Vladimír Ozimý
22.03.05,10:22
Podávame daňové priznanie a prílohy dávam súvahu a výkaz ziskov a strát pre NO. Poznámky dúfam netreba pre neziskovky robiť, nenašiel som to ani v prílohách opatrení a na poznámkach sa píše že podnikatelia účtujúci v sústave podvojného účtovníctva...logicky mi z toho vychádza že občianské združenie nie je povinné podávať poznámky ako neziskovka...
Marta L
22.03.05,10:06
No neviem, ale napr. za prispevkove organizacie sme prilohu robit museli a je to tiez vlastne neziskova sfera. Dali nam z mesta ofotene: Priloha c.3 k opatreniu c. 1407/2003-92 "Poznamky"
Suvahu a vykaz ziskov a strat mate kupene oficialne tlacivo, alebo ste si stiahli z internetu ?
ik-a
22.03.05,10:15
Suvahu a vysledovku pouzivam tlaciva z internetu. Tie poznamky, ak mas nejaku sablonu, mohla by si prilepit.Dakujem.
Vladimír Ozimý
22.03.05,10:39
no mne sa ta podnikateľska časť poznámok nechce robiť no a ešte som sa chcel spýtať kam preučtujete zisk - môžem do základného imania alebo čo s ním...
Vladimír Ozimý
22.03.05,10:50
no mne sa ta podnikateľska časť poznámok nechce robiť no a ešte som sa chcel spýtať kam preučtujete zisk - môžem do základného imania alebo čo s ním...
Marta L
22.03.05,11:15
Nemam to ako naskenovať, tak napíšem čo má byť obsahom:
Všeobecné údaje:
1. názov, sídlo, dátum založenia a IČO
2. Počet zamestnancov , z toho riadiacich
3. Dovod zostavenia uct. zavierky - riadna, mimoriadna....
Informácie o účtovných zasadach a metodach
1. Zmeny uctovnych metod a zasad
2. Sposob oceneia zloziek majetku:
DNM, DHM, dlhod.fin.majetok, zasoby, pohladavky, kratkodoby fin. majetok,
casove rozlisenie na strane aktiv, zavazky vratane rezerv, dlhopisov, poziciek a
uverov, casove rozlisenie na strane pasiv, derivaty, prenajaty majetok, leasing,
trzby, dan z prijom splatná, odlozena
3. Sposob zostavenia odpisoveho planu
4. Ocenovanie majetku obstaraneho z dotacii
5. Sposob prepoctu udajov v CM na Sk
Doplnujuce informacie k suvahe a vysledovke
1. Prehlad o dlhodom majetku:
DNM - PS obst. cena, prirastky, ubytky, KS obst. ceny
detto o opravkach a zost. cene
DHM - ako DNM
2. Bankove uvera a fin. vypomoci
3. Casove rozlisenie - popis vyznamnych poloziek
4. Derivaty
5. Majetok a zavazky zabezp. derivatmi
6. Vynosy:
Trzby za vl. vykony
Zmena stavu vyroba, nedokon.vyroba...
Aktivacia
Ine vynosy z hosp. cinnosti
Financne vynosy vcitane realizovanych a nerealizovanych kurz.rozd.
7. Prenajaty majetok zachyteny na pods. uctoch
8. Pripadne dalsie zavazky neuvedene v uctovnictve
9. ost. financne povinnosti neuvedene v uct.
Toť všetko čo mám k obsahu poznámok pre prispevkove organizácie. Ak som narobila preklep ospravedlnujem sa, ponahlam sa.
ik-a
22.03.05,11:17
Das ho nerozdeleny zisk min.rokov. Vlastne imanie ako take exestije tvoria ho iba rozne fondy, ktore vykryvaju aktiva.
ik-a
22.03.05,11:23
MartaL, dakujem. Preklopila som to wordu a prilepujem.
Vladimír Ozimý
22.03.05,12:49
Dakujem za poznámky ale prikladam ako som to vypísal prosím prosím nemám šajnu čo písať do účtovných metód a zásad tak to pozrite ak vás ešte niečo napadne tak to tam pripíšte díky....
ik-a
22.03.05,13:07
Podla mna tam mas asi vsetko. Mozno by som to doplnila este o cinnosti, ktore vykonavate a rozdelila by som ich na hlavnu cinnost a podnikatelsku. Este ma napadlo. Zavazky a pohladavky a taktiez zlozky majetku. Proste obkecat nejakym sposobom suvahu a vysledovku.
skvrnka
22.03.05,18:40
Učtujem občianske združenie:
- odovzdávam vždy len DP, súvahu a výkaz ziskov a strát NO
- poznámky doteraz nikdy som neodovzdala, ani nepýtali
- zisk alebo strata ide na 931 HV v schvaľovaní a ďalší rok, keď sa rozhodne
o ňom ide buď na 932 -Nerozd.zisk,neuhr.strata min.rokov alebo na 901
Zákl.imanie - a to v prospech 901 prevod zisku z účtu 931 alebo z účtu 932
alebo na ťarchu 901 prevod straty z účtu 931 alebo z účtu 932
MONIKA6
30.03.05,03:37
Nie neziskové organizácie 100% nepodávajú príloha k ročnej uzávierke. Len výkazy.
janka
31.03.05,08:22
práve som sa vrátila z daň.úradu, odovzdávala som DP za občianské združenia a oni my ho nechceli zobrať, že vraj nemám prílohu k účtovnej závierke, mala som iba DP+výkazy!!!!!!!
skvrnka
31.03.05,15:01
Ja som sa tiež vrátila z DU a odovzdala som len DP ,
