petoro
16.03.08,01:39
Chcem sa spytat ludi,ktori maju domy z ytongu popripade tych ktori s tym maju skusenosti. Aka je tepelna pohoda v tychto stavbach? Je tam nejaka tepelna zotrvacnost? Aka je v tychto stavbach klima v lete a v zime? Kedze ma ytong velmi slabu akumulacnu schopnost....dakujem
tito247729
16.03.08,16:47
ja mam rok postaveny bungalov z YTONGU a môžem povedať že som uplne spokojny . Teraz v tomto case ked už nie je až taka zima rano po odchode do prace vypnem kurenie a zapinam ho niekedy okolo 18 hodine a za chvilku je pohoda . V lete je tiež v pohode . Chcem podotknuť že nikde nie je použity tepelny prechod ytong beton všetko je YTONG steny ,priečky ,preklady ,... tak že asi tak uvidime ďalej :-))))
EvaB
16.03.08,19:24
ja mam rok postaveny bungalov z YTONGU a môžem povedať že som uplne spokojny . Teraz v tomto case ked už nie je až taka zima rano po odchode do prace vypnem kurenie a zapinam ho niekedy okolo 18 hodine a za chvilku je pohoda . V lete je tiež v pohode . Chcem podotknuť že nikde nie je použity tepelny prechod ytong beton všetko je YTONG steny ,priečky ,preklady ,... tak že asi tak uvidime ďalej :-))))
Môžeš popísať skladbu obvodových múrov (aký Ytong, použitá tep.izolácia-hrúbka, príp.iné dôležité info)?
tito247729
26.04.08,16:17
Ytong obvodove mury 38 cm -biely , ziadna tepelna izolacia to znamena nezateploval som to vobec ,klasicke zasietkovanie a potom vonkajšia omietka - CAPAROL .
rado11
27.04.08,04:47
ytong ma dobre tepelne vlasnosti lepsie ako porfix moj nazor je taky jednoznacne ytong 37,5 a este zvonku zateplit co ani netreba a v pohode
jojkoz
28.04.08,04:27
ytong ma dobre tepelne vlasnosti lepsie ako porfix moj nazor je taky jednoznacne ytong 37,5 a este zvonku zateplit co ani netreba a v pohode
Ak chces zateplovat tak by som volil hrubku muru co najtensiu ( co dovoli statika).
Nielen kvoli celkovej hrubke steny a cene ale hlavne kvoli rosnemu bodu a pod. ... ;)
kattyh
29.04.08,10:22
Tiez nam architekt radi to iste, 30cm ytong(dokonca odporuca i 25cm, lebo to je bungalov) plus 10cm zateplenie, a dom splna poziadavky nizkoenergetickych domov.
kaco11
10.06.09,22:35
Dobrý večer,

rada by som čiastočne obnovila túto tému, nech nemusím písať novú. Chceme stavať bungalow /kto by nechcel :)/. Priateľ ma prehovoril na Ytong 375 plus nejaká izolácia zrejme polystyren. Dnes som tu čitala polystyren nie, ytong nie a potom koooopu divných skratiek, ktorým ešte nerozumiem /nevadí vyguuuglím:)/

Otázka znie: Z odstupom času, tí čo ste stavali či bungalow, či poschoďák, rada by som sa Vás opýtala z akého materiálu, aká izolácia a ako ste dnes spokojní /po prežítí niekoľkých zím, liet a prijatí vyúčtovaní za energie:)/ Proste ako to hodnotíte z odstupom času. Ďakujem.
220870
11.06.09,03:47
Najväčšie a najviac obchádzané je v týchto diskusiách zateplenie stropu najmä v rôznych typoch bungalovov .Daľšia vec všetci investori mi na stavbách plačú nad hrúbkou tepelnej izolácie stien a strop nezateplia .Túto hovadinu navyše korunujú kúpou najlacnejšieho typu schodov na výlez do podkrovia ,najčastejšie v baumax bordeli.
Výrobca Ytongu sa vychvaľuje aký tepelný prestup má ich murovací materiál ale to ,že na ich strop treba dať min 30 cm izolácie na to aby to bolo ako tak zateplené neupozorní.
kaco11
14.06.09,11:24
Na 375 ytong este 30 cm polystyren napr? Preboha a to budu ake mury?
chandler
15.06.09,07:45
na strop nie na mur :)
beco111
06.12.11,06:14
Ludia ako to vidite dnes s tym ytongom zateplova ci nie ? A strop aky ytong?
TomasHC
06.12.11,07:16
Ludia ako to vidite dnes s tym ytongom zateplova ci nie ? A strop aky ytong?

