Zavrieť

Porady

akumulacia tepla stavieb z ytongu

Chcem sa spytat ludi,ktori maju domy z ytongu popripade tych ktori s tym maju skusenosti. Aka je tepelna pohoda v tychto stavbach? Je tam nejaka tepelna zotrvacnost? Aka je v tychto stavbach klima v lete a v zime? Kedze ma ytong velmi slabu akumulacnu schopnost....dakujem
Usporiadat
tito247729 tito247729

tito247729 je offline (nepripojený) tito247729

ja mam rok postaveny bungalov z YTONGU a môžem povedať že som uplne spokojny . Teraz v tomto case ked už nie je až taka zima rano po odchode do prace vypnem kurenie a zapinam ho niekedy okolo 18 hodine a za chvilku je pohoda . V lete je tiež v pohode . Chcem podotknuť že nikde nie je použity tepelny prechod ytong beton všetko je YTONG steny ,priečky ,preklady ,... tak že asi tak uvidime ďalej :-))))
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

tito247729 Pozri príspevok
ja mam rok postaveny bungalov z YTONGU a môžem povedať že som uplne spokojny . Teraz v tomto case ked už nie je až taka zima rano po odchode do prace vypnem kurenie a zapinam ho niekedy okolo 18 hodine a za chvilku je pohoda . V lete je tiež v pohode . Chcem podotknuť že nikde nie je použity tepelny prechod ytong beton všetko je YTONG steny ,priečky ,preklady ,... tak že asi tak uvidime ďalej :-))))
Môžeš popísať skladbu obvodových múrov (aký Ytong, použitá tep.izolácia-hrúbka, príp.iné dôležité info)?
0 0
tito247729 tito247729

tito247729 je offline (nepripojený) tito247729

Ytong obvodove mury 38 cm -biely , ziadna tepelna izolacia to znamena nezateploval som to vobec ,klasicke zasietkovanie a potom vonkajšia omietka - CAPAROL .
0 0
rado11 rado11

rado11 je offline (nepripojený) rado11

ytong ma dobre tepelne vlasnosti lepsie ako porfix moj nazor je taky jednoznacne ytong 37,5 a este zvonku zateplit co ani netreba a v pohode
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

rado11 Pozri príspevok
ytong ma dobre tepelne vlasnosti lepsie ako porfix moj nazor je taky jednoznacne ytong 37,5 a este zvonku zateplit co ani netreba a v pohode
Ak chces zateplovat tak by som volil hrubku muru co najtensiu ( co dovoli statika).
Nielen kvoli celkovej hrubke steny a cene ale hlavne kvoli rosnemu bodu a pod. ...
0 0
kattyh kattyh

kattyh je offline (nepripojený) kattyh

Tiez nam architekt radi to iste, 30cm ytong(dokonca odporuca i 25cm, lebo to je bungalov) plus 10cm zateplenie, a dom splna poziadavky nizkoenergetickych domov.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Dobrý večer,

rada by som čiastočne obnovila túto tému, nech nemusím písať novú. Chceme stavať bungalow /kto by nechcel /. Priateľ ma prehovoril na Ytong 375 plus nejaká izolácia zrejme polystyren. Dnes som tu čitala polystyren nie, ytong nie a potom koooopu divných skratiek, ktorým ešte nerozumiem /nevadí vyguuuglím/

Otázka znie: Z odstupom času, tí čo ste stavali či bungalow, či poschoďák, rada by som sa Vás opýtala z akého materiálu, aká izolácia a ako ste dnes spokojní /po prežítí niekoľkých zím, liet a prijatí vyúčtovaní za energie/ Proste ako to hodnotíte z odstupom času. Ďakujem.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Najväčšie a najviac obchádzané je v týchto diskusiách zateplenie stropu najmä v rôznych typoch bungalovov .Daľšia vec všetci investori mi na stavbách plačú nad hrúbkou tepelnej izolácie stien a strop nezateplia .Túto hovadinu navyše korunujú kúpou najlacnejšieho typu schodov na výlez do podkrovia ,najčastejšie v baumax bordeli.
Výrobca Ytongu sa vychvaľuje aký tepelný prestup má ich murovací materiál ale to ,že na ich strop treba dať min 30 cm izolácie na to aby to bolo ako tak zateplené neupozorní.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Na 375 ytong este 30 cm polystyren napr? Preboha a to budu ake mury?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

na strop nie na mur
0 0
beco111 beco111

beco111 je offline (nepripojený) beco111

Ludia ako to vidite dnes s tym ytongom zateplova ci nie ? A strop aky ytong?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

beco111 Pozri príspevok
Ludia ako to vidite dnes s tym ytongom zateplova ci nie ? A strop aky ytong?
Pri trende cien energií by nezatepľoval len hlupák, lebo návratnosť je fakt rýchla. A čo sa stropu týka, ak to konštrukcia krovu umožní, ideálne je ľahký trámový strop + podvesený SDK a aspoň 25cm izolácie.
1 0
beco111 beco111

beco111 je offline (nepripojený) beco111

Aha fajn vediet aspon som wa vyhol prezivke hlupak a stym sropom ked budem robit bungalov a nechcem betonov strop predpokladam ze su dake lacnejsie moznosti myslim tym drevo ako potom a cim zateplit? A v akej hrubke
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pokiaľ nepotrebujete podkrovie tak najlacnejší strop je trámový + min 25 cm vaty.U múrov 380mm hrubej tvárnice splňa normu na nezateplovanie okrem vencov.Najlacnejší striop je v poradí trámový,železobetonova deka,predpätý,nosníkový betonový nosníkový keramický,nosníkový Ytong.
0 0
beco111 beco111

beco111 je offline (nepripojený) beco111

Faj dreveny strop sa mi paci to som rad a nemusi sa to dako menit v projekte? A ke dam ytong 38 cm tak nemusim zateplovat dobre tomu rozumiem?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

