Manual
26.03.08,06:15
Prosím o názor na tento problém:
Rodičia vlastnia rodinný dom a byt. Trvalé bydlisko majú v mieste rodinného domu, kde platia koncesionárske poplatky. V byte býva ich syn, kde má prechodné bydlisko. Trvalé bydlisko ich syn má svojich u rodičov v mieste rodinného domu.
Má ich syn platiť v byte koncesionársky poplatok za TV a rozhlas podľa nového "zástrčkového" zákona ? Nie je vlastníkom bytu, ani tam nemá trvalé bydlisko.
Ďakujem
Petra29
26.03.08,05:32
Prosím o názor na tento problém:
Rodičia vlastnia rodinný dom a byt. Trvalé bydlisko majú v mieste rodinného domu, kde platia koncesionárske poplatky. V byte býva ich syn, kde má prechodné bydlisko. Trvalé bydlisko ich syn má svojich u rodičov v mieste rodinného domu.
Má ich syn platiť v byte koncesionársky poplatok za TV a rozhlas podľa nového "zástrčkového" zákona ? Nie je vlastníkom bytu, ani tam nemá trvalé bydlisko.
Ďakujem
Ja rozumiem novému zákonu tak, že sa platí podľa odberných miest za el., nie podľa trvalých - prechodných bydlísk. takže za konces. bude platiť ten, kto je prihlásený k odberu el. v danom mieste, rodinnom dome. Ak je prihlásený na odber vo viacerých miestach, platí en raz.
Manual
26.03.08,06:02
Ja rozumiem novému zákonu tak, že sa platí podľa odberných miest za el., nie podľa trvalých - prechodných bydlísk. takže za konces. bude platiť ten, kto je prihlásený k odberu el. v danom mieste, rodinnom dome. Ak je prihlásený na odber vo viacerých miestach, platí en raz.
Ďakujem, ja tomu rozumiem tiež tak, len aby nebol výklad zákona iný...
VladoaKatka
26.03.08,07:25
Tu je nová webová stránka RTVS spoločnosti, ktorá bude realizovať vyberanie poplatkov:

http://www.rtvs.sk/rtvs?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterNo
Manual
26.03.08,07:35
Tu je nová webová stránka RTVS spoločnosti, ktorá bude realizovať vyberanie poplatkov:

http://www.rtvs.sk/rtvs?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterNo
OK, vďaka ;)
Petra29
26.03.08,07:38
Tu je nová webová stránka RTVS spoločnosti, ktorá bude realizovať vyberanie poplatkov:

http://www.rtvs.sk/rtvs?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterNo
Super, dík, nedá sa prideliť bodík, tak aspoň takto.

Pre FO, jednoznačne - podľa koncového odberateľa
"Platiteľom úhrady je každá fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny v byte alebo rodinnom dome. Ak má platiteľ viac odberných miest, platí iba za jedno."
VladoaKatka
26.03.08,14:52
misomiso
26.03.08,16:26
Odporucam optimalizovat si platenie konc. poplatku podla noveho zakona.

Tu je jedna z odpovedi na FAQ na oficialnej stranke Rozhlasovej a televiznej spolocnosti:

S manželom vlastníme bezpodielovo 4 nehnuteľnosti, 3 faktúry za elektrinu chodia na manželove meno a 1 faktúra na moje meno. Trvalé bydlisko máme obaja rovnaké v jednej nehnuteľnosti. Koľkokrát by sme mali platiť poplatky za TV? Ďakujem za odpoveď.
Povinnosť platiť úhradu sa ustanovuje každej fyzickej osobe, ktorá je koncovým odberateľom elektriny v odbernom mieste, z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte alebo rodinnom dome.
Podľa § 6 ods. 1 zákona platiteľ – fyzická osoba, ktorý je koncovým odberateľom elektriny vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto.
Z uvedeného vyplýva, že manžel bude platiť za jedno z troch odberných miest a manželka bude platiť za jedno odberné miesto. Povinnosť platiť úhradu vzniká v tomto prípade za dva byty. Nemá na to vplyv skutočnosť, že koncoví odberatelia elektriny v rôznych bytoch žijú v spoločnej domácnosti.
Na doplnenie, rovnako je právne irelevantná skutočnosť, kde má ten ktorý odberateľ elektrickej energie trvalý pobyt.

...teda treba prehlasit v ramci rodiny vsetky odberne miesta na jedneho - pokial mozno dochodcu :)
Jozef Mihál
26.03.08,16:38
Nezabudnite na referendum k tomuto geniálnemu zákonu: http://www.referendum2008.sk/

...inak ja si pochvaľujem, konečne si môžem kúpiť firemný televízor bez súčasnej povinnosti platenia TV poplatkov...(0 zamestnancov = žiadne poplatky, bingo).
Tweety
26.03.08,16:40
Nezabudnite na referendum k tomuto geniálnemu zákonu: http://www.referendum2008.sk/

...inak ja si pochvaľujem, konečne si môžem kúpiť firemný televízor bez súčasnej povinnosti platenia TV poplatkov...(0 zamestnancov = žiadne poplatky, bingo).
Aj tak Ťa Jozef poplatok neminie, nezaplatiš za firmu, zaplatiš ako FO za domácnosť .:)
endrju
26.03.08,17:29
Rozmýšľam nad tým, čo majú tzv. koncesionárske poplatky spoločné s kultúrou. Keby táto rubrika mala nadpis "najväčšie hlúposti", to by bolo niečo iné. ;)
Opäť nám pribudla jedna zbytočná organizácia (schovaná do nejakej pochybnej sročky), ktorá aj tak väčšinu práce prenechá na tých, ktorí ju vykonávali doteraz. Hlavným efektom z celého "bordelu" okolo tzv. koncesionárskych poplatkov bude to, že zopár vyvolených "zo zákona" dostane prístup k viacerým citlivým údajom prevažnej väčšiny obyvateľstva bez toho, aby čo len museli pohnúť prstom. Navyše za toto dostanú zaplatené každý mesiac 4% z vybraných prostriedkov. FUJ. :mad:
Manual
26.03.08,17:41
Rozmýšľam nad tým, čo majú tzv. koncesionárske poplatky spoločné s kultúrou.
Andrej to myslíš, zaradenie príspevku do chlievika kultúra ?
endrju
26.03.08,17:47
Andrej to myslíš, zaradenie príspevku do chlievika kultúra ?
Janko, tak. Správne si pochopil. A v príspevku nenadávam Tebe, ale rozčuľujem sa nad do neba volajúcou hlúposťou tých zákonodarcov, ktorí zdvihli ruky za tento legislatívny paškvil.
Manual
26.03.08,17:52
Janko, tak. Správne si pochopil. A v príspevku nenadávam Tebe, ale rozčuľujem sa nad do neba volajúcou hlúposťou tých zákonodarcov, ktorí zdvihli ruky za tento legislatívny paškvil.
Myslím že v kultúrnom chlieviku je to lepšie ako v daňovom, pretože TV a rozhlas má /by mal/ za úlohu šíriť aj kultúru... :D
JaDo
27.03.08,20:32
Ja si myslím, že klesne počet platieb.
Veľa ľudí má viac ako 1 byt.

Idem odhlásiť konc. poplatky z bytu kde býva môj syn ale odberateľom el. energie je manžel.
xman
28.03.08,06:24
Ja si myslím, že klesne počet platieb.
Veľa ľudí má viac ako 1 byt.

Idem odhlásiť konc. poplatky z bytu kde býva môj syn ale odberateľom el. energie je manžel.

Mne sa naskytuje otázka ako postupovať pri kúpe rodinného domu?Musím ísť na poštu a nahlásiť platbu koncesionárskych poplatkov,tak ako som prehlasoval odberateľa elektriny na seba tak aj konces.poplatky?Alebo sa to dá aj na webe?:confused:
JaDo
28.03.08,15:21
Mne sa naskytuje otázka ako postupovať pri kúpe rodinného domu?Musím ísť na poštu a nahlásiť platbu koncesionárskych poplatkov,tak ako som prehlasoval odberateľa elektriny na seba tak aj konces.poplatky?Alebo sa to dá aj na webe?:confused:

Ja som to zatiaľ vždy robila na pošte.
Myslím si, že je potrebné priniesť doklad o tom, že jedna a tá istá osoba platí za odber el. na viac miestach a na jednej adrese už konc. poplatky platí, inak to nespravia.
Keď mi zomrela svokra, musela som predložiť pri odhlasovaní tiež doklad.
Už len preto si myslím, že to cez inet nepôjde.
tajnostkárka
30.03.08,08:56
Ja som to zatiaľ vždy robila na pošte.
Myslím si, že je potrebné priniesť doklad o tom, že jedna a tá istá osoba platí za odber el. na viac miestach a na jednej adrese už konc. poplatky platí, inak to nespravia.
Keď mi zomrela svokra, musela som predložiť pri odhlasovaní tiež doklad.
Už len preto si myslím, že to cez inet nepôjde.


