Zavrieť

Porady

Zdanenie príjmov neziskovej organizácie

Účtujem neziskovú organizáciu v JU, ktorá mala doposiaľ príjmy len z členských príspevkov. No v r.06 rošírila svoju činnosť dodatkom v štatúte o vzdelávacie podujatia,vydávanie a distribúciu odb. a edukačnej literatúry.
ZA rok 2006 vydali odb.liter. a uskutočnili niekoľko vzdelávacích programov.No a výsledok je, že z každého podujatia máme zisk.

Podľa toho čo som tu čítala tak mala by som urobiť nasledovné:
príjmy z ktorých sa dosahuje zisk zdaniť
od roku 2007 začať viesť PU

Vie mi niekto na to odpovedať?
Usporiadat
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

ak nemáš príjmy vyššie ako 300.000,- tak, potom všetky príjmy a výdavky sa vykazujú v DP ako oslobodené
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

V prvom rade pokiaľ chceš príjmy z reklamy zdaňovať a považovať ich za podnikateľskú - zdaňovanú činnosť neziskovej organizácie musíš mať na tento druh činnosti živnostenské oprávnenie. Pokiaľ nemáte živnostenský list na reklamnú činnosť nemôžete ju považovať za podnikateľskú zdaňovanú činnosť a všetky príjmy a náklady súvisiace s hlavnou činnosťou organizácie teda usporadúvanie kultúrnych podujatí budú príjmy oslobodené od dane a náklady k nim prislúchajúce budú nedaňové náklady (alebo PNZD a VNZD). Väčšina podobných zmlúv v takýchto prípadoch býva postavená tak, že niekto daruje príspevok na danú akciu a za to považuje protislužbu v podobe umiestnenia loga na vstupenke. Ale potom to nie je podľa mňa dar, nakoľko keď niekomu niečo darujem nemôžem za to požadovať protislužbu. Predpokladám, že toto bol váš prípad, že vám niekto daroval peniaze a vy ste mu to vyfakturovali spätne ako reklamu na vstupenkách aby si to mohol dať do nákladov. Potom ale ani predmetný príjem nemôžeme považovať za dar a teda oslodobený ale ako príjem zdaňovaný a vy by ste sa mali registrovať na živnostenskom a daňovom úrade a založiť si živnosť na reklamné služby. To je môj názor, neviem čo si myslia ostatní.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Kvetka, posli mi cez SS e-mailovu adresu a poslem ti vzor danoveho priznania aj s navodom pre neziskovku ktora ma prijem z reklamy.
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

ahoj, nedalo by sa to priznanie prilepit alebo vlozit sem?
pripravujem ucto pre nadaciu, sice nemame prijem z reklamy ale mame prijem z vkladov na ucte, nakolko sme pocas roka mali na ucte vyssiu hotovost, uroky boli za rok cez 40 tis. Sk. banka nam zrazila urok, a teraz by sme chceli podat DP aby nam DU vratil dan z tychto urokov.

uz mam nieco pripravene ale neviem ci dobre, urobila som nasledovne:
DP pre PO
riadok 100 - 40,184 (iba urok, nedavala som sem poskytnute dary)
riadok 230 - 40,184
zaklad dane - 0

suma preddavku §43, riadok 830 - 7,621

danovy preplatok - 7,621

dana
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Uz som vysvetlovala v minulych prispevkoch ze nemozem predmetny material uplne verejne prilepit nakolko sa jedna o autorsku pracu a skoliaci material pre skolenia, ktore organizujeme ale rada pomozem sukromne na poziadanie, s tym problem nemam. Keby to bolo moje autorske dielo, tak nemam preco to verejne neumiestnit na poradu. Aj ja uctujem aj nadaciu a co sa tyka urokov na ucte tie sa povazuju za danovo vysporiadane, takze neviem ci uspejes s umyslom aby vam ich danovy urad vratil. Je to ine u fyzickych osob, ktore si vratenie urokov narokuju v ramci prijmov, ak neprekrocili nezdanotelnu ciastku, ale pokial viem, u neziskovych organizacii sa zrazena dan z urokov na ucte povazuje za danovo vysporiadanu a ani sa neuctuje na ucet 341xxx ako u podnikatelskych subjektov ale na ucet 591xxx.
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

aj tak dakujem, toto som nikde takto napisane nenasla, ale idem dat toto priznanie este pozriet jednej danovej poradkyni a potom uvidim co mi povie.
prajem pekny "jarny" den :-)
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

tak ako píše victoria, jedine u NO je daň z úrokov vysporiadaná a účtuje sa priamo na účet 591, v DP na r. 130 sa uvádza daň z úrokov zrazená z bežného účtu a na r. 240 prijaté úroky
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