S a VZaS -neziskové účtovné jednotky, pýtali sa či nemám prilohu, a keď som povedala, že veď nemusím, povedali, že niekto dáva, ale nie
je predpísaná. Takže mi to normálne prevzali.
ondrejvla
31.03.05,15:08
Aj ja účtujem občianske združenie, lenže oni sú plátcami DPH-dokonca mesačnými, takže na základe toho musím dávať výkazy ako pre ziskové PO! No nielen kvôli tomu, ale aj z dôvodu činnosti, ktoré majú zapísané v živ.registri-a tam je nezisková len jedna veľmi malilinká! Takže účtujem ako PO v PÚ a žiadne rozdielne výkazy ako pre neziskovú, tiež ma vyviedli z omylu už minulý rok, keď som išla podať DP ale našťastie ešte v januári, mali činnosť len 3 mesiace, takže sa to dalo hravo zvládnuť a nanovo zaúčtovať.
skvrnka
31.03.05,16:30
Myslím, že občianske združenia VŽDY dávajú výkazy
NUJ - (v nich je predsa rozlíšená hlavná nedaňová a
podnikateľska daňová činnosť), nedávajú výkazy ako
podnikateľské subjekty, lebo vždy sú zriadené na iný
účel ako podnikanie a dosahovanie zisku, aj keď majú
napr. živnosť tak vyplňajú ten druhý stlpec, čo je
ako zdaňovaná činnosť.
ondrejvla
31.03.05,16:38
Myslím, že občianske združenia VŽDY dávajú výkazy
NUJ - (v nich je predsa rozlíšená hlavná nedaňová a
podnikateľska daňová činnosť), nedávajú výkazy ako
podnikateľské subjekty, lebo vždy sú zriadené na iný
účel ako podnikanie a dosahovanie zisku, aj keď majú
napr. živnosť tak vyplňajú ten druhý stlpec, čo je
ako zdaňovaná činnosť.
No, lenže to OZ bolo už zriadené s úmyslom daňovej podnikateľskej činnosti, malo zamestnancov, a za celý čas svojej existencie ešte nemalo nedaňovú činnosť! Obrat 18 mil.Sk sa týka len zdaniteľných príjmov. Takže som poslúchla šepnutie správkyne a účtujem to v PÚ a vo výkazoch pre ziskové organizácie.
Lubina
12.04.05,08:51
Prosím Vás o radu. Od apríla som dostala ponuku účtovať občianské združenie. Prečítala som si všetky možné zákony, príručky aj všetko, čo sa popísalo o združení na porade. Mala by som však jednu otázočku. Banka od roku 1990 zadržiavala združeniu peniaze na bankovom účte. Po dlhodobých ťahaniciach po súdoch bolo rozhodnuté, že banka musí peniaze vyplatiť a aj s úrokami. Zadržiavana suma činila cca 220 000,- Sk a úroky + súdne trovy cca 430 000,- Sk. Vie mi niekto poradiť, či tieto úroky a súdne trovy sú prijmom oslobodeným od dane, alebo ich musíme zdaniť?
Lubina
14.04.05,10:28
Prosím, neviete mi niekto poradiť? http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
ondrejvla
14.04.05,14:06
Prosím Vás o radu. Od apríla som dostala ponuku účtovať občianské združenie. Prečítala som si všetky možné zákony, príručky aj všetko, čo sa popísalo o združení na porade. Mala by som však jednu otázočku. Banka od roku 1990 zadržiavala združeniu peniaze na bankovom účte. Po dlhodobých ťahaniciach po súdoch bolo rozhodnuté, že banka musí peniaze vyplatiť a aj s úrokami. Zadržiavana suma činila cca 220 000,- Sk a úroky + súdne trovy cca 430 000,- Sk. Vie mi niekto poradiť, či tieto úroky a súdne trovy sú prijmom oslobodeným od dane, alebo ich musíme zdaniť?
Keďže príjem nemáš z hlavnej-športovej činnosti združenia, ale z úrokov a zo súdnych trovov, ktoré si pri platení určite mala v nákladoch, rozhodne by som ich zdanila. Skôr by som to považovala za hospodársku činnosť.
Vlasta
Nike
18.04.05,09:53
Prosím Vás o radu. Od apríla som dostala ponuku účtovať občianské združenie. Prečítala som si všetky možné zákony, príručky aj všetko, čo sa popísalo o združení na porade. Mala by som však jednu otázočku. Banka od roku 1990 zadržiavala združeniu peniaze na bankovom účte. Po dlhodobých ťahaniciach po súdoch bolo rozhodnuté, že banka musí peniaze vyplatiť a aj s úrokami. Zadržiavana suma činila cca 220 000,- Sk a úroky + súdne trovy cca 430 000,- Sk. Vie mi niekto poradiť, či tieto úroky a súdne trovy sú prijmom oslobodeným od dane, alebo ich musíme zdaniť?V prípade úrokov je dôležité či úroky súvisia so zdaňovanou alebo nezdaňovanou činnosťou, resp. ktorá činnosť prevažuje. Ak ste mali príjmy len od dane oslobodené tak aj úroky z BU sú nedaňovým príjmom. To že o tom rozhodol súd na tom nič nemení.
Vladimír Ozimý
21.04.05,15:04
ja si tiež myslim že zalezi ci sa tykaju peniazky danovych prijmov alebo nedanovych.

