Andrea Korn
26.03.08,08:21
Pekne po poriadku.
Jeden z nájomníkov vlastní byt ktorý je vedený ako kancelárske priestory,no otvorená je tam predajňa.
S vlastníkom máme mnohé problémy finančného charakteru, tak by som sa chcela spýtať či má povinnosť prispieť za prenájom priestorov, ktoré si sám vyhradil pre reklamu ktorá je mimochodom ,,vycapená ´´ z vonku na pol bytovky, bez nejakeho suhlasu dozornej rady SVB, vlastne ani nevieme či o takýto súhlas musí požiadať a či má právo dávať vlastné reklamy na bytovku.Poradte, na koho sa prípadne môžeme ako SVB obrátiť
Za pomoc veeeelmi pekne dakujeme
Andrea K.
Mária27
26.03.08,10:10
Mal by Vám za to platiť a vy si príjem zdaníte.
zuhl
27.03.08,12:52
Ja mám trochu iný problém: dnes máme schôdzu a má sa na nej prejednávať umiestnenie reklamy na činžiaku. Chcem sa opýtať, či neviete ako by sa dalo zistiť koľko môže skutočne stáť taká reklama, kde by som to mohla zistiť, totižto máme takého správcu, ktorý bude určite mať z toho nejaké percentá do vrecka, tak by ma zaujímala skutočná cena.
zuhl
27.03.08,13:17
Neviete nikto?
Chobot
27.03.08,13:28
Ja mám trochu iný problém: dnes máme schôdzu a má sa na nej prejednávať umiestnenie reklamy na činžiaku. Chcem sa opýtať, či neviete ako by sa dalo zistiť koľko môže skutočne stáť taká reklama, kde by som to mohla zistiť, totižto máme takého správcu, ktorý bude určite mať z toho nejaké percentá do vrecka, tak by ma zaujímala skutočná cena.

A kto vám dohodol tú reklamu? Zmluvu bude podpisovať správca, do zmluvy máte právo nahliadnuť. Takže cenu, ktorú dostanete, budete vidieť a je len na vás, či to za tú cenu odsúhlasíte alebo nie. Koľko za to dostane správca ako províziu, myslím si, že už nie je starosť majiteľov domu. Hlavné je, koľko vám bude platiť zadávateľ reklamy. Oni môžu mať nejakú sprostredkovateľskú zmluvu do nej nemáte právo nahliadať.

Môžete sa skúsiť spýtať zadávateľa reklamy, či vám nepovie podmienky sprostredkovania, ale silno pochybujem. Oni môžu mať so správcom napr. zmluvu, že každý takto získaný dom dostanú trebárs 10% z ceny reklamy.

Ak sa vám zdá cena za prenájom plochy nízka, môžete požadovať vyššiu cenu. My sme takto zdvihli (dohodli) pôvodnú cenu za prenájom strechy na antény mob. operátorov z pôvodných 100 tis. na 120 tisíc SKK.
zuhl
27.03.08,13:33
Ďakujem, už som aspoň trochu na tú schôdzu pripravená. Mne sa to zdá ale málo, tá reklama má mať rozmery 10X4m a ponúkajú 32.000 ročne.
Chobot
27.03.08,13:37
Ďakujem, už som aspoň trochu na tú schôdzu pripravená. Mne sa to zdá ale málo, tá reklama má mať rozmery 10X4m a ponúkajú 32.000 ročne.

Neviem, aká je cena reklamy. Závisí asi od solventnosti zadávateľa, do akej výšky bude ochotný ísť. Aby ste sa ale nepripravili o 32 tis. tým, že budete pýtať napr.50 tis. a zadávateľ zruší ponuku.

Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche...:D
Halli
27.03.08,14:42
...totižto máme takého správcu, ktorý bude určite mať z toho nejaké percentá do vrecka, tak by ma zaujímala skutočná cena.
... toto má dvíha zo stoličky, byť tým správcom, tak kašlem na to. A čo ak nemá z toho ani koruny?? Vieš koľko veci som vybavila pre SVBčka za "panbohzaplať" a aj veľa tu iných predsedov a správcov? :confused:
zuhl
27.03.08,14:44
... toto má dvíha zo stoličky, byť tým správcom, tak kašlem na to. A čo ak nemá z toho ani koruny?? Vieš koľko veci som vybavila pre SVBčka za "panbohzaplať" a aj veľa tu iných predsedov a správcov? :confused:
Tak ver tomu, že tento náš má. To by si ho musela poznať a poznať všetky naše problémy. Aj mňa to dvíha zo stoličky, ale opačne ako teba.
Halli
27.03.08,15:05
Tak ver tomu, že tento náš má. To by si ho musela poznať a poznať všetky naše problémy. Aj mňa to dvíha zo stoličky, ale opačne ako teba.

Si šikovná, rozumieš sa problematike, vieš o čo ide, prečo to nevezmeš robiť ty? Ste vobec SVB? Určite by to šlapalo lepšie ;)
Chobot
28.03.08,06:54
Tak ver tomu, že tento náš má. To by si ho musela poznať a poznať všetky naše problémy. Aj mňa to dvíha zo stoličky, ale opačne ako teba.

Nebudem sa vyjadrovať ohľadne kvality správcu, toho poznáš len ty a ty vieš, ako spolupracujete. Preto nemôžem posúdiť, či je dobý alebo nie.