Pri trende cien energií by nezatepľoval len hlupák, lebo návratnosť je fakt rýchla. A čo sa stropu týka, ak to konštrukcia krovu umožní, ideálne je ľahký trámový strop + podvesený SDK a aspoň 25cm izolácie.
beco111
06.12.11,08:14
Aha fajn vediet aspon som wa vyhol prezivke hlupak a stym sropom ked budem robit bungalov a nechcem betonov strop predpokladam ze su dake lacnejsie moznosti myslim tym drevo ako potom a cim zateplit? A v akej hrubke
220870
06.12.11,08:45
Pokiaľ nepotrebujete podkrovie tak najlacnejší strop je trámový + min 25 cm vaty.U múrov 380mm hrubej tvárnice splňa normu na nezateplovanie okrem vencov.Najlacnejší striop je v poradí trámový,železobetonova deka,predpätý,nosníkový betonový nosníkový keramický,nosníkový Ytong.
beco111
06.12.11,08:53
Faj dreveny strop sa mi paci to som rad a nemusi sa to dako menit v projekte? A ke dam ytong 38 cm tak nemusim zateplovat dobre tomu rozumiem?
TomasHC
06.12.11,11:34
Faj dreveny strop sa mi paci to som rad a nemusi sa to dako menit v projekte? A ke dam ytong 38 cm tak nemusim zateplovat dobre tomu rozumiem?

Ako som písal, záleží to od konštrukcie krovu! Treba preveriť s projektantom a/alebo statikom!
lapejko
11.12.11,21:07
Pokiaľ nepotrebujete podkrovie tak najlacnejší strop je trámový + min 25 cm vaty.U múrov 380mm hrubej tvárnice splňa normu na nezateplovanie okrem vencov.Najlacnejší striop je v poradí trámový,železobetonova deka,predpätý,nosníkový betonový nosníkový keramický,nosníkový Ytong.