no co som zostal v soku tak do roku 2004 nebol treba podavat danove priznanie pokial ste mali prijmy oslobodene od dane v roku 2004 si tam dopisali kusok vety a uz sa to vztahuje na clenske....takze som to trochu neskoro zistili alo tisko tvarim sa ze o nicom neviem :)
ekin
21.04.05,21:28
vladko, nepotesim ta...je uplne jedno, ake mas prijmy, treba podat DP s nulami!! musela som to urobit..aj ja dodatočne (potichúúúčky to prevzala jedna zlatá duša)
ekin
21.04.05,21:30
kedze uz je po DP...poznamky neprilepujem..ale aj tuna na porade kdesi su...Ak by bol este zaujem, poznamky pre NO sem vložím
Vladimír Ozimý
22.04.05,07:54
no to si ma moc nepotesila to aby som zasa isiel robit zo seba blbca na danovy urad ze nicomu nerozumiem a ze mi to je luto ze sme to nespravili a ze to spravime a bomboniera v ruke :), najhorsie na tom je ze clovek vie ze klame.....
Vladimír Ozimý
20.05.05,05:49
teraz trosku z ineho sudka, my ako obč. združenie robime firemne akcie napr. splavy a tak v ramci projektu samofinancovania v organizácii (organizácia nemá zivnost) no a chcem sa spytat dufam ze nebude problem ked mi prefatkurujeme firme najom ubytovania alebo priestorov, ktore sme si mi prenajali, chcu to dat skratka cez socialny fond aby trochu preplatili aj zamestnancom....
ekin
20.05.05,06:20
.... a stalo sa, čo som nečakala. Volali z DÚ, že som podala DP za organizáciu, ktorá u nich nie je registrovana , síce má DIČ, ale kvôli dani zo závislej činnosti, nie pre dan z príjmu. Tak som tam isla a vraj mi vrátia DP alebo sa mám zaregistrovat, ze nemali sme povinnosť podávať DP, ale ze ona to celkom isto iste nevie, nech sa idem poradit na dan.riaditelstvo a nech jej pridem povedat odpoved..hm,hm... Tak dilema je na svete: registrovat? potom podavat DP a upozornovat na seba? alebo to nechat tak?
jarkra
20.05.05,06:24
Podľa mňa aj občianske združenie, ktoré nemá živnosť, môže príležitostne vyfaktúrovať napr. nájomné, predaj materiálu, majetku..., ale v tomto prípade by bol už tento príjem daňovým príjmom.
judy
20.05.05,06:35
.... a stalo sa, čo som nečakala. Volali z DÚ, že som podala DP za organizáciu, ktorá u nich nie je registrovana , síce má DIČ, ale kvôli dani zo závislej činnosti, nie pre dan z príjmu. Tak som tam isla a vraj mi vrátia DP alebo sa mám zaregistrovat, ze nemali sme povinnosť podávať DP, ale ze ona to celkom isto iste nevie, nech sa idem poradit na dan.riaditelstvo a nech jej pridem povedat odpoved..hm,hm... Tak dilema je na svete: registrovat? potom podavat DP a upozornovat na seba? alebo to nechat tak?tiez som mala ten isty problem v marci pri podani danoveho priznania, nechceli mi ich prevziat lebo my vobec nie sme registrovani na danovom urade a do dnesneho dna sme nemali prijem z podnikatelskej cinnosti ani sme nemali vyplatene peniaze na zaklade dohody - nakoniec nam to prevzali s tym, ze sme poberatelia 2 % ale ako vieme tieto prijmy nie su predmetom dane.
Vyzera to tak, ze sme si nasli "sponzora" a budeme mu poskytovat "reklamne sluzby" a to je zdanitelny prijem, takze sa budem musiet aj tak registrovat.
judy
TatianaM
20.05.05,06:39
FO zivnostník chce zalozit sachový klub. Prosím nemá niekto skúsenosti v tejto oblasti aby mi pomohol. Ide o to aká je najvýhodnejsia forma zalozenia a vsetko co s tým súvisí.
dakujem
Jara
20.05.05,07:55
teraz trosku z ineho sudka, my ako obč. združenie robime firemne akcie napr. splavy a tak v ramci projektu samofinancovania v organizácii (organizácia nemá zivnost) no a chcem sa spytat dufam ze nebude problem ked mi prefatkurujeme firme najom ubytovania alebo priestorov, ktore sme si mi prenajali, chcu to dat skratka cez socialny fond aby trochu preplatili aj zamestnancom....Bola som upozornená daniarmi, že nemožno fakturovať prenájom prenajatých priestorov. Musela by byť urobená nejaká zmluva s nájomcom, ktorý by súhlasil s tým, že budete prenajímať jeho priestory. No a tiež by ste ako OZ museli mať živnostenský list a v ňom by jedna z činnosti na podnikanie bola prenájom.
Vladimír Ozimý
20.05.05,09:58
dobre ale zivnost je sustavna cinnost a my to chceme skratka len jednorazovo urobit, prefakturovat im najom....tak potom nejde o zivnost, organizacia ako taka sa nezivi prenajmom nehnutelnosti
jay
13.07.05,17:41
FO zivnostník chce zalozit sachový klub. Prosím nemá niekto skúsenosti v tejto oblasti aby mi pomohol. Ide o to aká je najvýhodnejsia forma zalozenia a vsetko co s tým súvisí.
dakujem
mam znameho ktory sa tomu venuje. www.ozkpsakp.wz.cz
Vladimír Ozimý
21.07.05,07:16
občianské združenie je docela vdačná forma neziskovky a nie je naročna ani na registraciu....treba podat stanovy a navrh na registraciu na MV SR potom si vyžiadať ičo na štatistickom a tod vsio v pripade ak tam budu prijmy ktore su predmetom dane treba sa registrovat aj na danovom urade do 30 dni pricom do 300000 Sk je oslobodeny prijem z podnikatelskych aktivit no v pripade ze su len prijmy z clenskeho tak sa netreba registrovat na du...
alena
21.07.05,13:04
ak sa nemýlim, tak na DÚ sa treba zaregistrovať kvôli prideleniu DIČ
Vladimír Ozimý
27.07.05,08:43
nemylis ale az vtedy ak mas prijem ktory nie je oslobodeny od dane z prijmov alebo nie je predmetom dane
Iveta20
27.07.05,09:07
možno sa vám bude moja otázočka zdať banálna, ale aj tak ju položím:o)píšete, že občianske združenie má dať DP na DÚ. Priateľ kedysi založíl občianske združenie, a teraz mu nejaká dobrá duša povedala, že musí dať výročnú správu neviem kam.
Lenže keď som si prečítala zákon o občianskych združeniach a o účtovníctve, tak som nikde nenašla niečo o tom, že majú takúto povinnosť.
Jediný príjem predstavujú členské vklady a výdavky sú na nejaké propagačné materiály. Neorganizujú v podstate žiadne akcie a pod. Môžete mi poradiť, či treba niekde dávať nejaké výkazy a tak. Ďakujem
bendži
27.07.05,09:39
možno sa vám bude moja otázočka zdať banálna, ale aj tak ju položím:o)píšete, že občianske združenie má dať DP na DÚ. Priateľ kedysi založíl občianske združenie, a teraz mu nejaká dobrá duša povedala, že musí dať výročnú správu neviem kam.
Lenže keď som si prečítala zákon o občianskych združeniach a o účtovníctve, tak som nikde nenašla niečo o tom, že majú takúto povinnosť.
Jediný príjem predstavujú členské vklady a výdavky sú na nejaké propagačné materiály. Neorganizujú v podstate žiadne akcie a pod. Môžete mi poradiť, či treba niekde dávať nejaké výkazy a tak. Ďakujem
a nemá to ani v stanovách? lebo mi napríklad máme, že správnej rade predkladáme raz ročne správu o hospodárení s majetkom združenia a toto vlastne robíme formou výročnej správy. Tiež sme ju teraz museli predložiť na mestský úrad, keď sme žiadali o nejakú dotáciu...
Vladimír Ozimý
27.07.05,15:05
pokial maju prijmy len z členskych netreba podavat ziadne vykazy a pokial nemate urcenu vyrocnu spravu v stanovach tak ani tu netreba....
Iveta20
28.07.05,04:24
dakujem a pozerala som stanovy, tam to nemaju a kedze ani neziadaju o nijake dotacie, takze ani netreba.
Moc ste mi pomohli.
Sevillana
02.08.05,08:42
a nemá to ani v stanovách? lebo mi napríklad máme, že správnej rade predkladáme raz ročne správu o hospodárení s majetkom združenia a toto vlastne robíme formou výročnej správy. Tiež sme ju teraz museli predložiť na mestský úrad, keď sme žiadali o nejakú dotáciu...
Benži, ked ste predkladali výročnú správnu na mestský úrad, dokladali
ste k nej aj dake iné doklady?
kazisvet
04.08.05,20:36
Viete mi niekto poradiť ohľadom vykazovania 2%? Sme takí šťastlivci, že sa nám za rok 2004 podarilo získať na 2% viac ako 100.000 Sk a zo zákona sme preto do 31.1.2006 povinní poslať na zverejnenie do vestníka nejakú správu o použití tých peňazí.