Ale k tej provízii - pokiaľ vám zoženie reklamu, za ktorú dostanete nejaké peniaze do fondu a vy s cenovou ponukou na reklamu súhlasíte, môže ti to byť jedno, či má za to províziu alebo nie. Veď dnes skoro za všetko sú provízie. A prečo by ten správca nemohol mať nárok na nejakú províziu, keď vám priniesol niečo do fondu? Ak s tým nie ste ako bytovka stotožnení, že by srpávca mohol mať nejakú províziu, vynechajte ho a môžete si reklamu zabezpečiť aj sami.

Zabezpečenie reklamy nie je zahrnuté v poplatku za správu. Rovnako sa berie provízia za zadanie objednávky na zateplenie, za zabezpečenie úveru od banky a pod.
Elena Navrátilová
28.03.08,07:06
Nebudem sa vyjadrovať ohľadne kvality správcu, toho poznáš len ty a ty vieš, ako spolupracujete. Preto nemôžem posúdiť, či je dobý alebo nie.

Ale k tej provízii - pokiaľ vám zoženie reklamu, za ktorú dostanete nejaké peniaze do fondu a vy s cenovou ponukou na reklamu súhlasíte, môže ti to byť jedno, či má za to províziu alebo nie. Veď dnes skoro za všetko sú provízie. A prečo by ten správca nemohol mať nárok na nejakú províziu, keď vám priniesol niečo do fondu? Ak s tým nie ste ako bytovka stotožnení, že by srpávca mohol mať nejakú províziu, vynechajte ho a môžete si reklamu zabezpečiť aj sami.

Zabezpečenie reklamy nie je zahrnuté v poplatku za správu. Rovnako sa berie provízia za zadanie objednávky na zateplenie, za zabezpečenie úveru od banky a pod. To fakt? Ja teda o tom nič neviem. Veď predsa keď ideme zatepliť, alebo zadať nejakú objednávku alebo zabezpečenie úveru je to predsa v zmysle nejakého uznesenia, poverenia... Dosť ma to prekvapilo, že by to malo byť samozrejmosťou. (Myslím províziu...) Samozrejme tú províziu musí podľa mňa niekto zaplatiť. Buď je to na úkor výšky prenájmu alebo na úkor ceny za dielo. Jednoducho neverím, že by dodávateľ len tak dobročinne išiel niekomu vyplatiť províziu na úkor svojho zisku. V našom konkurenčnom prostredí určite nie. Ibaže potom je to horšie ak to dielo je ešte aj nekvalitné. Z vlastnej skúsesnosti... záujemcovia o umiestnenie reklamy ma kontaktovali, nikdy som nikoho nezháňala, aby si u nás prenajali nejaký priestor. Keďže som chcela, aby sme si zlepšili financie a tvorbu FPOaU snažila som sa, aby sme sa ako členovia SVB dohodli tak na prenájme ako aj na výške Sk za prenájom. Bez toho by som do toho nešla. Keby sme sa na zhromaždení dohodli, že predmetný priestor neprenajmeme, tak by mi predsa mohli núkať... Veď správca nedáva do prenájmu svoj priestor ale priestor kde nemá vlastnícky podiel. Predsa správca má povinnosť aj po ekonomickej stránke zabezpečovať chod SVB alebo bytového domu za najlepších podmienok pre tých, ktorí ich platia za služby.
Chobot
31.03.08,07:04
To fakt? Ja teda o tom nič neviem. Veď predsa keď ideme zatepliť, alebo zadať nejakú objednávku alebo zabezpečenie úveru je to predsa v zmysle nejakého uznesenia, poverenia... Dosť ma to prekvapilo, že by to malo byť samozrejmosťou. (Myslím províziu...) Samozrejme tú províziu musí podľa mňa niekto zaplatiť. Buď je to na úkor výšky prenájmu alebo na úkor ceny za dielo. Jednoducho neverím, že by dodávateľ len tak dobročinne išiel niekomu vyplatiť províziu na úkor svojho zisku. V našom konkurenčnom prostredí určite nie. Ibaže potom je to horšie ak to dielo je ešte aj nekvalitné. Z vlastnej skúsesnosti... záujemcovia o umiestnenie reklamy ma kontaktovali, nikdy som nikoho nezháňala, aby si u nás prenajali nejaký priestor. Keďže som chcela, aby sme si zlepšili financie a tvorbu FPOaU snažila som sa, aby sme sa ako členovia SVB dohodli tak na prenájme ako aj na výške Sk za prenájom. Bez toho by som do toho nešla. Keby sme sa na zhromaždení dohodli, že predmetný priestor neprenajmeme, tak by mi predsa mohli núkať... Veď správca nedáva do prenájmu svoj priestor ale priestor kde nemá vlastnícky podiel. Predsa správca má povinnosť aj po ekonomickej stránke zabezpečovať chod SVB alebo bytového domu za najlepších podmienok pre tých, ktorí ich platia za služby.

Možno ani nevieš, ale dnešný svet sa točí okolo provízií. To, že sa o nich veľa nehovorí, neznamená, že neexistujú. Počnúc poisťovňami, ktoré dávajú provízie sprostredkovateľom poistenia, pokračujúc bankami, ktoré platia provízie za "dohodenie" úveru (či už Hypocentrám, správcom alebo realitným maklérom...), dodávatelia napr. kancelárskych potrieb dávajú nemalé provízie zásobovačom za to, že u nich nakupujú (toto viem sicher, jeden člen rodiny robil zásobovača - nákupcu v jednej väčšej firme), lízingovky predajcom áut za dohodenie lízingu až po lekára, ktorý ti predpisuje určitý liek, ktorého reklamu má všade v ordinácii (kalendár, nástenné hodiny) a dostáva od výrobcu lieku províziu vo forme školiaceho zájazdu niekam k moru alebo iné vecné dary.

Prečo by nejaká reklamná agentúra nemohla prísť za správcom a dohodnúť sa, že za každú bytovku, ktorú im dohodí na reklamu, by im dali nejakú províziu. Samozrejme cenu za umiestnenie reklamy by si dohodli s majiteľmi domu. Z takejto transakcie predsa môžu profitovať všetci - bytovka dostane nejaké prostriedky do fondu (koľko, to si sama určí), reklamná agentúra získa reklamnú plochu a správcovi tiež kvapne niečo za to, že vyvinul činnosť a oslovil bytovky. Ja na tom nevidím nič nekalého ani podvodného ani že by správca chcel okradnúť majiteľov bytov. AK s cenou nesúhlasia, nemusia povoliť tú reklamu.

Ak si tieto veci zabezpečíš sama, jasné, že nikto iný nemôže chcieť nejakú províziu.
Elena Navrátilová
31.03.08,07:17
Možno ani nevieš, ale dnešný svet sa točí okolo provízií. To, že sa o nich veľa nehovorí, neznamená, že neexistujú. Počnúc poisťovňami, ktoré dávajú provízie sprostredkovateľom poistenia, pokračujúc bankami, ktoré platia provízie za "dohodenie" úveru (či už Hypocentrám, správcom alebo realitným maklérom...), dodávatelia napr. kancelárskych potrieb dávajú nemalé provízie zásobovačom za to, že u nich nakupujú (toto viem sicher, jeden člen rodiny robil zásobovača - nákupcu v jednej väčšej firme), lízingovky predajcom áut za dohodenie lízingu až po lekára, ktorý ti predpisuje určitý liek, ktorého reklamu má všade v ordinácii (kalendár, nástenné hodiny) a dostáva od výrobcu lieku províziu vo forme školiaceho zájazdu niekam k moru alebo iné vecné dary.

Prečo by nejaká reklamná agentúra nemohla prísť za správcom a dohodnúť sa, že za každú bytovku, ktorú im dohodí na reklamu, by im dali nejakú províziu. Samozrejme cenu za umiestnenie reklamy by si dohodli s majiteľmi domu. Z takejto transakcie predsa môžu profitovať všetci - bytovka dostane nejaké prostriedky do fondu (koľko, to si sama určí), reklamná agentúra získa reklamnú plochu a správcovi tiež kvapne niečo za to, že vyvinul činnosť a oslovil bytovky. Ja na tom nevidím nič nekalého ani podvodného ani že by správca chcel okradnúť majiteľov bytov. AK s cenou nesúhlasia, nemusia povoliť tú reklamu.

Ak si tieto veci zabezpečíš sama, jasné, že nikto iný nemôže chcieť nejakú províziu.
Prepáč, ale ja s týmto nemôžem súhlasiť. Som toho názoru, že tú províziu niekto zaplatiť musí. Buď je to na úkor nižšieho prenájmu pre domy kde sa umiestňuje reklama alebo nejaké zariadenie alebo za vyššiu cenu diela. Ak by provízia išla na zdanenie... ;) cez daňové doklady, ale o tom pochybujem. Aj tak by len rozdelili sumu, ktorú chcú investovať. Ja nepíšem okradnutí... aby nedošlo k nejakej zámene. ;) Len si niekto vylepší rozpočet bez nejakej snahy, námahy, ... ;)
Chobot
31.03.08,09:21
Prepáč, ale ja s týmto nemôžem súhlasiť. Som toho názoru, že tú províziu niekto zaplatiť musí. Buď je to na úkor nižšieho prenájmu pre domy kde sa umiestňuje reklama alebo nejaké zariadenie alebo za vyššiu cenu diela. Ak by provízia išla na zdanenie... ;) cez daňové doklady, ale o tom pochybujem. Aj tak by len rozdelili sumu, ktorú chcú investovať. Ja nepíšem okradnutí... aby nedošlo k nejakej zámene. ;) Len si niekto vylepší rozpočet bez nejakej snahy, námahy, ... ;)

Províziu v tomto prípade platí reklamná agentúra zo svojich nákladov.

Prečo by bytovka mala mať nižší prenájom. Ten je predsa v takej výške, na akom sa dohodnú s reklamnou agentúrou, resp. ak sa im cena prenájmu máli, nemusia s tým súhlasiť. Môžu si vypýtať viac a zase je na rekl. agentúre, či im viac dá alebo nie. To je trhový mechanizmus.

Províziu si správca zaúčtuje ako príjem a ide do zdanenia. Nevylučujem, že by mohli niečo vyplatiť aj konateľovi do vrecka, ale to už je černota, s čím ani ja nesúhlasím. Voči normálne provízii nič nemám.

Nemusíme sa zhodnúť, ale v živote to tak chodí. Kvôli tomu sa nebudeme hádať. ;)

Poviem ti príklad zo života: dlho sme rokovali o prenájme strechy. Jedna firma ponúkla nejaký nájom, ten sme zvýšili a dospeli sme na nejakú cenu. Tým, že správca činnosti za takúto zmluvu a s ňou súvisiace vece nemá v cene správy (napr. zdaňovanie príjmu z prenájmu), tak požadovali uričitý poplatok. Aby sme to neplatili my, preniesli sme tento poplatok na nájomcu. Takže nájomca mal platiť nájom nám a poplatok sprácovi. My sme mali dostať toľko, koľko sme dohodli s nájomcom. Je to vlastne forma provízie. K tomu nájmu síce nakoniec nedošlo (z iných než finančných dôvodov), ale bolo to tak dohodnuté.
peton
31.03.08,10:58
Elenka, Chobot... obidvaja o tom istom...xixi... len z ineho uhla pohladu. Elenka sa vsak diva na proviziu z pohladu "ciernoty", Chobot z toho cistejsieho uhla. :-). Obidvaja vsak viete o com hovorite, a viete co si o tom ten druhy mysli.
A ja si nemyslim, ze by bolo potrebne tuto temu dalej rozvijat. Howgh! :-)
Igy
31.03.08,11:52
No pre mna je provizia ista forma uplatku. Znie to mozno tvrdo, ale spravca by mal konat v mene vlastnikov so snahou vybrat tu najlepsiu, najefektivnejsiu ponuku. A je pravda ze ak bude ponuka 30000 bez provizie a 25000 s proviziou tak asi uz teraz viem pre ktoru sa spravca rozhodne. Cest vinimkam.
Provizia je podla mna na mieste ked niekto aktivne spolupracuje, predava, hlada odberatelov. A nie v tedy ked dostane do kanclu na stol ponuku na umiestnenie reklamy. Za co je akoze ta provizia? Spravca je predsa plateny z prispevku za spravu. Viem ze dnes vsetko funguje na proviziach ale ked sa nad tym zamyslite tak je to len ina forma podplacania tych spravnych ludi...
peton
31.03.08,16:35
Prepáčte, ale ideme tu opäť moralizovať alebo radiť tým, ktorí to potrebujú?
Andrea Korn
03.04.08,08:59
Keď tu čítam reakcie na danú tému stále sa točíme okolo provízií,/ zdá sa mi to ako ludská závisť. .
Neviete mi skutočne niekto poradiť
Predstavte si máte nájomcu ,ktorý otvorí obchod so súčiastkami na auto a jedného krásneho rána sa zobudíte a spodná časť vašej bytovky je oblepená reklamnými tabulami.Zároven s ním máme nemalé problémy je to PAN PODNIKATEL a my sme tam celkom obyč ludia prinútený byť SVB,ani Bytové družstvo nás nechce zobrat tak si všetky problémy musíme riešiť sami všetci sme tam celkom prostí lud, aj to je cele komplikované ale to nie je podstatné.
Prosííííííííííííííííííííííí ííím poradte lebo sa nám to tam kopí
sthruska
03.04.08,09:39
//spodná časť vašej bytovky je oblepená reklamnými tabulami.
Na to musí mať súhlas.
Andrea Korn
03.04.08,11:54
Nikto žiadny súhlas nepodpisoval .Spomínaný nájomník odmieta komunikovať, na zhromaždenia vôbec nechodí na písomné výzvy nereaguje, kedže reklama na bytovke je už niekolko mesiacov, dá sa vec riešiť aj dodatočne - nejakou písomnou výzvou?

PS: Sme bytovka v NR - mesto
Elena Navrátilová
03.04.08,12:02
Keď tu čítam reakcie na danú tému stále sa točíme okolo provízií,/ zdá sa mi to ako ludská závisť. .
Neviete mi skutočne niekto poradiť
Predstavte si máte nájomcu ,ktorý otvorí obchod so súčiastkami na auto a jedného krásneho rána sa zobudíte a spodná časť vašej bytovky je oblepená reklamnými tabulami.Zároven s ním máme nemalé problémy je to PAN PODNIKATEL a my sme tam celkom obyč ludia prinútený byť SVB,ani Bytové družstvo nás nechce zobrat tak si všetky problémy musíme riešiť sami všetci sme tam celkom prostí lud, aj to je cele komplikované ale to nie je podstatné.
Prosííííííííííííííííííííííí ííím poradte lebo sa nám to tam kopí
Nie ste prinútení. Môžete si nájsť správcu na mandátnu zmluvu, resp. na zmluvu o výkone správy. Môžete si rozpustiť SVB (čo by bola skutočne škoda). Neviem prečo vlastne máte problém? Nedodržal postup majiteľ nebytových priestorov (z toho čo je tu uvedené), treba na zhromaždení odsúhlasiť sumu, ktorú od neho chcete požadovať za umiestnenie reklamy. Písomne mu to všetko doručiť. On sa už len vyjadrí a keď si to odsúhlasíte uznesením, je to podľa mňa vymáhateľné. K tomu prenájmu na reklamu treba zmluvu o prenájme... Tam si dohodnete všetky podmienky. Pokiaľ Vám to nebude chcieť akceptovať, dajte mu hneď termín dokedy je povinný túto neželanú reklamu odstrániť. Všetko toto je dôležité doručiť písomne. Malo by sa to všetko pohnúť k spokojnosti všetkých.
Chobot
03.04.08,12:09
//spodná časť vašej bytovky je oblepená reklamnými tabulami.
Na to musí mať súhlas.

len doplĺňam:

...súhlas nadpolovičnej väčšiny majiteľov domu.
Chobot
03.04.08,12:10
Nie ste prinútení. Môžete si nájsť správcu na mandátnu zmluvu, resp. na zmluvu o výkone správy. Môžete si rozpustiť SVB (čo by bola skutočne škoda). Neviem prečo vlastne máte problém? Nedodržal postup majiteľ nebytových priestorov (z toho čo je tu uvedené), treba na zhromaždení odsúhlasiť sumu, ktorú od neho chcete požadovať za umiestnenie reklamy. Písomne mu to všetko doručiť. On sa už len vyjadrí a keď si to odsúhlasíte uznesením, je to podľa mňa vymáhateľné. K tomu prenájmu na reklamu treba zmluvu o prenájme... Tam si dohodnete všetky podmienky. Pokiaľ Vám to nebude chcieť akceptovať, dajte mu hneď termín dokedy je povinný túto neželanú reklamu odstrániť. Všetko toto je dôležité doručiť písomne. Malo by sa to všetko pohnúť k spokojnosti všetkých.

A ak to do určitého termínu neodstráni, tak mu to odstránite vy. :cool::D
Halli
03.04.08,14:01
Možno by stalo za to obrátiť sa aj na Ms Policiu s tým, že Vám lepí po dome reklamu a nahlásit to ako "schválnosť"- tak mi to bolo povedané, ked som riešila lepenie plagatov po našich dverách. Ak na to nebude mat povolenie, mala by mu policia nariadit odstraniť to, leby vy ste ho už na to upozornili...Za pokus to stojí.:rolleyes:
pepo100000
03.04.08,22:00
Pekne po poriadku.
Jeden z nájomníkov vlastní byt ktorý je vedený ako kancelárske priestory,no otvorená je tam predajňa.
S vlastníkom máme mnohé problémy finančného charakteru, tak by som sa chcela spýtať či má povinnosť prispieť za prenájom priestorov, ktoré si sám vyhradil pre reklamu ktorá je mimochodom ,,vycapená ´´ z vonku na pol bytovky, bez nejakeho suhlasu dozornej rady SVB, vlastne ani nevieme či o takýto súhlas musí požiadať a či má právo dávať vlastné reklamy na bytovku.Poradte, na koho sa prípadne môžeme ako SVB obrátiť
Za pomoc veeeelmi pekne dakujeme
Andrea K.
on je vlastnikom bytu, konkretne priestoru ktory obyva alebo uziva na predajnu, nevlastni panel, podlahu, kurenie- stupacky po ventil atd.
absolutne z tohto vypliva ze nieje vlastnikom plohy na ktorej ma zverejnenu reklamu, pretoze vlastnikom tejto plochy je SVB a to mu toto povolenie na reklamu nevidalo,
viac informacii vam poskytnu firmy ktore prevadzkuju bilboardy, a ak neplatite dane za tuto reklamu, mozte sa dostat do vaznych problemov/ziadny danovy urad neskoci na to ze SVB poskytlo tuto plochu zadarmo ak vedia kolko zaplatia na daniach reklamne firmy/
peton
04.04.08,03:18
on je vlastnikom bytu, konkretne priestoru ktory obyva alebo uziva na predajnu, nevlastni panel, podlahu, kurenie- stupacky po ventil atd.

Tu sa sakramentsky mýliš, že nie je vlastníkom panelu, podlahy, kúrenia. Na týchto spomenutých veciach má spoluvlastnícky podiel, čiže je podielovým vlastníkom.

absolutne z tohto vypliva ze nieje vlastnikom plohy na ktorej ma zverejnenu reklamu, pretoze vlastnikom tejto plochy je SVB a to mu toto povolenie na reklamu nevidalo,

podobne ako hore, avšak keďže má v spoluvlastníctve len časť plochy, mal by si vyžiadať súhlas spoločenstva na umiestnenie reklamy. SVB nie je vlastníkom žiadnej plochy! SVB je len "hospodár". Vlastníkmi sú vlastníci.

viac informacii vam poskytnu firmy ktore prevadzkuju bilboardy, a ak neplatite dane za tuto reklamu, mozte sa dostat do vaznych problemov/ziadny danovy urad neskoci na to ze SVB poskytlo tuto plochu zadarmo ak vedia kolko zaplatia na daniach reklamne firmy/

A s týmto nesúhlasím vôbec. Pretože ak raz nemám zmluvu o prenájme, a nemám žiadny príjem, tak daňový úrad mi s prepáčením môže na hrb vyliezť. :);):D. Iný prípad je, ak zmluva o prenájme jestvuje, mám príjem ale "pozabudnem" ho zdaniť. Vtedy byť problém môže.
peton
04.04.08,03:26
Pán podnikateľ sa stavia do pozície "boha". On môže všetko a vy nič. Kde je predseda a rada spoločenstva? Na predajňu čiže prevádzku musí mať povolenie a súhlas ostatných vlastníkov. Už tu o tom bolo písané, pohľadaj v témach.
Malo by jestvovať uznesenie vlastníkov zo schôdze kde mu schvaľujete použitie bytového priestoru na podnikateľské účely, za vami určených podmienok okrem iného aj poriešenie reklamy.
Ak to nemáte, a sú s ním aj iné problémy odporúčam ho vyzvať na plnenie si svojich zákonných povinností a poprípade zvolať schôdzu vlastníkov a dohodnúť sa na pravidlách platných pre všetkých vlastníkov (prevencia do budúcnosti).
Upozorňujem, že ja nevidím do týchto problémov, vy viete najlepšie ako to tam "žije". Každopádne ak chcete niečo riešiť a vyriešiť odporúčam naštudovať zákon o vlastníctve bytov (niekoľkokrát pripojený) + občiansky zákonník a ďalšie súvisiace zákony. A riešte veci písomne nie ústne, nech sú relevantné podklady.
Andrea Korn
07.04.08,13:30
podnikatel je majitelom priestorov a je to jeho obchod reklamu si tam dal bez našeho suhlasu a profituje z toho len a len on
Andrea Korn
07.04.08,13:33
ešte jedna otázočka stačí danému majitelovi podnikatelovi súhlas na reklamu len od mestského úradu, suhlas na podnikatelské priestory nemá mali tam byť povodne kancelárske priestory,
Chobot
07.04.08,13:36
podnikatel je majitelom priestorov a je to jeho obchod reklamu si tam dal bez našeho suhlasu a profituje z toho len a len on

Možno je majiteľom priestorov, ale nie je výlučným majiteľom obvodovej steny. Tú vlastníte všetci spoločne a aj všetci spoločne rozhodujete, čo bude na stene a čo nie. Preto jeho individuálne rozhodnutie nebolo legálne. Musíte o tom rozhodnúť väčšina majiteľov. Dajte mu to odstrániť písomne.
Andrea Korn
08.04.08,09:14
Ja som sa práve dozvedela že nejaký súhlas z mestského úradu má.Automaticky musí mať súhlas aj od SVB?
Chobot
08.04.08,09:21
Ja som sa práve dozvedela že nejaký súhlas z mestského úradu má.Automaticky musí mať súhlas aj od SVB?

Prvý mal mať súhlas z SVB. MÚ mu nemalo dať súhlas. Alebo možno to len ohlásil.

Neviem, aký súhlas môže mať. Si predstav, že by si sa rozhodla dať susedovi na strechu anténu. Ohlásiš to na miestnom úrade, že dávaš susedovi na strechu anténu. Asi by sa ťa mali opýtať, či s tým súhlasí sused. Ak ti aj dajú súhlas (alebo to zoberú na vedomie) s tým, že predpokladajú, že ten súhlas od suseda máš, tak aj tak potrebuješ súhlas suseda. Je to predsa jeho majetok.
Jozef I
08.04.08,09:24
Ja som sa práve dozvedela že nejaký súhlas z mestského úradu má.Automaticky musí mať súhlas aj od SVB?
To že bude mať niekto súhlas od mestského úradu ho neoprávňuje aby mi zavesil na dom reklamu. Určite by sa ma prišiel opýtať či by som s tým súhlasil. A tak isto potrebuje súhlas vlastníkov bytov, čiže spoločenstva.

P.S. Chobot ma predbehol ale rozmýšlame rovnako. :D :D
Andrea Korn
08.04.08,09:24
Čiže zmluvu vlastne vobec nepotrebuje? Ak nie je suhlas tak samozrejme nie je zmluva to znamená žiadne odvody lenže ani žiadny prínos do SVB.
Dá sa to teda napadnúť?
Chobot
08.04.08,09:33
Čiže zmluvu vlastne vobec nepotrebuje? Ak nie je suhlas tak samozrejme nie je zmluva to znamená žiadne odvody lenže ani žiadny prínos do SVB.
Dá sa to teda napadnúť?

A on vám platí niečo za to umiestnenie tabule?

Lebo teraz si ma zmiatla s tou zmluvou a platbou pre SVB.

Alebo si asi nevieš vysvetliť pojmy súhlas a zmluva? Na umiestnenie "niečoho" na fasádu potrebuje súhlas. Ten mu udeľujete na schôdzi alebo písomným hlasovaním. Ak mu dáte súhlas, môže si "niečo" umiestniť.

Ak ten súhlas niečím podmienite - napr. platbou za umiestnenie, tak je potrebná zmluva, kde sa uvedie, čo sa umiestňuje a za koľko. Zmluva je potrebná pre účely prípadnej daňovej kontroly, aby ste vedeli preukázať, za čo máte ten príjem.

Inak za umiestnenie "zadarmo" zmluva nemusí byť.
Elena Navrátilová
08.04.08,09:34
MÚ dáva súhlas na umiestnené reklamy na svojich plochách na umiestnenie reklamy. Ale na ploche iného majiteľa tiež nemá kompetencie dávať súhlas za účelom umiestnenia reklamy. Nech predloží k nahliadnutiu SVB aký má súhlas na umiestnenie reklamy. V konečnom dôsledku tú reklamu môže mať aj na iných miestach.
Andrea Korn
08.04.08,10:00
Viem čo je súhlas a zmluva ja som len konštatovala, že ak teda nemá žiadny suhlas od SVB tak samozrejme neexistuje ani zmluva a pri daňovej kontrole nie je čo predložiť lebo žiadny príjem SVB nemá.
Lenže my potrebujeme prinútiť nejakým sposobom spomínaného podnikateľa prispieť do SVB kedže je dlžný pri odkupení jedného bytu po neplatičoch / čo samozrejme bola nevedomosť a hluposť suhlasit s predajom bytu pokial nie je vyrovnaná dlžoba., vymáhenie od povodných majitelov je bezpredmetné - bezdomovci.
Podnikateľ sa ústne zaviazal že splatí dlžobu ak mu odsúhlasíme kupu bytu.Pripadal nám seriozny a doposial sa mu dalo veriť hold smola.......
NO - spravili sme hlupost za ktorú pykáme, tak sa to snažíme riešiť inými cestičkami. Hrozí nám odpojenie od vody už po niekolkýkrát. koli povodným neplatičom. Zakaždým sme sa museli skladať.Je to tam cele na hlavu.
Igy
08.04.08,10:06
No nie je to lahke, ale asi bude zbytocne rozpisovat tie iste veci dalej dokola. Jednoducho mate pravo na to aby vam za reklamu platil, alebo ak sa mu to nepaci tak tu reklamu musi dat dole. Popripade si mozete dohodnut ze na danom mieste bude umiestnena ina reklama ineho subjektu a tuto plochu mu prenajat. Popripade pripravte dohodu kde po uhradeni pohladavky bude moct mat umiestnenu reklamu na budove po x rokov zadarmo. Urcite mu vsak nedovolte mat tam reklamu len tak, navyse ak vam dlzi peniaze...
Chobot
08.04.08,10:08
Viem čo je súhlas a zmluva ja som len konštatovala, že ak teda nemá žiadny suhlas od SVB tak samozrejme neexistuje ani zmluva a pri daňovej kontrole nie je čo predložiť lebo žiadny príjem SVB nemá.
Lenže my potrebujeme prinútiť nejakým sposobom spomínaného podnikateľa prispieť do SVB kedže je dlžný pri odkupení jedného bytu po neplatičoch / čo samozrejme bola nevedomosť a hluposť suhlasit s predajom bytu pokial nie je vyrovnaná dlžoba., vymáhenie od povodných majitelov je bezpredmetné - bezdomovci.
Podnikateľ sa ústne zaviazal že splatí dlžobu ak mu odsúhlasíme kupu bytu.Pripadal nám seriozny a doposial sa mu dalo veriť hold smola.......
NO - spravili sme hlupost za ktorú pykáme, tak sa to snažíme riešiť inými cestičkami. Hrozí nám odpojenie od vody už po niekolkýkrát. koli povodným neplatičom. Zakaždým sme sa museli skladať.Je to tam cele na hlavu.