zabudol si stropné panely ytong postavené za jeden deň, na ktoré prilepíš Multipor alebo hodíš vatu či celulózu.
lapejko
11.12.11,21:09
Tepelná akumulácia
Zateplenie prináša popri vyššej tepelnej izolácii novú úžitkovú hodnotu, a to vysokú tepelnú akumuláciu. Murivo z pórobetónu a z tehiel patrí medzi tzv. ťažké konštrukcie, o ktorých je známe, že majú (na rozdiel od ľahkých rámových stien drevostavieb) dobrú alebo výbornú tepelnú akumuláciu, ktorá sa prejavuje navonok vysokou teplotnou zotrvačnosťou. Zateplením možno teplotnú zotrvačnosť ešte ďalej podstatne zlepšiť. Ukážme to na príkladoch.Nezateplené murivo z blokov YTONG P2-400 hrúbky 300 mm vyhovuje požiadavkám ČSN 73 0540:2 na hodnotu prechodu tepla len tesne. Nezateplené murivo z blokov PTH 30 P+D norme už nevyhovuje. Keď stanovíme u prvého z nich podľa [1] relaxačný čas (τ0 = 53 hodín), môžeme ľahko zrátať, že rozdiel medzi vnútornou teplotou a vonkajšou (nižšou) teplotou klesne po 24 hodinách od prerušenia dodávky tepla (pri pretrvávajúcich vonkajších podmienkach ) na 64 % pôvodného rozdielu1. U materiálu PTH 30 P+D je τ0 = 65 hodín a pri totožnom režime ochladnutia sa pôvodný teplotný rozdiel zníži za 24 hodín na 69 %. hodin a při totožném režimu chladnutí se původní teplotní rozdíl sníží za 24 hodin na 69 % .Zateplením týchto konštrukcií 160 mm hrubou vrstvou EPS podľa predchádzajúcej kapitoly nielenže prekročíme odporúčané hodnoty prechodu tepla, ale docielime tiež nečakane vysokej teplotnej zotrvačnosti. U muriva YTONG P2-400 hrúbky 300 mm plus 160 mm EPS bude τ0 = 209 hodín, čo zodpovedá zníženie pôvodného teplotného rozdielu za 24 hodín ochladnutia len na 90 % pôvodného rozdielu. U materiálu PTH 30 P+D + 160 mm EPS je τ 0 = 310 hodín, čo predstavuje zníženie pôvodného teplotného rozdielu za 24 hodín len na 92 %.V oboch prípadoch vydrží v zime dobre uzatvorená a zateplená stavba aj niekoľko dní bez vykurovania a nepremrzne. Vysoká tepelná akumulácia sa tiež prejaví skrátením vykurovacej sezóny v prechodných mesiacoch a tým aj znížením výdajov za vykurovanie, ako uvádza autor v [2].
Záver
Technické porovnanie bolo vykonané na dvoch najčastejšie používaných murovacích systémov používaných v Českej republike – pórobetónových a tehlových blokov – podľa údajov, uverejnených výrobcami najrozšírenejších značiek YTONG a POROTHERM.Obidva systémy sú porovnateľné v hodnotách najlepšieho deklarovaného dosiahnutého súčiniteľu tepelnej vodivosti muriva (0,11 Wm-1K-1). Oba stavebné systémy deklarujú veľmi blízke hodnoty difúzneho faktoru, z čoho vyplývajú totožná pravidla pre navrhovanie dodatočného zateplenia. Takisto návrhové pevnosti murív oboch značiek sú porovnateľné.Pre technológiu jednovrstvového murovania ponúka POROTHERM výhodu v podobe typu PTH 44 Si, ktorým možno vymurovať obvodovú stenu s tepelným prestupom 0,24 Wm-2K-1, ktorá prekračuje aj odporúčanie platnej normy. YTONG ponúka najhrubší blok s tepelným prestupom steny 0,29 Wm-2K-1. Výhodou značky YTONG je dokonalá anizotropia, takže hladké bloky možno v smere prestupu tepla ľubovoľne natáčať – teoreticky na hrúbku muriva 599 mm (0,18 Wm-2K-1). Výrobca Xella toto riešenie, ktoré nie je predmetom tohto článku, zatiaľ uvádza len okrajovo (v cenníku).YTONG ponúka pre dosiahnutie požadovaných tepelno-technických vlastností tenšie konštrukcie, a tým aj podstatne nižšiu cenu za jednotku tepelného odporu, ktorý zákazník nakupuje s jedným m2 jednovrstvovej steny. Naopak s materiálom POROTHERM možno docieliť pri porovnateľných hrúbkach muriva (a izolácie) vyššej tepelnej akumulácie.
Čo sa týka zložitosti, ktorá sa v príspevku nediskutuje, je považovaný za jeden z najľahšie spracovateľných materiálov, ktorý s najjednoduchším náradím umožňuje vysokú rýchlosť výstavby s minimom výskytu závad (tepelných mostov a pod.), považovaný systém YTONG.
day
12.12.11,15:21
zateplovat nemusis nikdy,
ake chces dosiahnut naklady na energie?
220870
12.12.11,15:34
zabudol si stropné panely ytong postavené za jeden deň, na ktoré prilepíš Multipor alebo hodíš vatu či celulózu.
zabudol som na ne.Robil si stým už?Ja som ešte nemal tú česť.
marleau
12.12.11,16:39
Mne sa akumulačná schopnosť nepozdáva.Aby stena mohla vyžarovať teplo aj keď sa nekúri,je treba to teplo do nej dostať.
Takisto je takáto konštrukcia schopná akumulovať chlad.Je len mýtus,že keď v drevostavbe dlhšie nekúrim,že je tam surovo a dlhšie trvá vykúrenie priestoru.Vobec nie.Akurát rýchlejšie vykúrim.
Mám doma takú mikinu,ktorú keď vetrám od cigaretového smradu na balkóne celú noc a vonku je aj 10-15 pod bodom mrazu,vobec mi nie je na dotyk protivne studená a mrazivá už vobec nie.Takto nejako to je aj s drevostavbou.Akumulačná schopnosť ma vobec neoslovuje.
Ferdosondo
13.12.11,08:40
Je len mýtus,že keď v drevostavbe dlhšie nekúrim,že je tam surovo a dlhšie trvá vykúrenie priestoru.Vobec nie.Akurát rýchlejšie vykúrim.
Zabudol si dodať že rýchlejšie vykúriš, potom prekúriš, potom prestaneš kúriť zase je chladno. Potom zase rýchlo vykúriš...
Už vieš načo je dobrá akumulácia?
bjuty smis
13.12.11,11:00
Zabudol si dodať že rýchlejšie vykúriš, potom prekúriš, potom prestaneš kúriť zase je chladno. Potom zase rýchlo vykúriš...
Už vieš načo je dobrá akumulácia?
na to môže slúžiť aj regulácia....
TomasHC
13.12.11,11:19
Mne sa akumulačná schopnosť nepozdáva.Aby stena mohla vyžarovať teplo aj keď sa nekúri,je treba to teplo do nej dostať.
Takisto je takáto konštrukcia schopná akumulovať chlad.Je len mýtus,že keď v drevostavbe dlhšie nekúrim,že je tam surovo a dlhšie trvá vykúrenie priestoru.Vobec nie.Akurát rýchlejšie vykúrim.
Mám doma takú mikinu,ktorú keď vetrám od cigaretového smradu na balkóne celú noc a vonku je aj 10-15 pod bodom mrazu,vobec mi nie je na dotyk protivne studená a mrazivá už vobec nie.Takto nejako to je aj s drevostavbou.Akumulačná schopnosť ma vobec neoslovuje.

