Tinka.ba
15.03.08,03:28
Ahojte, 14.03. mi po neprijemnom kolonoskopickom vysetreni diagnostikovali Ulceroznu Kolitidu a nasadili mi liecbu Salofalkom. Nie som si ale ista, ci toto ochorenie u mna doktor dobre diagnostikoval. Nakolko, som mala "iba" 3 tyzdne obrovske mnostvo krvi v stolici bez hlienov/z toho len 4dni riedku stolicu/, bez bolesti, krcov, nutnosti na vracanie, bez straty hmotnosti, teploty, chuti do jedla, plynatosti...Chcem Vas teda poziadat o Vase prispevky a rady. A pokial mate toto ochorenie-ako sa Vam s tym zije(ja viem, ze urcite nie dobre, ale chcem vediet, ako ste to psychicky znasali, ake zmeny a obmedzenia Vam toto ochorenie vo Vasom zivote prinieslo, aby som sa mohla na to psychicky pripravit) a ake pripravky okrem klasickych liekov Vam pomohli. Za kazdy ohlas budem velmi vdacna a velmi Vam dakujem. S pozdravom Tina
Zoltán Kovács
15.03.08,11:14
tina1
15.03.08,13:16
Bratanec kolitídy:

http://www.porada.sk/t29212-m-crohn.html

:Dpotvora:D vie potrapit:rolleyes:
Zoltán Kovács
15.03.08,14:18
:Dpotvora:D vie potrapit:rolleyes:
Ajjaj, a ako! :D
lepka
17.03.08,22:56
Pri ulceróznej kolitiíde je liečba Salofalkom určite tip-top a pri kolonoskopii sa nepomýlil,on to tam vidí,tá liečba bude trvať určite dlhšie,prvý cyklus liečby trvá asi 3-mesiace a potom sa to lieči resp.preliečuje tak isto Salofalkom ale v nižších dávkach.Po troch mesiacoch ti budú robiť buď rektoskopiu,alebo znova kolonoskopiu,aby videli či sa to tam nedrží,niekdy to spôsobuje Helicobakter,niekedy rôzne baktérie(Shigella) a niekedy sa nevie čo to spôsobuje a rado sa to vraj vracia,hlavne keď nevedia z čoho to tam je a ozaj pikoška ku Crohnovej chorobe,niekde som čítala,že ju majú iba ľudia,ktorý mali kiahne,ale súvislosť zatiaľ nezistili.Ten kto nemal kiahne nemá ani Crohnovu chorobu-100%.Nebolo by super keby zaočkovali proti kiahňam a zároveň proti Chrohnovi?:)
Zoltán Kovács
17.03.08,23:15
Pri ulceróznej kolitiíde je liečba Salofalkom určite tip-top a pri kolonoskopii sa nepomýlil,on to tam vidí,tá liečba bude trvať určite dlhšie,prvý cyklus liečby trvá asi 3-mesiace a potom sa to lieči resp.preliečuje tak isto Salofalkom ale v nižších dávkach.Po troch mesiacoch ti budú robiť buď rektoskopiu,alebo znova kolonoskopiu,aby videli či sa to tam nedrží,niekdy to spôsobuje Helicobakter,niekedy rôzne baktérie(Shigella) a niekedy sa nevie čo to spôsobuje a rado sa to vraj vracia,hlavne keď nevedia z čoho to tam je a ozaj pikoška ku Crohnovej chorobe,niekde som čítala,že ju majú iba ľudia,ktorý mali kiahne,ale súvislosť zatiaľ nezistili.Ten kto nemal kiahne nemá ani Crohnovu chorobu-100%.Nebolo by super keby zaočkovali proti kiahňam a zároveň proti Chrohnovi?:)