Tak toto je už ale úplne iné záležitosť. To musíte od neho vymáhať. Ale keďže nepoznám podrobnosti, tak sa k tomu ťažko vyjadruje. Z popisu sa mi skôr zdá, že ten dlh voči vám má ten pôvodný majiteľ, preto je nesprávne od tohto podnikateľa požadovať zaplatenie dlhov po pôvodnom majiteľovi. Ala ako hovorím, nepoznám podrobnosti, preto nemôžem zaujať jednoznačné stanovisko.
Andrea Korn
08.04.08,13:59
Ako som už spomínala byt ktorý odkupil bol po neplatičoch a pred odkupom musí byť od SVB súhlas na kupu až po vyrovnaní dlhu po alebo od neplatičov to ale myslím s touto témou nemá nič spoločné.
Bola to čiste len naša slepá dôvera k podnikatelovi kedže doposial aj chodil na zhromaždenia a podielal sa na rozhodovaní a kedže bol zbehly /asi až v zákonoch tak sme mu s dôverou odsúhlasili kupu dalšieho bytu ktorý prenajíma študentom,Lenže na tom byte bola dlžoba ktoru po ustnej dohode nesplatil
peter kkk.
31.12.08,20:33
troska by som tuto temu opat nacal a opytal sa, ci:

1. pri takomto poruseni nemoze podnikatelovi hrozit nejaka penazna pokuta pripadne ina sankcia?

taktiez, ak sa nemylim (ak ano, tak ma prosim uvedte na spravnu mieru)

2. potrebuje stavebne povolenie na vyvesenie reklamy a pokial ho nema nejde o ciernu stavbu? pripadne opat dalsia sankcia.

sice to niekto spominal ale preistotu:

3. aky je potrebny suhlas vlastnikov bytov? staci vacsinovy ci kazdy jeden majitel musi suhlasit?

Posledna vec, neviete nahodou ako to je v pripade nejakej polyfunkcnej budovy kde sa nachadzaju administrativne, obchodne, skladove priestory kde sidlia rozni najomnici a niekto ma zaujem na fasadu budovy umiestnit reklamu - ci je tu potrebny suhlas len majitela objetku alebo v nejakej miere do toho mozu zasahovat(suhlas/nesuhlas) aj najomnici priestorov?

diky
Elena Navrátilová
01.01.09,16:38
Nájomníci nie. Určite vlastník priestoru nedal možnosť nájomcovi sa vyjadrovať v takých záležitostiach.
peter kkk.
03.01.09,19:17
--- ak majú prenajaté priestory (iba vnútri (parkovisko)) = akým právom by mohli hovoriť do fasády !!! :D

nepochopil si presne. poviem priklad: mas administrativnu budovu v ktorej su kancelarske a obchodne priestory a ty ako 3 subjekt (ktory nema s tou budovou nic spolocne) mas zaujem o prenajom fasady na reklamy ci staci suhlas majitela budovy alebo aj najomcovia sa k tomu mozu nejako vyjadrovat (napr ze bude im prednostne ponuknuty reklamny priestor na fasade).
Igy
03.01.09,21:05
Je to vec vlastnika budovy a potom pripadneho definovania najomnej zmluvy. Ak je nieco take ako prednostne pravo najomnika na umiestnenie reklamy (co dost pochybujem) alebo nieco podobne riesene v najomnej zmluve tak potom do toho ma co povedat.
Inak o umiestneni rozhoduje vlastnik, v pripade bytoveho domu nadpolovicna vacsina vlastnikov (nie najomnikov).
Žarnov
15.04.10,08:56
Chcem sa opýtať tých, ktorí už majú skúsenosti s umiestnenou reklamou typu: plachta, ktorá je upevnená na obvodovom ráme príchytkami a 4 otvormi v rohoch, vŕtanými do panelu, pripevnená na stene bytovky, teda či takáto reklamná plachta nespôsobuje nejaký hluk keď je vonku vietor alebo nejaké vibrácie, ktoré by mohli bývajúci za stenou počuť ?
alebo spôsobovať pleseň v bytoch, ktoré sú za stenou, kde je zavesená reklama?
blaz
12.06.11,13:46
Mam tiez otazku ohladom reklamy, ale ktora by bola zavesena (plachta, velkosti balkonoveho zabradla - 2m x 1m) na mojom balkone.