Videl som dávať jednu tehlovú murovanú priečku práve do drevodomov, na akumuláciu. Podľa mňa to logiku má...
marleau
13.12.11,15:12
Zabudol si dodať že rýchlejšie vykúriš, potom prekúriš, potom prestaneš kúriť zase je chladno. Potom zase rýchlo vykúriš...
Už vieš načo je dobrá akumulácia?

Hlúposť.Absolútna.Mýtus je aj to,že keď v drevostavbe prestaneš kúriť,tak je tam hneď zima.To kde na to chodíte,keď nemáte skúsenosti???Haaaa???
marleau
13.12.11,15:13
Videl som dávať jednu tehlovú murovanú priečku práve do drevodomov, na akumuláciu. Podľa mňa to logiku má...

Videl som všeličo a nemalo to logiku.
TomasHC
14.12.11,05:53
Hlúposť.Absolútna.Mýtus je aj to,že keď v drevostavbe prestaneš kúriť,tak je tam hneď zima.To kde na to chodíte,keď nemáte skúsenosti???Haaaa???

Podľa mňa keď dom nemá akumulačnú hmotu a je dobre izolovaný, čo je prípad práve drevodomu, tak je jasné že teplo neutečie, rýchlo nevychladne, ale dá sa ľahko vyvetrať a potom zostane chladno, lebo teplo je naakumulované len vo výbave interiéru. A to zrovna nábytok teplo asi moc neakumuluje. Osobnú skúsenosť nemám, ale ľahká konštrukcie je pokiaľ si dobre pamätám práve o tom...
marleau
14.12.11,06:07
Podľa mňa keď dom nemá akumulačnú hmotu a je dobre izolovaný, čo je prípad práve drevodomu, tak je jasné že teplo neutečie, rýchlo nevychladne, ale dá sa ľahko vyvetrať a potom zostane chladno, lebo teplo je naakumulované len vo výbave interiéru. A to zrovna nábytok teplo asi moc neakumuluje. Osobnú skúsenosť nemám, ale ľahká konštrukcie je pokiaľ si dobre pamätám práve o tom...

Mýtus.Možeš vetrať koľko chceš.Treba vyskúšať.Všimli ste si,že neradím o elektrike,autách,účtovníctve??
Lebo tomu nerozumiem.Ale drevostavbám áno a využívam skúsenosti,poznatky z praxe.Niekedy mi to tu pripadá ako situácia,keď som končil školu,jeden truhlík sa so mnou hádal,kto sú moji rodičia.No tak on to vie lepšie....
Ferdosondo
14.12.11,08:10
Hlúposť.Absolútna.Mýtus je aj to,že keď v drevostavbe prestaneš kúriť,tak je tam hneď zima.To kde na to chodíte,keď nemáte skúsenosti???Haaaa???
Hm, tak to budem musieť povedať susedovi v drevodome. Ten chodí furt, že raz sa ide roztopiť a raz mu je zima. Poviem mu že absolútna hlúposť a mýtus. Konečne sa ukľudní.Technik na kotol mu už radšej nedvíha telefón.
alltracboy
14.12.11,08:21
jeden truhlík sa so mnou hádal,kto sú moji rodičia.No tak on to vie lepšie....
uplne mimo temy, ale teoreticky mohol mat pravdu. To ze ta niekto vychoval a mas pocit ze su to tvoji rodicia nemusi byt pravda ze su to tvoji rodicia, a mozno ten truhlik vie veci o ktorych ty nevies a narazl na to.. je to samozrejme uplna blbost, ale clovek si moze byt isty iba sam sebou :D a niekedy ani to nie. Na nic nenarazam, iba ma napadla takato teoria.
alltracboy
14.12.11,08:28
marleau vam pise z praxe ze je to jedno.. aj podlaha dobre akumuluje teplo a je to tak velka plocha ze ma zasadny vplyv na vykurovanie. V drevodomoch asi nebudu podlahy z dreva nie? Urcite kazda masivna akumulacna stavba musi mat vplyv na zmeny teploty, ale mozno je to v praxi zanedbatelne. Ved aj ten moderny drevodom ma steny oblozene SDK. A to je tiez poriadna masa akumulacneho materialu. Teoria je urcite o tom ze ked bude zaizolovany dom bez akumulacnej steny tak sa rychlo vychladi, ale nie klasicky drevodom, ale total polystyrenova krabica po vsetkych stenach. A to v praxi nieje casty jav.
tommi_d
14.12.11,08:34
Hm, tak to budem musieť povedať susedovi v drevodome. Ten chodí furt, že raz sa ide roztopiť a raz mu je zima. Poviem mu že absolútna hlúposť a mýtus. Konečne sa ukľudní.Technik na kotol mu už radšej nedvíha telefón.
Tá chyba je asi v susedovi a nie v drevodome
marleau
14.12.11,08:39
Hm, tak to budem musieť povedať susedovi v drevodome. Ten chodí furt, že raz sa ide roztopiť a raz mu je zima. Poviem mu že absolútna hlúposť a mýtus. Konečne sa ukľudní.Technik na kotol mu už radšej nedvíha telefón.

Daj adresu suseda,prídem podiškurovať.
marleau
14.12.11,08:40
uplne mimo temy, ale teoreticky mohol mat pravdu. To ze ta niekto vychoval a mas pocit ze su to tvoji rodicia nemusi byt pravda ze su to tvoji rodicia, a mozno ten truhlik vie veci o ktorych ty nevies a narazl na to.. je to samozrejme uplna blbost, ale clovek si moze byt isty iba sam sebou :D a niekedy ani to nie. Na nic nenarazam, iba ma napadla takato teoria.

Vzhľadom k podobe ani len teoreticky.Ale dajme tomu,že by mohol pravdu,tak v percentách je to koľko?0,0000001%?A s týmto ide proti zvyšku?
marleau
14.12.11,08:43
marleau vam pise z praxe ze je to jedno.. aj podlaha dobre akumuluje teplo a je to tak velka plocha ze ma zasadny vplyv na vykurovanie. V drevodomoch asi nebudu podlahy z dreva nie? Urcite kazda masivna akumulacna stavba musi mat vplyv na zmeny teploty, ale mozno je to v praxi zanedbatelne. Ved aj ten moderny drevodom ma steny oblozene SDK. A to je tiez poriadna masa akumulacneho materialu. Teoria je urcite o tom ze ked bude zaizolovany dom bez akumulacnej steny tak sa rychlo vychladi, ale nie klasicky drevodom, ale total polystyrenova krabica po vsetkych stenach. A to v praxi nieje casty jav.???Vysvetli podrobnejšie.

Prečo by neboli v drevodomoch podlahy z dreva?
alltracboy
14.12.11,08:56
rozmyslal som ci napisem ze ta cast pod naslapnou vrstvou. Myslim, ze aj v drevodome su podlahy robene liate-sadrove, betonove a nie iba fosne naukladane vedla seba na ktorych je naslapna vrstva.

k tomu cervenenu, pochybujem ze si niekto spravi dom oblozeny zvnutra izolacnym materialom na stenach, strope aj podlahe. Proste EPS krabica sa rychlo vykuri ale akonahle sa vymeni vzduch tak teplota klesne na teplotu vzduchu noveho. To ale v praxi nieje.. vzdy je SDK, nabytok, podlahy, kachlicky ktore teplo drzia nejaku dobu. Ale aj tie sa musia najprv "nabit".
Ako priklad ma napadlol nasledovny priklad. Mam trubu vykurenu na 100 stupnov. Vlozim do nej liter vody. nejaku dobu potrva kym sa voda prehreje a zacne vriet, ale zasa aj zostane umerne dlho horuca. Ked dam do truby kocku izoacie tak sa rychlo zahreje -povrchovo samozrejme a aj rychlo vychladne po vybrati. Ma totizto slabu akumulacnu schopnost. Ale to su take extremy ktore sa v praxi nenajdu. Cize verim tomu ze drevostavba nevychladne vyvetranim, ale dasia akumulacna stena by jej urcite pomohla v udrzovani konstantnej teploty, kedze aj kurenie ma nejake zotrvacnosti. Ale kedze je tam vela faktorov, tak nema zmysel ist hlbsie
evula0
14.12.11,10:20
Debata sa zvrhla na drevodom, kde steny z hľadiska akumulácie majú veľmi nízku kapacitu v dôsledku štruktúry (nejaké drevo a kopa izolácie), s výnimkou klasických zrubových stavieb.Ak má dom ( steny,okná dvere,..) vysoký tepelný odpor(čo kvalitné drevostavby mávajú), akumulácia pre reguláciu teploty nie je zásadná. Dokonca možné rýchlejšie vykúrenie bez tlačenia tepelnej energie do akumulačných predmetov je aj ekonomickejšie a vďaka veľkému tepelnému odporu je chladnutie dostatočne pomalé. Prípadná kompromisná tehlová priečka, keramické podlahy(tepelne odizolované od základovej dosky),SDK alebo iný obklad stien môžu priaznivo predĺžiť chladnutie bez nadmernej spotreby tepla na vykúrenie.
Ale otázka bola na Ytong a skúsenosti s ním. Mám chatu z Ytongu hr.250mm a vonkajšieho zateplenia 10 cm EPS 70F.Okná plastové trojsklo, v streche 25 cm EPS, podkrovie obložené dreveným obkladom 11mm(steny aj strop), celkovo 50m2 s priemernou výškou miestností 230 m. Vykurovanie krbovou vložkou men.výkon 10-12kW, doba vykúrenia pri vonkajšej teplote cca 0-5 st.C z vnútornej teploty cca 5st.C na 20 st.C 2-3 hod.Po vykúrení na 22-24st.C a ukončení kúrenia večer o 20.00hod je ráno o cca 7.00 hod teplota stále vrozmedzí 19-21st.C.
Záver? Aj Ytong má určitú akumulačnú schopnosť primeranú množstvu vzduchu v ňom, celkom príjemný povrch na pocit teplej steny, slušný tepelný odpor (hr.250mm = 1,5) ale bez vonkajšieho zateplenia(EPS100mm=2,56) alebo inak dosiahnutého celkového tepelného odporu steny na úroveň 4 a viac bude chladnutie rýchlejšie.
Ytong v primeranej hrúbke s prídavnou vonkajšou izoláciou považujem za jedno z dobrých riešení z hľadiska tepelného odporu,jednoduchosti stavby, použiteľnosti ušľachtilých vonkajších omietok, variability použitia konečných vnútorných povrchov a nie nadštandartnej ceny.
Ešte k akumulácii.
Ak je to objekt s potrebou trvalého udržiavania teploty v nejakom rozmedzí(napr.rodinný dom) bez možnosti automatickej regulácie(plyn,elektrika), vtedy je akumulačná schopnosť dôležitá.
Ak je to objekt obývaný prerušovane(napr.víkendy a pod), akumulačná schopnosť predlžuje dobu vykúrenia a množstvo na to spotrebovanej energie. Po opustení objektu na pár dní je tepelná zotrvačnosť v zásade nepoužiteľná.
marleau
14.12.11,15:33
rozmyslal som ci napisem ze ta cast pod naslapnou vrstvou. Myslim, ze aj v drevodome su podlahy robene liate-sadrove, betonove a nie iba fosne naukladane vedla seba na ktorych je naslapna vrstva.

k tomu cervenenu, pochybujem ze si niekto spravi dom oblozeny zvnutra izolacnym materialom na stenach, strope aj podlahe.bežná prax. Proste EPS krabica sa rychlo vykuri ale akonahle sa vymeni vzduch tak teplota klesne na teplotu vzduchu noveho.hlúposť,nemáš skúsenosti. To ale v praxi nieje.. vzdy je SDK, nabytok, podlahy, kachlicky ktore teplo drzia nejaku dobu. Ale aj tie sa musia najprv "nabit".
Ako priklad ma napadlol nasledovny priklad. Mam trubu vykurenu na 100 stupnov. Vlozim do nej liter vody. nejaku dobu potrva kym sa voda prehreje a zacne vriet, ale zasa aj zostane umerne dlho horuca. Ked dam do truby kocku izoacie tak sa rychlo zahreje -povrchovo samozrejme a aj rychlo vychladne po vybrati. Ma totizto slabu akumulacnu schopnost. Ale to su take extremy ktore sa v praxi nenajdu. Cize verim tomu ze drevostavba nevychladne vyvetranim, ale dasia akumulacna stena by jej urcite pomohla v udrzovani konstantnej teploty, kedze aj kurenie ma nejake zotrvacnosti. Ale kedze je tam vela faktorov, tak nema zmysel ist hlbsieto je teória.vyskúšaj v praxi.Ako príklad som uviedol mikinu na balkóne.
marleau
14.12.11,15:37
marleau vam pise z praxe ze je to jedno.. aj podlaha dobre akumuluje teplo a je to tak velka plocha ze ma zasadny vplyv na vykurovanie. V drevodomoch asi nebudu podlahy z dreva nie?A prečo nie?Nepoznám jeden dovod. Urcite kazda masivna akumulacna stavba musi mat vplyv na zmeny teploty, ale mozno je to v praxi zanedbatelne. Ved aj ten moderny drevodom ma steny oblozene SDK.Nemusí mať. A to je tiez poriadna masa akumulacneho materialu. Teoria je urcite o tom ze ked bude zaizolovany dom bez akumulacnej steny tak sa rychlo vychladi nevychladí, ale nie klasicky drevodom, ale total polystyrenova krabica po vsetkych stenach. A to v praxi nieje casty jav.

Už mi to pripadá ako provokácia.Možno (dúfam) sa mýlim.
marleau
14.12.11,16:23
[QUOTE=alltracboy;1917725]rozmyslal som ci napisem ze ta cast pod naslapnou vrstvou. Myslim, ze aj v drevodome su podlahy robene liate-sadrove, betonove a nie iba fosne naukladane vedla seba na ktorych je naslapna vrstva.

Sú,hlavne vtedy,keď je podlahové kúrenie.No robievame aj tzv. montované,kde máš roštovú konštrukciu,zaizolovanú tepelnou izoláciou o hrúbke do 20 cm,žiadne fošne vedľa seba.Prečo nie?Lebo o tom prvýkrát čítaš?Či ako?
alltracboy
14.12.11,16:30
cize bezne stavas domy kde je zvnutra holy izolacny material na stenach aj podlahe. Tak? ta mikina je uplne bezna vec nakolko asi dobre izoluje a neakumuluje teplo ani chlad. Proste dosiahne rychlo teplotu okolia. navyse to podporuje to co som pisal. v praxi ...som pisal ze ziaden dom nieje tak postaveny aby nemal ziadnu akumulacnu schopnost. V podstate som ti dal zapravdu, ale pokial to nevidis tak to uz ja ti to lepsie vysvetlit neviem. nepotrebujem skusenosti na zaklady fyziky. Pokial mas pochybnosti kludne si daj spravit studiu do vyzkumneho ustavu.
alltracboy
14.12.11,16:32
a na tej izolaci mas priamo 8mm plavajucu podlahu z baumaxu ci ako tomu mam rozumiet? ked si uz tak ironicky..
marleau
14.12.11,16:37
a na tej izolaci mas priamo 8mm plavajucu podlahu z baumaxu ci ako tomu mam rozumiet? ked si uz tak ironicky..