UC a MC sú tzv. nešpecifikované zápalové ochorenia tráviaceho traktu. A práve preto, že nepoznajú presnú príčinu prepuknutia ochorenia nedá sa liečiť. Len udržiavať v kludovom štádiu. Je to doživotna choroba, s ktorou sa dá tak isto žiť plnohodnotný život.
Tinka.ba
21.03.08,12:46
V prvom rade dakujem za komenty - prispevky - Lepka, Smith, Tina;) Pretoze, ked som sa spytala doktora, co to je za chorobu, tak mi povedal, ze si o tom mam precitat na internete..:mee: co som vlastne aj urobila, ale nemam skoro ziadne z priznakov tejto choroby.. Ja mam ist buduci tyzden na kontrolu, co sa mi vobec nepaci, lebo nechcem, aby mi nekto pozeral do zadku a ked mam byt na to dozivotne odkazana..:mad: a napr. co sa tyka stravovania, stravujete sa ako predtym? Pan Doktor, mi sice pri odchode dal nejaku brozurku o nejakej diete, ale pochopila som to tak, ze je to velmi individualne a tak, ked mi to nic nerobi, tak jem ako vzdy vela cokolady, mastneho, koreneneho, pijem kolu atd...;)Co sa tyka tych kiahni, tak tie som v detstve absolvovala a ja som sa zas docitala, ze vyznamnym spustacom tejto choroby je aj fajcenie..
BXLmiami
22.03.08,05:07
Koľko máš rokov Tinka?Ani ja nechcem aby som mala ....chorobu,ale od chcenia alebo nechcenia to nezávisí.Teš sa,že máš chorobu s ktorou sa dá žiť a nie takú,ktorá ťa do pol roka zabije.Máš vlastne šťastie.
Domáca
26.03.08,07:12
Tinka, je síce pravda, že s touto chorobou sa žiť dá, ale nie plnohodnotne. Ja sa liečim od 2002, v 2005 som bola operovaná a od minulého roka mám znova problémy.Môj lekár už vyskúšal všetko možné ale len so slabým efektom. Rozhodla som sa pre alternatívnu liečbu a nechcem to zakríknuť - od januára mám len minimálne problémy. Začala som užívať potravinové doplnky a hnačku mám len vtedy, keď jem mliečne výrobky.
funny10
26.03.08,07:47
poradím ti fórum http://forum.crohnclub.sk/
nájdeš tam info o všetko, chodia tam veľmi dobrí ľudia, poradia ti. ja síce nemám MC ani UC ale tiež ma podržali a poradili mi :)
Tinka.ba
26.03.08,14:36
BXLmiami - Ved hej, ja to tak aj beriem, ale kazda minca ma dve strany. 1, sice to nie je smrtelna choroba 2, ale moze to v nu prerast, aspon tak to tvrdil lekar mojej mame.. V kazdom pripade treba s tym bojovat a prisne dodrziavat liecbu. Ja mam za tyzden 20, ale nic by sa nestalo, keby UC pockala este aspon 5 rokov..:rolleyes:
Domáca - to ma mrzi, ze uz si si tolko kvoli tejto chorobe pretrpela. Sice Ti nemozem popriat "skore uzdravenie", ale prajem Ti, aby sa Ti tato choroba co najvia minimalizovala. A nesposobovala Ti do buducnosti nejake vyrazne problemy..:) Ja tiez planujem navstivit jedneho skveleho homeopata, ktory mi uz v minulosti pomohol... Tak keby ma cistou nahodou zazracne vyliecil, tak dam echo...:cool:
funny10 - dakujem za info, pojdem sa tam mrknut;)
Zoltán Kovács
26.03.08,14:43
V prvom rade dakujem za komenty - prispevky - Lepka, Smith, Tina;) Pretoze, ked som sa spytala doktora, co to je za chorobu, tak mi povedal, ze si o tom mam precitat na internete..:mee: co som vlastne aj urobila, ale nemam skoro ziadne z priznakov tejto choroby.. Ja mam ist buduci tyzden na kontrolu, co sa mi vobec nepaci, lebo nechcem, aby mi nekto pozeral do zadku a ked mam byt na to dozivotne odkazana..:mad: a napr. co sa tyka stravovania, stravujete sa ako predtym? Pan Doktor, mi sice pri odchode dal nejaku brozurku o nejakej diete, ale pochopila som to tak, ze je to velmi individualne a tak, ked mi to nic nerobi, tak jem ako vzdy vela cokolady, mastneho, koreneneho, pijem kolu atd...;)Co sa tyka tych kiahni, tak tie som v detstve absolvovala a ja som sa zas docitala, ze vyznamnym spustacom tejto choroby je aj fajcenie..

Pri podozrení na UC alebo MC je to najhoršie čo môžeš robiť.
Zoltán Kovács
26.03.08,14:47
Tinka, je síce pravda, že s touto chorobou sa žiť dá, ale nie plnohodnotne. Ja sa liečim od 2002, v 2005 som bola operovaná a od minulého roka mám znova problémy.Môj lekár už vyskúšal všetko možné ale len so slabým efektom. Rozhodla som sa pre alternatívnu liečbu a nechcem to zakríknuť - od januára mám len minimálne problémy. Začala som užívať prípravky od ***** a hnačku mám len vtedy, keď jem mliečne výrobky.

Je to vždy individuálne. Ja našťastie žijem plnohodnotný život s MC. Chorobu mám už 12 rokov, som po operácii. Od operácie mám minimálne problémy. Pravideľne chodím na kontroly, snažím sa dodržiavať dietu, ktorú som asi 2 roky skúšal, kým som zistil čo môžem a čo nie.
K môjmu zdrav.stavu. 1/2 roka po operácii ( v r. 2002) ma chceli zaradiť do výskumu nových liekov, ktoré vynašli v USA. Primár interného odd. Ružinovskej nemocnice ma pozval na pohovor, či sa nechcem zúčastniť. Priniesol som zo sebou výsledky, a po preskúmaní vyhlásil, že bohu žial nemôžu ma zaradiť, nakoľko som "príliš" zdravý na moju diagnózu, a tým pádom výsledky by neboli relevantné.
tina1
26.03.08,15:50
Je to vždy individuálne. Ja našťastie žijem plnohodnotný život s MC. Chorobu mám už 12 rokov, som po operácii. Od operácie mám minimálne problémy. Pravideľne chodím na kontroly, snažím sa dodržiavať dietu, ktorú som asi 2 roky skúšal, kým som zistil čo môžem a čo nie.
K môjmu zdrav.stavu. 1/2 roka po operácii ( v r. 2002) ma chceli zaradiť do výskumu nových liekov, ktoré vynašli v USA. Primár interného odd. Ružinovskej nemocnice ma pozval na pohovor, či sa nechcem zúčastniť. Priniesol som zo sebou výsledky, a po preskúmaní vyhlásil, že bohu žial nemôžu ma zaradiť, nakoľko som "príliš" zdravý na moju diagnózu, a tým pádom výsledky by neboli relevantné.
Tiez som bola zaradena do programu, len akosi nemam odvahu odhodlat sa.
:rolleyes:
Zoltán Kovács
26.03.08,16:18
Tiez som bola zaradena do programu, len akosi nemam odvahu odhodlat sa.
:rolleyes:

Ja som aj chcel, len oni ma nechceli. :D

Zastávam názor, že potrebujem prežiť vždy nasledujúcich 5 - 10 rokov čo najmenšími komplikáciami, a počas tej doby veda určite pokročí natoľko, že vynajdú nový spôsob liečby.
tina1
26.03.08,16:41
Ja som aj chcel, len oni ma nechceli. :D

Zastávam názor, že potrebujem prežiť vždy nasledujúcich 5 - 10 rokov čo najmenšími komplikáciami, a počas tej doby veda určite pokročí natoľko, že vynajdú nový spôsob liečby.
Ide o narocnu liecbu ktorej je uspesnost 50-60%. Zvazil by si aj tak?
Zoltán Kovács
26.03.08,16:44
Ide o narocnu liecbu ktorej je uspesnost 50-60%. Zvazil by si aj tak?