A čo teraz?V minulom roku mi zomrela svokra,elektrina sa však platí nasledovne,tam kde je telka-platí svokor na svoje meno elektrinu,avšak ide o dvojdom a elektrina na mieste,kde bývam ja s manželom je ešte stále evidovaná na svokru.Teraz musíme prehlásiť elektrinu a prihlásiť sa na koncesie?Teda dedil svokor,takže na neho to prepísať.Takže na jednom súpisnom čísle s dvomi odbermi elektriny bude platiť dvakrát koncesie?????:eek:
A keď sme kúpili dom,musíme sa prihlásiť na koncesie a odhlásiť pôvodných majiteľov z platieb?či jak
pivko
30.03.08,09:08
Ja rozumiem novému zákonu tak, že sa platí podľa odberných miest za el., nie podľa trvalých - prechodných bydlísk. takže za konces. bude platiť ten, kto je prihlásený k odberu el. v danom mieste, rodinnom dome. Ak je prihlásený na odber vo viacerých miestach, platí en raz.
A čo ak som odberateľom el.energie od Východoslovenskej energetiky a aj od Západoslovenskej?U ktorého dodávateľa teraz budem platiť.:mad:
Jozef Mihál
30.03.08,11:04
To do jednej zástrčky v dome či byte tečie prúd z Východu a do druhej zo Západu?

Ešte že je to striedavý prúd a tak sa to spravodlivo strieda.
endrju
30.03.08,11:08
A čo ak som odberateľom el.energie od Východoslovenskej energetiky a aj od Západoslovenskej?U ktorého dodávateľa teraz budem platiť.:mad:
Zástrčkové výpalné neplatíš dodávateľom elektriny, ale vyberateľovi výpalného. Vyberateľ zástrčkového výpalného na Slovensku je len jeden. Zatiaľ...
pivko
30.03.08,14:33
To do jednej zástrčky v dome či byte tečie prúd z Východu a do druhej zo Západu?

Ešte že je to striedavý prúd a tak sa to spravodlivo strieda.
Nie to znamená že mám byt v BA a aj v KE, doteraz platím konc.poplatky len v BA .Odkial budu vedieť VSE že platím v BA?
endrju
30.03.08,15:30
Nie to znamená že mám byt v BA a aj v KE, doteraz platím konc.poplatky len v BA .Odkial budu vedieť VSE že platím v BA?
Ani ZSE a ani VSE sa nezaujímajú o to, či platíš výpalné. O to sa zaujíma výpalnícka firma sídliaca v Bratislave.
Aj ZSE a aj VSE budú len povinné (ak sa páni poslanci zobudia a opravia "kopanec" v zákone) "nabonzovať" Ťa tej výpalníckej firme, že si odberateľom elektriny.

Potom je na tej výpalníckej firme (a s veľmi vysokou pravdepdobnosťou aj na Tebe, aby si tej výpalníckej firme vysvetlil ako sa veci majú), aby si dala Tvoje údaje zo západu a aj z východu do správnych súvislostí.
Neverím tomu, že sa im to podarí "bez zakopnutia".
Môžeš sa preto už teraz "tešiť" na to, že niekedy v lete Ti z výpalníckej firmy príde na východ upomienka za nezaplatenie výpalného za odberné miesto na východe.

Ak, samozrejme, neprevezmeš iniciatívu do svojich rúk a nepôjdeš do výpalníckej firmy urobiť poriadok osobne skôr ako Ti príde nejaká upomienka.
Prajem Ti pevné nervy.
bodliak
30.03.08,16:54
§6
Platiteľ podľa § 3 písm. a) platí úhradu 140 Sk za každý aj začatý kalendárny mesiac.

§ 7
Povinnosť platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa osoba stala platiteľom, a zaniká posledný deň mesiaca, v ktorom osoba prestala byť platiteľom.



Takze mal by platit aj za zacaty mesiac, ale skutocna "povinnost" platit vznika az od nasledujuceho mesiaca.
Cudna rec. Ale ten, kto doteraz koncesionarom nebol, sa v aprili prihlasi a plati az od maja.
JaDo
30.03.08,20:47
A čo teraz?V minulom roku mi zomrela svokra,elektrina sa však platí nasledovne,tam kde je telka-platí svokor na svoje meno elektrinu,avšak ide o dvojdom a elektrina na mieste,kde bývam ja s manželom je ešte stále evidovaná na svokru.Teraz musíme prehlásiť elektrinu a prihlásiť sa na koncesie?Teda dedil svokor,takže na neho to prepísať.Takže na jednom súpisnom čísle s dvomi odbermi elektriny bude platiť dvakrát koncesie?????:eek:
A keď sme kúpili dom,musíme sa prihlásiť na koncesie a odhlásiť pôvodných majiteľov z platieb?či jak

Dvojdom sú dva domy a predpokladám, že majú rôznych majiteľov. Každý odoberá el. en., pretože sú tam 2 el.hodiny. Ak by platil oba odbery el.en. iba jeden, platil by iba jeden koncesionársky poplatok. Keďže platíte el. en. každý za seba, tak aj konc. poplatky musí platit každý za seba.
Ester plus
31.03.08,12:49
K tej registrácii do 30.04.2008 sa chcem spýtať, či stačí vyplniť len jeden registračný formulár, ktorý sa považuje za spoločný pre STV a SRO?
hanelie
31.03.08,12:56
príspevok od: Jozef Mihál
To do jednej zástrčky v dome či byte tečie prúd z Východu a do druhej zo Západu?

Ešte že je to striedavý prúd a tak sa to spravodlivo strieda.
__________________

:confused:

Nie to znamená že mám byt v BA a aj v KE,

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
bodliak
31.03.08,13:53
K tej registrácii do 30.04.2008 sa chcem spýtať, či stačí vyplniť len jeden registračný formulár, ktorý sa považuje za spoločný pre STV a SRO?



Ano, ide o sro spolocnu pre obe "institucie", ona im potom platby spravodlivo rozdeli.
Jano23
01.04.08,07:04
Hlavolam: Neviete ako správne vyplniť formulár na koncesionárske poplatky pre domácnosť? V. I časti formulára A je SIPO/VS.
Je tam 10 štvorčekov. Sipo ma 10 čísiel tak je to v poriadku, ale napravo je vo formulári uvedené :Číslo odberného miesta/miesto spotreby uvedené na faktúre za el.energiu. Tiež sú tam štvorčeky
pre 10 miestné číslo, ale na faktúre za elektrinu žiadne 10 miestne číslo nevidím. Na fakúre je uvedené : Odberné miesto a následuje
6 /slovom šesť miestné číslo/. Tak ma to pletie. Nevyplňovali ste náhodou, to tlačivo, ako je to správne? Tlačivo je aj na internete.
endrju
02.04.08,18:21
Hlavolam: Neviete ako správne vyplniť formulár na koncesionárske poplatky pre domácnosť? V. I časti formulára A je SIPO/VS.
Je tam 10 štvorčekov. Sipo ma 10 čísiel tak je to v poriadku, ale napravo je vo formulári uvedené :Číslo odberného miesta/miesto spotreby uvedené na faktúre za el.energiu. Tiež sú tam štvorčeky
pre 10 miestné číslo, ale na faktúre za elektrinu žiadne 10 miestne číslo nevidím. Na fakúre je uvedené : Odberné miesto a následuje
6 /slovom šesť miestné číslo/. Tak ma to pletie. Nevyplňovali ste náhodou, to tlačivo, ako je to správne? Tlačivo je aj na internete.
Nevyplňuj tlačivo. Stačí ak uvediš aj na akomkoľvek "zdrape papiera" všetky údaje, ktoré sú označené ako povinné na tlačive. :cool:
Povinnosť vyplniť tlačivo Ti zo zástrčkového zákona nevyplýva. Si iba povinný písomne oznámiť výpalníckej firme tie údaje, ktoré sú uvedené ako povinné na tom tlačive. Na formáte písomného oznámenia vôbec nezáleží. Tlačivo je iba pomôcka pre tých, čo sa nevedia zorientovať v zákone. Takže v absolútnej pohode v oznámenia napíš to číslo odberného miesta, ktoré máš na faktúre.
A ešte jeden "detail". Na mojej faktúre od dodávateľa elektriny sa to nevolá "číslo odberného miesta", ale "číslo miesta spotreby" ;)
endrju
02.04.08,18:25
Ano, ide o sro spolocnu pre obe "institucie", ona im potom platby spravodlivo rozdeli.
A pred rozdelením nezabudne nadeliť z vybraného výpalného niečo aj sebe ako odmenu za námahu vynaloženú pri vyberaní výpalného :D
endrju
02.04.08,18:37
Toto je jedna z 3 tém existujúcich na tomto fóre, v ktorých paralelne prebieha diskusia o rovnakých problémoch. Navrhujem, aby sa podľa možnosti diskusia sústredila v najstaršej z týchto 3 tém:

http://www.porada.sk/t61543-dalsi-nepodarok-novela-koncesionarskych-poplatkov.html