Nemáte niekto vzor, ako by ta správa mala vyzerať a kam to vlastne treba poslať? Sú s tým zverejnením spojené aj nejaké poplatky?

ďakujem
alena
05.08.05,06:29
zverejniť to treba v Obchodnom vestníku, bližšie o tom neviem, ale našla som vzor, ako má vyzerať špecifikácia použitia získaných 2% z daní:

Zverejnenie špecifikácie použitia prijatého podielu zaplatenej dane z príjmov FO a PO (podľa § 50 odst. 14 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Prijímateľ podielu zaplatnej dane z príjmov FO a PO:
Názov, sídlo - názov ulice, súpisné číslo, názov obce, PSČ, IČO
zverejňuje podľa § 50 odst. 14 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov tieto údaje o špecifikácii použitia ním prijatého podielu zaplatenej dane z príjmov FO a PO za rok ....

tabuľka s údajmi (stĺpce):
účel použitia podielu zaplatenej dane
výška použitého podielu zaplatenej dane na tento účel
spôsob použitia podielu zaplatenej dane
iné údaje

riadky:
1.
2....

bolo to zverejnené v časopise efekt č. 6/2004, ktorý je zameraný na neziskovú sféru
kazisvet
05.08.05,20:19
Alena

ďakujem za radu. Skúsim doma pohľadať, nejaké efekty mám, ale či aj 6/2004 tak to neviem.
bepo
27.08.05,06:44
Dobrá stránka je www.rozhodni.sk (http://www.rozhodni.sk)
UFO.ar
30.08.05,14:45
bolo to zverejnené v časopise efekt č. 6/2004, ktorý je zameraný na neziskovú sféru[/QUOTE]

Prosím, viete mi poradiť, má vydavateľstvo časopisu efekt internetovú stránku?
Začínam tiež účtovať neziskovky, a som vďačná za každú informáciu a skúsenosť zbehlých "poradákov".
_________________________
Alena (UFO.ar)
blcha
26.03.06,13:49
Neviem zistiť, v čom sa vypisujý výkazy ? V korunách alebo v tisícoch korún? Ten Efekt by sa veru zišiel aj mne, poraďte, kde zohnať predplatné.
alena
27.03.06,05:45
výkazy sa vypisujú v tisícoch korunách. Predplatné časopisu Efekt zabezpečuje L.K.Permanent, Hattalova 22, 831 03 Bratislava, č.tel. 44453711, e-mail: ikperm@ikpermanent.sk, www.ikpermanent.sk. Staršie čísla sa dajú zohnať na www.mvoservis.sk, e-mail: mvoservis@mvoservis.sk
AIMA
04.04.07,12:51
Prosím, kde by som našla vzor na stanovy k občianskemu združeniu?
Malo by sa jednať o združenie založené na športové účely (preteky áut).
Veľmi pekne ďakujem
Slovenka
20.07.07,10:22
Občianske združenie dostalo dotáciu na obstaranie hmotného majetku v roku
2004. V roku 2007 sa zistilo, že faktúra od dodávateľa nebola správna a dodávateľ vystavil dobropis. Prosím poradiť, či je potrebné vo výške dobropisu vrátiť prostriedky do štátneho rozpočtu. Nejde o neoprávnené použitie prostriedkov zo štátneho rozpočtu v roku 2004?
ibiza
03.09.07,16:24
Môžete mi prosím niekto poradiť? Ak ako občianske združenie uzavrieme s niekým zmluvu o reklame. OZ teda dostane "darom" nejaké peniažťoky a a za to na nejakej akcii spropaguje firmu od ktorej ich dostala. Táto firma si dar vlastne môže dať do nákladov a OZ ich musí zdaniť. Musí mať OZ aj živnostenský list na reklamnú činnosť???
bendži
03.09.07,16:28
Môžete mi prosím niekto poradiť? Ak ako občianske združenie uzavrieme s niekým zmluvu o reklame. OZ teda dostane "darom" nejaké peniažťoky a a za to na nejakej akcii spropaguje firmu od ktorej ich dostala. Táto firma si dar vlastne môže dať do nákladov a OZ ich musí zdaniť. Musí mať OZ aj živnostenský list na reklamnú činnosť???

Každá činnosť, ktorá nie je definovaná ako činnosť oz v jeho stanovách na dosahovanie cieľa oz, je podnikateľská činnosť a teda je potrebné mať na ňu živnostenské oprávnenie.

Priestor na diskusiu sa vytvára v prípade, ak je reklamná činnosť vykonaná len raz (resp. výnimočne, nie opakovane).. napriek tomu môj osobný názor je, že aj vtedy je to podnikateľská činnosť združenia.
Melnick
03.09.07,16:38
Môžete mi prosím niekto poradiť? Ak ako občianske združenie uzavrieme s niekým zmluvu o reklame. OZ teda dostane "darom" nejaké peniažťoky a a za to na nejakej akcii spropaguje firmu od ktorej ich dostala. Táto firma si dar vlastne môže dať do nákladov a OZ ich musí zdaniť. Musí mať OZ aj živnostenský list na reklamnú činnosť???
a/
Zmluvu o reklame môžeš uzatvoriť iba v prípade ,že máš v predmete
činnosti reklamnú činnosť.
http://www.porada.sk/416604-post23.html
ibiza
03.09.07,16:42
no a ak máme tú reklamnú činnosť v stanovách? Potom príjmy z nej sa zdaňujú alebo nie?
bendži
03.09.07,17:19
no a ak máme tú reklamnú činnosť v stanovách? Potom príjmy z nej sa zdaňujú alebo nie?

skús sem dať presnejšie, resp. citát z tých stanov, ako to tam máte uvedené.. pretože príliš neverím, že by ministerstvo schválilo ako jednu z činností neziskovej organizácie (čo oz je) reklamnú činnosť...
ibiza
04.09.07,05:02
no stanovy teraz pri sebe nemám, ale v priebehu dňa si to zistím. Mne sa to zdalo tiež divné keď mi to jeden zo zakladateľov tvrdil, keď som sa ho pýtala či má živnostenský list. Podľa mňa príjem z reklamnej činnosti musí byť príjem ktorý sa zdaňuje. Práve preto to firmy využívajú, že si to môžu dať do nákladov. Alebo tomu zle rozumiem?