Myslím, že áno. Horšie na tom nemôžem byť ako som bol pred operáciou. (perforácia hrubého čreva).
tina1
26.03.08,16:56
Myslím, že áno. Horšie na tom nemôžem byť ako som bol pred operáciou. (perforácia hrubého čreva).
U mna je momentalne tiez neporovnatelne zlepsenie, preto aj vaham. Pred par rokmi by mi bolo jedno co sa bude diat, len aby bolo lepsie.
Ta liecba, kt. mam podstupit nie celkom suvisi s ochorenim criev, ale moze mat vplyv na celkovy zdrav. stav
Zoltán Kovács
26.03.08,17:04
U mna je momentalne tiez neporovnatelne zlepsenie, preto aj vaham. Pred par rokmi by mi bolo jedno co sa bude diat, len aby bolo lepsie.
Ta liecba, kt. mam podstupit nie celkom suvisi s ochorenim criev, ale moze mat vplyv na celkovy zdrav. stav

U mňa išlo vyslovene o liečbu MC, preto som sa chcel zúčastniť.
tina1
26.03.08,17:45
Myslím, že áno. Horšie na tom nemôžem byť ako som bol pred operáciou. (perforácia hrubého čreva).
Myslim, ze si asi rozhodnejsi. Ja v novych metodach trocha /dost/ vaham.
Zoltán Kovács
26.03.08,17:47
Myslim, ze si asi rozhodnejsi. Ja v novych metodach trocha /dost/ vaham.

Áno je to v povahe človeka.
funny10
26.03.08,20:48
u vás je aspoň možnosť liečenia aj ked to tiež samozrejme nie je žiadna výhra. poznám dosť ľudí aj s UC aj s MC len s mojou chorobou nie :D:(
Tinka.ba
26.03.08,23:14
Pri podozrení na UC alebo MC je to najhoršie čo môžeš robiť.
Tak co mam prosim Ta robit?
tina1
27.03.08,08:12
V prvom rade dakujem za komenty - prispevky - Lepka, Smith, Tina;) Pretoze, ked som sa spytala doktora, co to je za chorobu, tak mi povedal, ze si o tom mam precitat na internete..:mee: co som vlastne aj urobila, ale nemam skoro ziadne z priznakov tejto choroby.. Ja mam ist buduci tyzden na kontrolu, co sa mi vobec nepaci, lebo nechcem, aby mi nekto pozeral do zadku a ked mam byt na to dozivotne odkazana..:mad: a napr. co sa tyka stravovania, stravujete sa ako predtym? Pan Doktor, mi sice pri odchode dal nejaku brozurku o nejakej diete, ale pochopila som to tak, ze je to velmi individualne a tak, ked mi to nic nerobi, tak jem ako vzdy vela cokolady, mastneho, koreneneho, pijem kolu atd...;)Co sa tyka tych kiahni, tak tie som v detstve absolvovala a ja som sa zas docitala, ze vyznamnym spustacom tejto choroby je aj fajcenie..
Tinka.ba, vzdy je nejaka moznost, v prvom rade treba chciet a zacat riesit problemy, kym nasledky nepridu do takeho stadia, ze ta to prinuti.
U mna boli problemy od malicka a okrem UC mi zistili aj celiakiu dost neskoro. Potom robi clovek vsetko mozne aj nemozne, aby mu bolo lepsie.
To stravovanie beriem ako zivotny styl, ktory mi naviac pomaha.
Treba si urcit priority a zvazit co je pre mna dobre.
Prajem vela zdravia
BXLmiami
27.03.08,08:58
No,vyzerá,že si budeš musieť vybrať dievča.Túto chorobu máš na celý život a musíš sa s tým vyrovnať.A čím prv tým lepšie.Homeopat nech je akýkoľvek skvelý Ti bude vedieť pomôcť dať chorobu do kľudového štádia,ale nie vyliečiť ju.A bez diety to nepôjde či bude homeopat pracovať alebo nie.Takže budeš musieť urýchlene dospieť,zodpovedne sa postaviť k životu,chorobe a diete,alebo budeš protestovať a pokračovať v čokoládach a pikantných jedlách a žiť nie veľmi závideniahodný život s častými celkovými hormonálnymi liečbami a nemocnicou.Prepáč,je to asi povedané tvrdo,ale pravdivo.
grofana
28.03.08,17:16
Ahojte.
Nedá mi podeliť sa s Vamio svoje skúsenosti.
Po 13. rokoch neliečeného stavu, ktorý mi sem tam narobil prehliadnku WC aj 50x denne som skončila v nemocnici. Samozrejme kolonoskopia ma neobišla. Nakoľko som chorobu dlho zanedbávala mám postihnuté celé hrubé červo.
No stretla som milých ľudí z mojej profesie, ktorý sa zaoberajú reflexnou terapiou a doporučili mi následovné: 2 fľaštičky tinktúry z kopretiny rimbaby a piť 2 týždne čaj z nátržníka strieborného+ pravidelná stimulácia chodidiel. Nakoľko som masérka táto oblasť ma veľmi zaujímala a rozšírila som svoje aktivity aj o RT. Teraz sú tomu už 4 roky čo som bez príznakov čiže bez hnačiek, bez prímesí tmavej krvi a hlienu v stolici. Spomínam tmavú krv lebo tá vychádza z vnútra čreva. Dôležité je mať kľudnú myseľ, byť bez stresu.
Vedzte všetko sa dá naučiť ak človek chce, veď ruka ktorá Vám najviac pomôže začína práve na Vašom ramene.
Veľa úspechov pri zdolávaní hory pod názvom Ulcerózna kolitída.
A milým pozdravom.
Anka :)
mamina h.
28.03.08,18:05
.....Pravideľne chodím na kontroly, snažím sa dodržiavať dietu, ktorú som asi 2 roky skúšal, kým som zistil čo môžem a čo nie.....
ahoj smith, prosim ta, potrebovala by som taku dietu, o ktorej pises, aby som zistila co posobi negativne, nevies nejaky zdroj poradit? moj priatel ma UC asi 3 roky, berie dennodenne penthasu a ked sa mu objavia priznaky (cca kazde 3-5 mesiacov), tak mu nasadia entocord...
on vela pracuje, trochu na to kasle, musim to zobrat do svojich ruk :cool:, vdaka za tip
Zoltán Kovács
28.03.08,18:13
ahoj smith, prosim ta, potrebovala by som taku dietu, o ktorej pises, aby som zistila co posobi negativne, nevies nejaky zdroj poradit? moj priatel ma UC asi 3 roky, berie dennodenne penthasu a ked sa mu objavia priznaky (cca kazde 3-5 mesiacov), tak mu nasadia entocord...
on vela pracuje, trochu na to kasle, musim to zobrat do svojich ruk :cool:, vdaka za tip