beco111 Pozri príspevok
Faj dreveny strop sa mi paci to som rad a nemusi sa to dako menit v projekte? A ke dam ytong 38 cm tak nemusim zateplovat dobre tomu rozumiem?
Ako som písal, záleží to od konštrukcie krovu! Treba preveriť s projektantom a/alebo statikom!
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
220870 Pozri príspevok
Pokiaľ nepotrebujete podkrovie tak najlacnejší strop je trámový + min 25 cm vaty.U múrov 380mm hrubej tvárnice splňa normu na nezateplovanie okrem vencov.Najlacnejší striop je v poradí trámový,železobetonova deka,predpätý,nosníkový betonový nosníkový keramický,nosníkový Ytong.
zabudol si stropné panely ytong postavené za jeden deň, na ktoré prilepíš Multipor alebo hodíš vatu či celulózu.
1 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
Tepelná akumulácia
Zateplenie prináša popri vyššej tepelnej izolácii novú úžitkovú hodnotu, a to vysokú tepelnú akumuláciu. Murivo z pórobetónu a z tehiel patrí medzi tzv. ťažké konštrukcie, o ktorých je známe, že majú (na rozdiel od ľahkých rámových stien drevostavieb) dobrú alebo výbornú tepelnú akumuláciu, ktorá sa prejavuje navonok vysokou teplotnou zotrvačnosťou. Zateplením možno teplotnú zotrvačnosť ešte ďalej podstatne zlepšiť. Ukážme to na príkladoch.Nezateplené murivo z blokov YTONG P2-400 hrúbky 300 mm vyhovuje požiadavkám ČSN 73 0540:2 na hodnotu prechodu tepla len tesne. Nezateplené murivo z blokov PTH 30 P+D norme už nevyhovuje. Keď stanovíme u prvého z nich podľa [1] relaxačný čas (τ0 = 53 hodín), môžeme ľahko zrátať, že rozdiel medzi vnútornou teplotou a vonkajšou (nižšou) teplotou klesne po 24 hodinách od prerušenia dodávky tepla (pri pretrvávajúcich vonkajších podmienkach ) na 64 % pôvodného rozdielu1. U materiálu PTH 30 P+D je τ0 = 65 hodín a pri totožnom režime ochladnutia sa pôvodný teplotný rozdiel zníži za 24 hodín na 69 %. hodin a při totožném režimu chladnutí se původní teplotní rozdíl sníží za 24 hodin na 69 % .Zateplením týchto konštrukcií 160 mm hrubou vrstvou EPS podľa predchádzajúcej kapitoly nielenže prekročíme odporúčané hodnoty prechodu tepla, ale docielime tiež nečakane vysokej teplotnej zotrvačnosti. U muriva YTONG P2-400 hrúbky 300 mm plus 160 mm EPS bude τ0 = 209 hodín, čo zodpovedá zníženie pôvodného teplotného rozdielu za 24 hodín ochladnutia len na 90 % pôvodného rozdielu. U materiálu PTH 30 P+D + 160 mm EPS je τ 0 = 310 hodín, čo predstavuje zníženie pôvodného teplotného rozdielu za 24 hodín len na 92 %.V oboch prípadoch vydrží v zime dobre uzatvorená a zateplená stavba aj niekoľko dní bez vykurovania a nepremrzne. Vysoká tepelná akumulácia sa tiež prejaví skrátením vykurovacej sezóny v prechodných mesiacoch a tým aj znížením výdajov za vykurovanie, ako uvádza autor v [2].
Záver
Technické porovnanie bolo vykonané na dvoch najčastejšie používaných murovacích systémov používaných v Českej republike – pórobetónových a tehlových blokov – podľa údajov, uverejnených výrobcami najrozšírenejších značiek YTONG a POROTHERM.Obidva systémy sú porovnateľné v hodnotách najlepšieho deklarovaného dosiahnutého súčiniteľu tepelnej vodivosti muriva (0,11 Wm-1K-1). Oba stavebné systémy deklarujú veľmi blízke hodnoty difúzneho faktoru, z čoho vyplývajú totožná pravidla pre navrhovanie dodatočného zateplenia. Takisto návrhové pevnosti murív oboch značiek sú porovnateľné.Pre technológiu jednovrstvového murovania ponúka POROTHERM výhodu v podobe typu PTH 44 Si, ktorým možno vymurovať obvodovú stenu s tepelným prestupom 0,24 Wm-2K-1, ktorá prekračuje aj odporúčanie platnej normy. YTONG ponúka najhrubší blok s tepelným prestupom steny 0,29 Wm-2K-1. Výhodou značky YTONG je dokonalá anizotropia, takže hladké bloky možno v smere prestupu tepla ľubovoľne natáčať – teoreticky na hrúbku muriva 599 mm (0,18 Wm-2K-1). Výrobca Xella toto riešenie, ktoré nie je predmetom tohto článku, zatiaľ uvádza len okrajovo (v cenníku).YTONG ponúka pre dosiahnutie požadovaných tepelno-technických vlastností tenšie konštrukcie, a tým aj podstatne nižšiu cenu za jednotku tepelného odporu, ktorý zákazník nakupuje s jedným m2 jednovrstvovej steny. Naopak s materiálom POROTHERM možno docieliť pri porovnateľných hrúbkach muriva (a izolácie) vyššej tepelnej akumulácie.
Čo sa týka zložitosti, ktorá sa v príspevku nediskutuje, je považovaný za jeden z najľahšie spracovateľných materiálov, ktorý s najjednoduchším náradím umožňuje vysokú rýchlosť výstavby s minimom výskytu závad (tepelných mostov a pod.), považovaný systém YTONG.
1 0
day day

day je offline (nepripojený) day

zateplovat nemusis nikdy,
ake chces dosiahnut naklady na energie?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
lapejko Pozri príspevok
zabudol si stropné panely ytong postavené za jeden deň, na ktoré prilepíš Multipor alebo hodíš vatu či celulózu.
zabudol som na ne.Robil si stým už?Ja som ešte nemal tú česť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať