sa to dozvedela. Peniaze som si požičala a vyplatila ja dlh, a platila som potom ja nájom.)
Zostatková hodnota bytu je okolo 40 tisic.
Lenže jeden právnik mi povedal, že budem vyplacat z bytu v čase pravoplatnosti rozsudku rozvodu, preto si to chcem overiť či to tak je.
JaDo
11.03.08,19:16
Možno ti poradia aj na bytovom družstve, určite spolupracujú s nejakým právnikom.
Chcelo by to vedieť názor ešte iného právnika.
Mária27
11.03.08,20:17
"Hodnota členského podielu v družstve sa stáva predmetom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (pozri § 150 OZ), a to v jeho trhovej hodnote ku dňu právoplatnosti rozvodu manželstva." Opísala som ti to z najväčšieho komentára k Občianskemu zákonníku, aký mám (vydanie r. 2007).

Zostatková hodnota bytu (anuity) nemá na BSM vplyv. Odpočítaj si aj náklady, ktoré si vynaložila na byt, resp. tvoji rodičia (dar). Po troch rokoch od rozvodu sa delí všetko napoly.
renkar
13.03.08,18:19
Dakujem velmi pekne za rady. Pozerala som dnes Občiansky zákonník s komentárom a tam bolo napísané, že "do bezpodielovom spoluvlastníctve manželov patrí všetko,čo je predmetom vlastníctva..." Takže družstevný byt nie je predmetom vlastníctva ani jedného z manželov. Jeho vlastníkom je bytové družstvo.
Ešte raz ďakujem za odpoveď.