Konkrétne typy ti neviem dať, práve preto, že je to veľmi individuálne. Napríklad mám známu, ktorá je vyslovene alergická na mlieko a mliečne výrobky. Ja zase môžem. Takže viem si nahradiť vápnik, ktorý hormonálne tabletky vyplavujú z organizmu. Alebo ja môžem aj paradajkové výrobky, tá známa nie. Na ňu paradajka pôsobí ako štartovač príznakov.......

Ale napríklad dusenou hydinou a rybou nič pokaziť nemôžeš. Potom aj so zeleninou dusenou, ale pozor strukoviny nie. Nadúvajú. Na zeleniny mám dobré pravidlo, všetko čo sa začína na písmeno "k" je zakázané (kel,kareláb, kapusta), a potom aj stukoviny. Pôsobujú plynatosť črevného systému.

Lahké polievky, ako slepačia, zeleninová. Potom rôzne cestoviny (nie kysnuté cesto) na milion spôsobou. Treba zapojiť fantáziu.

Pečivo biele, ale nie čerstvé. Najlepšie odležané aspoň jeden deň.

Z bilinkových čajov: nechtíková, dubová kôra.
mamina h.
28.03.08,18:22
Konkrétne typy ti neviem dať, práve preto, že je to veľmi individuálne. Napríklad mám známu, ktorá je vyslovene alergická na mlieko a mliečne výrobky. Ja zase môžem. Takže viem si nahradiť vápnik, ktorý hormonálne tabletky vyplavujú z organizmu. Alebo ja môžem aj paradajkové výrobky, tá známa nie. Na ňu paradajka pôsobí ako štartovač príznakov.......
ja som skor myslela, ci nepoznas postup, ako prist nato, co sa moze a co nie;
ja som predtym pochopila, ze o niecom takom hovoris, ze si robil nejaku velni dlhu dietu na zaklade ktorej si to zistil...
Zoltán Kovács
28.03.08,18:25
ja som skor myslela, ci nepoznas postup, ako prist nato, co sa moze a co nie;
ja som predtym pochopila, ze o niecom takom hovoris, ze si robil nejaku velni dlhu dietu na zaklade ktorej si to zistil...

Nie, je to o tom, že musíš skúšať, aké jedlo čo s tebou urobí. Inak na to sa nedá príjsť. Bohu žiaľ.
tina1
28.03.08,18:36
Ja to robim aj vylucovacou metodou - tj. v pripade komplikacii urobit si podrobny zoznam co som jedla tento den a postupne to vylucit. Je to niekedy zdlhave, ale inak na niektore veci neviem prist.
mamina h.
28.03.08,18:55
Nie, je to o tom, že musíš skúšať, aké jedlo čo s tebou urobí. Inak na to sa nedá príjsť. Bohu žiaľ.
reakcie su take rychle? jemu sa stav zhorsi tak priebezne, pravidelne raz za 2-3-4 mesiace...
tina1
28.03.08,18:58
niekedy su dost rychle
Tinka.ba
29.03.08,00:48
Tak musim sa Vam pochvalit. Vcera som bola zas na kontrole a kolonoskop. vys. Histologia potvrdila, ze mam UC, ale ked som podstupovala zas kolonoskopiu:mad::mad::mad:(bez inekcie, lebo som bola sama a autom), tak mi doktor povedal uzasnu spravu. Liecba mi velmi dobre zabrala a moje crievko, zevraj vyzera velmi zdravo, ako by tam ani nic predtym nebolo. :D:D:D Vdaka tomu, ze sa to velmi skoro podchytilo a podstivo som brala Salofalk som uz z toho skoro vonku - zevraj vo velmi lahkych stadiach je to aj vyliecitelne /doktor tvrdil/. Co sa tyka stravy, oddobril mi aj tu cokoladu;), kedze sa jedna len o tu poslednu cast hrubeho cr. dolnych 12-15cm, potrava by to podla neho absolutne nemala ovplyvnovat. Tak som si za Vas vsetkych uvarila na veceru plneny vyprazany rezen.:) Za mesiac mam ist zas na kolono. dovtedy mam brat lieky ako doteraz. Takze dufam, ze mal Dr. pravdu a sa to strati uplne... Vam teda vsetkym drzim palce, nech ste na tom podobne. Aj ked neviem uplne, co ste si vsetko prezili (operacie, hnacky - tie som skoro vobec nemala a pod.)Je to urcite pre Vas velky zaberak na psychiku, takze Vam drzim palceky a prajem hrozne vela zdravia(co si clovek ani nevazi, ked ho ma..)
Domáca
31.03.08,12:41
Zo srdca Ti gratulujem, Tinka. Určite nikto z nás si nezaslúži túto chorobu ale
najmenej zo všetkých dvadsaťročné stvorenie. Máš nárok piť colu a jesť rezne a čokoládu a tancovať na diskotékach. Držím Ti palce a želám Ti, aby si nikdy nezažila to, čo my, niekoľkoroční UC -čkári.Veľa zdravia !
Tinka.ba
03.04.08,14:28
Dakujem Ti Domaca, si strasne zlata a Tvoja odpoved mi priniesla obrovsky usmev na tvari. Tebe taktiez zelam vela zdravicka a aby sa UC tak casto neozyvala.
Ejkabejka
04.04.08,00:31
Tinka,
ja mam tiez skusenosti s touto chorobou. mne ju diagnostikovali pred 2 rokmi, hoci mozno ju mam dlhsie, len na to nikto neprisiel, lebo som nemala priznaky,ktore su u tejto choroby.Lekar mi nasadil lieky Pentasu. brala som to rok.medzitym som chodila polrocne na kontroly krvi.Lekara som sa opytala, ci mozem lieky aspon na cas vysadit, tak suhlasil. Z vlastnej iniciativy som si nastudovala nejake poznatky z oblasti prirodnych produktov a zacala uzivat mlady zeleny jacmen, aloe vera gel a probiotika. Zo stravy som vynechala mliecne vyrobky, cukor,bielu muku a vsetko z nej vyrobene.Jem hlavne morcacie maso a ryby, zeleninu okrem strukovin. udeniny len velmi zriedka, nepijem alkohol a nefajcim. ale to som nikdy ani nerobila, takze to nebola nejaka zmena :) Uvidim na najblizsej kontrole, ako to bude vyzerat. Tieto jedla mi nerobili velke problemy ani predtym ale zistila som, ze bez nich je mi lepsie. Predtym ma bolieval zaludok, teraz nie. Myslim si, ze u kazdeho je to individualne.Najlepsie si clovek pozna svoje telo a kedze lekari nie su velmi za prirodne produkty, tak si treba poradit. moj osetrujuci lekar povedal, ze tieto produkty su hlavne len drahe ale nepomahaju, len si to vraj clovek namysla. ja mam iny nazor.Nie som zastanca chemickych liekov kym sa da bez nich. prajem vsetko dobre.
mamina h.
06.04.08,20:56
pozeram jednu databazu alternativneho liecitelstva, takze UC:

kategoria 1 (vedecky overene informacie, pozitivne vysledky)
nic!

kategoria 2 (protichodne zavery, nedostatocne alebo ciastocne, zaznamenane urcite prinosy pre UC)
rybi olej, Psyllium, Boswellia serrata (rastlina z Indie), Folic Acid, Probiotics, Enema

kategoria rastliny
aloe vera, lanove semeno, dalej Althea officinalis, Calendula officinalis, Hypericum perforatum, kamilka, Achillea millefolium, Commiphora molmol, Glycyrrhiza glabra

len som to tu narychlo vlozila, zajtra zacnem prekladat :)
hanar
14.04.08,15:16
nikdy som nefajcila a mam UC a maju ju aj mamine 2 sesternice a ja myslim ze dedicnost ma svoj podiel
mamina h.
09.05.08,19:44
dobry vecer, chcela by som sa s vami poradit:

1. ako casto mate pravidelne kontroly u lekara s UC? moj kamarat ich ma raz rocne, zda sa mi to velmi velmi malo, jeho stav je stabilizovany, 3x denne uziva penthasu a v pripade zhorsenia si ma "sam" nasadit druhy liek, ktory si teraz nespomeniem, je to kortikoid, ake su vase skusenosti?

2. viete mi doporucit nemocnicu/lekara v bratislave - odbornika na UC?

vopred dakujem, pekny vikend.
maik
10.05.08,07:39
Môj syn "chytil" pred tromi rokmi UC pred koncom školského roku, nenajedol sa, stresy,... naraz začal hnačkovať, zvraciať, nevedeli sme prečo, dovtedy to nikdy nemal, nie je pravda, že je to dedičné, v rodine nikto UC nemá. Po vyšetrení v nemocnici a pobyte zhruba 2 týždňov, sme mu nasadili gel aloe vera barbadensis miller - tak sa volá odroda, samozrejme znegovalo všetky vedľ.účinky liekov, potom sme mu nasadili ešte Colostrum,
môžem vám povedať, že lekári boli ztoho vedľa, ako rýchlo sa mu stav zlepšil, chodí každý štvrťrok na kontroly, všetky výsledky má veľmi dobré, dávky liekov mu postupne znižovali, teraz raz za čas berie ešte Salofalk, inak pravidelne pije gel Aloe Vera a Colostrum.
Na hnačky, alebo zvracanie už dávno zabudol, teraz už zje okrem vlákniny všetko. Na začiatku UC len dal niečo do úst, hneď to išlo von. Veľa záleži aj akej kvality sú výrobky. Syn používa od nem.spoločnosti, ktorej cieľom sú uzdravení pacienti. Veríme, že za nejaký čas bude všetko v normále, ako pred UC. Inak sú veľmi dobré výsledky aj pri iných nemociach ako sú ekzémy, alergie, astmy,...držím vám palce, aby ste sa tiež čím skôr ztoho dostali.
mamina h.
10.05.08,20:29
Môj syn "chytil" pred tromi rokmi UC pred koncom školského roku, nenajedol sa, stresy,... naraz začal hnačkovať, zvraciať, nevedeli sme prečo, dovtedy to nikdy nemal, nie je pravda, že je to dedičné, v rodine nikto UC nemá. Po vyšetrení v nemocnici a pobyte zhruba 2 týždňov, sme mu nasadili gel aloe vera barbadensis miller - tak sa volá odroda, samozrejme znegovalo všetky vedľ.účinky liekov, potom sme mu nasadili ešte Colostrum....
maik, tvoj syn ma stabilizovany stav a stale chodi na kontroly raz za tyzden? aloe vera a colostrom mas nejaku konkretnu znacku, ktoru kupujes? ako casto to uziva tvoj syn? pripadne ak mas nejake web stranky o tom, tak priloz, dakujem :)
ahaa, ja som namiesto kazdy stvrtrok precitala kazdy stvrtok, cize raz za 1/4 rok, rozumiem
Zoltán Kovács
11.05.08,06:39
dobry vecer, chcela by som sa s vami poradit:

1. ako casto mate pravidelne kontroly u lekara s UC? moj kamarat ich ma raz rocne, zda sa mi to velmi velmi malo, jeho stav je stabilizovany, 3x denne uziva penthasu a v pripade zhorsenia si ma "sam" nasadit druhy liek, ktory si teraz nespomeniem, je to kortikoid, ake su vase skusenosti?

2. viete mi doporucit nemocnicu/lekara v bratislave - odbornika na UC?

vopred dakujem, pekny vikend.

Ad. 1 Ja na kontroly chodím každý mesiac, resp. 1,5 mesiaca. Najdlhšia doba medzi dvoma kontrolami je 2 mesiace. TO, že má sám nasadiť druhý liek pri zhoršení stavu, a ešte k tomu kortikoid (nie je to náhodou Prednison?) tak to je od lekára neobvyklé. Kortikoidy sú hormonálne lieky, ktoré pri nesprávnom užívaní môžu narobiť viac problémov ako osohu.

Ad. 2 Chodím na kontroly do Onkologického ústavu sv.Alžbety na Heydukovu ul. K Doc.MUDr. Peter Mlkvému na gastroenterologické oddelenie v pivnici už vyše 10 rokov. Je vo svojom odbore jeden z najlepších.
mamina h.
11.05.08,06:51
Ad. 1 Ja na kontroly chodím každý mesiac, resp. 1,5 mesiaca. Najdlhšia doba medzi dvoma kontrolami je 2 mesiace......
moc ti dakujem
bonita
13.05.08,09:21
Mozete mi prezradit ti, co ste absolvovali kolonoskopiu ci je to velmi bolestive? Pocula som o anesteze - je to iba injekcia oblbovacka, alebo mozu cloveka uspat? Mam sialeny strach z bolesti ale zrejme sa jej nebudem moct vyhnut, tak zatial len oddalujem navstevu lekara. Mam uz treti tyzden krvacanie pri stolici / iba s 3 dnovou prestavkou/ a zatial to pripisujem hemeroidom, krv je jasna, ale dost vela / takze viem, ze ma po case to krvacanie vystavi/ a vzdy viem ked ma pichne na jednom mieste v konecniku, ze pojde aj krv. Stolicu mam normalnu, predtym kazdy den po kave, teraz obcas kazdy druhy, ale snazim sa jest tak aby bola denne. No beriem uz 1 a pol mesiaca Reductil a tam je pisane, ze moze zhorsit hemeroidy. Asi ani nie zapchou, ale mozno nejakym prekrvenim ciev - neviem. Ja viem, ze najlepsie mi poradi lekar, ale prave zo strachu z vystrenia a z blbeho pocitu ho odkladam. Mozno bude stacit iba rektoskopia - ak dobre chapem to je iba kusok do konecnika. A este by som strasne chcela vediet ako vyzera to vysetrenie. Clovek sa zrejme prehne a dostane nejaku rusku na zadok s otvorom? Velmi dakujem za odpovede, viem, ze som mimo temy, ale asi mi budete vediet poradit.
Zoltán Kovács
13.05.08,09:27
Mozete mi prezradit ti, co ste absolvovali kolonoskopiu ci je to velmi bolestive? Pocula som o anesteze - je to iba injekcia oblbovacka, alebo mozu cloveka uspat? Mam sialeny strach z bolesti ale zrejme sa jej nebudem moct vyhnut, tak zatial len oddalujem navstevu lekara. Mam uz treti tyzden krvacanie pri stolici / iba s 3 dnovou prestavkou/ a zatial to pripisujem hemeroidom, krv je jasna, ale dost vela / takze viem, ze ma po case to krvacanie vystavi/ a vzdy viem ked ma pichne na jednom mieste v konecniku, ze pojde aj krv. Stolicu mam normalnu, predtym kazdy den po kave, teraz obcas kazdy druhy, ale snazim sa jest tak aby bola denne. No beriem uz 1 a pol mesiaca Reductil a tam je pisane, ze moze zhorsit hemeroidy. Asi ani nie zapchou, ale mozno nejakym prekrvenim ciev - neviem. Ja viem, ze najlepsie mi poradi lekar, ale prave zo strachu z vystrenia a z blbeho pocitu ho odkladam. Mozno bude stacit iba rektoskopia - ak dobre chapem to je iba kusok do konecnika. A este by som strasne chcela vediet ako vyzera to vysetrenie. Clovek sa zrejme prehne a dostane nejaku rusku na zadok s otvorom? Velmi dakujem za odpovede, viem, ze som mimo temy, ale asi mi budete vediet poradit.

Mne kolonoskopiu väčšinou robili bez anastézy, resp. 1x som si musel vypýtať "oblbovák". Ale kolonoskópiu som nepodstúpil už 6 rokov, takže nepoznám terajší postup. Vlastné zážitky sú zmiešané. Človek leží na posteli s "vypučeným" zadkom. Kolonoskóp je vlastne hadička o priemere asi prsta človeka (malíček), na konci ktorej je kamera. Pri kolonoskópii vždy som pozeral cez monitor ako to vlastne vyzerá.

O bolestiach by som ani nemohol hovoriť, resp. písať. Skôr o nepríjemnom pocite po vyšetrení, keď si človek potrebuje sadnúť. Vyšetrenie môže mierne nafuknúť človeka.
tina1
13.05.08,18:12
Mozete mi prezradit ti, co ste absolvovali kolonoskopiu ci je to velmi bolestive? Pocula som o anesteze - je to iba injekcia oblbovacka, alebo mozu cloveka uspat? Mam sialeny strach z bolesti ale zrejme sa jej nebudem moct vyhnut, tak zatial len oddalujem navstevu lekara. Mam uz treti tyzden krvacanie pri stolici / iba s 3 dnovou prestavkou/ a zatial to pripisujem hemeroidom, krv je jasna, ale dost vela / takze viem, ze ma po case to krvacanie vystavi/ a vzdy viem ked ma pichne na jednom mieste v konecniku, ze pojde aj krv. Stolicu mam normalnu, predtym kazdy den po kave, teraz obcas kazdy druhy, ale snazim sa jest tak aby bola denne. No beriem uz 1 a pol mesiaca Reductil a tam je pisane, ze moze zhorsit hemeroidy. Asi ani nie zapchou, ale mozno nejakym prekrvenim ciev - neviem. Ja viem, ze najlepsie mi poradi lekar, ale prave zo strachu z vystrenia a z blbeho pocitu ho odkladam. Mozno bude stacit iba rektoskopia - ak dobre chapem to je iba kusok do konecnika. A este by som strasne chcela vediet ako vyzera to vysetrenie. Clovek sa zrejme prehne a dostane nejaku rusku na zadok s otvorom? Velmi dakujem za odpovede, viem, ze som mimo temy, ale asi mi budete vediet poradit.
Je moznost anesteze, za ktoru sa priplaca. Trocha si tam pospis, ani nebudes citit, ze si absolvovala nejake vysetrenie.
Prajem vela zdravia
Vlado78
26.06.08,19:37
Pozdravujem, v máji som sa dozvedel že mám ulceróznu kolitídu. Mal som časté hnačky také dva týždne po sebe, tak som zašiel k doktorovi. Inak mi nebolo nič, iba som mal zvýšenú teplotu cca 1 až 1,5 roka. Nepokladal som to za nič vážne a ani na lekárskych prehliadkach čo som absolvoval v práci doktorka nič nehovorila. Dopracoval som sa však až k UC II. stupňa po celom hrubom čreve. Hospitalizáciu som odmietol, pretože som potreboval dokončiť skúšky v škole a ťiež diplomový projekt. Nasadil mi preto Salofalk pirule, Salofalk klizmy a výživy Ensure a Enrich. Asi mesiac od kolonoskopie, po užívaní spomínaných liekov, som mal aj tak asi 10 stolíc denne. Medzitým doktorovi prišli výsledky histológie, ktoré len potvrdili kolitídu II. stupňa. Vtedy mi zmenil Salofalk za Pentasu a pridal Entocort. Klizmy vypustil úplne. Schudol som už 15 kg a držím sa na 70 kg. Liečba prebieha ešte len druhý mesiac. Chcel by som sa ale opýtať:

1. Je UC doživotné? Ja mám teda kompletne celé črevo zasiahnuté. Nerobil som si z toho hlavu, myslel som že pár mesiacov vydržím, odľahčím črevo diétou a zas to bude ako volakedy. Doktor spomínal že to bude dlhšia liečba. Ale až tu sa dočítam že je to celoživotné. V rodine to nikto nemá, ja som prvý.

2. Ak to teda bude celoživotné a budú sa striedať obdobia kľudu a aktivity, aké dlhé môže byť to obdobie kľudu a aktívne obdobie hlavne kvôli práci.

3. Je nutné dodržiavať diétu aj v kĺudových obdobiach? Nemôžem si vtedy občas dať rezeň, niečo pikantné a pod.?

4. Teraz už mi stolice ustúpili na cca 3 denne, ale stale sú veľmi vodové? Je to následok bezzvyškovej stravy (ryža, zemiaky, cestoviny, ryba, banán, teraz už aj kura), všetko samozrejme na vode varené, alebo aj keď je stolíc menej, črevko sa neuzdravuje.

Ďakujem za odpovede.
pasuliatko
26.06.08,20:03
dá sa to odstrániť operatívne,a viem,že to pomaha.
obreak
19.08.10,10:33
Mne kolonoskopiu väčšinou robili bez anastézy, resp. 1x som si musel vypýtať "oblbovák". Ale kolonoskópiu som nepodstúpil už 6 rokov, takže nepoznám terajší postup. Vlastné zážitky sú zmiešané. Človek leží na posteli s "vypučeným" zadkom. Kolonoskóp je vlastne hadička o priemere asi prsta človeka (malíček), na konci ktorej je kamera. Pri kolonoskópii vždy som pozeral cez monitor ako to vlastne vyzerá.

