ps1818
15.03.08,09:03
Pozdravujem všetkých,
popravde neviem, kam túto tému zaradiť, no hádam nebude tu veľmi prekážať :)

Prosím všetkých, keby mi poradili, čo robiť v mojej situácii:

Chcem kúpiť byt. Jeho súčasný majiteľ ho dostal v reštitúcii a má tam nájomníka, ktorý v predmetnom byte nemá trvalé bydlisko; navyše byt využíva len cca 2 týždne do roka, nakoľko trvalý (a skutočný) pobyt má v meste na opačnom konci republiky. Tento byt využíva v podstate len na rekreáciu a využíva, resp. zneužíva nízke regulované nájomné (súčasný majiteľ bytu donedávna ani netušil, že nájomca tam už 8 rokov nemá trvalý pobyt, ktorý je údajne nevhnutný na možnosť využívať regulované nájomné). Súčasný majiteľ poslal nájomcovi výpoveď z nájmu (so zmluvnou 3-mes. výp. lehotou). Nájomca však robí obštrukcie, doporučené listy nepreberá a teda v podstate oficiálne netuší, že má výpoveď. Telefonicky to síce vie, ale to samozrejme nie je právne relevatné.
Navyše posledné vyše 2 mesiace nezaplatil majiteľovi nájom.
Byt chcem kúpiť z dôvodu, že ho potrebujem pre svoju matku.
Prosím poraďte mi, ako dostať tohto nájomníka preč? Jeho nájomná zmluva je na dobu neurčitú a v podstate sa výpoveď z nájmu riadi paragrafom tuším 711 Obč. zákonníka.

Byt potrebujem mať uvoľnený a kúpený čo najrýchlejšie, čo by ste mi prosím poradili? Ďakujem!!!!!!!
JaDo
18.03.08,20:13
Zatial k tomu môžem povedať len to, že treba čítať:
Zákon o bytoch
Občianský zákoník a pod.

Choď na:
http://www.zbierka.sk/
hiker
21.03.08,16:44
Podla literatury sa v pripade dorucovania vypovede z najmu bytu postupuje analogicky podla upravy dorucovania v § 46 Obcianskeho sudneho poriadku. To znamena, ze pokial sa zdrzuje v mieste dorucovania, hoci si zasielku neprevezme, ta sa povazuje za dorucenu aj tak. Dolezite je, aku poznamku vyznaci posta na tej zltej nalepke na vratenej obalke - pokial je tam "neprevzal v odbernej lehote", tak je to v poriadku, vypoved je dorucena dnom ulozenia na poste a nemusi sa o tom dozvediet.

§ 46 OSP:

(1) Adresátovi možno doručiť písomnosť v byte v sídle (mieste podnikania), na pracovisku alebo kdekoľvek bude zastihnutý.

(2) Ak nebol adresát zastihnutý, hoci sa zdržuje v mieste doručenia, doručí sa inej dospelej osobe bývajúcej v tom istom byte alebo v tom istom dome alebo zamestnanej na tom istom pracovisku, ak je ochotná obstarať odovzdanie písomnosti. Ak nemožno ani takto doručiť, uloží sa písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresát sa vhodným spôsobom vyzve, aby si písomnosť vyzdvihol. Písomnosť sa považuje za doručenú dňom, keď bola uložená, i keď sa adresát o uložení nedozvedel.

(3) Ak sa podľa odseku 2 písomnosť odovzdá účastníkovi, ktorý má na veci protichodný záujem, je doručenie neúčinné.