Ešte mi prosím povedzte, stačí ak budeme viesť jednoduché účtovníctvo?

Ďakovala
Melnick
04.09.07,05:15
Ibiza v druhej téme s totožným názvom,ktorú si zadala ,máš k vedeniu účtovníctva stanovisko v mojom príspevku. Prilepila som Ti ho tam už včera.
ibiza
04.09.07,05:19
Ďakujem, už som si to pozrela. Pokiaľ tomu dobre rozumiem... kým nebudeme mať živnostenský list a podnikať, stačí ak budem viesť JÚ?
KvetkaK
04.09.07,05:54
no stanovy teraz pri sebe nemám, ale v priebehu dňa si to zistím. Mne sa to zdalo tiež divné keď mi to jeden zo zakladateľov tvrdil, keď som sa ho pýtala či má živnostenský list. Podľa mňa príjem z reklamnej činnosti musí byť príjem ktorý sa zdaňuje. Práve preto to firmy využívajú, že si to môžu dať do nákladov. Alebo tomu zle rozumiem?

Ešte mi prosím povedzte, stačí ak budeme viesť jednoduché účtovníctvo?

Ďakovala
Chcem sa len k Tebe pridať, ja som tu tento problém riešila niekedy v marci. Tiež robím účtovníctvo jednému OZ a keď robia nejakú akciu, tak majú príjmy z reklamy. A tiež to majú v stanovách, že jedným zo zdrojov príjmu bude reklama. Neviem, či je to vôbec správne, keď nevlastnia živnostenský list.
ibiza
04.09.07,06:04
Veď práve to. Zakladatelia mi tvrdia, že majú aj jeden športový klub a že to tak robia. Príjem majú iba z reklamy a v podstate ho všetok použijú na rôzne súťaže a tak... a na letákoch majú logá firiem. Mne sa to nezdá správne robiť to bez živnostenského listu. Firma si to dá do nákladov... A peniaze ostanú nezdanené.. Ale veď niekto to predsa musí zdaniť.

Čakám na názor ostatných...
KvetkaK
04.09.07,06:17
Na jednom školení čo som bola, tak tam som sa na to pýtala a školiteľka povedala len toľko, že príjem z reklamy je vždy zdaňovaný (pozri §12 ods.2 zákona o dani z príjmov).
ibiza
04.09.07,06:17
:confused: no práve som rozprávala s jednou pani ekonómkou. a tá mi povedala, že živnostenský list byť nemusí, ale príjem z reklamy musí zdaniť. A účtovníctvo vedú podobné ako samosprávy.
bendži
04.09.07,06:20
Podľa mňa je reklamná činnosť podnikateľská činnosť. To že ju mám v stanovách ako jeden zo zdrojov príjmu, je rovnaké ako keby som tam napísala že zdrojom financovania budú príjmy z podnikateľskej činnosti.
Každý, aj OZ, môže vykonávať podnikateľskú činnosť len na základe živnostenského oprávnenia.
Z toho podľa mňa vyplýva, že OZ môže vykonávať reklamnú činnosť, resp. akúkoľvek podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia.

Keď začne vykonávať podnikateľskú činnosť, musí viesť podvojné účtovníctvo pre neziskové organizácie (sú tam určité rozdiely v niektorých účtoch a rozdielne výkazy uzávierky).
KvetkaK
04.09.07,06:22
A keď to nerobia opakovane a pravdidelne, napríklad naozaj len raz za rok, aj tak si myslíš že by mali mať živnosť??
ibiza
04.09.07,06:30
No už z toho začínam mať husiu kožu... A ešte mi poraďte. Ak má združenie uzavretú zmluvu o reklame. A v nej napr. že za propagáciu určitej firmy dostane za také a také obdobie 50.000,- Sk. Má združenie vystaviť firme faktúru alebo stačí len tá zmluva?
KvetkaK
04.09.07,06:33
Ja myslím, že úplne postačí zmluva.
jess
10.07.08,18:56
Ja myslím, že úplne postačí zmluva.

Klient účtuje v JU. Ako potom zaúčtuje príjem z reklamy ? Len ako príjem za služby do pokladne (resp. banky) bez nejakej predošlej odoslanej faktúry ? Bola by chyba, keby vystavil faktúru ?
bendži
10.07.08,19:28
Klient účtuje v JU. Ako potom zaúčtuje príjem z reklamy ? Len ako príjem za služby do pokladne (resp. banky) bez nejakej predošlej odoslanej faktúry ? Bola by chyba, keby vystavil faktúru ?

Klient samozrejme môže, ba dokonca snáď aj musí vystaviť faktúru ako daňový doklad. Samotná faktúra sa v JU neúčtuje, eviduje sa len v evidencii záväzkov a pohľadávok ako pohľadávka. Do peňažného denníka účtuješ len o prijatej platbe, a to v hotovosti alebo na účet..
martina 11
14.07.08,05:29
Ja som to doteraz pochopila takto a tak to aj vysvetľujem svojim zákazníkom:

Ak chcú mať príjmy, ako reklama, kultúrne podujatia a pod. a chcú ich dosahovať opakovane v jednom roku - mali by si založiť živnosť - inak je to neoprávnené podnikanie
/živnosť je sústavná, opakovaná činnosť, ktorej cieľom je dosiahnuť zisk - bez ohľadu na použitie zisku - predsa o použití zisku sa v živnostenskom zákone nehovorí - pretože často klienti argumentujú tým, že veď oni použijú zisk na šport a pod./

Ak však túto činnosť robia príležitostne - čiže 1-2krát za rok, nemusia mať na to živnostenské oprávnenie, pretože to nie je sústavná činnosť. /Aj keď im následne radím, aby si ŽL zriadili, pretože nikdy nevedia koľko tej činnosti budú mať, a tak či tak to musia zdaniť a aspoň sa nebudú musieť báť kontroly - to často zaberie/. Avšak nič to nemení na tom fakte, že sa tento príjem zdaňuje.