Som vlastnikom bytu a skor nez podniknem taky, krok chcem sa opytat ci potrebujem suhlasi ostatnych vlastnikov bytu (kedze sa nejedna o stenu, ale iba moj kusok priestoru, ktory nijak nezasahuje ani hore ani dole)? Treba mat povolenie este od niekoho ineho ako napriklad SVB ?

Tuto reklamu by som riesil cez sro, ktora ma rovnaku adresu ako moj byt.

Dakujem za radu.
Mária27
12.06.11,17:43
Stále tu tvrdím, že balkóny sú spoločné časti domu - s priestorom, ktorý užívate len vy. Súhlas spoluvlastníkov by mal byť, je to čosi zavesené na spoločnom dome. Dokonca by som povedla, že by ste sa mohli deliť o zisk.
verkaz
12.06.11,18:44
Mali sme taký prípad. Pracovník jednej firmy na montovanie plastových okien si na svoj balkón zavesil plachtu s logom tejto firmy. Žiadali sme od neho nejakú platbu za reklamu umiestnenú na dome, tak ju radšej dal dolu.
Chobot
12.06.11,18:49
Mam tiez otazku ohladom reklamy, ale ktora by bola zavesena (plachta, velkosti balkonoveho zabradla - 2m x 1m) na mojom balkone.

Som vlastnikom bytu a skor nez podniknem taky, krok chcem sa opytat ci potrebujem suhlasi ostatnych vlastnikov bytu (kedze sa nejedna o stenu, ale iba moj kusok priestoru, ktory nijak nezasahuje ani hore ani dole)? Treba mat povolenie este od niekoho ineho ako napriklad SVB ?

Tuto reklamu by som riesil cez sro, ktora ma rovnaku adresu ako moj byt.

Dakujem za radu.

Tvoj balkón zvonku nie je tvojím balkónom. Je to obvodový múr a je to spoločná časť domu. Takže na fasádu domu, aj keď je to na druhej strane tvojho balkóna, si nemôžeš umiestňovať, čo chceš (napr. satelit, klimatizáciu, reklamu, ...) ale potrebuješ súhlas väčšiny vlastníkov domu. Ten súhlas môže byť podmienený napr. platením nájmu za danú časť plochy.
Llívia
13.06.11,10:38
Stále tu tvrdím, že balkóny sú spoločné časti domu - s priestorom, ktorý užívate len vy. Súhlas spoluvlastníkov by mal byť, je to čosi zavesené na spoločnom dome. Dokonca by som povedla, že by ste sa mohli deliť o zisk.
Balkóny sú zapísané v liste vlastníctva k jednotlivým bytom, takže to nemôže byť spoločná časť domu.


Tvoj balkón zvonku nie je tvojím balkónom. Je to obvodový múr a je to spoločná časť domu. Takže na fasádu domu, aj keď je to na druhej strane tvojho balkóna, si nemôžeš umiestňovať, čo chceš (napr. satelit, klimatizáciu, reklamu, ...) ale potrebuješ súhlas väčšiny vlastníkov domu. Ten súhlas môže byť podmienený napr. platením nájmu za danú časť plochy.
Zábradlie nie je obvodovým múrom, nie je to ani fasáda domu, nie je to spoločná časť domu, patrí len k bytu.
Keby zábradlie bolo považované za spoločnú časť, tak by sa ostatní vlastníci mohli dohodnúť na umiestnení akejkoľvek reklamy na akýkoľvek balkón (veď je to spoločné, nie?) - ako by sa ti takáto nanútená reklama na tvojom balkóne páčila?
Svetluška1
12.08.11,08:02
Chcem sa opýtať, či neviete ako by sa dalo zistiť koľko môže skutočne stáť taká reklama...

To závisí od miesta, kde je reklama umiestnená, viditeľnosti od cesty, príklad: "Manderlák" 10 rokov dozadu dostával okolo 200.000 SK/rok za HP. Niekde v sídlisku bočná fasáda môže byť za 15 €/mes, neexistuje pravidlo, ani tabuľka...
Svetluška1
12.08.11,08:10
má povinnosť prispieť za prenájom priestorov, ktoré si sám vyhradil pre reklamu...na koho sa prípadne môžeme ako SVB obrátiť

Ak ste spoločenstvo vlastníkov, ste právny subjekt, vy si určujete pravidlá... listom (s priloženými podpismi, ktoré osvedčujú názor ostatných vlastníkov, s dátumom stretnutia, na ktorom k rozhodnutiu došlo) ho oslovte, predložte mu nový zálohový predpis, doplnený o novú "rozumnú položku". Ak do 15 dní nezareaguje, dajte reklamu odstrániť na náklady FO a zahrňte mu túto faktúru do Ročného vyúčtovania za rok 2011.
Svetluška1
12.08.11,08:17
Balkóny sú zapísané v liste vlastníctva k jednotlivým bytom, takže to nemôže byť spoločná časť domu.

Dopĺňam: plocha balkóna je zarátaná do platieb do FO, v ročnom vyúčtovaní vidíte plochu o pár metrov menšiu (ÚK), vzhľad domu ale meniť nemôžete, lebo je to v rozpore s pôvodnou architektúrou...