Nie,je tam OSB perodrážka.
ďalšia skladba je tvrdená vata hofatex (podobné hobre),osb doska,nášľapná.Može byť?Tých možností suchej skladby je množstvo.
marleau
14.12.11,16:39
cize bezne stavas domy kde je zvnutra holy izolacny material na stenach aj podlahe. Tak? ta mikina je uplne bezna vec nakolko asi dobre izoluje a neakumuluje teplo ani chlad. Proste dosiahne rychlo teplotu okolia. navyse to podporuje to co som pisal. v praxi ...som pisal ze ziaden dom nieje tak postaveny aby nemal ziadnu akumulacnu schopnost. V podstate som ti dal zapravdu, ale pokial to nevidis tak to uz ja ti to lepsie vysvetlit neviem. nepotrebujem skusenosti na zaklady fyziky. Pokial mas pochybnosti kludne si daj spravit studiu do vyzkumneho ustavu.

Určite ten sadrokartón nevychladne tak,aby bol naakumulovaný chladom.Určite nie.
alltracboy
14.12.11,17:45
Určite ten sadrokartón nevychladne tak,aby bol naakumulovaný chladom.Určite nie. ako keby som o tom cely cas nepisal.
tienik
14.12.11,18:13
Určite ten sadrokartón nevychladne tak,aby bol naakumulovaný chladom.Určite nie.

len taky detail, chlad nie je fyzikalne oznacenie nejakej veliciny, tym padom nie je mozna ani jeho akumulacia. Vzdy hovorime len o jednej velicine - o teple, ktore kvantifikujeme stupnami.

Tolko teoria :-)

A teraz prax - je problem pre obe "nazorove" skupiny dat sem konkretne cisla?
Podla mna je pre kazdy typ konstrukcie pomocou par jednoduchych vztahov vypocitat monozstva energie, teploty, atd. A potom samozrejme aj to co sa stane ak napr do domu vnikne 5 m3 studeneho vzduchu.
marleau
14.12.11,18:18
len taky detail, chlad nie je fyzikalne oznacenie nejakej veliciny, tym padom nie je mozna ani jeho akumulacia. Vzdy hovorime len o jednej velicine - o teple, ktore kvantifikujeme stupnami.

Tolko teoria :-)

A teraz prax - je problem pre obe "nazorove" skupiny dat sem konkretne cisla?
Podla mna je pre kazdy typ konstrukcie pomocou par jednoduchych vztahov vypocitat monozstva energie, teploty, atd. A potom samozrejme aj to co sa stane ak napr do domu vnikne 5 m3 studeneho vzduchu.

Konkrétne čísla?Píšem z 20-ročných skúseností.Stačí vyskúšať.To je tak (keď použijem príklad z príspevku vyššie) ako by som ti chcel predstaviť mojho otca a ty by si pýtal testy DNA.
tienik
14.12.11,18:32
Konkrétne čísla?Píšem z 20-ročných skúseností.Stačí vyskúšať.To je tak (keď použijem príklad z príspevku vyššie) ako by som ti chcel predstaviť mojho otca a ty by si pýtal testy DNA.

ja nespochybnujem skusenosti, ale vzdy ma na kazdej veci trapi jej podstata - zistit preco je to tak. Nejak som si zvykol nespoliehat sa len na pocit. A na druhej strane, ak sa cosi dokaze jednoznacne, usetri to kopu reci okolo, nie?

Z mojej stranky mozem tiez nieco pridat:

konkretne regulacia kurenia v stavbe takmer bez akumulacie je v normalnom rozsahu (+-1-2 stupne okolo nastavenej hodnoty) velmi tazky oriesok, ak to teda nema stat celkom peknu kopu €.
Kdezto pri stavbe z velkou akumulaciou staci pomaly aj bimetalovy termostat.
Tolko z odboru ktoremu rozumiem zas ja.
lapejko
14.12.11,20:40
zabudol som na ne.Robil si stým už?Ja som ešte nemal tú česť.

nemontoval som ich, lebo každému zákazníkovi sa zdajú veľmi drahé /za jeden deň mať strop/ ale dokončovali sme dom z Hebelovým stropom, už aj prenos hluku z poschodia bol menší ako cez betón.