Čo som však doteraz nevyriešila je, že ak má len príležitostný príjem zdaňovaný či má viesť podvojné účtovníctvo - aj keď podľa mňa nie, pretože znova - je to príležitostný príjem.

K tomu že je napr.reklamná činnosť uvedená v stanovách, áno považuje sa za hlavnu činnosť, ak je však uvedená medzi hlavnými cieľmi, nie medzi zdrojmi financovania - to je veľký rozdiel. Pretože mať za cieľ v OZ reklamnu činnosť? no neviem, ale že vraj existujú aj také OZ, so starším dátumom vzniku.

Opravte ma ak sa mýlim, ale zatiaľ sa mi to zdá správne
zltalienka
15.07.08,07:20
Ahojte, chcem sa spýtať, je nejaký termín, do kedy má občianske združenie zvoliť svojho predsedu od svojho vzniku?
Je potrebné o vobľbe predsedu informovať (napr. ministerstvo, ktoré schválilo vznik OZ)?
Ďakujem za odpovede.
zltalienka
16.07.08,07:00
posúvam ---
damati
18.07.08,15:17
Ahojte, chcem sa spýtať, je nejaký termín, do kedy má občianske združenie zvoliť svojho predsedu od svojho vzniku?
Je potrebné o vobľbe predsedu informovať (napr. ministerstvo, ktoré schválilo vznik OZ)?
Ďakujem za odpovede.
Nie je tam určený termín, ale napr. keď chcete mat pridelené IČO a účet v banke, tak k tomu je potrebné mať vymenovaných štatutárnych zástupcov. Ministerstvu štatutárov oznamovať netreba.
zltalienka
21.07.08,06:34
damati, vďaka za odpoveď. Tiež som žiaden termín nenašla. odkiaľ sú tie informácie?
damati
23.07.08,15:27
damati, vďaka za odpoveď. Tiež som žiaden termín nenašla. odkiaľ sú tie informácie?
Sama som si to musela zistiť, už ti ani neviem povedať kde všade som to zisťovala, ale pri zakladaní učtu v banke aj pri prideľovaní IČO sme potrebovali mať už vymenovaného štatutára.
zltalienka
24.07.08,08:06
ešte že Tá porada existuje, bez nej by som musela všetko sama tiež zisťovať, vďaka porade a ĽUĎOM, ktorí sú ochotní sa podeliť o "zistené informácie" je to oveľa jednoduchšie.
Meggie32
01.01.09,16:16
Prosím o radu. Sme neziskovka a ideme vykonávať podnikateľskú činnosť. Aké povinnosti nám z toho vyplývajú. Založíme živnosť a čo ďalej? Vopred ďakujem.
betulka
30.01.09,21:56
Ahojte,
nech čítam ako čítam tak stále nie som o nič múdrejšia z účtovníctva neziskovej org. /obč. združenie/ - neviete mi prosím poradiť nejakú publikáciu, resp. materiál - kde je vysvetlené /s prepáčením jak pre blbca/ účtovníctvo neziskových organizácií. ?
DIKES
victoria
03.02.09,20:26
Prosím o radu. Sme neziskovka a ideme vykonávať podnikateľskú činnosť. Aké povinnosti nám z toho vyplývajú. Založíme živnosť a čo ďalej? Vopred ďakujem.

Prihlasite sa na danovy urad ak ste tak uz neurobili a budete hlavne rozlisovat prijmy z podnikania a ku nim prisluchajuce naklady a vycislovat vysledok hospodarenia z podnikatelskej cinnosti a transformovat ho na zaklad dane. Potom samozrejme povinnost vedenia podvojneho uctovnictva. Do zivnosti si hlavne nedavajte tie iste cinnosti ktore mate ako hlavne uvedene aj v stanovach nakolko by sa tazko rozlisovalo co patri k akej cinnosti.
victoria
03.02.09,20:27
Ahojte,
nech čítam ako čítam tak stále nie som o nič múdrejšia z účtovníctva neziskovej org. /obč. združenie/ - neviete mi prosím poradiť nejakú publikáciu, resp. materiál - kde je vysvetlené /s prepáčením jak pre blbca/ účtovníctvo neziskových organizácií. ?
DIKES

Pracujeme na nej a dufam ze ju do danovych priznani vydame. Doteraz mozno V.Laszova - Uctovnictvo neziskovych organizacii v praxi
jeny7
22.02.09,16:41
Pracujeme na nej a dufam ze ju do danovych priznani vydame. Doteraz mozno V.Laszova - Uctovnictvo neziskovych organizacii v praxi
Publikácia V.Laszova - Nové účtovníctvo neziskových organizácii v praxi sa venuje účtovaniu v podvojnom účtovníctve. Viete mi poradiť publikáciu, ktorá sa venuje účtovaniu občianskych združení v jednoduchom účtovníctve?
victoria
22.02.09,19:14
Obavam sa ze take nieco neexistuje :-(
jeny7
23.02.09,05:52
Aj ja, ale chcela som to skúsiť, či niekto na túto téme t.j. Jenoduché účtovníctvo zamerané na účtovanie občiaskych združení nenapísal. Neviete niekto o nejakom materiály - príkladoch zameraných na špecifiká neziskových organizácii a ich účtovanie v JÚ? Dakujem za každú radu.
KvetkaK
16.03.09,08:52
Ahojte poraďáci,
športový klub vznikol v októbri 2008 a bol im vydaný aj živnostenský list, ale zatiať nemali žiaden príjem z podnikania. Môžem im zatiaľ viesť jednoduché účtovníctvo, alebo sa musí hneď viesť podvojné?
Ďakujem.
hanelie
16.03.09,10:03
§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk 99 581, 76 eura, (Táto zmena nadobúda účinnosť 1. marca 2009)
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
:)
KvetkaK
16.03.09,10:09
§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk 99 581, 76 eura, (Táto zmena nadobúda účinnosť 1. marca 2009)
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
:)
Ďakujem. Len teraz neviem, či dobre tomu rozumiem, čiže aj keď nemali príjem z podnikania ale majú vydaný živnostenský list, sú povinní viesť podvojné účtovníctvo? A teda za rok 2008 by ešte mohlo byť jednoduché?
A aký postih môže mať občianske združenie, ktoré robí jednoduché a malo by mať podvojné.
hanelie
16.03.09,10:23
logicky vzaté:) - občianské združenie je právnická osoba - právnická osoba vedie podvojné účtovníctvo - keďže o z je síce PO, ale nie je založená kvôli podnikaniu stačí viesť JÚ - ak však začne podnikať - automaticky sa stáva plnohodnotnou PO so všetkými povinnosťami - bez ohľadu na to, či dosiahla zisk, alebo stratu