Ďakujem za porozumenie. :)
Jano23
08.04.08,04:53
Nevyplňuj tlačivo. Stačí ak uvediš aj na akomkoľvek "zdrape papiera" všetky údaje, ktoré sú označené ako povinné na tlačive. :cool:
Povinnosť vyplniť tlačivo Ti zo zástrčkového zákona nevyplýva. Si iba povinný písomne oznámiť výpalníckej firme tie údaje, ktoré sú uvedené ako povinné na tom tlačive. Na formáte písomného oznámenia vôbec nezáleží. Tlačivo je iba pomôcka pre tých, čo sa nevedia zorientovať v zákone. Takže v absolútnej pohode v oznámenia napíš to číslo odberného miesta, ktoré máš na faktúre.
A ešte jeden "detail". Na mojej faktúre od dodávateľa elektriny sa to nevolá "číslo odberného miesta", ale "číslo miesta spotreby" ;)

Nechal som ten problém riešiť na pošte /SIPO/. Poštárka pri tom riadne
"maturovala". Telefonovala dlho niekam /asi 10 minút/ , až som sa hanbil, že sa za mnou vytvorila dlhá rada čakajúcich pre takúto hlúposť.Nakoniec to vraj malo byť správne vyplnené, tak ako som dedukoval, že by to tak mihlo byť.
Fabiana
01.05.08,19:25
Takýto dokument mi prišiel e-mailom.
cactus
02.05.08,04:47
Takýto dokument mi prišiel e-mailom. toto tu už bolo niekde prilepené
endrju
02.05.08,05:00
toto tu už bolo niekde prilepené
Minimálne dvakrát. Ale veď opakovanie je matka múdrosti a tak sa niekto rozhodol pre znovuprilepenie.
Napriek tomu, že s obsahom prilepeného súhlasí prevažná väčšina tých, ktorí si to prečítali, mnohí iba pokorne vyplnia všetky nezmyselné tlačivá a "držia ... a krok" :mee:
Fabiana
05.05.08,16:06
Ja som prelistovala túto tému a tu som to nenašla, nevedela som, že je založených viac tém s touto problematikou...
tibor1000
18.05.10,09:16
Dobrý deň,
prosím Vás,ešte stále teda platí povinnosť zamestnávateľa prihlásiť sa do RTVS,ak zamestnáva viac ako 3 zamestnancov,áno?
ďakujem moc
hanelie
18.05.10,09:24
tibor1000
18.05.10,09:27
ďakujem
harmi
28.05.10,14:07
Dobry den, mam byt, v nom trvale bydlisko, tu platim aj koncesionarske poplatky. Okrem toho mame este dom, elektrika je tu vsak napisana na manzelku, zijeme v spolocnej domacnosti v dome. Staci, ak platim koncesionarske poplatky v byte alebo mam radsej prepisat elektrinu aj v dome na mna, lebo inak by musela druhy koncesionarsky poplatok platit zena za dom? Dakujem.
Mária27
28.05.10,15:47
Minimálne by bolo dobré oznámiť elektrárňam, alebo na rtvs, že ide o tú istú domácnosť.
mária68
03.08.10,06:33
Len si overujem na porade: Firma ma 2och ZCov na HPP a zamestnala brigadnika na dohodu. Tento vstupuje do poctu ZCov firmy?
kovalova
14.09.10,06:13
ahojte, neviete mi poradiť ako spoločnosť odhlásiť z platenia koncesionárskych poplatkov, nakolko v súčasnej dobe nevlastní žiaden TV prijímač, ani rádio na firmu. V minulosti poplatky platila, ale v súčasnej dobe už skončila prevádzku kde disponovala Tv prijímačom.

Dakujem moc.
blcha
17.09.10,11:35
AK ide o právnickú osobu, platí sa podľa počtu zamestnancov, nie podľa počtu TV príjmačov.