O bolestiach by som ani nemohol hovoriť, resp. písať. Skôr o nepríjemnom pocite po vyšetrení, keď si človek potrebuje sadnúť. Vyšetrenie môže mierne nafuknúť človeka.
Práve som absolvoval kolonoskopiu ako aj retro (črevo nema nervove zakončenia taže to nebolí) je to trochu hlupí pocit to nafúkanie ,akurát to musí byt aby bolo vydno steny čreva.
obreak
19.08.10,10:55
ja som prestal fajčit a rok na to som dostal" odmenu "UC...(ale nefajčím dalej)
Xanti
19.08.10,10:58
Lekár Ti neodporučil, si lepiť na bruško v oblasti zápalu nikotínové náplaste? Lebo takto to pomáha črievkam nikotín. :D
janaGT
19.08.10,11:23
ja som prestal fajčit a rok na to som dostal" odmenu "UC...(ale nefajčím dalej)

no niečo na tom bude, môj manžel nikdy nefajčil a tiež má niečo podobné - Crohnovu chorobu
obreak
19.08.10,11:36
ja som skor myslela, ci nepoznas postup, ako prist nato, co sa moze a co nie;
ja som predtym pochopila, ze o niecom takom hovoris, ze si robil nejaku velni dlhu dietu na zaklade ktorej si to zistil...

:rolleyes:Mám komplet rozpis vhodné a nevhodné jedla pri UC a aj jedálny list na týždeň +krátky popis. Rad vám ho pošlem...aj ja mám UC...
Sylvinka08
19.08.10,11:39
Dobrý deň,

má niekto z Vás skúsenosti s mikroskopickou kolitídou?
Mne ju diagnostikovali zhruba pred 2 rokmi, na základe kolonoskopie. Okrem krvi v stoli, som nemala žiadne príznaky, žiadne bolesti. Na začiatku som brala Salofalk, v súčasnej dobe užívam Pentasu.


Nemá niekto skúsenosti ako dlho môže potrvať liečba? Pomáha na takéto problemy kúpeľna liečba?
obreak
19.08.10,11:45
no niečo na tom bude, môj manžel nikdy nefajčil a tiež má niečo podobné - Crohnovu chorobu

Fajčenie, pitie nad mieru alkoholu atď . je to iste čo prežieranie sa a pod.. najhoršie je však každodenný stres ....:confused:
Xanti
19.08.10,12:15
Fajčenie, pitie nad mieru alkoholu atď . je to iste čo prežieranie sa a pod.. najhoršie je však každodenný stres ....:confused:
To by mala polovica slovenska túto diagnozu, a má ju len pár ludí vzaté z celoslovenského hľadiska .
obreak
19.08.10,12:37
To by mala polovica slovenska túto diagnozu, a má ju len pár ludí vzaté z celoslovenského hľadiska .

:rolleyes:Veľa ľudí je chorých len o tom nevedia ...a asi je to tak dobre ...sú choroby ktoré nebolia...
Xanti
19.08.10,12:39
Ta ty si iný optimista.
plada
15.02.11,10:40
Ahojte poraďáci,
tí z Vás, ktorí máte ulceróznu kolitídu, máte niekto skúsenosti s užívaním chlorelly?
Manžel má UK a doporučil mu to jeden známy, k lekárovi ide až za mesiac, tak preto sa pýtam.
Za odpovede Vám vopred ďakujem
Ingrid Ondruskova
07.09.12,18:04
teraz som sa dočítala na nete, že ľudia trpiaci UC alebo Crohnom mávajú často
afty v puse /na ďasnách alebo na jazyku/, akú máte osobnú skúsenosť??
Xanti
07.09.12,18:53
teraz som sa dočítala na nete, že ľudia trpiaci UC alebo Crohnom mávajú často Nie je to pravidlom,
každý s UC alebo MC má také svoje príznaky ... ale je veľa mimočrevných príznakov a ťažkostí pri týchto ochoreniach .
afty v puse /na ďasnách alebo na jazyku/, akú máte osobnú skúsenosť?? Ja som afty mala ako malé dieťa, potom vôbec nič a až v čase ked prepuklo ochorenie sa ukázali opäť .. liečila som si ich pitím repíkového čaju, kt. mi pomohol aj na podráždený hltan nakoľko mi v tom čase robili aj gastroskopiu na určenie dákej diagnozy ... od vtedy som afty nemala. Zato mám skúsenosť s mimočrevným prejavom MC ... ako je erythema nodosum :D a tiež bolesťami klbov ..v texte.
Ingrid Ondruskova
07.09.12,19:36
Ďakujem
Ingrid Ondruskova
08.09.12,08:02
A ešte by som sa chcela spýtať: na www.crohnclub.sk (http://www.crohnclub.sk) som našla, že si môžete každý
za seba vypočítať koeficient CDAI, vyplnia sa určité políčka a vyjde nejaký koeficient.. vrámci vypĺňania som narazila na hematokrit /HTC/-bežná súčasť krvných výsledkov, norma je 0.36 až 0,46, v prípade diagnóz UC a MC je táto hodnota HTC nejak mimo normy? Nikde som nenašla odpoveď na internete...
Ingrid Ondruskova
11.09.12,17:46
...posúvam....
200412
14.09.12,01:29
ahoj , moj syn bol dignostikovani s touto chorobojv a ma iba 9 rokov , a preto vam chcem povedat ze to je celozivotne ochorenie . pricina je neznama ale ties sa moze vyskitnut ked mate problem s autoimunitov chorobob pecene . vecinov sa da liecit tabletkami , ktore to maju pod kontrolov posledna vec je operacia . ale hlavne dieta je dvolezita musite si dat pozor na to co jete pokial po tom jedle budete mat niejake reakcie ako hnacky a podobne tak to budete musiet prestat jest , mliecne vyrobky a podobne . ja som zijuci v anglicku a tabletky berie uplne ine ako popisujete vecina s vas . ale da sa vraj s tim zit plnohodnotnim zivotom tak sa len modlim aby to bola pravda . a ohlade symtomov kazdi clovek moze mat ine symtomy tak si dajte este vysetrit aj pecen ? ak by ste potrebovali nieco tak sa mi kludne mozete ozvat .
Ingrid Ondruskova
17.09.12,15:17
Držím palce synovi...