zmena v spôsobe učtovania smz /samozrejme / vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
kovex
16.03.09,10:54
Dobrý deň, musí občianske združenie podávať daňové priznanie ak nemalo žiadne zdaniteľné príjmy v roku 2008?
Minulý rok nemuselo, tak neviem či sa náhodou niečo nemenilo, ďakujem za odpoveď.
kovex
17.03.09,06:16
........ posúvam, ďakujem
victoria
17.03.09,18:12
Obcianske zdruzenie nemusi podat danove priznanie pokial ma prijmy ktore nie su predmetom dane:
2% a dary, dalej pokial ma prijmy zdanene zrazkovou danou (uroky na ucte) a clenske prispevky uvedene v stanovach alebo zriadovacej listine.
kovex
18.03.09,06:25
Ďakujem pekne, ešte sa opýtam, neviete presne odvolávku na §, ak by niekto mal poruke, prosím prilepte mi, ďakujem.
hanelie
18.03.09,06:34
KvetkaK
18.03.09,06:50
Ďakujem pekne, ešte sa opýtam, neviete presne odvolávku na §, ak by niekto mal poruke, prosím prilepte mi, ďakujem.
Tak teda prilepujem ;):

Druhý oddiel
Daň právnickej osoby

§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.
mariapap
23.06.09,06:30
Vie mi niekto poradiť - ide o obč.združenie zaoberajúce sa šport.aktivitami zatial mal príjem len z vyberaného členského čo je oslobodené od dane a taktiež sme sa nereg.na DU ale teraz máme mať príjem z vyberania štartovného na súťažiach ktoré ideme organizovať - je tento príjem oslobodený alebo je potrebný ŽL a registrácia na DU. ďakujem za pomoc
hanelie
23.06.09,07:00
zdroj: porada.sk

§ 13
Oslobodenie od dane
Na začiatok

(1) Od dane sú oslobodené príjmy

a) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43; v rozpočtových organizáciách sú od dane oslobodené aj príjmy z činnosti, ktorá je vymedzená zriaďovateľom v zriaďovacej listine na plnenie jej základného účelu, 74) a príjmy z prenájmu a z predaja majetku zahrnuté v rozpočte zriaďovateľa okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43,

registrácia na daň z prijmu je potrebná v prípadoch, ak má o z prijmy, ktoré sú predmetom dane z prijmu / 2% nepotrebujete? /,
prijmy zo štartovného na súťažiach nie sú predmetom DzP v tom prípade, ak máte v stanovách zakotvené organizovanie takýchto súťaží / musia súvisieť s predmetom vzniku o z
mariapap
23.06.09,07:25
ďakujem veľmi pekne sa skorú odpoveď....pravdepodobne to nemáme v stanovách je možné to tam doplniť? a čo sa týka tých 2% tam je potreba registrácie aj keď nie je ten príjem viac ako 300 tisíc? lebo v r.2007 sme mali príjem aj z 2% , minulý rok nie a tento rok pravdepodobne ten príjem bude tiež ale nepresahuje sumu 300 tisíc - ale tam je to pravdepodobne jedno, však? povinnosť zaregistrovať nemá nič s dosiahnutím príjmu...
hanelie
23.06.09,07:41
taktiež sme sa nereg.na DU
tak teraz nie som celkom v obraze: neregistrovali ste sa na dú , ale máte príjem z 2% ?
hanelie
23.06.09,07:43
tam je potreba registrácie aj keď nie je ten príjem viac ako 300 tisíc?
suma 300.000 nie je podstatná
Dobroslava
23.06.09,07:44
Prosím nevie niekto prilepiť nejaké záchytné body, ako vypracovať výročnú správu pre neziskovú organizáciu-športový klub, JÚ? Nikde to nemôžem nájsť. Ďakujem.
mariapap
23.06.09,07:49
neregistrovali sme sa na DU ale musím si prezistiť či v minulosti mali príjem z 2% lebo ja spracovávam účtovníctvo len od min.roka a v r.2008 sme nemali tento príjem...tak som ani na DU nedávala DP. ďakujem za pomoc
hanelie
23.06.09,07:56
podiel na dani z prijmu občianske združenie nezdaňuje
hanelie
23.06.09,08:00
Prosím nevie niekto prilepiť nejaké záchytné body, ako vypracovať výročnú správu pre neziskovú organizáciu-športový klub, JÚ? Nikde to nemôžem nájsť. Ďakujem.
výročná správa je rešerš významných činností, ich opodstatnenosť a úžitok v spojitosti s účelom vzniku n.o.
Dobroslava
23.06.09,08:10
výročná správa je rešerš významných činností, ich opodstatnenosť a úžitok v spojitosti s účelom vzniku n.o.
Tak neviem, asi som to zle nazval, nemá to byť výročná správa, ale správa o hospodárení n.o.? Alebo aká správa sa prikladá k účtovníctvu n.o.-športový klub? Ďakujem.
hanelie
23.06.09,08:22
práve v tejto výročnej správe je zahrnutá aj správa o hospodárení

napr. ste športový klub

1. organizácia športového podujatia - futbalový zápas dorastencov - získané zdroje na podujatie - dobrovoľné príspevky aktivistov - použité na účely - nákup dresov - atď, atď

táto výročná správa sa zverejňuje napr. v klube, kde fungujete, alebo na iných verejných miestach - ak také máte k dispozícií - napr mesto vám môže poskytnúť priestor na verejných nástenkách
jeso
12.02.10,20:26
§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk 99 581, 76 eura, (Táto zmena nadobúda účinnosť 1. marca 2009)
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
:)

chcem sa spýtať, či obe podmienky musia byť splnené súčastne
jeso
14.02.10,18:34
chcem sa spýtať, či obe podmienky musia byť splnené súčastne

JU môže OZ viesť ak ak nepodnikajú a ak ich príjmy ...

V zákone sa píše, že pokiaľ občianske združenie nepodniká "a" jeho obrat neprekročil určitú čiastku, takže podmienky by mali byť splnené obidve naraz.
[vie niekto odpovedať ako to je ? musia byť podmienky splnené súčastne

alebo môže byť aj JU ak OZ podniká ale jeho príjmy sú nižšie ako 99 581,76 EUR
dakujem
Monika C.
15.02.10,06:10
Je vediem JÚ v OZ pritom nepodnikajú ale majú príjem pod hranicou. Podľa mňa kým nemáš ten príjem kľudne môžeš viesť jednoduché účtovníctvo ale DP odovzdávaš PO.
Kavi
20.02.10,15:27
Dobry den, chcem poprosit o radu. Nase OZ v roku 2009 malo len clenske prispevky a nejake financne dary (vklady priamo na ucet - bez zmluv). Jeden prijem na zaklade zmluvy o reklame, kedy nam firma dala peniazky na usporiadanie jednej akcie, na akcii vysela ich reklama. Bola to jednorazova zalezitost.
Je nase OZ-tko povinne podat danove priznanie za rok 2009? Vopred dakujem za Vase rady. OZ-tko vzniklo v r. 2009, idem robit prvykrat UZ, nemam s tym skusenosti. Dakujem.
Martina
BRK
24.02.10,19:53
Dobrý deň,
ja sa chcem spýtať na výkazy pre OZ za rok 2009, ktoré vedie jednoduché účtovníctvo. Na stránke daňového riaditeľstva sú výkazy iba za rok 2008, aké výkazy dávate pre OZ, ktoré vedie JU za rok 2009?
Ďakujem, Katarína
victoria
25.02.10,14:55
Účtovné výkazy za rok 2008 a 2009 pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania a vedú účtovníctvo v sústave jednoduchého účtovníctva
BRK
25.02.10,19:55
Ďakujem pekne, super. Predpokladám, že tak ako aj v iných výkazoch, tak aj v týchto výkazoch sa uvádzajú údaje v celých €.
ego.mc
25.02.10,23:14
Áno, v celých €.
BRK
26.02.10,07:03
Áno, v celých €.


Ďakujem.
andre.a
01.03.10,14:47
chcela by som niekoho poprosit o odpoved.
mame zalozenu NO a aj bankovy ucet, chcem sa popytat: Stala sa totiz taka vec ze bolo z tohto uctu uhradene cosi co do NO nepatri - je mozne to hodit potom na ucet Osobna spotreba?
prosim poradte mi ja len zacinam robit ucto
Velka vdaka
ego.mc
01.03.10,16:53
Osobnú spotrebu môže mať iba SZČO vo svojom účtovníctve.
NO je ale právnická osoba.
Ak ste uhradili niečo za niekoho, skúste to riešiť ako pôžičku.
Viera 2
06.03.10,10:31
Vie niekto poradiť, ktorý je výkaz NO Úč 1-01 je správny a aktuálny? V príspevku 109 je výkaz, ktorý sa nachádza takmer všade na nete, avšak pri googlovaní som našla na drsr vzor a ten sa v časti "výdavky" líši jednak zložením výdavkov, jednak číslovaním riadkov. www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/.../nouc1_06.pdf Mimochodom, v tlačivách na drsr mi pri oboch druhoch výkazov (i 1-01 i 2-01) otvorí iba výkaz o majetku a záväzkoch. Dúfam, že chyba je iba v mojom "prijímači" a že niekto poradí :)
ego.mc
06.03.10,13:36
Správne a aktuálne sú tie zo stránky DRSR.
Treba to stiahnuť do počítača, rozbaliť a súbor otvoriť v exceli.
Sú tam oba výkazy.
januš1
20.01.11,07:23
Dobrý deň,
vedeli by ste mi prosím niekto poradiť ohľadom občianskeho združenia založeného na správu cca 20 garáží? Združenie je neziskovou organizáciou a jeho jediným zdrojom príjmov sú pravidelné príspevky členov. Predseda združenia vedie počas roka peňažný denník a po skončení roka spracúva pre členov sumárne vyúčtovanie príjmov a výdavkov, kde je prehľadne popísaný celý predchádzajúci rok. Daňové priznanie nie je potrebné podávať (úroky na účte sú zdaňované zrážkovou daňou). Má však združenie aj v takom prípade povinnosť zostaviť účtovnú závierku a vyplniť výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch? Za každú odpoveď vopred ďakujem.
BRK
20.01.11,07:57
Dobrý deň,
ja tiež robím OZ na správu garáži, OZ vedie JU ale správu vykonáva externá frima, ktorá robí správu vrátane vyúčtovania. Detto nemajú iné príjmy, ktoré by podliehali dani. Za toto OZ na konci roku podávam aj daňové priznanie aj výkazy. Ja vychádzam z usmernenie drsr, link prikladám nižšie - inak to neviem priložiť - hoci sa týka SVB, je to podľa mňa veľmi príbuzné. Na str. 6 tohto usmernenia sa píše, že ... citujem
"ak spoločenstvo dosiahne v zdaňovacom období príjmy, ktoré sú predmetom dane, napr. príjmy za výkon správy bytov (aj keď sú podľa § 13 ods. 2 písm. d/ zákona o dani z príjmov oslobodené od dane), ďalej napr. príjmy z predaja majetku, z reklám a pod., je povinné podať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby."
Neviem či to chápem správne, ja som si to stiahla aj na OZ, hoci v zákone o DzP sa píše o bytoch ...
ale v rámci príjmov OZ sú aj príjmy za výkon správy (majitelia garáži platia v rámci zálohových predpisov aj poplatok za výkon správy), preto podávam daňové priznanie.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
januš1
20.01.11,10:53
Ďakujem za odpoveď, myslím si však, že daňové priznanie v našom prípade podávať naozaj netreba. Čo sa týka výkazov, zo zákona o účtovníctve mi to vychádza tak, že bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme povinnosť podávať daňové priznanie, účtovnú závierku by sme mali zostaviť vždy (§ 6 ods. 4 a § 17).
ANEM
24.01.11,09:54
Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.
a_je_to
25.01.11,19:43
Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.

...odpovedané .... http://www.porada.sk/t120354-p4-obcianske-zdruzenie.html#post1631989
ibiza
20.03.13,08:41
Zdravím, neviem či je táto téma ešte aktívna, ale tak skúsim. Mám jedno občianske združenie, ide o športový klub. Doteraz stále viedli jednoduché účtovníctvo. Majú príjmy z 2%, nejaké členské príspevky a štartovné z pretekov. To by bolo v poriadku. Ale Prenajímajú strelnicu (ide o strelecký klub) rôznym zložkám napr. PZ alebo colníkom a pod. Za to majú príjem. Taktiež v priestoroch strelnice sa zriadil bufet (prevádzkovateľom je iný živnostník) a síce neplatí za prenájom, ale prepláca klubu energie, ktoré mu klub vyfakturuje. Musí viesť klub tým pádom podvojné účtovníctvo? Prípadne musí mať živnosť?