Prosím o radu,
účtujem občianske združenie, doteraz sme mali príjmy nepresahujúce hranicu 300 000,- Sk - nebola povinnosť podávať DP.
Ako je to v roku 2007? Budeme mať príjmy 2 % z daní, členské príspevky, nejaké sponzorstvo, fakturácia za práce /upratovacie práce, maľovanie .../, všetko do 300 000,- Sk.
1. Čo pre nás vyplýva, ak budeme mať príjem do 300 000,-
2. Čo pre nás vyplýva, ak príjem presiahne 300 000,-
Podotýkam, že uvedená činnosť je zakotvená v ŽL a v stanovách máme bod, že môžeme podnikať.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

To pre vas znamena ze prijmy z 2% asignacii dane, clenske a prispevky a dary ostanu nadalej prijmami ktore nie su predmetom dane a oslobodenymi prijmami a vsetky ostatne prijmy ktore sa tykaju podnikatelskej zdanovanej cinnosti budete zdanovat. odpada koeficientovanie voci nezdanitelnym 300 000 sk a vy budete mat z pripadneho zisku povinnost odviest dan.
0 0
straposko straposko

straposko je offline (nepripojený) straposko

Som obyčajné dievča, ktoré ma rado pohyb a život okolo seba. Rada sa stretávam s novými ľuďmi, od ktorých je čo "pochytať" ...viac
ahoj, môžem sa aj ja niečo spýtať ohľadom zdaniteľných príjmov?Tiež robím prvý krat DP za PO. Sme cirkevná organizácia. A väčšina naších príjmov su kostolné zbierky a dary.Tieto su oslobodené však.Ani sa nezarátavajú do predmetu dane?Potom mame aj nieake tržby z prenájmu a predaja HIM a výnosy z precenenia akcii - tieto už sú zdaniteľné?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

No pravdu povediac specifika cirkevnej organizacie uplne neovladam, ale vychadzajuc zo zasad pre neziskove organizacie, zbierky a dary su prijmami ktore nie su predmetom dane a tie ostatne - pri predaji HIM treba zdanovat len v pripade ze tam je rozdiel medzi PC a OC, prenajom neviem co blizsie prenajimate ale asi zdanitelne a vynosy z precenenia akcii tak to som si nie vobec ista :-(
0 0
straposko straposko

straposko je offline (nepripojený) straposko

Som obyčajné dievča, ktoré ma rado pohyb a život okolo seba. Rada sa stretávam s novými ľuďmi, od ktorých je čo "pochytať" ...viac
aj tak ti ďakujem =) za podporu. Zasa mam jasnejšie v niektorých veciach. Prenajímame budovu. Ale rocne za to dostaneme len cca 70 000,-
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
straposko Pozri príspevok
aj tak ti ďakujem =) za podporu. Zasa mam jasnejšie v niektorých veciach. Prenajímame budovu. Ale rocne za to dostaneme len cca 70 000,-
Účtujem cirkevnú organizáciu. Prijem z prenájmu účtujem ako POZD, k nim prisluchajúci odpis z budovy je VOZD, oprava a údržba VOZD, mzda údržbára VOZD. Predaj budovy pozri § 12 ods 2 zákona o daniach z prijmov. Cila
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Po prvykrát som robila DP pre neziskovú org. a mám obavy,že som to neurobila dobre,účtovala som to v JÚ.
mali príjem z čl.prísp, 2% dane to by malo byť Nez.príjem, ale problém mám s dotáciami resp. ÚP refunduje mzdu dvom pracovníčkam a všetky odvody a to som tiež dala do nezd. príjmu a výd. do NV a mám pocit,že to bude ZP a oproti tomu to načo sú určené bude OV
daňovo mi to vôbec nezmení nič, ale rada by som to dala do poriadku nemám z toho dobrý pocit preto Vás veľmi pekne prosím o pomoc a ak mi victoria
môže poslať cez @ ten vzor veľmi by mi to pomohlo
za pomoc vopred ďakujem
prajem príjemnú nedeľu
Anik
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Jasne ze moze len jej musis poslat e-mailovu adresu :-)
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Victoria srdečne ďakujem
prajem všetkým dobrú noc
Anika
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať